تیوال گردشگری
T1 : 04:24:42
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
ویرانه‌ای به نام کاخ ناصری | عکس
» ویرانه‌ای به نام کاخ ناصری
... دیدن متن »

اینجا کاخ ناصری روستای شهرستانک استان البرز است، این کاخ ۱۴۰ ساله که روزگاری همچون نگینی در انتهای روستای شهرستانک می‌درخشید با وجود ثبت در فهرست آثار ملی امروز چنین وضعیتی دارد. به گزارش ایسنا، یکی از ویژگی‌های این منطقه که نظر ناصرالدین شاه را برای ساخت کاخی ییلاقی جلب کرده بود، وضعیت خاص و امتداد شرق-غربی دره شهرستانک است، این وضعیت باعث شده تا خورشید در اکثر ساعات روز بر فراز دره بتابد، به همین دلیل در فصل بهار و تابستان تابش مداوم خورشید در کنار برف‌های موجود کوه‌های اطراف هوای دلنشینی را در این دره به وجود می‌آورد.

نمای کاخ ناصری که توسط کمال‌الملک به تصویر در آمده است

از صدور دستور ناصرالدین شاه تا ساخت کاخ سه سال زمان لازم بود اما از آن به بعد شاه قاجار هر سال مراسم آشپزان در این کاخ به راه می‌انداخت. «اعتمادالسلطنه» در کتاب خاطرات خود در این‌باره می‌نویسد: هر سال در یک روز معین ناصرالدین شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و دیگر نزدیکان خود به شهرستانک می‌آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه می‌انداخت.

 پس از ترور ناصرالدین شاه و پایان سلطنت وی، دیگر به این کاخ توجهی نشد، با انقراض سلسله قاجار، وضعیت کاخ ناصری با مرور زمان به مراتب بدتر شد زیرا در دوران پهلوی‌ها اهتمامی برای نگهداری کاخ وجود نداشت و طبقه دوم کاخ در همین دوره فروریخت تا اینکه در نهایت کاخ در سال ۴۸ برای اقامت موقت کوهنوردان به سازمان تربیت بدنی واگذار شد تا هر روز ماهیت تاریخی خود را بیشتر از دست بدهد و به یک ویرانه بی ارزش شبیه شود.

 این اثر ملی با توجه به موقعیت مناسبی که دارد می‌تواند در فصول مختلف، سیل زیادی از گردشگران را به خود جلب کند اما در این مدت فقط چند آلاچیق بدقواره و نامانوس با بافت منطقه در کنار این کاخ جا خوش کرده است و کاخ ناصری که شاه قاجار روزگاری از جاده کالسکه‌رو شاهی و مسیر توچال به آن رفت و آمد داشت در وضعیتی اسفناک رها شده است.

 گفتنی است با احداث اتوبان تهران – شمال و تونل منحصر به فرد «‌تالون»، فاصله 88 کیلومتری این روستا تا تهران (از مسیر جاده چالوس) آن هم با حجم بالای ترافیک در بسیاری از روزهای مختلف سال، تنها به چند کیلومتر کاهش یافته و در کمتر از 20 دقیقه می‌توان از تهران به این روستا رسید بنابراین این کاخ در صورت رسیدگی می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری البرز تبدیل شود.

منبع: ایسنا

مریم زارعی این را خواند
بهزاد هندی و شکوه حدادی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
گنبد سلطانیه؛ زنجان... دیدن متن »

در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری شرق زنجان و در قسمت جنوبی محور زنجان – تهران بزرگترین گنبد آجری جهان خودنمایی کرده و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.گنبد سلطانیه به عنوان شاهکاری از معماری اسلامی، به عنوان بلندترین گنبد آجری جهان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌است.

عکس: محمد جعفری / تسنیمگنبد سلطانیه؛ زنجان | عکس گنبد سلطانیه؛ زنجان | عکس گنبد سلطانیه؛ زنجان | عکس گنبد سلطانیه؛ زنجان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۳ روز پیش، دوشنبه
امیرمسعود فدائی، بهزاد هندی و مریم زارعی این را دوست دارند
این گنبد بزرگترین گنبد خشتی دنیاست. اما از نظر ارتفاعء با ارتفاع 51 متر بعد از گنبد کلیسای سانتا ماریا دلفوره ایتالیا و گنبد موزه ایا صوفیه استانبول سومین گنبد مرتفع دنیاست.
۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
دشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد... دیدن متن »

هرساله از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد,دامنه کوه ها و تپه های زیبای بخش اختر آباد واقع در شهرستان ملارد پوشیده از گلهای شقایق می شود.​

عکس: مریم هاشمی / باشگاه خبرنگاراندشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد | عکس دشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد | عکس دشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد | عکس دشت گل های شقایق اختر آباد‎، ملارد | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۴ روز پیش، یکشنبه
امیرمسعود فدائی، نیلوفر ثانی، مریم زارعی، فهیمه تردست و مهرناز این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
ییلاق «سوباتان»... دیدن متن »

ییلاق سوباتان در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را میزبان می شود. این ییلاق یکی از سرسبزترین و زیباترین ییلاق های کشور است که در ۲۲ کیلومتری شهر لیسار از توابع تالش و در ۳۶ کیلومتری شمال غرب تالش استان گیلان قرار دارد.

مجتبی محمدی / ایرناییلاق «سوباتان» | عکس ییلاق «سوباتان» | عکس ییلاق «سوباتان» | عکس ییلاق «سوباتان» | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۵ روز پیش، شنبه
فروغ یعقوبی، بهزاد هندی، مریم زارعی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«شبِ سپیدِ» موزه‌های ایران با استقبال گالری‌ها | عکس
» «شبِ سپیدِ» موزه‌های ایران با استقبال گالری‌ها
... دیدن متن »

رئیس ایکوم ایران گفت: به پیشنهاد ایکوم ایران و بر اساس تجربه‌ی جهانی از موزه‌های دنیا، بیش ار ۲۰ گالری در تهران، اصفهان و برخی شهرهای کشور امروز جمعه ۲۸ اردیبهشت هم‌پای موزه‌های کشور تا ساعت ۲۲ فعال هستند.

سید احمد محیط طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به درخواست ایکوم ایران برای باز بودن موزه‌های زیرنظر سازمان میراث فرهنگی از ساعت ۲۰ تا ۲۲، ادامه داد: در کنار موافقت سازمان، برخی موزه‌های دیگر مانند موزه دفاع مقدس نیز به این طرح وارد شدند و آن‌ها نیز در طرح "شبِ سپید موزه‌ها" وارد می‌شوند.

او استفاده از نام "شب سپید" موزه را پیشنهادی از سوی ایکوم جهانی دانست و افزود: بر این اساس قرار است، بیش از ۲۰ گالری در تهران و چند گالری در اصفهان و شیراز و برخی شهرهای دیگر تا آن ساعت باز باشند، که قرار است اطلاع‌رسانی مناسب را انجام دهند. وی گالری‌ها را فرم دیگری از فضاهای فرهنگی دانست و ادامه ‌داد: گالری‌ها در کشورهای اروپایی همراه با موزه‌های خود هستند، چون بیشتر به مفهوم فرهنگی بحث توجه می‌کنند؛ یعنی جنبه فرهنگی مورد نظر گالری را دارند، آن‌ها عرضه‌کننده آثار فرهنگی تاریخی هستند.

به گفته‌ رئیس ایکوم ایران، شبِ سپیدِ موزه‌ها، قرار است رفتاری متفاوت با دیگر شب‌های سال داشته باشند، چون این روز و شب با دیگر زمان‌های سال فرق دارند.

منبع: ایسنا

۵ روز پیش، شنبه
بهزاد هندی این را خواند
بنا بر متن خبر ظاهرا این برنامه برای دیروز بوده و کمی دیر در تیوال درج شده است.
۵ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جای خالی ایران در بزرگترین نمایشگاه صنایع دستی اروپا | عکس
» جای خالی ایران در بزرگترین نمایشگاه صنایع دستی اروپا
... دیدن متن »

 جای ایران در نمایشگاه Foire de Paris که بزرگترین نمایشگاه اروپاست و در آن علاوه بر محصولاتی مانند خوراک و تجهیزات خانه داری، صنایع دستی و سوغات نیز معرفی می شود؛ خالی است.

 نمایشگاه Foire de Paris که در نوع خود یکی از بزرگ ترین نمایشگاه ها از نوع خود در اروپا محسوب می شود ۲۷ اپریل تا ۸ می در مرکز نمایشگاههای پاریس در کشور فرانسه برپا شد این رویداد جزو قدیمی ترین نمایشگاههای جهان است که تا کنون ۱۱۴ دوره از برگزاری آن می گذرد.

این برنامه طی سالها تغییر ماهیت داده و یا تغییر نام پیدا کرده بود تا اینکه در دوره های اخیر هر کدام از بخش ها که زمانی جدا از هم در هر گوشه ای از شهر برپا می شد، تجمیع شده و حالا در مرکز نمایشگاههای شهر میزبان بازدیدکنندگان است. بازدیدکنندگانی که یا فرانسوی ها هستند و یا گردشگرانی که می دانند در این تاریخ چنین رویدادی برپا می شود و از این نمایشگاه دیدن می کنند.

در این نمایشگاه از شیرمرغ تا جان آدمیزاد را می توان پیدا کرد از صنایع دستی و سوغات بیش از ۵۰ کشور تا ارائه و معرفی محصولات و تجهیزات خانه داری، اسباب بازی، آشپزخانه و دکوراسیون، غذا و نوشیدنی، پوشاک و ... . می توان در این نمایشگاه به سالنی رفت که در آن غذای کشورهای مختلف فروخته می شود و بعد از آن به سراغ خرید عطر رفت اما در کنارش سری هم به بازار صنایع دستی کشورها زد و با سوغات آنها آشنا شد و خریداری کرد. می توان با شرکت های بزرگ تجاری در زمینه دکوراسیون و تجهیزات هتلی و خانه داری آشنا شد و همان جا سفارش های بزرگ داد و یا اینکه به عنوان بازدیدکننده خریدهای کوچک تر انجام داد. در میان همه غرفه های کشورهای جهان که در این برنامه حضور داشتند جای ایران خالی بود. ایران در این برنامه هیچ سالی جایگاهی ندارد آن هم با وجود ظرفیت و توانایی بالایی که در حوزه صنایع دستی و سوغات دارد. چون ایران هیچ گاه اعلام نیاز نکرده که باید در این نمایشگاه بزرگ اروپایی حضور داشته باشد.

ا این وجود اما در میان غرفه هایی که مربوط به بخش سوغات و صنایع دستی هست یکی دو غرفه کوچک را می توان به سختی پیدا کرد که توسط برخی از هنرمندان ایرانی مقیم فرانسه برپا شده تا محصولات خودشان را معرفی و عرضه کنند. مرضیه دادخواه یکی از این فروشندگان صنایع دستی است که در این برنامه به صورت شخصی، صنایع دستی ایرانی می فروخت او به خبرنگار مهر می گوید: بسیاری از کشورها غرفه های بزرگی دارند و به خصوص محصولاتشان را با حمایت دولت آن کشور عرضه می کنند اما از ایران کسی حضور پیدا نمی کند مگر من و یک هنرمند دیگر که چون مقیم پاریس هستیم و از میزان اهمیت و زمان برپایی این نمایشگاه آگاه هستیم اقدام به شرکت در نمایشگاه می کنیم. وگرنه از طرف سازمان میراث فرهنگی حمایتی نمی شویم من این موضوع را بارها به معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گفته ام اما نتیجه ای نگرفته ام. من معتقدم که باید ایران در این نمایشگاه حضور داشته باشد چون سوغات و صنایع دستی متنوعی در کشورمان داریم.

او می گوید: من با هزینه شخصی در این نمایشگاه توانسته ام یک غرفه کوچک داشته باشم از حضورم هم راضی هستم چون مشتری های زیادی به سراغم می آیند و حضور در این نمایشگاه تبلیغ برای کارم محسوب می شود.

دادخواه ادامه می دهد: با حدود ۷ هنرمند صنایع دستی در ایران کار می کنم که سرامیک سفال خاتم و ... برایم از ایران به فرانسه می فرستند اما فرانسوی ها بیشتر از سرامیک استقبال می کنند به همین دلیل بیشترین فروش من چه در مغازه ای که به صنایع دستی ایرانی در پاریس اختصاص داده ام و چه در این نمایشگاه، سرامیک است.

مرضیه دادخواه یک سال در این نمایشگاه عنوان بهترین غرفه را هم کسب کرد به این دلیل که توانسته بود در کمترین فضا بهترین صنایع دستی را به خوبی معرفی کند. او لوح تقدیرش را نیز همچنان در غرفه به نمایش می گذارد.

در نمایشگاه Foire de Paris رقابت برای عرضه و معرفی محصولات هر یک از کشورها زیاد است به خصوص در بخش سوغات و صنایع دستی که هر کشوری سعی می کند بیشترین محصولات را عرضه کند در این میان اما طراحی غرفه ها چندان پیچیده نیست و کشورها بابت طراحی غرفه هزینه زیادی نمی کنند چون مخاطب این نمایشگاه مردم عادی هستند. مردمی که باید برای ورود به این نمایشگاه ورودیه نیز پرداخت کنند. این مردم می دانند که اگر به این نمایشگاه بروند هر جنس و کالایی را به ارزان ترین قیمت خریداری می کنند.

منبع: مهر

فهیمه تردست این را خواند
مریم زارعی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
برداشت گل گاو زبان؛ گیلان... دیدن متن »

شهرستان رودسر بزرگ‌ترین تولیدکننده گل‌گاوزبان کشور می باشد.مناطق کوهستانی اشکورات رحیم آباد رودسر با ۴۷۰ هکتار مساحت زیرکشت و برداشت ۲۲۰ تن قطب تولید گل گاوزبان کشور است. رودسر با تولید با ۷۵ درصد تولید گل گاوزبان از مناطق مهم تولید این گیاه دارویی در ایران و بعنوان پایتخت گل گاو زبان ایران شناخته شده است.

عکس:امید رجبی پوربرداشت گل گاو زبان؛ گیلان | عکس برداشت گل گاو زبان؛ گیلان | عکس برداشت گل گاو زبان؛ گیلان | عکس برداشت گل گاو زبان؛ گیلان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲۴ اردیبهشت
مریم زارعی، امیرمسعود فدائی، فهیمه تردست، فروغ یعقوبی و Mahaaak این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خروج ارز همراه مسافر نصف شد | عکس
» خروج ارز همراه مسافر نصف شد
... دیدن متن »

در تازه‌ترین تغییرات اعمال شده در ضوابط ورود و خروج ارز مسافری مجموع خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر تا سقف ۵۰۰۰ یورو تعیین می‌شود. این رقم نسبت به ۱۰ هزار یوروی قابل خروج قبلی نصف شده است.

بانک مرکزی در جریان تغییراتی که در سیاست‌های ارزی خود در فروردین ماه امسال اعمال کرده است، شرایط تازه‌ای برای ارز مسافری ایجاد کرد. از تغییراتی در میزان ارز اختصاص یافته به مسافران تا حجمی که آنها می‌توانند از کشور خارج کنند.

در سال گذشته بود که با اصلاح دستورالعمل اجرایی "ضوابط ناظر بر ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر"، مبلغ قابل حمل برای خروج از کشور تعریف شد به طوری که در راستای اجرای قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم اعلام شد که سقف خروجی و ورودی ارز ۱۰ هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزها است و بیش از این مبلغ ممنوع بوده و پولشویی محسوب می‌شود.

اما در تازه‌ترین بازنگری که در روابط ورود و خروج ارز مسافری انجام شده، مبلغ قابل حمل تا ۵۰ درصد کاهش یافته است و بر این اساس خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام همراه مسافر مجموعا تا سقف۵۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای هوایی و تا سقف مبلغ ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای زمینی، ریلی و دریایی مجاز است. این در حالی است که خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام مازاد بر۵۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای مرزهای هوایی و مبلغ ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای مرزهای زمینی، ریلی و دریایی توسط هر مسافر به خارج از کشور، منوط به اظهار آن در زمان ورود و مشروط به ارائه رسید چاپی حاوی کد رهگیری صادره از سوی باجه بانک ملی ایران و تا سقف مبلغ مندرج در رسید در مبادی خروجی به گمرک خواهد بود. همچنین بر اساس ضوابط جدید، ورود ارز به صورت اسکناس به کشور مجاز بوده و برای مبالغ تا۵۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها الزامی به اظهار آن به گمرک وجود ندارد.

در صورت ورود ارز به صورت اسکناس بیش از این مبلغ، بانکها مجاز به پذیرش آن به صورت سپرده بوده و در صورت درخواست سپرده‌گذار، عین آن به همراه سود مربوطه به صورت ارزی به وی پرداخت خواهد شد. در کنار تغییراتی که در ضوابط ورود و خروج ارز همراه مسافر اعمال شده است از چندی پیش و در جریان سیاست تک نرخی شدن ارز، یکی از سیاست‌های اجرایی شده به تغییر در حجم ارز اختصاص یافته به مسافران بر می‌گردد به طوری که ارز مسافرتی برای یکبار سفر در سال تا حدود ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود.

ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم‌مرز و مشترک‌المنافع به غیر از عراق نیز ۵۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها است. تا پیش از سیاست دولت برای تک نرخی شدن ارز و اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار، هر چند که تخصیص ارز مبادله‌ای به مسافر متوقف شده بود، ولی می‌توانستند با ارائه پاسپورت، کارت ملی و بلیت به صرافی بانک‌ها تا سقف ۵۰۰۰ دلار ارز دریافت کنند نرخ آن تفاوت چندانی با بازار نداشت و حدود ۱۵ تا ۲۰ تومان روی هر دلار ارزان‌تر عرضه می‌شد.

منبع: ایسنا

سارا صادقیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جنگل جیسا... دیدن متن »

جیسا روستایی زیبا در نزدیکی کلارآباد شهرستان عباس آباد است. در ادامه تصاویری از جنگل زیبای این منطقه مشاهده می کنید.

عکس:پدرام پارسایی / خبرنگارانجنگل جیسا | عکس جنگل جیسا | عکس جنگل جیسا | عکس جنگل جیسا | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲۳ اردیبهشت
Mahaaak، مریم زارعی، بهزاد هندی، فهیمه تردست و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۱۰۰ هزار ایرانی سال ۲۰۱۷ به روسیه سفر کردند | عکس
» ۱۰۰ هزار ایرانی سال ۲۰۱۷ به روسیه سفر کردند
... دیدن متن »

معاون آژانس فدرال توریسم روسیه در حاشیه نشست بین المللی اقتصادی روسیه و جهان اسلام در شهر کازان به خبرنگاران گفت تعداد گردشگران ایرانی که به روسیه سفر می کنند افزایش چشمگیری داشته است و تقریبا ۱۰۰ هزار ایرانی سال ۲۰۱۷ به روسیه سفر کردند.

به گزارش تاس، الکسی کانیوشکوف ضمن اشاره به اینکه میزان سفر گردشگران ایرانی به روسیه ۶۲ درصد افزایش یافته است، گفت: سفر گردشگران ایرانی به روسیه رشد چشمگیری داشته و تقریبا به ۱۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

کانیوشکوف همچنین عنوان کرد که پس از برگزاری جام جهانی فوتبال در روسیه، تعداد گردشگران کشورهای اسلامی همچون ایران در روسیه باز هم افزایش خواهد یافت. در این نشست اقتصادی که برای دهمین سال در شهر کازان روسیه برگزار می شود، نهادهای دولتی و غیردولتی از کشورهای اسلامی که در زمینه های اقتصادی با فدراسیون روسیه همکاری دارند، گرد هم می آیند. به گزارش ایرنا، چندی پیش سازمان توریسم روسیه از افزایش۱۲ درصدی تعداد گردشگران ایرانی در این کشور خبر داده بود.

براساس این گزارش، در میان کشورهایی که سفر شهروندانشان به روسیه رشد چشمگیری داشته است، پس ازکانادا و هند نام ایران به چشم می خورد. براساس داده های سازمان توریسم روسیه، سفرهای توریستی ایرانیان به روسیه در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۲ درصد رشد داشته و همین مساله باعث شده است که ایران در لیست پر سفرترین گردشگران خارجی به روسیه قرار بگیرد.

در سال های اخیر روسیه در فضای گردشگری ایران به یک مقصد شناخته شده و پرفروش تبدیل شده است به طوری که در بین ۲۴.۵ میلیون توریست خارجی وارد شده به روسیه در سال ۲۰۱۷ ، بیشترین توریست ها از کشور های چین و آلمان بوده اند. به گزارش ایرنا، از سال ۲۰۱۰ تاکنون صنعت توریسم داخلی و خارجی روسیه رشدی ۲۰ درصدی را تجربه کرده است تا جایی که در سال ۲۰۱۷ سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی روسیه به ۳.۴ درصد رسید.

منبع: ایرنا

امیرمسعود فدائی و مهرناز این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
شهر تاریخی «خوسف»... دیدن متن »

«خوسف» یکی از کهن ترین شهرهای خراسان جنوبی می باشد که بافت های قدیمی با آثار تاریخی از ویژگی های شاخص این شهر محسوب می شود و به لحاظ موقعیت طبیعی و واقع شدن بر روی هسته مقاوم از زمین لرزه در امان مانده است. مساجد، آب انبارها، مدرسه، قلعه، خانه های علوی و مالکی و آرامگاه ابن حسام از جمله بناهای ارزشمند و تاریخی در شهر خوسف هستند.

عکس:امین رحمانی / ایرناشهر تاریخی «خوسف» | عکس شهر تاریخی «خوسف» | عکس شهر تاریخی «خوسف» | عکس شهر تاریخی «خوسف» | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۱۹ اردیبهشت
فهیمه تردست و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
سد « گاران »... دیدن متن »

سد « گاران » یک سد خاکی بر روی رود گاران از شاخه‌های رود سیروان است که در ۱۵ کیلومتری شمال شرق مریوان در استان کردستان واقع شده است. ساخت سد در سال ۱۳۸۱ آغاز شد و در سال ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید. این سد ۶۲ متر ارتفاع و قابلیت ذخیره‌سازی ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب را دارد. این سد تأمین آب ۱۰۴۵۰ هکتار اراضی کشاورزی شهرستان مریوان و آب آشامیدنی شهر مریوان را نیز تأمین می‌کند. بارندگی های یک ماه اخیر در استان کردستان موجب سرریز شدن آب این سد شده است.

عکس:سید مصلح پیر خضرانیان / ایرناسد « گاران » | عکس سد « گاران » | عکس سد « گاران » | عکس سد « گاران » | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۱۸ اردیبهشت
مریم زارعی، بهزاد هندی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردشگری جهان به روایت آمار و ارقام | عکس
» گردشگری جهان به روایت آمار و ارقام
... دیدن متن »

 در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۱.۳ میلیارد نفر سفر کردند و مجموع درآمد این صنعت بزرگ به ۱.۲۳ تریلیون دلار رسید.سازمان جهانی گردشگری در گزارش سالانه خود از آمار و ارقام گردشگری بین‌المللی در سال ۲۰۱۷ رونمایی کرد که همچنان نشان از افزایش تقاضا برای گردشگری بین‌المللی در تمامی نقاط جهان دارد.

چینی‌ها همچنان «ولخرج‌ترین گردشگران جهان»

 هم‌ اقتصادهای پیشرفته و هم کشورهایی با اقتصاد نوظهور رشد خوبی از نظر میزان هزینه‌کرد گردشگران در مقاصد بین‌المللی در سال ۲۰۱۷ به ثبت رساندند که در این میان آمریکایی‌ها در مجموع ۱۲ میلیارد دلار بیشتر از سال قبل آن در مقاصد خارجی هزینه کردند که حاکی از رشد ۹ درصدی است. میزان هزینه‌کرد توریست‌های آمریکایی‌ در مقاصد خارجی طی سال ۲۰۱۷ در مجموع به ۱۳۵ میلیارد دلار رسیده است. گردشگران چینی‌ها در حالی سال گذشته ۸ میلیارد دلار بیشتر (۵ درصد رشد) از سال گذشته آن هزینه کردند که مجموع هزینه آن‌ها در سال به رقم چشمگیر ۲۵۸ میلیارد دلار در جهان می‌رسد تا این کشور مهم‌ترین صادرکننده توریست در جهان باشد و توریست‌های چینی در مجموعه بیشترین هزینه‌ را در کشورهای مختلف خرج می‌کنند. توریست‌های آلمانی با ۸۴ میلیارد دلار، بریتانیایی‌ها با ۶۳ میلیارد دلار و فرانسه با ۴۱ میلیارد دلار پس از چین و آمریکا، بیشترین هزینه را در مقاصد گردشگری خارجی در سال ۲۰۱۷ داشته‌اند. گردشگران روس و برزیلی نیز به ترتیب ۵ و ۷ میلیارد دلار نسبت به سال گذشته خود بیشتر در کشورهای مختلف هزینه کردند. هزینه بالای گردشگران نشان دهنده افزایش ارتباطات، تسهیل اخذ ویزا و شکوفایی اقتصاد جهانی است. در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۱.۳۲۳ میلیارد نفر توریست‌ برای بازدید از مقاصد سایر کشورها خاک کشور خود را ترک کردند.

 کشورهایی که بیشترین هزینه را صرف گردشگری می‌کنند

 آمریکا پردرآمدترین کشور

در فهرست پردرآمدترین مناطق گردشگری جهان به تفکیک کشور، آمریکا با ۲۰۶ میلیارد دلار در جایگاه نخست قرار گرفته و اسپانیا با ۶۰ میلیارد دلار، تایلند با ۵۰ میلیارد دلار، چین با ۴۴ میلیارد دلار و فرانسه با ۴۲ میلیارد دلار در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

 پردرآمدترین کشورهای جهان از محل گردشگری

 

اروپا میزبان بیشترین گردشگر بین‌المللی

 

در سال ۲۰۱۷ میلادی، قاره اروپا در مجموع پذیرای ۵۱ درصد از گردشگران بین‌المللی بود و پس از آن منطقه آسیاپاسیفیک و آمریکا نیز به ترتیب ۲۴ و ۱۶ درصد از کل توریست‌های بین‌المللی را جذب کردند. سهم مناطق آفریقا و خاورمیانه از گردشگران بین‌المللی سال ۲۰۱۷ نیز به ترتیب ۵ و ۴ درصد بوده است. از لحاظ درآمدهای حاصل از گردشگری بین‌الملل در سال ۲۰۱۷ نیز قاره اروپا ۳۷ درصد این درآمدها را به خود اختصاص داد و منطقه آسیاپاسیفیک ۳۰ درصد، آمریکا ۲۵ درصد، خاورمیانه ۵ درصد و آفریقا ۳ درصد از مجموع درآمد بین‌المللی گردشگری در سال گذشته میلادی (۱.۲۳۷ تریلیون دلار) را از آن خود کردند.

 

از نقطه نظر تعداد گردشگر، قاره اروپا در سال گذشته میلادی میزبان ۶۷۱ میلیون نفر گردشگر بین‌المللی بوده که درآمد ۴۵۰ میلیارد دلاری را برای آنها به ارمغان آورده است. همچنین ۲۰۷ میلیون نفر نیز به قاره آمریکا سفر کردند که با درآمد ۳۱۳ میلارد دلاری همراه بوده است. منطقه آسیاپاسیفیک، آفریقا و خاورمیانه نیز به ترتیب ۳۲۴، ۶۳ و ۵۸ میلیون توریست در سال گذشته میلادی داشته‌اند که ۳۷۱، ۳۳ و ۵۸ میلیارد دلار نیز از محل آنها درآمد حاصل شده است.

شمار گردشگران بین‌المللی در هر منطقه و قاره بزرگ جهان به صورت جزئی‌تر نیز در این گزارش بررسی شده است. در قاره اروپا به عنوان مثال منطقه جنوب و مدیترانه‌ای میزبان ۲۲۸ میلیون گردشگر خارجی بوده که درآمد ۱۷۵ میلیون دلاری را به ارمغان آورده است. غرب اروپا نیز با جذب ۱۸۱ میلیون دلار، درآمد ۱۴۵ میلیون دلار را به ثبت رسانده است. همچنین شمال اروپا ۸۰ میلیون و مرکز و شرق اروپا ۱۲۶ میلیون توریست خارجی در سال گذشته داشته‌اند.

آسیا ـ اقیانوسیه نیز به چهار منطقه شمال شرق آسیا، جنوب آسیا، جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه تقسیم شده که بیشترین سهم از گردشگران بین‌المللی با ۱۵۴ میلیون نفر مربوط به شمال شرق آسیا و کمترین آن با ۲۵ میلیون نفر مربوط به جنوب آسیا است.

در قاره بزرگ آمریکا نیز آمریکای شمالی ۱۳۱ میلیون توریست خارجی در سال گذشته جذب کرده که با درآمد ۲۴۴ میلیون دلاری همراه بوده است. آمریکای جنوبی نیز پذایری ۲۵ میلیون توریست بین‌المللی بوده و ۲۷ میلیون دلار از این محل درآمد کسب کرده است. منطقه کارائیب و آمریکای مرکزی نیز به ترتیب ۲۵ و ۱۱ میلیون گردشگر داشته‌اند و ۳۰ و ۱۱ میلیون دلار نیز درآمد کسب کرده‌اند.

نمودار گردشگری جهانی از سال ۱۹۵۰ تا چشم‌اندازه ۲۰۳۰ نیز نشان از رشد چشمگیر این صنعت بزرگ در نزدیک به ۷۰ سال اخیر دارد. در سال ۱۹۵۰ شمار گردشگران بین‌المللی تنها به ۲۵ میلیون نفر می‌رسید، در حالی که این رقم در حال حاضر بالغ بر ۱.۳ میلیارد نفر است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ به ۱.۸ میلیارد نفر برسد.

 نمودار رشد گردشگری بین‌الملل از سال ۱۹۵۰ تا چشم‌اندازه ۲۰۳۰

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
توصیف جهانگرد فرانسوی از ایران | عکس
دوباره باز می گردم؛ برای دیدن مردم ایران و کویرهای شگفت انگیزش
» توصیف جهانگرد فرانسوی از ایران
... دیدن متن »

یانیک مورل yannick Morel جهانگرد فرانسوی پس از سفر به ایران خود را سفیر صلح و انسان دوستی مردم ایران دانسته و می گوید : به هر جای دنیا که سفر کنم با افتخار مردمان را به دیدار سرزمین پارس بر می انگیزانم .

مورل ۴۷ ساله که از ۲۰ سالگی سفر را به عنوان مهم‌ترین بخش زندگی خود برگزیده و انجام داده است ۱۵ سال استاد فیزیک دانشگاه بوده اما چند سالی است که به صورت پروژه‌ای به عنوان مدیر توسعه فناوری اطلاعات فعالیت دارد و علت را چنین توضیح می‌دهد: کار پروژه‌ای نسبت به شغل دایمی درآمد کمتری دارد اما به من فرصت سفر کردن می‌دهد که برایم بسیار مهم و مسافرت بخش مهم و اولویت زندگی من است.

این جهانگرد فرانسوی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در توصیف سفرش به ایران گفت: در سفر ۲۱ روزه‌ام به ایران که از نیمه اردیبهشت تا هفته اول خرداد ماه ۹۶ به طول انجامید شهرهای تهران، یزد، تبریز، کرمان و رشت را دیدم و در دریای بی‌نظیر کویرهای شهداد و لوت غوطه ور شدم و صد‌ها عکس از کلوت‌های شگفت انگیز گرفتم. یانیک مورل افزود: عکس‌هایی که من از این سفر در اینترنت منتشر کردم و صحبت‌هایی که با مردم اطرافم داشتم سبب شده که بسیاری از شهروندان دیگر کشور‌ها برای سفر به ایران برنامه ریزی کنند من به آن‌ها گفته‌ام که وقتی قدم به خاک ایران بگذارید‌‌ همان لحظه از آنچه می‌بینید نسبت به آنچه در باره ایران شنیده و می‌دانید، متحیر می‌شوید.

این جهانگرد از تجربه خود در سفر به ایران چنین یاد می‌کند: در بدو ورود به تهران از مدنیت و پیشرفت‌های یک جامعه شهری مدرن و وجود آزادی‌های اجتماعی متحیر شدم چرا که در رسانه‌های غربی از ایران فقط اخبار هدایت شده منفی و محدودی در ارتباط با سیاست منتشر می‌شود اما چیزی از وضعیت پیشرفته اجتماعی و فرهنگی و طبیعت این کشور در رسانه‌های غربی انتشار نمی‌یابد. مورل می‌افزاید: با مسلمانان فرانسه و کشورهای دیگر در اروپا روبرو شده بودم و آن‌ها را انسان‌های خوبی می‌دیدم. می‌خواستم بدانم حقیقت این تعارض چیست؟ برای همین از چند سال پیش سفر به خاورمیانه را شروع کردم اما سفرم به ایران یکی از به یاد ماندنی‌ترین و خاطره انگیز‌ترین سفرهای من بود. این جهانگرد فرانسوی گفت: بر خلاف آنچه در رسانه‌های غربی گفته می‌شود من در ایران با مردمی بسیار دوست داشتنی، صلح جو، باهوش، غیرمتعصب و روشنفکر روبرو شدم.

وی اظهار داشت: در ادامه گشت و گذارم در شهرهای ایران با کشوری بسیار زیبا که دارای اقلیم‌های متنوع است، مواجه شدم به هر جا که سفر کردم شهرهایی با هویت، اصیل و مردمانی بسیار خوش خلق را دیدم که هر روز علاقه مرا به خودشان بیشتر می‌کردند تا جایی که امروز من یک طرفدار متعصب و جدی ایران هستم و در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی همواره اروپایی‌ها را برای سفر به ایران تشویق می‌کنم. در واقع من خود را سفیر مردم و مبلغ فرهنگ بسیار غنی ایران در فرانسه و دیگر نقاط دنیا می‌دانم. وی می‌افزاید: وقتی از خاطرات سفر ایران برای دیگران تعریف می‌کنم شگفت زده می‌شوند و ابراز تمایل می‌کنند که از حقیقت ایران دیدن کنند و آنچه را که من می‌گویم خودشان از نزدیک تجربه کنند.

مورل در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که به نظر او به عنوان یک جهانگرد با تجربه، مردم ایران در تعطیلات خود به کجا سفر کنند به صراحت می گوید : کویر را توصیه می کنم؛ کویرهای ایران بی نهایت زیبا هستند اما ایرانی ها به عنوان مالکان این سرزمین ، خود را از دیدن این جذابیت بی نظیر محروم کرده اند.

وی که خود را یک گردشگر سفرهای ارزان (backpacker) معرفی می کند و با سبک کوله گردی علاوه بر صحرای بزرگ آفریقا از بیایان برفی قطب شمال، کویر نمک در آمریکای جنوبی و وادی رم ( دره ماه) در اردن و کویرهای لوت و شهداد در ایران دیدن کرده است، تاکید می کند : اگر جای مردم ایران بودم حتما در هر سال چند روز را به تماشای کویرهای مختلف اختصاص می دادم تا هر چه بیشتر از اثرات مثبت این اعجازهای طبیعت برای توانمند کردن روان و جسمم استفاده کنم. مورل درباره علت علاقمندی اش به کویر نوردی می گوید : بیابان های داغ و کویرها مرا به یک چالش و زورآزمایی دعوت می کنند شاید برای دیگران هم چنین احساسی ایجاد کنند چون می بینیم که کویر نوردی یک تخصص و علاقه برای بسیاری از جهانگردان و ورزشکاران است.

من از گرما بیزارم و در برابر کویر که قرار می گیرم انگار بدنم به من می گوید این حریف پرقدرتی است برو جلو با اون پنجه در پنجه بیانداز نتیجه هر چه باشد تو را قوی تر و داناتر می کند. این جهانگرد فرانسوی که به پنج قاره جهان سفر کرده و کشورهای بسیاری را دیده است ، ادامه می دهد : وقتی در دل کویر قرار می گیرم چیزی که می بینم زیبایی سرکش و مغرور، سکوتی که جای دیگری پیدا نمی شود و البته بی مرز بودن را حس می کنم. میان کویر معلوم نیست انسان در کدام مرزبندی سیاسی قرار گرفته است اهل کجاست ، تعلقات و گرایش ها بی معنا می شود و تا چشم کار می کند هیچ موجود زنده دیگری حتی یک مورچه یا یک بوته خار به جز خود به عنوان یک انسان تنها را نمی بیند این راز جذابیت کویر است.

کویر جای آرامش است دوست یا دشمن وجود ندارد و در این حالت ارزش در صلح زندگی کردن را به آدم یادآور می شود. وی می گوید پس از سفر به ایران، کتاب های زیادی از نویسندگان ایرانی خوانده و فیلم های ایرانی تماشا کرده است او مصمم شده در اولین زمان ممکن برای دیدن یکی دیگر از مناطق ایران از جمله پارک ملی کویر در گرمسار، کویر مصر و سیستان و بلوچستان به کشور ما سفر کند. مورل با تاکید می گوید، من دوباره به ایران بازخواهم گشت اول برای دیدار مردم خوبش و دوم برای دیدن کویرها و کلوت های اعجاب انگیزش.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
لبنان ، عروس خاورمیانه... دیدن متن »

لبنان برای هزاران سال محل عبور تمدن‌های مختلف بوده‌است. پس جای تعجب نیست که این کشور کوچک دارای فرهنگی فوق‌العاده غنی و زنده باشد. وجود گونه‌های بسیار قومی و مذهبی به رسوم پربار موسیقی، آشپزی و جشنهای لبنان کمک بسیاری کرده‌است. مخصوصاً در بیروت دارای هنر غنی است و نمایش‌ها و نمایشگاه‌ها و شوهای مد و کنسرتهای زیادی در طول سال در نگارخانه‌ها، موزه‌ها، تئاترها و اماکن عمومی برگزار می‌شود.

عکس: هادی نویدلبنان ، عروس خاورمیانه | عکس لبنان ، عروس خاورمیانه | عکس لبنان ، عروس خاورمیانه | عکس لبنان ، عروس خاورمیانه | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۰۳ اردیبهشت
امیرمسعود فدائی، Prudence، فهیمه تردست و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
نمای هوایی از مزارع گل لاله؛ هلند... دیدن متن »

پارک کوکنهوف یا باغ اروپا، یکی از پارک‌های دیدنی کشور هلند در نزدیک شهرهای لیسه و لایدن است که هر ساله با آغاز بهار (در اول فرودین) به مدت ۲ ماه بازگشایی می‌شود معمولاً از ۲۲ مارس تا ۲۰ مه این مجموعه باز است و در آن هزاران لاله رنگی از انواع مختلف به نمایش در می‌آید.

در این دوماه حدود ۷۰۰ هزار نفر از این باغ بازدید می‌کنند. هر سال ۷ میلیون پیاز لاله در محوطه‌ای به وسعت ۳۲ هکتار کاشته می‌شوند که پس از شکفتن گل‌ها این پارک منظره‌ای بدیع را می‌یابد.

عکس: رویترزنمای هوایی از مزارع گل لاله؛ هلند | عکس نمای هوایی از مزارع گل لاله؛ هلند | عکس نمای هوایی از مزارع گل لاله؛ هلند | عکس نمای هوایی از مزارع گل لاله؛ هلند | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۰۲ اردیبهشت
مریم زارعی، محمد عمروابادی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان درآمد سفرهای نوروزی | عکس
تخمین و اعتراض معاون گردشگری
» ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان درآمد سفرهای نوروزی
... دیدن متن »

معاون گردشگری کشور تخمین زد، مسافران نوروزی ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی برای کشور ایجاد کرده‌اند و معترض شد که برخی تاثیر سفر و گردشگری را نادیده می‌گیرند یا آن را به نام خود تمام می کنند.

آماری که محمد محب خدایی از آن با عنوان ترنور مالی گردشگری در تعطیلات نوروز یاد کرد، درحالی اعلام شد که کشور هنوز به «حساب اقماری گردشگری» مجهز نشده تا میزان تاثیر اقتصادی و پیامدهای مستقیم گردشگری بر حساب های ملی را دقیق نشان دهد، به استناد همین خلاء است که آمارهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سفرهای نوروزی و بازدیدها به نقد کشیده شده است.

این سازمان قبلا اعلام کرده بود؛ از ۲۷ اسفندماه سال ۹۶ تا ۱۷ فروردین‌ماه سال ۹۷ اقامت ۷۴ میلیون نفر شب در کشور ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است، اما معاون گردشگری درباره نحوه محاسبه ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی که از جمعیت مسافران نوروزی تخمین زده است، به ایسنا توضیح داد: اگر میانگین اقامت مسافران در نوروز ۳.۸ شب درنظر گرفته شود، نزدیک به ۲۰ میلیون نفر به سفر رفته اند که اگر هر نفر دست کم ۵۰۰ هزار تومان خرج کرده باشد، ترنور مالی ۱۰ هزار میلیارد تومان بدست می آید.

او درباره اعداد تخمینی که برای میزان هزینه کرد و میانگین اقامت هر مسافر در این محاسبه درنظر گرفته است، گفت: آمار اقامت مسافران در سراسر کشور نشان می دهد میانگین ماندگاری مسافران نوروزی در مقصد ۳.۸ شب بوده است. درباره هزینه کرد هم بالاخره مردم مواد غذایی نیاز دارند، رستوران می روند، سوغات می خرند و مخارج دیگری دارند که امکان ندارد کمتر از ۵۰۰ هزار تومان خرج کرده باشند.

معاون گردشگری اما بهانه این محاسبه تخمینی را میزان اثرگذاری گردشگری بر اقتصاد و اشتغال کشور دانست که نادیده گرفته شده است و درباره آن اظهار کرد: استان خراسان رضوی با جمعیتی در حدود ۶ میلیون نفر ۱۷۶ سورت پرواز دارد، آذربایجان شرقی نیز با سه میلیون نفر جمعیت ۴۵ سورت پرواز دارد و جزیره ای مثل کیش با ۳۰ هزار سکنه، ۱۶ هزار سورت پرواز دارد که همه اینها به خاطر ترددها و سفر گردشگران به این مناطق است. اگر گردشگری را از شهری مثل مشهد حذف کنند، قطعا تعداد پروازهای آن کم می شود و شاید تعداد قطارهایی که به این شهر تردد دارد به دو رام در روز برسد. کیش اگر ۲ میلیون گردشگر نداشت این تعداد پرواز به آن برقرار نمی شد. محب خدایی افزود: در واقع گردشگری در تمام مشاغل و اقتصاد کشور اثر دارد، پس لازم است وزارتخانه ها و سازمان ها هنگام توسعه زیرساعت، تنظیم برنامه ها و مقررات، جامعه بزرگ گردشگر و نیازهای آن را درنظر بگیرند و درباره میزان اثرگذاری آن ها در توسعه زیرساخت شفاف سازی کنند.

او درباره اینکه آیا سایر بخش ها درباره اثر گردشگری توجیه شده اند یا برنامه ریزی ها و سیاست های آن ها بر اساس نیاز و ضرورت های گردشگری تنظیم می شود، گفت: بقیه بخش ها غافل از اشتغال و اقتصادی هستند که گردشگری ایجاد کرده است. تاثیر گردشگری در کشور گم شده است. وی افزود: اینکه در نوروز تعداد قطارها، پروازها و ناوگان جاده ای افزایش پیدا کرده به خاطر سفر مردم بوده است، چه علت دیگری جز می تواند وجود داشته باشد، ولی متاسفانه هنگام دادن آمار و برنامه ریزی این تاثیر نادیده گرفته می شود. گردشگری در کلمات گم شده است درحالیکه تمام دستگاه ها باید وزن آن را درنظر بگیرند. معاون گردشگری ادامه داد: ضریب اشغال هتل ها درحال حاضر ۵۳ درصد است، درحالیکه اگر به ۶۵ درصد برسد نزدیک به ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار شغل ایجاد می شود.

با این حال وقتی می گوییم گردشگری شغل ایجاد کرده است همه تعجب می کنند که چرا آن را نمی بییند، درحالیکه این اشتغالزایی را باید در راننده تاکسی و اتوبوسی که مشغول کار شده است، کارکنان رستوران ها، هتل ها، قطارها و پروازها و در کل هر نفری که به بخش های خدماتی اضافه شده است ببینند، این مشاغل که همینطوری بوجود نیامده اند، همه این ها به خاطر سفر مردم بوده است نه برنامه های خودشان. این نیاز مردم است که مثلا در نوروز باعث ازدیاد تعداد و ساعت کار قطارها، پروازها، کشتی ها و اتوبوس ها شده است. وی افزود: درست است که مثلا وزارت راه زیرساخت را ایجاد کرده، اما باید آگاه باشد اگر راه جدیدی احداث شده به خاطر گردشگری و نیاز مسافران بوده نه خود وزارت راه. اگر امروز در روستاها مردم می توانند محصولات بومی خود را که زمانی مغفول مانده بود، بفروشند به خاطر ازدیاد سفر است نه عوامل دیگر.

محب خدایی بیان کرد: متاسفانه آمار و تاثیر گردشگری گم شده است، مدام هم اعتراض می شود که تاثیر گردشگری کجاست و چه اشتغالی ایجاد شده و چه درآمدی داشته است. ما باید واقعیت ها را جلوه بدهیم، نباید آن ها را پنهان کنیم و نادیده بگیریم، نباید اثر سفر را به نام خود تمام کنند.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عروسی ترکمن ها... دیدن متن »

عروسی ترکمن ها پر از رمز و راز است، مانند لباس‌های صدرنگ و هزار نقششان. آنچه امروز در میان مردم ترکمن گلستان جریان دارد، نسل به نسل و سینه به سینه نقل شده است. اگرچه تفاوت‌هایی با گذشته پدید آمده است، اما هنوز هم اصالت دارد. اهمیت مراسم ازدواج برای مردمان ترکمن، از جهات گوناگونی است و یکی از این جنبه‌های مهم، وجه اقتصادی و اعتبار عشیره‌ای آن است. ترکمن‌ها ازدواج و فرزندآوری را مایۀ افزوده شدن به قدرت خانواده و طایفه می‌دانند و رشد جمعیت برایشان اهمیت دارد. در این گزارش نگاهی داریم به گوشه‌هایی از رسومات مرتبط با مراسم ازدواج در میان مردمان قوم ترکمن ساکن در گمیشان.عروسی ترکمن ها | عکس عروسی ترکمن ها | عکس عروسی ترکمن ها | عکس عروسی ترکمن ها | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۰۱ اردیبهشت
عباس الهی، فهیمه تردست و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سرگردانی خارجی‌ها در بازار ارز ایران | عکس
» سرگردانی خارجی‌ها در بازار ارز ایران
... دیدن متن »

«گردشگران خارجی که در ایران نمی‌توانند از کارت‌های اعتباری خودشان استفاده کنند، فروش ارز در صرافی‌ها هم که این روزها ممنوع شده، بانک‌ها هم که کار آن‌ها را راه نمی‌اندازند، پس تکلیف گردشگری که به ایران سفر کرده چه می‌شود؟»

پس از انتقادهای تشکل‌های گردشگری به وضعیت بازار ارز و جو روانی موجود و تبعات آن که صنعت گردشگری را به واسطه تحدید معامله‌های ارزی و سفرهای خارجی به مخاطره انداخته، این بار نوبت به اعتراض قشری رسیده که گمان می‌رود از گران شدن ارز سود برده و در ازای هر دلار و یورویی که در ایران تبدیل کرده پول زیادی نصیبش شده و سفر و زندگی ارزانی را در کشوری که هر لحظه دچار نوسانات نرخ ارز شده بود، تجربه کرده است، اما حالا همین گروه که اتفاقا در صادرات ارزی نقش مستقیمی دارند انگار فراموش شده‌اند! بابک نعمت‌پور ـ راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ به چالش اخیر گردشگری پس از ابلاغ مصوبه یکسان‌سازی نرخ ارز از سوی دولت و بانک مرکزی اشاره کرد که همزمان با آغاز فصل سفر گردشگران خارجی به ایران بروز کرده و مورد غفلت واقع شده است و در این‌باره به ایسنا گفت: گردشگر خارجی که به ایران سفر می‌کند نمی‌تواند از کارت‌های اعتباری خود استفاده کند و به ناچار باید پول نقد همراه بیاورد که معمولا حمل چند هزار دلار و یا یورو در جریان سفر ریسک بالایی دارد و ممکن است جان گردشگر را به خطر اندازد، برای همین بیشتر آن‌ها به محض ورود به ایران پول خود را به ریال تبدیل می‌کنند، امکانی که پس از مصوبه اخیر بانک مرکزی و ممنوع الفروش شدن صرافی‌ها از این گردشگران گرفته شده و کسی هم به آن توجه نکرده است.

وی افزود: این مشکل درست زمانی بروز کرده که فصل سفر گردشگران خارجی به ایران آغاز شده است. تمام صرافی‌هایی که قبلا گروه‌های گردشگری در آنجا پول خود را تبدیل می‌کردند به خاطر ممنوعیت‌های تازه، از فروش ارز خودداری می‌کنند و خارجی ها را به بانک ارجاع می‌دهند، بانک هم می‌گوید دستورالعملی در این باره ندارد و دوباره به صرافی ارجاع می‌دهد. وضع موجود، گردشگران خارجی را سردرگم کرده است، بدتر آن که پاسخی هم برای این وضعیت وجود ندارد. او اضافه کرد: قبلا کار برای ما ساده‌تر بود، یکسری صراف مطمئن را درنظر می‌گرفتیم و گردشگر پول مورد نیازش را همانجا تبدیل می‌کرد. به هر حال او پول ایرانی نیاز دارد، خرید روزانه دارد، می‌خواهد آب بخرد، رستوران برود و یا اصلا گُم می‌شود و باید خودش را به هتل برساند، اما حالا کار ما راهنماها این شده که تمام روز وقت بگذاریم و یک صرافی پیدا کنیم که مجاز باشد و ارز بفروشد.

من برای گروه کوچکم پس از کلی جست و جو یک صرافی پیدا کردم که یورو را ۵۱۵۰ تومان و دلار را ۴۰۵۰ تومان از گردشگر خرید. این راهنمای گردشگری اظهار کرد: وضعیت طوری شده که برخی از ایرانی‌ها که قصد سفر خارج دارند با گردشگران خارجی که به ایران آمده‌اند، معاوضه ارزی می‌کنند، حالا اگر یکی دو گردشگر باشد می‌توان مشکل را به این شکل، حل و پول مورد نیازش را تامین کرد، اما مشکل یک اتوبوس گردشگر را چطور باید حل کنیم. نعمت‌پور گفت: به نظر می‌رسد هیچ متولی و دستورالعملی برای حل این مشکل وجود ندارد، در مصوبه‌ها و اطلاعیه‌ها مشخص نشده اتباع خارجی از کجا باید پول ایرانی مورد نیاز خود را تهیه کنند که این مشکل بزرگی را برای راهنماهای تور و گردشگران خارجی به‌وجود آورده است. 

بانک مرکزی از زمان اعلام سیاست ارزی تا کنون ۱۱ اطلاعیه با عنوان «یکسان‌سازی نرخ ارز» براساس تصمیم‌ها و مصوبه‌های دولت منتشر کرده که با وجود تعیین «ضوابط مربوط به تامین ارز برای مسافران به خارج از کشور»، اما به شرایط تامین ارز گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند و همچنین شرکت‌های گردشگری که به گردشگران در داخل و خارج از کشور خدمات می‌فروشند، هیچ اشاره‌ای نکرده است.

در این اطلاعیه‌ها صراحتا اعلام شده؛ «تمام صرافی ‌ها تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید و فروش اسکناس به صورت فیزیکی نبوده و این امر از طریق بانک‌ها انجام خواهد شد»، درحالیکه مسافران خارج و خارجی‌هایی که به ایران آمده‌اند در گزارش هایی اعلام کرده‌اند؛ بسیاری از بانک‌ها ارز مورد نیاز مسافر را تامین نمی‌کنند و برخی شعب بانک‌ها در فرودگاه ها در ساعت اوج ورود و خروج مسافران، اعلام می‌کنند؛ «ارز (دلار، یورو، ریال) تمام شده است.»

با ممنوع الفروش شدن صرافی‌ها، برخی هتل‌ها دست به کار شده‌اند و وظیفه تبدیل ارز مسافر خارجی به ریال را با قیمت‌های متفاوت به عهده گرفته‌اند. برخی راهنماها و آژانس‌های گردشگری نیز گزارش داده‌اند؛ صرافی هایی هستند که مخفیانه ارز (دلار، یورو و ریال) مورد نیاز گردشگر و مسافر را تامین می‌کنند، اما با شرایط و قیمت خودشان.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه... دیدن متن »

یکی از واحدهای تشکیل‌دهنده فدراسیون روسیه است. این سرزمین در آسیای میانه، میان رود ولگا و رشته‌کوه اورال قرار دارد. طبیعت این منطه نیز زیبا و بکر است.

مردم باشقیرستان از نظر نژادی از نژاد زرد تاتاری بحساب می‌آیند. این اقوام رابطهٔ قومی و زبانی نزدیکی با سایر ترک تباران آسیای مرکزی مانند قزاق‌ها و ازبک‌ها و همچنین تاتارهای ساکن قازان دارند.

عکس: هادی نویدجمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه | عکس جمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه | عکس جمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه | عکس جمهوری خودمختار باشکورتوستان؛ روسیه | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲۹ فروردین
لیلى شجاعى، Prudence، مریم زارعی، عباس الهی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید