تیوال گردشگری
S3 : 04:01:48
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خانه داروغه

آدرس: مشهد خیابان نواب صفوی، مجاور حرم، کوچه داروغه
یکی از جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده مشهد، خانه داروغه است. این بنا در اوخر دوره قاجار ساخته شده و محل اسکان آخرین داروغه مشهد بوده. در دهه هشتاد به تملک شهرداری در آمده، بعد از چند مرحله بازسازی، از سال 93 به عنوان موزه بازگشایی می شود. این اثر ثبت ملی شده و در سال 2016 برنده جایزه حفظ و نگهداری یونسکو شده است. این خانه اولین خانه ای در مشهد بوده که دارای حمام خصوصی شده همچنین اولین شومینه در میان خانه های مشهد در این محل ساخته شده. این ساختمان به روش سه طرف ساخت بنا شده و دارای بخش های زمستان نشین و تابستان نشین در هر دو طرف خانه است. در قسمت تابستان نشین حوض آب در داخل اتاق هم وجود دارد. جدای از ارزش تاریخی این ساختمان، حوض آب حیاط، صدای پرندگان و کبوتر هایی که در حیاط خانه هستند ... دیدن ادامه » و گاه در حوض آب تنی می کنند، چشمگیر و آرام بخش است. قسمتی از داخل ساختمان فرش شده و پشتی دارد که می توانید روی زمین نشسته و استراحت کنید.
- هزینه بازید (زمستان 97) 3000 تومان برای پرداخت حتما باید کارت بانکی داشته باشید. گیشه بلیط، پول نقد قبول نمی کند.
- متاسفانه این خانه بروشور و یا راهنما ندارد.
-ساخت مجتمعی عظیم در مجاورت این بنا، نمای آن را بر هم زده.
- اگر با اتومبیل شخصی می روید، از خیابان نواب صفوی وارد پارکینگ 3 حرم شوید و خودرو خود را در ابتدای پارکینگ پارک کنید. سپس پیاده از پارکینگ خارج شوید با کمی پیاده روی به خانه داروغه خواهید رسید.
- این محل در Goole map و Maps me ثبت شده. تابلو های راهنما نیز در کوچه های فرعی وجود دارند.
-آرامگاه پیر پالان دوز نیز در نزدیکی این خانه قرار دارد.
شکوه حدادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
سازه‌های آبی شوشتر... دیدن متن »

سازه‌های آبی تاریخی شوشتر مجموعه‌ای به هم پیوسته از پلها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، جهت بهره‌گیری بیشتر از آب ساخته شده‌اند.

در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است. مجموعه آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر در مسیر «رودخانه گرگر» که خود از شاهکارهای فنی و مهندسی اعصار کهن است، بنا شده است. رود گرگر کاملاً به صورت مصنوعی و دستکند ساخته شده و احداث آن را به عصر اردشیر بابکان، شاهنشاه ساسانی نسبت داده‌اند.مجموعه آسیابها و آبشارهای شوشتر با توجه به زمان ساخت از شاهکارهای فنی و مهندسی در جهان است.

این شاهکار مهندسی هم در ایران و هم در جهان بی نظیر است مجموعه آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در سال ۲۰۰۹ به عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

عکس: علی معرف / ایرناسازه‌های آبی شوشتر | عکس سازه‌های آبی شوشتر | عکس سازه‌های آبی شوشتر | عکس سازه‌های آبی شوشتر | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۲ روز پیش، یکشنبه
بهزاد هندی، فاطیما، شکوه حدادی، مارال عظیمی، امیر مسعود و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
آئین کهن «نوروزخوانی» ... دیدن متن »

آئین سنتی و کهن «نوروزخوانی» هر سال در واپسین روز‌های آخر اسفند در روستای بالاجاده شهرستان کردکوی از توابع استان گلستان و مناطق دیگری از شهرستان‌های بندرگز، علی‌آباد و گرگان با رسوم خاصی برگزار می‌شود و نوروزخوان مردم را به آمدن بهار مژده می‌دهد.

در این آئین سنتی که چندهزار سال قدمت دارد، نوروزخوان چوب‌دستی بر دست و کوله‌پشتی بر پشت با همراهی نوروزخوانان، نوازنده و تعدادی از کودکان و دیگر اهالی، با طی مسیر پیاده محلات، باغات، مزارع کشاورزی در روستا، با ورود به هر مکانی اشعاری در مدح امامان و ترانه‌های محلی خوانده و مژده آمدن بهار را به اهالی روستا و صاحب‌خانه‌ها شادباش و دگرگونی ایام را نوید داده و آن‌ها نیز با دادن پول، شیرینی، گردو، تخم‌مرغ، نخود و کشمش و... به او و همراهانش مژدگانی می‌دهد.

عکس:فائزه کابلی / خبرنگارانآئین کهن «نوروزخوانی» | عکس آئین کهن «نوروزخوانی» | عکس آئین کهن «نوروزخوانی» | عکس آئین کهن «نوروزخوانی» | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
۳ روز پیش، شنبه
فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آبشار «شوی»؛ معجزه طبیعت | عکس
نوروزانه
» آبشار «شوی»؛ معجزه طبیعت
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

آبشار شِوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌کوه‌های زاگرس است. این آبشار در رشته کوه‌های زاگرس در نزدیکی کوه سالن در ۱۰۰ کیلومتری مرکز شهر دزفول قرار دارد و دارای تنوع زیست محیطی بسیار زیبایی است. آبشار شوی، پس از بیرون آمدن غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. آب آن پس ازعبور از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز در شهر زیبای دزفول می‌ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، تشکیل شده از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط است. در زیر آبشار و روی دیواره‌های آن گیاه سیاه‌وشان و سایر گیاهان آب‌دوست روییده‌ است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری هم وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یا آبشار سنگ مار یاد می‌شود. به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی‌خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است. به دلیل اینکه شوی در شمال خوزستان و در رشته کوه‌های زاگرس قرار گرفته، در اواخر بهار و تابستان هوای گرمی دارد ولی در ارتفاعات و در پای آبشار هوا خنک و سرد است و چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده‌روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی دارد، بهترین زمان برای رفتن به شوی، اواخر اسفندماه، ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است.

منبع: دنیای اقتصاد

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیش از دو میلیون تمبر خاک می‌خورد... | عکس
» بیش از دو میلیون تمبر خاک می‌خورد...
... دیدن متن »

مدیر موزه خصوصی تمبر البرز گفت: از ابتدای سال تا کنون کمتر از ۲۰۰ نفر از این موزه بازدید داشته‌اند. سید حسین موسوی یکتا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در تنها موزه خصوصی استان بیش از دو میلیون قطعه تمبر شامل مجموعه کاملی از تمبرهای دوره پهلوی، مجموعه نسبتاً چشمگیری از تمبرهای دوره قاجار و کلیه تمبرهای دوره جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. وی ادامه داد: به جز تمبرهای ایرانی، تعدادی تمبر خارجی نیز در این مجموعه‌ نگهداری می‌شود که برخی از آنها طلا و نقره کاری شده هستند. به دلیل کمبود فضا و نبود شرایط مناسب برای نگهداری همه این تمبرها، بخشی از آنها را بسته بندی و به ناچار در کمد نگهداری می‌کنم.

این کلکسیونر البرزی خاطرنشان کرد: بیش از ۹ سال است که این موزه را راه اندازی کرده‌ام ولی نه تنها مسافران بلکه البرز نشینان نیز از وجود آن بی خبرند و همین باعث شده از ابتدای سال تا کنون این مجموعه کمتر از ۲۰۰ نفر بازدید کننده داشته باشد. وی توضیح داد: در تمامی شهرها با تابلوهایی مکان موزه‌ها و اماکن فرهنگی هنری مشخص شده ولی در کرج هیچ نشانی که علاقه‌مندان را به سمت این موزه هدایت کند وجود ندارد و همین باعث شده مردم از وجود این موزه بی اطلاع باشند.

موسوی افزود: بازدید عموم از این موزه رایگان است و هیچ هزینه‌ای از بازدیدکنندگان دریافت نمی‌شود ولی با این اوصاف به دلیل تبلیغات نامناسب استقبال چندانی از آن نمی‌شود. این کلکسیونر با گلایه از بی مهری‌ مسئولان نسبت به این گنجینه ارزشمند توضیح داد: متاسفانه مسئولان تاکنون هیچ حمایتی از این مجموعه تاریخی نداشته و با هر کسی حرف می‌زنم مسئولیت را به گردن دیگری می اندازد. موسوی یکتا ابراز کرد: به دلیل محدودیت مکان مجبورم تمبرها را به صورت کیلویی در بسته‌های نایلونی نگهداری کنم. علاوه بر این برای نگهداری از این تمبرها پودرهای خاصی لازم است که بسیار گران شده‌اند و از پس خرید آنها بر نمی‌آیم. اگر مسئولان حمایت کنند امکان این وجود دارد که موزه تخصصی تمبر در استان ایجاد شود و در صورت تامین فضای مناسب می‌توانم تمام قطعات تمبری که تا کنون نگهداری کرده ام را به نمایش بگذارم.

منبع: ایرنا

۶ روز پیش، چهارشنبه
زهره مقدم این را دوست دارد
صد حیف
۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
دیاچه بایکال سیبری... دیدن متن »

دریاچه بایکال، در جنوب روسیه، عمیق‌ترین دریاچه دنیا است. وسعت دریاچه بایکال حدود ۶۰۰ کیلومتر بوده و ضخامت یخ‌های آن در زمستان به ۱.۵ تا ۲ متر می‌رسد. این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و حدود ۲۰ درصد همه آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره‌زمین است. عمق این دریاچه ۱۶۴۲ متر اعلام شده و فقط دو دریاچه دیگر در جهان هستند که عمق بیش از ۱۰۰۰ متر دارند: تانگانیکا ۱۴۷۰ متر رو خزر ۱۰۲۵ متر.دیاچه بایکال سیبری | عکس دیاچه بایکال سیبری | عکس دیاچه بایکال سیبری | عکس دیاچه بایکال سیبری | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
sahraa998 این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ملکه‌های گردشگری معرفی شدند | عکس
اعلام نتیجه نخستین گزارش UNWTO درباره زنان
» ملکه‌های گردشگری معرفی شدند
... دیدن متن »

تحقیقات جامع سازمان جهانی جهانگردی اثبات می‌کند: سیاست‌های گردشگری به طور فزاینده‌ای به برابری جنسیتی می‌پردازد و زنان در گردشگری بیشتر از سایر صنایع، کلیشه‌های جنسیتی را به چالش می‌کشند.

 

سازمان جهانی جهانگردی در همکاری با شاخه زنان سازمان ملل، نتایج نخستین گزارش جامعی که در حوزه «زنان در گردشگری» تهیه شده است را در نمایشگاه تجارت جهانی برلین و به مناسبت روز زن منتشر کرد. این سازمان اعلام کرده جزئیات بیشتر این گزارش را که به جایگاه زنان در گردشگری پرداخته است، در پاییز آینده منتشر می‌کند. نتایج اولیه این گزارش که توسط «حمیرا محب‌علی»، پژوهشگر و کارشناس ارشد گردشگری ترجمه شده است، نشان می‌دهد: در سراسر بخش‌های خصوصی و دولتی، زنان در گردشگری پتانسیلی برای استقلال مالی، به چالش کشیدن کلیشه‌ها و راه‌اندازی کسب و کار برای خود دارند و از همین رو بیشترین نیروی کار گردشگری در سراسر جهان را زنان تشکیل داده‌اند. در حقیقت صنعت گردشگری، فرصت‌های بیشتری را برای کارآفرینی زنان و دستیابی به اقتصادی وسیع‌تر فراهم می‌کند.

سیاست‌های گردشگری به طور فزاینده‌ای به برابری جنسیتی می‌پردازند. این تحقیقات همچنین نشان داده است که زنان در گردشگری بیشتر از سایر صنایع، کلیشه‌های جنسیتی را به چالش می‌کشند. در مراکش زنان برای نخستین بار مجوز سفر صادر کرده‌اند. هواپیمایی در بریتانیا تعداد خلبانان زن را دو برابر کرده‌است. اینها نمونه‌هایی هستند که در سراسر جهان دیده می‌شوند که با یک روندی رو به رشد در حال افزایش هستند. فناوری نیز عامل مهمی برای توانمندسازی، ارائه فرصت‌های آموزشی بیشتر و تشویق کارآفرینی از طریق دسترسی آسان به بازار گردشگری است.

در حوزه عمومی، سیاست‌گذاران با اهمیت برابری جنسیتی در گردشگری در حال بیدار شدن هستند تا اطمینان حاصل کنند که زنان به طور منصفانه منافع حاصل از گردشگری را به اشتراک می‌گذارند. دبیر کل سازمان جهانی گردشگری در این گزارش اعلام کرد که گردشگری، مسؤول توانمندسازی زنان در سراسر جهان است. او اضافه کرده که «سازمان جهانی گردشگری متعهد به دستیابی به اهداف توسعه پایدار، توانمندسازی زنان و دختران و تضمین این امر است که گردشگری در خط مقدم تلاش‌های برابری جنسیتی قرار دارد.» «زوراب پولولیکاشویلی» همچنین در حاشیه نمایشگاه تجارت جهانی برلین گفته است: «در بسیاری از کشورها، زنان بخش اعظم نیروی کار و کارآفرینان گردشگری را تشکیل می‌دهند. اگرچه آن‌ها به خاطر حقوق کمتر، آسیب‌پذیرتر از مردان هستند.»

تحقیقات سازمان جهانی گردشگری در بخش اشتغال زنان نیز امیدوار کننده است و نشان می‌دهد: نقش‌های جنسیتی در بخش گردشگری در حال تغییر است، به طوری که زنان بسیاری در این بخش کار می‌کنند و به خاطر افزایش دسترسی به فناوری‌های دیجیتال و کاربردهای آن‌ها در گردشگری، روش‌های سنتی را کنار گذاشته و به صورتی مدرن وارد بازار کار گردشگری می‌شوند. علاوه بر این، تعدادی از کشورها به توانمندسازی زنان در گردشگری از طریق استراتژی‌ها و سیاست‌های برابری جنسیتی، تعهداتی جدی دارند. این موضوع نقطه قوت مهمی برای پیشرفت در گردشگری و خاتمه به بحران آسیب‌پذیری زنان است. سازمان جهانی جهانگردی با همین نگاه امسال به مناسبت روز جهانی زن برای چهارمین سال متوالی پنج زن شاخص گردشگری دنیا را معرفی کرد. به گفته دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، انتخاب این افراد بر اساس فعالیت‌های نوآورانه و استراتژیک آن‌ها در رسیدن به صلح جهانی و گردشگری پایدار بوده است.

اما این ۵ نفر که ۷ مارس جایزه جهانی گردشگری را در سال ۲۰۱۹ دریافت کردند، چه کسانی هستند؟

Rania al Mashat وزیر گردشگری مصر برای سیاست‌گذاری و رهبری هوشمندانه و نوآورانه در حوزه گردشگری برای رسیدن به صلح

Elena Kountoura وزیر گردشگری یونان برای استراتژی‌های هوشمندانه و خلاقانه گردشگری برای دستیابی به تعامل و صلح جهانی

Helen Marano رئیس و بنیانگذار مؤسسه «چشم‌اندازهای مارانو» برای دستیابی به اتحاد جهانی و استفاده از گردشگری به عنوان یک نیروی قوی برای رسیدن به صلح پایدار

Jane Madden در مقام رهبری و مدیریت مشارکتی برای پایداری و ارتقا مسوولیت‌های اجتماعی حوزه گردشگری

Mechtild Maurer در مقام رهبری و مدیریت برای ارتقا مسؤولیت اجتماعی در حوزه گردشگری

اما سازمان ملل متحد با انتخاب شعار «برابر فکر کنیم، هوشمندانه بسازیم و خلاقانه نوآوری کنیم» تصمیم دارد برای یک دهه روی موضوع توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی متمرکز شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به همین مناسبت به نقش کلیدی زنان در توانمندسازی جامعه پرداخته و گفته است: برای نخستین‌بار در گروه مدیریت ارشد سازمان ملل و در میان کسانی که تیم‌های مختلف این سازمان را رهبری می‌کنند به برابری جنسیتی دست یافتیم. او با تاکید بر این‌که بدون مشارکت زنان نمی‌توان به اهداف توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ دست یابیم، افزود: زنان نیمی از جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند و باید تلاش کنیم از راه تکنولوژی، نوآوری و سیستم‌های دیجیتالی آن‌ها را وارد مشارکت در کارهای مرتبط با اجتماع کنیم. گوترش همچنین گفته است: دنیا به رهبران زن احتیاج دارد و باید در تحصیل زنان و دختران به شکلی سرمایه‌گذاری کنیم تا آن‌ها به نوآوران جهانی تبدیل شوند، چرا که مشارکت زنان در امور اجتماعی میلیاردها دلار سرمایه برای دنیا به ارمغان خواهد آورد، برای همین از مردم دنیا می‌خواهیم همه تلاش خود را علیه تبعیض جنسیتی و خشونت علیه زنان به کار بگیرند. ما باید به دختران جوان فرصت دهیم رویاهای خود را درک کنند و در قدرت، رشد کنند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
نوروز در خانه مادربزرگ... دیدن متن »

خیر النسا بانوی ۸۱ ساله مهربانی است که در چالشتر ساکن است. وی مادری مهربان و زنی هنرمند و کدبانو است. او نیز همانند بسیاری از مردم برای استقبال از سال جدید، گرد را از وسایل خانه و زنگار کینه و غصه را از دل می زداید و به استقبال بهار می‌رود. خانه کوچک و صمیمی خیرالنسا با گرمای محبتش فضایی دلنشین را فراهم کرده که در ایام نوروز پذیرای مهمانان بسیاری از اقوام و آشنایان است.

او برای نزدیکان خود سبزه گندم درست می‌کند و با آرزوی سرزندگی و سلامتی سبزه‌ها را پیش از تحویل سال به سفره هفت سینشان می‌سپارد. قالی بافی از جمله هنر زنان این سرزمین است که خانه خیرالنسا نیز از این هنر خالی نیست و دست بافته‌های زیبای او به خانه‌اش جلا بخشیده است. وی همچنین عروسک دوزی نیز می‌کند. این عروسک میراث دختران دیروز این دیار است که این روزها رو به فراموشی است ولی خیر النسا این عروسک‌ها را با زیبایی هرچه تمام می دوزد و به دخترکان امروزی عیدی می‌دهد.

عکس:پانته آ نیکزاد / مهرنوروز در خانه مادربزرگ | عکس نوروز در خانه مادربزرگ | عکس نوروز در خانه مادربزرگ | عکس نوروز در خانه مادربزرگ | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
پرند محمدی، علیرضا آمیزطبع و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه مقدم، یادگار تهران قدیم | عکس
نوروزانه
» خانه مقدم، یادگار تهران قدیم
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

تعطیلات نوروز که می‌رسد تهران را دست‌کم نگیرید. این شهر در روزهای نوروزی حسابی تماشایی است. برای همین در آب و هوای خوش و تمیز و خیابان‌های خلوت بد نیست فرصت را غنیمت شمرده و سری به مکان‌هایی بزنید که شاید در طول سال کمتر فرصت رفتن به آنها را دارید. خانه‌موزه مقدم از جمله این مکان‌های دیدنی است. در ضلع شمالی خیابان امام خمینی، بعد از حسن‌آباد و نرسیده به خیابان ولیعصر، این خانه قاجاری قرار دارد. این خانه متعلق به محسن مقدم، پسر کوچک‌تر احتساب‌الملک، شهردار دوره ناصرالدین شاه قاجار است. محسن مقدم و همسرش «سلما» به دلیل علاقه‌شان به آثار تاریخی در این خانه، اشیای با ارزشی را نگهداری می‌کردند که بخشی از آنها را در معماری و تزئینات خانه‌شان هم مورد استفاده قرار داده و هماهنگی معماری با آثار تاریخی، فضای خانه را به شکل زیبایی خاص و دیدنی کرده است. همچنین تماشای اشیایی که به‌صورت کلکسیون در این خانه جمع‌آوری شده است هم خالی از لطف نخواهد بود. اگر در برنامه خود رفتن به این خانه قدیمی و زیبا را قرار می‌دهید، بدانید این خانه در دهه چهل به‌عنوان گران‌‌ترین خانه تاریخی جهان شناخته می‌‌شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

نیما تابان، امیر مسعود و sara این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کوشک احمد شاهی بازگشایی می‌شود | عکس
در آستانه نوروز ۹۸
» کوشک احمد شاهی بازگشایی می‌شود
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، این مراسم، عصر ۲۱ اسفند ۹۷ با حضور مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تعدادی از سفرای کشورهای منطقه و جمعی از فرهیختگان و چهره‌های فرهنگ و هنر کشورمان برگزار خواهد شد.

همچنین با بازگشایی این بنای تاریخی، جشنواره سین هشتم از ۲۲ الی ۲۴ اسفند از ساعت ۱۰ الی ۱۷ برگزار می‌شود. جشنواره سین هشتم با ایده پردازی و اجرای مؤسسه مهرگان فرهنگ و مشارکت مجموعه نیاوران با تدارک برنامه‌های شاد نوروزی و با هدف معرفی سبک اصیل زندگی سیستان و بلوچستان از ساعت ۱۰ تا ۱۷ میزبان علاقه مندان می‌شود. ایستگاه کودک و اجرای قصه‌های بومی و بازی‌های محلی بلوچی برای کودکان، بازارچه عیدی، اجرای موسیقی و مراسم آئینی استان سیستان و بلوچستان، نوروزخوانی، نقالی و شاهنامه خوانی در مورد خاستگاه نوروز، دکورهای هفت سین و همچنین حضور شخصیت‌های فولکلور نوروزی همچون عمو نوروز، خواجه پیروز و ننه سرما با هدف نوروز، صلح و معرفی سبک اصیل زندگی این استان از جمله برنامه‌های این جشنواره ۳ روزه است.

همچنین سین هشتم به برپایی نمایشگاهی از صنایع و هنرهای دستی سیستان و بلوچستان با رویکرد حمایت از تولید ملی و معرفی دست ساخته‌های هنری این استان، اجرای موسیقی و مراسم آئینی بلوچی و همچنین برپایی کارگاه آشنایی حصیربافی و هنر سوزن دوزی می‌پردازد. سین هشتم یعنی سبک اصیل زندگی ایرانی اسلامی با هدف صیانت از ارزش‌ها، آداب و فرهنگ اصیل ایرانی در نوروز و پاسداشت ارزش‌های فرهنگی هنری سرزمین مان در پنجمین سال فعالیت خود، با شعار معرفی سبک اصیل زندگی سیستان و بلوچستان و رساندن پیام صلح و دوستی ایرانیان به جهان به مدت ۳ روز در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می‌شود.

منبع: مهر

نیما تابان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
نقاشی حیوانات... دیدن متن »

حیوانات همیشه برای گردشگران از جذابیت بالایی برخودارند، یکی از توانایی‌های نمایشی که بعضی از حیوانات دارند نقاشی کردن است. مثل خوکی به نام «پیکاسو» در آفریقای جنوبی، پاندا باغ وحش اتریش، ساندرا فیلی که در بوداپست نقاشی می‌کشد و یا جیپسی اورانگوتان پنجاه ساله‌ای در توکیو که علاقه زیادی به نقاشی دارد. در ادامه تصاویری از این حیوانات را مشاهده می‌کنید.

عکس: رویترزنقاشی حیوانات | عکس نقاشی حیوانات | عکس نقاشی حیوانات | عکس نقاشی حیوانات | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
سید حامد حسینیان، سحر لیلی ئیون و علیرضا آمیزطبع این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشای «هودو»ها، زنجان | عکس
نوروزانه
» تماشای «هودو»ها، زنجان
... دیدن متن »

تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی ‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است.

در روزگار قدیم، شاید هر عارضه و اتفاقی که بشر نمی‌توانست نحوه ایجاد آن را با عقل خود تحلیل کند یا ساخت هر بنایی که برای انسان سخت بوده را به جن و دیو نسبت می‌دادند. یکی از جاذبه‌های طبیعی و جذاب در استان زنجان نیز درست به همین خاطر، عنوان «دودکش جن» گرفته است. این پدیده البته با عنوان زمین‌شناختی و علمی «هودو» نام‌گذاری می‌شود. هودو در واقع سنگی شبیه قارچ است که در اثر فرسایش شکلی شبیه مناره بلند و نازک پیدا کرده و سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است.

این جاذبه طبیعی از شهر زنجان ۱۲۰کیلومتر و از شهر ماهنشان ۲۰کیلومتر فاصله دارد. این محوطه البته صرفا دارای جاذبه طبیعی نیست. در پای این دودکش‌ها، دژی کهن قرار دارد که گواه از قدمت این محوطه است. «قلعه بهستان» یا «تخت دیو» به‌عنوان یک قلعه ساسانی در لیست آثار ملی قرار دارد و می‌تواند ترکیب خوشایندی از تاریخ و طبیعت را برای شما به نمایش بگذارد. شکل بیرون قلعه البته به گونه‌ای به دیواره‌های هودوها شبیه است و همین جذابیت این منطقه را بیشتر می‌کند. جالب است بدانید مشابه هودوها، در غرب رودخانه می‌سی‌سی‌پی و شرق کوه‌های راکی آمریکا و کانادا نیز دیده شده‌اند. در کپه داغ ترکیه، صربستان و تایوان نیز این مناظر وجود دارد. اما راه دور چرا؟ این جاذبه متفاوت را در زنجان خودمان ببینید.

منبع: دنیای اقتصاد

بهزاد هندی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سعدالسلطنه؛ مرکز خریدی پر از اصالت ایرانی | عکس
نوروزانه
» سعدالسلطنه؛ مرکز خریدی پر از اصالت ایرانی
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی ‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

برای گشت و گذار و دیدن مکان‌های دیدنی حتما لازم نیست کیلومترها از شهر فاصله بگیرید. کافی است گوشه چشمی به شهرهای اطراف خود هم بیندازید. از جمله این شهرها قزوین است با تاریخچه چندصد ساله که می‌تواند برای شما یک سفر خاطره‌ساز به ارمغان آورد. شهری که اصالت در آن موج می‌زند.

نشانه‌های اصالت یک شهر را هم می‌توان در عناصر شهری آن جست‌و‌جو کرد. عناصری که هر کدام حرفی و روایتی از پیشینه و تاریخ یک شهر را در دل خود دارند. سعدالسلطنه در قزوین یکی از زیباترین این روایت‌هاست. مجموعه‌ای با عمر نزدیک به یک قرن، پر از نشانه‌های اصیل یک بازار قاجاری و متناسب با نیاز امروز مردم شهر. کاروانسرایی که به دستور باقرخان سعدالسلطنه حاکم قزوین، در عهد ناصری بنا شده؛ مجموعه‌ای است با وسعتی نزدیک به ۲ هکتار که عنوان «بزرگ‌ترین کاروانسرای درون‌شهری ایران» را در شناسنامه خود دارد. سعدالسلطنه در گذشته تنها به تجارت و داد و ستد تجار اهل قزوین اختصاص داشت و اگر کاروانی تجاری از شهرهای دیگر می‌رسید، در حیاطی که امروز با نام «نگارالسلطنه» شناخته می‌شود، بار خود را خالی می‌کرد. سعدالسلطنه برخلاف کاروانسراهای دیگر صرفا مختص اتراق مسافران نبود، بلکه بیشتر کاربرد تجاری داشت.

با این حال امکاناتی همچون حمام و آب انبار هم در این مجموعه برای استفاده تجاری که از شهرهای دیگر وارد قزوین شده بودند وجود داشت. حالا ۵ سالی می‌شود که سعدالسلطنه لباس نو به تن کرده تا امروز مسافران و اهالی شهر بتوانند در دالان‌ها و چارسوق زیبای این مجموعه تاریخ یک شهر را مرور کنند. یک خوش‌اقبالی که با آمدن این کاروانسرا خواهید داشت این است که در سعدالسلطنه به نسبت مراکز خرید دیگر، کمتر نشانی از اجناس چینی پیدا خواهید کرد. حجره‌ها صنایع‌دستی و انواع شیرینی‌های سنتی شهر را دارد و کافه‌هایش هم همسو و هماهنگ با فضای کلی مجموعه طراحی شده‌اند. در مجموع می‌توان گفت سعدالسلطنه امروز تنها «بزرگ‌ترین کاروانسرای درون‌شهری ایران» نیست، بلکه یکی از باکیفیت‌ترین و اصیل‌ترین مراکز خرید هم به شمار می‌رود که می‌توانید در این فضا غرق شده و آنچه دوست دارید از اصالت ایرانی و داخلی تهیه کنید را به دست آورید.

منبع: دنیای اقتصاد

سید حامد حسینیان و بهزاد هندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
شفق قطبی؛ فنلاند... دیدن متن »

شفق قطبی (aurora) که به آن سپیده قطبی و نور قطبی هم می‌گویند یکی از پدیده‌های جوی بسیار زیبای کره زمین است. نورهایی بسیار زیبا و خیره‌کننده که در آسمان حرکت می‌کنند و معمولا شکل‌های منحنی‌مانندی دارند.

هر چقدر به قطب شمال نزدیک ‌شوید با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری برای دیدن شفق قطبی وجود دارد. شهرهای شمالی کانادا که بسیار نزدیک به قطب شمال هستند و ایسلند و فنلاند مناطقی مناسب برای رویت این پدیده‌اند.

عکس: رویترزشفق قطبی؛ فنلاند | عکس شفق قطبی؛ فنلاند | عکس شفق قطبی؛ فنلاند | عکس شفق قطبی؛ فنلاند | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
sara، امیر مسعود و بهزاد هندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردشگری حتی برای یک روز در «ونیز» مالیات دارد | عکس
» گردشگری حتی برای یک روز در «ونیز» مالیات دارد
... دیدن متن »

شورای شهر ونیز در ایتالیا اعلام کرد: گردشگرانی که حتی فقط یک روز به این شهر سفر می‌کنند باید هزینه‌ای برای خدمات ضروری مانند تمیز کردن و جمع‌آوری زباله‌ها پرداخت ‌کنند. به گزارش اکونومیک نیوز، مالیات گردشگری روزانه برای هر فرد مبلغ سه یورو در بودجه سال ۲۰۱۹ اعلام شده که البته در سال‌های آینده به بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت. هر ساله حدود ۲۵ میلیون گردشگر از این شهر بازدید می‌کنند که حدود ۱۴ میلیون نفر از آنها گردشگری یک‌روزه در این شهر دارند.

لوئیجی براگنارو، شهردار این شهر گفت: این تصمیم نقطه عطف و قابل توجهی در مدیریت گردشگری ونیز است. جمعیت ونیز طی دهه‌های اخیر به سرعت کاهش یافته و از ۱۷۵ هزار نفر پس از جنگ جهانی دوم به حدود ۵۰ هزار نفر رسیده است. به دلیل شکایت ساکنان از تجمع گردشگران، این تصمیم به منظور پاکسازی و امنیت شهر اتخاذ شده است. البته گردشگران شبانه مجبور به پرداخت کامل میزان مالیات اعلام شده نیستند. شورای شهر هنوز مشخص نکرده است که چگونه این هزینه را جمع‌آوری می‌کند و شهردار افزایش قیمت حمل و نقل گردشگران در شهر را پیشنهاد داده است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
آبیدر زمستانی... دیدن متن »

آبیدر، کوهی است مشرف به شهر سنندج در غرب ایران با ارتفاعی حدود ۲۵۵۰ متر. کوه آبیدر به دلیل نزدیکی آن به شهر سنندج و بلند بودن آن نسبت به تپه‌های اطراف به عنوان یکی از تفرجگاه‌های اصلی مردم شهر سنندج، خصوصاً در فصل زمستان به‌شمار می‌رود.

عکس:کیوان فیروزه‌ای / تسنیمآبیدر زمستانی | عکس آبیدر زمستانی | عکس آبیدر زمستانی | عکس آبیدر زمستانی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
پرند محمدی، Negin Fooladi، بهزاد هندی، نیلوفر ثانی، امیر مسعود و فهیمه تردست این را دوست دارند
بزرگترین سینمای رو باز جهان با ده هزار نفر ظرفیت در این پارک قرار گرفته.صدای سینما از طریق موج اف ام در پارک پخش می شود.
۱۵ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کلیسایی که از غرق شدن نجات ‌یافت | عکس
نوروزانه
» کلیسایی که از غرق شدن نجات ‌یافت
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

جایی در نزدیکی گوش‌های گربه روی نقشه، در شمال‌غربی ایران، کلیسایی قرار دارد که یک‌بار از غرق شدن در زیر آب‌های پشت سد نجات یافته است. بنای اولیه کلیسای حضرت مریم مقدس یا کلیسای زور‌زور در دره بستر رودخانه قره‌‌سو و به ارتفاع پنجاه متر بالاتر از سطح دریا قرار داشت اما به علت اینکه پس از آبگیری سد باران ممکن بود این بنا در عمق دریاچه پشت سد قرار بگیرد، توسط سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و همین‌طور همکاری شورای خلیفه‌‌گری ارامنه آذربایجان و به همیاری متخصصان و معماران جمهوری ارمنستان در مدت ۲۵ روز، سنگ به سنگ، پیاده و به محل دیگری با ارتفاع حدود ۱۱۰ متر و به فاصله ۶۰۰ متری آن نقطه،منتقل و روی یک برآمدگی صخره‌ای، از نو بنا شد. این کلیسا از جمله بناهای تاریخی ایران است که در فهرست آثار ملی ایران و فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌است. این کلیسا در فاصله کمی از روستای باران و در اطراف شهر ماکو قرار دارد و علاوه بر آنکه ارزش تاریخی دارد، چشم‌انداز طبیعی و بکری را نیز پیش چشمان شما قرار خواهد داد.

منبع: دنیای اقتصاد

Negin Fooladi این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به کردستان سفر کنید | عکس
» به کردستان سفر کنید
... دیدن متن »

استان کردستان با روستاهای بکر و دست نخورده‌ای که دارد، می‌تواند مقصد بسیار خوبی برای گردشگران نوروزی محسوب شود. براساس آخرین آمار سرشماری، استان کردستان دارای یک هزار و ۸۰۰ روستاست که یک هزار و ۶۷۵ روستای آن دارای سکنه هستند.

طی سالیان اخیر وضعیت امکانات رفاهی روستاها بهبود یافته است و بیشتر آنها از امکانات اولیه همچون برق، آب، گاز، تلفن و راه ارتباطی برخوردار هستند. در استان کردستان روستاهایی وجود دارد که هنوز دست نخورده و بکر هستند و با دارا بودن آب و هوای خوش و مناظر زیبا، می‌توانند هر گردشگری را به سمت خود جذب کنند؛ به ویژه روستاهای شهر مریوان و سروآباد که در نوع خود بی نظیر هستند و «اورامانات» که به ماسوله کردستان نیز مشهور است در همین منطقه قرار دارد. طبیعت سرسبز، چشمه سازهای خروشان، خانه‌های کاه‌گلی و سنگی، همراه با مردمان باصفا و مهمان نواز از جمله ویژگی‌های روستاهای کردستان است که می‌تواند چند ساعتی شما را از دغدغه‌های زندگی شهری فارغ کند. در ادامه به معرفی چند روستای شاخص گردشگری در کردستان می‌پردازیم.

اورامان، هزار ماسوله کردستان

اورامان، روستایی در بخش اورامان شهرستان سروآباد در استان کردستان است که با داشتن معماری پلکانی به هزار ماسوله کردستان مشهور است. اورامان را هورامان تخت هم می‌گویند. این روستا که در زبان محلی «هه‌ورامان» گفته می‌شود، از غرب به عراق، از شمال به کردستان و از جنوب به جوانرود محدود می‌شود و جاده‌ای به طول ۷۵ کیلومتر آن را به مریوان وصل می‌کند. خانه‌های آن به طور کلی از سنگ و به صورت خشکه‌چین و پلکانی ساخته شده‌اند، به همین دلیل اورامان را روستای هزار ماسوله هم می‌گویند. در سال‌های اخیر کاوش‌های باستان‌شناسی در منطقه اورامان انجام شد که سابقه آن را شش‌هزار سال و مربوط به دوره مس دانستند.

پالنگان، روستایی پلکانی در مسیر کامیاران 

برای رسیدن به روستای پالنگان باید به سمت شهر کامیاران بروید؛ این روستا نزدیک به یک هزار نفر جمعیت دارد که به لهجه اورامی تکلم می‌کنند. معماری پلکانی این روستا نیز شما را به یاد ماسوله می اندازد، اما این بار این روستای دیدنی در قلب کوه شکل گرفته است. رودخانه‌ای خروشان روستا را به دو نیم تقسیم کرده و تصویری دیدنی را به شما هدیه می دهد. البته تجربیات خوشمزه‌ای نیز در این روستا انتظار شما را می‌کشد که یکی از آنها ماهی کبابی معروف پالنگان است.

روستای دره تفی، خانه‌ای امن برای لک لک‌ها

روستای دره تفی در ۱۵ کیلومتری غرب مریوان، از چند سال قبل در فصل بهار میزبان شمار زیادی از لک لک های مهاجر می‌شود که در این روستا لانه سازی کرده و جوجه آوری می‌کنند . لک لک ها در کوچه‌های این روستا و بر بالای تیرک‌های برق و درختان بلوط لانه سازی کرده و اهالی روستا نیز با مهربانی با آنها رفتار می کنند که همین امر باعث شده هر سال بر تعداد لک لک‌های مهاجر افزوده شود. ورود لک لک‌ها به روستای دره تفی به ویژه در فصل بهار در کنار سایر جاذبه های طبیعی و گردشگری، این روستا را به مقصد تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا عنوان می‌کند: ۴۳ روستای هدف گردشگری در استان کردستان وجود دارد که ۱۳ روستا مصوب ملی و ۲۰ روستای دیگر مصوب استانی هستند. حمید اسکندری، ۱۳ روستای هدف گردشگری منتخب ملی را روستاهای دزلی درکی سروآباد، اورامان تخت، ژیوار، دیوه‌زناو، ناو، محور گردشگری سارال (گوریچه، دره‌ویان فارس، صوفی بله)، تنگی ور، پالنگان، دولاب، تنگی سر، میانه، نوره و نجنه عنوان کرد. وی همچنین از روستاهای نران، میانه، باینچوب، دولاب، سبدلو، هفتاش، شوی، مجده، مولان آباد، خورخوره، کچل منگان، پارسانیان، کومانی، بلبر، دیوه‌زناو، ناو، بیساران، سلین، ینگیجه، کانی سانان، نی، ننه، تراق تپه، قره دره، گیزمل علیا، تازه آباد علیا، میهم سفلی، باشماق، چشمه سنگین و شریف آباد به عنوان ۲۰ روستای منتخب استانی نام برد. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان همچنین گفت: منظر فرهنگی ۱۰ روستای استان کردستان شامل روستاهای گلین، حلوان، هشه‌میز، دولاب، تخته، وصی سفلی، وصی‌علیا، شیان، ژان و بزلانه به ثبت ملی رسیده است که برای گردشگران می‌تواند قابل توجه باشد. فعالیت ۱۲ اقامتگاه‌ بوم‌گردی در روستاهای کردستان وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۲ اقامتگاه‌ بوم‌گردی در کردستان فعال است و ۱۰ اقامتگاه دیگر نیز در حال راه اندازی هستند. اسکندری یادآور شد: پیش بینی می کنیم تا پایان امسال تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان به ۳۰ اقامتگاه افزایش یابد.

منبع: ایسنا

امیر مسعود این را خواند
بهزاد هندی و Negin Fooladi این را دوست دارند
در این استان از دریاچه زریوار، غار کرفتو و روستای اورامان تخت دیدن کرده ام. مردمانی شریف و دوست داشتنی
۱۵ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
یه چند وقته که همه درگیر انجام کارهای مربوط به سال جدید هستیم. از خونه تکونی و خرید عیدی گرفتهتا برنامه ریزی برای سفر
شاید هفته های آخر اسفند زمان مناسب تری برای برنامه ریزی دقیق برای سفر باشه
اما اتفاقی که میفته اینه که تا اون موقع بلیط های قطار و هواپیما معولا تموم میشه.
اگر هم بخواید با ماشین شخصی خودتون برید سفر، که دغدغه اجاره خونه تو شهر مقصد پیش میاد.
من یه مطلب نوشتم که تو شهرهای پر تردد در ایام نوروز، با چه قیمتی میتونید ویلا کرایه کنید. حواستون باشه که این ویلاها با نزدیک شدن به ایام نوروز گرونتر میشن.
از جای گرون ویلا کرایه نکنید و حتما قبل از سفر مطمین باشید که تو روزی که شما میخواید برید تداخل مسافر پیش نیاد.
https://www.mihmansho.com/mag/content/1513
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
دشت شقایق دریاچه الیسنور... دیدن متن »

دشت شقایق در تپه‌های اطراف دریاچه السینور در جنوب کالیفرنیا نوید آمد بهار را می‌دهد و توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

عکس: رویترزدشت شقایق دریاچه الیسنور | عکس دشت شقایق دریاچه الیسنور | عکس دشت شقایق دریاچه الیسنور | عکس دشت شقایق دریاچه الیسنور | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
Negin Fooladi این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کاروانسرایی در برازجان که زندان مهندس بازرگان بود | عکس
بوشهر دیدنی است،
» کاروانسرایی در برازجان که زندان مهندس بازرگان بود
... دیدن متن »

برخلاف بیشتر کاروانسراهای ایران که از آهن و چوب و یا کاهگل ساخته شده، "دژ" برازجان تنها کاروانسرای ایران است که از سنگ و ساروج ساخته شده؛ این بنا آنقدر باشکوه و محکم ساخته شده که هر بیننده ای را میخکوب و مجذوب خود می‌کند.

آنقدر حیرت انگیز است که یک روزنامه نگار انگلیسی به نام لرد کرزن در ارتباط با دژ برازجان گفته، "من تمام ایران را گشتم و هیچ بنایی به محکمی و زیبایی کاروانسرای مشیرالملک ندیده‌ام." و یا در فارسنامه ناصری آمده است که "نزدیک به چهل هزار تومان رواج به خرج او رفته است و مانندش در بسیاری عمارت و استحکام بنیان کاروانسرایی در فارس نباشد."

کاروانسرای مشیرالملک در زمان ناصرالدین شاه قاجار و به دستور میرزا ابولحسن خان مشیرالملک، طی ۷ سال با هزینه‌ای  معادل ۴۰ هزار تومان ساخته شد. معمار این بنا "حاج محمد رحیم شیرازی"، این کاروانسرا و یا به قول برازجانی‌ها "دژ" را به طرز ماهرانه‌ای به سبک معماری زندیه ساخته است. جالب اینجاست که صاحب این قلعه شگردی متفاوت برای محافظت از این کاروانسرا داشته است؛ به گفته یونس یزدان خواه، معاون حراست میراث فرهنگی شهرستان دشتستان و راهنمای این اثر باستانی، در این قلعه سوراخ‌های چهارگوشی بر روی دیوار موسوم به لانه کبوترها قرار گرفته که اگر دزدها حمله می‌کردند یا آتش سوزی می‌شده، کبوترها به پرواز درآمده و نگهبان‌ها و مسافران را خبردار می‌کرده‌اند." در ضلع غربی کاروانسرا، یک در بسیار بزرگ چوبی قرار دارد که راه ورودی اصلی به حیاط کاروانسراست. در همین ضلع نیز طبقه دوم کاروانسرا قرار گرفته که به "شاه‌نشین" معروف است و در جلوی شاه‌نشین یک ایوان نسبتاً وسیع رو به خارج وجود دارد.

این بنا مانند همه کاروانسراها دارای ۴ برج مرتفع است؛ مساحت کل بنا ۷۰۰۰ متر مربع و زیربنای آن حدود ۴۲۰۰ متر مربع است. کاروانسرای مشیرالملک برازجان مجموعاً ۶۸ باب اتاق و حجره دارد که به دلیل تغییر کاربری آن در دوره‌های بعدی، تعداد اتاق‌ها کم یا زیاد شده‌اند. جالب‌تر آنکه این مکان تنها کاروانسرایی برای استراحت مسافران در راه تجارتی شیراز به بوشهر نبوده بلکه از زمانی که قشون نظامی از سال ۱۲۹۳ شمسی به برازجان وارد شد، این کاروانسرا به محل مناسبی برای استقرار نظامیان شناخته شده و در سال ۱۳۳۵ طی تغییرات و تعمیراتی، این بنا در اختیار شهربانی قرار گرفته و به زندان تبدیل شده و به همین دلیل به دژ برازجان معروف شده است. پس از تبدیل کاروانسرا به زندان، یک درآهنی نصب شد و در طبقه بالا برجک‌ها، دیوارهای اضافی و پنجره‌های آهنی نصب شد و محوطه کاروانسرا به چهار قسمت تبدیل شد.

کاروانسرای مشیرالملک تا سال ۱۳۵۳ زندان سیاسی کشور بوده و پس از آن تبدیل به زندان عمومی می‌شود. این زندان یک زندان معمولی نبوده بلکه انسانهای مشهور و قهرمانی را نیز به خود دیده از جمله "صفر قهرمانی" دومین زندانی سیاسی دنیا بعد از نلسون ماندلا" از ۳۲ سال مدت زندانی اش ۱۰ سال آن را در دژ برازجان گذرانده است. "شهید مهدی عراقی" و "مهندس بازرگان" نیز در این کاروانسرا زندانی بوده‌اند. کاروانسرای مشیرالملک در ضلع شرقی میدان مرکزی شهر برازجان قرار دارد و متعلق به دوره قاجاریه است، که در سال ۱۲۴۳ میرزا ابولحسن خان مشیرالملک دستور به ساخت آن داده و پس از ۷ سال و در سال ۱۲۵۰ شمسی با هزینه‌ ای معادل ۴۰ هزار تومان ساخته شده است.

حمید سعادت، رییس میراث فرهنگی شهرستان دشتستان به خبرنگار ایسنا گفته، کاروانسرای مشیرالملک جزو آثار تاریخی ارزشمند استان بوشهر و جنوب کشور است که در شهر برازجان قرار دارد. وی ادامه داد: راهنمای گردشگری در این کاروانسرا مستقر است که اطلاعات کاملی در خصوص تاریخچه و پیشینه این اثر باستانی در اختیار علاقمندان و بازدیدکنندگان از این بنا قرار می‌دهد و بازدید از این بنا و موزه آثار باستانی مستقر در کاروانسرا آزاد است. سعادت با بیان اینکه در ایام نوروز آماده پذیرش بازدیدکنندگان از سراسر کشور هستیم، تاکید کرد: در ایام تعطیلات نوروز سعی می کنیم با همکاری شهرداری، شرایط بازدید آثار باستانی از جمله دژ برازجان را برای مسافران نوروزی فراهم کنیم و اتوبوس هایی به شکل رایگان برای بازدید از ابنیه تاریخی این شهر در اختیار مسافران قرار بگیرد.

وی بیان کرد: همچنین در تلاشیم رایزنی‌ کنیم تا جشنواره ها و نمایشگاه های صنایع دستی مرتبط در این بنا برگزار شود. به گزارش ایسنا، کاروانسرای مشیرالملک در سال ۱۳۷۷ و با پیگیری‌های مکرر مدیریت میراث فرهنگی بوشهر به دلیل اهمیت و ارزش آن، تخلیه و مرمت ‌های لازم در جهت کاربری فرهنگی و هنری این اثر تاریخی صورت گرفت. کاروانسرای مشیرالملک در سال ۱۳۶۲ به شماره ۱۶۳۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کشف روستای پلکانی در شمال شرق ایران | عکس
نوروزانه
» کشف روستای پلکانی در شمال شرق ایران
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی ‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است.

 

اگر فکر می‌کنید تنها روستایی که ساختار پلکانی دارد، روستای ماسوله است، باید شما را به دیدن روستایی در خراسان‌شمالی دعوت کنیم؛ روستای «اسفیدان» در ۴۵ کیلومتری جنوب‌شرقی بجنورد. روستای اسفیدان از مناطق نمونه گردشگری خراسان‌شمالی به‌شمار می‌رود؛ با آبشارهای زیبا، چشمه‌های خروشان، غارها و برج‌های شگفت‌‌انگیز، رودخانه‌های فراوان، ارتفاعات جنگلی با پوشش گیاهی متنوع و هر آن چیزی که می‌تواند یک مقصد را برای نوروز لذت‌بخش کند. با سفر به این روستای بی‌نظیر که در سال ۱۳۸۵ به‌عنوان زیباترین روستای ایران انتخاب شد، می‌توانید سفری خاطره‌انگیز در ایام نوروز برای خود رقم بزنید؛ با صنایع‌دستی این روستا از جمله فرش‌های دستباف، صنایع چوبی، صنایع سفالی، قالی‌بافی و چادرشب‌بافی آشنا شوید و لذت چشیدن طعم غذاهای سنتی اسفیدان از جمله فتیر مسکه، آش‌پلو، قورمه، کاچی و آش قلیه که طرفداران زیادی دارد را تجربه کنید. سوغات اسفیدان کشمش، بادام و گردو است. نواختن قشمه و دوتار از جمله هنرهای برخی مردمان این روستا محسوب می‌شود. اگر روز اول عید را در این روستا باشید می‌توانید در مراسم محلی مردم از جمله نذری در امامزاده روستا شرکت کنید و اگر روز سیزده بدر در اسفیدان باشید، در کنار مردم می‌توانید به آبشار هنه بروید و طبیعت را گرامی بدارید.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
قلعه مارکوه

موقعیت: استان مازندران، رامسر
مسیر دسترسی:
- از داخل شهر رامسر: میدان معلم، بلوار باهنر، به سمت تلارسر. تابلوهای راهنما ادامه مسیر را نشان می دهند.
-از جاده رامسر تنکابن: بعد از خروج از رامسر از جاده اصلی به سمت روستای نیاسته خارج شوید بعد از گذر از روستا، بر سر دو راهی تابلو راهنما وجود دارد.
محل این قعله بر روی نقشه های Google map و Waze ثبت شده

قلعه مارکوه از جاذبه های کمتر شناخته شده شهر رامسر به شمار می رود که بر روی کوهی به همین نام قرار دارد. در حال حاضر از قلعه تنها دیواره های بیرونی و سه برج نگهبانی باقی مانده. برای رسیدن به قلعه بعد از پارک خودرو 311 پله در پیش دارید. البته ارتفاع هر پله کم و بالا رفتن از آنها آسان است. مسیر پله ای از میان درختان عبور می کند و سر سبز و با صفاست. اگر چه از قلعه اثر زیادی باقی نمانده اما در بالای قلعه دید 360 درجه به دریا و کوه های اطراف را خواهید داشت که مکان مناسبی برای عکاسی و استراحت است. اگر کمی خوش شانس باشید می توانید پرواز و یا فرود هواپیماها بر روی باند فرودگاه رامسر را از فراز قلعه تماشا کنید.
در محل قلعه، نگهبانی به نام " ناجی" مستقر است که چای ذغالی و آب چشمه به فروش می رساند و در صورت درخواست توضیحاتی در مورد قلعه ارائه می دهد. البته آقای ناجی به طور غیر رسمی در این محل مشغول به فعالیت است. بازدید از قلعه همه روزه آزاد و رایگان است.

- متاسفانه در کمال بد سلیقگی در روی این قلعه دکل مخابراتی نصب شده که نمای قلعه را برهم زده. این در حالی است که این قلعه ثبت ملی دارد و قطعا دارای حریم می باشد.
-در روستای نیاسته و در حیاط مسجد روستا، مزار حبیب محبیان (خواننده) واقع شده.
-در فصل گرما، اول صبح به دیدن قلعه بروید تا هوای شرجی آزار دهنده نباشد و حتما آب آشامیدنی به همراه داشته باشید.
-دیواره های قلعه بدون حفاظ می باشند هنگام عکاسی بسیار مراقب باشید.
-داخل، ... دیدن ادامه » خارج و اطراف قلعه سرویس بهداشتی وجود ندارد

https://www.instagram.com/p/Bqp6-ImAfEv/

سمانه زارعی و نیکا نصیری این را خواندند
امیر مسعود این را دوست دارد
اینجا رو ما رفتیم. خیلی خوب و جذابه واقعا
۱۳ اسفند
ممنون از نظر شما :))
۱۳ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
هنر چوقا بافی... دیدن متن »

چوقا یا چوخا، بالاپوش مردان و عشایر لر بختیاری در جنوب غرب ایران است که همواره بدون آستین است و به‌دست زنان بختیاری و از پشم گوسفند بافته می‌شود. این پوشش فقط مخصوص مردان است و در بین مردم شهرنشین این قوم نیز در مراسم گوناگون استفاده می‌شود.

مردان در تابستان در زیر چوقا، پیراهن و در زمستان لباس گرم می‌پوشند. چوقا در لر‌های ساکن استان لرستان کمتر به کار گرفته می‌شود و بیشتر در میان لر‌های بختیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. نه پوششی سفید است و نه سیاه؛ بلکه پوششی است با دو رنگ سیاه و سفید. معمولاً بلندی چوقا باید به حدی باشد که تا زیر زانو برسد. در نقش آن خطوط سیاه به صورت عمودی وارد خطوط سفید می‌شوند.

آستین کوتاه چوقا بیشتر حالت نمایشی دارد و به عنوان جیب نیز می‌توان از آن استفاده کرد. برای بافت این پوشش مردانه از دار خوابیده استفاده می‌کنند و تکنیک بافت آن نیز مانند تکنیک گلیم بافی است با این تفاوت که خیلی ریز بافت‌تر است و تار و پود نازک دارد. طول پارچه مخصوص چوقا ۲٫۵ الی ۳٫۵ متر و عرض آن ۵۰ الی ۷۰ سانتیمتر است و با تاری از جنس پنبه (گاه پشم) و پود پشمی بافته می‌شود.در ادامه تصاویری از تولید چوقا در شهر اندیکا که در شمال شرقی استان خوزستان است، اختصاص دارد.

عکس: نسیم آقایی / خبرنگارانهنر چوقا بافی | عکس هنر چوقا بافی | عکس هنر چوقا بافی | عکس هنر چوقا بافی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر مسعود و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سهم ۸.۸ تریلیون دلاری گردشگری در اقتصاد جهانی | عکس
» سهم ۸.۸ تریلیون دلاری گردشگری در اقتصاد جهانی
... دیدن متن »

شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) اعلام کرد، صنعت توریسم در سال ۲۰۱۸ با رشد ۳.۹ درصدی، سهم ۸.۸ تریلیون دلاری در اقتصاد جهانی داشته است.

در گزارش سالانه شورای جهانی سفر و گردشگری درباره تأثیرات اقتصادی و اجتماعی این صنعت آمده است سفر و گردشگری (۳.۹+ درصد رشد) بالاتر از بهداشت و در مان (۳.۱+ درصد رشد)، فناوری اطلاعات (۱.۷+ درصد رشد) و خدمات مالی (۱.۷+ درصد رشد) و پشت سر صنعت تولید (۴+ درصد رشد)، در مکان دوم بخش‌هایی قرار دارد که سریع‌ترین رشد را در سال ۲۰۱۸ ثبت کرده‌اند.

«گلوریا گوئوارا» رئیس کل شورای جهانی سفر و گردشگری نیز عنوان کرد: ۲۰۱۸ سال قدرتمند دیگری را برای صنعت گردشگری و نقش پررنگ آن به عنوان موتور محرک رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی رقم زد و این صنعت از حیث رشد از بسیاری از بخش‌های مهم جهانی پیشی گرفته است. بر اساس این گزارش، صنعت گردشگری در مجموع ۳۱۹ میلیون شغل را در سراسر جهان حمایت می‌کند و این بدان معناست که از هر ۱۰ شغل در جهان، یک شغل با سفر و گردشگری در ارتباط است.

همچنین این صنعت طی پنج سال گذشته منبع ایجاد یک شغل از هر پنج شغل در سطح جهان بوده است و پیش‌بینی می‌شود در ۱۰ سال آینده ۱۰۰ میلیون شغل جدید نیز ایجاد کند. این آمار و اراقم حاکی از قدرت صنعت توریسم به عنوان ابرازی برای موفقیت دولت‌ها از طریق اشتغال‌زایی و حمایت از زنان، جوانان و دیگر افراد معمولاً به حاشیه‌رانده شده جامعه است. آمریکا با ۱.۶ تریلیون دلار همچنان جایگاه خود را به عنوان بزرگترین بازار سفر و گردشگری جهان در سال ۲۰۱۸ حفظ کرده است. گردشگری ۷.۸ درصد از تولید ناخالص ملی آمریکا را در سال گذشته میلادی به خود اختصاص داد که نشان از رشد ۲.۲ درصد در مقایسه با سال گذشته آن دارد.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
روز جهانی حیات وحش... دیدن متن »

امروز مصادف است با روز جهانی حیات وحش World Wildlife Day هر ساله در ۳ مارس برابر با ۱۲ اسفند توسط تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد و در جهت افزایش آگاهی از وضعیت گیاهان و جانوران وحشی جشن گرفته می‌شود.

در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست ۶۸ خود، روز ۳ مارس را به عنوان روز جهانی حیات وحش تصویب کرد. در این روز معاهده چندجانبه سایتس برای حفاظت کردن از گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در معرض خطر به تصویب رسیده بود. انتخاب این روز به پیشنهاد تایلند صورت گرفت.

شعار سال ۲۰۱۹ «زندگی زیر آب برای مردم و کره زمین» سعی دارد تا توجه جهان را به اهمیت زندگی زیر آب و اهمیت آن جلب کند. در ادامه تصاویری از برندگان مسابقه زندگی زیر آب مشاهده می‌کنید.روز جهانی حیات وحش | عکس روز جهانی حیات وحش | عکس روز جهانی حیات وحش | عکس روز جهانی حیات وحش | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر مسعود، امیرمسعود فدائی، بهزاد هندی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زیر سایه بوته‌های موز | عکس
نوروزانه
» زیر سایه بوته‌های موز
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی ‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

تا به‌حال به موز‌هایی که از بازار تره‌بار تهیه می‌کنید دقت کرده‌اید؟ تا به‌حال کنجکاو شده‌اید که بدانید این موزها چگونه و در کجا تولید می‌شوند؟ بیشتر موزهایی که دست کم در پایتخت و دیگر شهرهای نیمه شمالی کشور به فروش می‌رسند، خارجی هستند، اما هرچه بیشتر به سمت جنوب کشور برویم، شانس اینکه بتوانیم موزهای وطنی بخریم بیشتر می‌شود. موزهای داخلی در جایی حوالی چابهار کشت و برداشت می‌شوند. کشاورزان زیادی در حوزه بخش زرآباد، دهستان کهیر، باهوکلات چابهار، شیرگواز و عورکی زمین‌های خود را به کشت موز اختصاص داده‌اند. این به معنای آن است که اگر راهتان به این مسیر خورد می‌توانید از موزستان‌های جذاب منطقه دیدن کنید و از نزدیک متوجه تفاوت موزهای داخلی و خارجی شوید. موزی که در باغ‌های موز سیستان‌وبلوچستان تولید می‌شود، گونه «هاریچال» است. این‌گونه موز که از پاکستان وارد و نخستین‌بار در ‌سال ۴۸ در سیستان‌وبلوچستان کاشته شد، میوه‌های کوتاهی دارد و برخلاف موزهای وارداتی کشیده نیست.

اگر این موزها را امتحان کرده باشید، خواهید فهمید که طعم آن شیرین‌تر از موزهای وارداتی است و عطر بیشتری دارد. گردش در اراضی زیر کشت موز، علاوه بر اینکه این شانس را به شما می‌دهد تا تازه‌ترین محصولات را تهیه و مصرف کنید، شما را با نحوه کشت، داشت و برداشت موز آشنا می‌کند. کشاورزانی که در این موزستان‌ها فعالیت می‌کنند، با صبوری و دقت خاصی هم باغات موز را به شما نشان خواهند داد و هم درباره روند کار خود خواهند گفت. فقط به‌خاطر داشته باشید هنگام دیدن این باغات، موجب تخریب محصولات نشوید و از مسیرهایی که کشاورزان برای بازدید تعیین می‌کنند خارج نشوید. برای اینکه دقیق‌تر بتوانید باغات موز را در مسیر پیدا کنید، بهتر است زرآباد را در نقشه‌های اینترنتی جست‌وجو کنید و حوالی آن به دنبال موزستان‌ها باشید. نوروز یکی از بهترین زمان‌ها برای دیدن این باغ‌ها خواهد بود.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شب تاجیکستان | عکس
» شب تاجیکستان
... دیدن متن »

برنامه شب تاجیکستان توسط بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و با همکاری مؤسسه فرهنگی اکو و سفارت جمهوری تاجیکستان در تهران یکشنبه ۱۲ اسفند ماه برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در این برنامه قرار است از کتاب «ساتم الغ‌زاده و فرهنگ ملّی»، نوشتة «سراج‌الدّین امامعلی»، دانشمند تاجیک رونمایی گردد که توسط شاه منصور شاه میرزا، کارشناس میز تاجیکستان در موسسه فرهنگی برگردان و از سوی خانم زهرا اصلانی ویرایش ادبی شده است. در برنامة مذکور شاعران ایرانی و تاجیک شعرخوانی خواهند نمود و سخنرانی‌هایی راجع به احوال و آثار ساتم الغ‌زاده، نویسنده شهیر تاجیک (۱۹۱۱-۱۹۹۷) انجام خواهد شد. ساتم الوغ زاده یکی از چهره‌های ماندگاری است که در ادبیات معاصر تاجکیستان خدمات ارزشمندی انجام داده است. گفتنی است در سال ۱۹۹۹ رمان «فردوسی» نوشته ساتم الوغ‌زاده برنده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد.

همچنین علاقه‌مندان می‌توانند از نمایشگاه عکس «مشاهیر تاجیکستان» و صنایع دستی این کشور بازدید کنند و در پایان گروه موسیقی «نوای ملل» آهنگ‌های تاجیکی اجرا خواهد نمود.
این برنامه توسط بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و با همکاری مؤسسه فرهنگی اکو و سفارت جمهوری تاجیکستان در تهران یکشنبه ۱۲ اسفند ماه ساعت ۱۶ در محل موسسه فرهنگی اکو برگزار می شود. حضور در این برنامه برای تمامی علاقمندان آزاد است.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
نشستن برف بر شکوفه‌های بادام... دیدن متن »

بارش برف سنگین در بیشتر مناطق شهرستان «سامان» از توابع استان چهارمحال و بختیاری و نشستن برف بر شاخه‎های درختان بادام که زودتر از موعد شکوفه زده بودند، گرچه تصاویر زیبا و بکری ایجاد کرد اما موجب سرمازدگی باغات این شهرستان نیز شده است.
بیشتر درامد مردم منطقه سامان در شمال شهرکرد، از کشاورزی در مزارع و باغات خصوصا برداشت محصول بادام است.

عکس: رضا کامران سامانی / خبرنگاران نشستن برف بر شکوفه‌های بادام | عکس نشستن برف بر شکوفه‌های بادام | عکس نشستن برف بر شکوفه‌های بادام | عکس نشستن برف بر شکوفه‌های بادام | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
نیلوفر ثانی، بهزاد هندی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهمان دنیای تازه‌ای به نام «شیرز» | عکس
نوروزانه
» مهمان دنیای تازه‌ای به نام «شیرز»
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی ‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

بین استان‌های کرمانشاه، ایلام و لرستان تنگه‌ای وجود دارد که بسیاری آن را مانند گوشه‌ای از بهشت تعبیر کرده‌اند؛ گوشه‌ای از بهشت که در دل خود طبیعتی زیبا سرشار از چشمه‌ساران، آبشارهای خیره‌کننده، رودخانه خروشان و درختانی سرسبز را جای داده است. همچنین فرسایش سنگ‌‌ها و صخره‌ها شکل خاصی را به وجود آورده و دیواره‌های آهکی چین‌خورده‌ای که در اثر بارندگی دچار فرسایش شده و رگه‌هایی از رنگ سیاه به خود گرفته‌اند در «دره شیرز» کاملا جلب توجه می‌‌کنند.

همین موضوع باعث شده تا این جاذبه طبیعی به‌عنوان یک پدیده جغرافیایی منحصر به فرد به‌عنوان یکی از جاذبه‌های ژئوتوریسم در ایران شناخته شود. این جاذبه طبیعی دارای یک غار هم هست که یادگار دوران غارنشینی محسوب می‌شود و همچنین یک مناره سنگی در این منطقه وجود دارد که در طول سالیان به دلیل تغییرات طبیعی، وزش باد، گذر آب، وقوع زلزله و... ایجاد شده و تماشای آن تجربه متفاوتی را به ارمغان می‌آورد. شکل خاص این تنگه، آب زلال، پوشش گیاهی، جنگلی و گیاهی بکر، طبیعت بسیار زیبا و دل‌انگیز و در عین حال اعجاب‌آور آن را تماشایی کرده است. بهار و تابستان بهترین فرصت برای رفتن به دره شیرز است؛ با آب و هوایی خوش، طبیعتی بکر، پوشش گیاهی و جانوری متفاوت و آبی زلال و خنک. بنابراین قدم زدن در این تنگه یک تفریح خاص و متفاوت با تمام طبیعت‌گردی‌هایی خواهد بود که تاکنون داشته‌اید.

این تنگه در ۵۵ کیلومتری کوهدشت لرستان قرار گرفته؛ اما می‌توانید برای راهی شدن به این منطقه از کرمانشاه، ایلام یا لرستان راهی شوید؛ این شگفتی طبیعت در بخش زردلان و در منطقه‌ای به نام اولادقباد قرار دارد و گفته می‌شود بهترین مسیر برای رسیدن به این منطقه جاده اولادقباد است. دو کیلومتر مانده به این تنگه هم باید ماشین خود را در منطقه‌ای که مشخص شده پارک کنید و با ابزار و پوشش طبیعت‌گردی مجهزی که با خود همراه دارید وارد تنگه شوید و برای ساعاتی خود را میهمان دنیای تازه‌ای کنید.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشنواره فانوس تایوان... دیدن متن »

جشنواره ی فانوس ها یک جشنواره سالیانه است که توسط دفتر گردشگری وزارت حمل و نقل و ارتباطات تایوان برگزار میشود. در این جشن هزاران هزار فانوس به آسمان های منطقه پینگزی میروند. کانال دیسکاوری آمریکا این جشن را بهترین جشن جهان معرفی کرده و باعث شده که این جشنواره از مهمترین و زیباترین جشنواره های دنیا شناخته شود.

جشنواره فانوس تایوان یکی از لطیف ترین و جذاب ترین جشن های سالانه گاهشمار چینی به شمار می آید. صد تا دویست هزار بالن پر شده از هوای گرم با درخشش شکوه روشنی بخش خود، آسمان کاملاً مهتابی را مزین می کنند. در پایان هر سال از تقویم قمری، ده ها هزار نفر از مردم در منطقه روستایی Pingxi شهر نیوتایپه جمع می شوند تا آرزوها و خواسته های خود را روی فانوس ها بنویسند و سپس آنها را روانه آسمان کنند. در اصل، فانوس ها رها می شوند تا به پناهندگانی که در تپه ها مخفی شده اند، این پیغام را برسانند که شهر امن است و می توانند به خانه های خود بازگردند.

عکس: رویترز جشنواره فانوس تایوان | عکس جشنواره فانوس تایوان | عکس جشنواره فانوس تایوان | عکس جشنواره فانوس تایوان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
زهره مقدم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طومارهای ۴۰۰ ساله کنیسه«عزرایعقوب» به سرقت رفت | عکس
» طومارهای ۴۰۰ ساله کنیسه«عزرایعقوب» به سرقت رفت
... دیدن متن »

سارقان طومارهای تورات و تاج‌های تزئینی کنسیه‌ی قاجاری «عزرا یعقوب» در محله‌ی «اودلاجان» تهران را سرقت کردند. به گزارش ایسنا، شهرام شهریار - فعال میراث فرهنگی - در مطلبی با عنوان «سرقت از کنیسه، سرقت‌های زنجیره‌ای آثار تاریخی» در سایتِ سفرنویس، ازسرقت طومارهای ۲۰۰ تا ۵۰۰ ساله کنیسه‌ای تاریخی در تهران خبر داد. در این گزارش آمده است؛ «شب گذشته، (هفتم اسفند ۹۷) سارقان با دستبرد به کنیسه قاجاری عزرایعقوب، طومارهای تورات و تاج‌های تزئینی آن را سرقت کردند.

سرقت آثار فرهنگی و تاریخی از کاشی سردر برخی از عمارت‌ها آغاز و این بار سارقان به کنیسه‌ای در قلب محله تاریخی عودلاجان، هجوم برده وآثار ارزشمند این مکان را مورد دستبرد قرار دادند. کنیسه‌ی عزرا یعقوب با مساحت ۵۲۵ متر به عنوان بزرگترین کنیسه دوره قاجار در شهر تهران و محله عودلاجان قرار دارد، این کنیسه به همت بانو صنوبر حق نظر همسر مرحوم عزرایعقوب و به وصیت او بعد از مرگ‌اش در سال ۱۲۷۳ خورشیدی بنا شد. کنیسه عزرایعقوب در دوره‌های مختلف میزبان یهودیان مهاجر بخارا و سمرقند، یهودیان مهاجر لهستانی در تهران و دیگر نقاط بوده و از دیرباز محل پخت مصا پزی (نان فطیر) در ایام جشن پسح بوده است.

آثار سرقت شده از این کنیسه، طومار تورات‌های مقدس که با جعبه‌های میناکاری، نقره کاری مزین شده بودند، ریمونیم‌های نقره‌ای و تاج‌های تزئینی کنیسه و قلم‌های تورا بوده است. طومارهای تورات، معمولاً روی پوست حیوان حلال گوشت کتابت می‌شود و در جعبه‌های نقره‌کاری و میناکاری شده نگهداری می‌شود. قدمت طومارهای تورات کنیسه‌ها بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ سال است. براساس قانون سرقت لوازم و قطعات آثار فرهنگی و تاریخی موزه‌ها، اماکن تاریخی و خرید و فروش آن با علم به مسروقه‌بودن، اشیای مذکور، سارق علاوه بر استرداد به حبس یک تا پنج سال محکوم می‌شود. پرونده ثبتی این عبادتگاه تاریخی و قاجاری در سال ۱۳۸۳ تهیه ولی تاکنون اقدامات لازم برای ثبت نهایی این اثر ارزشمند مذهبی در تهران انجام نشده است.»

 طومارهای تاریخی دست‌نویس، دست‌کم ۴۰۰ سال قدمت داشتند

هارون یشایایی، رئیس پیشین انجمن کلیمیان تهران و عضو هیأت مدیره کنیسه درباره‌ی این سرقت به ایسنا می‌گوید: ساعت ۵ صبح به ما اطلاع دادند که درهای مکان‌هایی که طومارها در آن‌ها قرار داشته باز است، بعد از بررسی متوجه شدیم که سارقان از دیوار بالا آمده و این طومارها که وزن سنگینی نیز دارند را به سرقت برده‌اند. وی با تاکید بر این‌که از زمان مطلع شدن از این اتفاق تا این لحظه همه‌ی اقدامات قانونی برای جلوگیری از خرید و فروش واحتمالا خروج این آثار از کشور انجام شده است، تاکید می‌کند: نیروی انتظامی معتقد است به زودی سارقان را پیدا می‌کند. او می‌گوید: آثار ارزشمندِ به سرقت رفته سه طومارِ تورات بوده‌اند که معمولاً در جعبه‌ی خاصی نگهداری می‌شدند و جعبه‌های محل نگهدارنده‌ی آن‌ها همراه با تزیئنات نقره‌ای بوده است. این طومارها در داخل محفظه‌ی نقره‌ای با تزئینات خاص خود قرار داشته‌اند. وی با اشاره به این‌که قدمت یکی از این طومارها بسیار قدیمی‌تر از دو طومارِ دیگر که دست‌کم ۲۰۰ سال دارند، است، ادامه می‌دهد: آن‌ها روی پوست حیوانات به صورت دست‌نویس نوشته شده بودند که خط آن‌ها معمولاً متعلق به یزد یا بغداد است.

خروج آثار تاریخی بالای ۱۰۰ سال از کشور ممنوع است

سرپرست بخش حقوقی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران - اما درباره‌ی مجازات قضائی این سرقت و احتمال خرید و فروش یا خروج این طومارهای تاریخی از کشور به ایسنا می‌گوید: براساس قانون، خروج آثار تاریخی که بالای ۱۰۰ سال قدمت دارند از کشور ممنوع است، در این صورت احتمال خروج غیرقانونی آن‌ها و به صورت قاچاق وجود دارد. او با بیان این‌که سرقت خود به خود مجازات به دنبال دارد، ادامه می‌دهد: از سوی دیگر در حراج‌های بین‌المللی نیز نمی‌توانند معرفی کنند و به سختی امکان فروش دارد.

قانون سرقت آثار تاریخی درباره‌ی طومارهای سرقت شده اجرایی شود

دلاور بزرگ‌نیا، مدیر کل میراث‌فرهنگی استان تهران نیزدرگ فت‌وگو با ایسنا، نسبت به پیگیری قانون سرقت درباره‌ی این چند اثر تاریخی دارای ارزش تاکید کرد و قول پیگیری این اداره کل و یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی برای کشف و ضبط این آثار تاریخی را داد.

منبع: ایسنا

زهره مقدم این را خواند
:/
۱۱ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در دامنه آرارات | عکس
» در دامنه آرارات
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

تماشای دامنه آرارات در شمال غربی‌ترین نقطه ایران در کنار چشمه‌های فراوان و دشت‌های بی‌نظیر یک موقعیت خاص است که نباید در تعطیلات نوروزی از آن غافل ماند. استان آذربایجان غربی در کنار زیبایی شناخته‌شده‌‌اش در غربی‌ترین بخش خود در شهرستان چالدران روستایی دارد به نام «پیر احمد کَندی» که بخشی از مرز میان ایران و ترکیه را تشکیل می‌دهد. گورستان تاریخی با قدمت ۲۸۰۰ ساله از دوران ساسانی به همین نام هم قدمت این روستا را نشان می‌دهد. این روستای توریستی دارای تالاب فصلی زیبایی هم هست که در فصل بهار-البته اگر خشک نشده باشد- می‌توانید به تماشای آن بروید. رفتن شما به این روستا خالی از لطف نخواهد بود و می‌توانید سری به چالدران با ۱۰۴ اثر تاریخی و گردشگری کم‌نظیر از جمله قره کلیسا که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است هم بزنید. همچنین اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید درنای کمیاب آناتولی را که این تالاب محل مهاجرتش است هم از نزدیک نظاره‌گر باشید. برای رفتن به این روستا باید از راه جاده آسفالته ماکو به بازرگان و از سه‌راهی بازرگان به روستای آواجیق عبور کرده و بعد از آن و با گذر از جاده‌ای پیچ در پیچ و باریک و با توجه به تابلوهای راهنما خود را به روستای پیر احمد کندی برسانید.

 

امیر مسعود و فهیمه تردست این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
شهر بار... دیدن متن »

«بار»شهری در بخش مرکزی شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی است و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری از نیشابور قرار گرفته‌است. اغلب جمعیت شهر بار را سادات تشکیل می دهند. مردان سادات از کلاه و یا عمامه سبز رنگ و زنان از شال سبز استفاده می کنند.

عکس: مرتضی امین الرعایائی / ایرناشهر بار | عکس شهر بار | عکس شهر بار | عکس شهر بار | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر مسعود، وحید هوبخت، فهیمه تردست و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افزایش شمار گردشگران مصر پس از ۸ سال رکود | عکس
» افزایش شمار گردشگران مصر پس از ۸ سال رکود
... دیدن متن »

یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری جهان، بازدید کردند که پیش‌بینی می‌شود رکورد این رقم در سال ۲۰۱۹ شکسته شود و شمار گردشگران تا نیمه اول این سال به ۶ میلیون نفر برسد.

با اینکه رکورد گردشگران کشور مصر که در سال ۲۰۱۰ به رقم ۱۶ میلیون نفر رسید، همچنان شکسته نشده است اما افزایش صورت گرفته تغییری چشمگیر محسوب می‌شود. آمار اولیه نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ تعداد گردشگران در مصر به رقمی قریب به ۹ میلیون نفر رسید، این در حالی است که آمار گردشگران این کشور در سال ۲۰۱۶ تنها ۵.۴ میلیون بود و سود حاصل از گردشگری در سال ۲۰۱۸ نیز به رقم ۹ میلیارد دلار رسید.

هرچند برای ارائه اطلاعاتی در خصوص آمار و ارقام گردشگری سال ۲۰۱۹ این کشور هنوز زود است اما به نظر می‌رسد گردشگری این کشور شروع خوبی در سال جدید داشته است. صنعت گردشگری مصر که یکی از اصلی‌ترین منابع درآمد ارزی این کشور محسوب می‌شود، از سال ۲۰۱۱ با بروز ناآرامی‌هایی که به خلع قدرت از حُسنی مبارک انجامید، وارد بحران شد و بهبود این صنعت حیاتی در مصر هر بار با بحرانی جدید به تعویق افتاد. در ماه ژوئن یک حمله تروریستی در معبدی در شهر اقصر مصر که می‌توانست به قتل عام توریست‌ها منجر شود توسط نیروهای پلیس دفع شد اما پس از آن تروریست‌های داعش که در آن زمان شرق صحرای سینا را در دست داشتند، با بمب‌گذاری در یک هواپیمای روسی به مقصد مصر و کشتن ۲۲۴ نفر، گردشگری مصر را بیش از پیش با بحرانی عمیق رو به رو کردند.

پس از این بمب‌گذاری تروریستی، روسیه تمام پروازهای خود را به مقصد مصر به حالت تعلیق درآورد و بریتانیا نیز پرواز خطوط هوایی‌اش را به مقصد شرم‌الشیخ متوقف کرد. به گفته‌ی یکی از مقامات ارشد گردشگری کشور مصر پیش‌بینی می‌شود در نیمه اول امسال ۶ میلیون گردشگر از این کشور بازدید کنند که ممکن است با آغاز پروازهای روسی به آب‌های سرخ، رکورد سال ۲۰۱۰ نیز شکسته شود.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اقامتگاه تابستان فتحعلی شاه نوروز باز می‌شود | عکس
» اقامتگاه تابستان فتحعلی شاه نوروز باز می‌شود
... دیدن متن »

معاون گردشگری میراث فرهنگی البرز گفت: خوشبختانه عملیات مرمت کاخ سلیمانیه که از سال‌ها قبل در حال انجام بوده، به پایان رسیده و نوروز درهای این مجموعه تاریخی به روی گردشگران باز می‌شود. احمد ترکاشوند در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: معاونت گردشگری میراث فرهنگی برای ایام نوروز برنامه‌های ویژه‌ای دارد که برگزاری تورهای رایگان البرزگردی یکی از آنهاست.

وی ادامه داد: در این ایام امکان بازدید گردشگران از برخی از اماکن و بناهای تاریخی استان فراهم می‌شود که کاخ موزه سلیمانیه یکی از این اماکن تاریخی است. این مسئول بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های نوروزی از جمله معرفی هفت سین، آداب و رسوم عید که باعث می‌شود مردم با این آیین قدیمی بیشتر آشنا شوند، از دیگر برنامه‌های این ایام است. معاون گردشگری میراث فرهنگی البرز گفت: برای معرفی بیشتر استان به مسافران نوروزی امسال نیز طبق روال سال‌های گذشته کتابچه و نقشه گردشگری استان در مسیرهای پرتردد توزیع می‌شود. به گزارش ایسنا، کاخ سلیمانیه، در دوره فتحعلی‌شاه قاجار و به دستور وی برای اقامت تابستانی در باغی بزرگ که اکنون محل دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران است ساخته شد؛ هم اکنون نقاشی‌های ارزشمندی از آقامحمدخان قاجار و فتحعلی‌شاه بر دیوار این کاخ به جا مانده است.

منبع: ایسنا

امیر مسعود، زهره مقدم و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازدید از خانه تیمورتاش( موزه جنگ) رایگان شد | عکس
» بازدید از خانه تیمورتاش( موزه جنگ) رایگان شد
... دیدن متن »

بازدید از خانه موزه تاریخی تیمورتاش ( موزه جنگ ) در روزهای دوشنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۸ و جمعه از ساعت ۹ تا۱۷ برای عموم شهروندان رایگان اعلام شد. گفتنی است، خانه تیمورتاش که در حال حاضر محل موزه جنگ است؛ یکی از بناهای قدیمی و تاریخی تهران واقع در محدوده میدان حر - دانشگاه جنگ ( باغشاه سابق) است که در دوره پهلوی اول متعلق به تیمورتاش وزیر دربار پهلوی بوده که در ضلع شمال غربی مجموعه کاخ های باغشاه واقع شده است و حدود ۱۶۰ سال قبل، در دوران قاجار ساخته شده است.

در بیان تاریخچه این خانه موزه و نام آن می توان به تاریخ قاجار اشاره کرد و گفت: پس از انقراض سلسله قاجاریه و روی کار آمدن رضا شاه (عبدالحسین تیمورتاش) که وزیر دربار بود، این عمارت را از سردار محتشم بختیاری خریداری نمود و به عنوان محل سکونت انتخاب کرد.

عمارت تیمورتاش که بازدید آن در روزهای جمعه و دوشنبه به صورت رایگان اعلام شد؛ از سال ۱۳۹۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در سال ۱۳۹۵ ساختمان فرماندهی دانشگاه جنگ به محلی جدید منتقل و با هماهنگی شهرداری تهران، (موزه جنگ) در عمارت تیمورتاش رسما افتتاح شد و درب های آن برای بازدید به روی شهروندان گشوده شد. خانه موزه تیمورتاش در محدوده شهرداری منطقه ۱۱ تهران، خیابان کارگر جنوبی- محله حر، میدان پاستور، روبروی مترو میدان حر داخل محوطه دانشگاه جنگ واقع شده است که بنابر اعلام جدید روزهای دوشنبه از ساعت ۱۴تا۱۸ و جمعه از ساعت ۹ تا ۱۸ به صورت رایگان میزبان بازدید کنندگان خواهد بود.

 

نام کاربری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان | عکس
» موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان
... دیدن متن »

ژان لوک مارتینز، مدیر موزه لوور در همین ارتباط به می گوید: شمار بازدید کنندگان این موزه برای نخستین بار از زمان تاسیس تا کنون از مرز ۱۰ میلیون نفر فراتر رفته است. به نوشته این نشریه شمار بازدید کنندگان لوور در سال ۲۰۱۷ حدود ۸ میلیون نفر بود که پس از آن موزه ملی چین با ۸ میلیون بازدید کننده، سپس موزه متروپولیتن نیویورک با ۳/۷ میلیون نفر در جایگاه بعد قرار می گیرند.

به گفته مدیر موزه لوور پس از چند سال وقفه و دو سال کاهش ۳۰ درصدی بازدید کنندگان، با رونق گردشگری شاهد افزایش بازدید کنندگان این موزه در سال میلادی گذشته می باشیم. همچنین اعمال برخی تغییرات از جمله ایجاد بخش چمدان داری برای گردشگران، و تغییراتی در بخش فروش بلیط، راه اندازی فروش بلیط روی اینترنت و پذیرش گروه ها از عوامل موثر در افزایش کیفیت پذیرش بازدید کنندگان می باشد.

این اقدامات بودجه ای معادل ۶۰ میلیون یورو هزینه در بر داشته است که بخشی از آن از محل توافق صورت گرفته برای تاسیس موزه لوور ابوظبی در سال پیش تامین گردیده است. در بررسی صورت گرفته که بخشی از نتایج آن را لوپوئن منتشر کرده است تقریبا سه چهارم بازدید کنندگان این موزه را خارجی ها تشکیل می دهند اما در بین ملیت های مختلفی که از این موزه دیدن می کنند فرانسوی ها با ۲۵ درصد کل بازدید کنندگان (از جمله سالی ۵۶۵ هزار دانش آموز) کماکان در صدر می باشند. بعد از فرانسوی ها آمریکایی با ۵/۱ میلیون نفر در جایگاه دوم و چینی ها در جایگاه سوم می باشند.

به نوشته این نشریه چین با ۱۲۹ میلیون گردشگر در جهان نخستین کشور از نظر میزان گردشگر محسوب می گردد. گردشگران چینی که به اروپا سفر می کنند غالبا به موضوع طبیعت و فرهنگ علاقه دارند. به گفته مدیر موزه لوور اعتراضات اخیر اجتماعی در قالب جنبش جلیقه زردها تاثیری بر بازدید از موزه لوور نداشته و تنها یک شنبه (۸ دسامبر) این موزه ملزم به بستن درب های خود شد. نکته جالب در این بررسی این است که بیش از ۵۰ درصد بازدید کنندگان این موزه زیر ۳۰ سال دارند. مسئولان این موزه نیز در نظر دارند برای فراهم آوردن تسهیلات بیش تر برای بازدید کنندگان درب های این موزه را یک شب در ماه به طور رایگان به روی عموم و گردشگران بگشایند. با اجرای این طرح عملا طرح قبلی در مورد رایگان بودن اولین یک شنبه هر ماه کنسل خواهد شد.

منبع: مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
معبد آناهیتا... دیدن متن »

معبد آناهیتا، دومین بنای سنگی ایران است که از آثار باستانی دوران پیش از میلاد مسیح به شمار می‌آید.طبق نوشته‌های تاریخی، این معبد به عنوان آتشکده‌ای برای احترام و پاسداشت مقام الهه‌ی آب( آناهیتا) مورد استفاده قرار می‌گرفت.قدمت این بنای تاریخی عظیم به سه دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان باز می‌گردد.این بنا در شهر کنگاور از توابع استان کرمانشاه قرار گرفته است.

عکس: فرزاد منتی /تسنیم معبد آناهیتا | عکس معبد آناهیتا | عکس معبد آناهیتا | عکس معبد آناهیتا | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر مسعود، مریم زارعی، نیلوفر ثانی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در دشت شقایق | عکس
نوروزانه
» در دشت شقایق
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

برای گردش و تفریح نوروزی استان سمنان را نادیده نگیرید. این استان و گوشه و کنارش پُر است از جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر که به تماشا نشستن آنها هم خالی از لطف نیست؛ استانی که در تلاقی کویر و جنگل قرار دارد و همین موضوع باعث شده تا جاذبه‌های طبیعی زیادی را در این فضا ایجاد کند. از جمله دیدنی‌های این منطقه دشت شقایق و آفتابگردان کالپوش است که در بهار پُر از شقایق می‌شود و تابستان پُر از آفتابگردان؛ دشتی که به دلیل دارا بودن آبشارها، چشمه‌ها و گونه‌های درختان جنگلی در اطراف‌اش می‌توانید زمان زیادی را در آنجا بگذرانید. برای رسیدن به این دشت لازم است به شهر میامی که در سمت شمال جاده جاجرم قرار دارد برسید. بعد از آن باید مسیرتان را به سمت دشت کالپوش تغییر دهید. دشت زیبا و خوش آب و هوایی که حتما شما را با خود همراه خواهد کرد. کالپوش تنها به یک دشت خوش آب‌و‌هوا خلاصه نمی‌شود. بلکه با رفتن به این منطقه زیبای سمنان می‌توانید علاوه بر بهره بردن از طبیعت بکر به کاروانسراهای تاریخی در مسیر مانند کاروانسرای بهدشت، میامی، سپنج یا جهان آباد و موزه میامی هم سری بزنید. جاذبه‌های تاریخی که دیدن‌ آن خالی از لطف نخواهد بود و برای ساعاتی شما را سرگرم خواهد کرد. برای اقامت هم کافی است سری به روستاهای اطراف این دشت بزنید و چند روزی را مهمان خانه‌های روستایی بکر این منطقه باشید. غذاهای محلی و صنایع‌دستی مانند جاجیم بافی، لاک‌تراشی و سوزن‌دوزی از جمله سوغات‌هایی است که از این نقطه ایران می‌توانید به یادگار داشته باشید.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کشف دست‌بافته‌های ناب | عکس
» کشف دست‌بافته‌های ناب
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است.

 

گاهی بهانه اصلی سفر، دیدن هنر مردمان یک خطه است. درواقع، همیشه میراث ملموس یک منطقه نیست که افراد را به خود جلب می‌کند؛ میراث ناملموس، هنرهای دستی و سنت‌ها نیز خود می‌توانند بهترین بهانه برای گشت و گذار باشند. یک پیشنهاد نوروزی، دیدن دست‌بافته‌های سنتی در روستای «دویدوخِ» راز و جرگلان در خراسان‌شمالی است؛ جایی که به‌خاطر فرش‌های دو روی ابریشم شهرت جهانی دارد. قدم زدن در بافت قدیمی روستایی که مهم‌ترین مرکز بافت قالی دو روی ابریشم و نیز پارچه‌های ابریشمی و سوزن‌دوزی‌های سنتی است و دیدن مردمی با لباس سنتی و اصیل ترکمنی و فرهنگ و آیین‌های خود از دیدنی‌ترین جاذبه‌های این منطقه به‌شمار می‌رود. فرش‌های نفیس ابریشم روح هر مهمانی را صیقل می‌دهد. اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز ایجاد شده است که با ظرفیت‌های ویژه و ارائه غذاهای محلی قُرمه، بیشمه، چکدرمه، قایش، قتلمه، قطاب و... پذیرای میهمانان و گردشگران هستند. علاوه بر آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم، صنایع‌دستی و هنر منحصر‌به‌فرد زنان راز و جرگلانی، تفرجگاه مرزی «قرخ‌امجک» آیرقایه، پارک جنگلی گوی‌نیک، تفرجگاه و چشمه فرح‌دین و تفرجگاه امامدره، ارگ باستانی آلما دوشن، گورستان تاریخی شهر راز، مسجد قاولقا، خانه قدیمی روستای بک‌پولاد و بقعه شاهزاده نبی‌غلامان را نیز ببینید.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لوکیشن فیلم محمد رسول الله در عسلویه جاذبه گردشگری شد | عکس
» لوکیشن فیلم محمد رسول الله در عسلویه جاذبه گردشگری شد
... دیدن متن »

استان بوشهر جاذبه های زیادی دارد که یکی از این جاذبه ها شهر عسلویه است شهری که بیشتر به شهر صنعتی و پتروشیمی شناخته می شود تا جاذبه هایش. در کنار جاذبه های طبیعی که این شهرستان صنعتی دارد مانند جنگل های حرا، بخشی از عارضه های زمینی نیز به جاذبه های مصنوعی ایجاد شده در آن کمک کرده تا بتواند به دیدنی های این شهرستان اضافه کند.

هنوز این منطقه آنقدر شناخته شده نیست که هر هفته شاهد گردشگران زیادی باشد. خیلی از این افرادی که لوکیشن فیلم حضرت محمد را می شناسند به سختی آنجا را پیدا کرده بودند. اما همه می دانند که روستای بنود در عسلویه کجاست. اصلا روستای بنود پس از ساخت فیلم شناخته شد تا قبل از آن تنها طبیعتگردان و آنهایی که عاشق کشف ناشناخته های عسلویه بوده اند اینجا را پیدا کرده بودند.

برای رفتن به بنود باید از مسیرهای پیچ در پیچی حرکت کرد و رفت به دره هایی که دورتا دورش را کوه گرفته است. بین راه کوهها و دره های زیادی رد آب را به خود دیده اند و شکل و شمایل زیبایی را به وجود آورده اند. درست وقتی تصور می کنی که ساحل را پیدا نخواهی کرد یک تابلوی آهنی رنگ و رو رفته ای که انگار یکی از اهالی آن را نصب کرده نشان می دهد که مسیر محل فیلمبرداری کجاست. پس از آن رد خودروهای پارک شده نشان می دهد که خبرهایی است.

به طور عجیبی صخره هایی شبیه به کلوت های کرمان از دور پیدا هستند فروررفتگی ها و برآمدگی های سنگ ها رو به خلیج فارس این منطقه را زیبا کرده است به خصوص اگر کسی بخواهد لحظه غروب را در آن جا ببیند.

اگر کسی فیلم را ندیده باشد، تصور می کند خانه های قدیمی که در دل صخره ها ایجاد شده حتما قدمتی چند هزار ساله دارند! خانه هایی که آنها هم رو به دریا هستند. نمی توان داخل خانه ها شد آنها تنها نمای بیرونی از شکل یک سرپناه را دارند.

برخی از طبیعتگردان با خودشان تجهیزات کمپ می آورند و اینجا چادر می زنند بدون هیچ امکاناتی. آنها در بین همین کلوت ها و صخره ها از سوز سرما پناه می گیرند.

از شیراز و گناوه و شهر بوشهر همه و همه اینجا کنار کلوت ها خودروهایشان را پارک می کنند و از سکوت ساحل لذت می برند. هنوز آنقدر شلوغ نشده تا رد زباله ها تصویری ناخوشایند را به جای بگذارد. اما باز هم هستند عده ای که هنوز تصور می کنند زباله را آب خواهد برد.

منبع: مهر

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
چهره روستاییان بر دیوار... دیدن متن »

سینا رمضانی مقدم دانش آموخته رشته نقاشی است.او همراه با بومیان هر منطقه از روستاهای فومن و شهرهای اطراف و کشیدن نقاشی از چهره پیرمردان و پیر زنان همان منطقه بر روی دیوارهای روستا ، چهره آنها را برای حداقل چند ماه ماندگارمی کند . سینا از کودکی به همراه پدر برای گشت و گذار به روستاها می رفت و تعامل نزدیکی با روستاییان داشت به همین دلیل اکثر کارهای شهری او هم رنگ و بوی روستایی دارد .او تصمیم دارد که به مرور نقاشی دیواری را در بیشتر روستاهای ایران متناسب با آداب و رسوم هر روستا انجام دهد.

عکس: مائده سیدی / ایرناچهره روستاییان بر دیوار | عکس چهره روستاییان بر دیوار | عکس چهره روستاییان بر دیوار | عکس چهره روستاییان بر دیوار | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر مسعود، فهیمه تردست و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
قلعه سریزد سفر به صندوق امانات بانکی باستانی | عکس
نوروزانه
» قلعه سریزد سفر به صندوق امانات بانکی باستانی
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است.

 

 

قلعه سریزد در روستای سریزد شهرستان مهریز قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بانک‌های جهان (صندوق امانات بانکی) محسوب می‌شود که قدمت آن به حکومت ساسانیان می‌رسد و یکی از پیچیده‌ترین سازه‌های قبل از اسلام به‌شمار می‌رود. برای حفاظت از این قلعه که برای ذخیره‌سازی مواد غذایی، پول و طلا و زیورآلات روستاییان استفاده می‌شد دور آن را خندقی حفر کرده بودند و علاوه بر این ۲ در و یک دیوار ۲ جداره هم از آن محافظت می‌کرد. این محافظت هم کاملا حرفه‌ای صورت می‌گرفت؛ به‌طوری که اگر در نخست توسط مهاجمان تخریب می‌شد در دوم بسته بود و از ورود غارتگران ممانعت می‌کرد. قلعه سریزد ۳ طبقه دارد که از خشت و گل ساخته شده و معماری آن هر ببینده‌ای را به اندیشه وامی‌دارد. زیبایی گذرگاه‌ها، حجره‌ها و اتاقک‌ها هرکدام نشان‌دهنده عظمت بی‌نظیر معماری خشتی هستند و البته دیدن آن برای همه شگفت‌‌انگیز و جالب خواهد بود. دیدنی‌های روستای سریزد تنها به این قلعه خلاصه نمی‌شود؛ بلکه جاذبه‌های طبیعی دیگری هم مانند کوه مدوار و چشمه‌های پرآب و همچنین قنات‌های متعددی دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست. برای آنکه به این قلعه برسید باید در مسیر جاده یزد به سمت کرمان حرکت کنید. ۲۸ کیلومتر به سمت جنوب حرکت کرده و با توجه به تابلوهای راهنما به روستای سریزد و قلعه سریزد خواهید رسید.

منبع: دنیای اقتصاد

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشای پرندگان در یکی از ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری | عکس
نوروزانه
» تماشای پرندگان در یکی از ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقیمانده است و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقیمانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است.

 

در استان چهارمحال و بختیاری ۶ تالاب زنجیره‌وار وجود دارند که هر کدام می‌توانند دیدنی باشند. در این میان، تالاب گندمان به‌عنوان یکی از تالاب‌های بین‌المللی کشور در دامنه کوه کلار قرار گرفته است. پوشش گیاهی تالاب عمدتا گونه‌های حاشیه‌ای و نم پسند هستند. گیاهانی نظیر درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش. در اطراف تالاب گندمان شانس دیدن پرندگانی چون لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم را هم دارید. برای رفتن به ساحل این تالاب وسیع و بکر، باید به بروجن بروید و از آنجا راهی بخش گندمان شوید. از روستای حسین‌آباد راهی تا کرانه تالاب نمانده و می‌توانید با کمک محلی‌ها زمان لذت‌بخشی را در کنار تالاب بگذرانید. برای اقامت نیز نگران نباشید؛ هم اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای اطراف وجود دارد و هم می‌توانید از خانه‌های روستایی استفاده کنید. چند نکته اساسی هم برای پرنده‌نگری در حاشیه تالاب باید رعایت کنید. پوششتان تا حد ممکن همرنگ طبیعت باشد، از ایجاد صداهای اضافه بپرهیزید، نخست با چشم غیرمسلح و سپس از دوربین‌ دوچشمی استفاده کنید و دست آخر، حواستان کاملا به جلوگیری از آلوده کردن محیط باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در شیراز | عکس
» دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در شیراز
... دیدن متن »

دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران، با حضور بالغ بر هزار راهنمای گردشگری از سراسر کشور در شیراز آغاز به‌کار کرد و تا پایان روز سوم اسفندماه با برگزاری برنامه‌هایی شامل بازدید از اماکن تاریخی، نشست‌های تخصصی، سمینارهای آموزشی و ... ادامه خواهد یافت. به گزارش ایسنا، عصر سه‌شنبه سی‌ام بهمن ماه، با حضور بیش از هزار راهنمای گردشگری از سراسر کشور، دوازدهمین گردهمایی سراسری راهنمایان گردشگری در شیراز آغاز به‌کار کرد.

رئیس هیئت مدیره کانون راهنمایان گردشگری ایران در آیین افتتاحیه این گردهمایی چهارروزه، با بیان اینکه فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری امسال شعار خود را راهنمای گردشگری در عصر دیجیتال اعلام کرده است، گفت: طی سال‌های اخیر تلاش کرده‌ایم تا زیرساخت‌ها و بسترهایی فراهم کنیم که راهنمایان داخلی هم سهمی در تحقق این مهم داشته باشند . اویس کیانی ضمن تبریک فرا رسیدن روز جهانی راهنمایان گردشگری، ابراز امیدواری کرد که این روز آغازگر دوستی‌ها و پیوندهای جدید باشد و با تاکید بر اینکه راهنمایان گردشگری باید تلاش کنند تا به یک اتحاد نوین برای رشد، توسعه و تعالی شورای راهنمایان گردشگری ایران برسند، افزود: اقدمات خوبی در این شورا انجام شده که البته خروجی بعضی از آنها زمانبر است.

راهنمایان گردشگری مشاوران سفر

رئیس هیئت مدیره کانون راهنمایان گردشگری ایران خاطرنشان کرد: این کانون امروز به بلوغ رسیده و باید به سمت سرنوشتی نیک هدایت شود . دبیر کانون سراسری راهنمایان ایران و رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس نیز در این مراسم بیان کرد: گردهمایی بزرگ راهنمایان گردشگری ایران از امشب ٣٠ بهمن تا سوم اسفندماه به میزبانی کلانشهر شیراز با محوریت بازدید از مجموعه‌های جدید جهانی ثبت شده این استان در حال برگزاری است .

‌امیر سبوکی با اشاره به حضور نزدیک به یکهزار راهنمای گردشگری در این گردهمایی، خاطرنشان کرد: استان فارس به تنهایی دارای یکهزار و ۵۰۰ راهنمای گردشگری است که در این گردهمایی تنها ۴۰۰ نفر از آنها که تاکنون در کمتر برنامه‌ای شرکت کرده‌اند، حضور دارند . وی که معتقد است راهنمایان گردشگری به عنوان مشاوران سفر، افراد تأثیرگذار و برنامه‌ریز این حوزه محسوب می‌شوند، افزود: از این رو محور این گردهمایی را بر معرفی مکان‌های کمتر معرفی شده به راهنمایان قرار داده‌ایم . دبیر کانون سراسری راهنمایان گردشگری ایران همچنین یکی از مهمترین مبانی این گردهمایی را آموزش در قالب ۶ سمینار به کل راهنمایان گردشگری شرکت کننده ذکر و خاطرنشان کرد: معرفی محورهای ثبت جهانی فارس و معرفی جاذبه‌ها و نوع گردشگری مذهبی نیز از دیگر مبانی است که در برگزاری این گردهمایی در دستور کار قرار گرفته است .

سبوکی ادامه داد: با توجه به پتانسیل‌های بالای فارس در مباحث تاریخی، فرهنگی و گردشگری معرفی جاذبه‌ها با اولویت انجام خواهد شد . وی معرفی مجموعه سعدیه و باغ دلگشا را از برنامه‌های روز اول گردهمایی برشمرد و گفت: اخیراً مجموعه سعدیه از پکیج بسیاری از گردشگران خارجی حذف شده است، از این رو فرصت مغتنمی برای معرفی این مجموعه مجدداً فراهم شده است . رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس معرفی موزه نظامی خاورمیانه در باغ عفیف آباد، معرفی جاذبه‌های مذهبی فارس با حضور در حرم احمدبن‌موسی (ع)، معرفی مساجد کمتر توجه شده استان از جمله مسجد جامع عتیق و مدرسه خان، معرفی بازارهای کمتر دیده شده شیراز همچون؛ حاجی، اردو بازار، سرای مشیر و بازار وکیل و همچنین بازدید از مجموعه زندیه برای روز دوم این گردهمایی پیش‌بینی شده است .

سبوکی یادآور شد که گردهمایی بزرگ راهنمایان گردشگری ایران روز پنجشنبه و در سومین روز از این گردهمایی در تالار حافط شیراز برگزار خواهد شد و پس از آن راهنمایان گردشگری شرکت کننده در سمینارهای گردشگری با هدف توانمندسازی آموزشی راهنمایان گردشگری شرکت می‌کنند . رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس بازدید از مجموعه‌های ثبت جهانی فارس با اولویت محور ساسانی را پایان بخش برنامه‌های گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران در آخرین روز عنوان کرد .

منبع: ایسنا

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
شکوفه‌های زمستانی ... دیدن متن »

با رو به پایان بودن زمستان شکوفه‌های بهاری در مناطق ییلاقی گیلان باز شده‌اند.

عکس:امید رجبی پور / ایرناشکوفه‌های زمستانی | عکس شکوفه‌های زمستانی | عکس شکوفه‌های زمستانی | عکس شکوفه‌های زمستانی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
آقای سوبژه (محمد لهاک)، امیر مسعود و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر به دومین ارگ گلی ایران | عکس
نوروزانه
» سفر به دومین ارگ گلی ایران
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

 

مناطق دیدنی و ناشناخته ایران بسیار زیاد است؛ مناطقی که شاید کمتر کسی آنها را بشناسد؛ اما قدمتی به وسعت تاریخ دارد. از جمله این مکان‌های کمتر شناخته‌شده، ارگ تاریخی بلقیس است که پس از ارگ بم، دومین ارگ گلی ایران به‌شمار می‌رود؛ بنایی که آن را بر اساس اصول معماری ساسانی ساخته‌اند. این ارگ در شهر کهن اسفراین در ۳ کیلومتری جنوب‌غربی شهر اسفراین استان خراسان‌شمالی و در حاشیه جاده ابریشم جای گرفته و وسعتی بیش از ۱۸۰ هکتار دارد. این سازه ۱۲۰۰ ساله بزرگ خشتی و چینه‌ای که به نارین قلعه هم شناخته می‌شود، وسعتی حدود ۵۱هزار مترمربع دارد که زمانی ۲۹ برج در اندازه‌های متفاوت، حفاظت از آن را برعهده داشته‌اند؛ بنایی که در آستانه ثبت جهانی شدن است. این بنای خشتی و گلی بیش از هزار سال تاریخ اسفراین را در دل خود جای داده و از بخش‌های مختلف شامل ارگ، شارستان و تاسیسات مختلف شهری چون بازار و مسجد و... تشکیل می‌شود. ارگ شهر بلقیس مهم‌ترین و شاخص‌ترین اثر این مجموعه باستانی است که از آن می‌توان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های خشتی در ایران نام برد. البته متاسفانه از این اثر تاریخی تنها یک دیوار گلی باقی مانده است. اما همین دیوار گلی به خوبی می‌تواند عظمت و بزرگی آن را در سال‌های دور نشان دهد. بهترین زمان برای بازدید از این یادگار تاریخی و سفر به شهر اسفراین فصل بهار تا نیمه پاییز است. برای رفتن به این منطقه لازم است به خراسان شمالی و شهرستان اسفراین بروید. در این مسیر با کمک تابلوهای راهنما به سادگی‌ می‌توانید خود را به این ارگ تاریخی برسانید. اما زمانی که از این ارگ دیدن کردید نوبت به بازدید از سایر جاذبه‌های دیگر این منطقه می‌رسد؛ آبشار دره زاری، آبشار دره جاج، روستای بام و روستای چهل حصار نیز منتظر گردشگران نوروزی هستند.

منبع: دنیای اقتصاد

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
کارناوال ونیز... دیدن متن »

کارناوال ونیز ( Carnival of Venice ) از قدیمی ترین و مشهور ترین جشنواره های جهان است که این روزا در ونیز در حال برگزاری است. این کارناوال نمایشی از فرهنگ و هنر ایتالیا است که گویی سوار قایقش کرده اند تا روی آب و از میان کانال های باریک شهر به میدان اصلی رسیده و مورد تحسین همگان قرار گیرد. این کارناول شگفت انگیز صبح روز چهارشنبه ای که آن را چهارشنبه توبه یا چهارشنبه خاکستری می نامند آغاز می شود و به مدت یازده روز تا قبل از زمان روزه داری مسیحیان ادامه می یابد. افرادی با ماسک بر قایق هایی از دور دست به سمت کانال های آبی شهر می آیند و به میدان اصلی شهر با نام ” St. Mark’s Square ” می رسند.

این میدان زمانی میزبان جشن باشک برای نشان دادن قدرت دولت ونیز بوده است. در سال ۱۱۶۲، زمانی که دوک ونیزی”ویتاله میچیلی دوم” نقشه “اولریش دوم” و ۱۲ توطئه گر دیگر را نقش بر آب می کند، در ازای بخشش آنها، خراج سالیانه ۱۲ عدد نان، ۱۲ گاو نر و ۱۲ خوک را تعیین می نماید. مردم در گذشته در چهارشنبه ای که جشن در آن برگزار می شود، به میدان می آمدند تا خراج توطئه گران را ذبح کنند و پیروزی دولت شان را جشن بگیرند.

این روزها هم مثل آن سال ها رقص و پایکوبی، تردستی و شعبده بازی برپا می شود و در انتهای روز دهم به بهترین ماسک جایزه می دهند.

عکس: رویترزکارناوال ونیز | عکس کارناوال ونیز | عکس کارناوال ونیز | عکس کارناوال ونیز | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
زهره مقدم، آقای سوبژه (محمد لهاک)، امیر مسعود و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
زلزله نیاد براشون
۳۰ بهمن
خانم مقدم :)))))))))))
۳۰ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک «کالِ» شگفت‌انگیز | عکس
نوروزانه
» یک «کالِ» شگفت‌انگیز
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

«کال»ها دره‌ها یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب‌‌ها و جریان آب هستند که اشکال شگفت‌آوری را در طبیعت ایجاد می‌کنند؛ عارضه‌های طبیعی که شبیه گرند‌کانیون آمریکا نیز هستند. قدم زدن در این دره‌ها می‌تواند فرصتی شگرف باشد برای آنکه به سکوت گوش کنیم یا غرق در خیال شویم. یکی از این کال‌ها در اطراف طبس قابل دیدن است؛ جایی که مردم بومی روی آن نام «کال جنی» گذاشته‌اند. چرا جنی؟ چون مردم محلی، آنجا را محلی ترسناک و رمز‌آلود تصور می‌کردند. حالا اما این دره شگفت‌آور به یکی از مقاصد گردشگران تبدیل شده است. بخشی از این دره عمیق، گاهی شکل U به خود می‌گیرد و در جایی دیگر مانند V به نظر می‌رسد؛ از بخش‌هایی از آن می‌توان به راحتی عبور کرد و گذشتن از بخش‌های دیگر آن، چون محل تجمع آب است، اندکی سخت‌تر به‌نظر می‌رسد. پس لازم است حتما مجهز و همراه خود لباس اضافه داشته‌باشید تا اگر مجبور شدید از آب بگذرید، به مشکل برنخورید. در مسیر دره به بخشی می‌رسید که در دیواره دره حفره‌هایی وجود دارد که در نگاه اول احساس می‌کنیم حاصل فرسایش طبیعت هستند اما اینها ساخته دست بشر است. در ارتفاع ۲ متری از سطح زمین چاه ورودی قرار دارد که با کمک یک همراه می‌توان به درون آن رفت. سپس از این چاه که حدود ۸-۷ متر ارتفاع دارد، می‌توان به‌وسیله جای دست‌ها و حفرات بدنه آن بالا رفت و به تالاری رسید که در دو طرف این تالار دو دالان قرار دارد و هرکدام شامل چندین اتاق است. همه اینها به‌وسیله بشر و در دل دیواره این دره عجیب پدید آمده است؛ جایی که تاریخ ساخت‌ آن به دوره ساسانیان برمی‌گردد و احتمالا محل چله‌نشینی یکتاپرستان بوده است. اما برای رسیدن به این جاذبه متفاوت، باید راهی استان خراسان‌جنوبی شوید. در جاده طبس – بشرویه وقتی به دوراهی استخر‌شاعر رسیدید، باید حدود ۵ کیلومتر جاده خاکی را طی کنید تا به محل دره‌ برسید. برای ورود به دره، دو راه وجود دارد؛ یکی انتهای جاده خاکی که به واقع ابتدای این دره و متصل به کوه است و دیگری میانه‌های این جاده خاکی که می‌توان از طریق یک شکاف ایجاد شده به‌وسیله فرسایش به درون دره راه‌یافت. برای دیدن کامل کال جنی، سعی کنید دست‌کم یک نیم‌روز وقت بگذارید.

منبع: دنیای اقتصاد

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عمارت و باغ تاریخی نشاط... دیدن متن »

باغ نشاط یکی از بزرگ ترین باغات تاریخی کشور در مجاورت روستای تقی آباد در شهرستان فیروزه (استان خراسان رضوی) است. این اثر تاریخی دارای 15 هکتار مساحت و مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول می باشد. آقا بالا خان سالار معتمد گنجی از خوانین خراسان در اواخر حکومت قاجار این باغ و عمارت تاریخی را ایجاد کرد و استاد کمال الملک نیز بخشی از زندگی خود را در این مکان گذرانده است.

عکس: مرتضی امین الرعایائی / ایرناعمارت و باغ تاریخی نشاط | عکس عمارت و باغ تاریخی نشاط | عکس عمارت و باغ تاریخی نشاط | عکس عمارت و باغ تاریخی نشاط | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر مسعود، وحید هوبخت و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پله پله تا روستای چندهزار ساله غرب | عکس
نوروزانه
» پله پله تا روستای چندهزار ساله غرب
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌ مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

 

کردستان یکی از مقاصد بسیار دیدنی ایران است که شاید بسیاری از جاذبه‌های آن شناخته شده نباشد؛ برای همین همچنان مغفول مانده و بسیاری از آن بی‌خبرند. اما بد نیست از فرصت تعطیلات نوروزی استفاده کنید و سری به این استان غربی کشور بزنید و مکان‌های دیدنی آن را از نزدیک نظاره کنید. از جمله مکان‌های دیدنی این استان، روستای پلکانی پالنگان است؛ روستایی با معماری زیبا و قدمت چندهزار ساله، در یک منطقه کوهستانی و دره چشم‌نواز تنگیور که در دل خود بیش از ۲۰ چشمه جوشان را جای داده است. این روستا در ۴۸ کیلومتری شمال غرب کامیاران، ابتدای اورامان قرار گرفته؛ روستایی که تاریخ، تمدن، فرهنگ، طبیعت و... را باهم دارد. همچنین رودخانه خروشانی در این منطقه جاری است که صدای مداوم جریان آب به شما دائما یادآور می‌شود در دل طبیعت هستید؛ رودخانه‌ای که انتهایش به رودخانه سیروان می‌ریزد. بقایای مساجد، منازل قدیمی، گورستان تاریخی و قلعه پالنگان هم از جمله جاذبه‌های تاریخی این روستا به شمار می‌آید. اگر در فصل بهار عازم این روستا هستید خیلی خوش اقبال خواهید بود. چون می‌توانید به زندگی و فرهنگ عشایر کُرد که به این منطقه کوچ کرده‌اند هم آشنا شوید. اقامت چند روزه در خانه‌های سنتی روستا یک تجربه ناب است که نباید آن را از دست بدهید. علاوه بر این، کشک محلی، گیوه، گلیم، جاجیم، روغن و عسل طبیعی از جمله سوغاتی‌های پالنگان هستند که می‌توانید تهیه کرده و با خود به همراه آورید. آش دوینه، آش دوغ کردها، شلمین، آش پرپوله، ولوشه، غازینه و... خوردنی‌هایی است که برای شکم‌گردی در چند روز اقامت در این روستا پیشنهاد می‌شود و حسابی دلچسب خواهد بود.

منبع: دنیای اقتصاد

Captain این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

مرکز خرید پروما کجاست؟

پروما مشهد یکی از مراکز تجاری مورد توجه در بین شهروندان و گردشگران داخلی و خارجی این شهر می باشد. مرکز خرید پروما مشهد، مجموعه ای از فروشگاه های زنجیره ای است که در اکثر شهرهای ایران شعبه دارد و شعبه مشهد در سال 1379 با زیر بنایی در حدود 25000 متر مربع در شهر مقدس مشهد آغاز و در سال 1383 به بهره برداری رسید.

از امکانات رفاهی پروژه مجتمع تجاری پروما مشهد که در سایت گردشگری نشاط آوران به آن اشاره شد میتوان به شهربازی، پارکینگ، کافی شاپ، بولینگ، بیلیارد و … اشاره نمود. مجتمع تجاری پروما مشهد در 4 طبقه ساخته شد که طبقه همکف آن به هایپر مارکت پروما با زیر بنای 6000 متر مربع تعلق دارد و در آن می توانید انواع محصولات مورد نیاز مانند آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی، میوه، پوشاک، کیف و کفش، لوازم خانگی و … را تهیه کنید.

https://www.eneshat.com/shopping-center/iran/mashhad-3/proma

در طبقات دیگر پاساژ پروما مشهد حدود 300 واحد تجاری قرار دارد که شما می توانید از کالاها و اجناس مختلف آنها دیدن کنید. همچنین فروشگاه هایی که ارائه دهنده محصولاتی با برندهای معروف هستند را مشاهده و خریداری کنید. علاوه بر تمام این کالاها، اگر شما به دنبال تهیه سوغات و صنایع دستی مشهد هستید، می توانید زعفران و خشکبار را از فروشگاه های عرضه کننده این محصولات در مرکز خرید پروما مشهد تهیه کنید. اگر در سفر به مشهد فرصت زیادی برای دیدن همه مراکز خرید و تهیه سوغات ندارید توصیه ما این است که به مرکز خرید پروما مشهد سری بزنید زیرا هر آنچه را که نیاز دارید، می توانید بدست بیاورید.

فودکورت و کافی شاپ پروماپس ... دیدن ادامه » از خرید کردن هر شخصی دوست دارد خستگی خود را بگونه ای بدر کند اما پیشنهاد ویژه سایت نشاط آوران به شما عزیزان، سرو نوشیدنی های مختلف و غذاهایی رنگارنگ است تا بتوانید خرید یک روز خود را با خوردن یک میان وعده عالی در طبقه آخر پروما دلچسب تر کنید. غذاها و خوردنی های خوشمزه در آخرین طبقه مرکز خرید پروما مشهد در انتظار شماست بعلاوه در این طبقه، کافی شاپ و فست فود برای میزبانی از شما آماده هستند. بعد از گشت و گذار در طبقات مختلف پاساژ پروما مشهد قطعا می توانید با خوردنی های خوشمزه لحظات بیاد ماندنی را در کنار هم داشته باشید.

شهربازی پروما مشهد

در طبقه انتهایی پروما در کنار فروشگاه های غذایی شهربازی (سرزمین عجایب) با محیطی ایمن قرار گرفته، می توانید سرگرم کردن فرزندانتان را براحتی محیا کنید. با وجود این شهربازی و همه امکانات این مجموعه و در نظر گرفتن نیاز های همه اعضای خانواده، سبب شده که صرفا خرید تنها مورد توجه نباشد و یک روز خاطره انگیز را در کنار یکدیگر در این مجموعه سپری کنید. بازی های هیجانی این مجموعه موجب شده تا عده ای صرفا جهت بازی و سرگرمی به این مکان سربزنند.

بیلیارد و بولینگ پروما مشهدمجتمع پروما مشهد تنها برای خرید، بازی کودکان و خوردن غذا نیست بلکه در این مجموعه برای اولین بار در مشهد باشگاه بولینگ و بیلیارد شروع به فعالیت کرد. بازی بولینگ بسیار جذاب است و همه ی افراد با هر سنی را به سمت خود جذب می کند، سالن بولینگ پروما، در مجموع دارای 6 خط بازی می باشد که این خود به جذابیت ورزش و بازی بولینگ اضافه می کند. پیشنهاد ویژه ما در سفر به مشهد این است که سری به باشگاه بیلیارد و بولینگ پروما بزنید و از این بازی های هیجان انگیز لذت ببرید مطمئنا برای شما بسیار جالب خواهد بود.

علاوه بر تمام امکاناتی که در داخل مرکز خرید پروما مشهد قرار دارد یکی از مسائل مهم و مورد توجه، پارکینگ مجموعه است. آن دسته افرادی که با وسیله ی شخصی به این مرکز خرید می آیند براحتی می توانند از امکانات پارک خودرو بهره مند شوند. اگر میخواهید بدور از شلوغی سری به مرکز خرید پروما بزنید کافی است در ساعات اولیه روز برای خرید اقدام کنید چرا که در روز خیابان های اطراف و پاساژ از ازدحام جمعیت برخوردار نیستند. همچنین یکی دیگر از امکانات آن که تاکسی های اختصاصی پروما می باشد، آنها جلوی مجتمع آماده ارائه خدمات به شما مسافران و شهروندان محترم هستند.در پاساژ پروما مشهد، سوپر مارکتی بزرگ در طبقه همکف قرار دارد. نتایج تحقیقات بازار، قدرت خرید مردم، عدم وجود رقیب درخور توجه و دیگر عوامل، پیش بینی حضور روزانه ۷۰۰۰ نفر خریدار مستعد را تائید می کند. سایت گردشگری نشاط آوران برخی از مشخصه های ویژه این سوپر مارکت را به صورت زیر ارائه می کند:

۱- ۶۰۰۰ متر مربع سطح فروش متشکل از: واحد پخت نال و شیرینی، خشکبار، مواد پروتئینی و لبنی،‌ میوه و تره بار و بانک.

۲- یخچال های ایستاده و نشسته، فن آوری Linde آلمان.

۳- قفسه های چوبی طبقه همکف و پوشش ستون ها از کشور ترکیه تماما MDF

4- سیستم یکپارچه فروش (Pos)

5- قفسه های فروشگاهی، راه بندها و میزهای فروش، ساخت Arneg ایتالیا.

امکانات و ویژگی ها امکانات مدرن مجتمع تجاری پروما، این مجتع را از سایر مراکز تجاری مشابه متمایز می کند. بخشی از این ویژگی ها عبارند از:

۱- سیستم های خنک کننده و گرم کننده مرکزی (کریر) ساخت آمریکا.

۲- سیستم اعلام حریق C-TEC ساخت انگلستان.

۳- سیستم پیجینگ مرکزی TOA ساخت ژاپن.

۴- سیستم تلفن سانترال ۵۰۰ خط Panasonic ساخت ژاپن.

۵- سیستم مدار بسته و نظارت تلویزیونی Sanyo ساخت ژاپن.

۶- نما تماماً از شیشه سکوریت آبی رفلکس بلژیک.

۷- پارکینگ های مسقف در حدود ۶۰۰ متر مربع با دارا بودن سیستم تهویه.

۸- تایل سقف از نوع آموستیک آرمسترانگ با ریلینگ اصلی، ساخت آمریکا.

۹- UPS مرکزی ساخت GE آمریکا.

۱۰- Server ها و کلیه تجهیزات شبکه Legrand ، Gigabyte ، ۳ – Com ، Linksys

11- آسانسورهای پانوارمیک، ساخت ایتالیا.

۱۲- پله های برقی (OTIS) ساخت فرانسه.

۱۳- اینترنت بی سیم رایگان .

مرکز خرید پروما به جهت دسترسی از موقعیت مکانی بسیار مناسبی بهره مند است، موقعیت این بازار تا حرم امام رضا (ع) دارای دسترسی های بسیار و مسیرهای متعدد منتهی به حرم می باشد.

وجود تاکسی های آماده در ورودی پروما امر رفت و آمد را برای خریداران با دستانی پر سهولت می بخشند. امیدواریم لحظات خوب و بیاد ماندنی در پروما مشهد داشته باشید.

تیم گردشگری نشاط آوران لحظات خوب و بیاد ماندنی در پروما مشهد را برای شما دوستان عزیز آرزومند است.

منبع : نشاط آوران - بزرگترین سایت گردشگری ایران
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روایت داستان‌های مخوف در موزه جاسوسی کا گ. ب | عکس
پدر و دختری که یک موزه جاسوسی عجیب راه انداخته‌اند
» روایت داستان‌های مخوف در موزه جاسوسی کا گ. ب
... دیدن متن »

آقای اوربیات اول به اشیای باقی مانده از جنگ جهانی دوم علاقه‌مند شد. اما وقتی یک دستگاه شنود متعلق به هیتلر را پیدا کرد، شیفته تجهیزات جاسوسی شد. موزه جاسوی یک موسسه خصوصی است و این پدر و دختر صاحب آن نیستند. صاحبان اصلی موزه دوست دارند ناشناس بمانند!

موزه‌ای جدید به نام "موزه جاسوسی کا گ. ب" در لندن افتتاح شده است. در این موزه تجهیزاتی به نمایش درآمده که داستان طلوع آژانس جاسوسی شوروی سابق را روایت می‌کند. «تا حالا چیزی در مورد "چتر بلغاری" شنیده‌اید؟» این سوالی است که "آگن اوربایت" وقتی یک چتر آبی را از پشت محفظه نشان می‌دهد، از تماشاگران می‌پرسد؛ چتری که از بالای آن یک سوزن مخوف بیرون می‌زند. او می‌گوید: «این یک "چتر-اسلحه" است.

وقتی دکمه چتر را فشار دهید یک سوزن بیرون می‌زند. پس از فشار دادن دکمه سوزن بیرون می‌پرد و مقداری سم "رایسین" شلیک می‌کند. این ماده هنوز هم کشنده‌ترین سم جهان است. پس باید خوشحال باشیم که حالا دیگر این چتر یک اسلحه واقعی نیست!»

این اسلحه وقتی مشهور شد که از آن برای کشتن نویسنده منتقد بلغازی "روی پل واترلو" در سال ۱۹۷۸ استفاده شد. با اینکه این قتل ده سال پس از فرار او از دست حکومت شوروی صورت گرفت، اما خیلی‌ها معتقدند کا گ. ب. در این جنایت دست داشته است. خانم اوربایت، ۲۹ ساله در مقابل دیواری از موزه جاسوسی کا گ. ب. واقع در نیویورک ایستاده است. این دیوار مربوط به انباری است که به گفته خانم اوربایت داستانی مخوف را روایت می‌کند؛ داستان سابقه "کمیته ملی امنیت" شوروی (کا گ. ب. مخفف Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti یا سازمان جاسوسی و پلیس مخفی اتحاد جماهیر شوروی است). این موزه در زمانه‌ای افتتاح شده که سرویس‌های جاسوسی روسیه در دل فرهنگ و رویداد‌های جاری دنیا جا خوش کرده‌اند.

 

 

همچنین ماه گذشته یک جاسوس سابق روسی به وسیله یک عامل اعصاب کشنده در "سالیسبری" مسموم شد. این مساله واکنش‌های شدید جهانی را به همراه داشت. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفت به احتمال زیاد روسیه پشت این ماجرا بوده است. از طرفی آرشیو جدیدی که به تازگی از کا گ. ب. منتشر شده، نام ۴۱۴۱ لتونیایی را که ممکن است جاسوس مخفی شوروی سابق بوده باشند، افشا می‌کند. همه این‌ها را گفتیم، اما خانم اورابیت این موزه جدید را "غیر سیاسی" می‌داند. خانم اوربایت که همراه پدر ۵۵ ساله‌اش این موزه را راه انداخته‌اند، می‌گوید: «این موزه تاریخی و درباره پیشرفت‌های تکنولوژیکی است، نمی‌توان واقعیت‌های تاریخی را نادیده گرفت»

آقای اوربایت می‌گوید: "موزه جاسوسی" بالاترین ثروت زندگی اوست. او این موزه را در طول سه دهه از زندگی اش جمع‌آوری کرده است. آقای اوربیات اول به اشیای باقی مانده از جنگ جهانی دوم علاقه‌مند شد. اما وقتی یک دستگاه شنود متعلق به هیتلر را پیدا کرد، شیفته تجهیزات جاسوسی شد. این پدر و دختر از لتونی آمده‌اند. آن‌ها در سال ۲۰۱۴ در همان کشور هم یک موزه به نام "بانکر اتمی" تاسیس کردند که واقعا در یک پناهگاه اتمی دایر شده بود! به قول خانم اوربایت، پدرش یک "عشقِ کلکسیون" است. آن‌ها نیمی از اشیای موزه قبلی: شامل تجهیزات اصل و کپی را با خود به چلسی آورده‌اند. بقیه اشیا موجود در "موزه جاسوسی" توسط سایر همکارانشان جمع آوری شده است.

موزه جاسوی یک موسسه خصوصی است و این پدر و دختر صاحب آن نیستند. صاحبان اصلی موزه دوست دارند ناشناس بمانند! گردانندگان موزه از کنار نمایش تاکتیک‌های خشن کا گ. ب. هم به راحتی نگذشته‌اند. در این موزه" نمایش‌های تعاملی" مانند یک مدل صندلی که برای بازجویی استفاده می‌شده هم به نمایش درآمده است. خانم اوربایت می‌گوید. «وقتی خود مردم می‌خواهند پس ما هم می‌توانیم برایشان نمایش دهیم» ورود به نمایشگاه از ماکت دفتر کار یک رییس پلیس شروع می‌شود. مانکنی که لباس یک افسر رده بالای کا گ. ب. را به تن کرده است، پشت میز نشسته و پرچم اتحاد جماهیر شوروی پشت سر او قرار دارد.

سمت چپ صندلی مانکن، یک چراغ مطالعه برنزی قرار دارد که به گفته متصدیان موزه در ویلایی متعلق به استالین پیدا شده است. همچنین یک پوستر تبلیغاتی شوروی دیوار را پوشانده است. یکی از قدیمی‌ترین اشیا در فضای موزه یک جعبه تقسیم تلفن مربوط به سال ۱۹۲۸ است. اپراتور این دستگاه همواره در استخدام پلیس مخفی روسیه n.k.v.d بود. این سازمان (کمیساریای خلق در امور داخلی) جدِ کا گ. ب. امروزی محسوب می‌شود.

همچنین در‌های اصلیِ زندان کا گ. ب. در قسمت پشتی موزه نمایش داده می‌شود. در توضیح این قسمت نوشته شده: «افرادی که از لحاظ روانشناختی به فرآیند بازجویی پاسخ نمی‌دادند داخل سلول‌های خاصی از این زندان برده می‌شدند. در آنجا به آن‌ها دارو‌هایی داده می‌شد که ان‌ها را از یک آرمانگرای سیاسی به یک موجود بی تفاوت تبدیل می‌کرد» بخش‌های مختلفی از موزه به نمایش دقیق فعالیت‌های تجاری کا گ. ب. به خصوص در زمینه فعالیت‌های جاسوسی اختصاص دارد. چند محفظه قسمت‌هایی از وسایل عادی را نشان می‌دهد که ماموران کا گ. ب. برای جاسوسی در آن‌ها لنز و میکروفون جاسازی می‌کردند؛ حلقه، ساعت، قلاب کمربند، سرآستین، بشقاب و ...

منبع: فرارو / عکس: نیویورک تایمز

امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته
23 تا 26 بهمن
نمایشگاه بین المللی تهران
ساعت 9 تا 18
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
بازار فرش تبریز‎... دیدن متن »

بازار بزرگ تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده‌ی آجری جهان است. این بازار از قدیم‌ الایام محل فروش فرش‌های دست بافت بوده‌ است و هم‌ اکنون نیز همین کاربرد را دارد. این بازار در زمان مظفرالدین شاه بنا شده است.

عکس: وحید عبدی / مهربازار فرش تبریز‎ | عکس بازار فرش تبریز‎ | عکس بازار فرش تبریز‎ | عکس بازار فرش تبریز‎ | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فروغ یعقوبی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مجتمع تجاری فردوسی مشهد

بازار فردوسی مشهد که در سایت گردشگری نشاط آوران به طور کامل به آن پرداخته شده است، یکی از مراکز خرید بزرگ برای خریدهای کل خانواده و مناسب به شمار می رود. این بازار در مجاورت یک فضای سبز قرار گرفته است که همین امر موجب می شود خریداران از فضاسازی های اطراف این بازار استفاده کرده و لذت خریدشان دو برابر گردد. میل تاریخی طبرسی در نزدیکی این بازار مدرن و بروز تلفیق دو بافت سنتی و مدرن را در کنار هم بوجود آورده است.

موقعیت قرارگیری این مرکز خرید بیشتر برای خریداران محلی و زائران و گردشگران در آن منطقه مناسب می باشد، دسترسی مجموعه بسیار عالی بوده و توسط وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی می توان به آن دست پیدا کرد. مرکز خرید فردوسی مشهد دارای نمایی مدرن و لوکس می باشد که ترکیبی از کامپوزیت و شیشه است.

مشخصات اولیه بازار فردوسی مشهد

مجتمع تجاری فردوسی مشهد در کوی طلاب واقع شده، این بازار در زمینی به مساحت 7000 متر مربع و 30000 متر مربع زیربنا در 4 طبقه ساخته شده است. این مجموعه دارای چندین درب ورودی از دو خیابان اصلی و کوچه های مجاور می باشد. فضای پارکینگ در اطراف مجتمع تجاری فردوسی بسیار است، فضای پارکینگ روبروی مجموعه و فضاهای پارکینگ متعلق به خود بنا در اختیار خریداران و شهروندان و مسافران قرار گرفته است. با وجود فضای تعبیه شده ی پارکینگ در اطراف این بازار به علت مراجعه فراوان با کمبود جای پارک برای مشتریانی که با وسیله نقلیه شخصی مراجعه می کنند، مواجه هستیم. (البته این امر در ایام خرید نوروزی و خرید مدارس بیشتر می شود.)

https://www.eneshat.com/shopping-center/iran/mashhad-3/ferdowsi

بخش تجاری مجتمع تجاری فردوسی مشهد

واحد های تجاری پاساژ فردوسی مشهد 720 واحد می باشد. غرفه های فعال این بازار دارای برندهای معروف پوشاک و محصولات دیگر هستند، علاوه بر برندهای کلی و جهانی شاهد اجناس داخلی با قیمت های مناسب تر هستیم. از دیگر ویژگی های این مجموعه می توان به واحدهای مواد غذایی و سوغات اشاره کرد که در بین طبقات وجود دارند.

طبقات ... دیدن ادامه » بازار فردوسی تفکیک شده و در هر طبقه کالایی خاص به فروش می رسد. در طبقه 2+ لوازم عروس و داماد، ساعت و بدلیجات، طلا و جواهر، در طبقه 1+ بورس مانتو و روسری، کیف و کفش، در طبقه ی 1- سیسمونی نوزاد و لباس کودک، در طبقه همکف پوشاک بانوان و آقایان قرار دارد که تیم سایت نشاط آوران پیشنهاد میکند حتما از این مرکز خرید دیدن نمایید.

بخش خدماتی بازار فردوسی

در بخش خدماتی بازار فردوسی مشهد علاوه بر آسانسورها برای راحتی حمل و نقل از پله برقی های رفت و برگشتی در هر طبقه استفاده می شود. سیستم تهویه و هواکش مجتمع از قوی ترین سیستم های بروز استفاده شده است. در بخش خدمات رفاهی شاهد بخش بازی کودکان هستید که در این بخش ماشین های حمل کودکان به صورت ساعتی کرایه داده می شود، این امر برای راحتی خانواده ها، سرگرمی کودکان و به جهت اشتغال زایی بیشتر تعبیه شده است. سایر خدمات این مرکز خرید به شرح زیر است :

دارای سیستم گرمایش و سرمایش
دارای پارکینگ
دارای دستگاه خودپرداز
سیستم دوربین و مانیتورینگ مدار بسته
دارای سیستم اعلام و اطفای حریق هوشمند
و …

یکی از مزیت های بزرگ این مرکز خرید اختصاصی کردن طبقات است، به طور مثال در طبقه دوم مانتو روسری، در طبقه اول پوشاک آقایان، در طبقه سوم کیف و کفش و سایر طبقات به لباس مجلسی، خوراکی و سوغات و صنایع دستی اختصاص داده شده است. این امر موجب می شود تا خریداران زمان کمتری را هدر دهند و اگر کسی با عجله برای خرید یک کالا به این مکان مراجعه کند می تواند براحتی در کمترین زمان ممکن کالای خود را خریداری کند.

در ساخت بنای این مرکز خرید با وجود قرار گیری در بافت قدیمی تمام استانداردهای روز ایران رعایت شده است. تیم گردشگری نشاط آوران امیدوار است با ایجاد محیطی امن و ایمن خرید خوشی را در کنار دوستان و خانواده خود تجربه کنید.

منبع : نشاط آوران - بزرگترین سایت گردشگری ایران
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اولین ها در تهران (تهران قدیم)
برنامه ای به روایت محمود منیعی
چهارشنبه 24 بهمن ساعت 15 تا 17
سینما آستارا-تجریش
ورود برای علاقه مندان آزاد و رایگان است
برگرفته از اینستاگرام Tehran_ghadim_photography
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معرفی عجایب هفتگانه جدید جهان... دیدن متن »

معرفی عجایب هفتگانه جدید نخستین بار از طریق کمپین «new 7 wonders» صورت گرفت. این کمپین به صورت یک نظر سنجی برگزار شد که در نهایت ۷ اثر توسط مردم انتخاب شدند. این انتخاب اساس علمی ندارد و صرفا یک نظرسنجی همه‌جانبه است.

۱. دیوار چین: این دیوار از شرق به غرب چین کشیده شده و طول آن در حدود ۲۱ هزار کیلومتر است که بخش‌هایی از آن امروزه نابود شده است. هدف ساخت آن جلوگیری از حمله مهاجمین بود.

۲. تاج محل: این بنا در دوره مغول به دستور «شاه جهان» برای یادبود همسرش «ممتاز محل» ساخته شده که ترکیبی از معماری ایرانی و مغولی است. ساخت آن از سال ۱۶۳۱تا ۱۶۴۸ میلادیطول کشیده است.

۳. پترا: پایتخت حکومت نبطی‌ها (بین سال ۴۰۰ پیش از میلاد تا سال ۱۰۶ بعد از میلاد) بوده که بعدها توسط رومیان به تسخیر درآمد. همچنین فیلم «ایندیاناجونز و آخرین جنگ صلیبی» نیز در این مکان ساخته شده است.

۴. کولوسئوم: مهم‌ترین سازه تاریخی شهر رم که در حدود سال ۷۰ بعد از میلاد ساخته شده و آمفی‌تئاتری برای برگزاری نبرد گلادیاتورها و... بوده است.

۵. تندیس مسیح: نماد کشور برزیل است که در سال ۱۹۲۶ توسط «پائول لندوسکی» فرانسوی طراحی و توسط «هیترو داسیلوای» برزیلی ساخته شده است.

۶. چیچن اینتزا: بازمانده تمدن بزرگ مایاها در مکزیک که شامل یک زیارتگاه با بناهای متعدد بوده و مهم‌ترین سازه آن هرم «الکاستیلو» است.

۷. ماچوپیچو‌: شهر مربوط به تمدن اینکاها که در ارتفاعات کوهی در پرو ساخته شده و به نوعی یک مکان زیارتی برای آنها بوده است. از مشهورترین سازه‌های آن می‌توان به «معبد خورشید» اشاره کرد.معرفی عجایب هفتگانه جدید جهان | پترا معرفی عجایب هفتگانه جدید جهان | تندیس مسیح معرفی عجایب هفتگانه جدید جهان | کولوسئوم معرفی عجایب هفتگانه جدید جهان | دیوار چین ... دیدن همه عکس‌ها »
سید حامد حسینیان، امیرمسعود فدائی، بهزاد هندی، ساز دهنی و امیر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جزیره بنانا... دیدن متن »

جزیره موز در قطر که به خاطر شکل هلالی خود به این نام معروف شده است، با شنهای طلایی و اتاقهای بزرگ مشهور شده است.

تفرجگاه جزیره بنانا (موز) در سال ۲۰۱۵ افتتاح شده است، دسترسی به این جزیره از طریق قایق امکانپذیر است و علاوه بر اقامتگاه دارای چندین ویلای رو به آب است. همچنینی در این جزیره ورزشهای دریایمانند غواصی، قایقرانی، موج‌سواری و شنا در ساحل خصوصی هم امکان‌پذیر است.

هزینه اقامت در اتاق‌ها و ویلاهای این جزیره از شبی ۴۵۰ تا ۴هزار دلار است.

عکس: CNNجزیره بنانا | عکس جزیره بنانا | عکس جزیره بنانا | عکس جزیره بنانا | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فروغ یعقوبی و Negin Fooladi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشن سال نو چینی و شلوغ‌ترین تعطیلات جهان... دیدن متن »

جشن سال نو چینی یکی از مشهورترین تعطیلات سال نو جهان به شمار می آید. این جشن دو هفته ای، تماشایی ترین جشن چین محسوب می شود.

هفته گذشته، ایستگاه‌های قطار پکن، مملو از مسافران بود که در سرمای سوزناک با کت‌های ضخیم و چمدان‌های چرخدارشان منتظر قطار بودند. مسافرانی که مقصدشان استان هونان در مرکز چین است باید ۳۲ ساعت از پکن تا این استان در قطار باشند و شاید بهترین وسیله سرگرم کننده گوشی‌های موبایل، و نوشیدن چای از فلاسک‌های همراهشان باشد. برخی که فقط توانسته اند بلیط‌های ایستاده تهیه کنند، مجبورند تا پایان مسیر وسط راهروی قطار روی چمدان‌های خود بنشینند.

البته به همین منظور صندلی‌های تاشوی کوچک در ایستگاه پکن فروخته می‌شود. عده‌ای هم دوستانه‌تر و فشرده‌تر روی صندلی‌ها می‌نشینند. تخمین‌های ایستگاه قطار حاکی از آن است که امسال ۴۱۳ میلیون سفر در طی این فصل از تعطیلات چین انجام خواهد شد که این رقم نسبت به سال قبل ۸.۳ درصد افزایش دارد.

عکس:straitstimesجشن سال نو چینی و شلوغ‌ترین تعطیلات جهان | عکس جشن سال نو چینی و شلوغ‌ترین تعطیلات جهان | عکس جشن سال نو چینی و شلوغ‌ترین تعطیلات جهان | عکس جشن سال نو چینی و شلوغ‌ترین تعطیلات جهان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
قدم زدن در روستای صخره‌ای ۳‌هزار ساله | عکس
نوروزانه
» قدم زدن در روستای صخره‌ای ۳‌هزار ساله
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

قدم زدن در سکونتگاهی ۲ تا ۳هزار ساله که مردم در دوران باستان نیز در آن زندگی می‌کردند، حتما تجربه‌ای متفاوت خواهد بود؛ آن‌هم روستایی صخره‌ای و متفاوت که در فهرست میراث‌جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. خانه‌های روستای میمند که حدودا ۴۰ کیلومتر با شهر بابک در استان کرمان فاصله دارد، در دل صخره‌ها کنده شده‌اند؛ خانه‌هایی که در زمستان گرم هستند و در تابستان خنک. مجموعه‌ای از آثار بسیار قدیمی همچون خانه‌های صخره‌ای پراکنده، معبد، قلعه و برج‌های مختلف، میمند را تبدیل به مجموعه‌ای خاص کرده است. مردم بومی این روستا اگرچه دیگر خیلی کمتر به‌طور دائمی در این خانه‌های صخره‌ای خود سکنی دارند، اما در ایام تعطیل به روستای خود بازمی‌گردند تا فرهنگ زندگی کردن به این سبک خاص را همچنان زنده نگه دارند. در بازدید از چنین روستاهایی، لازم نیست حتما به دنبال موزه بگردید تا با زندگی مردمان آشنا شوید؛ قدم زدن در این روستا، خود به تنهایی می‌تواند روایتگر تاریخی باشد که بر میمند گذشته است. اقامت شبانه در یکی از خانه‌های صخره‌ای نیز می‌تواند حس مردمانی را در شما زنده کند که حدود ۳هزار سال قبل در این خانه‌ها می‌زیستند.

منبع: دنیای اقتصاد

امیر و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آبشار درگاهان؛ تاج عروس کویر | عکس
نوروزانه
» آبشار درگاهان؛ تاج عروس کویر
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است.

 

یکی از مناطق دیدنی استان یزد، تفرجگاه درگاهان یا درة گاهان است که به دلیل وجود چند درخت و آبشار زیبا، به‌عنوان یکی از جاذبه‌های دیدنی یزد شناخته می‌شود. آبشار فصلی دره درگاهان در ضلع جنوب غربی شهر تفت، در ورودی استان فارس قرار دارد. این آبشار بیش از ۲۰ متر ارتفاع داشته و در فصل زمستان و بهار، آب از ییلاقات طزرجان به این سمت جاری می‌شود و وجود سنگ‌های مساعد برای کوه‌نوردی، منطقه را برای گردشگری مناسب کرده است. این آبشار در ۲۵ کیلومتری جنوب یزد، شهرستان تفت و در ۵ کیلومتری جنوب تفت قرار دارد؛ جایی که به نام منطقه شیرکوه شناخته می‌شود و به تاج عروس کویر معروف است. غار برف‌خانه، کوه عقاب، غار نباتی، مناطق ییلاقی سانیچ، منشاد، فراشاه، توده، بیداخوید، سخوید، زردین و تنگ چنار با کوچه باغ‌های قدیمی و... از جمله دیدنی‌های این منطقه است که نباید تماشای آنها را از دست داد.

منبع: دنیای اقتصاد

فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر با قطار از لذت‌بخش‌ترین سفرها است | عکس
معرفی ۴ قطار گردشگری؛
» سفر با قطار از لذت‌بخش‌ترین سفرها است
... دیدن متن »

امروزه شرکت‌هایی هستند که به طور تخصصی برنامه‌ریزی سفر با قطار را انجام می‌دهند. این شرکت‌ها صرفا کار حمل و نقل را انجام نمی‌دهند و هدف اصلی آنها ایجاد تجربه خوب و لذت بردن از مسیر حرکت است، به همین دلیل شکل قطارها و نحوه انتخاب مسیر و همچنین برنامه‌ریزی سفر در این شرکت‌ها با شرکت‌های دیگر مسافربری ریلی متفاوت است.

قطار golden eagle (روسیه): متعلق به یک شرکت روسی است و تورهای لوکس زیادی در سراسر دنیا با قطار برگزار می‌کند. این شرکت در برنامه سفر خود دو تور به نام‌های «قلب پارسی» و persian odyssey را نیز در ایران اجرا می‌کند.

قطار tranzalpine (نیوزلند): این شرکت برنامه سفر خود را به دو منطقه «کرایست‌چرچ» و «گری‌مونت» محدود کرده است. واگن‌های این شرکت متفاوت است و با داشتن شیشه‌های بزرگ و عریض، تمامی مناظر اطراف قابل رویت است. حرکت این قطار کنار دریا، کوهستان، جنگل موجب جذابیت دو چندان این مسیر می‌شود.

قطار glacier express (سوییس): بین سوییس و ایتالیا در حرکت است و از منطقه‌ای کوهستانی  و سرسبز عبور می‌کند. هدف این شرکت لذت بردن و تفریح مسافران در طول مسیر است، همین دلیل سبب تفاوت واگن‌ها و نحوه سرویس‌دهی می‌باشد. به طوری که در داخل قطار از یک تیم آشپزی کاملا حرفه‌ای بهره می‌برند.

قطار ریل رو (ایران): این شرکت ایرانی برای گردشگران و علاقه‌مندان به سفر با قطار چند تور مختلف طراحی کرده است که یکی از آنها سفر به سوادکوه است که در حین سفر به معرفی و چگونگی احداث راه‌آهن ایران در گذشته می‌پردازد. همچنین تورهای مختلف به دیگر مناطق ایران مانند شاهرود، یزد و … را برگزار می‌کند. این شرکت همچنین تورهایی برای مسافران خارجی برنامه‌ریزی کرده است.

نام کاربری این را خواند
فهیمه تردست و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
حال و هوای اصفهان بعد از بازگشایی زاینده رود... دیدن متن »

جاری شدن آب در رودخانه پس از دو سال دلخوشی اهالی اصفهان، توریستها و مسافران را مضاعف کرد و همین امر موجب حضور چشم گیر شهروندان در مسیر پل های تاریخی زاینده رود شده است.

عکس: شهرام مرندی / ایلناحال و هوای اصفهان بعد از بازگشایی زاینده رود | عکس حال و هوای اصفهان بعد از بازگشایی زاینده رود | عکس حال و هوای اصفهان بعد از بازگشایی زاینده رود | عکس حال و هوای اصفهان بعد از بازگشایی زاینده رود | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
پرند محمدی، ساز دهنی، فهیمه تردست، امیر و بهزاد هندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جزیره خصوصی آزورا؛ موزامبیک... دیدن متن »

شاید نام موزامبیک به عنوان مقصدی خاص با هتلی گرانقیمت و لوکس کمی عجیب باشد، اما جزیره خصوصی آزورا کیلایی Azura Quilalea Private Island یکی از گرانترین و لوکس‌ترین هتل‌های جهان است که مسافران می‌توانند در جزیره‌ای خلوت و ویلاهایی اختصاصی و مشرف به ساحل اقیانوس اقامت داشته باشند. در کنار آن، یک منطقه حفاظت شده وجود دارد که می‌توانید به تماشای دلفین‌ها بپردازید. استخر عمومی این هتل که کمی بالاتر از زمین قرار گرفته، دید بسیار خوبی به دریا دارد و با بودن در این جزیره، محال است که یاد داستان‌های رابینسون کروزوئه نیوفتید.

قیمت اقامت در ویلاهای این جزیره از شبی ۱۵۰۰ دلار به بالاست.جزیره خصوصی آزورا؛ موزامبیک | عکس جزیره خصوصی آزورا؛ موزامبیک | عکس جزیره خصوصی آزورا؛ موزامبیک | عکس جزیره خصوصی آزورا؛ موزامبیک | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیرمسعود فدائی و امیر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«تنگه رازیانه» زیباتر از گراند کانیون | عکس
نوروزانه
» «تنگه رازیانه» زیباتر از گراند کانیون
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

یکی از جاذبه‌های طبیعی خارجی که اغلب وقتی تصاویر آن را می‌بینیم، انگشت حیرت به دهان می‌گیریم، گراند کانیون آمریکا است. با این همه بسیاری نمی‌دانند که در ایران نمونه‌های مشابه، بکرتر و زیباتری از این جاذبه وجود دارد. ایلام یکی از این جذاب‌ترین تنگ‌های طبیعی کشور را در خود جای داده است.

«تنگ رازیانه» ۵۷ کیلومتر از شهر ایلام فاصله دارد و در شهرستان بدره در دامنه ارتفاعات کبیرکوه واقع شده و اگر سه کیلومتر بعد از روستای چنارباشی به طرف شرق حرکت کنید، می‌توانید این جاذبه متفاوت را ببینید. دامنه‌های سرسبز که در فصل بهار اغلب میزبان چادرهای عشایر نیز هست، جذابیت این مکان را دو چندان می‌کند. اگر راهی تنگ رازیانه می‌شوید، منتظر امکانات رفاهی در این منطقه نباشید. همراه خود آب و مواد غذایی مورد نیازتان را ببرید. اگر هم اهل پیمایش این تنگه هستید، باید کفش و لباس مناسب و هدلایت داشته باشید. در طول مسیر احتمال آن وجود دارد که خیس شوید؛پس لباس اضافه نیز به همراه ببرید. فراموش نکنید تنگ رازیانه تنها در شرایطی زیبا خواهد بود که گردشگران طبیعت زیبای آن را آلوده نکنند.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شهر جهانی گوهرسنگ‌ها، میزبان نخستین رویداد شبکه‌سازی سنگ‌های گوهری و فلزات گران‌بهاست | عکس
» شهر جهانی گوهرسنگ‌ها، میزبان نخستین رویداد شبکه‌سازی سنگ‌های گوهری و فلزات گران‌بهاست
... دیدن متن »

نخستین رویداد شتاب‌دهی به شبکه‌سازی سنگ‌های گوهری و فلزات گران‌بها با هدف بررسی و ارائه راهکار برای حل مشکلات و شبکه سازی صنعت سنگ‌های گوهری و فلزات گران‌بها در شهر جهانی گوهرسنگ‌ها برگزار می‌شود.

زمان: ۲۵ بهمن ماه - از ساعت ۸ تا ۲۰ 
مکان: تالار همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد

مکان ثبت نام: دبیرخانه این رویداد واقع در خیابان راهنمایی ۲۲ پ ۵۷، طبقه سوم
شماره تماس: ۰۹۱۵۳۱۵۲۹۳۶ و ۳۸۴۵۸۸۲۳

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
سد زیویه... دیدن متن »

سد زیویه در ۲۶ کیلومتری شمال غربی شهرستان کامیاران در استان کردستان بر روی رودخانه شاهینی قرار گرفته است. حجم مخزن این سد ۱۶ میلیون متر مکعب است. این سد ۱۵۰۰ هکتار از اراضی منطقه را از کشت دیم به آبی تبدیل کرده و باعث به وجود آمدن سیل بارش های رگباری در این منطقه شده است. و البته منظره زیبایی در زمستان که دیدنش خالی از لطف نیست.

عکس:سید مصلح پیر خضرانیان / ایرناسد زیویه | عکس سد زیویه | عکس سد زیویه | عکس سد زیویه | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
ساز دهنی، لیلى شجاعى، امیر، نیلوفر ثانی، عباس الهی و ایمان قندی این را دوست دارند
چقدر زیباست
۱۴ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سیرچ کوهستانی در همسایگی کویر | عکس
نوروزانه
» سیرچ کوهستانی در همسایگی کویر
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

وقتی از کرمان صحبت می‌شود اکثرا یک شهر تاریخی با فضای کویری را تصور می‌کنند. اما وقتی به کرمان رسیدید کمی به سمت شهداد متمایل شوید و ۸۰ کیلومتر برانید تا به یک روستای خوش آب‌و‌هوا در ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان شهداد برسید؛ جایی که کاملا با حال و هوای گرم و خشک کرمان متفاوت است. روستایی با آب و هوای کوهستانی به نام سیرچ که از قدیم محل ییلاق بخش گرمسیرى بوده. به شگفت‌انگیز بودن این روستا زمانی بیشتر پی می‌برید که بدانید حدفاصل این روستای کوهستانی با کویر لوت کمتر از ۳۰ دقیقه است. روستایی با انواع گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و کوهستانی که در فصل زمستان کوه‌هایش سفیدپوش می‌شود و یک پیست اسکی بی‌نظیر را در جنوب شرق کشور به وجود می‌آورد. رودخانه‌های دائمی، چشمه آب گرم جوشان و سروها و چنارهای کهن هزار ساله روستای سیرچ از جاذبه‌های زیبای آن است که مشتاقان طبیعت را به سمت خود می‌کشاند. هر چهار فصل این روستا دیدنی است؛ اما حال و هوای بهاری آن حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
روز جهانی تالاب‌ها... دیدن متن »

در استان آذربایجان غربی تعداد ۳۰ تالاب دایمی و فصلی وجود دارد که برخی از آنها از اهمیت ملی و جهانی برخوردار هستند .

پنج سایت از ۲۲ سایت کنوانسیون بین المللی رامسر ایران شامل تالاب دریاچه ارومیه ،تالاب قوپی بابا علی و تالاب های یادگارلو،درگه سنگی و شور گول در آذربایجان غربی واقع شده اند.تالاب کانی برازان در جنوب استان،نخستین سایت پرنده نگری کشور بوده و جز مناطق محافظت شده و شکار ممنوع است.

تالاب ها از جاذبه های گردشگری منطقه هستند که می توانند در رونق و توسعه اکوتوریسم در منطقه تاثیرگذار باشند.

عکس: مجتبی اسماعیل زاد / تسنیمروز جهانی تالاب‌ها | عکس روز جهانی تالاب‌ها | عکس روز جهانی تالاب‌ها | عکس روز جهانی تالاب‌ها | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
آقای سوبژه (محمد لهاک)، فهیمه تردست، نیلوفر ثانی، ساز دهنی، پرند محمدی و امیر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازدید از تالاب در معرض خطر | عکس
نوروزانه
» بازدید از تالاب در معرض خطر
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

 

بسیاری از تالاب‌های کشور، در معرض نابودی قرار دارند. از این رو، باید تا فرصت هست از آنها دیدن کرد. تالاب شادگان در استان خوزستان، یکی از تالاب‌های جهانی ایران است که در کنوانسیون بین‌المللی رامسر به ثبت رسیده است. آب این تالاب از رودخانه‌های جراحی و کارون تامین می‌شود و حالا متاسفانه به دلیل مشکلات زیست محیطی در لیست قرمز (فهرست مونترو) قرار گرفته است. تالاب‌ها عموما زیستگاه گونه‌های متعددی از پرندگان است.

شادگان نیز پناهگاه پرندگان مهاجر از شمال اروپا و آسیا به شمار می‌رود. در همین حال، دو روستا در درون تالاب قرار دارند که جذابیت‌های این تالاب را دو برابر کرده‌اند. اگر خوش‌شانس باشید در اطراف این تالاب می‌توانید گونه‌های حیوانی از جمله گراز، گربه جنگلی و... را هم ببینید.

این امکان نیز وجود دارد که با قایق روی تالاب چرخی بزنید. جریانات ورودی زهکش‌ها، آلودگی آب، کاهش جریان‌های سیلابی، تغییرات اقلیمی، خشکسالی طولانی‌مدت، معرفی گونه‌های غیربومی، نشت مواد نفتی از لوله‌‌ها و اختلال و ایجاد مزاحمت برای حیات‌وحش از جمله مشکلاتی هستند که این زیستگاه ارزشمند را تهدید می‌کنند.

آنچه در بازدید از چنین تالابی اهمیت مضاعف دارد، توجه به حفظ محیط زیست است. باید حواستان باشد که به هیچ ترتیبی آرامش محیط را برهم نزنید و آلودگی صوتی و زیست محیطی ایجاد نکنید. تنها به این صورت است که سفر به این منطقه می‌تواند هم برای گردشگر رضایت به همراه داشته باشد و هم جامعه محلی را منتفع کند.برای رسیدن به شادگان، دو مسیر معرفی می‌شود؛ اول بزرگراه اهواز به آبادان و دوم مسیر ماهشهر به شادگان. از اهواز و ماهشهر، تقریبا یک ساعت و نیم با شادگان فاصله دارید. ایام نوروز یکی از بهترین زمان‌ها برای دیدن این تالاب شگرف است و نباید آن را دست داد.

 

 

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نیکا نصیری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
برندگان مسابقه عکاسی زیر آب ... دیدن متن »

شگفتی‌های زیر آب بسیار زیبا و دیدنی است، در ادامه تصاویر برگزیده مسابقه عکاسی زیر آب اقیانوس را مشاهده می‌کنید که توسط راهنمایان عکاسی زیر آب برگزار شد است.

منبع: حبرگزاری آتلانتیکبرندگان مسابقه عکاسی زیر آب | عکس برندگان مسابقه عکاسی زیر آب | عکس برندگان مسابقه عکاسی زیر آب | عکس برندگان مسابقه عکاسی زیر آب | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
بهزاد هندی و نیکا نصیری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نشریه ایتالیایی:
به کشور زیبای ایران سفر کنید... دیدن متن »

یک نشریه تخصصی گردشگری ایتالیا در گزارشی از جاذبه های توریستی کشورمان، به خوانندگان خود توصیه کرد؛ به «کشور زیبای ایران» سفر کنند.

نشریه آنلاین 'siviaggia' روز سه شنبه نوشت: ایران کشور بسیار زیبایی است که به یقین ارزش سفر و دیدن را، حتی برای زنان دارد. سفر به ایران یک سفر فرهنگی محسوب می شود. این نشریه به دلایل ضرورت سفر به ایران اشاره کرد و افزود: در این سفر می توان از آثار ایران باستان با عمارت های هزار و یک شب و مساجد غنی از کاشی های زیبا و بازارهای باشکوه دیدن کرد.

آبادی ها در کویر، باغ ها، سایت های باستانی، مناظر باشکوه و بسیاری جاذبه های دیگر برای سفر به ایران وجود دارد. حتی زنان نیز می توانند با یکدیگر به این کشور سفر کنند. آنهایی که به ایران سفر کرده اند عقیده دارند که هیچ جای نگرانی برای سفر به ایران نیست و این کشور از سطح امنیت خوبی برخوردار است. بنا به این گزارش، ایران مقصد گردشگری ارزان قیمت است؛ زیرا نرخ تسعیر پول محلی 'ریال' برای گردشگران خارجی بسیار ارزان تمام می شود و برای مثال سه نفر می توانند با هزینه کردچهار یورو شام بخورند. البته قیمت های متفاوت برای گردشگران وجود دارد. این نشریه توصیه کرد: در ایران کارت های اعتباری بین المللی کار نمی کنند و فقط می توان پول نقد هزینه کرد و اینکه برای سفر به این کشور بهتر است به یک آژانس مسافرتی مراجعه کرد. نشریه ایتالیایی افزود: ایران کشوری بکر برای سفر است و ایرانی ها بسیار خون گرم هستند و با اینکه تعداد کمی انگلیسی صحبت می‌کنند اما همیشه آمادگی کمک به گردشگران خارجی را دارند. فصل بهار بهترین فصل برای سفر به ایران در این گزارش توصیه شده است؛ زمانی که هوای بسیار خوبی وجود دارد.

منبع: ایرنابرای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گشتی در باغ ایرانی شرق کشور | عکس
نوروزانه
» گشتی در باغ ایرانی شرق کشور
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

۹ باغ ایرانی در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند که هر کدام در یک گوشه از این سرزمین وسیع قرار گرفته‌اند؛ باغ‌هایی که هر یک می‌توانند بهانه سفری جداگانه باشند. باغ اکبریه، از باغ‌های دوره زندیه از جمله این باغ‌ها است که در بیرجند استان خراسان جنوبی جای گرفته است. اگرچه فرم معماری این باغ، ایرانی است اما الهاماتی از معماری روسی نیز در آن دیده می‌شود که تلفیق آن با معماری اسلامی، سبک معماری نوینی را به نمایش گذاشته است. همانند سایر باغ‌های ایرانی، باغ اکبریه نیز دارای یک محور اصلی است. گنبد کلاه‌فرنگی، تالار آیینه‌ها و تزئینات مقرنس لاله زنبوری، در کنار موزه مردم‌شناسی بیرجند، موزه باستان‌شناسی بیرجند، موزه عروسک و موزه مشاهیر می‌توانند ساعت‌ها گردشگر را سرگرم کند.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پرندگان دریایی در سواحل بوشهر‎... دیدن متن »

با حضور پرندگان مهاجر در بوشهر، چهره این شهر تغییر کرده است و غذا دادن به این پرندگان یکی از تفریحات خوشایند برای مسافران این شهر.

عکس: عباس حیدری / ایرناپرندگان دریایی در سواحل بوشهر‎ | عکس پرندگان دریایی در سواحل بوشهر‎ | عکس پرندگان دریایی در سواحل بوشهر‎ | عکس پرندگان دریایی در سواحل بوشهر‎ | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تالابی بکر در قلب خوزستان | عکس
نوروزانه
» تالابی بکر در قلب خوزستان
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

استان خوزستان آنقدر جاذبه‌های دیدنی، تاریخی و طبیعی دارد که همچنان بسیاری از آنها مغفول مانده و شناخته شده نیستند؛ اما نوروز زمان مناسبی است تا با فراغ بال سراغ کشف این ناشناخته‌ها بروید. درست در ۴۰ کیلومتری شمال غربی اهواز پس از پشت سر گذاشتن روستاهای مزرعه، بامدژ، سادات طواهر، سید جاسم و همچنین سد شاوور، کانال توانا و خط آهن اهواز-اندیمشک، به تالابی خواهید رسید که به نام «بامدژ» شناخته می‌شود؛ تالابی که آب آن از طریق رودخانه شاوور تامین شده و علاوه بر زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای که دارد زیستگاه بسیار غنی جانوری و گیاهی از جمله بیش از ۲۰۰ گونه گیاهی، بیش از ۱۴۰ گونه پرنده و ۴۰ گونه جانوری دیگر و انواع ماهی است.

برای رسیدن به این تالاب زیبا لازم است وارد جاده اهواز اندیمشک شوید و از طریق راه‌های فرعی خود را به این محدوده برسانید. نکته حائز اهمیت زمان رفتن به بامدژ رعایت برخی از نکات است. چون باتوجه به چنین زیستگاه غنی گیاهی و جانوری که در این منطقه وجود دارد باید زمانی که به سمت این تالاب می‌روید تمام تلاش خود را کنید تا اکوسیستم این زیستگاه را برهم نزده و وارد حریم زندگی حیوانات و جانوران آن محدوده نشوید.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
ماهیگران نقطه صفر مرزی... دیدن متن »

خلیج گواتر که در جنوب شرقی ترین قسمت استان سیستان و بلوچستان قرار دارد، میزبان ماهیگیران و مرغان دریایی زیادی است که رزق و روزی خود را از آن تامین می کنند.

عکس: شیوا السادات عطاران / ایرناماهیگران نقطه صفر مرزی | عکس ماهیگران نقطه صفر مرزی | عکس ماهیگران نقطه صفر مرزی | عکس ماهیگران نقطه صفر مرزی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فهیمه تردست و ساز دهنی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تئاتری که ۲۲۰۰ سال پیش بلیت فروشی می‌کرد | عکس
» تئاتری که ۲۲۰۰ سال پیش بلیت فروشی می‌کرد
... دیدن متن »

شواهد به‌دست آمده در آمفی‌تئاتر شهر تاریخی «لئودیکیا» ترکیه حاکی از وجود یک ساز و کار بلیت فروشی از ۲۲۰۰ سال قبل در آنجاست. به گزارش ایسنا به نقل از حریت، پروفسور «کالال شیمشک» که از ۱۵ سال پیش مشغول کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر کهن «لئودیکیا» در دنیزلی ترکیه است، گفت، بررسی‌ها ثابت کرده که زندگی در شهر «لئودیکیا» از ۵۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تا قرن هفتم میلادی بدون وقفه ادامه داشته است.

در کاوش‌هایی که در آمفی‌تئاتر وسترن و ۲۲۰۰ ساله این شهر انجام شده است ۲۳ پله برای نشستن تماشاچیان در قسمت پایینی و ۲۰ پله نیز در قسمت بالایی کشف شده است و نکته جالب توجه این است که این صندلی‌ها با حروف الفبا همچون سالن‌های نمایش امروزی از یکدیگر متمایز شده‌اند و همچنین دارای جایگاهی برای مقامات و افراد بلندپایه نیز است.

سرپرست تیم باستان‌شناسی شهر «لئودکیا » همچنین اعلام کرد بررسی و کاوش محوطه «Sacred Agora» در این منطقه همچنان ادامه دارد که به کشف قدیمی‌ترین اکتشافات در دره «لیکاس» انجامیده است. شهر تاریخی «لئودیکیا» ترکیه در سال ۲۰۱۳ وارد فهرست موقت میراث جهانی یونسکو شد.

 

سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۱۰ روند سفر در سال ۲۰۱۹ | عکس
«Conde Nast Traveller» زوج‌های جوان را به دیدن «ایران» دعوت کرد
» ۱۰ روند سفر در سال ۲۰۱۹
... دیدن متن »

گردشگران در هر سال روش‌های جدیدی را برای افزایش هیجان در سفرهای خود به کار می‌گیرند که این روش‌ها همواره در حال تغییر هستند. نشریه Conde Nast Traveller در همین زمینه ۱۰ روندی را که برای گردشگران در سال ۲۰۱۹ جذاب خواهد بود بررسی کرده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به «اقامت در هتل‌هایی با قابلیت خرید لوازم آنها»، «تجربه کمپینگ‌های خانوادگی»، «اقامت‌های گروهی در مکان‌های لوکس برای کاهش هزینه افراد»، «استفاده از ارز‌های مجازی درجهت کاهش زیان‌های مالی ناشی از کارمزد تبادل ارز برای گردشگران» و نیز «سفرهای دو نفره به اوج هیجان و خطر» اشاره کرد. در مورد اخیر، ایران به‌عنوان یکی از مقصد‌های جذاب معرفی شده است.

سفرهای دونفره به اوج هیجان

براساس بررسی Conde Nast Traveller، اگرچه اشتیاق برای سفرهای دو نفره زوج‌ها هرگز کاهش نخواهد یافت، افزایش تقاضا‌ برای سفرهای چالش‌آمیزی که آنها را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند به‌طور روزافزونی در حال افزایش است. قرار گرفتن در موقعیت‌های خطرناک، تجربه کردن شرایط دشوار و انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی جاه‌طلبانه می‌تواند موجب افزایش احترام و صمیمیت میان زوج‌ها شود. برای سال ۲۰۱۹ نیز می‌توان چنین شرایطی را در منطقه کاراکوروم در شمال پاکستان، جنگل‌های سردسیر نروژ، یک سفر ۱۵ روزه به ایران برای دیدار از حیات وحش ایران و سفر به فلات تبت تجربه کرد. یک آژانس مسافرتی دیگر در حال برگزاری تورهایی در جیبوتی، کنگو و مناطق کمتر دیده‌شده از خاورمیانه است. این سفرها مختص زوج‌هایی است که بسیار به این نوع سفرها علاقه‌مند هستند.

اقامت در هتل‌ها و خرید لوازم آن

چند شرکت تولید لوازم و طراحی منازل مسکونی در حال افتتاح هتل‌ مختص به خود هستند. این اقدام را می‌توان بسیار هوشمندانه دانست؛ چراکه میهمانان قادر خواهند بود لوازم این هتل‌ها را خریداری کنند. برای نخستین بار وب‌سایت «MADE.CON» این روش را با افتتاح نخستین هتل فروش لوازم خانگی بنا نهاد. پس از آن نیز یک هتل دیگر در لندن و در تابستان ۲۰۱۸ با همین ویژگی راه‌اندازی شد. در روزهای اخیر نیز برند ژاپنی «موجی» دو هتل را در پکن و شنژن در چین افتتاح کرد. همچنین در بهار سال جاری قرار است یکی دیگر از همین نوع هتل‌ها در توکیو راه‌اندازی شود. لوازمی که در این مکان‌ها به‌فروش می‌رسند شامل صندلی‌های چوبی، جامسواکی ایستاده، پتو، بالش و جا‌شامپویی است. در عین حال برند دانمارکی «ویپ» نیز هتل‌هایی را با دارا بودن اتاق‌های یکخوابه در کپنهاگ طراحی کرده است که مسافران قادرند پیش از خرید لوازم آشپزخانه از آنها استفاده کنند. «SOHO HOUSE» نیز به تازگی یک هتل را با ۳۸ اتاق افتتاح کرده است که در آن خریداران می‌توانند اغلب لوازم مورد نیاز برای منازل خود را انتخاب کنند.

کمپینگ خانوادگی

اما در حالی که اغلب خانواده‌ها به‌دنبال گذراندن تعطیلات خود در یکی از جزایر یونان هستند، یک اقلیت در حال رشد مایل است تا به نقاط کمترشناخته‌شده از جهان، سفری پر از هیجان داشته باشد و با فرهنگ و رسوم جدید آشنا شود. در سفرهای کمپینگ، اینستاگرام پنجره‌ای به جهان پر از هیجان است. در این فضای مجازی می‌توان تصاویری از قایق‌سواری افراد یا دیدار از معبدی در جنگل را مشاهده کرد. با توجه به اینکه تا سال ۲۰۲۰، حدود نیمی از نیروی کار بریتانیا و آمریکا آزاد و دورکار هستند و این نکته که در سال ۲۰۱۷ تعداد دانش‌آموزانی که از راه دور و بدون حضور در مدارس تحصیل را ادامه داده‌اند نسبت به سال ۲۰۱۴، ۴۰ درصد افزایش یافته است، جای تعجب ندارد که والدین از این زمان آزاد ایجاد شده برای سفر خود استفاده کنند. در حالی که شیوه نوین کمپینگ در حال گسترش است بیش از هر زمان دیگر در سال ۲۰۱۹ شاهد افرادی خواهیم بود که در خارج از مدارس به تحصیل ادامه داده‌اند.

اقامت‌های گروهی در منازل لوکس

از سوی دیگر، گروه دوستان و خانواده‌ها طی سال‌های گذشته برای اجاره ویلا‌ها یا کلبه‌های ییلاقی گرد یکدیگر جمع می‌شوند اما در سال ۲۰۱۹ یک گزینه لوکس دیگر برای افرادی که این مدل از سفر را انتخاب می‌کنند وجود خواهد داشت که یک شرکت فعال در این زمینه منازل بسیار لوکس و مجهز با مساحت‌های بالا را اجاره می‌دهد. این شرکت هم‌اکنون دارای یک هزار ملک از این نوع است که در بیش از ۵۰ کشور جهان قرار دارند و ۱۰ هزار نفر عضو آن هستند.

لذت تنهایی درسفر

براساس گزارش Conde Nast Traveller، تنها سفر کردن می‌تواند موجب حس تنهایی درفرد شود؛ به‌ویژه در شرایطی که شما در یک هتل اقامت داشته باشید، چرا که در هتل‌ها نمی‌توانید به سادگی با افراد آشنا شوید و گردشگران اغلب در مناطق حومه شهری و تفریحی اقامت می‌کنند و علاقه چندانی به سکونت در هتل‌های مرکز شهر ندارند. راه‌حل مناسب برای این شرایط سهیم شدن محل سکونت با یک فرد دیگر است که به یک روش متداول به‌ویژه برای افراد و گردشگران جوان بدل شده است. همچنین برخی از مراکز نیز در این زمینه فعال هستند؛ به نحوی که اتاق‌هایی را در اختیار دو یا چند نفر قرار می‌دهند و امکانات دیگری نیز از قبیل کلاس‌های یوگا برای آنها فراهم خواهد شد.

درمان در سفر با ماری‌جوانا؟

کانابیدیول، یک ماده غیر روان گردان است که از مزارع ماری‌جوانا به‌دست می‌آید و به‌طرز فزاینده‌ای در حال محبوب شدن میان افراد است؛ چراکه گفته می‌شود دارای خواص پزشکی اثبات‌شده‌ای است. این در حالی است که در پاییز سال گذشته ماری‌جوانا در کانادا قانونی شد و همچنین چند ایالت آمریکا نیز آن را قانونی اعلام کرده‌اند. از این رو در مناطقی که ماری‌جوانا قانونی است مراکزی دایر شده‌اند که در آنها از روغن کانابیدیول برای ماساژ‌های طبی استفاده می‌شود. برخی بر این باورند که این امر به آزاد شدن استرس و تنش در ماهیچه‌های افراد کمک شایانی می‌کند. در برخی از این مراکز چای کانابیدیول نیز برای مشتریان عرضه می‌شود.

کاهش پسماندهای غذایی

آیا می‌دانستید که در بریتانیا هرساله به ارزش ۲۰ میلیون پوند غذا دور ریخته می‌شود؟ رستوران‌های بدون پسماند غذایی در برایتون و لندن نقش خود را برای کاهش این مقدار ایفا کرده‌اند. اما اکنون نشانه‌هایی مبنی بر آن وجود دارد که این رویکرد در حال بدل شدن به یک جریان اصلی است. اکنون برخی هتل‌های بین‌المللی مانند هتل ماریوت در نظر دارند که تا سال ۲۰۲۵، پسماندهای غذایی خود را تا ۵۰درصد کاهش دهند. همچنین هتل آرمانی در دبی درنظر دارد پسماندهای آشپزخانه خود را تا ۸۰ درصد کاهش دهد.

اهمیت ارزهای مجازی برای گردشگران

اگر در حال برداشت از یک دستگاه ای‌تی‌ام در کشور خارجی هستید یا آنکه به‌طور مستقیم پول خود را مبادله می‌کنید، همواره درصدی از پول خود را به‌دلیل حق کمیسیون و کارمزد از دست خواهید داد. بر اساس اعلام دولت بریتانیا، شهروندان این کشور روزانه بیش از یک میلیون پوند را به دلیل همین کارمزد‌ها از دست می‌دهند. در چنین شرایطی استفاده از ارزهای مجازی دربرگیرنده یک سیستم پرداخت ایمن و بدون هرگونه کارمزد است. از سال ۲۰۱۹ استفاده از این نوع ارزهای مجازی نظیر «بیت‌کوین» با رشد مواجه خواهد بود. امروز ۴۵۰ هزار هتل در سراسر جهان پرداخت‌های «اتریوم» را با استفاده از برنامه‌هایی همچون «تریپیو» می‌پذیرند.

پوشیدنی‌های دوستدار محیط‌زیست

استفاده از کفش‌های مناسب برای مسافرت همواره برای گردشگران موضوع مهمی بوده است اما آلاینده‌های کربنی که درپی تولید کفش‌ها ایجاد می‌شوند قابل‌توجه است. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد تولید یک جفت کتانی با توجه به استفاده از نخ، پلاستیک و دیگر مواد اولیه دیگر، به تولید ۱۳ کیلوگرم آلایندگی‌ کربنی منجر خواهد شد. در حالی که این میزان از آلایندگی‌ قابل مقایسه با دیگر منابع تولید کربن نیستند. مسافران می‌توانند با خرید کفش‌های محلی از میزان تولید آلاینده‌ها بکاهند. اکنون برند‌های متفاوتی وجود دارند که این نوع از کفش‌ها را با استفاده از مواد ارگانیک به تولید می‌رسانند که برند «وجا» در فرانسه یک نمونه از آنها است. شرکت آدیداس نیز به‌تازگی مدل‌هایی از کفش‌های خود را عرضه کرده که از مواد ارگانیک ساخته شده‌اند.

کاهش زمان سفر با فناوری جدید

با توجه به وجود فناوری تشخیص چهره و اثر انگشت در آخرین مدل‌های آی‌فون، بسیاری از افراد اکنون با این فناوری آشنایی دارند. طولی نخواهد کشید که از این فناوری به‌طور گسترده برای بررسی هویت افراد در فرودگاه‌ها و مرزها استفاده خواهد شد و روش‌های سنتی برای بررسی پاسپورت افراد کنار گذاشته می‌شود. در طول یک سال گذشته خطوط هواپیمایی «بریتیش ایرویز» از فناوری بیومتریک در فرودگاه‌های اورلاندو، نیویورک و میامی استفاده کرده است. هدف از به‌کارگیری این فناوری صرفه‌جویی در زمان افراد است؛ به‌نحوی که افراد از زمان ورود به فرودگاه تا سوار شدن در هواپیما از گیت‌ها بدون نشان دادن مدارک شناسایی خود تردد کنند. این روش زمان سفرها را به یک‌سوم کاهش می‌دهد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده اکنون ۷۷ درصد از فرودگاه‌ها و ۷۱ درصد از شرکت‌های هوایی برنامه‌های گسترده‌ای را برای استفاده از فناوری بیومتریک در تشخیص هویت در دست اجرا دارند.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت سانس تازه پخش زنده بازی ایران و ژاپن، در مجموعه باغ کتاب تهران (بخش ایونت سنتر)، آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
چهل ستون لاهیجان... دیدن متن »

چهل ستون یکی از روستاهای دهستان آهندان از توابع بخش مرکزی شهرستان لاهیجان می باشد که در فاصله ۸ کیلومتری این شهر به طرف جنوب قرار گرفته است. بقعه چهل ستون مدفن آقا سید ابراهیم از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می‌باشد که بر اساس کتیبه موجود بر روی یکی از ستون‌های این بقعه شهادت (یا وفات) آقا سید ابراهیم به سال ۳۲۰ هجری قمری تعیین شده است که تقریباً ۱۲ سال پس از شهادت حضرت امام رضا (ع) می‌باشد.

عکس: پویا بازارگرد / مهرچهل ستون لاهیجان | عکس چهل ستون لاهیجان | عکس چهل ستون لاهیجان | عکس چهل ستون لاهیجان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیرمسعود فدائی، امیر و بهزاد هندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تهرانگردی رایگان در فجر | عکس
» تهرانگردی رایگان در فجر
... دیدن متن »

جاذبه تهران جشنواره «تهرانگردی فجر» از ۵ تا ۳۰ بهمن‌ماه در شهر تهران به صورت رایگان برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، شهرام علیمحمدی، معاون گردشگری استان تهران با اشاره به شعار این جشنواره که «نشاط و امید شهروندی» است، از شهروندان به خصوص جوانان و نوجوانان برای شرکت در این تورها دعوت کرد و یادآور شد: ارتقای نشاط اجتماعی و جلب مشارکت شهروندی در تحقق گردشگری پایدار شهری از مهمترین اهداف جشنواره گردشگری فجر است.

به گفته او، معرفی مقاصد کمتر شناخته شده در گردشگری شهری از اولویت‌های تورهای تهرانگردی است و شرکت‌کنندگان در کنار بازدید از جاذبه‌های گردشگری در برنامه‌ها و مسابقات مفرح و نشاط‌آور نیز شرکت خواهند کرد.

وی افزود: جشنواره گردشگری فجر در قالب تهرانگردی ادبی، هنرگردی، موزه‌گردی، طبیعت‌گردی، گردشگری انقلاب و گشت در بافت قدیم برگزار می‌شود. شهروندان می‌توانند عنوان مورد علاقه خود را به شماره ۵۰۰۰۲۰۳۰۰۰۱۰۰ بفرستند. علیمحمدی گفت: حضور در تورهای تهرانگردی فجر برای علاقه‌مندان رایگان است و شهروندان برای کسب اطلاعات بیشتر از محورهای گردشگری فجر می توااند به سایت http://tehran.ichto.ir/ مراجعه کنند.

فرزاد این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت پخش زنده بازی ایران و ژاپن، در جام ملت‌های آسیا، در مجموعه باغ کتاب تهران، آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت زمستانی ییلاق اسالم ... دیدن متن »

ییلاق اسالم منطقه زیبایی در ارتفاعات تالش است که علاوه بر تابستان‌های خنک و زیبا و سرسبز، زمستان‌های برفی و دیدنی دارد.

عکس: ابوذر حمیدی / ایلناطبیعت زمستانی ییلاق اسالم | عکس طبیعت زمستانی ییلاق اسالم | عکس طبیعت زمستانی ییلاق اسالم | عکس طبیعت زمستانی ییلاق اسالم | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عروسی هندی... دیدن متن »

عروسی سنتی در هندوستان آداب و مراسم زیادی دارد و هزینه برگزاری آن بسیار بالا و به عهده خانواده عروس است. یک خیر در شهر گجرات هند، برای ۲۶۰ عروس و داماد مراسم عروسی برگزار کرده که بین آنها زوج‌های مسلمان و مسیحی هم بوده‌اند.

عکس:AMIT DAVE / اسپوتنیکعروسی هندی | عکس عروسی هندی | عکس عروسی هندی | عکس عروسی هندی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آنتالیا یکی از شهرهای ساحلی کشور همسایه ترکیه می باشد، شرایط جوی آب و هوای این شهر برای سفر در فصل های بهار و پاییز بسیار مناسب است. در تور آنتالیا باید خیلی به مسئله آب و هوا دقت زیادی کرد، زیرا آب و هوای گرم و شرجی در فصول گرم سال بسیار نامناسب برای مسافران این تورها می باشد. تور آنتالیا یکی از تورهایی است که در فصل تابستان که دمای هوا بین 35 الی 45 درجه سانتی گراد و رطوبت آن بین 65 الی 85 درصد می باشد اکثر توریستها را به سواحل و پلاژهای زیبای آنتالیا می کشاند. در ضمن بهتر است بدانید که این شهر دارای بیش از 10 ماه آفتابی در سال می باشد.
اکثر مسافرانی که به این شهر توریستی رهسپار می شوند روس ها می باشند، زیرا این دسته از آب و هوای نامناسب و سردی برخوردارند و سواحل سوزان و داغ آنتالیا جذابیت فراوانی برای آنها به شمار می رود.
در آنتالیا مناطق سرسبزو زیبایی ... دیدن ادامه » همچون کمر kemer وجود دارد که دارای روستاهایی با امکانات توریستی می باشد و بسیار زیبا و مناسب جهت بازدید و لذت بردن از طبیعت می باشد.
از جاذبه های تفریحی ساحلی آنتالیا می توان به مانند موج سواری ، اسکی روی آب، قایقرانی ، کوهنوردی و… اشاره کرد.
https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A2%D9%86%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7
https://lahzeakhar.com/
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
باغ دولت‌آباد، یزد... دیدن متن »

باغ دولت‌آباد در یزد در اواخر دوره افشاریه و در سال ۱۱۶۰ ه‍.ق توسط محمد تقی خان بافقی معروف به (خان بزرگ) که وی سرسلسله خاندان خوانین یزد بود احداث گردید.

عکس: ایوب قادری / خبرنگارانباغ دولت‌آباد، یزد | عکس باغ دولت‌آباد، یزد | عکس باغ دولت‌آباد، یزد | عکس باغ دولت‌آباد، یزد | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
این باغ عالیه .منم در سایتم راجب دیدنی های یزد نوشتم .توی لینک زیر میذارم.
https://www.toorjoor.com/%D8%AC%D8%A7%D8%B0%D8%A8%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%D8%B2%D8%AF/
۰۷ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به بهانه زادروز فردوسی و نزدیکی جشن سده | عکس
» به بهانه زادروز فردوسی و نزدیکی جشن سده
... دیدن متن »

فردوسی در نوشته‌های خود به تاریخ اساطیری ایران اشاره کرده و قسمت‌های مهمی از این تاریخ را به زبانی ساده بازگو می‌کند. بسیاری گمان می‌کنند که کاخ‌ها قصرها و یا مناطقی که در این داستان‌ها آمده است در دنیای واقعی وجود ندارد و عده‌ای هم آرزو می‌کنند که کاش این داستان‌ها رنگ و بوی واقعیت داشتند تا علاوه بر مطالعه آنها، امکان بازدید از این مناطق نیز وجود می‌داشت. برخی مناطق و مکان‌های اشاره شده در شاهنامه در دنیای واقعی وجود دارند که در شاهنامه یا به صورت شکل واقعی خود یا با تغییراتی به آنها اشاره شده است. 

بر طبق اشعار فردوسی در شاهنامه، کیومرث اولین پادشاه ایران زمین بوده است. او شهر دماوند را ساخت و از مو و پشم حیوانات شروع به بافت لباس کرد. فرزند کیومرث سیامک نام داشت و در دوران کیومرث اهریمن، دشمنی سختی با او داشت. اهریمن فرزندان بسیار داشت و سپاهی گرد آورد و به جنگ با کیومرث شتافت. در این جنگ سیامک کشته شد. فرزند سیامک هوشنگ نام داشت که توانست دیوان را شکست داده و کیومرث را به تخت پادشاهی بازگرداند. روزی هوشنگ در کوهستان به همراه یاران خود بود که با ماری بزرگ روبرو شد و سنگی به سمت او پرتاب کرد. از برخورد این سنگ با سنگ دیگری آتش پدید آمد و و هوشنگ پنداشت که این آتش هدیه‌ای از طرف اهورامزدا بوده است. آتش را با خود به شهر برد و به خاطر کشف آتش جشنی برگزار کردند که به «جشن سده» معروف است.

جهاندار پیش جهان آفرین
نیایش همی کرد و خواند آفرین

که او را فروغی چنین هدیه داد
همین آتش آنگاه قبله نهاد

بگفتا فروغیست این ایزدی
پرستید باید اگر بخردی

شب آمد برافروخت آتش چو کوه
همان شاه در گرد او با گروه

یکی جشن کرد آن شب و باده خورد
سده نام آن جشن فرخنده کرد

برای ایرانیان دوره باستان سه آتش مهم وجود داشت: «آتش آذر فرنبغ»، « آتش آذر برزین مهر» و «آتش آذر گشنسب». آتش آذر گشنسب در آتشکده‌ای به همین نام  (آتشکده آذر گشنسب) در منطقه تخت سلیمان امروزی است که در زمان ساسانیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. همچنین در جایی دیگر در نبرد رستم با سپاه توران رستم به سپاهیانش می‌گوید:  

یکی سخت سوگند خوردم به ماه /  به آذرگشسب و به دیهیم و شاه

کیکاووس و کیخسرو نیز قبل از نبرد با افراسیاب به این مکان رفته و به نیایش پروردگار می‌پردازند:

بدو گفت ما هم چنین باد و اسب  / بتازیم تا خان آذرگشسب /  بپاشیم در پیش یزدان بپای /  مگر پاک یزدان بود رهنمای

آتشکده آذر گشنسب در منطقه تخت سلیمان نزدیکی شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی قرار دارد.

نیکا نصیری این را خواند
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
صنعت گردشگری هنگ‌کنگ با طولانی‌ترین پل جهان | عکس
» صنعت گردشگری هنگ‌کنگ با طولانی‌ترین پل جهان
... دیدن متن »

هنگ‌ کنگ در حال حاضر توریسیتی‌ترین‌ شهر جهان است. سالانه ۳۰ میلیون نفر از این شهر دیدن می‌کنند که دوبرابر گردشگران پاریس است. ایستگاه راه آهن موسوم به «وست کولون»‌ West Kowloon Station در هنگ‌کنگ و پل جدید «هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو» زندگی میلیونها نفر را در هنگ کنگ و به ویژه در دلتای رودخانه‌ پرل -که یکی از شلوغ‌ترین مناطق حمل و نقلی در سراسر جهان به شمار می‌رود- متحول کرده است. در این گزارش اسپات لایت تاثیر این ساختار و چشم انداز آینده آن را بررسی می‌کنیم.

پل جدید «هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو» طولانی ترین پل دریایی در سراسر جهان است که هنگ‌ کنگ، جوهای و ماکائو را به هم متصل می‌کند. با فولادی که در ساخت این پل به کار رفته است می توان ۶۰ برج ایفل ساخت. این پل ۵۵ کیلومتری دریایی در کنار یک جزیره مصنوعی ساخته شده و دارای یک تونل ۷ کیلومتری برای عبور کشتی است. ریموند کنگ مدیر این پروژه درباره ویژگی‌های پل «هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو» می‌گوید:‌ «قبل از ساختن این پل تمام کسانی که می‌خواستند بین این سه شهر رفت و آمد کنند می‌بایست مسیری بیش از ۲۰۰ کیلومتر را می پیمودند. طی کردن جاده‌های شلوغ چهار ساعت طول می‌کشید. این پل فاصله این سه شهر به ۶۵ کیلومتر رسانده است.»

۷۰ میلیون نفری که در این منطقه رو به رشد زندگی می‌کنند با عبور از این پل می‌توانند به سرعت و به راحتی به مرکز مالی هنگ کنگ و جزیره ماکائو سفرکنند. این پل می‌تواند ۱۲۰ سال عمر کند و توانایی مقاومت در برابر زلزله‌‌های شدید و طوفان‌های سهمگین را دارد. ریموند کنگ می‌افزاید:‌ «این پل همچنین باعث بهبود تعاملات مالی، تجاری و فرهنگی و گردشگری بین سه شهر خواهد شد. آخرین طوفانی که در اینجا رخ داد در ماه سپتامبر بود و یک ماه بعد از آن توانستیم پل را افتتاح کنیم. در نتیجه پل در مواجهه با طوفان‌های شدید امتحانش را با نمرهٔ عالی پس داده است.» پل به امکانات ترانزیتی نیز مجهز است. روزانه ۶۰ هزار مسافر بین هنگ کنگ و سرزمین اصلی از مرکز عبور می‌کنند.

جیسون وانگ، رئیس شورای صنعت گردشگری هنگ کنگ است و می‌گوید:‌ «در حال حاضر به لطف این پل در عرض سه ساعت به دلتای رودخانه پرل و شهرهای آن دسترسی پیدا می‌کنید. به نظرم این پیشرفت فوق‌العاده است.»‌ او در این باره که زیرساخت‌های جدید حمل و نقل در هنگ‌کنگ چه تاثیری بر رونق گردشگری آن خواهد داشت، می‌گوید:‌ «گردشگرانی که برای شرکت در کنفرانس یا کنگره بین‌المللی به هنگ کنگ می‌آیند، گاهی ممکن است بخواهند با استفاده از فرصتهایی که سفر در اختیارشان قرار می‌دهد، جاذبه های مهم گردشگری منطقه را کشف کنند؛ یا سفرشان را طولانی کرده و برای یک تعطیلات آخر هفته، به جاهای دیگر سفر کنند.» هنگ کنگ از جنبه‌های مختلف اقتصادی و گردشگری مورد توجه است؛ زیرساخت‌های جدید حمل و نقل گردشگران بیشتری را به شهر آسمان خراش‌ها خواهد کشاند.

ایستگاه راه‌آهن «وست کولون»

ایستگاه راه آهن «وست کولون» West Kowloon Station در قلب هنگ‌کنگ در ماه سپتامبر افتتاح شد. قطارهای سریع‌السیر این ایستگاه روزانه ۱۲ میلیون نفر را جابه‌جا می کنند. آندره برومبرگ، معمار این ایستگاه راه آهن اهل کلرادو است. او می‌گوید: «این ایستگاه برای ترکیب همه این خطوط ارتباطی و آوردن آنها به یک پایانه است. بنابراین نکته‌ٔ جالب و زیبای این طرح همین همگرایی است: این که همهٔ قطارها به یک‌جا بیایند و روبروی این نمای زیبای شهر زیر آسمان توقف کنند.»

منبع: یورونیوز

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت زمستانی خراسان شمالی... دیدن متن »

خراسان شمالی یکی از استان‌های کشور است که در تمام سال با داشتن طبیعت زیبا و آب و هوای مناسب به منطقه ایده‌ آل برای کوهنوردی و طبیعت گردی تبدیل شده است. در فصل زمستان با سرد شدن هوا و بارش برف نیز این منطقه دارای طبیعت زیبا و دلنشینی است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند.

عکس: وحید خادمی / ایرناطبیعت زمستانی خراسان شمالی | عکس طبیعت زمستانی خراسان شمالی | عکس طبیعت زمستانی خراسان شمالی | عکس طبیعت زمستانی خراسان شمالی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
پرند محمدی و امیر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت پخش زنده بازی ایران و چین در جام ملت‌های آسیا، در مجموعه باغ کتاب تهران، آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پلیس‎‎های انگلیسی زبان در یزد چه خواهند کرد؟ | عکس
» پلیس‎‎های انگلیسی زبان در یزد چه خواهند کرد؟
... دیدن متن »

پلیس توریسم که برای نخستین بار در کشور با مشارکت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی در سال ۱۳۸۱ در یزد راه‎‎اندازی و پس از مدتی فعالیتش متوقف شده بود، با رایزنی‎‎های میراث فرهنگی مجدداً در بافت جهانی این شهر احیا می‎‎شود.

گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع درآمدزا امروزی جهان، علاوه بر ایجاد اشتغال، در توسعه پایدار کشورها نیز نقش شایانی را ایفا می‎‎کند لذا دولتمردان کشورمان با توجه به ظرفیت ‎ های بالای گردشگری در گوشه گوشه‌ی ایران اسلامی توسعه این بخش را با جدیت دنبال می‎‎کنند. شهر یزد به عنوان یکی از مهمترین، بی‎نظیرترین و خوش‎‎رنگ‎ترین اضلاع مثلث طلایی گردشگری ایران پس از ثبت جهانی، این روزها شاهد دوره‎ی جدیدی از گردشگری است ولی یکی از مهمترین عوامل دخیل در پیشبرد اهداف این بخش موضوع «امنیت» است.

بروز برخی مسائل و مشکلات مبتلا به این صنعت با وجود امنیت بالای کشورمان به ویژه در شهر یزد، باعث شد که برای نخستین بار در کشور با مشارکت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی استان یزد در سال ۱۳۸۱، پلیس توریسم در این شهر تاریخی شکل بگیرد ولی فعالیت‎‎های این حوزه دوام زیادی نیاورد و پس از مدتی متوقف شد. به دنبال ثبت جهانی بافت تاریخی یزد و لزوم برقراری امنیت و راهنمایی گردشگران این شهر که اینک در صدر توجه گردشگران جهانی است، مسئولان میراث فرهنگی استان مصمم به احیای مجدد پلیس گردشگر در یزد شده‎‎اند و در این راستا مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از تلاش برای تعیین مکانی در این بافت تاریخی برای استقرار این پلیس تخصصی با توانایی ویژه خبر می‏‏دهد. سید مصطفی فاطمی در گفتو ‎گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به احیای پلیس توریسم در شهر یزد، در این باره تصریح می‎‎کند: به زودی نیروهای پلیس مسلط به زبانهای خارجی و آشنا به مسائل گردشگران در بافت جهانی یزد مستقر خواهند شد.

وی با بیان این که رایزنی‌های اولیه در این رابطه با فرماندهی نیروی انتظامی انجام و همکاری این بخش در حال انجام است، اظهار می‎کند: از آنجایی که واگذاری مکانی در محدوده بافت تاریخی یزد باید از سوی دفتر حفظ و احیاء بناها، محوطه‎‎ها و بافت ‎ های تاریخی میراث فرهنگی کشور انجام شود، به دنبال تهیه مکانی مناسب برای استقرار پلیس توریسم در محدوده این بافت جهانی هستیم. این مسئول با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های شهر جهانی یزد برای تبدیل شدن به شهر اول گردشگری کشور، گفت: خوشبختانه یزد در سنوات اخیر شاهد درصد بالایی گردشگر به ویژه گردشگران خارجی نسبت به جمعیت استان و در مقایسه با شهرهایی چون اصفهان و شیراز که محورهای مهم گردشگری کشور هستند، بوده است و ضرورت دارد که با خدمات بهتری از جمله با ایجاد پلیس توریسم به این حجم از گردشگران ارائه شود.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شیراز به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی ، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند. شیراز به عنوان یکی از پرطرافدارترین تورهای ایران بین گردشگران مطرح بوده است و همچنین گردشگران داخلی و خارجی تور شیراز به دلیل وجود جاذبه های تاریخی فراوانی که در این شهر وجود دارد به این شهر زیبا سفر می کنند.از جاذبه های تاریخی شهر شیراز می توان به آتشکده صمیکان، آرامگاه حافظ، آرامگاه خواجوی کرمانی، آرامگاه سعدی، ارگ کریم‌خان، باغ جهان‌نما، باغ ارم، باغ تخت، باغ چهل‌تن، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت‌تن، خانه صالحی، چاه مرتاض علی، حمام باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت باغ نشاط، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاه‌فرنگی باغ نظر، مسجد نصیرالملک، قصر ابونصر، قلعه کک‌ها، مدرسه آقاباباخان، مدرسه خان، موزه پارس، موزه هفت‌تنان، نقش‌برجسته ... دیدن ادامه » بهرام اشاره کرد که گردشگران شیراز می توانند از آنها دیدن نمایند. https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
تفریح برفی در همدان... دیدن متن »

با بارش برف و سفید پوش شدن ارتفاعات همدان ، خانواده های همدانی در تعطیلات آخر هفته خود به برف بازی پرداختند.

عکس:ایمان حامی خواه / مهرتفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس تفریح برفی در همدان | عکس
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مراسم شستشوی هندوها در رودخانه گنگ... دیدن متن »

«کوم میلا» مراسمی است کهدر فاصله‌ی هر سه سال یک بار برگزار می‌شود و یکی از بزرگترین مراسم مذهبی و زیارتی جهان است. طی نزدیک به دوماه که جشنواره برپاست بیش از ۱۰۰ میلیون تا ۱۵۰ میلیون زائر هندو و دیگران در آن شرکت می‌کنند.

در این مراسم، هندوها خود را در آب رودخانه گنگ شستشو می‌دهند با این باور که با شست‌وشوی خود در «رود مقدس»، گناهان خود را بزدایند و بخت این را بیابند که «زندگی تازه‌ای را آغاز کنند».

عکس:Danish Siddiqui / رویترزمراسم شستشوی هندوها در رودخانه گنگ | عکس مراسم شستشوی هندوها در رودخانه گنگ | عکس مراسم شستشوی هندوها در رودخانه گنگ | عکس مراسم شستشوی هندوها در رودخانه گنگ | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
نیلوفر جوکار این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
موزه عراق... تاریخی کهن، حضوری غم انگیز | عکس
» موزه عراق... تاریخی کهن، حضوری غم انگیز
... دیدن متن »

«لمی یاس الدوری» تصریح کرد: همزمان با حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ موزه ملی این کشور مانند دیگر نهادهای دولتی آسیب زیادی دید به طوری که ۱۵ هزار قطعه اثر باستانی از آن ربوده شد که تاکنون فقط ۴۳۰۰ قطعه از آنها به موزه بازگشته و مسئولان در پی بازگردان بقیه آثار سرقت شده هستند.

وی افزود: وزارت فرهنگ عراق با همکاری دیگر نهادهای دولتی تاکنون اقدامات گسترده ای برای بازگرداندن آثار باستانی به غارت رفته عراق از زمان اشغال این کشور توسط آمریکا و حمله داعش انجام داده است.

الدوری با اشاره به وجود چندین هزار اثر باستانی در انبارهای موزه ملی عراق واقع در منطقه العلاوی بغداد، گفت: این موزه با ۲۵ سالن آثار باستانی تمدن ها و دوره های تاریخی که عراق شاهد آن بوده از جمله آثار ما قبل تاریخ با قدمتی بیش از ۶۵ هزار سال قبل از میلاد را به نمایش گذاشته است اما با این وجود و با توجه به حجم بالای آثار باستانی عراق، موزه کنونی از گنجایش مناسبی برخوردار نیست. وی راه حل این مشکل را تخصیص زمین بزرگی در فرودگاه المثنی در بغداد با مساحتی افزون بر ۵۰ دونم (هر دونم ۱۰۰۰ مترمربع است) برای ساخت موزه جدید دانست و گفت: تاکنون محدودیت های مالی، مانع اجرای این طرح شده اما همچنان امید می رود این طرح هرچه زودتر اجرایی شود.

موزه ملی عراق با تشکیل دولت این کشور در زمان سلطه انگلیس در سال ۱۹۲۳ احداث شد و «دونت بیل» مشاور حاکم انگلیسی عراق که خود ایده تاسیس موزه را مطرح کرده بود مدیریت آن را به عهده گرفت. اما به دلیل کوچکی ساختمان موزه و افزایش آثار باستانی کشف شده، این آثار در سال ۱۹۲۷ به ساختمان بزرگتری انتقال یافت و با تداوم عملیات اکتشافی باستان شناسان، نیاز به تاسیس موزه ای بر اساس استانداردهای جهانی شدت گرفت و در سال ۲۰۱۷ موزه جدید افتتاح شد.

«عامر عبدالرزاق» باستان شناس با اظهارتاسف نسبت به وضعیت آثار غارت شده عراق گفت: از مشاهده آثار باستانی به غارت رفته عراق در موزه های دیگر کشورها در حالی که از سرنوشت دیگر آثار خود نیز بی خبر هستیم بسیار متاثر می شوم. وی افزود: بازدیدکنندگان از موزه عراق با سفر به گذشته های دور که از انسان های ماقبل تاریخ و وسایل آنها شروع می شود و از تمدن سومری ها و اسطوره های آن و تمدن بابل، آشور و اکدی ها عبور کرده، وارد مراحل مختلف تمدن اسلامی می شوند با شیوه های زندگی در هر دوره زمانی از تاریخ آشنا می شوند.

«احمد ناصر» یکی از بازدیدکنندگان موزه می گوید: یادم نیست چند بار از موزه عراق دیدن کرده ام اما هر بار که به این موزه می آیم با تامل در مراحل تاریخی زندگی بشر با مطلب جدیدتری آشنا می شوم. «انوار کامل» یکی دیگر از بازدیدکنندگان از موزه عراق با اشاره به جنبه آموزشی این موزه گفت: با بازدید از این موزه، گویی با «اینانا» الهه اسطوره ای سومری ها درباره زندگی و سرزمین غنی عراق و حوادث آن زمان سخن می گویی و به اطلاعات جدیدی دست می یابیم.

منبع: ایرنا

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به بهانه 29 دی ماه روز هوای پاک

آب و هوا و آسمان امسال فوق العاده بودند. ابتدا در بهار بارش هایی خوب وهوایی لطیف داشتیم. تابستان اگرچه کمی گرم بود اما پاییز با بارش هایی مناسب و هوایی دل انگیز آن را جبران کرد. سرمای هوا کاملا به موقع و با شروع زمستان آغاز شد و تا الان هم بارش های خوبی وجود داشته. بسیاری از شهر ها میانگین بارش سالانه خود را رد کرده اند.
نگاهی به آمارها نشان می دهد که در تهران در سال جاری تا به امروز 18 روز هوای پاک، 237 روز سالم 49 روز ناسالم برای گروه های حساس داشته ایم(هوای ناسالم وجود نداشته است). در حالی که آمار سال قبل تا چنین روزی 12 روز هوای پاک 210 روز سالم، 77 روز ناسالم برای گروه های حساس و 5 روز ناسالم بوده است.
وزش باد و بارش های خوب باعث شدند آسمان تهران امسال آبی و استثنایی باشد. این شرایط زمینه خوبی هست برای گردشگری کوه پیمایی ... دیدن ادامه » و طبیعت گردی.
نیکا نصیری این را خواند
رضا غیوری و سحر لیلی ئیون این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
نمای شبانه کاروانسرای ساسانی دیرگچین... دیدن متن »

کاروانسرای دِیرِگچین، یکی از بزرگ‌ترین کاروانسراهای ایران، بر سر راه جاده تاریخی ری به قم در مرکز پارک ملی کویر در استان قم قرار دارد. ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بنا باعث شده آن را «مادر کاروانسراهای ایران» بنامند. دیر گچین در بخش مرکزی شهرستان قم، ۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهر قم (کیلومتر ۶۰ بزرگراه گرمسار)، و ۳۵ کیلومتری جنوب غربی ورامین واقع شده‌است. این بنا را به‌خاطر داشتنِ گنبدی از جنس گچ دیر گچین نامیده‌اند، اما اکنون چنین گنبدی در بنا وجود ندارد. بنای کاروانسرا مربوط به دوره ساسانی است و آن را در دوران سلجوقیان، صفویان، و قاجاریان مرمت و بازسازی کرده‌اند. شکل کنونی آن متعلق به دوران صفویه است. این کاروانسرا از بخشهای مختلفی مانند مسجد، حمام قاجاری، شترخوان ها، حرمسرا، شاهنشین، صحن، بام، دالان ورودی اصلی و حیاط ساسانی تشکیل شده است.

عکس:مصطفی معراجی / ایلنانمای شبانه کاروانسرای ساسانی دیرگچین | عکس نمای شبانه کاروانسرای ساسانی دیرگچین | عکس نمای شبانه کاروانسرای ساسانی دیرگچین | عکس نمای شبانه کاروانسرای ساسانی دیرگچین | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
پیمان علیزاده، امیر و رها باصفا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تور وارنا یکی از اصلی ترین و پرطرفدارترین تورهای بلغارستان می باشد. وارنا یک شهر زیباست که پس از دو شهر سوفیا و پلوودیو سومین شهر بزرگ بلغارستان است. شهر وارنا در نزدیکی دریاچه ی وارنا و بر کرانه ی دریای سیاه قرار گرفته است.
وارنا یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا است.فرهنگ های متعدد در این منطقه به هم آمیخته شده اند. در حومه وارنا هنگام حفاریهای باستان شناسی در مکانی که نکروپولیس نامیده می شود، قدیمی ترین گنجینه طلای دنیا مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد کشف کردند.
ساحل تفریحی وارنا شهرت جهانی دارد.همه ساله هزاران گردشگری داخلی و خارجی از اقصی نقاط جهان برای گذراندن تعطیلات و تفریح و استراحت تور وارنا را برای سفر انتخاب می‌کنند. یکی از ویژگی های وارنا اینست که هزینه ی تفریح و سرگرمی در شهر وارنا نسبت به بقیه شهرهای اروپای شرقی ارزان تر و باصرفه ... دیدن ادامه » تر است.
برخی از جاذبه های گردشگری وارنا که می توان به انها اشاره داشت: کلیسای وارنا : یکی از جاذبه های که در وارنا می تواند جذاب باشد کلیسای وارنا نام دارد. این کلیسا یکی از مهم ترین نمادهای شهر وارناست که در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده است. نقاشی های دیواری مجلل ، سریر سقف و شیشه های منقوش از دیدنی های این کلیسا هستند. از بالای برج ناقوس این کلیسا می توان مناظر زیبا و جذابی از شهر را تماشا کرد. برای بالارفتن از برج ناقوس کلیسا می بایست از ۱۳۳ پله ی مارپیچی بگذرید.
https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%A7
https://lahzeakhar.com/
آیا بلغارستان ویزای شنگن لازم داره؟؟؟
۰۱ بهمن
بلغارستان عضو شینگن نیست و ویزای جدا و مستقل باید تهیه کنید.
۰۲ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
سه شنبه بازار محلی املش... دیدن متن »

یکی از گنجینه های فرهنگی و اقتصادی که در گیلان وجود دارد ، تشکیل بازارهای هفتگی است .نمونه بارز این بازارها سه شنبه بازار املش است.

سه شنبه برای مردم املش روز تلاش و کار بیشتر است ، بازاریان و کسبه در این روز بیشترین فروش خود را دارند و بسیاری از کسبه از شهرهای دیگر محصولات خود را برای فروش به املش می آورند. سه شنبه بازار املش در سال ۱۳۱۲ توسط نصرالله خان بنا شده و تا امروز به فعالیت خود ادامه داده است.

عکس: پویا بازارگرد/ مهرسه شنبه بازار محلی املش | عکس سه شنبه بازار محلی املش | عکس سه شنبه بازار محلی املش | عکس سه شنبه بازار محلی املش | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر، نیلوفر جوکار و آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۲۵ شهر برگزیده مسافران جهان در سال ۲۰۱۸ | عکس
» ۲۵ شهر برگزیده مسافران جهان در سال ۲۰۱۸
... دیدن متن »

در فهرست وبسایت تریپ ادوایز از برترین مقاصد توریستی ۲۰۱۸، پاریس با با وجود ناآرامی‌های اخیر همچنان در صدر ایستاده است و استانبول جایگاه خود را در میان ۱۰ مقصد برتر حفظ کرده و همچنین نامی از شهرهای ایرانی در این فهرست دیده نمی‌شود.

وبسایت معروف «تریپ اوایزر» شامل اطلاعات مفیدی درباره هتل‌ها، رستوران‌ها، اقامت گاههای مختلف و همه چیز در رابطه با سفر است. این سایت بر اساس نظرات میلیون‌ها نفر از کاربران خود اقدام معرفی ۲۵ مقصد گردشگری برتر سال ۲۰۱۸ است. با توجه به محبوبیت این سایت نزد گردشگران بین‌المللی این فهرست می‌تواند تاثیرگذاری فراوانی در انتخاب مقصد گردشگران در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز داشته باشد.

پاریس

گرچه پاریس بویژه در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۸ شاهد ناآرامی‌ها و اعتراضات خیابانیجلیقه‌ زدها بود اما جایگاه این شهر نزد گردشگران حفظ شده و رتبه نخست شهرهای جهان را از سوی کاربران «تریپ ادوایزر» به خود اختصاص داده است. پاریس که در سال ۲۰۱۸ میزبان نزدیک به ۱۷.۵ میلیون گردشگر بود، مقصدی ایده‌آل با جاذبه‌های متعدد از برج ایفل و طاق نصرت و موزه لوور تا رستوران‌های فوق‌العاده و صدها جاذبه فرهنگی، هنری و گردشگری دیگر است که به فرصت زیادی برای بازدید از همه آنها نیاز خواهید داشت.

لندن

لندن را می‌توان محل تلاقی تاریخ با هنر، مُد و غذاها دانست. سپری کردن یک روز فوق‌العاده در لندن می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد. عاشقان فرهنگ نباید بازدید از موزه تیت مادرن و اوپرای رویال هاوس را از دست دهند. برای طرفداران مد و لباس، خیابان آکسفورد بهترین مکان خواهد بود و عاشقان کتاب و موسیقی نیز بهتر است فرصت بازدید ازخیابان «اَبی رُد» و موزه «شرلوک هولمز» را از دست ندهند.

رُم

شهر تاریخی رُم ایتالیا یک روزه ساخته نشده و مطمئنا بیش از یک روز برای تماشای این شهر تمام نشدنی نیاز دارید. این شهر در واقع کلاژی رنگارنگ از میدان‌ها، بازارهای روباز و همچنین محوطه‌های تاریخی چشمگیر است که از آن جمله می‌توان به فواره تروی، کلوسئوم، پانتئون (معبد رومی) اشاره کرد. در این شهر می‌توانید به یادماندنی‌ترین غذاهای عمرتان را نیز تجربه کنید.

بالی

پس از سه شهر اروپایی نوبت یه شهر زیبای بالی در اندونزی می‌رسد که در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان از نگاه کاربران تریپ ادوایزر قرار گیرد. این شهر که از آن با نام بهشت اندونزی یاد می‌شود حسی رویایی به بازدیدکنندگان القاء می‌کند. سواحل زیبا، جنگل‌های انبوه و برگزاری فستیوال‌های شاد در این شهر از جمله جذاب‌ترین اتفاقاتی است که کاربران در نظرات خود درباره بالی به آن اشاره کرده‌اند.

کرت

کرت به عنوان بزگترین جزیره یونان نه تنها زادگاه پادشاه خدایان المپ‌نشین است، بلکه از آن به عنوان خاستگاه تمدن مدرن اروپایی یاد می‌شود. این جواهر مدیترانه‌ای غنی از تاریخ باستانی و اسطوره‌ای در بقایای کهن و جاذبه‌های فرهنگی‌اش است. قدمت بقایای «مالیا» در جزیره کرت به سال ۱۹۰۰ پیش از میلاد می‌رسد و گفته می‌شود زئوس، پادشاه خدایان و فرمانروای اساطیر یونانی در غاری در کوه خدایان (ایدا) متولد شده است.

بارسلون

بارسلون شهری سورئال است، جایی که «سالوادور دالی» نقاش بزرگ اسپانیایی مدت زیادی در آن زندگی کرد و «آنتونی گائودی» معمار کاتالونیایی و بزرگ‌ترین معماران دو قرن اخیر، بسیاری از ساختمان‌های باشکوه آن را طراحی کرده است. بارسلون که مهم‌ترین شهر توریستی اسپانیاست هر روز با اقبال جهانی بیشتری از سوی گردشگران رو به رو می‌شود. اسپانیا در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار، جای آمریکا در مکان دوم پربازدیدترین کشورهای جهان را گرفت.

 پراگ

شهر زیبای پراگ در کشور جمهوری چک برای کسانی که می‌خواند خود را غرق در فرهنگ کنند پیشنهادی فوق‌العاده است. شما یک روز کامل، تنها برای بازدید از قلعه تاریخی پراگ زمان نیاز خواهید داشت. میدان قدیمی و سالن قدیمی شهر به همراه زندگی در شب از جمله چندین و چند جاذبه مهیج در این شهر زیبای اروپایی است.

مراکش

شهری که شاید خیلی بیش از این در فهرست‌های مقاصد گردشگری ندیده باشید. یکی از شهرهای کشور مراکش که به سبب قرمز بودن تمامی ساختمانها و بناها، شهر سرخ (حمرا) نیز نامیده می‌شود. شهری جادویی با بازارها، باغ‌ها، کاخ‌ها و مساجد چشم‌نواز. منطقه تاریخی مدینا و باغ زیبای ماجوریل که دارای موزه‌ای برای هنرهای اسلامی نیز هست از جمله جاذبه‌های این شهر رنگارنگ و زنده است.

 استانبول

مساجد، بازارها و حمام‌های ترکی در استانبول، مقاصدی است که می‌تواند به راحتی روزهای سفرتان به این شهر را به خود اختصاص دهد. معماری چشمگیر استانبول در بناهایی چون مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) تجلی یافته است. این مسجد از بسیاری از نقاط شهر قابل مشاهده است. مسجد آیاصوفیه، کاخ توپکاپی، بازار بزرگ استانبول، برج گالا و ... از جمله دیگر دیدنی‌های این شهر اروپایی-آسیایی است.

نیویورک

بازدید از تمام دیدنی‌های نیویورک در یک سفر تقریبا غیرممکن است، به جای آن می‌توانید از مهم‌ترین جاذبه‌های آن شامل ساختمان امپایر استیت، مجسمه آزادی، سنترال پارک و موزه هنر متروپولیتن و همچنین کتابخانه‌های شهر دیدن کنید. نیویورک در سال ۲۰۱۸در مجموع میزبان پیش از ۱۳ میلیون توریست بوده است.

 در فهرست وبسایت تریپ ادوایزر از برترین مقاصد گردشگری جهان در سال ۲۰۱۸، پوکت در تایلند، هانوی در ویتنام، سیم ریپ در کامبوج، جامائیکا، شهر پلایا دل کارمن در کشور مکزیک، لیسبون پرتغال، دوبی در امارات، توکیو پایتخت ژاپن، کاتماندو در نپال، هنگ کنگ در چین، غردقه مصر، دهلی نو در هند، شهر تاریخی کاسکو در پرو، ریودوژانیروی برزیل و سیدنی استرالیا در رتبه‌های ۱۱ تا ۲۵ جای گرفته‌اند.

آقای سوبژه (محمد لهاک)، جهان، نیلوفر جوکار، رها باصفا و ملیحه این را دوست دارند
فوق العاده عالی بود :))))))))))
سپااااااااااااااااس از این مطلب فوق العاده جذاب
۲۷ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان... دیدن متن »

شهر بهبهان در شرق خوزستان به موجب داشتن قدیمی‌ترین نرگس‌زارهای ایران شناخته شده است. نرگس‌زار بهبهان که یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری زمستانه این شهر است، در گذشته چیزی حدود ۷۰۰ هکتار مساحت داشته است. گل نرگس را در ایران به طور طبیعی می‌توان در دشت‌ها و کوهپایه‌های زاگرس مشاهده کرد. گل نرگس مسکینک که عطر و بویی بسیار بیشتر از سایر گونه ها دارد تنها در شهرستان بهبهان کشت می‌شود. در نرگس‌زارهای بهبهان چهار نوع متفاوت گل نرگس شناسایی شده است که نرگس شهلا وسعت بیشتری از سایر گونه‌ها داد. از دیگر نمونه‌های گل نرگس در این مناطق هم می‌توان به نمونه پُرپر یا شصت پر، پنجه گربه ای و «مسکینک» اشاره کرد. هرسال در دی ماه جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان برگذار شده که همه مردم استان و گردشگرها را به این شهر می کشاند.

عکس: سیدخلیل موسوی / ایلناجشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان | عکس جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان | عکس جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان | عکس جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
امیر، فهیمه تردست، آقای سوبژه (محمد لهاک)، نیلوفر جوکار و بهزاد هندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شهری در بلغارستان پایتخت فرهنگی اروپا شد | عکس
» شهری در بلغارستان پایتخت فرهنگی اروپا شد
... دیدن متن »

شهر Plovdiv به‌عنوان قدیمی‌ترین شهر بلغارستان، پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ نامگذاری شد.

منطقه خراسان و به نقل از ترکیش نیوز، در افتتاحیه مراسم نامگذاری این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا افراد زیادی از جمله هنرمندان داخلی و خارجی حضور داشتند و این مراسم در سی‌امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین برگزار شد.

این شهر از قدیمی‌ترین شهرهای اروپا است که قدمتی ۶۰۰۰ ساله دارد و دارای آثار تاریخی معماری دوره‌های یونانی، رومی و عثمانی است. شهر پلوویدف در اطراف رودخانه ماریتسا قرار دارد و تنوع قومیتی آن بسیار معروف است. ساکنان این شهر از اقلیت‌های ترک، روم، ارمنی، یونانی و یهودی هستند که بر فرهنگ این شهر تاثیر به‌سزایی دارند.

حدود ۳۵۰ رویداد فرهنگی در پلوویدف در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است که در این میان می‌توان به نمایشگاه قطعات فروپاشیده شده دیوار برلین بعد از ۳۰ سال سقوط اشاره کرد. پلوویدف اولین شهر بلغاری برای تبدیل شدن به یک پایتخت فرهنگی اروپایی است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
سقوط بهمن در سوییس... دیدن متن »

سقوط بهمن روی هتلی در شرق سوئیس منجر به زخمی شدن دست‌کم ۳ نفر شد. در پی این حادثه، برف تمام طبقات پایین و همکف هتل را پوشاند. بنا بر اعلام پلیس از آنجا که جراحات وارد شده به زخمی‌های این حادثه سطحی بود، هر سه نفر در محل مداوا شده و به خانه‌هایشان بازگشتند. برخی از خانه‌های منطقه نیز آسیب دیدند؛ تلاش نیروهای محلی برای پاکسازی ساختمان‌های منطقه از حجم عظیم برف ادامه دارد.

عکس: رویترزسقوط بهمن در سوییس | عکس سقوط بهمن در سوییس | عکس سقوط بهمن در سوییس | عکس سقوط بهمن در سوییس | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فروغ یعقوبی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شما یه تئاتر میری روی طراحی صحنه ، گریم ، لباس، نورپردازی ،صدا و موسیقی این همه زحمت کشیدن بعضا با چندین نفر به عنوان گروه بازیگران و تو کاری مثل شاه لیر با ۴ ساعت .
اونوقت هزینه اون کمتر از این ایونت های خانه الکاست .
چه خدماتی ارائه میدین مگه ؟!
رضا غیوری، میهمان شو و نیکا نصیری این را خواندند
سلام به نظرم چون هر ایونتی فقط یکباره ، فضای محدودی دارند با تعداد محدودی شرکت کننده، تجربه آدمها به راحتی و ارزون به دست نیاده و اشکالی نداره که ما هم برای به دست آوردنش کمی هزینه کنیم و اینکه تقریبا برابره مثلا یک پاستا در کافه است.
۲۵ دی
بله ؛ فضا و تعداد افراد شرکت کننده رو میدونم محدوده و ممنون که بهش اشاره کردین . اتفاقا مناسب تر بود اگه با چند جلسه برگزار کردن یه موضوع امکان دسترسی به تجربیات افرادی که دعوت میشن و اغلب تا اونجایی که من شناخت دارم حرفه ایه فیلد خودشون هستن فراهم میشد ... دیدن ادامه » .
امکان تزریق کل تجربیات ارائه دهنده، که مسلما هم ارزشمند هست تو اون تایم محدود وجود نداره .
و من هم مثل همه مسلما بودجه محدودی دارم برای تجربیاتی که سراغش میرم و به همین دلیل هم کامنت گذاشتم چون ایونت های قبلی هزینه شون کمتر بود .


۲۸ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کشور جمهوری ارمنستان در قفقاز جنوبی قرار گرفته است و پایتخت آن شهر ایروان است. ارمنستان در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار گرفته است و در واقع مرز آسیا و اروپاست.زبان ارمنی زبان رسمی کشور ارمنستان است.
سالانه گردشگران تور ایروان زیادی به همراه تور ایروان به این شهر سفر کرده و از جاذبه های گردشگری آن لذت می برند.
از جمله جاذبه های گردشگری ایروان که مورد توجه مسافران تور ایروان قرار می گیرد می توان به قلعه اربونی، پارک عشاق، ساختمان اپرا، مایر هایاستان، میدان جمهوری، موزه مانتاداران، کلیسای گریگوری، معبد گارنی، کلیسای گغارت و ... اشاره کرد. شهر ایروان پایتخت ارمنستان از مراکز مهم و اصلی قطب صنعتی، فرهنگی، و علمی منطقهٔ قفقاز به حساب می آید. خطوط راه آهن پیشرفته و گسترده‌ای از این شهر به کشور های همسایه برای سهولت گردشگران تور ایروان منشعب ... دیدن ادامه » شده است.
https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86
https://lahzeakhar.com/
میهمان شو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
روز مردگان، مکزیک... دیدن متن »

هر ساله در ۳۱ اکتبر تا دو نوامبر هزاران نفر در مراسم بزرگداشت درگذشتگان در مکزیکوسیتی شرکت می‌کنند. به باور مردم مکزیک این روز «روز مرده» است و جشنی ملی در همه‌ی شهر‌ها برپا می‌شود. جشنی پراز نقش و نگار با ماسک‌هایی از اسکلت که مردم شهر با آن صورت خود را می‌پوشانند.

عکس: ایندپندنت روز مردگان، مکزیک | عکس روز مردگان، مکزیک | عکس روز مردگان، مکزیک | عکس روز مردگان، مکزیک | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ایران، در لیست مقاصد سفر ۲۰۱۹ «نیویورک‌تایمز» | عکس
لیست مقاصد گردشگری در سال جدید میلادی از نگاه نیویورک تایمز
» ایران، در لیست مقاصد سفر ۲۰۱۹ «نیویورک‌تایمز»
... دیدن متن »

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی، ۵۲ مقصد برتر گردشگری را برای سال ۲۰۱۹ معرفی کرده است. از دید این روزنامه آمریکایی، ایران پس از شهر هنگ‌کنگ و بالاتر از شهر هیوستون در رتبه چهل و پنجمین مقصد برتر برای گردشگران جای گرفته است. در این فهرست «پورتوریکو»، دهکده تاریخی «هامپی» در هند، شهر ساحلی «سانتا باربارا» در کالیفرنیا، «پاناما» و «مونیخ» در آلمان به‌ترتیب موفق به کسب عنوان پنج مقصد نخست گردشگری در سال ۲۰۱۹ شده‌اند. از معیارهای اصلی انتخاب این فهرست می‌توان به رویداد‌های فرهنگی و هنری که قرار است در سال جاری در این مکان‌ها برگزار شوند، اشاره کرد. نام ایران در حالی در این لیست آمده که روابط سیاسی آمریکا با کشورمان با چالش‌های عمده‌ای روبه‌‌رو است.

در این مطلب با معرفی ایران به‌عنوان چهل و پنجمین مقصد برتر گردشگری در سال جاری آمده است: «به‌رغم افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، اما جذابیت ایران بر هیچ گردشگر ماجراجویی پوشیده نیست.» این گزارش افزوده است: «بنا‌های تخریب‌شده برجای مانده از ایران باستان، مساجد خیره‌کننده اصفهان و شیراز که قدمت آنها به چند سده قبل باز می‌گردند و نیز بازار بزرگ و کاخ‌ گلستان در مرکز تهران تنها نمونه‌هایی از جذابیت گردشگری ایران هستند.»

از دلایل دیگری که «نیویورک تایمز» ایران را در لیست خود قرار داده این است که نمایشگاه‌ نقاشی مهمی قرار است در محل موزه هنرهای معاصر تهران برگزار و می‌تواند به یک پاتوق جذاب برای جوانان ایرانی نیز بدل شود. در این نمایشگاه انتظار می‌رود ۵۰۰ اثر برتر از هنرمندان سراسر جهان نظیر اندی وارهول، مارک روثکو و آثاری دیده‌نشده از پیکاسو که در انبار این موزه به‌تازگی کشف شده‌اند، به نمایش درآیند. این گزارش تاکید کرده که وزارت خارجه آمریکا همواره به شهروندان آمریکایی توصیه می‌کند به ایران سفر نکنند، اما گردشگران را منع نکرده و آمریکایی‌ها می‌توانند در چارچوب یک تور برنامه‌ریزی شده به ایران سفر کنند.

سازوکار انتخاب مقاصد

اما همه ساله روزنامه «نیویورک‌تایمز» با استفاده از نظرات کارشناسان گردشگری، عکاسان، و پرسنل خود ۵۲ مقصد جذاب را به گردشگران در سراسر جهان معرفی کند. دبیر سرویس گردشگری «نیویورک‌تایمز» در راستای آشنایی مخاطبان و خوانندگان این روزنامه با سازوکار جمع‌آوری اطلاعات مربوط به این مقصد‌ها و نحوه انتخاب آنها در مطلبی می‌نویسد: «در ابتدا دبیران میز گردشگری این روزنامه از روزنامه‌نگارانی که در گذشته با «نیویورک‌تایمز» همکاری داشته‌اند درخواست کرده است تا خیره‌کننده‌ترین مقصد‌هایی که پیشتر به آنها سفر کرده‌اند را انتخاب کنند. پس از آن از این افراد خواسته شد تا در مورد مکان‌های مورد علاقه خود مطلبی ۱۵۰ کلمه‌ای بنویسند. پیشنهاد‌ این روزنامه‌نگاران در یک مطلب جمع‌آوری شدند که در سال جاری حجم این مقاله را به بیش از ۷۰ صفحه رسانده‌اند. در برخی از موارد چند نویسنده مقصد‌های مشابهی را پیشنهاد کرده‌‌اند که اغلب به دلیل آن بوده است که در سال ۲۰۱۹ میزبان مراسم‌های خاص و مهمی خواهند بود. از این رو نیویورک‌تایمز بسیار خوش‌اقبال است که با تعداد انبوهی از روزنامه‌نگاران حرفه‌ای در سراسر جهان برای نگارش این مقاله همکاری داشته است. در این زمینه همچنین دبیران گردشگری با برخی از افرادی که به مکان‌های مختلفی از جهان سفر داشته‌اند نیز گفت‌و‌گو کرده‌اند.»

اما از این مرحله به بعد یک ماراتن برای رتبه‌بندی فهرست مورد نظر آغاز می‌شود. پرسش اساسی که در این میان مطرح می‌شود آن است که چه تغییری در این مکان‌ها قرار است در سال ۲۰۱۹ رخ بدهد که آنها را به یک مقصد جذاب برای گردشگری بدل می‌کند؛ این تغییرات می‌تواند ساخت یک آسمانخراش هیجان‌انگیز باشد، ساخت زیرساخت‌هایی که دسترسی به این مکان را برای گردشگران آسان‌تر می‌کند و همچنین رویداد‌های سیاسی که می‌تواند به ایمن‌تر شدن آن مقصد برای مسافران منجر شود. در این مقاله همچنین تغییرات آب‌و‌هوایی یک اولویت در نظر گرفته شده است. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که در چه مکان‌هایی چنین خطری وجود دارد؟ برخی از این مکان‌ها با این تهدید مواجه بوده‌اند، جزایری که در آنها سطح آب دریاها بالا آمده است و برخی از مکان‌های دیگر که بروز توفان‌های پی در پی با قدرت تخریب بالا یک تهدید جدی و محتمل هستند. از سوی دیگر، نقاطی که در آنها زیبایی‌های زمستان در معرض از بین رفتن قرار دارند، نیز جای گرفته‌اند.

اما سابقه نیز از دیگر عوامل مهم دیگر در انتخاب مقاصد توسط «نیویورک تایمز» است؛ چنانکه برخی از مکان‌هایی که در این فهرست جای گرفته‌اند در معیارهای مهمی با پیشرفت‌های قابل‌توجه مواجه شده‌اند. از دیگر فاکتورهای کلیدی تحولات فرهنگی بود که می‌توانست یک مقصد را برای گردشگران به مکانی جذاب در سال ۲۰۱۹ بدل کند؛ سوالاتی نظیر اینکه آیا پدیده‌هایی طبیعی رخ خواهند داد که می‌تواند آنها را به یک نقطه گردشگری برای سال جاری بدل کند؟ آیا این نقاط می‌توانند جایگزینی برای مقصد‌های سنتی گردشگری به شمار آیند؟ در این بین، برخی از مقصد‌هایی که در این مطلب قرار گرفتند در نهایت از فهرست نهایی خط خوردند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، قرار گرفتن ایران در لیست «نیویورک‌تایمز» آن هم در شرایطی که تنها چند ماه پیش، آمریکا از برجام خارج شد و بار دیگر، تحریم‌های جدیدی را بر ایران تحمیل کرده است، می‌تواند فرصتی برای جذب گردشگران بین‌المللی، به ویژه آمریکایی‌ها باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عکس‌های برگزیده ۲۰۱۸... دیدن متن »

مجله نشنال جئوگرافی هر ساله عکس‌های برگزیده خود را منتشر می‌کند. عکس برگزیده جایزه پنج هزار دلاری این نشریه را نیز می‌برد. در ادامه عکس‌های برگزیده این نشریه در سال ۲۰۱۸ را مشاهده می‌کنید.عکس‌های برگزیده ۲۰۱۸ | عکس عکس‌های برگزیده ۲۰۱۸ | عکس عکس‌های برگزیده ۲۰۱۸ | عکس عکس‌های برگزیده ۲۰۱۸ | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشنواره سنتی کرسی نشینیِ، حمام تاریخی قلعه همدان... دیدن متن »

جشنواره سنتی کرسی نشینی از ۱۶ دی در حمام تاریخی قلعه همدان که به موزه تبدیل شده است،آغاز شد.در این جشنواره در کنار برگزاری جشنواره کرسی نشینی، اجرای زنده موسیقی سنتی، پخت غذاهای سنتی، اجرای آئین های بومی همدان و دیگر شهرستانها در کنار صفا و صمیمیت دور کرسی نشستن برگزار خواهد شد.این جشنواره از تاریخ ۱۶ الی ۲۲ دی ماه ادامه خواهد داشت.

عکس:عبدالرحمن رافتی / تسنیمجشنواره سنتی کرسی نشینیِ، حمام تاریخی قلعه همدان | عکس جشنواره سنتی کرسی نشینیِ، حمام تاریخی قلعه همدان | عکس جشنواره سنتی کرسی نشینیِ، حمام تاریخی قلعه همدان | عکس جشنواره سنتی کرسی نشینیِ، حمام تاریخی قلعه همدان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
*پلان به پلان مى آموزد که چگونه فیلم ببینیم*
در کنار هم و فضای دوستانه تحلیل میکنیم و کشف..
شرایطِ حضور :
١-قبل از شرکت در جلسه تماشای فیلم
الزامیست.
٢-شرکت در دومین جلسه ٢٠ هزارتومان.

جمعه: ٢١/دی/٩٧
ادرس:خیابان انقلاب_نبشِ چهار راه کالج
ساعت ٣ تا ٦ بعدازظهر
(کافه پدرخوانده)

ارتباط بیشتر،تلگرام
ایدی :
@naghdzee_ertebat
میهمان شو این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشنواره یخ هاربین... دیدن متن »

هر ساله در شهر «هاربین» استان «هیلونگ جیانگ» در شمال شرقی چین، جشنواره بین المللی هاربین برگزار می‌شود که شامل مجسمه‌های عظیم ساخته شده از یخ و برف است و بیش از ۱ میلیون بازدید کننده دارد. در شب، مجسمه‌ها با چراغ‌‌های رنگی روشن می‌شوند و بازدید کنندگان می‌توانند در بعضی از سازه‌ها تفریح و بازی کنند. این جشنواره با ۳۵ سال قدمت ۵ ژانویه افتتاح شده و تا پایان ماه فوریه ادامه خواهد داشت.

عکس: خبرگزاری آتلانتیکجشنواره یخ هاربین | عکس جشنواره یخ هاربین | عکس جشنواره یخ هاربین | عکس جشنواره یخ هاربین | عکس ... دیدن همه عکس‌ها »
فروغ یعقوبی و امیرمسعود فدائی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیغوله‌هایی به نام کاخ‌های پهلوی | عکس
» بیغوله‌هایی به نام کاخ‌های پهلوی
... دیدن متن »

در جزیره کیش عمارت‌های شاخصی از دوره پهلوی دوم باقی مانده که از بین آن‌ها دو ساختمان، اقامتگاه خاندان محمدرضا، شاه دوم پهلوی بوده که سال‌ها است به حال خود رها شده‌اند و رو به ویرانی‌اند.

کاخ شماره یک معروف به «کاخ کیش الیت» که در سال ۱۳۸۷ به شماره ۲۴۳۸۰ به عنوان اثر ملی ثبت شده است، اقامتگاه اصلی محمدرضا پهلوی در این جزیره بوده که پس از دوران مُهر و موم، به تجارت‌خانه تبدیل شد و بعدها تا پیش از سال ۸۰ هم به بازارچه تغییر کاربری داده شد.

بنا به اطلاعاتی که سازمان منطقه آزاد کیش در اختیار ایسنا قرار داده، مالک کنونی این کاخ ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است؛ همان نهادی که مالکیت کشتی یونانی را در اختیار دارد؛ کشتی پوسیده و به گِل نشسته‌ای که این روزها گردشگران شاهد شکستن کمر و ریزش آن در سمت دیگری از این جزیره هستند.

هم به بازارچه تغییر کاربری داده شد. بنا به اطلاعاتی که سازمان منطقه آزاد کیش در اختیار ایسنا قرار داده، مالک کنونی این کاخ ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است؛ همان نهادی که مالکیت کشتی یونانی را در اختیار دارد؛ کشتی پوسیده و به گِل نشسته‌ای که این روزها گردشگران شاهد شکستن کمر و ریزش آن در سمت دیگری از این جزیره هستند. اطراف کاخ الیت سال‌ها است که فنس‌کشی شده. راه‌های ورود به آن مسدود شده. روی قفل درهای ورودی جوش خورده تا از تاراج بیش از حد این عمارت جلوگیری شود. تابلو ورود ممنوع در محوطه کاخ دیده می‌شود. روی تابلوی ثبتی کاخ الیت متذکر شده است که «این بنا به شماره ۲۴۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و هرگونه دخل و تصرف در آن جرم محسوب می‌شود». روی یک تابلوی دیگر که در ورودی اصلی نصب شده با حروفی بزرگ و به رنگ قرمز نوشته شده: «این ملک اختصاصی است و از ورود به آن جدا خودداری فرمایید». با این همه تذکر اما ورود به کاخ خیلی هم سخت نیست.

 یکی از درهای کاخ باز است. نشانه‌هایی از تردد افراد زیادی در ساختمان دیده می‌شود. به نظر می‌آید این کاخِ خالی از سکنه خیلی هم روز و شب سوت و کوری ندارد. وندالیسم روی دیوارهای کاخی که زمانی تجارت‌خانه و بازارچه شده بود، فریاد می‌زند. رد پای هرزنویس‌ها خیلی تازه است. تمام شیشه‌ها خرد شده و راه نفوذ رطوبت به داخل بنا باز است. ترک‌های بزرگی روی دیوارهای بیرونی عمارت دیده می‌شود. دیوارهای داخلی هم پوسیده شده. اثر سوختگی روی نمای چوبی داخل ساختمان دیده می‌شود. کسی اطلاع دقیقی ندارد که این کاخ زمانی آتش گرفته باشد یا نه!

در طبقه پایین کاخ اتاق‌هایی قطار شده‌اند که بعدها کاربری تجاری به آن‌ها داده شده است. هنوز پلاک‌های شماره شده در سازمان منطقه آزاد کیش و ملحقات مغازه‌دارها در این اتاق‌ها دیده می‌شود. در دوره‌ای که کاخ تغییر کاربری داده شده بخش‌هایی به آن اضافه شده که تفاوت معماری آن کاملا مشهود است. داخل عمارت دیگر هیچ شباهتی به کاخ شاهی ندارد.

کاخ شماره دو کیش محصور شده در میان فنس

با آن‌که در و دیوار فلزجوش و اطراف ساختمان فنس‌کشی شده اما کاملا به حال خود رها شده است و مراقبتی در کار نیست. به نظر نمی‌رسد مالک برای این عمارت که در یکی از بهترین نقاط ساحلی کیش قرار گرفته، برنامه‌ یا ایده‌ای داشته باشد. «الیت» اسکلتی از یک خاطره است که قایق‌های تفریحی هر چند دقیقه مقابلش توقف می‌کنند و به مسافران درباره کاخی که استراحتگاه زمستانی شاه دوم سلسه پهلوی بوده توضیحی کوتاه داده می‌شود و بعد قایق در همان خط دریا مسیرش را ادامه می‌دهد. در اطراف کاخ هیچ شناسنامه‌ای جز تابلوی ثبتی که مقابل عمود آفتاب رنگ باخته، دیده نمی‌شود.

ساختمانی که معماری متفاوتی را از دیگر کاخ‌های دوره پهلوی به رخ می‌کشد به جای انتظار کشیدن برای ویرانی دست‌کم می‌توانست جای خالی موزه خلیج فارس را پر کند. هرچند به تازگی در نقطه‌ای کم تردد از کیش ساختمانی را با معماری مدرن علم کرده‌اند که نام موزه خلیج فارس را یدک می‌کشد اما کاربری آن گالری و سینما است و نشانه‌ای از موزه‌ای که یادآور خلیج فارس باشد در آن پیدا نمی‌شود. در بسیاری از کشورها کاخ‌ها هیچ‌گاه روزهای خالی را به خود نمی‌بینند، یا موزه می‌شوند یا هتلی لوکس که علاوه‌بر خواب، خاطره می‌فروشند.

درباره عمارت‌های پهلوی کیش منابع مستند و دقیقی در دست نیست، اطلاعات موجود نیز معمولا با کمی موضع‌گیری تاریخی نگارش شده است. جست‌وجوها به خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ختم می‌شود که مرحله دوم سازندگی کیش به دوران ریاست جمهوری وی برمی‌گردد. مرحوم هاشمی رفسنجانی در هفتم بهمن ۶۸ در دیدارش از کاخ شاه در جزیره کیش روایت کرده است: «کمی در ساحل دریا مقابل اقامتگاه قدم زدم. مهدی توضیحاتی درباره ساحل کیش می‌داد. به کاخ شاه رسیدیم. متصدی پروژه اصلاح کاخ که آن را برای دفتر تجارت بین‌الملل اجاره کرده، توضیحاتی داد. گفت ۶۰۰ میلیون تومان هزینه می‌کند و ماهی ۱۲ میلیون تومان به سازمان عمران کیش اجاره می‌دهد و امید دارد که سود خوبی هم ببرد. »

برخی منابع اینترنتی در ادامه این خاطره نوشته‌اند: «با اجرا نشدن تعهدات شرکت یاد شده و بروز اختلاف، داوری این دعوا در سال ۱۳۷۸ بدون رعایت اصل ۱۲۹ قانون اساسی (لزوم اخذ مصوبه هیأت وزیران و اطلاع مجلس در خصوص ارجاع دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی به داوری) به سه تن از وکلای منتخب طرفین واگذار شد که بر اساس رأی آن‌ها، کاخ به شرکت یاد شده تحویل داده شود که به خاطر اهمیت و ارزش تاریخی کاخ و نیاز به نگهداری و بهره‌برداری بقیه از آن، در سال ۱۳۸۳ (شش سال قبل از انقضاء مدت اجاره موضوع تخلیه و تحویل آن به شرکت مذکور مطرح و در یک اقدام ناباورانه چندین هکتار از مرغوب‌ترین اراضی جزیره کیش تحت عنوان تهاتر ـما به ازاء تخلیه و تحویل کاخ) به شرکت مذکور واگذار شد. بعد از چالش‌های متعدد حقوقی نهایتاً در سال ۸۶ مقرر شد شرکت مزبور مبلغی حدود ۹۰ میلیارد ریال از مبالغ فوق به سازمان منطقه آزاد کیش مسترد شود. »

کاخ شماره دو کیش محصور شده در میان فنس

در سمت دیگر جزیره «کاخ شماره دو» قرار دارد، از ساحل فاصله دارد و به مناطق ویلایی که همزمان با ساخت این کاخ‌ها کلنگشان به زمین زده شد، نزدیک‌تر است. محلی‌ها این کاخ را به نام «ولیعهد» می‌شناسند. اطراف آن سال‌ها است فنس‌کشی شده و به بیغوله‌ای خاموش با دیوارهایی ترک برداشته و پنجره‌هایی بدون شیشه تبدیل شده است. در نزدیکی کاخ سطل‌های زباله مستقر شده که بوی نامطبوعی را در حاشیه آن پراکنده کرده است. مالکیت کاخ کوچکتر با سازمان منطقه آزاد کیش است، منابع مطلع در این سازمان می‌گویند که قرار است اخیرا مرمت این عمارت آغاز شده. ایده اولیه این است که آن را به خانه هنرمندان با کاربری‌های هنری تبدیل کنند.

هتلی که یکی از ساختمان‌های مانده از طرح توسعه گردشگری کیش با معماری مشابه کاخ‌های این جزیره است

 در نزدیکی هتل شایان، عمارت دیگری باقی مانده از دوران توسعه گردشگری کیش که همچنان با هویت قبلی خود به حیات ادامه می‌دهد، ساختمانی با معماری مشابه بناهای پهلوی این جزیره دیده می‌شود که مردم محلی باور دارند شبیه تاج است اما منابع مستندی دال بر تشبیه معماری «ساختمان ساحل کیش» معروف به کازینو، با تاج وجود ندارد. دقیقا مشخص نیست مالکیت ساختمان اکنون به کجا واگذار شده است اما در سال ۱۳۹۴ رییس گروه زنجیره‌ای هتل‌های وابسته به بنیاد تعاون نیروی انتظامی از واگذاری ساختمان کازینو به این گروه و تغییر کاربری آن به رستوران خبر داد.

ساختمان ساحل که به کازینو معروف بوده

س از انقلاب، «ساختمان ساحل» به منظور حفظ ارزش معماری آن در سطح جزیره کیش، بازسازی و کاربری‌هایی چون استودیو بازی‌های فوق مدرن، کافی‌شاپ با تراس اختصاصی رو به دریا، رستوران با دید ۳۶۰ درجه به دریا و جزیره و کافه کتاب و کافی‌نت برای آن تعریف شد. این ساختمان از آن دوره تا به امروز هیچ کاربری نداشته و غیرفعال بوده است. فصلنامه معماری و ساختمان در شماره بهاره ۹۶ پژوهشی را منتشر کرد که در آن به معماری خاص عمارت‌های به جای مانده از دوره پهلوی دوم در جزیره کیش اشاره کرده است. ساختمان‌هایی که برخی از آن‌ها محکوم شده‌اند تا نادیده گرفته شوند.

بعضی از سازه‌های یاد شده از این جمله‌اند؛ بازار فرانسوی‌ها، کاخ نخست وزیری (ساختمان امور زنان)، مجموعه ویلاهای ارم و دلفین و فردوس، مجموعه هتل و ویلاهای آبادگران، سیمرغ و تاپ رز، ساختمان اداری بازار فرانسه (ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی)، مجموعه مسکونی کمپ معمار، ساختمان بانک ملی، فرودگاه کیش، پاویون اختصاصی و هتل گلدیس. علاوه بر این، تعدادی بنا در مقیاس کوچک و عموما با کاربری تاسیسات شهری و خدماتی در سراسر کیش به چشم می‌خورد که تقریبا همگی آن‌ها شناسنامه‌ای شفاهی دارند که باید از راویان بومی شنید.

روزنامه کیهان در ۲۶ اسفندماه سال ۱۳۵۷ گزارش کرده است: «در کیش وسایل موجود در کاخ‌های چهارگانه شاه سابق، رضا پهلوی، نخست وزیر، وزیر دربار سابق صورت‌برداری و درهای کاخ‌ها مهر و موم شد. چند هتل بزرگ ۴۰۰ اتاقی، ۵۰۰ ویلای مدرن و کاخ‌ها و ساختمان‌های متعدد جانبی آن، قایق‌های متعدد فوق مدرن شاه سابق که با موتورجت کار می‌کند، وسایل کازینو که هر دستگاه از ماشین‌های قمار آن تا ۱۲ میلیون تومان ارزش دارد، همگی در اختیار نیروهای انقلاب اسلامی است. نماینده امام پیشنهاد کرده بود که می‌توان با کسب اجازه از امام خمینی یک دانشگاه علوم دریایی در کیش تاسیس کرد و در هتل ها و ویلاها و خانه های سازمانی نیز دانشجویان و استادان اقامت کنند. »

نمای بیرونی کاخ الیت

آثاری از آتش‌گرفتگی درون کاخ که به بازار تبدیل شده بود

سوای سرنوشتی که تا کنون برای این ساختمان‌ها رقم خورده، در پژوهش ابولفضل جعفرپور ـ فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد معماری دانشگاه تهران ـ که در شماره پنجاهم فصلنامه معماری و ساختمان، بهار ۱۳۹۶ چاپ شده به لزوم اهمیت حفظ و نگهداری این سازه‌ها که حاصل سرمایه یک ملت از دوران ثروت‌اندوزی ایران از درآمدهای نفتی بوده، اشاره و یادآور شده است: «مهم‌ترین رویکرد توسعه کیش در این دوران (پهلوی)، تبدیل این جزیره بکر به مقصد اول گردشگری خاورمیانه و رقابت با مقاصد گردشگری تراز اول جهان بود. این دسته از ساختمان‌ها با مصالح و تکنولوژی جدید و با فرم مدرن و به صورت کاملا هماهنگ و مدیریت شده ساخته شده‌اند که در طراحی آنها عمدتا از قواعد مشخصی استفاده شده است. برخی ویژگی‌های این نوع معماری و مهم‌تر از همه جنبه‌ی فرمی آن، در اولین برخورد، نگاه هر بیننده را به خود جلب می کند. این شیوه معماری در ایران منحصر به جزیره کیش است. اکنون تعدادی از ساختمان‌های مربوط به آن دوره در این جزیره به یادگار مانده است که تمامی آن‌ها واجد ارزش هنری بوده و بی‌شک شایسته قرارگیری در فهرست میراث فرهنگی و ملی است. »

منبع: ایسنا

فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
استانبول بزرگترین شهر کشور همسایه ترکیه است که از نظر اقتصادی قطب بزرگی در این کشور به حساب می آید. این شهر در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا انتخاب شده است. تور استانبول یکی از پر مخاطب ترین تورها در کشور می باشد و همچنین استانبول سومین رتبه گردشگری را نیز از لحاظ تعداد گردشگران به خود اختصاص داده است.
این شهر زیبا برای مسافرین تور استانبول دارای دو بافت معماری می باشد زیرا نیمی از آن در قاره آسیا و نیم دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد، همانطور که معلوم است بافت قسمت آسیایی آن بافت کهن و قدیمی می باشد و بافت شهری قسمت اروپایی آن بسیار جدیدتر و بروزتر می باشد.
دلیل استفاده از تور استانبول و یا تور ترکیه در کشور ما اکثرا خرید و واردات پوشاک به کشور می باشد زیرا یکی از صنعت های مهم در این شهر تولید پوشاک می باشد.
شهر استانبول نیز همانند تمامی ... دیدن ادامه » شهر های دیگر دارای هتل های 3 ستاره تا 5 ستاره می باشد، به عنوان یک مرجع گردشگری به شما پیشنهاد می شود از هتل های 4 ستاره و بالاتر این شهر برای سفر استفاده نمایید زیرا اکثر هتل های ارزان استانبول دارای کیفیت خوب و مطلوبی نمی باشند و مناسب خانواده های ایرانی نمی باشند.
https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84
https://lahzeakhar.com/
fateme fathi و میهمان شو این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فرش‌ دستبافتی که گنبد شده‌! | عکس
» فرش‌ دستبافتی که گنبد شده‌!
... دیدن متن »

گنبدهایی از فرش‌های دستبافت مناطق مختلف ایران که ابوالفضل ابوشاهی خالق آنها است، این بار در فضای موزه فرش تهران به نمایش گذاشته شده است. این هنرمند درباره اثرش با عنوان «گنبد ایدَری» به ایسنا گفت: در کنار کارهای دیگر، مدتی هم در حوزه فرش فعالیت می‌کردم و حتی فرش‌هایی با مضمون ترانه‌هایی که قالیبافان پشت دار قالی می‌خواندند، طراحی کرده بودم و کارهای مربوط به مرمت فرش را نیز انجام می‌دادم؛ به همین دلیل همیشه این ایده که چطور می‌توان فرش را از مفروش بودن درآورد و از فرش‌هایی که زیرپا افتاده‌اند، استفاده کرد، همراه من بود.

بنابراین سعی کردم فرش را با معماری ایرانی ترکیب کنم. هنر هم ترکیب کردن مواد اولیه متفاوت است که در نهایت منجر به مجموعه «گنبد ایدری» شد. او درباره توضیح ایدَر، بیان کرد: ایدر به معنای اینجایی است. در معماری به مصالحی که از مکانی برداشته می‌شود، ایدری می‌گویند. حتی ناصر خسرو هم به این عبارت در شعرهایش اشاره کرده است. ایدر در اصطلاحات معماری هم کاربرد داشته که البته در حال حاضر فراموش شده است. سعی کردم قالی که به عنوان بارزترین هنر ایرانی در طول تاریخ است را با معماری و گنبدهای مساجد و بناها ترکیب کنم که در نهایت اثری شکل گرفت و مورد توجه قرار گرفت.

ابوشاهی افزود: فرش‌های استفاده شده در این اثر از فرش‌هایی با طرح‌های اصیل ایرانی هستند که از نواحی مختلف کشور پیدا کرده‌ام. این فرش‌ها از شهرهای مختلف از جمله همدان، کاشان و بازار تهران جمع آوری شده است. تعمدی هم برای به کارگیری قالی‌های کهنه ایرانی داشتم زیرا اغراق ایرانی بودن موجب جلب توجه می‌شود. ارائه این فرش در قالب جدیدی مثل شکل گنبد باعث شگفتی مخاطب می‌شود که تا کنون بازخوردهای متفاوت و جالبی هم از آن دریافت کرده‌ام.

این هنرمند ادامه داد: درست است که در حالت عادی گنبد یا فرش ایرانی می‌تواند برای یک گردشگر خارجی جذاب باشد اما اینکه آثار برای یک ایرانی در قالب جدید ارائه شود، غریب به نظر می‌رسد. به زعم بسیاری از اهالی هنر، کار هنر این است که آشنازدایی کند، اثری خلق کند تا مخاطب سورپرایز شود و تکرار کارهای قبلی نباشد و بتواند جریان جدیدی ایجاد کند که راهگشا باشد.

 

او درباره سختی‌های کار و شکل دادن به قالی دستبافت، توضیح داد: با دوستان و هنرمندانی که با فرش کارهای تزئیناتی انجام می‌دادند، مشورت‌هایی کردم. ماکت گنبدها که از جنس آلومینیم ساخته شده، چند سالی در گوشه‌ای از کارگاهم مانده بود و همیشه احساس می‌کردم ایده‌ای که برای آن دارم هنوز پخته نشده است تا اینکه در این باره به نتیجه رسیدم و اجرای این مجموعه حدود پنج ماه زمان برد و به مرحله‌ای رسیدم که احساس کردم این اثر قابل نمایش است.

ابوشاهی با بیان اینکه یکی از گنبدها هیچ نظمی ندارد و نیمه کاره رها شده است، اعلام کرد: زیرا نیمه کاره رها شدن را در معماری نیز داریم. در گذشته معمول بود که صاحب خانه یا معمار بخشی از کار را رها کند زیرا به پایان رساندن، استعاره‌ای از تمام شدن عمر بوده است. به همین دلیل یک تکه از گنبد نیمه کاره مانده است. اجرای این اثر تکنیکی بوده و انتقال ایده‌ی آن مهم بود اجرای آن نیز با آزمون و خطا به دست آمد.

این هنرمند با بیان اینکه این مجموعه مناسب فضای محیطی و موزه‌ای است، اظهار کرد: اما موزه‌ها شرایط مالی مناسبی برای خریداری یا سفارش چنین آثاری ندارند و در حال حاضر این آثار در یک تور در فضاهای محیطی می‌چرخد تا ذهن مردم با آثاری که مواد اولیه آن صنایع دستی و سنتی است، آشنا شود. معمولا هنرمندان ما یا مدرنیسم هستند و از مواد اولیه سنتی در کارهایشان استفاده نمی‌کنند، هنرمندان صنایع دستی نیز به صورت تخصصی در حوزه خودشان کار می‌کنند. امیدوارم بتوان این دو رشته را به هم نزدیک کرد زیرا ما پیشینه بسیار طولانی در هنرهای سنتی داریم و هیچ کجای دنیا در تعدد رشته‌های صنایع دستی با ما قابل مقایسه نیست.

او درباره اینکه چرا جای صنایع دستی و هنرهای سنتی یا هنرمندان این حوزه در فضای شهری خالی است، توضیح داد: هنرمندان حوزه صنایع دستی بیشتر روی هنرهای کاربردی کار می‌کنند و برای آنکه بخواهند اثری برای فضای شهری خلق کنند آموزش ندیده‌اند. یک مسگر کرمانی یا چاقو ساز زنجانی، سال‌های سال است که هنر خود را ادامه می‌دهد. هنرمندان هنرهای مدرن باید از هنرهای بومی در کارهای خودشان استفاده کنند که به نظر می‌رسد آنها نیز از سنت گریزان هستند.

این مشکل در همه‌ی حوزه‌ها وجود دارد. ابوشاهی بیان کرد: این مجموعه پیش از این در فرهنگستان هنر، اوقاف و خانه هنرمندان تهران نیز به نمایش درآمده است و در حال حاضر در موزه فرش به نمایش گذاشته شده که فکر می‌کنم بهترین فضا برای نمایش آن باشد. این مجموعه پیش از نمایش نیز در فضای کویر مرکزی عکاسی شد. این هنرمند با بیان اینکه چهار اثری که در موزه فرش به نمایش گذاشته شده، بخشی از مجموعه گنبد ایدری است، گفت: در چیدمانی که در این موزه داشتیم فکر کردیم برای آثار دیگر این مجموعه فضای کافی وجود ندارد و به همین دلیل به چیدمان چهار اثر اکتفا کردیم. به احتمال زیاد این مجموعه تا نوروز ۱۳۹۸ در موزه فرش نمایش داده شود. موزه فرش تهران در خیابان خیابان کارگر شمالی، تقاطع دکتر فاطمی قرار دارد. علاقه‌مندان برای بازدید از این موزه می‌توانند همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت ۹ تا ۱۷ به آن مراجعه کنند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پرندگان مهاجر، شیراز... دیدن متن »

چهره شهر شیراز این روزها با حض