تیوال تئاتر | اخبار
T1 : 19:32:25
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» بازدید هنرمندان از روند بازسازی تماشاخانه ارغنون/ پیام تبریک ناظرزاده کرمانی به مناسبت افتتاح سالن ۱۵۰ نفره‎
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه ارغنون، فرهاد ناظرزاده کرمانی، آرش دادگر و رحمت امینی ازجمله هنرمندانی بودند که طی روزهای اخیر از روند بازسازی این مجموعه هنری دیدار کردند.
فرهاد ناظرزاده کرمانی از حضور در تماشاخانه ارغنون با ابراز خوشنودی از ایجاد و احیای دوباره یکی از بزرگ‌ترین تماشاخانه‌های کشور در پیامی جداگانه افتتاح این تماشاخانه را تبریک گفت. در متن این پیام آمده است:
بازگشایی دوباره یکی از بزرگ‌ترین تماشاخانه‌های کشور به‌دست گروه مدیریتی جوان و خوش آتیه اتفاقی بزرگ در روزهای اخیر عرصه نمایش کشور است. فضای این تماشاخانه با توجه به دو سالن نمایشی و همچنین محیط قدیمی و جذاب بنای مجموعه کمکی شایان به امر نمایش کشور و همچنین حفظ و نگهداری ابنیه تاریخی کرده است.
امید که ارغنون فضایی باشد تا جوانان بااستعداد و خلاق کشور بتوانند با تمام انرژی هنر نمایش را در امواج متلاطم این روزهای تئاتر به ساحل مقصود برسانند. بسط و گسترش تماشاخانه‌های خصوصی آن‌هم در ابعادی این‌چنین و مخصوصاً با حضور گروهی جوان در بخش مدیریت واقعه‌ای مبارک در تئاتر ایران است.

گفتنی است که تماشاخانه ارغنون به‌تازگی وارد فاز احیا و مرمت‌شده و با اضافه کردن یک سالن ۱۵۰ نفره به ظرفیت نمایشی خود به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تماشاخانه‌های کشور از آذرماه امسال آغاز به‌کار می‌نماید.
این تماشاخانه به‌تازگی فراخوان خود برای جذب آثار نمایشی را ارائه داده و علاقه‌مندان می‌توانند تا پایان آبان ماه آثار خود را به امور اجرایی تماشاخانه به نشانی خیابان نوفل شاتو، بن‌بست زیبا، تماشاخانه ارغنون ارسال و یا تحویل نمایند.
ارغنون به‌زودی با حضور مدیران ارشد فرهنگی و تئاتر کشور و همچنین حضور کارگردانان، بازیگران و هنرمندان عرصه نمایش افتتاح خواهد شد.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آغاز بازبینی جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران
... دیدن متن »

رییس ستاد برگزاری جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان استان مازندران گفت: بازبینی بخش بچه‌های محله جشنواره تئاتر بسیج مازندران از ۲۹ مهرماه آغاز  می‌شود.

حمیدرضا هراسانی مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان مازندران و رییس ستاد برگزاری جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان استان مازندران از آغاز بازبینی بخش بچه‌های محله جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران خبر داد و گفت: این بازبینی تا ۳۰ مهرماه ادامه خواهد داشت و در این بازبینی آقایان «حمیدرضا گل محمدی تواندشتی»، «یاسر محمودی برنتی»، «مصطفی اژدرپور منفرد» به‌عنوان هیئت‌داوران بازبین و «سید حسین ساداتی سلیمی» به‌عنوان ناظر هیئت بازبینی، ۱۴ نمایش را که در مرحله بازخوانی پذیرفته‌شده است در شهرهای آمل، بابل، فریدونکنار، قائم‌شهر، نکا و نور مورد ارزیابی قرار می‌دهند.
وی افزود: فراخوان جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران در دو بخش بچه‌های محله و صحنه‌ای اعلام شد که پس از اعلام فراخوان جشنواره و پایان مهلت ارسال متون نمایش در ۲۱ مردادماه ۹۶،  مجموعاً ۵۸ متن نمایشی  به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
هراسانی ادامه داد: از این تعداد متون رسیده ۳۹ متن در بخش صحنه‌ای و ۱۹ متن در بخش بچه‌های محله  بود. افزود: پس از داوری در مرحله بازخوانی توسط هیات داوران ۱۴ متن در بخش بچه‌های محله و ۲۷ متن در بخش صحنه‌ای پذیرفته شد.
 رییس ستاد برگزاری جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان استان مازندران خاطرنشان کرد:   بازبینی بخش صحنه‌ای این جشنواره نیز از یکم  آبان ماه آغاز می‌شود و تا چهارم آبان ما ادامه خواهد داشت که در این بخش آقایان  «سلمان خطی»، «رضا پاک نژاد»، «یاسر محمودی» به‌عنوان هیئت‌داوران بازبین  و «سید حسین ساداتی سلیمی» به‌عنوان داور ناظر، به بازبینی  ۲۷ نمایش  در شهرهای  آمل، بابل، بابلسر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، فریدونکنار، قائم‌شهر،  نور و نوشهر می‌پردازند.
وی در پایان با ارائه این مطلب که  نتایج پذیرفته‌شدگان در این جشنواره پنجم آبان  ۹۶ اعلام  می‌شود افزود: این جشنواره هفته اول آذرماه جاری همزمان با هفته گرامی داشت بسیج برگزار  خواهد شد.

۲ روز پیش، پنجشنبه
حمیدرضا گل محمدی تواندشتی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ۱۹۷۸
یادداشتی برای نمایش ۱۹۷۸ به کارگردانی محمد شجاعی، اجراشده در تئاتر مستقل
» تحویل سال ۱۹۷۸ به ۱۹۷۹
... دیدن متن »

تئاتر مستند، اساساً تئاتری سیاسی است. با استناد به اسناد واقعی، واقعیت جاری را تفسیر و نقد و تأویل می‌کند. طریق استنادش استنتاجی است و طریق تفسیرش تطبیقی همینی که در نمایش «۱۹۷۸» محمد شجاعی رخ می‌دهد. یک تئاتر مستند تمام‌عیار با همه‌ی مؤلفه‌های سیاسی، تفسیری و تأویلی‌اش با استناد به اسناد، ابتدا شرایط شکل‌گیری یک رهبر کاریزماتیک فرقه‌ای مکتبی برایمان روایت می‌شود و بعد، بنا بر واکنش اطرافیان و پیروان، شمایل دیکتاتور را می‌سازد.

شاید باید از ضرورت وجودی این دست تئاتر در امروز انسان و جهان چیزی گفت. عصر، عصر انفجار اطلاعات نیست؛ عصر فروپاشی اطلاعات و پاشیدگی داده‌ها در همه‌ی حوزه‌هاست. آگاهی، منشأش را گم‌کرده و ارجاع‌ "یقین" به اطلاعات است که بنابر "فریب" و "شباهت" شکل‌گرفته است. در این عصر، هنر و خبر و اندیشه و علم و دین در اختیار همین سازوکار فریب و شباهت بساط "ایقان" خود را پهن می‌کنند. هر هنرمند و خبرنگار و اندیشمند و عالم و دین‌داری که می‌خواهد یقینش خارج از این سازوکار به‌دست بیاید باید بتواند شکافی در این سازوکار به وجود بیاورد. یقین را به تعویق بیندازد. هر گزاره و داده را معلق کند. جز آنکه به محک سند [و یا شهود قلبی که در دایره‌ی یادداشت ما نیست] بنیاد باورش را پی‌ریزی کند.
سند، بی تفسیر و تشخیص تناسب با وقایع، بی‌اعتبار معنی است. خوانش اسناد، تنها زمانی به معنا می‌رسد که نسبت اسناد به هم در مختصات واقعیت کلی و هم تفسیر عناصر سند محقق شود. و این‌ها همه در نمایش «۱۹۷۸» محقق می‌شود.
هنرمند، شکافی که در اطلاعات می‌دهد با شکاف دیگر رسته‌ها این تفاوت را دارد که وجه استتیکی (زیبایی شناسانه) روایتش از اسناد، فرصت تأویلی دگربار و دگربار به جریان استنتاجی‌اش می‌دهد. یعنی بعد از گزارش صادق اسناد و هم تفسیر استنتاجی سلسله سندها، به تأویل آنها دست می‌زند.
مثال ساده و دم‌دستی‌اش در نمایش «۱۹۷۸» چرخیدن عینک جیم جونز میان بازیگران مختلف است که به یکی تأویل، مستعد بودن همگان برای تبدیل‌شدن به دیکتاتوری در این ابعاد را می‌رساند. و یا کودکی جیم را وقتی دختری از بین بازیگران بازی می‌کند به یک‌باره قید جنسیت در روایت این بزرگ‌ترین خودکشی دسته‌جمعی و هم‌داستان شکل‌گیری دیکتاتور در ذهن ما زده می‌شود.
یا وقتی عینک (که دیگر نماینده‌ی وجود جیم جونز است) همزمان در چشم دو تن از بازیگران با دو اندام کاملاً متفاوت گذاشته می‌شود یعنی اثر نقطه‌گذاری‌اش بر «جیم جونز شدن/ بودن» است نه شخص جیم جونز.
صحنه‌ای درخشان را از نو بخوانیم: صحنه‌ای در این نمایش هست که دو جیم جونز در دو طرف صحنه، قرار است زنی پیر را شفا دهند. زن، فلج است و بر ویلچیر نزدِ جیم آورده می‌شود. ویلچیر، یکی از شش جعبه‌ای است که درصحنه می‌بینیم. ساختار این جعبه‌ها از چمدان سفری برداشت‌شده؛ دسته‌ای دارد که بیرون کشیده می‌شود و بر چهارچرخ سر می‌خورد. این جعبه‌ها به فراخور مورد، تبدیل به چیزی می‌شود. در این صحنه ویلچیر شده است [این ساده‌سازی کارکردگرا (functional minimalism) خود بستر مناسبی است برای تأویل‌های متفاوت]. نقش پیرزن را پسری بازی می‌کند که ازقضا، جوان‌ترین بازیگر مرد این نمایش است. صحنه در احساسی‌ترین و کامل‌ترین نوعش روایت می‌شود. تردیدها و رنج‌های یک افلیج در معرض شفا را در مسیر بین دو جیمِ عینک به چشم تماشا می‌کنیم و بعد در نمایشی اعجاب‌آور، شفای او را می‌بینیم. بسته‌ی تصویری استنادی، برای یقین آوری آماده است. ما به همراه پیرزن (پسر جوان) و پیروان دیگر، به جیم جونز (هر دو) ایمان می‌آوریم. ولی درصحنه‌ی بعد، همین بازیگری که نقش پیرزن را به نمایش گذاشت رو به ما در قامت یکی از پیروان، می‌گوید که بعدها فهمیدیم این پیرزن منشی جیم بوده و اصلاً فلج نبوده و همه‌ی داستان شفا دروغ بوده است.
اینجاست که ما روبروی خودمان قرار می‌گیریم. سازوکار فریب و شباهت، تمام قامت روبروی ما قرار می‌گیرد. استفاده‌ی کامل و رنج‌آور از دستاوردهای ایمانی و تولید یقینی که به کار هر دیکتاتور و رهبر مکتبی می‌آید و همه‌ی بنا و بنیادی که به‌دقت و ظرافت در این صحنه‌ی تماشایی شفا ساخته می‌شود به عبارتی کوتاه فرومی‌ریزد.
اگر «۱۹۷۸» توانسته باشد همین یک کار را به نحو احسن انجام داده باشد؛ کار سترگش به سرانجام رسیده است.
جدا از روایت اثر، مسئله‌ی اصلی دیگر، «طرز روایت» است. محمد شجاعی برای روایت این اسناد و استنتاج و ایجاد بستری برای تأویل، از ساده گرایی کارکردگرای رادیکال استفاده کرده است. همه‌ی عناصر در اختصار و دقت و ظرافت انتخاب‌شده‌اند؛ چه صحنه، چه نور، چه تصویر، چه موسیقی و چه جنس بازی بازیگران.
نکته‌ی مورداشاره‌ام در این نمایش، بازی بازیگران است که دیریاب به نظر می‌آید. ترتیبی در برون‌ریزی بازیگران وجود دارد که نمی‌دانم آگاهانه بوده یا ناخواسته در اثر و جریانات تمرین به وجود آمده است. اولین بازیگری که بر صحنه می‌بینیم خودِ شجاعی‌ست به‌عنوان اولین جیم جونز. از شش بازیگر روی صحنه، سه بازیگر عمدتاً جیم جونز می‌شوند. و ترتیب برون‌ریزی در این سه نفر از شجاعی به مهدی گدازگر و بعد به مطهره ابراهیمیان از کم به زیادتر است. ولی جنس بازی هر سه به هم نزدیک و تااندازه‌ای به طریق «سنگ شدن چهره» در احوال مختلف بیرون می‌ریزد ولی مطهره که سومین (و از طرفی کودکی جیم است) بیشترین برون‌ریزی عاطفی- هیجانی را در این سه نفر داراست.
در سه نفر بعدی، که بیشتر، پیروان و فرار کنندگان را روایت می‌کنند؛
شکل برون‌ریزی کاملاً متفاوت است. بروزاتی چون افسردگی، خشم، شادی و هیجان در این سه نفر به بالاترین حد خود می‌رسد. و ترتیب این برون‌ریزی هم از روجا رنجبر به علی محمودی و درنهایت به میثم مجاوری است.
امّا هر شش بازیگر، اگرچه اندازه‌ی برون‌ریزی‌شان به فراخور طرز روایت، متفاوت است؛ جنس بازی‌شان را در خدمت مینی‌مالیسمِ فانکشنال کار قرار داده‌اند. و در اینجاست که درخشان بودن میثم مجاوری بیشتر به چشم می‌آید. زیرا هم باید بالاترین حد از برون‌ریزی را ارائه دهد و هم باید متر و معیار کار را در دقیق‌ترین جاها رعایت کند.
نمایش «۱۹۷۸» با گریزی که مستقیماً به تاریخ ایران دارد، علاوه بر روایت بزرگ‌ترین خودکشی جمعی تاریخ معاصر، توانسته به تطبیق تاریخی و قیاس استنتاجی، ما را به سازوکار فرقه‌ای و دیکتاتورانه در ایران و جهان برساند. (نزدیک‌ترین تصویر، تصویر سازمان مجاهدین خلق است ولی این دم دست‌ترین تأویل از این نمایش می‌تواند باشد)

تئاتر مستقل در رپرتوار متفاوتی که در تماشاخانه‌اش ترتیب داده؛ این فرصت را برای ما به وجود آورده است تا در کنار جریان مسلط تجاری تئاتر، این دست نمایش‌ها که حقیقت تئاتر را در دنیای امروز یادآور می‌شوند را تماشا کنیم.

سعید پرسا

۲ روز پیش، پنجشنبه
گروه تئاتر Bit و آویژه منشى زادگان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش گلن گری گلن راس
» پیش فروش سه روز نخست نمایش «گلن گری گلن راس» امروز با تخفیف ویژه آغاز خواهد شد
... دیدن متن »

پیش فروش سه روز نخست نمایش «گلن گری گلن راس» با تخفیف ویژه  در سایت تیوال آغاز شد.به گزارش روابط عمومی این نمایش، «گلن گری گلن راس» تازه‌ترین کار گروه تئاتر ریما از روز یکشنبه ٧ تیرماه ساعت ١٧ در تماشاخانه پایتخت به روی صحنه می‌رود.

«گلن گری گلن راس» نوشته دیوید مامت و یکی از برترین و  ماندگارترین نمایشنامه های دنیا و برنده جوایز «پولیتزر»، «تونی»، «اولیویر»، «منتقدان نیویورک» و جامعه تئاتری وست اند این بار با کارگردانی فرید رحمتی به روی صحنه می‌رود.
 
در این نمایش آرمین مهدیلو، امین رقیب دوست ،سپهر طهرانچی، فرید رحمتی، مهیار اسلامی، دانیال محسنی، علی آشمند نقش آفرینی می‌کنند.

دیگر عوامل این نمایش عبارت‌اند از: طراح گریم: محمد محمدی، اجرای گریم: محمد محمدی، فاطمه سلیمی، دستیار کارگردان: آرمین مهدیلو، دستیار دوم کارگردان: مهرناز آژند، طراح صحنه: دانیال محسنی، مسعود راشدی، ساخت دکور: دانیال گیلانپور، آهنگساز: امید هاشمی، طراح نور: علیرضا بهبهانی، اجرای نور و موسیقی: مرتضی ملک جاری، طراح لباس : پریسا صحبتی،طراح پوستر و بروشور: امین دایی،ساخت تیزر : علی فیروز جنگ،،عکاس :امین دایی، ستایش دولتشاهی، میلاد بهشتی، روابط عمومی: ستایش دولتشاهی ،میلاد بهشتی، تبلیغات مجازی: گروه هنری پژواک

پیش فروش بلیط با تخفیف ویژه‏ برای سه روز از امروز آغاز خواهد شد.

۲ روز پیش، پنجشنبه
فرید رحمتی و امین دایی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به تماشاخانه سنگلج می‌آید
... دیدن متن »

نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی و کارگردانی «پیام عزیزی» از روز یکشنبه ۳۰ مهرماه در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می‌رود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی «پیام عزیزی» از روز یکشنبه ۳۰ مهرماه در تماشاخانه سنگلج و در ساعت۱۹:۴۵ اجرای خود را آغاز می‌کند.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: "سحر زنی تنها است که تصمیم گرفته است خانه‌ای دربستی اجاره کند تا آسایش بیشتری داشته باشد که اتفاقات عجیبی در آن خانه باعث می‌شود به خانه‌ای جدید نقل مکان کند اما در خانه جدید نیز نمی‌تواند آسایش پیدا کند و ..."
در نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» بازیگرانی چون نازآفرین کاظمی، رسول صوری، محمد چرختاب، شیرین صفایی، میثم رازفر، هادی اسکندری، حسام اشتری، بنیامین صیادی نیا، الهه نادری، ندا حسینی، محمد فراهانی ایفای نقش می‌کنند.
برخی از عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: تهیه‌کننده: لیلی مقیمی/ طراح نور: امیر ترحمی/ طراح گریم: فریبا شاه‌حسینی/ طراح پوستر و بروشور: مهلا شعبان زاده/ مدیر تولید: مجید قادری/ منشی صحنه: اکرم بخشنده/ مدیر صحنه: محمد فراهانی/ طراح فنی دکور: پویان کمال زاده/ عکاسان: امیر مقیمی، گلدیس نمازیان.
نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی «پیام عزیزی» از روز یکشنبه ۳۰ مهرماه در تماشاخانه سنگلج و در ساعت۱۹:۴۵ اجرای خود را آغاز می‌کند.۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش سومین تیر
» «سومین تیر» به مدت سه روز در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران
... دیدن متن »

نمایش «سومین تیر» به نویسندگی و کارگردانی «سید مصطفی هاشمی تبار» از روز چهارشنبه ۳ آبان ماه تا جمعه ۵ آبان ماه در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران به روی صحنه می‌رود.
به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، نمایش «سومین تیر» به نویسندگی و کارگردانی «سید مصطفی هاشمی تبار» از روز چهارشنبه ۳ آبان ماه تا جمعه ۵ آبان ماه به مدت ۳ روز و در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران به روی صحنه می‌رود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: " «سینا» دانشجویی نویسنده  است که به همراه دوستانش قصد دارد در جواب به استادش، نمایشی را در دانشگاه به روی صحنه ببرد. این نمایش روایتگر وقایعی است در پس عاشورا که اتفاقات پشت‌صحنه را روایت می‌کند."
بازیگران این اثر نمایشی عبارت‌اند از:  سید محسن هاشمی تبار، رضا شوشتری، علی انتظاری، علیرضا نورعلی پور، امیرحسین جوانی، امیرعباس سالاری، طاها یوسفی، علیرضا گبرلو، حامد عفت منش و حسام برزگران.
دیگر عوامل نمایش «سومین تیر» نیز بدین قرار است: طراح تصاویر و جلوه‌های ویژه: محمد موید /شرکت منظر سیما/ صداگذاری و میکس: محمدمهدی نوری / استودیو نوای ریحان/ مدیر تصویربرداری: امیر احسان ملأ محمدی / استدوی عکس و فیلم تخصصی سمر/ گروه چهره‌پردازی: هادی ظهوری، احمد نگهبان، میری/ گروه صدابرداری: حمید نسیمی / طراحی و اجرای دکور: کریم سحرخیز، امیر باقری، سید سعید پروهان/ نورپرداز: سید ابوالفضل احمد رئیسی/ مجری امور تبلیغات: هادی سنجری/ عکاس: محمد پهلوان/ طراحی وب‌سایت: امین الله جمشیدی/ تجهیزات لباس و صحنه: شهرک سینمایی غزالی/ مدیر فنی: رضا فرجی/ مسئول تدارکات: احسان حسینی/ حراست و انتظامات: گردان امام حسن عسکری علیه السلام
نمایش «سومین تیر» به نویسندگی و کارگردانی «سید مصطفی هاشمی تبار» از روز چهارشنبه ۳ آبان ماه تا جمعه ۵ آبان ماه در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران و در ساعت  ۱۹ به روی صحنه می‌رود.
۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پابرهنه در پارک
«پا برهنه در پارک» پیشنهاد تیاتری برای پایان هفته
» رامبد شکرابی، حدیث فولادوند، مرضیه صدرایی، بهرام سروری نژاد نمایش کمدی «پا برهنه در پارک» را برای پایان هفته شما پیشنهاد می دهند.
... دیدن متن »

نمایش، «پا برهنه در پارک» از کمدی های معروف نیل سایمون است که با کارگردانی مریم باقری و نقش آفرینی هنرمندانی همچون؛ رامبد شکرآبی، حدیث فولادوند، مرضیه صدرایی، بهرام سروری نژاد، از دوشنبه، ۲۴ مهرماه، اجراهای خود را در مجموعه تئاتر پایتخت آغاز کرده است.
در خلاصه داستان این نمایش کمدی آمده است: «پل و کوری براتر زوج جوانی هستند که پس از گذراندن ماه عسل به آپارتمان کوچک، سرد و خالی‌شان در طبقه پنجم ساختمانی قدیمی می‌روند. ماجراجوئی و پرشروشور بودن کوری مقابل آرامش و خونسردی پل (که وکیل دعاوی تازه‌کار است)، به همراه شرایط نامساعد خانه، همسایه‌های عجیب‌وغریب و به‌خصوص، به دعوائی سخت و رفتن شوهر از خانه منجر می‌شود ...».
از عوامل اجرایی «پا برهنه در پارک» ۷۵ دقیقه ای می توان به: "برنامه ریز و دستیار کارگردان: امیر علی نانکلی"، "منشی صحنه: رضا رشید"، "طراح دکور: الهام حیدری"، "طراح لباس: فرناز جاودان خرد"، "طراح پوستر و گرافیک: مازیار قنبری"، "دوخت لباس: فرناز جاودان خرد"، "موسیقی: شهرام نجاتی"، "طراحی و ساخت دکور: عبالرضا شیخ الاسلام"، "مدیران صحنه: رضا رشید، پوریا کامرانی، محمدرضا غلامی"، "طراح گریم: سمیه فراهانی"، "اجرای گریم: سونیا ایران نژاد و ثمین سالک"، "ساخت تیزر: فرید ملک محمدی"، "عکاس: سمانه حجاران"، "مشاور رسانه‌ای: امیر پارسائیان مهر"، "همکاران روابط عمومی: میثم تحریری و حمید شفقتی" و "تبلیغات: گروه تئاتر مارکت" اشاره کرد.

۳ روز پیش، چهارشنبه
زهره مقدم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» خسرو سینائی از «یادگاری» خود رونمایی می‌کند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومى مجموعه پالیز، آیین رونمایی از کتاب صوتی «یادگاری» با شعر و موسیقی خسرو سینائی در تماشاخانه پالیز برگزار می شود.

کتاب صوتی «یادگاری» شامل شعرهایی از خسرو سینائی فیلمساز برجسته و باسابقه سینمای ایران است. علاوه بر اشعار، او موسیقی متن این اثر را هم نوشته و به همراه محمدرضا اسماعیلی، حسین تذهیبی و رسام لردکانی اجرا کرده است.
خوانش اشعار «یادگاری» را مهرداد اسکویی و خسرو سینائی بر عهده داشته‌اند.

 ٢٧ شعر انتخابی از مجموعه اشعار سینائی در قالب ١٣ قطعه در این مجموعه گنجانده‌شده است. اشعاری که حاصل نیم قرن ذوق شاعرانگی این کارگردان سینماست و از سال ١٣٣٤ آغاز و در سال ١٣٩٤ پایان می‌یابد.
رونمایی از کتاب صوتی «یادگاری» روز شنبه ٢٩ مهر ١٣٨٦ از ساعت ١٧:٣٠ با حضور خسرو سینائی، مهرداد اسکویی و دیگر عوامل تولید کتاب در تماشاخانه پالیز، واقع در خیابان کریم‌خان، خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی)،‌ خیابان سپند، پلاک ٦٩ برگزار می‌شود.
کتاب صوتی «یادگاری» به همت نوین کتاب گویا منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

لازم به توضیح است، حضور در این مراسم برای همه علاقه‌مندان آزاد و رایگان بوده اما به جهت اجرای متفاوت این آیین رونمایی، حضور مخاطبان از ابتدای برنامه ضروری است.

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دریبل
» پیام ویدیویى بهترین بازیگر مرد جشنواره کن براى «دریبل»
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومى پالیز، سید شهاب حسینى، بازیگر فیلم فروشنده در پیام ویدیویی از مردم خواست به دیدن نمایش «دریبل» به نویسندگى داریوش علیزاده و کارگردانى سعید دشتى و تهیه کنندگى مهدی سلسله بنشینند .
وى طى این ویدیو اذعان کرد این نمایش دومین محصول وى در حوزه ى تئاتر بوده و صحرا اسدالهی، رایکا ابراهیمی، نادر فلاح، داریوش علیزاده، پریچهر قنبری، نیما شعبان نژاد، پوریا شکیبایى در آن به ایفاى نقش مى پردازند.
سایر عوامل نمایش عبارت‌اند از حنیف سروری (جانشین تهیه و مجری طرح)، رها جهانشاهی (دستیار کارگردان و برنامه‌ریز)، سعید دشتی (طراح صحنه)، شاهین دولت زاده (موسیقی)، کارنگ طیاری (گرافیست)، سید علی سجادی (ساخت تیزر)، نوشین جعفری (عکاس) و سارا حدادی (مشاور رسانه‌ای و تبلیغات).
لازم به ذکر است وی در این نمایش با عنوان مشاور پروژه نیز همراهی می‌کند.

«دریبل» به نویسندگی داریوش علیزاده و به کارگردانی سعید دشتی و تهیه‌کنندگی مهدی سلسله از ١٣ مهرماه، ساعت ٢١ در سالن شماره دو تماشاخانه پالیز به‌روی صحنه رفت و بلیت‌فروشی روزهای جدید این نمایش آغازشده است.

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ۱۴۱۷
» اجرای ویژه اصحاب رسانه نمایش "۱۴۱۷"
... دیدن متن »

نمایش "۱۴۱۷" به کارگردانی کوروش احمدی آنزان  روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه در خانه نمایش میزبان خبرنگاران و عکاسان می‌شود .
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی خانه نمایش،  نمایش "۱۴۱۷" کاری از گروه چیدا به نویسندگی سعید آلبو عبادی و کارگردانی کوروش احمدی آنزان که از ۱۷ مهرماه در خانه نمایش اجرای خود را آغاز کرده، روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه ویژه خبرنگاران و عکاسان به روی صحنه می‌رود.
در این نمایش پریسا سلمانی؛ محمد رشیدی؛ عاطفه حق شناس؛ علی محمدی؛ اشکان نجاتی؛ شهرزاد صانع؛ مهدی ابراهیمی بازیگران این اثر نمایشی هستند. و سایر عوامل گروه عبارتند از موسیقی بهنام رحیمی؛ طراح لباس و دکور وحید لاری؛ پوستر رضا موری؛ طراح نور مجتبی گیویان؛ روابط عمومی فاطیما چهاردولی؛ عکاس عاطفه ترابی؛ تبلیغات مجازی بازار تئاتر؛ دستیار طراح صحنه و لباس معصومه بختیاری؛ منشی صحنه مسعود پرستویی.
این نمایش روایتی است از زندگی سه نسل در سه برهه زمانی که هرکدام درگیر مسائل اجتماعی دوره خود هستند.

نمایش "۱۴۱۷" به کارگردانی کوروش احمدی آنزان هرروز به‌جز شنبه‌ها ساعت ۱۹:۴۵ در خانه نمایش به روی صحنه است.
علاقه‌مندان به تماشای آثار نمایشی خانه‌ی نمایش به میدان فردوسی،، بعد از خیابان ایرانشهر، خیابان شهید موسوی (فرصت سابق)، کوچه‌ی محمدآقا، پلاک ۳۴ مراجعه فرمایند.

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پابرهنه در پارک
» اجراهای عموم نمایش «پابرهنه در پارک» کاری از مریم باقری آغاز شد
... دیدن متن »

رامبد شکرابی، حدیث فولادوند، مرضیه صدرایی، بهرام سروری نژاد در «پابرهنه در پارک» به ایفای نقش می‌پردازند.

به گزارش روابط عمومی نمایش، اجراهای عموم کمدی «پابرهنه در پارک» به نویسندگی نیل سایمون و کارگردانی مریم باقری از ساعت ۱۹:۰۰ دوشنبه، ۲۴ مهرماه، با حضور سیامک صفری و مریم نشیبا و جمعی از هنرمندان در مجموعه تئاتر پایتخت (سالن پایتخت) آغاز شد و به مدت ۲۰ شب میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.
در خلاصه داستان این نمایش کمدی آمده است: «پل و کوری براتر زوج جوانی هستند که پس از گذراندن ماه‌عسل به آپارتمان کوچک، سرد و خالی‌شان در طبقه پنجم ساختمانی قدیمی می‌روند. ماجراجوئی و پر شروشور بودن کوری مقابل آرامش و خونسردی پل (که وکیل دعاوی تازه‌کار است)، به همراه شرایط نامساعد خانه، همسایه‌های عجیب‌وغریب و به‌خصوص، به دعوائی سخت و رفتن شوهر از خانه منجر می‌شود ...».
در «پابرهنه در پارک» ۷۵ دقیقه‌ای بازیگرانی همچون؛ رامبد شکرابی، حدیث فولادوند، مرضیه صدرایی و بهرام سروری نژاد به ایفای نقش می‌پردازند.
همچنین از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به: برنامه‌ریز و دستیار کارگردان: امیرعلی نانکلی، منشی صحنه: رضا رشید، طراح دکور: الهام حیدری، طراح لباس: فرناز جاودان خرد، طراح پوستر و گرافیک: مازیار قنبری، دوخت لباس: فرناز جاودان خرد، موسیقی: شهرام نجاتی، ساخت دکور: الهام حیدری، مدیران صحنه: رضا رشید و پوریا کامرانی، طراح گریم: سمیه فراهانی، اجرای گریم: سونیا ایران‌نژاد و ثمین سالک، عکاس: سمانه حجاران، مشاور رسانه‌ای: امیر پارسائیان مهر، همکاران روابط عمومی: میثم تحریری و حمید شفقتی و تبلیغات: گروه تئاتر مارکت اشاره کرد.
از سوابق کارگردانی مریم باقری می‌توان به نمایش‌های کلفتها، خرده‌نان، پزشک نازنین و پلیکان نام برد. وی همچنین پیش از تجربه بازی در نمایش‌های کاسپار، حوالی تئاتر شهر، پسری که سوسک می‌شود، جامانده و ... را داشته است.

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» دانش آموزان همدان میزبان مراسم رونمایی پوستر شدند
... دیدن متن »

پوستر بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان صبح امروز در میان شادی و شور دانش آموزان همدان و با حضور حسین محب اهری رونمایی شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، این مراسم با حضور هنرمندان شناخته‌شده تئاتر و تئاتر کودک و نوجوان در مدرسه ابتدائی پسرانه «برهان به رزین»  در شهرک اندیشه همدان برگزارشده و پوستر بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان برای اولین بار دیده شد.
فاضل عبادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان و رئیس جشنواره در ابتدای این مراسم ضمن قدردانی  از حضور هنرمندان و مسئولان در این مراسم گفت: امروز برای رونمایی از پوستر گردآمده‌ایم و خوشحالیم از این‌که در یک مرکز تعلیم و تربیت این جشنواره را آغاز می‌کنیم.
وی بابیان این جمله که هدف استان برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری برای کودکان نوجوانان است افزود: همدان از استان‌های فرهنگی کشور بوده و برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در این شهر بیش از گذشته نام همدان را در جهان درخشان کرده است.
وی ابراز امیدواری کرد همه کودکان ایران و جهان زندگی شاد و آرام داشته باشند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان همدان دیگر سخنران این مراسم بود. مصطفی خزایی گفت: این برنامه آغازی برای برگزاری جشنواره‌ای باشکوه خواهد بود.

وی ادامه داد: زبان هنر زبانی است که انسان می تواند همه داشته های خود را با آن به اشتراک بگذارد و برگزاری هر برنامه هنری می تواند زمینه ای برای تبادل فرهنگ ها باشد.
وی تصریح کرد: این جشنواره می تواند رشد فکری و فرهنگی به همراه داشته باشد.
دبیر بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان هم در این مراسم خطاب به کودکان حاضر در مراسم گفت: این جشنواره متعلق به شماست. این جشنواره به همت همدان برگزار می شود و تنها جشنواره تخصصی در این زمینه است.
مریم کاظمی خطاب به دانش آموزان دبستان برزین گفت: به حضور همه شما افتخار میکنم و امیدوارم همه شما را در سالن های برگزاری جشنواره ببینم.
در ادامه مراسم حسین محب اهری، از هنرمندان شناخته‌شده تئاتر کودک و نوجوان که مهمان ویژه این روز بود گفت: از دبیر جشنواره تشکر می‌کنم که امسال تغییراتی در جشنواره ایجاد کرد. برگزاری مراسم رونمایی از پوستر در همدان و در فضای مدرسه اقدام قابل‌تقدیری است.
پوستر بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با همراهی حسین محب اهری، بیگلریان و عبادی رونمایی شد.
در این مراسم نصرالله عبادی، احمد بیگلریان، قادر آشنا و جمعی از هنرمندان پیشکسوت تئاتر استان همدان نیز حضور داشتند.
اجرای برنامه‌های شاد نمایشی توسط هنرمندان تئاتر و تلویزیون و اهدا هدایای فرهنگی از سوی گروه "مپنا" و ستاد برگزاری جشنواره به دانش‌آموزان ازجمله برنامه‌های این مراسم بود.

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پرواز شماره ۷۴۵
با حضور رخشان بنی اعتماد، منیژه حکمت، مهتاب کرامتی، فرشته طائرپور و..،
» مرضیه برومند نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» را افتتاح کرد
... دیدن متن »

اجرای نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» به نویسندگی و کارگردانی مرجان پورغلامحسین دوشنبه‌شب ۲۴ مهرماه با حضور تعدادی از بانوان  سینما و تئاتر و مدیرکل هنرهای نمایشی در تالار سایه مجموعه تئاتر  توسط مرضیه برومند افتتاح شد.
مرضیه برومند کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون و دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران- مبارک در آیین افتتاحیه این اثر نمایشی گفت: نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» ازجمله آثار نمایشی ممتازی است که طی ماه‌های گذشته در جشنواره‌های متعدد بین‌المللی روی صحنه رفته و با استقبال مخاطبان نیز مواجه شده است. برای من مایه خوشحالی و افتخار است که این نمایش توسط یک بانوی هنرمند نوشته، بازی و کارگردانی شده است.
او با اشاره به حضور هنرمندان شاخص در این مراسم ادامه داد: امشب در کنار گروه نمایشی هنرمندانی حضور دارند که همگی از هنرمندان تراز اول تئاتر و سینمای کشورمان هستند و من امیدوارم در روزهایی که نمایش روی صحنه است مخاطبان فهیم تئاتر هم بتوانند با فضای اثر ارتباط خوبی برقرار کرده و اگر از نمایش خوششان آمد، دیگران را نیز به تماشای تئاتر دعوت کنند.
رخشان بنی اعتماد،  منیژه حکمت، احترام برومند، آزاده پور مختار، مهتاب کرامتی، فرشته طائرپور، سودابه سالم، شیرین یزدان بخش، هرمز هدایت، مهدی شفیعی، پیمان شریعتی، رسول صادقی ازجمله مهمانانی بودند که در اولین اجرای نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» در تالار سایه حضور پیدا کردند.

نمایش «پرواز شماره ۷۴۵» به نویسندگی، کارگردانی و بازی مرجان پورغلامحسین هرروز ساعت ۲۰ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.


۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش راهمرد
سه‌شنبه ۲۵ مهرماه
» نمایش«راهمرد» ویژه عکاسان به صحنه می‌رود
... دیدن متن »

نمایش «راهمرد» به کارگردانی حامد هوشیاری سه‌شنبه ۲۵ مهرماه ویژه عکاسان انجمن عکاسان خانه تئاتر و خبرگزاری‌ها به صحنه می‌رود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، این اثر نمایشی که از  سه‌شنبه ۲۵ مهرماه  اجرای خود را در  پلاتو اجرا  آغاز خواهد کرد، ساعت ۱۸  همین روز میزبان عکاسان انجمن عکاسان خانه تئاتر، خبرگزاری‌ها و سایت‌های مرتبط خواهد بود. این در حالی است که در طول اجرای این نمایش، روابط عمومی تئاتر شهر و گروه نمایش پذیرای هیچ عکاس دیگری نخواهد بود.۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دولت ضعیفه
» مسعود کیمیایی مهمان تماشاخانه ایرانشهر شد
... دیدن متن »

مسعود کیمیایی کارگردان مطرح سینمای ایران شامگاه دوشنبه ۲۴ مهر مهمان ویژه تماشاخانه ایرانشهر شد و به تماشای نمایش «دولت ضعیفه» به کارگردانی اصغر خلیلی نشست.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، نمایش «دولت ضعیفه» به کارگردانی اصغر خلیلی که ساعت ۱۹ در سالن استاد سمندریان مجموعه اجرا می‌شود، شامگاه دوشنبه ۲۴ مهر میزبان مسعود کیمیایی کارگردان باسابقه و مطرح سینمای ایران بود.
در این اثر نمایشی فرزین محدث، صبا کمالی، معصومه کریمی، محمدرضا کاظمی پور، محمد سیاهپوش، آرمان آشتیان، لیلا حقانی، سمیه صباغ، فاطمه ولی خانی، بهار راد، سپیده جعفری، شهلا رحیمی، راضیه اسدی، محمد صدیق مهر، نیما اولیایی، حامد نظامی و بهزاد محسنی به ایفای نقش می‌پردازند.

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان؛
» آثار پذیرفته‌شده در بخش خردسال معرفی شدند
... دیدن متن »

شورای انتخاب بخش تئاتر خردسال بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان ۷ اثر نمایشی را برای حضور در جشنواره انتخاب و معرفی کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، شورای انتخاب بخش تئاتر خرسال متشکل از  سهیلا احمدی‌فر، مهدی قلعه و مهدی کلهر با ارزیابی ۲۱ اثر راه یافته به مرحله بازبینی ۷ اثر برگزیده را برای اجرا در جشنواره بیست و چهارم معرفی کردند.
نمایش‌های راه‌یافته به جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به شرح زیر اعلام‌شده‌اند:

نمایش " نجات مادر" نوشته اوستوکاتو، کارگردان مهناز آقایی از  مشهد
نمایش "هدیه خرسی" نوشته و کارگردانی رامین کهن از تهران
نمایش "خرگوش و لاک‌پشت" نوشته منوچهر اکبر لو، کارگردان سعید صادقی از تهران    
نمایش "کی از همه قوی تره؟" نوشته و کارگردانی سمیه منجم از لاهیجان
نمایش "قیچی که دنبال کار می‌گشت" نوشته محمدحسین ناصر بخت، کارگردان سعید زین‌العابدینی از تهران
نمایش "جاده‌ی اردک‌ها" نوشته و کارگردانی فرهاد اسماعیلی از تهران
نمایش " دستمال من زیر درخت آلبالو گم‌شده" نوشته و کارگردانی حامد ترابی از همدان

بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با دبیری مریم کاظمی آذرماه ۱۳۹۶ در همدان برگزار می‌شود.

۵ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشنامه‌خوانی کارما
» چهارمین اجرای «کارما» به روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

چهارمین و آخرین اجرای «کارما» از چهار اجرای متفاوت از یک متن به کارگردانی زری کریمی روی صحنه می‌رود.

به گزارش مشاور رسانه‌ای نمایش، پس از سه اجرای متفاوت از یک متن، چهارمین اجرا از متن «کارما» به کارگردانی زری کریمی شنبه ۲۹ مهرماه در مجموعه تئاتر پایتخت به روی صحنه خواهد رفت. گفتنی است اولین و دومین و سومین اجرای «کارما» که به کارگردانی وی روی صحنه رفت با استقبال بسیار خوب مخاطبین مواجه شده است.

«کارما» کاری است از گروه تئاتر مثلث، نمایشنامه‌ای پست‌مدرن با ساختاری اپیزودیک به قلم مهدی میرباقری، با این تفاوت که این‌بار چهار اجرای متفاوت با چهار گروه مجزا، به روی صحنه خواهد رفت. علاقه‌مندان می‌توانند روز سه‌شنبه ۲۵ مهرماه، بلیت نمایش را تهیه نمایند.

در خلاصه داستان آمده: هر کدام از آدم‌ها قصه‌هایی دارند که گویی هیچکس بر دیگری بی تأثیر نیست...
با تشکر ویژه از محمدرضا علیمردانی
نقش خوانان به ترتیب (الفبا) برای اجرای چهارم ۲۹ مهرماه: مژگان ابوطالبی، سحر پویا، امین چوبکی، حدیثه حیدری، فرهوده شهابپور، حامد صحت، زویا علیمردانی، رامین فرهادیانی، محمد مداح، محسن مسعودی، محمد عرفان مولا قلی، مهران منصوری، سوده یحیی پور
از دیگر عوامل «کارما» می‌توان به مدیر تولید: عرفان پورمحمدی، نریشن با صدای: محمدرضا علیمردانی، امور مالی: سید محمدحسین موسوی اصفهانی، دستیار کارگردان: محمدمهدی منصوری، میکس صدا و موسیقی آنونس: علی چاوشی، گروه موسیقی: ادیب کاظمی، علیرضا شجاع، محمدعرفان مولاقلی و سهیل نصرالهی، تصویربرداران: محمد جلوه‌دار، حمید کنی، زینب حسن‌زاده، عکاس: هدیه میری‌مقدم، سمیرا جلیلی، طراحی پوستر: یاسمن قلی‌پور و مشاور رسانه‌ای: مهدی سلیمانی برچلویی اشاره کرد.

 اجرای آخر نمایش «کارما»‌، در تاریخ ۲۹ مهر ساعت ۱۹ در مجموعه تئاتر پایتخت واقع در میدان فلسطین، خیابان طالقانی، بین سرپرست و فریمان، پلاک ۵۴۲ اجرا خواهد شد.


۵ روز پیش، دوشنبه
نمایشنامه‌ای پست‌مدرن با ساختاری اپیزودیک؟؟؟
۵ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه
» تهران/ دانشگاه تهران/ پردیس هنرهای زیبا /نهم تا نوزدهم اسفندماه ۱۳۹۶
... دیدن متن »

مقدمه:
«همه آثار بزرگ در اقلیت‌اند» این همان جمله‌ای ست که دولوز بارها برای تعریف مفهوم هنر اقلیت به کار می‌برد. همان چیزی که قدرت هنر در تخیل، آفرینش، و دگرگون کردن تاثیرهایی که شاید پیش از اینها موجود نبود: یعنی بازنمایی جهان بدون نگاه به سوژه‌هایی مشخص را پدید می‌آورد. شاید باید گفت که مفهوم اقلیت در تئاتر چیزی را پدید می‌آورد که از پیش قابل شناسایی نیست؛ این مفهوم، نسبت‌ها را برهم می‌زند و در آن اختلال به‌وجود می‌آورد. درواقع پیش‌فرض زبانی و اجرایی مفهوم اقلیت، بیگانه‌سازی تمام وقایع پیش روی جهان قدیم و جدید است؛ تا بدین‌وسیله آثار را در حالتی گشوده، به روی جهش یافتن سوق دهد. بنابراین مفهوم اقلیت بیش از آنکه وسیله‌ای برای بیان هویت باشد، ابزاری برای آفرینش است.
تئاتر، زمانی که قدرت تئاتر بوده‌گی‌اش را به تمامی گسترش می‌دهد همیشه اقلیتی است. درواقع آثار بزرگ تئاتری، بدون اتکا به تصوری معیار از مفاهیم بوجود آمده‌اند. آنها صدای آنچه موجود نیست بودند؛ «همچون مردمانی که خواهند آمد... متون شکپیر هم ذیل ادبیات اقلیت می‌گنجد؛ چرا که او هم تصویر یک دستی از انسان ارائه نمی‌دهد و متون او بیشتر به علامت سوال شبیه‌اند و با هر اجرا و خوانش، سوالات جدیدی مطرح می‌کنند. البته وقتی شکسپیر یک صنعت می‌شود، نویسنده اکثریتی می‌شود.»
مفهوم اقلیت سخن غیر مستقیم از گفته یا سخنی را حکایت می‌کند که گویی از بیرون می‌آید. این سخن از روایت سوم شخص استفاده می‌کند. شخصیت به گونه‌ای که آن شخصیت‌ها ممکن است مطرح کنند توصیف می‌شود؛ همانند داستان مسخ کافکا. در مفهوم اقلیت گفتار به سوژه‌ای خاص تعلق نمی‌گیرد. اگر به یک رنگ نور بیشتری اضافه کنید آن رنگ به رنگی متفاوت بدل می‌شود. تئاتر اقلیت برای بیان قدرتی نابه‌هنگام، بیان قدرت زبان، و برای مختل کردن هویت و انسجام است که دست به تکرار می‌زند. تئاتر اقلیت گذشته و حال را برای آفریدن آینده تکرار می‌کند. تئاتر اقلیت آوار را نه برای حفظ سنت، بلکه برای دگرگون کردن آن تکرار می‌کند.
با این مقدمه و با احترام به جشنواره‌های تئاتر دانشجویی در ایران و بخصوص پیشینیانمان در جشنواره‌ی تئاتر تجربه که بدون تردید تنها جشنواره تئاتر تجربی در ایران بوده و هست. هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه با محوریت «تئاتر اقلیت» فراخوان خود را اعلام می‌دارد. این محوریت از این رو مهم است که می‌تواند پشتوانه‌ی نظری جشنواره باشد. پشتوانه‌ای که ژیل دولوز و فلیکس گتاری آن را به وضوح به فرم آثار بزرگ و پیشرو بسط می‌دهند. یعنی تکیه ما بر این نیست که دانشجویان هنرمند، آثار خود را ذیل چه موضوعی پدید می‌آورند، بلکه آنها تا زمانی که همسو با مفاهیم زمانه حرکت کنند، بدون تردید آثار آنها جزو ادبیات یا تئاتر اکثریت محسوب می‌شوند. اما اگر آثار آنها در فرم خود نگاهی پیشرو و روبه جلو داشته باشند و درواقع مفاهیم را در راستای فرم‌های تجربه نشده‌ی جدید تئاتری ارائه بدهند، بدون تردید باید نام تئاتر یا ادبیات اقلیت را بر آثار آنها نهاد. بنابراین جشنواره‌ی هجدهم تئاتر تجربه، مفهوم «تئاتر اقلیت» را به فرم این دوره‌ی خود مزین می‌کند، تا بتوان آثاری نه بر اساس کمیت، بلکه تنها بر اساس کیفیت، در یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های دانشجویی کشور پدید آورد. باید گفت که این دوره از جشنواره، همچون دهه‌های پیش، تلاش خواهد کرد تا پیشروترین گروه‌ها را به تئاتر ایران معرفی نماید. برای همین جشنواره٬ی این دوره مبنای خود را بر متون و اجراهای جدید، اورژینال و تجربه‌محور اختصاص خواهد داد. تجربه‌هایی که تا بدین لحظه صورت نگرفته، و یا حتی می‌توان این‌چنین تعریف کرد: جلو بردن تجربه‌هایی که پیش از این توسط هنرمندان ایرانی شکل گرفته، ولی حقیقت تاریخ، هم هنرمند و هم فرم شکل گرفته توسط او را به سمت مطرود شدن سوق داده است. ضمنا استفاده از ابزار، وسایل و اشیاء بازیافت شده در طراحی صحنه اجراها، در راستای کاهش هزینه‌های تئاتر دانشجویی و استفاده خلاقانه از اشیاء دور ریختنی محیط اطراف نیز در اولویت شکلی آثار نیز مد نظر قرار خواهد گرفت. بنابراین هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه با محوریت «تئاتر اقلیت»، فراخوان خود را در بخش‌های زیر که تمامی به صورت رقابتی برگزار خواهد شد، اعلام می‌دارد:
«بخش پژوهش (جایزه بهرام بیضایی)/ بخش هنرهای اجرایی/ بخش نمایشنامه‌نویسی (جایزه عباس نعلبندیان)/ بخش صحنه‌ای/ بخش پوستر، عکس و تیزر»
جوادکاوندی
دبیر جشنواره

بخش پژوهش (جایزه بهرام بیضایی)
الف- مقاله
ب‌- آثار ژورنالیستی
ج‌- رساله پژوهشی
زمان‌بندی بخش پژوهش:
- مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار: ۱۵ دی ماه ۱۳۹۶
- زمان اعلام نتایج آثار راه‌یافته به جشنواره: نیمه‌ی اول بهمن ماه

بخش هنرهای اجرایی
الف- هنر اجرا
ب- اجرا منهای تئاتر
ج- غیاب اجرا
زمان‌بندی بخش هنرهای اجرایی:
- مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار: ۱۵ دی ماه ۱۳۹۶
- زمان اعلام نتایج آثار راه‌یافته به جشنواره: نیمه‌ی اول بهمن ماه

بخش نمایشنامه‌نویسی (جایزه عباس نعلبندیان)
در این بخش، دبیرخانه هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه، در راستای اهداف آموزشی و همچنین توجه به فرایند تولید متن نمایشی، کارگاه های چهار جلسه ای را توسط اساتید دانشگاه‌های معتبر و نیز نمایشنامه‌نویسان مطرح کشور  برگزار خواهد کرد. ضمنا متون تولید شده در این کارگاه‌ها، مستقیما به جشنواره راه خواهند یافت. لازم به ذکر است، این بخش از جشنواره نیز در راستای اهداف و موضوعات اصلی جشنواره برگزار خواهد شد.
زمان‌بندی بخش نمایشنامه‌نویسی:
- مهلت ثبت‌نام شرکت در کارگاه‌ها: ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۶
- اعلام نتایج افراد راه‌یافته به کارگاه‌ها: نیمه‌ی دوم آبان ماه
- زمان برگزاری کارگاه‌ها متعاقبا اعلام خواهد شد.
- زمان برگزاری رپرتوار این بخش: نهم و دهم اسفندماه

بخش صحنه‌ای
دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی تئاتر تجربه، جهت جلوگیری از برخوردهای مشابه به تئاتر رسمی در آثار تولیدی بخش صحنه‌ای، در راستای صفت نوآور و پیشتاز تئاتر دانشجویی، و نیز با تکیه بر آثار نو و خلاق، این بخش را با محوریت «تئاتر تجربه‌محور و آزمایشگاهی» و با نگاه ویژه‌ای به مفهوم «تئاتر اقلیت» برگزار می‌نماید. ضمنا آثار متقاضیان این بخش، به صورت تک مرحله‌ای بازبینی می‌شود.
- حداکثر زمان اجرای نمایش ها در این بخش ۳۰ دقیقه می باشد. (حداقل زمان اجرای نمایشها به انتخاب گروه ها تعیین می شود)
زمان‌بندی بخش صحنه‌ای
- مهلت ثبت‌نام در سایت جشنواره: ۲۴ آذرماه ۱۳۹۶
- زمان بازبینی آثار: نیمه‌ی اول بهمن ماه (بازبینی این بخش در یک مرحله صورت می‌گیرد و به انتخاب گروه‌ها به صورت حضوری و یا ارسال فیلم اثر صورت می‌گیرد)
زمان اعلام نتایج آثار راه‌یافته به جشنواره:
نیمه‌ی دوم بهمن ماه

بخش پوستر، عکس و تیزر
الف- پوستر
ب- عکس
ج- تیزر
زمان‌بندی بخش پوستر، عکس و تیزر:
- مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار: ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶
- زمان اعلام نتایج آثار راه‌یافته به جشنواره: ۶ اسفندماه ۱۳۹۶

میز گفتگو و کارگاه‌ها
دبیرخانه هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه در نظر دارد که در دو قالب سمینار و کارگاه‌های خود را برگزار نماید:
اول:
- میز گفتگو و کارگاه‌هایی ذیل رویکرد و محور اصلی جشنواره: «ةئاتر اقلیت»
- میز گفتگو و کارگاه‌هایی ذیل تئاتر تجربی در ایران و جهان.
- زمان و مکان دقیق برگزاری میز گفتگو و کارگاهها طی اطلاعیه‌ای از طریق وب‌سایت جشنواره، متعاقبا اعلام خواهد شد.
دوم:
دبیرخانه هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه در نظر دارد برای اولین بار در ایران، هفته‌ی تئاتر دانشجویی را برگزار نماید. از طرفی باید اشاره کرد تفاوت این برنامه با سایر کارگاه‌ها و سمینارهای جشنواره در این است که این هفته، تماما به‌صورت دانشجویی تعریف شده است؛ لذا سخنرانان هفته‌ی تئاتر دانشجویی، تماما دانشجو خواهند بود.
- زمان و مکان دقیق برگزاری هفته‌ی «تئاتر دانشجویی» طی اطلاعیه‌ای از طریق وب‌سایت جشنواره، متعاقبا اعلام خواهد شد.
شرایط عمومی تمامی بخش‌های هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه:
- تمامی متقاضیان  باید دانشجو بوده و یا حداکثر یک سال از فارغ التحصیلی‌شان گذشته باشد. (ارائه گواهی اشتغال به تحصیل یا فراغت از آن، در هنگام ثبت‌نام الکترونیکی الزامی است)

تقویم کلی جشنواره:
بخش صحنه‌ای:
- مهلت ثبت‌نام در وب‌سایت جشنواره: ۲۴ آذرماه ۱۳۹۶
- زمان بازبینی آثار (به صورت حضوری یا فیلم): نیمه‌ی اول بهمن‌ماه
- زمان اعلام نتایج آثار راه‌یافته به جشنواره: نیمه‌ی دوم بهمن‌ماه
بخش هنرهای اجرایی:
- مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار: ۱۵ دی ماه ۱۳۹۶
- زمان اعلام نتایج آثار راه‌یافته به جشنواره: نیمه‌ی اول بهمن‌ماه
بخش نمایشنامه‌نویسی:
- مهلت ثبت‌نام شرکت در کارگاه‌ها: ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۶
- اعلام نتایج افراد راه‌یافته به کارگاه‌ها: نیمه‌ی دوم آبان ماه
بخش پژوهش:
- مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار: ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۶
- زمان اعلام نتایج آثار راه‌یافته به جشنواره: نیمه‌ی اول بهمن‌ماه
بخش پوستر و عکس:
- مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار: ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶
- زمان اعلام نتایج آثار راه‌یافته به جشنواره: ۶ اسفندماه ۱۳۹۶
بخش میز گفتگو و کارگاه‌ها:
- زمان برگزاری به صورت ماهانه خواهد بود؛ که  زمان و مکان دقیق برگزاری تمام میز گفتگو و کارگاه‌ها، طی اطلاعیه٬هایی از طریق وب‌سایت جشنواره، متعاقبا اعلام خواهد شد.

زمان برگزاری جشنواره:
- ۹ تا ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۶

راههای ارتباطی با دبیرخانه:
- آدرس دبیرخانه: تهران/ خیابان انقلاب/ دانشگاه تهران/ پردیس هنرهای زیبا
- تلفن دبیرخانه:  ۰۲۱۶۶۴۱۹۶۴۶/ ۰۹۳۶۰۳۸۰۵۶۶
- ایمیل جشنواره: info@tajrobehtf.ir
- وب‌سایت جشنواره
- کانال تلگرام جشنوار۰
- اینستاگرام جشنواره

جهت دانلود و مشاهده‌ی کامل فراخوان به سایت و کانال تلگرامی جشنواره مراجعه فرمایید.

۵ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» غوغای اکفراسیس و اقتصاد سیاسی ایران پس انقلاب
... دیدن متن »

صالح نجفی و محمد مالجو در ادامه درس گفتارهای پاییز ۱۳۹۶ موسسه "پرسش" دو درس‌گفتار در این موسسه برگزار می‌کنند.

درس‌گفتار "غوغای اکفراسیس: نقاشی در شعر از بروگل تا پیکاسو" با تدریس صالح نجفی آر روز دوشنبه ۲۴ مهرماه ساعت ۱۷:۱۵ آغاز می‌شود. دوره اول از کورس اقتصاد سیاسی ایران پس از انقلاب با عنوان فرعی "تکوین مناسبات طبقاتی سرمایه دارانه" با تدریس محمد مالجو نیز از روز پنجشنبه ۲۷ مهرماه ساعت ۱۴ شروع خواهد شد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این درس‌گفتارها می‌توانند با شماره‌های روابط عمومی موسسه "پرسش" ۸۸۸۲۲۰۱۰-۸۸۸۳۷۶۴۷ تماس گرفته و یا به وب‌سایت موسسه مراجعه نمایند. موسسه "پرسش" در خیابان قائم‌مقام فراهانی- پایین‌تر از خیابان استاد مطهری- کوچه شبنم- پلاک ۳ واقع شده است.

۶ روز پیش، یکشنبه
ابرشیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش قند خون
» نوید بازگشایی کارخانه قند ورامین در شب‌پایانی نمایش "قند خون"
... دیدن متن »

نمایش "قند خون" به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج شب گذشته با حضور علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و دبیر کل خانه کارگر، دکتر محمدرضا یوسفی فرماندار ورامین و هنرمندان به اجرای خود پایان داد.

لیلی عاج، کارگردان و نویسنده‌ این اثر با خوانش طوماری در حمایت از کارگران بیکار شده کارخانه قند ورامین چنین گفت: "دو شب پایانی اجرای این نمایش برای ما بسیار مهم بود چراکه کارگران این کارخانه و فرماندار ورامین و دبیر کل خانه کارگر با ما همراه شدند."
وی در ادامه افزود: "گروه ما یک پدر خانواده که جز ۴۰۰ کارگر قراردادی کارخانه قند ورامین را پیداکرده است که تاکنون دو بار خودکشی کرده و طبق توافقات ما عایدی اجرای ما در تئاتر باران به او تقدیم می‌کنیم و امیدواریم هرگز به سرش فکر خودکشی با قرص برنج یا هیچ وسیله‌ی نزند."
فرماندار ورامین نیز با حضور در شب پایانی این اثر چنین گفت: "در تلاشیم از ۱۵ آبان کارخانه قند ورامین مجدد بازگشایی شود و به مدت دو سال فرصت داشته باشند تا کارخانه‌ای جایگزین این کارخانه داشته باشیم."
علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و دبیر کل خانه کارگر نیز با حضور خود و کمک نقدی در این گلریزان سهیم شد.

در این اثر نمایشی الهام شعبانی، ارسطو خوش رزم و پریا وزیری به ایفای نقش می‌پردازند و سارا حدادی سرمایه‌گذار این نمایش بوده است.
از دیگر عوامل می‌توان به  توماج دانش بهزادی (مشاور کارگردان)، فرشاد رضایی (آهنگساز)، الهام شعبانی (طراح لباس)، علی پویا قاسمی (طراح صحنه)، فریده براتی (گرافیست)، رضا خضرایی (طراح نور)، سارا حدادی (مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه‌ای - مکث)، کاملیا غزلی (مدیر امور بین الملل)، هانیه شعبانی و بهرام بایرام زاده (گریم)، مهدی کریمی (ساخت تیزر)، ابوالفضل خدابندلو (دستیار کارگردان)، کولویی عاج (منشی صحنه)، سهیلا سرمدی، مژگان مدنی (دستیاران طراح صحنه) و بهاره صباحی (عکاس) اشاره کرد.

نمایش اجتماعی  "قند خون" به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج روز شنبه با مراسم گلریزان به نفع کارگران کارخانه قند ورامین به اجرای خود پایان داد.

۶ روز پیش، یکشنبه
مینا &۱۲ این را خواند
حمید رضا ضیایی و محمد رحمانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید