تیوال تئاتر | اخبار
S3 : 11:08:09
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
همراهی اصناف و اتحادیه‌ها با جشنواره مریوان | عکس
» همراهی اصناف و اتحادیه‌ها با جشنواره مریوان
... دیدن متن »

دیدار دبیر و دبیر اجرایی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با اعضای مجمع امور صنفی، دیگر رویداد این جشنواره در چند روز اخیر است.

در این دیدار فاتح بادپروا، دبیر و حسن‌پور، دبیر اجرایی با تاکید بر اینکه در این جشنواره نگاه ویژه‌ای به موضوع گردشگری وجود دارد، خواستار حمایت اصناف و اتحادیه‌های گوناگون استان کردستان شدند تا با انجام این همکاری‌ها، مردم استان بیش از پیش از مزایای برگزاری جشنواره، بهره‌مند شوند.

این پیشنهاد با استقبال سید عبدالله حسینی، دبیر مجمع امور صنفی رو به رو و قرار شد تمام اتحادیه‌ها و اصناف همانند پاساژ داران، مغازه‌داران، تاکسیرانی و ... درکنار این حرکت فرهنگی قرار بگیرند تا جشنواره از محدوده یک صنف خاص بیرون بیاید و عموم مردم و اصناف، خود را در آن سهیم بدانند.
در همین راستا قرار شد برای سهولت در این مشارکت، از طرف اصناف، کارگروهی برای جشنواره تئاتر خیابانی مریوان راه‌اندازی شود.
علاوه بر این، قرار است نمایش‌هایی که درباره رابطه مردم و اصناف است، از سوی مجمع امور صنفی، حمایت شوند.
لازم به یادآوری است رویکرد جشنواره امسال، موضوع گردشگری و ارتباط و تعامل با مردم است.

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با دبیری فاتح بادپروا یکم تا پنجم شهریور ماه برگزار خواهد شد.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش اژدهای طلایی i
آغاز پیش فروش نمایش «اژدهای طلایی» با تخفیف ویژه ایام پیش فروش | عکس
پیش فروش نمایش «اژدهای طلایی» نوشته رولند شیمِلْفِنیگ به کارگردانی علی پروشانی در تیوال آغاز شد.
» آغاز پیش فروش نمایش «اژدهای طلایی» با تخفیف ویژه ایام پیش فروش
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه، پیش فروش نمایش «اژدهای طلایی» که نوشته رولند شیمِلْفِنیگ و کارگردانی علی پروشانی است، از امروز با تخفیف ویژه ۲۵٪ در سایت تیوال آغاز شد.

در نمایش «اژدهای طلایی» که از چهارم مرداد ماه، ۱۹:۰۰ در سالن دکتر ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه خواهد آمد، (به ترتیب حروف الفبا) حسین امیدی، مرضیه بدرقه، صبا پویشمن، ابراهیم عزیزی، محسن نوری به عنوان بازیگر حضور دارند. سایر عوامل نمایش عبارت از: "مجری طرح و‌مدیر تولید: رها جهانشاهی"، "طراح صحنه: علی پروشانی"، "طراح نور: حمید جلالی"، "طراح لباس و آکسسوار: غزاله غفرانی"، "ویدئو آرت: سیاوش نقش‌بندی"، "طراح موشن: مهرداد ایرانی"، "طراح گرافیک: مجتبی ادیبی"، "عکاس: ضیا صفویان"، "دستیار کارگردان و برنامه ریز: سامان پور سلیمانی"، "گروه کارگردانی: نادر مقدم"، "منشی صحنه: روجا رمضانی"، "مدیر صحنه: مهدی یزدانی"، "ساخت دکور: مصطفی طباطبائی"، "امیرحسین بابائیان"، "دستیار لباس: شهره صمیمی"، "دوخت لباس: حسین پناهی"، "طراحی و ساخت تیزر: میثم زرقانی(گروه هنری Artcut)
،"مدیر تبلیغات: امیر قالیچی"، "پشتیبانی تبلیغات مجازی: رضا صبور"، "اجرای تبلیغات: تئاتر بازها(teatrbazha) و تئاتر مارکت(TheaterMarket)"، "مدیر روابط عمومی و ارتباطات: امیر پارسائیان مهر" هستند.
این نمایش، چند داستان به هم گره خورده است که حول رستورانی چینی، ویتنامی و تایلندی به همین نام اتفاق می‌افتد.
دقیقا در آشپزخانه این رستوران، میان گرمای گازها و دیگها است که آشپز جوان مهاجری که هیچ اوراق هویتی ندارد، دندانش درد میگیرد. ناگهان کسی داستان جیرجیرک را تعریف میکند که به واسطه آمدن سرما گرفتار مورچه ای میشود یا داستان مردی با لباس راه راه
و... پدربزرگ و دختر و پسر جوان. درنهایت داستانها در هم تنیده میشوند تا پرده ای از حقایق جهان اجتماعی مدرن بردارند.
علاقه مندان جهت خرید اینترنتی بلیت می توانند به سایت تیوال  مراجعه نمایند.

صبا صالحیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش در میان آب ها i
نمایش «در میان آب ها» به روی صحنه می رود  | عکس
» نمایش «در میان آب ها» به روی صحنه می رود
... دیدن متن »

نمایش «در میان آب ها» به نویسندگی و کارگردانی سامره رضایی از روز دوشنبه مورخ ۳۱ تیرماه هر شب ساعت ۱۸ در کارگاه نمایش تئاتر شهر به روی صحنه می رود .

به گزارش رسانه این نمایش، نمایش «در میان آب ها»، روایت مستندی است الهام گرفته از زندگی سامره و مجتبی برادرش و هزاران مهاجر افغان دیگر است که در ایران متولد شده اند ولی نه شهروند ایران محسوب می شوند و نه افغانستان و نه هیچ جای دیگر .... پدر و مادر آنها چهل سال پیش به ایران مهاجرت کرده اند و بعد از گذشت چهار دهه فرزندانشان هیچ آینده روشنی در پیش رو ندارند و به ناگزیر برای زندگی بهتر ، تنها راه ممکن را انتخاب می کنند : مهاجرت قاچاق به اروپا ... آنها خود را به دست آب ها می سپارند . آبهای سهمگین دریای مدیترانه.

این نمایش قصه جداییهاست، جدایی فرزند از مادر، خواهر از برادر ... قصه رفتن، خود را سپردن به اعماق اقیانوس ... یا مرگ یا زندگی بهتر در جایی در سرزمینی دیگر ....
سامره رضایی ومجتبی موسوی در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از:
مجری طرح : مهدی پردل ، آهنگساز: افشین عزیزی  ،طراح صدا: حسن شبانکاره  ، طراح نور: پدرام رضوانی ، طراح لباس: سمانه داوودی پارسا  ، دستیار کارگردان و برنامه ریز  : الهام احمدپور ، منشی صحنه: پانیذ شکری ، آرزو خاوری تشکیل می دهند .

گفتنی است، خرید بلیت نمایش «در میان آب ها» به نویسندگی و کارگردانی سامره رضایی که قرار است هر شب ساعت ۱۸ در سالن کارگاه نمایش مجموعه ی تئاتر شهر به روی صحنه برود، بر روی سایت تیوال آغاز شده است .

 

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان یکشنبه ۳۰ تیر به تماشا مینشیند | عکس
عموی عجیب بزرگ کوچیک من
» جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان یکشنبه ۳۰ تیر به تماشا مینشیند
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش کودک و نوجوان «عموی عجیب بزرگ کوچیک من» در هجدهمین شب پویش یک شب یک نمایش یک نویسنده،  میزبان جمشید خانیان نویسنده رمان و نمایشنامه های کودک و نوجوان می شود. 

جمشید خانیان، متولد ۱۳۴۰- آبادان، از نیمهٔ اول دههٔ ۱۳۶۰ با نگارش دو نمایشنامهٔ «یک نیمروز در اتاق بازجویی» و «روی نی‌بندی» و نیز مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه، در حوزهٔ «نوشتن» فعالیت خود را آغاز می‌کند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«حسن بدری برنده خوشبخت یک عدد مزدا ۳»  در تالار حافظ  | عکس
» «حسن بدری برنده خوشبخت یک عدد مزدا ۳» در تالار حافظ
... دیدن متن »

نمایش «حسن بدری برنده خوشبخت یک عدد مزدا ۳» در تالار حافظ روی صحنه می‌رود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی وامور بین‌الملل بنیاد رودکی، نمایش «حسن بدری برنده خوشبخت یک عدد مزدا ۳» به نویسندگی و کارگردانی هامون قاپچی تا پایان مردادماه ساعت ۲۱ در تالار حافظ اجرا می‌شود.
بازیگران این نمایش:  محسن خوینی ها، ماهان خورشیدی، آبتین یاری هستند.
در خلاصه داستان نمایش آمده است: یک کارگاه تولیدی لباس در آستانه شب های سال نو حقوق کارگران خود را پرداخت نمی کند، کارگران این تولیدی بین واقعیت و رویاهاشان معلق هستند و ...

دیگر عوامل اجرای این نمایش ؛ موسیقی: وحید صالحی، طراح و ترکیب صدا: مرال حسین زاده، طراح صحنه: هامون قاپچی، محسن خویینی ها، ویدیو: میثاق بحرالعلومیان، تولید: آرش نیرانداز، طراحی گرافیک: استودیو کارگاه، مریم شریفی، تیزر: محمود فدوی و عکاس: عمید فرجی

علاقه مندان جهت تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب
از فردا و در تماشاخانه سرو انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس
» کتاب "درپی عشق دویدن" نمایشنامه خوانی می شود
... دیدن متن »

سرپرست انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس از برنامه های آینده این انجمن خبر داد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس، محسن سلیمانی فارسانی سرپرست این انجمن گفت:خوشبختانه مجموعه نمایشنامه خوانی های روایت حماسه با بازتاب خوبی ازسوی هنرمندان مواجه شد و این موضوع مارا مصمم تر کرد که باجدیت بیشتری پیگیری کنیم.لذا دوره جدید این نمایشنامه خوانی ها را براساس نمایشنامه های منتشر شده در کتاب درپی عشق دویدن شروع کردیم که از فردا ۳۱ تیرماه آغاز خواهد شد و تا ۸ شهریور ادامه خواهد داشت .

وی افزود: طبق برنامه تنظیمی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس  نمایشنامه "وصله بر سایه های ترک خورده" اثر "محمد رضا آریان فر" به کارگردانی "ساغر صمدی"  از ۳۱تیر الی ۴مرداد ، "من هستم گیلگمش" اثر"سعید تشکری" و کارگردانی "سپیده مرویان" از ۷الی ۱۱مرداد ، "صبح پرواز"به نویسندگی و کارگردانی "ندا ثابتی" از ۱۴ لغایت ۱۸ مرداد ، "لیلی مجنون- مجنون لیلی" اثر "نصرالله قادری" و کارگردانی "محمد هاشم زاده" از ۲۱ تا ۲۵ مرداد ،  "تردست" به نویسندگی و کارگردانی "سیروس همتی" از ۲۸مردادالی۱شهریور و "حدیث راه پر خون" براساس متنی از "عبدالرضا فرید زاده" و کارگردانی "حمید اصغری تتماج" از ۴ تا ۸ مرداد در این تماشاخانه نمایشنامه خوانی خواهند شد.

سلیمانی فارسانی اضافه کرد: به غیر از برنامه های مدون شده نمایشنامه خوانی که به یاری خدا قصد داریم تا انتهای سال جاری آن را به صورت پیوسته و مداوم ادامه دهیم،درصدد تدارک و مقدمات یک نمایش با کیفیت و حرفه ای ویژه ایام محرم درتماشاخانه سرو هستیم که اخبار آن متعاقبا از طریق روابط عمومی انجمن تئاترو انقلاب دفاع مقدس دراختیار اصحاب محترم رسانه قرار خواهد گرفت.
سلیمانی فارسانی همچنین از رایزنی برای انتخاب دبیر هفدهمین دوره جشنواره سراسری تئاترمقاومت خبر داد و گفت :فراخوان جشنواره نیز پس از انتصاب دبیر جشنواره هفدهم دراختیار عموم علاقمندان قرار خواهد گرفت.

هفدهمین جشنواره سراسری تئاترمقاومت سال آینده توسط انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس و با همکاری بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار خواهدشد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«آدم کوچولوی گرسنه»  و «شنل قرمزی» به نیاوران می‎آیند. | عکس
» «آدم کوچولوی گرسنه» و «شنل قرمزی» به نیاوران می‎آیند.
... دیدن متن »

نمایش کودک «آدم کوچولوی گرسنه» و «شنل قرمزی» به کارگردانی فهیمه میرزاحسین،  از ۳۱ تیرماه در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‎رود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، در خلاصه این دو نمایش آمده است: یک روز صبح یک آدم کوچولو از خواب بیدار می‎شود. او گرسنه‎اش است. به آشپزخانه می‎رود ولی چیزی برای خوردن پیدا نمی‎کند. به سوی نانوایی می‎رود و از نانوا نان می‎خواهد ولی چون پول ندارد نانوا بجای پول از او آرد می‎خواهد. آدم کوچولو به راه می‎افتد و از آسیابان آرد می‎خواهد و او به ازای آرد، گندم مطالبه می‎کند و ...

داستان «شنل قرمزی» نیز از این قرار است:
در یک صبح سرد، شنل قرمزی نامه‎ای از مادربزرگش دریافت می‎کند که خبر از سرماخوردگی او می‎دهد. بنابراین دخترک با سبدی از میوه و کیک توت فرنگی و راهی خانه مادربزرگ می‎شود. خانه مادربزرگ خیلی دور است. دخترک باید از جنگل، کوه و رودخانه بگذرد تا به خانه مادربزرگ برسد. در راه گرگی سعی می‎کند شنل قرمزی را گول بزند و ...

عوامل نمایش «آدم کوچولوی گرسنه» و «شنل قرمزی» عبارتند از:  فهیمه میرزاحسین (کارگردان)، سعید وثیق‎نیا (مدیر امور بین‎الملل)، بازیگران: سعیده میرزاحسین، سمانه میرزاحسین، تهیه‎کننده: گروه درخت سیب، موسیقی: سعیده میرزاحسین، دکور: سمانه میرزاحسین.

گفتنی است نمایش کودک «آدم کوچولوی گرسنه» از ۳۱ تیر همه روزه به جز روزهای سه‎شنبه ساعت ۱۸ در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‎رود. علاقمندان می‎توانند جهت تهیه بلیت به سایت تیوال و یا گیشه فرهنگسرا مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ضرورت توجه به نمایشنامه اجتماعی ایرانی | عکس
در مراسم رونمایی نمایشنامه‌های احسان حاجی‌پور مطرح شد:
» ضرورت توجه به نمایشنامه اجتماعی ایرانی
... دیدن متن »

مراسم رونمایی سه‌ نمایشنامه ایرانی به قلم «احسان حاجی‌پور» در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر تهران برگزار شد.

در ابتدای آیین رونمایی نمایشنامه‌‌های "معاشر"، "۳۰دی۹۵" و "گزارش یک مهمانی" که به همت انتشارات آرادمان منتشر شده است، سهیل محزون که اجرای مراسم را هم برعهده داشت، به بررسی کارنامه کاری احسان حاجی‌پور در حوزه تئاتر پرداخت.

سپس حاجی‌پور در سخنانی گفت: دغدغه ایرانی نوشتن و بیان مسائل و اتفاقات روزمره برایم همیشه مهم بوده؛ سبکی که دو نمایش معاشر و ۳۰دی۹۵ در آنها نوشته شده، رئالیسم اجتماعی است و در کل هر سه متن هم در گونه تئاتر اجتماعی قرار می‌گیرند.

او با بیان اینکه این روزها و سال‌ها به تئاتر ترجمه دچار شده‌ایم، افزود: یکی دو دهه پیش، بزرگان ما معتقد بودند به ارزانی نمایشنامه‌نویسی دچار شده‌ایم و امروز باید معتقد بود به فقر نمایشنامه‌نویسی ایرانی مبتلا شده‌ایم. تعداد کسانی که بوم و زادگاه خودشان را بشناسند و برای این جغرافیا بنویسند، بسیار محدود شده است.

این نویسنده و کارگردان تئاتر در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی انتخاب شخصیت‌های نمایش‌هایش نیز گفت: حرف اصلی نمایش‌های من رابطه بین آدم‌هاست، به اشکال مختلف. تمامی آدم‌های نمایش‌های من روزگاری در زندگی‌ام بوده‌اند، با آنها زیست کرده‌ام، در جای جای این اجتماع حضور دارند و حالا به مناسبت‌های گوناگون و برای به وجود آوردن درام و قصه، کنار هم قرار می‌گیرند.

این نویسنده و کارگردان تئاتر ادامه داد: معضلی که این روزها گریبانگیر نمایشنامه‌ نویسی اجتماعی شده، نظارت‌های سلیقه‌ای است. امروز باید بابت انتخاب خوب مدیر شورای نظارت ممنون بود، چراکه حداقل درِ گفت‌وگو را باز نگه داشته و با نگاهی دغدغه‌مند مسائل مربوط به نمایشنامه ایرانی را دنبال می‌کند و سیاست‌های شورای نظارت و ارزشیابی را تغییر داده و بهبود بخشیده است.

حاجی‌پور در ادامه گفت: در این روزگار که سختی‌های فراوانی گریبانگیر انتشار کتاب است و کمترین آن دیگر مسله کاغذ شده، همت یک انتشارات در چاپ سه نمایشنامه ایرانی نشان از نگاه ویژه این نشر به حوزه تئاتر دارد.

در ادامه امید معلم - مدیرمسئول مجله دنیای تصویر، دبیر جشن حافظ و تهیه‌کننده نمایش ۳۰دی۹۵ - در صحبت‌هایی به سابقه همکاری ده ساله خود با احسان حاجی پور اشاره کرد و مهمترین هدفش را برای انتخاب نمایشنامه ۳۰دی۹۵ به عنوان تهیه کننده، هدف‌دار بودن این متن عنوان کرد.

او ادامه داد: متون مختلفی این روزها بر صحنه می‌روند و نوشته می‌شوند اما تکلیف نویسنده با خودش و متن‌اش مشخص نیست. یکی از محاسن نمایشنامه‌های حاجی‌پور، همین مشخص بودن تکلیف نویسنده با خودش و مخاطبش است. او می‌داند که چه می‌خواهد بگوید و آن‌را با بیانی خوب ارائه می‌دهد.

امید معلم دغدغه مسائل اجتماعی را یکی از مشغولیت‌های ذهن حاجی پور دانست که در آثارش هویداست.

عبدالرضا فریدزاده، منتقد قدیمی تئاتر، نیز سخنران بعدی این مراسم بود.

او با اشاره به اینکه سال ۱۳۹۵ نقدی را بر نمایش "معاشر" نوشته و امروز همان نقد در کتاب این نمایشنامه آورده شده است، افزود: آثار احسان حاجی‌پور، روان، شیوا و دغدغه‌مند است. او می‌داند که مشکلات اجتماعی و روابط انسانی را چگونه مطرح کند و من همان زمان هم نوشتم که نمایش معاشر خط قرمزهای مختلفی را در نمایشنامه نویسی ما تغییر داده است.

فریدزاده با اشاره به یادداشتی که بر آخرین اثر احسان حاجی‌پور نوشته است، ادامه داد: در این یادداشت آورده‌ام که باید برای این نویسنده و کارگردان، چهار بار ایستاد و او را تشویق کرد. اول برای شهامت او در طرح معضلات اجتماعی، دوم به‌خاطر ساختارمندی و بافت ظریف نگارش متن‌اش، بار سوم به‌خاطر کارگردانی دقیق درست و کم‌نقص آثارش و بار چهارم به‌خاطر خصلت هنری‌اش.

او‌ اضافه کرد: تعداد دیدارهای من و احسان حاجی پور به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد اما او متواضعانه نقدی را که اتفاقا همه‌اش مثبت نبود، در کتابش چاپ کرد و در اجرای بعدی‌اش نواقص مطرح شده را در متن و اجرا از بین برد. این نشان می‌دهد که او خوی و خصلتی هنرمندانه دارد.

علیرضا بهرامی نیز به‌عنوان مدیر انتشارات آرادمان در سخنانی گفت: چندی پیش جناب بهرام بیضائی در یک مراسم در خارج از کشور، درباره لشگرهای یک‌نفره و نقش آنها در پیشبرد فرهنگی کشور در دهه‌های گذشته سخن گفت. شخصا بر این گمانم که اکنون با توجه به واقعیت‌های موجود و وضعیت نهادهای رسمی و دولتی، بیش از هر زمان دیگری به نقش‌آفرینی لشگرهای تک‌نفره در حوزه‌ فرهنگ و هنر کشور نیاز داریم.

او در پاسخ به پرسشی درباره راه‌های تقویت و گسترش نگارش نمایشنامه‌های ایرانی، گفت: به‌نظرم، محتمل‌ترین راه توفیق، همان سهم‌‌آفرینی تک‌تک افراد است؛ از نویسنده، کارگردان و ناشر تا مخاطب؛ وگرنه در این واویلای اقتصادی و فرهنگی، به‌دنبال نسخه‌ دیگری نباید گشت.

سخنران پایانی این مراسم سید عباس عظیمی - مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت - بود.

او در سخنانی گفت: آشنایی من و احسان حاجی‌پور به زمانی برمی‌گردد که سال‌ها پیش برای پیگیری امور مربوط به «محمود استادمحمد» به مؤسسه می‌آمد و برای من جالب و جای تعجب بود که چطور یک‌نفر که با یک هنرمند نسبت خانوادگی یا خویشاوندی ندارد، این‌طور مجدانه پیگیر وضعیت اوست.

عظیمی در ادامه با اشاره به سابقه همکاری خود با حاجی‌پور از آن زمان، تاکید کرد: ما وظیفه داریم قدردان دوستانی باشیم که برای هنر بومی کشور زحمت می‌کشند.

عزت‌الله رمضانی‌فر (بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما)، سیدمحمد طباطبایی (دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان)، امید بی‌نیاز (روزنامه‌نگار هنری)، شهرام گیل‌آبادی (مدیرعامل خانه تئاتر) و جمعی از هنرمندان تئاتر، ازجمله: جوانه دلشاد، محمدرضا سامیان، پری‌ناز آل آقا، میلاد جباری مولانا، کهبد تاراج، بابک حقی و مازیار رضاخانی، از حاضران در این مراسم بودند.


محمد لهاک (آقای سوبژه) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مشارکت اصناف و اتحادیه‌ها با جشنواره مریوان | عکس
فراخوان مسابقه ایده‌پردازی و نمایشنامه‌نویسی جشنواره تئاتر خیابانی مریوان منتشر شد
» مشارکت اصناف و اتحادیه‌ها با جشنواره مریوان
... دیدن متن »

انتشار فراخوان سراسری مسابقه ایده‌پردازی و نمایشنامه‌نویسی برای فضاهای بیرونی و مشارکت اصناف مختلف در برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، از تازه‌ترین رویدادهای این جشنواره است.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، در متن فراخوان سراسری مسابقه ایده‌پردازی و نمایشنامه‌نویسی برای فضاهای بیرونی، آمده است:

دبیرخانه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در نظر دارد به منظور شناسایی، تقویت و ترویج نمایش‌نامه‌های خیابانی با طرح و ایده فاخرو مورد نیاز جامعه که با ایده‌های خلاقانه و تأثیر گذار همراه باشند و همنچنین معرفی استعدادهای تازه در این حوزه و گسترش دیگر گونه‌های اجرایی مانند تئاتر محیطی، تئاتر شورایی، تئاتر کاربردی و هنرهای اجرایی بینا رشته‌ای و...  مسابقه سراسری ایده‌پردازی و نمایشنامه‌نویسی برای فضاهای بیرونی را برگزار کند.

موضوع مسابقه آزاد و مهلت ارسال آثار تا ۲۰مرداد ۹۸ است.

شرایط و مقررات شرکت در مسابقه به این شرح است:
* پذیرش آثار در نمایشنامه‌نویسی با توجه به اهداف جشنواره به کیفیت، تنوع و نوآوری بستگی دارد.
*   نمایشنامه‌هایی که تا کنون در هیچ یک از مسابقات نمایشنامه‌نویسی و جشنواره‌ای شرکت نکرده باشند و به چاپ نرسیده باشند، در این مسابقه پذیرفته می‌شوند.
*  هر نمایشنامه‌نویس می‌تواند با ارائه حد اکثر سه اثر، متقاضی شرکت در این بخش مسابقه باشد.
* چنانچه در هر مرحله‌ای از انتخاب آثار، مغایرتی با بندهای پیش گفته شده اثبات شود، دبیرخانه جشنواره ، نمایشنامه مورد نظر را از بخش رقابت حذف می‌کند.
* یک اثر برگزیده هیات داوران این بخش در آیین پایانی معرفی می‌شود و به آن جوایزی شامل ، دیپلم افتخار، لوح سپاس و جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

همچنین۱۵ اثر برگزیده به تشخیص هیات داوران برای انتشار معرفی می‌شوند و به چاپ خواهند رسید.
مدارک مورد نیاز :
- ارسال یک  نسخه از هر عنوان نمایشنامه در قالب فایلPDF
- ارسال یک قطعه عکس از نمایشنامه‌نویس به صورت فایل JPEG و خلاصه سوابق وی در فایل Word به نشانی الکترونیکی mariwan.festival@gmail.com

نشانی دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان
کردستان، مریوان، بلوار امام خمینی(ره)، مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دبیرخانه دائمی جـشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان-کد پستی: ۶۶۷۱۷۴۳۱۷۳
تلفن: ۰۸۷۳۴۵۹۳۶۲۵- ۰۸۷۳۴۵۹۴۵۶۷
نمابر: ۰۸۷۳۴۵۹۰۳۶۶- ۰۸۷۳۴۵۹۳۶۲۶
نشانی الکترونیکیmariwan.festival@gmail.com
سایت جشنواره

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معرفی آثار پذیرفته شده دو بخش از جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی | عکس
» معرفی آثار پذیرفته شده دو بخش از جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی
... دیدن متن »

آثار پذیرفته شده بخش نمایش‌های عروسکی سنتی و بخش پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان نوزدهمین دوره جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی معرفی شدند.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، بخش نمایش‌های عروسکی سنتی با عنوان یادواره استاد کاکا محمد شیرازی برگزار می‌شود که ۹ اثر برای اجرا در آن انتخاب شده‌اند.
همچنین در بخش پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان که با عنوان بخش ویژه استاد هنگامه مفید در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی برگزار می‌شود در مجموع ۳۰ اثر به جشنواره راه یافته که ۴ اثر جهت اجرا در شهر کاشان که یکی از میزبان‌های جشنواره است، انتخاب شده‌اند.
افسانه زمانی، هادی عامل و مهدی صفاری‌نژاد اعضای هیات انتخاب این دو بخش از جشنواره هستند.

اسامی آثار بخش نمایش‌های عروسکی سنتی:

۱)نمایش «پهلوان کچل»  به نویسندگی و کارگردانی عباس نجاری از جزیره کیش
۲) نمایش «پهلوان کچل ۱۸ عیاری» نوشته سجاد طهماسبی به کارگردانی علی محمدی از تهران
۳) نمایش «جی جی بی جی»  به کارگردانی علیرضا حیدرپور از شیراز
۴) نمایش «سعدی نامه» به نویسندگی و کارگردانی افشین قاسمی از تهران(مشروط)
۵) نمایش «سلیم خان در بارگاه مبارک» به نویسندگی و کارگردانی حسین ربیعی از شهرری
۶) نمایش «کُری ،(اسب سلیم خان)» به نویسندگی و کارگردانی صفرعلی محمدزاده از تهران
۷) نمایش «مقصر کیه؟» به نویسندگی و کارگردانی شراره یوسفی از کرج
۸) نمایش «ممنوع» نوشته سوسن هاشمی  و کارگردانی ساسان مهرپویان از تهران
۹) نمایش «لحاف ننه سرما» به نویسندگی و کارگردانی علی جباری از تهران
اسامی آثار پذیرفته شده بخش پاتوق نمایش های سنتی کودک و نوجوان:
۱) نمایش آیینی «آق قویون» نویسنده استاد عموزاده مائده حسن زاده از تبریز
۲) نمایش «دختر قهرمان و میر نوروزی» به نویسندگی و کارگردانی هرش آرمند از تهران
۳) نمایش «قصه بخت» نوشته داوود فتحعلی بیگی به کارگردانی سپیده معصومی نسب از تهران
۴) نمایش «یاقوت صندل باز» نوشته ترانه رحیمی به کارگردانی سیدپیمان یاقوتی  از تهران
۵) شبیه خوانی «خاتم دزدی از حضرت سلیمان» نوشته میر عزا با شبیه گردانی امین عسکری مهرآبادی از اراک (مشروط)
۶) شبیه خوانی «سلیمان و فرمانروایی بر حیوانات» نوشته میر عزا با شبیه گردانی امیر سلیمانی مقدم از تهران
۷) شبیه خوانی «علی (ع) در احد» نوشته میرعزا با شبیه گردانی مجید خسروآبادی از تهران(مشروط)
۸) نقل «بانو گشسب» با اجرای  بهار فهرستی از تهران
۹) نقل «بانو گشسب» بر گرفته از طومار نقالان با اجرای نیوشا تنگسیری از بوشهر
۱۰) نقل «بیژن و گرگین» برگرفته از شاهنامه با اجرای  نیایش تنگسیری از بوشهر
۱۱) نقل «پادشاهی ایرج» برگرفته از شاهنامه با اجرای مارال برین از فیروز کوه
۱۲) نقل «تولد زال» نویسنده مرجان صادقی نایینی با اجرای روشا ثابت از تهران
۱۳) نقل «دستان و سیمرغ» برگرفته از شاهنامه با اجرای  آرش ملکی وند از بوشهر
۱۴) نقل «رزم رستم و اسفندیار» از طومار مرشد ترابی با اجرای  محمد حسین پاسیار از  کاشان              
۱۵) نقل« زال و رودابه» با اجرای  روزا زندی صدر از اهواز
۱۶) نقل «ماه درچاه» نوشته  رضا عیسی آبادی با اجرای آرمین عیسی آبادی از تهران
۱۷) نقل «مهرنامه» با اجرای حسین حق پرست از مشهد
۱۸) نقل «نبرد رخش باشیر» تنظیم: حورا تیلا با اجرای آتنا عمادی از آبادان
۱۹) نقل «نبرد سهراب و بانو گشسب» از طومار مرشد ترابی با اجرای آوا فیاضی از تهران
 ۲۰) نقل «داستان پادشاهی هوشنگ» به سرپرستی بیژن حیدری – فرید غلامی با اجرای آندیا حیدری از کرمانشاه(مشروط)
۲۱) نقل «کیومرث» به سرپرستی سارا عباسپور با اجرای ملینا کامرای از تهران
۲۲) نقل «رستم و اشکبوس کشانی» با اجرای ساینا لشنی از اهواز
۲۳) نقل «رستم و پولادوند» با اجرای علیرضا متشفع از اهواز
۲۴) نقل «نبرد رستم و سهراب» برگفته از شاهنامه با اجرای المیرا موری از شوشتر
۲۵) نقل«هفت خان رستم – موسیقی» با اجرای بهاره جهاندوست از تهران
۲۶) قصه گویی «دشت خورشید» با اجرای  مهدی ملکی از تهران

اسامی آثار بخش پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان جهت اجرا در کاشان

۱)نقل«زال و سیمرغ» از طومار مرشد ترابی با اجرای محمد امین آزاد منش از کاشان
۲) نقل«سهراب و گردآفرید» با اجرای زهرا سادات خوشکام از کاشان
۳) نقل«گردآفرید» از طومار مرشد ترابی با اجرای زینب شاهمیری از کاشان
۴) نقل«رستم و اشکبوس» از طومار مرشد ترابی با اجرای محمد یاوری از کاشان

نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از ۱۹ تا ۲۶ مردادماه به دبیری داود فتحعلی بیگی در تهران و کاشان برگزار می‌شود.

آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به جشنواره در سایت IRAN-TT.IR  ، صفحه اینستاگرام Traditional.theater.festival و نیز کانال تلگرامی t.me/traditionalfestival  در دسترس قرار دارد.


۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش لولیتا نسخه‌ی ۱۲ i
«لولیتا نسخه‌ ۱۲» به صحنه رفت | عکس
» «لولیتا نسخه‌ ۱۲» به صحنه رفت
... دیدن متن »

نمایش «لولیتا نسخه‌ ۱۲» به کارگردانی بهنام احمدی اجرای عمومی خود را در سالن شماره یک تماشاخانه سپند آغاز کرد.

نمایش «لولیتا نسخه‌ ۱۲» نوشته فرشاد جعفری است که با دراماتورژی و کارگردانی بهنام احمدی و تهیه کنندگی شهاب بهزادی، اجرای عمومی خود را در سالن شماره یک تماشاخانه سپند آغاز کرد.

این اثر نمایشی ساعت ۱۸:۳۰ به صحنه می‌رود.

در نمایش «لولیتا نسخه ۱۲» کتایون سالکی، مهدی شاهدی، فرزانه زینتی و الهه اکبری به ایفای نقش می‌پردازند.
مژده رنجبر دستیار کارگردان، طاهر نیکخواه ابیانه طراح صحنه، لباس و آکس‌سوآر، امین مانیان آهنگساز، آرتا میرآفتابی مدیر صحنه، صبا کسمایی طراح نور، سمیه فراهانی طراح گریم، سیاوش تصاعدیان طراح گرافیک، آرش پاشایی ساخت دکور، محمد سخن‌ور و بهنام احمدی ویدئوآرت و تیزر و کیارش مسیبی عکاس عوامل نمایش «لولیتا نسخه‌ ۱۲» را تشکیل می‌دهند.

۲ روز پیش، شنبه
نیلوفر ثانی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشی با موضوع تعطیلی برنامه نود و عادل فردوسی پور
» "علیه من شهادت نده۹۰" در تماشاخانه سپند روی صحنه می رود
... دیدن متن »

حسین حیدری پور با "علیه من شهادت نده ۹۰"به دوری عادل فردوسی پور و حذف برنامه نود به صحنه تئاتر برمی گردد.

به گزارش روابط عمومی؛ حسین حیدری پور نمایش" علیه من شهادت نده ۹۰"را به نویسندگی آرمان طیران از اواسط مرداد ماه در تماشاخانه سپند روی صحنه می برد که این نمایش به دوری عادل فردوسی پور از تلویزیون و حذف برنامه نود از زاویه ای متفاوت می پردازد.

حیدری پور که پیش از این نمایش "چه می کنه این! عادل فردوسی پور" را در سال ۹۴ در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه برده؛ واکاوی و آسیب شناسی فوتبال  را از چندین جهت و زاویه مختلف در این نمایش بررسی می کند و تعطیلی برنامه نود را بعد از بیست سال یکی از دلایل روی صحنه بردن این نمایش می داند.

حسین حیدری پور، پیش از این نمایش های "خرس"، "دو پرس روزگار تلخ "، "صد سال پیش از تنهایی ما"، "ابریشم و آتش"، "مسیحا" و...را روی صحنه برده است.

نمایش" علیه من شهادت نده ۹۰" به کارگردانی حسین حیدری پور از اواسط مرداد ماه در تماشاخانه سپند روی صحنه می رود.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش اتینا i
«اتینا» به مهرگان می رود  | عکس
» «اتینا» به مهرگان می رود
... دیدن متن »

نمایش «اتینا» به نویسندگی رسول کاهانی و کارگردانی حسین دِیردار به تماشاخانه مهرگان می رود .

حسین دِیردار، کارگردان نمایش «اتینا» اثری به قلم رسول کاهانی به تهیه کنندگی محمدرضا یوسف زاده و محدثه کاظمی را در تماشاخانه مهرگان به روی صحنه خواهد برد.

وی که فارغ التحصیل رشته کارگردانی تئاتر است در کارنامه‌ی کاری خود همکاری با محمد مهدی عسگر پور، محمد حسین لطیفی، همایون اسدی، مسعود اطیابی، آرش معیریان، راما قویدل، جواد افشار، هادی مقدم دوست ، سیامک صرافت، احمد کاوری، بهرنگ توفیقی و ... را داشته و دومین تجربه کارگردانی تئاتر خود را تابستان سال جاری در سالن مهرگان به روی صحنه می برد.
از دیگر عوامل می توان به عطیه کاظمی ( مدیر تولید )، شروین بختیاری (انتخاب موسیقی) ،حسین بنیاد( دستیار اول کارگردان و برنامه ریز) ،سهیلا اکبرزاده . عرفان شمس(دستیاران کارگردان)، سارا حدادی ( مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه ای و تبلیغات - you studio ) اشاره کرد .

بازیگران این اثر نمایشی متعاقبا اعلام خواهند شد .


۲ روز پیش، شنبه
نیلوفر ثانی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مرغ دریایی من i
پوستر رسمی نمایش «مرغ دریایی من» رونمایی شد | عکس
با طراحی سینا افشار
» پوستر رسمی نمایش «مرغ دریایی من» رونمایی شد
... دیدن متن »

پوستر نمایش «مرغ دریایی من» تازه ترین اثر نمایشی کیومرث مرادی رونمایی شد.

پوستر نمایش «مرغ دریایی من» به نویسندگی و کارگردانی کیومرث مرادی (بر اساس نمایشنامه مرغ دریایی آنتوان چخوف) با طراحی سینا افشار در آستانه شروع اجرا در تماشاخانه ایرانشهر رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی نمایش، «مرغ دریایی من» از یکم مردادماه، ساعت ۲۱ در تماشاخانه ایرانشهر - سالن استاد سمندریان به روی صحنه خواهد رفت و چهره هایی همچون شبنم مقدمی و امیرحسین فتحی در این اثر نمایشی حضور دارند.
زهرا بهروزمنش، رضا داودوندی، پانته آ قدیریان، وحید رزاقی، آرمیتا فروزنده، محمد مسگری، محیا صدرزاده، محمد حبیبی و بهزاد خلج دیگر بازیگران این اثر نمایشی هستند.

دیگر عوامل این نمایش عبارت‌اند از:
مجری طرح: محمد قدس، طراح صحنه: سیامک احصایی، طراحی و مهندسی صدا: آیدین الفت، طراح لباس: گلناز گلشن، طراح گریم: لعیا خرامان، طراح موسیقی: فرشاد فزونی، طراح جلوه های بصری: فراز اسکندری، طراح حرکت: سوده اسدی، گروه کارگردانی: سینا راستگو، غزال کشوری، آزیتا ابریشمی موحد، محمدحسین هادی، دستیارلباس: مریم پوراحمدی، دوخت لباس: زهرا بهرامی، فریبا داویجانی، دستیار طراح صحنه: افسانه پلویی، فنی مهندسی: محمدرضا پناهی، سرپرست ساخت واجرای دکور: علیرضا پناهی، تیم اجرا: وحید وطن دوست، شهریار پیر محمدی، رمضان بخته ای، رسول نبیی، طراح گرافیک: سینا افشار، ساخت تیزر: امیر افشار، روابط عمومی و تبلیغات: علی ژیان، عکاس: ساینا قادری، پریچهر ژیان، تبلیغات مجازی: گروه جارچی، تولید تازه کمپانی تئاتر امید ایران

گفتنی است با توجه به استقبال مخاطبین از پیش‌فروش بلیت‌های این نمایش، پیش‌فروش بلیت روزهای جدید با تخفیف ویژه هم‌اکنون در سایت تیوال آغازشده است.

۲ روز پیش، شنبه
نیلوفر ثانی این را خواند
علی ژیان و محمد لهاک (آقای سوبژه) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراهانی و فتحعلی بیگی از «اوستاد نوروز پینه دوز» می گویند | عکس
نمایشنامه صد ساله و دوشنبه های نقد تئاتر
» فراهانی و فتحعلی بیگی از «اوستاد نوروز پینه دوز» می گویند
... دیدن متن »

نقد و بررسی نمایش «اوستاد نوروز پینه دوز» نوشته «میرزا احمدخان کمال‌الوزاره محمودی»و کارگردانی «رحمت امینی»و رونمایی از چاپ تازه این نمایشنامه پس از یکصد سال، دوشنبه سی و یکم تیرماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار خواهد شد.

در مراسم رونمایی؛ بهزاد فراهانی و داود فتحعلی بیگی دو تن از هنرمندان حوزه تئاتر ملی حاضر خواهند بود و درباره این متن سخنرانی خواهند کرد.همچنین در این نشست رضا آشفته و جواد روشن دو تن از اعضای کانون ملی منتقدان تئاتر ایران درباره این نمایشنامه و اجرای رحمت امینی از این متن نقد و نظرشان را اعلام می کنند.

رحمت امینی، نمایش‌نامه‌نویس، کارگردان و استادیار دانشگاه تهران پس از تجربه‌های اخیرش ،نمایش‌های «جیجک علیشاه» نوشته ذبیح بهروز و «جعفرخان از فرنگ برگشته» نوشته حسن مقدم این بار با نمایش «اوستاد نوروز پینه دوز» که صد‌سال پیش برای نخستین بار منتشر شده است، در تالار قشقایی تئاتر شهر حضور دارد.

«اوستاد ‌نوروز پینه‌دوز»به سال ۱۲۹۸ توسط میرزا احمدخان کمال‌الوزاره محمودی به رشته تحریر در‌آمده، توسط حامد مکملی بازنویسی شده و با کارگردانی رحمت امینی از ۹ تیرماه ۱۳۹۸ در سالن قشقایی مجموعه تئاتر‌شهر اجرای خودرا آغاز کرده است.

این نمایش داستان استاد‌نوروز ،پینه‌دوز فقیری است که علی‌رغم داشتن دو همسر، با دیدن زنی زیبا، مجدداً هوس ازدواج می‌کند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کند.

جلسه نقد و بررسی و رونمایی از نمایشنامه از ساعت ۱۷:۳۰ آغاز می شود و ورود برای علاقمندان آزاد است.

۲ روز پیش، شنبه
امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رودابه حمزه ای مهمان نمایش
» رودابه حمزه ای مهمان نمایش "عموی عجیب بزرگ کوچیک من"
... دیدن متن »

 نمایش "عموی عجیب بزرگ کوچیک من" در شانزدهمین شب  پویش یک شب یک نمایش یک نویسنده،  میزبان رودابه حمزه ای نویسنده و مترجم شناخته شده می شود.

بازیگران نمایش عبارتند از: مریم آشوری، ماهک فتاح پور، ناصر آویژه، مهرداد باقری، شاهین گلکار، محمد اله دادی، سبا سلیمانی، رها آویژه

نمایش "عموی عجیب بزرگ کوچیک من" به نویسندگی گیتا داودی و کارگردانی ناصر آویژه تا ۳۱ مرداد در  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (سالن بوستان) ساعت ۱۸:۳۰ به روی صحنه می رود.

۴ روز پیش، پنجشنبه
رویا کاظمی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مثبت فکر کن i
نمایش « مثبت فکر کن » بازیگران خود را شناخت. | عکس
بازیگران «مثبت فکر کن» تکمیل شدند
» نمایش « مثبت فکر کن » بازیگران خود را شناخت.
... دیدن متن »

با انتخاب شدن “سیاوش مفیدی” و"شیما ملکی" فهرست بازیگران « مثبت فکر کن » کامل شد.
«مثبت فکر کن»به نویسندگی و کارگردانی علی دهبان با تکمیل گروه بازیگران، آماده اجرا می‌شود.

 به گزارش روابط عمومی ، سیاوش مفیدی و شیما ملکیان دیگر بازیگران نمایش «مثبت فکر کن»هستند که از ۶ مرداد ماه در تئاتر هامون روی صحنه می رود.

پیش از این، حضور سوسن پرور و سامان دارابی در «مثبت فکر کن»اعلام شده بود.نمایش «مثبت فکر کن»به نویسندگی و کارگردانی علی دهبان و تهیه کنندگی احمد شیرازی مهر، از ۶ مرداد ماه ساعت ۲۱ در تئاتر هامون به روی صحنه می رود.

در خلاصه نمایش «مثبت فکر کن» آمده است: امروز بهترین روز زندگیمون شد... یهویی‌آ...

شرکت توسعه سرمایه سبزینه هامون حامی این اثر نمایشی است.

سایر عوامل این نمایش عبارتند از:مجری طرح: خیام وقارکشانی،مدیر تولید: حافظ وقارکاشانی،طراح صحنه: سینا ییلاق‌بیگی،طراح گرافیک: مریم برادران،طراح تیزر: بهرام رامه،دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: امیرحسین عشق‌آبادی،منشی صحنه: امیرحسین نبوی،مدیر روابط عمومی: مریم رودبارانی،مسئول تبلیغات مجازی: سید صادق سیادت،عکاس: نیلوفر جوانشیر و سارا ثقفی

۴ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش کرونوس i
نمایش کرونوس به شدت شبیه وضعیت فعلی است/سانتی مانتالیسم در سینما فراگیر شده | عکس
» نمایش کرونوس به شدت شبیه وضعیت فعلی است/سانتی مانتالیسم در سینما فراگیر شده
... دیدن متن »

رها حاجی زینل بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص حضور خود در نمایش "کرونوس" گفت: ما به مدت یکسال درگیر پیش تولید این نمایش با نامی دیگر «هرمافرودیت» بودیم، اما با نام و مضمون اثر از سوی شورای ارزشیابی تئاتر مخالفت شد و این نمایش در انتها به اثری با نام کرونوس منجر شد. طی این مدت پیش تولید ابتدا به امر قرار بود که من کارگردانی نمایش را بر عهده داشته باشم.

وی در همین راستا ادامه داد: در ابتدا قرار بود شخصیت اول مرد و زن نمایش کرونوس از میان چهره‌های مطرح تئاتر انتخاب شوند، اما به دلیل دستمزد‌های بسیار بالای آن‌ها تصمیم به تغییر در چیدمان اثر گرفتیم، علی صفری به عنوان نویسنده تصمیم به کارگردانی اثر گرفت و من که بعد از آشویتس زنان روی صحنه تئاتر نبودم، بنا به تصمیم گروهی به عنوان نقش اول زن این نمایش به ایفای نقش پرداختم.

بازیگر فیلم سینمایی "خفه گی" درباره ایفای تک نقش زن در نمایشی خشن اظهار کرد: از نظر من هنر بازیگری در تئاتر دارای نقش‌های بسیار سخت‌تری از سینمای امروز ایران است، سینمای امروز کمی روایت‌گونه و معطوف به ملودرام‌های آپارتمانی و ساده‌تر است، اما در تئاتر نقش‌ها به شدت بازیگر را به چالش می‌کشانند که در کرونوس نقطه اوج این چالش را تجربه کردم، به نوعی باید بگویم هنوز کمی در تئاتر جسارت باقی مانده است.

وی افزود: برای من همیشه بازی در تئاتر خاص بوده و به شخصه نقش‌های سخت را با آغوش باز می‌پذیرم، حضور صحنه‌ای در تئاتر جذابیت زیادی دارد که یکی از آن‌ها حفظ انرژی و کاراکتر در طی سی شب اجرا است، نقشی که می‌تواند هر روز نسبت به روز گذشته به بلوغ رسیده و پخته شود، در مورد کرونوس هم سختی نقش "ایلای" برایم شیرین بود و البته که جمع مردانه اثر و فشار کاراکتر‌های شکارچی مرد در داستان این شیرینی را با چالشی جالب مواجه می‌کرد.

بازیگر سریال "نهنگ آبی" مضمون نمایش کرونوس را روایتی تازه در تئاتر ایران خواند و اذعان کرد: خشونت عنصر اصلی نمایشنامه کرونوس است، خشونتی که گاه بیرونی و گاهاً از درون شخصیت‌ها بروز پیدا می‌کند، شخصیت‌های مرد شکارچی داستان به شدت خشن بوده و برای زندگی و بقا دست به هر کاری می‌زنند، شاید بهتر است بگویم من هم جزو یکی از بازیگران مرد نمایش کرونوس هستم، البته قصد لو دادن داستان را ندارم.

وی ادامه داد: حال با این نگاه یعنی وقتی من زنی را با رفتار‌های مردانه بازی می‌کردم، همه چیز تغییر می‌کرد، زیرا من هم به اندازه تمامی کاراکتر‌های مرد این اثر باید خشن می‌بودم.

بازیگر نمایش "آشویتس زنان" درباره دلیل کم کاری خود در عرصه بازیگری اضافه کرد: یکی از دلایل اصلی کم کاری من نداشتن فیلمنامه و نمایشنامه خوب است، طی این سال‌ها شاهد باز اجرای بسیاری از متون تکراری خارجی هستیم و این اتفاق من را ناامید می‌کند، مسئله وقتی بدتر می‌شود که بازیگران قدیمی و چهره ما هم بدون معطلی سراغ متن‌های دم دستی و راحت می‌روند.

وی در همین رابطه تاکید کرد: اتفاق دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که در اکثریت گروه‌های تئاتری جا افتاده که برای فروش اثر حتما باید از سلبریتی‌ها و چهره‌ها استفاده کرد و همین عاملی می‌شود که سراغ من و بازیگرانی همچون من نروند، امروز همه چیز در تئاتر فروش و گیشه شده و همین دلیل اصلی کم کاری بازیگران جوان و حتی پیشکسوتان خوب تئاتر است.

بازیگر نمایش "هجوم" نبود متون تازه در تئاتر را معضلی بزرگ خواند و اضافه کرد: مشکل دیگری که وجود دارد این است که هنرمندان جوان ما هم سریعاً سراغ متون تکراری و خارجی می‌روند، در حوزه سینما هم فیلمنامه خوب نداریم و متاسفانه بازیگران توانمند خودمان را در آثاری با فیلمنامه‌های بسیار ضعیف می‌بینیم، این اتفاق البته درد دل نه تنها من بلکه بسیاری از بازیگران سینما و تئاتر است.

وی درباره بروز و ضهور سانتی مانتالیسم در سینما افزود: متاسفانه سینما و تئاتر در انتخاب بازیگر به شدت درگیر ظواهر شده و شاید آخرین المان انتخاب بازیگر توسط کارگردانان کیفیت بازی است، متاسفانه ظاهر تمام دلیل انتخاب بازیگران سینما شده و ماحصل این نوع انتخاب‌ها را به خوبی می‌توان هر روز بر پرده سینما مشاهده کرد.

بازیگر نمایش "مربع" درباره همکاری مجدد خود با فریدون جیرانی گفت: همکاری با فریدون جیرانی همیشه برای من مثل کلاس آموزش است، همیشه سرم بالاست که فریدون جیرانی به من اعتماد کرد و به نوعی مهمترین حضور سینمایی ام کنار وی رقم خورد، وقتی جلوی دوربین وی قرار می‌گیرم با تمام وجود به ایفای نقش می‌پردازم، ارادت من به جیرانی تا حدی است که حتی یک تک پلان ساده را هم برای وی بازی می‌کنم، از نظر من جیرانی از جمله کارگردانان سالم سینمای ایران است که به خوبی و بر اساس کیفیت بازیگری بازیگران خود را انتخاب می‌کند.

وی با اشاره به بی توجهی کارگردانان سینما به تئاتر اضافه کرد: از نظر من کارگردانان سینما خودشان و یا دستیاران می‌توانند با یک جستجوی ساده در تئاتر بهترین بازیگران را کشف کنند، اما نمی‌دانم چرا هیچ اراده‌ای وجود ندارد و همه بازیگران از طریقی دیگر انتخاب می‌شوند، البته همیشه این طریق نادرست و اشتباه نیست، اما قطعاً برآورد آن طی سال‌های گذشته برآورد مثبتی نبوده است.

بازیگر نمایش "آخرین نبرد" درباره دلیل علاقه خود به بازیگری با وجود پشت سر گذاشتن تمام مشکلات آن افزود: وقتی شما به یک نقشی که صرفاً روی کاغذ نوشته شده جان می‌دهید هیجان انگیز است، اینکه در جایگاه افراد و انسان‌های مختلف چالش‌ها و دغدغه‌های تازه‌ای را تجربه می‌کنید بدیع است و من شاید در ابتدا به این دلیل علاقمند به بازیگری هستم.

بازیگر سریال مرگ تدریجی یک رویا درباره فعالیت‌های آتی خود در عرصه تئاتر اظهار کرد: علی صفری نمایشی را تحت عنوان فرمالیته آماده اجرا دارد که متاسفانه به دلایل مالی فعلاً روی صحنه نرفته است، این نمایش از حضور بازیگران جوان و اکثراً دانشجو تشکیل شده و به همین خاطر شاید کمی مورد بی مهری قرار گرفته است. علاوه بر این اثر، نمایش مربع را از گروه تئاتر سه گانه در برنامه داریم که به امید خدا مذاکرات آن برای اجرا در تماشاخانه ایرانشهر در حال وقوع است.

حاجی زینل در همین رابطه اضافه کرد: علاوه بر این در زمان اجرای نمایش کرونوس چند پیشنهاد بازی در سینما و تلویزیون داشتم که فعلاً در حد صحبت‌های اولیه هست و هنوز چیزی قطعی نشده است، اما در عرصه تئاتر اجرای دو نمایش فرمالیته و مربع بعد از استراحتی کوتاه قطعی است.

انتهای پیام

۵ روز پیش، چهارشنبه
علی صفری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد | عکس
فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی‌مرند منتشر شد.
» فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، فراخوان سی ‌و‌ هشتمین جشنواره‌ بین‌المللی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تئاتر فجر منتشر شد. این جشنواره از ۱۲  تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ به دبیری نادر برهانی‌مرند و توسط اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و انستیتو بین‌المللی تئاتر (ITI) برگزار می‌شود.

سی‌ و ‌هشتمین جشنواره‌ بین‌المللی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تئاتر فجر در بخش‌های نمایش‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صحنه‌‌‌ای، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی و بخش به علاوه فجر برگزار می‌شود.

۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رونمایی از سه‌نمایشنامه ایرانی در تئاتر شهر | عکس
آیین رونمایی از سه نمایشنامه ایرانی عصر پنجشنبه در مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.
» رونمایی از سه‌نمایشنامه ایرانی در تئاتر شهر
... دیدن متن »

«معاشر»، «۳۰ دی ۹۵» و «گزارش یک مهمانی» نام نمایشنامه‌هایی به قلم احسان حاجی‌پور، نویسنده و کارگردان تئاتر است که در قالب ۳ کتاب مجزا به‌تازگی از سوی انتشارات آرادمان منتشر شده‌اند.

حاجی‌پور هر سه این نمایشنامه‌ها را پیش‌تر به صحنه برده است. آخرین آنها نمایش «۳۰ دی ۹۵» بود که بهمن و اسفندماه سال گذشته در تهران روی صحنه رفت. سام درخشانی، بازیگر سینما و تلویزیون، در این نمایش، نخستین تجربه تئاتری خود را در مقام بازیگر تجربه کرد. متین ستوده، سمیرا حسن‌پور، محمدرضا سامیان و جوانه دلشاد از دیگر بازیگران این نمایش بودند که قرار است در سال ۹۸ نیز در شهرهای دیگری به صحنه رود.

 «متل‌نامه» و «دیوان تئاترال» از دیگر نمایش‌های اجرا شده حاجی‌پور هستند که علاوه بر نویسندگی و کارگردانی نمایش، قعالیت‌های اجرایی مختلفی هم در حوزه تئاتر داشته است.‌

مراسم رونمایی از 3 نمایشنامه ایرانی، پنجشنبه 27 تیرماه جاری از ساعت 18 تا 20 با حضور جمعی از هنرمندان، روزنامه‌نگاران، منتقدان و مدیران حوزه تئاتر ایران، در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر تهران برگزار خواهد شد.

۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید