تیوال گردشگری
T1 : 03:03:03
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
سفرنامه
سفرنامه «یک سفر یک سفرنامه |روستای ورکانه - با حضور منصور ضابطیان|»... دیدن متن »

۱
با عرض سلام و ارادت خدمت نیمه‌ی گمشده‌ام. از آخرین نامه‌ای که برایتان نوشتیم شش ماه گذشته‌ است. همان نامه‌ای که از نراق برایتان نوشتیم. نراقی که با تیوال رفته بودیم. یادتان هست نوشته بودیم تیوال مسابقه‌ی سفرنامه نویسی برگزار کرده است؟ همان نامه‌هایی که برای شما نوشتیم را در مسابقه شرکت دادیم برنده شدیم. داور مسابقه آقای منصور ضابطیان بودند. نیمه‌ی گمشده جانم آقای ضابطیان را که دیگر می‌شناسی! چهارسفر‌نامه نوشته‌اند. در سفر نراق، تیوال کتاب برگ اضافی‌شان را به همه‌مان هدیه دادند و بخش‌هایی از آن را هم آقای ضابطیان برایمان خواندند. از تو چه پنهان من برگ اضافی را قبلا خریده بودم ولی گرفتم. برای همین الان یک برگ واقعا اضافی دارم!!! پیدایتان شده بود این اضافی را به شما هدیه می‌دادیم. بگذریم! اینها را گفتم که بگویم در همان سفر نراق جناب ضابطیان بخش‌هایی هم از سفرنامه‌ی چاپ نشده‌ی سباستین‌شان خواندند که قرار بود در آینده‌ای نزدیک چاپ شود. این روزها که این نامه را برایتان می‌نویسیم چاپ شده است و به سفر ورکانه هم ربط دارد. آهان فراموش کردیم بگوییم راهی ورکانه هستیم با تیوال و آقای ضابطیان و سباستین.
نیمه جانم ۲۵ درصد هزینه‌ی این سفر هدیه‌ی تیوال است بابت نامه‌‌ای که از نراق برای شما نوشتیم. می‌خواستیم بگوییم ایول دارید با اینکه پیدایتان نشده است خوب از دور هوای ما را دارید. امدادهای مادی و معنوی‌تان مستقیم و غیرمستقیم شامل حالمان است. گفتیم در این فرصت از تیوال که اصلا مسابقه گذاشت، از آقای ضابطیان که داور بود و از شما که کلا پیدایتان نشده است تشکر کنیم باشد که وقتی پیدایتان شد برایتان جبران کنیم.

۲
نیمه گمشده‌ی نازنین‌مان سلام! الان که داریم برایتان می‌نویسیم ورکانه هستیم نهار خورده‌ایم جای شما خالی نهارمان آبگوشت بود. راستش را بخواهید من خیلی آبگوشت‌خور حرفه‌ای نیستم بچگی‌ام آداب آبگوشت خوردن را که بجا نمی‌آوردم هیچ می‌ریختم روی برنج و می‌خوردم و اینجا خیلی ناشیانه تلاش کردم سهم خودم را بکوبم تا از این تجربه هم در عالم بی‌نصیب نمانم.
امروز انگار قرار است برویم از روستای ورکانه دیدن کنیم روستایی که شنیده‌ایم به سنگ‌هایش معروف است. منتظریم لیدر محلی بیاید ولی گفته‌اند ماشین‌اش خراب شده است دیرتر می‌آید. آقایی که شما باشید هر چه در این سفر قرار بوده است بر سر خودمان بیاید خدا را شکر دارد سر ماشین‌ها می‌آید. جان شما نباشد جان خودم ما به فال نیک گرفتیم حتی همان صبح که اتوبوس خراب شد و سفرمان به جای پنج نهصبح شروع شد. البته سفر برای من همیشه از همان خانه شروع می‌شود از همان زمان که چمدانم را می‌بندم و آژانس می‌گیرم و راهی می‌شوم. برای بعضی‌ها اما از زمان حرکتِ قطار و اتوبوس و هواپیما و کشتی شروع می‌شود. برای بعضی‌ها هم وقتی به مقصد می‌رسند برای همین است که از وقتی کنارت می‌نشینند مدام می‌پرسند پس کی می‌رسیم؟ چرا نرسیدیم؟ باز هم بگذریم! تیوال گفته بود سر ساعت پنج صبح حرکت می‌کنیم. اما اتوبوس آقای راننده خراب شده بود و به جای اینکه رک‌و‌راست بگوید درست شدنی نیست با این استدلال که چیزی نیست درست می‌شود گروه را معطل کرد. بعضی‌ها خیلی ناراحت بودند اشتباه نکنم یکی دو نفری هم انصراف دادند و برگشتند خانه‌هایشان ولی خب آقای مهدوی و خانم مومن‌زاد همه‌مان را برای صبحانه بردند هتل هما. بینی و بین الله راستش را بگویید شما اگر بودید و چنین اتفاقی می‌افتاد ما را می‌بردید هتل هما؟ یا شکایت می‌کردید و تا خانه سر کوفت می‌زدید که حالا با تیوال نمی‌رفتی، حالا ضابطیان را نمی‌دیدی، حالا یک پنجشبه جمعه را خانه می‌ماندی می‌مُردی؟ آره والا می‌مُردیم، به قول آن آقای شاعر آهسته‌آهسته هم می‌مُردیم حالی‌مان نمی‌شد. پابلو را می‌گویم، نور به قبرش ببارد گفته بود به آرامی آغاز به مردن می‌کنی اگر سفر نکنی و اگر کتاب نخوانی و چه و چه و چه... و شما هر کجای این عالم هستید نگاهی به مردمان روزگار بیندازید عده‌ای راستی راستی استارت مُردن را زده‌اند. خدا وکیلی الان که از دور دارید نگاه می‌کنید خودتان قضاوت کنید کسانی که با ناله و شکایت برگشتند لذت بردند یا ما که رفتیم هتل هما و صبحانه خوردیم و دور میز بزرگی جمع شدیم و خودمان را به هم معرفی کردیم؟ گفتیم و خندیدیم و از فرصت هم استفاده کردیم در فضای هتل یک عالمه عکس پروفایلی برای تلگرام و اینستاگرام و عکس‌های پزدادنی انداختیم به خدا فقط ما نبودیم که می‌خواستیم بعدا برویم پز بدهیم بیشتر همسفرهایمان عین خودمان اهل ژست‌ها و عکس‌هایی بودند که دوستت را خوشحال می‌کند! دشمن‌ات را دق می‌دهد و هیچ وقت نمی‌فهمی عده‌ای که نه دوستت هستند نه دشمن‌ات و هیچ وقت لایک‌ات نمی‌کنند و فقط نگاهت می‌کنند الان چه حالی دارند. گاهی درباره‌ی این آدم‌هایی که می‌خوانند و لایک نمی‌کنند و نظر نمی‌دهند و کلا سکوت هستند تحلیل‌ام این است که یک نفر همین طوری زل زده است به زندگی‌ات تا ببیند کی خنده‌اش می‌گیرد و می‌سوزد و از بازی بیرون می‌رود! سرتان را درد نیاوریم.

آقای من! سرانجام ساعت نهصبح با کم و زیادش حرکت کردیم.

۳
جان دلم چون صبحانه را در هتل هما میل کرده بودیم بدون توقف رفتیم که به برنامه‌ها برسیم. محل اقامت‌مان خانه‌ای بود دو طبقه که مجوز ساخت‌اش را میراث فرهنگی داده بود و خانمی به اسم خانم لشگری خانه را اجاره کرده بود. سر در خانه نوشته بود اقامتگاه بوم‌گردی ورکانه. از نظر ما یک کم قاطی پاتی بود منظورم نوع معماری‌اش است. دیوار‌های خانه با سنگ دیوین بود که خانم لشگری می‌گفت سنگ گرانقیمتی است و به همین دلیل است که برای بومیان این منطقه صرف ندارد و اصلا هم نمی‌توانند از این سنگ‌ها استفاده کنند یا سرمایه‌گذاری کنند و اقامتگاهی شبیه این بسازند. نیمه جانم می‌دانید چرا می‌گویم از نظر ما قاطی پاتی بود؟ چون در ورودی و کاربرد این سنگ‌ها در معماری بسیار عالی بود. حیاط خانه کوچک اما بی‌اندازه با صفا بود. ایوان کوچکی هم داشت که یک سماور بزرگ یک گوشه‌اش بود و طرف دیگرش یک میز چهارنفره و چند صندلی بود. ولی وارد ساختمان و اتاق‌ها که می‌شدی شبیه همین آپارتمان‌های تهران بود که تلاش شده بود با دو تا پنجره و شیشه‌های رنگی از این بی‌سلیقگی نجات‌اش دهند. خانم لشگری اما بانوی خوش فکری بود که با چیدمان درست عیب‌های معماری را پوشانده بود برای همین بود که روی‌هم‌رفته اقامتگاهی دوست داشتنی بود. بتول خانم برایمان غذا درست می‌کرد و در کنار خانم لشگری به امورات آنجا می‌رسید.
در آخر اینکه باورتان نمی‌شود اگر بگوییم این خانه را ماه‌ها پیش با تمام جزئیاتش در خواب دیده بودیم. شاید روزی که شما هم پیدایتان شود غافلگیر شویم که خدای من! ما که ایشان را بارها در خواب دیده بودیم!!!

۴
سرانجام لیدر محلی آمد و رفتیم که از روستا دیدن کنیم. روستای ورکانه یا همان چشمه قل‌قل همان روستایی است که در آن فیلم علی‌البدل را ساخته بودند. برای همین لیدر دیگری که خودجوش لیدری می‌کرد و دختری بود چهارده ساله و خوش سر و زبان به اسم معصومه مدام قسمت‌های مختلف فیلم را یادمان می‌آورد، شما به روی خودتان نیاورید ولی خیلی‌ها هم فیلم را ندیده بودند. لیدر محلی ما را بردند اصطبل‌های مهری خانم که یک زمانی برای خودش برو و بیایی داشته است و اسب‌های اصیل و قیمتی پرورش می‌داده است. اسب‌ها را اما در پاییز و زمستان اینجا نگه نمی‌داشته است و به زاهدان می‌فرستاده. لیدر می‌گفت فقط چند تایی را همین جا نگه می‌داشته است. سفارش می‌کنم شما را توی گوگل اسم‌اش را جستجو کنید و ببینید چقدر بانوی کاربلدی بوده است به شرط اینکه سرکوفت‌اش را به ما نزنید که زن هم زن‌های قدیم. شاعر می‌گوید عشق ما را پی کاری به جهان آورده است. خب مهری خانم را هم پی این کار فرستاده بودند و تمام قدرت‌اش در این بوده است که ادب کرده است و به تماشا ننشسته است، بازیگر حرفه‌ای تقدیر خودش بوده است.

۵
گرسنه و تشنه تمام راه را پیاده برگشتیم. شام خوردیم و کمی استراحت کردیم پای شنیدن تجربه‌های آقای ضابطیان نشستیم و البته شنیدن بخشی از کتاب سباستین. گمشده‌ی من! برای امروز و امشب دیگر کافیست نای نوشتن ندارم.

۶
صبح جمعه‌ات به خیر نیمه گمشده‌ی مهربانم! امروز قرار بود از شهر زیرزمینی ارزانفود دیدن کنیم. تا یک مسیری با اتوبوس رفتیم بقیه را اما پیاده. زیر یک دشت چند هکتاری یک شهر زیرزمینی بود. البته مهندسی که درباره‌اش برایمان صحبت کرد گفت اینجا شهر نیست و شهر هم نبوده است بیشتر جنبه پناهگاه داشته است. می‌گفت براساس بعضی از سکه‌ها و چند کاسه و کوزه به نظر می‌رسد قدمت‌اش به دوره‌ی ایلخانان برسد. می‌گفت اینجا هیج انسانی دفن نشده است. راستش را بخواهید همان حسی را که در شهر زیرزمینی نوش‌آباد داشتیم اینجا هم داشتیم. حس‌مان این است: چقدر خوب است که ما برای آن دوره‌های سخت و طاقت‌فرسا نیستیم. البته که اگر هم بودیم چون تصویری از زندگی الان نداشتیم شکایتی هم نداشتیم و مثل بچه‌ی آدم از ترس جان‌مان در این پناهگاه‌ها یا شهرهای زیرزمینی زندگی می‌کردیم. نکته‌ی جالب در خاک و سنگ‌های این شهر و حتی دشت این بود که خیلی برق می‌زد. یکی از همراهانمان گفت شاید فلز است ولی بعد مهندس توضیح داد که سیلیس است. نیمه جان طوری برق می‌زد که من وقتی آن زیر مجبور شدم دستم را چندباری به دیوارها و سقف کوتاه آن بزنم انگار اکلیل روی دستم ریخته بود. مهندس می‌گفت اگر اینجا راهی را اشتباه بروید دیگر پیدا نمی‌شوید. مورمورم شد از تصور اینگونه گم شدن، حتی برای لحظه‌هایی فکر کردم آخر به من چه که یک زمانی یک شهری یک مکانی زیر این دشت بوده است. به گم شدنم می‌ارزد؟ اما وقتی صحیح و سالم رسیدم بالا از خودم و تیوال و زندگی بسیار راضی بودم.

۷
برای نهار برگشتیم اقامتگاه. نهار که خوردیم حدود یک ساعت فرصت داشتیم آماده شویم که حرکت کنیم به سمت تهران. لیدرهایمان گفتند در راه بازگشت از سد اکباتان هم دیدن می‌کنیم. کلی عکس دست‌جمعی و تکی و دو تایی و یادگاری انداختیم با بتول خانم و خانم لشگری خداحافظی کردیم و راهی شدیم. نازنینم اگر بدانی راننده چقدر بدخلق و عصبانی بود که خود من برای لحظه‌هایی از دستش بغض کردم. والا به خدا اگر می‌بردیم‌اش شهر زیرزمینی ارزانفود می‌فهمید ما الانم که هستیم نیستیم! والا به خدا نهصد سال قدمت‌اش است حدود چهارصد سال هم که قدمت ورکانه است و این یعنی ما چه خوشحال باشیم و لذت‌ ببریم چه غصه بخوریم سه سوت نیست می‌شویم و یک روزی یک مردمانی از یک روزگاری درباره‌ ما هی نظرهای احتمالی می‌دهند و هیچ وقت هم قطعی کشف نمی‌کنند ما وقتی زندگی می‌کردیم دقیقا چه مرگ‌مان بوده است. حالا شما هم پیدا نشو ببین اصلا ارزشش را دارد! برای بار سوم بگذریم! سد را هم دیدیم قشنگ بود شبیه همه‌ی جاهایی که آب هست و آدم آرام است آرام بود و پر از سبز و آبی و زیبایی!
نیمه گمشده‌ جان جانانم پرسه‌هایم با شما در عالم ادامه‌دار است. شما را به خدا مواظب خودتان باشید و تا می‌توانید از زندگی لذت ببرید. کاری که ما هم تمرین‌اش می‌کنیم.

به روایت فائزه رودیگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عمارت و باغ تاریخی سعیدی؛ نیشابور... دیدن متن »

عمارت و باغ تاریخی سعیدی در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی ساخته شده است.عبدالله سعیدی نماینده مردم نیشابور در دوره نوزدهم مجلس شورای ملی در این عمارت زندگی می کرده است. وسعت این باغ حدود چهارهکتار و از دوعمارت در مرکز و انتهای باغ تشکیل شده است. تزئینات و معماری این عمارت ها یادآور دوره گذار معماری قاجاریه به پهلوی اول می باشد.

عکس: مرتضی امین الرعایائی / ایرناگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
فروغ یعقوبی ، پرند محمدی و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در جهت حفاظت و مرمت
» کاخ سبزِ سعدآباد تا اطلاع ثانوی تعطیل شد
... دیدن متن »

مسئول کاخ سبز در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد اعلام کرد، کاخ موزه سبز در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد از روز یکشنبه (اول مرداد) تا اطلاع ثانوی تعطیل شد تا پروژه مرمت آن آغاز شود.

«لیلی رئوف» درباره‌ی روند مرمت این کاخ اظهار کرد: این پروژه شامل مرمت پارکت‌ها، پلکان، درها و پنجره‌های کاخ است که توسط استادکاران و با نظارت واحد حفاظت و مرمت و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد در دست اقدام است. به گفته‌ رئوف؛ در حال حاضر کار تخلیه کاخ رو به پایان است و پس از آن به سرعت پروژه مرمت این بنای تاریخی آغاز می‌شود.

پروژه حفاظت و مرمت ارسی، درب‌ها و پنجره‌های چوبی کاخ سبز آغاز شد 

فاطمه محسنی، مسئول واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد نیز در این زمینه گفت: این پروژه بر اساس اولویت‌های بدست آمده از آسیب‌شناسی‌های انجام شده و بر اساس شرح خدمات علمی ارائه شده در واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماریِ مجموعه تعریف و توسط اساتید مجرب کارهای هنری چوبی با نظارت حفاظتی و ارائه شرح خدمات تخصصی واحد حفاظت و مرمت در کاخ سبز آغاز شد.

او افزود: در این پروژه، کلیه پنجره‌ها نمای بیرونی ساختمان، ارسی و چند در با آسیب‌های مختلف مانند آلودگی حاصل از آلاینده‌ها، آلودگی‌های بیولوژیکی، تخریب‌های رطوبتی، سستی، آسیب لایه رنگ، ترک و شکاف در بخش اتصال قطعات آغاز شدو او تاکید کرد: پروژه حفاظت و مرمت تعریف شده برای این کاخ تاریخی نیز شامل پاکسازی، رنگ‌بری لایه رنگ آسیب دیده و بعضاً مرمتی سطح، استحکام بخشی، ساخت بخش‌های دارای تخریب غیر قابل احیاء و مرمت و اجرای طرح حفاظت پیشگیرانه است.

براساس این گزارش، کاخ شهوند که امروز «کاخ موزه سبز» نامیده می‌شود محل اقامت تابستانی پهلوی اول بود. علت سبز نامیدن این کاخ استفاده از سنگ‌های سبز منحصر به فرد معادن خمسه زنجان در نمای خارجی آن است. زیربنای کاخ ۱۲۰۳ مترمربع است که از دو بخش تشکیل شده، بخش اول شامل : پله ورودی، اتاق انتظار، اتاق کار، تالار آیینه، اتاق غذاخوری خصوصی و اتاق خواب است و بخش دوم، زیرزمین که در سالهای ۱۳۵۲-۱۳۵۰ به دستور محمدرضا پهلوی برای پذیرایی از مهمانان خارجی به بخش اول افزوده شد شامل اتاق پذیرایی، دو اتاق خواب و اتاق غذاخوری است. در این کاخ انواع هنرهای ایرانی شامل آیینه کاری، گچبری، حجاری، تذهیب و خاتم‌کاری بکار رفته است.

منبع: ایسنا

شبنم و وحید هوبخت این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
ثبت معبدی در کامبوج در فهرست یونسکو‎... دیدن متن »

سامبور پری کموک، یا معبدی در میان جنگل انبوه، یک منطقه باستانی در کشور کامبوج است که اخیرا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، شنبه
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ۶ دلیل که افراد اهل سفر در محل کار موفق تر هستند
... دیدن متن »

اگر در زمره افراد اهل سفر هستید باید بگوییم که حتما در محل کار و در حیطه وظایف شغلی تان موفق تر هستید. برای این ادعا هم ۶ دلیل خوب داریم. ما برای فرار از زندگی سفر نمی کنیم، بلکه سفر می کنیم که زندگی از ما فرار نکند. همه ما به تعطیلات نیاز داریم؛ دست کم سالی یکی، دوبار بهتر است.

اینکه تصمیم بگیرید در کشور خود سفر کنید یا خارج از آن به بودجه تان بستگی دارد، اما در نهایت اگر بخواهیم به خودمان آرامش و به سبک زندگی زمینی پرهیاهوی مان و فشارهای دائمی دفتر کارمان مزه دهیم، نیاز به استراحت داریم. کار بدون تفریح آدم را خسته و ملال انگیز می کند. منظور ما از تفریح، یک چمدان، چند دست لباس، لوازم ضروری، بلیت، گذرنامه و گشت وگذار در دنیاست. آدم هایی که غالبا سفر می روند در محل کار از کسانی که چندان سفر نمی روند موفق ترند، زیرا سفر کردن به ذهن فرد تنوع می بخشد.

۱. افراد اهل سفر روشن فکر هستند آدم هایی که درگیر کارهای دفتری هستند، به ویژه مدیران رده بالای دفتر مرکزی شرکت ها، بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که به محض بازگشت از سفر تمرکز بیشتری روی کارها دارند، ذهن شان تازه می شود و نسبت به دنیا دید بازتری پیدا می کنند. آنها جاه طلب تر هستند، دید شفاف تری به هرچیز دارند و مهم تر آنکه مثبت اندیش ترند.

۲. طیف وسیع تری در شبکه سازی دارند زمانی که برای یک همایش یا کارگاه هایی از کشوری دیگر دیدن می کنید، دوست دارید با آدم هایی از بخش های مختلف دنیا ملاقات کنید. این کار شما را تشویق می کند یک شبکه اجتماعی بسازید. این آدم ها در لیست های تماس شما باقی می مانند. اگر می خواهید شبکه تان را گسترش دهید این نکته مهمی است.

۳. افراد اهل سفر در سازمان دهی خوب هستند اگر کار شما شامل مسائل منطقی منابع انسانی، حسابداری یا هر چیزی مربوط به کار با پول می شود، باعث می شود بهتر سازماندهی کنید. چگونه؟ اگر برنامه ریزی کرده اید به کشور دیگری سفر کنید، صرف نظر از اینکه تنها، با خانواده یا دوستان به سفر می روید یا حتی سفرهای کاری، چیزهای بسیاری می بینید؛ چیزهایی مانند نگهداری از گذرنامه، واحد پول متفاوت، کجا بمانید، چه کارهایی انجام دهید، کجا غذا بخورید، مراقبت از همراهان تان و ... به محض آنکه به دفتر بازگردید تکمیل وظایف تان آسان تر به نظر خواهد رسید.

۴. آنها در مورد فرهنگ های دیگر چیزهای زیادی می دانند زمانی که به سفر خارجی می روید، چشم تان به روی فرهنگ های مختلف باز می شود. داشتن تجارب چندفرهنگی دست اول به شما کمک خواهد کرد تا بفهمید آدم ها چگونه با موقعیت های مختلف در زندگی یا کارهای دفتری کنار می آیند. مشاهده سبک بین المللی کار، شما را قادر خواهد ساخت که برخی از آن ها را نیز در شغل خود به کار بگیرید.

۵. افراد اهل سفر در معاشرت کردن بهتر هستند سفر بین المللی به معنای کسب دانش درباره فرهنگ ها، زبان ها و مسائل مختلف دیگر است که با آنچه شما دارید متفاوت است. شما می توانید پیش از بازدید از آن کشور یک جلسه کوتاه زبان بگذرانید یا یک کتاب ترجمه شده بخرید، اما هرکاری که بکنید این مهارت های اجتماعی شماست که همواره امتحان خواهد شد. اینها شامل صبوری، نزاکت و آداب معاشرت تان می شود و اینکه چقدر خوب در آن کشور با محلی ها صحبت می کنید. اگر بتوانید در این آزمون موفق شوید، به راحتی می توانید در حرفه تان پیشرفت کنید.

۶. افراد اهل سفر پس از هر سفر شروع تازه ای دارند وقتی ابزار الکترونیک شما هنگ می کند چه اتفاقی می افتد؟ آن را راه اندازی مجدد یا تازه سازی می کنید و دوباره به خوبی شروع به کار می کند. به همین صورت همه ما نیاز داریم گاهی به مغزمان نیروی تازه ای بدهیم و بهترین روش این است که استراحت کنیم، حتی اگر برای یک دوره کوتاه زمانی باشد. خارج رفتن درمان بهتری است. یک سفر دلپذیر باعث می شود کارهای روزمره و زندگی پرمشغله تان را فراموش کنید. سفرهای اینچنینی باعث می شوند عاشق دنیا شوید، به شما انرژی می دهند و از شما شخص بهتری می سازند. به محض برگشتن به خانه، می دانید که آماده اید با ذهنی تازه با واقعیت ها روبه رو شوید. فیلیپ لاکامپ، معاون ارشد و رئیس کثی پاسیفیک در آمریکا می گوید «یک فرد خوش سفر، فرد شاغل زیرکی است. نگرشی از سفر بین المللی به دست می آید که نمی توان آن را در هیچ کلاس درس یا محیط دفتری پیدا کرد.»

منبع: روزنامه فرصت امروز

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عمارت شمس العماره... دیدن متن »

شمس العماره یکی از بناهای مرتفع تهران قدیم است . معیرالممالک بوسیله استادان و معماران ماهر آن زمان مانند علی محمد کاشی طرح عمارت را ریخته و پی کنی آنرا شروع می کند. ساختمان آن پس از دو سال در سال ۱۲۸۴ ه.ق به پایان می رسد و آنرا شمس العماره می نامند.شمس العماره هم از نظر نقشه و شکل ظاهری و هم از نظر آرایش داخلی یکی از بناهای تاریخی و زیبا تهران است و آینه کاریها و نقاشیها و گچ بریهای ازاره ها و دیوارها و سقف های آن از حیث نمایش شیوه های مختلف و متنوع تزئینات داخلی بناه ها در ایران بی نظیر است.

عکس: احسان رسولی / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۵ روز پیش، پنجشنبه
پرند محمدی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
هتل ماه عسل لیونل مسی ... دیدن متن »

هتل جومبی بی، Jumby bay در جزیره آنتیگوا در منطقه دریای کاراییب قرار دارد و یکی از هتل های گروه هتل های رزوود است که شامل چندین ویلا و سوییت لوکس و اختصاصی می شود. ویلاس مسی سه اتاق خواب و سه حمام مجزا در هر اتاق خواب دارد.

این ویلای مجلل که مجهز به تهویه کننده هوا ، تلویزیون و دیوارهای شیشه ای است یک اتاق نشیمن چهار نفره و یک اتاق ناهارخوری هشت نفره دارد که یکی داخل خانه و دیگری در فضای باز قرار گرفته است. علاوه بر اینها دسترسی این ویلا به ساحل بسیار ساده است و زمین گلف نیز برای بازی آنها موجود می باشد.

حتی اگر میهمانان این ویلای لوکس و اختصاصی علاقه ای به ساحل رفتن نداشته باشند ، می توانند اوقات خود را در استخر وسیع روباز این ویلا بگذرانند و از امکاناتی نظیر جکوزی بهره مند شوند. هزینه اقامت در این هتل از شبی ۱۶ میلیون تا بیش از ۴۰ میلیون تومان برای یک شب است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۶ روز پیش، چهارشنبه
فروغ یعقوبی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پرند محمدی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با هدف آشنایی فرهنگی بیشتر میان دو کشور؛
» میراث هزارساله ویتنام در راه ایران
... دیدن متن »

مهمترین نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت، با هدف ارتباط، معرفی و شناساندن فرهنگ دو کشور ویتنام و ایران به مدت ۱۰ روز در تهران و چهار شهر تاریخی کشور اجرا می‌شود.در سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری به ویتنام، دو کشور بر تعاملات فرهنگی و توسعه گردشگری تاکید کردند.

پس از آن نیز سفیر ویتنام در تهران در دیدار با زهرا احمدی‌پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، براساس تفاهم‌نامه‌ی گردشگری میان ایران و ویتنام که در سفر رییس جمهور به ویتنام مورد توافق قرار گرفته بود، قرار شد کارگروه توسعه روابط گردشگری ایران و ویتنام با حضور کارشناسانی از سفارت ویتنام و کارشناسان گردشگری ایران تشکیل و همچنین خانه هنر و فرهنگ ایران در ویتنام راه‌اندازی شود.‎

بر این اساس و در نخستین قدم قرار است نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت در ایران اجرا شود. «دانگ هو فوک»، دبیر اول سفارت ویتنام در تهران درباره ارزش‌ این میراث فرهنگی ویتنامی‌ها گفت: ریشه این نمایش سنتی در طول هزار سال نشات گرفته از زندگی روزمره مردم ویتنام، قصه‌ها، افسانه‌ها و اسطوره‌های ویتنامی است. او با بیان این‌که نمایش عروسکی ویتنام که در اجراهای عروسکی جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، افزود: این نمایش تنها اجرای عروسکی در آب در جهان است که بیش از ۱۰ قرن قدمت دارد و نمایشگر تمدن و سمبل‌های باستانی ویتنام است.

وی ادامه داد: از آنجا که آب عنصر مهمی در زندگی مردم ویتنام و کشت برنج نیز محصول اصلی کشاورزی ویتنام بوده است، در گذشته کشاورزان پس از فصل برداشت برنج به اجرای این نمایش کهن می‌پرداختند. او تاکید کرد: در این میراث ناملموس ویتنام، هر عروسک نماد یک شخصیت خاص است و کاراکترهای مختلف در این نمایش حضور دارند. وی درباره‌ی خصوصیت این عروسک‌ها اظهر کرد: عروسک‌ها حدود ۶۰ سانتیمتر ارتفاع و بین ۹ تا ۱۴ کیلوگرم وزن دارند به طوری که حرکت آن‌ها روی صحنه نیاز به مهارت و قدرت زیاد دارد. عروسک گردان‌ها نیز تا سینه در یک استخر آب فرو می‌روند و پشت یک پرده قرار می‌گیرند و عروسک‌های چوبی را با دسته‌ها و نخ‌های پنهان آن‌ها در زیر آب کنترل می‌کنند و بیننده فقط عروسک‌هایی را روی آب می بیند که در حال اجرای حرکات نمایشی هستند. به گفته‌ی هو فوک؛ آب نه تنها ریسمان عروسک‌ها و حرکت عروسک گردان‌ها را مخفی می‌کند، بلکه فرصتی برای ایجاد صدای آب و موج دریا فراهم می‌شود.

او با بیان این‌که نمایش عروسک‌های آبی ویتنام، تنها اجرای عروسکی جهان است که در ویتنام و در شالیزارهای کشت برنج، رودخانه‌ها و دریا اجرا می‌شود، توضیح داد: نمایش عروسک‌های آبی ویتنام بیش از هزار سال قدمت دارد و ویتنام در حال تدوین پرونده آن برای ثبت جهانی در فهرست میراث ناملموس جهان در یونسکو است. نمایش میراث ناملموس آسیای شرقی با عنوان عروسک‌های آبی قرار است در ایران و در شهرهای تهران، اصفهان، یزد، شیراز و کاشان به روی صحنه برود و سفارت ویتنام در تهران در حال رایزنی با شهرهای کشور برای اجرای این نمایش در خانه های تاریخی است. براساس این گزارش؛ این نمایش که در آستانه ثبت جهانی یونسکو قرار دارد به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد در دنیا بسیار مورد توجه است و بازیگران و عروسک‌گردان‌های آن در کشورهای مختلف جهان به اجرای این میراث هزارساله پرداخته‌اند.

دولت ویتنام با هدف برقراری پیوند میراث ناملموس و فرهنگ دو کشور ایران و ویتنام تصمیم گرفته است این نمایش را در ۲۷ تیرماه در برج میلاد تهران به اجرا درآورد و به مدت ۱۰ روز نیز در شهرهای کرمان، اصفهان، شیراز، یزد و کاشان به نمایش میراث کهن ویتنامی‌ها بپردازد. نمایش عروسک‌های آبی ویتنام از روستاهای منطقه دلتای رودخانه سرخ در شمال ویتنام که هانوی پایتخت آن کشور نیز در همین منطقه قرار دارد از قرن یازدهم توسعه یافت. این نمایش پس از برداشت محصول در مزارع برنج برگزار می‌شد تا بدین ترتیب پایان فصل برداشت محصول جشن گرفته شود. اما در شهرهای بزرگ ویتنام این نمایش در استخرهای عمومی و به صورت بداهه اجرا می‌شود و اینگونه میراث ناملموس ویتنام از هزار سال گذشته زنده مانده است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت زیبای کلیبر... دیدن متن »

منطقه کلیبر در آذربایجان شرقی دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و سراسر پیرامون این شهر را جنگل‌های تنک و مراتع پوشانیده‌است. کلیبر، بعلت نزدیک بودن به قلعه بابک و قرار گرفتن در کانون منطقه ارسباران، از نظر گردشگری توسعه چشمگیری یافته است.

غکس: خلیل غلامی / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
حمید اشراقی نیا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برنامه هایی برای جلب گردشگران
» احداث کمپ گردشگری در کویر لوت سیستان و بلوچستان
... دیدن متن »

بخشدار نصرت آباد زاهدان گفت: با تخصیص اعتبار‌ به زودی احداث کمپ گردشگری در کویر لوت سیستان و بلوچستان آغاز میشود و برای رونق گردشگری و جلب توریست به منطقه تاکنون جشن‌ها و مسابقات ورزشی متعددی در کویر لوت برگزار کرده‌ایم از جمله برگزاری مسابقات رالی، نقاشی بر روی ریگ و ستاره شناسی اما تبلیغات مناسبی برای آن انجام نشده است.

در نظر داریم در سال جاری این برنامه‌ها را در سطح گسترده تر و با تبلیغات بیشتر اجرا کنیم. بخشدار نصرت آباد افزود: به منظور آشنایی بیشتر مردم با صنعت گردشگری و مزایای آن با همکاری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری دوره‌های آموزشی برای مردم بومی منطقه برگزار می‌شود.

وی در ادامه به زیبایی‌ها و جذابیت‌های بخش نصرت آباد و کویر لوت اشاره کرد و گفت: بخش نصرت‌آباد بعنوان پایگاه میراث فرهنگی و طبیعی بیابان لوت معرفی شده است و با وجود کویری و خشک بودن منطقه، روستاهای ورودی کویر دارای اب شرین بوده و مناطق آباد و سرسبزی دارد که در آن محصولاتی نظیر خربزه و هندوانه کشت می‌شود.

این مقام مسؤل در مورد ارائه تسهیلات به گردشگران در این منطقه گفت: مهمانسراهایی را در نظر گرفته‌ایم که تمام امکانات بطور رایگان در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد و آنان هیچ محدودیت زمانی برای اسکان در این مهمانسراها را ندارند. نوری به آب و هوای مناسب کویر در فصول پاییز و زمستان برای سفرگردشگران به منطقه اشاره کرد و گفت: بعد از ماه شهریور هوای کویر مناسب است و گردشگران می‌توانند با خیالی آسوده به این منطقه سفر کنند.

همچنین قرار است همایشی در خصوص معرفی این اثر جهانی در سطح ملی برگزار شود که از ٦٠٠ نفر از مدیران برای شرکت در این همایش دعوت به عمل خواهد آمد. وی در همین رابطه افزود: کویر گردشگران زیادی دارد و به علت همجواری با مناطق گردشگری و کویری شهداد و نهبندان تورهای گردشگری بسیاری از خارج کشور به این منطقه سفر می‌کنند. وی در پایان خاطر‌نشان کرد: نشست با مدیرکل امور روستایی استانداری برای دریافت اعتبارات و کمک به دهیاری‌ها به منظور تامین آب، احداث کمپ، ساخت جاده‌ و تبلیغات برای معرفی بیشتر ‌منطقه از برنامه‌های در حال اجرای بخشداری است.

منبع: ایسنا

نیلوفر ثانی این را خواند
نوبادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پارک ملی لیک دیستریکت Lake District... دیدن متن »

پارک ملی لیک دیستریکت در شهر کامبریا واقع در شمال غربی انگلستان بزرگترین پارک ملی این کشور بحساب می آید. که در فهرست میراث یونسکو هم به ثبت رسیده است.

این منطقه که از بخش کوهستانی و دشت تشکیل شده است، برای پیاده‌ روی و کوه نوردی شهرت زیادی دارد. آمارها نشان می دهد که بیش از ۱۵ میلیون گردشگر هر ساله به طبیعت زیبای لیک دیستریکت می رود.

مرتفع ترین کوه کشور انگلستان، یعنی Scafell Peak و طولانی ترین دریاچه انگلستان، به نام Windermere نیز در این پارک ملی قرار دارد.

عکس: گاردینگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یه گزارش جدید سازمان جهانی گردشگری
» رشد بی‌سابقه گردشگری جهان در نیمه اول ۲۰۱۷
... دیدن متن »

 گزارش جدید سازمان جهانی گردشگری حاکی از رشد متوسط ۶ درصدی گردشگری بین‌المللی در چهار ماهه نخست سال ۲۰۱۷ در مقایسه با سال گذشته میلادی است.

براساس این گزارش که طبق آمار و ارقام حد فاصل بین ماه‌های ژانویه تا آوریل سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر شده، گردشگری بین‌المللی علاوه‌بر رشد ۶ درصدی در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، به بالاترین سطح از اطمینان کسب و کار در یک دهه اخیر و همچنین رشد پایدار در مقاصد مهم گردشگری همراه بوده است. طی چهار ماه نخست سال ۲۰۱۷ در مجموع ۳۶۹ میلیون گردشگر بین‌المللی (گردشگرانی که حداقل یک شب را در مقصدی سپری کرده‌اند) در سراسر جهان سفر کرده‌اند که ۲۱ میلیون بیشتر از آمارهای سال گذشته است. آمار و ارقام ژانویه تا آوریل هرسال معمولا ۲۸ درصد از آمارهای کل سال را به خود اختصاص می‌دهد. کشورها و مناطقی که در سال گذشته عملکرد خوبی داشتند، همچنان به روند مثبت خود در سال جدید میلادی ادامه می‌دهند، این در حالی است که مقاصد رو به‌ رکود سال ۲۰۱۶، امسال دوباره احیا شدند و روند صعودی در پیش گرفته‌اند. بیشترین رشد گردشگری بین‌الملل در چهار ماه نخست سال جاری با ۱۰ درصد مربوط به خاورمیانه است و پس از آن آفریقا با رشد ۸ درصدی، اروپا، آسیا و اقیانوسیه هر کدام با ۶ درصد رشد و آمریکا با ۴ درصد رشد روند مثبت خود را حفظ کرده‌اند.

«طالب ریفاعی»، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در این‌باره اظهار کرد: "مقاصد گردشگری که در سال ۲۰۱۶ تحت تأثیر حوادث منفی قرار گرفته بودند، نشانه‌هایی واضح از بهبود در این دوره زمانی کوتاه از خود نشان داده‌اند و این خبر بسیار خوبی برای همه و بویژه مناطقی است که زندگی مردم وابستگی زیادی به گردشگری دارد". ریفاعی در ادامه افزود: "همانطور که سال ۲۰۱۷ را به عنوان سال بین‌المللی گردشگری پایدار برای توسعه جشن می‌گیریم، از توسعه مداوم گردشگری استقبال می‌کنیم و به خاطر خواهیم داشت که این رشد موجب افزایش مسئولیت برای ایجاد پایداری اقتصادی اجتماعی و محیطی از طریق گردشگری می‌شود.

رشد هیچ وقت دشمن ما نیست و این وظیفه ماست که آن را به شکلی پایدار مدیریت کنیم". گردشگری بین‌المللی در اروپا پس از گذر از سال پرفراز و نشیب ۲۰۱۶، با رشد ۶ درصدی در چهار ماه نخست امسال روبه‌رو بوده است و اعتماد گردشگران به چند مقصد مهم که به سبب اتفاقات تروریستی تحت تأثیر قرار گرفته بودند، بازگشته است و دیگر کشورهای منطقه نیز رشد پایداری داشته‌اند. آمارها مربوط به قاره اروپا بویژه در بخش جنوبی و مدیترانه‌ای رشد بیشتری داشته و از یک درصد در ۴ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۶ به ۹ درصد در مدت مشابه سال جاری رسیده است. غرب و شمال اروپا نیز در این بازه زمانی به ترتیب ۴ و ۹ درصد رشد در عرصه جذب گردشگری بین‌الملل داشته‌اند و منطقه اروپا مرکزی و شرقی نیز همچون سال گذشته ۴ درصد رشد ثبت کرده‌اند.

در منطقه آسیا و اقیانوسیه میزان ورود توریست‌های خارجی از ابتدای سال تا پایان آوریل متوسط ۴ درصد رشد داشته و در این میان منطقه آسیای شرقی با ۱۴ درصد رشد پیشتاز بوده و پس از آن مناطق اقیانوسیه، جنوب شرق آسیا و شمال شرق آسیا به ترتیب با رشد ۷، ۶ و ۵ درصدی قرار گرفته‌اند. گردشگری بین‌الملل در قاره آمریکا نیز در حالی در این بازه ۴ ماهه با رشد متوسط ۴ درصدی همراه بوده است که بیشترین رشد در این منطقه مربوط به آمریکای جنوبی و مرکزی با ۷ درصد بوده و این رشد در مناطق آمریکای شمالی و کارائیب به ترتیب ۳ و ۲ درصد ثبت شده است.

اطلاعات محدود موجود درباره آفریقا نیز حاکی از مجموع رشد ۸ درصدی ورود گردشگران به این قاره است و در این میان شمال آفریقا با رشد ۱۸ درصدی دوباره احیاء شده است. گردشگری بین‌الملل در خاورمیانه نیز پس از نزول ۴ درصدی در سال ۲۰۱۶ در چند ماه نخست امسال ۱۰ درصد رشد نسبت به سال گذشته داشته است. متخصصان سازمان جهانی گردشگری معتقدند آمار و ارقام به دست آمده در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۷ در ۱۲ سال اخیر بی‌سابقه بوده و فراتر از انتظارها بوده است. متخصصان همچنین نسبت به عملکرد گردشگری بین‌المللی در چهار ماهه دوم سال ۲۰۱۷ (می تا اوت) بسیار خوشبین هستند. بازه زمانی می تا اوت بیشتر مقاصد مهم گردشگری فصل اوج توریسم است و این انتظار وجود دارد میزان گردشگران در این مدت زمان به بالاترین حد در یک دهه اخیر برسد.

منیع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
ساخت نخستین مینی ورلد خاورمیانه در ملایر... دیدن متن »

نخستین طرح گردشگری بین المللی مینی ورلد(MINI WORLD) خاورمیانه یا پنجره ای به سوی جهان در ملایر در حال ساخت می باشد. در این پروژه ۱۳۸ اثر تاریخی، ملی و جهانی چون برج ایفل، مقبره حافظ، تخت جمشید، برج پیزا، سی و سه پل وجود دارد. این پروژه چهارمین مینی ورلد جهان است که پس از کشورهای ژاپن، بلژیک و چین در ایران و در شهر ملایر ساخته می شود.

عکس: عبدالله حیدری / ایرناگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گردشگران چه کشورهایی برای درمان به ایران سفر می‌کنند؟
... دیدن متن »

محمدعلی فیاضی با اشاره به فعالیت قانونی ۳۵ موسسه گردشگری سلامت در ایران، گفت: سال گذشته ۱۰۵ هزار تبعه‌ی خارجی از طریق این موسسه‌ها در سامانه وزارت بهداشت، ثبت اطلاعات شده‌اند.

این گردشگران که برای استفاده از خدمات درمانی و پزشکی به ایران سفر کرده‌اند، بیشتر از کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و حوزه خلیج فارس بوده‌اند. او ادامه داد: از میان این موسسه‌ها، ۱۴ واحد مجوز بند ب (اجرای تور گردشگری) ندارند و ۲۱ موسسه دارای این مجوزِ رسمیِ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستند که با توجه به تایید وزارت بهداشت، تمام این موسسه‌ها هم‌اکنون، فعالیت قانونی و تاییدشده‌ای در زمینه‌ی گردشگری سلامت دارند که اطلاعات آن‌ها نیز در وزارت بهداشت موجود است.

ترجیح ما هم بر این است که پذیرش بیماران خارجی در بیمارستان‌های ایران حتما از طریق موسسه‌های مجاز انجام شود. دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت، به پذیرش گردشگران خارجی در برخی بیمارستان‌های ایران به شیوه‌ی سنتی و دلالی اشاره کرد و افزود:لازم است وزارت بهداشت، اقدامات جدی‌تری در این زمینه انجام دهد و مصوبه‌ای الزام‌آور برای بیمارستان‌ها داشته باشد تا از طریق آن ۳۵ موسسه، اتباع خارجی پذیرش شوند، چرا که با این کار، راه همکاری و ارتباط با گروه‌های غیررسمی و دلال‌ها بسته می‌شود.

همچنین می‌طلبد وزارت بهداشت ضوابط تنبیهی در این‌باره داشته باشد، مثلا در صورت تخطی از قوانین، اعتبار سنجی و اعتبار بخشی بیمارستان را ابطال کند تا مانع گسترش این رویه‌ی نادرست شود. فیاضی گفت: انتظار داریم اقدامات سختگیرانه‌تری برای جلوگیری از تخلفات در حوزه گردشگری سلامت صورت گیرد، چرا که برخی بیمارستان‌ها به همکاری و ادامه‌ ارتباط با دلال‌ها همچنان تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشن تولد پانداهای چینی ... دیدن متن »

بچه پانداهای باغ وحش چونگ کینگ چین تولد یک سالگی خود را جشن گرفتند.

عکس: مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با وجود رکود اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان؛
» چین موتور محرکه گردشگری دنیا
... دیدن متن »

در شرایطی که بسیاری از کشورهای جهان با رکود اقتصادی و تجاری روبرو هستند، امیدواری آنها جذب گردشگران بیشتر از چین است که در سال ۲۰۱۶ میلادی با سفر به نقاط مختلف دنیا نزدیک به ۲۶۱ میلیارد دلار هزینه کرده اند.

آمارها نشان می دهد که بیشترین هزینه ها برای گردشگری در سراسر دنیا را مردم چین انجام می دهند که توانسته اند حدود ۲۱ درصد از کل مصرف گردشگری جهان را از آن خود کنند. به همین سبب امروز از گردشگران چینی به عنوان موتور محرکه گردشگری دنیا یاد می شود؛ کسانی که فقط در سال ۲۰۱۶ میلادی در شهر هنگ کنگ در جنوب کشور خودشان بیش از ۲۳ میلیارد دلار برای این منظور هزینه کرده اند.

در حال حاضر میلیاردها دلار سهم گردشگران چینی در اقتصاد شرق و آسیای جنوب شرقی است و میلیون ها نفر از مردم این کشور در طول سال به نقاط مختلف دنیا از اروپا گرفته تا آسیا و اقیانوسیه و ‌آمریکا سفر می کنند. سازمان گردشگری و مرکز جهانی شدن چین در گزارش جدیدی اعلام کرده است که امروزه صنعت گردشگری دنیا به گردشگران چین وابسته است چرا که آنها اصلی ترین محرک هستند و بیشتر از گردشگران کشورهای دیگر هزینه می کنند.

آمارها نشان می دهد که گردشگران چینی در سال ۲۰۱۶ میلادی نزدیک به ۲۶۱ میلیارد دلار در سراسر دنیا برای گردشگری هزینه کرده اند که معادل ۲۱ درصد از کل مصرف گردشگری جهان است. گزارش ها همچنین نشان می دهد که رشد گردشگری در چین بی نظیر است و شمار گردشگران این کشور در سراسر دنیا در طول ۱۲ سال متوالی رشدی قابل توجه داشته و نرخ رشد بعضا ۲ رقمی بوده است.

آمریکا، سنگاپور و کانادا سه کشوری هستند که به دلیل نیاز به گردشگر برای چینی ها روادید ۱۰ ساله صادر می کنند و برای همین شمار زیادی از آنها راهی این کشورها شده اند. آمارهای رسمی نشان دهنده آن است که چین در سال گذشته میلادی ۲۶۰ خط و مسیر هوایی بین المللی ایجاد کرده که کار سفر را برای گردشگران این کشور تسهیل کرده است. خبرگزاری شین هوا در آماری آورده است که در سال ۲۰۱۵ میلادی نزدیک به ۱۲۰ میلیون چینی سفر خارجی داشته اند که ۳۱۳ درصد بیشتر از یک دهه قبل از آن بوده است.

آمار همایش جهانی اقتصاد هم گویای این است که صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ میلادی موجب تزریق هفت هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد دنیا شده و علاوه بر ایجاد ۲۹۲ میلیون فرصت شغلی جدید، از هر ۱۰ شغل در دنیا یکی مرتبط با توریسم بوده است.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جشنواره گل محمدی
... دیدن متن »

هفتمین جشنواره گل محمدی شهرستان اسکو عصر سه شنبه در روستای عنصرود با هدف معرفی ظرفیتهای گردشگری و فرصت های کشاورزی استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

عکس: وحید عبدی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» استمداد از مسئولان برای جلوگیری از تعطیلی موزه ای نفیس در کرج
... دیدن متن »

غیردولتی اشیای تاریخی، پول و تمبر، گنجینه ای نفیس در دل یک کتاب فروشی در شهر کرج است که آثاری از جنگ جهانی اول تا آغاز دوره قاجار درقالب تمبر، سکه، اشیا و عکس را در خود جای داده و این روزها در آستانه تعطیلی است.

این موزه تخصصی و شخصی توسط سید حسین موسوی سال ‌گذشته افتتاح شد، اما امروز اخباری مبنی بر احتمال تعطیل شدن آن به گوش می‌رسد، به طوری که از دومیلیون و ٥٠٠ تمبر، سکه، اسکناس، ورقه های پستی و کارت پستال تنها ٣٠٠ اثر بر روی دیوار آن باقی مانده و مابقی در کارتن های کاغذی در شرف پیوستن به تاریخ است. صاحب این موزه تخصصی در کرج که از هزینه شخصی و به دلیل علاقه خود به جمع آوری مجموعه ها، اقدام به برپایی آن کرده بود، این مکان تاریخی و هنری را وقف کرد تا بدون هزینه مردم از آن بازدید کنند.

این گنجینه چهار هزار جلد کتاب کودک، پول های کشورهای مختلف نظیر آلمان، کره، لیبی و چین، تفاوت های فرهنگی و جلوداری ایران اسلامی در فرهنگ را به تصویر می کشید. حتی در برخی از تمبرها با مضامین تهدیدهای اعتیاد می توان به این نکته تاریخی دست یافت که ١٢٠ سال پیش این تهدید تاریخی شناخته شده بود. تمبرهای چهره بزرگان و نهضت میرزا کوچک خان، تمبرهای تولد با بهای یک قران مربوط به زمان امیرکبیر که خود به گونه ای شناسنامه فرهنگی این مرز و بوم است. در این موزه که بنا به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور موزه کهکشان لقب گرفته، توسط نوه ارشد حاج آقا سید خندان یکی از بازاری‌ها و تجارقدیم که مجموعه ‌هایی از سکه، اسکناس و تمبر داشت. برپا شده و اولین تمبرهای جمع‌آوری شده توسط او نسل به نسل گشته تا به نسل چهارم او سید حسین موسوی رسیده است. تاریخ ١٤٠٠ ساله اسلام، تاریخ هخامنشی و سلسله های پادشاهی و به وجود آمدن کره زمین از دیگر آثاری است که در این موزه دیده می شود.

نامه های تجارت خانه حاجی محمود بنکدار، تفنگ و نارنجک جنگ جهانی اول که از آبهای نیلگون خلیج فارس بیرون آورده شده، سندهای قدیمی تجاری، چک های معاملاتی حتی درسالهای ١٩٦٠ میلادی همه وهمه حاکی از تمدن بالای ایران اسلامی است که باید به عنوان یک گنجینه مهم تاریخی آنها را حفظ کرد. سید حسین موسوی یکتا که از سن شش سالگی جمع آوری تمبر را آغاز کرده به خبرنگار ایرنا، می گوید: هرکسی برای خود کسب و کاری دارد و من هم نیازی به حمایت های مالی ندارم، حفاظت از این اشیای تاریخی را از روی علاقه انجام می دهم و نه ناچاری، اما آنچه مایه دلسوزی شده آن است که هیچ تلاشی برای معرفی و افزایش بازدیدکنندگان از این مجموعه تاریخی صورت نگرفته است.

وی افزود: بی مهری ها و حمایت نکردن جهت معرفی این موزه به مردم برای بازدید رایگان از آن، سبب شده برغم از دست دادن زندگی ام برای نگهداری ازاین موزه تخصصی راه به جایی نبرم، این موزه وقف شده بود و هزینه بازدیدی از گردشگران و بازدیدکنندگان دریافت نمی شد. این ایثارگر دوران دفاع مقدس با گذران وقت خود از گوشه ای از میراث فرهنگی و تاریخی ایران اسلامی نگهداری می کند تا آن را به نسل های آینده منتقل کند.

وی می گوید: سال گذشته این موزه به عنوان موزه برتر کشور شناخته شده و امروز شاهد آن هستیم که به دلیل مشکلاتی از جمله اطلاع رسانی نکردن برای جذب بازدید کننده در آستانه تعطیلی قرار گرفته است. موسوی گفت: این موزه اشتغالزایی برای ٥٠ نفر را به همراه داشت که آخرین کارمند آن نیز هفته گذشته این مکان مهم تاریخی را ترک کرد. این هنرمند اضافه کرد: حدود ٢ میلیون و ٥٠٠ هزار قطعه تمبر در این موزه موجود است. از هر واقعه‌ای که بخواهید از ستاره‌های آسمان تا اجسام زیرزمین، از تاریخ ایران و کره زمین تا به امروز تمبر دارم که به این مجموعه باید ١١٠ تمبر طلا را هم باید اضافه کرد. وی تمبر طلا را مربوط به دوره مظفر الدین شاه، تمبرهای منحصر به فرد و کوپن های مربوط به زمان قاجار از از دیگر آثار تاریخی این موزه عنوان کرد. موسوی خاطرنشان کرد: چندسال پیش دو میلیارد تومان برای خرید مجموعه ام به من پیشنهاد شد، اما من موافق فروش نبودم. با وقف تمبرهایم در خانواده دچار مشکل شدم و اختلاف‌های خانوادگی شروع شد و به جدایی از همسر و فرزندانم رسید. همسرم معتقد بود وقتی پسر ٢٤ ساله ام بیکار است و به دنبال کار می‌گردد چرا باید تمبرهای خود را وقف کنیم، اکنون هم با حمایت مالی پدرم همچنان در راه حفظ این مجموعه تاریخی تلاش می کنم. وی خاطرنشان کرد: تنها حمایتی که مدنظر داشتم اطلاع رسانی برای اطلاع عموم و استفاده از این گنجینه تاریخی و هنری ایران اسلامی و جهان بود.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ایران از دید گردشگران اندونزیایی/ کمک به همنوع از روحیات آنهاست
... دیدن متن »

پس از لغو روادید برای ورود اتباع اندونزی به ایران، تعداد گردشگرانی که از این کشور جنوب شرق آسیا به ایران سفر می‌کنند، به طور قابل توجهی افزایش داشته است.

 سایت خبری کمپاس در گزارشی درباره ایران از دید گردشگران اندونزیایی که رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی آن را به فارسی ترجمه و برای انتشار در اختیار مهر قرار داده، نوشته است: ایران یکی از کشورهای مشهور به‌عنوان مقصد گردشگری در دنیا محسوب نمی‌شود؛ تحریم‌های ۳۰ ساله چند کشور علیه ایران موجب شده است تا گردشگران نگاه ویژه‌ای به ایران نداشته باشند. این در حالی است که این کشور مملو از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی است.

بر اساس این گزارش، خبر خوب برای دارندگان گذرنامه اندونزی این است که دیگر نیازی به اخذ ویزا سفارت این کشور در اندونزی نیست زیرا ایران به دارندگان گذرنامه‌های اندونزیایی روادید بدو ورود ارائه می‌کند. گردشگران اندونزیایی که به ایران سفر کرده‌اند، از این کشور به عنوان یکی از مقاصد گردشگری بسیار زیبا و جذاب یاد می‌کنند.

«ریسا بلوسفیر» نویسنده و یکی از گردشگران اندونزیایی که به ایران سفر کرده، در بخشی از کتاب خود با عنوان «Born to Travel» که توسط انتشاراتی Gramedia Pustaka Utama به چاپ رسیده، چنین می‌نویسد: «زمانی که تصمیم به سفر به ایران گرفتم، این کشور برای من بسیار ناشناخته بود. سوالات زیادی در خصوص ایران همراه با ترس در ذهن من وجود داشت که موجب می‌شد بیش از پیش برای بازدید از این کشور مشتاق باشم.»

«فری هو» نیز به عنوان مبتکر اصلی کتاب «Born to Travel» که او نیز به ایران سفر کرده است، چنین می‌گوید: «نباید پیش از سفر به ایران به اخبار بین المللی منفی علیه این کشور توجهی داشت. زیرا تجربه‌ای که شما از سفر به ایران کسب خواهید کرد، ۱۸۰ درجه متفاوت با اخبار منتشر شده در سطح رسانه‌های بین المللی است.

ایرانیان دوستدار اتباع خارجی هستند. آنان علیرغم تسلط کم به زبان انگلیسی علاقمند هستند با اتباع خارجی گفتگویی را آغاز کنند». وی می‌افزاید: «در ایران نه تنها بزرگسالان بلکه کودکان نیز دوست دارند با گردشگران خارجی در کشورشان آشنا شوند و با آنان سخن بگویند. روزی پس از از پایان گفتگو با یکی از ایرانیان به عنوان یادگاری یک Wayang Kulit (صنایع دستی اندونزی) به او هدیه دادم.

عکس العمل او برای من فوق العاده بود؛ او ساعت مچی خود را باز و آن را به من هدیه داد و اصرار من برای نپذیرفتن آن نیز بی فایده بود». «ریسا بلوسفیر» درباره سفر خود به ایران چنین می‌گوید: «بیان خوش، روحیه کمک به هم نوع، احترام به یکدیگر صفاتی است که برای توصیف یک ایرانی می‌توان به کار برد. ۹۰ درصد ایرانیان چنین صفات و روحیاتی دارند. ایرانیان علاقه ویژه به یادگاری دادن به گردشگران خارجی دارند. در طول سفر به ایران من هدایا و یادگاری‌های بسیاری را از ایرانیانی دریافت کردم که برای اولین بار بود با آنان ملاقات می‌کردم». وی ادامه داد: «سفر یکماهه به ایران بسیار هیجان انگیز بود. ایران کشور وسیع و بسیار زیبایی است. در این کشور همچنین صنایع فرهنگی و هنری بسیار یافت می‌شود. ایران همچنین جاذبه‌های گردشگری تاریخی فراوانی دارد. غذاهای ایرانی نیز فوق العاده است.»

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید