تیوال تئاتر | اخبار
T1 : 07:16:14
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
شهرام گیل آبادی در نشست رسانه ای نمایش خود گفت
» امیدوارم «یک دقیقه و سیزده ثانیه» مخاطب را به فکر وادار کند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 96446

نشست رسانه‌ای نمایش «یک دقیقه و سیزده» ۲۷ تیر در سالن کنفرانس خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر در نشست رسانه ای «یک دقیقه و سیزده ثانیه» که 27 تیر برگزار شد، شهرام گیل آبادی(کارگردان)، ابراهیم حقیقی(طراح پوستر)، اکبر رجبی(مدیر عمل گروه بی نشان ها)، سپیده علیزاده(مدیر عامل خیریه مهرآفرین)، فاطمه دانشور(عضو شورای شهر و فعال حوزه اجتماعی) و مسعود فروتن حضور داشتند.

شهرام گیل آبادی در شروع نشست، ضمن تشکر از حضور اصحاب رسانه عنوان کرد: امیدوارم که نمایش ما فقط به اجرا منتهی نشود و بتواند در راستای موضوعی که انتخاب کردیم کمکی بکند. ممکن است ما نگاه دونی به کارتن خواب ها داشته باشیم، اما باید بدانیم آن ها خیلی تلاش می کنند تا به یک زیست حداقلی برسند. در جلساتی که با خانم های کارتن خواب داشتیم و آن ها قصه زندگی خود را تعریف می کردند، خیلی از ما حرف های آن ها را باور نمی کردیم اما بعد از آشنایی بیشتر دچار یک شرم جمعی شدیم.

گیل آبادی در رابطه شیوه شکل گیری نمایشنامه توضیح داد: 53 داستان داشتیم و 4 تا از داستان هایی که عمومیت بیشتری را شامل می شدند انتخاب کردیم و بهمن عباسپور با تیم خود نمایشنامه را نوشتند، در نهایت محمد چرمشیر لطف کرد و کار نهایی متن را انجام داد؛ یکی از داستان ها را هم برای یک فیلم بلند سینمایی انتخاب کردیم که در دست اقدام برای تولید است؛ هم چنین  فضل الله تاری از فیلم هایی که از این 53 نفر گرفتیم، 26 مستند ساخته اند که آن ها هم پخش خواهد شد.

به دلیل این که فضای نمایش ما تعاملی(اینتراکتیو) است، حداقل فضایی هم که بلک باکس بین تماشاگر و بازیگر بوجود می آورد را هم از بین بردیم تا بازیگر با تماشاگر قصه خود را پیش ببرد.

در ادامه گیل آبادی در پاسخ به این که یکی از مهم ترین نقدهای منتقدین تئاتر تجاری شدن تئاتر است؛ و این که چرا از بازیگران مطرح استفاده کرده، بیان کرد: افرادی که من انتخاب کردم از چهره هایی هستند که بین مردم محبوب و معروفند، هم چنین تئاتری هستند و  پانته آ بهرام و سیما تیرانداز از دهه 70 در حال فعالیت هستند، و باید در نظر داشته باشیم که یک کارگردان بر اساس طراحی و ایده های خود بازیگر انتخاب می کند. هم چنین اقتصاد هنر هم به هر حال بخشی از تئاتر و هنر است که باید در نظر گرفته شود.

شهرام گیل آبادی در پاسخ به این که وقتی جامعه هنری به آسیب های اجتماعی توجه می کند، متهم به سیاه نمایی می شود و در این نمایش چقد تلاش شده که از سیاه نمایی فاصله گرفته شود، عنوان کرد: به دلیل کارنامه سیاهی که من دارم، حتما به سیاه نمایی متهم می شوم. به عقیده بنده سیاه نمایی معنایی ندارد و کسانی که در مسوولیت های خود کوتاهی می کنند، این واژه را جعل کرده اند تا از مسوولیت های خود شانه خالی کنند. هنرمند وظیفه اش نشان دادن واقعیت ها است و مسوولین به دلیل ترس از چیزهایی فرار می کنند و هنرمند را متهم به سیاه نمایی می کنند. از زاویه دینی، فرهنگی، اجتماعی یا هر زاویه دیگری که بررسی کنیم، همه افراد باید از یک سطح نسبی برخوردار باشند و متاسفانه در کشور ما این گونه نیست.

اکبر رجبی، مدیر عامل انجمن بی نشان ها، در ادامه بیان کرد: من نمایش را هنوز ندیده ام، اما به نظر من شهر ما پر از چاله ها است که ما اطراف آن بیمارستان ساخته ایم و هر فرد از زاویه خود موضوع را می بیند؛ اما هیچ کس دست آن فرد درون چاله چاله را نمی گیرد. از دوران صفویه کارتن خواب زن داشته ایم، مهم این است که ما مردم بخواهیم و برای این مسائل از جایمان بلند شویم که تا کنون این گونه نبوده. سبک زندگی تک تک ما ایرانی ها طرد کردن شده، همه چیز را طرد می کنیم، از فرد گرفته تا انجمن های مردم نهاد.

سپیده علیزاده که مدیر عامل خیریه مهرآفرین است، ضمن بیان این که زنان کارتن خواب در جامعه ما تابو هستند و مسوولین و دستگاه ها هم ترجیح می دهند که در این مساله ورود نکنند؛ گفت: وقتی من و بچه های خیریه ام نمایشنامه را خواندیم، متوجه شدیم که چقدر به زندگی بچه ها نزدیک است. برای بچه های خیریه خیلی جالب بود که از وجه هنری به زندگیشان پرداخته شده و بسیار هم ذات پنداری کردند.

در ادامه شهرام گیل آبادی دلایل وجود آسیب های اجتماعی در کشور را برشمرد: یکی از آن ها به نظام آموزشی ما مربوط است زیرا به گونه ای نیست که برای همه افراد با همه ویژگی ها باشد. افراد برای آموزش سه دسته هستند؛ سمعی، بصری و هیجانی؛ و در نظامی آموزشی ما فقط برای افراد سمعی آموزش وجود دارد. دلیل بعد اجتماعی است؛ این که ما افراد خودنگری هستیم و افراد دغدغه فرد دیگری را ندارند. و در نهایت به دلیل سیاست گذاری و مدیریت اشتباه است، چون دچار کاستی هستیم، مسوولین ترجیح می دهند که به این مساله نپردازند.

فاطمه دانشور،عضو شورای شهر و فعال حوزه اجتماعی، کارتن خوابی را یک سبک زندگی دانسته و عقیده داشت: 95% کارتن خواب هایی که در خیریه ها هستند، کارتن خوابی را دوست دارند و تمایل ندارند که آنجا باشند. باید به این افراد خدمات کاهش آسیب داده شود تا به زندگی در کمپ ها تمایل نشان داده و سبک زندگی خود را تغییر دهند.

شهرام گیل آبادی در رابطه با افتتاحیه و اجراهای نمایش عنوان کرد: افتتاحیه نمایش ما برعکس افتتاحیه های دیگر است و قرار است که 300 نفر از بهبود یافتگان، نمایش ما را افتتاح کنند. هم چنین در حال هماهنگی با تماشاخانه ایرانشهر هستیم که اجراهای زنانه داشته باشیم و فضای آن متفاوت با دیگر اجراهای ما باشد، به این دلیل که در نمایش ما تماشاگران هم صحبت می کنند و شاید بانوان بخواهند حرف هایی بزنند که در شرایط مختلط برای آن ها سخت باشد.

ابراهیم حقیقی، در پایان و پیش از رونمایی پوستر ویژه ای که  برای «یک دقیقه و سیزده ثانیه» طراحی کرده، بیان کرد: خوشحالم که یک نمایش بهانه ای شده که صحبت ها فقط مربوط به نمایش و نمایشنامه نباشد و راجع به زندگی که در کنار ما جریان دارد بیشتر صحبت می شود.کارتن خوابی معضلی است که در تمام دنیا وجود دارد؛ اما آن ها سعی بر حل این گونه مسائل دارند، ما همین کار را هم نمی کنیم. مخاطبان این گونه نمایش ها باید بیشتر ما باشیم تا خود این افراد؛ ما باید ببینیم تا بیدار شویم وگرنه اگرکسی زندگی خود را ببینند چه کمکی به آن فرد می شود؟ یک نمایش نمی تواند معضل آسیب های اجتماعی را حل کند، اما می تواند تلنگری باشد و وظیفه اصحاب رسانه پر رنگ کردن موضوع این گونه نمایش ها است تا به گوش وزیران و مسوولان هم برسد.

امیدوارم پوستری که طراحی کرده ام، گویای فضای نمایش باشد.

شهرام گیل آبادی در حین رونمایی از پوستر از حمید سمندریان یادی کرد و گفت: حمید سمندریان همیشه می گفت فرق بین کار خوب و بد این است که تماشاگر وقتی از سالن خارج می شود کار یقه اش را گرفته یا نه؛ امیدوارم تماشاگر وقتی از نمایش ما خارج می شود، او را به فکر وادارد و کار یقه اش را بگیرد.

علاقه مندان برای خرید بلیط این نمایش که از 1 مرداد اجراهای خود را در تماشاخانه ایرانشهر آغاز می کند، می توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

۲ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش چمدان و سگ ملوس
یاداشتی بر نمایش"چمدان و سگ ملوس" به کارگردانی آلبرت بیگ جانی
» قطار عشق در ایستگاه منتظر است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۶۳۹۴

ایران تئاتر – بهنام حبیبی: یک مرد ایتالیایی و یک زن روس در کافه‌ای در ایستگاه قطار با یکدیگر آشنا می‌شوند و این آشنایی آغاز حرکتی می‌شود برای تغییرات بزرگ زندگی‌شان.

یک ایستگاه قطار، مکانی می‌شود تا رویدادی بزرگ برای دو انسان از دو سرزمین و دو زبان گوناگون، شکل گیرد. یک مرد ایتالیایی با چمدانش که در انتظار رسیدن قطارش به مقصد رُم، در کافه ایستگاه قطار نشسته است، با زنی روس روبرو می‌شود که او نیز به همراه سگش در انتظار رسیدن قطارش به مقصد مسکو حضور دارد. این دو، در جریان رویدادهایی طنزآمیز با یکدیگر آشنا می‌شوند و به یکدیگر علاقه مند می‌شوند. مرد ایتالیایی با رسیدن قطارش به مقصد رُم، با سوار نشدن به قطار، عشق خود را به دختر ابراز می‌دارد. با رسیدن قطار دختر به مقصد مسکو، مرد دختر را معطل می‌کند تا او سوار قطار نشود، اما پس از چند دقیقه قطار دیگری از راه می‌رسد و دختر سوار قطار می‌شود و مرد ایتالیایی را تنها می‌گذارد. کارمند ایستگاه که از عشق آن دو باخبر شده است به مرد ایتالیایی کمک می‌کند تا سوار قطار مسکو شود و به عشق خود برسد.

کارگردانی نمایش عروسکی "چمدان و سگ ملوس"، با تأکید ویژه‌اش بر دراماتورژی بازیگری و عروسک‌گردانی، بیشترین بار میزانسن های صحنه را با هدایت دو بازیگر و دو عروسک، اجرا می‌کند. دراماتورژی بازیگران و عروسک‌هایشان در همه نقاط صحنه و حتی از پس دکور بسیار کوچک صحنه، به خوبی طراحی و هدایت شده است. ریتم اجرا و هارمونی‌های موزیکال اجرای دو عروسک، فضای شاد و جذابی را برای تماشاگر نمایش ایجاد می‌کنند. اکت و مکث‌های بازی بین دو بازیگر و عروسک‌هایشان مناسب و زیبا هستند.

بازیگران "چمدان و سگ ملوس"، مهارت خود را در ایجاد شخصیت‌های لازم و انتقال ابزارهای بدن و بیان و حس، به پیکر عروسک‌های خود، به نمایش می‌گذارند. دو بازیگر نمایش، در عین حفظ روال داستانی، از آفرینش حس‌های لازم بین خود و بازیگر روبرو، و بین خود و عروسک غافل نیستند و بی‌هیچ مکثی، حس دو عاشق را در تندیس عروسک‌های خود به روی صحنه می‌آورند.

طراحی صحنه و دکور و اکسسوار نمایش "چمدان و سگ ملوس"، نیز در پیروی از نیاز نمایش به اکسسوار مختصر و لازم برای عروسک‌ها اندیشیده شده است و از وجود دکور و اکسسوارهای دست و پاگیر و غیرضروری خبری نیست. دراماتورژی نور و موزیک، هماهنگ با داستان و اجراست.

"چمدان و سگ ملوس"، با قصه کوتاه اما پُرمعنای خود، تلنگری می‌زند به انسان و خودبینی‌هایش. داستان "چمدان و سگ ملوس"، روایت اتفاق بزرگ زندگی هر آدمی است که آن را عشق می‌نامیم و روایت ناگزیری آدمی است در پیروی از عشق. "چمدان و سگ ملوس"، حکایت بی‌مرزی و فرامرزی آشنایی و پیدایش عشق است و تأکیدش بر این که نه سرزمین و نه زبان، ما را در جایمان محکم نمی‌کند و آن راه که باید رفت، سفر با قطار عشق است به سرزمین رویایی آرزوها. "چمدان و سگ ملوس" دانستن این است که چمدان و سگ، سنگینی دست ماست برای به یکدیگر نزدیک شدن و برای از جا برخاستن و برای رفتن. برای رسیدن به عشق، تنها دستان خالی ما کافی است. سوت قطار عشق شنیدنی است، شنیدن باید، و قطار عشق در ایستگاه منتظر است، رفتن باید.


۲ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مفیستو
در ستایش تئاتر
» یادداشت رضا ثروتی بر اجرای «مفیستو»، به کارگردانی دکتر مسعود دلخواه
... دیدن متن »

دکتر مسعود دلخواه بعد از تجربه موفق نمایش بیگانه در حوزه دراماتورژی و کارگردانی، این بار با رجوع به متنی از آرین منوشکین که خود دارای پیچیدگی های بسیاری در بحث تاریخی و محتوایی است، این بار نیز با نگاهی تازه و امروزی در حوزه دراماتورژی این نمایش را به صحنه برده است. نمایشنامه مفیستو هم از نظر حجم کار و تعدد عوامل اجرایی و بازی، بی شک یکی از متون سنگین و پیچیده ی جهان نمایش شناخته  می شود و یقینا اجرای چنین متنی نیاز به درک شرایط سیاسی و فرهنگی گذشته و حال دارد. در جهان متن شاهد این هستیم که ماجرای گروهی تئاتری در دوره ی نازیسم شرح داده می شود و همسو با آن استفاده بینامتنی از مهمترین آثار ادبیات نمایشی در اجرا نیز صورت می پذیرد. به طور مثال ارجاع به فاوست، مکبث، رومئو و ژولیت، هملت، باغ آلبالو و ... که تاکید دلخواه بر این ارجاعات در اجرا، این دریافت را به وجود می آورد که ایشان با توجه به رویکرد متن، با حذف و اضافاتی که در حوزه دراماتورژی  انجام داده است، قصد این را داشته که خودِ جهان تئاتر را در برابر سیاست برجسته نماید. از سویی دیگر انتخاب هوشمندانه ی چنین متنی می تواند  پروسه «تمرین تا اجرا»ی مفیستو را برای تعداد زیادی از عوامل و همینطور هنرجویان، همچون یک دوره ی آموزشی سازد. چرا که برای درک ایده های اجرایی دلخواه، توسط بازیگران و دیگر عوامل، بی شک نیاز است که آن متونِ ارجاع داده شده نیز مورد تحلیل قرار بگیرد. به عبارتی یکی از اهداف مهم کارگردان از انتخاب چنین متن پیچیده ای، مواجهه هنرجویان با مهمترین آثار نمایشی نیز بوده است. دلخواه اینبار در نمایش مفیستو با ترکیبی از بازیگران و هنرجویان تئاترى، اجرایی سنگین را به روى صحنه برده است که ۳ ساعت به طول مى انجامد. اجرایی که در آن مهمترین بخشی که به چشم مى خورد؛ حضور صادقانه بازیگران بر روى صحنه است؛ اینکه چگونه مى شود بدون تجربه حرفه ای در تئاتر، نقش را چنان بر صحنه نمایش زندگی کرد که مخاطب فاصله ای را بین او و لحظه ای که بر صحنه زندگی می کند؛ نیابد. این مهم تنها با هدایت و کارگردانی هوشمندانه ایجاد می شود. بازیگران مفیستو همگی چه هنرجویان و چه بازیگران حرفه ای، با توجه به هدایت صحیح کارگردان، به درک درستی از لایه های نقششان رسیده اند که این امر به یک دستی اجرا در مقوله بازی کمک زیادی می کند. اما از نکات برجسته اجرا حضور همسرایان و طراحی صحنه های موزیکال بود که در فواصل اثر همسو با محتوای نمایش طراحی شده بود. ویژگی بارز این صحنه های موزیکال، ترکیب خشونت مسایل سیاسی و اجتماعی، با شکل اجرایی به شدت هجوآلود بود،که طنزی تلخ را در جای جای کار ایجاد می کرد. تاکید بر روایتی صحیح، توجه بر ترکیب بندی دقیق، استفاده از همه ی امکانات صحنه، ایجاد ریتم به واسطه ی میزانس پویا و طراحی حرکت بازیگران در تمامی فضای صحنه که به شکل هوشمندانه با ایجاد اختلاف سطح هایی همراه بود، اجرایی در حدود ۳ ساعت را به نمایشی دیدنی تبدیل ساخت که گذر زمان را برای تماشاگر نامحسوس می نمود. فاوست روحش را با دانشی نامحدود و لذات دنیوی، در معامله‌ای با شیطان معاوضه می‌کند، اما در مفیستوی منوشکین، بازیگر تیاتر، روحش را به نازیسم میفروشد. چه معامله خوف آوری! به یاد فیلم سوزاننده جسد افتادم. مردی مهربان که میخواست کارآفرین باشد، او کارخانه سوزاندن جسد راه می اندازد تا از طبیعت نیز در قبال اجساد آدمها محافظت کند. اما ناگاه سر و کارش به هیتلر می افتد و کارخانه اش طبق دستور نازی ها، محلی می شود برای سوزاندن یهودی های مغضوب هیتلر؛ چه همکاری ذلت باری!  اما ماجرای مفیستوی دلخواه، به همین روایت و تاویل دور، از نظر سیاسی و اجتماعی محدود نمی شود. در گاه گاه این اجرا، میدیدم که دلخواه، با زیرکی در دراماتورژی اش این نکته را بیان می کرد که تئاتر در هر زمان و مکانی که باشد، جایی برای کسانی که تن به بیهودگی میدهند نیست. یا حداقل جهان نمایش، روسپی خانه ی رویاگونی که در آن، روح، قابل عرضه باشد، نمیتواند نام گیرد. ارجاعاتی در اجرای مفیستو وجود داشت که محتوا را از آن دوره زمانی خارج می ساخت و مخاطب امروزی را نیز درگیر خود می کرد. حال ما به عنوان تماشاگرانی در زمان و مکانی دیگر، با دیدن این نمایش این سوال در ذهنمان شکل می گیرد که خودمان کجای این قصه ایم؟ کدام یک از ما  روحمان را فروخته ایم به آنچه که تئاتر پذیرایش نیست؟ مثل آن سخن گوته که به روشنی گفته بود،  "باشد که صحنه، همچون طناب بندبازان به افراد نالایق جرأت راه رفتن برروی خود را ندهد."
خلاصه کلام اینکه اجرای مفیستوی دلخواه تنها روایتی داستانی با رویکردهای تاریخی نیست بلکه تمجیدی است  از قداست تئاتر و تعهدی که بر دوش هنرمندان و حتی مخاطبان آن، در قبال جهان عینی ماست. تعهدی که مسعود دلخواه به عنوان هنرمند با این اجرای سنگین و معرفی هنرجویانی آینده دار، به روح متنی قدیمی تزریق نموده و آن را در قالب نمایشی قابل توجه به ما منتقل می کند.

۲ روز پیش، چهارشنبه
مهدی حسین مردی ، شکوه حدادی و فرنود این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پردیس تئاتر شهرزاد
» قصه هزار و یک شب شهرزاد
... دیدن متن »

گویند که شهرزاد دخترک زیبا روی ایرانی، هزار و یکشب حکایت گفت تا پادشاه سنگدل را از کشتن باز داشت. او به جادوی هنرآن کرد که باید و آن شد که شد، دشنه را مبدل کرد به قلم. حال ما در پردیس تئاتر شهرزاد، می خواهیم هزار و یکشب خود را بسازیم. به جادوی، هفت هنر. می خواهیم قصه بخوانیم،شاعری کنیم، نوای موسیقی را به آسمان برسانیم، فیلم روی پرده ی نقره ای بیندازیم، نمایشنامه بخوانیم، عروسک ها را از جعبه ی خیمه شب بازی بیرون بیاوریم و...

و همه ی اینها میسر خواهد شد تنها به جادوی عشق؛ عشق ما و شما به هنر. به زودی با هم حکایت ها خواهیم گفت در هزار و یک شب شهرزاد ...

۳ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ما سه نفر بودیم
ما سه نفر بودیم " به مولوى مى رود
» تجربه اى از صالح علوى زاده ، پویان محمودی ، پویا چوداریان به تهیه کنندگى سجاد افشاریان از یکشنبه ٢ مرداد ماه در تالار مولوى به روى صحنه مى رود.
... دیدن متن »

در بخشى از توضیحات این سه کارگردان در خصوص این اثر چنین آمده است : " اونا درگیر یه ماجرایی شدن از اونا که بعید می دونم برا شما اتفاق افتاده باشه.مثل داستان های دیگه زندگی که وقتی شروع شد کسی نمی دونست چجوری تموم میشه. نه اونا نه من نه شما."   از دیگر عوامل  ما سه نفر بودیم مى توان به مصطفی اسفندیارى: طراح نور ، شهرزاد مظاهرى طراح لباس، على امیرى: طراح پوستر و بروشور ، پیام یارایى: ساخت تیزر،  پگاه زارعیان: دستیار کارگردان و برنامه ریز ، شادی خواجه ، سورنا زاهدى: گروه کارگردانى، سارا حدادى: مشاور رسانه اى، ملیکا قدیمى: عکاس و على باقرى: سرپرست تئاتر " کار " اشاره کرد. "ما سه نفر بودیم " به نویسندگى و کارگردانى مشترک صالح علوى زاده ، پویان محمودی ، پویا چوداریان از ٢ مرداد ماه ساعت ١٨ در سالن کوچک تالار مولوى به روى صحنه مى رود.

۳ روز پیش، سه‌شنبه
سارا حدادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش از پشت پلک‌های نیمه‌باز مورد استقبال اهالی شعر و ادبیات قرار گرفته است
» نمایش از پشت پلک‌های نیمه‌باز تا هفته اول مرداد ماه میزبان مخاطبان خواهد بود.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش «از پشت پلک‌های نیمه‌باز»، این نمایش به نویسندگی و کارگردانی سلیم باشکوه، در هفته دوم اجراهای عمومی خود میزبان بسیاری از اهالی شعر و ادبیات است. نمایش «از پشت پلک‌های نیمه‌باز» که به گفته کارشناسان متن قوی از ویژگی‌های بارز آن است از روز هجدهم تیرماه اجراهای خود را آغاز کرده و با اقبال اهالی شعر و منتقدان ادبی روبرو شده است که از آن جمله می‌توان: عبدالجبارکاکایی، علیرضا آذر، حمیدرضا شکارسری، محمدسعید میرزایی، احسان افشاری، صابر قدیمی، صنم نافع و کمران رسول‌زاده را نام برد که به تماشای این نمایش نشسته‌اند یا در روزهای آینده مهمان گروه نمایش «از پشت پلک‌های نیمه‌باز» خواهند شد. نمایش «از پشت پلک‌های نیمه‌باز» از ششم مردادماه هر روز از ساعت ۱۷:۳۰ در تماشاخانه باران روی صحنه است. در خلاصه ای از این نمایش آمده است: از پشت پلک‌های نیمه‌باز، معمای خاموش انسان معاصر است که در تنهایی ناخواسته خود غرق شده و این سرگشتگی گزاره‌هایی را در ذهن او پدید آورده که سودمندی، حرکت و آرامش را از او گرفته است تا نتواند به سازوکاری درست برای حیات خود دست یابد.

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هدیه ویژه پرداخت با کیف پول تیوال
» برنده قرعه کشی جایزه ویژه پرداخت با کیف پول تیوال اعلام شد
... دیدن متن »

سلام!
بلاخره انتظارها به سر رسید. حالا وقت اعلام هدیه ویژه و برنده این هفته «پرداخت با کیف پول» تیواله. حامی هدیه ویژه این هفته مجموعه محترم فلایتیو هستند که اهدای ۲ بلیت پرواز رفت و برگشت داخلی به هر کجای ایران عزیزمون رو بر عهده گرفتن. برنده خوش‌شانس این هفته هم آقای «مهدی نوروزی» هستند که امیدواریم سفر لذت بخشی‌ رو تجربه کنن.

البته قصه به همینجا ختم نمیشه، همچنان همراهمون باشید :)

برای آشنایی بیشتر با سایت فلایتیو اینجا را کلیک کنید.

۴ روز پیش، دوشنبه
من یه پیشنهاد بدم. اینکه کاش بشه کیف پول رو به مبلغ دلخواه شارژ کرد. به عنوان مثال وقتی یه بلیط با کیف پول میشه ٢١، خیلی بده که باید ٥٠ شارژ کنیم. کاش بشه همون ٢١ و یا هر مبلغ دلخواه دیگه شارژ کرد و بلیط خرید.
۳ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به بهانه طراحی پوستر جشنواره‌های مختلف تئاتر در ایران
» هنرتئاتر، هنری ترکیبی است
... دیدن متن »

هنر تئاتر، هنری ترکیبی است . ترکیبی از هنرهای مختلف که در کنار یکدیگر قرار گرفته و با برقراری پیوندی ارگانیک بین آنها تئاتر و رویدادهای تئاتری را شکل و فرم بخشیده و در ضمن همواره بر محتوا نیز دلالت داشته است. یکی از هنرهای تاثیر گذار بر هنرهای نمایشی ، هنر گرافیک بوده که از ابتدا با تئاتر همراه شده و در قالب آفیش‌، برشور و پوستر به تئاتر و رویدادهای تئاتری محتوا بخشیده و در معرفی آن بسیار تاثیرگذار بوده است. ‌پوستر به عنوان عنصری ضروری و تاثیرگذار بر نمودارسازی هویت هر دوره  از جشنواره‌ها، جزو لاینفک این رویداد عظیم هنری بوده و همواره به ایفای نقشهای متعدد خود پرداخته و با گذشت زمان نه تنها از اهمیت آن کاسته نشده بلکه از یک دیدگاه، روز بروز بر اهمیت و ارزش آن افزوده شده و با گذر زمان این ارزش سیر صعودی خود را طی خواهد کرد، زیرا پوستر یکی از  عناصری است که از این رویدادها بجای مانده و در واقع بر ماندگاری این رخدادها تاثیر مستقیم و قطعی داشته است. و همانطور که شاهد هستیم با گذشت چندین دوره  جشنواره بین‌‌المللی تئاتر فجر جشنواره تئاتر سوره (ماه) جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران جشنواره تئاتر آیینی سنتی، جشنواره تئاتر خیابانی مریوان ، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان  و نیز دیگر جشنواره‌های تئاتری از مهمترین اسناد بجای مانده اقلام گرافیکی بوده است. پوستر از چندین جهت دارای ارزش بسیاری است. اول مرجع استناد ما به برگزاری چنین رویدادهایی از جمله همین جشنواره ها، پوسترهای به جای مانده از آن  به عنوان سندی مکتوب بوده و نکته دوم آنکه پوستر در ماندگاری این رخداد فرهنگی وهنری  نقش حیاتی داشته و تنها چیزی که از این گونه فعالیت‌ها برای آیندگان برجای مانده و خواهد ماند پوستر بوده که رویدادی زنده را در تاریخ ماندگار می‌کند. و نکته سوم اینکه پوستر بیانگر ماهیت و هویت هر جریانی است. ما با توجه به پوسترهای دوره‌های مختلف جشنواره‌ها اطلاعات بسیاری از جمله ماهیت‌، هویت و سلیقه برگزار کنندگان دوره‌های مختلف را می‌توانیم دریافت کنیم و با آنالیز آن به بخشی از اطلاعات دوره‌های گذشته دست یابیم. امید است که دبیران، مدیران هنری جشنواره‌ها مختلف تئاتردر کشور به مقوله پوستر  و اقلام  گرافیکی بیش از پیش اهمیت بخشند.

الهام میرزاخانی پژوهشگر و کارشناس ارشد گرافیک

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر روز چهارشنبه ۲۸ تیر ماه به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) اجرایی ندارند.
» تالار های تئاتر شهر چهارشنبه اجرایی ندارند
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، تمامی نمایش های به صحنه رفته در تالارهای اصلی، چهارسو، قشقایی، سایه و پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر چهارشنبه ۲۸ تیرما ه به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) به صحنه نمی روند.  براساس این گزارش نمایش های «اعتراف» به کارگردانی شهاب حسینی در تالار اصلی، «صبحانه در غروب» به کارگردانی گلچهردامغانی در تالار قشقایی و «مده آ؛ فصل دوم» به کارگردانی میلاد نیک آبادی در تالار چهارسو روز پنجشنبه ۲۹ تیر ماه اجرا دارند.  علاقه مندان و تماشاگران می توانند برای آگاهی از تازه ترین رویدادها و اطلاعات آثار نمایشی مجموعه تئاتر شهر به سایت این مجموعه مراجعه کنند.

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فرهاد مهندس پور در نشست «چشم‌انداز تئاتر استان‌ها»:
» هیئت انتخاب 15 نفره در استان‌ها راه‌اندازی می‌شود
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 96355

به گزارش ایران-تئاتر فرهاد مهندس پور گفت: پیشنهاد ما این است که یک هیئت انتخاب ۱۵ نفره با مراجعه به رأی عمومی تشکیل شود و بر اساس نظر آن‌ها، آثار به جشنواره فجر راه پیدا کند.

مهندس پور دبیر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر در ابتدای صحبتش در نشست «چشم‌انداز تئاتر استان‌ها» درباره هیئت‌های انتخاب استان‌ها گفت:‌گاهی شاهد برخی روابط غیراصولی در بین تعداد کمی از استان‌ها هستیم، افرادی که به‌اندازه کافی آگاه به جزئیات و اتفاقات تئاتر ایران و حرکت‌های تئاتر استان‌ها نیستند. این افراد گاهی در جایگاهی قرار می‌گیرند که برای بچه‌های استان تصمیم می‌گیرند و این‌ یک مشکل جدی است.
وی در ادامه یادآور شد: از امسال قرار شده بخش کارهای نو تهران به‌جای تماشای dvd برای جشنواره فجر توسط یک هیئت انتخاب هفتاد نفره از همه طیف‌های سنی و سلیقه‌ای انتخاب شود. این‌ها متشکل از کسانی می‌شوند که نمایش زیاد می‌بینند و به میانگین رأی آن‌ها کارها انتخاب می‌شود.
مهندس پور با اشاره به تفویض این مسئولیت به گروه مطرح‌شده، گفت: پیشنهاد ما این است که در هر استان با مراجعه به رأی عمومی، 15 نفر همین‌گونه انتخاب شوند. من خیلی دوست داشتم امسال این اتفاق می‌افتد اما آقای شفیعی توصیه داشتند که ما این پیشنهاد را برای سال بعد اجرا کنیم.
وی درباره این هیئت پانزده نفره گفت: پیشنهاد داریم هیئت انتخاب پانزده نفره شامل سه نویسنده،‌سه کارگردان، سه طراح صحنه و سه منتقد از اعضای هر انجمن استان در طول سال ایجاد شود و این‌ها کارهای فجر را هم در نظر داشته باشند.
مهندس پور همچنین گفت:‌یک پیشنهاد دیگرمان هم این است که اگر بخواهید همان مدل اول را حفظ کنید یعنی سه نفر خود را برای داوری به جشنواره ارسال کنید، به این ضمانت می‌توان کار کرد که سه نفر حفظ شوند، آن 15 نفری هم که گفتیم مثل آکادمی‌های بزرگ جهان برای جشنواره فجر فعال شوند. فرآیند این عملیات که چطور این پانزده نفر رأی بگیرند را در یک فرصت بهتر اعلام می‌کنیم.
وی همچنین گفت: از این طریق هم استقلال استان‌ها حفظ‌شده و هم رفتارشان دموکراتیک‌تر می‌شود. گروه پانزده نفره پیشنهادی حتماً باید از بین کسانی انتخاب شوند که در هر استان می‌توانند در طول سال نمایش‌ها را تماشا کنند.
وی با اشاره به اینکه فراخوان جشنواره فجر سال آتی تا چند هفته آینده آماده و منتشر می‌شود، گفت: این جشنواره تصمیم دارد از کارهای استانی تنها کارهایی را بپذیرد که کارگردان اول یا دومی باشند، چراکه گروه‌های باسابقه بیشتر ضرورتی برای حضور در این بخش ندارند و آن‌ها همین‌که می‌توانند اجرای عموم بگیرند از طریق بخش مرور می‌توانند به جشنواره راه یابند.
مهندس‌پور اظهار داشت: واقعیتی که امروز وجود دارد این است که در تهران تماشاچی نمایش‌ها قابل‌توجه است اما کسانی که تماشاچی‌ها را تأمین می‌کنند کارگردان‌های تهرانی نیستند بلکه مقدار قابل‌توجه تولیدکنندگان از استان‌ها هستند.
وی در ادامه گفت: ‌بیش از 80 درصد از این تولیدکنندگان نمایش‌ها از طریق جشنواره استانی به فجر راه‌یافته‌اند و بعد جایگاهی برای خود پیدا کردند اما در طول یک دهه گذشته کمتر شاهدش بوده‌ایم چراکه دیگر چنین چهره‌هایی را به تئاتر تهران یا حتی بین‌الملل معرفی نکرده‌ایم. به‌طور مثال پس از افرادی مثل امیررضا کوهستانی چهره درخشان دیگری از استان‌ها نداشته‌ایم.
مهندس پور با پیشنهاد کوچک‌تر کردن کانال جشنواره استانی به فجر اظهار داشت: دراین صورت می‌توانیم چهره‌های جدید و درخشان را کشف کنیم و بنا را براین بگذاریم که جشنواره هدفش کشف چهره‌ها و نبوغ تازه است.
وی در پایان گفت: درهر صورت برای اصلاح فرایندها ممکن است خطاها و سوءرفتارهایی داشته باشیم این امر اجتناب ناپذیر است و من هم نمی‌گویم که مدلمان بی نقص است یا از آغاز بی نقص بوده، اما به مرور مشکلاتش رفع خواهد شد. به اعتقاد من نهادینه شدن مراجعه به رأی عمومی هنرمندان برایمان یک کار پایدار خواهد بود و نتایجش از دلش استخراج می‌شود.

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش همشهری
نگاهی به نمایش «همشهری» به کارگردانی مازیار ملکی
» لطفا منتظر تماس اپراتور بمانید
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۶۱۵۰

ایران تئاتر- مسعود موسوی: نمایش «همشهری» هرچند در لحظاتی زمینه خنده و شادی تماشاگران را موجب می‌شود، اما در پایان چیزی جز واقعیت تلخ و تراژیک جامعه موردنظر نویسنده را در ذهن‌ها متبادر نمی‌کند، جامعه‌ای که خنده را به‌عنوان یکی از نعمت‌های خداوندی از یاد برده است

 سلام، شما با شاد ترین و بامزه ترین فرد روی کره خاکی تماس گرفته اید کسی که میتواند شادی را به شما هدیه داده و لبخند بر روی لبانتان بنشاند. انتخاب برای چگونه خوشحال شدنتان با خود شماست. پس لطفا برای شادشدن بوسیله شنیدن خاطرات با مزه کلید یک، تقلید صدا خوانندگان معروف کلید دو، جوکهای با مزه کلید سه، دابسمش جنجالی کلید چهار و تقلید صدای حیوانات کلید پنج را فشار دهید؛ در غیر اینصورت منتظر تماس اپراتور بمانید.
فرشاد تنها شخصیت حاضر در نمایش "همشهری" است که این روزها در سالن کوچک تالار مولوی در حال اجرا است. او دانشجوی فارغ‌التحصیلی است که برای پیدا کردن شغل، کسب درآمد و تشکیل خانواده و آینده‌ای مشترک با نامزدش کیمیا، به مشکل اقتصادی برخورده و حال در یک اقدام خلاقانه و البته با مشورت با همسر آینده خود تصمیم گرفته تا با انتشار یک آگهی در صفحه نیازمندی‌های روزنامه همشهری برای خنداندن مردم از طریق تماس‌های تلفنی اعلام آمادگی کند، با این شرط که در صورت رضایت از کار او و شاد شدن مشتریان، مبلغ پنج هزار تومان را به‌حساب او با روش کارت به کارت واریز نمایند. او از خوانندگان روزنامه در صفحه نیازمندی‌ها، دعوت به عمل می‌آورد که اگر بنا بر مشکلات بیشمارخود غمگین بوده و مدت‌هاست که نخندیده‌اند با ایجاد یک ارتباط تلفنی به او این فرصت را بدهند که خنده را بر روی لبان آن‌ها بنشاند.

با شروع نمایش، بینندگان متوجه می‌شوند که شاهد فعالیت‌های او در اولین روز کاری‌اش می‌باشند و با تمرین‌های تمرکزی و خلاقانه و همچنین انجام شیرین‌کاری‌های مختلف، خود را برای اولین تماس‌ها از سوی محزونان جامعه و اولین درآمدهای خود آماده می‌کند. شاید موقعیت خلق‌شده در متن نمایش همشهری در نگاه اول سطحی و نه‌چندان جالب به نظر آید، اما با نگاهی عمیق‌تر به این متن، محتوا و اتفاقات طرح‌شده در آن، می‌توان به بن اندیشه‌ای نسبتاً محکم و البته انسانی رسید که مازیار ملکی در نویسنده اثر در متن گنجانده است. این اثر نمایشی گروتسک هرچند در لحظاتی زمینه خنده و شادی تماشاگران را موجب می‌شود، اما در پایان چیزی جز واقعیت تلخ و تراژیک جامعه موردنظر نویسنده را در ذهن‌ها متبادر نمی‌کند، جامعه‌ای که خنده را به‌عنوان یکی از نعمت‌های خداوندی و ملزومات بشری از یاد برده و با افسردگی تمام آینده‌ای مبهم و دردناک را انتظار می‌کشند. وضعیتی که انسان معاصر درگیر آن است و در بسیاری از متون نمایشی مدرن بر این بن اندیشه تأکید شده. مردمان موردنظر مازیار ملکی، حتی به‌صورت نمادین هم قادر نیستند بخندند و لحظات شادی را برای هم فراهم کنند.

در این متن از شخص اصلی نمایش یعنی فرشاد که برای پیدا کردن کار دچار مشکلاتی است تا کیمیا نامزدی که نگران از دست رفتن آرزوهای مشترکش با فرشاد به خاطر پیدا نکردن شغل است و یکایک مخاطبینی که به‌وسیله تلفن با وی تماس حاصل می‌کنند همه و همه کوچک‌ترین انگیز ه ای برای شاد بودن در زندگی خود نمی‌یابند، این واقعیتی است که در طول نمایش مخاطب به‌صورت ناخواسته با آن همراه شده و او را به فکر وامی‌دارد. در این متن مجموعه انسان‌هایی که به‌ظاهر به خاطر شاد شدن به فرشاد زنگ‌زده و از آگهی او استقبال می‌کنند، افرادی متعلق به طیف‌های مختلف جامعه نمادین نمایش هستند. ازجمله این افراد پیرزنی است که از فرشاد می‌خواهد او را از شر زندگی یکنواخت و ناامیدکننده‌اش خلاص کرده و او را به قتل برساند. او تقبل می‌کند مبلغ هنگفتی را به حسابش واریز کند، مشتری بعدی زنی است که همسرش به خاطر از دست دادن پرنده خانگی خود سکوت پیشه کرده و افسردگی گرفته و خواستار عوض کردن روحیه شوهرش است، نفر بعدی مردی است که خود خواهان شغل است و حاضر است به‌عنوان یک همکار در کنار فرشاد در زمینه خنده‌درمانی کار کند، و یا مأمور مالیاتی که هنوز نه به دار است و نه بار و فرشاد هنوز هیچ درآمدی کسب نکرده اما از او به خاطر فرار از پرداخت مالیات شاکی است. بر اساس متن نگارش شده، اشخاص فوق درنهایت مجموعه‌ای از افرادی هستند که فرشاد نه‌تنها نمی‌تواند خنده را بر روی لبان آن‌ها بیاورد، بلکه خود نیز کم‌کم خنده از لبانش می‌رود، با ناامیدی تمام و بدون کسب حتی یک ریال درآمد روز را به پایان برده و بار دیگر به دنیای منزوی و افسرده خود پناه می‌برد.

مازیار ملکی، هنرمند جوانی است که سه یا چهارمین کارگردانی حرفه‌ای خود را تجربه می‌کند و از این منظر، یعنی کسی که آغازگر گام‌های اولیه در دنیای کارگردانی حرفه‌ای تئاتر است. می‌توان گفت مازیار ملکی نسبتاً اثر نمایشی قابل‌تأملی را خلق کرده. پویا بیگی تنها بازیگر این نمایش تا سر حد امکان و بر اساس قابلیت‌های خود تلاش کرده است تا شخصیت موجود در متن و موردنظر کارگردان را با درصد بالایی خلق کند. او بجزلحظات ابتدایی نمایش که اصولاً هنوز جو و فضای مناسب برای اجرا و القای شخصیت خود در اختیار ندارد و سردرگم نشان می‌دهد در بقیه لحظات اجرا موفق بوده و می‌تواند ارتباط خوبی با مخاطبین برقرار کند؛ که این امر تا پایان اجرا ادامه داشته و تماشاگران در ارتباطی مؤثر و مفید با متن و در شرایطی که کاملاً با اهداف محتوایی و شخصیت اصلی نمایش خو گرفته و پیام‌ها را درک کرده‌اند به پایان اجرا می‌رسند. مازیار ملکی به‌عنوان کارگردان حتی در انتخاب بازیگرانی که فقط صدایشان از پشت تلفن شنیده می‌شود هم همه‌چیز را به اماواگر واگذار نکرده و با استفاده از صدای مطلوب و حس منطقی بازیگرانی نام‌آشنا مانند فریده سپاه منصور و وحید نفر این قسمت از بازی‌سازی نمایشی خود را شکل داده است که موفق می‌نمایاند. همچنین هماهنگی بازیگر اصلی نمایش با صداهای ضبط‌شده شخصیت‌های فرعی نیز بسیار عالی بوده و مشخص است که برای زمان‌بندی درست این گفتگوهای دوطرفه وقت زیادی گذاشته‌شده است. و این ارتباط زنده، خلاقانه و جذاب پویا بیگی باشخصیت‌های پشت تلفن اتفاقات نمایشی خوبی را در اجرا رقم میزند. اما شاید به‌عنوان یک کمبود در اجرا باید بر این نکته تأکید کرد که انتهای نمایش و نحوه پایان‌بندی آن، چیزی نیست که تماشاگر انتظار دارد. مخاطب این نمایش بر اساس محتوای جذاب متن، منتظر است تا پایانی جسورانه را در انتها شاهد باشد، پایانی که دقایق زیادی برای رسیدن به آن منتظر مانده و صبر کرده است اما این‌گونه نیست و پایانی خلاقانه برای مخاطبین از سوی کارگردان تدارک دیده نشده است.

کاش می‌شد پایانی جذاب‌تر را برای این اثر نمایشی بوجودآورد. به‌عنوان‌مثال شخصیت اصلی نمایش، علیرغم اینکه در طول اجرا نتوانسته بود فردی را بخنداند و از این طریق به مبلغی دست‌یافته و کاسبی کند اما درمجموع موفق شده بود لحظات خوبی را برای تماشاگران حاضر در سالن فراهم کرده و لبخند را بارها و بارها بر لبان آن‌ها بنشان. د پس به‌عنوان یک پایان گروتسک و تئاتری او می‌توانست با ساخت یک دستگاه کارت‌خوان از تماشاگران بخواهد به خاطر احساس شادی که به آن‌ها براثر دیدن اجرا دست داده، کارت کشیده و به‌صورت نمادین مبلغ پنج هزار تومان را بر اساس شرایطی که در آگهی روزنامه همشهری خود درج کرده بود، به‌حساب او واریز کنند. همچنین استفاده کاربردی بیشتر تنها بازیگر این نمایش از آکسسوار و وسایل موجود درصحنه هم می‌توانست اجرا را از میزانسن های تکراری نجات داده و او را در اجرای یک مونولوگ دشوار، یاری رساند. تلاش مازیار ملکی و پویا بیگی، بازیگر جوان نمایش همشهری در ارائه یک اثر نمایشی در رابطه با وضعیت انسان معاصر را به فال نیک گرفته، امیدواریم آثار پخته‌تر و کامل‌تری از این هنرمندان جوان را در آینده تئاتر شاهد باشیم. انتخاب یک فرد باتجربه به‌عنوان مشاور کارگردان در کنار مازیار ملکی در کارگردانی آثار نمایشی‌اش می‌تواند یک حرکت مفید و مهم تلقی شده و زمینه رشد کیفی آثار آینده او را فراهم کند.

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مدیر کل هنرهای نمایشی در افتتاحیه نشست چشم انداز تئاتر استان ها :
» انجمن هنرهای نمایشی اصلی ترین مجری مدیریت فعالیت­ هنرمندان در استان هاست
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۶۳۰۴

در روزگار فعلی شاید به جرات بتوان ادعا کرد کمتر حوزه فرهنگی هنری در کشور همانند تئاتر به این اندازه دارای تنوع مضمون و شکل است... وتئاتر استان ها اصلی ترین مجری مدیریت فعالیت­ هنرمندان در استان هاست .

به گزارش ایران تئاتر مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی که صبح امروز در افتتاحیه نشست چشم انداز تئاتر استان ها سخن گفضمن خیرمقدم  به مهمانان حاضر در قدیمی­ترین تماشاخانه فعال شهر تهران با طرح چند سئوال به چرایی برگزاری نشست پرداخت و گفت : اساساً چه لزومی به الگوآفرینی، هم­نواختی فرصت­ها و تعالی مدیریت در حوزه تئاتر استانها وجود دارد؟ آیا صِرف چند هماهنگی اداری نیاز به ایجاد زحمت برای هنرمندان و مسئولان از سراسر کشور جهت حضور در یک نشست دارد؟

 وی در ادامه افزود :شاید جمله ­ای که در چند ثانیه دیگر آن را به عرض می­رسانم می­توانست در پایان این سخنان بیاید و به عنوان یک آرزو، یک ادعای مدیریتی یا شیفتگی به حوزه مورد علاقه خودم و شما مطرح شود. اما گفتن این جمله در آغاز سخنانم دلیل برگزاری این نشست و تمایل به فراتر رفتن از هماهنگی­های اداری و اجرایی حوزه تئاتر را نمایان می­سازد.

شفیعی تاکید کرد در روزگار فعلی شاید به جرات بتوان این ادعا را مطرح کرد که کمتر حوزه فرهنگی هنری در کشور همانند تئاتر به این اندازه دارای تنوع مضمون و شکل است و افزود:این آن جمله­ ای است که ما را گرد هم آورده است و نیاز به گفت وگو درباره الگوآفرینی، هم نواختی فرصت­ ها و تعالی مدیریت را ضروری می ­سازد.

محورهای در نظر گرفته شده برای این نشست به همه­ آن چیزی که در حوزه تئاتر می­شناسیم نمی پردازد. آن چه در شرایط فعلی باید برجسته ­سازی شود توجه به ظرفیت بینظیر تئاتر در ارتقای فرهنگ عمومی، جامعه­ پذیری، فرهنگ­ پذیری، رشد اجتماعی کودکان و نوجوانان، اقتصاد فرهنگ و مشخصاً ارتقای شرایط اقتصادی فعالان حوزه تئاتر است.

مدیر کل هنرهای نمایشی با اشاره به این موضوع که امروز همکاران و مدیران ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها در کنار نمایندگان هنرمندان تئاتر در این جمع حضور دارند، نمایندگانی که از طریق انتخاب هنرمندان، نماینده آنها شده­ اند گفت: چگونه می­توان این هم ­افزایی را ارتقاء داد؟ چه ظرفیت­هایی برای این هم­افزایی وجود دارد؟ چه ظرفیت­هایی باید به وجود بیاید؟ درباره چه موانعی باید گفت وگو کرد؟ دلیل برگزاری این نشست گفت وگو درباره این سوالات است. رشد آگاهی­ های عمومی، رشد تحصیلات دانشگاهی، توجه خانواده­ ها به ایجاد شرایط مناسب برای ارتقاء فرهنگی و اجتماعی کودکان و نوجوانان، وجود قوانین بالادستی که نظر به مشارکت بیشتر مردم در حوزه­ های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد و مواردی از این دست بخشی از ظرفیت­های موجود ارتقاء و گسترش تئاتر در جامعه است.

وی در ادامه به ارائه مواردی که غالباً بر اساس نظرات هنرمندان و همکاران احصا شده است پرداخت و گفت :انجمن هنرهای نمایشی ایران به عنوان نهاد منتخب هنرمندان تئاتر استانها اصلی ترین مجری مدیریت فعالیت­ های هنرمندان در استان هاست. لزوم اعتماد به انجمن و حمایت از فعالیت­های آن اولین گام در رشد و توسعه تئاتر استانهاست.

شفیعی افزود :واگذاری مدیریت تالارهای نمایشی در اختیار ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعامل با سایر سازمانهای دارای امکانات سخت­افزاری برای این نوع واگذاری­ها راهی است برای برنامه­ریزی تداوم اجراهای عمومی در استانها. متأسفانه در برخی واگذاری­ها صرفاً نگاه اقتصادی مدنظر قرار گرفته است و مدیریت این اماکن به بخش­های غیرتخصصی سپرده شده است. در نظر نگرفتن ملاحظات این حوزه و توجه نکردن به صلاحیت­های تخصصی تحویل­گیرندگان در آینده به مانعی جدی در گسترش تئاتر تبدیل خواهد شد.

وی در ادامه به اهمیت ساخت مشارکتی تالارهای تخصصی کم ­هزینه پرداخت و افزود : این سالن هااز طریق انعقاد تفاهم­نامه­ های همکاری با استانداری­ ها و شهرداری ­ها با هدف در اختیار گذاردن این اماکن به هنرمندان تجربه­ ای بدیع در چند سال گذشته است. خوش­بختانه خروجی 2 تفاهم­نامه با استانداری کرمان و شهرداری بندرعباس در آستانه بهره­برداری است.

 مدیر کل هنرهای نمایشی تأسیس تماشاخانه­ های خصوصی در شهر تهران و چند مرکز استان، را از آن دست تجربه ­هایی  دانست که خروجی کم نظیری داشته و اهمیت این جریان را چنین برشمرد: هنرمندان دیگر کمتر در نوبت اجرای عمومی آثار خود در تماشاخانه­ های دولتی می­ مانند. امکان تولید تعداد بیشتری نمایش را دارند و دایره مخاطبان گروه­ ها با این استمرار گسترش یافته است. حمایت­ های مادی و معنوی از متقاضیان تأسیس تماشاخانه­ های خصوصی در استانها از الزامات گسترش تئاتر در کشور است.

وی افزود :استفاده از ظرفیت سایر بخش­های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم چون تعامل با کانون های تبلیغاتی که در ساختار استان ها ذیل معاونت­ های فرهنگی تعریف می­شوند و همچنین معاونت مطبوعاتی و اطلاع­ رسانی در کنار هم­ افزایی با نهادهایی که امکانات تبلیغی در اختیار دارند همچون شهرداری­ ها از مهم­ترین گام­ ها در حوزه تبلیغات و اطلاع­ رسانی تئاتر است.هرچند گسترش اجراهای عمومی به گیشه پررونق ­تر می ­انجامد اما حمایت ­های مستقیم مالی از انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان ضرورتی اجتناب ناپذیر است. خوش­بختانه برخی گروه­های نمایشی این امکان را یافته­اند که درآمدزا باشند. اما لزوماً تمام گروه­های نمایشی این امکان را نخواهند داشت و ضروری است حمایت­های مادی از گروه­ها تداوم داشته باشند.

شفیعی افزود :از دیرباز اعتبارات هنری در قالب حمایت از فعالیت­ های هنری در استان ها به واسطه نبود ردیف­ های مشخص در موافقت­ نامه­ های اعتبارات ادارات کل استانها و اطلاق عام برای اعتبارات فرهنگی باعث اختلاف نظر بین هنرمندان رشته ­های مختلف و تشکیلات اداری بوده است. لزوم مشخص شدن این اعتبارات و هزینه کرد آن از طریق انجمن­ های تخصصی از ضروریات نظام یافتن مطلوب فعالیت­ هاست.

وی همچنین افزایش تعامل با وزارت آموزش و پرورش با هدف ترغیب به استفاده از تئاتر را دارای اهمیت ویژه دانست و گفت : تئاتربه عنوان مقوله ­ای آموزشی و البته با چشم انداز تربیت تماشاگران آینده تئاتر حرفه ­ای از نیازهای آینده تئاتر و هنر کشور است. خوش­بختانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبه «سیاست­های هنرهای نمایشی» به خوبی این مسأله را در نظر گرفته است اما متأسفانه در مقام اجرا با کاستی­ های قابل توجهی روبرو هستیم.

شفیعی در پایان اظهارامیدواری کرد توجه به تنوع مخاطبان (جوانان، زنان، خانواده­ها، کودکان و نوجوان) در تولید و عرضه آثار نمایشی به توسعه متوازن تئاتر در میهن عزیزمان بیانجامد و حضور مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نشان­دهنده عزم جدی وزارت­خانه در ارتقا و گسترش تئاتر در جامعه دانست .

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مکعب
نمایش«مکعب» هرروز به جز شنبه‌ها ساعت ۲۰:۱۵ دقیقه به مدت‌زمان ۴۰ دقیقه در خانه نمایش اداره برنامه‌های تئاتر به روی صحنه می‌رود.
» اعضای قدیمی کانون حر برای بزرگداشت استاد خود در «مکعب» جمع شدند
... دیدن متن »

 راسخ‌راد: حاصل عمرم را دیدم  به گزارش روابط عمومی نمایش«مکعب»؛ یکشنبه شب ۲۵ تیر ماه در خانه نمایش اداره تئاتر اعضای قدیمی کانون تئاتر حر، که از همه دوره‌های علی سلیمانی بازیگر و کارگردان نمایش«مکعب» بودند به دعوت این گروه نمایشی گرد هم آمدند تا ضمن تماشای نمایش«مکعب» علی سلیمانی از علی اصغرراسخ راد که در آن سال‌ها در کانون تئاتر حر، مربی آن‌ها بود تجلیل کنند.  براساس این گزارش علی سلیمانی بازیگر وکارگردان نمایش«مکعب» در ابتدای این مراسم گفت:« به بهانه اجرای این نمایش که با همکاری دختر و همسرم شکل گرفت و در نهایت آقای راسخ راد به عنوان مدیر اداره تئاتر ترتیبی دادند تا اجرا شود  دور هم جمع شدیم. بخاطر دارم در آن سال ها در هر مراسمی که شرکت داشتیم و می گفتم؛ ما بچه‌های کانون تصور جمع از کانون، کانون اصلاح و تربیت بود و ما باید توضیح می‌دادیم منظورمان کانون تئاتر حر است.» او ادامه داد:« در حال به وجود آوردن فضایی هستیم تا در مکانی که آقای راسخ مدیریت آن را برعهده دارند کار ارائه کنیم از دیگر بچه‌های کانون حر نیز می‌خواهم تا در این فضا کار کنند زیرا آقای راسخ با شناختی که از استاندارد و کیفیت ما دارد حتما از اجرای ما بچه‌های کانون حمایت می‌کنند.» سلیمانی در ادامه این مراسم از قاضی نظام یکی از مدیران کانون حر دعوت کرد و اظهار کرد:« همه می دانیم چقدر به لحاظ هنری ایشان پای ما ایستاد و کانون را مدیریت کرد. همه ما بچه و شیطان بودیم و او بستری به لحاظ موسیقی و ورزشی و تئاتری را مدیریت کرد و استعداد های آفرید که نتیجه اش این شد که الان دور هم جمع شدیم.» این کارگردان ادامه داد:« در آن فضای شخصی  ما را پرورش و تربیت کرد و آن فرد علی اصغر راسخ راد است.» در ادامه  این مراسم قاضی نظام هدیه‌ای را به نمایندگی از اعضای کانون حر به علی اصغر راسخ راد تقدیم کرد و چراغ گرد سوز این نمایش را روشن کردند.  در این مراسم که گروهی از بازیگران و عوامل نمایش«تابستانه» که بیست و سه سال پیش رساخ راد ان را کارگردانی کرده بود و با استقبال کم نظیری از جانب مخاطبان روبرو شده بود از او خواستند تا بار دیگر این نمایش را اجرا کند. راسخ راد گفت:« احساس می کنم امروز در زندگیم روز مهمی است و خوشحالم از دیدن کسانی که باهاشان کار کردم و حاصل عمرم جلوی چشمم هستند. پس از تحصیل در کلاس استاد سمندریان به کانون برای آموزش می‌امدم بخاطر دارم بچه‌های کانون کیف من را می گشتند و کتاب‌هایم را گاهی حتی پیش از آنکه من بخوانمشان می‌خواندند. اکنون من در دانشگاه تدریس دارم و متاسفانه دانشجوی ترم هشت بازیگری هنوز هملت نخوانده است.» او ادامه داد:« تمرینات چند ساعته عجیبی با این بچه‌ها در روی صحنه داشتم و همه آن ها آن قدر زحمت کشیدن تا امروز به این جایگاه رسیدند.» در ادامه مراسم هادی کاظمی از اعضای کانون حر به صورت تلفنی با دوستان حاضرش در مراسم صحبت کرد و ضمن خوشآمد گویی و ابراز دلتنگی گفت:« متاسفانه به دلیل فیلمبرداری در پروژه ای در شمال کشور هستم و ناراحتم که امروز در جمع دوستانم نیستم.» محمد رضا علیمردانی نیز در ادامه این مراسم گفت:« بعد از مدت ها که در کلاس آقای راسخ راد  اتود می زدم و همیشه از دستم ناراضی بودند یک هفته اتودی زدم که در دست شوی اتفاق می افتاد و خوب شد و راسخ راد از آن تعریف کرد و این خط را تا سه هفته اتود زدم .» در ادامه این مراسم هر کدام از اعضای کانون تئاتر حر به بیان خاطره‌ای از دوران آموزش خود پرداختند و در ادامه با روشن شدن چراغ نمایش« مکعب» به تماشای این اثر پرداختند.  در این مراسم هنرمندانی چون؛ محسن جسور،مهرداد نظام آبادی،محمدرضا علیمردانی، مجید اسماعیلی، سعید بحرالعلومی،امیر عبدی، عارف برهمن،عرفان نیکرو، علیرضا طهماسبی، امیر سلیم خانی، یوسف طاهریان،مجید ستایش،مسعود منصوری،شاهد پرستار،آرش بزرگزاده،علی سرور،ابوذر چهل امیرانی، اکبر قهرمانی،علی یداللهی، جمشید عسگری و غیره حضور داشتند.  لازم به ذکر است؛ نمایش«مکعب» اجرای خود را از هشتم تیرماه هم‌زمان با نمایش«همسر چینی»مرجان قمری در خانه نمایش اداره برنامه‌های تئاتر آغاز کرده و تا ۲۸ تیرماه در این سالن به روی صحنه می‌رود.

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اجراخوانی پینوکیو می‌خواهد بمیرد
» اجراخوانی نمایشنامه «پینوکیو می‌خواهد بمیرد ۳۱ تیرماه در تماشاخانه باران
... دیدن متن »

؛  » به کارگردانی «احمدرضا حجارزاده»  نمایشنامه «پینوکیو می‌خواهد بمیرد» به نویسندگی داریوش رعیت و کارگردانی احمدرضا حجارزاده، شنبه ۳۱ تیرماه ساعت ۱۹ در تماشاخانه باران اجراخوانی می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی گروه، اجراخوانی نمایشنامه «پینوکیو می‌خواهد بمیرد» به نویسندگی داریوش رعیت و کارگردانی احمدرضا حجارزاده، روز شنبه۳۱  تیرماه ساعت۱۹  در تماشاخانه باران روی صحنه خواهد رفت. این اجراخوانی، دومین تجربه اجراخوانی حجارزاده پس از نمایشنامه «کبوتری ناگهان» نوشته محمد چرم‌شیر است که در سال‌های۹۳ و ۹۴ اجرا و با استقبال تماشاگران روبه‌رو شده بود. در خلاصه داستان این نمایشنامه آمده: پینوکیو خواب‌های پریشانی می‌بیند و آنها را برای پدر ژپتو بازگو می‌کند. او مدت‌ها پس از تبدیل‌شدن به آدم واقعی، از این اتفاق پشیمان شده و تصمیم می‌گیرد خود را در دریا غرق بکند. حجارزاده در یادداشت کوتاهی درباره اجراخوانی خود آورده: آدم‌بودن این روزها دشوارترین کار دنیاست. جای تاسف است که هر روز بر شمارِ کرگدن‌های روی زمین افزوده می‌شود و حتا قهرمانان و افسانه‌های کودکی‌مان،که دورزمانی الگوی آدم‌شدن‌مان بودند، امروز از این‌همه جنایت و ریاکاری و خشم و خشونت به چنان نفرتی رسیده‌اند که عطای آدم‌بودن را به لقای آن بخشیده‌اند و زیستن در کالبد عروسکِ چوبی را خوش‌تر می‌بینند، حتا اگر برای بازگشت به گذشته، مجبور باشند از مسیر مرگ بگذرند، و همه‌ی حرفِ نمایش‌نامه‌ی «پینوکیو می‌خواهد بمیرد» همین است؛«از آدم‌ بودن پشیمان شدم». در این نمایش، پونه عبدالکریم‌زاده، علی نجفی، حسین کریمی‌راد، طاها محمدی، بارمان اهورا، مهدی ایمانلو و آرش صادقیان حقیقی بازی و خوانش نقش‌ها را بر عهده دارند.گیسو قارنی نیز در کنار نقش‌آفرینان، توضیح صحنه‌ها را می‌خواند. دیگر عوامل اجراخوانی «پینوکیو...» عبارتند از: پرستو کیانی (گزینش افکت)، نسا بیگی (اجرای پوستر و بروشور)، آذین دشتی و ملیکا گل‌محمدی (دستیاران کارگردان)، ساناز دریایی (عکاس)، ندا ایزدی (روابط‌عمومی و تبلیغات).

۴ روز پیش، دوشنبه
سلام
وقت به خیر
همیاری عزیز، مبلغ بلیط به اشتباه برحسب ریال ثبت شده است.
ممنون
۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شیرین بینا، داور جشنواره منطقه ای سوره:
» برگزاری جشنواره تئاتر سوره و به ویژه بخش منطقه‌ای آن در استان‌های مختلف کشور، اقدامی مثبت و درست در راستای رشد تئاتر کشور است.
... دیدن متن »

هدف اصلی جشنواره و حوزه هنری از برگزاری آن ایجاد تعامل میان هنرمندان تئاتر استان‌ها در سراسر کشور است. 
وی تصریح کرد: همه این فعالیت‌ها جهت رقابت سالم و انتخاب‌ بهترین‌ها برای حضور در مرحله نهایی بیست و پنجمین جشنواره تئاتر سوره است. در واقع در برگزاری جشنواره تئاتر سوره استعدادهای تئاتر استان‌های کشور کشف و به دنیای تئاتر حرفه‌ای کشور معرفی خواهند شد. استعدادهایی که در همه موارد اعم از کارگردانی، بازیگری، نویسندگی، موسیقی و بسیاری از عناصر سازنده یک تئاتر فرصتی برای نشان دادن خود خواهند یافت.
بینا با اشاره به فرایند برگزاری جشنواره تئاتر سوره اظهار داشت: در روند چنین جشنواره‌ای هنرمندان خلاق، با استعداد و توانمند شناسایی و برای پویایی و رشد هرچه بیشتر تئاتر کشور به کار گرفته می‌شوند. این رویداد در عرصه هنر کشور، موهبتی است که به سبب فعالیت خوب مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری صورت گرفته و امیدوارم نگاه حمایتی آن نسبت به هنرمندان خلاق و آینده ساز شهرستانی هرچه بیشتر شود، چراکه استان ها همواره از آنچه که در تهران به عنوان امکانات و حمایت نام می‌بریم بی‌بهره هستند.
لازم به ذکر است استان اصفهان به عنوان نماینده منطقه ۳ از شنبه 24 تیرماه میزبان تئاترهای از  8 استان کشور (اصفهان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، قم، هرمزگان، مازندران و یزد) برای برگزاری جشنواره منطقه سه تئاتر سوره شده است و آثار حاضر در این جشنواره در دو سالن کوچک و بزرگ تالار هنر اصفهان تا 26 تیرماه روی صحنه می‌روند.
 اختتامیه این دوره از جشنواره تئاتر سوره منطقه ۳ در ساعت 20:30 دوشنبه 26 تیرماه در تالار هنر اصفهان برگزار می‌شود و آثار برتر راه یافته به بیست و پنجمین جشنواره سراسری سوره معرفی می‌شوند

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مفیستو
استقبال خوب هنرمندان از اجرای ویژه «مفیستو»
» اجرای فوق العاده «مفیستو» روز شنبه ۲۴ تیر، با حضور بسیاری از هنرمندان تئاتر و موسیقی و سینما برگزار شد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه، اجرای فوق العاده نمایش «مفیستو» نوشته آرین منوشکین با کارگردانی مسعود دلخواه، روز شنبه ۲۴ تیر، با حضور بسیاری از هنرمندان تئاتر و موسیقی و سینما همچون، ایرج راد، هادی مرزبان، فرهاد توحیدی، محمد رضا خاکی، رحیم نوروزی، سیمین لشگری، مسعود مهرابی، شیرین یزدانبخش، خسرو احمدی، محمد آقا زاده، منوچهر اکبرلو، محمد علی سجادی، شهرام کرمی، علیرضا شفقی نژاد، حسن ملکی، علی بی غم، کورش سلیمانی، فرزانه نشاط خواه، محسن خیمه دوز، بهزاد صدیقی، علی احمدی و ... برگزار شد.
اغلب این هنرمندان در مصاحبه های کوتاه خود اجرای "مفیستو" را تحسین برانگیز و با شکوه خوانده و به ابراز نظر در مورد این اتفاق نادر هنری پرداختند که دیدگاههای آنان بزودی در خبرگزاری ها و سایت های مجازی منتشر خواهد شد.
«مفیستو» که از اجراهای آغازین تا کنون با استقبال بسیار خوبی از طرف هنرمندان، مخاطبان و منتقدان روبرو شده، هر شب ساعت ۱۹ ، به مدت ۲۰۰ دقیقه، در سالن اصلی تالار مولوی، میزبان مخاطبان می باشد.
گفتنی است این نمایش پیش از این نیز میزبان هنرمندان مطرح عرصه تئاتر، سینما، تلویزیون و موسیقی همچون؛ سیروس الوند، سیاوش طهمورث، رضا سرور، لوریس چکناواریان، بهزاد عبدی، سهیلا نجم، تاجبخش فنائیان، حسین مسافرآستانه، عبدالرضا اکبری، ناصر آقایی، صمد چینی فروشان، هما جدیکار، محمدرضا خاکی، اکبر عالمیٰ، صادق صفایی، سعید ساحلی، مهرداد ابروان، محمد ساربان، امیرکاووس بالازاده، شیرین یزدانبخش، مهدی ارجمند، ابراهیم شیبانی، سید محمدعلی ابطحی، یارتا یاران، ایمان افشاریان، امیر حسین حریری، مریم مقیمی، آرزو اسحاقیان، میثم تحریری، سوگل قلاتیان، حبیب مجیدی، حمیدرضا قربانی، سپیده خداوردی، مجید اکبری بوده است.
در نمایش "مفیستو" که از آن می توان به عنوان عظیم ترین پروژه تئاتری سال ۹۶ نام برد، بازیگرانی همچون: مرتضی اسماعیل‌کاشی، محمدرضا علی‌اکبری، پریسا رضایی، ژیلا آل رشاد، امیرحسین سرداریان، هادی آقابزرگی، پوریا سلطان زاده، اشکان هورسان، عبدالرضا نصاری، راحیل روحانی زاده، افسون دلخواه، فرزانه زینتی، محمد مهدی شاهی، فطیما یثربی، معصومه بیگی، محبوبه تفضلی، محمد صادقی، مصطفی مقیمی، ایران مسعودی، رضا موسوی، مرتضی کوهی، سمانه آقازمانی، فرزین حاجیلو، محمد علی شهیدی، منا رستگار، امیرحسین قنبری، مهرنوش حاجی‌خانی، احسان کاکاوند، فرهاد حاجیلو، حسین یوسفی، میلاد افواج ایفای نقش می کنند.
در گروه موسیقی نمایش نیز می توان به آهنگسازان و طراحان صدا و افکت: آرمان پارسیان و محمد اسلامی، مشاور گروه موسیقی: احسان آنالویی، تنظیم کننده: آرمان پارسیان، دستیار ‌آهنگساز: ‌حسام‌الدین‌ امامی، همسرایان و سولیست ها: آزاده اسدی، آرش حق‌گو، رضا کریمی، محمدرضا قهاری، آناهیتا خسروی، فرناز سمیعی، علی وطن‌خواه، نوشین آجوند، سپهر جاویدیان، نارگل محمدنیا، سوده فارانی، ایران مسعودی، حمیدرضا جهانگیری، بیتا نجاتی، بنفشه انصاری، هانیه نصیری و لیلا حسنی، نوازندگان: امید‌ کاظمی‌ (پیانو)، محمد‌ اسلامی (ویولن، پرکاشن‌ و ‌اجرای‌ افکت)، حسام‌الدین ‌امامی (ویولن)، هادی سید‌هاشم (فلوت)، آرمان‌ پارسیان (گیتار‌ کلاسیک)، هوتن‌ میثاقی (گیتار‌ باس) و کوروش‌ متقی پور (درامز) اشاره کرد.
از دیگر عواملی که کارگردان را در این نمایش یاری می کنند می توان از:  دستیاران هنری کارگردان: محمدمهدی شاهی و مصطفی مقیمی، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: عرفان شیرنگی، دستیار دوم کارگردان: مجید گنجی، طراح صحنه: شیما میرحمیدی،  طراح گریم: ماریا حاجیها، طراحان حرکت: سوزان صفانیا و مسعود دلخواه، طراحان نور: پدرام رضوانی و محمدمهدی شاهی، طراح لباس و آکساسوار: استودیو زیر زمین (مهرو صیاد، غزل عباسی، متین کی منش و آلاله امیری)، سرپرست و مشاور: شیما میرحمیدی، مدیر صحنه: وحیده نویدی، منشیان صحنه: زهره رمضانی و الهام احمدپور، اجرای گریم: سپهر گودرزی، مریم سالاروند، امیر عباس حاتمی، علی اعرابی، ساخت ماسک: بهمن صنیعی، طراحان گرافیک: جواد علی‌خوئیان، فطیما یثربی و رباب معزز، دستیاران طراح صحنه: آلاله امیرى، غزل عباسى، مهرو صیاد و متین کی منش، دستیاران مدیر صحنه: هستی مدیریان، غزاله رفیعی، محمدرضا میرضاخانی، محسن هاشمی، فرشاد سرلک، طهماسب مهدوی، محمدرضا حسینی‌کرم و رضا مرادی، عکاسان پروژه: دانیال اسماعیلیان و میلاد عسگری، تصویربردار پشت‌صحنه، سازنده تیزر و مشاور پروژه در امور فضای مجازی: دانیال اسماعیلیان، مدیر روابط عمومی و مشاور امور رسانه ای: امیر پارسائیان مهر و تبلیغات مجازی: گروه جارچی و گروه تئاتر مارکت  و همکاران روابط عمومی: ندا ایزدی و سارا بابایی، شکوه مقیمی، مدیر تولید: حسن قدیمی، دستیاران تولید: بلال مهرابی و سید ابراهیم موسوی نام برد.

۴ روز پیش، دوشنبه
بیتا نجاتی و Maziar_e این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشی در دنیای فانتزی
» «نارنینا» به پردیس تئاتر تهران می آید
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، نمایش «نارنینا» به نویسندگی و کارگردانی «غزال حسینی»  تیرماه در تماشاخانه استاد مشایخی پردیس تئاتر تهران و در ساعت ۲۰ به روی صحنه می رود.
در این نمایش بازیگرانی چون گیلا ابراهیمی، محمد بهتری، بهنام پورتقوا، سید قاسم تفاخ، پوریا توکل خواه، ماهک ثابت قدم، غزال حسینی، هانیه ربیع، پریسا سلمانی، علیرضا غفاری، محمد قائم مقامی، سینا نوابی، محمدرضا یعقوب کاظمی ایفای نقش می کنند.
در خلاصه داستان این نمایش که در فضایی تخیلی شکل گرفته آمده است: چهار کودک از دنیای ما به صورت جادویی به نارنینا منتقل می شوند. جایی که از آن ها خواسته می شود تا به حامی کمک کنند تا از پس بحران در دنیای نارنیا برآید.
در خلاصه داستان این نمایش که در فضایی تخیلی شکل گرفته آمده است: چهار کودک از دنیای ما به صورت جادویی به نارنینا منتقل می شوند. جایی که از آن ها خواسته می شود تا به حامی کمک کنند تا از پس بحران در دنیای نارنیا برآید.
عوامل این نمایش عباتند از: تهیه کننده: فرید رضاپور، دستیار کارگردان: نیما صدقی، طراح گریم: پریسا ابراهیمی، طراح صحنه: پوریا توکل خواه، طراح لباس: مروارید غفاری، طراح لباس عروسکی: آزاده محمدی، نور: کیارش ادیب زاده.

۴ روز پیش، دوشنبه
Maziar_e و محمدرضا ملایری خواه این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش اگه بمیری
از اول مرداد ماه در تماشاخانه ایرانشهر
» نمایش «آگه بمیری...» به کارگردانی سمانه زندی نژاد با بازی رضا بهبودی، الهام کردا، ستاره پسیانی و کاظم سیاحی به صحنه می‌رود.
... دیدن متن »

نمایش «آگه بمیری...» نوشته فلوریان زلر با کارگردانی سمانه زندی‌نژاد و به تهیه‌کنندگی مهرداد بهاءالدینی از اول مرداد ساعت ٢١ در سالن دکتر ناظرزاده‌کرمانی مجموعه ایرانشهر اجرای عمومی خود را آغاز می‌کند.
از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به روح اله زندی مجری طرح، شیما میرحمیدی طراح صحنه و لباس، آنکیدو دارش طراح صدا، فراز اسکندری طراح ویدئو، رضا خضرایی طراح نور، صادق زرجویان طراح پوستر، مهرداد متجلی ساخت تیزر و مهدی آشنا عکاس اشاره کرد.
همچنین نوشین طهماسبی به دستیار کارگردان و مدیر برنامه ریزی گروه آگه بمیری را همراهی می‌کند.

۵ روز پیش، یکشنبه
محمدرضا دانش این را خواند
امیرمسعود فدائی و Prudence این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مفیستو
آنچه را تئاتر قرار است به تماشاگرش بدهد، همه را یکجا به من هدیه کردید
» نقد نمایش «مفیستو» از زبان گیلدا حمیدی
... دیدن متن »

سلام اى عزیز، اى گرامى، هنرمند فهیم ، با درایت و اندیشمند ؛
امشب مفیستوى شما را دیدم . سپاسگزارم که آنچه را تئاتر قرار است به تماشاگرش بدهد، همه را یکجا به من هدیه کردید. غافلگیر شدم!
در تئاتر ما چیزهاى مهمى گم شده اند. اصالت یکى از انهاست و در اجراى امشب اصالت موج مى زد. تئاتر ما دیگر کمتر جادویمان مى کند و کمتر تخیل ما را به جایى کمى آنسوتر از صحنه ى اجرا
 مى برد. اجراى امشب ،مرا به همه ى مکان ها و زمان هاى یادشده و یادنشده در مفیستو برد . به تمام سالن هاى تئاتر جهان، به خیابان ها و ایستگاه هاى قطار ، به رستوران ها و کافه ها در جنگ هاى جهانى، به آشویتس ، به برلین سال هاى سخنرانى هاى رایش به همراه خانم لنى ریفنشتال و رفاقت و حمایت مارلن دیتریش.
 به تئاتر دهه ى سى و چهل و پنجاه خودمان. در همین مولوى عزیز و سالن هاى دیگر.
اندیشه ى ژرف و جهان بینى گسترده که  در تئاتر امروز  ما کمرنگ است ، در اجراى امشب سهمگین و سترگ ایستاده بودو  مرا  به تفکر و پرسش و مرور همه چیز، همه چیز و همه چیز وادار کرد. بازیگران شما تک تک، در پیکره ى اجرا بهترین ِ خود بودند. بازیگران شما بدون خودنمایى و ترفند ، با صداقت تمام و بسیار حقیقى ، مسلط و در عین حال راحت و روان، خود را به رخ کشیدند. از جانب من به آنها بگویید که اگر هر شب چهار نفر مانند من از حضورشان بر صحنه تا این حد لذت ببرد بازى را برده اند و خستگى شان ارزیده است.
امشب در لحظه اى میان اجرا،دلم  میخواست شما  آنجا بودید و من برمى خاستم و مى پرسیدم آیا مفید بودیم؟ مفید هستیم؟ مفید خواهیم بود؟ اصلاً کسى دیگر به ما و  به تمامى این عناصر اساسى انسانیت ،شرافت ، مسئولیت و هنر احتیاجى دارد؟ آیا براى خودِ جامعه ى تئاترمان کمى از آنچه در اجراى بینظیر شما جارى است ، مهم است؟ و جلوى اشکهایم را گرفتم...بعد از نزدیک به چهار ساعت نمیخواستم اجرا تمام شود. کاش چهار ساعت دیگر همراه این انسان هاى دوست داشتنى زندگى مى کردیم...چه انتخاب درخشانى! و چه خلق درخشانى بر چنین متنى!
دست مریزادمى گویم به شما و تمام عوامل مفیستو. چه خوشبختم که شما را داریم جناب مسعود دلخواه نازنین. سال ها بدرخشید در جایگاه کارگردان و بازیگر و مرا امیدوار کنید به جان گرفتن دوباره تئاتر محتضر سرزمینم. از شما صمیمانه سپاسگزارم . امیدوارم  هنوز از اندک اساتید دیگرى هم که داراى دیدگاه، جهان بینى ، اندیشه و خلاقیت هستند ، آثار درخشان ببینیم.
مفیستوى شما را به هر که ببینم پیشنهاد خواهم کرد، نه براى شما، براى خودش.
چشم به راه کارهاى بعدى شما هستم.
گیلدا حمیدى

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش گوهر
» نمایش «گوهر» نوشته‌ی سیروس همتی و با کارگردانی سعید نجفیان در تماشاخانه مهر حوزه هنری به صحنه رفت.
... دیدن متن »

این نمایش، قصه‌ی کارگری به نام "جمعه" است که در پروژه‌ی ساخت مسجدی مشغول به کار است و عاشق بانو "گوهر" مهندس معمار این مسجد می‌شود.  خاطرنشان می‌شود بازیگرانی چون شیوا خسرومهر، علی یعقوب‌زاده، بهار کریم زاده، محمدهادی عطایی، حمیدرضا کشوردوست، مسعود انعامی و سالار نجفیان در نمایش «گوهر» به ایفای نقش می‌پردازند.  دیگر عوامل نمایش «گوهر» عبارتند از:  مدیر تولید: حسین دیردار، طراح صحنه و لباس: سعید نجفیان،  دستیارکارگردان: آرزو عصاری و سالار نجفیان،  منشی صحنه: الهه نعمتی،  روابط عمومی: مسعود همتیان، انتخاب موسیقی: سالار نجفیان، کارشناس زبان افغان: زهرا عظیمی. یادآور می‌شود نمایش «گوهر» به کارگردانی سعید نجفیان تا پایان تیرماه در تماشاخانه مهر حوزه هنری به روی صحنه می‌رود. تماشاخانه مهر در خیابان حافظ، نبش خیابان سمیه واقع است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید