تیوال | بهزاد هندی: کاخ سلیمانیه آدرس: کرج، میدان امام حسین، خیابان
S3 : 02:31:39
کاخ سلیمانیه

آدرس: کرج، میدان امام حسین، خیابان مصباح، ورودی جنوبی پردیس کشاورزی دانشگاه تهران (کاخ در داخل محوطه پردیس کشاورزی واقع شده)
این بنا در بین سال‌های 1188 تا 1190 هجری شمسی در دوران فتحعلی‌شاه قاجار و توسط محمد حسین خان نظام الدوله اصفهانی (صدر اصفهانی) به عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته شده است.
ساختمان کاخ آجری است و نمای آن تزیینات ویژه‌ای ندارد. اما در داخل کاخ، گچ بری هایی دیده می شود. بنای این کاخ روی پیلوت ساخته شده که در زمان خود نوعی نوآوری به شمار می‌رفته. در شرق ساختمان کاخ، برجی ۵ طبقه وجود داشته که هم اکنون تنها ویرانه ای از طبقه اول آن وجود دارد.
شاخص ترین اثر موجود در این کاخ دو نقاشی در تالار این بنا هستند. این نقاشی ها، در سال 1192 شمسی توسط عبدالله‌خان نقاش‌باشی روی دیوارها کشیده شده. نقاشی دیوار شرقی تاج گذاری آقا ... دیدن ادامه » محمدخان قاجار است. این نقاشی تنها نقاشی موجود از آقا محمد خان قاجار می باشد. در دیوار غربی مراسم تاج گذاری فتحعلی‌شاه دیده می شود. در این نقاشی فتحعلی شاه با تاج، بر روی تخت طاووس نقاشی شده. تخت طاووس و تاج فتحعلی شاه، هم اکنون در موزه جواهرات قرار دارند.

علت نامگذاری این ساختمان به پاس تولد سی و چهارمین (!) پسر فتحعلی شاه با نام سلیمان میرزا ذکر شده‌است که بعد ها والی کرج شده و در این محل اقامت داشته است. در روایتی دیگر محمدعلی میرزا دولتشاه پسر بزرگ فتحعلی‌شاه، برای اثبات لیاقت خود، با سلیمان پاشا والی بغداد وارد جنگ شد و او را شکست داد و غرامت جنگی هنگفتی از او گرفت. او تمام پول را برای فتحعلی‌شاه فرستاد. فتحعلی‌شاه با پولی که دست آورده بود، این کاخ را بنیان گذاشت و نام آن را سلیمانیه نهاد تا خاطره شکست سلیمان پاشا را زنده نگاه دارد.
کاخ سلیمانیه در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شماره ثبت ۳۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
- متاسفانه بروشوری برای ارائه وجود ندارد. اما راهنما حضور دارد.
-این کاخ از سال 1388 تا کنون تنها در ایام نوروز بازدید عمومی داشته در طی این مدت بازسازی هایی بر روی آن صورت گرفته. قرار بر این است تا در اردیبهشت سال جاری و هم زمان با روز جهانی موزه بازدید آن برای عموم امکان پذیر شود. بهای بلیط (نوروز 98) 2500 تومان.
- در مجاورت این کاخ موزه جانور شناسی متعلق به دانشگاه تهران واقع شده. بنای موزه در سال 1279 ساخته شده و در سال 1296 دبستان برزگران فعالیت خود را در این محل شروع کرده. در سال 1307 موزه جانور شناسی در این ساختمان آغاز به کار کرده. بازدید از این موزه تنها در ایام نوروز امکان پذیر است. بهای بلیط موزه جانور شناسی 5 هزار تومان
امیر مسعود این را خواند
علی ملکی و آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید