تیوال تئاتر | اخبار
S3 : 18:42:24
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
درسگفتارهای  ترم پاییز ۱۳۹۸ موسسه  مطالعات سیاسی-اقتصادی «پرسش» با دو درسگفتار و در هفته اول مهرماه آغاز می شود.  | عکس
آغاز درسگفتارهای پاییز ۱۳۹۸ موسسه «پرسش» با درسگفتارهای از مراد فرهادپور و مازیار اسلامی
» درسگفتارهای ترم پاییز ۱۳۹۸ موسسه مطالعات سیاسی-اقتصادی «پرسش» با دو درسگفتار و در هفته اول مهرماه آغاز می شود.
... دیدن متن »

مراد فرهادپور از روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه ساعت ۱۷ دوره جدید درسگفتارهای خود در این موسسه٬ با عنوان «اندیشیدن با هایدگر (۲)» را آغاز می کند.

فرهادپور در این دوره با تکیه بر متن هستی و زمان مهمترین مفاهیم و ساختارهای دستگاه فلسفی هایدگر را تدریس خواهد کرد. نیز مازیار اسلامی از روز سه شنبه ۲ مهرماه ساعت ۱۷ درسگفتار «موج یا حباب: موج نو ایرانی٬ پنجاه سال بعد» را آغاز می کند. اسلامی در این درسگفتار کارنامه آنچه موج نوی سینمای ایران نامیده می شود را با رویکرد نقادانه  بررسی می کندُ و برخی از مهمترین فیلم  های این جریان  همچون گاو٬ قیصر و... را در چهارچوب بحث خود مورد توجه قرار می دهد. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این درسگفتارها می توانند با شماره های روابط عمومی موسسه پرسش ۸۸۸۲۲۰۱۰-۸۸۸۳۷۶۴۷ تماس گرفته و یا به وب سایت qporsesh.com مراجعه کنند. موسسه پرسش در خ قائم مقام فراهانی-پایبن تر از خ استاد مطهری-کوچه شبنم- پ ۳ واقع شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معرفی اعضای ستاد جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان | عکس
با حکم شهردار کاشان صورت گرفت:
» معرفی اعضای ستاد جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان
... دیدن متن »

اعضای ستاد جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان معرفی شدند


به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان، سعید ابریشمی راد شهردار کاشان و رئیس شورای سیاست گذاری پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان، طی احکام جداگانه ای اعضای ستاد اجرایی این جشنواره را منصوب کرد.
طی این احکام مسئولیت های محوله به اعضای ستاد جشنواره بشرح ذیل است :
مرتضی والی زاده رئیس ستاد برگزاری، محمد شفافی مشاور رئیس شورای سیاست گذاری، ، بهنام اعتمادی مدیر اجرایی، محسن خسروی مسئول کمیته نظارت، خیام وقار مسئول کمیته انتخاب و ارزیابی، حسن پرورده مسئول کمیته حراست و انتظامات، مهدی فخرئی مسئول کمیته اطلاع رسانی و ارتباطات و مهدی سقاپولادی مسئول دبیرخانه پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان را تشکیل می دهند.
بنابراین گزارش، سید هادی مسعودی علوی مسئولیت کمیته پایش و پژوهش، اکبررضوانیان مسئولیت کمیته برنامه های جانبی، فاطمه طحانیان مسئولیت کمیته پشتیبانی و جذب مشارکت ها و آزاده خراسانی مسئولیت کمیته تشریفات این دوره از جشنواره را بر عهده خواهند داشت.
شایان ذکر است علاوه بر اسامی مذکور سعید عطایی شاد، احمد صابر طحان، امیر سعید نبی  و همچنین حمیدرضا جوشقانی،  نیز به عنوان اعضای ستاد پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان معرفی شدند.
گفتنی است، پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان به منظورگردهمایی و رقابت سازنده هنرمندان، ارتقاء سطح هنرهای نمایشی، معرفی جاذبه های گردشگری شهر کاشان و همچنین حمایت از گروه های هنری با تلاش سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان و با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  به دبیری خیام وقار کاشانی از ۲۱ تا ۲۸ آذر ماه سال جاری به میزبانی فرهنگ سرای مهر در کاشان برگزار می شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش باد که می نویسد i
باد در مجموعه تئاتر شهرتا ۵ مهرماه می‌نویسد | عکس
نمایش «باد که می‌نویسد» به نویسندگی آرش عباسی و به کارگردانی سیاوش جامع در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه می رود.
» باد در مجموعه تئاتر شهرتا ۵ مهرماه می‌نویسد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش، این تئاتر از روز سه شنبه ۲۶ شهریورماه ساعت ۱۸:۱۵ آغاز و تا ۵ مهرماه ادامه خواهد داشت.

باد که می‌نویسد روایتگر داستانی است که در آن یک نهاد فرهنگی مرتبط با نشر ارزش های دفاع مقدس با نامه‌هایی روبه‌رو می‌شود که متعلق به یکی از فرماندهانی است که بیست سال قبل طی عملیاتی شهید شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این نامه‌ها در حال حاضر به نگارش درآمده‌اند و همین این موضوع باعث پیچیدگی و ایجاد شبهاتی می شود که خود آغاز ماجرایی دیگر است.

در این نمایش میثم جهانگیری، امین اکبری نسب، هدی نوری زاده به ایفای نقش می‌پردازند و صدای مسعود رحیم‌پور نیز در تصاویر شنیده می‌شود.
علاقمندان به تئاتر می‌توانند بلیت این نمایش را از سایت تیوال تهیه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پنجاه پنجاه i
کیوان کثیریان:
"پنجاه پنجاه" نمایشی پیشرو و آوانگارد است که در عین‌حال از عناصر کلاسیک و شناخته شده تئاتر اپیک بهره می‌برد.
» کیوان کثیریان: "پنجاه پنجاه" نمایشی پیشرو و آوانگارد است
... دیدن متن »

نمایشنامه، نوشته هاله مشتاقی‌نیا و مرتضی اسماعیل‌کاشی، برداشتی تازه و آزاد است از "کله گردها و کله تیزها" ی برتولت برشت که کمینه‌گرا و روان نوشته شده، به اندازه لازم حاوی نشانه‌ها و کنایه‌هاست و حد نگاه می‌دارد.

کار مبتنی بر فرم و حرکت و تصویر است و پر از ایده‌های خلاقانه نمایشی، بازی با نور و صحنه‌پردازی کاربردی.
کارگردانی جسورانه و تجربه‌گرای اسماعیل‌کاشی، که حالا علاوه بر بازیگری دارد خود را در کارگردانی تئاتر هم تثبیت می‌کند و بازی جمعی از جوانان تازه‌کار و مستعد، از امتیازات دیگر این مجموعه است.
نمایش، به رغم فراز و فرودها در ریتم، در نهایت موفق می‌شود جوهره نمایشنامه -رنج- را روی صحنه بپاشد و اجرایی متقاعد کننده از آب درآید.
می‌شود در دوران چهره محوری تئاتر، از انرژی جوانان ناشناخته اما باانگیزه لذت برد و نمایشی پرزحمت و خلاقانه را تماشا کرد.
"پنجاه پنجاه" را در تماشاخانه تازه تاسیس هیلاج می‌شود دید.

میترا این را خواند
محمد زمانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش هوشنگ لاک پشته i
اجرای نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان - سالن گلستان | عکس
از ۲۴ شهریور به روی صحنه می‌رود؛
» اجرای نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان - سالن گلستان
... دیدن متن »

به گزارش گیتی آنلاین به نقل از تیوال نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» به کارگردانی الکا هدایت از ۲۴ شهریور ۱۳۹۸در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌روی صحنه می‌رود.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این نمایش اثری از هنرجویان کودک آکادمی تئاتر لیو به سرپرستی حسن معجونی است.
نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» بر اساس داستانی از نوید سیدعلی‌اکبر از سوی سپیده فلاح‌فر نوشته شده است و با حضور آوا شریفی و آوا درویشی به روی صحنه می‌رود.
در این نمایش محمد عاقبتی به عنوان مشاور کارگردان و مدیر تولید، ارکیا جابری، ملیحه جعفری و حامد افرا گروه کارگردانی و ندا تسلیمیان دستیار کارگردان و مدیر صحنه همکاری دارند.

هم‌چنین در نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» سینا رشیدی مدیر تکنیک است، آذرنوش خدامی و حدیث جمالی در ساخت موسیقی و نوازندگی عود نقش دارند و گلنوش طاهری، بیتا بهارلو و نوگل طاهری کار ساخت اشیا و آکسسوآر صحنه را برعهده داشته‌اند.
در همین حال سپهر صانعی اجرای نور، فریبرز دارایی مشاور رسانه‌ای و گلدیس نمازیان عکاس این اثر نمایشی هستند.
در عین حال طراحی و ساخت ویدیوی نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» نیز از سوی هنرجویان کودک تجسمی به سرپرستی طلا پربها انجام شده است.

این نمایش از ۲۴ شهریور تا ۱۲ مهر و ۲۱ تا ۲۶ مهر ساعت ۱۸ در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش کودکان و نوجوانان واقع در بوستان لاله تهران به روی صحنه می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند بلیت این نمایش را از سایت تیوال خریداری کنند و در صورت نیاز به آگاهی بیشتر با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۶۶۱۱۹۰ و ۰۹۳۶۸۵۳۲۱۵۹ تماس بگیرند.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ستاره شناس i
نمایش «ستاره شناس» دو اجرایی شد  | عکس
به دلیل استقبال تماشاگران؛
» نمایش «ستاره شناس» دو اجرایی شد
... دیدن متن »

نمایش «ستاره شناس» به کارگردانی اصغر نوری روزهای اول تا پنجم مهر ماه به دلیل استقبال تماشاگران طی دو نوبت روی صحنه می رود.


به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، نمایش «ستاره شناس» به کارگردانی اصغر نوری روزهای دوشنبه اول، چهارشنبه سوم، پنجشنبه چهارم و جمعه پنجم مهر  به دلیل استقبال تماشاگران طی دو نوبت روی صحنه می رود.
براین اساس نوبت اول اجرای این اثر نمایشی در تاریخ های یاد شده ساعت ۱۸:۳۰ و نوبت دوم ساعت ۲۰ خواهد بود.


نمایش «ستاره شناس» به نویسندگی دیدیه ون کولارت، کارگردانی اصغر نوری و بازی احمد ساعتچیان، سهیلا صالحی و غزاله رشیدی هر روز ساعت ۱۸:۳۰ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه مندان تئاتر است.


برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com و کانال تلگرام Tehran_city_theater@ مراجعه کنید.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش خاتون i
چراغ های نمایش «خاتون» روشن شد/تاکید شهرام کرمی بر استمرار اجرای نمایش های مذهبی | عکس
آیین افتتاح نمایش خاتون به کارگردانی حسین عالم بخش شب گذشته در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
» چراغ های نمایش «خاتون» روشن شد/تاکید شهرام کرمی بر استمرار اجرای نمایش های مذهبی
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش خاتون، آیین افتتاحیه این نمایش به کارگردانی و نویسندگی حسین عالم بخش شب گذشته، ۲۸ شهریور ماه با حضور شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی، علیرضا زندوکیلی، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و خانواده شهدای مدافع حرم شهید پورهنگ و شهید مشعجی در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
در ابتدای مراسم افتتاحیه ، حسین عالم بخش به نیابت از سعید اوحدی به حضار و مسئولان خوش  آمد گفت و بخشی از فعالیت های گروه فرهنگی هنری حواریون در این سالها را تشریح کرد.
وی همچنین افزود: فعالیت این گروه به دهه هفتاد و با نمایش های «آشنای غریب» و «ایوب عشق» باز میگردد. نمایش خاتون نیز چهارمین دوره اجرای خود را امسال می گذراند و در سه سال گذشته در تالار اندیشه و تئاتر شهر مخاطبان چهل هزار نفره را داشته است. امسال تصمیم داریم 22اجرا در تهران و 10اجرا در شهرستان اردستان داشته باشیم.

 وی همچنین یادآور شد: نمایش دهکده هاپوخان نیز سه دوره در مجتمع غدیر، فرهنگسرای ارسباران و تالار سرو برگزار شد و بیش از 21هزار مخاطب کودک و نوجوان داشت. در نهایت امیدواریم با برنامه ریزی و حمایت از این نمایش، امسال دو مرتبه این کار را به صحنه ببریم. از جمله کارهای آتی این گروه «پشت بام آرزوها» و «زن همسایه» و «دادسرای زنان» خواهد بود.
درادامه شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در سخنانی کوتاه عنوان کرد: خوشبختانه نمایش خاتون در این چند سال در عرصه کارهای مذهبی موفق ظاهر شده و نگاه خلاقانه ای به عرصه کارهای دینی داشته است‌.

وی در ادامه گفت: خوشحالم که اجرای این کار مستمر بوده و با استقبال هر ساله مخاطبان روبرو می شود. این دست نمایش ها در جامعه مذهبی ما مورد نیاز است و می بایست بیشتر تولید شود.

در ادامه مراسم و در سومین سالگرد شهادت شهید پورهنگ، از خانواده معزز شهیدان مدافع حرم، همسر و دو دختر دو قلوی خردسال شهید محمد پورهنگ و همسر و دختر هفت ساله شهید مشجعی تجلیل و شمع آغاز این نمایش توسط خانواده شهدا و شهرام کرمی ، مدیرکل هنرهای نمایشی روشن شد.

 سپس نخستین اجرای نمایش خاتون به روی صحنه رفت و پس از آن حسین عالم بخش با تشکر از حضور خانواده شهدا، عنوان کرد:همه آسایش و آرامش مان را امروز مدیون شهدایی چون مشعجی و پورهنگ هستیم. امیدوارم که همه شما به زودی مهمان خرابه شام و گنبد حضرت بی بی رقیه شوید.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش به زبان خواب i
سیمین دانشور و هرتامولر موضوع یک نمایش مستند | عکس
به گزارش روابط عمومی گروه
» سیمین دانشور و هرتامولر موضوع یک نمایش مستند
... دیدن متن »

نمایش «به زبان خواب» به کارگردانی سما موسوی از ۲۷ شهریور در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود.

به گزارش روابط عمومی گروه، «به زبان خواب» نمایشی مستند با موضوع سرگذشت دو نویسنده است. دو زن، یکی از چهره‌های معاصر ادبیات فارسی و دیگری از چهره‌های شاخص ادبیات آلمان. یکی در رومانی به دنیا آمده، به آلمان مهاجرت کرده و همچنان در این کشور زندگی می‌کند و دیگری در ایران به دنیا آمد، در ایران زیست و در این کشور نیز از دنیا رفته است. «سیمین دانشور» و «هرتا مولر» دو شخصیت اصلی این نمایش هستند.

نمایش «به زبان خواب» چهارمین تجربه‌ کارگردانى سما موسوى است که در ادامه اجرای پیشین و در دسته مستند بیوگرافی جای می‌گیرد. او سال گذشته نمایش «آدم‌هایی که نمی‌بینیم» را در پلتفورم عمارت روبرو به صحنه برد و سپس در سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر موفق به دریافت تندیس بازیگری شد.

متن نمایش توسط مونا احمدی تدوین شده که نگارش نمایشنامه‌هایی چون «گردش عادی خون و برف»، «سرزمین‌های شمالی» و نگارش مشترک نمایشنامه «شکستن سکوت مطلق» - به همراه محمدحسین معارف - را درکارنامه‌ دارد.

بازیگران این نمایش مارال کشاورز و سما موسوی هستند.این نمایش به دو زبان فارسى و آلمانى اجرا می‌شود.

از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به: مترجم: نغمه حسینی، طراح لباس: نسرین خرمی، دستیار طراح لباس: طهورا کریمی، طراح پوستر و بروشور: پرناز کریمی، طراح ویدئو پروجکشن: نیما دهقانی، دستیاران: دانا عصاره و سارا عبادی، سپهر امینی، عکاس و ساخت تیزر: هما ایرانی، طراح گریم: لیدا ایرانی، دستیار کارگردان: حمید وحیدی، منشی صحنه: سلاله رستمی، طراح نور: حسن محمدی فرانی,، هماهنگی بالا نویس: سپهر شریف زاده و مشاور امور رسانه: بابک احمدی اشاره کرد.

موسوی پیش از این نمایش‌های «یرما»، «سفر زمستانی و یک داستان بی‌ربط» و «آدم‌هایی که نمی‌بینم» را روی صحنه برده است.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اسماعیل خلج پس از سال‌ها دوری از دنیای تئاتر قرار است نمایش
» اسماعیل خلج پس از سال‌ها دوری از دنیای تئاتر قرار است نمایش "جمعه‌کشی" را که در سال ۱۳۵۲ نوشته و ساخته شده است روی صحنه ببرد.
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از پایگاه خبری تئاتر: اسماعیل خلج از نویسندگان تأثیرگذار تئاتر است که سال‌های متمادی از دنیای تولید تئاتر فاصله داشته است؛ این هنرمند در سال‌های اخیر بیشتر توجه هنریش را معطوف به شعر و نقاشی کرده است و چندی پیش در خانه هنرمندان نمایشگاهی از نقاشی‌های او به همراه رزومه تئاتریش برپا شد.

این پیشکسوت این روزها در حال تمرین نمایش «جمعه‌کشی» است که پیشتر در سال ۱۳۵۲ نوشته و ساخته شده و نسخه اولیه این نمایش با حضور اسماعیل خلج، هوشنگ توزیع، رضا رویگری، اکبر رحمتی، مرتضی اردستانی، علی جاویدان و محمد نوازی نوشته شده است.

جمعه‌کشی داستان ملال یک روز جمعه است در قهوه‌خانه‌ای در جنوب تهران؛ این نمایش سال ۱۳۹۳ توسط کامبیز بنان در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه رفته بود.
در سال ۱۳۹۶ نیز آثار اسماعیل خلج تحت عنوان «سنگلج با خلج» با مدیریت خود او در تماشاخانه سنگلج نمایشنامه‌خوانی شده بود.

هنوز نام بازیگران نمایش «جمعه‌کشی» اعلام نشده است.

 

 

 شناسه خبر : 59440 | تاریخ انتشار : ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸ | ارسال توسط : پایگاه خبری تاتر

۲ روز پیش، پنجشنبه
امیر مسعود و میترا این را خواندند
صبا صالحیان و امیرحسین آقایی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره رپرتوار نمایشنامه خوانی گروه تئاتر گیتی i
نصرت پرتوی در حمایت از «رپرتوار نمایشنامه‌خوانی تئاتر گیتی» عنوان کرد: ده نمایشنامه از نویسندگان بسیار خوب | عکس
» نصرت پرتوی در حمایت از «رپرتوار نمایشنامه‌خوانی تئاتر گیتی» عنوان کرد: ده نمایشنامه از نویسندگان بسیار خوب
... دیدن متن »

سایت ایران تئاتر:
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸- شناسه مطلب: ۱۲۵۶۴۵

نصرت پرتوی نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر با نوشتن یادداشتی از برگزاری «رپرتوار نمایشنامه‌خوانی گروه تئاتر گیتی در حمایت از مردم سیل‌زده شهر معمولان، استان لرستان» اعلام حمایت کرد.

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر، در متن یادداشت پرتوی آمده است: چندی قبل خبر بسیار شگفت‌انگیزی را شنیدم که آن خبر شگفت‌انگیز این بود: آقای دکتر روح‌الله جعفری برای کمک به سیل‌زدگان، آوارگان، بی‌خانمان و مظلوم لرستان (معمولان) برپا خواسته و با همیاری برخی از همکاران تئاتری و همدلان، کارِ بس دشواری را به انجام رسانده است که الحق فقط از انسان شریفی چون او برمی‌آید - شیر مادر حلالش باد- من بارها ابتکارات هنرمندانه و کنکاش هنری را تا حد وسواس در کارهای تئاتری او ناظر بوده‌ام.
باری، ده نمایشنامه از نویسندگان بسیار خوب را انتخاب و با همان همیاران تئاتری، روزهای روز کار کرده‌اند تا با رضایت - دکتر جعفری که آسان هم نیست- به روی صحنه ببرند که الحق دست‌مریزاد برای او و همه دست‌اندرکاران که مجاناً چندماه وقت شریفشان را صرف کار بسیار انسانی کرده‌اند.
باری، یکی از آن ده نمایشنامه هم «قصه‌ی طلسم حریر و ماهیگیر» نوشته علی حاتمی به‌کارگردانی خوب عباس جوانمرد که اینجانب نصرت پرتوی هم در نقش «حریر» بازیگر آن نمایشنامه بودم.
خبر شگفت‌انگیز که گفتم، علاوه بر این که آن بی‌خانمان و مظلومان را کمک حالی است، مرا هم از شنیدنش به زندگی دلگرمم کرد، گویی من هم در زحمات آن‌ها شریک بودم.
با احساس بسیار رضایتمندانه از عمل بسیار انسانی اهالی تئاتری؛ نصرت پرتوی- ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹- انتاریو کانادا.۲ روز پیش، پنجشنبه
میترا این را خواند
امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیین افتتاحیه نمایش «خاتون» برگزار می‌شود | عکس
با حضور مسئولان
» آیین افتتاحیه نمایش «خاتون» برگزار می‌شود
... دیدن متن »

آیین افتتاحیه نمایش «خاتون» با گرامیداشت سالگرد شهید مدافع حرم، شهید محمد پورهنگ و با حضور مسئولان فرهنگی پنج‌شنبه (۲۸ شهریور ماه) برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی نمایش «خاتون»، این مراسم با حضور شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آناهیتا شیرودی، رئیس امور فرهنگی هنری شرکت ملی نفت (دختر شهید علی اکبر شیرودی) برپا می‌شود.
همچنین در مراسم افتتاحیه که با بزرگداشت سالگرد شهادت شهید محمد پورهنگ برگزار می شود، خانواده معزز شهیدان مدافع حرم، همسر و دو دختر دو قلوی خردسال شهید محمد پورهنگ و همسر و دختر هفت ساله شهید مشجری حضور خواهند داشت.

مراسم افتتاحیه نمایش ساعت ۲۰، پنج شنبه (۲۸ شهریور ماه) در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران برپا می‌شود.

نمایش «خاتون» به کارگردانی و نویسندگی حسین عالم بخش از ۲۸ شهریور ماه اجرایش را آغاز و تا ۱۹ مهر ماه ادامه خواهد داشت. بازیگران این نمایش عطیه غبیشاوی، فرهاد بشارتی،‌کیمیا ملائی، بهار ارجمند،‌امید زندگانی، علی برجی، منوچهر علی‌پور و ...

این نمایش در سه سال گذشته نیز در تالار اندیشه حوزه هنری و سالن اصلی تئاتر شهر به صحنه رفته و بیش از شصت اجرا داشته و بیش از چهل هزار مخاطب را جذب خود کرده است.

داستان از این قرار است که خرابه معروف شام در کنار قصر سبز یزید،مدتی از رفتن اسراء از شهر می گذرد و مسئولین حکومتی برای خرید آن خرابه به نزد آسیه پیرزن صاحب ویرانه می‌آیند. آریحا دختر کوچکی نصرانی که یتیم است ونزد عمویش یوحنا که تاجر جوانی است به آنجا رفت و آمد داشته و با همبازی خود در حجره ای مشغول به بازی است مامورین حکومت در هنگام حضور در خرابه با حمیده یکی از غساله های شهر که همدم آسیه است و یوحنا برخورد کرده و ...

 علاقه‌مندان برای رزرو بلیت می‌توانند از ساعت ۹ تا ۲۱ با شماره‌های:۹۱ـ۹۳۵۱۰۰۵۹۹۰ تماس بگیرند.

۳ روز پیش، چهارشنبه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در صفِ «کارگاه نمایش» | عکس
نتایج فراخوان رویدادهای اجرایی پژوهشی تئاترشهر در سال ۱۳۹۸ اعلام شد
» در صفِ «کارگاه نمایش»
... دیدن متن »

نتایج نخستین فراخوان رویدادهای اجرایی پژوهشی کارگاه نمایش مجموعه‌ی تئاترشهر مشتمل بر پذیرفته شدگان قطعی و مشروط اعلام شد.

بر مبنای فراخوان منتشر شده توسط واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش در مرداد ۱۳۹۸ جهت اجرای نمایش، برگزاری کارگاه آموزشی، تئاتر جستار و ... در «کارگاه نمایش مجموعه ی تئاتر شهر» در موعد مقرر تعداد ۹۷ پروپوزال و درخواست اجرایی به  تئاتر شهر ارسال شد که پس از بازخوانی و بررسی توسط گروه کارشناسان متشکل از عباس اقسامی، هاجر سعیدی نژاد و امین عظیمی نتایج این روند اعلام شد.

آثار منتخب این فراخوان در قالب های اجرای صحنه ای، تئاتر-جستار، کارگاه آموزشی و گفتار مختصر پس از تکمیل فرآیندهای اجرایی و صدور مجوزهای مربوط به تایید کیفی و بازبینی شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی در «کارگاه نمایش مجموعه ی تئاترشهر» عرضه خواهند شد.

گروه کارشناسی و انتخاب پروپوزال های ارایه شده ، توجه تمامی هنرمندان و متقاضیان را به نکات ذیل جلب می کند :

الف/ضمن سپاس از توجه تمامی هنرمندان و گروه های اجرایی به فراخوان مجموعه ی تئاتر شهر به اطلاع می رساند متاسفانه اغلبِ پروپوزال های ارایه شده ارتباط موضوعی با محورهای چهارگانه ی اعلام شده در فراخوان (تئاتر مستند، تئاتر و تکنولوژی، تئاتر بینارشته ای و مفهوم حضور) نداشته و تنها بازتاب دهنده ی ایده ی اجرایی مستقلی بودند که علیرغم ارزشهای اجرایی و زیبایی شناسانه شان به دلیل فقدان ارتباط با الویت های ذکر شده، از راهیابی به فهرست آثار پذیرفته شده بازماندند.

ب/در بیشتر درخواست های ارایه شده نگاه عمیق و عملگرایانه به مفاهیم پژوهشی قابل مشاهده نبود و واژگان این حوزه تنها به عنوان ِ مستمسکی برای ارایه ی درخواست اجرا مورد استفاده قرار گرفته اند که این امر با اهداف طراحان فراخوان در تضاد بوده است.

ج/ ارایه کنندگان طرح ها و درخواست های پذیرفته شده به صورت مشروط می بایست ظرف یک هفته از زمان اعلام نتایج به ارایه ی حضوری توضیحات تکمیلی در ارتباط با فرم اجرایی و فرآیند دقیق کاری خود اقدام کنند و پس از تایید در این مرحله پذیرش ایشان قطعی می شود.

 اسامی پروپوزال های اولیه ی  پذیرفته شده(بدون الویت) در دو گروه قطعی و مشروط به شرح ذیل است:

 آثار قطعی
۱-     «چگونه اجرا کنیم - یک خودنگاره» اثر سارا فعلی
۲-     «اصل عدم توازی» اثر وحید رهجوی
۳-     «دینید اینچ/ از تاریکی»  اثر فریبرز کریمی
۴-     «آپارتـ/مان» و «گزارش»اثر کیوان سر رشته – محمد خاکساری
۵-     «وی اِی آر» اثر شمیس پورشاهرضایی
۶-     «هملت ماشین اجرا می شود» اثر علیرضا نراقی
۷-     «اینجابودگی» اثر مهتاب شیرانی

 آثار مشروط
۸- «باغ آلبالو: یک مستند پدیدارشناسانه» اثر محمد حق شناس(مشروط)
۹- «مرز واقعیت و حقیقت» اثر بهنام دارابی قانع (مشروط)
۱۰- «بدن در اجراهای دیجیتال» اثر جعفر حجازی (مشروط)
۱۱- «فردایِ شب» اثر جواد اسفندیاری (مشروط)
۱۲- «پسرایران» اثر داود زاهدی (مشروط)
۱۳- «پدیدار شدن وجه پنهان» اثر ساغر حسین پور(مشروط)
۱۴- «... و همیشه پاییز» اثر مهیار جوادیها(مشروط)
۱۵- «سایکو» اثر ماندانا جباری (مشروط)
۱۶- «اجرای یک فیلم نامه» اثر محمدرضا نجفی( مشروط)
۱۷- «رادیو تئاتر» اثر علی بهرامی (مشروط)
۱۸- «هنر» اثر مجتبی عاشوری (مشروط)
۱۹- «آباده» اثر لیلا احمدی (مشروط)
۲۰- «تهران شناسی از پشت فرمان»اثر محمد ابی زاده(مشروط)
۲۱- «موقتا بدون عنوان» اثر احسان شایان فرد (مشروط)
۲۲- «تن های دونده تا مریخ» اثر  احسان شادمانی (مشروط)
۲۳- «پناهگاه» اثر حسین ملکی (مشروط)
۲۴- «آثار موزه ای» اثر رضا شیخ انصاری (مشروط)
۲۵- «ویترین» اثر سودابه صفری(مشروط)
۲۶- «آشغال» اثر صمد آذرخش(مشروط)
 
شایان ذکر است تمامی گروه های پذیرفته شده می بایست جهت پی گیری رویداد اجرایی و پژوهشی خود پس از تهیه و ارایه ی پروپوزال تفصیلی/ تشریحی به واحد ارزیابی هنری مجموعه‌ی تئاتر شهر مراجعه کنند.

۳ روز پیش، چهارشنبه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش گرگ ها i
نمایش «گرگ ها» تا ۴ مهرماه تمدید شد | عکس
» نمایش «گرگ ها» تا ۴ مهرماه تمدید شد
... دیدن متن »

این نمایش که روزهای یکشنبه و دوشنبه به زبان انگلیسی و باقی روزها به زبان فارسی اجرا می شود، تا ۴ مهرماه، ساعت ۱۸ در تالار حافظ تمدید شد.
«گرگ ها» به نویسندگی سارا دلپ، کارگردانی دانیال خجسته و تهیه کنندگی دپارتمان هنرهای نمایشی سفیر گفتمان از چهار شهریور ماه در تالار حافظ اجراى خود را آغاز کرده  است و طى ١٨ اجرا میزبان ١٥٠٠ تماشاچى بوده است.
دانیال خجسته طى یادداشتى بیان کرد:

در مصاحبه ای تصویری از سارا دلپ دیدم که می گفت دورترین اجتماعی را که برای بحث پیرامون مباحث سیاسی آمریکا و مسائل اخلاقی متصور شده تیمی از دختران شانزده هفده ساله دبیرستانی بوده که شنبه ها در حومه شهر براى فوتبال سالنی گرد هم مى آیند.
متن The Wolves که نویسنده اش را در اولین تجربه نمایشنامه نویسی وی در ۲۱ سالگی فاینالیست دریافت جایزه پولیتزر ٢٠١٧ کرد، در ستون های موازی مانند نت های موسیقی نوشته شده بود. چند روزی طول کشید تا قائده خوانش آن را کشف کنم چرا که درگیر همزمانى دیالوگ هایی شدم که نویسنده تاکید داشت مخاطب لزوماً نباید تمامی آن ها را در آن واحد شنیده یا متوجه شود. دختری جوان مانند بازیگران جوان من، که اکثر قریب به اتفاقشان برای اولین بار صحنه را تجربه می کنند، نشانم داد هیچ ملاکی از سابقه گرفته تا جنسیت یا تحصیلات دلیل متقنى بر کیفیت نخواهد بود. بارها در جریان ساخت این اثر با در بسته مواجه شدم؛ مشکلاتی از قبیل پیدا کردن سالن اجرا تا اخذ مجوز و غیره. با این وجود تلاش بی وقفه ی دختران گروهم اجازه نداد حتی لحظه ای دچار تعلل شوم. اطمینان دارم که در سال های آتی هیچ انسانی با هیچ معیاری جز تلاش، قابلیت و لیاقت سنجیده نخواهد شد و معیارهایی مانند جنسیت، قدرت و قومیت، محلی از اعراب نخواهند یافت.

بازیگران این نمایش عبارتند از:
‏‎سمانه نوراللهی، نیوشا نادری، ندا جبرئیلی، تینا پیرویسیان، مائده ایرجی راد، کاملیا حق‌وردیان، پگاه ابراهیمی، گل‌آرا مقدسی، کیمیا شهریه.
‏‎سایر عوامل این نمایش عبارتند از:
‏‎دستیار کارگردان: المیرا شمشیری، طراح صحنه: دانیال خجسته، حامد ستاری، طراح لباس: مریم نور‌محمدی، طراح صدا و موسیقی: فرشاد فزونی، طراح گریم: سامان مه آبادی، طراح نور: محمدرضا رحمتی، طراح حرکت: دانیال خجسته، کاملیا حق وردیان، طراح عروسک: ناهید ریحانی، گرافیک و ساخت تیزر: استودیو مشق، عکاس: کیارش مسیبی، مدیر تبلیغات: مریم شریعتی، روابط عمومی، رسانه و تبلیغات: گروه هنری پژواک.

‏‎این نمایش که روزهای یکشنبه و دوشنبه به زبان انگلیسی و باقی روزها به زبان فارسی اجرا می شود تا ٤ مهر ماه هر روز ساعت ۱۸ به روی صحنه می رود.

‏‎علاقه مندان جهت خرید اینترنتی بلیت این نمایش می توانند به سایت تیوال مراجعه کرده و یا با شماره تلفن ۰۹۳۵۵۶۲۹۸۲۲ تماس بگیرند.

۳ روز پیش، چهارشنبه
مجتبی مهدی زاده و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش به زبان خواب i
آغاز رسمی اجراهای نمایش «به زبان خواب» | عکس
» آغاز رسمی اجراهای نمایش «به زبان خواب»
... دیدن متن »

نمایش «به زبان خواب» به کارگردانی سما موسوی از فردا چهارشنبه (۲۷ شهریور) به صورت محدود و تا ۵ مهر در مجموعه تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود.

این نمایش مستند که آغازگر سومین رپرتوار «عصر تجربه» بود هر روز ساعت ۱۹ میزبان علاقه‌مندان است. دانشجویان نیز با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف ۴۰ درصدی بهره‌مند می‌‌شوند.

«به زبان خواب» نمایشی مستند با موضوع سرگذشت ۲ نویسنده است؛ یکی از چهره‌های معاصر ادبیات فارسی و دیگری از چهره‌های شاخص ادبیات آلمان. یکی در رومانی به دنیا آمده، به آلمان مهاجرت کرده و همچنان در این کشور زندگی می‌کند و دیگری در ایران به دنیا آمده، در ایران زیسته و در این کشور نیز از دنیا رفته است. سیمین دانشور و هرتا مولر ۲ شخصیت اصلی این نمایش هستند.

سما موسوی: پژوهش و کارگردان و مونا احمدی: تدوین متن را برعهده داشته است.
از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به: طراح لباس: نسرین خرمی، طراح پوستر و بروشور: پرناز کریمی، طراح ویدئو پروجکشن: نیما دهقانی، دستیاران: دانا عصاره و سارا عبادی، عکاس: هما ایرانی، طراح گریم: لیدا ایرانی، دستیار کارگردان: حمید وحیدی، منشی صحنه: سلاله رستمی و مشاور امور رسانه: بابک احمدی اشاره کرد.

علاقه‌مندان برای تهیه بلیت‌های تمامی نمایش‌های حاضر در رپرتوار «عصر تجربه» می‌توانند به صفحه مربوطه در سایت تیوال مراجعه کنند.

سایت تیوال  و گروه تبلیغات جارچی بعنوان حامی سومین رپرتوار «عصر تجربه» با گروه‌های حاضر در این دوره همراهی می‌کنند.

۳ روز پیش، چهارشنبه
امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره رپرتوار نمایشنامه خوانی گروه تئاتر گیتی i
محمدعلی کشاورز: روح‌الله جعفری با کارگردانی رپرتوار نمایشنامه‌خوانی به نمایش ایرانی ادای دِین کرد. | عکس
اظهار نظر محمدعلی کشاورز درباره رپرتوار نمایشنامه‌خوانی گروه تئاتر گیتی در حمایت از مردم سیل‌زده شهر معمولان
» محمدعلی کشاورز: روح‌الله جعفری با کارگردانی رپرتوار نمایشنامه‌خوانی به نمایش ایرانی ادای دِین کرد.
... دیدن متن »

سایت هنر آنلاین:
کد خبر: ۱۳۹۷۲۲- ۲۶/۰۶/۱۳۹۸- ۱۰:۵۹:۱۲

به گزارش تیوال به نقل از سرویس تئاتر هنرآنلاین: محمدعلی کشاورز به بهانه برگزاری رپرتوار نمایشنامه‌خوانی گروه تئاتر گیتی در حمایت از مردم سیل‌زده شهر معمولان استان لرستان، یادداشت کوتاهی را در اختیار هنرآنلاین قرار داد که متن آن بدین شرح است:
"از مدتی قبل در جریان بودم که دکتر روح‌الله جعفری قصد دارد برای حمایت از مردم سیل‌زده، رپرتوار نمایشنامه‌خوانی برگزار کند. او به‌همراه تعدادی از هنرمندان خوب تئاتر، ده نمایشنامه ایرانی را به‌مدت ده شب در تماشاخانه سنگلج کار کرد. "لبخند باشکوه آقای گیل" یکی از این ده نمایشنامه است که اکبر رادی آن را نوشته است. کارگردان این نمایش، دکتر رکن‌الدین خسروی بود که آن را در ده پنجاه شمسی در تالار ۲۵ شهریور اجرا کرد. من در این نمایش، نقش "علیقلی‌خان" را بازی کردم.
دکتر جعفری با کارگردانی "رپرتوار نمایشنامه‌خوانی گروه تئاتر گیتی در حمایت از مردم سیل‌زده شهر معمولان، استان لرستان" به نمایش ایرانی ادای دِین کرد و به آن ارج و بها داد. از دید من این کار، کار بسیار جالبی بود که عالی برگزار شد.
همه عواید حاصل از بلیت‌فروشی این رپرتوار به مردم نجیب مصیب‌دیده شهر معمولان اختصاص پیدا کرده که در نوع خود جالب توجه است. باید به دکتر جعفری و هنرمندانی که او را در این رپرتوار همراهی کردند، گفت که شما با انجام این کار خیرخواهانه، کاری کردید کارستان.
خداوند به شما عزیزان، طول عمر توأم با سلامتی بدهد تا بتوانید در انجام کارهای عام‌المنفعه پیش‌قدم باشید."
 

۳ روز پیش، چهارشنبه
امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش گرگ ها i
«گرگ‌ها»؛ وقتی فکر می‌کنی می‌دانی | عکس
» «گرگ‌ها»؛ وقتی فکر می‌کنی می‌دانی
... دیدن متن »

نمایش «گرگ‌ها» نشان می‌دهد چگونه با توهم دانستن ما به بازتولید ایدئولوژی می‌پردازیم؛ سارا دلپ در متنی که هیچ جایش به آمریکا و سیاست‌هایش حمله نمی‌کند نشان می‌دهد ابزار رسانه‌ای چگونه اعتراض را در نطفه خاموش می‌کند.


 چند دختر روی چمن‌های مصنوعی برای مسابقه پیش‌‌رو مشغول گرم‌ کردن می‌شوند؛ آنان حرف می‌زنند، حرف می‌زنند و حرف می‌زنند. حرف‌زدنی که به نظر عموم ما کار زنانه‌ای است؛ حرف زدن‌هایی که پراکنده و از این شاخه به آن شاخه پریدن به حساب می‌آید. به نظر می‌رسد آنان قرار است تصویری  آشنا برای ما بیافرینند؛ همان‌چیزی که از یک جمع زنانه طلب می‌کنیم؛ حرف‌زدن‌های بی‌امان درباره همه چیز، درباره چیزهایی که هیچ نسبتی با هم ندارند و حتی بی‌ارزش می‌نمایند، چیزهایی که تصور می‌کنیم چند دختر در جمع یکدیگر ردوبدل می‌کنند، اما اوضاع آنگونه که تصور می‌کنیم نیست، باید حرف‌ها را الک و سطح را از عمق جدا کنیم.
دخترها قرار است دسته‌ای از «گرگ‌ها» و نه در دایره تصور ما باشند؛ آنان متعلق به نسل خاصی از جامعه هستند که در ایران نیز حی و حاضرند؛ دخترانی که هنوز به هجده‌سالگی نرسیده‌اند و متولد دهه خاصی از تاریخ معاصرند. آنان از هر دری حرف می‌زنند؛ این حرف زدن‌ها محصول جهان باربی و کیم‌ کارداشیان نیست، در دنیای کارداشیان سخنی از سیاست روز نیست؛ «گرگ‌ها» از خِمِرهای سرخ می‌گویند و از وضعیت ابوغریب سخن به میان می‌آورند، آنان درباره جهان امروز خود می‌گویند و آن را به جهان دیروز گره می‌زنند، اما آنان تا چه اندازه از جهان اطراف خود می‌دانند و آگاهی آنان محصول کجاست؟

دانیال خجسته، کارگردان «گرگ‌ها» کلیدی در بروشور نمایش خود گنجانده است و این مطلب قرار است شرحی بر آن کلید باشد؛ کلیدی که به نظر نویسنده «گرگ‌ها» بدون فریاد زدنش از آن در متن یاد کرده است. خجسته نویسنده‌ای جوان را دست‌مایه کار خود قرار می‌دهد که چندان از لحاظ نسلی با قهرمانان متنش اختلافی ندارد؛ سارا دِلَپ تلاش می‌کند آرزوهای دخترانه جهان حال را به تصویر کشد، آنها را بازنمایی کند و برایشان کنشی پدید آورد؛ هرچند از خودمان می‌پرسیم این آرزوها - که در حرف‌ها نهان شده‌اند - برآمده از چه هستند؟

پاسخ را باید در فضای بازسازی شده در نمایش جستجو کرد، چیزی که در متن نیست، اما در اجرا شکل می‌گیرد. هر چند در نمایش زمانی که از نتفلیکس و «بازی تاج و تخت» سخن به میان می‌آید، می‌توان دریافت ما با جهان برآمده از وانموده‌ها روبه‌روییم. نمایش تلاش می‌کند تصویری از یک جهان برآمده از رسانه را نشانمان دهد؛ این رسانه از تابلوهای اطراف زمین آغاز می‌شود تا خبرهایی که دخترها از اطراف کسب می‌کنند و میان خود به اشتراک می‌گذارند؛ آنان متأثر از جهانی‌اند که تحت بمباران اطلاعات است و نمی‌تواند خود را از شر حجم وسیعی از اخبار رها کند؛ دخترها هم از وضعیت رنج می‌برند، آنان چنان متأثر از خبرها هستند که نامی برایشان متصور نمی‌شویم؛ چیزی شبیه در فلان انفجار چند نفر کشته شدند؛ این چند نفر هیچگاه نامی ندارند؛ آنان صرفاً یک عدد هستند از یک تا بی‌نهایت؛ دخترها هم اسمی ندارند و صرفاً عدد هستند؛ شماره ۲ یا شماره ۴۶. این وضعیت پارادوکسیکال، یک وضعیت تقابلی است میان آگاهی و ناآگاهی، اما دخترها چقدر نسبت به این جهان آگاه هستند؟

متن سارا دِلَپ به وضعیت آگاهانه اعتقاد ندارد؛ نویسنده جوان، دنیای دختران جوان آمریکایی را وابسته به رسانه‌ها می‌داند؛ هر چند دخترها نمی‌خواهند وابسته به رسانه‌ها باشند؛ همانند رفتارشان با تبلیغ آب‌پرتغال‌ها، اما آنان در نهایت مصرف‌کننده آب‌پرتغال‌هاند؛ آنان هر چند نمی‌خواهند ابزار بصری جهان رسانه‌ها باشند، اما در کنار دیدن، آنان نیاز به دیده شدن هم دارند؛ این دیده شدن همان نقطه انسانی ماجراست که دختران «گرگ‌ها» را بدل به اشخاصی قابل درک می‌کند. پیشتر گفتم دانیال خجسته کلید ماجرا را در بروشورش قرار داده است و تمام ابعادش را به آن اختصاص داده است؛ او در بروشور در باب تبلیغ آب‌پرتغال از لویی آلتوسر یاد می‌کند. مارکسیست منقد مارکس در باب بازتولید ایدئولوژی از دو مکانیسم یاد می‌کند؛ مکانیسم نخست را از مارکس به عاریه می‌گیرد که در آن نیروهای پلیسی عاملی برای بازتولید ایدئولوژی می‌شود؛ همان چیزی که بلوک شرق برای نیم قرن از آن بهره برد و نتیجه‌اش یک فروپاشی بود؛ در مقابل آلتوسر از مکانیسم دومی یاد می‌کند که هدف نمایش «گرگ‌ها» است.

آلتوسر از «سازوبرگ‌های ایدئولوژیک دولت» استفاده می‌کند که در مقابل نیروی قهریه نظام‌های توتالیتر قرار می‌گیرد؛ در این مکانیسم، نهادهایی چون آموزش و رسانه، بدون رویه فیزیکی سرکوب به بازتولید ایدئولوژی می‌پردازند؛ در این سیستم بمباران اطلاعات هم گنجانده می‌شود؛ اطلاعاتی که شاید به هیچ درد ما نمی‌خورد، اما ما از آنها استفاده می‌کنیم، بدون آنکه کارکردی داشته باشند. در این مکانیسم، قصد مجاب کردن سوژه است که نتیجه‌اش ایجاد کنش‌های مطلوب دولت  و عدم اعتراض است. به دخترها دقت کنیم؛ آنان از وضعیت جهان اطراف خود راضی نیستند، از بمباران خاورمیانه یا سیاست ضدمهاجرتی ترامپ ابراز انزجار می‌کنند و برای مهاجرین مکزیکی ابراز همدردی می‌کنند؛ آنان برای مهاجرین شال‌گردن می‌بافند، اما آنان از زمین فوتبال خود بیرون نمی‌روند؛ همه چیز به همان مستطیل سبزی خلاصه می‌شود که تازه‌جهانی معیوب است؛ دستشویی‌های سیار مخروب نمادی بر این وضعیت است؛ چطور ساکنان جهانی چنین مخروب می‌توانند ناجی مهاجران شوند؟

مارکس بر این باور بود که ایدئولوژی آگاهی کاذب طبقه‌ پرولتاریا درباره‌ روابط تولید است، اما آلتوسر نگاهی به مراتب بدبینانه به ماجرا دارد؛ او از وهم خیالی سوژه می‌گوید و در کتاب «ایدئولوژی و سازوبرگ‌های ایدئولوژیک دولت» خود می‌نویسد «ایدئولوژی، رابطه‌ تخیلی افراد را با شرایط واقعی هستی‌شان بازنمایی می‌کند.» به نظر دخترها در چنین وضعیتی روبه‌رو هستند. خجسته خارج از متن دلپ یک صدای ناشناس قرار داده است که به نظر جملاتی نامرتبط با اجرا را ادا می‌کند، اما این صدا - که چندان با واکنش دخترها مواجه نیست - بدل به همان وهم سوژه می‌شود؛ این وهم است که چنین پایانی برای نمایش رقم می‌زند و اوست که مسیر روایت شده را با عباراتی که محصول بمباران اطلاعات است، هدایت می‌کند. آلتوسر بر این باور است که کارکرد اصلی ایدئولوژی سوژه‌سازی است و برای سوژه‌سازی، ایدئولوژی افراد را به‌مثابه سوژه‌ها مورد خطاب قرار می‌دهد.

جان فسیک، دانشمند حوزه علوم‌انسانی مثال دقیق در این باره دارد؛ در مثال ایدئولوژی مردسالارانه به شیوه‌های فرهنگی و تبلیغاتی زنان را به پوشیدن کفش پاشنه‌بلند فرا می‌خواند؛ زنان با اجابت این دعوت و پوشیدن کفش پاشنه‌بلند برخی از اندام‌های‌شان برجسته می‌شود و با این عمل تبدیل به سوژه‌ جنسی می‌شوند؛ این جذابیت، سوژه را به دو دسته فرادستی و فرودستی تقسیم می‌کند؛ مردان قوی‌تر مرجع این جذابیت‌ها و زنان ضعیف‌تر مفعول این جذابیت‌ها می‌شوند؛ این‌گونه، زن پاشنه‌بلند به پا، به بازتولید نظام ایدئولوژیک مردسالارانه کمک می‌کند و در این بازی سوژه‌ها به نوعی توهم اختیار نیز نائل می‌شوند؛ مثلاً دختری که تصور می‌کند به اختیار خود کفش پاشنه‌بلند می‌خرد و او اکنون فاعل فعل خریدن است!!!

دخترهای دلپ در «گرگ‌ها» می‌خواهند از این بازی بیرون باشند اما آنان جزئی از این بازی می‌شوند و مدام در دام سوژه‌سازی قرار می‌گیرند؛ برای رشد خود وارد رقابت استعدادیاب می‌شوند و نسبت به روابط شخصی خودشان با پسرها دچار مشکل و همین رابطه موجب فروپاشی روابط می‌شود و مشخصاً شماره ۷ را از جریان کنشگری خارج می‌کند. اصلاً فوتبال بازی کردن دخترها در زمین فوتبال نیز خودش بدل به سوژه‌سازی می‌شود. حال این وسط شاید تنها چیزی که می‌تواند در برابر این سوژه‌سازی بایستد، رفتار پایانی دخترهاست؛ جایی که پس از درگذشت شماره ۱۴ در یک سانحه رانندگی آنان تصمیم می‌گیرند که مسابقه دهند و پیروز شوند؛ این تنها فعلیتی است که از سوژه‌سازی نمی‌آید و یک انتخاب است برای بروز ویژگی‌های انسانی، ویژگی‌هایی که ما قرن‌ها با خود حمل و در روزگار امروز کمرنگش کرده‌ایم. آنان می‌روند تا از «گرگ‌ها» باشند؛ آنان می‌خواهند در نهایت دخترانی باشد که فاعلیت را پیش گرفته‌اند!!!

دانیال خجسته در مقام کارگردان چنین فضایی را به خوبی می‌آفریند، هرچند با خواندن متن دلپ می‌توان فهمید کار سختی است. درک جهان تودرتوی زنانه دلپ، نیاز به حوصله و صبر دارد؛ شاید هشت ماه تمرین با بازیگرانی که شغلشان بازیگری نیست، نشان از تلاش برای یک مکاشفه باشد. خجسته قصد کرده است کار ناشدنی را شدنی کند؛ او ناممکن را محتمل کرده است؛ از فضای نمایش در ایران تا اجرایی که برخی روزها به زبان اصلی اجرا می‌شود او بازتولیدی جذاب از نمایشنامه دلپ فراهم می‌کند اما شاید این پرسش مطرح شود که آیا نمایش «گرگ‌ها» هم در دام سوژه‌سازی ایدئولوژی قرار نمی‌گیرد و در فرایندی که فسیک می‌گوید بازتاب نمی‌یابد؟

منبع: خبرگزاری تسنیم، احسان زیورعالم

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میزبانی از علاقه‌مندان تئاتر خیابانی در ایام محرم و صفر | عکس
کانون تئاتر دینی اداره‌کل هنرهای نمایشی برگزار می‌کند
» میزبانی از علاقه‌مندان تئاتر خیابانی در ایام محرم و صفر
... دیدن متن »

کانون تئاتر دینی اداره‌ کل هنرهای نمایشی، ۸ نمایش خیابانی را در قالب نهمین دوره تئاتر صاحبدلان برای اجرا در محوطه تئاترشهر در ایام محرم و صفر معرفی کرد.

 به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، کانون تئاتر دینی این اداره‌کل در ایام محرم و صفر، ۸ نمایش خیابانی را از پنجشنبه ۲۸ شهریور (۱۹ محرم) تا چهارشنبه  ۱۰ مهر (سوم صفر) در محوطه مجموعه تئاتر شهر و در قالب نهمین دوره تئاتر صاحبدلان  اجرا می‌کند.

 اسامی این ۸ نمایش خیابانی که در فاصله ۲۸ شهریور تا ۱۰ مهر هر روز به تناوب در سه نوبت ۱۷، ۱۷:۳۰ و ۱۸ میزبان علاقه‌مندان خواهند بود به شرح زیر است:

 ۱- «هناس» به کارگردانی جلال حسن‌وند
۲- «حر در میان دوزخ و بهشت» به کارگردانی افشین قاسمی
۳- «دهلران پایتخت سونامی» به کارگردانی احمد جعفری
۴- «قهرمان کیست؟» به کارگردانی مارال ایزدبخش
۵- «پ مثل پریدن» به کارگردانی محسن کولیوندی
۶- «قول عاشقی» به کارگردانی جمشید عسگری
۷- «شام آخر» به کارگردانی مرتضی وکیلیان
 ۸- «آب» به کارگردانی سعید دبیحی

نهمین دوره تئاتر صاحبدلان همزمان با ایام سوگورای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش در ایام محرم و صفر در تهران و سایر شهرهای ایران برگزار می‌شود. 

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش میمون i
تئاتر دانشگاهی نفس تئاتر امروز ایران است | عکس
در افتتاحیه نمایش «میمون» عنوان شد:
» تئاتر دانشگاهی نفس تئاتر امروز ایران است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی تئاتر مولوی؛ نمایش «میمون» به کارگردانی و نویسندگی وحید رهجو و حسین ملکی ۲۴ شهریورماه در مرکز تئاتر مولوی با رونمایی از پوستر خود آغاز به کار کرد. نمایش «میمون» که در بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی به روی صحنه رفته بود از ۲۴ شهریورماه تا ۱۰ مهرماه در سالن کوچک مولوی ساعت ۲۰ میزبان مخاطبان خود خواهد بود.

 بر اساس این گزارش در افتتاحیه این نمایش علی اصغر دشتی کارگردان تئاتر با اشاره به همکاری صمیمانه کارگردانان جوان این نمایش برای خلق این اثر اظهار داشت: ساختن و همکاری گروهی در تئاتر دانشگاهی بسیار ارزشمند است و هربار که به تالار مولوی آمده ام از دیدن نمایش های این مجموعه بسیار خوشحال شده ام و این موضوع نشان از این دارد که در این اوضاع نابسمان تئاتر هنوز تئاتر دانشجویی به عنوان نفس تئاتر و فضایی که آدم ها کنار همدیگر برای ساختن وقت می گذارند، همچنان ادامه دارد.

کارگردان نمایش نامبرده در ارتباط با نمایش «میمون» بیان کرد: این نمایش از لحاظ محتوا و موضوعی که دارد بسیار قابل توجه است و همچنین مورد مطالعاتی و مستندی که این نمایش بدان میپردازد در جامعه امروز ایران بسیار حائز اهمیت است. برای خلق این اجرا تلاش پژوهشی گسترده ای انجام شده است تا نمایش میمون بروی صحنه رود.

گفتنی است نمایش «میمون» به بیماری ایدز و چالش های آن در جامعه می پردازد.

علاقمندان می توانند برای دیدن نمایش «میمون» همه روزه -به جز شنبه ها- در ساعت ۲۰:۰ به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به نشانی خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«خورشید کاروان» به برج میلاد رسید/ اجرا از ۱۷ مهر | عکس
در بیست و نهمین سال اجرا؛
» «خورشید کاروان» به برج میلاد رسید/ اجرا از ۱۷ مهر
... دیدن متن »

نمایش «خورشید کاروان» در بیست و نهمین سال اجرای خود، از ۱۷ تا ۲۶ مهرماه سال جاری در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد به صحنه می‌رود.

نمایش «خورشید کاروان» که توسط مهدی متوسلی و بر اساس نمایشنامه «هیهات» اثر زنده‌یاد ابوباسم حیادار نوشته شده، در بیست و نهمین سال اجرای خود، با کارگردانی محمود فرهنگ در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد روی صحنه می‌رود.
این نمایش از ۱۷ تا ۲۶ مهرماه سال جاری اجرا می‌شود.
«خورشید کاروان» اولین بار در سال ۱۳۷۱ و با کارگردانی حسین نورایی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران روی صحنه رفت و از آن زمان تا کنون بیش از ۱۲۰۰ اجرا در تهران و شهرهای مختلف ایران و همچنین کشورهای هلند، انگلستان و امارات اجرا شده است.
«خورشید کاروان» محصول مؤسسه فرهنگی فدک است.

به زودی گروه بازیگران و عوامل این نمایش که با تغییراتی نسبت به اجراهای گذشته همراه است، معرفی می‌شوند.

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش بهار شکنی i
نمایش «بهار شکنی» روی صحنه می‌رود | عکس
در تالار مولوی؛
» نمایش «بهار شکنی» روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

نمایش «بهار شکنی» به نویسندگی محمدحسین معارف و کارگردانی فریبرز کریمی در تالار مولوی (سالن اصلی) اجرا می‌شود.

مونا احمدی، احسان بهلولی، نوید فیاض، پرستو قربانی بازیگران این نمایش هستند که بعد از ارائه این نمایش در بخش تمرین-اجرای سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، به اجرای عمومی رسیده است.

در خلاصه داستان این نمایش می‌خوانیم: «بهار در تلاش است که خاطره‌ی خود را درون ذهن مردی که در حال سقوط در لایه‌های تاریک و عمیق فراموشی‌ست، نگه دارد.»

این اجرا، جدیدترین اثر نمایشی گروه تئاتر بوهمی است که سال گذشته «نقاشی اشر» را در سالن قشقایی تئاتر شهر اجرا کرد و پرفروش‌ترین نمایش سال ۹۷ این سالن شد. «لانه خرگوش»، «دینید اینچ» و «سرزمین‌های شمالی» از دیگر اجراهای این گروه به شمار می‌روند. 


سایر عوامل این اجرا عبارتند از:
مدیر پروژه: ثمین مهاجرانی، دستیار کارگردان: سهیلا ساطع، طراح لباس: نسرین خرمی، طراح صدا و آهنگساز: کسرا پاشایی، طراح گرافیک و تصویرساز: پرناز کریمی، طراح ویدئو: آرمان مقدم، طراح نور: عابس خلقی، عکاس: گلدیس نمازیان، گروه ایده‌پردازی و ساخت تبلیغات: سهند کبیری، محمدباقر کشاورز، پرناز کریمی، محمدرضا مقیمی، مشاور رسانه‌ای: مهسا همتی، دستیار صحنه: درسا خلف‌پور

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید