تیوال گردشگری | اخبار
S3 : 23:44:09
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
ایران به نمایشگاه گردشگری هند نرسید | عکس
» ایران به نمایشگاه گردشگری هند نرسید
... دیدن متن »

نمایشگاه‌های گردشگری این روزها در هند برپا است. ایران طبق اعلام قبلی قرار بود در این نمایشگاه‌ها حضور داشته باشد اما در آن‌ها غایب است. به گزارش ایسنا، هند جزو ۲۰ کشور هدف گردشگری ایران است. دو کشور تفاهم‌نامه‌های زیادی برای توسعه همکاری‌ها بویژه در بخش گردشگری دارند. دو سال پیش در سفر رییس‌جمهور به هند تفاهم‌نامه‌ای کنسولی با این کشور امضا شد تا دیپلمات‌های ایرانی و هندی بی‌نیاز از ویزا به خاک یکدیگر سفر کنند. این تفاهم‌نامه مقدمه‌ای بود برای توافق دو کشور برای صدور روادید الکترونیکی برای اتباع ایرانی و هندی.

چند روز پیش دیداری بین وزیر فرهنگ و توریسم هند و معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران صورت گرفت که هر دوی آن‌ها بر افزایش سفر پس از این توافق دو جانبه اذعان کردند. محسن جوادی در آن دیدار گفت که یکی از راه‌های گسترش روابط بین دو کشور توریسم فرهنگی است. سینها پاتل - وزیر فرهنگ و توریسم هند ـ هم هفتادمین سالگرد روابط ایران و هند را بهانه‌ای برای گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور قرار داد و گفت که کشور هند همواره به ایران به عنوان یک شریک خوب و یک همسایه دوست نگاه می‌کند که این باعث می‌شود روابط ما گسترده‌تر و عمیق‌تر شود. فرصت‌های زیادی بین ایران و هند در خصوص توریسم و گردشگری وجود دارد که باید به آن توجه شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دیدار با سفیر هند در ایران خواستار تبادل گردشگران بیشتر بین دو کشور شد و گفت که آمادگی دارد مشکلات و موانع موجود در مسیر همکاری بین دو کشور را با کمک مسؤولان هند بررسی و رفع کند.

رقم مبادلات گردشگری ایران و هند در سال‌های اخیر مشخص نیست اما در سال ۱۳۹۶ پیش از آن‌که روادید به شکل الکترونیکی صادر شود، هر طرف حدود ۵۰ هزار مسافر به یکدیگر صادر می‌کرد.

سیاستگذاری‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که می‌خواهد نگاه ویژه‌ای به هند داشته باشد. این وزارتخانه حتی درخواست بررسی امکان لغو روادید توریستی بین دو کشور را مطرح کرده است.

در جدول نمایشگاهی که اردیبهشت امسال دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری منتشر کرد نیز نام چند نمایشگاه گردشگری هند دیده می‌شود که ایران قصد حضور در آن‌ها را داشت. این نمایشگاه‌ها قرار بود در شهرهای مومبای و دهلی برگزار شود. نمایشگاه‌هایی که به عنوان شبکه بزرگ بازاریابی در صنعت گردشگری (شرق آسیا و هند) معرفی شده‌اند اما ایران در آن‌ها غایب است.البته تاریخ برپایی یکی از این نمایشگاه‌ها(مومبای) به آینده موکول شده است.

به نظر می‌رسد با آن‌که هند جزو کشورهای در اولویت نخست گردشگری ایران است اما هنوز استراتژی مشخصی برای آن تعریف نشده و اهمیت ارزش اقتصادی حضور در آن‌ها درک نشده است.

غیبت ایران در کشوری چون هند وقتی بیشتر به چشم می‌آید که انتظار می‌رود در وضعیت موجود و پس از تحولات و حوادث اخیر منطقه، ایران نمایش پر قدرت‌تری دست‌کم در کشورهای هدف گردشگری داشته باشد.

حضور ایران در این نمایشگاه‌ها از ۱۵ دیماه به فراخوان گذاشته شد، ‌ تقریبا دو هفته پیش از آغاز این نمایشگاه‌ها. مسؤولیت این نمایشگاه‌ها با شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی است که از آبان‌ماه طی نامه‌ای از معاونت گردشگری، مسؤول پاویون غرفه‌های ایران در تمام نمایشگاه‌های خارجی شده است؛ زمانی که نیمی از نمایشگاه‌های انتخابی همین معاونت توسط کانون اتومبیلرانی و جهانگردی برپا شده بود. هر دوی این شرکت‌ها زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند.

علت این واگذاری، آن هم در وسط سال مشخص نیست، اما مسؤولان شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی این توضیح را داده‌اند که «کانون طبق تصمیم شورای سیاست گذاری نمایشگاه‌های بین‌المللی در ابتدای امسال به‌عنوان مجری تمام نمایشگاه‌های خارجی در سال ۹۸ تعیین شده بود که با ابلاغ معاون گردشگری کشور در ماه آبان، پاویون این نمایشگاه‌ها به شرکت مادر تخصصی واگذار شد و این شرکت نیز در حال انتخاب مجری برای این پاویون‌ها است. »

این شرکت به عنوان مجموعه‌ای دولتی قصد دارد اجرای پاویون ایران را طی یک مزایده به شرکت‌های خصوصی واگذار کند تا طبق گفته مدیرعامل آن از این طریق، کسب درآمد شود. این تصمیم آژانس‌های گردشگری را نگران کرده است چرا که معتقدند این شکل برگزاری، فضا را به سمت کسب سود پیش می‌برد و نمایشگاه‌ها را از حالت تخصصی خارج می‌کند.

به نظر می‌رسد فراخوان دیرهنگام برای انتخاب مجری خصوصی، باعث از دست دادن فرصت حضور در برخی نمایشگاه‌های بین‌المللی از جمله هند که جزو بازار هدف گردشگری ایران بوده، شده است. هرچند که دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری به ایسنا اطلاع داده نمایشگاه‌های دیگری را در هند جایگزین این فرصت‌های از دست رفته کرده‌ است اما جزئیات و وضعیت آن‌ها هنوز مشخص نشده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی در نشست خبری که اوایل آذرماه برگزار شد و رسما اعلام کرد که مسؤولیت نمایشگاه‌های بین‌المللی به این شرکت واگذار شده است به جای اطلاع‌رسانی و شرح جزئیات برنامه درباره نمایشگاه‌هایی که زمان برگزاری آن‌ها نزدیک بود، به طور خاص از پیگیری برای حضور در نمایشگاه‌های فیتور اسپانیا، روسیه و آلمان خبر داد، درحالی که همان موقع نمایشگاه‌های اسپانیا و آلمان، متولی و مجری مشخصی داشتند و حضور ایران در نمایشگاه‌ها درحال پیگیری بود و این انتظار می‌رفت تمرکز از سوی متولی جدید روی نمایشگاه‌هایی باشد که کمتر به آن‌ها توجه می‌شود.

منبع: ایسنا

۲ روز پیش، چهارشنبه
امیرمسعود فدائی و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آمار لغو تورهای گردشگران خارجی را بررسی و اعلام می‌کنیم | عکس
» آمار لغو تورهای گردشگران خارجی را بررسی و اعلام می‌کنیم
... دیدن متن »

نایب رئیس جامعه تورگردانان ایران گفت: آمار لغو تورهای گردشگران خارجی به ایران در پی سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران، با بررسی‌هایی که انجام می‌گیرد، در روزهای آینده اعلام می‌شود.

به دنبال سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، برخی از خطوط هواپیمایی اعلام کرده‌اند که تا اطلاع ثانوی مسیری به سمت ایران نخواهند داشت. در همین‌زمینه هواپیمایی امارات اعلام کرده پروازهای تاریخ ۸ ژانویه تا ۸ فوریه لغو شده است. هواپیمایی اطلس گلوبال هم اعلام کرده پروازهای این شرکت در مسیرهای آمستردام، لندن و پاریس تا پایان ماه مارچ ۲۰۲۰ لغو و تمام بلیت‌های صادرشده در این مسیرها لغو و استرداد کامل می‌شود.

اطلس گلوبال گفته در صورت اصرار مسافر برای استفاده از بلیت، فقط مسیرهای یک طرفه خروج از تهران تا تاریخ ۲۲ ژانویه و یا مسافرانی که بخشی از مسافرت خود را انجام داده و بازگشت آنها قبل از تاریخ ۲۲ ژانویه است، می‌توانند از بلیت جایگزین در ادامه مسیر استانبول به این مقاصد پروازی استفاده کنند.

این ایرلاین پس از سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران اعلام کرد با توجه به وضعیت منطقه پروازها بین تهران_ کیف از ۸ ژانویه تا اطلاع ثانوی لغو شده و مسافران می‌توانند از مسیرهای جایگزین به مقصد رسیده و یا هزینه پرواز خود را پس بگیرند چون پروازی از ایران انجام نمی‌شود.

لغو پروازهای لوفت‌هانزا و شرکت‌های تابعه به تهران تا ۱۰ روز آینده نیز تصمیم این شرکت بوده است. از جمله شرکت‌های هواپیمایی تابعه لوفت‌هانزا، هواپیمایی‌های اتریش، سوئیس و بروکسل هستند. با لغو این پروازها بسیاری از سفرهای خارجی گردشگران ورودی و خروجی نیز لغو خواهد شد.

در این‌باره، محمدعلی واقفی نایب رئیس جامعه تورگردانان ایران که چند آژانس ورود گردشگران خارجی به ایران به‌عنوان زیرمجموعه‌اش فعالیت می‌کنند، به خبرنگار مهر گفت: بازتاب لغو تورهای ورودی به کشور را در روزهای آینده خواهیم داشت.

وی افزود: در این روزها تورهای گردشگری چینی و ژاپنی داشته‌ایم که سفرشان را لغو کرده‌اند اما برای اینکه بتوانیم آمار دقیقی از لغو تورهای ورودی به ایران با پروازهای خارجی اعلام کنیم، باید چند روزی صبر کنیم تا خبر آن از سوی شرکت‌های کارگزار در خارج به ما اعلام شود همچنین آماری هم از دفاتر مسافرتی فعال در حوزه ورودی بگیریم.

منبع: مهر

۵ روز پیش، یکشنبه
امیرمسعود فدائی و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ماجرای «تخریب ساحل بندر مقام» به کجا رسید؟ | عکس
» ماجرای «تخریب ساحل بندر مقام» به کجا رسید؟
... دیدن متن »

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان با اعلام این‌که پروژه‌ی پرورش لاور میگو در «بندر مقام» همچنان متوقف است، گفت: این بخش از ساحل بندر مقام پهنه گردشگری و میراث فرهنگی نیست و اراضی ملی محسوب می‌شود.

«بندر مقام» از توابع بخش شیبکوه در شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان است. دهستان آن زمانی مقر حکومت قبیله «بنی حمّاد» بود و هنوز هم بقایایی از آثار آن دوره در این منطقه دیده می‌شود. بندر صیادی مقام دروازه ورودی جزیره «لاوان» نیز است. وجود عارضه‌های زمین‌شناسی در ساحل «مُکسّر» نیز این منطقه را به لحاظ گردشگری مطرح کرده، اما مدتی است لودرها در حوالی این ساحل به کار افتادند که اعتراض فعالان گردشگری و محیط زیست را در پی داشته. برای این بخش از ساحل مجوز پرورش لارو میگو صادر شده است. عملیات اجرایی و خاکبرداری این طرح از روز سه‌شنبه ۱۷ دی‌ماه در پی تشدید اعتراض‌ها و رسانه‌ای شدن تخریب این بخش از ساحل خلیج فارس، با دستور فرماندار بندر لنگه تا زمان مشخص شدن نتیجه بررسی‌های تکمیلی متوقف شده است.

گفته شده بود: این بخش از ساحل بندر مقام زیستگاه لاکپشت‌های پوزه عقابی ـ ‌گونه در معرض انقراض ـ و محل تخم‌گذاری آن‌ها است. هرچند داود میرشکار ـ مدیرکل دفتر حفاظت زیست بوم‌های دریایی و ساحلی سازمان محیط زیست . این مساله را رد کرده و گفته است که «به هیچ عنوان تخم گذاری لاک پشت‌های منقار عقابی در ساحل این بندر ثبت نشده است. »

او همچنین گفته که این پروژه مجوز ۱۹ گانه‌ای از ارگان‌های ذی‌ربط حتی وزارت میراث فرهنگی و محیط زیست را دریافت کرده است و فعالیت این سایت خارج از محدوده ممنوعه ۶۰ متری خط ساحلی است.

با این حال حبیب مسیح تازیانی ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان ـ در توضیح‌هایی که به یکی از رسانه‌ها داده، گفته است: «هر چند در این طرح مقرراتی مانند حفظ حریم دریا رعایت شده و محل عملیات خاکبرداری نیز حدود ۵۰۰ متر با صخره‌های شنی فاصله دارد و محیط زیست نیز بر همین اساس مخالفتی با طرح نکرده اما نظر محیط زیست استان این است که ساحل مُکسّر بهترین پهنه برای گردشگری است. متولی تعیین پهنه گرشگری نیز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است اما وقتی این مجموعه هنوز اقدامی برای ثبت آن به عنوان محدوده گردشگری نکرده، محیط زیست نمی‌تواند خودسرانه برای آن حریم گردشگری تعیین کند. »

با این وجود، رضا برومند ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان ـ در گفت‌وگو با ایسنا، این سازمان را ذی‌مدخل در این جریان نمی‌داند و تاکید می‌کند: این بخش از ساحل، پهنه گردشگری و میراث فرهنگی نبوده است.

او ادامه می‌دهد: این پروژه در اراضی ملی درحال اجرا بوده و به همین دلیل کارگروه استانی مجاز است متناسب با نیاز استان مجوزهای لازم را صادر کند.

برومند درباره اراضی ملی این توضیح را می‌دهد که کاربری این اراضی معمولا مشخص نیست بنابراین وقتی کاربری برای آن تعریف می‌شود باید از دستگاه‌های مختلف استعلام بگیرند که این پروژه همه استعلام‌ها را داشته و موضوع آن هم مشخص بوده است. از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان هم استعلام مربوطه گرفته شده اما ساحل در پهنه میراث فرهنگی و گردشگری نبود. با این حال فرماندار تا مشخص شدن نتیجه بررسی‌ها پروژه را متوقف کرده است.

منبع: ایسنا

Negin Fooladi و بهزاد هندی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زباله‌های گردشگران، تهدیدی برای آینده «‌ماچو پیچو» | عکس
» زباله‌های گردشگران، تهدیدی برای آینده «‌ماچو پیچو»
... دیدن متن »

«ماچو پیچو» ‌که به عنوان یکی از مشهورترین مقصدهای گردشگری و مناطق تاریخی شناخته می‌شود، با بحران انباشته شدن زباله مواجه شده است.

آینده «ماچو پیچو»‌ به‌دلیل زباله‌های به جا مانده از گردشگران با تهدید جدی رو به رو شده است. این منطقه تاریخی که نامش در فهرست میراث جهانی «یونسکو» نیز به ثبت رسیده،  در بخش جنوبی «پرو» واقع شده است.

«ماچو پیچو» هر ساله ۱.۶ میلیون گردشکر را از سراسر جهان به این منطقه می‌کشاند؛ این درحالی است که مقامات «پرو» در سال‌های اخیر بازدید از این سایت را محدودتر کرده‌اند.

با این حال محبوبیت این سایت تاریخی سبب شده تا «ماچو پیچو» با بحران جدی زباله مواجه شود. گردشگران اغلب زباله‌های خود را در این مکان رها می‌کنند و این دلیل اصلی به وجود آمدن بحران جدید «ماچو پیچو» ‌است.

طبق اطالاعات منتشرشده توسط وبسایت «آپ‌فرونت نیوز»،‌ گردشگران روزانه بیش از ۵ تن زباله در این منطقه رها می‌کنند که بخش اعظمی از آن‌ها شامل بطری‌های پلاستیکی آب می‌شود که در نهایت از رودخانه محلی سر در می‌آورند. 

وخامت انباشتگی زباله‌ها در این مکان به ‌اندازه‌ای زیاد شده که «یونسکو» دو سال پیش تهدید کرد با ادامه این روند «‌ماچو پیچو» را از فهرست میراث جهانی خارج می‌کند. این یعنی، «ماچو پیچو» حالا با نگرانی جدی برای حذف شدن از فهرست میراث جهانی یونسکو مواجه شده است که در صورت وقوع، این موضوع مایه شرمساری مقامات «‌پرو» خواهد بود.

گیاهان نادر این منطقه نیز در پی انباشته شدن زباله‌های به جا مانده از گردشگران دچار صدمات جدی شده‌اند.  

 این مشکل سبب نگرانی جدی مقامات محلی شده است، چراکه این معضل می‌تواند بر شمار گردشگران این منطقه که برای رشد اقتصادی حیاتی هستند نیز تاثیر بگذارد. از طرفی مسوولان می‌خواهند از میراث و محیط زیست این منطقه حفاظت کنند. در همین راستا یک کمپین خصوصی، بازیافت بطری‌های پلاستیکی بی‌شماری که توسط گردشگران رها شده را آغاز کرده است.

منبع: ایسنا

 روزانه حدود یک تن از این بطری‌های پلاستیکی بازیافت می‌شود. قوانین شهری ساخت مراکز بازیافت بزرگ را ممنوع می‌کند به همین دلیل در حال حاضر این مرکز بازیافت کوچک خصوصی با حجم وسیعی از زباله مواجه است.

با توجه به گزارش‌های منتشرشده توسط «الجزیره»‌، مقامات محلی «ماچو پیچو» سعی دارند این منطقه را به نخستین منطقه سازگار با محیط‌ زیست کشور تبدیل کنند. آن‌ها از گردشگران می‌خواهند حین بازدید از این مکان تاریخی بطری‌های آب قابل بازیافت خود را همراه داشته باشند و پس از ترک منطقه آن‌ها را با خود ببرند.

با این که تهدید خارج شدن «ماچو پیچو» از فهرست میراث جهان یونسکو فوری نیست،  اما همچنان خطر این رویداد وجود دارد.

پیشتر طرح ساخت و ساز چندین میلیارد دلاری این فرودگاه که به منظور کوتاه کردن زمان مسافرت گردشگران عازم به این منطقه ارائه شده است،انتقادات بسیاری را به دنبال داشت. معترضان معتقدند برنامه ساخت فرودگاه در این منطقه بسیار کوته‌بینانه است و در بلندمدت آینده این مکان تاریخی را به خطر می‌اندازد.

«ماچو پیچو» که از آن به عنوان شهر گمشده «اینکا» ها نام برده می‌شود، حدود سال ۱۴۵۰ میلادی در ارتفاعات امپراتوری اینکاها ساخته شد. این دژ در ۵۰ مایلی «کوسکو» پایتخت اینکاها قرار دارد و به همین دلیل هرگز مانند سایر شهرهای اینکاها پیدا و ویران نشده است.

در طول قرن‌ها، جنگل‌های اطراف این مجموعه رشد کرده و آن را پوشانده است و به همین دلیل از نظرها پنهان مانده و تنها عده معدودی از وجود آن اطلاع داشته‌اند.

در بیست‌وچهارم ژوئیه ۱۹۱۱ میلادی، «ماچو پیچو» به وسیله «هیرام بینگام»، تاریخ‌شناس آمریکایی در یک سخنرانی در دانشگاه ییل به دنیای غرب معرفی شد. او به‌وسیله راهنمایی محلی‌هایی که گه‌گاه به سایت مراجعه می‌کردند به آن‌جا هدایت شد.

«‌ماچو پیچو»‌ به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۱۹۸۳ میلادی به ثبت رسید و به عنوان یک شاهکار خالص معماری و نشانه‌ای منحصربه‌فرد از تمدن اینکاها اکنون به عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه جدید شناخته می‌شود.

امیر مسعود، امیرمسعود فدائی و Negin Fooladi این را خواندند
:((

بشر به هر منطقه‌ای پا گذاشت، نابودش کرد... ای منقرض شی ایشالا به حق پنج تن آدمیزاد!!
۱۶ دی
موافقم هی عکس های جنگل استرالیا رو می بینم آتیش می گیرم
۱۷ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مالیات گردشگری «آمستردام» بیشتر می‌شود | عکس
» مالیات گردشگری «آمستردام» بیشتر می‌شود
... دیدن متن »

آمستردام از افزایش مالیات گردشگری برای بازدیدکنندگان این شهر تا سقف ۱۰ درصد خبر داد.

از اول ژانویه سال ۲۰۲۰، ‌شهر «‌آمستردام»‌ مالیات بیشتری را برای گردشگرانی که در هتل‌ها و کمپ‌های این شهر اقامت می‌کنند، وضع خواهد کرد. این به آن معناست که مقدار  مشخصی به مالیات ۷ درصدی پیشین اضافه خواهد شد. این مالیات به ازای یک شب اقامت در هتل برای هر نفر ۳ یورو و به ازای یک شب اقامت در کمپ‌ها برای هر نفر یک یورو خواهد بود.

به گفته مقامات این شهر، تصمیم‌های جدید به منظور ایجاد تعادل در شمار گردشگران خارجی این شهر اتخاذ شده است.

همچنین کمپانی‌های مرتبط با فعالیت‌های کشتی‌های تفریحی نیز هم‌اکنون به ازای هر نفر ۸ یورو مالیات می‌پردازند که البته این مالیات فقط شامل گردشگرانی می‌شود که ساکن آمستردام نباشند.

در حال حاضر «‌آمستردام» هرساله ‌میزبان ۱۷ میلیون نفر گردشگر است.

 پیش‌تر «‌فوربس» در گزارشی به شهرهای اروپایی پرداخته بود که به دلیل عواقب محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی ناشی از  ورود بیش ‌از حد گردشگران، در سال اخیر دست رد به سینه مسافران زده‌اند.

 پس از آنکه پیش‌بینی‌ها از افزایش ۵۰ درصدی گردشگران از ۱۸ میلیون در سال۲۰۱۷ تا ۲۹ میلیون در سال ۲۰۳۰ خبر داد، «بورد گرشگری هلند» درماه «می»  تصمیم گرفت، دیگر برای شهرهای بزرگ این کشور همچون «آمستردام»  تبلیغات انجام ندهد. از آنجایی که در سال‌های اخیر برنامه اصلی این بورد برای تبلیغ «آمستردام» به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری بسیار موفقیت‌آمیز بوده حالا این بورد تصمیم گرفته تا اولویت‌های خود را برای حفظ فرهنگ و توانایی دسترسی به مناطق دیدنی این شهر توسط افراد را افزایش دهد؛ چراکه بسیاری از ساکنان این شهر به دلیل ازدحام گردشگران و یا حجم بالای زباله توانایی استفاده از مناطق دیدنی این شهر را ندارند.

مقامات هلند همچنین امیدوارند با محدود کردن تعداد افرادی که به این کشور وارد می‌شوند بتوانند میزان تولید CO۲ خود را کاهش دهند.

منبع: ایسنا

Negin Fooladi این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آمار بازدیدکنندگان موزه «لوور» کاهش یافت | عکس
» آمار بازدیدکنندگان موزه «لوور» کاهش یافت
... دیدن متن »

در راستای سیاست‌های اخیر موزه «‌لوور» پاریس برای کاهش تعداد بازدیدکنندگان و جلوگیری از ازدحام جمعیت، شمار بازدیدکنندگان این موزه به ۹.۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ کاهش یافت

«ژان لوک مارتینز» مدیر موزه لوور در گفت و گویی با خبرگزاری فرانسه درباره کاهش آمار بازدیدکنندگان این موزه گفت:‌ «بیشترین تغییرات در ماه‌های ژوئن،‌ جولای و آگوست زمانی که شمار بازدیکنندگان این موزه  تا ۶۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد، رخ داد.»‌

«مارتینز» افزود: «ما سعی کردیم شمار بازدیدکنندگان را تا حدی کاهش دهیم که همچون سال ۲۰۱۸ شاهد بازدید بیش از یک میلون نفر در هر ماه نباشیم.»

به این منظور در طول تابستان درست زمانی که پایتخت فرانسه شاهد موج شدید گرما بود، این موزه به مدت چند روز به طور کامل ‌درب‌های خود را بست.

مدیر این موزه بیان کرد: «ما تنها مؤسسه فرهنگی در جهان هستیم که چنین اقدامی را انجام داده است. ما این کار را انجام دادیم، چرا که می‌خواهیم با شرایط بهتری میزبان مردم باشیم و صرفا بازدیدکنندگان بیشتری را جذب نکنیم.»

رزرو اینترنتی بلیت‌های بازدید از این موزه که اکنون نیمی از بازدیدها را شامل می‌شود نیز نقش مهمی در ایجاد تعادل شمار بازدیدکنندگان داشته‌ است.

رزرو اینترنتی بلیت‌ برای تماشای آثار «لئوناردو داونیچی» اجباری است. اواخر اکتبر،‌ حدود ۱۸۰ هزار نفر یک هفته قبل از آغاز نمایشگاه بی‌سابقه «داوینچی» ‌در «لوور»‌، بلیت‌های خود را رزرو کرده بودند.

این نمایشگاه که بلیت‌های آن تماما به فروش رفتند شمار بازدیدکنندکان این موزه را در ماه نوامبر حدود ۱۴ درصد افزایش داد و مسوولان موزه را مجبور کرد برای پاسخگویی به علاقه‌مندان، شش سانس دیروقت را پیش از اتمام این نمایشگاه در ماه فوریه به برنامه خود اضافه کنند.

مدیر موزه لوور معتقد است، اعتراض‌های جلیقه زردها در خیابان‌های پایتخت فرانسه تاثیر چندانی بر شمار آمار بازدید کنندگان موزه لوور در سال ۲۰۱۹ نداشته است.

موزه «‌لوور» پاریس همواره به عنوان ‌پربازدیدترین موزه جهان شناخته می‌شود. موزه ملی چین واقع در پکن با جذب ۸.۶ میلیون بازدیدکننده و موزه متروپولیتن نیویورک با جذب ۷.۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸، به ترتیب در رتبه دوم و سوم پربازدیدترین موزه‌های جهان قرار می‌گیرند.

منبع: ایسنا

امیر مسعود و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴۳ میلیون گردشگر خارجی، سهم ترکیه از سال ۲۰۱۹ | عکس
» ۴۳ میلیون گردشگر خارجی، سهم ترکیه از سال ۲۰۱۹
... دیدن متن »

طبق اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه،‌ شمار بازدیدکنندگان خارجی ترکیه در ۱۱ ماه اول سال ۲۰۱۹ نسبت به آمار سالانه این کشور، با ۱۴.۳۱ درصد افزایش رو به رو بوده است. شهر «آنتالیا»‌ با جذب ۱۴.۴ میلیون گردشگر در بازه زمانی ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۱۹ همچنان لقب خود را به عنوان پایتخت گردشگری ترکیه حفظ کرده است.

استانبول که پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه و یکی از مقاصد اصلی گردشگری  این کشور محسوب می‌شود نیز با جذب ۱۳.۷ میلیون گردشگر خارجی،‌ رتبه دوم پربازیدترین شهر ترکیه را به خود اختصاص داد.شهر «آنتالیا»‌ و «ترکیه» در مجموع میزبان ۶۵ درصد از کل گردشگران خارجی ترکیه بودند.

با ورود ۶.۸۹ گردشگر روسیه‌ای به ترکیه در ۱۱ ماه اول سال ۲۰۱۹، آمار ورود گردشگران این کشور به ترکیه با ۱۷.۴۲ درصد افزایش همراه بوده است. به این ترتیب روسیه همچنان رتبه اول فهرست کشورهایی با بیشترین بازدید از ترکیه را به خود اختصاص داد. پس از روسیه، آلمان با ۴.۸۳ میلیون گردشگر و ۱۱.۵۷ درصد افزایش، بریتانیا با ۲.۵ میلیون گردشگر و ۱۳.۳ درصد افزایش در رتبه‌های دوم و سوم فهرست کشورهایی با بیشترین بازدید از ترکیه قرار گرفتند.

بلغارستان و ایران نیز از جمله کشورهایی هستند که بیشترین بازدید را در بازه زمانی ذکر شده از ترکیه داشته‌اند. با توجه اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز آمار ترکیه، در این بین بیش از ۵ میلیون شهروند ترکیه که در کشورهای خارجی زندگی می‌کنند در ۹ ماهه اول سال ۲۰۱۹ به ترکیه سفر کردند و در تحقق هدف ۵۱ میلیون بازدید گردشگر خارجی که توسط دولت ترکیه تعیین شده بود، تاثیرگذار بودند.

سال گذشته، حدود ۳۹.۵ میلیون گردشگر خارجی وارد خاک ترکیه شدند، این رقم نسبت به سال ۲۰۱۷ که ۳۲.۴ میلیون بود،‌ افزایش داشته است.

طبق گزارش‌های ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ «سازمان جهانی گردشگری» (UNWTO)، ترکیه رتبه پنجم میزبانی از بیشترین تعداد گردشگر و رتبه پانزدهم فهرست بیشترین درآمد حاصل از صنعت گردشگری را به خود اختصاص داده است.

ترکیه همچنین به عنوان ششمین کشور پردرآمد در حوزه گردشگری و چهارمین کشور با بیشترین تعداد گردشگران خارجی اروپا محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقشه خطر سفر در سال ۲۰۲۰ منتشر شد: ایران امن تر از ترکیه، روسیه و عربستان | عکس
» نقشه خطر سفر در سال ۲۰۲۰ منتشر شد: ایران امن تر از ترکیه، روسیه و عربستان
... دیدن متن »

نقشه «مخاطرات سفر» در سال ۲۰۲۰ منتشر شد. با وجود روشن شدن آتش اعتراضات مردمی در خاورمیانه، اروپا، آمریکای لاتین و شرق آسیا، در این نقشه پیش‌بینی شده که وضعیت امنیت جهان در سال جدید تفاوت چندانی با سال ۲۰۱۹ دست‌کم برای علاقمندان سفر نداشته باشد.

به گزارش ایسنا، «نقشه ریسک سفر» آخر هر سال میلادی از سوی موسسه International SOS منتشر می‌شود تا به سازمان‌ها، سرمایه‌گذاران و گردشگران خطرات کشورهایی را که در آن فعالیت و مسافرت دارند بهتر بشناساند. این رتبه‌بندی، خطرات پزشکی و بهداشتی هر کشور، ریسک امنیتی سفر و یک نمای کلی از مخاطرات در مقصد را نشان می‌دهد.

در این نقشه سفر به ایران «کم خطر» گزارش شده است. به عبارتی وضعیت امنیت در ایران همچون انگلستان، فرانسه، سوئد، عمان، امارات، ازبکستان، چین، ایالت متحده امریکا و کانادا است. این وضعیت با رنگ زرد روی نقشه مشخص شده است. درحالی‌که رنگ کشورهای همسایه همچون ترکیه، عربستان و روسیه کمی تیره‌تر از ایران است، به این منزله که امنیت در این کشورها حدی «متوسط» دارد.

البته بخش‌هایی از ایران به‌ویژه در نوار مرزی غرب و شرق به رنگ نارنجی درآمده که نشان دهنده‌ی حد «متوسط» ریسک امنیت در این بخش‌ها است. منطقه سیستان و بلوچستان نیز در این نقشه کاملا قرمز شده است.


رنگ‌شناسی این نقشه، وضعیت ایران را چنین شرح می‌دهد: میزان جرم و خشونت کم است. عملیات تروریستی محدود و در برخی مناطق نادر است. خدمات امنیتی و اضطراری مؤثر بوده‌اند و زیرساخت‌ها تا حدی سالم است.

اما ریسک بهداشت سفر و ایمنی جاده‌ها در ایران وضعیت مناسبی ندارد.

در این نقشه وضعیت ریسک بهداشتی و پزشکی سفر «متغیر» نشان داده شده است، یعنی خدمات پزشکی به طور یکسان در تمام نقاط ایران قابل دسترسی نیست و مخاطرات بهداشتی سفر به بخش‌هایی از ایران از جمله جنوب شرقی و غربی «بالا» گزارش شده است. این مناطق با علامت هاشور و حروف اختصاری که نشان‌دهنده میزان مخاطرات بهداشتی است، مشخص شده‌اند.

وضعیت ایران با توجه به رتبه‌ای که در بخش ریسک بهداشت سفر در این نقشه دارد، چنین شرح داده شده است: «ارائه خدمات پزشکی و درمانی در شهرهای بزرگ، از جمله این‌که داروهای تجویزی، خدمات با کیفیت پزشکی، خدمات اورژانسی و مراقبت‌ از دندان معمولا در این شهرها در دسترس است. در مناطق دیگر ممکن است دسترسی به این خدمات محدود باشد.

اما خطر ایمنی جاده‌ها در ایران فقط یک پله با بدترین شرایط فاصله دارد. در این نقشه کشورها به لحاظ ایمنی جاده از بین ۱۰ تا ۲۵ نمره گرفته‌اند، نمره ۱۰ بهترین و ۲۵ خطرناک‌ترین وضعیت ایمنی جاده‌ها را نشان می‌دهد. نمره ایران بین ۲۰ تا ۲۴.۵ بوده است. این رتبه‌بندی به استناد آمارهای سازمان بهداشت جهانی انجام شده است.

در بخش دیگری از این نقشه به مهم‌ترین رویدادهای سیاسی هر منطقه و یا کشوری در سال ۲۰۲۰ اشاره شده که چشم‌اندازی از وضعیت امنیت در برخی مناطق با توجه به رخدادهای پیش‌بینی شده در سال جدید را ترسیم می‌کند، مثل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درگیری‌های آمریکا در خاورمیانه و یا تشدید رقابت ژئوپولتیکی و تجاری آمریکا و چین.

 

در نقشه دیگری درباره بلایای احتمالی طبیعی در سال ۲۰۲۰ گمانه‌زنی‌هایی شده است تا مسافران هنگام انتخاب مقصد سفر این نکات احتمالی را نیز در نظر بگیرند. در کنار نام ایران نوشته شده است: «زلزله».

با وجود این‌که نقشه ریسک سفر به نوعی مرجع تصمیم‌گیری‌ها و تعیین مقصد سفر و حتی سرمایه‌گذاری است اما در زمان انتشار آن این نکته یادآور شده است: اطلاعات درباره مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی در برخی کشورها به راحتی در دسترس نیست و یا درباره خطرات طبیعی احتمالی در سال ۲۰۲۰ نمی‌توان پیش‌بینی‌های دقیقی داشت. با وجود آن‌که سفر به برخی کشورها از نظر بهداشتی خطرناک اعلام شده اما نقدهایی شده که تجربه سفر به این کشورها گویای واقعیت دیگری است مثلا گفته شده است: در کشورهایی مثل مکزیک، برزیل، امارات، ویتنام، تایلند، مالزی، اندونزی با وجود آن‌که ریسک بهداشتی سفر پایین اعلام شده اما در واقعیت خدمات پزشکی از کیفیت قابل قبولی برخوردار بوده است. اما مؤسسه انگلیسی «Control Risks» نقشه دیگری برای سال ۲۰۲۰ منتشر کرده که بیشتر رویکرد سیاسی و امنیتی با در نظر گرفتن هنجارهای اجتماعی و اقتصادی دارد. در این نقشه امنیت کشورها با شش رنگ تعیین وضعیت شده است: سبز تیره (کمترین خطر امنیتی)، سبز روشن (خطر امنیتی کم)، زرد (خطر امنیتی متوسط)، نارنجی (خطر امنیتی زیاد)، قرمز (خطر امنیتی خیلی زیاد) و آبی (تهدید دریایی).

منبع: ایسنا 

Fahimeh Moussavi، امیر مسعود و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از ایران به کدام کشورها «دریایی» می‌توان سفر کرد؟ | عکس
» از ایران به کدام کشورها «دریایی» می‌توان سفر کرد؟
... دیدن متن »

ایران با ۱۲ کشور مرز آبی یا دریایی دارد اما فقط به دو کشور امارات و کویت می‌توان با کشتی سفر کرد. ایران از طریق دریای خزر، خلیج فارس و عمان (مکران) به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، عراق، کویت، عربستان، قطر، امارت متحده عربی، عمان و پاکستان دسترسی دارد اما بیشترین ترددهای آبی بین ایران با این کشورها بیشتر جنبه تجاری دارد تا مسافری.

عضو ستاد مرکزی خدمات سفر که مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی است،ـ در گفت‌وگو با ایسنا درباره مسیرهای که هم‌اکنون برای سفر دریایی ایرانی‌ها در دسترس و فعال است، اظهار کرد: سفرهای بین‌المللی دریایی درحال حاضر بین بندر «شهدباهنر» در بندرعباس و «شارجه» در امارات، همچنین بین «بندر لنگه» در استان هرمزگان و «دبی» در امارات و بین «خرمشهر» در استان خوزستان و «کویت» انجام می‌شود.

گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، هفت استانی هستند که به پهنه‌های آبی دسترسی دارند اما سفرهای بین‌المللی دریایی فقط از سه بندر در دو استان به سه بندر در دو کشور انجام می‌شود.

سفر با کشتی در مسیر بندرعباس ـ شارجه با هزینه‌ای بین ۵۲۰ تا ۸۰۰ هزار تومان حدود ۱۲ ساعت طول می‌کشد. همچنین فاصله بین بندرخرمشهر ـ کویت حدود ۵ ساعت طی می‌شود که هزینه آن از ۴۵۲ تا ۸۰۰ هزار تومان است. مسافت بین بندر لنگه و دبی را هم می‌توان با شناورهای تندرو در ۵ ساعت طی کرد که هزینه آن بین ۶۲۵ تا ۹۶۷ هزار تومان تمام می‌شود.

طبق اطلاعاتی که در وب‌سایت شرکت کشتیرانی والفجر ـ  جابه‌جاکننده مسافران در آب‌های جنوبی ـ منتشر شده، یک مسیر دریایی بین خرمشهر و بصره در عراق نیز وجود دارد که در مناسبت اربعین و در زمان تقاضا، کشی‌ها بین این دو بندر با هزینه‌ای بالغ بر ۸۱ هزار تومان تردد می‌کنند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره مسیرهای بین‌المللی دائمی که حرکت کشتی‌ها در آن‌ها متوقف شده و یا معطل پر شدن صندلی‌ها است، گفت: به جز مسیر دریایی بندر خرمشهر ـ کویت که بعضا تردد کشتی‌ها در آن توقف‌هایی دارد، حرکت کشتی‌های مسافربری در دو مسیر «بندرلنگه ـ دبی» و «بندرعباس ـ شارجه» مستمر برقرار است.

در گذشته سفرهای دریایی از ایران به دو کشور «قطر» و «عمان» نیز انجام می‌شد که اکنون حرکت کشتی‌ها در این مسیرها متوقف شده است. راستاد  معاون وزیر راه و شهرسازی با تایید این‌ موضوع، علت آن را بیشتر مقرون به صرفه نبودن حرکت کشتی‌ها در این دو مسیر بین‌المللی دانست و افزود: زیرساخت بندری و پایانه سفرهای دریایی در هر دو مقصد وجود دارد، اما باید رقابتی بین کشتی‌های مسافربری و شرکت‌های هواپیمایی باشد تا برای استفاده توجیه پیدا کند. گاهی سفر هوایی از نظر هزینه، زمان و سهولت مقرون به صرفه‌تر از سفر با کشتی است.

او با بیان این‌که سرمایه‌گذاری برای کشتی‌های مسافرتی وجود ندارد، اظهار کرد: زیرساخت بندری خلائی ندارد. فقط مسیرهای دریایی از نظر اقتصادی، کیفیت و سهولت باید برای متقاضی توجیه‌پذیر شود. خطوط کشتیرانی باید سرمایه‌گذار داشته باشد و مسافران را متقاعد کنند که از این امکان استفاده کنند.

راستاد با اشاره به توقف سفرهای دریایی بین ایران و عمان گفت: تردد کشتی‌های مسافرتی در این مسیر به لحاظ هزینه تا مقطعی مقرون به صرفه بود، اما هزینه کشتی که در این مسیر استفاده می‌شد خیلی بالا بود. کشتی عمان مدرن بود و می‌توانست مسافت ۱۵۰ مایلی را در دریا سه ساعته طی کند که سرعت بالایی در مسیرهای دریایی به حساب می آید اما پروازهایی در همین مسیر وجود داشت که به لحاظ هزینه مقرون به صرفه‌تر بود و آن خط کشتیرانی نتوانست با آن‌ها رقابت کند و  ادامه فعالیت آن به لحاظ اقتصادی دیگر توجیه نداشت.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره سفرهای دریایی در خزر نیز توضیح داد: کمتر از دو دهه قبل بین باکو و بندر انزلی کشتی‌های مسافربری تردد داشتند، منتهی به واسطه کمبود تقاضا، هزینه‌ها و شرایط جوی (طوفانی) دریای خزر، سفرهای دریایی در این مسیر نیز متوقف شد. هرچند پیگیر آن هستیم، مخصوصا در مذاکراتی که با همتای آذربایجانی و روسی داریم تلاش می‌کنیم مکانیزم تشویقی ایجاد کنیم تا دوباره سفرهای دریایی بین ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر برقرار شود.

راستاد درباره طرح کشور قزاقستان برای برقراری خطوط دریایی بین ایران و منطقه اوراسیا گفت که این طرح بیشتر درباره کالا است و به مسافرت‌های دریایی ارتباطی ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین اظهار کرد: علاوه بر این مسیرهای بین‌المللی، تردد کشتی‌های مسافربری بین بنادر و جزایر داخلی از جمله قشم (به‌علاوه لافت)، کیش، هرمز و هنگام برقرار است.

منبع: ایسنا 

امیر مسعود و Negin Fooladi این را خواندند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
قنادی ارامنه در تهران | عکس
گشت پیشنهادی
» قنادی ارامنه در تهران
... دیدن متن »

سال نو میلادی، مانند همه عیدها در جهان و همینطور نوروز ، همراه با شادی و هدیه و شیرینی است. و خوردن شکلات و شیرینی و ... جز جدا نشدی این ایام. ارامنه تهران از قدیم نقش مهمی در شکلات سازی، قهوه و کافه قنادی داشته اند و تعداد قابل توجهی از آنها همچنان و علی‌رغم زیاد شدن قنادی‌ها و دار شدن کافه‌های بیشمار همچنان در تهران به کار خود ادامه می‌دهند به بهانه آغاز سال نو مسیحی نگاهی داریم به چند قنادی ارمنی در تهران که بعضی‌ها چندین دهه قدمت دارند.

قنادی اوریانت

این قنادی یکی از معروف‌ترین‌ها در تهران است. خیابان مفتح جنوبی را که به سمت جنوب بیایید نرسیده به خیابان انقلاب سمت راست با یک مغازه قدیمی از سال‌های دور روبرو می‌شویم که همچنان با سبک و سیاق قدیم بر تابلو و شیشه مغازه نوشته شده «کافه اوریانت». وارد کافه که می‌شوید حال و هوای این کافه قنادی همچنان مانند سال‌های دور است. میز و صندلی‌های قدیمی و منویی با قهوه و شیرینی‌های متنوع. اوریانت در سال‌های اول فقط نان می‌پخت و بعدها با پخت بیسکوئیت به شهرت رسید.معروفترین شیرینی این قنادی «پِروک» شیرینی مخصوص ارامنه است. پروک، پای زردآلو است که با پودر قند تزیین شده است. کیک کولیچ( کیک مخصوص عید پاک ارامنه) گاتا، شکلات با طعم پرتقال و شکلات داغ‎های کافه اوریانت نیز خاص و خوشمزه است. این قنادی در سال ۱۳۲۱ تاسیس شده و و اوریانت به معنی شرق است. میزها، تابلوها و حتی ویترین مغازه، همان بافت اولیه و قدیمی خود را دارند اما تمیز و مرتب برقرارند. این کافه بر خلاف کافه‌های امروزی ساعت ۸ و ۳۰ شب بسته می‌شود.

قنادی هانس

این قنادی از آن مغازه‌هایی است که اگر نشناسید و آدرس آن را نداشت باشید امکان ندارد در گذر از خیابان توجه شما را جلب کند. بر خلاف قنادی‌هایی با تابلوها و ویترین‌های بزرگ که برٍ خیابان جلب توجه می‌کنند این قنادی در خیابان کریم‌خان، خیابان عضدی (آبان جنوبی) و کوچه‌ای قدیمی به نام عقیلی قرار دارد. تازه بعد از وارد شدن به کوچه هم خبری از یک قنادی بزرگ و لوکس نیست. با حیاطی با صفا و مرتب مواجه می‌شوید که برای رسیدن به در قنادی باید از آن عبور کنید. خود قنادی هم کوچک و ساده است اما فضای خاص و قدیمی دارد. این قنادی سال ۱۳۴۲ تاسیس شده و بیش از ۵۰ سال سابقه دارد و از نکات متفاوت آن با قنادی‌های دیگر ساعت کار آن است که ساعت ۵ عصر تعطیل می‌شود. شیرینی کره‌ای و کیک توت فرنگی آن معروف است همچنین از محصولات خاص این قنادی پوست پرتقال و پوست گریپ فروت شسرین و شکلاتی آن است.

قنادی لرد

این کافه قنادی قدیمی ‌مقابل کلیسای «سرکیس مقدس» در ابتدای خیابان ویلا در خیابان کریم‌خان قرار گرفته است و یکی از شناخته شده ترین کافه قنادی‌های ارامنه در تهران است. پیروک با طعم‌های مختلف،گاتا، انواع شیرینی تر و … از محبوب‌ترین محصولات این کافه قنادی اند. طبقه بالای آن ظرفیتی حدود ده نفر دارد که دکور و میز و صندلی‌های ساده‌ای دارد. این قنادی تا ۹ شب باز است.

قنادی طلایی

قنادی طلایی در خیابان میرزای شیرازی در نزدیکی پمپ بنزین این خیابان قرار دارد که کمی‌بعد از اینکه قنادی نوبل در این خیابان تعطیل شد، به راه افتاد. طلایی قنادی کوچکی است اما یخچال‌های آن مملو از شیرینی‌های مختلف و متنوع است که مانند دیگر قنادی ارامنه، گاتا‌، تارت میوه و شیرینی‌های دارچینی آن معروف است.

قنادی مینیون

قنادی مینیون نزدیک به ۹۰ سال است که در تقاطع دو خیابان قدیمی تهران یعنی «سعدی» و «هدایت» هنوز پابرجاست و شیرینی‌هایش هنوز خوشمزه و تازه. در سال ۱۹۳۵ میلادی یک خانوادۀ اکراینی با نام «بوقوسیان» با توجه به فضای بحران زده اروپا و جنگ جهانی و اوضاع نابسامان اقتصادی که در اروپا وجود داشت به ایران مهاجرت کردند این خانواده بعد از مهاجرت به ایران به دنبال کار و تامین هزینه‌های زندگی یک نانوایی راه انداختند که مقارن بود با سهمیه‌بندی و بحران غذا در ایران. این خانواده با سهمیه آرد دولتی نان میپختند با این تفاوت که نا‌ن‌های آنها ایرانی نبود و چیزی شبیه نان باگت امروزی. با اتمام جنگ جهانی دوم، آنها این نانوائی را تبدیل کردند به شیرینی پزی. کمی که کار و بارشان بالا گرفت، ترپوسیان که شغلش در اوکراین شکلات سازی بود، یک دستگاه شکلات سازی هم از اروپا وارد کرد و حالا در کنار شیرینی خوشمزه ای که درست می کردند شکلات هم ساختند. خانواده دور هم نشستند تا نامی برای این شیرینی فروشی تازه گل کرده در تهران پیدا کنند. یکی از پسرهای ترپوسیان که زبان فرانسه را در مدرسه «سن لوئی» یاد گرفته بود ناگهان به ذهنش «مینیون» رسید. نامی فرانسوی به معنای «با مزه» که معمولا به بچه شیرین زبان گفته می‌شود. بعد این اسم شکلات‌هایی هم دست کردند که اسم‌های متنوعی دارد مثل:«اریس»، «بارباریس»، «کیانوشکا» و ... که این اسامی همه یا روسی است یا اوکراینی.

پیمان حسینی برزی این را خواند
امیرمسعود فدائی، نورا احمدی، گلبرگ کامروز(گافکا)، علی ملکی، سهند رادمهر، آقامیلاد طیبی و Negin Fooladi این را دوست دارند
اوریانت و لرد و مینیون رو رفتیم با دوستان، بارها و بارها، کیفیتو حفظ کردن خیلی مهمه
۲۰ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه باغ اتحادیه بازمانده تاریخی خیابان لاله‌زار | عکس
» خانه باغ اتحادیه بازمانده تاریخی خیابان لاله‌زار
... دیدن متن »

«خانه باغ اتحادیه» یا «خانه امین‌السلطان» عمارتی مربوط به دوران قاجار است که در مرکز تهران قرارگرفته‌است. این خانه تاریخی به عنوان تنها بازمانده از خیابان لاله‌زار قدیم و یکی از باارزش‌ترین معماری‌های دوره قاجار است. این خانه به دلیل موقعیت مکانی بین خیابان فردوسی و لاله‌زار تهران قدیم، محل رفت‌وآمدهای میهمانان خارجی آن زمان و محل نشست‌های سیاسی بوده است.

در این خانه بسیاری از تصمیمات مهم سیاسی آن دوران گرفته می‌شده‌است. مساحت این خانه باغ در زمان قاجار بیشتر از حال حاضر بوده و ساختمان‌های آن به مرور زمان تخریب شده‌است.این باغ در دوران صدراعظمی میرزا احمد خان اتابک میزبان دیدارهای سرنوشت سازی بوده‌است. بسیاری از شخصیت‌های انقلابی و سیاسی دوران مشروطه این خانه را پناهگاه خود می‌دانستند. ناصرالدین شاه قاجار نیز به این خانه رفت‌وآمد کرده و ملاقات‌های حساسی در این عمارت داشته‌است.

خانهٔ دایی جان ناپلئون

نوادگان امین‌السلطان در دوره‌های بعد، زمین پدری را تفکیک کردند و فروختند. سینما جهان، سینما شهرزاد، یک پارکینگ و یک مجتمع تجاری در بخشی از همین زمین‌ها ساخته شده‌است. رحیم اتحادیه نیز در سال ۱۲۹۵ شمسی این زمین را از وارثان امین‌السلطان خرید و با تفکیک آن به ۳۰ سهم، آن را میان فرزندان خود تقسیم کرد. این خانه در دهه ۵۰ لوکیشن سریال معروف «دایی جان ناپلئون» ساخته ناصر تقوایی بود و به همین نام نیز معروف شد. خانه دایی جان ناپلئون تنها قطعه بازمانده از باغ‌های لاله‌زار است.

خروج از فهرست آثار ملی و مزایده خانه

«خانه باغ اتحادیه» در ۱۲ تیرماه سال ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۰۵۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد اما بعد از مدت نه چندان کوتاهی به حکم دیوان عدالت اداری ایران این خانه به همراه خانه پدری پروین اعتصامی از فهرست آثار ملی خارج شده و در خطر تخریب قرار گرفتند. در بهمن ماه ۱۳۹۲، اعضای شورای شهر تهران به فوریت طرح الزام خرید و بازسازی این خانه تاریخی توسط شهرداری رای داده و خانه باغ اتحادیه در مهر ماه ۱۳۹۴ توسط سازمان زیباسازی شهر تهران به قیمت ۲۸ میلیارد تومان خریداری و باززنده سازی آن در دستور کار این سازمان قرار گرفت؛ نکته قابل توجه در تملک خانه توسط شهرداری در این است که ورثه به هیچ کدام از خریداران خانه اعتمادی نداشتند تا نکند خانه تخریب شود اما در نهایت مدیریت شهری توانست این اطمینان خاطر را به ۱۵۰ ورثه بدهد که این خانه بازسازی و نگهداری خواهد شد.

این خانه تاریخی که خانواده اتحادیه در آن زندگی می‌کردند؛ دارای ۳۵۰۰ متر بنای مسقف است که 4 امارت و۳ حیاط که شامل حوضخانه و حمام است و متشکل از ۸ حوض ، ۶ آب انبار قدیمی و مجموعه ای از شبکه های آبرسانی تاریخی است.

این خانه در مهر ماه ۱۳۹۴ توسط سازمان زیباسازی شهر تهران به قیمت ۲۸ میلیارد تومان خریداری و جز دارایی‌های شهرداری تهران شد و قرار شد کار مرمت آن شروع شود.

بازسازی خانه

ابنیه های موجود در محوطه خانه تاریخی اتحادیه متشکل از معماری دوره قاجار، پهلوی اول و دوم است، این مجموعه دارای دو در ورودی است که یک ورودی از خیابان لاله زار و یک ورودی از خیابان فردوسی است و همه این ویژگی های منحصر به فرد این خانه است. ده تیم کارشناس تاریخی ضمن پژوهش بر روی ابنیه های تاریخی موجود در خانه اتحادیه در ابتدا عملیات استحکام بخشی تمامی بناها را انجام داده و در قدم اول که شامل استحکام بخشی زیربنای ساختمان بود از جدیدترین متد علمی روز دنیا با حفظ فضای تاریخی استفاده کرد.در گام نخست مرمت و باز زنده سازی تنها بادگیر مجموعه خانه تاریخی اتحادیه در فروردین ماه ۹۶ صورت گرفت.

سردر آجری، زیباترین بخش خانه اتحادیه

مهمترین و زیباترین بخش خانه سر در آجری آن _ ورودی از سمت خیابان لاله زار _ است، قرنیز زیبایی در بخش فوقانی سر در و ستون توکار نیم گرد در دو طرف ورودی، همراه با پیش کرده تزیینی با استفاده از آجر تراش دار در دور تا دور قوس بالای در، نقش سمت ورودی با نقش آجر کاری حصیری جفت جفت، قاب مربوطه به اسماء جلاله، قوس مغولی برگشته در محل چراغ دان با نقوش اسلیمی که دو اژدها را نشان می دهد و… از تزئینات جالب توجه خانه و باغ اتحادیه هستند، علاوه بر آن قوس در ورودی نیز به چشم می خورد این قوس بسیار شکیل و همانند قوس های هندی و مغولی است با این تفاوت که انعطاف آن کمتر از حد معمول قوس های هندی و مغولی است. این سر در زیبا کار استادکاران آجرکار نیشابوری است.

ملیحه میرزابزرگ، سهند رادمهر و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لاله‌زار پاتوق فرهنگی تهران قدیم  | عکس
گشت پیشنهادی
» لاله‌زار پاتوق فرهنگی تهران قدیم
... دیدن متن »

بسته به اینکه در چه دهه‌ای در تهران به دنیا آمده و یا به تهران سفر کرده باشید ، لاله زار برای شما معنا و تصاویری متفاوت خواهد داشت، لاله ‌زار روزی به لحاظ جغرافیایی مرکز تهران بود و به لحاظ فرهنگی و تجاری قلب تپنده شهر و نماد نوگرایی و هنر ایران تا جایی که «شانزه‌لیزه تهران» لقب گرفته بود.

لاله زار از جنوب به میدان امام خمینی (ره ) و از شمال به خیابان انقلاب می‌رسد و اصلی ترین تقاطع آن با خیابان جمهوری است که لاله زار را به دو بخش جنوبی - شمالی تقسیم می‌کند.امروز اگر در خیابان لاله زار و لاله زارنو (حد فاصل خیابان انقلاب تا امام خمینی) قدم بزنید در نگاه اول به نظر می‌رسد که از ابتدا، بورس لوستر و لوازم الکتریکی بوده، اما این خیابان داستان‌ها و تغییرات زیادی به خود دیده است. دانستن این تاریخ و تغییرات، قدم زدن در آن را هم متفاوت و جذاب‌تر کند.

قدم زدن با خاطره ۱۶ سینما و ۷ سالن نمایشی که در گذشته‌ای نه چندان دور درآن فعال بوده‌اند و یا «گراند هتل» که اولین هتل ایران محسوب می‌شود. همچنین در لاله زار ۴ خانه تاریخی مسکونی تاریخی بوده است: خانه خانواده «اتحادیه»، خانه «معین‌التجار بوشهری»، عمارت «مشیرالدوله» و خانه «اتابک».

خانه باغ اتحادیه (خانه دائی جان ناپلئون)

اگر از خیابان انقلاب در لاله‌زار شروع به قدم زدن کنید در نیمه‌های خیابان با کمی دقت، تابلو سینماهای قدیمی خودنمایی می‌کنند . سینماهایی که روزگاری اولین فیلم‌ها در آن به نمایش درآمده‌اند. شاید با کمی تخیل در شلوغی خیابان و عبور موتوری‌های بی شمار، هیاهوی جمعیت انبوهی که در سال ۱۳۳۷ و نخستین روز نمایش فیلم «طوفان در شهر ما» ساخته «ساموئل خاچیکیان» مقابل سینما «ایران» تجمع کرده بودند را هم بشنوید.

ازدحام جمعیت برای نمایش فیلم طوفان در شهر ما فروردین ۱۳۳۷

بعد از عبور از خیابان جمهوری به «گراند هتل» می‌رسید. گرچه این هتل علی‌رغم ثبت ملی شدن همچنان پاساژی شلوغ با مغازه‌هایی درهم است اما اگر مسافر این خیابان در دهه ۲۰ شمسی بودید هتلی میدید که آجرهای ظریف و زیبای آن هنوز از زیر لایه‌‌های سیمانی قابل رویت است و سالنی که شعر خوانی «عارف قزوینی» و اوازهای «قمرالملوک وزیری» را به خود دیده است.

مسافران هتل با چند قدم پیاده‌روی به تاتر «نصر» می‌رسیدند. یکی از اولین سالن‌های تئاتر ایران در اواخر دوره قاجار که به ثبت ملی هم رسیده و قرار است در آینده به موزه تبدیل شود. سر در تئاتر نیز مثل تابلوهای سینما هنوز پابرجاست.

خیلی از صفحه‌های موسیقی که این روزها در عتیقه فروشی‌ها پیدا می‌شوند نیز توسط سه کمپانی ضبط و تولید موسیقی در این خیابان تولید شده‌اند و گرچه امروز دور از انتظار است اما روزگاری در این خیابان می‌توانستید از فروشگاه «پیرایش» نخستین فروشگاه بزرگ به سبک اروپائی در ایران، آخرین مد لباس اروپایی را بخرید و در یکی از کافه‌های متعدد لاله‌زار استراحت کنید.

تقاطع لاله زار و خیابان استانبول، کافه پارس، دهه ی ۱۳۱۰

همچنین دفتر روزنامه‌های مشهور آن دوران و آتلیه هنرمندان برجسته عکاس نیز در این خیابان بود. گرچه این روزها در لاله‌زار، از کافه‌ها و کاباره‌ها و.. خبری نیست اما همچنان اغذیه فروشی‌های قدیمی در این خیابان هستند. مثلا اگر دنبال یک ساندویچ با حال و هوای تهران قدیم هستید، خوردن یک ساندویچ در «اغذیه پاک» پایین‌تر از چهارراه منوچهری رو از دست ندید. منو این اغذیه فروشی هم شما رو ناامید نمی‌کنه از ساندویچ ماکارونی تا مغز و زبان و بندری، جلوی مشتری آماده و سرو میشه.

 

Negin Fooladi این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جشن انقلاب زمستانی در «استون هنج» | عکس
» جشن انقلاب زمستانی در «استون هنج»
... دیدن متن »

چندین هزار نفر برای جشن گرفتن انقلاب زمستانی و دیدن خورشید پس از طولانی‌ترین شب سال (یلدا) در کنار بنای باستانی و چند هزار ساله استون‌هنج گرد هم آمدند.

 بیش از پنج هزار نفر طولانی‌ترین شب سال را با جشن و سرور در کنار بنای تاریخی استون هنج گذراندند و با وجود سرمای هوا منتظر طلوع خورشید و تماشای آن ماندند. 

انقلاب زمستانی همزمان با مرگ نمادین و تولد دوباره خورشید است که با آغاز آن روزها به تدریج بلند و شب‌ها کوتاه می‌شوند و در ایران و چندین کشور دیگر نیز طولانی‌ترین شب سال با نام یلدا جشن گرفته می‌شود. 

«استون هنج» که در دشت سالزبری ویلتشر در جنوب انگلستان است، یکی از بزرگترین معماهای تاریخ باستان‌شناسی است که سالانه میلیون‌ها گردشگر را به انگلیس می‌کشاند و باستان شناسان معتقدند قدمت آن به سه تا دو هزار سال پیش از میلاد بازمی‌گردد.

 

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ده شهر برتر جهان برای گردشگری در سال ۲۰۲۰ | عکس
از دیدگاه «لونلی پلنت»
» ده شهر برتر جهان برای گردشگری در سال ۲۰۲۰
... دیدن متن »

 

«لونلی پلانت»، ناشر کتاب‌های راهنمای سفر به تازگی در وب‌سایت خود ۱۰ شهر برتر جهان برای سفر در سال ۲۰۲۰ میلادی را معرفی کرده است.

این وب‌سایت شهرهای منتخب خود را بهترین‌ مقصدها برای گردشگری و گذراندن بهترین اوقات برای سال آینده می‌داند؛ شهرهایی که الزاما به‌عنوان مقاصد معمول گردشگری شناخته نمی‌شوند، گرچه برخی از شهرهای محبوب صنعت توریسم نیز در میان آنها هستند.

«لونلی پلانت» یکی از مشهورترین و فعال‌ترین بنگاه‌های انتشاراتی‌ و شرکت‌های اطلاع‌رسانی درباره گردشگری و سفر است. این شرکت استرالیایی بخش بزرگی از بازار کتاب‌های راهنمای سفر را در اختیار دارد و حالا برای پانزدهمین سال پیاپی سردبیران وب‌سایت «لونلی پلانت» از کارمندان خود و همچنین صدها نفر از همکارنشان در سراسر جهان خواسته‌اند تا شهرهای مورد نظرشان را برای انتخاب بهترین‌ها در لیست سال ۲۰۲۰ میلادی انتخاب کنند که از این قرار است:

 ۱- سالزبورگ اتریش، زادگاه فیلم «اشک‌ها و لبخندها»

 سالزبورگ، زادگاه آمادئوس موتسارت، موسیقیدان پرآوازه و همچنین محل سکونت خانواده‌ای بوده است که فیلم موزیکال اشک‌ها و لبخندها از زندگی آنان در بحبوحه جنگ جهانی دوم الهام گرفت. این شهر در صدر فهرست شهرهای برگزیده جهان برای گردشگری قرار دارد.

اگر این دو دلیل هم برای بازدید سالزبورگ کافی نیست، باید بدانید که این شهر سال آینده میزبان صدمین سال برگزاری جشنواره مشهور سالزبورگ است، فستیوالی برای موسیقی، تئاتر و برنامه‌های مختلف فرهنگی.

این شهر اروپایی که در صدر لیست وب‌سایت «لونلی پلانت» قرار گرفته، نمونه شهری تاریخی با کلیساها، موزه‌ها و بناهای تاریخی است. این شهر با معماری سبک باروک در فهرست میراث فرهنگی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

۲- واشنگتن در ایالات متحده و انتخابات سرنوشت‌ساز ۲۰۲۰

دلایل بسیاری برای سفر به واشنگتن در سال ۲۰۲۰ وجود دارد. از انتخابات مهم و حساس ریاست جمهوری گرفته تا صدمین سالگرد اعطای حق رای به زنان در ایالات متحده.

«لونلی پلانت» می‌گوید که واشنگتن هر سال در حال بهتر شدن است؛ موزه‌های جدید، رستوران‌ها و کافه‌های متنوع. وانگهی این شهر هر سال با کاشت صدها درخت سبزتر و سبزتر می‌شود.

در کنار همه جذابیت‌های سیاسی و غیرسیاسی سال آینده واشنگتن، خوب است بدانید که فعالیت‌های رایگان بسیاری در این شهر انجام می‌شود که موزه‌های اسمیتسونیان که توسط دولت آمریکا اداره می‌شود از جمله آنهاست.

۳- قاهره، مصر و گنجینه توت‌عنخ‌آمون

وب‌سایت «لونلی پلانت» می‌نویسد: «آیا می‌خواهید از این گنجینه بازدید کنید؟ لازم است از موزه بزرگ مصر (GEM) بازدید کنید. سال ۲۰۲۰ میلادی زمانی است که "انشالله" این موزه در جیزه، درهای خود را به روی علاقه‌مندان باز می‌کند.»

 

۴- گالوی در ایرلند،

 سال آینده میلادی بهترین زمان برای بازدید از شهر گالوی در غرب ایرلند است. این شهر به همراه شهر رییکا در کرواسی به‌عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۲۰ میلادی انتخاب شد. به همین خاطر در این سال رویدادهای فرهنگی، موسیقیایی و تفریحی بسیاری را در گالوی شاهد خواهید بود.

۵- بن، پایتخت آلمان غربی در تولد ۲۵۰ سالگی بتهوون

بن از زمان پایان جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۹۰ پایتخت آلمان غربی بود. اما مهمترین رویدادی که این شهر را در سال ۲۰۲۰ میلادی در مرکز توجه قرار می‌دهد. ۲۵۰‌امین زادروز تولد موسیقیدان بزرگ آلمانی بتهوون است.

از همین جهت شما می‌توانید با سفر به بن در سال آینده شاهد برگزاری کنسرت‌ ارکسترهای مشهور جهان باشید.

۶- لاپاز در بولیوی، شهر ترابری کابلی

لاپاز، پایتخت اداری بولیوی بزرگترین سیستم حمل‌ونقل کابلی را دارد. معماری نوآورانه رنگارنگ، جشن‌ها و کارناوال‌های مختلف و رستوران‌های متنوع از جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر است. در لاپاز می‌توانید جان گرفتن دوباره فرهنگ بومیان بولیوی را مشاهده کنید.

۷- کوچی هند؛ انرژی تجدیدپذیر و هنرهای خیابانی

کوچی شهری در جنوب هند است که به ساحل زیبای مالابار پیوند می‌خورد. این شهر یکی از نمونه‌های برتر استفاده از انرژی تجدید پذیر به جای انرژی فسیلی است و اولین «فرودگاه خورشیدی» جهان را داراست.

رستوران‌های بوفه، اقامتگاه‌های خانگی دوستانه و هنرهای خیابانی از جاذبه‌های مهم این شهر هستند.

۸- ونکوور کانادا با ۱۰۲ هزار درخت جدید

ونکوور کانادا میان آب های اقیانوس آرام و کوهستان‌های جنگلی، به طبیعت بکر و زیبایش معروف است. مهمترین جاذبه این شهر بزرگ اکوتوریسم یا گردشگری طبیعت آن است. می‌توانید با سفر به این شهر در سواحل طولانی آن قدم بزنید یا در سایه ۱۰۲ هزار اصله درخت جدید که از سال ۲۰۱۰ در این شهر کاشته شده است، استراحت کنید.

۹- دبی امارات؛ از مجمع‌الجزایر مصنوعی تا اکسپو ۲۰۲۰

دبی، بزرگترین شهر امارات عربی متحده واقع در خلیج فارس، یکی از مقاصد شناخته شده گردشگری در جهان است. هتل‌های بزرگ و برج‌های سر به فلک کشیده، مراکز تفریحی و رستوران‌های ملل مختلف تنها بخشی از جاذبه گردشگری این شهر است.

اما سال آینده برای علاقه‌مندان به سفر به دبی دلیل دیگری نیز وجود دارد: نماشگاه‌های اکسپو ۲۰۲۰.

اکسپو، رویدادی است که هر ۵ سال در یکی از کشورهای جهان برگزار می‌شود ودستاوردهای علمی، اقتصادی، فناوری و فرهنگی جهان در آن به نمایش درمی‌آید.

۱۰- دنور، ایالات متحده؛ غذای خوب و موزه‌ای با معماری خاص

دنور، مرکز ایالت کلرادو در دامنه کوه‌های راکی قرار دارد. این شهر پر انرژی است و بهترین غذاها و رستوران‌ها را دارد.

اما اگر به دنور سفر کردید، موزه هنرهای معاصر این شهر را که در ساختمانی با معماری اولسون کاندیگ منتقل شده است را از قلم نیندازید.

منبع: یورونیوز

 

امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را خواندند
علی ملکی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سیل هتل‌های «ونیز» را خالی کرد | عکس
» سیل هتل‌های «ونیز» را خالی کرد
... دیدن متن »

پس از آنکه سیل‌ بخش اعظمی از «ونیز»‌ را زیر آب برد، آمار رزرو هتل‌های این شهر با کاهش ۴۰ درصدی مواجه شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تلگراف، پس از وقوع سیل بی‌سابقه در شهر «‌ونیز» و زیر آب رفتن مهم‌ترین آثار تاریخی و هنری این شهر، اکنون آمار گردشگران «ونیز»‌ نیز با کاهش مواجه شده است.

در طول ماه گذشته این شهر بارها شاهد بالا آمدن سطح آب شد،‌ ده‌ها هزار رزرو هتل توسط گردشگران خارجی لغو شد و حالا این موضوع موجب نگرانی مسوولان گردشگری «ونیز»‌ برای کاهش یافتن آمار بازدیدکنندگان این شهر در تعطیلات کریسمس شده است.

مقامات ونیزی‌ می‌گویند اگر گرشگردان فکر می‌کنند این شهر تا چند روز زیر آب باقی می‌ماند در اشتباه هستند؛ چراکه وقتی یک مد رخ می‌دهد این موضوع برای چند ساعت ادامه خواهد داشت. معابر و میادینی که صبح غرق در آب هستند تا ظهر خشک خواهند شد.

مدیر هتل‌داران «ونیز»‌ بیان کرد :«ما می‌خواهیم به تمام دنیا نشان دهیم که هیچ خطری وجود ندارد و ونیز همچون گذشته باشکوه است. مردم فکر می‌کنند اگر مدی با ارتفاع ۱.۱ متر رخ دهد آن‌ها مجبور می‌شوند در میدان «‌سن‌مارکو»‌ شنا کنند؛ در صورتی که این طور نیست.»

یکی دیگر از مقامات این شهر بیان کرد: «سیلی که رخ داد خسارت‌بار بود، اما ما اکنون به وضعیت عادی بازگشته‌ایم. من تاکنون با چنین آمار کم گردشگران مواجه نشده بودم.»‌

همچنین فرودگاه «‌مارکو پولو»‌ که در نزدیکی ونیز قرار دارد پس از حادثه سیل اخیر با ۲۰ درصد کاهش تردد مواجه شده است.

سیل‌های زمستانی هنوز به اتمام نرسیده‌اند و انتظار می‌رود ونیز در روز شنبه با رخ دادن مدی با ارتفاع ۱.۴۵ متر مواجه شود که ۶۰ درصد این شهر را زیر آب خواهد برد؛ اگرچه این وضعیت تنها تا چند ساعت ادامه خواهد داشت.

در اواسط ماه نوامبر، سطح مد آب در بالاترین حالت به ۱.۸۷ متر رسید که این سیل را به بدترین سیل «ونیز»‌ از سال ۱۹۶۶ تاکنون تبدیل کرد و موجب تعطیلی قلب تاریخی و گردشگری شهر از جمله میدان معروف سن‌مارکو شد.

پیشتر شهردار ونیز از خسارت حداقل یک میلیارد یورویی به این شهر تاریخی در پی بالاآمدن سطح آب و سیل خبر داده بود.

کمیته میراث جهانی یونسکو نیز با اشاره به پدیده‌هایی همچون حضور بیش از گردشگران (اُورتوریسم)، حضور مستمر قایق‌های تفریحی و همچنین تاثیرات منفی ساخت و سازهای جدید و آسیب‌پذیری در مقابل تغییرات آب و هوایی که شهر ونیز را تهدید می‌کند اعلام کرد این نهاد همکاری نزدیکی با کشور ایتالیا درباره خطرات و تهدیدهای سیل اخیر دارد و قرار است در اوایل سال ۲۰۲۰، گروهی از سوی کمیته میراث جهانی برای بررسی ابعاد خسارت‌های واردشده به ونیز به ایتالیا سفر کنند و در این میان از هیچ کمکی دریغ نخواهد شد.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش یک ماهه سرباز هخامنشی در موزه مشاهیر برج میلاد | عکس
سردیس سرباز هخامنشی با حضور حناچی رونمایی شد
» نمایش یک ماهه سرباز هخامنشی در موزه مشاهیر برج میلاد
... دیدن متن »

آیین رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه مشاهیر برج میلاد با حضور شهردار تهران، معاون وزیر میراث فرهنگی و مدیران شهری و اعضای شورای شهر تهران در برج میلاد برگزار شد.

پیروز حناچی شهردار تهران در این مراسم که شب گذشته (26 آذرماه) در برج میلاد برگزار شد، ضمن تقدیر از مسئولان وزارت میراث فرهنگی و برج میلاد برای فراهم کردن فضایی برای نمایش و یادآوری تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین گفت:  اسنادی از وجود مدیران زن در تخت جمشید در دست داریم که به عنوان مثال نشان می‌دهند زنان آبستن حقوق بیشتری برای کار می‌گرفتند. جالب این‌جاست که با وجود تکریم زنان، هیچ تصویری از آن ها در نقوش برجسته تخت جمشید موجود نیست. این نشان‌دهنده تفاوت میان فرهنگ شرق و غرب است.

وی افزود:  پارسه یا پاسارگاد و پرسپولیس در تاریخ هرودوت تحت عنوان غنی‌ترین شهر زیر آفتاب یاد شده است. این سازه در زمان خود بدون شک یکی از عجایب بشری بود که ساخت آن حدود ٢٠٠ سال طول کشید.

حناچی تصریح کرد: سیستم ساخت و حمل سنگ های این سازه از معادن دوردست نیز خود ماجرای گسترده و پیچیده‌ای است؛٣٠ قوم در آن دوران تحت حاکمیت هخامنشی زندگی می‌کردند. انواع این اقوام را هم در نقوش برجسته تخت جمشید به عیان می‌توان دید، حتی رنگین‌پوستان آفریقایی در آن قابل تشخیص هستند.

شهردار تهران گفت: یکی از عجایب تخت جمشید این است که برای هزاران سال بعد ساخته شد و برای این ادعا نیز ادله محکم وجود دارد. در عمق یک متری کاخ آپادانا چهار لوح کشف شد که محفظه‌های سنگی داشتند و چگونگی ساخت تخت جمشید کاملاً در آن ها توضیح داده شده و این لوح‌ها به طور ایمن مدفون شدند.

حناچی با بیان اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی زمانی که در تپه‌های عباس آباد «شهستان» بنیان گذاشته می شد، یک لوح نیز به تأسی از همین اقدام در آن جا دفن شد، عنوان کرد: آثار مکتوبی که از ۵٠٠ سال قبل از میلاد مسیح داریم بسیار بیشتر از آثار ۵٠٠ سال بعد از میلاد مسیح است. مرحوم علامه طباطبایی معتقد بود شخصیت مجهول ذوالقرنین همان کوروش هخامنشی است و ادله تاریخی نیز برای آن ذکر کرد. «وی معتقد بود کوروش از بین شاهان هخامنشی با نشانه‌های ذوالقرنین منطبق‌تر بوده است.»

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: اسنادی از وجود مدیران زن در تخت جمشید در دست داریم که به عنوان مثال نشان می‌دهند زنان آبستن حقوق بیشتری برای کار می‌گرفتند. جالب این‌جاست که با وجود تکریم زنان، هیچ تصویری از آن ها در نقوش برجسته تخت جمشید موجود نیست. این نشان‌دهنده تفاوت میان فرهنگ شرق و غرب است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه آنچه امروز برای دیدن آن به اینجا آمده‌ایم تنها یک قطعه بسیار کوچک از آن شاهکار انسانی است، خاطرنشان کرد: معتقدم حکومت هخامنشی با تسخیر قلب‌ها بود که توانست حاکمیت قدرتمندی داشته باشد چرا که کسی نمی‌تواند با زور و اسلحه، قدرت خود را ماندگار کند.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«میهمان‌نوازی اربعین» در کنار «دوتار» جهانی شد | عکس
» «میهمان‌نوازی اربعین» در کنار «دوتار» جهانی شد
... دیدن متن »

در جریان اجلاس میراث جهانی یونسکو در کلمبیا، پرونده «ارائه خدمات و میهمان‌نوازی در پیاده‌روی اربعین»در فهرست میراث جهانی ناملموس بشری یونسکو به ثبت رسید.

چهاردهین اجلاس کمیته میراث ناملموس یونسکو از تاریخ ۹ تا ۱۴ دسامبر (۱۸ تا ۲۳ آذر) در شهر بوگوتا پایتخت کلمبیا برگزار شد و پرونده "ارائه خدمات و میهمان‌نوازی در جریان پیاده‌روی اربعین" که از سوی کشور عراق ارائه شده شده بود پس از بررسی به عنوان یکی از میراث جهانی ناملموس بشری در یونسکو به ثبت رسید. 

موکب‌های اربعین حسین (ع) هر ساله درایام اربعین از سوی مردم عراق در مسیرهای پیاده‌روی برپا می‌شود و در این موکب‌ها پذیرایی، اسکان زائران و همچنین خدمات فرهنگی از سوی موکب‌داران عراقی به زائران ارائه می‌شود. همچنین در این موکب‌ها برخی موکب‌داران ایرانی نیز حضور دارند و به ارائه خدمات به زئران می‌پردازند.

امسال و در جریان چهاردهمین اجلاس کمیته میراث ناملموس یونسکو، پرونده «مهارت ساختن و نواختن دوتار» نیز از سوی ایران به ثبت جهانی رسید. 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هجوم گردشگران چینی روسیه را به دردسر انداخت | عکس
» هجوم گردشگران چینی روسیه را به دردسر انداخت
... دیدن متن »

صدور ویزاهای الکترونیکی راه‌ را برای ورود گردشگران بیشتری به روسیه فراهم کرده که این امر موجب ایجاد مشکلاتی برای موزه‌های بزرگ روسیه همچون موزه «ارمیتاژ» (هرمیتاژ) شده است.

به گزارش روزنامه «آرت»، از آن‌جایی که آمار گردشگران چینی در روسیه هرساله با ۲۰ درصد افزایش روبه‌رو است، می‌توان گفت گردشگران چینی برای موزه‌های روسیه بسیار تاثیرگذار و مهم هستند.

حالا  انتظار می‌رود پس از اجرای ویزای الکترونیکی «سن پترزبورگ» برای شهروندان برخی از کشورها از جمله چین، شمار گردشگران خارجی این شهر با افزایش بیشتری نیز مواجه باشد.

با توجه به اظهارات شهردار «سن پترزبورگ»، تا ماه سپتامبر سال جاری حدود ۴۰۰ هزار گردشگر چینی از این شهر بازدید کرده‌اند. کنسولگری چین نیز آمار گردشگران چینی شهر «سن پترزبورگ» را تا پایان سال حدود ۱.۳ میلیون نفر برآورد کرده است.

همچنین مقام‌های «مسکو» آمار گردشگران چینی این شهر در سال ۲۰۱۸ را بیش از ۸۰۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

حالا این افزایش  جمعیت گردشگران برای روسیه مشکل‌ساز شده است. به گفته وزیر فرهنگ روسیه، کاخ «‌کاترین» در نزدیکی «سن پترزبورگ» به دلیل افزایش جمعیت گردشگران چینی با وضعیت هشداردهنده مواجه شده است.

وزیر فرهنگ روسیه اواخر ماه سپتامبر بیان کرد: «وزارت فرهنگ شکایت‌های بسیاری مبنی بر ازدحام جمعیت گردشگران در کاخ «کاترین» ‌دریافت کرده است.»

با این حال وزارت فرهنگ این کشور  تصویب هرگونه اقدام برای محدود کردن بازدید گردشگران چینی از مکان‌های دیدنی روسیه را رد کرد و افزود: «موزه‌های روسیه پذیرای گردشگران کشورهای مختلف هستند و هیچ اقدام محدودکننده‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است.»

بر اساس حکمی که چندی پیش توسط «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه به امضا رسید،  از تاریخ یکم اکتبر ورود شهروندان خارجی به «سنت پترزبورگ» و «لنینگراد»‌ از طریق ویزای الکترونیکی امکان‌پذیر شده است. مدت زمان اقامت مجاز در این مناطق برای دارندگان ویزای الکترونیکی هشت روز خواهد بود. مدت اعتبار استفاده از ویزای الکترونیکی هم ۳۰ روز پس از اخذ آن تعیین شده است.

روسیه پیش‌تر در سال ۲۰۱۷ از برنامه خود مبنی بر ارائه ویزای الکترونیکی رایگان به مسافران «‌سنت پترزبورگ» خبر داده و اعلام کرده بود که این ویزا شامل تمامی کشورها نمی‌شود و بیشتر دارندگان پاسپورت‌های معتبر اروپایی و آمریکایی را شامل می‌شود.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
باور نمی‌کردند که ایران مدرن و تمیز باشد | عکس
سفر ۱۷ آژانس چینی‌ و لاتین‌زبان به ایران
» باور نمی‌کردند که ایران مدرن و تمیز باشد
... دیدن متن »

«ایران مدرن‌تر، تمیزتر و حتی آرام‌تر از آن‌چیزی است که رسانه‌ها نشان می‌دهند.» این نتیجه‌گیری ۱۷ نماینده از آژانس‌های گردشگری اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، ترکیه، پرو و چین پس از یک هفته سفر در ایران است.

 این تور آشناسازی چندملیتی در شرایطی برگزار شده که عقب‌نشینی آژانس‌ها و توریست‌های خارجی از سفر به ایران همچنان ادامه دارد. مهم‌ترین علت آن تهدیدهای آمریکا است که ایران را در رسانه‌ها کشوری در آستانه جنگ نشان می‌دهد. عامل دیگری که گردشگران و آژانس‌های خارجی برای آمدن به ایران مردد کرده، ناآرامی‌های اخیر است.

خولیان، نماینده یک آژانس اسپانیایی است، می‌گوید: این تظاهرات و ناآرامی‌ها در همه کشورها اتفاق می‌افتد، ما در اسپانیا آن را تجربه کرده‌ایم، فرانسه هم مدت‌ها است شاهد برپایی اعتراضات مردمی است حتی در لبنان هم اتفاق افتاده، چیز عجیبی نیست. همه ما به زندگی ادامه می‌دهیم و توریست‌ها هم می‌آیند.

ژوآو، مدیر یک آژانس‌های پرتغالی که در این تور حضور داشت نیز می‌گوید: من در ایران بودم و مشتری‌هایم از این‌که به چنین کشوری سفر کرده‌ام تعجب می‌کردند و مدام می‌پرسیدند مگر آنجا امن است و من ویدئوهایی را از خیابان و مردم می‌فرستادم که نشان دهم همه چیز امن است اما آن‌ها خیلی سخت باور می‌کردند.

سعید فکری ـ مدیر آژانس گردشگری و مجری این تور آشناسازی به ایسنا می‌گوید که ابتدا از ۳۰ نفر برای تورآشناسازی ایران دعوت شده بود اما در نهایت به  ۱۷ نفر است. طبیعی است که برخی از آن‌ها احتیاط کردند و سفرشان را به تعویق انداختند.

او درباره اثر تورهای آشناسازی در تغییر وضعیت گردشگری ایران، اظهار می‌کند: با توجه به کاهش حجم سفر گردشگران خارجی باید سعی کنیم تعداد تورهای آشناسازی را افزایش دهیم. از طرفی وقتی ما از کشورمان خوب تعریف می‌کنیم دیگران کمتر باور و یا اعتماد می‌کنند اما وقتی این تعریف‌ها را از هموطمن و یا هم‌زبانشان می‌شنوند باورپذیر است، برای همین از مدیران آژانس‌های گردشگری که در شبکه‌های اجتماعی هم حضور پررنگ دارند دعوت کردیم به ایران سفر کنند. معتقدیم تبلیغ آن‌ها اثرگذاری بهتری دارد.

فکری اضافه می‌کند: وقتی آن‌ها به ایران سفر می‌کنند چیزهایی را می‌بینند که شاید از نظر ما دور یا بی‌اهمیت باشد ولی همین نکات ریز روی تصمیم و جدیت آن‌ها بیشترین اثرگذاری را دارد. از طرفی می‌توانند احساس خود را از آنچه در ایران دیده‌اند به دیگران بهتر منتقل کنند.

این مدیر آژانس گردشگری درباره اثر برگزاری تورهای آشناسازی برای آژانس‌داران و رسانه‌ها در مقایسه با اینفلوئنسرها نیز می‌گوید: معتقدم در این شرایط هر کاری از دست‌مان برمی‌آید باید انجام دهیم. دعوت از اینفلوئنسرها خوب است ولی بستگی دارد چه کسانی جامعه هدف آن‌ها هستند و چه اثری روی مخاطب دارند، مثلا عربستان اینفلوئنسرهایی را دعوت کرد که جامعه هدف وسیع و اثرگذاری بالایی دارند ولی ما چه کسانی را دعوت می‌کنیم!؟

وی ادامه می‌دهد: زمانی اروپایی‌ها در بالیوود فیلم می‌ساختند و سفر از هند به این قاره یکباره تا ۵۰۰ درصد رشد می‌کرد، همان کاری که الان ترکیه انجام می‌دهد. طبیعتا دعوت از اینفلوئسرها و یا اقداماتی مثل فیلم‌سازی خوب است، ولی لازم است قشری که سفر را برنامه‌ریزی می‌کند و می‌فروشد هم در میان آن‌ها حضور داشته باشد، توجه به این مورد در کشور ما  بیشتر ضرورت دارد؛ چرا که در دنیا حضور آنلاینی ندارد و نمی‌تواند از بک‌پکرها درآمدزایی قابل توجهی داشته باشد. در نتیجه دعوت از اینفلوئنسرها و یا فیلم‌سازی به تنهایی فایده‌ای ندارد و در شرایط کلی کشور، سفر آژانس‌داران خارجی به ایران که می‌توانند در عین تبلیغ، تور بفروشد خیلی مهم‌تر و موثرتر است.

منبع: ایسنا 

امیرمسعود فدائی، Negin Fooladi و Fahimeh Moussavi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افزایش عوارض خروج از کشور | عکس
» افزایش عوارض خروج از کشور
... دیدن متن »

عوارض خروج از کشور در سال آینده ۲۶۴ هزار تومان تعیین شده که در مقایسه با سال جاری ۴۰ هزار تومان افزایش دارد.

به گزارش ایسنا، در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی شده تا عوارض خروج برای هر نفر ۲۶۴ هزار تومان باشد در حالی که در سال جاری ۲۲۰ هزار تومان پیش‌بینی شده بود.

بر این اساس، عوارض خروج برای مسافران برای بار دوم تا ۵۰ درصد و برای بار سوم تا ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.

همچنین عوارض خروج زائران حج تمتع و عمره ۱۳۲ هزار تومان تعیین شده است.

اما در مورد زائران اربعین در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ پیش‌بینی شده زائرانی که از تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ تا دوم آبان‌ماه همان سال از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از ایران خارج می‌شوند، از پرداخت عوارض خروج معاف باشند.

عوارض خروج هوایی زائران اربعین ۴۵ هزار تومان و برای خروج زمینی و دریایی آنها ۱۵ هزار تومان است.

همچنین در سال آینده عوارض خروج از کشور موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یک بار در طول سال اخذ خواهد شد.

منظور از افراد مرزنشین، کسانی هستند که در روستاها و شهرهای مرزی ساکن بوده و بررسی و تایید آن برعهده سامانه بانک اطلاعات مرزنشینان وزارت کشور طبق شماره ملی و کد پستی آنها است.

 

امیرمسعود فدائی، Negin Fooladi و بهزاد هندی این را خواندند
:|
۱۸ آذر
و اصلا معلوم نیست که این مبالغ دریافتی کجا هزینه میشه. اصولا باید در حوزه گردشگری ویا برای تجهیز فرودگاه ها مصرف بشه. ظاهر و شکل و شمایل فرودگاه امام که اصلا در خور فرودگاه پایتخت نیست. پارکینگ طبقاطی همیشه تکمیل است. سایر پارکینگ ها دور و غیر مسقف هستند. ... دیدن ادامه » ازدحام مسافر برای ورود به سالن پرواز و....
قبلا عوارض خروجی برای سفر زمینی از سفر هوایی متفاوت بود که الان یکسان هست. اما وضعیت پایانه های خروجی زمینی هم اصلا مناسب نیست.
۲۰ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید