تیوال گردشگری
S3 : 18:05:19
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
آلبوم عکس
تنگه تاریخی چوگان... دیدن متن »

تنگ تاریخی چوگان در۲۳کیلومتری شهر کازرون و روبروی شهر باستانی بیشاپور واقع شده است.این تنگ طبیعی و تاریخی در کنار ویرانه‌های شهر تاریخی بیشاپور قرار دارد و دارای ۵ روستا است که عبارتند از: روستای تنگ چوگان عولیا، تنگ چوگان سفلی، تنگ و روستای ساسان و کشکولی ،چوگان وسطا.تنگ چوگان در دل خود گنجینه‌ای بی‌نظیر از آثار و حجاری‌های دوره ساسانیان را جای داده و به همراه طاق بستان در کرمانشاه و نقش رستم و نقش رجب در نزدیکی تخت جمشید یکی از محوطه های تاریخی آن دوره به شمار می آید.تنگه تاریخی چوگان | عکس تنگه تاریخی چوگان | عکس تنگه تاریخی چوگان | عکس تنگه تاریخی چوگان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۳ ساعت پیش
پرند محمدی، سید حامد حسینیان، امیرمسعود فدائی و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روش جدید نیوزلند در حفاظت از مناطق گردشگری | عکس
» روش جدید نیوزلند در حفاظت از مناطق گردشگری
... دیدن متن »

دولت نیوزلند برای پیشگیری از آسیب به آثار باستانی و محیط زیست روشی برای تشویق گردشگران به حفاظت از محیط زیست ارائه کرده است.

منطقه خراسان و به نقل از نیوز، این کشور طی پروازها به مقصد نیوزلند فیلم‌های آموزشی برای گردشگران به نمایش می‌گذارد که "تیاکی" (Tiaki) نام دارند و این لغت بومی به معنای « مراقبت » است. در این فیلم‌ها، از بازدیدکنندگان خواسته می‌شود از محیط زیست محافظت کرده و به آداب و رسوم این کشور احترام بگذارند. در یک ویدیو دو دقیقه‌ای گفته می‌شود که نیوزلند خانه ماست و ساکنان و گردشگران نیز مسئول حفاظت از آن هستند. در سال‌های اخیر، صنعت گردشگری نیوزلند رونق یافته و در سال ۲۰۱۶ یکی از جاذبه‌های گردشگری آن صنعت لبنیات بوده است.

در سال گذشته، بیش از ۳.۸ میلیون گردشگر وارد نیوزلند شده‌ و بیشتر گردشگران از کشورهای استرالیا، چین و ایالات متحده بوده‌اند. مدیر اجرایی بخش گردشگری نیوزلند اظهار کرد: برای بهبود وضعیت گردشگری و آسیب کمتر به آثار باستانی و محیط زیست، آموزش گردشگران و راهنمایی آنها اهمیت دارد.

یکی دیگر از موارد نگران‌کننده در زمینه گردشگری، « اقامتگاه آزاد » است، به این صورت که گردشگران از چادر و یا دیگر موارد برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کنند و مشکلات زیادی از جمله کمبود سرویس‌های بهداشتی و یا سطل‌های زباله به همراه دارد. در این طرح، روزنامه‌نگاران نیز شرکت دارند و با ایجاد کمپین و یا تبلیغات در وب‌سایت‌ها و یا رسانه‌های اجتماعی به ترویج این طرح و آموزش به گردشگران و ساکنان کمک می‌کنند.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جاذبه‌ای به نام توالت!  | عکس
نوزده نوامبر، روز جهانی توالت
» جاذبه‌ای به نام توالت!
... دیدن متن »

توالت «توالت» یا به عبارت مصطلح در کشورمان «سرویس بهداشتی» درحالی سال‌ها است به مهم‌ترین چالش سفر در ایران بدل شده و گره کوری به همه راه‌حل‌های آن زده شده که جهان آن را به یک دانش و حتی جاذبه‌ای برای گردشگری تبدیل کرده است و برای ترقی آن، هر سال بهترین توالت‌ها را معرفی می‌کند.

حالا چرا این‌قدر توالت اهمیت دارد؟

ترقی آن، هر سال بهترین توالت‌ها را معرفی می‌کند. به گزارش ایسنا، حمیرا محب‌علی، پژوهشگر و کارشناس ارشد گردشگری در یادداشتی به بهانه روز جهانی توالت به اهمیت آن در نگاه جهانی پرداخته و به دیدگاه‌ها، رویدادها و هویت جدیدی که در این‌باره شکل گرفته، اشاره کرده و نوشته است: "توالت مهمتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. " این عبارت کلیدی را در سایت سازمان جهانی توالت می‌توان مشاهده کرد.

بله سازمان جهانی توالت. حالا چرا این‌قدر توالت اهمیت دارد؟ ۴.۵ میلیارد نفر در جهان از توالت مناسب استفاده نمی‌کنند. ۱.۸ میلیارد نفر در جهان از آبی استفاده می‌کنند که فاضلاب در آن نشت می‌کند. ۸۹۲ میلیون نفر از مردم جهان از فضای باز برای توالت استفاده می‌کنند. سازمان ملل متحد در اهداف هزاره سوم (در تشریح بند ۶ اهداف ۱۷ گانه) می‌گوید که هر انسانی باید تا سال ۲۰۳۰ به توالت مناسب و بهداشتی دسترسی داشته باشد.

این سازمان معتقد است که اگر در توالت به اهدافش نرسد، مجموعه اهداف توسعه پایدار شکست خواهد خورد! علاوه بر آمار ذکر شده، سالانه هزاران کودک در اثر بیماری‌های ناشی از نبود توالت بهداشتی فوت می‌کنند در حالی که این مرگ و میر قابل پیشگیری است. توالت‌های پاک و ایمن هم برای دختران به خصوص در مدارس از اهمیت برخوردار است. از طرفی سازمان جهانی توالت معتقد است که هر یک دلاری که صرف توالت بهداشتی می‌شود، ۴.۶ دلار هزینه مراقبت‌های بهداشتی را کاهش می‌دهد.

«سازمان جهانی توالت در ۱۹ نوامبر سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و از آن پس این روز را روز جهانی توالت نامیدند. نخستین نشست جهانی توالت هم همان روز در سنگاپور برگزار شد و تا کنون ۱۵ اجلاس جهانی برای توالت در سراسر دنیا برگزار شده است. تعجب نکنید اگر بگوییم به غیر از روز جهانی توالت، سازمان جهانی توالت و اجلاس جهانی توالت، یک کالج بین‌المللی توالت هم وجود دارد که تا کنون ۵۰۰۰ نفر از آن فارغ التحصیل شده‌اند. این کالج در سال ۲۰۰۵ در هند شکل گرفت و فارغ التحصیلان آن دوره‌های آموزشی آب، شست‌وشو، اکوسیستم، مدیریت سیستم‌های فاضلاب و ... را گذرانده‌اند.

از این‌ها که بگذریم توالت بر اساس اطلاعات سازمان جهانی متبوع آن ۱۲ نوع دارد. از توالت‌های سرپایی گرفته تا توالت‌هایی برای نشستن، برای چرت زدن و توالت‌های هوشمند و فوق هوشمند که مجموعه‌ای از امکانات ماساژ، شست‌وشو، گرم‌کننده محل نشستن، گرم‌کننده پا، فلاش اتوماتیک، کنترل از راه دور، قابلیت نظافت و ضدعفونی خودکار توالت، شستشوی اضطراری هنگام قطع برق، چراغ برای شب با قابلیت بلوتوث و استفاده از Mp۳ را دارد و قیمت آن بیش از ۱۰۰۰ دلار قیمت است. به غیر از این ۱۲ مدل، رقابت در دنیای گردشگری بر سر توالت‌هایی است که نه یک سیستم رفاهی بلکه خود جاذبه‌هایی هستند که سیستم‌های رفاهی می‌تواند در کنارشان شکل بگیرد.

توالت و طبیعت

شعار سال ۲۰۱۸ روز جهانی توالت چنین است: «When Nature Calls» و موضوع آن ارتباط تنگاتنگ توالت و طبیعت را نشان می‌دهد. این یعنی این‌که طبیعت ما را فرا می‌خواند تا توالت‌های بهداشتی بسازیم که نه تنها اکوسیستم‌های طبیعی را تهدید نمی‌کنند بلکه بتوانند به احیای آن نیز کمک کنند. مثلا توالت‌های صحرایی می‌توانند پسماندها را به کود تبدیل کنند و برای احیا کشاورزی کمک کنند. تالاب‌های ناشی از فاضلاب‌ها هم می‌توانند آب را فیلتر کنند و از ورود مستقیم فاضلاب به آب‌های جاری جلوگیری کنند. (نمونه‌ای از این توالت‌ها در کمپ ۴۳۵۰ متری مسیر جبهه شمال شرقی قله دماوند ایران نیز وجود دارد که توسط بخش خصوصی مستقر شده و وجود آن با توجه به اهداف زیست‌محیطی تحسین گردشگران خارجی را برانگیخته است.) سازمان جهانی توالت می‌گوید که "وقتی طبیعت شما را فرا می‌خواند، پاسخ دهید و امروز هر کجا هستید و هرکاری انجام می‌دهید به توالت فکر کنید. راه‌هایی برای بهداشتی شدن توالت‌ها پیدا کنید.

توالت‌هایی که جاذبه‌اند

توالت و گردشگری ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر دارند، گاهی توالت خودش جاذبه گردشگری است. از این رو چند سالی می‌شود که مسابقه‌ای جهانی برای انتخاب بهترین توالت در جهان برگزار می‌شود. امسال این مسابقه ۶ برنده داشت که در زمینه طراحی، مزیت اقتصادی، بهترین موقعیت، بهترین تجربه، بهترین دسترسی و مهیج‌ترین توالت با هم رقابت کردند.

توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه بهترین طراحی را دریافت کرده این توالت در طبقه دوم مرکز علوم ساسکاچوان در کانادا قرار دارد. کف و دیواره‌های آن شیشه‌ای است و همراه با صدای پرنده‌ها عمق جنگل را می توان در آن حس کرد. هرکجا لازم بوده دیوار پوشیده باشد از تصاویر عکاس کانادایی معروف مناظر جنگل به نام Todd Mintz استفاده شده تا فضای جنگل را تداعی کند.
 

 توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه بهترین توالت اقتصادی را دریافت کرده این توالت در استرالیا واقع شده که در اصل ایستگاه قطار قدیمی و متروکه‌ای بوده که توسط بومیان روستایی در همان نزدیکی با کاشیکاری‌های قدیمی که نشان از هنر این منطقه است، احیا شده و گردشگران زیادی را تا به حال جذب کرده است.

توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه بهترین موقعیت را گرفته این توالت در هتل لاجولا در آمریکا و در طبقه یازدهم آن هتل قرار دارد که چشم‌انداز رو به دهکده ساحلی و ساحل اقیانوس سن‌دیه‌گو از آن، بینظیر و شگفت‌انگیز است.

توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه بهترین تجربه توالت برای گردشگر را دریافت کرده این توالت در کانزاس آمریکا قرار دارد و استفاده از موزاییک‌های بسیار زیبا و هنرمندانه نشان‌دهنده هنر محلی این منطقه است. درون آن اسباب‌بازی‌هایی برای کودکان و حتی بزرگسالان قرار داده شده و برخی کابین‌های آن در فضای باز واقع شده است.

توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه توالت مهیج را گرفته است این توالت در ارتفاع ۲۹۷۰ متری در بالای کوهی در کشور سوئیس قرار دارد. تصاویر آن به فیلمی از جیمز باند مربوط می‌شود. در توالت آقایان ناگهان این صدا به گوش می‌رسد: «شبیه جمیز باند باش!» و در توالت خانم‌ها این صدا شنیده می‌شود: «از ما دو نفر؛ امشب یکیمون زنده می‌مونه!»

توالت برتر سال ۲۰۱۸ به خاطر دسترسی آسان برای همه در فرودگاه بریزبن استرالیا واقع شده و با سیستم پیشرفته دیجیتالی امکان استفادهبرای معلولان و افراد کم‌توان را براحتی میسر کرده است.

این نقشه نشان می‌دهد اجلاس جهانی توالت در چه سال‌هایی و در چه کشورهایی برگزار شده است

لوگوی روز جهانی توالت

 

منبع: ایسنا / حمیرا محب‌علی

نیلوفر ثانی و محمد لهاک این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
 دارایی بافی، هنری به قدمت هزار سال... دیدن متن »

دارایی بافی از جمله هنرهای دستی است که در کشور تنها در شهر یزد وجود داشته و اکنون دیگر به فراموشی سپرده شده و به سختی می‌توان در دل کوچه و بازار شهر تاریخی یزد نشانی از آن یافت.

دارایی بافی بافت نوعی پارچه، با در هم تنیدن تار و پودهایی از جنس نخ و ابریشم است که الیاف آن قبل از بافت با شیوه گره زدن، رنگرزی شده است. برای رنگرزی نیز از رنگ نیل برای رنگ آبی، روناس و قرمز دانه برای رنگ قرمز، پوست درخت یا گل برای رنگ زرد، مواد معدنی و خاکی گوناگون برای رنگ سیاه استفاده می‌شود. این هنر در شهر یزد در گذشته بسیار رواج داشته و برای رومیزی و روتختی از آن استفاده می‌شد و نقوش آن به شکل هندسی بود. این نوع بافت را به باور عامه مردم به این دلیل دارایی می‌خوانند که تنها قشر ثروتمند جامعه توان خرید آن را داشت و در قدیم جزئی از جهیزیه عروس و از وسایل ارزشمند سرمایه ای به شمار می رفت.

از دارایی برای رومیزی، رولحافی، رو تختی، تزئین لباس، روسری، بقچه، کیف و کوله و حتی مانتو نیز استفاده می شود که البته برای بافت آن به مهارت خاصی نیاز دارد. از جمله طرح و نقش های دارایی بافی طرح تک گل، چهارگل و چهارخانه است که در قدیم در کارگاه های بزرگ بافته می شد و امروز تنها دو کارگاه در استان به این هنر ارزشمند مشغول هستند.

عکس:ابوالفضل محمدی / مهر دارایی بافی، هنری به قدمت هزار سال | عکس  دارایی بافی، هنری به قدمت هزار سال | عکس  دارایی بافی، هنری به قدمت هزار سال | عکس  دارایی بافی، هنری به قدمت هزار سال | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲ روز پیش، یکشنبه
امیرمسعود فدائی، محمد لهاک، سایه * و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شد | عکس
» خرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شد
... دیدن متن »

مهدی میرصالحی چهارشنبه شب دربیست و دومین همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه هرمزگان و رونمایی از ثبت این سه محصول در بندرعباس افزود: فرایند ثبت جهانی این سه محصول مدت ۲سال زمان برده که اخیرا در سازمان جهانی مالکیت ( WIPO) ثبت شده است. وی، با تشریح روند ثبت جهانی سه محصول نارنگی سیاهو، مروارید خلیج فارس و خرمای پیارم حاجی آباد افزود: ما محصول را در یک حوزه جغرافیایی خاص شناسایی کرده و آن را به ثبت ملی و سپس به ثبت جهانی می رسانیم. مدیرکل ثبت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: موضوع ثبت جهانی مروارید خلیج فارس بازتاب زیادی در رسانه های بین المللی داشته زیرا دراین سند بین المللی نام خلیج فارس برای دفعه های مکرر ثبت شده است. به گفته میر صالحی ثبت جهانی این سه محصول باعث شناخت بیش از پیش مردم کشورهای مختلف ازآنها می شود.

نارنگی سیاهو بندرعباس

دهستان سیاهو منطقه کوهستانی و گردشگری در ۶۵ کیلومتری بندرعباس قرار دارد که به علت آب و هوای خاص، انواع محصولات گرمسیری و سردسیری مانند گردو، انار، انگور، زردالو، سیب، انبه، نخل، نارنگی و مرکبات را می توان درکنار هم دید که کاشته شده اند. سطح زیر کشت باغ‌های نارنگی پفکی سیاهو ۲ هزار هکتار است و از آنجایی که این محصول شهره ملی و جهانی دارد همه ساله یک سوم آن در بسته بندی های مخصوص به کشور‌های اروپایی، حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه صادر می‌ شود. وسعت باغهای زیر کشت نارنگی درهرمزگان ۷ هزار و ۳۰۰ هکتار است که سالانه ۶۲ هزار تن محصول از آنها برداشت می‌ شود.

خرمای پیارم حاجی آباد

خرمای پیارم (Piarom or Pyarom) نام یکی از انواع خرماهایی است که در شهرستان حاجی آباد از توابع استان هرمزگان کشت می‌شود. رقم پیارم از نوع تجاری و درجه یک بوده که به دلیل کیفیت مناسب و بازار پسندی یک رقم خاص صادراتی محسوب می‌شود طوریکه این محصول توانسته توجه بازارهای جهانی را به خود جلب نماید. پوست نازک این خرما به رنگ قهوه‌ای تیره و با توجه به اینکه گوشت و پوست آن بطور کامل به یکدیگر چسبیده‌اند، ظاهری زیبا و مطلوب دارد و فرایند شستشوی آن نیز به صورت کامل صورت می‌گیرد و با توجه به اینکه عمده قند موجود در آن از نوع فروکتوز می‌باشد به راحتی و سرعت در سوخت‌و ساز بدن استفاده شده و کسانی که یک بار این خرما را مصرف کرده‌اند به خاطر طعم بسیار خوب و ظاهر مطلوب و سایر خواص غذایی آن بطور معمول مصرف‌کننده دائمی این خرما می‌ شوند.

مروارید خلیج فارس

مراکز صید مروارید در گذشته فقط به ساحل های دریاهای آب گرم محدود می شد یکی از مهم ترین این مراکز، خلیج فارس است، حوزه خلیج فارس به خاطر داشتن مرواریدهای طبیعی بسیار مشهور است طوریکه گفته می شود، خلیج فارس بهشت مروارید است. مرواریدهای خلیج فارس، از لحاظ کیفیت، درخشندگی و اندازه و فراوانی خود دارای شهرت بسیاری هستند، وجود چشمه های آب شیرین و ترکیب منحصر به فرد از آب شیرین و شور یکی از اسرار درخشندگی مروارید خلیج فارس اعلام شده است. براساس متون برجای مانده از گذشته، در هرمزگان از بندرلنگه به عنوان مهم ترین شهر و حتی پایتخت مروارید خلیج فارس نام برده شده است. بیست و دومین همایش تجلیل ازصادرکنندگان نمونه هرمزگان با حضور معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت، رایزن بازرگانی ایران درعمان، نمایندگان بندرعباس، قشم، حاجی آباد و بوموسی درمجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی این استان برگزارشد.

منبع: ایرنا

۳ روز پیش، شنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
«سوریه» ۱۰ سال قبل... دیدن متن »

دمشق بزرگ‌ترین شهر و پایتخت سوریه شهری کهن، تاریخی و در عین حال از شهرهای مدرن و معاصر بوده که با آغاز تظاهرات و درگیری ها جنگ داخلی در ۱۵ مارس ۲۰۱۱ و شروع جنگ داعش در این کشور بسیاری از مردم کشته شدند و مناطق مختلف شهری به طور کامل تخریب شد.

عکس: عبدالله حیدری / ایرنا«سوریه» ۱۰ سال قبل | عکس «سوریه» ۱۰ سال قبل | عکس «سوریه» ۱۰ سال قبل | عکس «سوریه» ۱۰ سال قبل | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۳ روز پیش، شنبه
محمد لهاک، فهیمه تردست و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
حسینیه مجتهد، اردبیل... دیدن متن »

حسینیه مجتهد منتسب به میرزا محسن مجتهد یکی از بناهای شاخص تاریخی واقع در شهر اردبیل است که از آن به عنوان قدیمی ترین حسینیه شمال غرب کشور یاد می شود.ساختمان اصلی در زمینی به ابعاد در متر احداث شده که حیاط آن با ابعاد در متر در بخش‌های شرقی و جنوبی و غربی به وسیله طاق‌نماهای دو طبقه به عرض تقریبی دو متر و طول سه متر محصور شده است.

طاق‌نماهای طبقه اول با سقف چوبی و طاق‌نماهای طبقه دوم که به وسیله راهروهای میانی کلا به همدیگر مرتبط می‌شوند با طاق‌های ضربی با مصالح سنگ و خشت و آجر ساخته شده‌اند.

عکس:بهرام آد شیرین پورحسینیه مجتهد، اردبیل | عکس حسینیه مجتهد، اردبیل | عکس حسینیه مجتهد، اردبیل | عکس حسینیه مجتهد، اردبیل | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۵ روز پیش، پنجشنبه
نیلوفر جوکار و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وقتی یک فیلم تبلیغاتی سرمایه گذار گردشگری را به ایران می کشاند | عکس
گزارشی از شهر زیرزمینی کیش
» وقتی یک فیلم تبلیغاتی سرمایه گذار گردشگری را به ایران می کشاند
... دیدن متن »

۲۰ سال پیش پخش یک فیلم تبلیغاتی از جاذبه های گردشگری کیش باعث شد تا یک سرمایه گذار ایرانی در جزیره، قنات مخروبه ای را به یک جاذبه تبدیل کند.

 تا ۲۰ سال پیش یکی از جاذبه های گردشگری فعلی جزیره کیش یک قنات مخروبه ای بود که تنها باستان شناسان و تاریخ دانان می دانستند که این قنات ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و آب شیرین مردم بومی جزیره را تامین می کرده است.

اما حالا با گسترش این قنات و تغییر کاربری هایی که به زمین های اطرافش داده شده است، می توان گفت که «کاریز» یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری جزیره کوچک کیش است. کاریزی که به آن شهرزیرزمینی اطلاق شده چون با گسترش آن اکنون رستوران، فروشگاههای صنایع دستی و گالری و بخش های مختلف دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد زیر ۱۶ متری زمین و بخش غربی جزیره خبرهایی هست!

اینجا تنها جایی است که می توان به سقف نگاه کرد و مرجان، سنگواره و صدف هایی را دید که ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارند در واقع این کاریز اکنون کاربری موزه ای هم پیدا کرده است.

کسی که این قنات مخروبه را اکنون به یک جاذبه گردشگری تبدیل کرده است منصور حاجی حسینی است که سال ۷۷ نمایش یک فیلم تبلیغاتی از جاذبه های گردشگری کیش باعث شد تا او تصمیم بگیرد بعد از سالها از مونیخ آلمان به ایران بیاید و خودش شاهد زیبایی های این جزیره که شبیه به جزایر مالدیو است، باشد.

این مهندس مکانیک از دانشگاه مونیخ آلمان در چندین فاز این مجموعه را احداث و نام آن را شهرزیرزمینی کاریز می نامند و به تازگی هم فاز سوم آن را افتتاح کرده است. اما نمی داند با چه هزینه ای چون هر بار که پول دستش آمده آن را در کاریز خرج کرده از وقتی که یورو ۳۰۰ تومان بود تا زمانی که به ۲۰ هزار تومان رسید.

او سرمایه گذاری است که همیشه می خواسته در ایران یک کار منحصر به فرد برای جزیره ای که دوستش داشته انجام دهد به همین دلیل معطل وام های دولتی نمانده و خودش شروع به کار کرده است و تا جایی پیش رفته که اکنون می گوید سالانه ۲۴۰ هزار نفر گردشگر به کاریز می آیند یعنی روزی ۳۰۰ یا ۴۰۰ نفر. گاهی حتی در ایام عید هم سه هزار نفر از این شهر زیرزمینی بازدید می کنند در این میان خارجی ها کمتر می آیند مگر آنها که دو تابعیتی هستند شاید هم دلیلش به خاطر کاهش گردشگران خارجی در جزیره کیش باشد.

با این وجود شهر زیرزمینی کاریز در حال گسترش است تا ماندگاری بازدیدکننده آن بیشتر شود. هر گردشگر برای ورود به این شهر ۲۰ هزار تومان می پردازد و با همان بلیت به رستوران می رود.

منبع: خبرگزاری مهر

نیلوفر جوکار و علی ملکی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پارک مرکزی نیویورک ... دیدن متن »

پارک مرکزی نیویورک ( Central Park) پارک بزرگ و معروفی است که در مرکز منهتن و در میان مراکز تجاری شهر نیویورک قرار دارد واولین پارک مُدرن در تاریخ ایالات متحدهٔ آمریکا محسوب می‌شود که در سال ۱۸۵۷ میلادی توسط فردریک لاو المستد (Frederick Law Olmsted) و همکار انگلیسی اش کالورت واکس (Calvert Vaux) طراحی و افتتاح شد.

وسعت این پارک حدود ۳۴۲ هکتار است که به شکل مستطیل در قلب منطقه منهتن (منطقه تجاری نیویورک) واقع شده‌است. همچنین این پارک دارای دریاچه‌هایی به وسعت جمعاً ۶۰/۷ هکتار می‌باشد. سالیانه ۲۵ میلیون نفر از این پارک بازدید می‌کنند. تقریباً تمام سنترال پارک نیویورک، محوطه‌سازی شده و معماران آن را در قرن ۱۸، طراحی و بعد هم اجرا کرده‌اند.

پارک، چند دریاچه ظاهراً طبیعی دارد که کاملاً مصنوعی و ساخته دست معماران پارک است؛ این دریاچه‌ها به علاوه تمام مسیرهای پیاده‌روی، مسیرهای اسب‌سواری، دو زمین یخی اسکیت‌سواری که البته از یکی از آنها در ماه‌های تیر و شهریور به عنوان استخر روباز استفاده می‌شود، باغ وحش، پناهگاه حیات وحش، جنگل طبیعی کوچک داخل پارک، زمین‌های بازی، زمین‌هایی مخصوص برای بازی کودکان، آمفی تئاتر رایگان پارک برای برگزاری کنسرت و … تمام امکانات پارک مرکزی نیویورک محسوب می‌شود.

۱۰ کیلومتر از این پارک به مناطقی برای دویدن، دوچرخه سواری و اسکیت‌سواری اختصاص پیدا کرده‌است. طراحان همچنین منطقه‌ای را که از درختان پوشیده شده باعنوان (Ramble) مخصوص کسانی در نظر گرفته‌اند که به پرنده‌ها علاقه دارند.

صخره‌نوردی هم یکی دیگر از امکاناتی است که در پارک مرکزی نیویورک وجود دارد و صخره‌نوردان، به خصوص سنگ‌نوردان را به سمت خود می‌کشاند.

هزینه‌ی نگهداری و حراست از این پارک سالانه ۳۷.۵ میلیون دلار است و یکی از پربازدیدترین پارک‌های ایالات متحده و یکی از معروف‌ترین پارک‌های جهان است.پارک مرکزی نیویورک  | عکس پارک مرکزی نیویورک  | عکس پارک مرکزی نیویورک  | عکس پارک مرکزی نیویورک  | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
نیلوفر جوکار و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دستخط ونگوگ و مومیایی در موزه ملی | عکس
نمایشگاه آثار هلندی ها در ایران
» دستخط ونگوگ و مومیایی در موزه ملی
... دیدن متن »

چند هزار سال پیش مرد هلندی که در مرداب تدفین شده بود، هیچ وقت فکرش را هم نمی کرد مدتها بعد جسد مومیایی شده اش را در محفظه ای شیشه موزه ملی ایران به نمایش بگذارند.

 

دهم مهر ماه امسال در پی برپایی نمایشگاهی از آثار تاریخی ایران در موزه درنتس هلند، آثاری از هلندی ها نیز به موزه ملی ایران آمد که شامل ۳۳۱ اثر تاریخی و هنری بود و در میان آنها یکی از آثار برای ایرانی ها جالب تر و جذاب تر بوده است. این اثر متعلق به یک مرد مومیایی شده بود. جذابیت مومیایی ها از آن جهت است که در ایران سنت مومیایی شدن هیچ گاه وجود نداشته و بدین ترتیب این نوع تدفین جذاب به نظر می رسد. اما آنچه که این مومیایی را از مردان نمکی زنجان و مومیایی های دیگر متمایز کرده ، این است که این مرد به صورت طبیعی در مرداب مومیایی شده است. تدفین اموات در مرداب ها و باتلاق ها یک مراسم آیینی بین هلندی ها بوده است.

به این مرد اکسلورموند گفته می شود چون از دوره آهن تعدادی مومیایی طبیعی انسان در باتلاق‌ها یافت شده که بهترین نمونه آنها مرد اکسلورمند است. این مرد بین سال‌های ۴۳۰ تا ۲۵۰ پیش از میلاد می‌زیسته و جسدش در سال ۱۹۱۴ میلادی (۱۲۹۳ خورشیدی) در باتلاقی نزدیک اکسلورموند کشف شده است. محلی که این مرد کشف شده اکنون معدن زغال سنگ نارس است و کارگران معدن زغال سنگ او را هنگام برداشت از باتلاق کشف کرده اند.

اکنون بدن مومیایی شده این مرد هلندی در محفظه ای شیشه ای در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است محفظه ای که دمای هوا و میزان رطوبت آن به گفته مسئولان موزه هماهنگ با شرایطی است که قبلا این مومیایی در آن شرایط نگهداری می شده است ضمن اینکه سیستمی نیز در پایین محفظه به کار گرفته تا این دما تغییر نکند. این مومیایی هر بازدیدکننده ای را به سمت خود جذب می کند و این سوال را برای او به وجود می آورد که چنین جثه کوچکی چگونه می توانسته متعلق به یک مرد کامل بوده باشد. چون بدن او کاملا جمع شده است.

استخوان بدن این مرد در باتلاق حل شده و تنها پوستش باقی مانده که آن هم در اثر زمان شبیه به چرم شده است و اکنون بدون هیچ ماده ای پوست تن به رنگ سیاه باقی مانده است بدون استخوان! برخی از تکه هایی از لباس این مرد هنوز باقی مانده است مانند تکه ای از زیر پوش پشمی، یک کلاه از پوست گوسفند، یک کفش از پوست گوزن و یک کلاهک از پوست گوساله. جسد این مرد با کمی ریش و سیبیل کامل است و تنها بخش هایی از ساعد، دست چپ، انگشتان، زانو و پای راست آن از بین رفته است و به صورت طبیعی نیز جسد آن خشک و بنابراین کوچک شده است وگرنه احتمال می رود که کمتر از ۴۵ سال سن داشته باشد.

یکی از آثار ون گوگ در ایران با دست خط خودش

در میان آثار به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه آثار هلند، یک تابلو لیتوگراف با استفاده از جوهر سیاه مداد شمعی، قلم و جوهر وجود دارد که یک طرح به نام فرسوده از سری طرح های ونگوگ از فردی بازنشسته و کهنه سرباز در نوانخانه ای محلی واقع در لاهه است.

این طراحی اجرای مجدد یک طرح و آبرنگ است که ون گوگ یک سال پیش از آن ترسیم کرده بود او برای ترسیم «فرسوده» از نقاشی «یکشنبه در بیمارستان چلسی » اثر یک هنرمند دیگر الهام گرفته بود. از این لیتوگرافی هفت نسخه سنگی تولید شده که از میان آنها این نمونه دارای زیر نویس «در دروازه ابدیت» است. این زیر نویس دست خط ون گوگ است. این اثر جزو آثاری نیست که از هلند به ایران آورده شده باشد بلکه در مخزن و گنجینه موزه هنرهای معاصر ایران نگهداری می شده و برای نمایش در این نمایشگاه از مخزن بیرون آورده شده و دوباره به موزه هنرهای معاصر برمی گردد. بنابراین این نمایشگاه تنها فرصت دیدن تابلوست. ۵۶۰ شی تاریخی در ۳۳۱ ردیف از موزه درنتس شهر آسن در هلند در سه گالری «باستان‌شناسی از دوره پارینه سنگی میانه تا اوایل قرون وسطی (۸۰۰ – ۴۵۰۰ میلادی)»، «سفال» و «تابلوهای نقاشی (قرون ۱۹ –۲۰ میلادی)» به نمایش درآمده‌اند، برخی از تابلوهای به نمایش درآمده منحصر به فرد هستند مانند تابلوی «چشم‌انداز خانه روستایی در درنته ۱۸۹۴» که مسئولان موزه درنتس سال گذشته از نهاد دیگری خریداری کرده‌اند، اما تا قبل از انتقال آن به ایران، در هیچ کدام از تالارها یا نمایشگاه‌های هلند نمایش داده نشده بود و ایرانی ها برای اولین بار شاهد آن هستند.

«سیمون مولین» این نقاشی بسیار مدرن را ۱۲۴ سال پیش به تصویر کشیده است. تصویری از مناظر درنته که در آن یک زن روستایی با فرزندی در آغوش، میان گوسفندان و یک خانه‌ روستایی دیده می‌شود با به کارگیری خطوط کناری تیره و همچنین حدفاصل‌هایی بین رنگ‌ها و استفاده از یک طیف محدود رنگی، ناگهان این اثر به یک سبک نقاشی مدرن ساده تبدیل می‌شود. در تابلوهای نقاشی هلندی ها یک نکته بسیار جالب است . اینکه اگر سر گوسفندی در نقاشی رو به جلو باشد ارزش آن نقاشی بیشتر از زمانی است که گوسفندان در حال ترک و یا رفتن هستند.

این نکته دقیقا در آثار نقاشی هلندی ها به چشم می خورد. اما در کنار نقاشی میوان سفالینه های مردم این کشور را هم مشاهده کرد که شباهت زیادی به سفالهای ایرانی دارد و نشان می دهد که روش تهیه سفال در خاورمیانه روی هلندی ها چقدر تاثیر داشته است. در کنار تمام این آثار، ابزار سنگی مانند تبردستی متعلق به دوره پارینه سنگی و انسانهای اولیه نیز به نمایش درآمده آثاری که ۵۰ هزار سال قدمت دارند. نمایشگاه «باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به‌روایت موزه درنتس» از ۱۰ مهر افتتاح شده و علاقه مندان می‌توانند تا ۱۷ فروردین سال ۹۸ از این آثار در ساختمان موزه دوران اسلامی کنار موزه ایران باستان به نمایش درآید. نرخ بلیت ورودی این نمایشگاه ۵ هزار تومان تعیین شده و یک شنبه ها نیز این نمایشگاه تعطیل است.

منبع: مهر

محمد لهاک، نیلوفر جوکار و رها باصفا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مراسم ازدواج زوج‌های ترکمن... دیدن متن »

هشت زوج جوان ترکمن به همت خیرین این قوم و بصورت کاملا سنتی در بخش «داشلی برون» شهرستان گنبدکاووس با بیش از دو هزار مهمان مراسم ازدواج خود را برگزار کردند. کشتی «گورش» و مسابقه اسب‌دوانی از جمله رسوم مراسم ازدواج در بین ترکمن‌ها است.

عکس: علی اصغر قزل سفلو / ایرنامراسم ازدواج زوج‌های ترکمن | عکس مراسم ازدواج زوج‌های ترکمن | عکس مراسم ازدواج زوج‌های ترکمن | عکس مراسم ازدواج زوج‌های ترکمن | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فروغ یعقوبی، نیلوفر جوکار و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت پاییزی منطقه باراندوز، ارومیه... دیدن متن »

باراندوز (باران دوز)، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه که با فرارسیدن پاییز، زیبایی طبیعت آن دوچندان شده است.

عکس:طاها اصغرخانیطبیعت پاییزی منطقه باراندوز، ارومیه | عکس طبیعت پاییزی منطقه باراندوز، ارومیه | عکس طبیعت پاییزی منطقه باراندوز، ارومیه | عکس طبیعت پاییزی منطقه باراندوز، ارومیه | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۱۴ نفر این را دوست دارند
پناه بر خدا...........
۲۱ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
قدیمی‌ترین نقاشی فیگوراتیو جهان کشف شد | عکس
در بورنئو، اندونزی
» قدیمی‌ترین نقاشی فیگوراتیو جهان کشف شد
... دیدن متن »

یک نقاشی ۴۰ هزار ساله از حیوانات وحشی که بر روی دیوارهای آهکی یک غار در بورنئو واقع در اندونزی کشیده شده، کشف شد. به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، محققان می‌گویند که یک نقاشی تکه تکه و هواخورده از یک حیوان که بر روی دیوارهای آهکی یک غار رنگ آمیزی شده‌، ممکن است قدیمی‌ترین نمونه شناخته شده هنر نقاشی فیگوراتیو باشد.

این نقاشیِ تیره، شکسته و قرمز نارنجی، تصویر یک حیوان فربه ولی در عین حال کشیده و تنومند را شرح می‌دهد. احتمالا این تصویر متعلق به یک نوع حیوان وحشی است که هنوز هم در جزیره بورنئو زندگی می‌کند. به نظر می‌رسد یکی از رده‌های رنگ اخری (زرد مایل به قهوه‌ای) در نقاشی شبیه یک نیزه است که از پهلوی حیوان خارج شده است. اگر این گمان درست باشد، ممکن است نگاه نقاش به حیوانی که تصور آن را کشیده به‌عنوان شام خود بوده باشد.

حیوان وحشی که تصویر آن در نقاشی کشیده شده، جزو یکی از سه تن موجودات بزرگی است که تصویرشان بر روی یک دیوار در غار لوبانگِ ایالت کالیمانتان شرقی از جزیره بورنئو کشیده شده. نقوش صخره‌ای منطقه که تعداد آن‌ها به هزاران نقاشی در غارهای آهکی می رسد از سال ۱۹۹۴ مورد مطالعه قرار داده شده‌اند. برای اولین بار یک کارشناس آثار باستانی فرانسوی به نام لوک هنری فاج تصاویر این نقاشی‌ها را کشف کرد. یک باستان شناس و زمین شناس درباره نقاشی‌های این غار گفته " این غار دارای قدیمی‌ترین نقاشی‌های فیگوراتیو جهان و همانند یک پنجره به دنیای قدیم است". نشانه‌ها و علائم کم‌رنگ نقاشی که به صورت جداگانه یا گروهی ظاهر می‌شوند توسط پاشیده شدن رنگ اخری با دهن و یا پخش کردن آن با دست برروی صخره‌ها به وجود آمده. به‌همین دلیل نیز بالا و پایین تصویر سه حیوان وحشی اثرات دست انسان دیده می‌شود. درواقع نقاشی‌های این غار به‌نوعی نشانگر هنر اجداد باستانی ما هستند.

دانشمندان از طریق تاریخ گذاری پوسته‌های پاپ کرن مانند کانی کلیسیت موجود در اطراف دیواری که نقاشی برروی آن کشیده شده، سن نقاشی‌های این غار را تخمین می‌زنند. پوسته‌های کانی کلیسیت اطراف دیوار هر نقاشی اغلب باعث نقطه‌دار دیده شدن دیوارهای آهکی غار می‌شوند. لکه‌هایی که زیر نقاشی هستند بالاترین سن و آنهایی که روی اثر یافت می‌شوند پایین‌ترین سن را برای نقاشی تخمین می‌زنند. زمانی‌که تیم کارشناسان پوسته‌های کانی کلیسیت را نزدیک به پشت تصویر حیوان پیدا کردند، توانستند با آنالیز آنها اثر را حداقل تا ۴۰۰۰۰ سال سن گذاری کنند. درصورت درست بودن این اندازه گیری‌ها، نقاشی‌های بورنئو ۴۵۰۰ سال قدیمی تر از تصاویر سه حیوانی است که دیوارهای غار را زینت بخشیده‌اند. با این حال جای شک باقی است. مجله‌ی نشنال جئوگرافیک نوشته که محققان اذعان کرده‌اند سطح خشکی که بررسی کرده اند در بالای نقاشی بر اثر مجاورت زیاد با هوا شکل گرفته و بررسی‌های رنگدانه نمی‌تواند رنگ زیرین آن را مشخص کند.

نقاشی‌های صخره‌ای کالیمانتان شرقی را به سه بخش مجزا می‌توان تقسیم کرد. قدیمی‌ترین بخش آنها به نقاشی حیوان‌های وحشی مربوط است. دومین بخش نیز به تکنیک‌های دستی جوانتری از جمله موضوع‌های پیچیده، نمادها و تصاویری از مردم شیک و لاغر اندام برمی‌گردد.

در بخش پایانی نیز تصاویری نزدیک‌تر به زمان حال از مردم و یا قایق‌ها وجود دارد. این تیم تحقیقاتی معتقد است که نقاشی صخره‌ای در ابتدا بر روی حیوانات بزرگ تمرکز داشته و در بین ۴۰ هزار تا ۵۲ هزار سال پیش آغاز شده و آخرین آن تا ۲۰ هزار سال پیش که بخش دوم این هنر آغاز شده ادامه داشته است. نقاشان پس از پایان دوره اول شروع به کشیدن دنیای انسان‌ها کرده‌اند. بخش پایانی هنرهای صخره‌ای ممکن است از ۴ هزار سال قبل آغاز شده باشد. این گروه همچنین گمان می‌زند که این هنر در همان زمان در جنوب شرقی آسیا و اروپا پدید آمده باشد.

منبع: ایسنا

 

امیر و محمد لهاک این را خواندند
نیلو جوکار این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت پاییزی روستای «مهنان»، خراسان شمالی... دیدن متن »

روستای مهنان از توابع بخش مرکزی بجنورد دارای طبیعتی زیبا در تمامی فصول سال است. با فرا رسیدن فصل زیبای پاییز، طبیعت این روستا رنگ دیگری به خود می‌گیرد و برگ‌های رنگارنگ درختان جلوه‌ای متفاوت به طبیعت آن می‌بخشد.

عکس:وحید خادمی / ایرناطبیعت پاییزی روستای «مهنان»، خراسان شمالی | عکس طبیعت پاییزی روستای «مهنان»، خراسان شمالی | عکس طبیعت پاییزی روستای «مهنان»، خراسان شمالی | عکس طبیعت پاییزی روستای «مهنان»، خراسان شمالی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
نیلو جوکار، بهزاد هندی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش یک شرکت تحقیقاتی در انگلیس،
چین محبوب‌ترین مقصد گردشگری جهان می‌شود... دیدن متن »

بر اساس گزارش جدید منتشر شده توسط یک شرکت تحقیقاتی در لندن، چین در سال ۲۰۳۰ محبوب‌ترین مقصد گردشگری جهان خواهد شد و از فرانسه که هم اکنون عنوان مقصد گردشگری محبوب جهان را دارد، پیشی خواهد گرفت.

منطقه خراسان و به نقل از چاینا دیلی، نماینده شرکت Euromonitor International گفت: مقصدهای گردشگری مانند چین به دلیل عملکرد موفق در زمینه گردشگری به سرعت به مکان‌های محبوب گردشگری تبدیل می‌شوند.

در این گزارش که در جریان رویداد گردشگری لندن منتشر شده اعلام شده است، در سال جاری میلادی ۱.۴ میلیارد سفر در سراسر جهان انجام شده که نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش داشته است. بخش عمده‌ای از گردشگری پایدار در منطقه آسیا، اقیانوس آرام بوده که افزایش ۱۰ درصدی در سال جاری داشته است. در این گزارش آمده که طی ۱۲ سال آینده، سفرهای بین‌المللی به حدود ۲.۴ میلیارد دلار افزایش خواهد داشت و چین تا سال ۲۰۳۰ بزرگترین بازار گردشگری را خواهد داشت.

رشد اقتصادی و درآمد بیشتر در کشورهای آسیایی نزدیک به چین موجب تشویق گردشگران به بازدید از چین شده است.

علاوه بر این، رویدادهای مهم ورزشی مانند بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ گردشگران بیشتری را به این کشور جذب می‌کند. گردشگری یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد در چین است و سرمایه‌گذاری‌های زیادی برای بهبود زیرساخت‌ها و استانداردها در زمینه گردشگری انجام شده است. علاوه بر آن، گردشگری دوستانه و ابتکاری نیز در ارتقا گردشگری چین بسیار مهم است. طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری، در حال حاضر، چین، رتبه چهارم گردشگری را دارد. کشورهای فرانسه در مقام اول، ایالات متحده در مقام دوم و اسپانیا در مقام سوم قرار دارند.

منبع: ایسنامحمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
برداشت زعفران، یونان... دیدن متن »

خبرگزاری رویترز گزارشی تصویری منتشر کرده است از مزرعه زعفران در منطقه Krokos یونان.

در این گزارش آمده است که زعفران میتواند اقتصاد خاموش شده این منطقه را شکوفا کند، این منطقه به معادن زغال سنگ معروف است و همچنین نرخ بیکاری این منطقه بسیار بالاست و حدود سه قرن است که اهالی این منطقه به کشت زعفران مشغولند. زعفران تنها در این منطقه از یونان رشد می‌کند و با عنوان Krokos Kozanis در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد و هر گرم آن حدود ۴ یورو قیمت دارد. کارگران حین کار از عطر و لوازم آرایشی معطر استفاده نمی‌کنند تا روی عطر و طعم زعفران اثر منفی نگذارد.

عکس: Alkis Konstantinidis / رویترزبرداشت زعفران، یونان | عکس برداشت زعفران، یونان | عکس برداشت زعفران، یونان | عکس برداشت زعفران، یونان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فهیمه تردست، امیرمسعود فدائی، محمد لهاک و نیلو جوکار این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیش از ۲۶۲ هزار ایرانی امسال به گرجستان سفر کردند | عکس
» بیش از ۲۶۲ هزار ایرانی امسال به گرجستان سفر کردند
... دیدن متن »

رئیس سازمان ملی گردشگری گرجستان گفت: در ۱۰ ماه سال جاری بیش از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار گردشگر خارجی به گرجستان سفر کردند که ۲۶۲ هزار نفر از آنها شهروندان ایرانی بودند.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» گرجستان ،گئورگی چوگووادزه روز چهارشنبه افزود: سفر گردشگران خارجی به گرجستان ، در ۱۰ ماه امسال ،۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش یافته است . رئیس سازمان ملی گردشگری گرجستان، پیش بینی کرد که مسافرت گردشگران خارجی به این کشور تا اواخر مسال به هشت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برسد .

براساس این گزارش، شهروندان پنج کشور روسیه ، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و ایران در ده ماه امسال بیشترین مسافرت را به گرجستان داشتند. بنا به آمار سازمان ملی گردشگری گرجستان در سال جاری یک میلیون و ۲۴۹ و ۷۲ نفر از روسیه، یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۸۰۲ نفر از جمهوری آذربایجان ، یک میلیون و ۶۳ هزار و ۳۸۹ نفر از ارمنستان ، ۹۶۵ هزار و ۹۱۰ نفر از ترکیه و ۲۶۲ هزار و ۲۶۱ نفر از ایران به گرجستان سفر کردند .

درآمد حاصله از گردشگری خارجی در گرجستان، در شش ماه اول سال جاری، یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی ۲۸.۹ درصد بیشتر بوده است . همچنین در شش ماه سال جاری سهم گردشگری خارجی در تولید ناخالص داخلی ۷.۱ درصد است که در مقایسه با یک سال قبل ۱۷.۶ درصد افزایش یافته است.

گرجستان، با مساحت ۶۹.۷ هزار کیلومتر مربع و با سه میلیون و ۷۱۸ هزار نفر جمعیت یکی از سه کشور منطقه قفقاز جنوبی است . جاذبه های طبیعی، جنگل ها و مناطق کوهستانی سرسبز و قرار گرفتن بخشی از گرجستان در سواحل دریای سیاه شرایط خوبی برای توسعه گردشگری در این کشور فراهم کرده است . با توجه به اینکه گرجستان از ذخایر طبیعی خاصی برخوردار نیست، دولت این کشور به توسعه گردشگری برای جذب گردشگران خارجی توجه دارد.

منبع: ایرنا

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
کاروانسرای عبدالغفارخان یکی از بزرگترین کاروانسرای باستانی کشور... دیدن متن »

«باغ شیخ» روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ساوه است که در میان دو روستای «احمدآباد» و «طراز ناهید» قرار دارد. کاروانسرای عبدالغفارخان (باغ شیخ) که به بزرگترین کاروانسرای باستانی کشور شهرت دارد، از زیباترین کاروانسراهای واقع در دشت فلات بوده و دارای یک حیاط مرکزی و چهار ایوان بزرگ در جوانب حیاط است. متأسفانه این اثر ملی و بنای تاریخی ارزشمند که نمونه‌ای از فرهنگ، هنر و معماری اصیل ایرانی است، در معرض تخریب قرار دارد و اگر فکری برای مرمت و بهسازی این ابنیه تاریخی نشود از میان می‌رود.

عکس: علی کریمی / ایرناکاروانسرای عبدالغفارخان یکی از بزرگترین کاروانسرای باستانی کشور | عکس کاروانسرای عبدالغفارخان یکی از بزرگترین کاروانسرای باستانی کشور | عکس کاروانسرای عبدالغفارخان یکی از بزرگترین کاروانسرای باستانی کشور | عکس کاروانسرای عبدالغفارخان یکی از بزرگترین کاروانسرای باستانی کشور | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
نیلو و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهترین مقاصد گردشگری جهان در سال ۲۰۱۹  | عکس
» بهترین مقاصد گردشگری جهان در سال ۲۰۱۹
... دیدن متن »

 

«لونلی» ناشر مطرح راهنمای گردشگری در جهان، در فهرست جدید حود به ترتیب کشورهای سریلانکا، آلمان، زیمبابوه، پاناما و قرقیزستان را برترین مقاصد گردشگری جهان در سال ۲۰۱۹ معرفی کرده است.

 سریلانکا، در صدر فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان در سال آینده نشسته است. موسسه لونلی می‌گوید سریلانکا، که به خاطر معابدش شهره است، ترکیبی از مذاهب و حیات وحش است و به شکل فزاینده‌ای به مقصدی محبوب برای موج‌سواران بدل شده است.

آلمان رتبه دوم را به دست آورده است. موسسه لونلی می‌گوید گردشگران می‌توانند بخشی از مراسم بزرگداشت "صد سالگی مکتب طراحی و معماری باوهاوس" آلمان باشند. این مکتب که در وایمار در سال ۱۹۱۹ بنیان گذاشته شد در دساو (Dessau) شکوفا و به عنوان یکی از موفق‌ترین صادرات فرهنگی آلمان شناخته شد.

سال آینده همچنین سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین است که شاید بتوان آن را مهم‌ترین رویداد سیاسی ‌‌۵۰ سال اخیر دانست. شرکت در مراسم بزرگداشت یک رویداد تاریخی که راه را برای اتحاد آلمان هموار ساخت، می‌تواند فرصتی استثنایی برای گردشگران باشد.

سال آینده همچنین سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین است که شاید بتوان آن را مهم‌ترین رویداد سیاسی ‌‌۵۰ سال اخیر دانست. شرکت در مراسم بزرگداشت یک رویداد تاریخی که راه را برای اتحاد آلمان هموار ساخت، می‌تواند فرصتی استثنایی برای گردشگران باشد.

 زیمبابوه، سومین کشور در فهرست بهترین مقاصد گردشگری سال آینده جهان نشسته است. موسسه لونلی، زیمبابوه را یکی از امن‌ترین کشورهای قاره آفریقا با مردمانی بی‌نهایت مهمان‌نواز معرفی کرده است. این کشور دارای پارک‌های ملی زیادی است که از جمله بزرگ‌ترین حیوانات این قاره را در خود جای داده‌اند. ویرانه‌های باستانی و آبشار ویکتوریا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند.

پاناما، که بیش از هرچیز به‌خاطر کانالش که دو اقیانوس اطلس و آرام را به هم وصل می‌کند شناخته می‌شود، در جایگاه چهارم فهرست گردشگری قرار دارد. در سال ۲۰۱۹، پاناماسیتی، پایتخت کشور، پانصدمین سال تاریخ خود را جشن خواهد گرفت. موسسه لونلی این جشن را یکی از پرسروصداترین جشن‌هایی توصیف کرده که هیچ کس نمی‌خواهد آن را از دست بدهد.

قرقیزستان، در آسیای میانه، در جایگاه پنجم فهرست قرار دارد. به دنبال بازی‌های جهانی چادرنشینان در سال ۲۰۱۸ در قرقیزستان، این کشور علاقه بسیاری را در جهان برانگیخت و در عرصه گردشگری جهان درخشید. بازی‌های جهانی چادرنشینان به ورزش‌های محلی و سنتی مناطق مختلف اختصاص دارد. مسیرهای جدید کوچ، بزرگراه‌های نوسازی شده و سادگی گرفتن ویزا، این کشور را به مقصدی جذاب برای گردشگران بدل کرده است.

منبع: DW

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشگاه بین المللی گردشگری لندن با حضور ایران گشایش یافت | عکس
» نمایشگاه بین المللی گردشگری لندن با حضور ایران گشایش یافت
... دیدن متن »

سی و نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری 'بازار سفرهای جهانی' روز دوشنبه با حضور فعالان این حوزه از جمله شماری از شرکت های گردشگری ایران و نیز مقامات دولتی و علاقه مندان به صنعت توریسم، در محل نمایشگاه های دائمی لندن موسوم به 'اکسل' گشایش یافت.

در این نمایشگاه بیش از پنج هزار شرکت فعال در حوزه گردشگری از ۱۸۲ کشور جهان از حوزه های خاورمیانه، آسیا، آمریکا، آمریکای لاتین، اروپا، آفریقا و نیز دهکده جهانی حضور دارند. این نمایشگاه که بخشی از 'نمایشگاه جهانی مسافرتی رید' به شمار می آید، فرصتی است تا فعالان صنعت توریسم ضمن معرفی آخرین فعالیت ها و برنامه های شان، از آخرین تحولات این صنعت باخبر شوند.

براساس گزارش مسئولان این نمایشگاه تخصصی، انتظار می رود که بیش از ۵۰ هزار تن از دست اندرکاران صنعت گردشگری، وزیران حوزه گردشگری و رسانه های بین المللی از این نمایشگاه که تا حدود زیادی متاثر از تحولات جهانی از جمله مسایل مرتبط با تروریسم و آوارگان است، دیدن کنند.

سال گذشته بیش از ۳ میلیارد پوند قراردادهای گردشگری در این نمایشگاه به امضاء رسید و امسال پیش بینی می شود که سقف آن از ۳.۵ میلیارد پوند تجاوز کند. وظیفه معرفی جاذبه های گردشگری کشورمان در این دوره را موسسه مسافرتی و گردشگری «ایران دوستان»، «ایران راستین»، «آذر گشت اسمان»، «درنا گشت» ،«پاسارگاد»، «کوله بار سفر»، «تور شقایق آبی آریا»، «پردیسان تور»، «ارگ جدید»، «سبط تور»، «ارتباط گستر»، آژانس مسافرتی «ققنوس»، آژانس مسافرتی «سیروس صحرا» و شرکت جهان گردی «آیتو» برعهده دارند.

به گفته کارشناسان حوزه گردشگری، اهمیت این نمایشگاه از آن جهت است که روند فزاینده بحران ها در منطقه خاورمیانه و حوزه بالکان از جمله حملات گروه های تروریستی، سبب شده است تا گردشگران خصوصا گردشگران اروپایی ملاحظات بیشتری را در برنامه های مسافرتی شان اعمال کنند. همچنین، گزارش سال گذشته این نمایشگاه نشان داد که در اثر احکام ضد مهاجرتی آمریکا، اکثر فعالان گردشگری از تجارت با این کشور دست کشیده‌اند.

در این گزارش آمده است که بر اساس نظرسنجی صورت گرفته ۴۰ درصد فعالان بین‌المللی صنعت توریسم، تمایل خود را برای توسعه روابط گردشگری با آمریکا به دلیل ریاست جمهوری ترامپ ازدست‌داده و تنها ۱۵ درصد همچنان به توسعه روابط گردشگری با آمریکا تمایل دارند. این گزارش می‌افزاید ۱۶ درصد شرکت‌کنندگان عنوان کردند که پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیامدهای منفی بر کارشان داشته و ۱۶ درصد دیگر نیز به‌ناچار مجبور به تغییر راهبرد خود شده‌اند. گزارش یادشده همچنین نشان می‌دهد که بیش از یک‌چهارم گردشگران انگلیسی با توجه به ریاست جمهوری ترامپ تمایل خود را برای سفر به آمریکا از دست ‌داده‌اند. پاول نلسون مدیر روابط عمومی نمایشگاه بین‌المللی «بازار سفرهای جهانی» لندن پیشتر در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ما در گزارش سالانه خود اشاره کردیم که شرکت‌های گردشگری تا زمانی که ترامپ در قدرت است، تمایلی به تجارت با آمریکا ندارند.

گردشگران انگلیسی نیز همین مساله را مورد توجه قرار داده و گفته ‌اند تا زمانی که ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا است به این کشور سفر نمی‌کنند. به ‌طور کلی احکام ضد مهاجرتی ترامپ دید بدی را نسبت به آمریکا ایجاد کرده است. او درباره صنعت گردشگری ایران گفته بود: زمانی که اولین فرد به ایران سفر کند، دوباره می‌خواهد به این کشور مسافرت کند، و این بهترین راه برای گسترش صنعت گردشگری در ایران است و به‌صورت طبیعی رشد می‌کند. نمایشگاه بین المللی گردشگری لندن به مدت ۳ روز دایر است که روز اول به حضور متخصصین و دو روز پایانی نیز به بازدید عموم مردم اختصاص دارد. در حاشیه این نمایشگاه، فضاهایی برای رویدادهای فرهنگی، میزگردهای تخصصی و نیز عقد قراردادهایی در حوزه گردشگری دیده شده است.

منبع: ایرنا

محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید