تیوال پرند محمدی | دیوار
T1:23:01:37
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
به یاد ♡♡ پــدرم♡♡ که حسرت دوباره در آغوش کشیدنش برای همیشه بر قلب داغدارم ماند...

تا وقتی کسی در کنارت هست ،
خوب نگاهش کن ؛

گاهی آدمها آنقدر سریع میروند که،
حسرت یک نگاه سرسری را هم به دلت میگذارند ...

ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺩﻳﺮ ﻣﯽ ﻓﻬﻤﻴﻢ ، ﺧﯿﻠﯽ ﺩﯾﺮ . . .

تا میتوانیم؛
ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺗﻤﺎﻡ ﭼﻴﺰﻫﺎ ﻭ ﺁﺩﻡ ﻫﺎﯼ ﺍﻃﺮﺍﻓﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺧﻮﺏ ﻧﮕﺎﻩ ﮐﻨﯿﻢ،
ﻭ ﻗﺪﺭﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺪﺍﻧﯿﻢ . .

ﺯﻧﺪﮔﯽ آنقدرها هم طولانی نیست ....
فقط میخوام بدونین که چقدر متأثر شدم از خوندن متن شما..
۱۸ اسفند
ارادت دارم خانم محمدی بزرگوار. راستش موقع نوشتن ، خودم هم منقلب شدم. من برای دخترم مرتب یادداشت می نویسم. هم حرفهایم را و هم خاطراتمان را. تصمیم دارم وقتی 18 سالش شد یادداشتهایم را داخل یک فلش بریزم و به عنوان هدیه تولد به او بدهم. هر موقع که می نویسم از خودم ... دیدن ادامه » می پرسم آیا این اتفاق خواهد افتاد و یا نوشته هایم نیمه کاره رها خواهد شد و این یادگاری را همسرم از طرف من به او می دهد؟ بگذریم . حرف زیاد است و گفتنش زیادی. امیدوارم هیچ پدری و مادری ، داغ فرزند نبیند و هر فرزندی ، خیلی دیر ، درگیر این واقعیت ها شود. واقعیت رفتن پدر و مادر .
شاد و سلامت و سربلند باشید.
۲۶ اسفند
جناب پارسافر
برای شما و خانواده نازنینتون طول عمری با عزت و پر از صفا و مهر آرزو میکنم.
۲۹ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانم ایکس _ مالیخولیایی بی جغرافیا

خانم ایکس داستانی است از همهمه های ذهنی و مالیخولیای زنی که دایم در حال کابوس دیدن است.کابوسهایی که تمامی ندارد و روح زن را می ساید.
مونولوگ خانم ایکس در سه اپیزود به نمایش در می آید؛ سه اپیزودی که زن را در مصاف با کار، همسر و زندگی نشان میدهد.
انتخاب تماشاخانه دا به عمد و متناسب با برزخ ذهنی زن است. به محض ورود ،سردی و تاریکی و اتمسفر بی روح و خاص تماشاخانه مخاطب را آماده پذیرش گفتگوهای برزخی و آشفته خانم ایکس میکند.
نور و موسیقی و نریشن ها کاملاً در خدمت نمایش است و به بهترین نحو در انتقال مالیخولیای زن از همهمه های ذهنی اش عمل میکند؛ تا آنجا که شروع هر اپیزود با وزوزه های آزاردهنده آغاز میشود که همچون مگس مزاحمی دور سر زن میچرخد و زن با برون ریزی ذهن آشفته و بیمارش قصد پس زدن این مگس مزاحم را دارد.
خانم ایکس ... دیدن ادامه » نامی غیر از "ایکس" ندارد تا مخاطب نه از سر همدردی و همذات پنداری؛ بلکه برای درک و لمس واقعیت زندگی زنهایی همچون خانم ایکس گوش دل به نمایش بسپارد...
نمایش خانم ایکس را دوست داشتم و امیدوارم دوستانی که به تماشا مینشینند نیز لذت ببرند.
پرند گرانقدر چقدر خوب که تجربه و نظرت را از نمایش هایی که تماشا می کنی با قلمی روان و خواندنی به اشتراک می گذاری... سپاس
۰۵ اسفند
آندرانیک خچومیان: خانم ایکس متن زیبایی دارد. با دقت و وسواس نوشته شده است چیری که در مجموعه داستان های جواد عاطفه نیز وجود داشت. مکان اجرا درست انتخاب شده است. طراحی صحنه و نور بسبار زیبا و سازگار با متن بود. عاطفه پاکبازنبا به خوبی از عهده نقش بر آمد. کابوس ... دیدن ادامه » های خانم ایکس برایم بسیار ملموس بود. تنهایی او فداکاری او و آرزوهایش برایمان آشنا است. دلتنگی های او با ما غریبه نیست. قدرت تخیل و فصاسازی های جواد عاطفه مثال زدنی است و با شناختی که از نوشته های او دارم افسوس می خورم که چرا کم می نویسد چرا رمان نمی نویسد. او می تواند و آن شایستگی را دارد که بکی از بهترین نویسندگان کشورمان باشد. بازی زیبای عاطفه ما را در دردها و احساساتش شریک می کند و حبف است که جواد از توانایی های او کم استفاده کرده است. می شد با میزانس و حرکت های دیگر از توانمندی های عاطفه پاکبازنیا بیشتر بهره برد. دیدن این نمایش را به دوستانی که ندیده اند پیشنهاد می کنم. زیبا بود و ناثیر گذار. همگی خسته نباشید.
۱۷ اسفند
احسان فکا: دلایل چهار گانه برای دیدن نمایش خانم ایکس به نویسندگی و کارگردان جواد عاطفه
یک: دیدن هر تاتری یک ضرورت است، حتا برای یک بار. نبودن تماشاگر تاتر را می‌میراند. تاتر ما هنوز نمرده است، چون تماشاگر دارد. بین تماشاگر تاتر دیوار چین نکشیم. تماشاگر ... دیدن ادامه » تماشاگر است، چه خودش اهل تاتر باشد چه نباشد.

دو:جواد عاطفه در این سال‌هایی که نوشته است، برگردان نمایش نامه کرده است، پژوهش و سفر نمایشی کرده است. دائم در گور فلان و مزار بهمان بوده است و چند نقطه و فعل کرده است دیگر، به اصلی‌ترین فعل تاتر بازگشته است؛ کارگردانی. همین برای دیدن یک اجرا کافی است. هیجان دیدن و شنیدن لغزش چرخ دنده‌های روغن‌کاری شده‌ی تفکر اجرایی یک کارگردان بر صحنه، به راه افتادن چرخ و جریان پیش رونده‌ی نمایشش. چرخ تاتر را ما نساختیم اما هر یک در به پیش راندنش نقش داریم. با و بی‌چاله، شیب و آسیب، گزند و عافیت در این راه. تاتر. مسیری به سمت حقیقت.

سه: عاطفه پاکباز نیا بعد سال‌ها اسارت خود خواسته، خلاق و سودمند و هدف‌مند از ترجمه‌ی صحنه، به زندگی بر صحنه بازگشته است. یک بازی‌گر خوب، خلاق و پرانرژی که آن دارد و صدای پر حجم و درک صحنه‌ای صحیح، ریتم را می‌شناسد و حس لحظه‌ای و سرتا سری را، طاعون و تبلور نیرو دارد و نگاه خیره و درگیرکننده و حضور بر صحنه و چندتایی صفت و قید نمایشی دیگر. بازی‌گر تالیف و کنش‌گر را نباید در چهار چوب کاغذ و کتاب و نمایش‌نامه محبوس کرد. تاتر ما مدتی است بازیگر خلاق و مولف کم دارد. تاتری که باید هنرهای تصویری دیگر را تغذیه کند. کاش عاطفه بین این حجم انبوه ترجمه، صحنه را از خودش دریغ نکند. چونان مثل قدیمی آسیاب به نوبت و مثل دیگری که هر چیز به جای خویش نیکوست.

چهار: ایرانی هستیم و رندی‌مان از حافظ تا هدایت سبابقه‌ی تاریخی دارد. استفاده رندانه از سالنی که هم سو و هم سنگ طراحی مطلوب نمایش است؛ یک رندی خلاقانه است در روزگاری که تاتر خصوصی طراحی صحنه را به تمامی کشته و خاکسترش را به باد داده. این اجرا تمام توان و ظرفیت و جغرافیای تالار اجرا را به نفع خودش مصادره می‌کند. تجربه دیدن این اجرا پیشنهادی است برای گروه‌های دیگر که گردن طراحی صحنه را با تبر سهل‌انگاری قطع نکنند.

پنج و پایان: این که برجایگاه نه چندان راحت تماشاگر بنشینی و با تاتر تک‌نفره مخالف باشی و اصلا آن را تاتر ندانی و در تمام طول اجرا به این فکر کنی که در مونودارم، درام خلق نمی‌شود و فقط فضا شکل می‌گیرد و این که حجم موسیقی انبوه تو را بیازارد و به این فکر کنی که کاش مجالی بود آستین‌ها را بالا بزنی و به میان صحنه بپری و دست‌هایت را به مثابه ترکه نازک رهبر ارکستر بالا ببری و اجرا را هدایت کنی و مثلا حرکات اجزای صورت بازیگر را حین فلان خودگویی محدود کنی و بهمان حرکت را به شیوه و سیاق خودت تغییر دهی و تمام قد و چشم در برابر نویسنده متن بایستی و بگویی چرا کار را فرنگی نوشته‌ای و در فلان کارخانه متروک مثلا ورامین و شهریار ندیدی‌اش؛ یعنی اجرا زنده است. تاتر مرده را نمی‌شود دید. چه شمعی در دست داشته باشی برای زاری بر کالبدش چه نه. خانم ایکس اجرایی زنده است و فرصت برای دیدن هر اجرای زنده‌ای محدود. تاتر نقاشی بر آب است. بشتابید. آتش به مال شان نزده‌اند! با تاتر غریبه باشیم اما دشمن نباشیم!
۱۷ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زندگی حتی وقتی انکارش می کنی ؛
حتی وقتی نادیده اش می گیری ،
حتی وقتی نمی خواهی اش،
از تو قوی تر است؛
از هر چیز دیگری قوی تر است...
آدم هایی که از بازداشتگاه های اجباری برگشته اند،دوباره زاد و ولد کردند .
مردان و زنانی که شکنجه دیده بودند ، که مرگ نزدیکانشان و سوخته شدن خانه هاشان را دیده بودند ؛
دوباره به دنبال اتوبوس ها دویدند ،
به پیش بینی هواشناسی با دقت گوش کردند و دخترهایشان را شوهر دادند .
باور کردنی نیست؛
اما همین گونه است...
زندگی از هر چیز دیگری قوی تر است...
باید یک بار به خاطر همه چیز گریه کرد .
آن قدر که اشک ها خشک شوند .
باید این تن اندوهگین را چلاند و بعد دفتر زندگی را ورق زد .
به ... دیدن ادامه » چیز دیگری فکر کرد .
باید پاها را حرکت داد و همه چیز را از نو شروع کرد.
چه قدر باید بگذرد؛
تا آدمی بوی تن کسی را که دوست داشته از یاد ببرد ؟
و چه قدر باید بگذرد؛
تا بتوان دیگر او را دوست نداشت؟

"" من او را دوست داشتم ـــ آنا گاوالدا ""

پ.ن: متن این کتاب عالی و بینظیره؛ انگار خودت قلم برداشتی و سنگینیهای قلبت رو روی کاغذ مشق میکنی...
سپاس از معرفی کتاب ها و اثار برتر دوست فرهیخته ام
۰۲ اسفند
"چقدر باید بگذرد تا آدمی بوی تن کسی را که دوست داشته از یاد ببرد؟و چقدر باید بگذرد که بتوان دیگر او را دوست نداشت؟"
۰۸ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مانوس _ پناهگاهی بی سر پناه

نازنین سهامی زاده کارگردان نمایش ""چشم در برابر چشم"" اینبار نیز روایتی مستند را به روی صحنه برده است.
مانوس روایتی است مستند از مهاجرانی که با رویای یک زندگی ایده آل و بهشتی, دل به دریای مهاجرت غیرقانونی زده و متاسفانه سر از ناکجاآبادی به نام مانوس در می آورند.
مانوس با زبان مونولوگ و پاس کاریهای به موقع اجرا میشود.
نمایش یک راوی اصلی دارد؛ خبرنگاری که خود اسیر مانوس شده و قصه و روایت مهاجران اسیر را به شیوه گزارشی بیان میکند.
طراحی صحنه مینیمال است و مخاطب شاهد حضور تعداد زیادی گالن است که هم نقش چمدان مهاجران را ایفا میکنند و هم نقش مَسنَدشان را....
مسندی که به گالنهای ذخیره منبع انفجار شبیه است و هر آن با احتمال انفجارش خبر از نقش برآب شدن رویاهای مهاجران را به دنبال دارد.
از طرفی همین دووجهی بودن استفاده ... دیدن ادامه » از گالنها بهترین معنای سرگردانی و خانه به دوشی و آوارگی مهاجران را انتقال میدهد.
لباس بازیگران خاکستری است و رنگی خنثی دارد. استفاده از این رنگ خنثی و مایل به سرد، گویای یاس و ناامیدی و دل بریدن از آینده ای روشن و مشخص در دل مهاجران است.
در اثنای اجرای نمایش، مخاطب با تصاویر ویدیویی مواجه است که واقعی است و تصاویری گویا از شرایط نابهنجار زندگی مهاجران اسیر در کمپ...
اغراق نیست اگر بگویم یکی از بزرگترین نتایجی که تماشای نمایشهای مستند برایم به دنبال دارد این است که از قضاوتهای عجولانه دست برداشته و با نگاه ملایمتر و گاهاً مهربانتری قضایای پیرامونم را بنگرم.
برای نازنین سهامی زاده عزیز و جوان و گروه خوبشون آرزوی موفقیتهای بیشتر و بزرگتری را دارم.
پرند عزیز سلام
بسیار خوش آمدی و متشکر از متن زیبا و دقیقت
موفق باشی خانم. ممنون
۲۸ بهمن
دوست خوبم ابراهیم عزیز,
آرزو میکنم بهترینها برات رقم بخوره و همواره خوش بدرخشی.
۲۸ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کابوس حضرت اشرف ـــ رویایی به درازای چند دهه صدارت

کابوس حضرت اشرف به نویسندگی و کارگردانی حسین پاکدل، نمایشی است مستند و تاریخی که به روش تاتر در تاتر یا بهتر بگوییم تاتر درمانی اجرا میشود.
حسین پاکدل، در نمایش خود یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین شخصیتهای تاریخ معاصر کشور یعنی احمد قوام السلطنه را دستمایه اصلی داستان قرار داده و در واقع مخاطب با برشهایی از زندگی این شخصیت مواجه است. صدراعظمی که حضور شش پادشاه را از ناصرالدین شاه تا محمدرضاشاه در طول عمر خود میبیند.
این برشها به صورت گزارشی و گذرا (آنطور که شایسته یک نمایش ۱۲۰ دقیقه ای است) تمامی افرادی را که در طول مدت عمر و بالاخص صدرات قوام السلطنه (حضرت اشرف) با آنها حشر و نشر و نشست و برخاست دارد، به صحنه اجرا میکشاند.
به زعم بنده مهمترین دلیل این حضور اشاره ای و گزارشی شخصتهای فرعی، علاوه بر جلوگیری از تطویل نمایش؛ به چالش کشیدن ذهن مخاطب در خصوص تاریخ و شخصیتهای موثر تاریخی در سیاست و اداره کشور است. به گونه ای که مخاطب پس از ترک سالن حامل ذهنی پر مشغله در خصوص کشف شخصیتهاست.
نمایش علیرغم زبان تراژیکی که دارد، در مقاطعی با زبان طنز خنده را بر لب مخاطب مینشاند که البته این طنز همان طنز تلخی است که در بستر گزارشی بودن نمایش جذاب و درخور توجه است و همین باعث میشود مخاطب جبهه گیری خاصی در خصوص همسان سازی وقایع تاریخی گذشته با حال نداشته باشد و ذهنش بیشتر حول محور وقایع همان برش از زمان بچرخد!
نمایش با اعلام خبر فوت حضرت اشرف از رادیو شروع میشود و آنچه مخاطب شاهد اجرای آن است پلی است بین خیال و واقعیت.
آنچه در این بین،ارتباط واقعیت و خیال و اتصال گذشته و حال حضرت اشرف را باورپذیرتر میکند طراحی صحنه و گریم مناسب بازیگران است.
طنابهایی در انتهای صحنه بطور یکدست از سقف آویزان است و حد فاصلی است بین خیال و واقعیت که در برخی از آنها گره هایی را میبینیم که این گره ها همان گره های کوری است که در بزنگاههای حساس سیاسی با دستان مدبر و خوش تکنیک حضرت اشرف باز میشود و مانعی است برای فروپاشی و از دست دادنها...
در وسط صحنه کاناپه ای بزرگ به چشم میخورد که مسند و نمادی از قدرت است.
حضرت اشرف در نمایش واقعی است و حقیقی و این حقیقت با صورتی عاری از هر گریمِ بزرگنمایی شده و پاهایی برهنه به تصویر در می آید.
بالعکس؛
همه افرادی که در خیال و اوهام حضرت اشرف در آمد و شدند با صورت و دستهایی سفید و وهم آلود که همواره کفش بر پا دارند و در ترددند حاضر میشوند.
موسیقی نیز با تِمِ سنتی و گاهاً روحوضی خود کاملا در خدمت متن و نمایش است.
در ... دیدن ادامه » انتها یادآور میشوم، نمایش کابوس حضرت اشرف با تمامی المانهای شسته رفته و بجای خود از آن دست نمایشهایی است که به رغم مدت زمان طولانی مخاطب را خسته نمیکند و با ذهنی فعال و خاطری رضایتمند از سالن بدرقه میکند.

ـــ پـرنـد مـحـمـدی ـــ

پرند گرانقدر ممنون از نوشته رسا و مفیدت درباره این نمایش.. استفاده کردم .ممنونم .قلمت همیشه سبز
۲۰ بهمن
جقدر زیبا می نویسید
بسیار بهره بردم
با سپاس
۰۷ اسفند
"طنابهایی در انتهای صحنه بطور یکدست از سقف آویزان است و حد فاصلی است بین خیال و واقعیت" ...گره مفهومی صحنه به اندیشه، دریافت خوبیه.
۰۲ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حادثه در ویشی _ نگاهی به چیستیِ هستی

نمایش حادثه در ویشی هر چند به ظاهر، صدای قربانیان هولوکاست و نسل کشی یهودیان است؛ اما می توان آن را از دو منظر بررسی و تحلیل کرد؛

منظر اول _ منظر و دیدگاهی است که آرتور میلر در اغلب نمایشنامه هایش به آن توجه دارد و همان ""واقع گرایی"" در قالب سبکی ""رئالیستی"" است. واقع گرایی در خصوص اجتماع و مسایل پیرامون آن.
عده ای یهودی در مکانی مجهول الموقعیت به جرم یهودی بودن و در پی نژادپرستی نازی ها، بیخبر از آینده ای شوم زندانی شده اند و قرار است در کوره های آدم سوزی سر به نیست شوند. هرکدام از آنها سمبل و نمادی از یک قشر و نظام جامعه هستند که سرآمد و قشر غالب (طبق سنت و نگاه آرتور میلر) قشر و نظام سرمایه داری است.
پیرمرد برقکار و زن خدمتکار نمادی از قشر کارگر و منفعل جامعه هستند که علیرغم مقاومت و اصرار بر یکپارچگی جماعت کارگر , در نهایت مغلوب میشوند.
نقاش آشفته و مضطرب نمادیست از قشر حزب باد و به اصطلاح نان به نرخ روز خور که این نگاه منفعلش را در نقاب شعارزده بیطرفی اش پنهان میکند.
زن هنرمند و بازیگر؛ نمادیست از قشر متظاهر که از حرف تا عملش دره ای عمیق فاصله است وعلیرغم شعارهای قدرتمندانه ای که سر میدهد, زودتر از آنچه در تصور بگنجد سر تسلیم فرود می آورد.
پیرمرد شاهزاده ای که نماد قدرت و نظام سرمایه دار است و هم اوست که در نهایت باقی و زنده می ماند.(نظام سرمایه داری همیشه زنده و پابرجاست.)
از این منظر، آرتور میلر سعی دارد به موازات طرح و معرفی اقشار مختلف جوامع در قالب نگاهی نژادپرستانه، به بیان و نقد ارزشها و ضدارزشهای انسانی و اخلاقی نیز بپردازد.

منظر دوم _ منظر و دیدگاهی فلسفی است که به نظر میرسد آرتور میلر اصالتاً همین دیدگاه را هدف و مقصد خود قرارداده و به چیستی و چرایی پیدایش و آفرینش و جبر یا اختیار انسان پرداخته است. دغدغه مندی این دیدگاه در دیالوگهای انتهایی نمایش به اوج میرسد و گویی قصد به چالش کشیدن ذهن مخاطب را نیز دارد؛آنجا که میگوید:
※ شما نقشی رو که براتون در نظر گرفتن رو بازی کنید؛ یک آدم ترسو و نا امید ← گویی با این جمله، آنچه از قدرت اختیار انسان وجود دارد در هاله ای از تردید و ابهام فرو میبرد و انسان را در زمره ""مجبورین"" دسته بندی میکند...
※ تو میگی انسان وجود داره؟ چطور انسان میتونه وجود داشته باشه تا وقتی این اسلحه تو دست منه؟ تا وقتی اختیار جون تو دست منه؟ ← این همان جمله ای است که در پی آن سوال و پرسش از اصالت ضرورت وجود انسان به ذهن متبادر میشود.
※این ... دیدن ادامه » روزها اعتقاد داشتن مشکل شده، انسان بودن سخته... هیچوقت هیچ منطقی برای این همه درد و رنج پیدا نمیکنیم... ← به نظر میرسد اینها همان دغدغه های اصلی ذهنی آرتور میلر است که درباره مسئولیت‌پذیری انسان مدرن نسبت به جهان پیرامونش دارد و این حس و دغدغه را در جمله ای معروف بیان میکند:«ما همه در کشتارهای ویتنام، عراق، افغانستان و ... مسئولیم. ما سیاستمدارانی را به قدرت می‌رسانیم، به آن‌ها مالیات‌ می‌دهیم و سکوت می‌کنیم، پس دستمان به خون همه مظلومینی آلوده است که سیاستمداران ما آنان را به نابودی می‌کشند.» 

پ.ن ۱: قطعاً بحث و بررسی از منظر فلسفی از عهده حقیر خارج است و با حضور اساتید گرانقدر و هنردوست تیوالی اجازه ورود را به خود نخواهم داد.
پ.ن۲ : نمایش را به جهت متن فوق العاده، بازیهای روان و حساب شده و پرکشش و طراحی صحنه جذاب بسیار دوست داشتم.
درود و سپاس پرند عزیز
به نظر می رسد آرتور میلر با انگشت قرا دادن بر باورها، اراده و انتخاب افراد در زندگی و موقعیت های اجتماعی خود، نگاهی زرف گرایانه بر روان شناسی اگزیستانسیال داشته است این که فرد چگونه به وجود خود معنا می دهد، نگاهش به هستی چگونه تعبیر ... دیدن ادامه » و به وقوع می پذیرد، به چه مرزهایی پایبند است و در مقابل آزادی از دست رفته و اضطراب محصول آزادی چه می کند جای بسی تعمق در این نمایش دارد
۰۵ بهمن
دوست خوبم, بهراد گرانقدر
سپاس از همراهی شما و اینکه نکته قابل تامل و توجهی رو بیان کردید.
۰۷ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
موطن آدمی را در هیچ نقشه جغرافیای نشانی نمی توان یافت؛

موطن آدمی در قلب همه کسانی است که دوستش دارند....

ــــ ویلیام شکسپیر ـــــ

از مارگوت بیکل نیست؟ با ترجمه شاملو
۲۱ دى
سلام
بله از ماگوت بیکل با ترجمه شاملوست
۲۲ دى
https://telegram.me/chekamehsabz

سلام دوست عزیز
ب کانال بنده سری بزنید
۲۵ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لِ ته ــ سرزمینی به وسعت قلبهای زخمی

لته عاطفه تهرانی بی شک یکی از بهترین نمایشهایی بود که اخیرا به تماشا نشستم. نمایشی فرم گرا و فیزیکال که به بهترین شکل ممکن با زبان بدن، کلامش را بر جان و دل مخاطب تزریق کرد.
لته نمایشی است چندوجهی؛ که در حین تماشا ذهن کاوشگر مخاطب را در همه وجوه درگیر میکند و به جنونی جذاب میکشاند.

از منظر بنده، دووجه در نمایش گویا تر بود و این دو وجه رابطه صمیمانه تری در مُسمی و نامگذاری نمایش را به دوش میکشید:

وجه اول_ رویکردی اجتماعی و همه گیر دارد. در این رویکرد لته به بیان توقعات و خواسته های انسان از خود یا سایرین و روابط با دیگران میپردازد و هر آنچه از برقراری این روابط، سهم و نصیب آدمی میکند را به تصویر میکشاند.
طراحی صحنه به گونه ای است که فضای یک دورهمی و اجتماع را تداعی میکند.
عده ای دو به دو و برخی تنها در این دورهمی و اجتماع حاضرند.
گپ و گفت میکنند،درخواست میکنند، درد و دل میکنند، شادی میکنند، گریه میکنند، عشق میورزند و یار میگزینند...
اینها همه مصداق موزیک نمایش میشود:
""عاقبت دلهای ما را_با غم هم آشنا کرد""
اجتماعی هم درد که به موازات تمام این عملکردها وجهی مشترک دارند و پررنگ؛
روحی زخمی و قلبی نا امید...
روح ... دیدن ادامه » زخمی را در قالب و هیبت لباسهای پاره پاره آدمها میبینیم و انعکاس قلب مایوسشان را در هاله تیره دور چشمهایشان...
شادیهایشان گذراست؛ به سرعت عبور یک قطار و دست تکان دادنشان برای سرنشینان قطار....
طلب کردنشان از منبع الهی سطحی است و بر حسب عادت و بدون هیچ اعتقاد مصرانه؛ آنقدر که اصرار بیش از اندازه یکی از خودشان را تاب نمی آورند و او را بر سرجایش مینشانند...
قومی بلاتکلیف و سرگشته والبته زندانی....
زندانی و اسیر در درخواستهای ریز و خرد؛
حتی در اندازه ۷ سانت، که پاشنه یک کفش باشد...
این سرگشتگی در انتها به اوج میرسد؛
مردی که میخواهد و میطلبد و طلبش را با کلام و رفتار متعدد تمنا میکند،
و زنی که در عین ناامیدی و بی هیچ روزنه امیدی، باور دارد اما توان و راه پذیرش مرد را ندارد؛
شاید اسیر خرافه، سنت و تعصباتی کورکورانه است که قدرت ابرازش را ندارد...

وجه دوم _ رویکردی روانشناسانه و رانکاوانه دارد که از انتها به ابتدا میرسد. به این معنا که مخاطب از ابتدای نمایش، انتها و نتیجه یک خلا و کمبود عاطفی و روانی را در شخصیت آدمها میبیند و در انتهای نمایش، علتی که معلولش همان شخصیتهای سرگشته و زخم خورده نمایش است را در قالب دخترکی تنها و مغموم میبیند.
دخترکی که در کودکی "خویشتن خویش" را در هیاهوی نفهمیدن و نادیده گرفتنش گم میکند....
وقتی آدمها به دنیا می آیند، برای انسجام بخشیدن به شخصیت خویش پتانسیل دارند و قادرند همزمان به تفکر، اجرا، احساس و شهود بپردازند.
اما آنچه از محیط اطراف نصیبشان میشود،تنها شرایط ناسازگاری را در آنها فرامیخواند و وسایل ابراز انرژی و احساسشان را از آنها میستاند.
بسیاری از آنها در خانواده هایی رشد میکنند که همواره شنیده اند: "نکن!" و یا "احساست را نشان نده!"
کم کم احساسشان را از دست میدهند و این بخش از خویشتنشان را گم میکنند و در نهایت با چنین محیطی سازگار شده و نتیجه این سازگاری این است که فرد احساس میکند نمیتواند هیچ کاری را درست انجام دهد و تواناییش را برای رفتار نیز از دست میدهد و اینگونه زخم بر زخمهایش می افزاید.
با روح زخمی و خویشتن گمشده اش به بزرگسالی میرسد و این خویشتن گمشده را در فرآیند اجتماعی شدنش در قالبهای متفاوت جستجو و کسب میکند؛ و گاهاً معیوب و ناقص...
در ادامه آنچه به وقوع میپیوندد این است که در این سیکل معیوب شروع میکند به رنجیده شدن و ناکام گشتن از هرآنچه در روند پیدا کردن خویشتن گمشده اش مجذوبش شده است...

در انتها مجددا متذکر میشوم که پس از بیان دو وجه غالبِ نمایش، لته حقیقتا همان رودخانه ای(منبع نورو رحمتی) است که مردگان(زخم خوردگان تقدیر) از آب آن مینوشند تا گذشته خویش(هرآنچه ناکامیست) فراموش کنند....

ــ پــرنــد ــ
"روح زخمی را در قالب و هیبت لباسهای پاره پاره آدمها میبینیم و انعکاس قلب مایوسشان را در هاله تیره دور چشمهایشان..."

پرند گرانقدر چقدر حس مشترک لذت بردن از یک تاتر عالی است.
خوشحالم که جهان خواندنی و جذاب ذهنی تان را از این نمایش خواندم... سپاس
۱۶ دى
درود ها بر پرند ژرف نگاهم . ممنونم که با قلم سیالت به شوق به دیدن اجرا می روم .
نتوانستم تا دیدن اثر شکیبایی کنم که با دید روشن و وسیعتری راهیم ساخته ای .سپاس دختر هنرمند و دوست داشتنی ام .
۲۳ دى
مادر ناهید نازنینم, مهربان بانوی دوست داشتنی
سپاس از شما و قلب پرمهرتون. سایه پرمهرتون ماندگار . امیدوارم از دیدن نمایش لذت ببرید و فرزندان مشتاقتون رو از نگاه خردمندتون بی بهره نگذارید.
همیشه باشید.
۲۳ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کاناپه _ لمکده ای پر از تلنگر

کاناپه، اجتماعی است از چند نسل با عقاید و دیدگاههای متفاوت؛ حتی شاید متضاد که اجتماع نقیضین را ممکن کرد؛ حتی اگر عمرش به اندازه ۴۰ شب باشد...
این جمع متضاد کنار هم جمع شدند و بر بستر ""کاناپه ای"" رنگ باخته خاطراتی را رقم زدند..
خاطراتی که مرورش شاید بیشتر حکم تلنگر است بر جان مخاطب؛
از گذشته،حال و شاید آینده...
که چه بودیم و چه شدیم...
حرمتهایی که در گذشته حفظ میکردیم و پایبندش بودیم و در حال تبدیلش کردیم به یک منش اجتماعی متعارف اما هنوز نامانوس...
اصالتی که در گذشته اعتبار بود، و یاد کردنش در حال سنت گرایی و پوسیدگی افکار...
آدمهای کاناپه. هر کدام نمادی هستند گویا؛
آرمین نمادیست از یک فرد متزلزل که نمیداند کجاست و چه میخواهد، اصلا از کجا آمده است،آمدنش بهر چه بود؟! باری به هر جهتی اش را در روابط گوناگونش بروز میدهد...
نازنین نمادی است از یک خواهرِ رفیق و همراه که به ظاهر در روح برادر حل شده، ولی از درون تزلزل برادرش را فریاد میکشد...
امیر نمادی است از یک فرد اصیل و خودساخته که اصالتش را در سرازیری سبزه زار کوچه باغ خانه اش در طالش با گوش سپردن به یک آهنگ سنتی حفظ کرده و با دنیای مجازی قهر است...
الهام نمادی است از یک انسان جاه طلب و فراری از کهنگی و تکرار که وقتی دچار تکرار و دلزدگی میشود، به راحتی و سبکی برخاستن از کاناپه زهوار دررفته ای از جا برمیخیزد و میرود...
حتی سازی که نواخته میشود تلفیق و ترکیبی است از سنت و مدرنیته و در نهایت آنچه گوش را مینوازد بلاتکلیف است بین ایندو...

پ.ن: ... دیدن ادامه » کاناپه را دوست داشتم برای تلنگرهایش با زبانی ساده و خودمانی؛ باشد که تکانی بخوریم...خانم محمدی، کاناپه شش تا مونولوگ هست یا یک نمایش پر از دییالوگهای چند نفره؟
۰۴ دى
پرند عزیزم مثل همیشه نوشت هایت بر دل و جان می نشیند
ممنون از اینکه هستی و مینویسی دوست یگانه ام
۰۴ دى
پرندیس مهربانم،
ممنونتم بخاطر حضور و همراهی همیشه ات نازنینم
۰۴ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نـفـس _ دنیایی به وسعت ذهن زیبای یک کودک

بهار؛
دختری است خردسال،باهوش، خونگرم و عاشق و نگرانِ پدر...
دختری با موهای ژولیده_گولیده(به قول خودش) که این آشفتگی را به ذهن خلاق و کودکانه اش نیز تعمیم داده؛
گویی بین موها و ذهنش ارتباط خاصی وجود دارد...
هربار که موهایش ژولیده_گولیده است، ذهنش نیز مشوش و شلوغ میشود و هربار که موهایش مرتب و بافته میشود ، ذهنش هرآنچه را که میشنود مرتب تر از موهایش ترسیم و تجسم میکند.
ونرگس آبیار؛ چقدر زیبا این دنیای ترسیم شده و مجسم را که پر از حرف و نشانه و کلام است،از ذهن کوچک و خلاق بهار بیرون کشیده و در مقابل چشمان مشتاق مخاطب به رقص در می آورد.
بهار ؛
اینقدر عاشق و نگران پدر است که با هر نفس تنگی پدر ""نفس"" میدهد و باز زنده میشود؛
این را؛
از دو گوی نگران چشمانش میتوان لمس کرد،
و از زبان گویایش که هربار تاکید میکند دکتر نفس میشوم تا پدرم را خوب کنم، میتوان شنید،
و از نجات ماهی قرمزی که به دور از آب مانده و بهار با دستانش در آب رهایش میکند تا باز نفس بکشد و مثل پدر خِس خِس نکند، میتوان دید و نظاره کرد...
گویی،رها کردن ماهی قرمز در آب برایش حکم پاف کردن اسپری تنفسی پدر را دارد...
بهار؛
آرزو ... دیدن ادامه » میکند،
خلق میکند،
مجسم میکند،
حتی راز و نیاز میکند...
اما سرآمد همه اینها؛
"" دکـتـرِ نـَفـَـس "" شدن است،
حتی اگر "" دکـتـرِ نـَفـَـس "" شدن برای ""مـُـرده ها"" باشد....
بهار؛
به آرزویش رسید....

پ.ن: ""نفس"" را ببینید، بشنوید و لمس کنید...
دنیای ""نفس"" زیباست...
زیبا بود هم نفس هم وصف شما!!!!!
۰۲ دى
"گویی بین موها و ذهنش ارتباط خاصی وجود دارد..."
نفس را ندیدم اما نفس ِ تو را خواندم، لطیف و زیبا بود پرند جانم:)
۰۹ دى
مریم مهربانم، ممنون از حضور و همراهی پرمهرت بانو.
۱۰ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"" راهبان معبد وانگ ــ مـقـَلـِدانِ بی عـمـل""

در معبد وانگ؛
عده ای راهب گرد هم آمدند،
که؛
تقلید کنند، بی تفکر؛
تمجید کنند، بی تعقل؛
متعلم باشند، بی عمل....

معبد وانگ،
سمبل و مصداقی است از دیانتِ بدون کیاست و درایت...

رهبرش،
برای آیینِ مذهبش، فلسفه مقبولی ندارد.
پیروانش،
برای ... دیدن ادامه » سنتِ پیروی هیچ معرفتی ندارند.

گویی همه دچار تکرارند...

آنجا که رهبر؛
به تکرار بر طبل پیشواییش میکوبد،
بی آنکه حرف تازه ای برای گفتن داشته باشد...
به تکرار ریا میکند به دمیدن روح حق در پرچم و مسنَدِ اقتدارش،
بی آنکه اذعان به فریبش کند...

آنجا که پیروانش؛
به تکرار نه از سر نیاز؛
عمل میکنند،
سر فرود می آورند،
مجیز میگویند،
و رُفت و روب میکنند...
به تکرار و اجبار؛
پسرک عروسک را که نمادی از هوس و شهوت است،
به ظاهر و برای خشنود رهبر،
سرکوب میکنند...

""معبد وانگ"" کلام نداشت،
تا فریاد بزند؛
""معبد وانگ"" عمارتهایی چهارگوش و مجسم از سنگ و آهن نیست که تنها در کره خاکی بنا شده باشد،
بلکه در پسِ ذهنِ هر متدینِ بی تعقلی یک "" معبد وانگ"" جان گرفته تا با جهالت اقتدارش را حفظ کند....
به راستی،
در هستی، چند ""معبد وانگ"" وجود دارد؟

پ.ن: معبد وانگ را با زبانِ بی زبانش بسیار دوست داشتم.

"در پسِ ذهنِ هر متدینِ بی تعقلی یک "" معبد وانگ"" جان گرفته تا با جهالت اقتدارش را حفظ کند...."

درود بر تو و اندیشه وارسته ات پرند عزیز
۲۸ آذر
درود خانم پرند محمدی گرامی
نیرو در بازوان هرجنگاوری باریختن خون ضعیفان برای به اقتدار رسیدن حکومت حاکم ستمگر خالی میشود دراین زمان قدرت طلبان رقیب حاکم موبدانی شدن در معابد با استفاده از جهالت انسان های زمان خود برای نوعی حکومت زیرزمینی در کنار حکومت ... دیدن ادامه » حاکمان ستمگر شروع به حکمرانی کردند حاکمان و موبدان هردو به طبل خیش میکوبند یکی به اسم جهانداری و دیگری به اسم پیشوایی جنگاوران و متدینان با جهالت خیش قربانی قدرت طلبی حاکمان زمان خود شدند انسان جاهل سخنی برای گفتن ندارد وباید تبعیت کند و تکرار واین انسان است که باید به آگاهی خود بیفزاید و به حقیقت اندیشه کند و دین و حاکم را بشناسد
۲۹ آذر
جناب مهدی گرانقدر,
سپاس از حضور و نظر ارزندتون.
۳۰ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ـــــــ هاروی ، خیالی به شیرینی واقعیت ــــــــــ

هاروی یک کمدی- تراژدی ( حداقل از نگاه بنده) - سورئال دوست داشتنی است که ناخودآگاه وادارت میکند؛
آنچه که واقعیست ببینی، بشنوی، لمس کنی، درک کنی،
بی آنکه انکار کنی....
هاروی حکایت آدمهایی است که شاید اخلاقیات را فراموش کرده اند و دیگر قادر نیستند، با لبخندی و مصافحه گرم و خوشایندی راننده تاکسی عصبانی و دلخور را راهی کنند .
به نظر من هاروی نمایشی است پراستعاره و سمبلیک که جدای از بیان این کنایات و نشانها، دو دنیای واقعی و دنیای خیالی را نیز به تصویر میکشد.
دنیای واقعی، دنیایی است که "" ال وود"" ( کاظم سیاحی) ، خواهر و خواهرزاده اش، وکیل، پزشک و ... در آن زندگی میکنند و ما با چشم ظاهر، این دنیای جاری بر صحنه را نظاره گریم.
در این دنیای واقعی؛ گویا هیچکس خود واقعیش نیست!
مادر تلاش میکند دخترش را برخلاف آنچه هست به دوستانش معرفی کند تا شاید بخت دختر باز شده و یاری برگزیند.
دختر تلاش میکند نفرت قلبی خود را از دایی شیرین عقلش ( ال وود- کاظم سیاحی) در پس خنده ای قلابی و یخزده پنهان کند .
وکیل خانواده در تلاش است کم کاری و حواس پرتی اش را در پشت بازی های رایانه ای و با خیره شدن به تبلتش پوشش دهد.
دکتر حس و کشش قلبی اش به پرستار زیبا را در پس نقابی از حرفها و کنایه های تلخ و تهاجمی ماسکه میکند.
دنیا واقعیست؛ اما هیچکس خودش نیست....
اما دنیای خیالی، همان دنیایی است که هاروی در آن زندگی میکند و ال وود نیز اندکی زمانی است پا به این دنیای شیرین خیالی گذاشته است.
از ... دیدن ادامه » نگاه آدمهای ساکن دنیای واقعی، دنیایی خیالی است ؛ چون هاروی را نمیبینند.
در واقع نمیخواهند که ببینند؛ چرا که ""هاروی"" این دوست خیالی که خرگوشی است با ارتفاع شش و نیم فوت و مهمتر از همه سفید رنگ؛ سمبل و مظهر نیکی است .
اما آدمهای همین دنیای خیالی، همواره خودِ واقعیشان هستند.
دو روی سکه ندارند؛ همانی هستند که باید باشند....
هاروی، این رفیق خوش طینت که در دنیای خیالی است و ساکنین دنیای واقعی هر ازگاهی ردی از این یار نادیده میبینند، همانی است که ال وود شانه به شانه او پا به میکده میگذارد و با همه کسانی که در آنجا هستند پیکی مینوشد و لبی تر میکند تا حرف دلشان را بشنود و با لبخندش که نمادی ازامید است بارقه ایی در دلشان روشن کند.
در طی نمایش بارها از دهان خواهر"" ال وود "" میشنویم که او هر روز عصر ساعت پنج در میخانه خیابان .... حاضر است و مشغول میگساری...
به زعم بنده میکده سمبلی است از مامن و پناهگاهی برای دل بریدگان از دنیا....
مست میشوند تا راستی کنند؛ خودشان باشند؛ خود واقعیشان....
پس عجیب نیست که "" ال وود"" و یار غارش هر روز در آنجا حاضر شوند.....
در کل نمایش، ال وود تلاش میکند که نوع نگاه و دیدگاهش به زندگی را بیان کند و بفهماند که تغییر کرده؛ تغییری ایده آل...
از ابتدای نمایش با هر کسی که روبرو میشود، بلافاصله پس از سلام یک کارت ویزیت تقدیم میکند و تاکید میکند: "" اگر خواستید با من تماس بگیرید با این شماره جدید من تماس بگیرید، آن شماره قدیمی من است.""
و این تاکید مکرر در طی نمایش نوعی تذکر است .
ال وود هر بار در برخورد و مواجهه با پرستار با لبخند و شوری عظیم که گویی بار اول دیدار است؛ تاکید میکند : ""خانم شما بسیار زیبا و جذاب هستید. ""
این تکرار و تاکید نیز نوعی تذکر است که حتی اگر المانهای جزیی در زندگی تکراری و عادی میشود باز هم جذاب و قابل دیدن خواهد بود.
زمانی که راننده عصبانی از انتظار برای دریافت دودلارو چهار فرانکش به خواهر مراجعه میکند و ناکام میماند و هرکس با عناوین مختلف از پرداخت این دو دلار و چهارفرانک سرباز میزند، ال وود در نهایت سخاوتمندی ، با رویی گشاده مبلغی مازاد بر حق الزحمه راننده پرداخت میکند و راننده با لبخند رضایتی به پهنای صورت اتاق را ترک میکند.
همان آدمهایی که خود را واقعی ، عادی و نرمال میدانند ، آنقدر روابطشان سست و بی مقدار است که حتی ارزشش به اندازه پرداخت دودلار و چهارفرانک نیست....
"" هاروی "" را دوست داشتم؛
به سبب تدکراتش،
تاملاتش،
و تلنگرهایش،
که "" خوش مشرب "" باشیم....

پ.ن: خانم ملودی آرام نیا عزیز چه در مقام بازیگری چه در مقام کارگردانی صمیمانه برایتان آرزوی بهترینها را دارم.....

خوشحالم که امشب بعد از خوندن نوشته های زیبا و دلنشینتون به تماشای هاروی میرم
۲۲ آذر
خانم پرند محمدی خوشحالم که نقد های شما رو میخوانم ، با اینکه هیچ سررشته آکادمیکی در هنر ندارم ولی دوست دارم نقد کردن درست تئاتر را یاد بگیرم و بتوانم دریچه های درست نقد را پیدا کنم ،و نوشته های شما برایم دلچسب است. ممنون که نقد هایتان مینوسید.
با تشکر
میترا
۲۴ اسفند
خانم میترا عزیز و گرانقدر
قطعا شما نازنین بزرگوار به دیده منت و با نگاهی سخاوتمندانه, دلنوشته های بنده رو دنبال میکنید. سپاس از حسن توجه و همراهیتون بانو.
۲۴ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک پیشنهاد دلچسب برای این روزهای سرد...
به همراه یک لیوان چای داغ...

http://s9.picofile.com/file/8276287300/hidiaries_ir_ross_copperman_hunger.mp3.html

""Ross Copperman – Hunger Lyrics ""

One look and I can't catch my breath
Two souls into one flesh
When you're not next to me
I'm incomplete

Cause I'm on fire
Like a thousand suns
I couldn't burn it out
Even ... دیدن ادامه » if I wanted to
These flames tonight
Look into my eyes and say you want me, too
Like I want you

Oh love let me see inside your heart
All the cracks and broken parts
There's shadows in the light
There's no need to hide

Cause I'm on fire
Like a thousand suns
I couldn't burn it out
Even if I wanted to
These flames tonight
Look into my eyes and say you want me, too
Like I want you

It's like a hunger ending and it's never ending
And I'll burn for you (burn for you)
It's like a hunger and it's never ending
And I'll burn for you (burn for you)

Cause I'm on fire
Like a thousand suns
I couldn't burn it out
Even if I wanted to
These flames tonight
Look into my eyes and say you want me, too
Like I want you

I got a hunger in me
I got a hunger in me
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همه لرزش ِ دست و دلم از آن بود،
که عشق؛
پناهی گردد ،
پروازی نه،
گریزگاهی گردد...

آی عشق ، آی عشق
چهره ی آبی ات پیدا نیست.‌..

ـــ احـمـد شـامـلـو ـــ
پرند جان عجب شعریست این شعر شاملو ،بی نظیر است،چه تلنگری میزند
وای اگر عشق گریزگاه باشد!

سپاس دوست عزیزم
۱۷ آبان
پرندیس نازنینم,
اشعار شاملوی بزرگ بالجمله عالیست...
ممنون که هستی دوست بینظیرم...
۱۸ آبان
پرند عزیزم،بی تردید اشعار شاملو همه بی نظیرند مثل خودش
این شعرش را نخوانده بودم ،اولین بار بود
خیلی ها دقیقا در جستجوی گریزگاهی از هزاران درد و رنج ،آگاه یا ناآگاه برای خود عشق میتراشند، این است که رابطه بتدریج از عشق خالی میشود، ناله ها به آسمان،اشک ها ... دیدن ادامه » سرازیر،سرها در گریبان و شعرها در ستایش یا مذمتش سروده می شود.یکی وصل را چاره ی عشق میداند دیگر نابودیش را در وصال ،برای عاشق واقعی وصال یا فراغ فرقی نمی کند،هر چند وصال شیرین تر است
و شاملو چه زیبا در قالب چند کلمه، از این راز پرده بر میدارد...
درود بر تو نازنین دوست مهربانم
۱۸ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ریسمان پاره را می توان دوباره گره زد،
دوباره دوام می آورد؛
اما هر چه باشد ریسمان پاره ای است...
شاید ما دوباره همدیگر را دیدار کنیم؛
اما،
در آنجا که ترکم کردی ،
هرگز دوباره مرا نخواهی یافت..

ــ برتولت برشت ــ
به همه آن چیزها که حس می کنی
به همه آن چیزها که احساسشان می کنی کمترین اهمیتی نده
گفته است بدون تو نمی تواند زندگی کند تو اما بیاندیش که در دیدار دوباره
تو را به جا خواهد آورد؟!...
لطفی در حقم کن و خیلی زیاد دوستم نداشته باش
از آخرین باری که دوستم داشتند ... دیدن ادامه » به بعد حتی کمترین محبتی ندیدم

برتولت برشت

۰۲ آبان
جناب فیروزی گرانقدر ،
صمیمانه و در نهایت احترام قدردان دعوت و توجه پر مهرتان هستم.
اما در نهایت ادب عارضم به حضور ارزندتون که متاسفانه در روزهای آتی امکان حضور نخواهم داشت.
امیدوارم به بزرگواری خودتون ببخشید دوست هنرمند و خردمندم.
۰۹ آبان
در نهایت ادب هر جا هستید موفق باشید
۰۹ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
____آینه تمام نمای روابط مخرب ____
*** این نگاشته ممکن است بخشهایی از داستان را روایت کند. ***
پدرام علیزاده فیلمی را به تصویر کشیده که محور اصلی آن بررسی روابط مخرب زوجین است. در فیلم شاهد روابطی هستیم که عوامل تخریب کننده آن در فضایی تقریباً طنز و دلچسب به نمایش درمی آید.
البته هرچند بستری طنزگونه دارد؛ اما در اصالت و کـُنـهِ ماجرا، تلخ و گزنده است و به زعم بنده به نوعی نگاه نقادانه به این علل و عوامل داشته و چه بسا بعید نیست به طور ضمنی جنبه ای آموزشی و تجربی داشته باشد.
در این نگاه نقدگونه آنچه به ذهن متبادر میشود این است که در روابطی اینچنینی که گاهاً منجر به سردی روابط و در مواردی حادتر منجر به جدایی و متارکه میشود؛ نقش زن نقشی موثر و متاسفانه مخرب تر است.
اگر بخواهیم با دیدگاهی منطقی و بیطرفانه و فراجنسیتی به قضیه بنگریم؛ شاید کفه ترازوی حقِ امید-مردقصه ( علی سرابی) در خصوص دلسرد شدن و بی میلی نسبت به زندگی با زنی همچون میترا-زن قصه (آیدا کیخانی) سنگینتر باشد.
میترا زنی است سطحی نگر با رفتاری بچه گانه که علیرغم سن و سال ظاهری؛ پختگی و درایت و منش زنی متناسب با آن سن و سال را ندارد و زمام اندیشه و تفکر و تصمیم گیری در خصوص مسائل زندگی زناشویی اش را تا حدودی به دست دوستش که زنی مطلقه و زخم خورده است داده و بزرگترین نگرانی و درگیری ذهنی اش؛ از دست دادن همسر وکیل و خوشتیپ و جذابش است !!
البته ناگفته نماند؛ از آنجا که مخاطب پیشینه ذهنی مناسبی از گذشته زندگی این زوج در خصوص نحوه آشنایی، ازدواج و حتی سابقه تعهد اخلاقی و رفتاری آنها ندارد ( شاید یکی از نقاط ضعف فیلم باشد) ، تنها حکمی که در مواجهه با رابطه زناشویی زوجین صادر میکند؛حقانیت خواسته های مرد قصه در خصوص اعتماد همسرش به وی و از طرفی محکومیت زن به تحمل مـُهـرِ سطحی نگری و بی درایتی است !!!
یکی دیگر از دلایلی که نقش مخرب زن را در این فیلم پررنگ میدانم؛ حضور آلا-زن دوم قصه(پگاه آهنگرانی) در قصه است.
آلا زنی است مطلقه و دانشجوی رشته حقوق و از قضا خواهر آرش (محمدرضاگلزار)، صمیمی ترین دوست امید .او به جهت مشکل حقوقی که در خصوص متارکه از همسرش با آن مواجه شده به امید مراجعه میکند و این باب آشنایی تازه ای با امید است که بعدها منجر به ازدواج آنها میشود.
از نکاتی که در زندگی آلا وجود دارد و شاید بتوان آن را از نقاط ضعف فیلم دانست، این است که در اینجا نیز مخاطب نمیداند علت ازدواج و پس از آن متارکه آلا از همسرش چیست؟ هرچند اشاره گذرایی به دلیل متارکه آنها میشود؛ اما به زعم بنده شاید اگر از ابتدا آلا دختر مجردی معرفی میشد، نه تنها به خط روایی داستان خللی وارد نمیکرد؛ بلکه کارکرد بهتری نیز به دنبال داشت.
فیلم "" خشکسالی و دروغ "" صرفنظر از نقاط ضعفش؛ فیلم خوب و مورد قبولی است. چرا که علاوه بر نگاه نقادانه و موشکافانه مزین به طنزش، دیدگاهی روانشناسانه به روابط دارد و این نقطه قوتی است که با اتکا بر آن میتوان فیلم را در زمره فیلمهای آموزنده برشمرد.
"" خشکسالی و دروغ"" با زبان خاص خودش میگوید:
دروغ و پنهانکاری( حتی با اصطلاح مذموم و عامیانه مصلحتی!!) آنقدر مخرب و زشت و کریه و نکوهیده است که ریشه بهترین زندگیها و روابط را ذره ذره میمکد و قطعاً نهال نوپای زندگی را که روزگاری با بذر عشق و محبت جان گرفته، با بیرحمی به خشکسالی و برهوت تبدیل میکند.
پ.ن: اشاره ام به نگاه پررنگ فیلم به تاثیر مخرب رفتارهای بی منطق و بدون تالم و خالی از پختگی زن در زندگی مشترک، به هیچ وجه مهر تاییدی بر رفتار و عکس العمل مذموم و نکوهیده خیانت از جانب مرد نیست. بدون شک این رفتار مستلزم بررسی و نگاهی موشکافانه و روانشناختی است که قطعاً از حیطه تخصصی بنده خارج است.
اما ... دیدن ادامه » آنچه در "" خشکسالی و دروغ "" برایم محل تامل و اندیشه شد؛ احساس همذات پنداری ام با امید-مردقصه در خصوص حس اشمئزازی بود که از رفتارهای ناسنجیده و به دور از درایت و منطق زن دریافت کردم.
ای کاش بانوان نازنین سرزمینم میدانستند:
آنچه مایه جذابیت، احترام، عزت، ارزش و تمایز آنها با دیگری است؛ منش، متانت، درایت و تدبیر زنانه آنهاست و نه هیچ امر دیگری....
__ پــرنــد مـحـمـدی ـــــ
پرند عزیز با توجه که من هنوز فیلم رو ندیدم و نمیتونم نوشته ات رو بخونم ، میشه بگى دیدنش رو توصیه میکنى یا نه ؟:))
۰۹ مهر
با سلام و احترام
این فیلم را نه تایید می توان کرد و نه تکذیب.
برای ساخت هر فیلم توجیهی باید در نظر داشت دوستان.
برای خلق هر اثری دغدغه و هدفی،این طور نیست؟
کپی برداری آن هم از روی تاتری به قدرت و صلابت خشکسالی و دروغ،هدف شما چیست؟ به دست آوردن گیشه؟
آیا واقعا می توان ادعا کرد که این فیلم به قدرت تاتر ساخته شده می باشد؟
این سمپوزیوم اجتماعی بهتر بود دستمایه صنعت سینما نشود.
گرچه شاید امیدی باشد تا مردم عزیز پس از تماشای این نسخه سینمایی ضعیف نسخه تاتر آن را نیز از نظر بگذرانند.

با ... دیدن ادامه » تشکر از حسن توجه شما
سید امیر ارجمند
۱۷ آبان
دوستان گرانقدر جناب منفرد و ارجمند
سپاس از حضور پرمهر و نظز ارزنده شما بزرگواران.
۱۰ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بعضى آدمها را باید آنقدر تکثیر کرد،
تا مبادا نسلشان منقرض شود...

آنها که دلیلِ حالِ خوبتان هستند؛
آنها که حتى با فکر کردن بهشان،
لبخند روى لبت مینشیند...

همان آدمهایى که در بدترین شرایط؛
شما را "" تمام و کمال ""پذیرا بودند...

دارید اگر از این نایاب ها؛
دو دستى بچسبیدشان...


ــ على قاضى نظام ـــ
چه انتخاب زیبایی پرند عزیز
داشتیم و داریم از این آدمها هر چند اندک، برخی می روند و برخی می مانند و آنها که می روند تا واپسین لحظه زندگی ،هر روز و هر لحظه ، یادشان لبخند را بر لبت می نشاند و حالت را خوب میکند حتی در نبودشان که در وصف این حال بودن و نبودن معنای ... دیدن ادامه » دیگری دارد
سپاس از تو دوست عزیزم
۰۴ مهر
پرندیس جان, خوشحالم که دوست داشتی بانو...
۰۵ مهر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زمستان بود.
جان می کندم در نیویورک نویسنده شوم.
سه یا چهار روز بود لب به غذا نزده بودم .
فرصتی پیش آمد تا بالاخره بگویم: "می خوام مقدار زیادی ذرت بو داده بخورم .
خدای من،
مدت ها بود غذایی این همه به دهانم مزه نکرده بود.
هرتکه از آن و هر دانه مثل یک قطعه استیک بود. آنها را میجویدم و راست می افتاد توی معده ام.
معده ام می گفت : "متشکرم، متشکرم" ...
مثل آنکه توی بهشت باشم.
همینطور قدم میزدم که سروکله دو نفر پیدا شد،
یکیشان به آن یکی گفت : "خدای بزرگ" !!!!
طرف مقابل پرسید: "چه شده؟"
اولی گفت: "آن یارو را دیدی که ذرت میخورد؟ وحشتناک بود! "
بعد از آن حرف دیگر از خوردن ذرت ها لذت نبردم.
به خودم گفتم: " منظورش از وحشتناک چه بود؟ من که توی بهشت سیر می کنم. "
گاهی ... دیدن ادامه » به همین راحتی،
با یه کلمه، یه جمله،
یه حالت چهره،
میتونیم مردم رو از بهشت خودشون بکشونیم بیرون و این واقعا بی رحمانه ترین کاره.
سرمونو می کنیم تو زندگی یکی که اصلا به ما مربوط نیست؛
کاری با ما نداره و ازمون چیزی نپرسیده، نخواسته و...
دهنمونو باز میکنیم و از بهشت شخصیش می رونیم !!!!

ـــ چارلز بوکوفسکی ـــ
سپاس از اشتراک و انتخاب چنین متن فاخر ی
واقعا می تونیم کسی رو از بهشتش بیرون نکشیم دلی رو آزرده نکنیم و سپاس از تلنگر زیبا و بجاتون
۲۳ شهريور
بر ما گذشت نیک و بد اما تو روزگار ... فکری به حال خویش کن این روزگار نیست
عماد خراسانی
۲۴ شهريور
پرندیس مهربان،
مرهون مهرت هستم بانو
۲۴ شهريور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من فهرستی از آنچه در مدرسه به ما یاد نمیدهند را تهیه کرده ام:

آنها به ما یاد نمی دهند که چگونه کسی را دوست بداریم؛
آنها به ما یاد نمی دهند که چگونه در شهرت به درستی زندگی کنیم؛
آنها به ما یاد نمی دهند که چگونه در گمنامی ، از زندگی لذت ببریم؛
""آنها به ما یاد نمی دهند که چگونه از کسی که دوستش نداریم جدا شویم""
آنها به ما یاد نمی دهند که به آنچه در ذهن دیگری می گذرد فکر کنیم؛
آنها به ما یاد نمی دهند که به کسی که در حال مرگ است چه بگوییم ؛
آنها به ما هیچ چیزی را که ارزش یاد گرفتن داشته باشد ، یاد نمی دهند.

"" مرد ماسه ای ــ نیل گیمن ""
و وقتی این فهرست از فرهنگ غرب به فرهنگ ما انتقال پیدا میکنه بی شک به لیست بلندی تبدیل میشه که از مرد ماسه ای هم گذر می کنه
۰۲ شهريور
سپاس از شما دوست نازنین و سایر دوستان متفکر که ره به اندیشیدن و پویایی افکار می سپارید و در این راه چراغی بر روشنایی این صحنه حضور می افزایید
۱۹ مهر
درود بر شما جناب بهراد گرانقدر، از همراهی ارزشمندتان سپاسگزارم
۱۹ مهر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
""چهارشنبه"" را باید دید؛
همه باید ببینند...
اصلاً کاش ""چهارشنبه"" از رسانه ملی از یک شبکه پرمخاطب پخش میشد....
""چهارشنبه"" یک تلنگر است؛
به من،
به تو،
به او،
به ما،
به آنها،
به همه ....

یک تصمیم یک تنه و غلط،
یک لجاجتِ بچگانه،
یک پافشاری بی منطق،
یک دیدگاه کم افق،
به ... دیدن ادامه » همراهِ حجم عظیمی؛
تعصب کورکورانه،
عصبانیت آنی و کنترل نشده،
خودخواهی بدون تفکر،
و کینه بی حد و مرز؛
دست کم چندین و چند خانواده را بی سر و سامان میکند....
اصلاً همه دنیا را به هم میریزد....
از طرفی؛
گاهی ذره ای؛
فقط ذره ای،
"" گذشت""
نیز دنیا را زیر و رو میکند....

به قول شکسپیر:

"" چقدر بدبختند آنان که صبر و شکیبایی ندارند؛ مگر نه آن است که زخم ذره ذره التیام می­یابد.""
پرند گرانقدر و به نظرم شهاب حسینی بازی خوبی ارایه داده ..تغییراتی که صدایش ایجاد کرده طبیعی به نظر می رسد
۲۰ مرداد
سلام اگه فرصت کردید به تماشای فیلمهای کوتاه نیما عباس پور روز پنجشنبه 15 مهر خانه هنرمندان ساعت 16 (هنر و تجربه) تشریف بیارید
۰۴ مهر
پاینده و شاد باشی پرند نازنین
۰۴ مهر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید