آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال بهزاد هندی | دیوار
S3 : 05:47:40 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
در سفر به ماه چه وسایلی با خود خواهید برد؟

ناسا در پروژه ای به نام" آرتمیس" قصد دارد تا دو فضانورد را به ماه بفرستد. یکی از ماموریت های این پروژه، احداث پایگاهی دائمی بر روی ماه است. در این پروژه برای اولین بار یک زن نیز بر روی ماه قدم خواهد گذاشت. ناسا در پیج ایسنتاگرامی خود پرسیده که اگر قرار بود به ماه سفر کنید، چه وسایلی به همراه خود می بردید.

برای شرکت در این نظر سنجی می توانید عکس های خود را در یکی از شبکه های اجتماعی اعلام شده و با هشتگ NASAMoonKit منتشر کنید.
هشتگ فوق را در اینستاگرام جستجو کنید. عکس های جالبی خواهید دید.
اطلاعات بیشتر در https://www.nasa.gov/nasamoonkit/چند سال پیش تعطیلات عید، به یکی از شهر های شمالی رفته بودم. ، از حومه شهر برای خرید و گشت به مرکز شهر رفتم. باران شدیدی می آمد و هوا نسبتا سرد بود. خیابان ها هم خلوت. در یکی از خیابان ها، در پناه ورودی درِ یک خانه قدیمی، پیر زنی با چادری کاملا خیس نشسته بود و چند برگ گزنه برای فروش مقابل خود داشت. برگ های گزنه هم از بارش باران خیس شده بودند. چون نیازی به گزنه نداشتم، از مقابلش گذشتم و سوار خودرو شدم. در میان راه به این فکر افتادم که گزنه آن هم در فصل بهار آن هم در شمال کشور، در همه جا حتی کنار جوی آب شهر ها و درز ساختمان ها به وفور می روید. پس پیرزن تنها برای حفظ آبرو گزنه ها را مقابل خود قرار داده بود. نیازمند بود و شغلش فروش گزنه نبود.
عصر آن روز به قصد خرید گزنه و کمک به او، به شهر بازگشتم . اما نبود. طی چند روز اقامتم باز هم همان مسیر را رفتم. اما ندیدمش. از آن پس هر وقت گذرم به این شهر شمالی می افتد به همان محل می روم. اما دیگر نیست. دیدنش برایم یک آرزو شده. ای کاش یکبار دیگر می دیدمش و می پرسیدم خانم گزنه چند؟ و او پاسخ می داد و من آن چند برگ گزنه را می خریدم.
هنوز هم هر وقت یاد گزنه های خیس مقابلش می افتم گزش تلخ آنها را حس می کنم.

پی نوشت: ما ساکنان تهران هر روز بارها در سطح شهر با انواع نیازمندان، کودکان کار و دستفروشان روبه رو می شویم. چون کمک و خرید از تمامی آنها غیر ممکن هست، به همین دلیل ناخواسته طی سالها دچار بی تفاوتی شده ایم. شخصا برای این قضیه راه کاری ندارم. نظرشما چیست؟
حاضرم هر کاری بکنم ولی نیازمند و کودک کاری نباشه.
اما عمیقا معتقدم وجود کودکان کار در سطح شهر و نه اونهاییکه نمیبینشون، دست اورد خودمونه. کمک کردیم بهشون و تعدادشون رو زیاد کردیم.
به خاطر اینکه چند دقیقه احساس خوب داشته باشیم بهشون کمک کردیم و باعث شدیم تعداد بیشتر و بیشتری کودک از کودکیشون بمونن و مجبور به کارهای کاذب بشن.
وقتی چیزی تغذیه میشه، رشد و تکثیر میکنه. این یکی از قوانین طبیعته. وقتی میشه بواسطه یه بچه در یک روز به اندازه یک ماه پایه حقوق درامد ایجاد کرد، کسانی پیدا میشن که این کار رو سیتماتیک و گردش مالی آنچنانی ایجاد میکنن برای خودشون. و این بچه ها چیزی بیشتر از زنده موندن در ... دیدن ادامه ›› گرما و سرما دستشون رو نمیگیره.
اینکه الان چکار میشه کرد؟ مثل باقی معضلات، هیچی!
تا سطح درک و اگاهیمون نسبت به زندگی ارتقا پیدا نکنه، همه ی این معضلات باقی خواهد ماند. ما در ابرشهرها و قوانین دهکده جهانی، با دانش و اگاهی روستانشینی زندگی می کنیم.
میم
عزیزی تو‌ امپر جان🌹 بابا، من خودمم آه-برانگیزِ مامان بابام هستم. این بچه هم دیگه خیلی رو مخه با این سوالاش. تازه خودش هم به خودش میگه ایکسِ (اسمش)دانا😂😂
:)))))))))))
ممنون از نظرات همه دوستان
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
گذر پر نور ایستگاه فضایی

‌شامگاه چهارشنبه ۲۶ شهریور و پنجشنبه ۲۷ شهریور ایستگاه فضایی بین‌المللی گذر پرنوری در آسمان ایران خواهد داشت. روز چهارشنبه ساعت ۲۰ و ۵۸ دقیقه ایستگاه فضایی بین المللی از افق جنوب غربی در ارتفاع ۱۰ درجه وارد آسمان شده و ساعت ۲۱:۰۱ به بیشینه ارتفاع ۵۰ درجه در افق شمال غربی و روشنایی قدر منفی ۲.۹ می‌رسد و در همین ارتفاع با ورود به سایه زمین ناپدید می‌شود.

همچنین ‌شامگاه پنجشنبه ۲۷ شهریور ساعت ۲۰ و ۱۴ دقیقه ایستگاه فضایی بین المللی از آسمان تهران گذر خواهد کرد. در این گذر ایستگاه فضایی ساعت ۲۰:۱۱ از سمت جنوب غرب وارد آسمان شده، ساعت ۲۰:۱۴ به بیشینه ارتفاع و روشنایی رسیده و در ساعت ۲۰:۱۷ در شمال شرق غروب ... دیدن ادامه ›› می‌کند.

روشنایی ایستگاه فضایی در این گذر به قدر منفی ۳.۹ می‌رسد و پرنورتر از تمام ستارگان به سادگی حتی در آسمان‌ شهری قابل رویت است.

هر دو این گذرها از اقصی نقاط کشورمان قابل رویت است. این رویداد با چشم غیر مسلح قابل رویت است و برای رصد آن به ابزار خاصی نیازی نیست.

برگرفته از صفحه اینستاگرام Avastarco
هفت چشمه و آبشار ارنگه
موقعیت: استان البرز- ابتدای جاده چالوس-روستای ارنگه
مسیر دسترسی:
کیلومتر 20 جاده چالوس- خروجی روستای ارنگه

حدود کیلومتر 20 جاده چالوس خروجی ارنگه در سمت راست جاده با تابلو مشخص شده. از جاده اصلی به سمت ارنگه خارج شوید. کمی بعد از خروج از جاده و ارتفاع گرفتن، به یک خانه ویلایی در کنار جاده سمت چپ می رسید. خودرو خود را کنار جاده پارک کنید. مسیر پا کوب در کنار جاده و خانه ویلایی مشخص است. با کم کردن ارتفاع وارد دره می شوید و در کنار رودخانه قرار می گیرید. راهپیمایی سبکی در داخل دره و کنار رودخانه خواهید داشت که حدود نیم ساعت زمان خواهد برد. ابتدا به چشمه خواهید رسید که به رودخانه می ریزد. اگر چه به هفت چشمه معروف است اما تعدادآن بیشتر از هفت می باشد. تا این قسمت مسیر صاف و هموار و برای اتراق کردن در کنار رودخانه مناسب است. ادامه مسیر برای رسیدن به آبشار به دلیل تنگ شدن دره کمی چالشی و هیجان انگیز خواهد بود. برای رسیدن به آبشار دو راه در پیش دارید یا وارد رودخانه شوید و مسیر کوتاهی را در داخل رودخانه ادامه ... دیدن ادامه ›› دهید و یا از سمت چپ رودخانه کمی ارتفاع گرفته و از لبه صخره ای بالای رودخانه ادامه مسیر دهید. کمی جلوتر آبشار زیبا، مرتفع و خروشان ارنگه در دید قرار می گیرد.

- ورودی مسیر توسط افراد محلی به دلایلی نام معلوم با دری فلزی مسدود شده. اما از کنار در امکان ورود وجود دارد.
- آبشار ها در اواخر خرداد و اوایل تیرماه پر آب تر هستند. اوج خروش و زیبایی این آبشار هم در همین محدوده است.
- متاسفانه حجم زیاد زباله ها بسیار زننده است. بدون اغراق چند کامیون زباله در کنار رودخانه رها شده.
- به دلیل نزدیک بودن این منطقه به شهر کرج، روز های جمعه بسیار شلوغ است. بهتر است پنج شنبه و اول وقت به دیدن این آبشار بروید.
- انتهای مسیر به دلیل تنگ بودن دره و عمودی شدن دیواره، امکان ریزش سنگ و خاک وجود دارد. در این قیمت زیاد توقف نداشته باشید.
-در روز های بارانی هرگز به این منطقه و یا مجاور هیچ رودخانه ای نروید.
- در طول مسیر لازم است تا یکی دو بار از عرض رودخانه عبور کنید. بنا بر این یا صندل طبیعت گردی و یا کتانی با زیره مناسب به پا داشته باشید.

< نظر مورد پاسخ، در دسترس نیست >
نه خیلی
عکس ها برای دو هفته پیشه
ولی اگه اوج خروش آبشار رو می خواهید ببینید، باید اوخر خرداد یا اوایل تیر سال بعد به دیدن آبشار بروید.
۱۴ شهریور
همون جاده ارنگه، یا به قول محلی ها اَلَنگه، رو که ادامه بدیم چند روستای دیگه هم هست. اگر درست یادم‌مونده باشه، گوراب آخرین روستاس. اونجا هم مناظر شگفت انگیزی داره. صخره و ابشار، تالاب و...
ولی من برخلاف جناب هندی، عکسی ندارم. قدر زیبام عکسها
۱۴ شهریور
پوریا صادقی
همون جاده ارنگه، یا به قول محلی ها اَلَنگه، رو که ادامه بدیم چند روستای دیگه هم هست. اگر درست یادم‌مونده باشه، گوراب آخرین روستاس. اونجا هم مناظر شگفت انگیزی داره. صخره و ابشار، تالاب و... ولی ...
تا آخرین روستا که شما گفتین نرفتم. اما جاده رو کمی تا روستای ارنگه ادامه دادم. متاسفانه روستاهای ابتدای جاده چالوس دیگه تشابهی با روستا ندارن. خانه ها چند طبقه و لوکس و کاملا شهری هستند. به دلیل گرانقیمت شدن زمین در این روستا ها (به جهت ساخت و ساز)، باغداری و دام پروری تقریبا در این مناطق از بین رفته.
یک تابلو محیط زیست هم مبنی بر منطقه شکار ممنوع وجود داشت که دقیقا از زیر آن و در دامنه کوه صدای شلیک تیر می آمد!
۱۵ شهریور
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
این عبارت "با رعایت پروتکل های بهدشتی" کم کم داره تبدیل به اون واژه های دستمالی شده و بی خاصیت میشه. مثل عبارت "فروش اجناس به قیمت تعاونی یا دولتی" که دوران جنگ بعضی مغازه داران برای فروش بیشتر می نوشتند و اتفاقا قیمت اجناس آنها گران تر بود!
طرف اطلاعیه تور طبعیت گردی زده. بیست سی نفر ثبت نام می کنه. با اتوبوس می بره تور دو سه روزه. شب دو سه نفری توی چادر اقامت دارن و طی روز در کنار هم فعالیت سنگین بدنی. اونوقت می نویسه اجرای تور با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی. عکس دسته جمعی هم می گیرن و زیرش می نویسن: دوستان تنها هنگام گرفتن عکس ماسک خودشون رو برداشتن. یعنی موقعی که داشتن از کوه بالا می رفتن یا توی حوضچه های دره شیرجه می زدن ماسک داشتن؟

با شیوع کوویید 19 ورود گردشگران به نپال و صعود قله های 8000 متری این کشور ممنوع شد و این ممنوعیت هنوز هم ادامه داره در حالی که درآمد مهمی برای این کشور و مردم بومی به حساب میاد. همین طور صعود به قله فوجی یاما ممنوع شد.
اما در ایران صعود به دماوند ادامه داشت. تا اینکه نزدیک به تعطیلی 18 مرداد، بخشداری لاریجان و فدراسیون کوه نوردی صعود به دماوند را ممنوع اعلام کردند و پناهگاه های مستقر در مسیر های صعود تعطیل شدند. اما در همین تعطیلی حدود 3000 نفر از مسیر های مختلف به دماوند صعود کردند! بعضی از این صعود کنندگان در کنار درِ بسته پناهگاه (بارگاه سوم) عکس گرفتند و منتشر کردند. در حالی که تابلویی دستنویس متذکر شده بود که به دلیل جلوگیری از انتشار بیماری کرونا پناهگاه تعطیل است. این افراد مخصوصا این ... دیدن ادامه ›› تابلو را هم در کادر عکس خود قرار داده بودند. این جز دهن کجی به قوانین چه معنی دیگه ای داره؟
کوه ها همیشه هستند. صعود های 8000 متری که نیاز به سالها آماده سازی و برنامه ریزی داره، لغو شدن. نمیشه صعود به دماوند رو که - تنها یکی دو ماه آماده سازی لازم داره- سال بعد انجام داد؟
خیلی موافقم ، یک موقعی کوهنوردی علاوه بر ورزش یک فرهنگ و یک کار گروهی و یک همدلی با خود داشت! متاسفانه در ارتفاعات هم قانون شکنی مثل جاده های شمال شده !
و البته که انگار دماوند رفتن هم نشانه کوهنورد بودن! ولو اینکه کسی تا گوسفند سرا بره، میگه رفتم دماوند !
هیچی مثله اجاره ویلا شمال و گردش تو یه جای سرسبز روحیه رو تازه نمیکنه... الیته امنیت هم خیلی مهمه در موضوع اجاره ویلا https://www.shab.ir/
۱۱ شهریور
بهترین بوم گردی ها در سایت شب . اجاره اقامتگاه های سنتی در قالب رزرو اقامتگاه بوم گردی https://www.shab.ir/search?boomgardi=1
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
انتخاب شما؟

برگرفته از صفحه اینستاگرام avastarco
مرکز راه شیری لطفا...
وسطِ وسطِ اون فرفره
۲۳۷ میلیون میلیارد کیلومتر... لطفا
نیلوفر ثانی
هر یک سال نوری یه منور بزنین پس :))) شاید کورسویی رویت شد
اینم فکر عالییه. قرمز کاربردی تره ولی اگه رنگ دیگه مورد پسندتونه، بگیدکه تهیه کنم. فکر کنم 110 هزار تا کافی باشه. ۱۰۰ هزار سال راهه، ۱۰٪ هم محض احتیاط.
نیلوفر ثانی
انتخاب سخته جدن مشتری چندتا ماه داره شباش قشنگه زحل مناظر چندرنگی دورتادورش .. هی سر بچرخونی یه رنگ ببینی .. عین رنگین کمونه.. روزای آدم اونجا هم همیشه رنگیه مریخ که خودش تو سرخه عشق رنگ ...
من عادت بدی دارم. هر وقت مسافرت میرم، عجله دارم زودتر برگردم خونه. به همین دلیل انتخاب خودم همین مریخه که نزدیک تره.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تا همین چند دهه پیش، خانه ها سقف های بلندی داشتند و در زمستان ها به سختی با بخاری گرم می شدند. آن زمان پتو های امروزی و لحاف پشم شیشه ای نبود. لحاف ها پنبه ای و دست دوز بودند که توسط لحاف دوز های دوره گرد دوخته می شدند و ملافه آنها توسط اهل خانه تعویض می شد. یکی از کار های مهم در شروع فصل سرما و یا انتهای آن، تعویض ملافه پتو و لحاف بود. چون خانواده های قدیمی، پر جمعیت تر بودند، تعداد لحاف و پتو هم زیاد بود و این کار زمان بر. یکی از سرگرمی ها من در دوران کودکی ماشین بازی روی خطوط لحاف هنگام ملافه کردن بود. کمی که بزرگتر شدم سرگرمی من تغییر کرد و مشارکت در تعویض این ملافه ها شد. پهن کردن ملافه در زیر، سپس پهن کردن پتو یا لحاف و بعد سنجاق کردن ملافه با سنجاق قفلی. سنجاق زدن قسمت های گوشه لحاف خیلی سخت بود. چون ملافه باید تا می خورد. معمولا مادر هم به دنبال من قسمت هایی را که من سنجاق کرده بودم مجددا سنجاق می کرد به خصوص گوشه ها را!
مدتی است که مادر رفته اما لحافی را که مدت ها پیش با دقت و وسواس ملافه کرده بود و سنجاق زده بود هنوز هست.
اِا‌ِاِ من به تازگی یه لحاف دستباف از مامان‌بزرگم گرفتم، به زور البته 😎 همش میگفت آخه این قدیمیه، مال جهازمه، اینو چرا میخای؟ میخای یه دونه نو شو برات بخرم؟😆😆

روح مادرتون شاد
عه ما هر دفعه میدوزیم :) سنجاق بازمیشه میره دس پای آدم!
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
گنبد سلطانیه

آدرس: استان زنجان، شهر سلطانیه، میدان علامه حلی، بلوار علامه حلی، خیابان گنبد
مسیردسترسی: اتوبان تهران- زنجان بعد از ابهر، خروجی شهر سلطانیه. بلافاصله بعد از خروج از اتوبان، گنبد فیروزه ای رنگ سلطانیه از دور دست به چشم می خورد.
از مرکز تهران تا محل گنبد با خودرو سواری حدود 300 کیلومتر مسیر است که تقریبا بدون توقف سه ساعت و پانزده دقیقه زمان لازم دارد.
هزینه ورودی: 3000 تومان
تلفن تماس:
02435823205
02435823277
بازدید همه روزه به جز ایام سوگواری

این گنبد با ارتفاع 48 متر سومین گنبد مرتفع جهان بعد از گنبد کلیسای سانتاماریا دلفیوره ... دیدن ادامه ›› ایتالیا و مسجد ایاصوفیه استانبول است. بزرگترین گنبد در ایران و آسیا محسوب می شود. در بیشتر متون به عنوان بزرگترین گنبد آجری جهان از آن یاد می شود که صحیح نیست. بلکه ظاهرا دومین گنبد بزرگ آجری جهان است. اما اولین گنبد در جهان است که به صورت دو پوسته ساخته شده. این گنبد با وزن حدود 1600 تن بیش از 700 سال است که پابرجاست.
این بنا به دستور سلطان محمد خدابنده یا الجایتو از ایلخانان مغول ساخته شد تا به عنوان آرامگاه خودش مورد استفاده قرار گیرد. هر چند محل دفن او به درستی مشخص نیست. این بنا در سه طبقه ساخته شده و در آن قسمت های تربت خانه و سردابه دیده می شود. در ساخت تربت خانه از خاک نجف و کربلا استفاده شده. این بنا با ارتفاع 48 متر در مدت 10 سال (703 تا 713 قمری) ساخته شده و در ساخت آن 3000 نفر مشارکت داشته اند.
- این بنا در سال 1384 به عنوان هفتمین اثر ایرانی به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است
- در میان بنا های باستانی ایران، منحصرا در این بنا از رنگ قرمز (اخرایی) در گچبری های استفاده شده است.
- نکته مهم نقش عدد هشت در ساخت این بناست. گنبد 48 متری سلطانیه دارای هشت ایوان بر روی نقشه ای هشت ضلعی با هشت مناره و در ابتدای قرن هشتم و توسط هشتمین ایلخان مغول ساخته شده است.
- خوشبختانه راهنما در محل حضور دارد که در صورت درخواست توضیحات کافی ارائه می دهد. همچنین بروشور مجموعه از محل بلیط فروشی قابل تهیه است.


- جاذبه های گردشگری اطراف
خانقاه چپلی اوغلو (منسوب به نوه مولانا) ضلع جنوبی مجموعه گنبد سلطانیه
مقبره ملا حسن کاشی 2 کیلومتر
معبد اژدها به عنوان تنها معبد بودایی در ایران 17 کیلومتر
آرامگاه قیدار نبی در شهر قیدار 42 کیلومتر

- همچنین با ادامه مسیری 100 کیلومتری (حدود یک ساعت و چهل وپنج دقیقه) و بعد از عبور از شهر قیدار می توانید از غار زیبای کتله خور هم بازدید کنید. در یک برنامه یک روزه و فشرده میتوان از گنبد سلطانیه، آرامگاه قیدار نبی و غار کتله خور بازدید کرد.

خیلی دلم سفر میخواد ولی همش فکر میکنم این تعطیلی پیش رو همه جا خیلی شلوغ بشه :(
پیشنهاد میکنم دوستانی که گنبد سلطانیه میرن، حتمن معبد اژدها یا به قول محلیا "داش کسن" رو هم ببینید، فوق العاده زیبا و سحر انگیزه ، این معبد بدستور خواهر سلطان محمد خدابنده ساخته شده، جاده ش هم بتازگی آسفالت شده و خیلی راحته مسیر دسترسیش از گنبد.
البته در متن یه ایرادی هست که اون معبد، معبد بوداییها ذکر شده که اینطور نبوده و مربوط به مذهب شمنیسمه که مذهب ایلخانان اون دوره بوده. نمادهاش هم هست که اسپویل نمیکنم 😊😊 به اندازه خود گنبد سلطانیه اون معبد و اون نمادهای شمنیسمی زیبا و بینظیرند.
سیدمهدی
پیشنهاد میکنم دوستانی که گنبد سلطانیه میرن، حتمن معبد اژدها یا به قول محلیا "داش کسن" رو هم ببینید، فوق العاده زیبا و سحر انگیزه ، این معبد بدستور خواهر سلطان محمد خدابنده ساخته شده، ...
ممنون از توضیحات
البته من در سفرم معبد اژدها نرفتم. اما در خصوص این معبد از بروشور اداره میراث فرهنگی زنجان استفاده کردم که در محل گنبد سلطانیه توزیع می شود در این بروشور ذکر شده که این معبد بودایی است و دلیل آن هم ناگذاری روستای ویر در نزدیکی این معبد است. چرا که زیارتگاه های بودایی در هند و تبت ویهار یا ویهارا خوانده می شوند.
البته این بروشور ها هم خالی از اشتباه نیستند.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ترافیک صعود به اورست
این عکس در بهار سال 2019 گرفته شده است. منطقه ای معروف به قدمگاه هیلاری که فاصله زیادی با قله ندارد. اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا بام دنیا تعطیل است و صعودی انجام نمی شود. البته سال گذشته هم حضور این تعداد کوه نورد در ارتفاع بالا انتقاد هایی را در پی داشت.
ادموند هیلاری اولین فاتح اورست بود. مسیر پایانی صعود به یاد او نامگذاری شده است.
چه خبره، اوه اوه
۱۶ اردیبهشت
برای اورست و قله های هیمالیا یک صبح زود کفایت نمیکنه :) با این جمعیت هم فکر کنم اون بالا قیمه یا چلوکباب نذری/رایگان میدن :))
۱۶ اردیبهشت
من با صبح زودش مشکل ندارم. با صف مشکل دارم. به همین خاطر حاضرم قیمه رو با خودم از اینجا تا اون بالا ببرم و صف رو دور بزنم :)
۱۷ اردیبهشت
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
با توجه به اینکه قید شده بود اجرایی تعاملی و امکان ارسال کامنت هم وجود داشت، منتظر بودم تا در حین اجرا، بازیگر در رابطه با مشکلات مطرح شده در نامه ها، سوالاتی را مطرح کند تا تماشاگران پاسخ دهند. اما در حال حاضر کامنت ها تنها در جهت اثبات زنده بودن اجرا کاربرد داشتند.
امید اسدی، سپهر، نیلوفر ثانی، امیر مسعود و celine این را خواندند
فصیح این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فیلتر سیگار، زباله ای کوچک اما خطرناک

به مناسبت 22 آوریل روز جهانی زمین پاک

آیا می دانید که....؟

- فیلتر سیگار بیشترین تعداد زباله در دنیا است؟
- فیلتر سیگار در طبیعت متلاشی می شود اما تجزیه نمی شود؟
- فیلتر ها باعث می شوند که افراد سیگاری با پُک های قوی تر، دود بیشتری تولید و نیکوتین بیشتری ... دیدن ادامه ›› وارد ریه ها کنند؟
- تغییر در طراحی سیگار و فیلتر دار شدن آنها تاثیر معنی داری در کاهش بیماریزایی سیگار نداشته است؟
- فیلترها موجب می شوند بسیاری از افراد اقدام به ترک سیگار نکنند؟ زیرا آنان تصور می کنند که سیگارهای فیلتر دار محافظ سلامتشان هستند؟
- تکه های فیلتر در زمان سیگار کشیدن از آن جدا می شوند و همراه با استنشاق و یا بلع وارد ریه و معده فرد سیگاری می شوند؟
- سالانه توسط افراد سیگاری حدود 1/2 میلیون تن ته سیگار به عنوان زباله تولید می شود؟
- فیلتر سیگار حتی اگر به طور صحیح هم دور انداخته شود باز هم زباله ای خطرناک محسوب می شود؟
- فیلتر سیگار حاوی مواد سمی همچون آزبست ( پنبه نسوز) ، نیکوتین، و میزان قابل توجهی فلزات سنگین مانند کادمیوم، آرسنیک و سرب می باشد؟
- مواد سمی و نیکوتین در فیلترهای سیگارِ رها شده بر روی زمین، با باران شسته می‌شود و وارد آب‌های زیر زمینی، چاه‌ها و قنا‌ت‌ها و در نهایت گیاهان، حیوانات و بدن انسان می‌شوند؟
- سالانه ۹۰ تن نیکوتین و بیش از یک تن آرسنیک از طریق فیتر های سیگار وارد محیط زیست دنیا می شود؟
- بسیاری از حیوانات از جمله پرندگان، فیلتر های سیگار را با غذا اشتباه گرفته، به اشتباه می بلعند که موجب مرگ انها می شود؟


پی نوشت: با اینکه در سایت و پیج اینستاگرام WHO در خصوص رابطه سیگار و قلیان و احتمال ابتلا به کرونا هشدار داده میشه، جای تعجبه که در رسانه ملی و یا اطلاعیه های وزارت بهداشت چنین هشدار هایی وجود نداره.


بزرگ ترین شهر موقت دنیا

کمپ اصلی اورست (Base Camp) در سمت نپال، بزرگترین شهر موقت دنیاست. در این محل همه ساله چادرهای رنگارنگ بر پا می شود و صدها کوهنورد خود را به این منطقه می رسانند تا قله اورست و یا لوتسه را صعود کنند. کوه نوردان هفته ها در چادر ها ساکن می شوند. این منطقه در ارتفاع 5370 متری از سطح دریا قرار دارد ( کمی کوتاه تر از قله دماوند). در این منطقه معمولا از اوایل فروردین تا اواخر خرداد کوهنوردان حضور دارند. سپس به تدریج چادرها جمع آوری می شوند و منطقه خالی خواهد شد، چرا که از اواخر بهار به دلیل بارندگی های فصلی هوای منطقه متغیر می شود. البته مجددا در پاییز یا زمستان تعداد معدودی کوه نورد برای صعود پاییزه یا زمستانه به این منطقه خواهند رفت.
برای رسیدن به کمپ اصلی اورست، ابتدا باید به کاتماندو (پایتخت نپال) و سپس از طریق هوایی به فرودگاه لوکلا (یکی از خطرناک ترین فرودگاه های جهان) رفت. ادامه راه به صورت کوهپیمایی خواهد بود که خود حدود دو هفته زمان می برد. برخی از طبیعت گردان نیز تنها به قصد بازدید از کمپ اصلی به این منطقه می روند و اورست را صعود نمی کنند. از کمپ اصلی اورست در نپال به طور مشترک برای صعود اورست و قله لوتسه (چهارمین قله بلند دنیا) استفاده می شود.
مسیر دیگر برای صعود به اورست از سمت تبت ( چین)می باشد که کمتر مورد استفاده ... دیدن ادامه ›› است.
امسال به دلیل بیماری کرونا صعودی به اورست انجام نخواهد شد و کمپ اصلی اورست خالی از کوه نورد است.
برای دیدن فیلم هوایی از کمپ اصلی تا کمپ دو اورست به لینک زیر مراجعه کنید.
https://www.instagram.com/tv/B-1mDhng30T/?utm_source=ig_web_copy_link


سلام دوستان
هر سال در روز های پایانی اسفند و ایام عید آمار اهدا خون کاهش می یابد. امسال با شیوع بیمار کرونا (کووید19) و کاهش ترددها، آمار اهدای خون کاهش بیشتری داشته. با توجه به اطلاعیه های سازمان انتقال خون، ذخایر خونی بسیار محدود شده اند.
سازمان انتقال خون خواسته تا افرادی که اجبارا برای انجام کار ضروری از منزل خارج می شوند و شرایط اهدای خون را دارند، برای اهدا اقدام کنند. برای جلوگیری از ازدحام و تجمع از مراکز می توان از نوبت دهی اینترنتی استفاده کرد.

شرایط اهدای خون
http://tbtc.ir/fa-IR/EnteghaleKhoon/4803/page/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D9%8A%D8%B7-%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D9%86-
لیست مراکز اهدا
http://tbtc.ir/fa-IR/EnteghaleKhoon/4896/page/%D9%85%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%B2-%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D9%86
نوبت دهی اینترنتی
http://nobatdehi.ibto.ir/Nobat/DaryaftNobatInterneti4

https://www.instagram.com/tbtconline/
من خیلی دلم می‌خواد خون اهدا کنم اما چند باری که خون دادم حالم خیلی بد شد :) اصلاً چیزی که با خون مرتبط باشه برای من عذاب الیمه...
۲۸ اسفند ۱۳۹۸
آقای فدایی اگه دفعه های قبل حالتون بد شده، توی شرایط فعلی برای اهدا اقدام نکنید.. به جاش اطرافیان رو تشویق کنین. پایگاه های انتقال خون خیلی خلوته.
۲۸ اسفند ۱۳۹۸
سرت سلامت امیر خان
۲۸ اسفند ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پیشنهاد موزه گردی برای ایام بعد از کرونا

موزه ارتباطات
مکان: خیابان امام خمینی(سپه).جنب سر در باغ ملی، ابتدای محوطه میدان مشق
تلفن تماس: 66709132
روز های بازدید: شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 17 به جز تعطیلات رسمی
بهای بلیط: هزار تومان
- این بنا در سال 1307 کلنگ زنی و در سال 1313 رسماً افتتاح شده است. طراح بنا نیکلای مارکوف بوده است.
- از این ساختمان از ابتدای تاسیس به عنوان دفتر ... دیدن ادامه ›› اصلی پست و گمرک پستی تهران استفاده می شده. در بهمن ماه 1369 با نام موزه پست شروع به کار کرد. بعدا متاثر از نام وزارت خانه متبوع خود، به نام موزه پست و تلگراف و تلفن و سپس موزه پست و مخابرات تغییر نام داد. هم اکنون با نام موزه ارتباطات فعال است.
- جدای از ادوات مربوط به مخابرات و پست و تمبر های یادبود، که در قسمت های مختلف موزه قرار دارند. طراحی داخلی ساختمان، گچبری ها و پنجره ها، جالب توجه هستند.
- مانند بیشتر موزه های دولتی، فردی به عنوان راهنما در داخل موزه به چشم نمی خورد. اما موزه بروشور دارد و می توانید در محل بلیط فروشی دریافت کنید.
- عکاسی در داخل موزه آزاد است.
- متاسفانه مانند بیشتر موزه های وابسته به سازمان، ساعت فعالیت این موزه تنها در روز های اداری است. در حالی که ورودی مستقل دارد و می توان در روز های تعطیل نیز آن را فعال نگه داشت. واقعا اگر هدف از ایجاد موزه، معرفی یک سازمان است. چرا روز های پنج شنبه و جمعه فعال نیستند تا افراد بیشتری از موزه بازدید کرده، با خدمات آن سازمان آشنا شوند؟ در عوض می توان یک روز بین هفته را تعطیل کرد تا هم امور نظافت و مرمت موزه انجام شود و هم پرسنل موزه استراحت کنند. (هر چند که در طول هفته هم در حال استراحت هستند!)
- سایر موزه ها و بناهای تاریخی در اطراف این موزه: سر در باغ ملی و محوطه میدان مشق، ساختمان شهربانی (که هم اکنون جزیی از وزارت امور خارجه است)، موزه و کتابخانه ملک و سر در قورخانه.

https://museum.ict.gov.ir/
https://www.instagram.com/mooze.ertebatat/

کلیه موزه های کشور تا 15 فروردین تعطیل هستند.
نیکا نصیری این را خواند
ژوآن، علی ملکی، امیرمسعود فدائی، نیلوفر ثانی، M... و Negin Fooladi این را دوست دارند
یادش بخیر نوروز 98 یکی از پربارترین های موزه گردی بود برای من .. امید زودتر برسد آن ایامِ روشنی ...
۲۸ اسفند ۱۳۹۸
بله نوروز 98 موزه ها خیلی فعال بودند. حتی آنهایی که تعطیلات رسمی بسته هستند.
خانه ملک در همین ایام بعد از 20 سال بازگشایی شد. کاخ سلیمانیه کرج هم تنها در ایام عید بازدید داشت.
۲۸ اسفند ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بادخورک ها به تهران آمدند

بادخورک ها پرندگانی هستند که اغلب با پرستو یا چلچله اشتباه گرفته می شوند. آمدن آنها نشانه آغاز بهار است. اولین مهاجرانی هستند که از آفریقا به ایران می آیند. تا گرم شدن هوا هستند و دوباره مهاجرت خود را آغاز می کنند.
این پرندگان استاد پرواز هستند. پرواز آنها را اوایل صبح یا هنگام غروب می توان دید، با بالهایی کشیده و داسی شکل. در حال پرواز غذا می خورند(حشرات)، آب می نوشند و حتی گفته شده استراحت می کنند! برای آب خوردن با سرعت از سطح آب حرکت می کنند و با منقار آب بر می دارند. مناطق گوناگونی از کشور ما (از جمله شهر تهران) یکی از مکانهای زادآوری بادخورک هاست. لای درز ساختمانها و صخره ها لانه گزینی و جوجه آوری می کنند.
فرم پای آنها به گونه ای است که اگر به هر دلیلی روی زمین بنشیند، احتمالاً قادر به پرواز مجدد نخواهد بود. به همین دلیل باید بر روی لبه صخره ها، روی شاخه ها و بلندی بنشیند، تا بتواند دوباره به پرواز در آید.

اگرچه نوروز امسال بسیار بسیار متفاوت است. اما طبیعت راه خود را می رود.
به امید روز هایی خوب
چندروزی ست در خیابان ما مجددا صدای پرندگان مختلف به گوش می رسه.. همون آوازهای قشنگ و زیبایی که خیلی کمتر شنیدیم و حالا در اوایل بهار و تا اردیبهشت هرروز صبح از طلوع خورشید تا ساعتی بعد از آن، طنینش در فضا پر میشه ... یکی از لذتبخش ترین اوقات بهار همین اتفاقه که مدتیه بیشتر شده و چهره ی دودی و ماشینی شهرو به لطف خودش مطبوع کرده... صدای آواز و آوای پرندگانی که ایکاش می تونستم اسم و نوع شون رو بیشتر بدونم
۲۵ اسفند ۱۳۹۸
بهار داره میاد و چی بهتر از شنیدن صدای پرنده ها
۲۶ اسفند ۱۳۹۸
امروز (۱۸ خرداد) روز جهانی بادخورک بود! روز های جهانی جالبی داریم.
۱۸ خرداد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
در پی شیوع بیماری کرونا (کووید19) بام دنیا تعطیل شد.

دولت نپال به دلیل شیوع ویروس کرونا مجوز صعود به قله اورست را صادر نخواهد کرد. همه ساله فروردین ماه اوج صعود های قله اورست هست. تا کنون حدود 6000 نفر موفق به صعود این قله شده اند، که در بین قله های 8000 متری بیشترین تعداد صعود می باشد. اولین صعود موفق به این قله متعلق به ادموند هیلاری (انگلستان) و در سال 1953 می باشد.
مسیر دیگر صعود به این قله در کشور چین واقع شده که قبلا توسط دولت چین ممنوع شده بود.

بیس کمپ اورست در ارتفاعی بیش از 5000 متر قرار داره (تقریبا هم ارتفاع با دماوند) حضور طولانی مدت افراد در این ارتفاع، سیستم ایمنی رو ضعیف می کنه.
در فصل صعود تجمع افراد در بیس کمپ، مسیر منتهی به بیس کمپ و هتل های شهر نپال زیاد میشه.
به علاوه این نوع صعود ها معمولا با حوادثی همراه هست و تیم های پزشکی زیادی درگیر صعود ها میشن. در حالی که در این شرایط امکانات پزشکی و بیمارستانی باید آزاد باقی بمونن.
۲۵ اسفند ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
امروز 11 دسامبر و روز جهانی کوهستان است
موضوع امسال اهمیت کوه ها برای جوانان
کاخ گلستان، میراث جهانی یونسکو

مجموعه کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر 440 سال تنها اثر تاریخی استان تهران است که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده. این مجموعه در مجاور بازار بزرگ تهران و در میان هیاهو و شلوغی خاص بازار قرار گرفته، اما در این مجموعه آرامش وسکوت را تجربه می کنید و به دنیایی رنگارنگ وارد می شوید. مجموعه کاخ گلستان در سال 1334 شمسی ثبت ملی و در سال 2013 میلادی ثبت جهانی شده است. خوشبختانه وب سایت مجموعه اطلاعات کاملی دارد. در اینجا تنها چند نکته در خصوص بازدید ذکر می شود.

- فضای باز کاخ و محوطه برای گردش و عکاسی بسیار مناسب است. اگر قصد بازدید از موزه ها را نداشته باشید، می توانید با پرداخت ورودی تنها از محوطه موزه استفاده کنید.
- بهتر است در ساعات اولیه فعالیت کاخ وارد مجموعه شوید، تا امکان بهتری برای گردش و عکاسی داشته باشید.
- مجموعه بروشور دارد اما در دید نیست. از باجه های بلیط فروشی درخواست کنید.
- بازدید کل مجموعه در یک روز خسته کننده است. ساکنان تهران بهتر است بازدید ... دیدن ادامه ›› خود را در دو روز مختلف انجام دهند.
- عکاسی در داخل موزه ها و محوطه، با دوربین و تلفن همراه امکان پذیر اما استفاده از سه پایه، فلاش و منوپاد ممنوع است.
- طبقات فوقانی شمس العماره بازدید ندارد.
- متاسفانه برخی از درختان تنومند و قدیمی مجموعه به دلیل خشک شدن و خطر سقوط بریده شده اند و برخی در حال از بین رفتن هستند. ای کاش قبل از خشک شدن سایر درختان، با حفظ حریم ساختمان ها نسبت به جایگزینی آنها اقدام شود.
- مانند بیشتر موزه های دولتی، راهنمایان یا در محل خود مستقر نیستند و یا با چهره هایی خسته، دافعه برانگیز هستند. بهتر است از قبل از طریق سایت کاخ گلستان اطلاعات مورد نظر خود را ببینید و یا از راهنمای شنیداری استفاده کنید.
- بوفه در سطح مجموعه وجود ندارد، اما آبخوری های متعدد در سطح مجموعه هست. در صورت نیاز مقداری خوارکی برای استفاده در محوطه به همراه داشته باشید. (خوردن و آشامیدن داخل موزه ها ممنوع است)
- بعد از بازدید می توانید برای صرف نهار به رستوران مسلم و یا شرف الاسلامی در محوطه بازار بروید.

https://www.instagram.com/golestanpalace/
http://www.golestanpalace.ir/

جناب هندی خبر جدیدی درمورد خانه ی سپانلوی عزیز دارید؟ گویا قرار به تخریب بود در قبال مقاومت و تلاش زیاد برای حفظ ونگهداری آن
۲۰ آبان ۱۳۹۸
یادش بخیر ایسنتاگرامو..رورزای آخری که بهش سر میزدم و استوری یکی از این پیجا یه نفر رفته بود خانه سپانلو و ازش گزارش تصویری گرفته بود..شاید همین آقای گیوراد بودن..خونه سرپا بود و عکسای قدیمی رو دیواراش به چشم میخورد..فقط نفهمیدم آدرسش کجا میشد دقیقا
۳۰ آبان ۱۳۹۸
جمالزاده شمالی بالاتر از بلوار کشاورز بن بست سرو
۰۲ آذر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید

برنامه رصد "گذر عطارد از مقابل خورشید"
برگزار کننده: باشگاه نجوم مرکز علوم و ستاره شناسی
زمان: دوشنبه 20 آبان ساعت 15 تا غروب آفتاب
مکان: موزه حیات وحش دارآباد
حضور برای عموم آزاد ورایگان است
تلفن تماس: 96027012

سیاره های عطارد و زهره در مدار های داخلی نسبت به زمین قرار دارند به همین دلیل گاه این دو سیاره بین زمین و خورشید قرار گرفته و گذر آنها از مقابل خورشید ... دیدن ادامه ›› برای ناظر زمینی قابل رصد می شود. گذر سیاره عطارد از مقابل خورشید پدیده‌ای نادر است که به طور میانگین در هر قرن تنها ۱۳ بار اتفاق می‌افتد. روز دوشنبه 20 آبان از ساعت 16:05 گذر عطارد از مقابل خورشید اتفاق می افتد.گذر بعدی 13 سال بعد قابل رویت خواهد بود.

هرگز بدون فیلتر های مخصوص به خورشید خیره نشوید
خانه موتمن الاطبا

آدرس: چهارراه سرچشمه، امیرکبیر غربی، پامنار، روبرو مسجد آیت اله کاشانی، بن بست موتمن الاطبا، پلاک 13
از خانه های قدیمی محله عودلاجان، با قدمتی در حدود 140 سال. این خانه متعلق به پزشک ناصرالدین شاه بوده. در سال 1379 ثبت ملی شده و هم اکنون در اختیار مالک خصوصی است. فیلم ها و سریال های مختلفی در این محل فیلمبرداری شده اند. (مانند فیلم خانه پدری، رسوایی، سریال پرده نشین، بانوی عمارت و شهرزاد). هر چند که بیشتر به عنوان منزل "هاشم خان" و اتاق فرهاد در سریال شهرزاد معروف شده. این خانه اولین بنای سه طبقه در تهران است.

- بازدید از این خانه همه روزه برقرار نیست. روز و ساعت بازدید به صورت موردی در صفحه اینستاگرام خانه اعلام می شود
https://www.instagram.com/khaneh_motamen/
- بلیط ورودی ده هزار تومان
- امکان عکاسی با دوربین و تلفن همراه وجود دارد. ضمنا عکاس خانه هم در این محل بر ... دیدن ادامه ›› قرار است.
- با توجه به ترافیک منطقه بهترین راه برای رسیدن به این خانه، استفاده از مترو (ایستگاه ملت) است. از ایستگاه ملت بعد از حدود 20 دقیقه پیاده روی به محل خانه می رسید. اما اگر ناچار به استفاده از وسیله نقلیه شخصی هستید، در کنار خانه پارکینگ عمومی وجود دارد.
- در نزدیکی این خانه و داخل بن بست موتمن الاطبا، عمارت تاریخی "باغ شازده" با قدمتی 220 ساله واقع شده که هم اکنون به عنوان سفره خانه فعال است.