تیوال گردشگری
T1:16:59:38
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
گزارش تصویری
سفرنامه «یک سفر یک کتاب |هریجان - با مهسا ملک مرزبان|»... دیدن متن »

سفر به خودی خود زیباست و چه زیباتر می‌شود اگر هدف آشنایی با یک کتاب باشد و مقصد منظره ای در کنار آبشاری بلند!
یک سفر یک کتاب به مقصد هریجان و با معرفی کتاب قلبی به این سپیدی اثر خابیر ماریاس با همراهی مترجم نازنین اثر خانم ملک مرزبان چنین سفریست.
صبح است و همسفران برای آغاز برنامه جمع شده اند. حسن همایون هم آمده پس این روزنامه نگار، شاعر و نویسنده ی خوش ذوق ما را هدایت خواهد کرد که این مایه ی مباهات است.

سوار اتوبوسی میشویم که مقرر است ما را به هریجان زیبا برساند. راهی شدیم و ساعاتی است که در جاده و در حرکتیم. یک توقف کوتاه جهت صرف صبحانه دلچسب است و آرام بخش.

حال که کم کمک خواب از سرمان دور شده راه را با نگاهی بازتر دنبال میکنیم.
طی طریق میکنیم در جاده ای زیبا که صخره ها در کناره اش آدمی را مجذوب خود میکنند.
ساعتی می گذرد و به مقصد می رسیم.
هریجان و جاده ای پاکوب، پیچان و پرشیب که میزبان مصاحبت هایی شیرین میشود.

راه منتهی به آبشار هریجان زیباست، و همسفران همگی خوش مشرب.
هنوز جاده به انتهایش نرسیده اما همسفران به مانند یاران شفیق یکدیگر راه را طی میکنند.
به همراه خانم ملک مرزبان که کانون این راه است به مقصد میرسیم.

آبشار هریجان نمایان میشود.

تصمیم بر این است که در سایه ی آبشار اتراق کنیم.
آقای همایون آتشی بر پا کرده است برای مهیا کردن چای معروف ذغالی، آویشن و گیاهان کوهی چای را مطبوع تر کرده است.

حلقه ای ساخته میشود برای خوانش "قلبی به این سپیدی" با صدای گیرای مترجم، لحن خوانش مترجم با حسی که از کتاب به خواننده دست میدهد یکسان مینماید.
این را یکی از همسفران که کتاب را از پیش خوانده بود میگفت.

خانم ملک مرزبان از دلایلش برای انتخاب این کتاب برای ترجمه با همسفران میگوید.
پرسش و پاسخ ها از پس هم می آیند و میروند.
به این بخش از سفر پایان میدهیم.

پس ازصرف نهار سه حلقه شکل میگیرد.
آنها که سر پرشور تری دارند رهسپار میشوند به مقصد غاری که در پس آبشار هریجان پنهان شده،
عده ای به شعر خوانی نشسته اند و عده ای دیگر اوقات را با لذت یک بازی دسته جمعی صرف می کنند،
زمان گذر میکند و وقت آن رسیده که همگی از مشغولیت هایمان فارغ شویم تا سفر بازگشت را آغاز کنیم.
عکسی به یادگار میگیریم و بازهم یک پیاده روی جانانه در منظره ای که گویی تکرارشان خرده ای از لطف آن کم نکرده است.

به اتوبوس میرسیم و به سوی تهران روان میشویم.
بازی کردن در راه کسالت را از همسفران دور نگه میدارد.

زمان میگذرد و به پایان راه میرسیم.
راهمان جدا می شود اما همگی خاطره هایی نیکو و امید به تکرار چنین سفری داریم...

به روایت محمد همتیگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عشایر ایلام... دیدن متن »

زندگی عشایری، زندگی با طبیعت است . عشایر استان ایلام هم علی رغم سخت شدن این سبک زندگی، همچنان به آن وفادارند و شغل اصلی آنان دامپروری است.

عکس:ناصر گل نظری / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردشگری پسا برجام
» تصویر مثبت از ایران و رشد ۴۰ درصدی گردشگران خارجی
... دیدن متن »

در رابطه با رشد ورود گردشگر به کشورآنچه بیش‌از همه از سوی کارشناسان مورد تاکید قرار می‌گیرد تصویر مثبتی است که پس از برجام از ایران در افکار عمومی مردم در بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفته‌است.

محمد‌حسین نجاتی: طی روزهای گذشته که بحث‌های انتخاباتی کم‌کم چیرگی خود بر سایر مسایل و حوزه‌های خبری نشان‌می‌دهد، ایجاد یک هشتگ خودجوش جریان جالبی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد. هشتگ « #تغییرات_ملموس » در واقع واکنشی بود که عملکرد دولت یازدهم و در آن بخش زیادی از کاربران نسبت به آن تغییراتی که بیش‌تر به چشم‌شان طی ۴ سال اخیر آمده، واکنش نشان دادند.

یکی از نظرات این بود:«‌این روزها گوشه گوشه تهران می‌توان گردشگران خارجی را شاد و متعجب دید که در حال گشت و گذار وخوشگذرانی هستند و این یعنی #تغییرات_ملموس در ایران »
آمارها همزمان با اینکه تعدد حضور گردشگران خارجی در ایران بیش‌تر به چشم می‌آید هم نشان از آن دارد که از سال ۱۳۹۲ به خصوص از سال ۱۴۹۴ و پس از برجام حضور گردشگران خارجی در ایران رشد بی‌سابقه‌ای داشته است. 


کارشناسان گردشگری تحلیل‌های متعددی را از این جهش اعلام می‌کنند و اما آنچه بیش‌از همه از سوی کارشناسان مورد تاکید قرار می‌گیرد تصویر مثبتی است که پس از برجام از ایران در افکار عمومی مردم در بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفته‌است.


البته ذکر این واقعیت هم ضروری است که ایران هنوز با ایجاد زیرساخت‌های کافی برای جذب گردشگران خارجی فاصله دارد اما قدم اول یعنی ضرورت سفر به ایران و امنیتی که در کشور حاکم است، برای جذب گردشگر خارجی برداشته شده است. ایجاد اطمینان خاطر گردشگران اروپایی در سفر به کشور و افزایش سفر آنان، بطوری که ۱۰ کشور برتر منطقه اروپا دارای بیشترین سهم در گردشگری ورودی ایران طی مدت مورد اشاره هستند که می توان کشورهای: آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، هلند، انگلستان، سوئد، اتریش، اسپانیا و سوییس را نام برد. ( تعداد گردشگر ورودی از آلمان بیش از ۲۹ هزار نفر و حدود ۴ هزار نفر از سوییس در ۶ ماهه ۹۵ بوده است).

برای تمام کشورهای یاد شده، رشد مثبت به ثبت رسیده است). در نمودار زیر میزان درصد رشد ورود گردشگران اروپایی در شش ماه نخست سال ۹۵ در مدت مشابه سال ۹۴ را مشاهده کنید: این اتفاق در واقع پس از عملی شدن برجام در سال ۱۳۹۴، تاثیر آن بر این روند تنها در ماه های پس از آن مشخص شد و صنعت گردشگری پذیرای رشد متوسط حدود ۳ درصدی گردشگر در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ بود. این در حالی است که با گذشت زمان بیشتر از برجام و بواسطه اقدامات انجام گرفته مبنی بر معرفی ایران به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری جهان، تنها تعداد گردشگران اروپایی کشور در نیمه اول سال ۱۳۹۵ نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۴ به طور متوسط شاهد رشد ۴۰ درصدی بوده است.

بر این اساس، طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در نیمه اول سال ۱۳۹۵، تعداد ۱۱۷ هزار ۶۱۹ گردشگر وارد کشور شده اند که این تعداد در مدت مشابه سال ۱۳۹۴ معادل ۸۷ هزار و ۳۱۴ گردشگر بوده است.

در این میان، کشور فرانسه با افزایش چشمگیر ۱۰۴.۱ درصدی گردشگران خود به ایران در این بازه زمانی، بیشترین سهم را در افزایش درصد گردشگران اروپایی به مقصد ایران در پسابرجام داشته است.

جمهوری چک و هلند نیز به ترتیب با ۵۳.۴ درصد و ۴۳.۳ درصد، در رتبه بندی در شاخص افزایش گردشگر خود به مقصد ایران در این بازه زمانی قرار دارند.

رشد گردشگری ایران از کشورهای اروپایی در دوره پسابرجام در حالی رخ داد که با وجود برداشته شدن تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران، این گردشگران هنوز از سوی جامعه غربی با مشکلاتی روبرو بودند. از جمله این مشکلات می توان به این مورد اشاره کرد که کنگره ایالات متحده در مصوبه پس از برجام خود اعلام کرد که شهروندان ۳۸ کشور جهان که می توانستند پی از آن بدون اخذ روادید به آمریکا سفر کنند، در صورت سفر به ایران حتی به عنوان گردشگر، برای سفر به آمریکا باید اخذ روادید کنند.

با وجود محدودیت های این چنینی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور موفق شد در سایه فضای ایجاد شده بواسطه برجام، در نیمه اول سال ۱۳۹۵ پذیرای این تعداد از گردشگران اروپایی باشد که چنانچه گفته شد، رشد میانگین ۴۰ درصدی گردشگران اروپایی به ایران نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۴ را نشان می دهد.

 

منبع: خبر آنلاین

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
روستایی هنری در رومانی... دیدن متن »

روستای Ciocanesti در شمال کشور رومانی است و به خاطر سبک خاص خانه‌هایش شهرت دارد. این روستا را می‌توان هنری‌ترین روستای جهان نامید، روی همه دیوارها می‌تواند نقاشی‌های هندسی را ببینید همچنین نقاشی سنتی روی تخم مرغ، که از کودکی در مهدکودک ها آموز داده می‌شود. همچنین در این روستا خانه‌های جدید نیز به همان سبک سنتی ساخته می‌شود. در ادامه عکس‌هایی از این روستا را مشاهده می‌کنید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲ روز پیش، يكشنبه
پرند محمدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چرا غذاهای هواپیما خوشمزه نیستند؟
... دیدن متن »

بیش از ۲۶۰ شرکت هواپیمایی متعلق به کشورهای اروپایی برای تهیه خوراک حین سفر خود از غذاهای پخته شده در آشپزخانه های صنعتی استفاده می کنند. برخی از این آشپزخانه های صنعتی عبارتند از: Gate Gourmet در کشور سوئیس یا LSG Sky Chefs در کشور آلمان که روزانه بیش از ۲۵ هزار وعده غذا تهیه کرده و به شرکت های هواپیمایی اروپایی می فرستند.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند براساس آمار ها بیش از ۱۰ میلیارد پوند در دنیا صرف تهیه و تدارک خوراک در سفرهای هوایی در سراسر دنیا تنها به مدت یک سال می شود، که قیمتی بسیار بالا است. با وجود اینکه صندلی ها و بخش های هواپیما به دو قسمت first-class و economy تقسیم می شوند، اما غذاها با وجود تفاوت همگی از یک آشپزخانه صنعتی تولید شده و به هواپیما منتقل می شوند.

تنها تفاوت بین غذاهای بخش first-class با economy در نوع غذا و نحوه سرو آن ها است، در بخش first-class غذا ها در ظروف چینی زیبا و با کارد و چنگال استیل سرو می شوند، اما در بخش economy غذا ها در ظروف پلاستیکی و آماده و با کارد و چنگال های پلاستیکی سرو می شوند. کارشناسان اعتقاد دارند استفاده از کارد و چنگال پلاستیکی و خوردن غذا با آن ها باعث بد مزه به نظر رسیدن غذا می شود، زیرا مصنوعات پلاستکی حاوی مزه ای خاص هستند که در دهان باعث بدمزه به نظر رسیدن غذا می شود، همچنین احساس خوردن غذا با یک وسیله کم ارزش مانند چنگال و چاقوی پلاستیکی می تواند احساس منفی در ذهن افراد به طور ناخوآگاه ایجاد کند که در نهایت باعث بدمزه به نظر رسیدن غذا می شود.

براساس آمارها خوراکی های مورد استفاده قرار گرفته در هواپیما روی زمین به طور کامل تهیه می شوند و در یخچال های صنعتی به مدت حتی تا ۵ روز ذخیره می شوند و در بازه های زمانی مورد نظر به هواپیما منتقل می شوند. در هواپیما کادر پروازی و مهمانداران تنها غذا را گرم کرده و سرو می کنند، اما مراحل تهیه غذا بر روی زمین انجام می شود. با وجود رعایت تمامی نکات بهداشتی و استانداردهای سلامتی برای نگهداری مواد غذایی، اما تنها مشکل تازه نبودن این خوراک ها است که می تواند باعث سوء هاضمه و مشکلات گوارشی در افراد شود، همچنین به دلیل مانده بودن، این خوراکی ها فاقد ارزش تغذیه ای هستند و بسیاری از ویتامین های خود را از دست داده اند.

برخی از خوراکی ها مدت بیش تری می توانند در یخچال های صنعتی باقی بمانند و برخی دیگر باید زودتر مصرف شوند، برای حفظ سلامت باید در انتخاب خوراک خود دقت کنید، به طور مثال از خوراک های گوشتی یا انواع سوپ ها استفاده کنید، از سفارش دادن ماکارونی خودداری کنید، زیرا احتمال مانده بودن آن بیش تر است. با استفاده از گوجه فرنگی، پنیر پارمسان و یا قارچ خوراک خود را خوشمزه کنید در عوض اینکه به آن نمک بیش از حد اضافه کنید. غذاهای حاوی برنج نیز مانند ماکارونی احتمال مانده بودن به مدت زیاد را دارند به همین دلیل از انتخاب آن ها خودداری کنید.

در سفرهای هوایی طولانی به دلیل اینکه مسافران کاری برای انجام دادن ندارند و تنها به تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی می پردازند به طور نسبی دچار کسالت و بی حوصلگی می شوند، برخی افراد نیز به دلیل ترس از پرواز دچار استرس و نگرانی هستند به همین دلیل خوردن یک یا چند وعده غذایی خوش مزه و مقوی می تواند در بهبود خلق و خوی مسافران و منحرف کردن ذهن آن ها از ساعات طولانی پرواز مفید باشد.

بر اساس تحقیقات در حین مسافرت های طولانی هوایی و در ارتفاع ۳۰ هزار فوتی رطوب هوا کمتر از ۱۲ درصد است و این باعث خشک شدن بینی و در نتیجه کاهش حس بویایی و چشایی در افراد می شود. کارشناسان مرکز Fraunhofer Institute در سال ۲۰۱۰ در یک مطالعه دریافتند در حین سفرهای هوایی افراد تا ۳۰ درصد کمتر متوجه مزه شوری می شوند، همچنین احساس مزه شیرینی هم تا ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند به همین دلیل بسیاری از مسافران از بی مزه بودن طعم خوراکی ها در حین پرواز شکایت دارند. برخی از شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان برای رفع این حالت مسافران به خوراک های خود انواع سس های تند فلفلی و حتی نمک را اضافه می کنند تا به این ترتیب طعم خوراکی ها را لذت بخش تر کنند.

فشار کم داخل کابین هم باعث می شود تا آب در دمای ۹۰ درجه به جوش بیاید تا دمای معمولی ۱۰۰ درجه سانتی گراد؛ این حالت به همراه خشک شدن سینوس های صورت مسافران باعث می شود تا طعم و مزه قهوه و چای تغییر کند. قهوه، چای و سایر نوشیدنی ها در هواپیما با استفاده از بطری آب تهیه می شوند و نه آب آشامیدنی به همین دلیل مزه آن ها با طعم عادی روی زمین فرق می کند.

اکنون بسیاری از شرکت های هواپیمایی مشهور در جهان از جمله Virgin Atlantic در تلاش برای همکاری با سرآشپزهای بین المللی و مشهور جهت ارائه خوراکی های با طعم مطلوب تر به مسافران خود در حین پرواز است، اما یکی از مشکلات در این زمینه مقررات سخت در ظرفیت وزن هواپیما است که باعث می شود شرکت ها نتوانند به مشتریان خود برخی خوراکی را ارائه دهند.

کارشناسان به افراد توصیه می کنند برای لذت بردن بیشتر از وعده خوراک خود در حین مصرف غذا موسیقی آرام گوش کنند، زیرا این کار باعث می شود تا صدای موتور هواپیما کمتر به گوش برسد و به این ترتیب افراد در یک حالت سکوت نسبی و با آرامش بیشتری غذا مصرف می کنند. با رعایت این راهکار ها مسافران می توانند از یک مسافرت جذاب هوایی لذت ببرند، اما اگر تمایل دارند با خود خوراکی به داخل هواپیما حمل کنند از مصرف بادام زمینی اجتناب کنند، زیرا عده زیادی از افراد در سراسر دنیا دچار آلرژی و حساسیت شدید به این ماده غذایی هستند و ممکن است با شوک آنافلاکسی مواجه شوند.

 

منبع: خبرنگاران جوان

۲ روز پیش، يكشنبه
نیلوفر ثانی ، پرند محمدی و الهه الف این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلب.م عکس
گوزن های قرمز ایرانی... دیدن متن »

پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا با مساحتی افزون بر یک هزار و ۷۶ هکتار در حد فاصل بین بخش لوندویل و بخش مرکزی شهرستان مرزی بندر آستارا واقع شده و از جنوب به شهر لوندویل، از شمال به شهر مرزی آستارا، از شرق به دریای خزر و از غرب به جاده آستارا -لوندویل منتهی می شود. این مجموعه از سال ۱۳۵۴ تحت مدیریت سازمان محیط زیست به عنوان یکی از مناطق ارزشمند زیست محیطی در آمده است.

در حال حاضر ۱۲ راس مرال که از بزرگترین گوزن های بومی ایران است و تعداد زیادی خرگوش در سایت محصور شده پارک طبیعت گردی و گردشگری پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا نگهداری می شوند که ۶ راس از این مرال ها نر و ۶ راس دیگر آن ماده است.

عکس:مهدی حسین نژادی /مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، شنبه
لیلى شجاعى و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» صدور آسان ویزای ایران در ۱۰ فرودگاه کشور
... دیدن متن »

ایران درحال حاضر ۱۴ فرودگاه بین‌المللی دارد که در ۱۰ فرودگاه آن ویزای بدو ورود (On Arrival) صادر می‌شود، اما بی‌اطلاعی بیشتر گردشگران از این موضوع آنها را گاه تا مرز سرگردانی رسانده و سفرشان را در همان آغاز با مخاطراتی همراه می‌کند؛ بعضی حتی پیش از ورود به کشورمان مجبور به بازگشت شده‌اند.

اواخر سال پیش بود که رسانه ملی خبری منتشر کرد درباره "دیپورت گردشگران خارجی از فرودگاه اهواز" که بماند واژه "دیپورت" برای گردشگرانی که براساس اطلاعات نادرست به این فرودگاه آمده بودند تا ویزا بگیرند اشتباه انتخاب شده بود و معاون وزارت خارجه هم دیپورت شدن آنها را تکذیب کرد، اما معاون گردشگری همان موقع توضیح داد که «به خاطر برقراری برخی خطوط هوایی بین‌المللی به این فرودگاه‌ها از جمله اهواز، گردشگران متصورند می‌توانند ویزای بدو ورود هم از آن مبادی دریافت کنند.» در واقع فرودگاه اهواز با آنکه مقصد چند خط هوایی بین‌المللی است و نمایندگی وزارت خارجه هم در شهر مستقر است و با هماهنگی قبلی، کار مسافران و گردشگران خارجی را راه می‌اندازد، اما در فهرست حال حاضرِ مبادی صادرکننده ویزای on Arrival نیست و خدمات کنسولی در این فرودگاه ارائه نمی‌شود، درحالیکه بیشتر گردشگران بی‌اطلاع از این موضوع مسیر نادرستی را برای ورود به ایران انتخاب می‌کنند و به ناچار مجبور به بازگشت و یا تغییر برنامه سفر می‌شوند.

آنطور که وزارت خارجه کشور اعلام کرده، اتباع ۱۸۰ کشور دنیا می‌توانند ویزای فرودگاهی دریافت کنند. این ویزا در ۱۰ فرودگاه بین‌المللی تهران، مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، لار و کرمان و همینطور مرز دریایی بندر شهید رجایی صادر می‌شود که ۳۰ روز اعتبار دارد و برای ۶۰ روز دیگر قابل تمدید است. و اما اتباع کشورهای کلمبیا، سومالی‌، آمریکا، انگلیس‌، کانادا، بنگلادش‌، اردن‌، افغانستان‌ و پاکستان‌ امکان دریافت ویزای Arrival on در مبادی ورودی ایران را ندارند، ولی راه سفر به روی هیچ‌یک از آنها بسته نشده و می‌توانند با مراجعه به نمایندگی کنسولی ایران در کشور مبدأ، برای دریافت ویزا اقدام کنند. گرفتن ویزای فرودگاهی که از مهمترین امتیازات کشورها برای از بین بردن مرزها و دسترسی آزاد شهروندان جهان است، گاه چندان آسان به نظر نمی‌آید، چرا که با فرارسیدن فصل سفر گردشگران خارجی به ایران صف گفتن ویزا، طولانی و معطلی‌ها گاه بیش از حد انتظار می‌شود، هرچند که قشقاوی ـ معاون امور کنسولی وزارت خارجه کشورمان ـ قبلا گفته؛ «ویزای فرودگاهی ایران در کمتر از دو دقیقه صادر می‌شود» و سرعت عمل برخی از نمایندگان کنسولی در فرودگاه پرترددی مثل امام خمینی (ره) حتی به زیر یک دقیقه رسیده (البته در ساعات کم تردد)، اما به هر حال محدودیت‌هایی که محیط‌های فرودگاهی برای بخش‌های کنسولی قائل شده‌اند و گذر از گیت‌های مختلف بیمه، بانک و ... این زمان را در حالت‌های غیرمعمول افزایش داده است که وزارت خارجه هم بارها به مسافرانی که در زمان پیک به ایران سفر می‌کنند توصیه کرده بخشی از مراحل دریافت ویزا را در کشور مبدا انجام دهند و یا با آگاهی نسبت به این شرایط، این نوع ویزا را انتخاب کنند.

آنطور که وزارت خارجه کشور اعلام کرده، اتباع ۱۸۰ کشور دنیا می‌توانند ویزای فرودگاهی دریافت کنند. این ویزا در ۱۰ فرودگاه بین‌المللی تهران، مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، لار و کرمان و همینطور مرز دریایی بندر شهید رجایی صادر می‌شود که ۳۰ روز اعتبار دارد و برای ۶۰ روز دیگر قابل تمدید است.

و اما اتباع کشورهای کلمبیا، سومالی‌، آمریکا، انگلیس‌، کانادا، بنگلادش‌، اردن‌، افغانستان‌ و پاکستان‌ امکان دریافت ویزای Arrival on در مبادی ورودی ایران را ندارند، ولی راه سفر به روی هیچ‌یک از آنها بسته نشده و می‌توانند با مراجعه به نمایندگی کنسولی ایران در کشور مبدأ، برای دریافت ویزا اقدام کنند. گرفتن ویزای فرودگاهی که از مهمترین امتیازات کشورها برای از بین بردن مرزها و دسترسی آزاد شهروندان جهان است، گاه چندان آسان به نظر نمی‌آید، چرا که با فرارسیدن فصل سفر گردشگران خارجی به ایران صف گفتن ویزا، طولانی و معطلی‌ها گاه بیش از حد انتظار می‌شود، هرچند که قشقاوی ـ معاون امور کنسولی وزارت خارجه کشورمان ـ قبلا گفته؛ «ویزای فرودگاهی ایران در کمتر از دو دقیقه صادر می‌شود» و سرعت عمل برخی از نمایندگان کنسولی در فرودگاه پرترددی مثل امام خمینی (ره) حتی به زیر یک دقیقه رسیده (البته در ساعات کم تردد)، اما به هر حال محدودیت‌هایی که محیط‌های فرودگاهی برای بخش‌های کنسولی قائل شده‌اند و گذر از گیت‌های مختلف بیمه، بانک و ... این زمان را در حالت‌های غیرمعمول افزایش داده است که وزارت خارجه هم بارها به مسافرانی که در زمان پیک به ایران سفر می‌کنند توصیه کرده بخشی از مراحل دریافت ویزا را در کشور مبدا انجام دهند و یا با آگاهی نسبت به این شرایط، این نوع ویزا را انتخاب کنند.

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
شکوفه های بهاری استان همدان... دیدن متن »

این روزها، رنگ و حال و هوای بهار در سراسر کشور، جلوه های بدیعی ایجاد کرده است. در ادامه تصاویرری از طبیعت و شکوفه های بهاری در همدان را مشاهده می کنید.

عکس: ایمان حامی خواه / خبرگزاری مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۶ روز پیش، چهارشنبه
پرند محمدی ، Mohammad Safaei و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اعتراض هتلداران به یک طرح
» نیمی از هتل‌ها در نوروز ۹۶ خالی ماند
... دیدن متن »

رئیس جامعه هتلداران کشور گفت: در طول ۱۵ روز نوروز تنها یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر شب اقامت در هتل‌های کشور ثبت شده و این یعنی ضریب اشغال کمتر از ۵۰ درصد بوده است.

وی گفت: ما در ایام نوروز با ۴۵ درصد ضریب اشغال در هتل‌های کشور مواجه بودیم و هنوز مشکلات ما در حوزه اقامت مسافران در مدارس و خانه مسافرها حل نشده است. ضمن اینکه سازمان میراث فرهنگی درصدد است تا ساختمان‌ها و مهمان سراهای دانشگاه آزاد را نیز برای اقامت در نظر بگیرد که این موصوع نیز نه تنها مشکلات ما را حل نخواهد کرد بلکه مشکل دیگری به آن اضافه می‌کند.

این نوع سیاست‌ها زمانی مناسب است که هتل‌ها پر از مسافر باشند و دیگر جایی برای مسافران دیگر نداشته باشیم در آن صورت می‌توان از ظرفیت نهادهای دیگر استفاده کرد. وی گفت: اما اکنون که ضریب اشغال هتل‌های کشور کمتر از ۵۰ درصد است اجرای چنین طرح هایی بر خلاف منفعت هتلداران خواهد بود.

بنابراین ما با چنین طرحی مخالف هستیم. این سازمان یک بار نیز نشده که نشان دهد به عنوان وظیفه خود در تلاش برای حمایت از هتلداران است. حمزه‌زاده بیان کرد: بسیار خوب است که سازمان میراث فرهنگی به وزارت خانه تبدیل شود به همین دلیل به‌عنوان تشکل جامعه هتلداران کشور رایزنی با نمایندگان مجلس و کمیسیون‌های مختلف را پیرامون این طرح آغاز کرده‌ایم و می‌خواهیم که کمک کنند تا ساختار فعلی این سازمان به وزارتخانه تغییر پیدا کند چرا که توسعه گردشگری صنایع دستی و میراث فرهنگی را در پی خواهد داشت. در این راستا با تشکل های گردشگری دیگر نیز همراه و هماهنگ خواهیم شد.

 

منبع: مهر

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در جهت گسترش صنعت گردشگری روسیه
» ایرانیان بدون روادید به روسیه می روند
... دیدن متن »

روسیه قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن اتباع ایران و ۱۷ کشور دیگر اجازه می یابند بدون کسب روادید برای هشت روزفقط به منطقه خاور دور روسیه سفر کنند. این قانون برای شکوفایی اقتصادی منطقه خاور دور روسیه و امکان سرمایه گذاری خارجی تصویب شده است. دولت روسیه روز دوشنبه در پایگاه اینترنتی خود این قانون را منتشر کرده که از طرف وزارت توسعه منطقه خاور دور این کشور به پارلمان ارائه و در دومای و شورای فدراسیون (سنا) تصویب شده است.

دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه نیز روز دوشنبه در نشست هیات دولت با اعلام تصویب این قانون، گفت: برای این منظور به گردشگران و کارفرمایان ۱۸ کشور اجازه داده می شود بدون دریافت روادید به خاور دور روسیه سفر کنند. به گزارش ایتارتاس، مدودیف گفت: در روزهای اخیر فهرست کشورهای مشمول تسهیلات روادید تائید شد و گردشگران و کارفرمایان این کشورها نیازی به مراحل دریافت ویزا ندارند.

وی افزود: اتباع این کشورها کافی است که اطلاعات خود را در پایگاه اینترنتی ویژه ای ثبت کنند. نخست وزیر روسیه گفت: تاسیسات خاور دور را توسعه می دهیم و تسهیلات ویژه ای را برای این منظور پیش بینی می کنیم. اطمینان دارم که لغو مراحل دریافت روادید برای گردشگران و کارفرمایان دیگر کشورها به افزایش جذابیت گردشگری و سرمایه گذاری منطقه کمک می کند. وی افزود: در نتیجه این قانون، گردشگران بیشتری به خاور دور سفر می کنند و این منطقه درآمد بیشتری کسب خواهد کرد. مدودیف همچنین در باره علت انتخاب ۱۸ کشور برای لغو روادید سفر به خاور دور گفت: علت این تصمیم نزدیک بودن به روسیه نیست بلکه آنها نیز رویکردی مشابه در همکاری با ما دارند.

این کشورها شامل ایران، الجزایر، بحرین، برونئی، هند، قطر، چین، کره شمالی، کویت، مراکش، مکزیک، امارات، عمان، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، ترکیه و ژاپن می شوند. خاور دور روسیه منطقه گسترده ای شامل ۹ استان با وسعت شش میلیون و ۱۶۹ هزار و۳۰۰ کیلومترمربع می شود که ۳۶ درصد مساحت این کشور را تشکیل می دهد. جمعیت این منطقه نیز حدود شش میلیون ۳۰۰ هزار نفر است که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ حدود ۲۰ درصد کاهش یابد. روسیه برای جبران کاهش جمعیت و توسعه نیافتگی منطقه خاور دور تدابیری را اتخاذ کرده که مهم ترین آن اهدای زمین رایگان است.

بر اساس قانون جدید که از روز ۱۳ دی ماه سال گذشته به اجرا در آمد، دولت روسیه به هر شهروند روسی درخواست کننده یک هکتار زمین به صورت رایگان در خاور دور اعطا می کند که پس از یک دوره بهره برداری و اجرای تعهدات در قبال قانون، در مالکیت قطعی افراد قرار خواهد گرفت. براساس تدابیر اتخاذ شده، اجرای این قانون سبب خواهد شد، منطقه کمتر توسعه یافته خاور دور روسیه که نزدیک ژاپن قرار دارد و از نظر بهره برداری های صنعتی، کشاورزی و باغی از شرایط بسیار مناسبی نیز برخوردار است، در مسیر توسعه قرار گیرد.

دولت روسیه همچنین با اجرای چند برنامه کلان بین المللی از جمله دعوت سرمایه گذاران خارجی برای توسعه خاور دور در صدد است از شرایط این منطقه به ویژه با استقرار واحدهای صنعتی، بهره برداری از جاذبه های گردشگری، توانمندی های کشاورزی و همچنین نزدیکی به بازارهای آسیایی استفاده کند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مرکز نگهداری پاندا؛ چین... دیدن متن »

در طی سال های گذشته به لطف استفاده از روش های تلقیح مصنوعی، جمعیت پانداها در مراکز نگهداری این حیوانات در چین به بیش از ۴۵۰ عدد رسیده است. اما همچنان کارشناسان در موررد انقراض آنها هشدار جدی می دهند.

در ادامه تصاویری از یکی از بزرگترین مراکز نگهداری پانداها در چین آمده است.

عکس:Steve Chao / خبرگزاری الجزیرهگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی ، لیلى شجاعى و Mohammad Safaei این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش سایت سازمان جهانی گردشگری
» ولخرج‌ترین گردشگران جهان
... دیدن متن »

 گردشگران چینی چشم بادامی‌های شرق آسیا برای پنجمین سال پیاپی در صدر فهرست ولخرج‌ترین گردشگران بین‌المللی قرار گرفتند.

به گزارش سایت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، گزارش سال ۲۰۱۶ میزان هزینه‌کرد گردشگران بین‌المللی حاکی از آن است که هزینه گردشگران چینی با رشد ۱۲ درصدی طی سال ۲۰۱۶ همراه بوده و چینی‌ها برای پنجمین سال پیاپی در صدر فهرست پرخرج‌ترین گردشگران دنیا قرار گرفتند.

علی‌رغم چالش‌های پیش رو، تعداد گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۶ به رقم ۱.۲ میلیارد نفر رسید و به تناسب آن مجموع هزینه گردشگران نیز افزایش یافته است. مردم همچنان تمایل زیادی به سفر دارند و این امر برای بسیاری از کشورهای جان منفعت داشته است و شرایط رشد اقتصادی، اشتغال‌زایی و ایجاد فرصت‌هایی برای توسعه را فراهم کرده است. سال ۲۰۱۶ نیز سال بسیار خوبی برای گردشگری خارجی چینی‌ بود و هزینه گردشگران چینی که به کشورهای مختلف سفر می‌کنند با رشد ۱۱ میلیارد دلاری به رقم ۲۶۱ میلیارد دلار رسید که حاکی از رشد ۱۲ درصدی است.

همچنین شمار گردشگران چینی که به مقاصد بین‌المللی سفر می‌کنند نیز با ۶ درصد رشد به ۱۳۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ رسید تا این کشور از سال ۲۰۱۲ تاکنون جایگاه خود را به عنوان منبع اصلی تامین گردشگر در جهان حفظ کند و میزان هزینه‌کرد گرشگران چینی نیز از سال ۲۰۰۴ به این سو هر ساله با رشد دو رقمی همراه بوده است.

رشد گردشگری خارجی در چین موجب بهره‌مندی و منفعت بسیاری از مقاصد گردشگری در آسیا و اقیانوسیه شده که از آن جمله می‌توان به ژاپن، کره جنوبی، تایلند و همچنین مقاصد دیرینه‌ای چون آمریکا و اروپا شده است.

پس از چینی‌ها، گردشگران آمریکایی که دومین تامین‌کننده گردشگر در جهان هستند در سال ۲۰۱۶ رقم ۱۲۲ میلیارد دلار در مقاصد بین‌المللی هزینه کرده‌اند و گردشگری خارجی این کشور نیز ۸ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۵ رشد داشته است. گردشگران آلمانی‌ها با هزینه‌کرد ۸۱ میلیارد دلار، بریتانیا با ۶۷ میلیارد دلار، فرانسه با ۴۱ میلیارد دلار و گردشگران کانادایی با ۲۹ میلیارد دلار درمکانهای بعدی پرهزینه‌ترین گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۶ قرار دارند.

منبع: ایسنا

سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاون سازمان میراث فرهنگی:
» جایگاه جهانی گردشگری ایران در دولت تدبیر و امید ۴ پله ارتقا یافت
... دیدن متن »

 مرتضی رحمانی موحد روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا درباره جایگاه کنونی گردشگری ایران در جهان، با استناد به گزارش مجمع جهانی اقتصاد که به تازگی منتشر شده، افزود: براساس این گزارش، گردشگری ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ چهار پله رشد داشته و در جایگاه نود وسوم جهان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری ایران در اغلب شاخص های جهانی رشد چشمگیر داشته، گفت: شاخص های اعلام شده از مراجع معتبر جهانی، موید موفقیت و کامیابی دولت تدبیر و امید در صنعت گردشگری است. معاون گردشگری کشور با اشاره به توجه ویژه ی دولت یازدهم به صنعت گردشگری، تصریح کرد: سیاستگذاری درست در عرصه ی بین الملل، تامین زیرساخت ها، مدیریت مشارکتی و تعامل با بخش خصوصی و فعالان گردشگری، خنثی کردن توطئه ایران هراسی، جلب توجه جهانیان به گردشگری ایران، بازارسازی، تبدیل تعارضات به همکاری ها و قرار گرفتن ایران به عنوان میزبان و مرجع تعاملات و نشست ها و همکاری ها از دستاوردهای مهم دولت تدبیر و امید در این بخش است.

رحمانی موحود با اشاره به برخی شاخص های دیگر اعلام شده در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، گفت: بنا به گزارش یاد شده، ایران در بستر و شرایط تجاری از رتبه ۱۱۹ به ۷۹ صعود کرده است. همچنین در زمینه منابع انسانی و بازار کار از رتبه ۱۱۴ به ۱۰۵ و در آزادی های بین المللی کسب و کار از ۱۱۶ به جایگاه ۱۰۹ و زیرساخت های حمل و نقل هوایی از ۹۳ به ۸۹ ارتقا یافته است. وی افزود: این شاخص ها معنی روشن و قابل درک برای متخصصین فن به طور خاص و برای مردم به طور عموم دارد. معاون گردشگری کشور ادامه داد: معنای این ارقام و تغییرات، بهبود فضای کسب و کار، سهولت سرمایه گذاری، تسهیل ساز و کار صدور مجوزها و موافقت ها، کوتاه شدن زمان دریافت مجوزها، ثبات اقتصادی، ضریب اطمینان سرمایه گذاری و کاهش ریسک و... در صنعت گردشگری از منظر اقتصاد جهانی است.

وی تاکید کرد: این شاخص ها حاکی از موفقیت سیاست های اقتصادی و دیپلماتیک دولت تدبیر و امید در حوزه ملی و بین المللی است، دو محوری که رییس جمهوری بر آن تاکید داشتند و محور برنامه های دولت یازدهم بود. وی با اشاره به رشد میانگین ۱۰ درصدی افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران در دوره دولت یازدهم، و نیز معرفی ایران به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری جهان از سوی محافل، تشکل ها و نشریات معتبر جهانی در پی برجام، آن را حاصل باور و توجه ویژه دولت یازدهم به جایگاه و اهمیت گردشگری در اقتصاد ملی و توسعه پایدار کشور دانست.

همچنین شاخص اولویت دولت به گردشگری و سفر ۱۳ رتبه ارتقا یافته و از ۱۳۰ به ۱۱۷ رسیده است. این نکته و دستاورد بسیار ارزشمندی برای کشور است و مادامی که صنعت کردشگری در باور سیاستگذاران قرار نگیرد، امید به تحقق اهداف و سیاست ها و سند چشم انداز نمی رود. معاون گردشگری کشور افزود: پس از تخریب و صدمه ای که بر اثر سیاست های نادرست دولت های نهم و دهم به صنعت گردشگری وارد شد، خوشبختانه با درایت جناب آقای دکتر روحانی رییس جمهوری و سیاست های دولت تدبیر و امید، افق روشنی فراروی صنعت گردشگری گشوده شد که مجمع جهانی اقتصاد نیز در ارزیابی خود آن را متمایز دیده است.

رحمانی موحد با اشاره به نقش و توجه نهاد سیاسی در موفقیت ساختارهای اقتصادی گفت: این رویکرد دولت یازدهم به صنعت گردشگری موجب مباهات است. وی با تاکید به جایگاه گردشگری در برنامه ششم توسعه تصریح کرد: با تداوم این نگاه و توجه به صنعت گردشگری، اطمینان به دستیابی به اهداف و تحقق سند چشم انداز بسیار بیشتر شده است.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
تلالو رنگها در کوههای ماهنشان؛ زنجان... دیدن متن »

در مسیر روستای رضا آباد از شهرستان ماهنشان ، منطقه‌ای معروف به "آلا داغ‌لار"، تلالو رنگها در تپه‌ها و کوه‌های اطراف روح و جان آدمی را نوازش می‌کند؛ گویی که پا به سیاره‌ای دیگر از منظومه شمسی گذاشته‌ای و نقاش طبیعت چهره‌ای دیگر از زمین را به تصویر کشیده است.

عکس:محمد جعفری / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در نامه انتقادی فعالان معماری و شهرسازی مطرح شد
» واکنش به مالکیت بنیاد مستضعفان روی نیاوران و سعدآباد
... دیدن متن »

«ما معتقدیم حتی اگر سند این دو محوطه از ازل به نام بنیاد مستضعفان می‌بود، منطقا باید آن‌ها را به سازمان میراث فرهنگی کشور هبه می‌کرد تا خود را از عقوبت عدم نگهداریِ شایسته از میراث مهم کشور برهاند.»

 بیش از ۴۲۰ نفر از فعالان معماری و شهرسازی در بیانیه‌ای رسمی که اشخاصی چون سیدمحمد بهشتی، محمدحسن طالبیان و ایرج کلانتری آن را تائید کرده‌اند، تاکید شده: «کاخ‌موزه‌ها، بنا به ماهیت، متعلق به میراث فرهنگی هستند!»

در این بیانیه آمده است: «باخبر شدیم تلاش بنیاد مستضعفان که از زمان دولت دهم به دنبالِ مالکیت کاخ موزه سعدآباد و کاخ نیاوران بود، به ثمر نشسته و متاسفانه توانسته اسناد مالکیت این دو محوطه تاریخی را که با حکم شورای انقلاب به میراث فرهنگی کشور واگذار شده ‌بود، ابطال و به نام خود کند. این خبر،‌ فی‌نفسه ناگوار است؛ چون دو محوطه مهم و با ارزش میراث فرهنگی و تاریخی کشور از یَدِ قدرت و مالکیت سازمان میراث فرهنگی که پابرجاترین حافظ این گونه محوطه‌هاست، خارج می‌شود. برای جامعه معماران، شهرسازان،‌ پژوهشگران و دوستداران میراث فرهنگی قابل تصور نیست که چرا این بنیاد سال‌ها نیرو و هزینه برای تصرف دو محوطه صرف کرده که در مالکیت و تصرف سازمانی دولتی است، به خوبی حفظ می‌شوند و مردم از تبعات فرهنگی آن استفاده می‌برند. این پرسش وجود دارد که بنیاد مستضعفان چه مزیتی بر سازمان میراث فرهنگی در مالکیت و بهره‌برداری از این دو کاخ‌موزه دارد؟

آیا برنامه‌هایی برای تبدیل کاربری یا استفاده‌های تجاری وجود دارد؟ ما معتقدیم،‌ حتی اگر سند این دو محوطه از ازل به نام بنیاد مستضعفان می‌بود، منطقا، باید آن‌ها را به سازمان میراث فرهنگی کشور هبه می‌کرد تا خود را از عقوبت عدم نگهداریِ شایسته از میراث مهم کشور برهاند. اینک چه شده که وارونه عمل می‌شود و چندین سال هزینه و وقت صرف می‌شود تا اسناد مالکیتی را که شورای انقلاب برای این دو محوطه صادر کرده، ابطال و آن‌ها را به نام خود کند. ما متاسفانه، نمی‌توانیم به این روند خوشبین باشیم و از تمام تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان دلسوز کشور، در هر رده و منزلتی، انتظار و تقاضا داریم در جهت اصلاح امور و ابطال سند جدید این دو محوطه و سپردنِ مالکیت و اداره آن‌ها به سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از هیچ کوششی فروگذار نکنند.»

پیش از این محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی با اعلام این نکته که «مالکیت سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر کاخ‌موزه‌های سعدآباد و نیاوران قانونی است»، اظهار کرده بود: «کاخ‌موزه‌های سعدآباد و نیاوران در دوران پهلوی به وزارت دربار تعلق داشته و با هزینه بیت‌المال احداث شده است، بنابراین جزو اموال خاندان پهلوی به‌حساب نمی‌آید و جزو بیت‌المال است و به استناد فرمان حضرت امام خمینی (ره) مورخ ۱۳ اسفند ماه ۵۷، مالکیت این دو کاخ بر عهده دولت است.

همچنین براساس ماده یک لایحه قانونی مصوب شورای انقلاب به تاریخ ۲۳ فروردین ماه سال ۵۹، کلیه کاخ‌ها ازجمله نیاوران و سعدآباد با محوطه و تأسیسات آن‌ها برای ایجاد موزه در اختیار وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت قرار گرفت. ضمن این‌که بر اساس ماده ۲ همین لایحه تمام اشیای عتیقه برای حفظ و نگهداری در موزه‌ها تحویل وزارت فرهنگ و آموزش عالی (سازمان میراث‌فرهنگی) می‌شود و از سال ۱۳۵۹ تاکنون تمامی مجموعه موزه‌های موصوف در حال ارائه خدمات به عموم است.

از سوی دیگر براساس بند ۵ مصوبه هیأت وزیران مورخ ۲ آذر ماه ۶۰ متضمن قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی، کاخ‌های نیاوران و سعدآباد یکی از واحدهای تابعه این سازمان است.»

با انتشار نخستین مطالب در این زمینه از سوی رسانه‌ها و صحبت‌های طالبیان؛ بنیاد مستضعفان نیز در واکنش به این قضیه اطلاعیه‌ای را منتشر و به نقل از غفور پاکنهاد - معاونت امور حقوقی، توسعه مدیریت و منابع – اعلام کرد: «موضوع مالکیت کاخ‌های نیاوران و سعدآباد در قوه قضاییه (هیات رسیدگی به پرونده‌های موضوع اصل ۴۹ قانون اساسی) مطرح رسیدگی است و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی کماکان خود را موظف به اجرای احکام قطعی محاکم قضایی می‌داند.»

 

منبع: ایسنا

سید حامد حسینیان این را خواند
بسیار عالی هست
کاخ مروارید به اون وضع افتاده و احتمالا سرنوشتشان چون کاخ مروارید خواهد شد تازه میگن دست میراث فرهنگی بوده
حالا چه کاریه که برای نگهداری و رسیدگی به این دوتا کاخ برین از جای دیگه متخصص بیارین دست میراث فذهنگی باشه نمیتونه یا تخصص نداره ... دیدن ادامه »
۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مهاجرت فلامینگوها به فارس... دیدن متن »

با توجه به بارشهای خوب اخیر در استان فارس و پر آب شدن دریاچه ها و تالاب ها امسال تعداد زیادی فلامینگو به این تالاب ها و دریاچه های مهارلو و طشک در استان فارس آمدند.

عکس: عرفان سامان فر / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رکاب زدن در خاورمیانه
» تجربه‌های دوچرخه‌سوار انگلیسی که لندن تا ایران رکاب زد
... دیدن متن »

«ربکا لو» زن خبرنگار انگلیسی که از ژوئیه ۲۰۱۵ تصمیم گرفت از لندن تا تهران را رکاب بزند و یک سفر ۱۱ هزار کلیومتری یک ساله را آغاز کرد، از تجربه سفر خود به بی بی سی روایت کرده است.

او به بی بی سی گفته است با وجودی که دوستانش او را از سفر به منطقه ناامن خاورمیانه برحذر می داشتند و با وجودی که بدنش آمادگی جسمانی کافی برای رکاب زدن بیش از ۱۱ هزار کیلومتر را نداشته است تصمیم گرفته با دوچرخه اش « مود » سفری پرماجرا را از لندن به تهران آغاز کند و در جریان این سفر با اتفاقات جالب بسیاری روبرو شده است. او تا مرز مرگ در صحاری گرم سودان پیش رفت و به حالت بیهوش درآمد تا اینکه یک خانواده سودانی با پیدا کردن او و رسیدگی و پرستاری از او جانش را نجات داده است.

او همچنین شرایط سختی را در کوهستان های سرد اروپا و ترکیه از سرگذارنده ولی در کل تجربه سفر او به خاورمیانه و حضورش در مناطق مختلفی چون سودان ، لبنان ، ترکیه، مصر، امارات متحده عربی و در نهایت ایران ، تجربه ای منحصر بفرد برای او ساخته است.

«ربکا لو» هدف از سفر ماجراجویانه اش به منطقه خاورمیانه و در نهایت ایران را شکستن کلیشه های رایج در غرب درباره خاورمیانه و اثبات این نکته دانسته که به رغم وجود ناامنی در این منطقه، هنوز زندگی در آن امکان دارد. ربکا تجربه خود از نخستین روز حضور در ایران را چنین شرح داده است: در نخستین روز حضورم در ایران هنگامی که از فرط گرما در زیر سایه سار یک درخت روسری را از سرم برداشته بودم پلیس به من تذکر داد و تنها چند دقیقه بعد خواهر زن همان پلیس من را به خوردن ناهار قیمه در خانه شان دعوت کرد.

ثمانه چمنی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مراسم یکشنبه نخل در نقاط مختلف جهان... دیدن متن »

مسیحیان در کشورهای مختلف جهان، یکشنبه نخل یا عید شعانین را جشن گرفتند. این مناسبت مذهبی در یکشنبه قبل از عید پاک جشن گرفته می شود.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاون میراث فرهنگی مطرح کرد:
» بنیاد مستضعفان مالک سعدآباد و نیاوران نیست
... دیدن متن »

معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت:مالکیت سازمان میراث‌فرهنگی بر سعدآباد و نیاوران قانونی است،در تمام دنیا مدیریت کاخ‌موزه‌ها برعهده سازمان‌ تخصصی است و تجربه نشان داده هر فضای فرهنگی از جمله کاخ مروارید و باغ رامسر از نظر مالکیت بلاتکلیف ماند ضرر دیده است.

محمدحسن طالبیان با اشاره به ادعاهای بنیاد مستضعفان درباره مالکیت این بنیاد بر کاخ‌موزه‌های نیاوران و سعدآباد گفت: «کاخ‌موزه‌های سعدآباد و نیاوران در دوران پهلوی به وزارت دربار تعلق داشته و با هزینه بیت‌المال احداث شده است؛ بنابراین جزو اموال خاندان پهلوی به‌حساب نمی‌آید و جزو بیت‌المال است و به‌استناد فرمان حضرت امام خمینی(ره) مورخ ۱۳۵۷/۱۲/۱۳ مالکیت این دو کاخ برعهده دولت است.»

وی توضیح داد: «براساس ماده یک لایحه قانونی مصوب شورای انقلاب به‌تاریخ ۱۳۵۹/۱/۲۳ تمام کاخ‌ها از جمله نیاوران و سعدآباد با محوطه و تأسیسات آنها برای ایجاد موزه در اختیار وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت قرار گرفت؛ ضمن اینکه براساس ماده ۲ همین لایحه تمام اشیای عتیقه برای حفظ و نگهداری در موزه‌ها تحویل وزارت فرهنگ و آموزش عالی (سازمان میراث‌فرهنگی) می‌شود و از سال ۱۳۵۹ تاکنون تمام مجموعه‌موزه‌های موصوف در حال عرضه خدمات به عموم است.»

طالبیان افزود: «همچنین براساس بند ۵ مصوبه هیئت‌وزیران مورخ ۱۳۶۰/۹/۲ متضمن قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی، کاخ‌های نیاوران و سعدآباد از واحدهای تابعه این سازمان است.» وی تأکید کرد: «آنچه مهم است این است که سعدآباد و نیاوران یک لایه از تاریخ معاصر تهران است و حفظ، نگهداری، مرمت و معرفی این لایه از تاریخ برعهده سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌عنوان سازمان تخصصی در این حوزه نهاده شده است.»

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در ادامه، معماری دو کاخ‌موزه سعدآباد و نیاوران را بخش تفکیک‌ناپذیری از هویت تهران قدیم و جدید عنوان کرد و گفت: «مجموعه منحصربه‌فردی از معماری تاریخی و معماری معاصر در تهران وجود دارد و بخش مهمی از این مجموعه شامل معماری منحصربه‌فرد در نیاوران و سعدآباد است که آثار هنرمندان و معماران برتر و صاحب‌نام است و اگر قرار باشد در آینده پرونده‌ای به‌منظور ثبت‌جهانی معماری معاصر تهران تهیه شود آثار معماری سعدآباد و نیاوران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.» وی بیان کرد: «سازمان میراث‌فرهنگی به‌لحاظ قانونی خود را ملزم به حفاظت و صیانت از این دو اثر تاریخی می‌داند و با توجه به ظرفیت فرهنگی این دو کاخ‌موزه و همچنین با توجه به اینکه سعدآباد و نیاوران دو پهنه سبز تهران محسوب می‌شوند، باید حفاظت و نگه‌داری از این دو مجموعه به دستگاه تخصصی متولی امور میراث‌فرهنگی و تاریخی، یعنی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، واگذار شود.»

طالبیان ادامه داد: «در تمام دنیا نیز مدیریت کاخ‌موزه‌ها بر عهده سازمان‌های تخصصی است، ضمن اینکه تجربه نشان می‌دهد هر فضای فرهنگی که از نظر مالکیت بلاتکلیف مانده ضرر دیده است، که به‌‎عنوان مثال، می‌توان به کاخ مروارید و باغ رامسر اشاره کرد.» وی افزود: «برخلاف برخی از نهادها، نگاه سازمان میراث‌فرهنگی به مجموعه موزه‌ها و کاخ‌موزه‌ها اقتصادی نیست، بلکه نگاهی فرهنگی است که درحقیقت منافع ملی را زیرنظر دارد و مطمئنم که بنیاد مستضعفان در این موضوع پُراهمیت منافع ملی را مدنظر قرار می‌دهد.»

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأکید کرد: «علاوه‌براین، نباید فراموش کنیم که این دو کاخ‌موزه به‌عنوان میراث تاریخی و ملی ایران متعلق به تمام ایرانیان است و بنابراین سازمان میراث‌فرهنگی به‌عنوان متولی اصلی حفاظت و حراست از آثار تاریخی کشور خود را ملزم به حراست ویژه از این دو اثر ملی کشور می‌داند و برای حفظ این مجموعه‌های بسیار مهم تمام تلاش حقوقی و اجرایی خود را به‌کار خواهد بست.»

 

منبع: خبر آنلاین

سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
شکوفه های گیلاس در ژاپن... دیدن متن »

یکی از معروفترین کشورها در فصل بهار، کشور ژاپن است که شکوفه های گیلاس آن شهرت جهانی دارد.

عکس: رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید