همینک تیم پشتیبانی تیوال از طریق چت آنلاین و ایمیل در خدمت شماست و موقتا پاسخگویی تلفنی متوقف شده‌است. اطلاعات بیشتر
تیوال | بهزاد هندی: یادداشت زیر را روز شنبه در دیوار گردشگری قرار دادم.
S3 : 14:56:57
یادداشت زیر را روز شنبه در دیوار گردشگری قرار دادم. ظاهرا به دلیل مشکلات در سایت، پست ها و کامنت های روز شنبه پاک شده است. مجددا آن را ارسال می کنم.

نگاهی به قله دماوند:

قله دماوند یا بام ایران قله ای مخروطی شکل و آتشفشانی نیمه فعال است. دماوند بلند ترین قله ایران و بلند ترین قله آتشفشانی قاره آسیاست. ارتفاع این قله 5610 متر از سطح دریا و ارتفاع نسبی آن 4661 متر است. از نظر ارتفاع نسبی، دماوند دوازدهمین قله مرتفع جهان محسوب می شود. این قله در موقعیت 69 کیلومتری شمال شرق تهران، بخش لاریجان، شهرستان آمل، استان مازنداران واقع شده. در سال 1387 به عنوان اولین اثر طبیعی، ثبت ملی شده (سایر اثر های طبیعی ثبت شده چشمه های باداب سورت و گل سوسن چلچراغ هستند) سیزدهم تیر به عنوان روز ملی دماوند نامگذاری شده و همه ساله در جمعه نزدیک به این روز، مراسمی در شهر رینه ... دیدن ادامه » برگزار می شود.
لغت دماوند ترکیبی از دم (به معنی بخار) و آوند (به معنی دارای مه، دود و بخار) می باشد. قله دماوند با اسطوره ها، تاریخ ، هنر و ادبیات ما گره خورده: نقل است که فریدون، ضحاک را در غاری در کوه دماوند به بند کشیده است و ضحاک تا آخرالزمان آنجا زندانی است. آرش کمانگیر از فراز این کوه تیری پرتاب کرد تا مرز ایران و توران را تعیین کند. ناصر خسرو در سفر نامه خود به این کوه اشاره کرده، سرود دماوند با صدای سالار عقیلی و سمفونی دماوند ساخته شاهین فرهت از جمله آثار موسیقی مربوط به دماوند است. برخی شاعران ازجمله فریدون مشیری و ملک الشعرای بهار درباره دماوند شعر دارند.
کمینه دمای هوا در زمستان ºC50- و در تابستان ºC2- می باشد. هر چند که با توجه به وزش باد و سرعت آن، دمای احساسی کمتراز این مقدار است. فشار هوا در قله نصف فشار هوا در سطح دریا می باشد .
اولین صعود ثبت شده به دماوند در سال1216 توسط تامسون و اولین صعود ثبت شده ایرانیان در سال سال1254بوده. مسیر های اصلی صعود عبارتند از ، جبهه شمالی، جبهه شمال شرقی، جبهه غربی، جبهه جنوبی که متداول ترین و پر رفت آمد ترین مسیر صعود است. در مسیر جنوبی و در ارتفاع 4150 متری پناهگاهی وجود دارد که به بارگاه سوم معروف است. هرچند که وجود این پناهگاه در این ارتفاع مخالفانی هم دارد. در مسیر صعود از جبهه جنوبی آبشار یخی در ارتفاع 5100 متری قابل دید است. اگر چه دهانه دهانه اصلی آتشفشان با خاک، یخ و برف پوشیده شده اما از دامنه های فرعی آن بخار و گوگرد خارج می شود. یکی از این دهانه های فرعی در مسیر جنوبی و نزدیک قله وجود دارد که به نام تپه گوگردی معروف است.
صعود کنندگان به قله دماوند با ارائه عکس قله می توانند حکم صعود به قله دماوند و حکم سوم قهرمانی کشوری را دریافت کنند.

محمد لهاک این را خواند
امیرمسعود فدائی، مریم زارعی، هیچکس و نیلوفر ثانی این را دوست دارند
چندتا کامنتم داشت :))
۰۹ بهمن ۱۳۹۶
:)))
۰۹ بهمن ۱۳۹۶
؛)
۰۹ بهمن ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید