تیوال تئاتر
S3 : 18:03:08
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خبر
درباره نمایش سیزده i
اولین عکس رسمی از نمایش
» اولین عکس رسمی از نمایش "سیزده" رونمایی شد
... دیدن متن »

در دومین هفته از اجرای نمایش "سیزده" از اولین عکس رسمی از این نمایش رونمایی شد.

نمایش "سیزده / ۱۳" تولید تازه تئاتر مستقل تهران به نویسندگی، طراحی و کارگردانی مهدی کوشکی همه روزه در تئاتر مستقل تهران بروی صحنه می‌رود.

بازیگران: (به ترتیب الفبا) مهدی آذربخش، پانته آ احمدخان، برنا اعتمادی، سعید اویسی، محمد کاظم بابایی، نرگس باقری، مونا تدین پور، ارشیا تهرانی، سارا خانکی، عباس خداقلی زاده، پانیذ خلیل زاده، کیارش رادمهر، ملینا رحمانی، الی رزم آرا، احسان رضوانی، یگانه رفتاری، شهروز زعفر، سحر سالک، اشکان شریعت، بهناز شمشیری، الی شوشتری، آرمینا ضیاءنور، سید مهدی طبایی، سارو عباسی، سحر عبدلملکی، هلیا عظیمی، امین قاسم لو، سیاوش گلزاری، حسین مطیع امیری، محمد حسین موسوی، علی میرابی، مهرداد میرزایی، پریسا نقدی زاده، محمد همتی، سپیده یحیوی، مهدی یگانه

خرید بلیت روزهای جدید با تخفیف وفاداری و گروهی هم اکنون در سایت تیوال آغاز شده است.
دیدن این نمایش برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.
گفتنی است، کودکان، نوجوانان، بیماران قلبی و تنفسی، اسکیزوفرنی ها از دیدن این نمایش جدا پرهیز کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش دولوروسا i
با بازی امیرشاه علی، رها مقدم، سالار رضائی، الهه پور احسان، نیلوفر راد، رضا اسماعیلی، مصطفی برات پور، بهروز صیامی، حسین هورام، مونا نظری، نیما منصوری و صبآ ایزدپناه تا ۱۶ آذرماه تئاتر باران
» ویدیویی از نمایش دولوروسا
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش آشغال مانده‌ها i
گفتگوی تیوال با نجلا نظریان | عکس
» گفتگوی تیوال با نجلا نظریان

گفتگوی تیوال با نجلا نظریان / نویسنده و کارگردان.

گفتگو کننده: پرند محمدی

۳ ساعت پیش
مهدی حسین مردی، سعید، مجتبی مهدی زاده و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش سیزیف i
۴ ساعت پیش
۱۷ نفر این را دوست دارند
خدا رحمت کنه او و بلانژ رو به همه تسلیت میگم دیشب متوجه شدم که آقای گرجی او وخانم ملایی بلانژ رو به قتل رسوندن
جناب جاویدی نازنین دست مریزاد عالیست عالیست
۴ ساعت پیش
اقای لهاک اصلا معلوم نیست که موفق بودند یا نه؟
۲ ساعت پیش
خانم خدا کنه فرار کرده باشن و هنوز زنده باشن
فردا ختم براشون گرفته شده
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش رویای ناتمام i
۴ ساعت پیش
حدیث امین، حسین کوهی، محمد لهاک و امیرمسعود فدائی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ ساعت پیش
حدیث امین، حسین کوهی، محمد لهاک، امیرمسعود فدائی و پریچهر ژیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گفتگوی تیوال با صالح علوی زاده  | عکس
» گفتگوی تیوال با صالح علوی زاده

گفتگوی تیوال با صالح علوی زاده / کارگردان.

گفتگو کننده: پرند محمدی

۴ ساعت پیش
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تقدیر از زحمات مستمر دو هنرمند عرصه تئاتر کودک | عکس
با بزرگداشت مریم سعادت و بهرام دوست قرین در جشنواره بیست و پنجم؛
» تقدیر از زحمات مستمر دو هنرمند عرصه تئاتر کودک
... دیدن متن »

مراسم بزرگداشت مریم سعادت و بهرام دوست قرین تاثیرگذار عرصه تئاتر کودک و نوجوان در بیست و پنج سالگی تئاتر کودک و نوجوان برگزار می شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، این دوره از جشنواره با برگزاری دو بزرگداشت برای مریم سعادت؛ هنرمند نام آشنای عرصه تئاتر و سینمای کودک و نوجوان و بهرام دوست قرین؛ هنرمند فعال این عرصه خاتمه می یابد.

مریم سعادت بازیگر مطرح عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای دراماتیک لیسانس تئاتر عروسکی دریافت کرده است. و از سال ۱۳۴۶ تا کنون در زمینه بازیگری و عروسک گردانی فعالیت می کند.
البته فارغ از فعالیت های تئاتر در آثاری تصویری همچون «عملیات مهد کودک»، «تارزن و تارزان، «آب‌پریا»، «کتابفروشی هدهد»، «مدرسه مادربزرگ‌ها»، «قصه‌های تابه‌تا»، «ماجرای تقی جان»، «بازگشایی مدارس»، «بچه‌های عروسکی»، «خونه مادربزرگه» و ... اشاره کرد.
از فعالیت های تئاتر مریم سعادت می توان به بازی در نمایش هایی همچون «تقدیر بازان» به کارگردانی سیما تیرانداز، «خاطرات و کابوس‌های یک جامه‌دار از زندگی و قتل میرزا تقی خان فراهانی» به کارگردانی علی رفیعی، کارگردانی و نویسندگی نمایش عروسکی «کنسرت حشرات» و ... اشاره کرد.
جدیدترین فعالیت این هنرمند نام آشنا در عرصه تئاتر، صدا پیشگی در نمایش عروسکی «پسر جنگل» به کارگردانی رامین کهن بود که شهریورماه امسال در قالب هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت.

دیگر بزرگداشتی که در این دوره از جشنواره برگزار می شود به بهرام دوست قرین، هنرمند جوان تئاتر همدان اختصاص دارد. او فعالیت جدی هنری خود را سال ۱۳۶۵، با ورود به انجمن سینمای جوان و ساخت چند فیلم کوتاه آغاز کرد و سپس سال ۱۳۶۷ دوره کلاس نمایش عروسکی را گذراند و به گروه «جی جی وی جی» و بازی در چندین سریال عروسکی و چندین نمایش عروسکی این راه را ادامه داد تا در نهایت گروه نمایشی «سارا» را بنیان گذارد.

نخستین نمایشی که بهرام دوست قرین در مقام کارگردان روی صحنه برد، «دیوسیاه» نوشته عباس دوست قرین بود که در سال ۱۳۶۹ در تالار فجر همدان اجرا شد.
او در این سال ها نمایش هایی همچون «افسانه کلاغ»، «حسن کچل»، «فصل شقایق ها»، «لک لک پا شکسته»، «روباه دم بریده»، «پاییزتر از برگ های فصل» نوشته اصغر فکوری، «الف ب پ تنبل»، «مرد فرنگی سیاه زنگی»، «روز قشنگ سارا»، «رنگ رنگ نقاشی»، «درسی برای مینا»، «خورشید زیبا»، «خاله سوسکه»، « هاجر (س)» و ... اشاره کرد.
او علاوه بر دریافت لوح سپاس یونیسف در سال ۱۳۷۸، تا کنون در دوره های مختلف جشنواره تئاتر کودک و نوجوان شرکت و جوایز متعددی را دریافت کرده است.

مراسم بزرگداشت این دو هنرمند در آیین اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان برگزار می شود.

امیرمسعود فدائی و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش زمستان i
گفتگوی تیوال با محمد نژاد | عکس
» گفتگوی تیوال با محمد نژاد

گفتگوی تیوال با محمد نژاد / کارگردان.

گفتگو کننده: پرند محمدی

۵ ساعت پیش
محمد لهاک و مهدی حسین مردی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 چهار عنوان کتاب در انتشارات نمایش به چاپ رسید | عکس
به مناسبت برگزاری بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان؛
» چهار عنوان کتاب در انتشارات نمایش به چاپ رسید
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، به مناسبت برگزاری بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان چهار عنوان کتاب جدید با نام های «دفتر طلایی ۱»، «راز دژ کلات، شاهزاده اژدها»، «لوبیای سحرآمیز، برزوی بی باک» و جلد سوم «اوراند هریس- زندگی، اندیشه و آثار» توسط انتشارات نمایش چاپ شده است.

کتاب «دفتر طلایی ۱» نمایشنامه‌هایی مختص کودکان است. نمایشنامه‌های این کتاب را مریم منصوری، اسداله اسدی، امید نیاز و شادی غفوریان نوشته‌اند.
اما «راز دژ کلات، شاهزاده اژدها» یک کتاب نمایشنامه دیگر است که توسط آتُسا شاملو برای مخاطبان کودک نگارش شده است.
کتاب دیگری که در این دوره چاپ شده است، «لوبیای سحرآمیز، برزوی بی باک» نام دارد که از دو نمایشنامه «لوبیای سحرآمیز» و برزوی بی باک» تشکیل شده است و هر دو نمایشنامه را فاطمه ابطحی نگاشته است.
طراح جلد «دفتر طلایی ۱»، «راز دژ شکلات» و «لوبیای سحرآمیز، برزوی بی باک» بهرام شادان فر است.

اما در این دوره علاوه بر نمایشنامه، یک کتاب پژوهشی هم با نام «اوراند هریس- زندگی، اندیشه و آثار» نوشته لاول سوارتزل با ترجمه حسین فدایی حسین منتشر شده است. البته این عنوان برای اهالی تئاتر و مخاطبان این هنر آشنا است چراکه در دوره های گذشته دو جلد از این کتاب چاپ شده بود و امسال، سومین جلد از این مجموعه چاپ شده است. البته در این کتاب هم چهار نمایش مختص کودک و نوجوان هم چاپ شده است. نمایشنامه های جادوی میمون، من و پیتر خرگوشه، شاهزاده و گدا و ... نوشته اوراند هریس هم در قالب این کتاب در اختیار علاقه‌مندان تئاتر کودک و نوجوان قرار گرفته است.

محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش همین حوالی i
گفتگوی تیوال با رضا بهرامی | عکس
» گفتگوی تیوال با رضا بهرامی

گفتگوی تیوال با رضا بهرامی / کارگردان.

گفتگو کننده: نازنین موسوی

۶ ساعت پیش
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روز پرشور همدان با شادپیمایی جشنواره کودک | عکس
گزارش افتتاحیه بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان؛
» روز پرشور همدان با شادپیمایی جشنواره کودک
... دیدن متن »

بیست و هشتم آبان ماه، شهر همدان با برگزاری اجراهای متنوع تئاتر ، شادپیمایی نمایشگران و گروه های مختلف تئاتر کودک و نوجوان و عروسک های نمایشی ، اجرای نمایش بر تریلی سیار کانون پرورش فکری، رونمایی از یادمان جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و سرانجام برگزاری مراسم رسمی افتتاحیه روزی پرشور از جشن و شادی را در خاطر ثبت کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، صبح روز بیست و هشتم آبان ماه مدارس و مناطق مختلف حاشیه شهر همدان میزبان سه گروه نمایشی بودند که نوید برگزاری جشنواره را به سطح شهر آوردند.
برنامه شادپیمایی از نیمروز و در پیاده راه میدان بوعلی تا میدان امام خمینی (ره) شهر همدان برگزار شد که با استقبال بی مانند مردم و خانواده های شهر همدان همراه بود.
در ادامه مراسم افتتاحیه جشنواره در ساعت ۱۸:۳۰ با حضور خانواده ها، کودکان و نوجوانان و مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر در سالن ورزشی فردوسی واقع در پارک کودک برگزار شد.

در آغاز این مراسم علیرضا درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از دست اندرکاران برگزاری جشنواره، مسئولان ارشد استان و محمدناصر نیکبخت استاندار سابق همدان قدردانی کرد.

تئاتر بارورکننده و معرف اندیشه‌ها است
علیرضا درویش نژاد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و رییس جشنواره بیست و پنجم سخنان خود را با سلام بر بوعلی سینا، باباطاهر و سردار همدانی آغاز کرد و اظهار  کرد: هنر ضامن پویایی است و بارورکننده و معرف اندیشه است.
وی افزود: جشنواره بیست و پنجم با رویکرد تحول و جهش کار خود را آغاز کرد.
درویش نژاد گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین شخصیتی با اصالت و با نجابت چون محمد ناصر نیکبخت با کوله باری از تجربه ما را یاری کردند و همچنین استاندار جدید سید سعید شاهرخی که سکان استان را بر عهده خواهد داشت.
رئیس جشنواره بیست و پنجم ادامه داد: نماینده ولی فقیه در استان، صدا وسیمای مرکز همدان، آموزش و پرورش و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و دیگر نهاد ها در برگزاری هرچه بهتر این جشنواره ما را مساعدت کردند.
درویش نژاد تصریح کرد: تشکر اصلی و ویژه ما از مردم اصیل، دوست داشتنی، زیبا صورت و زیبا سیرت همدان است که این جشنواره متعلق به آن ها است.
وی با ادای احترام به مدافعان حرم و خانواده های آنان افزود: هنر اصلی را شهدا به منصه ظهور گذاشتند.
تجلیل از مهندس نیکبخت استاندار سابق همدان به پاس زحمات و حمایت های ویژه از برنامه های فرهنگی در استان بخش دیگر این مراسم بود.
اردشیر صالح پور قائم مقام دبیرجشنواره  در آیین تجلیل از محمدناصر نیکبخت استاندار سابق همدان گفت:ستاد برگزاری جشنواره، هنرمندان و خانواده تئاتر کودک و نوجوان برآن شدند تا از یکی از حامیان و پشتیبانان این مراسم فرهنگی و هنری ؛ مهندس نیکبخت، استاندار سابق همدان که همواره حامی فرهنگ و هنر بوده اند؛ تقدیر به عمل آورد.
وی افزود: یقین داریم جناب آقای شاهرخی، استاندار همدان همچنان که در گذشته حامی این جشنواره بودند؛ از این پس نیز یاری گر ما خواهند بود

هر لقب شایسته فرهنگی و هنری سزاوار همدان است
استاندار سابق همدان در مراسم افتتاحیه اظهار کرد:هر لقب فرهنگی و هنری شایسته، سزاوار است.
محمدناصر نیکبخت افزود: امیدوارم مهندس شاهرخی استاندار محبوب و دلسوز همدان درباره بازگرداندن جشنواره فیلم کودک و نوجوان به همدان هم تلاش ارزنده داشته باشند.
نیکبخت تاکید کرد: از خانم کاظمی دبیر جشنواره و دکتر درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که خود هنرمند است و هنر را دوست دارد تشکر می کنم.
وی در پایان از مدیرکل صدا و سیمای همدان برای انعکاس شایسته برنامه های فرهنگی و هنری قدردانی کرد.
بخش بعدی این مراسم به تجلیل از فرزندان شهدای مدافع حرم اختصاص داشت که طی آن از فرزندان شهید محمدرضا زارع الوانی، شهید احمد شوهانی، شهید ابراهیم حضرتی، شهید جواد زند، شهید مجید صانعی، شهید محمد حسین بشیری، شهید مجتبی کرمی، شهید محسن فانوسی تجلیل شد

حق دیدن تئاتر را برای کودکان جدی بگیریم
مریم کاظمی دبیر بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز در سخنان کوتاهی به حق کودکان و شعار جشنواره که با عنوان "کودک و حقوق اجتماعی ، کودک و حقوق شهروندی" تبیین شده است پرداخته و گفت:  می خواهم به شعار جشنواره اشاره کنم، باید به هر کودک یادآوری شود که هر کس در هر موقیعت و مقام شایسته احترام است.
وی تصریح کرد: مراقب باشیم فرزندان ما در کنار علوم و فنون هنر را هم بیاموزند
کاظمی گفت: حق دیدن تئاتر را برای کودکان جدی بگیریم؛ تئاتر شرایط پیشنهادی به وجود می آورد که کودکان و نوجوانان مشکلات کوچک را حل کنند و در آینده مشکلات بزرگ را.
یکی از حقوق کودکان امروز حق آموختن و نوشتن است
فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دیگر سخنران این مراسم بود. نظری در بخشی از صحبت های این روز گفت: کودکان حق دارند به روش های دیگری زندگی کنند و ما باید به آنها تمام مهارت ها را یاد دهیم.
نظری با بیان اینکه کودکان ما مهارت کنترل خشم و نه گفتن را ندارند، تصریح کرد: اگر کودکان ما این مهارت ها را بلد بودند امروز به برخی از مشکلات و گرفتاری ها دچار نمی شدند.
وی اظهار کرد: کودکان و نوجوانان ما مهارت دوست یابی را باید از کجا و چه وقت بیاموزند؟ و  جای این مهارت مهم در تربیت ما خالی است.
نظری عنوان کرد: بعضی از هنر ها میتوانند مهارت ها و شیوه های تربیتی را به شیوه دیگر به بچه های ما بیاموزند و خلا های آموزشی را پر کنند.
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور با بیان اینکه هنر ها به خصوص هنرهای نمایشی میتوانند راهگشا باشند، گفت: اگر میخواهیم آینده بهتری داشته باشیم باید سرمایه‌گذاری کنیم و هزینه برای کودکان و‌نوجوان سرمایه گذاری است و نتیجه آن امید برای جامعه است.
نظری افزود: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تجلی امید است و مرکز سیار کانون پرورش و فکری که به بهانه این‌جشنواره افتتاح شد؛ نگاهی در همین راستا بوده است.
نظری در پایان سخنان خود تاکید کرد:  نگاه دوباره ای باید به تربیت کودکان داشته باشیم.

اجراهای صحنه ای، خیابانی و کارگاه های آموزشی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان از صبح روز ۲۹ آبان ماه کار خود را آغاز می‌کنند.

عکس: پوریا پاکیزه

محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان | عکس
» پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
... دیدن متن »

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان پیامی صادر کرد.
متن پیام سیدعباس صالحی خطاب به این جشنواره به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

تئاتر کودک و نوجوان هنری زیباشناسانه و فرهنگی برای پیوند بین قلب و فکر است که می‌تواند به مدد و موهبت خود از مخاطب یک شخصیت موثر و متعادل بسازد. آینده از آن کودکان است و فردای روشن و درخشان این سرزمین در گرو برنامه‌ریزی و توجه ویژه به این گروه از مخاطبان است. کودکان امروز با باورهای خود فرهنگ و اعتقادات و ارزش‌های جامعه را شکل می‌دهند.
بهره‌گیری از آموزه‌های غنی دینی و ملی و آشنایی هر چه بیشتر کودکان و نوجوانان با معاریف و مواریث ارزشمند فرهنگی و هنری اسلامی و ایرانی گامی در جهت تحقق هویت کودکان این سرزمین مهر است. کم‌ترین توانائی تئاتر و تاثیر نمایش برای کودکان و نوجوانان این است که به آن ها می‌آموزد چگونه یک انسان خوب، آگاه، هوشیار و با فضیلت باشند.
برگزاری بیست و پنج دوره جشنواره تئاتر کودکان و نوجوانان حاکی از پایداری و تداوم این امر خطیر فرهنگی و  هنری است و جا دارد تا پس از ربع قرن سابقه در این موضوع، اهداف و برنامه ریزی کلان‌تری جهت پیشبرد و هویت بخشی به این جشنواره در دستور کار قرار گیرد.
ضمن تقدیر از فعالان و مسئولان و هنرمندان، فرصت را مغتنم شمرده جشن «صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان» را مقارن با ایام برگزاری جشنواره تبریک و تهنیت عرض کرده و افق و آینده درخشان را برای اهالی تئاتر کودک و نوجوان و خانواده این گونه‌ی نمایش از خداوند بزرگ آرزو دارم.

بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۲۹ آبان تا ۳ آذر در شهر همدان برگزار می‌شود.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معرفی هیات انتخاب چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهرکاشان | عکس
دبیرجشنواره ملی تئاتر مهر خبر داد:
» معرفی هیات انتخاب چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهرکاشان
... دیدن متن »

هیات انتخاب چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان و به نقل از دبیر چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان،  آثار مسابقه بخش  نمایش صحنه ای این جشنواره توسط علیرضا فائض پور، سید مجتبی جدی، اکبر رضوانیان، احمد صابر طحان و نمایش های مسابقه بخش  تئاتر خیابانی چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان به همت مرتضی جهانی نژاد، مهدی صفاری نژاد و سعید خسروی به مسئولیت حمیدرضا جوشقانی در هیات انتخاب جشنواره بازبینی و انتخاب خواهند شد.
محمد شفافی یادآور شد: شورای بررسی متون متشکل از عبدالرضا تولیت، محسن خسروی، حسین سنگین باف و احمد صابرطحان از مجموع ۳۴۵ متن رسیده به دبیرخانه چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان،  ۲۴۶  نمایش نامه  را در بخش صحنه ای و ۹۹ متن  را در بخش خیابانی از سراسر کشور مورد بررسی و بازخوانی قرار داد.
وی ضمن اشاره به اینکه کمیته فنی و تایید محتوای آثار جشنواره چهاردهم از بین ۳۴۵  اثر ارسالی به دبیرخانه جشنواره، ۸۹ اثر را در بخش صحنه ای و ۹۹ اثر در بخش خیابانی را انتخاب نموده،  پیرامون نحوه بازبینی آثار منتخب گفت: با پایان زمان دریافت لوح فشرده ، هیات انتخاب بر اساس موارد مطرح شده در فراخوان، آثار را به صورت حضوری و غیر حضوری جهت بخش صحنه ای و خیابانی مورد ارزیابی قرار داد و نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد. 

گفتنی است چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان به عنوان یکی از سری برنامه های معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان است که با حمایت مرکز هنرهای نمایشی، آذر ماه امسال به میزبانی فرهنگ سرای مهر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان در این شهر برگزار می‌شود.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش سیزده i
گفتگوی تیوال با مهدی کوشکی | عکس
» گفتگوی تیوال با مهدی کوشکی

گفتگوی تیوال با مهدی کوشکی / نویسنده و کارگردان.

گفتگو کننده: نازنین موسوی

محمد لهاک، پریچهر ژیان، بهناز و علی ژیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش خاموشخانه i
مهدی مشهور: گویی نجات دهنده ای نیست و در تاریکی مطلق هستیم | عکس
در شانزدهمین نشست نقد صحنه در فرهنگسرای ارسباران مطرح شد:
» مهدی مشهور: گویی نجات دهنده ای نیست و در تاریکی مطلق هستیم
... دیدن متن »

شانزدهمین نشست نقد صحنه با حضور مهدی مشهور، بنیامین اثباتی، سینا آزاد و بهزاد صدیقی عصر روز شنبه ۲۶ آبان ماه ۹۷ با همکاری موسسه ی افرامانا و بررسی و گفت وگو درباره  تئاتر «خاموشخانه» در سالن استاد ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه افرامانا، در این نشست نقد صحنه، مهدی مشهور(نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر) بنیامین اثباتی (بازیگر)، سینا آزاد (منتقد و بازیگر تئاتر) و بهزاد صدیقی (نمایشنامه نویس و دبیر نشست های نقد صحنه)، ضمن بررسی تئاتر «خاموشخانه» ، درباره این اثر گفت وگو کردند.
بر اساس این گزارش، در این نشست ابتدا بهزاد صدیقی (نمایشنامه نویس و دبیر نشست های نقد صحنه) با اشاره به پیشینه تئاتر تجربی و تئاتر تصویری در ایران،  در خصوص اجرای تئاتر «خاموشخانه» گفت: تئاتر  «خاموشخانه»، اثری است که بر پایه روایت تصویری و به شیوه تئاتر تجربی و با طراحی مینیمال اجرا شده. تئاتری است که با اجرای تصویری پیش می رود و نویسنده کارگردان اثر از کلام و دیالوگ عمدا کمترین بهره را می برد.
صدیقی در ادامه ضمن اشاره به تجربه‌های قبلی این کارگردان که با دغدغه مندی و مطالعات اجرایی، تئاترهایش را به روی صحنه می برد، یادآورشد: تئاتر  «خاموشخانه» البته از عناصر و ویژگی های تئاتر ابزورد یعنی تئاتر عبث نما و موضوع و تم مهاجرت که موضوع جهان شمولی است، بهره گرفته. اما با آن که تماشاگر شاهد یک اجرای اکسپریمنتال و تجربی است و کارگردان و نویسنده ی آن با فکر قبلی و منهدسی عناصر اجرا و متن، اثرش را برای صحنه آماده کرده، اما به دلیل آن که مدت هاست جای آن در تئاتر ما خالی بوده و بر اساس دغدغه‌های فردی چند کارگردان که تعدادشان خیلی کم است و هیچ سالنی هم برای این نوع از تئاترها در نظر گرفته نشده،
 این نوع از اجراها به فراموشی سپرده شده و شاید به همین دلیل هم تماشاگران امروز از این نوع نمایش ها اطلاعات و تجربه های دیداری زیادی ندارند و رغبتی برای دیدن آنها نشان نمی دهند.
در ادامه این نشست، مهدی مشهور (نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر) در آغاز سخنان خود درباره ی متن این اثر گفت: البته وقتی این متن را نوشتم و شروع به تمرین کردم، با هدف اجرا در خارج از کشور این اثر را آماده کردم. این که تماشاگر کم تری برای دیدن این تئاتر می آید، دلالیش معلوم است که وضعیت تئاتر و ضائقه ی مخاطب تغییرات زیادی کرده. مخاطبان تئاتر به خاطر نوع و شکل اجرای ما کمتر علاقه مند هستند که به دیدن اثر ما بیایند. پیش بینی این را می کردیم که تماشاگران کمتری داشته باشیم.
این کارگردان هم چنین در خصوص ایده نوشتن و شکل گیری این متن و اجرا گفت:
ایده و شکل گیری این متن به یک سال و نیم پیش بر می گردد که تقریبن یک سال و نیم پیش شروع کردیم و سوژه آن از کتاب ترس و لرز نوشته کی یر که گور آغاز شد. بعد از مطالعه این کتاب، مسئله ی قربانی شدن ذهنم را درگیر کرد. در زمان قربانی شدن اسماعیل به دست ابراهیم انگار نجات دهنده ای نبود ولی خداوند نجات دهنده ی اسماعیل شد. امروزه هم‌ گویی بسیاری از ما داریم قربانی می شویم ولی نجات دهنده ای نیست و در تاریکی مطلق هستیم. 
مشهور در ادامه اضافه کرد: در متن اصلی این اثر شخصیت ها زن و شوهر نسیتند بل که خواهر و برادر هستند اما به دلیل ممیزی نمی توانستیم در اجرای تئاتر شهر مناسبات زن و مرد را آن طور که در متن نوشته بودم نشان دهم.
نویسنده نمایشنامه  «خاموشخانه» در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص نبود اطلاع رسانی درست و بیشتر برای اجرای این تئاتر گفت: ما بعد از اجرا در اروپا و کانادا دوست داشتیم این تئاتر را در تئاتر شهر اجرا کنیم. اما زمانی که به ما گفته شد در این تاریخ اجرای نمایش مان شروع می شود، گروه ما در آستانه ی سفر خارجی برای اجرای همین تئاتر بود و کلا ده روز تا شروع اجرا در تئاتر شهر وقت داشتیم. بعد از برگشت آخرین سفر اجرای خارج از کشور، سه روز تا شروع اجرای آن در تئاتر شهر فرصت  داشتیم. طبیعی است که اطلاع‌رسانی درست و به موقعی نمی توانستیم داشته باشیم. دوکمپانی آلمانی و فرانسوی که تهیه و هماهنگی اجرای ما را به عهده دارد، برنامه ریزی لازم را برای اجرا در شهرهای مختلف دنیا می کند. برای همین فرصت اطلاع رسانی زیادی را در این جا نداشتیم.
این کارگردان تئاتر تصریح کرد: برای تماشاگران خارج از کشور این تئاتر، سوالات و پرسش هایی زیادی بعد از اجرا برای شان به وجود می آمد. و بعد از هر اجرا از ما سوالات زیادی درباره  تکنیک و موضوع این اثر می کردند و برای شان سوال و دغدغه بود. این علاوه بر نشست هایی بود که برای نقد و بررسی  یا نقدهای منتشر شده بود. آن ها بعد از اجرای این تئاتر برای از ما پرسش داشتند.
در بخش دیگری از این نشست سینا آزاد (منتقد و بازیگر تئاتر تئاتر) گفت: تئاتر  «خاموشخانه» یک فضای تجربی و کاملا بر اساس تئاتر ابزورد استوار است. تکرار مکررات زندگی روزانه و اساسن عنصر تکرار، سکون، کسالت و رخوتی که در فضای این تئاتر و اجرا دیده می شود، همگی از نشانه های تئاتر ابزورد است.
این منتقد و بازیگر تئاتر هم چنین یادآور شد: تئاتر  «خاموشخانه» با پرسپکتیوی که در صحنه دارد و کلافگی ای که برای مخاطبانش به وجود می آورد، ریتم کند و فضای کسالت آور و پوچی را ایجاد می کند. از طرفی میزانسن های خطی و رفت و برگشت ها و حرکات تکراری زن و مرد در فضای ابزورد گونه ی این اثر اتفاق می افتد.  
بنیامین اثباتی، بازیگر تئاتر  «خاموشخانه» نیز در این نشست در سخنان کوتاهی گفت: تماشاگر تئاتر امروز دغدغه تئاتر امروز را ندارد. برخلاف تماشاگران خارجی که در اروپا اجرا کردیم، مخاطب تئاتر این جا پرسشی بعد از دیدن این اجرا برایش ایجاد نمی شود و هیچ سوالی ندارد.
این بازیگر در ادامه گفت: شخصیت های این نمایش به دلیل نوع حضور و شکل و شیوه ی اجرا به گونه ای است که از بازیگر بازی های فرماتیوی را طلب می کند. کاراکترها عموما بازی نشسته ای دارند بنابراین در عین حال که اجرای این نقش وسوسه برانگیز هست اما برای رسیدن به آن به بازی فرماتیو می رسیدم. من این نفش و این نوع فضا و بازی را دوست داشتم.   
بهزاد صدیقی در پایان این نشست تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این اجرا استفاده از چند قطعه از نقاشی رامبراند و رافائل و ... است که در طول اجرا به صورت پروجکشن کم کم پخش و تکمیل می شد که ارتباط تماتیکی با اجرا و متن این اثر داشت و ایده ی جذاب و نویی در آن محسوب می شد.  
گفتنی است در بخش پایانی این نشست لوح تقدیری از طرف محسن سلیمانی، مدیریت فرهنگی هنری منطقه سه و رئیس فرهنگسرای ارسباران به هر یک از مدعوین آن اهدا شد.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایشنامه‌خوانی نوای اسرار آمیز i
با خوانش ایرج راد، ناصر ممدوح، با حضور مهناز میرزایی
» ویدیوی از نمایشنامه‌خوانی نوای اسرارآمیز
محمد لهاک این را دوست دارد
غم انگیزترین شاعرانه ای است که خواندم
عالی است
۱۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش هدرون i
حدیث امین، امیرمسعود فدائی، محمد عسگری و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امیرمسعود فدائی، حدیث امین، ستاره دهقانی، محمد عسگری و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش باد می وزد i
حدیث امین، امیرمسعود فدائی، امیر، رامین غفرانی، محمد عسگری و محمد لهاک این را دوست دارند
درود بر جناب جاویدی
۱۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید