تیوال تئاتر | اخبار
T1:16:58:07
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
در دیدار با هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری جنوب کرمان مطرح شد
» مهدی شفیعی: انجمن‌های هنری بهترین تشکیلات برای اداره مجتمع‌های فرهنگی و هنری هستند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۸۰۰

روز گذشته منطقه جنوب کرمان شاهد حضور مسئولان تئاتر کشور در شهرهای جیرفت و کهنوج بود که علاوه بر آیین کلنگ زنی پلاتو شهر جیرفت، از مراحل آماده‌سازی پلاتو کهنوج و مراکز فرهنگی و هنری جدید این منطقه بازدید کرده و با هنرمندان تئاتر به گفت‌وگو نشست.

به گزارش ایران تئاتر، مدیرکل هنرهای نمایشی در دیدار با هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری شهر کهنوج واگذاری زیرساخت‌های فرهنگی و هنری به بخش خصوصی که صرفاً نگاه اقتصادی داشته باشند را اتفاقی ناخوش آیند دانست.
وی با اشاره به ساخت مجتمع‌های فرهنگی و هنری که باهدف ایجاد فضایی برای فعالیت هنرمندان و فعالیت‌های فرهنگی هنری در سراسر کشور انجام‌شده گفت: تجربه نشان داده است که اگر این مراکز به هنرمندان و انجمن‌های تخصصی هنری واگذار شود باعث رونق دوچندان این اماکن خواهد شد و واگذاری صرفاً با نگاه اقتصادی در حوزه فرهنگ اتفاق خوش‌آیندی نخواهد بود.
شفیعی ادامه داد: ما در تمام استان‌ها مؤسساتی داریم به نام انجمن هنرهای نمایشی و مؤسسات دیگری که از سوی هنرمندان تشکیل‌شده‌اند. این‌ها بهترین تشکیلاتی هستند که می‌توانند فضاهای هنری را اداره کنند به این معنی که چراغ آن برای عرضه آثار هنرمندان مدام روشن باشد و خدمات فرهنگی و هنری به مردم داده شود، مردم را به‌پای کارهای فرهنگی و هنری بیاورد و نشاط را در جامعه حفظ کند و تأثیرگذاری اجتماعی داشته باشد.
مدیرکل هنرهای نمایشی در بخش دیگری از این نشست به تفاهم‌نامه با استان کرمان و منطقه کرمان جنوب پرداخته و در توضیح آن گفت: با توجه به محرومیتی که در خصوص زیرساخت‌های نمایشی در کرمان احساس می‌شد با همراهی مسئولان فرهنگی و هنری استان تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران عالی استان منعقد شد که 5 پلاتو در شهرهای رفسنجان، بم، زرند، سیرجان و جیرفت ساخته شود. امروز کلنگ آخرین پلاتو در جیرفت زده شد و بقیه نیز یا افتتاح‌شده‌اند و یا مراحل نهایی را طی می‌کنند. شهردار جیرفت زمان اتمام کار پلاتو این شهر را دو ماه آینده اعلام کرد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در صورت واگذاری این سالن‌های کو چک نمایشی به انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان استان آن را تجهیز می‌کند.
وی افزود: همان ابتدا که این تفاهم‌نامه منعقد شد قرار بر این بود که یک مقدمه باشد و فاز یک آن به‌صورت ساخت 5 پلاتو تئاتر به انجام برسد.
وی در بخش دیگر صحبت‌هایش به هنرمندان این شهر گفت: قطعاً با راه افتادن سالن جدید تئاتر، خیلی اهمیت دارد که پروسه تئاتر دیدن در شهر کهنوج جا بی افتد. پس از ایجاد سالن و تجهیز آن نیاز به سازوکارهایی دارید که تئاترتان تبلیغ شود. بیل بردهای شهری، سایت‌ها و فضای مجازی، پرتال انجمن هنرهای نمایشی، ایجاد بانک مخاطبان و ... نیازهای بعدی شما در فعال‌سازی این سالن خواهد بود و باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید.
مدیرکل هنرهای نمایشی از آمادگی این اداره کل برای معرفی و حمایت از گروه‌های حرفه‌ای که آثاری متناسب بافرهنگ منطقه جنوب کرمان دارند به این منطقه خبر داده و افزود: انجمن را هنرمندان تشکیل داده‌اند و هنرمندان دغدغه بیشتری در جذب مخاطب و تأثیرگذاری هنر دارند. انتظار می‌رود که گروه‌های نمایشی این شهر با بهره‌گیری از حمایت نهادهای مختلف شهری و فرهنگی و هنری آثار قابل‌توجهی تولید کنند.
وی با اشاره به تأثیرگذاری گسترده نمایش‌های خیابانی و توجه هنرمندان استان به این‌گونه نمایشی پیشنهاد داد که برنامه‌ای در قالب یک رویداد تئاتر خیابانی ویژه منطقه جنوب کرمان برگزار شود و گفت: برای برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی رضوی در جنوب کرمان توافقات اولیه انجام‌شده انشا الله در سال آینده شاهد برپایی یک رویداد ملی تئاتر خیابانی در این منطقه باشیم.

9 گروه نمایشی رسمی در جنوب کرمان فعال است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب استان کرمان نیز که عصر یکشنبه در آیین عملیات اجرایی پلاتوی شهر جیرفت حضور داشت گفت: 9 گروه نمایشی ثبت‌شده در مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جنوب کرمان فعال است که ظرفیت خوبی برای هنرمندان این منطقه است.
حسین اسحاقی افزود: این گروه‌ها شامل چهار گروه بهاران، انارام، گدروزیا و صبا در شهرستان جیرفت، 2 گروه بهزاد و بیان در شهرستان کهنوج، گروه استال در شهرستان رودبارجنوب ،گروه نخل از شهرستان عنبرآباد و گروه دمبیل در شهرستان منوجان است.
وی بابیان اینکه هفت انجمن تئاتر در جنوب کرمان وجود دارد گفت: این انجمن‌ها دارای 35 عضو هیئت‌مدیره هستند و زیرمجموعه انجمن هنرهای نمایشی جنوب کرمان که وابسته به انجمن هنرهای نمایشی ایران است و 873 عضو دارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب استان کرمان گفت: ساخت پلاتوی جیرفت کمک خوبی درزمینهٔ فراهم کردن زیرساخت‌های این شهرستان است.
وی ضمن تقدیر از شهردار جیرفت درزمینهٔ ساخت پلاتوی این شهرستان اظهار کرد: با قول مساعد شهردار تا پایان این دوره کاری شورای شهر جیرفت پلاتوی این شهرستان افتتاح می‌شود.
دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگ از نقش اجرایی خود فاصله گرفته و امور را به گروه‌ها یا بنگاه‌های هنری واگذار کرده تا شاهد نتیجه مطلوبی باشد.

تحول، خلاقیت، پویایی و رضایت‌مندی جامعه فرهنگی و هنری
احمد امینی روش فرماندار جیرفت هم گفت: دولت تدبیر وامید توجه خوبی به اداره کل فرهنگ و ارشاد جنوب کرمان با توجه به سفرهای مسئولان این وزاتخانه به منطقه جنوب کرمان داشته است.
احمد امینی روش ضمن تشکر از تلاش‌های جهادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد جنوب کرمان افزود: تحول، خلاقیت، پویایی و رضایت‌مندی جامعه فرهنگی و هنری این منطقه نشان از عملکرد خوب مدیرکل این منطقه در این مدت کوتاه بوده است.
وی بیان کرد: جنوب استان کرمان دارای ظرفیت‌های خوبی در بخش کشاورزی، گردشگری، صنعت داشته است ولی مهم‌ترین سرمایه این منطقه نیروی انسانی است.
وی ادامه داد: نیروی انسانی خوش‌فکر برای توسعه پایدار شهرها نیاز ضروری است لذا باید از نیروی انسانی استفاده بهینه برد.
فرماندار جیرفت بیان کرد: بسیاری از مشکلات منطقه جنوب کرمان به علت عدم توازن اعتبارات بوده است و مربوط به بخش فرهنگ نیست لذا با توزیع عادلانه اعتبارات این مشکلات برطرف می‌شوند.

به گزارش ایران تئاتر روز گذشته مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از روند بازسازی و تجهیز سینما شوباد کهنوج  نیزبازدید کرد.
این مجموعه باحمایت های نماینده دولت تدبیر و امید در شهرستان کهنوج سینما شوباد کهنوج 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که پس از 12 سال تعطیلی در سال جاری به بهره برداری می رسد.
سینما شوباد با ظرفیت  500 نفر  به عنوان تنها سینمای پنج شهرستان جنوب کرمان افتتاح  خواهد شد با همت شهرداری و شورای شهر، فرمانداری و موسسه فرهنگی و هنری دیار شهسواران جنوب؛ تعمیر، تجهیز و راه اندازی می شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از میان 78 اثر حاضر در بخش صحنه ای
» آثار راه یافته به بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی مشخص شدند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۷۹۷

هیئت داوران، ۲۴ اثر نهایی راه یافته به بخش صحنه بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی را معرفی کردند.

به گزارش دریافتی ایران تئاتر، 78 اثر راه یافته از مرحله قبل، توسط هیئت انتخاب متشکل از، بهزاد آقاجمالی، یوسف باپیری، ناصر حبیبیان، امین عظیمی و مرتضی میرمنتظمی مورد بررسی و بازبینی قرار گرفتند و اسامی راه یافتگان نهایی به بخش صحنه ای جشنواره بدین شرح اعلام شد.

1    با-زی-با , علیرضا اجلی علی  آزاد (هنر ومعماری)
2    کوریولانوس,  حامد  اصغر زاده  تهران (هنرهای زیبا)
3    مغولستان, خارجی  حمید   امامی  تهران (هنرهای زیبا)
4    قضیه,  سجاد  امیر مجاهدی  آزاد (هنر ومعماری)
5    کارخانگی,  نرگس  بهروزیان  سوره
6    بی مرگی , حسین  پوریانی فر  سوره
7    مجلس مختلف خوانی همین امروز,  مرتضی  جلیلی دوست  تهران (هنرهای زیبا)
8    آن,  همایون  حجازی نیا  سوره
9    یک مساوی چهار,  یاور   درزمی  آزاد (هنر ومعماری)
10    شکسپیر و شرکا,  پویا  رئیسی  صدا و سیما
11    هملت، شوز  سمانه  زارع پور  تربیت مدرس
12    تلورانس: یک اپرای صابونی,  پویا  سعیدی  تهران(هنرهای زیبا)
13    حراج استثنائی اسطرلاب مچی ...,  صدرا  صباحی  تهران
14    کارنامه بندار بیدرخش,  شوکا  کریمی  هنر(سینما تئاتر)
15    در باب ماراساد,  حسام الدین  لک  هنر(سینما تئاتر)
16    تابستان , سعدی  محمدی  تربیت مدرس
17    آقا محمد خان,  محمد نوید  معمار کرمانی  تهران (هنرهای زیبا)
18    U+263 f،پریسا میر علی سوره
19    کشیده,  امیر   نجفی زیارانی  هنر(سینما و تئاتر)
20    توارد,  علی  نورانی  آزاد (تهران جنوب)
21    سرهنگ,  امیر  نوروزی  هنر (سینما و تئاتر)
22    پا  ,آرمین  حمدی پور  موسسه آموزش عالی هنر شیراز
23    بی ماری , پوریا  حیدرنژاد  دامغان
24    رویای کولی آشفته,  امین  محمدی  آزاد (قزوین)

همچنین هیئت انتخاب یادداشتی را در خصوص چگونگی انتخاب آثار منتشر کرده است.
یادداشت  هیئت انتخاب مرحله دوم بخش صحنه‌ای بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران بدین شرح است:

این یادداشت متضمن چند نکته است که مهم‌ترین آن جنبۀ درمانی آن برای ماست. ردیف کردن کلماتی که تا حدودی نظمی به جهان پرآشوب ذهن ما می‌دهد؛ بنابراین و با درک تمام دلخوری‌های احتمالی و ضمن تبریک به پذیرفته‌شدگان، امیدواریم که جامعۀ تئاتر دانشگاهی چاره‌ای برای سال‌های بعد جشنواره بی اندیشد، چراکه بازبینی برای این میزان از تولید امروز تئاتر دانشگاهی ایده‌ای ناکارآمد است. دبیرخانه فعلی هم به‌ناچار میراث دار این سنت بیست‌ساله است.
فهرست فعلی بدون اغراق حاصل ساعت‌ها بحث، تبادل فکر و حتی مشاجره است. حتی گاهی درباره جزئیاتی که در حالت عادی و با نقش‌های اجتماعی‌مان محال بود درباره‌شان غور و تأمل‌کنیم. این شاید تظاهر به وظیفه‌شناسی تلقی شود، اما بیشتر نوعی هراس از قضاوت شدن خودمان بود.
از میان آثار فهرست حاضر، 21 اثر، منتخب نمایش‌های متقاضی از تهران و 3 اثر از میان 11 نمایش متقاضی از شهرستان‌ها بوده‌اند؛ به‌عبارت‌دیگر آثار متقاضی از شهرستان و تهران جدا از هم بررسی و قضاوت شده‌اند. لازم به ذکر است که در جشنواره، همۀ این آثار در یک بخش (بخش مسابقۀ صحنه) حاضر خواهند بود.
خارج از این فهرست یا به‌اصطلاح در میان جامانده‌های از جشنواره، نمایش‌هایی هستند که نبودشان موجب ناخرسندی ماست؛ اما نبودشان نه از ما که از ذات بازبینی است و چاره‌ای جز انتخاب بهترین‌ها حتی با کمترین فاصله‌ها نبود.
این انتخاب ماست اما حقیقت نیست، با هر تغییری در ترکیب اعضای هیئت انتخاب تغییر این فهرست محتمل بود. هرچند این به معنای توجیه ضعف‌های بنیادی برخی آثار حذف‌شده نیست. انتخاب ما بی اشتباه نیست ولی بیشترین تلاش برای درستی آن شده است.
هر کس حدی صبر، امید و وظیفه‌ای دارد.
و عمر کوتاه است.

شایان ذکر است، به زودی جدول زمان بندی و همچنین محل برگزاری اجراها اعلام می گردد.
بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، از 15 تا 23 اردبیهشت ماه 1396 به دبیری مهدی گمار در تهران برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در نشست خبری چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر مطرح شد
» سهراب سلیمی: جشن‌های امسال خانه تئاتر یک گام رو به جلو محسوب می‌شود
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۸۱۴

دبیر چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر با تشریح برنامه‌های هفته بزرگداشت خانه تئاتر از گسترده‌تر شدن جشن‌های این دوره نسبت به دوره‌های قبل خبر داد.

به گزارش ایران تئاتر نشست خبری و مراسم رونمایی از پوستر چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر به مناسبت بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی تئاتر ایران با حضور اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، سهراب سلیمی دبیر جشن و مهدی قلعه مدیر اجرایی جشن‌های خانه تئاتر در سالن کنفرانس خانه تئاتر ایران برگزار شد.

در آغاز این نشست اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر در سخنانی با بیان اشاره به عدم برگزاری «اردیبشهت تئاتر»گفت: بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم که امسال جشن‌های خانه تئاتر را بسیار گسترده‌تر از دوره‌های قبل برگزار کنیم.  طبیعتاً برای برگزاری گسترده‌تر این جشن ما نیاز به حل یکسری مسائل و مشکلات به ویژه در جذب کمک‌های مالی داشتیم که کماکان بعضی از این موارد باقی مانده ولی در مجموع با توجه به شناختی که از سهراب سلیمی داشتم خیالم راحت است که امسال جشن های خانه تئاتر آنطور که باید در شان هنرمندان تئاتر برگزار خواهد شد.

همت در ادامه با اشاره به اهمیت انعکاس برنامه‌های خانه تئاتر در رسانه‌ها، ادامه داد: متاسفانه در این مدت که به عنوان مدیرعامل در خانه تئاتر مشغول هستم متوجه یک نوع بی‌مهری مطبوعات نسبت به خانه تئاتر شدم و این را هم به دلیل همه عینیاتی است که در این مدت شاهد بودم. به همین روی می‌خواهم اینجا از همه کسانی‌که به نوعی دلشان برای تئاتر سوخته بخواهم هر اتفاقی که در خانه تئاتر افتاده را به فراموشی بسپارند. چراکه تئاتر نیاز به همدلی و وفاق دارد و مطبوعات اگر دلشان به حال تئاتر سوخته باید از دامن زدن به مسائلی صرفاً شخصی که در خانه تئاتر وجود داشته پرهیز کنند.

همت افزود: من باید در اینجا اعلام کنم که متاسفانه ما به قدری که با خودمان مشکل داریم با بیرون مشکل نداریم. تئاتر ما اگر این وفاق و همدلی را بین اعضا نداشته باشد وضعش بسیار اسفبارتر از این که هست خواهد شد.بنابراین کسانی که وجدان کاری و هنری دارند، چه در زمنیه تئاتر و چه در زمنیه مطبوعات،   باید همه آن چیزهایی کمه در دلشان مانده را کنار بگذارند و بیابند تا دست در دست هم این هنر قدسی را از این وضعی که اکنون دارد نجات بدهیم. چراکه اگر این اتفاق نیفتد و این انقلاب در بین ما اهالی تئاتر رخ ندهد وضع تئاتر ما روز به روز بدتر از این خواهد شد.

مدیرعامل خانه تئاتر با بیان اینکه در این مدت حتی ذره‌ای به منافع شخصی خود فکر نکردم و همیشه در درجه اول برایم تئاتر مطرح بوده، خاطر نشان کرد: با توجه به قدرتی که رسانه ها دارند این کمک را به تئاتر بکنید تا شرایطی به وجود بیاید که این آشتی مابین اهالی تئاتر به وجود بیاید. تا زمانی که مسئله منیت دست از سرما برندارد روز به روز بدتر از این خوهیم شد.

همت در پایان تصریح کرد: این جشن‌ها در درجه اول آبروی تئاتر ما و در درجه دوم آبروی خانه تئاتر است  به همین خاطر باید دلسوزان این هنر مقدس نباید از هیچ کاری برای برگزاری باشکوه این جشن دریغ کنند.

در ادامه این نشست سهراب سلیمی دبیر چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر به مناسبت بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی تئاتر ایران با تایید سخنان اصغر همت در رابطه با اهمیت رسانه ها و مطبوعات ضمن درخواست برای پوشش و انعکاس هرچه بهتر این جشن‌ها، به تشریح برنامه‌های در نظر گرفته شده برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر پرداخت.

سهراب سلیمی با اشاره به اینکه امسال برخلاف سال‌های گذشته برگزاری جشن‌های خانه تئاتر تنها به خانه هنرمندان و محوطه آنجا محدود نمی‌شود، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امسال با رایزنی‌هایی که انجام دادیم جشن‌های خانه تئاتر با هدف جذب مخاطب بیشتر از اقشار مختلف مردم، علاوه بر خانه هنرمندان ایران در پردیس تئاتر تهران، زیرگذر چهارراه ولیعصر، میدان ولیعصر، تئاترشهر، تالار وحدت و همچنین پارک‌های تهران برگزار می‌شود.

سلیمی با بیان اینکه جشن‌های امسال یک گام رو به جلو برای خانه تئاتر محسوب می‌شود، ادامه داد: برنامه‌هایی که در فضاهای بیرونی برگزار می‌شود فضاهای بیرونی شامل دو قسمت استیج و فعالیت‌های انجمن‌های خیابانی، آئینی، کودک و نوجوان و حرکت است. علاوه بر این دو غرفه برای گریم اختصاص یافته که یکی برای گریم کردن علاقه‌مندان و کودکان است و یکی هم به آموزش گریم اختصاص یافته است. دو غرفه نیز به حوزه عروسکی اختصاص دارد که یکی به نمایش عروسک‌ها و فروش دستاوردهای انجمن عروسکی اختصاص دارد و دیگری هم به آموزش عروسک‌گردانی اختصاص یافه است. این برنامه‌ها از ساعت 16 تا 18در خانه هنرمندان و از ساعت 19 تا 20:30 در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

دبیر چهاردهمین دوره جشن‌ خانه تئاتر در ادامه درباره برنامه‌های در نظر گرفته شده برای بخش سالنی نیز توضیح داد: تمام گالری‌های بین خانه تئاتر و انجمن صنفی گرافیک ایران به نمایش پوستر اختصاص دارد. که یکسری از این پوسترها جزو اسناد خانه تئاتر است و یکسری هم از موزه پوستر ایران در این گالری ها به نمایش در‌می‌آید.

ضمن اینکه در این نمایشگاه‌ها پاره‌ای از پوسترهای نمایش‌های 5 کارگردان برجسته تئاتر همچون؛ حمید سمندریان، هما روستا، جعفر والی، رکن‌الدین خسروی و داوود رشیدی در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

سلیمی با بیان اینکه هیچ جشنی از انجمن‌های خانه تئاتر خارج از این جشن‌ها برگزار نخواهد شد، درباره برنامه‌های انجمن های مختلف خانه تئاتر نیز گفت: برنامه انجمن‌های خانه تئاتر از روز جمعه 8 اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته به ترتیب:

جمعه 8 اردیبهشت ماه: انجمن حرکت ساعت 18 تا20 سالن استاد شهناز - نشست انجمن کارگردانان ساعت 17 تا 20 در سالن استاد امیرخانی

شنبه 9 اردیبهشت ماه: انجمن گریم و ماسک ساعت 18 تا 20 در سالن استاد شهناز

دوشنبه 11 اردیبهشت ماه: انجمن موسیقی از ساعت 16 تا 18 در سالن استاد شهناز- نشست انجمن نمایشنامه‌نویسان از ساعت 17 تا 30 در سالن استاد امیرخانی

سه‌شنبه 12 اردیبهشت ماه: انجمن طراحان صحنه امسال برای نخستن بار از ساعت 10 تا 17 در سالن استاد امیرخانی مسابقه بزرگ طراحی صحنه را برگزار می‌کند. همچنین در همین روز از ساعت 18 تا 20 انجمن طراحان صحنه در سالن استاد شهناز برنامه خوشان را برگزار می کنند.

چهارشنبه 13اردیبهشت ماه: انجمن عروسکی از ساعت 18 تا 20 در سالن استاد شهناز- نشست تخصصی انجمن کارگردانان ساعت 17 تا 20 در سالن استاد امیرخانی

پنجشنبه 14 اردیبهشت ماه: انجمن خیابانی از ساعت 16 تا 18 در سالن استاد شهناز- انجمن کودک و نوجوان ساعت 18 تا 30 در سالن استاد امیرخانی

سهراب سلیمی در پایان همچنین از اجرای 8 نمایش در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان اولین بار و به مناسبت هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر خبر داد و اضافه کرد: امسال برای برگزاری این جشن‌ها خانه هنرمندان ایران، اداره کل هنرهای نمایشی، تئاترشهر، پردیس تئاتر تهران، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، موسعه فرهنگی هنری توسعه هنرهای معاصر، مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و بنیاد رودکی با امضاء تفاهم‌نامه‌ای ما را در برگزاری هر چه باشکوه‌تر این جشن‌ها همراهی می‌کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آدم آدم است
«آدم، آدم است»-چیستا یثربی
» چیستا یثربی: «آدم، آدم است»، نمایشی بدون تقلید‌های رایج
... دیدن متن »

خبر آنلاین

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، چیستا یثربی کارگردان، نویسنده و شاعر، به تماشای نمایش «آدم، آدم است» به کارگردانی حبیب الله دانش نشست.
او پس از پایان نمایش گفت: «کار بسیار خلاقانه‌ای بود. من اجراهای مختلفی از این متن برشت دیده‌ام. در این کار سعی شده‌بود مقوله‌ فاصله‌گذاری دراماتیزه شود و این خیلی برای من جذاب بود». او در ادامه گفت «هماهنگی گروه واقعاً خوب بود. هماهنگی موسیقی و حرکات فرم در بطن نمایش نشسته ‌بود و بخشی جدایی‌ناپذیر از کار شده‌ بود. مهم‌ترین جذابیت کار برای من این بود که حرف نمایش‌نامه، خوب ارائه شده‌بود»
او دررابطه با متن نمایش گفت: متن‌های برشت، متن‌های مشکلی هستند. اما در این نمایش در قالب نیمه‌طنز، در اجرای متن موفق بود. این نمایش در عین مدرن و پیش‌رو بودن، حرف خود را به شکلی صحیح و کلاسیک زده‌بود. هماهنگ کردن این تعداد بازیگر با فرم، موسیقی و طنز، کار مشکلی است. نهایتاً می‌توانم بگویم، اجرایی که دیدم خیلی از خطوط کلیشه‌ای شده در مورد برشت را می‌شکند. او در پایان گفت «به نظر من این اجرا باید دیده‌ شود. امیدوارم اساتید دانشگاه‌ها و دانشجوهایی که گمان می‌کنند تئاتر کار کردن، کار آسانی ا‌ست به دیدن این نمایش بیایند. مشخص بود که تمرین زیادی برای این اجرا انجام شده‌است. من همواره به دانشجویانم می‌گویم اول باید پیام اصلی برشت را بفهمید و سپس به شیوه‌های نوین اجرا فکر کنید. این نمایش مثال خوبی برای این موضوع است. من از دوران جوانی تا امروز، اجراهای زیادی از «آدم، آدم است» دیده‌ام، نکته‌ای که توجه‌ من را جلب کرد، این بود که در این نمایش سعی شده‌بود از کسی تقلید نشود. کارگردانی کار بسیار فکر شده ‌بود.»  
حسن برجکی، فرزانه جمال زاده، فریبا رسولی، علی اصغر زارعی، محمدرضا صالحی، صادق طالعی، عباس طباطبایی، حسن فضلی، نگار محمدزاده، عباس نورمحمدی، فریبرز واحدی در نمایش «آدم آدم است» ایفای نقش می‌کنند.  
علاقه‌مندان به تماشای این نمایش می‌توانند علاوه بر خرید اینترنتی بلیت از تیوال برای خرید حضوری به گیشه نیز مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش نویسنده مرده است
تخفیف برای دانشجویان
» نویسنده مرده است نیم بها براى دانشجویان به روى صحنه مى رود
... دیدن متن »

دوشنبه ٤ اردیبهشت؛
نویسنده مرده است نیم بها برای دانشجویان به روی صحنه می‌رود

نمایش نویسنده مرده است که پس از سه دوره اجرا این بار با بازی آرش عباسی و لادن مستوفی در تالار حافظ به روی صحنه می‌رود برای احترام به دانشجویان و علاقه‌مندان تئاتر روز دوشنبه ٤ اردیبهشت برای دانشجویان به‌صورت نیم‌بها به روی صحنه می‌رود

 این نمایش در دور چهارم  اجرا با استقبال خوب مخاطبین مواجه شده  تصمیم دارد برای دانشجویان تسهیلات ویژه‌ای لحاظ کند
آرش عباسی در این خصوص گفت: " دانشجو در سراسر دنیا سرمایه‌ی کلیدی جامعه است و باید همواره لحاظ شود، با این کار تصمیم دارم بخشی از دینام به دانشجویان را ادا کنم. "
 
در خلاصه‌ی این اثر چنین آمده است: " لیلی رحیمی ستاره سینمای ایران قرار است پس از سال‌ها بازیگری برای اولین بار کارگردانی را تجریه کند. فیلمنامه فیلمش را نمایشنامه‌نویس جوانی نوشته است به اسم فرهاد. اما حالا در آستانه شروع فیلم‌برداری فرهاد پیشنهاد تازه‌ای دارد. "
از دیگر عوامل می‌توان به دستیار کارگردان و برنامه‌ریز هادی عزیزی، طراح صحنه رضا مهدی زاده، منشی صحنه ساحل مصلحی، مدیر صحنه امیرعلی سیاه‌پوش، عکاس مهدی آشنا، گرافیک و تیزر محمد صادق زرجویان و مشاور رسانه‌ای و تبلیغات  سارا حدادی (مکث)، انتخاب موسیقی ایوب آقاخانی اشاره کرد.

تاکنون هنرمندانی چون هادی مرزبان، منیژه محامدی، حسین پاکدل، بهنام شرفی، مهدی پاکدل، آناهیتا همتی، حمیدرضا نعیمی، مرضیه وفامهر، منوچهر اکبرلو، روزبه حسینی، آرش تنهایی، آرش خاموشی و... به دیدن این اثر نمایشی نشستند.

نویسنده مرده است به نویسندگی و کارگردانی آرش عباسی تنها تا ١٣ اردیبهشت ساعت ١٩ به در تالار حافظ به روی صحنه می‌رود، علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی تیوال یا به‌صورت حضوری با مراجعه به گیشه‌ی سالن به دیدن این اثر بنشینند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش وارونه
گفت وگو با همایون حجازی نویسنده و کارگردان نمایش وارونه
» برای دیدن دوباره اجرا به تماشاگر بلیط مجانی نمی دهیم
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۶۷۴

ایران تئاتر : همایون حجازی کارگردان جوان کرمانشاهی نمایش در مقطع کارشناسی ارشد نمایش نامه نویسی دانشگاه سوره تحصیل می کند ونمایش وارونه اولین تجربه کارگردانی اش محسوب می شود. نمایش وارونه نمایش رئالیستی درباره زندگی آدم های پایین شهری است که برای رسیدن به موقعیت بهتر در زندگی تلاش می کند و دراین راه به چالش هایی با یکدیگر می رسند.

نمایش وارونه نوشته مشترک همایون حجازى وعلى نورانى با  کارگردانی همایون حجازی که پیش ازاین درنوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی اجرا شده، روایت زندگی خانه‌ای است که به علت قرار گرفتن در مسیر اتوبان قرار است تخریب شود اما یکی از اعضای خانواده ( مجید) مخالف خراب شدن این خانه توسط نیروهای شهرداری است وبه همین دلیل چالش هایی میان دو برادر رقم می خورد و مخاطب با پایان غافلگیر کننده ای مواجه می شود .در این اثرنمایشی که با تهیه‌کنندگی امین احمدوند اجرا خواهد شد، اسماعیل گرجى، بیتا عزیز اقلی، امین اسفندیار و على نورانى به عنوان بازیگرایفای نقش می‌کنند.همچنین دراین نمایش میلاد حاجى زاده به عنوان مدیرتولید، پریسا میرعلى دستیار کارگردان،عطا حجتى مدیر اجرا، هادى شیخ‌السلامى برنامه‌ریز،نرگس غلامى دولابى طراح لباس،محمدمساوات طراح گرافیک،علیرضا عباسى اجراى دکور، امیرحسین جلالی مدیر صحنه، فرشید آزادی منشى صحنه، محمد طاهرى وهمایون عبداللهى دستیاران تهیه، پریسا میرعلی، رسول کاهانى و رامین قلى بیاتى ساخت تیزر، شاهین ازما، مهدی صادقی وعطا حجتى به عنوان عکاس با حجازی همکاری می‌کنند. با همایون حجازی در باره اجرای نمایشش گفت وگویی انجام داده ایم.

به نظر می رسد نمایش وارونه از جنس کارهای اجتماعی رئالیستی بر سبک و سیاق آثار اصغر فرهادی است؟
نیمه اول نمایش چنین ساختاری دارد.اما نیمه دوم نمایش با ریختن دیوار خانه ،نمایش سبک و سیاق دیگری پیدا می کند .

بنابراین نمایش وارونه دارای دو ساختارمتفاوت است ؟
بله، از فرو ریختن دیوار خانه و ری اکشن های بازیگران نمایش مخاطب با فضای جدیدی روبه رو می شود.

دربخش دوم نمایش تلاش می کنید مخاطب را درگیر یک بازی و فضای متفاوت کنید؟
بله، اما ارتباط مخاطب با این فضای متفاوت درتداوم بخش اول نمایش است. کانسپت اصلی نمایش ویرانی و وارونگی است . در پارت اول ویرانی در درام به وجود می آید و در پارت دوم دراجرای نمایش شکل می گیرد.

در بخش دوم نمایش یک جور استفاده از تکنیک فاصله گذاری برشت دیده می شود؟
بله، قبول دارم و مسئله وچالش بین شخصیتهای نمایش تبدیل به چالش میان بازیگران می شود .

این دو شیوه اجرایی نمایش باعث عدم ارتباط مخاطب با فضای نمایش نمی شود . چنان که در آخرنمایش عده ای از مخاطبان بهت زده بودند؟
در لحظه ای که دیوار فرو می ریزد . تماشاگران دربهوت فرو می روند واما به مرور متوجه اتفاقات صحنه می شوند . بنابراین دراین تجربه ابتدا طرح سوال می شود و درادامه کارتبدیل به یک زیبا شناسی متفاوت می شود.

این نوع ساختار در نمایش نامه وجود داشت و یا در حین تمرینات به ساختار نمایش اضافه شد؟
درهمان ابتدای شروع نوشتن متن چنین فضایی در کار دیده شده بود و می دانستیم می خواهیم از جایی به بعد در نمایش درام را ادامه ندهیم. نکته نامشخص برای ما در باره زمان بروز این اتفاق در نمایش بود که بتدریج در تمرینات شکل گرفت و از بازیگران خواستم نظراتشان را در باره دیالوگ هایشان در بخش دوم نمایش  که جنبه شخصیت واقیشان را دارد نظر بدهند . هر شب هم واکنش بازیگران در پایان نمایش نسبت به شب قبل متفاوت است .

تغییرات در چه مواردی رخ می دهد؟
در هر شب اجرا بازیگران تلاش می کنند با ارائه پیشنهادی متفاوت با پیشنهاد شب قبلشان جریان فروش خانه را جمع و جور کنند .

شما هم هر شب به عنوان کارگردان وارد صحنه می شوید؟
بله، ر هر شب اجرا حضور دارم . البته اگر ببینم بازیگران اجرا را جمع و جور می کنند، لزومی نمی بینم که خودم هم وارد کار بشوم .

پیش آمده مخاطبی مراجعه کند وبگوید متوجه مفهوم آخر نمایش نشده و دوباره به دیدن نمایش بیاید؟
پیش آمده و از این کار استقبال کرده ایم.

به این تماشاگران بلیط رایگان می دهید؟
نه، خودشان باید بلیط تهیه کنند . من فقط در پایان اجرا پیشنهاد دوباره دیدن نمایش را ارائه می کنم و تعدادی از تماشاگران کنجکاوهستند که ببینیند آیا فرو ریختن دیوار اتفاقی بوده و یا در شب های دیگر اجرا هم رخ می دهد و به همین دلیل دوبار نمایش را دیده اند.

آیا تماشاگران حرفه ای که با شیوه تکنیک های فاصله گذاری در تئاتر دارند. تصور کرده اند که فرو ریختن دیوار اتفاقی بوده است؟
آنقدر وجوه رئالیستی نمایش پر رنگ است که این نوع تماشاگران هم دچار شک در باره واقعی و یا نمایشی بودن فرو ریختن دیوار می شوند و در شب دوم دیدن نمایش متوجه می شوند که وارد یک بازی شده اند.

برایتان اولویت داشت که تماشاگران نمایش را درگیر این بازی کنید؟
برایم مهم بود که تماشاگران را درلبه این مرز تردید میان واقعی و نمایشی بودن قرار بدهیم.

آیا مخاطبی از اینکه با او بازی شده احساس ناراحتی کرده است؟
مخاطب دوست دارد وارد بازی بشود. اما جنس و قواعد این بازی متفاوت تر از سایربازی ها است.

شخصیت های نمایش مثل مجید و سوزی آدم های تنها و بی کسی هستند؟
بله، جزو آدم های طبقه پایین جامعه هستند و زندگیشان قابلیت عریانی بیشتری نسبت به سایر طبقات اجتماعی دارد و مجید حتی با برادرش هم رابطه خوبی ندارد و رابطه شان پر نوسان است. این نوع آدمها از جامعه رانده شده اند و درحاشیه قرار گرفته اند و حتی خانه مجید وبرادرش درحاشیه شهرو درطرح اتوبان سازی قرار گرفته است . درحاشیه رفتن هم تبعاتی مثل تنهایی دارد .

بنابراین نمایش وارونه در باره آدم های شکست خورده است؟
بله، مجید دست و پا می زند تا با پول فروش منزل ارث پدریش به جایی برسد . 

قهرمان های نمایش هم سن و سال شما هستند. چقدر این آدمها را می شناختید؟
در میان دوستانم از این آدم ها زیاد دیده ام و باهاشان حرف زده ام.بنابراین با آنها بیگانه نیستم.

 

گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پپرونی برای دیکتاتور
» پپرونى براى مشاور عالى رئیس جمهور سرو شد
... دیدن متن »

نمایش " پپرونی برای دیکتاتور " به کارگردانی علی احمدی و تهیه‌کنندگی خسرو احمدی، شب گذشته میزبان مهندس اکبر ترکان، مشاور عالی رئیس‌جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ایران و سعید الله بداشتی دستیار جوان دولت یازدهم بود.
این نمایش که با استقبال خوب مخاطبین همراه بوده سه شنبه تا جمعه زین پس دو اجرایی خواهد شد.
 
پپرونی برای دیکتاتور براساس فیلم فرانسوی به نام"اسم"، نویسنده: ماتیو دولاپرت، الکساندر دولاپتولیر/کارگردان: اکساندر دولاپتولیر توسط علی احمدی بازنویسی شده است.

بازیگران این نمایش عبارتند از خسرو احمدی، محسن کیایی، نسیم ادبی، پژمان جمشیدی، سوگل قلاتیان و علی احمدی.

همچنین از دیگر عوامل این اثر می‌توان به طراح صحنه امیر سرافرازیان، طراحان لباس سارا یحیایی و نسیم تقی پور، مدیر تولید و دستیار کارگردان سجاد باقری، منشی صحنه یاس سنجری، مدیران صحنه میثم مرادی و ابوالفضل ابهر، عکاس محسن کرمانی، مدیریت پروژه تبلیغاتی آریان امیرخان و علی احمدی، مدیر تبلیغات علیرضا حسینی و فرید حسینی، مشاور رسانه‌ای سارا حدادی (مکث)  ، مدیریت متریان تبلیغات فرشید عسگری نیز اشاره کرد.

این اثر از ١٦ فروردین اجرای خود را در سالن ۱ تماشاخانه پالیز ساعت ٢٠:٣٠ آغازشده و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی تیوال یا به‌صورت حضوری از گیشه‌ی سالن بلیت خود را تهیه نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش کافه پولشری
استقبال هنرمندان از کافه پولشری
» استقبال هنرمندان از هفته دوم اجراهای کافه پولشری در تئاترشهر
... دیدن متن »

نمایش "کافه پولشری" با بازی و کارگردانی "الهام پاوه‌نژاد" و به تهیه کنندگی گالری طلای گرامی که از ۱۷ فروردین در کافه تریای اصلی مجموعه‌ی تئاتر شهر به روی صحنه رفته است در هفته دوم اجراهای خود میزبان استقبال کم‌نظیر مردم و حضور  هنرمندان مطرح تئاتر شد.  
گفتنی است هنرمندانی چون محمود دولت آبادی، فریندخت زاهدی، محمدامیر یاراحمدی، مرجانه گلچین، اشکان خطیبی، رویا میرعلمی، محمودرضا رحیمی، احسان کرمی، امیرحسین رستمی، هاله مشتاقی نیا، خاطره حاتمی، افسانه زمانی، شهرزاد دریازاده، سحر صباغ سرشت، سمیه برجی، حسین فرخی و علی قاضی نظام در هفته ی دوم اجراها به تماشای این نمایش نشستند.  
علاقه‌مندان به حضور در اجرای کافه پولشری می توانند در سایت تیوال یا به صورت حضوری در گیشه‌ی مجموعه‌ی تئاترشهر بلیت‌های این نمایش را تهیه نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پردیس تئاتر مستقل مشهد
» پردیس تئاتر مستقل مشهد با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی افتتاح شد
... دیدن متن »

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی در این مراسم ، افتتاح پردیس تئاتر مستقل مشهد را اتفاقی خجسته خواند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، مهدی شفیعی که به همراه ارمغان بهداروند مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و پیمان شریعتی مدیر مجموعه تئاتر شهر تهران به شهر مشهد سفر کرده بود در این مراسم با ابراز خرسندی از تاسیس تئاتر مستقل بوسیله بخش خصوصی در مشهد گفت: بحث تماشاخانه های خصوصی  به این شکل، بحث چند سال اخیر است که با بهره گیری از ظرفیت های قانونی موسسات تک منظوره تخصصی متقاضیان میتوانند در امر تولید و اجرای تیاتر فعالیت کنند. وی با اشاره به این نکته که گردآوری و چاپ مستندات تئاتر کشور از ضرورت های تشکیل نهاد بزرگ تئاتر کشور است به چاپ کتاب اول تئاتر پرداخته و ادامه داد: در حال حاضر بر اساس مستندات دقیقی که در کتاب اول تئاتر گرد آوردی شده ۶۵ دانشکده تئاتری در کشور فعال است.علاوه بر این، آموزشگاه های آزاد و مراکز آموزشی هنرهای نمایشی نیز آمار بالایی را به خود اختصاص داده اند. طبیعتا خروجی سالانه همین مراکز رقمی بالاتر از ۲ هزار فارغ التحصیل در  مقاطع مختلف طی این سال ها و سال های آینده خواهد بود.
شفیعی ادامه داد: منطقی است وقتی این همه مراکز آموزشی ایجاد شده است و اتفاقا بر ضرورت  وجود هنر تئاتر ، تقویت آن و توجه روز افزون به این هنر در جامعه معاصر اتفاق نظر وجود دارد،قطعا باید زمینه را برای فعالیت هنرمندان وعرضه آثار آنان و افزایش دایره مخاطبان این هنر تاثیر گذار ایجاد کرد و در برنامه مدیریت توسعه نگر به این امر نیز توجه شود.
مدیر کل هنرهای نمایشی با ابراز تاسف از اینکه در سال های گذشته متناسب با افزایش این کمیت، رشد زیربناها وسخت افزار های هنرتئاتر آن گونه که مد نظر همه ماست صورت نگرفته تاکید کرد: این ضرورت وجود دارد که  برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشیم. یک برنامه بلند مدت و میان مدت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساخت تالارهای نمایشی در سطح کشور وجود دارد که با نگاه دقیق و برنامه محور جناب آقای دکترصالحی امیری، قطعا سرعت بیشتری خواهد گرفت. وی اشاره کرد که با توجه به تاکید وزیر محترم در ابتدای سال و دیدار نوروزی حمایت و تقویت زیر ساختها و مشارکت در ساخت پلاتو های نمایشی در استانهای کشور در اولویت برنامه های پیش روست.
شفیعی گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر با بهره گیری از ظرفیت خوب قانونی موسسات فرهنگی هنری و موسسات تک منظوره هنرهای نمایشی تماشاخانه های  خصوصی توسط فارغ التحصیلان و فعالان تیاتر ایجاد شده که این اماکن در کوتاه مدت توانسته اند بخش عمده ای از کمبود فضاهای اجرا _ مشخصا در تهران_ را مرتفع کنند. نزدیک به ۲۲ موسسه تک منظوره نمایشی در تهران، مشخصا به فعالیت تولید و اجراتحت عنوان تماشاخانه خصوصی مبادرت کردند و در حال حاضر بیش از ۲۴۰۰ صندلی به تماشاخانه های تهران اضافه کرده اند. علاوه بر این مجموعه های خاوران و صبا که مربوط به نهادهای دولتی و غیر دولتی هستند هم خوشبختانه فعال شده اند و این ظرفیت باعث شده که در تهران بین ۹۰ تا ۱۲۰ نمایش هر شب روی صحنه باشد که اتفاق خوبی است و به نسبت سال ۹۱ رشدی نزدیک به چهار برابری یافته است. وی افزایش صندلی های تئاتر را زمینه ساز گسترده تر شدن دایره مخاطب تئاتر و افزایش تاثیر گذاری اجتماعی با هدف کاهش آسیب ها و ایجاد فضای با نشاط  در جامعه است دانست و از راه اندازی یک سالن خصوصی در شهر مشهد که همیشه پیشقراول همه استان ها در اتفاقات خوب فرهنگی و هنری بوده ابراز خوشحالی کرد.
مدیر کل هنرهای نمایشی با توجه به نامگذاری دو سال اخیر و توجه بزرگان نظام به مقوله اقتصاد گفت: غالبا وقتی صحبت از کار آفرینی، بهبود فضای کسب و کار، تولید، اشتغال و رشد اقتصادی می شود اذهان به سمت تولید با محور صنعت می رود اما مقوله اقتصاد فرهنگ و هنر مقوله ای به نسبت جدید در کشور ماست و ضروری است که این مقوله مسئله شود، در باره آن بحث شود، به ادبیات مسئولان سیاسی و اقتصادی راه یابد و این مستلزم آن است که اهالی فرهنگ و هنر به آن بپردازند.
مهدی شفیعی ادامه داد: معمولا وقتی یک مسئول دولتی درباره اقتصاد فرهنگ و هنر سخن می گوید، اذهان شنوندگان به این سو میرود که ظاهرا قرار است که نقش حمایتی دولت به معنای مجموعه حاکمیت کم شود. نه، من معتقدم دولت باید از هنر و مشخصا هنر تئاتر حمایت کند و این کار را می کند. حمایت مستقیم از گروه های تئاتر و به صورت غیر مستقیم از طریق ارائه مکان های اجرا، کمک به تبلیغات و کمک هایی از این دست. وی تاکید کرد: هر چند می توان در مورد کاستی های این حمایت ها نیز  سخن گفت. البته ضروریست که دولت را فقط قوه مجریه ندید، حتی نهادهای غیر دولتی مثل شهرداری ها، حوزه هنری و هلال احمر هم شایسته است که ورود کنند به عرصه حمایت از تئاتر  و در موارد زیادی هم انصافا ورود کرده اند. وی با بیان این مطلب که تاسیس یک تماشاخانه صرفا ایجاد یک کسب و کار برای گروهی که آن را راه اندازی کرده اند نیست بیان کرد: اینجا یک مکان است برای اجرای برنامه های نمایشی. از رونق اجراهای نمایشی در این تماشاخانه به جز متولیان آن، گروه های نمایشی و هنرمندان نیز منتفع می شوند. این که فعالیت اقتصادی و راه اندازی کسب و کار، به ویژه توسط قشر تحصیل کرده، صرفا به فعالیت های صنعتی و خدماتی مشهور ختم نمی شود. این آن چیزی است که باید برجسته سازی شود نزد افکار عمومی.
مدیر کل هنرهای نمایشی در بخش دیگر صحبت هایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از مهمترین زیر شاخه های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری فعال سازی کلیه امکانات به منظور توسعه کار آفرینی و افزایش مشارکت آحاد جامعه است. تاسیس این تماشاخانه مصداق دقیق این بند است. امیدوارم با تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم که یکی دیگر از بند های سیاست های اقتصاد مقاوتی است شاهد گسترش فعالیت هنرمندان در این عرصه باشیم. وی توجه به تئاتر کودک و نوجوان، تئاتر مدارس، توجه به ظرفیت بی نظیر زائران رضوی در مشهد، توجه به گونه های تئاتر در فضای باز و منحصر نکردن تئاتر به تئاتر حرفه ای بزرگسال را از دیگر موارد مهم برای گسترش فرهنگ تئاتر در جامعه دانسته و ضمن تشکر از مدیر این سالن تازه تاسی  گفت :مسلما دیگرانی هم در تاسیس تماشاخانه ها به شما خواهند پیوست و این اقدام باعث افزایش تعداد، کیفیت و ارتقا تماشاخانه های غیر دولتی خواهد شد.
 وی تصریح کرد: این سالن قطعا از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد و انجمن هنرهای نمایشی استان مورد حمایت قرار خواهد گرفت. ما هم به سهم خود در کنار شما هستیم. اعطای وام های کم بهره به موسسات تک منظوره در حال پیگیری و انجام است. شفیعی یاد مرحوم کمال علوی و مرحوم جوان از هنرمندان پیشکسوت تیاتر مشهد که در سال گذشته دار فانی را وداع گفتند را زنده کرد و به خانواده ایشان تسلیت گفت و راه اندازی این مجموعه را به هنرمندان و مدیران تیاتر این شهر تبریک گفت.

Positivekid این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برنامه تبادل فرهنگی-تئاتری
» فراخوان رویداد بین المللی تبادل فرهنگی-تئاتری در اردیبهشت ماه‎
... دیدن متن »

برنامه تبادل فرهنگی-تئاتری (Theatricultural Exchange Program) با همکاری عمارت روبرو و گروه تئاتر بوهمی با هدف ایجاد فرصتی برای تبادل فرهنگ و شیوه‌های کار بین نسل جوان هنرمندان نمایشی در نقاط مختلف جهان، اردیبهشت‌ماه و همزمان با بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی در تهران برگزار می‌شود.
 به گزارش روابط عمومی عمارت روبرو در این رویداد بین‌المللی که برای اولین بار در ایران برگزار می‌شود، هنرمندانی در رشته‌های مختلف مانند کارگردانی، بازیگری، طراحی صحنه و لباس، تئاتر فیزیکال، پرفرمنس و... با گذراندن زمان در کنار یکدیگر و تبادل راهکارهای خلق یک اثر هنری، فرهنگ‌های یکدیگر را به اشتراک می‌گذارند.  
از جمله برنامه‌های این رویداد، دیدن آثار نسل جوان تئاتر، معرفی هنرمندان شرکت‌کننده و ارائه‌ی آثار و تجربیات خود برای دیگر شرکت‌کنندگان در برنامه، همچنین زمینه‌سازی برای تولید کارهای مشترک بینافرهنگی است.  برنامه تبادل فرهنگی-تئاتری، به دلیل ماهیت بین‌المللی خود بدون ترجمه و به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد و به همین دلیل توانایی مکالمه و آشنایی متوسط با زبان انگلیسی پیش‌نیاز شرکت در این برنامه است.
گفتنی است «برنامه تبادل فرهنگی-تئاتری» به سرپرستی فریبرز کریمی از ۱۶تا ۲۲ اردیبهشت ۹۶، همزمان با بیستمین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران در تهران و در عمارت روبرو برگزار می‌شود.  علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر نسخه پی‌دی‌اف متن کامل فراخوان را دریافت، و پس از مطالعه دقیق آن نسبت به شرکت در این پروژه اقدام نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پس از برگزاری جشنواره فرهنگی- هنری علوم پزشکی
» پردیس تئاتر تهران از یکشنبه پذیرای مخاطبان می شود
... دیدن متن »

با پایان یافتن هشتمین جشنواره فرهنگی هنری دانشگاههای علوم پزشکی در پردیس تئاتر تهران این مجموعه از روز یک شنبه ۳ اردیبهشت پذیرای مخاطبان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، پس از اتمام برگزاری هشتمین جشنواره فرهنگی هنری دانشگاههای علوم پزشکی در پردیس تئاتر تهران، اجرای دو نمایش «سایه تو سایه» به نویسندگی و کارگردانی «داود فتحعلی بیگی» و «جادوگر کوچولو» به نویسندگی «هادی حسنعلی» و کارگردانی «فریبا دلیری» در این مجموعه از سر گرفته می شود و آثار جدید نمایشی در هفته ی پیش رو اجراهای خود را آغاز خواهند کرد.

نمایش «سایه به سایه» داستان پدری را روایت می‌کند که دختر و همسرش محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است. در این میان قرار است برای دختر خواستگاری بیاید اما پدر از قبل داماد را انتخاب کرده و تمام قرارها را با پدر داماد گذاشته است. از قضا پدر داماد هم همین کار را کرده است. در این میان دختر و پسر تصمیم می‌گیرند قبل از ازدواج همدیگر را ببینند.

در این نمایش بازیگرانی چون داود داداشی، غلام بابوته، منیژه داوری، ساسان مهرپویان، مهدی صفاری‌نژاد، سپیده معصومی، محسن عسگری‌زاده، محمد رخشنده‌پی ایفای نقش می‌کنند.

نمایش «جادوگر کوچولو» بر اساس برداشتی آزاد از قصه «جادوگر کوچولو» اثر اوتفرید پرویسلر با ترجمه سپیده خلیلی نوشته شده است و داستان از جایی شروع می شود که بچه جادوگری تصمیمی می گیرد وارد جشن جادوگری بشود ولی به علت اینکه هنوز بچه است و نمی تواند خوب جادو کند اجازه ورود به جشن را ندارد.

در این اثر بازیگرانی چون آرش صادقیان حقیقی، هادی حسنعلی، شیرین کاشفی، آرین ناصری مهر، احسان سامانی منش، علی محمدی، لیلی قربانعلی، آوا ناصری مهر ایفای نقش می کنند.

با شروع مجددد برنامه های نمایشی پردیس تئاتر تهران از روز یک شنبه ۳ اردیبهشت ، نمایش «سایه به سایه» در تماشاخانه استاد نصیریان و در ساعت  ۱۹:۳۰ و همچنین نمایش «جادوگر کوچولو» در تماشاخانه استاد رشیدی و در ساعت ۱۹ اجرای خود را از سر خواهند گرفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هملت به شهرزاد مى رود.
» "هملت،تهران٢٠١٧" نمایش تازه کیومرث مرادى به زودى در تماشاخانه تازه تاسیس شهرزاد به روى صحنه مى رود.
... دیدن متن »

به گزارش مشاور رسانه اى گروه، نمایش "هملت، تهران ٢٠١٧" به نویسندگى و کارگردانى کیومرث مرادى به زودى در تماشاخانه تازه تاسیس شهرزاد به روى صحنه مى رود.

این نمایش حاصل تمرین گروهى از فارغ التحصیلان موسسه فرهنگى هنرى کارنامه به همراه تعدادى از بازیگران حرفه اى و جوان تئاتر است که نگاهى متفاوت به متن "هملت" اثر شکسپیر دارد.

"هملت، تهران ٢٠١٧" از جمله اولین آثارى خواهد بود که در پردیس تئاتر شهرزاد اجرا خواهد داشت.این تماشاخانه تازه تاسیس داراى سه سالن بلک باکس با ظرفیت بالا است.

محمد قدس به عنوان مجرى طرح در این پروژه مرادى را همراهى مى کند.نام بازیگران و دیگر عوامل نیز به زودى اعلام خواهد شد.


"افسون معبد سوخته" مهر و آبان و "نامه هاى عاشقانه از خاورمیانه" دى و بهمن سال گذشته از این کارگردان به روى صحنه رفت که هر دو با استقبال بالاى تماشاگران مواجه شد.

مهدی حسین مردی و محمد شمالی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افزایش تسهیلات در تالار مولوی
» ۶۰ درصد تخفیف دانشجویی برای دیدن نمایش
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر

شناسه مطلب: ۹۳۶۲۳

ازاین‌پس دانشجویان که در سال گذشته از تخفیف پنجاه‌درصدی برای دیدن آثار نمایشی مرکز تئاتر دانشگاهی مولوی برخوردار بودند، در سال جاری می‌توانند از ده درصد تخفیف بیشتر بهره‌مند شوند.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی؛ نظر به ایجاد شرایط مساعد برای بهره‌مندی هرچه بیشتر دانشجویان از برنامه‌های نمایشی مرکز تئاتر مولوی، ازاین‌پس دانشجویان که در سال گذشته از تخفیف پنجاه‌درصدی برای دیدن آثار نمایشی مرکز تئاتر دانشگاهی مولوی برخوردار بودند، در سال جاری می‌توانند از ده درصد تخفیف بیشتر بهره‌مند شوند.
بنابراین این گزارش کلیه دانشجویان بدون هر نوع محدودیتی در رشته، مقطع و دانشگاه محل تحصیل می‌توانند همه‌روزه با ارائه کارت دانشجویی خود به گیشه مرکز تئاتر مولوی از ۶۰ درصد تخفیف برای تهیه بلیت نمایش‌ها بهره‌مند گردند.
گفتنی است خریداری و رزرو بلیت‌ها با تعرفه‌ دانشجویی، صرفاً از طریق مراجعه حضوری امکان‌پذیر خواهد بود.

۶ روز پیش، چهارشنبه
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش کافه پولشری
الهام پاوه نژاد کارگردان و بازیگر :
» زن ها در اروپا هم با چالش های زیادی روبرو هستند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۵۰۸

نمایش کافه پولشری مونولوگی در باره تنهایی یک زن میانسال طبقه متوسط پاریسی است و الهام پاوه نژاد با درک درست از شخصیت و ویژگی های این زن بازی تحسین برانگیزی ارائه می کند وتماشاگر را تا به انتها با خود نگه می دارد.

الهام پاوه نژاد نزدیک به سه دهه است حضور جدی و اثر گذاری در تئاتر، سینما و تلویزیون دارد و با اغلب بزرگان نظیر داودمیرباقری ، حمید امجد، هادی مرزبان ، محمد رحمانیان ،نادربرهانی مرند و علیرضا کوشک جلالی در نمایش و آثاری نظیرمرغابی وحشی ، نیمکت ، شب سیزدهم ، سیستم گرون هلم ، خدای کشتار ،هفت سنگ ، دیشب باباتو دیدم آیدا ، یلدا ، تراس و همسران همکاری داشته است. سریال همسران و حضور موفقش در نقش مریم باعث محبوبیتش بین مخاطبان عام و مردم شد. پاوه نژاد دستی هم در نوشتن  و خوانش شعر دارد و کتاب شعرش هشت صبح هشت اسفند ونوار دکلمه شعرش  کجاست خانه باد وارد بازار نشر شده است.  نمایش کافه پولشری روایت زندگی زن تنهایی است که بعد از گذران فراز و فرودهای دوران جوانی و یک زندگی نافرجام، به آستانه ی میانسالی خود رسیده و شبیه تمام انسان های میانسال، ارزش عمر خود را خوب می داند. در عین حال انگار در تمام طول عمر خود به جستجوی معنای عشق می گشته  معنای دوست داشتن و دوست داشته شدن. نمایش کافه پولشری به قلم آلن وتز و با کارگردانی و بازیگری الهام پاوه نژاد در کافه تریای تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا می شود. دیگر عوامل این نمایش عبارتند از: تهیه کننده: گالری طلای گرامی، مترجم: اصغر نوری، طراح لباس: گلناز گلشن، طراح گریم: سارا اسکندری، انتخاب موسیقی و گرافیک: علی بوستان، مدیر تولید: سید فرشاد هاشمی، گروه کارگردانی: شیوا اردویی و سروناز نانکلی، تیزر و تصویر: رضا موسوی، گروه عکاسان: شیوا اردویی و ستاره سرداری، مدیر صحنه: امیر علی نانکلی، اجرای لباس: آناج مزون (شیدا مختاری فرد) ، روابط عمومی: آریان رضائی. نمایش کافه پولشری فروردین ماه اجرای خود را آغاز کرده و تا ۱۷ اردیبهشت ماه هر روز به جز شنبه ها، رأس ساعت ۱۸:۰۰ درکافی شاپ سالن اصلی تئاتر شهر اجرا می شود . با الهام پاوه نژاد در باره اجرای نمیش پولشری گفت وگویی انجام داده ایم.

در سال های اخیر در نمایش های پر مخاطبی مثل سیستم گرون هلم و خدای کشتار بازی کرده اید. اجرا و بازی در نمایش محیطی ، کافی شاپی با رویکرد مونولوگ برایتان چه ویژگی هایی دارد؟
ویژگی و شرایط خاص خودش را دارد و برایم از این جهت جذاب است که از فاصله خیلی نزدیک واکنش مخاطب را می بینم .

آلن وتزنویسنده شناخته شده ای در ایران نیست. چگونه نمایشنامهاش را برای اجرا انتخاب کردید؟
چند سال پیش، توسط اصغر نوری مترجم این متن، با این نمایشنامه آشنا شدم. در ابتدا قرار بود با کارگردان دیگری این نمایشنامه را کار کنیم که به دلایلی کار متوقف شد و بعدها در سال ۱۳۹۵ برای اجرای این نمایش اقدام کردم.

چه ویژگی های این نمایش نامه برایتان جذابیت داشت؟
متن به واسطه شخصیت محور بودنش برایم جذاب بود و برای اجرا تغییراتی در آن به وجود آوردم و کار به روزترشد. وتز در اثرش حرف های جهان شمولی را درباره مشکلات زنان مطرح می کند و به نظرم مخاطبان نمایش با دیدن کار به این نکته پی می برند که زن ها در اروپا هم زندگی ایده آل و راحتی ندارند و با چالش های زیادی مواجه هستند.

در متن نمایش برای اجرا در چه بخش هایی تغییرات به وجود آوردید؟
این تغییرات در شیوه اجرایی ، تغییراتی در دیالوگ ها بود تا به روز بشوند و در کنارش تقسیم بندی صدای ذهنی پول شری  جزو مهم ترین تغییر در متن اثر بود ودر متن اصلی کافه این زن در شرف تعطیل شدن است و زن به دلیل ناراحتی مشغول واگویه کردن درونیاتش است . امابه دلیل تحلیلم از شرایط ، کافه این زن را پرمشتری و شلوغ نشان دادم و در میان شلوغی پولشری تنها است و دوست و رفیقی ندارد .

یک جور از شرایط زندگیش نا امید است؟
ناامیدی نمی توان مطرحش کرد بیشتر سرخوردگی از وضعیت زندگیش دارد. موقعی که به سن میانسالی نزدیک می شویم .درشرایط مختلف گذشته مان را مرور می کنیم که چه کارهایی انجام داده ایم و چه کارهایی انجام نداده ایم و یا حسرت به چیزهای نرسیده فکر می کنیم.

درچند جای نمایش  پولشری ساعت کافه اش را دستکاری می کند. این وضعیت را بر اساس چه شرایطی در نمایش استفاده کردید؟
تاکید اصلی در این رویکرد پولشری به گذشت زمان  بود. با گذشت زمان پولشری احساس می کند عمرش را از دست می دهد و افسوس چنین وضعیتی را می خورد .

درجایی از نمایش پولشری اشاره می کند که در دوران جوانی برای کار به پاریس آمده و معمولا آدم هایی که از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند. در زندگیشان با چالش هایی روبه رو می شوند؟
بله، پولشری هم علی رغم تلاش هایی که با راه اندازی کافی شاپ انجام می دهد به مطلوبش نمی رسد .

در حدود هفت باری صدای درونی و ذهنی پولشری در نمایش شنیده می شود. استفاده از این صدای ذهنی چه کارکردهایی داشت؟
همه ما آدم ها در ارتباطات مان چیزهایی را که به فکر و ذهن مان می رسد مطرح نمی کنیم و در ذهن مان با آن کلنجار می رویم . این بخش های حرف های نگویی است که در ذهن این زن می گذرد .

ریشه اصلی عدم جسارتش برای مطرح کردن علاقه اش به مشتری جوان کافه اش درچه مسائلی قابل تعریف است ؟
بیشتر به مسئله تربیتی و فرهنگی که این زن در آن بزرگ شده بر می گردد وبرخی ها معتقدند در شروع ایجاد رابطه عاطفی همیشه باید زن صبر کند و مرد این رابطه را خواستارشود . در متن هم پولشری به این مسئله اشاره می کند که اگر مرد بود راحت می توانست این رابطه عاطفی را با شخصی که دوست دارد برقرار کند.

به نطر می رسد پولشری نه تنها در ایجاد رابطه های عاطفی نا موفق است. بلکه در سایر مسائل زندگی اش مثل شعر گفتن هم نمی تواند به دستاوردی برسد؟
به هرحال این زن آرمان و ایده ال هایی داشته است و نمی خواسته صرفا زن خانه و بشور و بساب باشد. اهل مطالعه و شعر و شاعری بوده و البته چندان آدم فرهیخته ای نیست که بتواند در کارهای هنری آدم شاخص و درجه یکی باشد. نکته مهم تلاشش برای انجام خواسته هایش بوده است.

 

گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی

 

۶ روز پیش، چهارشنبه
مهدی حسین مردی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فروردین‌ماه 96 به روایت حواشی الدوله
» کار رو باید به کاردان سپرد!
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۴۷۷

ایران تئاتر- حسین سینجلی: بی‌شک آیندگان فروردین ماه ۹۶ را یکی از نقاط عطف تاریخ تئاتر ایران خواهند دانست، چراکه در این سال زحمت چند ساله تئاتری‌ها برای تصویب و ثبت «روز ملی هنرهای نمایشی» در تقویم رسمی کشور به سرانجام رسید.

 بعد از پایان جشنواره فجر تا همین چند روز پیش سعادت دیدارِ دوست قدیمی‌مان، حواشی‌الدوله نصیبم نشده بود. کمتر پیش می‌آید که حداقل هفته‌ای یک بار همدیگر را نبینیم. تا اینکه دیروز با یکی از دوستانم در سالن انتظار تالار چهارسو می‌خواستیم «بوف کور» ناصرخان حسینی‌مهر را ببینیم که چشم‌ام به جمال استاد اعظم حاشیه‌ها روشن شد و طبق معمول تا می‌توانست از آنچه در این مدت در حوزه تئاتر رصد کرده بود و برایش جالب، تعجب برانگیز و بعضا مبهم بود گفت و گفت و گفت. از جمله اینکه:

سفری که به خاطر تئاتر کنسل شد

واقعا نمی‌دونم چطور خوشحالی خودم‌رو راجع به ثبت روزی با عنوان «روز ملی هنرهای نمایشی» در تقویم به  صورت رسمی ابراز کنم. واقعا باید به همه کسانی‌که از سال‌ها پیش روی این موضوع پافشاری می‌کردند تا بالاخره این امر نهایی شد دست مریزاد گفت. من اصلا به همین خاطر و برای اینکه ببینم در 7 فروردین تئاتری‌ها و دوست‌داران تئاتر چه واکنشی در این روز نشان می‌دهند سفر نوروزی‌ام رو کنسل کردم. البته اصلا هم پشیمان نیستم. چون با اینکه اولین سالی بود که به طور رسمی در تعطیلات عید سالن‌های تئاتر فعال بودند اما برنامه‌های خوبی در نظر گرفته شده بود هم استقبال مردم قابل توجه بود. خلاصه چه اتفاقی بهتر از این می‌تونست برای تئاتر بیفته که اولین خبرهای هنری سال با اخبار مربوط به تئاتر شروع بشه.

مدیرانِ پایِ کار در تئاتر

روز 7 فروردین‌ماه برای دیدن تئاترهای خیابانی ویژه روز ملی هنرهای نمایشی اطراف تئاترشهر بودم و منتظر شروع کار بعدی که دیدم معاون هنری وزیر ارشاد به همراه مدیرکل هنرهای نمایشی هم به دیدن کارها اومدند. کاری ندارم که بالاخره بخشی از این سر زدن‌ها یک روالِ مدیریتی است اما خُب اگر هم نمی‌آمدند کسی نمی‌گفت چرا نیومدید؟ اما وقتی تعطیلات نوروزی‌شان را که تقریبا تنها دوره تعطیلات کم دغدغه این مسئولیت‌ها است رو رها می‌کنند و میان پای کار تئاتر واقعا باعث دلگرمیه. و بودنشان در کنار تئاتری‌ها از نظر روحی خیلی تاثیرگذار بود.

پیش به سوی ولنجک

همون روز دیدم که یکی دو تا خبرنگار دارن با معاون هنری گفتگو می‌کنند. راستش لابه‌لای حرف‌های جناب معاون درباره زمین‌های ولنجک چیزی شنیدم و گوشم را تیز کردم، ظاهرا قصد دارند که هر طور شده امسال تکلیف آن زمین‌ها رو برای اختصاص به موزه تئاتر ایران یکسره کنند. واقعا اگه این کارو انجام بدهند عالی میشه. پرسیدم چطور؟ گفت اگه تو هم مثل من درباره سابقه این زمین‌ها و ارزشی که الان دارند می‌دونستی مثل من همین نظر رو داشتی.

اطلاع‌رسانی به روش جواد انصافی

یکروز هم رفتم پردیس تئاتر تهران. خوشبختانه به خاطر تعطیلات خیلی راحت و بدون ترافیک رسیدم خاوران. جوادخان انصافی و گروهش اونجا برنامه داشتند. واقعیت اینه که روز اول انگار هیچ‌کس از اهالی آنجا از اجرای چنین برنامه‌ای خبر نداشتند و تماشاگر زیادی نیامده بود. همین مسئله جوادخان انصافی رو بر آن داشت که با گروهش به شهرک مسکونی بزرگی که روبه‌روی پردیس تئاتر تهران است برود و در بلوارهای و بین بلوک‌ها شهرک به اجرای برنامه بپردازد و درباره برنامه‌هایشان اطلاع‌رسانی کند. ضمن اینکه مردم شهرک از دیدن جواد خان انصافی خیلی خوشحال شده بودند و کلی ازشون استقبال کردند، مهم تر اینکه فردای اون روز همون ساکنان شهرکی که روز قبل حتی خبر نداشتند که روبروی منزلشان چه خبراست جزو تماشاگران اجراهای ویژه نوروز در پردیس تئاتر تهران شده بودند. به این میگن یک حرکت خلاقه و دمشان گرم.

میزبانانی که مقابل مهمانان‌شان سربلند شدند

تا یادم نرفته اینو بهت بگم که چند روز پیش یکی از کارگردان‌هایی که در تعطیلات نوروز یک کار عروسکی را در محله علی‌آباد در جنوب تهران اجرا کرده بودند نامه‌ای رو بهم نشون داد که تعدادی از سکنه اون محله با امضاء آن از او و گروهش که کلی تشکر و قدردانی کرده بودند. اهالی آن محل در ابتدای نامه‌شان نوشته بودند: «ما اهالی محله کوی علی آباد شمشیرآباد از اینکه به محله ما آمدید و برنامه‌های بسیار مفرح برگزار کردید و نوروز خود را در میان ما گذراندید در حالیکه می‌بایست در کنار خانواده می‌بودید، باعث شادی بسیار ما شدید. از شما و تمامی عوامل و عروسک‌گردانان صمیمانه تشکر و قدردانی می کنیم. و براستی که ما را در مقابل مهمانان نوروزی‌مان سربلند کردید.»

کار رو باید به کاردان سپرد

شنیدی میگن کار رو باید به کاردان سپرد. عرض کردم بله. گفت بالاخره کار ساخت موزه تئاتر که ساختمانش را هم خریدند به بهروزخان غریب‌پور سپرده شده و اینطور که من متوجه شدم کار طراحی موزه رو هم شروع کردند. ضمنا عجب موزه جالب و باحالی برای عروسک‌های اُپراهای گروه تئاتر آران در تالار فردوسی ساخت. اگه هنوز ندیدی حتما برو ببین. گفتم روز افتتاحیه آنجا بودم. البته کاش نمی‌گفتم چون باید توضیح می‌دادم که اگر آنجا بودم باید حتما او را می‌دیدم. گفت من اگه جای مدیران تئاتر بودم تا می‌تونستم دست بهروزخان غریب‌پور رو باز می‌گذاشتم چون مطمئنم هیچ چیزی جز خیر از این آدم به تئاتر نمی‌رسه.

یک پیشنهادِ فراموش شده

روز افتتاح موزه اُپرای عروسکی گپ مختصری با هما خانم جدیکار زدم و ضمن احوالپرسی یه چیزی بهم گفت که منم حواسم نبود و البته راست هم می‌گفت. ظاهرا سال‌ها پیش به پیشنهاد زنده‌یاد جواد ذوالفقاری روز اول فروردین ماه به عنوان روز جهانی تئاتر عروسکی در یونیما ثبت شده ولی ظاهرا این اتفاق به خاطر همزمانی با تحویل سال زیاد به خاطر کسی نمانده.

در حسرت دیدار پوسترهای قجری

شنیدم چندتا از پوسترهای تاریخی تئاتر که بعضیاشون مربوط به دوران قاجاره در خانه هنرمندان به نمایش بگذارند. اما این خبرو که خوندم یاده این مسئله افتادم که الان که ما موزه تئاتر نداریم آثار و اموال تاریخی بازمانده از هنرمندان پیشکسوت و... که شاید مربوط به سال‌ها قبل باشه در چه وضعی نگهداری میشن. مثلا همین پوسترهایی که مربوط به دورانه قاجاره الان کجاست؟! آیا در شرایط استانداردی کسی ازشون مراقبت می‌کنه تا موزه تئاتر راه‌اندازی بشه یا اینکه همینطوری یه جا هست دیگه؟!

دو نمایش و یک آرزو

نمیدونم چجوریه که یه وقتا اونقدر نمایش خوب روی صحنه است که آدم فرصت نمی‌کنه همشو ببینه .خوشبختانه فروردین ماه 96 بی‌تعارف باید بگم که تماشاگران و دوستداران تئاتر بهانه‌ای برای نرفتن به سالن‌ها ندارند چون کلی نمایش خوب و با کیفیت روی صحنه است که باید به فال نیک گرفت. اما در بین این همه نمایش خوب دوتا نمایش برای من ویژه تر بود. یکی اجرای نمایش «مرگ آسید کاظم» به کارگردانی  محمد محقق منتظری با نگاهی به نمایشنامه «آسید کاظم» اثر زنده‌یاد محمود استادمحمد است که در تالار سایه مجموعه تئاترشهر روی صحنه است. راستش اجرای این نمایشی که من دیدم وقتی بیشتر برایم جذاب شد که متوجه شدم کارگردان این اثر یعنی محمد محقق منتظری از هنرمندان روشندل کشورمون هست و به همین خاطر فقط باید بهش بگم خدا قوت مرد. یه کار دیگه هم نمایش شورایی «برلین یعقوبی» با طراحی و کارگردانی آریان رضایی است که این روزها در پلاتو اجرا مجموعه تئاترشهر اجرا میشه. وقتی از پلاتو اجرا بیرون اومدم و دیدم که تمام تماشاگران حتی تا بیرون از محوطه تئاترشهر با هم دارند درباره موضوع مطرح شده در نمایش گفت‌وگو می‌کنند حسرت خوردم و آرزو کردم که کاش از این دست نمایشها بیشتر از اینها ببینیم.

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مرور گزارش های نوروزی ایران تئاتر درباره مهم‌ترین رویداد ها و حضور جهانی نمایش های ایرانی در سال 95
» از سفر نمایش های ایرانی تا سالی پرشور برای تئاتر
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۵۲۶

در این گزارش علاوه بر یادآوری مهم‌ترین اتفاق‌های حوزه تئاتر، اطلاعات نمایش هایی که در سال گذشته در جایی غیر از ایران روی صحنه رفته و جایزه ای از فستیوال های جهانی تئاتر را به خود اختصاص داده اند، به مشروح به آگاهی می رسد.

در آغاز هر سال ، ضروری است اهالی تئاتر و فعالان عرصه نمایش، کارنامه سالی که از سر گذرانده‌اند را مروری دوباره کنند، تا با آگاهی از اتفاقات تاثیرگذاری که در حوزه نمایش رخ داده، در سال جدید روند بهتری را رقم بزنند.

البته پرداختن به تمامی رویدادها و اتفاق‌های تلخ و شیرین تئاتر در سال 95 از حوصله این سطور خارج است اما بی‌تردید در کنار تمام اتفاق‌های مهم و قابل توجه که در ادامه مرور کرده‌ایم، نمی‌توان از یاد بُرد درگذشت هنرمندانی همچون داوود رشیدی، رکن‌الدین خسروی، جعفر والی، دنیا فنی‌زاده و... که بیش از هر رویداد دیگری کام اهالی تئاتر را تلخ کرد.

در سالی که گذشت، نمایش های فراوانی که تنها متعلق به گروه های حرفه ای تئاتر نبودند، در فستیوال های بین المللی خوش درخشیدند و علاوه بر رضایت مخاطبین حضور چشمگیری را تجربه کرده و تئاتر ایران را صاحب جوایز ارزنده ای کرده اند که این موضوع بی شک قابل تقدیر است.

به همین منظور در این گزارش، علاوه بر یادآوری مهم‌ترین اتفاق‌های حوزه تئاتر، اطلاعات نمایش هایی را که در سال گذشته چنین موفقیتی را کسب کرده اند، به مشروح به آگاهی می رسانیم.

یک سال پر شور ملی و بین المللی برای تئاتر ایران

فروردین :

راهیابی نمایش «شنیدن» به بخش اصلی فستیوال آوینیون

در اولین ماه سال 95 خبر راهیابی نمایش «شنیدن» به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی به بخش اصلی هفتادمین دوره فستیوال تئاتر آوینیون فرانسه، فستیوالی که بی‌شک از معتبرترین فستیوال‌های جهانی تئاتر است، را می‌توان مهم‌ترین اتفاق تئاتری این ماه دانست. پیش از این هنرمندان شناخته شده تئاتر ایران همچون آتیلا پسیانی، سیامک احصایی، کیومرث مرادی و رضا حداد و ... در بخش‌های جنبی این فستیوال آثار خود را به صحنه برده بودند اما این برای نخستین بار در تاریخ تئاتر ایران است که اثری از ایران برای اجرا در بخش اصلی انتخاب و دعوت می‌شود.

نمایش «شنیدن» که در سال ۹۴ در سالن چهارسوی مجموعه تئاتر شهر اجرا شده بود،علاوه بر فستیوال آوینیون در فستیوال تئاتر شابونه برلین، فستیوال بوزار بلژیک، فستیوال دله کالین تورینسی در شهر تورین ایتالیا و همچنین کشورهای مختلفی همچون سوئیس، هلند، آلمان، فرانسه و نروژ نیز به صحنه رفته است.

اردیبهشت :

سپردن سکانِ هدایت خانه تئاتر به دستان اصغر همت

اواخر اردیبهشت ماه سال 95 انتخاب اصغر همت توسط هیات مدیره این تشکل صنفی به اتفاق آرا از جمله خبرهای مهم حوزه تئاتر در دومین ماه سال بود.

هیات مدیره خانه تئاتر ایران متشکل از عزت‌الله انتظامی، ایرج راد، اصغر همت، بهزاد فراهانی، مریم کاظمی، حمید رضا نعیمی، کاظم هژیرآزاد، سهراب سلیمی، حمید مظفری، محمد بهرامی، مهدی قلعه و هادی عامل در حالی اصغر همت را به عنوان مدیرعامل جدید فراگیرترین و مهم‌ترین تشکل صنفی جامعه تئاتری کشور انتخاب کردند که مدیرعاملی 15 ساله ایرج راد در این سمت، اعتراض برخی از هنرمندان تئاتر را برانگیخته بود. تا جایی‌که علیرضا نادری، علی‌اصغر دشتی و حمید پورآذری از اعضاء هیات مدیره قبلی در مهرماه سال 94 با برگزاری یک نشست خبری ضمن اعلام استعفاء خود، خانه تئاتر را ملک شخصی ایرج راد عنوان کردند. نهایتا اما ایرج راد که یک بار در سال 89 از سمت خود استعفاء داده اما استعفایش پذیرفته نشده بود در روز 24 اردیبهشت‌ماه سال‌جاری از سمت خود به عنوان مدیرعامل استعفاء داد. او درباره دلایل کناره گیری‌اش از مدیرعاملی خانه تئاتر گفت: «۱۵ سال این بار را به دوش کشیدم و آنچه از دستم برمی‌آمد را انجام دادم حالا هم همچنان در خانه تئاتر هستم اما دیگر نمی‌خواهم به صورت تمام وقت حضور داشته باشم و این مسئولیت را به دوستان دیگر سپرده‌ام.»

اصغر همت که پیش از این به عنوان سخنگوی هیات مدیره خانه تئاتر حضور داشت پس از اینکه توسط هیات مدیره خانه تئاتر به عنوان مدیرعامل برگزیده شد، مهمترین برنامه خود را پیگیری جدی خواسته‌های بر حق تئاتری‌ها عنوان کرد و گفت: «مهمترین برنامه و فکرم این است که به طور جدی و در درجه اول به صورت مسالمت‌آمیز دنبال خواسته‌هایمان باشیم و مثل گذشته کوتاه نیاییم. چراکه در سال‌های گذشته مدیران دولتی به هر علتی نسبت به خواسته‌های ما بی‌اعتنا بوده‌اند و امروزه هنرمندان تئاتر از نظر روحی، معیشتی و امنیت شغلی، شرایط مناسب ندارند. بنابراین امیدوارم با تعامل با بخش دولتی بتوانیم به خواسته‌های بر حق‌مان برسیم.

همت با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین ضروریات جامعه تئاتر را ایجاد همدلی میان تمام هنرمندان این رشته است، گفت: امیدوارم در شرایطی که سر و سامان دلخواهی برای رشته ما وجود ندارد، در سایه این همدلی بین اعضای خانه تئاتر و هنرمندانی که عضو ما نیستند، جماعت تئاتری را دلخوش کنیم.

خرداد :

انتخابات انجمن هنرهای نمایشی بر اساس آئین‌نامه جدید

برگزاری انتخابات انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها طی یک فرآیند 6 ماهه بر اساس آئین‌نامه جدید از مهم ترین اتفاقات حوزه تئاتر در استان ها بود. پس از ابلاغ آئین‌نامه جدید توسط امور استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی کشور، از خردادماه 95 تا پایان شهریورماه به جز 4 استان، هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی سایر استان‌ها مشخص شد.

بر اساس آئین نامه جدید شهرهایی که بیشتر از 20 گروه نمایشی داشته باشند، باید 5 نفر را برای هیات رئیسه انتخاب کنند. در این راستا استان اصفهان پیشتاز برگزاری انتخابات بر اساس آئین‌نامه جدید انجمن هنرهای نمایشی کشور بود و اولین استانی بود که انتخابات انجمن را با موفقیت به انجام رساند.

بر اساس ماده سه آیین نامه تاسیس شعب استانی انجمن هنرهای نمایشی ایران با شماره ثبت 22537، ایجاد دفاتر نمایندگی انجمن هنرهای نمایشی و برگزاری انتخابات جهت تعیین نماینده دفتر در شهرستان‌ها، مشروط به دارا بودن بیش از 5 گروه نمایشی پروانه‌دار در شهرستان مربوطه خواهد بود. در ماده 5 این آئین‌نامه آمده است:

الف) استان هایی که دارای 20 گروه نمایشی (پروانه دار) وبیشتر باشند، هیئت رییسه 5 نفره خواهند داشت.

ب) استان هایی که دارای 5 تا 20 گروه نمایشی (پروانه دار) باشند، هیئت رییسه 3 نفره خواهند داشت.

همچنین در آیین نامه آمده آن‌هایی می‌توانند نامزد شرکت در انتخابات هیات رییسه انجمن شعب باشند که عضو هسته مرکزی گروه نمایشی (پروانه‌دار) باشند. در بخش دیگر آیین نامه یادآور شده که اعضای هیئت رئیسه شعب استانی نباید کارمند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یا شهرستان باشند. در بند ج از ماده 5 آمده است که برای برگزاری انتخابات هیئات رئیسه می‌بایست شورایی با نام «شورای مشورتی انجمن» تشکیل شود؛ اعضای این شورا از نفرات زیر خواهند بود: معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد، رییس انجمن دوره پیش، کارشناس مسئول تئاتر، نماینده دفتر حراست اداره کل و نیز یکی از هنرمندان فعال یا پیشکسوت استان، که از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد معرفی می‌شود. از گروه نمایشی پروانه‌دار تنها یک نفر می‌تواند به عنوان نامزدی در هیات رئیسه انجمن معرفی شود. برای رای دادن و شرکت در انتخابات همه اعضای هیات رئیسه و نیز اعضای پیوسته گروه‌های نمایشی (پروانه‌دار) می‌توانند شرکت کنند.

میزبانی موزه توپیک اسپانیا از عروسک‌های ایرانی

دعوت موزه توپیک اسپانیا از زهرا صبری برای نمایش عروسک‌های این هنرمند شناخته شده تئاتر یکی از بهترین خبرهای تئاتری در آخرین ماه فصل بهار 95 بود. نمایش عروسک‌های ساخته شده توسط زهرا صبری هنرمند شناخته شده تئاتر و سرپرست گروه تئاتر «یاس تمام» در موزه نمایشگاه توپیک شهر تولوسا در کشور اسپانیا و اهداء عروسک «پهلوان کچل» به این موزه از دیگر اتفاق‌های قابل توجه حوزه نمایش در مهرماه سال 95 بود. پیش از این رویداد تنها عروسکی که از ایران در موزه توپیک وجود داشت، عروسک «مبارک» بود که توسط بهروز غریب پور به این موزه اهدا شده بود. در این نمایشگاه که با عنوان «رویاپردازی از ایران» برگزار شد، بیش از ۲۰۰ عروسک از نمایش‌های «هشت لحظه»، «طوطی پر»، «زمین و چرخ»، «خانه برناردا آلبا»، «تا یک بشمار» و «ننه دلاور» به نمایش گذاشته شد.

تیر:

اهداء جایزه مخصوص هیات‌ داوران تئاتر شهر کلن به علیرضا کوشک جلالی

تجلیل از علیرضا کوشک جلالی نمایشنامه‌نویس، مترجم و کارگردان مطرح  شناخته شده تئاتر به پاس چند دهه فعالیت هنری و اهداء جایزه مخصوص هیات‌ داوران تئاتر شهر کلن در سال ۲۰۱۶ به این هنرمند ایرانی نیز یکی دیگر از رخدادهای قابل توجه حوزه نمایش بود که در نخستین ماه تابستان سال 95 اتفاق افتاد.

کوشک‌جلالی که سال‌هاست در آلمان اقامت دارد فعالیت‌های هنری بسیاری را در کارنامه خود دارد؛ از نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی نمایش‌های متعدد، تا پایه‌گذاری گروه تئاتری «علی جلالی آنسامبل» در کلن آلمان. او تا امروز نمایش‌های متعددی را چه در آلمان و چه در ایران به روی صحنه برده و جوایز زیادی در زمینه نویسندگی و کارگردانی در فستیوال‌های بین‌المللی تئاتر کسب کرده است. این کارگردان صاحب‌نام تئاتر که متاسفانه چند سالی است با بیماری ام اس دست و پنجه نرم می‌کند، مدتی است با برگزاری ورک‌شاپ‌های مختلف در شهرهای لاهیجان، کاشان، تبریز و... آثاری را با گروه‌های تئاتری این شهرها برای اجرا آماده کرده است. کوشک جلالی همواره از تمایل خود به برگزاری ورک شاپ و همکاری با هنرجویان تئاتر در شهرستان‌ها صحبت کرده و دلیل این کار را ایجاد انگیزه برای ادامه فعالیت‌های هنری تئاتری‌ها در شهر خود و جلوگیری از مهاجرت آن‌ها به تهران اعلام کرده است.

مرداد:

تغییر در ساز و کار ساختاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

اعلام تغییر ساز و کار ساختاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد نمایشی ایران و خاورمیانه، در یک نشست رسانه‌ای با حضور مهدی شفیعی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی و سعید اسدی دبیر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، بی‌شک قابل توجه‌ترین اتفاق حوزه تئاتر در مردادماه سال 95 بود. از جمله مهم‌ترین تغییراتی که توسط سعید اسدی در این نشست تشریح شد می‌توان به موارد زیر اشاد کرد:

- تغییر در بخش اجراهای محیطی و تعاملی و تلاش برای بهره گرفتن از محیط‌های غیرصحنه‌ای و تبدیل محیط‌های شهری به صحنه تئاتر محیطی و همچنین توجه به شکل مطلوب‌تر تئاتر تعاملی یا اینتراکتیو بخش تئاتر محیطی با رویکرد تازه

- استفاده از تماشاخانه‌های دولتی و نیمه دولتی که در بخش اصلی جشنواره نیستند در بخش «به علاوه تئاتر فجر»

- حذف بخش «تولیدات تازه‌های تئاتر» و تقسیم بودجه این بخش به دیگر بخش‌های جشنواره

- تلاش برای رونق بخش بین‌الملل در جشنواره تئاتر

- ساماندهی وضعیت فروش بلیط‌های جشنواره

- پیوستن جشنواره به کمپین «من صدای آب هستم»


شهریور:

ثبت روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی کشور

بدون تردید یکی خوشحال کننده‌ترین اتفاق هایی که جامعه تئاتری کشور را بسیار خرسند کرد، خبر قطعی ثبت روز 7 فرودین‌ماه به عنوان «روز ملی هنرهای نمایشی» در تقویم رسمی کشور بود. خبری که شهریورماه 95 قطعی شد.

تعیین روزی در تقویم ملی ایران به نام روز تئاتر یا هنرهای نمایشی مطالبه‌ای بود که از چندین سال پیش مطرح شده بود.  پس از تصویب کلیت طرح ثبت روز ملی تئاتر ایران در تقویم رسمی کشور توسط شورای فرهنگ عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این طرح برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال و نهایتا در جلسه ۷۸۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ۷ فروردین ماه مطابق با ۲۷ مارس روز جهانی تئاتراست به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی تعیین شد.

تصویب شیوه‌نامه تئاتر کمدی (آزاد)

تصویب شیوه‌نامه تئاتر کمدی و اعلام لغو مجوز 4 اجرای کمدی در تهران، از جمله اتفاق‌های مهم تئاتر در آخرین ماه تابستان 95 بود.

شیوه‌نامه تئاتر کمدی (آزاد) در شورای مرکزی ارزشیابی و نظارت تصویب شد و برای اجرایی شدن ابلاغ ‌شد. در این شیوه‌نامه موارد مختلفی نظیر کمیته‌های مختلف ارزیابی، بررسی متون، بررسی اجراها و کمیته انضباطی در نظر گرفته شده است.

مهر:

رکوردشکنی تاریخی «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» در تالار وحدت

استقبال مخاطبان تئاتر از نمایش «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» با کارگردانی همایون غنی‌زاده که از 25 مهرماه 95 در تالار وحدت روی صحنه رفت، و شکستن رکورد فروش تاریخ تئاتر ایران توسط این نمایش بی‌شک یکی از اتفاق‌های قابل توجه تئاتر در سال جاری است. اتفاقی که نشان از جدی‌تر شدن و بالا رفتن جایگاه تئاتر در نگاه و زندگی خانواده‌های ایرانی دارد.

نمایش «می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» با کارگردانی همایون غنی‌زاده و نقش‌آفرینی ویشکا آسایش، سجاد افشاریان، بابک حمیدیان، سیامک صفری و داریوش موفق در حالی با عبور از مرز دو میلیارد تومان رکورد فروش تاریخ تئاتر ایران را شکست که این رکورد تا پیش از این در اختیار نمایش «آمدیم نبودید رفتیم» با کارگردانی رضا حداد بود.

آبان :

نشست مدیران تئاتر کشورهای غرب آسیا در تهران

برگزاری نشست مدیران تئاتر کشورهای غرب آسیا در تهران به عنوان امکانی برای تبادل فرهنگی، هنری، فکری در آبان ماه سال 95 از دیگر رویدادهای قابل تامل حوزه نمایش در عرصه بین المللی بود. این نشست با این رویکرد که تنها از راه فرهنگ می‌توان همه وجوه اندیشه را به دیگر مناطق گسترش داد و از ویژگی‌های آنها نیز بهره‌مند شد، با حضور  مدیران، مسئولان و دست‌اندرکاران تئاتری 10 کشور الجزایر، تونس، افغانستان، پاکستان، سوریه، عمان، آذربایجان، لبنان، عراق و قطر در تهران برگزار شد.

معرفی رویدادهای بین‌المللی هنر و به ویژه تئاتر در ایران و دیگر کشورهای شرکت کننده، تنظیم تفاهم‌نامه فعالیت‌های مشترک هنری منطقه‌ای، معرفی جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر ایران و آشنایی با مدیران مراکز و نهادهای تئاتری ایران از جمله خانه تئاتر، حوزه هنری، تئاتر دانشگاهی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از جمله برنامه‌های در دستور کار نشست بود. در واقع با توجه به پتانسیل بالای تئاتر ایران و وجود قابلیت تاثیرگذاری بر تئاتر منطقه، می‌توان اساسی‌ترین ره‌آورد نشست مدیران هنرهای نمایشی غرب آسیا در تهران را شناساندن ایران و تئاتر آن به کشورهای منطقه عنوان کرد.

از جمله نتایج قابل توجه این نشست استمرار برگزاری ان در دیگر کشورهای شرکت کننده بود که از جهات مختلف بسیار حائز اهمیت است.

افتتاح اولین مرکز مشاوره تخصصی تئاتر

افتتاح نخستین مرکز مشاوره تخصصی تئاتر در نخستین روز آبان‌ماه سال 95 در تئاتر مستقل تهران یکی دیگر از رویدادهای قابل توجه حوزه نمایش در سال جاری بود که از جهات مختلفی بسیار قابل توجه است. برگزاری کارگاه‌های مشاوره خصوصی و گروهی، کارگاه گفتگو، اعزام مشاور به شهرستان‌ها و کارگاه مشاوره بخش بین‌الملل اصلی‌ترین فعالیت های این مرکز عنوان شده است.

در این مرکز هنرمندان پیشکسوت و باسابقه‌ای همچون فرهاد مهندس‌پور، حسن معجونی، حمید پورآذری، سعید بهنام و اصغر دشتی به عنوان مشاوران واحد کارگردانی، محمد چرمشیر و افروز فروزند به عنوان مشاور در واحد نمایشنامه‌نویسی تهران، خسرو حکیم‌رابط مشاور در واحد نمایشنامه‌نویسی شهرستان ها، علیرضا نادری مشاور در واحد نمایشنامه‌نویسی منطقه لواسان، سیامک احصایی، منوچهر شجاع و رضا مهدیزاده به عنوان مشاور در واحد طراحی صحنه، گلناز گلشن، شیما میرحمیدی و ندا نصر به عنوان مشاوران واحد طراحی لباس، زهرا صبری، مریم معینی و حسن معجونی به عنوان مشاوران واحد تئاتر عروسکی، آیدین الفت و بامداد افشار به عنوان مشاوران واحد مهندسی صدا، بابک میرزاخانی، آنکیدو دارش و فرشاد فزونی به عنوان مشاوران واحد موسیقی، محمدباقر ضیایی، امیر راد، رامین اعتمادبزرگ، علی اتحاد و اشا صدر به عنوان مشاوران واحد پرفورمنس آرت، امیر اسمی و فرهاد فزونی به عنوان مشاوران واحد طراحی گرافیک و صبا کسمایی نیز به عنوان مشاور واحد طراحی نور،  مرکز مشاوره تئاتر معرفی شدند.

برگزاری نشست تخصصی آموزشی دبیران کانون‌ تئاتر کشور

یکی دیگر از رویدادهای مهم تئاتر در آبان ماه 95 برگزاری نشست تخصصی آموزشی دبیران کانون‌ تئاتر کشور به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی بود که به همت کانون تئاتر دانشگاه علامه طباطبائی در محل دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

دومین دومین نشست تخصصی آموزشی دبیران کانون‌های تئاتر سراسر کشور که با حضور بیش از ۷۰ دبیر از دانشگاه‌های مختلف به مدت ۲ روز در دانشکده ادبیات دانشگاه علامه برگزار شد. کارگاه تخصصی، برگزاری نشست صمیمی دبیران، بررسی مشکلات تئاتر دانشگاهی، تماشای نمایش، نشست پرسش و پاسخ مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  و دانشگاه علامه طباطبائی با دبیران کانون‌های تئاتر و تشکیل و انتخاب اعضاء شورای تئاتر دانشجویی از جمله برنامه‌های اجرا شده در این نشست بود.

آغاز به کار انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی

انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران با برگزاری اولین مجمع عمومی و حضور 23 عضو به طور رسمیدر آبان ماه 95 آغاز به‌ کار کرد. این انجمن با ریاست شاهین چگینی،  برخلاف خانه تئاتر از طریق وزارت کار و ثبت آن به شکل انجمن و صنف کارفرما طی یک سال و سه ماه به ثبت قانونی رسید. در حال حاضر این انجمن 23 عضو دارد و اساسنامه آن نیز با حضور 16 عضو تصویب شده است.

در نخستین مجموع این صنف، شاهین چگینی (رئیس هیئت مدیره)، خیام وقار کاشانی (دبیر و نایب رئیس)، داود نامور( خزانه‌دار)، اعضای اصلی انجمن و فارس باقری و محمد حسن نجفی اعضای علی‌البدل هستند. همچنین محمود یوسفی و مرتضی یونسی‌زاده هم به عنوان بازرسان اصل و علی‌البدل این انجمن انتخاب شدند. در میان اعضای این انجمن سه عضو از شهرهای قم، ساری و کرمان نیز حضور دارند.

نشست مدیران تئاتر کشورهای غرب آسیا در تهران

برگزاری نشست مدیران تئاتر کشورهای غرب آسیا در تهران به عنوان امکانی برای تبادل فرهنگی، هنری، فکری در آبان ماه سال 95 از دیگر رویدادهای قابل تامل حوزه نمایش در عرصه بین المللی بود. این نشست با این رویکرد که تنها از راه فرهنگ می‌توان همه وجوه اندیشه را به دیگر مناطق گسترش داد و از ویژگی‌های آنها نیز بهره‌مند شد، با حضور  مدیران، مسئولان و دست‌اندرکاران تئاتری 10 کشور الجزایر، تونس، افغانستان، پاکستان، سوریه، عمان، آذربایجان، لبنان، عراق و قطر در تهران برگزار شد.

معرفی رویدادهای بین‌المللی هنر و به ویژه تئاتر در ایران و دیگر کشورهای شرکت کننده، تنظیم تفاهم‌نامه فعالیت‌های مشترک هنری منطقه‌ای، معرفی جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر ایران و آشنایی با مدیران مراکز و نهادهای تئاتری ایران از جمله خانه تئاتر، حوزه هنری، تئاتر دانشگاهی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از جمله برنامه‌های در دستور کار نشست بود. در واقع با توجه به پتانسیل بالای تئاتر ایران و وجود قابلیت تاثیرگذاری بر تئاتر منطقه، می‌توان اساسی‌ترین ره‌آورد نشست مدیران هنرهای نمایشی غرب آسیا در تهران را شناساندن ایران و تئاتر آن به کشورهای منطقه عنوان کرد.

آذر:

برگزاری همایش آثار برگزیده جشنواره‌های تئاتر استان‌ها

تغییر شیوه انتخاب آثار نمایشی تولید شده در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها برای حضور در جشنواره تئاتر فجر با برگزاری همایش آثار برگزیده جشنواره‌های تئاتر استان‌ها در آذرماه سال‌جاری یکی از مهم‌ترین رویدادهای تئاتر در آخرین ماه پاییز بود. همایشی که به واسطه برگزاری آن تعداد زیادی از کارگردان‌های تئاتر از سراسر کشور با حضور در مجموعه تئاترشهر تهران ضمن تماشای فیلم‌هایی که از تئاترهایشان برای حضور در جشنواره ارائه داده بودند به همراه داوران، این فرصت را داشتند تا با کارگردان‌های دیگر استان‌ها نیز تبادل نظر و گفت‌وگو کنند.

برگزاری همایش آثار برگزیده جشنواره‌های تئاتر استان‌ها که با حضور کارگردان‌ها و روسای انجمن‌های نمایش استان‌ها از این جهت حائز اهمیت بود که به گفته اکثر کارگردان‌های حاضر در این همایش با این شیوه شک و شبهه‌ها در زمنیه داوری آثار به حداقل می‌رسد.

دی :

اعتبار یک‌میلیاردی وزیر برای ساختمان جدید خانه تئاتر

در نخستین ماه زمستان 95 خبر اعطاء یک میلیارد تومان توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تکمیل فرایند ساخت ساختمان جدید خانه تئاتر که از سوی ایرج راد مدیرعامل پیشین این تشکل مطرح شد، یکی از اتفاق‌هایی بود که به اهالی تئاتر برای اجراهای زمستانی‌شان انرژی مضاعفی داد.

ایرج راد درباره آخرین وضعیت ساختمان جدید خانه تئاتر واقع در خیابان سمیه که یک بلک‌باکس با ظرفیت ۱۸۰ تا ۲۰۰ تماشاگر نیز در آن طراحی شده، با بیان اینکه برآورد ما برای تجهیزاتی که احتیاج داریم حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است، گفت: برای تجهیز این سالن از مدتی قبل با مشکل اعتبار روبه‌رو بودیم که در جلسه‌ای با آقای صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع را مطرح کردیم و ایشان دستور صادر کرد که مبلغ یک میلیارد تومان برای تأمین این امکانات پرداخت شود.به گفته‌ مدیرعامل پیشین خانه تئاتر برای ساختمان جدید با خرید کل زمینی که حدود ۱۵۰۰ متر زیربنا دارد؛ تخریب، گودبرداری و ساخت و ساز تا پایان مرحله معماری و نقاشی حدود 3 میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

برگزاری همایش «شهر و شهروندی و تئا‌تر» در تئاترشهر

از دیگر اتفاق‌های مهم حوزه تئاتر در دی‌ماه 95 باید به برگزاری همایش «شهر و شهروندی و تئا‌تر» اشاره کرد. همایشی که به کوشش برگزارکنندگان سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر و به عنوان یکی از برنامه‌های جنبی این دوره از جشنواره تئا‌تر فجر برگزار شد.

در فراخوان این همایش که ناصر حبیبیان مدیریت اجرایی آن را برعهده داشت، ۶۰ مقاله بر اساس محور مشخص شده در فراخوان به دبیرخانه رسید و شورای علمی این همایش مرکب از شیرین بزرگمهر، سعید اسدی و عطاالله کوپال در نهایت ۸ مقاله را برای ارائه در همایش انتخاب کردند. در این همایش سعید اسدی با موضوع «هنر تئاتر و زایش مفهوم شهروند»، قطب‌الدین صادقی با موضوع «جایگاه تئاتر در ساختار شهری»، مهرداد زواره محمدی با موضوع «ارتباط شهر، شهروند و معماری به وسیله هنر و فضاهای فرهنگی»، جهانشیر یاراحمدی با موضوع «مطالعه بوشهر در نمایشنامه‌های جنوب» و علی رویین با موضوع «تاثیر کلان شهر بر حیات ذهنی شخصیت‌های نمایشی» سخنرانی کردند. برگزاری میزگرد «معماری، شهر و تئاتر» از دیگر برنامه های این همایش بود.

در پایان برگزاری این همایش کتاب برگزیده مقالات منتشر و جوایزی به سه مقاله برگزیده اهداء شد.

آغاز به کار نخستین کمپ مدرسه تئاتر میزانسن

آغاز به کار اولین کمپ مدرسه تئاتر میزانسن با ظرفیت پذیرش ١٥ هنرجو از طریق برگزاری کارگاه پیش از کمپ اول، از دیگر اتفاق‌های قابل توجه تئاتر در دی ماه سال جاری بود.

در این کمپ مدرسه تئاتر در دو هفته آغازین هنرجویان ضمن آشنایی با لکچرهای «پرفورمنس آرت: گلرخ نفیسی تحصیلکرده پرفورمنس آرت و هنرمند پرفورمنس آرت»، «تئاتر مستند: مهین صدری ؛ هنرمند فعال در حوزه تئاتر مستند»، «تئاتر ابژه: کیوان سر رشته هنرمند فعال در حوزه تئاتر ابژه»، «تئاتر فیزیکال: سعید بهنام تحصیلکرده»، «تئاتر دیجیتال: لیلی گله داران تحصیلکرده هنر دیجیتال از دانشگاه رم ایتالیا» و «تئاتر فیزیکال: سعید بهنام؛ تحصیلکرده تئاتر تصویری در فرانسه»، با رویکردهای کلی این مدرسه آشنا می‌شوند.

در اولین ترمِ کمپ اول علاوه بر لکچرهای فوق هنرجویان با اساتیدی همچون فرهاد مهندس‌پور، محمد عباسی، هاسمیک کاراپتیان، ستاره فاتحی، صبا کسمایی، آیدین الفت، محمدرضا علی‌اکبری، شایان درخشان، سهیلا علیزاده، علی قلی‌پور، سعید بهنام ،علی اصغر دشتی و... دروس متنوع خود را سپری خواهند کرد. علاوه بر دروس فوق در ترم اول، هنرجویان یک ورک‌شاپ بین‌الملی با موضوع بدن نیز سپری خواهند کرد. علی اصغر دشتی مدیر مدرسه تئاتر میزانسن در ترم اول به عنوان سرمربی، هنرجویان را همراهی خواهد کرد.ضمنان هنرجویان در هر ترم یک سرمربی جداگانه خواهند داشت. مدرسه تئاتر میزانسن به عنوان اولین مرکز آموزش رویکردهای معاصر اجرایی در شاخه های پرفورمنس آرت، تئاتر فیزیکال، تئاتر دیجیتال، تئاتر ابژه و تئاتر مستند در کمپ های ١٣ ماهه در موسسه فرهنگی هنری برگ برگزار خواهد شد.

بهمن :

افتتاح پردیس تئاتر تهران بزرگ‌ترین مجموعه نمایشی کشور
سرانجام بعد از مدت‌ها انتظار در بهمن‌ماه 95 پردیس تئاتر تهران که در واقع بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین مجموعه نمایشی کشور محسوب می‌شود با حضور شهردار تهران و جمعی از چهره‌ها و پیشکسوتان هنر و فعالان عرصه تئاتر و میزبانی از  آغاز به کار کرد. با آغاز به کار این مجموعه نمایشی و اجرای آثار نمایشی در سالن‌های مجهز این مجموعه نزدیک به 1800 صندلی به ظرفیت سالن‌های تئاتر کشور اضافه شد. پنج نمایش «روزگار یک سگ» ویژه کودکان و نوجوانان به کارگردانی مهدی قلعه در سالن محمود استادمحمد،  نمایش «تاج عروس، خاله و خروس» ویژه کودکان و نوجوانان به کارگردانی احمد سلیمانی در سالن داوود رشیدی، نمایش «هدیه مرموز» به کارگردانی یاسر خاسب در سالن علی نصیریان، نمایش «ریحانه» به کارگردانی سیروس همتی در سالن محمدعلی کشاورز و نمایش «من...» به کارگردانی «فرهاد تجویدی» در سالن اصلی، به عنوان نخستین نمایش‌های اجرا شده در پردیس تئاتر تهران در این مجموعه روی صحنه رفتند.

بزرگ‌ترین سالن تئاتر کشور با ظرفیت 900 صندلی، طراحی فضاهای به گونه‌ای که یک مجتمع متمرکز برای فعالیت تئاتر حرفه‌ای و تجربی و همچنین فعالیت‌های آموزشی تئاتر را در خود جای دهد، پیش‌بینی فضایی به مساحت 3 هزار مترمربع برای اجرای نمایش‌های روباز و خیابانی با پیش‌بینی امکانات مورد نیاز این کاربری، در نظر گرفتن دو سالن تمرین به مساحت 500 مترمربع، پیش‌بینی 5 سالن بلک‌باکس با کاربری تئاتر تجربی و دانشجویی، سیستم هوادهی از کف در سالن اصلی با هدف حذف هرگونه نویز صوتی ناشی از عملکرد سیستم تهویه و هوادهی سالن‌ها، پیش‌بینی تونل تاسیساتی آدم رو به طول 300 متر با هدف تامین ارتباط تاسیساتی همه سالن‌ها و تسهیل عملیات توسعه و تغییر در تاسیسات پروژه، استفاده از حداکثر امکانات و مصالح جهت عایق بندی‌صوتی سالن‌ها، شامل ایزولاسیون صوتی چند لایه دیوارها، درهای اکوستیکی ویژه و صندلی‌های همخوان با طراحی اکوستیکی سالن اصلی، پیش‌بینی حداکثر مقاومت در برابر حریق در انتخاب تجهیزاتی چون صندلی‌ها، پارچه پوشش داخلی سالن اصلی و همچنین پیش‌بینی دیوار ضد حریق میان صحنه اصلی و جایگاه تماشاچیان، پیش‌بینی بخش VIP در بخش تماشاچیان در بخشش بالایی سالن نمایش با دسترسی ویژه و مستقل، پیش‌بینی تمهیدات لازم در استفاده معلولین حرکتی از مجموعه و دیوار  ضد آتش از جمله ویژگی‌های این مجموعه نمایشی است.

اسفند :

برگزاری سمینار بین‌المللی تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیردولتی

مهم‌ترین رویداد تئاتر در آخرین ماه سال 95 با توجه به گسترش سالن‌های خصوصی تئاتر در سال‌های اخیر می‌توان برگزاری سمینار بین‌المللی تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیردولتی دانست.

در این سمینار سه روزه که در مجموعه تئاترشهر تهران برگزار شد کارشناسان، هنرمندان و دست‌اندرکاران تولید و عرضه تئاتر با ارائه مقالات و برگزاری میزگردهای متعدد با محوریت تئاتر غیردولتی به معرفی ظرفیت‌ها و آسیب شناسی این روند پرداختند.

در این سمینار بین‌اللملی هنرمندان و نمایندگان کمپانی‌های تئاتری از کشورهای مکزیک، آذربایجان، ارمنستان، ایتالیا، گرجستان، نیجریه، اسپانیا، روسیه، قزاقستان، هند، آلمان و مجارستان حضور داشتند.

افتتاح چندین سالن تئاتر در تهران و شهرستان‌ها

در سال 95 و در ادامه روند گسترش و توسعه سالن‌های تئاتر توسط بخش دولتی و خصوصی، افتتاح سالن تئاتر آفتاب، آغاز به کار تماشاخانه پالیز، افتتاح تماشاخانه هلیافیلم و تماشاخانه ایران در شهر تهران، در کنار  افتتاح سالن تئاتر شهرستان قوچان از جمله مهم‌ترین سالن‌های جدید تئاتر است که در سال جاری به ظرفیت سخت افزاری تئاتر کشور اضافه شده‌اند.

سفر نمایش های ایرانی به دور دنیا

نمایش «شنیدن» ؛آوینیون خوشحال

این نمایش به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی و با بازی الهام کردا، مهین صدری، مونا احمدی و آیناز آذرهوش، نیمه اول سال ۹۴ در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر میزبان تئاتر دوستان بود.نمایش"شنیدن" که پیش از این در شهرهای زوریخ،گرونینگن،ژنو،فرانکفورت،مارسی و مولوز روی صحنه رفته بود، در اسفند ماه سال 94 برای اجرا در فستیوال تئاتر شابونه‌ی برلین با نام ( Festival International New Drama FIND) که از ١٩ تا ٢٩ فروردین سال 95 برگزار میشد، دعوت شد و به این صورت نمایش امیررضا کوهستانی از ایران در کنار نمایش‌هایی از کشورهای مصر،صربستان،آلمان،بلژیک،فلسطین،سوئد و سوئیس در این جشنواره روی صحنه رفت و اولین حضور بین المللی اش در سال  95 را تجربه کرد.

نمایش شنیدن در حضور جهانی دیگر خود در روزهای ۲۵ و ۲۶ تیرماه در فستیوال سانتاکانجلو ایتالیا به نمایش در آمد و  پس از آن، این نمایش که برای اولین بار به عنوان یک نمایش ایرانی برای حضور در بخش اصلی هفتادمین دوره  فستیوال تئاتر آوینیون فرانسه دعوت شده بود، عازم فرانسه شد و در روز های ابتدایی مرداد ماه 5 بار برای تئاتر دوستان این شهر به نمایش درآمد. 

 «سالگشتگی» ؛ ساخت ایران در تایوان

این اثر به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی از آثار گروه تئاتر «مهر شیراز» بوده، که به نوعی در ادامه نمایش «رقص روی لیوان‌ها» این کارگردان است که پاییز و زمستان سال ۹۲ با بازی حسن معجونی، مهین صدری، عبد آبست و بهدخت ولیان برای تئاتر دوستان در ایران اجرا شد.«سالگشتگی» بعد از اجرا در کشورهای آمریکا، لبنان، سوئیس، آلمان، هلند، فرانسه، بلژیک و ایتالیا ، پاییز سال گذشته در کشور تایوان روی صحنه رفت.

«ایوانف» ؛ سال پرتغالی

این نمایش به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی اسفند ماه سال 94 (مارچ ٢٠١٦) در شهرهای پورتو و لیسبون کشور پرتغال به صحنه رفت و دی ماه سال گذشته به انتخاب ویژه نامه پایان سال روزنامه معتبر «پابلیک» به عنوان یکی از ١٠ نمایش برتر  سال ٢٠١٦ کشور پرتغال انتخاب و معرفی شد.

 «هم هوایی» ؛ تور جهانگردی

این نمایش به نویسندگی مهین صدری ، کارگردانی افسانه ماهیان و با بازی الهام کردا، سارا بهرامی و ستاره اسکندری در ابتدای سال ۹۳ در تالار حافظ بنیاد فرهنگی و هنری رودکی اجرای عموم خود را سپری کرد و پس از آن با همین بازیگران در تالار شمس (اکو) نیز به صحنه رفت.«هم هوایی» در سال 95 تور اجراهای اروپایی خود را از 25 اردیبهشت ماه  آغاز کرده در بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر استانبول شرکت می کند و به مدت یک هفته در این جشنواره به روی صحنه می رود.یک هفته پس از هشتم خرداد ماه، که این جشنواره پایان می یابد، نمایش «هم هوایی» همراه با کست اجرایی خود عازم شهر بروکسل در کشور بلژیک شده و در تئاتر «بوزار» بروکسل به شکل اجرای عمومی به روی صحنه می رود.بلافاصله بعد از اجرای عمومی در تئاتر «بوزار» ، «هم هوایی» در یکی از فستیوال‌های معتبر تئاتری شهر وین روی صحنه می رود.بعد از اجرا در استانبول، بروکسل و وین ، گروه «هم هوایی» ۳ نوامبر مصادف با ۱۳ آبان‌ماه برای اجرای نمایش «هم‌هوایی» در تئاتر شهر سائولوییز شهر لیسبون، به کشور پرتغال سفر می کند که در آنجا با استقبال فراوان تئاتر دوستان مواجه شده به طوری که بلیط 2 اجرای آن در تئاتر سائولوییز شهر لیسبون که دارای ظرفیت ۷۰۰ تماشاگر است، در ساعات اولیه به طور کامل به فروش می رسد.

 «مرد بالشی» ؛ رضایت اهالی پرن

«مرد بالشی» به کارگردانی مشترک محمد یعقوبی و آیدا کیخایی و با بازی سیاوش شعبان‌پور، پوریا روحانی‌فرد، علی قربانیان و محمد خلج معصومی پاییز امسال برای مخاطبان در تئاتر باران به روی صحنه رفت.این نمایش قبل از اجرا در سالن باران 22 سپتامبر امسال در تورنتو به نمایش درآمد و پس از آن 6 اکتبر مصادف با 15 مهر ماه از طرف دومین جشنواره بین‌المللی «مک‌دونا» در شهر پرن روسیه دعوت شد تا این نمایش که اثری از مارتین مک‌دونا است را در این جشنواره که فقط مربوط به آثار این نویسنده است، اجرا کند. بعد از این اجرا نمایش «مرد بالشی» برای نگاه بدیع گروه نمایش به نمایشنامه‌ «مرد بالشی»  با دریافت دیپلم تقدیر شد.

 «هملت» ؛ استقبال عشاق لهستانی  شکسپیر

این نمایش در نیمه اول سال 93 به کارگردانی آرش دادگر در تماشاخانه ایرانشهر برای تئاتر دوستان به روی صحنه رفت.نمایش «هملت» 12 مرداد ماه سال گذشته همراه با گروه اجرایی خود عازم لهستان شد و 15 مرداد ماه در جشنواره تئاتر شکسپیر گدانسک لهستان به روی صحنه رفت و مورد توجه تئاتر دوستان این فستیوال قرار گرفت.

 «خدای کشتار» ؛ آغوش کانادایی برای تئاتر ایرانی

این اثر نوشته یاسمینا رضا، به کارگردانی علی سرابی و با بازی نوید محمدزاده، علی سرابی، مارال بنی‌آدم و ستاره پسیانی ابتدا در نیمه اول امسال در تئاتر مستقل میزبان مخاطبان بود و بعد از اجرا در چند شهر خارجی، اواخر بهمن ماه در تئاتر پالیز برای مخاطبان به روی صحنه رفت.نمایش «خدای کشتار» ابتدا با تغییر دو بازیگرش در روزهای 29 و 31 مرداد و 6 شهریور ماه سال گذشته در شهرهای مونترال، تورنتو و ونکوور کانادا به روی صحنه می رود. در این تور اجرایی به جای نوید محمدزاده و ستاره پسیانی ، امیرحسین رستمی و هانیه توسلی در کنار علی سرابی، مارال بنی‌آدم به ایفای نقش پرداختند.همچنین گروه اجرایی این اثر در سفری دیگرش این بار بهمن ماه با ترکیب اصلی بازیگران خود مجددا عازم شهرهای مونترال، تورنتو و ونکوور کانادا شده و در هر شهر 2 بار نمایش خود را به روی صحنه می برند که با استقبال خوب تئاتر دوستان این شهر ها مواجه می شود.

 «پدران، مادران، فرزندان» ؛ پیام خاورمیانه

این اثر نوشته و کار آرش عباسی و با بازی صنم نادری و دنیلا اسکارپاری ، بازیگران ایرانی و برزیلی و با نگاه به موضوع جنگ و مسائل روز خاورمیانه تولید شده است، که آبان ماه سال گذشته در تئاتر کوریا شهر لچه برای تئاتر دوستان به روی صحنه رفت. "پدران، مادران فرزندان" پیش از این در تئاتر دی ویتا شهر بلونیا نیز به روی صحنه رفته است.

 «خانم» ؛ برای پنجمین بار در ایتالیا

این نمایش دیگر تولید گروه تئاتر موج بوده که به نویسندگی ، طراحی و کارگردانی آرش عباسی و با بازی صنم نادری ، آبان ماه سال گذشته برای پنجمین بار در ایتالیا به روی صحنه رفت. خانم" داستان زنی را روایت می‌کند که پیش از به دنیا آمدن فرزندش عازم سفری است.

نمایش «خواب زمستانی» ؛ یک آجر طلا برای تئاتر ایران

این نمایش به کارگردانی لیلی عاج و با بازی یلدا عباسی، کیمیا موسوی، نسرین درخشان زاده، روشنک شهبازی، بهارک شهبازی و الهام شعبانی در مرکز تئاتر مولوی به روی صحنه رفته است.لیلی عاج که آبان ماه سال گذشته برای شرکت در جشنواره بین المللی تئاتر آلما آلتر با نمایش «خواب زمستانی» به کشور بلغارستان سفر کرده بود، در آخرین روز این جشنواره، در میان استقبال تماشاگران و دوستداران فرهنگ و هنر ایران و با حضور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و مدیر مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران اجرای خود را به صحنه برد و توانست در اولین حضور بین المللی اش نشان «آجر طلایی» این جشنواره را دریافت کند.در این دوره از جشنواره آلما آلتر که از ۲۴ تا ۲۸ اکتبر به میزبانی مرکز تئاتر دانشگاه صوفیا برگزار میشد، گروهای نمایشی از کشورهای ایتالیا، ولز، اسپانیا، فرانسه و بلغارستان نیز حضور داشتند.

 «مده آ» ؛ سفری از فرانسه تا یونان

این اثر به کارگردانی ندا شاهرخی مدیر هنری تماشاخانه «فانوس» و با بازی آوا تدین، پگاه ابراهیمی، المیرا آشفته، رضا مداح و مرجان اسفندیاری ، تولید موسسه فرهنگی هنری فانوس هنر پارس بوده که فروردین ماه در فرانسه به روی صحنه رفته و پس از آن اواخر شهریور ماه برای علاقمندان تئاتر در یونان به نمایش درآمد.«مده آ» محصول ۸ کارگاه بازیگری تخصصی است که توسط مرکز برگزاری کارگاه های مستمر بین المللی موسسه فانوس هنر پارس برگزار شده است و بازیگران این نمایش نیز از هنرجویان این دوره ها انتخاب شدند.

 «در» ؛ صف تماشاگران از منهتن تااستکهلم

این نمایش به کارگردانی مهدی مشهور و با بازی شیوا ابراهیمی و حدیث میرامینی ، سال گذشته در جشنواره بین المللی تئاتر فرینج که با حضور گروه‌های مختلف تئاتر حرفه ای، در منهتن نیویورک برگزار میشد، با زبان انگلیسی برای مخاطبان به روی صحنه رفت. همچنین این نمایش هفتم و هشتم اکتبر در استکهلم سوئد به عنوان تنها نماینده ایران در جشنواره بین المللی تئاتر استف نیز به نمایش درآمد.این نمایش لحظاتی از زندگی دو دختر همنام که در حال سفر از نقطه ای به نقطه ای دیگر هستند به تصویر می‌کشد.

 «قلعه انسانات» ؛ یک همکاری مشترک

این نمایش به کارگردانی علی شمس و با بازی بازیگران ایتالیایی پی‌یرو کاردانو˝ و ˝کلودیو کوتونیو˝ از تولیدات مشترک ایران و ایتالیا بوده که در سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و تالار سایه مجموعه تئاترشهر برای مخاطبان به روی صحنه رفته است.نمایش "قلعه انسانات" محصول کمپانی "سالا اونو" بوده که سال 95 در فستیوال "فرینج" ایتالیا برای تئاتر دوستان به نمایش در آمد.فستیوال "فرینج" ایتالیا هر ساله در دو بخش اصلی و فرعی برگزار می‌شود و از معتبرترین فستیوال‌های سالانه رم است.

«روزهای بی‌باران» ؛ گرجی های ایران دوست

در سالی که گذشت امین بهروزی که توسط تسندرو ملویشولی استاد دانشگاه و مدیر تیاتر گلوب دعوت شده بود تا برای اجرای نمایشش به گرجستان سفر کند، نمایش «روزهای بی‌باران» را به شهر تفلیس گرجستان برده و با بازیگران و عوامل گرجستانی در تفلیس کارگردانی کرد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت .

 «مستاجر» ؛ آوینیون سلام دویاره

این نمایش به نویسندگی و کارگردانی ستاره امینیان و با بازی مرتضی اسماعیل‌کاشی، افشین غفاریان، سارا علیا، منا شریفی، سمیرا طلوعی، برنا اعتمادی، سعید اویسی و رحیم نوروزی تیر و مرداد سال گذشته در سالن حافظ به روی صحنه رفت.نمایش «مستاجر»  با همکاری کمپانی فرانسوی «رفورمانس» تهیه و تولید شده، پس از پایان اجراهایش در ایران، همراه با گروه اجرایی خود به فرانسه سفر کرده و در جشنواره آوینیون به نمایش درآمد.

«مرز» ؛ آلمانی ها به خط

این اثر به کارگردانی جعفر مهیاری و بریتا شرام و با بازی سعید ابک، برند استولبرگ، آناهیتا صفی خانی، کریستینا فورستر اردیبهشت و خردادماه سال 95 دور اول اجرای خود را در فرهنگسرای اندیشه پشت سر گذاشت و بعد از آن از تاریخ ۱۴ تا ۲۴ ماه جولای مصادف با ۲۴ تیر تا ۳ مردادماه در سالن اختصاصی کمپانی نیونرپلتز در شهر وورزبورگ آلمان به روی صحنه رفت.«مرز» نمایشی بی‌کلام و متکی بر حرکت است که روایت‌گر درگیری دو گروه بوده که بر سر مرز زمین‌های خود در ستیز هستند اما طی اتفاقاتی سرانجام میان‌شان صلح و دوستی برقرار می‌شود.

«معجزه دوستی» ؛ آن یار خراسانی

این نمایش به نویسندگی وکارگردانی محمد برومند کارگردان خراسانی و تولید گروه تئاتر سیمرغ است، خرداد ماه سال گذشته در چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر اوکراین که با محوریت نمایش‌هایی با مضامین تخیلی در شهر لیویو برگزار میشد، شرکت کرده و توانست رتبه اول جشنواره بین‌المللی تئاتر KAZ .KAR اوکراین را به خود اختصاص دهد.گروه تئاتر سیمرغ پیش از این ، نمایش معجزه دوستی را در کشورهای بوسنی وهند به صحنه برده است.

 «مکبث» ؛ رنگین کمان بین المللی

این اثر به کارگردانی رضا ثروتی و با بازی مرتضی اسماعیل کاشی، اصغر پیران، بهروز کاظمی، نواب ثریا و علیرضا خسروجردی که سال ها قبل به عنوان اثر برگزیده در جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران انتخاب شده بود، با شرکت در هفدهمین دوره فستیوال «رنگین کمان» سن پترزبورگ موفق به کسب عنوان نمایش برگزیده این جشنواره از سوی انجمن منتقدان تئاتر روسیه شد.این جشنواره که با شرکت نمایش هایی از کشورهای فرانسه، دانمارک، لهستان، استونیا، آمریکا، ژاپن، بلغارستان، انگلیس، روسیه و گرجستان برگزار شد، تاکنون میزبان هنرمندانی چون یوجینیو باربا، ریماس تومیناس، لی بروئر، ماتوئی میورا، کریستف وارلیکوفسکی، فیلیپ ژانتی و دمیتری کریموف بوده است.

 «تا یک بشمار»؛ عشاق عروسک های ایرانی در لیبسون

این اثر به کارگردانی زهرا صبری و با بازی محسن شاه‌پیری، حسین دیوان دری و رضا بهرامی، کاری از گروه تئاتر «یاس تمام» بوده که پیش از این در کشورهای سوئد، روسیه، فرانسه و اسپانیا به صحنه رفته و در جدیدترین اجرای بین‌المللی خود، اردیبهشت ‌ماه سال گذشته در شانزدهمین دوره فستیوال تئاتر و تئاتر عروسکی FIMFA در شهر لیسبون کشور پرتغال به صحنه رفت.فستیوال FIMFA یکی از مهمترین فستیوال‌های تئاتری کشور پرتغال است که در سال ۲۰۰۱۱ توسط کمپانی «آتارومبا» راه‌اندازی شده است. این فستیوال در سال ۲۰۱۰ جایزه انجمن منتقدان تئاتر جهان را برای کیفیت برگزاری، از آن خود کرد.

 «بیرون پشت در»؛ استقابل آلمانی ها در کالسروه

این نمایش به کارگردانی ایمان اسکندری در دوره اول اجرا خود با شرکت در سی ‌وسومین جشنواره تئاتر فجر موفق به دریافت جایزه اول بازیگری مرد، جایزه اول طراحی صحنه، جایزه اول طراحی لباس و جایزه ویژه این جشنواره شد.«بیرون پشت در» اردیبهشت ماه سال گذشته به دعوت کمپانی اشتاتس تئاتر در کالسروه آلمان به نمایش درآمد و پس از آن مجددا خرداد و تیرماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر میزبان تئاتر دوستان شد.

نمایش «دکلره» ؛ یک کانادای خنک

این نمایش به نویسندگی مهدی کوشکی و کارگردانی مشترک مهدی کوشکی و صحرا فتحی و با بازی مهناز افشار، سحر دولتشاهی، لیلی رشیدی و نوید محمدزاده اردیبهشت ماه سال گذشته برای طرفداران نمایش های ایرانی در ریچموند هیل سنتر تورنتو کانادا به نمایش در آمد و با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد.

میزبانی فستیوال لوریفست ارمنستان از «ماما یرما»

این اثر به طراحی و کارگردانی فرزین نوبرانی و با بازی امیر فراهانی، بی تا عزیز اقلی، آوا گنجی، فرزاد برهمن، عباس علیرضا، سهیل قناعتی، ملینا قدیمی، مرسده افشاری پور از ۱۱ بهمن تا ۱ اسفند ۹۵ در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان به روی صحنه رفته است.«ماما یرما» تولید گروه تئاتر «خلاق» بوده که پیش از اجرا عموم خود در بیست و سومین جشنواره رقابتی لوریفست ارمنستان به عنوان نماینده ایران شرکت کرد.
«ماما یرما» اقتباسی آزاد از نمایشنامه «یرما» نوشته لورکا است. این نمایش برگرفته از نمادها و مینی مالیزم در فضایی سوررئال است که با قاب بندی های سینمایی در هم آمیخته شده است.

«پاپا اتللو»؛  هدف مشترک با شکلوفسکی

این نمایش به نویسندگی و کارگردانی مشترک فرزین نوبرانی و سحر جمالی و با بازی امیر فراهانی، بی تا عزیز اقلی، آوا گنجی، فرزاد برهمن، عباس علیرضا، سهیل قناعتی، ملینا قدیمی، مرسده افشاری پور در چهارمین جشنواره سراسری دانشگاهی «پستو» برای تئاتر دوستان به نمایش درآمده و موفق به دریافت جایزه اول نمایشنامه نویسی شده است.«پاپا اتللو» تولید گروه تئاتر «خلاق» بوده که سال گذشته به عنوان نماینده ایران در بیست و سومین جشنواره رقابتی لوریفست ارمنستان برای مخاطبان به روی صحنه رفت و با استقبال مواجه شد.

هدف اصلی گروه تئاتر «خلاق» از اجرای این نمایش آشنایی زدایی با اشکال مختلف در زندگی روزمره است؛ هدفی که ویکتور شکلوفسکی فرمالیست روسی نیز به آن تاکید ویژه دارد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش محفل بى‌عارى
برای اجرا از چهارم اردیبهشت‌ماه
» پیش‌فروش «محفل بی‌عاری» آغاز شد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۵۵۵

پیش‌فروش بلیت نمایش «محفل بی‌عاری» از روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین در سایت تیوال آغاز شد.

به گزارش ایران تئاتر «محفل بی‌عاری» به کارگردانی و نویسندگی سیاوش بهادرى راد از چهارم اردیبهشت‌ماه در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه می‌رود. پیش‌فروش بلیت‌های هفته اول این نمایش از سه‌شنبه 29 فروردین‌ماه در سایت تیوال آغازشده است.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: ٥٤ ساله که تدارک عیش و عشرت دشمن‌رو می‌بینم من. من که خودم شاه جهان بودم.
 بازیگران نمایش «محفل بی‌عاری» به ترتیب حروف الفبا عرفان ابراهیمى، الهه افشارى، الهه بخشى، مجتبی رجبى، علیرضا ساوه درودى، مهرداد مصطفوى، پرهام یداللهى هستند.
سیاوش بهادرى راد (طراح)، على نصر (دستیار کارگردان و برنامه‌ریز)، فرشید شایسته (دستیار کارگردان)، محمد قدس (مشاور تهیه)، نسرین خرمى (طراح لباس)، امیر صدیقیان (آهنگساز)، مجتبی رجبى (مشاور صحنه و ساخته دکور)، مهدى دوایى (طراح گرافیک)، عابس خلقى (طراح نور)، الهه حاجی‌زاده (مشاور امور رسانه)، امیر قالیچی (تبلیغات مجازی) غزاله رفیعى (منشی صحنه) دیگر عوامل این نمایش هستند.
«محفل بی‌عاری» از چهارم اردیبهشت‌ماه ساعت 20 در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه می‌رود. علاقه‌مندان به تماشای این نمایش می‌توانند از روز چهارم اردیبهشت ساعت 20 هرروز غیر از شنبه‌ها به تئاتر شهر مراجعه کنند. همچنین می‌توانند جهت خرید بلیت به سایت تیوال مراجعه نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش کافه طره
با حضور رضا یزدانی و فریبا کوثری
» فرزاد موتمن «کافه طره» را افتتاح کرد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۵۶۳

با حضور رضا یزدانی و فریبا کوثری فرزاد موتمن «کافه طره» را افتتاح کرد

به گزارش ایران تئاتر روز گذشته زنگ افتتاح نمایش «کافه طره» به نویسندگی و کارگردانی نوشین تبریزی با حضور میهمانانی چون رضا یزدانی و فریبا کوثری، توسط فرزاد موتمن به صدا درآمد.

به گزارش ایران تئاتر«کافه طره» داستان نویسنده ای است که در خارج از کشور کتابی نوشته است و بعد از مدت‌ها به دنبال عشق شخصیت اول کتاب خود به این کافه می‌آید... .
 در این نمایش بازیگرانی چون: «محمد حاتمی» و «شبنم قلی خانی» به ایفای نقش می‌پردازند. رعنا امینی (طراح صحنه و لباس)، مهدی اصفهانی (عکاس) و پیام اقدامی (موسیقی) از دیگر عوامل این کار هستند. این نمایش تا تاریخ 1 خرداد هرروز ساعت 19 در مجموعه تئاتر پایتخت به روی صحنه می‌رود.
علاقه‌مندان می‌توانند به نشانی میدان فلسطین، خیابان طالقانی، بین سرپرست و فریمان، پلاک 542 مجموعه تئاتر پایتخت و همچنین جهت تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال مراجعه فرمایند.

بهزاد این را خواند
بابک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش و چند داستان دیگر
مرجانه گلچین - "و چند داستان دیگر"
» نظرات مرجانه گلچین درباره نمایش "و چند داستان دیگر"
... دیدن متن »

  مرجانه گلچین، بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون، پس از دیدن نمایش "و چند داستان دیگر" گفت: این نمایش یک ویژگی اساسی دارد. چیزی که این روزها همه ی ما بسیار درگیرش هستیم و من به شکل خیلی خیلی عینی توانستم حس و حال خودم را در بین داستانهای این نمایش پیدا کنم. وی در ادامه افزود: عمیقا از دیدن این نمایش لذت بردم و بازی تمام بازیگران این نمایش فوق العاده بود.  
در این نمایش که پنج موقعیت در باب آنالیز خشونت را به تصویر می کشد، بازیگرانی چون حمید رحیمی، مهدی حسینی نیا، معصومه کریمی، مجتبی فلاحی، افشین زمانی، الهه شه پرست، سینا کرمی، سجاد تابش، کیوان ساکت اف، مریم نقیبی، ملودی آرام نیا وعامر مسافر آستانه با ایفای نقش می پردازند.  سعید حسنلو به عنوان طراح صحنه و مشاور هنری، سمانه احمدی مطلق به عنوان طراح لباس، ایمان یزدی به عنوان مدیرتولید، مینا فرهمند به عنوان مدیر اجرا، مهدی دوایی به عنوان طراح گرافیک، محمد ابراهیم عزیزی به عنوان طراح تیزر، مهران انامی به عنوان مدیر صحنه، سمانه حجاران به عنوان عکاس، سارا حدادی به عنوان مشاور تبلیغات (مکث)، مریم رودبارانی به عنوان مشاور رسانه و نورالدین حیدری ماهر به عنوان مجری طرح، این نمایش را همراهی می کنند. این نمایش فروردین و اردیبهشت ۹۶ ، ساعت ۱۸:۳۰ در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه می رود. 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اجراهای سال ۱۳۹۶ در  تماشاخانه ایرانشهر
» جدول اجراهای سال ۱۳۹۶ تماشاخانه ایرانشهر منتشر شد
... دیدن متن »

جدول اجراهای سالن‌های دکتر ناظرزاده کرمانی و استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر در سال ۹۶ که بهمن ماه سال گذشته تدوین و به گروه‌ها اعلام شده بود بر اساس آخرین تغییرات تنطیم و منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل تماشاخانه ایرانشهر، طبق برنامه ریزی انجام شده شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر، جدول اجراهای سال ۹۶ این مجموعه تئاتری منتشر شد.

طی این جدول سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر تا پایان سال جاری میزبان این آثار نمایشی است:
۱۶ فروردین ماه تا ۱۷ اردیبهشت ماه: نمایش‌های «...و چند داستان دیگر» پیام لاریان و «سونات پاییزی» جلال تهرانی
۲۱ اردیبهشت ماه تا ۲۲ خردادماه: نمایش‌های «دیگری» بهاره رهنما و «مطرب» بهزاد فراهانی
۳۰ خردادماه تا ۳۰ تیرماه: نمایش‌های «بوف کور» محمدعلی سجادی و «خیاط» محمدرضا خاکی
۳ مردادماه تا ۳ شهریورماه: نمایش‌های «ش. د. ش. ن» حمیدرضا نعیمی و «زنان ایستاده می‌میرند، مردان نشسته» شهرام گیل آبادی
۸ شهریورماه تا ۶ مهرماه: نمایش‌های «آشوب» جابر رمضانی و «رولور» پوریا کاکاوند
۱۳ مهرماه تا ۱۶ آبان ماه: نمایش‌های «مرد، جزء از کل» پگاه طبسی نژاد و «اسطوره می‌شوم» رؤیا نونهالی
۲۲ آبان ماه تا ۲۴ آذرماه: نمایش‌های «برداشت ویژه» رحمان سیفی آزاد و «لبخند با شکوه آقای اژدهاک، در شب دراز...» اشکان خیل نژاد
۲۹ آذرماه تا ۲۹ دی ماه: نمایش‌های «مده آ» رضا گوران و «لازاریلو» مسعود رایگان
۱ بهمن ماه تا ۱۰ بهمن ماه: میزبان آثار سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
۱۵ بهمن ماه تا ۲۱ اسفندماه: نمایش «قلعه حیوانات» بهروز غریب پور

سالن دکتر ناظرزاده کرمانی نیز طی برنامه ریزی انجام شده در سال ۹۶ میزبان این آثار نمایشی است:
۱۵ فروردین ماه تا ۱۵ اردیبهشت ماه: نمایش‌های «ولپن» مهدی کوشکی و «آوازهای سر شام» کاوه مهدوی
۱۹ اردیبهشت ماه تا ۱۹ خردادماه: نمایش‌های «نماینده ملت» مجید مظفری و «یادگار گاده ر» قطب الدین صادقی
۲۸ خردادماه تا ۲۷ تیرماه: نمایش‌های «آناکارنینا» آرش عباسی و «کلفت‌ها» مرتضی میرمنتظمی
۱ مردادماه تا ۱ شهریورماه: نمایش‌های «مرگ و دیگر هیچ» سمانه زندی نژاد و «من و گربه، پری» امیر دژاکام
۵ شهریورماه تا ۵ مهرماه: نمایش‌های «کوریولانوس» علی پویان و «ساراپینا» محسن حسینی
۱۳ مهرماه تا ۱۵ آبان ماه: نمایش‌های «فراموشی» حمید امجد و «والس خداحافظی» پریسا مقتدی
۲۱ آبان ماه تا ۲۴ آذرماه: نمایش‌های «تابوت عهد» ریما رامین فر و «جنون محض» علیرضا کوشک جلالی
۲۸ آذرماه تا ۲۹ دی ماه: نمایش‌های «مرگ ایوان ایلیچ» مسعود دلخواه و «نفر دوم» مهین صدری
۱ بهمن ماه تا ۱۰ بهمن ماه: میزبان آثار سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
۱۸ بهمن ماه تا ۲۱ اسفندماه: نمایش‌های «سرخابی‌ها» کوروش نریمانی و «خیزاب» علیرضا محمدی

محمد شمالی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید