آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار
S3 : 04:35:07 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
 تئاتر بدون مخاطب زنده معنا ندارد | عکس حامدی‌خواه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: تئاتر بدون مخاطب زنده معنا ندارد
مدیر بخش تله تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: نمایش‌های تلویزیونی همواره با تکیه بر ادبیات و بازیگری ساخته می‌شوند و به لوکیشن‌های متعدد و تدوین‌های پیچیده نیاز ندارند. برنامه پرده آخر با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با رضا حامدی خواه (مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت. رضا حامدی خواه در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: تله تئاتر تلویزیون و تئاتر را به هم‌دیگر پیوند می‌زند. وی افزود: در حال حاضر تلویزیون و تئاتر برای فعالیت در ...
دیدن ادامه ››

مدیر بخش تله تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: نمایش‌های تلویزیونی همواره با تکیه بر ادبیات و بازیگری ساخته می‌شوند و به لوکیشن‌های متعدد و تدوین‌های پیچیده نیاز ندارند.

برنامه پرده آخر با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با رضا حامدی خواه (مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

رضا حامدی خواه در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: تله تئاتر تلویزیون و تئاتر را به هم‌دیگر پیوند می‌زند.

وی افزود: در حال حاضر تلویزیون و تئاتر برای فعالیت در حوزه تله تئاتر به یک تعریف مشخص از این رشته نیاز دارند.

مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر اظهار داشت: تله تئاتر گونه‌ای کاملا تلویزیونی است که از تئاتر و ادبیات نمایشی کمک می‌گیرد.

وی با اشاره به این که تئاتر بدون مخاطب زنده معنا ندارد، عنوان کرد: تئاتری که از مقابل یک دوربین یا نمایشگر به مخاطب منتقل می‌شود، دیگر تئاتر نیست.

رضا حامدی خواه خاطر نشان کرد: تله تئاتر از محتوا و ارزش‌های نمایشی وام می‌گیرد و رشته‌ای جدید را پدید می‌آورد.

وی افزود: بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی جهانی از دهه‌ی 60 میلادی به سمت تولید تله تئاتر رفتند.

مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر ادامه داد: بهتر است به جای عبارت «تله تئاتر» از عبارت «نمایش تلویزیونی» استفاده کنیم.

وی با اشاره به این که نمایش عروسکی گونه‌ای از نمایش تلویزیونی است، تصریح کرد: نمایش تلویزیونی گونه‌های مختلفی دارد و تله تئاتر یکی از گونه‌های آن است.

رضا حامدی خواه با بیان این که نمایش تلویزیونی از ارزش‌های دراماتیک نمایش وام می‌گیرد، عنوان کرد: نمایش‌های تلویزیونی همواره با تکیه بر ادبیات و بازیگری ساخته می‌شوند و به لوکیشن‌های متعدد و تدوین‌های پیچیده نیاز ندارند.

وی افزود: برخی از تئاترها بدون توجه به قالب‌های تلویزیونی برای مخاطب زنده اجرا می‌شوند و در حین اجرا توسط دوربین‌ها ضبط می‌شوند.

مدیر بخش تله تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر ادامه داد: تئاترهایی که در سالن با حضور مخاطب زنده ضبط شده‌اند، تله تئاتر نیستند، چرا که در این موقعیت، دوربین‌ها فقط نقش ناظر را بر عهده دارند و مانند یک تماشاگر عمل می‌کنند.

وی با اشاره به گزارش‌های صحنه‌ای تئاتر، توضیح داد: در این نوع از تئاترها ما حداقل استانداردهای تلویزیونی را در ضبط تئاتر رعایت می‌کنیم.

منبع: سایت رادیو گفتگو

جلال احمدپور این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
 تله تئاتر باید برای مخاطب عام جذاب باشد | عکس نوروزی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: تله تئاتر باید برای مخاطب عام جذاب باشد
مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما اظهار داشت: عدم توجه کافی به مدیوم‌های تلویزیونی در تولید تله تئاتر باعث می‌شود تا این رشته در شبکه‌های تلویزیونی به بالندگی نرسد.برنامه «پرده آخر» با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با امین نوروزی (مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.امین نوروزی در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: تله تئاتر در عرضه و اجرا باید با تئاتر صحنه‌ای تفاوت داشته باشد.وی افزود: تله تئاتر باید جوانب کار تلویزیونی را رعایت کند.مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما افزود: بسیاری از نمایش‌های ...
دیدن ادامه ››

مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما اظهار داشت: عدم توجه کافی به مدیوم‌های تلویزیونی در تولید تله تئاتر باعث می‌شود تا این رشته در شبکه‌های تلویزیونی به بالندگی نرسد.

برنامه «پرده آخر» با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با امین نوروزی (مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

امین نوروزی در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: تله تئاتر در عرضه و اجرا باید با تئاتر صحنه‌ای تفاوت داشته باشد.
وی افزود: تله تئاتر باید جوانب کار تلویزیونی را رعایت کند.

مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما افزود: بسیاری از نمایش‌های تلویزیونی در دهه‌ی ۸۰ با اقتضاعات تلویزیون هماهنگ نبودند و تئاترهایی به روی آنتن می‌رفتند که با هدف صرف تئاتر بودن ضبط شده بودند.
وی با اشاره به این که مخاطب تله تئاتر و تئاتر فرق می‌کنند، عنوان کرد: بسیاری از مخاطبان تئاتر با تکیه بر سواد نمایشی خود به تماشای تئاتر می‌نشینند، در حالی که تلویزیون مخاطب بسیار عام‌تری را دربرمی‌گیرد.

امین نوروزی افزود: عدم توجه کافی به مدیوم‌های تلویزیونی در تولید تله تئاتر باعث می‌شود تا این رشته در شبکه‌های تلویزیونی به بالندگی نرسد.
وی با اشاره به این که تله تئاتر در تلویزیون به باز تعریف نیاز دارد، اظهار داشت: کیفیت تولید تله تئاتر در تلویزیون باید تقویت شود.

مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما خاطر نشان کرد: تله تئاتر در مدیوم تلویزیونی باید بتواند مخاطب عام را جذب کند.
وی تصریح کرد: تله تئاتر در ۵ دقیقه‌ی اولِ باید بتواند جذابیت کافی برای مخاطب ایجاد کند.

امین نوروزی افزود: تئاتر صحنه‌ایِ ضبط شده در تلویزیون شکست می‌خورد.
وی با اشاره به حجم تولیدات نمایشی سیما فیلم، توضیح داد: ما در حال حاضر در حوزه تولید تله تئاتر جلسه‌های متعددی را برگزار می‌کنیم و در فرآیند تامین بودجه هستیم.
مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما تاکید داشت: ما در حوزه تولید تله تئاتر با تئاتری‌ها تفاهم‌نامه‌هایی نانوشته داریم.
وی ادامه داد: بسیاری از سریال‌ها و تولیدات تلویزیون به ظرفیت فعالان تئاتر نیاز دارند.

 

منبع: سایت رادیو گفتگو

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
«یاماها» در تالار قشقایی تماشایی می شود/ تماشای «برونسی» در تالار سایه | عکس «ایوب خان» چراغ اجراهای تئاتر شهر را روشن می کند«یاماها» در تالار قشقایی تماشایی می شود/ تماشای «برونسی» در تالار سایه
سه اثر نمایشی جدید به کارگردانی امیردژاکام، کهبد تاراج و مرتضی شاه کرم طی روزهای آینده در تالارهای چهارسو، قشقایی و سایه مجموعه تئاتر شهر اجرای خود را آغاز می کنند.به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، «ایوب خان» به کارگردانی امیردژاکام ، «یاماها» به کارگردانی کهبد تاراج و «برونسی» به کارگردانی مرتضی شاه کرم عنوان سه نمایش جدید مجموعه تئاتر شهر بعد از مدت ها وقفه در فعالیت های اجرایی این مجموعه به دلیل شرایط کرونایی هستند که از هفته جاری  اجرای خود در تالارچهارسو، تالار قشقایی و تالار سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز می کنند.نمایش «ایوب خان» ...
دیدن ادامه ››

سه اثر نمایشی جدید به کارگردانی امیردژاکام، کهبد تاراج و مرتضی شاه کرم طی روزهای آینده در تالارهای چهارسو، قشقایی و سایه مجموعه تئاتر شهر اجرای خود را آغاز می کنند.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، «ایوب خان» به کارگردانی امیردژاکام ، «یاماها» به کارگردانی کهبد تاراج و «برونسی» به کارگردانی مرتضی شاه کرم عنوان سه نمایش جدید مجموعه تئاتر شهر بعد از مدت ها وقفه در فعالیت های اجرایی این مجموعه به دلیل شرایط کرونایی هستند که از هفته جاری  اجرای خود در تالارچهارسو، تالار قشقایی و تالار سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز می کنند.

نمایش «ایوب خان» به نویسندگی و کارگردانی امیردژاکام اولین اثر نمایشی است که چراغ اجراهای عمومی  تئاتر شهر را روشن می کند.

دراین اثر نمایشی که از روز دوشنبه ۲۹ دی ماه ساعت ۱۸:۳۰ با مدت زمان ۷۰ دقیقه در تالار چهارسو تئاترشهر به صحنه می رود (به ترتیب ورود صحنه) الهام خضرایی منش، نسیم داداشی، طاها عابدی، ماهان عابدی، حسام شهیدی، الناز ملک پور، غزل جمشید آبادی، نیوشا امینی، مهدی حوریه، ندا حسینی، زینب تحقیقی، ارمین خزائلی، شایان انجمنیان ، مژده عنایتی، سمانه شعاعی، بهرام ابراهیمی به عنوان بازیگر حضور دارند.

داستان نمایش ایوب خان در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ می‌گذرد و ماجرای زنی را روایت می‌کند که قرار است همسرش که چند مامور ژاندارمری را زده را اعدام کنند. این زن از گلبافت به جلو خانه ایوب خان که فرد ورزشکار و خیری است، آمده تا با کمک او برای شوهرش پول دیه جمع کند و او را از اعدام نجات دهد. اما ماجرا به گونه ای دیگر رقم می خورد.

«یاماها» عنوان نمایش جدید دیگر تئاتر شهر به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج است که از روز چهارشنبه اول بهمن ماه ساعت ۱۸:۴۵ به مدت زمان ۶۰ دقیقه و بازی  مرجان قمری، لبخند بدیعی و مازیار سیدی اجرای خود را در تالار قشقایی آغاز می کند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: « این نمایش داستان سه آدم است که به هم ربط دارند؛ برادر و خواهری به همراه یک دختر. برادر در دهه هشتاد و پس از سال‌ها داستان چند سال پیش خواهر خود در دهه‌های چهل و پنجاه را روایت می‌کند. همچنین داستان دختر دیگری که مکمل این دو شخصیت است.»

در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر نیز نمایش «برونسی» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی شاه کرم و بازی مسعود شامی خاتونی، محسن پوشایی، پروا آقاجانی، مائده جلالی، مرتضی شاه کرم، فریدکیامرثی، ایمان سلگی، احمد صمیمی، سالار مسیب زاده ومجید رحمتی  از روز پنجشنبه ۲ بهمن ماه ساعت ۱۸ با مدت زمان ۶۰ دقیقه اجرای عمومی خود را آغاز می کند.

نمایش «برونسی» چهار مقطع از زندگی شهید عبدالحسین برونسی که شامل سربازی، زمان انقلاب، بعد از انقلاب و دوران جنگ و شهادت است را نشان می‌دهد. در این نمایش ۴ موقعیت منفک از هم که به یکدیگر مرتبطند در

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تئاتر به خاطر تلویزیون شکل نمی‌گیرد | عکس مهرداد رایانی مخصوص:تئاتر به خاطر تلویزیون شکل نمی‌گیرد
رایانی در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: تئاتر تلویزیونی از ترکیب دو پدیده‌ی «تئاتر» و «تلویزیون» شکل می‌گیرد و مختصات جدیدی را ایجاد می‌کند. برنامه «پرده آخر» با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با دکتر مهرداد رایانی مخصوص (عضو هیئت علمی دانشگاه، کارگردان و نویسنده تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت. مهرداد رایانی مخصوص در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» با اشاره به تعریف تله تئاتر، گفت: متخصصان مختلف در تعریف تله تئاتر نظرات متعددی دارند و این رشته تعریفی یکسانی در بین تئاتری‌ها ندارد. وی ...
دیدن ادامه ››

رایانی در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: تئاتر تلویزیونی از ترکیب دو پدیده‌ی «تئاتر» و «تلویزیون» شکل می‌گیرد و مختصات جدیدی را ایجاد می‌کند.

برنامه «پرده آخر» با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با دکتر مهرداد رایانی مخصوص (عضو هیئت علمی دانشگاه، کارگردان و نویسنده تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مهرداد رایانی مخصوص در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» با اشاره به تعریف تله تئاتر، گفت: متخصصان مختلف در تعریف تله تئاتر نظرات متعددی دارند و این رشته تعریفی یکسانی در بین تئاتری‌ها ندارد.

وی افزود: تله تئاتر زمانی شکل می‌گیرد که تئاتر با رسانه‌ای دیگر – تلویزیون – پیوند بخورد.

این کارگردان تئاتر با اشاره به ادامه داد: عده‌ای از متخصصان تئاتر را به عنوان یک رسانه می‌پذیرند، در حالی که برخی تئاتر را رسانه نمی‌دانند.

وی اضافه کرد: از آنجایی که تله تئاتر در مدیوم تلویزیونی عرضه می‌شود، فنون و تکنیک و روش‌های اجرایی منحصر به خودش را دارد.

مهرداد رایانی مخصوص با اشاره به این که تئاتر به خاطر تلویزیون شکل نمی‌گیرد، تصریح کرد: تئاتر در هنگام شکل‌گیری بدون توجه به رسانه‌های مختلف – تلویزیون – کار خود را پیش می‌برد و پس از شکل‌گیریِ کامل به واسطه یک رسانه عرضه می‌شود.

وی تاکید داشت: تلویزیون در قالب کار رسانه‌ایی در تله تئاتر، بازنمایی از تئاتر را به مخاطب ارائه می‌دهد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطر نشان کرد: تئاتر تلویزیونی از ترکیب دو پدیده‌ی «تئاتر» و «تلویزیون» شکل می‌گیرد و مختصات جدیدی را ایجاد می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «پرده آخر» گفت: متاسفانه در دهه‌های اخیر تئاتر در برخی از حوزه‌ها رشد پیدا نکرد.

مهرداد رایانی مخصوص افزود: تئاتر در بسیاری از مواقع به تناسب رشد رسانه‌های مختلف ارتقا نیافته است.

وی با اشاره به این که تولید یک تله تئاتر متوسط حدود 800 میلیون هزینه‌ی اجرایی دارد، عنوان کرد: برخی از مدیران رسانه‌ای تولید سریال با قسمت‌های متعدد را به تولید تله تئاتر ترجیح می‌دهند، چرا که هزینه‌ی تولید حداقل 15 قسمت سریال تقریبا برابر با هزینه تولید یک تله تئاتر است.

این نویسنده اضافه کرد: اگر تولیدکننده‌ی تئاتر همزمان با تولید، تبِ مخاطب را – دریافت واکنش‌های لحظه‌ای – حس کند، می‌تواند تله تئاترهایی مردمی‌تر تولید کند.

وی با اشاره به این که تله تئاترها باید از نظر کیفی و جذب مخاطب عملکردی بهتر از تله فیلم‌ها داشته باشند، توضیح داد: آقای ضرغامی در ماه‌های پایانی ریاست خود در سازمان صدا و سیما توجه خوبی به تولید تله تئاترها نشان می‌داد، اما با پایان دوران ریاست ضرغامی، تله تئاتر مورد توجه قرار نگرفت.

منبع: سایت رادیو گفتگو

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بازگشایی تماشاخانه سنگلج با لبخند باشکوه آقای گیل | عکس بازگشایی تماشاخانه سنگلج با لبخند باشکوه آقای گیل
تماشاخانه سنگلج پس از تعطیلی چهارماهه با  نمایش  «لبخند باشکوه آقای گیل» میزبان تماشاگران می‌شود. به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «لبخند با شکوه آقای گیل» به کارگردانی «میکائیل شهرستانی» از روز سه‌شنبه سی‌ام دی‌ماه  اجراهای خود را آغاز می‌کند. این نمایش  پیش‌تر قرار بود در اوایل مهرماه به روی صحنه برود اما اجرای آن به دلیل بسته شدن تماشاخانه‌های تئاتر بنا بر دستور ستاد مقابله با ویروس کرونا با تاخیری چهارماهه رو‌به‌رو شد.. داستان این نمایش درسالهای پس ازاصلاحات ارضی ایران ...
دیدن ادامه ››

تماشاخانه سنگلج پس از تعطیلی چهارماهه با  نمایش  «لبخند باشکوه آقای گیل» میزبان تماشاگران می‌شود.

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «لبخند با شکوه آقای گیل» به کارگردانی «میکائیل شهرستانی» از روز سه‌شنبه سی‌ام دی‌ماه  اجراهای خود را آغاز می‌کند. این نمایش  پیش‌تر قرار بود در اوایل مهرماه به روی صحنه برود اما اجرای آن به دلیل بسته شدن تماشاخانه‌های تئاتر بنا بر دستور ستاد مقابله با ویروس کرونا با تاخیری چهارماهه رو‌به‌رو شد..

داستان این نمایش درسالهای پس ازاصلاحات ارضی ایران درخانواده ای از طبقه ملاک گیلان به نام "گیل" می‌گذرد.
نمایشنامه لبخند با شکوه آقای گیل که از نمونه‌های شاخص ادبیات نمایشی معاصر است توسط اکبر رادی؛ نمایشنامه‌نویس مطرح تئاتر ایران نوشته شده است.
این نمایش هرشب ساعت ۱۸ به روی صحنه می رود. علاقه‌مندان جهت تهیه بلیت به سایت اینترنتی تیوال مراجعه نمایند.

نیلوفر ثانی این را خواند
محمد مجللی، نسیبه، سارا_ز و آقامیلاد طیبی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
برپایی کارگاهی با حضور احمد اطراقچی در جشنواره هجدهم نمایش عروسکی | عکس برپایی کارگاهی مجازی که از کاربرد میزانسن در قاب می‌گویدبرپایی کارگاهی با حضور احمد اطراقچی در جشنواره هجدهم نمایش عروسکی
در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، کارگاه «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» با حضور احمد اطراقچی برگزار می‌شود.به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، برگزاری کارگاه‌های تخصصی در راستای ارتقای بنیه علمی نمایشگران عروسکی از جمله فعالیت‌های است که برای جشنواره هجدهم تدارک دیده شد.تاکنون چهار کارگاه به‌صورت مجازی با همراهی علاقه‌مندان برپا شده و «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» عنوان کارگاهی است که با حضور احمد اطراقچی نویسنده و ...
دیدن ادامه ››

در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، کارگاه «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» با حضور احمد اطراقچی برگزار می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، برگزاری کارگاه‌های تخصصی در راستای ارتقای بنیه علمی نمایشگران عروسکی از جمله فعالیت‌های است که برای جشنواره هجدهم تدارک دیده شد.

تاکنون چهار کارگاه به‌صورت مجازی با همراهی علاقه‌مندان برپا شده و «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» عنوان کارگاهی است که با حضور احمد اطراقچی نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون برگزار خواهدشد.

کارگردان مجموعه تلویزیونی عروسکی «سرحال» در مورد موضوع این کارگاه، توضیح داد: با توجه به‌شرایط به وجود آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سالن‌های تئاتر و این که هنوز وضعیت مشخصی برای بازگشت به شرایط قبلی نیست بسیاری از نمایش‌ها آنلاین و با استفاده از دوربین اجرا می‌شوند.

نویسنده و کارگردان فیلم «چهل و هفت» افزود: از آن جایی که این وضعیت تجربه نشده بود و پیش از آن اتفاقات به‌طور زنده در سالن تئاتر رخ می‌داد طبیعتا تماشاگر نشسته کار را تماشا می‌کرد میزانسن هم توسط بازیگر و روی صحنه اتفاق می‌افتاد. هیچ‌وقت هم تماشاگر جای خود را در سالن تغییر نمی‌داد پس میزانس حتما باید از مقابل رخ می‌داد.

اطراقچی با تاکید بر این که تئاتر مشخصه‌های خاص خود را دارد اما الان در شرایطی قرار گرفتیم که از دوربین استفاده می‌شود، ادامه داد: در نتیجه جاگیری دوربین و اتفاق‌های که می‌تواند به‌وسیله دوربین به وجود آوریم می‌تواند میزانسن جدیدی به ما بدهد تا بتوانیم موقعیت را مقداری تغییر دهیم. نوع میزانسن و اتفاقی که روی صحنه می‌افتد را نه تنها به‌وسیله کاراکترها بلکه توسط عروسک‌ها و بازیگرها هم‌چنین دوربین تغییر دهیم و بتوانیم یک ابداع و نوآوری داشته باشیم. در نتیجه در این کارگاه می‌خواهیم بگوییم چگونه می‌توان با استفاده از دوربین هم میزانسن جدیدی در کار به وجود آورد و هم تنوع و نوآوری در کار داشت.

کارگاه «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» پنجشنبه دوم بهمن ماه ساعت ۱۴ به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

متقاضیان برای شرکت در این کارگاه تا روز ۳۰ دی ‌ماه فرصت دارند از طریق تماس با شماره تلفن‌های ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲ و۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶ ثبت‌‌نام کنند.

مدیریت کارگاه‌های آموزشی این دوره از جشنواره بر عهده فهیمه میرزاحسینی است و این کارگاه‌ها با همکاری استارتاپ فرهنگی هنری «روستاوند» و در پلتفرم این موسسه ارایه می‌شود.

راه‌های ارتباطی با هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک به شرح زیر است:
وبسایت tehranmobarak.theater.ir
کانال تلگرام  t.me/Tehranmobarak۱۸th
واتساپ  ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲
اینستاگرام   tehranmobarak.۱۸th
تلفن ۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶ و  ۰۲۱۶۶۷۱۰۷۰۲(دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها)
ایمیل  tehranmobarak@theater.ir

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسفندماه سال جاری به دبیری زنده‌یاد گلزار محمدی و مدیریت اجرایی مهدی حاجیان برگزار خواهد شد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بازتعریف درست از غلط‌های مصطلح | عکس یادداشت مدیر تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر درباره تعاریف واژگان این بخش؛بازتعریف درست از غلط‌های مصطلح
به دنبال بازگشت بخش تله تئاتر به جشنواره تئاتر فجر بعد از ۱۰ سال، رضا حامدی خواه مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای در یادداشتی تعاریف درست واژه ها و اصطلاحات مدنظر در این بخش را تشریح کرد.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، رضا حامدی خواه مدیر بخش تله تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با بیان مقدمه ای درباره تعریف درست این گونه بیان کرد: در بیان این مقوله از عنوان «نمایش تلویزیونی» استفاده شده است. زیرا عناوین دیگر همچون «تله تئاتر» و یا «تئاتر تلویزیونی» به دلیل استفاده از واژه تئاتر اغلب گمراه کننده هستند ...
دیدن ادامه ››

به دنبال بازگشت بخش تله تئاتر به جشنواره تئاتر فجر بعد از ۱۰ سال، رضا حامدی خواه مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای در یادداشتی تعاریف درست واژه ها و اصطلاحات مدنظر در این بخش را تشریح کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، رضا حامدی خواه مدیر بخش تله تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با بیان مقدمه ای درباره تعریف درست این گونه بیان کرد: در بیان این مقوله از عنوان «نمایش تلویزیونی» استفاده شده است. زیرا عناوین دیگر همچون «تله تئاتر» و یا «تئاتر تلویزیونی» به دلیل استفاده از واژه تئاتر اغلب گمراه کننده هستند و از طرفی همه انواع این گونه تلویزیونی همچون مجموعه های نمایشی، آثار عروسکی و سریال های نمایشی را در برنمی گیرد. لذا عنوان نمایش تلویزیونی همه گونه های آن را در تلویزیون شامل می شود.
وی در ادامه تعاریف دقیق واژه ها و اصطلاحات این بخش را که برگرفته از کتاب در دست چاپ «نمایش تلویزیونی» نوشته رضا حامدی خواه و «فرهنگ تئاترهای تلویزیونی» نوشته عباس جهانگیریان با مقدمه داریوش مودبیان است، به شرح زیر ارائه کرد:
 
نمایش تلویزیونی:
برخلاف تصوررایج به دلایل علمی و فنی باید این مقوله را یک گونه کاملا تلویزیونی دانست. استدلال و تشریح آن لازم است به تعاریف و مبانی هر یک از این هنرها ارجاع داد.

الف: تئاتر در ساده ترین تعریف خود شامل سه رکن اساسی است؛ متن یا پیام، اجرا و مخاطب زنده. نمایش تلویزیونی فاقد یکی از ارکان تئاتر یعنی مخاطب زنده است و این رکن نقش مهمی در اجرای صحنه ای محسوب می شود که اجرا را تحت تاثیر قرار می دهد .به عبارت دیگر نمایش زنده در همه اشکال خود همچنان که بر مخاطب تاثیر می گذارد، از آنها نیز تاثیر می پذیرد و هر اجرا یک فرآیند کامل است که  بدون مخاطب زنده شکل نمی گیرد، هنر نمایش بدون حضور این رکن ابتر می ماند. همچنین به دلیل حضور تماشاگران است که هر اجرا با اجرای قبل و بعد خود یکسان نخواهد بود.

ب: تئاتر به عنوان مقوله ای زنده امری واقعی است که  در زمان حال  و در حضور تماشاگر - برخلاف سینما و تلویزیون که اغلب در گذشته و بدون حضور تماشاگر  -   اتفاق می افتد. نمایش تلویزیونی به دلیل حضور واسطه ای به نام دوربین امری مجازی  است و از مبانی سینما و عکاسی تبعیت می کند. بنابر این تعریف امر مجازی نمی تواند جایگزین امر واقعی شود.
در نمایش تلویزیونی، رسانه تلویزیون از ارزش های تئاتر و هنرهای نمایشی کمک می گیرد و اثری خاص خود تولید می کند که با اصول تلویزیون و سینما همخوانی دارد.

ج: «رخدادها» در یک نمایش زنده در عرض یکدیگر اتفاق می افتند اما در نمایش تلویزیونی و سینما رخدادها ناگزیر در طول هم اتفاق می افتد. در نمایش صحنه ای که مخاطب در یک نمای کاملا باز آن را مشاهده می کند، اوست که تصمیم می گیرد کدام رخداد یا بخش را و با چه کادری ببیند. هر چند کارگردان نمایش با تکنیک های نمایشی می کوشد تا توجه مخاطب را به یک رخداد مهم جلب کند، اما سازوکاری وجود ندارد که بیننده را وادار به دیدن آن رخداد کند. تماشاگر مختار است و خود تعیین می کند چه چیز را و در چه اندازه  ببیند، او ممکن است اراده کند در همان لحظه مهم هیچ چیزی از وقایع نمایش را نبیند! در نمایش تلویزیونی  و هر اثر دیگر تلویزیونی و سینمایی چنانچه از اصول و مبانی فنی، هنری و زیبایی شناختی برخوردار باشد رخدادها در طول یکدیگر اتفاق می افتد. اگر بخواهیم شاهد همه رخدادهای یک نمایش صحنه ای باشیم، ناگزیر باید در یک نمای کاملا باز _ لانگ شات _ همه نمایش به تصویر کشیده شود! چنین اثری با قواعد تلویزیونی و حتی رسانه های مجازی سازگار نیست و ارزش های آن نمایش را نیز بازتاب نخواهد داد. در یک اثر نمایشی زنده، این مخاطب است که رخدادهای همزمان روی صحنه را انتخاب می کند و اندازه و درشتی نما را خود برمی گزیند و از طریق فرآیند ذهنی به درک، تفسیر و تاویل آن می پردازد .یکی از قابلیت های چشم انسان و تفاوت آن با لنز دوربین در همین نکته نهفته است. چشم انسان در حال دیدن هر رویدادی، به نفع آنچه روی آن  تمرکز  کرده، قادر به حذف یا نادیده گرفتن بقیه موارد است.

نمایش تلویزیونی به هرگونه اثر تلویزیونی اطلاق می  شود که برمبنای ارزش های نمایشی همچون متن و بازیگری تولید شده و یا  از انواع نمایش ها،  خرده نمایش ها، تعزیه، عروسکی، نقالی و پرده خوانی و تئاتر صحنه ای بهره گیرد .

انواع نمایش تلویزیونی:

مجموعه نمایشی:
این گونه تلویزیونی علیرغم بهره گیری از ارزش های نمایشی با قواعد و اصول تلویزیون نگاشته و تولید می شود. مجموعه ها یا توسط کارگردان هایی که به هر دو رسانه تلویزیون و تئاتر تسلط دارند خلق می شود یا حاصل همکاری دو کارگردان هنری و تلویزیونی است. این آثار هم در فضای استودیویی و هم لوکیشن واقعی تولید می شوند. مجموعه های  نمایشی «مثل آباد»، «همسران»، «خانه سبز»، «نیمکت »، «رازهای یک خانه »، «گلخند» نمونه هایی از این گونه تلویزیونی است.
 
سریال نمایشی:
سریال های نمایشی نیز با بهره گیری از ارزش های نمایشی به صورت داستانی دنباله دار برای تلویزیون نگاشته و تولید می شوند. سریال نمایشی«سلطان و شبان» که جزو شاخص ترین سریال های تاریخ تلویزیون محسوب می شود، نمونه ایرانی چنین گونه ای است. برخی سریال های نمایشی سال های اخیر،  از جمله «شب های برره» را هم باید نمونه سرگرم کننده همین نوع برنامه تلویزیونی به حساب آورد.

نمایش تلویزیونی عروسکی:
در این نوع نمایش تلویزیونی با استفاده از نمایش های عروسکی و تکنیک های آن، اثری با قواعد و ویژگی های تلویزیونی تولید می شود. «خونه مادر بزرگه» ، «مدرسه موش ها» و «زی زی گلو» نمونه های موفقی از این گونه تلویزیونی است .

تئاتر تلویزیونی :
تئاترهایی که از شبکه های مختلف تلویزیونی و امروزه از تلویزیون های مجازی و شبکه های اجتماعی پخش می شود، شامل انواع متفاوتی است؛

گزارش تئاتر:
گزارش تئاتر به تصویر کشیدن هرگونه نمایش صحنه ای بدون دخل و تصرف اطلاق می شود. اصول و تکنیک های صحنه ای بر اثر حکم فرماست و دوربین ها تنها ناظر و گزارشی از یک اجرا هستند. تصویربرداری از زوایا و اندازه های مختلف اگرچه بر کیفیت اثر تاثیر به سزایی دارد اما در ماهیت اثر نقشی ندارد.

ضبط تلویزیونی تئاتر:
ضبط تئاتر برای تلویزیون نوعی ضبط آثار نمایشی بدون دخل و تصرف در اجراست .میزانسن ها و ماهیت اجرا همان گونه  است که برای صحنه طراحی شده اما  تغییراتی در امور فنی همچون نور، صدا ، دکور و جانمایی دوربین ها اعمال می شود. این امر تنها از نظر فنی و نه هنری امکان تولید اثری با ویژگی های تلویزیونی را فراهم می سازد. در این روش اغلب دوربین ها ناظرند و از چند سو و با کادرهای مختلف نمایش را به تصویر می کشند. گاهی یک رخداد از چند سو و با قاب های مختلف ضبط شده تا از تنوع بیشتری برخوردار باشد. بسیاری از تلویزیون های جهان برای جذب مخاطب بیشتر از همان ابتدا در تلاش بودند تا  اجراهای موفق صحنه ای را به گونه ای برای بینندگان خود پخش کنند. درایران نیز بارها اقدام به ضبط نمایش ها با این روش شد که البته آنها نیز بدون هیچ توضیحی، تحت عنوان تله تئاتر پخش و خود عاملی گمراه کننده برای شناخت واقعی تئاتر تلویزیونی شد. داریوش مودبیان در کتاب «فرهنگ تئاترهای تلویزیونی» ذیل تئاترهای تلویزیونی به درستی از «تئاتر استودیویی» برای تلویزیون نام نیز می برد؛ در این روش نمایش صحنه ای در استودیو ضبط اجرا می شود، مشخصه های تئاتر صحنه ای را دارد اما تکنیک ها و استاندارد های فنی تلویزیونی نیز در آن رعایت شده است.

تئاتر اقتباسی:
در کتاب «فرهنگ تئاترهای تلویزیونی » ذیل این عنوان چنین آمده است:
" بازخوانی نمایش نامه ای که برای صحنه نمایش نگاشته شده در استودیویی تلویزیونی ( پخش مستقیم یا ضبط) و سپس جرح و تعدیل های اندک به مدد تدوین و از پس آن پخش در زمانی دیگر.
در تئاتر «استودیویی» اجرای تلویزیونی همان مشخصه های اجرای صحنه ای را داراست، فقط به کمک امکانات فنی و عوامل تلویزیونی الزامات و اصول فنی تلویزیون رعایت می شود.

تله تئاتر:
این نوع از نمایش تلویزیونی اثری است که برای تلویزیون نوشته می شود و منطبق بر قواعد تلویزیون و فیلمسازی تمرین و آماده شده و در استودیو و یا لوکیشن واقعی ضبط می شود .
این نوع تلویزیونی ممکن است به صورت تک، دو یا چند دوربینه و یا تلفیقی از هر دو روش ضبط شود. همچنین ممکن است در استودیو و با ساخت دکور و یا در لوکیشن واقعی و یا حتی تلفیقی از استودیو و لوکیشن واقعی باشد که هر کدام شیوه اجرایی متفاوتی دارد.

همه شرایط این نوع از نمایش تلویزیونی مشابه برنامه های دیگر تلویزیون همچون فیلم و سریال هاست با این تفاوت که از ارزش های نمایشی در نگارش، بازیگری و به طور کلی از درام بهره گرفته تا اثری مختص رسانه تلویزیون تولید و روانه پخش کند. برخی معتقدند برای ساخت چنین اثری الزاما باید از آثار درام نویسان بهره گرفت و تنها با جرح و تعدیل برخی دیالوگ ها و صحنه ها آنها را مناسب اثری تلویزیونی کرد! اما در این نوع، متن تئاتر تلویزیونی تنظیم و پرداخت آثار درام نویسان مشهور و غیر مشهور نیست. خود اثری مستقل است که می توان آن را درام تلویزیونی نامید که با فیلمنامه  و تصویر نامه قرابت بیشتری دارد تا نمایشنامه صحنه ای. آثاری همچون «سوزنبانان»، «با جناق‌ها »، «سوءتفاهم»، «غروب روزهای آخر پاییز»، «سوپ قارچ» و... از این گونه تلویزیونی هستند.

«تئاتر تلویزیونی» آنچه که آن را نوع چهارم و یا برترین نوع تئاتر در تلویزیون می خوانند، از انواع برنامه های تلویزیون است نه گونه ای از تئاتر صحنه ای و یا از مشتقات آن. شاید به همین خاطر است که برخی از به کار بردن لفظ تئاتر برای نام گذاری آن پرهیز کرده اند و ترجیح می دهند تعبیر «تله پلی» را به کار گیرند. در این مقام، از هر چه تئاتری و سینمایی است دور می شوند و یکسره از تلویزیون آغاز می کنند و در تلویزیون هم به انجام و به پایان می رسانند .

فیلم تئاتر:
از آنجایی که واژه فیلم بر هر اثر سینمایی و یا فیلم های کوتاه و بلند تولید شده به صورت نگاتیو اطلاق می شود، هر گونه فیلمی که بر مبنای آثار برجسته دراماتیک و یا آثار اجرا شده بر صحنه های نمایش تولید شود، «فیلم تئاتر» نام دارد. اگرچه امروزه با ورود دوربین های دیجیتال مرزبندی بین فیلم و تصویر از میان برداشته شده است، اما فیلم – تئاتر دلالت بر روند تولیدی اثری دارد که درآن  با رعایت قواعد سینما _ نه تئاتری و تلویزیون _ تولید شود. متن آن هم فیلمنامه ای اقتباسی است که تنها برای دوربین نگاشته شده است.
آثار بزرگی همچون «اتوبوسی به نام هوس»، « هملت»، «مرگ یزد گرد» و... نمونه های برجسته اس از این گونه فیلمسازی محسوب می شوند.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن ۹۹ برگزار می شود. نشانی سایت جشنواره www.fitf.ir است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
عقد تفاهم‌نامه دبیرخانه تئاتر دانشگاهی و مدرسه هیلاج | عکس عقد تفاهم‌نامه دبیرخانه تئاتر دانشگاهی و مدرسه هیلاج
تفاهم‌نامه همکاری بین دبیرخانه بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهى و مدرسه فیلم‌سازى و بازیگری هیلاج منعقد شد. مدرسه فیلم‌سازى و بازیگری هیلاج و بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهى در خصوص تعاملات و همکاری فیمابین و برگزارى کلاس‌هاى آموزشى در تماشاخانه هیلاج  به توافق و تفاهم رسیدند.امیرشهاب رضویان و رامین معصومیان  مدیرمسئول و مدیر تماشاخانه مدرسه هیلاج در این خصوص گفتند: همیشه ارتقا مبانی آموزشی از امور مورد علاقه‌ی مدرسه ما بوده است و برگزاری بخشی از کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی این جشنواره در تماشاخانه‌ی هیلاج می‌تواند برای دانشجویان ...
دیدن ادامه ››

تفاهم‌نامه همکاری بین دبیرخانه بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهى و مدرسه فیلم‌سازى و بازیگری هیلاج منعقد شد. مدرسه فیلم‌سازى و بازیگری هیلاج و بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهى در خصوص تعاملات و همکاری فیمابین و برگزارى کلاس‌هاى آموزشى در تماشاخانه هیلاج  به توافق و تفاهم رسیدند.

امیرشهاب رضویان و رامین معصومیان  مدیرمسئول و مدیر تماشاخانه مدرسه هیلاج در این خصوص گفتند: همیشه ارتقا مبانی آموزشی از امور مورد علاقه‌ی مدرسه ما بوده است و برگزاری بخشی از کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی این جشنواره در تماشاخانه‌ی هیلاج می‌تواند برای دانشجویان شرکت کننده در جشنواره، علاقمندان تئاتر و هنرجویان ما مفید باشد.

در طی بیست و هفت سال فعالیت مدرسه فیلمسازی و بازیگری هیلاج، همیشه از رویدادهای فرهنگی استقبال کرده ایم. همچنین مجتبی جدی دبیر بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی افزود، تاکیید مدرسه هیلاج  بر آموزش صحیح و آکادمیک و رویکرد آموزش محور بودن جشنواره تئاتر دانشگاهی ما را بر آن داشت، تا در راستای تعالی امر آموزش و ایجاد بستری مناسب برای تحقق این امر مهم، نهایت همکاری را بین دبیرخانه جشنواره تاتر دانشگاهی و مدرسه فیلم‌سازی و بازیگری هیلاج داشته باشیم.

بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری سید مجتبی جدی و همت اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در تهران برگزار می‌گردد.

منبع: خبرگزاری فارس

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هم‌افزایی بخش‌های مختلف برای بهترین شیوه برگزاری جشنواره سی و نهم | عکس در نشست شورای سیاست‌گذاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر بررسی شد؛هم‌افزایی بخش‌های مختلف برای بهترین شیوه برگزاری جشنواره سی و نهم
اعضای شورای سیاست‌گذاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر و مدیران و مسئولان شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی سازوکارهای بهترین شرایط برگزاری این رویداد را با توجه به کرونا بررسی کردند.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، نشست شورای سیاست گذاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی، هوشنگ توکلی، مریم معترف، برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران اعضای شورای سیاست گذاری، حسین مسافرآستانه، دبیر جشنواره سی و نهم و مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت امور ...
دیدن ادامه ››

اعضای شورای سیاست‌گذاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر و مدیران و مسئولان شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی سازوکارهای بهترین شرایط برگزاری این رویداد را با توجه به کرونا بررسی کردند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، نشست شورای سیاست گذاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی، هوشنگ توکلی، مریم معترف، برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران اعضای شورای سیاست گذاری، حسین مسافرآستانه، دبیر جشنواره سی و نهم و مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

سید مجتبی حسینی در این نشست گفت: کرونا پیامدهایی را برای همه حوزه ها از جمله هنر و تئاتر داشته است اما ضرورت دارد تلاش شود از این تهدید، فرصت هایی نیز برای هنر فراهم شود و شیوه ها و روش‌هایی برای فعالیت‌های هنری طراحی و اجرا شود. در زمینه هنر فعالیت‌های پراکنده و جداگانه‌ای انجام می‌شود؛ در صورتی که نهادها و بخش‌های مختلف با هم‌افزایی می‌توانند فرایندها و برنامه‌های منسجم و موثری را برای هنر انجام دهند.

قادرآشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز گفت: با توجه به محدودیت‌ها به دلیل بیماری کرونا، تمام تلاش‌مان این است که جشنواره با امکانات موجود و شرایط سختی که این بیماری ایجاد کرده است، برگزار شود. بنابراین به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جشنواره تئاتر فجر با ستاد مقابله با کرونا تعامل و نشستی خواهیم داشت.

حسین مسافرآستانه دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر نیز با ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های جشنواره بیان کرد: برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در شرایط کرونا موجب می‌شود تاخیر و توقفی در روند و تاریخ برگزاری این رویداد ایجاد نشود. برای اینکه از فرصت به نحو مناسب استفاده شود فراخوان بخش‌های مختلف به تدریج و به تناوب اعلام شد و کار به تدریج و با رعایت همه ‌شیوه‌نامه‌ها به منظور حفظ سلامت اهالی تئاتر و دست‌اندرکاران جشنواره پیش رفت.

مسافر آستانه در ادامه درباره بخش‌های مختلف جشنواره از جمله اجراهای صحنه ای،مسابقه نمایش‌های خیابانی، بخش ویژه «سرباز انقلاب»، دیگرگونه های اجرایی و تمهید برگزاری جشنواره در شرایط کرونا توضیحاتی را ارائه کرد.

 هوشنگ توکلی بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما و عضو شورای سیاستگذاری این رویداد نیز گفت:ضرورت دارد که در شرایط کرونا از امکان و ظرفیت اینترنت و فضای مجازی به نحو مناسب از جمله در جشنواره تئاتر فجر استفاده شود. پیشنهاد می‌کنم در کنار داوری آثار جشنواره، بخشی را به آرای مردمی نیز اختصاص دهیم.

مریم معترف نویسنده و کارگردان تئاتر گفت: برای نمایش های خیابانی هم می‌توان فضاهای مختلف شهر تهران را که قابلیت اجراهای خیابانی دارند، درنظر گرفت.

برزین ضرغامی نیز با بیان پیشنهاداتی توضیح داد: می‌توان برای استفاده از فضاها و امکانات شهرداری تهران به منظور اجراهای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با شهرداران مناطق تهران تعامل کرد. برنامه ها و نشست‌های تخصصی جشنواره می‎تواند آنلاین برگزار شود

ضرغامی با اشاره به برگزاری برنامه‌های نوروزی توسط سازمان زیباسازی شهر تهران گفت: با توجه به این که هر سال در ایام نوروز برنامه‌های متنوعی در حوزه هنرهای تجسمی داریم؛ امسال تمایل و این امکان را داریم تا نمایش‌های خیابانی نیز در نوروز اجرا شود و آمادگی داریم در این زمینه با اداره کل هنرهای نمایشی تعامل کنیم.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن برگزار می‌شود. نشانی سایت جشنواره www.fitf.ir است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پرفورمنس پرفورمنس "منِ مقدس را پیدا نکنید" در جشنواره Dance line سن پطرزبورگ روسیه
پرفورمنس "منِ مقدس را پیدا نکنید" ٢٧ دی (١٦ ژانویه ٢٠٢١) در جشنواره Dance line سن پطرزبورگ روسیه اجرا خواهد شد.پرفورمنس "منِ مقدس را پیدا نکنید" که  صائب میر نویسنده و طراحِ حرکتِ این اجرا است و سهیل بابایی پرفورمرِ این اثر می‌باشد.برگزار کنندگان این جشنواره، انجمن خلاق BALTIC PEARL سن پترزبورگ، شورای بین المللی رقص CID یونسکو، کمیته سیاست جوانان سن پترزبورگ، آکادمی رقص بوریس ایفمن سن پترزبورگ، بنیاد اولگ وینوگرادوف برای حفظ و توسعه باله کلاسیک می‌باشند.داورانِ این جشنواره خانم ورونیکا کاسپروا (طراح حرکت مسابقاتِ بزرگ یورو ویژن)، کایا کرایتسبرگ (عضو هیئت داوران اتحادیه ...
دیدن ادامه ››

پرفورمنس "منِ مقدس را پیدا نکنید" ٢٧ دی (١٦ ژانویه ٢٠٢١) در جشنواره Dance line سن پطرزبورگ روسیه اجرا خواهد شد.

پرفورمنس "منِ مقدس را پیدا نکنید" که  صائب میر نویسنده و طراحِ حرکتِ این اجرا است و سهیل بابایی پرفورمرِ این اثر می‌باشد.
برگزار کنندگان این جشنواره، انجمن خلاق BALTIC PEARL سن پترزبورگ، شورای بین المللی رقص CID یونسکو، کمیته سیاست جوانان سن پترزبورگ، آکادمی رقص بوریس ایفمن سن پترزبورگ، بنیاد اولگ وینوگرادوف برای حفظ و توسعه باله کلاسیک می‌باشند.

داورانِ این جشنواره خانم ورونیکا کاسپروا (طراح حرکت مسابقاتِ بزرگ یورو ویژن)، کایا کرایتسبرگ (عضو هیئت داوران اتحادیه تئاتر استونی)، و اُلسیا پروخورنکو (معلم رقص فولک دانشگاه سن پطرزبورگ) می‌باشند که   از سه کشور بلاروس، استونی و روسیه بهترین پرفورمر‌ها این جشنواره را معرفی خواهند کرد که شاملِ ٧٠٠٠ یورو جایزه نقدی می‌باشد.

همچنین تئاترِ قبلیِ این کارگردان که "چهلمین مرد یا بیست و هشتمین زن!؟"  نام داشت و سهیل بابایی بازیگر آن بود، در هفت جشنواره بین المللی پذیرفته شد و در نوامبر سال ٢٠١٩ برنده بهترین تئاتر از نگاهِ منتقدین ماسک طلایی اروپا هم شد.

این پرفورمنس تا به امروز در تهران اجرای عموم نداشته است.
این جشنواره را می‌توانید از پلتفرم‌های جشنواره، zoom , vkontakte  و facebook به صورتِ آنلاین مشاهده کنید.

از دیگر عوامل این گروه عبارت اند صائب میر «نویسنده و طراح حرکت»، سهیل بالایی «پرفورمر»، احمدرضا رجبی و آرش بیات «موسیقی»، فرید منوچهریان «مترجم»، سارا مژده «طراح لباس»، نیلوفر ساداتی و محمدرضا رحمتی «طراح نور»، متین خیبلی «طراح پوستر»، پردیس زارع «مربی رقص» و شقایق هاشمی و صائب میر «تهییه کنندگان» ای اثر هستند.

این پرفورمنس کاری از گروه تئاتر اسطوره است.

celine این را خواند
سارافا این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
 تئاتری‌ها تسلیم بحران «کرونا» نشدند | عکس فرهاد قائمیان: تئاتری‌ها تسلیم بحران «کرونا» نشدند
فرهاد قائمیان عضو هیات انتخاب آثار صحنه‌ای سی‌ونهمین جشنواره «تئاتر فجر» بیان کرد که در شرایط کرونایی تئاتری ها تسلیم وضعیت بحرانی نشدند و لطافت و ظرافت برآمده از نگاه هنری، می‌تواند عبور از شرایط بحرانی را تسهیل کند.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، فرهاد قائمیان عضو هیات انتخاب آثار صحنه‌ای سی‌ونهمین جشنواره «تئاتر فجر» درباره شرایط حاکم بر حوزه تئاتر طی سال جاری گفت: دنیا این روزها در شرایط بحرانی به سر می‌برد و همه ما نسبت به این وضعیت آگاهیم. می‌دانیم که همه جا شیوه‌نامه‌هایی برای ...
دیدن ادامه ››

فرهاد قائمیان عضو هیات انتخاب آثار صحنه‌ای سی‌ونهمین جشنواره «تئاتر فجر» بیان کرد که در شرایط کرونایی تئاتری ها تسلیم وضعیت بحرانی نشدند و لطافت و ظرافت برآمده از نگاه هنری، می‌تواند عبور از شرایط بحرانی را تسهیل کند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، فرهاد قائمیان عضو هیات انتخاب آثار صحنه‌ای سی‌ونهمین جشنواره «تئاتر فجر» درباره شرایط حاکم بر حوزه تئاتر طی سال جاری گفت: دنیا این روزها در شرایط بحرانی به سر می‌برد و همه ما نسبت به این وضعیت آگاهیم. می‌دانیم که همه جا شیوه‌نامه‌هایی برای عبور از این بحران تدوین شده است که طبیعتا باید اجرا شوند. اگر قرار بر این باشد که بخشی از فعالیت‌ها ذیل همین شیوه‌نامه‌ها همچنان ادامه داشته باشد، چرا این اتفاق در سالن‌های نمایش رخ نمی‌دهد؟ اگر قرار است یک کافی‌شاپ با رعایت شیوه‌نامه‌ها فعالیت خود را ادامه دهد، چرا سالن تئاتر با ظرفیت ۵۰ درصدی نمی‌تواند فعال باشد؟ این یکی از انتقاداتی است که می‌توان درباره شرایط حاکم بر تئاتر امروز مطرح کرد.
وی تاکید کرد: بچه‌های تئاتر امروز از لحاظ روحی و مالی در شرایط خوبی نیستند. در حالی که دیده‌ام و تجربه کرده‌ایم با ظرفیت محدودتر، سالن‌ها می‌توانند به‌صورت استاندارد میزبان اجرای آثار باشند. احساس می‌کنم نگاه تصمیم‌گیران به این حوزه نیاز به آسیب‌شناسی دارد. سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران باید نسبت به نگرانی‌های اهالی تئاتر پاسخگو باشند، حداقل اهالی تئاتر را قانع کنند و جواب منطقی به آن‌ها بدهند. همه می‌دانیم در شرایط فعلی سلامت جامعه و فعالان جامعه هنری در اولویت قرار دارد و رعایت شیوه‌نامه‌ها الزامی است اما جز وضعیت فعلی، راهکار دیگری وجود نداشت؟

قائمیان با اشاره به برگزاری جشنواره تئاتر فجر در شرایط کرونا ادامه داد: جشنواره تئاتر فجر فرصتی است که نشان می‌دهد می‌توان در این شرایط هم کار کرد. فعالان هنری در همه رشته‌ها در این شرایط  می‌توانند کار کنند و اتفاقا همین گروه فرهیخته هستند که می‌توانند نگاهی هنری و فرهنگی نسبت به مقوله بهداشت در جامعه ایجاد کنند. چه بهتر که تصمیم‌گیرندگان برای مدیریت این شرایط از اهالی فرهنگ و هنر مشورت بگیرند. ای کاش شورایی وجود داشته باشد که سیاست‌گذاران بتوانند از نظر مشورتی آن استفاده کنند.
این بازیگر ادامه داد: بالاخره امروز تعداد قابل توجهی نمایش آماده عرضه در جشنواره شده است، می شود از فرهیختگان این حوزه کمک گرفت و با هم‌فکری آن‌ها شرایط را مدیریت کرد. لطافت و ظرافت برآمده از نگاه هنری، می‌تواند عبور از شرایط بحرانی را تسهیل کند.
وی درباره اینکه آیا در جشنواره امسال هم احتمال دارد با اتفاق ویژه و آثار خاص مواجه شویم، گفت: باید توجه داشته باشیم که شرایط کار، تحت تأثیر کرونا، شرایط ایده‌آلی نبوده است. ما از شهرستان‌ها و تهران کارهایی را در جشنواره دیدیم که به‌نظرم کارهای قابل قبولی بودند. آثاری که می‌توانند تبدیل به یک ویترین بزرگ برای اهالی تئاتر شوند تا ثابت کنند پرچم‌شان همواره در اهتزاز است. مهم این است که بچه‌های تئاتر تسلیم شرایط نشدند و در عین حال نسبت به محدودیت‌ها و رعایت شیوه‌نامه‌ها مقاومت هم نکردند.

عضو هیات انتخاب آثار صحنه‌ای جشنواره سی‌ونهم درباره تاثیر کرونا بر آثار جشنواره گفت: بخشی از این آثار پیش‌تر تولید شده و حتی برخی در حال اجرا بودند که با بحران کرونا ناگزیر از توقف کار شدند. در مجموع نفس برگزاری جشنواره و اینکه جریان تولید و اجرای تئاتر همچنان برقرار است را می‌‌توان بهترین واکنش به بحران کرونا دانست. همین که جشنواره پابرجاست، اهالی تئاتر مقاومت می‌کنند، یعنی در حال مقابله با بحران هستند و ثابت کردند که در این شرایط بحرانی «ما هستیم».

قائمیان درباره مهمترین ملاحظات در برگزاری جشنواره سی‌ونهم تئاتر فجر هم گفت: در این شرایط بحرانی همه پیشکسوتان تئاتر، مسئولان و سیاست‌گذاران باید برای عبور از بحران کمک و همیاری داشته باشند. برگزاری آنلاین جشنواره در این شرایط هم یک ظرفیت است که نمی‌توانیم آن را انکار کنیم. این هم بخشی از همان شیوه‌نامه‌هایی است که در همه دنیا به آن تن داده‌اند. هر چند امیدواریم تا چند ماه آینده و یا سال بعد، همه چیز به روال عادی بازگردد و همه دوستان با اجراهایی که دارند روی صحنه حاضر شوند.
وی درباره کیفیت آثار صحنه‌ای حاضر در جشنواره برای اجرای عمومی در طول سال آینده تأکید کرد: فراموش نکنیم تئاتر همیشه زنده است. چه در شرایط بحران و چه در شرایط عادی، تئاتر نیاز به حمایت و مراقبت دارد.

عضو هیات انتخاب آثار صحنه‌ای جشنواره سی‌ونهم تئاتر فجر درباره اهمیت توجه به امر «آموزش» در حوزه تئاتر تأکید کرد: باید فضایی ایجاد شود که آموزش، مقطعی نباشد. این مهمترین نکته‌ای است که باید در همه امور به آن توجه کنیم. به‌خصوص در شهرستان‌ها که شاهد انگیزه‌های بیش‌تری هستیم. جریان آموزش در این حوزه‌ها باید تقویت شود. انجمن‌های فعال در استان‌ها و شهرستان‌ها باید اتاق فکرهایی داشته باشند تا با مرکز، در ارتباط باشند و ملزم به ارائه آموزش‌های به‌روز به‌صورت ماهیانه شوند. این جریان نباید صورت مقطعی داشته باشد.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آثار منتخب بخش صحنه‌ای (غیررقابتی) مشخص شد | عکس آثار منتخب بخش صحنه‌ای (غیررقابتی) مشخص شد
تعداد ۱۸ اثر در بخش غیررقابتی و مهمان نمایش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارند.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، دبیرخانه این رویداد هنرهای نمایشی عناوین آثار منتخب بخش غیررقابتی و مهمان نمایش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر را اعلام کرد.عناوین ۸ نمایش منتخب حاضر در بخش غیررقابتی نمایش‌های صحنه‌ای بدون اولویت و به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می‌شود:۱. نمایش «آپ.آرت.مان» به نویسندگی سپیده قربانی و کارگردانی امیر شاه‌علی از تهران۲. نمایش «الف کاف شین» به نویسندگی ...
دیدن ادامه ››

تعداد ۱۸ اثر در بخش غیررقابتی و مهمان نمایش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارند.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، دبیرخانه این رویداد هنرهای نمایشی عناوین آثار منتخب بخش غیررقابتی و مهمان نمایش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر را اعلام کرد.

عناوین ۸ نمایش منتخب حاضر در بخش غیررقابتی نمایش‌های صحنه‌ای بدون اولویت و به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می‌شود:

۱. نمایش «آپ.آرت.مان» به نویسندگی سپیده قربانی و کارگردانی امیر شاه‌علی از تهران
۲. نمایش «الف کاف شین» به نویسندگی و کارگردانی روزبه حسینی از تهران
۳. نمایش «تتراکرومات» به نویسندگی و کارگردانی محمدجواد صرامی از خمینی شهر
۴. نمایش «ته بلیط» به نویسندگی مشترک علیرضا حمیدین و امیر پناهی فر و کارگردانی علیرضا حمیدین از تهران
۵. نمایش «ژوان» به نویسندگی و کارگردانی داوود پورحمزه از تهران
۶. نمایش «کاتالپسی» به نویسندگی علی امیر ریاحی و کارگردانی وحید نفر از تهران
۷. نمایش «گودو» به نویسندگی جعفر قاسمی و کارگردانی ابوالقاسم احدیان از میناب
۸. نمایش «هماتوم اپیدورال جن زده» به نویسندگی و کارگردانی جواد صداقت از تهران
 
همچنین عناوین ۱۰ اثر مهمان بخش صحنه‌ای (غیررقابتی) بدون اولویت و به ترتیب حروف الفبا به این شرح است:

۱. نمایش «آژدهاک» به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی کیومرث مرادی
۲. نمایش «ایوب خان» به نویسندگی و کارگردانی امیر دژاکام
۳. نمایش «برونسی» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی شاه کرم
۴. نمایش «پاشوره» به نویسندگی و کارگردانی حسن عابدی
۵. نمایش «پات» به نویسندگی و کارگردانی اصغر خلیلی
۶. نمایش «سرباز» به نویسندگی و کارگردانی حسین پارسایی
۷. نمایش «عمو هاشم» به نویسندگی و کارگردانی داوود فتحعلی بیگی
۸. نمایش «کجایی ابراهیم؟» به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج
۹. نمایش «کمان ابرو» به نویسندگی و کارگردانی حمید ابراهیمی
۱۰. نمایش «گرگاس یا روز بخیر» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا نعیمی
 
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود. نشانی سایت جشنواره www.fitf.ir است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آثار راه یافته به مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند | عکس آثار راه یافته به مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
تعداد ۲۸ اثر منتخب از نمایش‌های رسیده به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر طبق فراخوان، برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها و مهمان در بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای این رویداد حضور دارند. به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، آثار راه‌یافته به بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.عناوین آثار منتخب از میان آثار متقاضی طبق فراخوان بدون اولویت به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می‌شود:۱. نمایش «آبگوشت زهرماری» به نویسندگی آرش آبسالان و کارگردانی حسین اسدی از جزیره خارک۲. ...
دیدن ادامه ››

تعداد ۲۸ اثر منتخب از نمایش‌های رسیده به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر طبق فراخوان، برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها و مهمان در بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای این رویداد حضور دارند.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، آثار راه‌یافته به بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.

عناوین آثار منتخب از میان آثار متقاضی طبق فراخوان بدون اولویت به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر اعلام می‌شود:

۱. نمایش «آبگوشت زهرماری» به نویسندگی آرش آبسالان و کارگردانی حسین اسدی از جزیره خارک
۲. نمایش «اتول سورون» به نویسندگی باقر سروش و کارگردانی شهروز دل افکار از تهران
۳. نمایش «اسموکینگ روم» به نویسندگی مهدی زندیه و کارگردانی سعید زارعی از تهران
۴. نمایش «بیست متری جوادیه» به نویسندگی کهبد تاراج و کارگردانی رضا بهرامی از تهران
۵. نمایش «پنهان خانه پنج در» به نویسندگی حسین کیانی و کارگردانی آرش فلاحت پیشه از تهران
۶. نمایش «پینوکیو» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا(اوشان) محمودی از تهران
۷. نمایش «تن‌ها» به نویسندگی و کارگردانی علیرضا معروفی از کرج
۸. نمایش «راشومون» به نویسندگی و کارگردانی احسان عبدالملکی دارایی از رشت
۹. نمایش «سگدو» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی عباس غفاری از تهران
۱۰. نمایش «سه شنبه‌های لعنتی» به نویسندگی و کارگردانی محمدمهدی خاتمی از تهران
۱۱. نمایش «کمدی زا» به نویسندگی و کارگردانی کاوه مهدوی از شهریار
۱۲. نمایش «نسخ» به نویسندگی امید غفاری و کارگردانی امیرحسین غفاری از تهران
۱۳. نمایش «هار یا مردی که به هنگامه تولد هر دو دستش پر از خون بود» به نویسندگی و کارگردانی افشین زمانی از تهران

 همچنین نمایش‌های زیر به عنوان آثار برگزیده جشنواره‌های تئاتر استان‌ها بدون اولویت و به ترتیب حروف الفبا در جشنواره سی و نهم حضور خواهند داشت:
 
۱. نمایش «اپیدمی» به نویسندگی علیرضا امیدی و کارگردانی رضا پورتراب‌زاده از گرگان
۲. نمایش «باب بارا» به نویسندگی و کارگردانی نیما ایمان‌زاده از سنندج
۳. نمایش «بهشت حکیم‌الله» به نویسندگی خسرو امیری و کارگردانی ویدا موسوی از اصفهان
۴. نمایش «بیداری به وقت خون» به نویسندگی و کارگردانی احسان جانمی از اصفهان
۵. نمایش «چاقوی دم‌کرده شب» به نویسندگی رضا گشتاسب و کارگردانی جلیل امیری از کرمان
۶. نمایش «خواهرم منم ایسمنه» به نویسندگی احمد ندافی و کارگردانی مشترک سعید یوسفی و علیرضا زارع از یزد
۷. نمایش «راشومون» به نویسندگی عبدالخالق مصدق و کارگردانی رسول اونق از گرگان
۸. نمایش «روییدن» به نویسندگی و کارگردانی شعیب مکتب‌داری از سنندج
۹. نمایش «ریبوت» به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین آژیر ارشد از مشهد
۱۰. نمایش «کمین ژاله» به نویسندگی و کارگردانی حامد مکملی از قزوین
۱۱. نمایش «ناخوانده» به نویسندگی محمود ناظری و کارگردانی علیرضا(افشین) محمودی از شیراز
۱۲. نمایش «نگاهم به دریاست تا کسی آب نبرد» به نویسندگی رضا گشتاسب و کارگردانی حسن سبحانی از میناب

 عناوین نمایش‌های مهمان این بخش نیز بدون اولویت و به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:

۱. نمایش «آژاکس» به نویسندگی حمیدرضا نعیمی و کارگردانی فاتح بادپروا از مریوان
۲. نمایش «بین یه عالمه ماهی» به نویسندگی و کارگردانی امیر دلفانی از تهران
۳. نمایش «یک کاست لته» به نویسندگی هادی زرقانی و کارگردانی محمد اکبری از سبزوار
 
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.

جعفر میراحمدی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تلاشی برای زنده ماندن نیروی خلاق کشور | عکس مشروح نشست خبری جشنواره هنر زنده استتلاشی برای زنده ماندن نیروی خلاق کشور
به گزارش روابط عمومی، نشست خبری جشنواره «هنر زنده است» با حضور بهروز غریب‌پور (رییس شورای سیاست‌گذاری و دبیر بخش تئاتر)، مازیار رضاخانی (مدیر جشنواره و عضو شورای سیاست‌گذاری)، کمال تبریزی (دبیر بخش سینما)، فردین خلعتبری (دبیر بخش موسیقی)، سیف‌الله صمدیان (نماینده بخش دیجیتال آرت) و حضور مجازی محمود کلاری (دبیر بخش دیجیتال آرت) و رضا کیانیان عضو شورای سیاست‌گذاری پیش از ظهر ۲۳ دی در پردیس تئاتر باغ کتاب تهران برگزار شد. بهروز غریب‌پور در ابتدای این نشست گفت: برای من بسیار لذت‌بخش است که جشنواره به گونه‌ای منعکس شده که همه شما دوستداران ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی، نشست خبری جشنواره «هنر زنده است» با حضور بهروز غریب‌پور (رییس شورای سیاست‌گذاری و دبیر بخش تئاتر)، مازیار رضاخانی (مدیر جشنواره و عضو شورای سیاست‌گذاری)، کمال تبریزی (دبیر بخش سینما)، فردین خلعتبری (دبیر بخش موسیقی)، سیف‌الله صمدیان (نماینده بخش دیجیتال آرت) و حضور مجازی محمود کلاری (دبیر بخش دیجیتال آرت) و رضا کیانیان عضو شورای سیاست‌گذاری پیش از ظهر ۲۳ دی در پردیس تئاتر باغ کتاب تهران برگزار شد.

بهروز غریب‌پور در ابتدای این نشست گفت: برای من بسیار لذت‌بخش است که جشنواره به گونه‌ای منعکس شده که همه شما دوستداران فعالیت‌های فرهنگی و هنری حضور گسترده‌ای در این نشست پیدا کرده‌اید این نشست برای تبیین آن‌چیزی است که بر ما در این ماه‌ها گذشته.
رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره هنر زنده است، ادامه داد: ما روز گذشته خدمت آقای صالحی، آقای حسینی و دیگر مسئولان وزارت ارشاد بودیم‌ و‌ نکته فوق‌العاده‌ای که در این دیدار برای آقای وزیر وجود داشت این بود که بخش خصوصی بدون تکیه بر احکام انتصابی و پیشگام شدن یک وزارتخانه خاص، به صورت خودجوش یک جشنواره را راه‌اندازی کرده است. ما سعی کردیم در این دوران سخت و مسدود کننده آستین بالا بزنیم و کاری را بکنیم که فضای هنری نیاز دارد.
غریب‌پور یادآور شد: همانطور که می‌دانید تماشاخانه‌ها و سالن‌های سینما تعطیل‌اند و پل‌های پیش روی ما خراب شده و یا پل‌هایی که قابل اتکا به نظر می‌رسد، سست است. در این شرایط تجربه جدیدی را آغاز کردیم. اسفند سال گذشته آقای مازیار رضاخانی که فردی باتجربه در راه‌اندازی جشنواره‌های غیر دولتی است پیشنهاد این جشنواره را به من داد و از آن زمان مشغول بودیم تا نهادی را در بخش خصوصی با حمایت معنوی وزارت ارشاد راه‌اندازی کنیم. این جشنواره جامع حرکتی است که از درون خانواده هنرمندان برخاسته و امیدوارم شما در پوشش خبری آن کمک کنید تا موفق شویم.
غریب‌پور همچنین با اشاره به اثرگذاری رسانه‌ها در پخش خبر فراخوان این جشنواره گفت اولین شرکت کننده ما که ثبت نام کرد، دخترخانمی از سیستان و بلوچستان است که با یک انیمیشن شرکت کرده و یادآور شد: هدف ما ارتباط تعاملی با مخاطب است.

کمال تبریزی (دبیر بخش فیلم جشنواره) نیز در ادامه این نشست گفت: ما و گروه دوستانی که در این جشنواره حاضر هستند، همه در حال کاری هستیم که فکر می‌کنم نتیجه آن نسبت به جشنواره‌های دیگر متفاوت باشد.
وی ادامه داد: تمرکز ما در بخش سینما روی جوان‌هاست. استعدادهایی که شاید نتوانند در جشنواره‌های دیگر دیده شوند. البته این به معنای آن نیست که کسان دیگر نمی‌توانند در این رویداد شرکت کنند. ما قطعا حضور پیشکسوتان را هم پذیرا هستیم.
تبریزی در ادامه بیان کرد: سعی ما این است که کمتر به رقابت بپردازیم و بیشتر روی بررسی فیلم‌ها تمرکز کنیم. این جشنواره فرصتی برای نمایش آثار است. اخیرا بعد از سال‌ها مشخص شد که یکی از فیلم‌های من نباید به توقیف می‌رفت. در صورتی که اگر فرصت نمایش به آن داده می‌شد این همه سال توقیف نمی‌شد.
این کارگردان در ادامه گفت: عدم نمایش خیلی از فیلم‌هایی که توسط هنرمندان ساخته می‌شود، سو تفاهم است. ما باید به فیلم‌ها امکان نمایش دهیم تا بتوانند که حرف خود را مطرح کنند.

بهروز غریب‌پور در ادامه بیان کرد: به رضا کیانیان گفتم که من باید ممنون کرونا باشم که سبب شد تا بعد از نیم قرن با او که هم‌دانشگاهی بودم کار کنم.

«رضا کیانیان» عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره هم در ادامه این نشست با بیان اینکه «امیدوارم در قرن آینده هم باهم کار کنیم» ابتدا از بدخلقی که پیش از آغاز نشست با یک خبرنگار داشت عذرخواهی کرد و گفت کاش شما هم کاری نکنید که آدم بدخلق شود!
کیانیان در ادامه با اشاره به دلیل پیوستن خود به جشنواره هنر زنده است که اکنون موتورش روشن شده است، گفت: این جشنواره اجازه می‌دهد کسانی واردش شوند که هیچ وقت دیده نمی‌شوند. چقدر گروه زیرزمینی موسیقی داریم که هیچ کار خلافی انجام نمی‌دهند و بی خودی اسم‌شان زیرزمینی شده؟ یا چه تعداد بچه‌های جوان تئاتر در شهرستان داریم که جایی جز جشنواره فجر برای دیده شدن ندارند؟ یا بچه‌های جوانی که فیلم کوتاه می‌سازند و دیده نمی‌شوند.
این بازیگر سینما و تئاتر ادامه داد: جز این طیف بزرگ، بخش دیگری به نام دیجیتال آرت هم وجود دارد که کارهای بسیار زیاد و خوبی در آن انجام می‌شود. آنها که هیچ جایی برای دیدن شدن‌شان وجود ندارد. من به این دلیل به این جشنواره پیوستم چون اینجا جایی است که آنهایی که نمی‌توانند دیده شوند، فرصت دیده شدن دارند.

فردین خلعتبری در ادامه مراسم گفت: وقتی در جمعی وارد می‌شوید و می‌بینید که دغدغه‌های شخصی شما با اهداف بقیه همسو است کفایت می‌کند تا شما همه چیز خود را بگذارید و برای آن تلاش کنید.
او در ادامه با اشاره به نقش رسانه‌ها در دیده شدن این رویداد عنوان کرد: اگر مطبوعات نباشند جشنواره‌ای شکل نمی‌گیر‌د. به عنوان مثال ما در بخش موسیقی منتقدهای کمی داریم. در صورتی که حضور خبرنگاران و منتقدان به شدت می‌توانند در موسیقی تاثیر گذار باشند.
خلعتبری ادامه داد: وقتی ما و همه همکارانم در خانه هستیم، جوان‌های با استعدادی شماره ما را پیدا کرده و با ما تماس می‌گیرند که شاید نتوانیم آنطور که باید به آنها کمک کنیم. این جشنواره بستر مناسبی برای این اتفاق است.
این موسیقیدان در ادامه یادآور شد: موسیقی غیر مجاز وجود ندارد و جشنواره هنر زنده است به سمتی می‌رود که همه موسیقی‌ها بتوانند خودشان را عرضه کنند. در عرصه موسیقی حرفه‌ای متاسفانه رقابت اتفاق نمی‌افتد. در صورتی که افراد حرفه‌ای در حوزه‌های دیگر وارد جشنواره‌های مختلف شده و به راحتی با جوان‌ها به رقابت می‌پردازند. اما افراد حرفه‌ای در موسیقی زیاد راغب به رقابت به این صورت نیستند. ما برای اینکه ما از حضور هنرمندان جوان ولی حرفه‌ای در این جشنواره محروم نشویم، یک بخش غیر رقابتی نیز در این رویداد خواهیم داشت.

«سیف‌الله صمدیان» نماینده بخش دیجیتال آرت و از اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره هم گفت: من اسمم سیف‌الله صمدیان است و در نقش محمود کلاری با هفت، هشت درجه کیفیت پایین‌تر اینجا هستم! البته دوست داشتم ایشان ابتدا صحبت کنند.
او در ادامه با اشاره به بخش دیجیتال آرت، گفت: من می‌خواهم یک کار غیرمجاز جهانی کنم و اسم هنر هشتم را برای دیجیتال آرت بگذارم. چه بخواهیم و چه نه دیجیتال آرت جای خود را در هنر باز کرده و همه رشته‌های قبل خودش را در دل خود دارد، اما با رویکرد و بازدهی جدید و برای همین خیلی خوشحالم که این اتفاق افتاد و این حرکت کاری کرد که در اولین دوره جشنواره دیده شود. امیدوارم همه کمک کنید تا جشنواره با همه کمبودهایش ادامه‌دار شود.
صمدیان ادامه داد: امیدوارم این گروه انگیزه‌شان بیشتر شود چون هیچ کجای جهان چنین اتفاقی نیفتاده و امیدوارم ایران جایی باشد که این اتفاق را شروع می‌کند و ادامه‌دار باشد.

محمود کلاری هم در ادامه، در ویدئویی کوتاه خطاب به حاضران گفت: به نظرم می‌رسد آنلاین بودنم به ذات این جشنواره نزدیک‌تر است. امیدوارم بتوانیم چشم در چشم باهم ملاقات داشته باشیم و شر این بیماری کنده شود و زمینه برای ارتباط‌مان فراهم شود.

مدیر بخش دیجیتال آرت جشنواره با اشاره به ماجرایی که زمینه واقعی شکل دهنده این جشنواره است، گفت: این بیماری ما را از هم دور کرد خاصه در هنر. این جشنواره تلاشی برای ایجاد فضایی است که کار هنرمندان از این طریق به سمع و نظر بقیه برسد و دیگران با محصولات فکری این عزیزان ارتباط برقرار کنند و امیدوارم باهم بتوانیم جشنواره کم‌نقصی را برگزار کنیم. هرچند که دور اول آن و با تنوع بسیار است و مشکلاتش طبیعتا کم‌کم پدیدار خواهد شد. پدیده تازه به دوران رسیده دیجیتال آرت هم در آن برگزار می‌شود که امیدوارم در دوره‌های بعدی خود را بتواند اصلاح کند.
کلاری با بیان اینکه «بسیار خوشحال و مفتخرم که دوستانم داوری این بخش دیجیتال آرت را پذیرفتند مثل کامبیز درم‌بخش، ابراهیم حقیقی، سیف‌الله صمدیان و آزاده اخلاقی» گفت: تلاش می‌کنیم که نتیجه خوبی حاصل شود گرچه دور اول جشنواره مشکلاتی دارد و در مسیر حرکتش خود را اصلاح خواهد کرد.

«مازیار رضاخانی» هم در ادامه این نشست گفت: یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر جشنواره‌ای گفتگوی میان دست‌اندرکاران جشنواره و فعالین رسانه‌ای است. جایی که می‌تواند نقطه اوج باشد که به قلم خبرنگاران و منتقدان بستگی دارد.
او ادامه داد: در بخش سینما برنامه‌ریزی که با آقای کمال تبریزی داشتیم، این بود که از ۱۱۰ چهره منطبق از اهالی رسانه دعوت کردیم که بیایند و جایزه ویژه‌ای را به فیلم‌ برگزیده خودشان بدهند.
رضاخانی در ادامه خاطرنشان کرد: برای اولین بار است که دبیرخانه جشنواره با هنرمندان تماس می‌گیرند. دبیرخانه مستقیما با هنرمند تماس گرفته و از او دعوت می‌‌کند تا در جشنواره ما حاضر باشد. همین موضوع نشان می‌دهد که هنر زنده است. امیدواریم که این رویداد تاثیر خودش را بگذارد.
«فراز بابایی» نماینده گروه مربع ۱۱ هم در این نشست گفت: هدف ما این بود که بنزین سبزی باشیم برای استارت ماشین این جشنواره بزرگ.
بابک بادکوبه اسپانسر جشنواره هم با بیان اینکه خانواده او بیش از صد سال است در کار هنر است، گفت: یک جنگل برای جنگل بودن یا دریا برای دریا بودن تلاش نمی‌کند چون یک اکوسیستم وجود دارد. من کاری که با افتخار ایستادم برای این جشنواره انجام دهم یک اکوسیستم است که یک سرمایه‌گذار پشت این جشنواره بایستد؛ یکسری اندیشمند دارند کار می‌کنند یکسری جوان عاشق کار می‌کنند. وقتی اکوسیستم شکل بگیرد زندگی جریان دارد و خیلی آسان می‌شود. ما همیشه تلاش می‌کنیم و عرق می‌ریزیم چون نتوانسته‌ایم یک اکوسیستم برای آن خلق کنیم. امیدوارم بتوانیم در شأن جشنواره و هیات داوران کار کنیم.

بهروز غریب‌پور پیش از پرسش و پاسخ با خبرنگاران یادآور شد: آخرین رویداد فرهنگی قرن است. امیدوارم در جهان سرشار از ناامیدی بتوانیم امید بیافرینیم.
فردین خلعتبری درباره حضور شرکت‌کنندگان خانم در بخش موسیقی این جشنواره گفت: شرکت‌کنندگان خانم به صورت گروهی در جشنواره شرکت می‌کنند. در واقع آثار باید به صورتی باشد که همه صداها در خدمت یک جریان باشد و تک‌خوانی وجود ندارد. برای این کار رپرتوآرهای کمی وجود دارد. چون کار سختی است. از همکاران خواهش کردم که در صورت مراجعه افراد برای آنها قطعه بنویسند.
وی افزود: به خاطر محدودیت‌هایی که وجود دارد، این راهی بود تا خانم‌ها نیز بتوانند در جشنواره شرکت کنند و منع قانونی برای شرکت آنها وجود نداشته باشد. همچنین باید بگویم هیچ محدودیتی برای ارائه سبک‌های مختلف از طرف شرکت‌کنندگان وجود ندارد و افراد می‌توانند در هر سبکی کارهای خود را ارائه دهند.

بهروز غریب‌پور نیز درباره چگونگی شرکت آثار تئاتر در جشنواره نیز توضیح داد: نکته فوق‌العاده‌ای که در این رویداد داشتیم این بود که بیش از ۹۰ درصد فعالیت جشنواره‌ای ما با موبایل، تبلت و ابزارهایی به این صورت انجام شده است. این کار نیز خودش نوید اتفاق تازه‌ای است. چون ما با حداقل نیرو کار خود را پیش می‌بریم. میز ما همیشه یک میز دیجیتال بوده است و در جشنواره نیز همین رویه را داریم.
وی ادامه داد: تئاتری‌ها فراموش کردند که ما تله تئاتر داشتیم و در زمانی دورتر به سمت تلویزیون و سینما رفتیم. اولین انیمیشن‌های ما نمایش‌های عروسکی بوده است. در این سال‌ها هم تئاتری‌ها فراموش کردند هم تلویزیون از وظیفه خود در تولید تله تئاتر کوتاهی کرده است.
غریب‌پور در ادامه بیان کرد: در نتیجه ما احیاکننده این شکل از تئاتر در فضای مجازی هستیم. تئاتری‌ها باید صحنه را تمام کره زمین بدانند. راه‌های وصل مخاطب را نباید فراموش کنیم. اکنون صحنه بزرگ‌تری در اختیار ما قرار گرفته است. در نتیجه گروه‌ها کار خود را ضبط کرده و بعد از بررسی همه آثار کارها را معرفی می‌کنیم.

«کمال تبریزی» در پاسخ به سوالی درباره بحث حقوقی پخش آثار و تمهیدات اندیشیده شده در این زمینه گفت: این مسأله نمایش آنلاین به هرحال همواره با کپی‌رایت و مشکلات آن مواجه بوده است. در کشورهای آسیایی بیشتر با بحث قاچاق و دانلود غیرقانونی مواجهیم اما سه بخشی که در زمینه سینما داریم یکسری درباره فیلم‌هایی است که در دو سال اخیر نمایش عمومی داشته‌اند و در پلتفرم‌های آنلاین می‌توانیم فضا را فراهم کنیم که منتقدان و رسانه‌ها به بهترین‌های این بخش رای دهند.
تبریزی با بیان اینکه در بخش فیلم کوتاه هم در صورت تمایل صاحبان اثر امکان نمایش آنلاین آنها وجود دارد، گفت: اما در بخش مسابقه مجبوریم آن را به شکل فیزیکال در یک سالن برای داوران و گروه ۱۱۰ نفره منتقدان و اهالی رسانه نمایش دهیم. مخاطبان غیرآنلاین که به صورت فیزیکی در سالن حضور دارند محدود به این ۱۱۰ نفر خواهند بود چون محدودیت‌هایی هم در این زمینه وجود دارد امیدوارم در سال‌های آتی بتوانیم وارد قانون کپی‌رایت شویم و از شر این مشکلات هم رها شویم.
او همچنین خاطرنشان کرد که تعدادی از فیلم‌هایی که امکان نمایش نداشته‌اند هم در این بخش و برای این ۱۱۰ نفر نمایش داده می‌شود.
این کارگردان سینما همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینترنت گفت: هم به لحاظ دامنه و سرویس دادن به یوزرها مشکلاتی وجود دارد اما با مذاکره با پلتفرم‌ها می‌توانیم بستر بیشتری را در اختیار جشنواره قرار دهیم. می‌دانم محدودیت صد هزار نفری برای پخش آنلاین هست که شاید بتوانیم با مذاکراتی آن را افزایش دهیم.

بهروز غریب‌پور هم در ادامه گفت: محل نمایش فیلم‌ها همین‌جا خواهد بود و باید از پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب تشکر کنم که فرصتی را برای این کار فراهم کردند. نیما دهقانی پلتفرمی به نام هامون در آمریکا راه‌اندازی کرده که بتواند در صورت امکان بخش خارج از کشور ما را پوشش دهند.

مازیار رضاخانی هم یادآور شد: بگذارید گفته‌های آقای تبریزی را تکمیل کنم و این خبر را بدهم که فیلم‌های توقیفی برای اولین بار در این دوره می‌توانند برای آن ۱۱۰ نفر نمایش داده شوند. به‌طور مثال آقای کاهانی در این بخش ثبت‌نام کرده‌اند و البته فیلم‌ها روی پلتفرم نمی‌رود که مشکلی پیش بیاید. البته خود آقای تبریزی هم در این بخش فیلم‌شان را شرکت داده‌اند!

غریب‌پور هم تشریح کرد: قرار بود هر کدام از ما یک اثرمان را به جشنواره هبه کنیم که البته در بخش غیر رقابتی شرکت دارد. مبالغی که برای جوایز در نظر گرفته‌ایم نسبت به یک جشنواره بخش خصوصی قابل توجه است و امیدوارم رقم قابل تاملی در شب عید به هنرمندان کشور اختصاص پیدا کند. سعی نکردیم با یک تندیس خودمان را خلاص کنیم و کمکی که وارد بازار کار می‌کنیم قابل تامل است.

«فردین خلعتبری» در ادامه این نشست درباره موانعی که در بخش موسیقی جشنواره به خاطر قوانین وجود دارد، گفت: ما درباره چیزهای حرف می‌زنیم که شدنی است. تک‌خوانی زن به هر دلیل ممنوع است اما هیچ‌جا گفته نشده که جمع‌خوانی خانم‌ها ممنوع است. این تنها کاری بود که بعد از سال‌ها سکوت توانستیم برای شنیده شدن صدای خانم‌ها انجام دهیم.
او در ادامه بیان کرد: موسیقی غیرمجاز وجود ندارد و همه آثار از ارشاد مجوز می‌گیرند. شرایطی در بخش شعر به وجود می‌‌آید که آثار را از هم جدا می‌کند. در این جشنواره تمرکز ما بیشتر در چندنوازی است. چراکه در جشنواره «جوان» به صورت خیلی خوب روی تک نوازی تمرکز دارد و ما خواستیم تا شکل تازه‌ای داشته باشیم. علاوه بر این نیز مشکلات زیادی در چندنوازی گروه‌های موسیقی وجود دارد که ما سعی کردیم با پرداختن به آن افراد را برای بیشتر پرداختن به کارشان ترغیب کنیم.

«سیف‌اله صمدیان» هم در ادامه بیان کرد: در شرایطی که خیلی از فیلم‌ها به خاطر سوءتفاهم توقیف می‌شود، باید یاد داد تا از این اتفاقات جلوگیری کنیم. نباید صفر و یکی نگاه کنیم و از آن ور بوم بیفتیم. افرادی خاطر ندانستن جلوی کارهای ملت را می‌گیرند. کمک کنیم تا یاد دهیم به افراد و از این اتفاقات جلوگیری کنیم.
«رضا کیانیان» هم در مود واقع‌بینی گفت: واقع‌بینی فقط به صدای خانم‌ها تمام نمی‌شود، گروه‌هایی از نوازنده و هنرمند داریم که می‌توانند اینجا دیده بشوند و واقع‌بینی این است. فیلم‌هایی را که هیچ‌کس قرار نبود ببینند حداقل ۱۱۰ نفر می‌توانند ببینند. دنبال یک جهش بزرگ نیستم و به نظرم همین هم خوب است.
او ادامه داد: یکسری بازیگر جوان همیشه به من می‌گویند ما که نمی‌توانیم در ایران خودمان را نشان دهیم اما من می‌گویم در همین ایران سالی چند کارگردان فیلم اولی و بازیگر داریم که اولین بار است بازی می‌کند؟ انشاالله پله پله جلو‌ می‌رویم و نباید نگاه‌مان صفر و صدی باشد.

«کمال تبریزی» هم در پاسخ به سوالی درباره فیلم‌هایی که به نمایش درنیامده، گفت: در دوره‌های قدیمی، پروانه‌ای به نام پروانه فرهنگی و هنری صادر می‌شد که امکان حضور در سالن عمومی نداشت و این پروانه را می‌گرفت که مثلا در حضور تعداد بسیار محدودی تماشاگر اکران شود. برای گرفتن اجازه نمایش این بخش از جشنواره هم تمام فیلم‌هایی که امکان نمایش نداشتند در صورت تمایل تهیه‌کننده و کارگردان، برای این فیلم‌ها پروانه نمایش موقت در طول ۱۰ روز جشنواره و برای نمایش محدود می‌گیریم. این فیلم‌ها فقط برای ۱۱۰ نفر که اسامی مشخصی در نقد و رسانه دارند اکران می‌شود و میز تخصصی نقد و بررسی آن هم به صورت فیزیکال همانجا برگزار می‌شود.

غریب‌پور هم درباره شکل جشنواره هنر زنده است بعد از اتمام دوره کرونا گفت: مطلقا قرار نیست جشنواره را بعد از کرونا از این حالت بیاندازیم. ما داریم تمرین می‌کنیم که شرایط نوینی را در برگزاری جشنواره ایجاد کنیم و این بستر را گسترده‌تر کنیم. بنابراین تاکید می‌کنم که در آینده هم جشنواره هنر زنده است را به همین شکل آنلاین برگزار خواهیم کرد.
«مازیار امیرخانی» درباره چگونگی انتخاب ۱۱۰ چهره رسانه‌ای برای انتخاب فیلم برگزیده نیز گفت: این ۱۱۰ نفر یک نمادی است. افراد هنوز انتخاب نشده و شاید افراد بیشتری نیز حضور داشته باشند.
«بهروز غریب‌پور» در ادامه توضیح داد: زمان پهلوی دوم همه تلاش می‌کردند تا ساواک به آنها گیر دهد و مشهور شوند. این کار غلطی است و ما هم می‌خواهیم به دستگاه نظارتی بگوییم که این شیوه غلطی است. ممنوعیت ایجاد جذابیت می‌کند. خیلی از گروه‌های تئاتری نیز اکنون علاقمند هستند که روزنامه‌ یا رسانه‌ای به آنها گیر دهد تا دیده شوند.
او درباره انتخاب ۱۱۰ نفر نیز گفت: این موضوع در حال بررسی است و باید مجوزهای آن گرفته شود.
غریب‌پور همچنین درباره حضور بانوان در جشنواره اظهار داشت: آفرین بر بانوان کشور ما. چراکه اکنون بانوان هنرمند ما در بسیاری از زمینه‌های هنری حرف اول را می‌زنند. ما می‌خواهیم به مسئولان بگوییم که ممنوعیت کار درستی نیست. ما اصلا در تقابل با قانون کاری نمی‌کنیم و در چهارچوب قانون عمل می‌کنیم و واقع‌گرایی را نیز خواهیم داشت.

رضاخانی هم درباره سوالی برای پلتفرم پخش آنلاین آثار گفت: هنوز با هیچ پلتفرمی به قطعیت برای نمایش آثار نرسیده‌ایم تا نیمه بهمن امیدوارم به جمع‌بندی برسیم.
خلعتبری هم درباره نمایش ساز در جشنواره گفت: مشکل و ممنوعیتی برای نمایش ساز در بستر آفلاین نداریم.

بهروز غریب‌پور هم در پایان نشست گفت: ما در این جشنواره اصلا و ابدا گرایش سیاسی نداریم و نمی‌خواهیم حرکت تقابلی بکنیم بلکه می‌خواهیم در شرایط کنونی برای نسل جوان کاری کنیم و فضا را کمی بازتر کنیم و بگوییم تنها راه پناهنده شدن و‌ خطر در دریای پرتلاطم نیست و همین‌جا هم می‌توان موفق شود. غریب‌پور ادامه داد: جشنواره هنر زنده است تمام ابعاد زندگی را رصد کرده تا بتوانند کاری برای زنده ماندن نیروی خلاق کشور فراهم کند تا یک بار از سر امواج بیرون بیایند و دیده شوند و مفری برای آنها فراهم شود. با هر کسی که صحبت کردیم یک دقیقه برای پذیرفتن حضور در جشنواره مکث نکرد و از کسی «نه» نشنیدیم. شما هم همت خواهید کرد که علیرغم محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها به اهداف‌مان برسیم.
او یادآور شد: ما اینجا با کسی درنمی‌افتیم چون نه زورمان می‌رسد و نه چنین اراده‌ای داریم. می‌خواهیم در شرایط موجود کشور فرصتی برای دیده شدن آثار فراهم کنیم.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اعلام آثار راه‌یافته به مسابقه و مهمان نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر | عکس اعلام آثار راه‌یافته به مسابقه و مهمان نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر
تعداد ۲۵ اثر به بخش نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر راه یافتند.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، نمایش‌های منتخب برای حضور در بخش نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.عناوین این آثار بدون اولویت به شرح زیر اعلام می‌شود: ۱. نمایش «۶۵۹۹» به نویسندگی و کارگردانی مسعود براهیمی از استان اصفهان۲. نمایش «V.A.R» به نویسندگی و کارگردانی مشترک احمد صمیمی و مارال ایزدبخش از استان بوشهر۳. نمایش «آل و نال» به نویسندگی هواس پلوک و کارگردانی سعید ذبیحی از استان کرمانشاه۴. نمایش ...
دیدن ادامه ››

تعداد ۲۵ اثر به بخش نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر راه یافتند.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، نمایش‌های منتخب برای حضور در بخش نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.

عناوین این آثار بدون اولویت به شرح زیر اعلام می‌شود:


۱. نمایش «۶۵۹۹» به نویسندگی و کارگردانی مسعود براهیمی از استان اصفهان
۲. نمایش «V.A.R» به نویسندگی و کارگردانی مشترک احمد صمیمی و مارال ایزدبخش از استان بوشهر
۳. نمایش «آل و نال» به نویسندگی هواس پلوک و کارگردانی سعید ذبیحی از استان کرمانشاه
۴. نمایش «اوراقچی» به نویسندگی و کارگردانی مالک آبسالان از استان ایلام
۵. نمایش «بیست عدد آخر را من نشمردم»  به نویسندگی و کارگردانی مصطفی کولیوندی از استان ایلام
۶. نمایش «تن‌های تنها» به نویسندگی و کارگردانی امیر رجب پور از استان قزوین
۷. نمایش «حس...؟!» به نویسندگی و کارگردانی علی کشاورزی از استان تهران
۸. نمایش «حباب زیرآب» به نویسندگی جلال حسنوند و کارگردانی مشترک جلال حسنوند و علیرضا شمس از استان اصفهان
۹.  نمایش «خوون سل» به نویسندگی و کارگردانی حسنا قبادی از استان ایلام
۱۰.  نمایش «سارگلین» به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار از استان آذربایجان شرقی
۱۱.  نمایش «قلیان اویونی» به نویسندگی علیرضا فرید راد و کارگردانی حمیدرضا قزلباش از استان زنجان
۱۲.  نمایش «لال بهیگ» به نویسندگی و کارگردانی علی قاضی از استان خوزستان
۱۳.  نمایش «مضحکه در مضحکه» به نویسندگی و کارگردانی سمیه مهری از استان تهران
۱۴.  نمایش «میه رگی کوو» به نویسندگی و کارگردانی سید فریدون احمدی از استان کردستان
۱۵.  نمایش «نبردبام» به نویسندگی احمد صمیمی و کارگردانی مهدی ضیاییان پور از استان تهران
۱۶.  نمایش «نگهبان آب» به نویسندگی آرش رضایی و کارگردانی مشترک محمد اسماعیلی و مهدی روزبهانی از استان همدان
۱۷.  نمایش «واگویه‌های یک فشنگ جنون زده» به نویسندگی و کارگردانی هادی کیانی از استان مرکزی
۱۸.  نمایش «وطوپیا» به نویسندگی و کارگردانی سید سوران حسینی از استان کردستان
۱۹.  نمایش «هشت روز بدون تماس تصویری» به نویسندگی و کارگردانی مهدی حبیبی از استان همدان
۲۰.  نمایش «همیلو» به نویسندگی فرامرز غلامیان و کارگردانی پیام احمدی از استان اصفهان

 همچنین نمایش‌های مهمان حاضر در این بخش نیز به شرح زیر معرفی می‌شوند:

۱. نمایش «ترور» به نویسندگی و کارگردانی پارسا پولادوند از تهران
۲. نمایش «#خودم_شروع_میکنم» به نویسندگی و کارگردانی سید مجید امینی از تهران
۳. نمایش «گراز گریزان» به نویسندگی پارسوا پاکیزه و کارگردانی حسین پوریزدان از تهران
۴. نمایش «لبخند با طعم ماسک» به نویسندگی و کارگردانی مسعود محسنی فرد از نیشابور
۵. نمایش «مجلس حماسه‌خوانی نفر ششم» به نویسندگی امیر دهقانی و کارگردانی حسین برسی نژاد از تهران

سامان خلیلیان به عنوان مدیر و بهمن صادق حسنی، سیروس همتی و الهه پورجمشید به عنوان اعضای هیات انتخاب مسابقه نمایش‌های خیابانی، سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر را همراهی می‌کنند.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.

آرش رضایی این را دوست دارد
خب این هم ار فجر و نویسندگی و کارگردانی کار شماره 16 .تیوال جان شلوغش کن دیگه.وجدانا خودمم
(خنده ذوق زدگی)
۵ روز پیش، چهارشنبه
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کارگاه «بازی‌دهندگی عروسک در قاب» با حضور احمد آکشته در فضای مجازی | عکس کارگاه «بازی‌دهندگی عروسک در قاب» با حضور احمد آکشته در فضای مجازی
در چهارمین کارگاه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک احمد آکشته از «بازی‌دهندگی عروسک در قاب» می‌گوید.به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، برگزاری کارگاه‌های تخصصی در راستای ارتقای بنیه علمی نمایشگران عروسکی از جمله رویدادهایی است که در جشنواره هجدهم رخ خواهد داد و کارگاه «بازی‌دهندگی عروسک برای قاب» با حضور احمد آکشته بازی‌دهنده عروسک برگزار می‌شود.این هنرمند عروسک‌گردان درباره موضوع این کارگاه توضیح داد: در کارگاه «بازی‌دهندگی عروسک برای قاب» به تفاوت‌های ...
دیدن ادامه ››

در چهارمین کارگاه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک احمد آکشته از «بازی‌دهندگی عروسک در قاب» می‌گوید.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، برگزاری کارگاه‌های تخصصی در راستای ارتقای بنیه علمی نمایشگران عروسکی از جمله رویدادهایی است که در جشنواره هجدهم رخ خواهد داد و کارگاه «بازی‌دهندگی عروسک برای قاب» با حضور احمد آکشته بازی‌دهنده عروسک برگزار می‌شود.
این هنرمند عروسک‌گردان درباره موضوع این کارگاه توضیح داد: در کارگاه «بازی‌دهندگی عروسک برای قاب» به تفاوت‌های بین عروسک‌گردانی صحنه تئاتر و تلویزیون پرداخته می‌شود. علاقه‌مندان در این کارگاه، کار با مانیتور را تجربه خواهند کرد.
عروسک‌گردان «پنگول» افزود: در این کارگاه، رعایت اشل‌ عروسک، انتخاب پوزیشن‌های مناسب در طول ضبط پلان و یا سکانس، کنترل ایستایی عروسک و چند ترفند دیگر آموزش داده خواهد شد.

 کارگاه «بازی‌دهندگی عروسک در قاب» دوشنبه ۲۹ دی‌ماه ساعت ۱۴ و به صورت آنلاین برگزار می‌شود.
متقاضیان برای شرکت در این کارگاه تا روز ۲۶ دی‌ماه فرصت دارند از طریق تماس با شماره تلفن‌های ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲ و۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶ ثبت‌‌نام کنند.
مدیریت کارگاه‌های آموزشی این دوره از جشنواره بر عهده فهیمه میرزاحسینی است و این کارگاه‌ها با همکاری استارتاپ فرهنگی هنری «روستاوند» و در پلتفرم این موسسه ارایه می‌شود.

راه‌های ارتباطی با هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک به شرح زیر است:
وبسایت tehranmobarak.theater.ir
کانال تلگرام  t.me/Tehranmobarak۱۸th
واتساپ  ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲
اینستاگرام   tehranmobarak.۱۸th
تلفن ۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶ و  ۰۲۱۶۶۷۱۰۷۰۲(دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها)
ایمیل  tehranmobarak@theater.ir

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسفندماه سال جاری به دبیری زنده‌یاد گلزار محمدی و مدیریت اجرایی مهدی حاجیان برگزار خواهد شد.

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فراخوان عضویت فعالین حوزه اقلام تبلیغاتی در خانه تئاتر  | عکس فراخوان عضویت فعالین حوزه اقلام تبلیغاتی در خانه تئاتر
کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر از تمامی فعالین در حوزه ی ساخت اقلام تبلیغاتی در عرصه ی تئاتر دعوت به عضویت می کند.این کانون به منظور تحقق اهداف اساس‌نامه و پیرو تصویب آیین‌نامه‌ی جدید کانون توسط هییت مدیره‌ی مرکزی خانه تئاتر،  مورخ نوزدهم آبان ماه پس از گذشت یک سال از برگزاری مجمع عمومی رسمی و در راستای حمایت از فعالین حوزه ی ارتباطات تئاتر اعم از طراحان اقلام تبلیغاتی ، طراحان کمپین ، مدیران مارکتینگ و بازاریابان حوزه‌ی تئاتر، مدیران روابط‌عمومی سالن‌های تئاتر ؛ از میان متقاضیان، عضویت می پذیرد. متقاضیان عضویت در این کانون می بایست براساس ...
دیدن ادامه ››

کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر از تمامی فعالین در حوزه ی ساخت اقلام تبلیغاتی در عرصه ی تئاتر دعوت به عضویت می کند.
این کانون به منظور تحقق اهداف اساس‌نامه و پیرو تصویب آیین‌نامه‌ی جدید کانون توسط هییت مدیره‌ی مرکزی خانه تئاتر،  مورخ نوزدهم آبان ماه پس از گذشت یک سال از برگزاری مجمع عمومی رسمی و در راستای حمایت از فعالین حوزه ی ارتباطات تئاتر اعم از طراحان اقلام تبلیغاتی ، طراحان کمپین ، مدیران مارکتینگ و بازاریابان حوزه‌ی تئاتر، مدیران روابط‌عمومی سالن‌های تئاتر ؛ از میان متقاضیان، عضویت می پذیرد.
متقاضیان عضویت در این کانون می بایست براساس شرایط مندرج شده بر طبق آیین‌نامه‌ی جدید این کانون و بارگذاری شرایط در سایت رسمی خانه‌تئاتر، اقدامات لازم جهت ثبت درخواست عضویت خود را انجام دهند.
از شرایط عضویت در بخش اقلام تبلیغاتی می توان به حداقل سن ۱۸ سال و حداقل مدرک تحصیلی دیپلم برای عضویت رسمی در خانه تئاتر، عدم محرومیت از حقوق اجتماعی و فعالیت هنری و نداشتن سو شهرت و سوپیشینه، احراز شرایط مندرج در اساس نامه، ثبت نام در سایت رسمی خانه تئاتر و درخواست عضویت در کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر، ارائه  اصل مدرک تحصیلی، اصل بروشور ها و یک نسخه از اقلام تبلیغاتی ساخته شده بر روی دی وی دی یا سی دی براساس نظم تاریخی اشاره کرد .

عضویت این افراد هفته ی نخست بهمن ماه توسط هییت مدیره ی کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر بررسی و نتیجه به فرد متقاضی اعلام خواهد شد.

ثبت نام این دوره عضوگیری تا پایان سال در سایت خانه تئاتر باز خواهد بود و عضویت کسانی بررسی خواهد شد که تمامی مدارک خود را به طور کامل به دبیرخانه انجمن ها (واقع در عمارت خانه تئاتر به ادرس خیابان نجات الهی، خیابان سمیه، پلاک ۲۶۰، روابط عمومی خانه تئاتر ) تحویل داده باشند .


آثار راه یافته به بخش دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره تئاتر فجر مشخص شد | عکس آثار راه یافته به بخش دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره تئاتر فجر مشخص شد
آثار راه‌یافته به بخش دیگرگونه‌های اجرایی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، آثار بخش دیگرگونه‌های اجرایی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.عناوین این آثار به شرح زیر اعلام می شود:نمایش «است(۱۹۸۴)» با طراحی و ایده پردازی جعفر حجازی از تهراننمایش «آنتروپی» با طراحی و ایده‌پردازی نازنین زهرا رفیعی از تهراننمایش «پانزده ثانیه» با طراحی و ایده پردازی پویان محمودی از تهران(مشروط)نمایش «تناسخ» با طراحی و ایده پردازی مهیار جوادی‌ها از تهراننمایش «حیاط ناتمام ...
دیدن ادامه ››

آثار راه‌یافته به بخش دیگرگونه‌های اجرایی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، آثار بخش دیگرگونه‌های اجرایی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.
عناوین این آثار به شرح زیر اعلام می شود:

نمایش «است(۱۹۸۴)» با طراحی و ایده پردازی جعفر حجازی از تهران
نمایش «آنتروپی» با طراحی و ایده‌پردازی نازنین زهرا رفیعی از تهران
نمایش «پانزده ثانیه» با طراحی و ایده پردازی پویان محمودی از تهران(مشروط)
نمایش «تناسخ» با طراحی و ایده پردازی مهیار جوادی‌ها از تهران
نمایش «حیاط ناتمام خانه ورنوسفادرانی» با طراحی و ایده پردازی رضا سعیدی از تهران
نمایش «دموکراسی سفارشی» با طراحی و ایده‌پردازی میلاد جباری‌مولانا از تهران (مشروط)
نمایش «سلول ها با ما می‌رقصند» با طراحی و ایده پردازی مجید سرنی زاده از بوشهر(مشروط)
نمایش «شدن» با طراحی و ایده پردازی نیما ایمان زاده از سنندج
نمایش «میکرو مکبث» با طراحی و ایده پردازی حسین دریس از تهران(مشروط)
نمایش «هوم» با طراحی و ایده پردازی سارا کریمیان اقبال از تهران(مشروط)

سامان خلیلیان به عنوان مدیر و ندا شاهرخی، حسین توازنی‌زاده و امیر راد به عنوان اعضای هیات انتخاب دیگرگونه‌های اجرایی، سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر را همراهی می‌کنند.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.

شناخت‌نامه تئاتر مقاومت منتشر شد | عکس به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس شناخت‌نامه تئاتر مقاومت منتشر شد
شناخت‌نامه تئاتر مقاومت که حاوی گفت‌وگوها، نقد و نظرها و مقالات برگزیده تئاتر انقلاب و دفاع مقدس است منتشر شد. به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، این شناخت‌نامه با حمایت دبیرخانه هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در سه جلد و توسط تقی اکبرزاده گزینش و ویرایش شده و شامل مقالات، نقد و نظرها و گفت‌وگوهای برگزیده تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۸۴ (۲۵ سال) است.محتوای این مجموعه که دربردارنده متن کامل ۲۴ عنوان مقاله، ۱۱۶ یادداشت، ۲۰۱ عنوان گفت‌وگو و ۳۰۶ عنوان نقد و نظر است، از میان ۱۹۲ نشریه شامل: روزنامه، مجله و نشریات غیرادواری جشنواره‌های ...
دیدن ادامه ››

شناخت‌نامه تئاتر مقاومت که حاوی گفت‌وگوها، نقد و نظرها و مقالات برگزیده تئاتر انقلاب و دفاع مقدس است منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، این شناخت‌نامه با حمایت دبیرخانه هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در سه جلد و توسط تقی اکبرزاده گزینش و ویرایش شده و شامل مقالات، نقد و نظرها و گفت‌وگوهای برگزیده تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۸۴ (۲۵ سال) است.
محتوای این مجموعه که دربردارنده متن کامل ۲۴ عنوان مقاله، ۱۱۶ یادداشت، ۲۰۱ عنوان گفت‌وگو و ۳۰۶ عنوان نقد و نظر است، از میان ۱۹۲ نشریه شامل: روزنامه، مجله و نشریات غیرادواری جشنواره‌های تئاتر دفاع مقدس انتخاب و ویرایش شده و توسط نشر ساقی بنیاد فرهنگی روایت فتح، در ۲۰۳۸ صفحه و با قیمت ۳۰۰.۰۰۰ تومان منتشر گردیده است.

علاقه‌مندان برای دریافت این مجموعه می‌توانند به فروشگاه نشر ساقی واقع در خیابان شهید سپهبد قرنی، نبش خیابان فلاح‌پور مراجعه نمایند.

آثار راه‌یافته به بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر مشخص شد | عکس آثار راه‌یافته به بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر مشخص شد
تعداد ۱۲ اثر به بخش ویژه «سرباز انقلاب» نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر راه یافتند.به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، آثار راه‌یافته به بخش «سرباز انقلاب» نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.عناوین این آثار به شرح زیر است:نمایش «آن سال‌ها» به نویسندگی مرتضی اسدی‌مرام و کارگردانی بهاره سعیدی‌پناه از کرمانشاه(مشروط)نمایش «انگشتری» به نویسندگی مصطفی جعفری خوزانی و کارگردانی نسا سلیمانی از خمینی‌شهرنمایش «او پهلوان اکبره» به نویسندگی افشین سلطانی ...
دیدن ادامه ››

تعداد ۱۲ اثر به بخش ویژه «سرباز انقلاب» نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر راه یافتند.
به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، آثار راه‌یافته به بخش «سرباز انقلاب» نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.
عناوین این آثار به شرح زیر است:

نمایش «آن سال‌ها» به نویسندگی مرتضی اسدی‌مرام و کارگردانی بهاره سعیدی‌پناه از کرمانشاه(مشروط)
نمایش «انگشتری» به نویسندگی مصطفی جعفری خوزانی و کارگردانی نسا سلیمانی از خمینی‌شهر
نمایش «او پهلوان اکبره» به نویسندگی افشین سلطانی و کارگردانی مصطفی دهشت و بهار بردبار از کرمانشاه(مشروط)
نمایش «به نام» به نویسندگی و کارگردانی اکبر قهرمانی از تهران
نمایش «پیله انقلاب» به نویسندگی محمد جواد صرامی و کارگردانی سید پویا امامی از اصفهان(مشروط)
نمایش «زندگی با طعم باروت» به نویسندگی و کارگردانی مجتبی خلیلی از اصفهان
نمایش «زهی خیال باطل» به نویسندگی  و کارگردانی سید مهرداد کاوسی حسینی از همدان(مشروط)
نمایش «ژنرال» به نویسندگی و کارگردانی سعید بادینی از زاهدان
نمایش «سرباز سردار» به نویسندگی مرتضی شاه کرم و کارگردانی امین پورمند از ساری(مشروط)
نمایش «سردار حرم» به نویسندگی و کارگردانی امیر امینی از لاهیجان
نمایش «قاصد» به نویسندگی روح الله اریس و کارگردانی حسام الدین ایرانمنش از کرمان
نمایش «هیچکس همچون تو مرد میدان نیست» به نویسندگی و کارگردانی بهنام کاوه از آبادان
سامان خلیلیان به عنوان مدیر و توحید معصومی، سعید خیرالهی و محمد لارتی به عنوان اعضای هیات انتخاب بخش ویژه «سرباز انقلاب»، سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر را همراهی می‌کنند.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.