تیوال تئاتر
T1 : 19:29:23
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
مرشد ابوالفضل ورمزیار:
» سوگوار‌ه‌ رضوی "روایت عشق" گامی رو به جلو در هنر پرده‌خوانی است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از خبرگزاری صحنه، مرشد ابوالفضل ورمزیار از نقالان حاضر در اولین سوگواره‌ی پرده‌خوانی رضوی "روایت عشق" گفت: ایده‌ی اجرای همزمان نقالی و پرده‌خوانی در شهرهای مختلف با پرده‌ای واحد، طوماری مشترک و لباس‌های متحدالشکل، ایده‌ای شگرف و قابل تحسین است که می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای معرفتی شیعیان باشد.

وی با تمجید از طراحی پرده‌‌‌ای جدید برای استفاده‌ی پرده‌خوان‌ها در این رویداد تصریح کرد: پرده‌ای که برای سوگواره‌ی "روایت عشق" توسط استاد حمیدی نقاشی شده است، بسیار چشمم‌نواز است. این پرده زیر نظر استاد داوود فتحعلی‌بیگی با استناد به منابع صحیح و مورد عنایت و تایید علمای تشیع تهیه شده است. متاسفانه در برخی پرده‌ها و نقل‌ها، ماجراهایی گفته می‌شود که نه تنها با مقتل‌ها و تاریخ مدون تشیع هم‌سو نیستند بلکه در تضاد هم هستند. از این منظر، مستند بودند محتوای پرده‌ی روایت عشق بسیار مهم و حائز اهمیت است.
مرشد ورمزیار با ذکر این نکته که نقالی جای تخیل و خیال نیست و باید تمام روایات، مستند و معتبر باشند، اظهار داشت: استاد داوود فتحعلی‌بیگی با دانش و سبقه‌ای که در زمینه‌ی نقالی و پرده‌خوانی‌ دارند علاوه بر نظارت بر نقاشی پرده‌ی "روایت عشق" با مطالعه و پژوهش در کتب تاریخ اسلام، طوماری جدید، محکم و معتبر ارائه کرده‌اند که بسیار قابل تحسین است.
وی همچنین اضافه کرد: از دیگر ویژگی‌های پرده‌ی جدید "روایت عشق" وجود ظرافت‌های گنجانده شده در آن است که باعث می‌شود دست پرده‌خوان، برای ارائه‌ی مطالب فرامتنی باز باشد؛ به این صورت که نقال تنها بر روایت پرده اکتفا نمی‌کند و بنا بر دایره‌ی اطلاعاتی خود در جای جای روایت، می‌تواند توضیحاتی فرامتنی به پرده اضافه کند.

این نقال پیشکسوت خاطرنشان کرد: پرده‌ "روایت عشق" علاوه بر مستند بودنش، به لحاظ رنگ و فرم و نقش، زیبایی بصری فوق‌العاده‌ای دارد. حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ چهره در این پرده ترسیم شده و داستان‌های مختلفی در آن وجود دارد که نقال بنا به نفس تماشاگر و حس و احوال مجلس نقالی‌اش می‌تواند یکی از آن‌ها را نقل و روایت کند. معتقدم طراحی این پرده کار بسیار بزرگی بوده و هرچند نقدهای کوچک نیز بر آن مطرح است اما در کل نمره قبولی دارد و باید گفت دست مریزاد!

وی با اشاره به نیاز هنر نقالی و پرده‌خوانی به حمایت‌های مسئولان و مدیران فرهنگی یادآور شد: هنر نقالی وپرده‌خوانی نیازمند توجه همیشگی مسئولان است. البته جشنواره‌ها و سوگواره‌های متعددی با موضوع و محوریت نقالی برگزار شده اما هیچگاه مستمر نبوده است. به نظر می‌رسد حوزه هنری با برگزاری جشنواره‌ی نقالان علوی در دو سال اخیر، تلاش دارد روند حمایتی خود را استمرار بخشد. همین جشنواره نیز نیازمند پاسداری از گزند آسیب‌های احتمالی است. معتقدم رویدادهای نقالی همچون "نقالان علوی" نیازمند حضور کارشناسان اهل دانش و مطالعه است تا از ارائه‌ی طومارهای بی‌محتوا و گاه دروغین توسط برخی از به اصطلاح نقالان جلوگیری شود.

مرشد ورمزیار در پایان تاکید کرد: سوگواره رضوی "روایت عشق" یک گام به جلو حرکت کرده است؛ چراکه برای اولین‌بار پیش از شروع رویداد، طوماری تهیه شده و پرده‌ای مختص به این امر، طراحی شده است. معتقدم هرگز نباید در بالا نگه داشتن پرچم فرهنگ تشیع قانع باشیم و همواره باید برای بهبود هنر نقالی و پرده‌خوانی رضوی و علوی، با گام‌های موثر رو به جلو حرکت کنیم.

یادآور می‌شود اولین سوگواره پرده‌خوانی رضوی با همکاری و مشارکت موسسه‌ی آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از ۲۴ تا ۲۸ آبان ماه همزمان در مشهد، تهران، قم، شیراز، اصفهان، قزوین، کرمان، زنجان، اراک و همدان برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش چه زود زمستون میشه
» اجرای نمایش «چه زود زمستون میشه» تا سوم آذر ماه تمدید شد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه نهال، نمایش «چه زود زمستون میشه» به کارگردانی بهار کریم زاده تا سوم آذر ماه در خانه نمایش اداره تئاتر به اجرای خود ادامه خواهد داد.
نمایش «چه زود زمستون میشه» به نویسندگی و کارگردانی بهار کریم زاده تا ۳ آذر، ساعت ۳۰: ۱۹ در خانه نمایش اداره تئاتر به روی صحنه می رود.

در این نمایش محسن سلیمانی فارسانی، بهار کریم زاده، سهیلا جوادی، عباس شاه محمد زاده، سبا سلیمانی، مسعود انعامی، سالار نجفیان، دلارام شمس به ایفای نقش می‌پردازند.

از دیگر عوامل گروه می تواند طراح صحنه سالار نجفیان، مدیر صحنه محسن احسان، مشاور رسانه جواد تمدنی، دستیار صحنه  میر امین محمدی منشی صحنه مهرناز صادقی راد اشاره کرد.
علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند به نشانی میدان فردوسی، بعد از خیابان ایرانشهر، خیابان شهید موسوی (فرصت سابق)، کوچه محمدآقا، پلاک ۳۴ مراجعه فرمایند.
 

 


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر
» دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر از اعلام اسامی آثار پذیرفته شده در بخش بازخوانی این جشنواره خبر داد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از امور ارتباطات و رسانه چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر؛ فرهاد فیاض بخش با اشاره به پایان یافتن مرحله بازخوانی متون چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر، اظهار داشت: در این مرحله ۲۶ اثر در سه بخش صحنه‌ای، کودک و نوجوان و خیابانی مورد پذیرش هیئت‌داوران متشکل از محمد مظفری، اشرف سلطانی نیا و غلامرضا احمدی قرار گرفته است.

وی افزود: در بخش صحنه‌ای نمایش «باد غول» به نویسندگی مهدی بلوچ و کارگردان بهادر رستگار از دیلم، نمایش «گلزخم» به نویسندگی صادق فاضلی و کارگردانی الهام دریا پور از دیلم، نمایش «ترامادول» به نویسندگی و کارگردانی مهدی محمدی از دیلم، نمایش «نقاشی ناتمام» به نویسندگی ماریا اشگری و کارگردانی علیرضا سلیمانی از بوشهر، نمایش «زندگی و هنر» به نویسندگی و کارگردانی بهروز اسماعیلی از شبانکاره، نمایش «پرواز فاخته» به نویسندگی رضا داوودی و کارگردان جعفر کازرونی از آبپخش، نمایش «دنیای بیگانه من» به نویسندگی مازیار انصاری و کارگردانی جواد فروزش از آبپخش، نمایش «کمدی ارتفاعات» به نویسندگی امید طاهری و کارگردانی عبدالرسول محمودی از دیر، نمایش «بلوط سرخ» به نویسندگی و کارگردانی حمید حیدری از بوشهر، نمایش «چیزی شبیه زندگی» به نویسندگی حسین پناهی و کارگردانی اسماعیل شهرستانی از بوشهر، نمایش «کمدی پارازیت» به نویسندگی و کارگردانی حسن سالارمنش از بوشهر، نمایش «کمدی کفتار فقط املت میخوره» به نویسندگی حسن سالار منش و کارگردانی حدیث سیرجانیان از بوشهر، نمایش «زندگی مشروط» به نویسندگی و کارگردانی فریدون فریدونی از بوشهر، نمایش «امید مادر» به نویسندگی و کارگردانی آسیه نعمتی از بوشهر، نمایش «جزیره کوکا کولا» به نویسندگی و کارگردانی حمید فلاحی از بوشهر، نمایش «بعدازظهر آخر پاییز» به احسان احمدزاده و کارگردانی طیبه بهزاد از بوشهر، نمایش «فریاد بی‌صدا» به نویسندگی و کارگردانی مسعود مظلومی وند از بوشهر به مرحله بازبینی آثار راه یافته‌اند.
چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر خاطرنشان کرد: در بخش کودک و نوجوان نمایش «سالاد فصل» به نویسندگی و کارگردانی عبدالرضا محمدی نژاد از گناوه، نمایش «مزرعه‌ای زیبا» به نویسنده و کارگردانی عبدالرضا محمدی نژاد از گناوه، نمایش «شاپرک» به نویسندگی خداداد رضایی و کارگردانی علی ابراهیم‌زاده از سعدآباد، نمایش «مکعب صورتی» به نویسندگی حسن صابری و کارگردانی عاطفه عبادی پور از برازجان، نمایش «واپسین» به نویسندگی امیر حسین پور و کارگردانی مژگان شمسی فر از برازجان در مرحله بازبینی حضور دارند.
فیاض بخش بیان کرد: نمایش «زیر پوست عشق» به نویسندگی و کارگردانی بهمن تقی پور از عسلویه، نمایش «مبارک» به نویسندگی جواد طاهری و کارگردانی حمیده نصاری از بوشهر، نمایش «دمام» به نویسندگی و کارگردانی مسعود مظلومی وند از بوشهر، نمایش «همین حوالی» به نویسندگی و کارگردانی احسان احمدزاده از بوشهر در مرحله بازخوانی آثار پذیرفته شده‌اند.
وی در پایان یادآور شد: بازبینی آثار دی‌ماه انجام می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش خواب خوب خواب
» نمایش «خواب خوب خواب» سه شنبه ۳۰ آبان اجرای خود را به نفع زلزله‌زدگان کرمانشاه به روی صحنه خواهد برد
... دیدن متن »

نمایش «خواب خوب خواب» در روز دوشنبه ۲۹ آبان اجرای عکاسان و خبرنگاران خواهد داشت و روز سه شنبه ۳۰ آبان اجرای خود را به نفع زلزله زدگان کرمانشاه با مبلغ بلیت دلخواه (همت عالی) به روی صحنه خواهد برد.

نمایش «خواب خوب خواب» تا جمعه ۱۰ آذر ماه ساعت ۱۸:۳۰ در تماشاخانه ارغنون به روی صحنه می‌رود.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» شورای انتخاب بخش تئاتر کودک و نوجوان معرفی شدند
... دیدن متن »

کریم اکبری مبارکه، مجتبی مهدی، افسانه زمانی، احمد سلیمانی و گلزار محمدی انتخاب نمایش‌های بخش تئاتر کودک و نوجوان ششمین جشنواره تئاتر شهر را بر عهده گرفتند.

به گزارش  تیوال به نقل از روابط عمومی ششمین جشنواره تئاتر شهر، شورای انتخاب متشکل از کریم اکبری مبارکه، مجتبی مهدی، افسانه زمانی، احمد سلیمانی و گلزار محمدی از ۳۰ آبان ماه جاری بازبینی نمایش های تولید شده برای حضور در جشنواره ششم تئاتر شهر را آغاز می کنند.
کریم اکبری مبارکه بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر، مجتبی مهدی نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر کودک و نوجوان، افسانه زمانی نویسنده و کارگردان تئاتر و تئاتر عروسکی که برگزیده چند دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بوده، احمد سلیمانی بازیگر و کارگردان تئاتر که در چند دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برگزیده شده و گلزار محمدی کارگردان تئاتر و رئیس انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر ۴۸ نمایش راه یافته به مرحله بازبینی را مورد ارزیابی قرار خواهند داد.
پیش از این و در مرحله انتخاب نمایشنامه های متقاضی حضور در این بخش، ۱۵ اثر به صورت قطعی و ۳۳ اثر به شکل مشروط برای مرحله بازبینی معرفی شده اند.
بازبینی نمایش‌های جشنواره تئاتر شهر طبق جدول اعلام شده به گروه های نمایشی در پردیس تئاتر تهران برگزار خواهد شد.

ششمین جشنواره تئاتر شهر به عنوان بزرگترین رویداد هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آذر و دی ماه ۱۳۹۶ برگزار می‌شود.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش روز فرشته
۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شهاب حسینی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از پردیس تئاتر تهران بازدید کرد
» شهاب حسینی: کار پردیس تئاتر تهران تولید اندیشه است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، شهاب حسینی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از پردیس تئاتر تهران بازدید کرد و در حاشیه این بازدید گفت: از راه‌اندازی این پردیس مطلع بودم ولی در این سطح حرفه‌ای فکرش را نمی‌کردم. خوشحالم از اینکه فضاهای فرهنگی، به ویژه در جاهایی که کمتر این فضاها وجود داشته، تأسیس می‌شود. اینجا خیلی خوب کار شده و آنچه که اسمش را می‌شود گذاشت احترام به شخصیت و سلیقه مخاطب در آن رعایت شده است. این خیلی من را خوشحال کرد. فضاهای این‌چنینی این امکان را به وجود می‌آورد که انگیزه‌ها شکل بگیرند و اشتیاقی به وجود بیاید که اگر کسی می‌تواند گامی بردارد، حتماً این کار را بکند.
 
حسینی افزود: من با دیدن این مجموعه اولاً خیلی خوشحالم که درباره تئاتر یک پردیس به این شکل راه افتاده و تصور می‌کنم قابلیت‌های خیلی بیشتری در این مجموعه وجود دارد. اینجا می‌تواند یک مجموعه فرهنگی بسیار خوب باشد و در عین حال برنامه‌های فرهنگی و جشنواره‌ها در آن برگزار شود، جایی که نیرو پرورش دهد. من اصالت را به منابع انسانی می‌دهم، منابع انسانی هم نیاز به فضا دارند.
 
در جنوب شهر انگیزه بیشتری برای پیشرفت وجود دارد
وی درباره موقعیت جغرافیایی پردیس تئاتر تهران عنوان کرد: به نظرم امروز شمال و جنوب شهر فقط شاید از منظر مالی و اقتصادی تفاوت داشته باشند و در شرایطی که این سطح از آگاهی و اطلاعات وجود دارد، چیزی به نام شمال و جنوب شهر نداریم. اگر بخواهیم از این منظر یعنی از منظر تلاش برای ساختن آینده نگاه کنیم، اتفاقاً برعکس است. این قدر که در جنوب شهر انگیزه برای رشد و پیشرفت وجود دارد، در جاهای دیگر ممکن است وجود نداشته باشد.
 
دسترسی و هوای بهتر پردیس تئاتر تهران نسبت به دیگر مراکز تئاتری
حسینی ادامه داد: ما در شهری به نام تهران بزرگ زندگی می‌کنیم که زمانی می‌تواند این بزرگ بودن معنا پیدا کند که امکانات به ویژه امکانات فرهنگی که نیاز اصلی جامعه است، به طور منظم و مساوی در همه جای شهر ساخته شود. منطقه‌ای که پردیس تئاتر تهران ساخته شده از نظر دسترسی بسیار خوب است، از نظر نبودن ترافیک، وجود جای پارک فراوان و حتی آب و هوا؛ هوای اینجا بسیار بهتر از مناطق مرکزی شهر است. برای مثال دسترسی اینجا به مراتب از فرهنگ‌سرای نیاوران ساده‌تر است. در نهایت من مکان پردیس را مانعی نمی‌دانم، در صورتی که اتفاقاتی که در اینجا شکل می‌گیرد حاوی یک هدف مهم و معنا باشد. اینکه جوانان بدانند در اینجا می‌توانند سنگ بنای آینده خود را بگذارند. در این صورت اهمیتی ندارد که این مرکز کجا باشد.
وی به فقر فرهنگی اشاره کرد و گفت: فقر فرهنگی به خاطر نبود ارائه درست فرهنگ به مخاطب ایجاد می‌شود. زمانی که فقر شناختی وجود دارد. امروز جوان نمی‌تواند مسیر زندگی‌اش را به وضوح ترسیم کند و هویت خود را به درستی تشخیص دهد. چه کار کنیم که هویت‌ها شکل بگیرد؟ باید مردم را به خودشناسی دعوت کنیم. شرایطی را برایشان فراهم کنیم که به کشف و شهود و جست‌وجو بپردازند و ظرفیت‌های درونی‌شان را کشف کنند. منِ نوعی وقتی کلاس‌های آموزشی استاد سمندریان به وجود آمد، رفتم و تازه فهمیدم که شاید بتوانم بازیگر شوم.
 این بازیگر مطرح اضافه کرد: وقتی هیچ انتخابی وجود ندارد، آدم سرگردان می‌شود. وقتی سرگردان می‌شود، زندگی‌اش باری به هر جهت می‌شود. شاید دنبال این نمی‌رود که خودش را ارتقا دهد. ولی وقتی فضایی باشد که رقابت سالم و در عین حال جدی در آن شکل بگیرد، آدم‌ها تشویق می‌شوند که جز روی توانمندی‌های شخصی خودشان برای ساختن زندگی و آینده‌شان، نمی‌توانند حساب کنند. بسترش باید وجود داشته باشد. اگر اینجا مثلاً جشنواره‌هایی را بگذاریم و این امکان را بدهیم که از همه نقاط کشور تئاترهایشان را بیاورند و تمرین و اجرا کنند، این انگیزه می‌دهد. من جوان‌های زیادی را در حیطه کاری خودم می‌شناسم که بسیار خلاق و دست به قلم هستند، فیلمسازهای خوبی داریم. در واقع موضوع منابع انسانی نیست، مکانی برای ارائه وجود ندارد. متاسفانه همه جا چرخ‌دنده‌های خردکننده روابط اجازه نمی‌دهد خیلی‌ها وارد شوند. اگر جایی باشد که با آغوش باز از هر نوع استعداد و اندیشه‌ای استقبال کند، ما شاهد شکوفایی زیادی هستیم. منابع انسانی اصالت دارند. نفت، گاز، طلا و... هیچ کدام بدون مغزی که بتواند اینها را از دل زمین بیرون بکشد، ارزش ندارند. هیچ کاری بدون تفکر و منابع انسانی‌اش شکل نمی‌گیرد و پیش نمی‌رود. سینما یک بت یا یک قلعه دست‌نیافتنی نیست. سینما را آدم‌ها به وجود آورده‌اند. سینماگری باید وجود داشته باشد که سینما وجود داشته باشد. نمایشگری باید وجود داشته باشد که تئاتر وجود داشته باشد. اساساً اندیشه‌ای باید وجود داشته باشد. کار این مرکز و همه مراکز فرهنگی دیگر باید تولید اندیشه باشد.

وی به لزوم ایجاد فضاهای فرهنگی اشاره کرد و گفت: به ازای هر پنج فست فودی که در شهر باز می‌شود، حداقل یک سالن نمایش لازم است. فقط به خوراک جسمی توجه می‌کنیم، ولی باید توجه بیشتری به خوراک روحی داشته باشیم. مسلماً با نگاه‌های رادیکال نمی‌شود اینطور کارها را پیش برد. جوان‌های امروز واقعاً به نسبت نسل‌های گذشته فرهیخته هستند. همین الان روابطشان با هم را می‌بینم که در حیطه ادب است، قبلاً اینطور نبود. هر چه آدم بددهن‌تر و الوات‌تر بود، به نظر می‌آمد که گلیم خودش را بهتر از آب بیرون می‌کشد. ولی الان اینطور نیست. جوان‌ها اهل تحقیق و گفت‌وگو هستند، فضا ندارند. اینجا اگر برنامه‌ای برگزار کنید که هنرمندان گمنام بیایند اثر هنری خودشان را به نمایش بگذارند، بعضاً اگر بخواهد با ممیزی خاصی مواجه شود یا بگویند این جزو قانون ما نیست، این دلسردکننده است. هنر چیزی است که مرز نمی‌شناسد و باید برای همه وجود داشته باشد. خیلی هم نمی‌شود سفت و سخت گرفت. بعضی وقت‌ها اسم مراکز دولتی که می‌آید، همه موضع می‌گیرند. چون فکر می‌کنند آنجا دست و پای آدم بسته است و کاری پیش نمی‌رود. ولی اصلاً اینطوری نیست. به من گفتند اینجا بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. مدیریت شهری کار خودش را کرده، ما باید این را به یک بهره‌وری برسانیم که شهرداری تشویق شود در یک منطقه‌ای بیاییم این کار را بکنیم. ولی اگر فقط یک سری تجهیزات باشد، طبیعتاً شهرداری هم دیگر انگیزه‌ای برای ایجاد چیزی نخواهد داشت. چون می‌بیند فقط هزینه است و استفاده‌ای از آن نمی‌شود.

بگذاریم کثرت به وحدت تبدیل شود / باید درباره همه چیز گفت‌وگو کنیم
حسینی با بیان اینکه بیشتر از بازیگری و شرکت در جشنواره‌های مختلف، به انجام کارهای زیربنایی علاقه دارم، عنوان کرد: به عنوان کسی که مردم به او نمره قبولی در کارش داده‌اند، این یک وظیفه برایم ایجاد می‌کند که تجربیاتم را انتقال دهم. به صورت انفرادی نهایت می‌توانم در خانه‌ام یک کارگاه شخصی برگزار کنم. ولی وقتی عمومیت بیشتری پیدا کند، به ویژه در این مناطق، استعدادهای درخشان ظهور می‌کند. بیشتر آدم‌های موفق کسانی بوده‌اند که طعم محرومیت و فقر را در زندگی چشیده‌اند. خواستن را بلد شدند و پیرو آن حرکت کردند. وقتی آدم غنی به دنیا بیاید، مهم‌ترین انگیزه زندگی را از دست می‌دهد و آن خواستن است. به قول اشمیت دهان که باز می‌کنی، قبل از اینکه غذا بخواهی غذا می‌دهند. قبل از اینکه آغوش محبت بخواهی، آغوش محبت به تو می‌دهند. ولی وقتی اینها را نداشته باشی، برای پیدا کردن آن زحمت می‌کشی. واقعاً باید به جوان‌ها احترام گذاشت و به آنها اعتماد کرد. جوانان در ارتباطاتشان با هم نگاه جنسیتی ندارند، با هم در حیطه ادب و اخلاق معاشرت می‌کنند. خودشان بی‌اخلاقی را خوب می‌شناسند و آن را تحمل نمی‌کنند. نیازی هم به نیروی ناظر و بازدارنده‌ای نیست. اگر یک نفر در یک جمع بی‌ادبی کند، از طرف بقیه طرد می‌شود. این مسائل نگاه باز مسئولان را می‌خواهد که با ایجاد چنین مراکزی اجازه دهند جوان‌ها دور هم جمع شوند. بگذارند این کثرت به وحدت تبدیل شود. این همیشه باعث اتفاقات خوب می‌شود و همیشه دو مغز بهتر کار می‌کند. باید درباره همه چیز گفت‌وگو کنیم.
 وی در پایان گفت: علاوه بر جوانان، قشر بازنشسته‌ای داریم که برای اوقات فراغتشان فکری نداریم. در مورد اوقات فراغت خانم‌ها که قشر وسیعی از جامعه هستند، واقعاً ایده خاصی نداریم. تنها چیزی که می‌تواند مردم را گرد هم جمع کند و سالم‌ترین آنها همیشه برنامه‌های فرهنگی هنری است. بهترین چیزی است که می‌تواند سوژه گفت‌وگو باشد. من واقعاً دلم می‌خواهد حالا که این همه هزینه شده و پردیس تئاتر تهران راه‌اندازی شده، با یک برنامه‌ریزی خوب، بهره‌برداری خوبی هم صورت گیرد.

۲ روز پیش، پنجشنبه
پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشنامه‌خوانی و نقالی آرش
» اثر دیگری از بهرام بیضایی به صحنه تئاتر می‌آید
... دیدن متن »

«آرش» که از برجسته ترین آثار بهرام بیضایی است به‌زودی به روی صحنه می‌رود.
ماهناز رجبی کارگردان این نمایش در گفتگویی اظهار داشت: سه بر خوانی «آرش» را به صورت نمایش تلفیقی (نمایشنامه خوانی و نقالی) به روی صحنه می‌بریم. با توجه به اینکه متن را اندکی تلخیص کرده‌ام، نقش جدیدی به نام «نقال» به کار اضافه شده است. ضمن اینکه کل نقش‌ها توسط سه نقش خوان (غیر از نقال) اجرا می‌شود.
عوامل این نمایش عبارتند از:
نقش خوانان: بهزاد بابازاده (آرش و کشواد)، محمدرضا فهمیزی (راوی، سرکرده، پدر)، سعید شیرازی (سردار، شاه توران و کوه البرز) و پرواز نجفیان مقدم (نقال)، مریم عظیمی (دستیار کارگردان) تهیه کننده و طراح ماسک، صحنه و لباس (ماهناز نیاسان )، انتخاب موسیقی(مصطفی بانیان) مهرناز رجبی (عکاس و تصویربردار).

نمایش «آرش» از تاریخ ۸ تا ۱۰ آذر از ساعت ۱۹ در سالن «گوشه» مجموعه فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه خواهد رفت.
 

۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش در انتظار آدولف
۲ روز پیش، پنجشنبه
نفیسه نوری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش راننده چینی
۲ روز پیش، پنجشنبه
پریزاد سیف این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اسامی ۳۰ نمایشنامه راه یافته به مرحله نهایی هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران اعلام شد
... دیدن متن »

هیئت‌داوران مرحله نخست بخش نمایشنامه‌های تألیفی هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران، ۳۰ نمایشنامه راه یافته به مرحله نهایی داوری این دوره را انتخاب و معرفی کرد.
به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران، هیئت‌داوران مرحله نخست بخش نمایشنامه‌های تألیفی این دوره روزبه حسینی، ابراهیم پشتکوهی و صحرا رمضانیان از میان ۴۸۷ نمایشنامه ارسالی ناشران و نمایشنامه نویسان به دبیرخانه این دوره، ۳۰ نمایشنامه را برای داوری به مرحله نهایی انتخاب و معرفی کردند.
براساس این گزارش، اسامی نمایشنامه‌های راه یافته به داوری مرحله نهایی هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران به ترتیب حروف الفبا به شرح ذیل است: 
«اسبها» نوشته محمد رحمانیان (نشر نیلا)، «اسکیس» نوشته جابر رمضانی (نشر بوتیمار)، «باغبان مرگ» نوشته محمد چرمشیر (نشر نیلا)، «برف زمین را گرم میکند» نوشته مریم منصوری (نشر نمایش)، «به مناسبت ورود اشکان» نوشته پوریا کاکاوند (نشر بوتیمار)، «تغییر در یک موقعیت قوری» نوشته طلیعه طریقی (نشر مانوش)، «توهم سرخ» نوشته سلما رفیعی (نشر افراز)، «تهران زیر بال فرشتگان» نوشته نادربرهانی مرند (نشر بوتیمار)، «پروانه الجزایری» نوشته پیام لاریان (نشر نمایش)، «خانه» نوشته نغمه ثمینی (نشر نی)، «خیلی زود عادت میکنیم» نوشته وحید جباری (افراز)، «دربارهی ماندن» نوشته احسان عرفانی (نشر نوروز هنر)، «دیوار» نوشته ناتاشا محرمزاده (نشر بوتیمار)، «سه خواهر و دیگران» نوشته حمید امجد (نشر نیلا)، «سهراب فرزند ایران» نوشته محمدباقر نباتی مقدم (نشر عنوان)، «سیل ساکن تفکرات اذهان بیخودی ناآرام» نوشته نیما دهقانی (نشر بوتیمار)، «فراموشی» نوشته حمید امجد (نشر نیلا)، «قصهی ظهر جمعه» نوشته محمد مساوات (نشر بوتیمار)، «قلادهی سگ شکاریات را ببند» نوشته حسین مهکام (نشر افراز)، «کوپن» نوشته سپیده خمسهنژاد (نشر آواژ)، «گزارش منتشرنشدهای از ترور مستر باربارا» نوشته محسن زارع (نشر داستان)، «ماه درآب» نوشته محمد یعقوبی (نشر افراز)، «مردهریگ» نوشته تهمینه محمدی (نشر افراز)، «من آنجا نیستم» نوشته مهدی میرباقری (نشر افراز)، «موعود» نوشته محمدرضاآریانفر (نشر افراز)، «مهر دوم» نوشته جلال تهرانی (نشر مکتب تهران)، «نسبیت خاص» نوشته بهار کاتوزی (نشر نوروز هنر)، «وقتی زنجره‌ها شیهه می‌کشند» نوشته محمود خسروپرست (نشر بوتیمار)، «هیولاخوانی» نوشته نغمه ثمینی (نشر افراز)، «یک کلیک کوچولو» نوشته محمدرضا کوهستانی (نشر اختران).
براساس این گزارش نشر افراز با هشت نمایشنامه، نشر بوتیمار با هفت نمایشنامه و نشر نیلا با چهار نمایشنامه بیشترین تعداد نمایشنامه راه‌یافته به مرحله نهایی داوری این دوره را منتشر کرده‌اند. 
هشتمین دوره انتخاب آثار برتر ادبیات نمایشی ایران به دبیری بهزاد صدیقی در تهران برگزار می‌شود.

۳ روز پیش، چهارشنبه
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه به سنگلج بیایید
» عواید فروش بلیت «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» اهدایی به زلزله‌زدگان
... دیدن متن »

درآمد حاصل از فروش بلیت نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی و کارگردانی «پیام عزیزی» در روز چهارشنبه۲۴ آبان ماه به زلزله زدگان غرب کشور تعلق می‌گیرد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، درآمد حاصل از فروش بلیت نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی و کارگردانی «پیام عزیزی» در روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه به زلزله زدگان غرب کشور تعلق می‌گیرد. به همین منظور و برای تسهیل در امور پیشنهاد می‌شود تماشاگرانی که در این امر خیر سهیم می شوند از گیشه تماشاخانه سنگلج بلیت را تهیه کنند.
در نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» که اجرای خود را روز یکشنبه ۳۰ مهرماه در تماشاخانه سنگلج آغاز کرده بود بازیگرانی چون نازآفرین کاظمی، رسول صوری، محمد چرختاب، شیرین صفایی، میثم رازفر، هادی اسکندری، حسام اشتری، بنیامین صیادی‌نیا، الهه نادری، ندا حسینی، محمد فراهانی ایفای نقش می‌کنند.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: "سحر زنی تنها است که تصمیم گرفته است خانه‌ای دربستی اجاره کند تا آسایش بیشتری داشته باشد که اتفاقات عجیبی در آن خانه باعث می‌شود به خانه‌ای جدید نقل مکان کند اما در خانه جدید نیز نمی‌تواند آسایش پیدا کند و..."
«اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی و کارگردانی «پیام عزیزی» از روز دوشنبه ۲۹ آبان به اجراهای خود در تماشاخانه سنگلج ادامه خواهد داد.


۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان کارگاه آموزشی نمایشنامه‌نویسی در دانشگاه مازندران
... دیدن متن »

سرپرست مدیریت برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران از فراخوان کارگاه آموزشی نمایش نامه نویسی در دانشگاه مازندران خبر داد.
امامعلی شعبانی سرپرست مدیریت برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران گفت: از سوی کانون تئاتر دانشگاه مازندران با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران کارگاه آموزشی نمایش نامه نویسی برگزار می‌شود.
وی افزود: در این دوره آموزشی محسن سپاسی کارشناس تئاتر کانون در رابطه با چگونگی خلق موضوع، آشنایی با نقطه شروع، دگرگونی و یا تحول، بحران نقطه اوج، کشمکش تصاعدی یا طغیان تدریجی، پیکره و یا استخوان بندی، سرضرب در نمایشنامه و چگونگی پرداختن به آن، مطالبی را ارائه خواهد کرد.
شعبانی ادامه داد: دانشجویان علاقمند به نمایشنامه‌نویسی برای ثبت نام در این دوره می‌توانند تا ۳۰ آبان ماه ۹۶ جهت ثبت نام به دفاتر کانون های فرهنگی و هنری دانشکده هنر و معماری مراجعه کنند.
سرپرست مدیریت برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: فراگیران در پایان این دوره از سوی معاونت فرهنگی واجتماعی دانشگاه مازندران گواهینامه پایان دوره آموزشی را دریافت می‌کنند.

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش بوی خواب
» ادای احترام به زلزله‌زدگان کرمانشاه در اجرای نمایش «بوی خواب»
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از خبرگزاری ایلنا، پس از اجرای دوشنبه شب این نمایش، سهراب سلیمی کارگردان این نمایش پس از حضور در صحنه از تماشاگران درخواست کرد به احترام کشته‌شدگان و خانواده‌های داغدار در این فاجعه عظیم یک دقیقه سکوت کنند.
این نمایش که با استقبال تماشاگران و البته هنرمندانی همچون سعید اسدی، احمد ساعتچیان، عزت الله رمضانی فر، کیوان نخعی و فرانک حیدریان شب گذشته روی صحنه رفته بود اجرای خود را با احترام به زلزله‌زدگان غرب کشور همراه کرد.
نمایش «بوی خواب» به نویسندگی محمد چرمشیر، کارگردانی سهراب سلیمی و با بازی مسعود دلخواه، شهره سلطانی و قاسم زارع هر روز غیر از شنبه‌ها در تالار قشفایی مجموعه تئاتر شهر از ساعت ۱۹:۳۰ به صحنه می‌رود.
ادنا زینلیان و رضا مهدی‌زاده طراحان لباس و صحنه و رضا حیدری به عنوان طراح نور این نمایش با سهراب سلیمی همکاری می‌کنند و طراحی و آهنگسازی این نمایش بر عهده ابراهیم اثباتی است.
دیگر عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: احسان صاحب الزمانی، حسین بهرام‌پور، میلاد صیاد میری، بلال مهرابی، مهران سلگی بازیگران سایه، حمیده صمدی دستیار کارگردان، جواد روشن مشاور تولید، ابوذر عزیزی عکاس و سازنده تیزر، علیرضا شیوا عکاس، ایوب دهکردی طراح پوستر و بروشور، امیرحسین روحانی مدیر صحنه، فاطمه عطایی منشی صحنه، مریم شریعتی تبلیغات مجازی، پایگاه خبری تحلیلی نمایش خانه امور رسانه و احسان حاجی‌پور به عنوان مشاور رسانه‌ایی کارگردان.

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش بوی خواب
یادداشت رضا آشفته برای نمایش «بوی خواب»
» مردی به دنبال آرامش و عشق
... دیدن متن »

نمایش «بوی خواب»، دربرگیرنده فضایی ضد جنگ است که در آن مردی زخم خورده از جنگ به دنبال آرامش و یا درواقع عشق است اما انگار در جهان امروز عشقی بین آدمها جاری نیست و این همان فلسفه بنیادینی است که می تواند بن مایه جهان معاصر را زیر سوال ببرد. 

در این نمایش به به ابعاد وجودی انسان دارد سمت و سو می گیرد؛ بیشتر از هر چیزی روح و روان انسان که سرمنشا و ماهیت او را تعیین می کند، انگار تهی از درک معنوی ارزشهای انسانی است و این همان نقطه دیدی است که سهراب سلیمی به دنبال برانگیختگی انسان برآمده تا در اجرایی شهودی انسان را از مهم ترین رکن وجودی اش به چالش بکشاند و این خود می تواند زمینه ساز بیداری انسان باشد که اگر روح و روانش تهی شده، پس دیگر چه امیدی به یافتن ذره ای آرامش در این تبعیدگاه خواهد بود؟!
در این نوع نمایش، عقل و احساس در حاشیه قرار می گیرند چون مسائل مهمتری هست که هز انسانی در خلوتش جستجوگرش خواهد بود و همانا عشق و آرامش مهمترین ارکان هستی شناسانه هر انسانی است که به معنای خوشبختی و رستگاری رهنمودهایش را پیگیری می کند که درواقع بتواند به آن دست یابد. در این نمایش هم ما براون زخم خورده از جنگ را می بینیم که در مرکز ثقل ذهن ما به امری فراذهنی تبدیل خواهد شد که ببینیم چگونه است که در دنیای معاصر انسان بیش از هر چیزی نیازمند امور معنوی است اما انگار در زیستن در کنار دیگران چنین امر مهمی برآورده نخواهد شد. این هم زمانی محقق خواهد شد که هر انسانی در بریدن از دیگران، که اگر بازهم مزاحمش نشوند، شاید شدنی باشد.

بازخوانی یا بازنویسی
بر سر اینکه آنچه محمد چرم شیر بر سر نمایشنامه " آرامش از نوع دیگر" نوشته تام استوپارد چه آورده، چه در گروه اجرایی و چه در میان مخاطبان اختلاف نظر بسیار هست؛ برخی این کار را بازنویسی متن می دانند چون در آن متن هنوز وابسته به متن استوپارد هست اما چرم شیر معتقد است که این کارش بازخوانی است چون متکی به متن اصلی نیست. اما اگر چرمشیر متن خودش را دور می کرد از متن استوپارد و برای مثال شخصیتها و موقعیتها را ایرانی می کرد و یا اینکه با کاهش و افزایش شخصیتها کمی تغییر در پیرنگ آن ایجاد می کرد شاید مفهوم بازخوانی نمود بیشتری می یافت اما الان فقط متن اصلی کمی کوتاه شده است و دیگر هیچ اتفاق بنیادینی در متن دیده نمی شود بنابراین محمد چرم شیر فقط متن را برای یک اجرای جمع و جورتر بازنویسی کرده است. البته این اختلاف صحیح هم هست چون وابستگی بیشتر به متن اصلی بازنمود اندیشه و پیرنگ استوپارد خواهد بود که این بیشتر نماینگر یک بازنویسی وابسته به متن خواهد بود و بازخوانی حتما درنگ و کشف تازه ای را به دنبال خواهد داشت که در حال حاضر چنین چیزی در آنچه به اجرا درآمده دیده نخواهد شد بنابراین برخی مقابل چرم شیر می ایستند که بهتر است به عنوان بازنویس خود را مطرح کند نه بازخوان یا نویسنده!
این نمایشنامه ترجمه مرحوم هوشنگ حسامی است و زندگی مردی به نام جان براون را روایت می کند که می‌خواهد در یک بیمارستان بستری‌اش کنند اما او به لحاظ روحی و فیزیکی در سلامت کامل قرار دارد. وقتی از جان براون پرسیده می‌شود که چه بیماری دارد، اعلام می‌کند که مریض نیست. اما از آن‌جا که پول پرداخته و اتاق رزرو کرده است، کارکنان بیمارستان مجبور می‌شوند به او اتاق بدهند. پس از آن است که آنان سعی می‌کنند به این مسأله پی ببرند که چرا این شخص به بیمارستان آمده و هتل نرفته است. جستجو برای یافتن خانواده وی در نهایت به پیدا کردن چند فامیل او منجر می‌شود.
جان براون در جستجوی آرامش به بیمارستان بیچ وود می‌آید. در آنجا با دکتر و پرستار مگی آشنا می‌شود و... بنابراین این مسیر به یک رابطه عاشقانه منجر می شود که در همان نطفه اش منعقد نخواهد شد و هراسی را به دل می اندازد که چگونه است که آدمها دیگر تمایلی به عشق ندارند؟! یا عشق امری زائد و بیهوده و دست و پاگیر است و همان بهتر که نباشد؟! اما پاسخ همیشه منفی است چون انسان درواقع با عشق حیات و معنا می یابد و بی آن تقریبا مُرده است!
نمایش با نگریستن به تابلوی معروف تولد مسیح اثر هنرمند ایتالیایی قرن شانزده و هفدهم میلادی کاراواجیو(یا کاراوادجو) آغاز می شود و این اثر مرکز تقلی است برای درک شهودی همه آنچه که در طول نمایش دیده و شنیده خواهد شد و چنانچه براون در این روایتی هم از انجیل دارد:
- اگه اون سه تا پیرمرد، اگه اون سه تا پادشاه،هیچ وقت مسیح رو ندیده بودن،اگه اونها ستاره دنباله داری رو در آسمون ندیده بودن و به دیدن مسیح نیومده بودن شاید مسیح میتونست دور از چشم ها بدون اینکه دیده بشه تو گوشه ای از سرزمین خودش با آرامش زندگی کنه اما اون دیده شد، دیده شد و از همون زمان رنجش شروع شد.
اشاره به داستان معروف ماگی (مغ) هاست که از آنها بیشتر به نام سه دانای شرقی و گاه با نام سه پادشاه شرقی یاد شده است. این روایت در انجیل متا نیز آمده است؛ که در آن سه دانای شرقی، ستاره تولد مسیح نجات دهنده را در آسمان می بینند و در سفری طولانی از شرق تا اورشلیم به دیدار مسیح تازه متولد شده می روند، هدایای خود را تقدیم می کنند و ناخواسته آغازگری می شوند بر رنج های بی انتهای او... در این نمایش نیز، جان براون در میان چکمه های جنگ و بوم نقاشی اش گم شده است و هر تلاشی برای فرار از باتلاق گذشته او را مستغرق تر می کند. درواقع او برای برون رفت از این قضیه، دارد در این خلوت خود ساخته نقاشی می کشد. اما در این نقاشی زن یا معشوق پشت ما به ما کرده و دیگر تصویری از ماهیت چشم و صورتش که باید بیانگر زیبایی های یک عشق باشد، مطرح نیست. این هم پایانی برگرفته از یک رابطه مشوش و مخدوش است که بیشتر بیانگر شکست و پریشانی است و این خود دردی مضاعف است بر سرگشتگی های جاون براونی که در نهایت آرامش می خواهد اما نمی یابد!

بازی
بازیگران نمایش «بوی خواب» مسعود دلخواه، قاسم زارع، شهره سلطانی بر آن هستند که بده و بستان درستی به لحاظ درک شخصیت، ارائه فضا و مفهوم سازی ایجاد کنند. این درستی، جریان هدایت بازیگران را بازنمایی خواهد کرد. مسعود دلخواه باید که هم زخم خوردگی، هم مردم گریزی و هم جستجوگری آرامش و عشق را بازی کند. مبنای کارش درونی خواهد شد چون آنچه در گریز از آن هست یا به دنبالش می گردد در درون انسان خواهد بود. یعنی زخم خوردگی از جنگ را باید در خاطراتش مرور کند یا مردم گریزی اش باز هم مبنای درونی دارد چون از فضولی و دخالت دیگران آزار دیده و باید که چنین گریزی را در خلوتش سمت و سو دهد و اگر آرامشی می باید در زندگی اش اتفاق بیفتد باز هم در درون چنین خواهد شد و از همه مهمتر عشق هست که رویدادی روحی و روانی و درواقع کنش درونی است. بنابراین نمود این جریان درونی در کلمات و رفتارش بازنمایی خواهد شد چنانچه یا در حال کشیدن نقاشی بر در و دیوار و بوم هست یا اینکه شعر می خواند و یا اینکه به تحلیل از جهانی می پردازد که آرزویش محقق شدن آن هست. این بازیگر از اغراق می پرهیزد و حتی در مواجهه با درونیاتش که باید جنبه اکسپرسیونیستی بیابد، سعی می کند از اغراق بپرهیزد و همه چیز بر روال مینی مالیستی سوار شود که هیچ چیزی دور از ذهن تلقی نشود. گاهی نمود این خویشتنداری در طنز رفتاری متبلور خواهد شد و گاهی نیز به چکیده شدن آنچه می تواند درک و دریافتی از جهان پیرامونی اش هست، تلقی خواهد شد. مردی زخم خورده که به دنبال مرهم است اما نه تنها مرهمی نمی یابد که بازی دادن ها و فضولی های دیگران دقیقا نمک پاشیده بر زخم خواهد بود. این شسته رفتگی در بازی دلخواه بیرون را از حشو و زوائد پاک می کند و باعث می شود که تمرکزی برای ورود به جهان درون ایجاد شود و البته هدف غایی نیز باید همین باشد که ما بتوانیم بدون خطا تصوری درست از براون زخم خورده بیاییم که اتفاقا در بیمارستان بیچ وود زخمی تر از پیش هم خواهد شد چون با ارث و میراث نسبتا کلان آمده که پول بدهد و پرستاری شود و از این فرصت برای آفرینش نقاشی بهره ی لازم را ببرد اما دکتر و پرستار او را به بازی می گیرند و زیر نظرش دارند که سر از هویتش دربیاورند که بتوانند با کسب اطلاعات مهارش کنند. یعنی تنها نقطه امید و خیال نازش فرو می پاشد و یک تراژدی اندوهبار پیش رویش قرار می گیرد.
شهره سلطانی نیز با جنبه های بیرونی تر بر آن هست که 4 نقش را به شیوه ارائه تیپ بازی کند. البته کارش در 3 مورد ستودنی است چون دقیقا در آن حدی هست که باورپذیر باشد که آدم متمایزی نسبت به دیگر نقش هایش بازی می شود اما یک نقش هم دارد که خیلی شبیه همان نقش خانم پذیرش بیمارستان هست و این خود شاید تکراری بودن بازی اش باشد و آن سه تای دیگر کاملا متمایز از هم هستند و هر کدام کدهای متفاوتی برای ارائه دارند. زن پذیرش بیشتر شوخ و شنگ است، زن سر پرستار هم بسیار جدی است و زن پرستار بسیار اندوهگین و عاشق پیشه است و همه اینها البته در تدارک فضایی هستند که بشود براون بیچاره را جذب و او را تخلیه اطلاعاتی کنند.
قاسم زارع هم در نقش پزشک و مدیر بیمارستان در واقع موذیانه تر باید حضور داشته باشد و بازی اش نمودی از فردی است که باید به مقامات بالاتر خود گزارش بدهد از این دیده ها و شنیده های مرتبط با براون که انگار از آن بالا تحت کنترل هست و همه می خواهند بدانند که او چرا باید به این بیمارستان رفته و از کجا آمده و چه هویتی دارد؟! بنابراین خبرچینی اش بعد تازه‌ای به بازی اش خواهد بخشید که بیشتر از آنکه پزشک باشد، خود آدم بیچاره و وابسته ای است که با کنترل دیگران دارد ارتزاق می کند تا اینکه بخواهد از پزشکی و مدیریت یک بیمارستان خصوصی چنین نیازی را برآورده سازد و این نقش را خطرناک جلوه می دهد که در نظام کاپیتالیستی آمریکا هر فرصتی برای چپاول دیگران است و این دلالت بر حاکمیت ثروت و ماده بر زندگی خواهد کرد و بیانگر حالتی نادرست از انسان است!
حتی بازیگران سایه (احسان صاحب الزمانی، حسین بهرام‌پور، میلاد صیاد میری، بلال مهرابی، مهران سلگی) هم در القای فضای سوررئالیستی نمایش حضور پر رنگی دارند که هم نیازهای براون را برآورده کنند و هم نشانه هایی از کابوسهایش را در تنگنای بیمارستان و اتاق و خلوتش ارائه کنند که در نهایت ترس های این مرد بیچاره در گریز از جنگ و مرور خاطرات را بازنمایی کنند.

تجسم درون
تجسم درون براون همانا بخشی مرتبط به بازیگری و بخشی نیز در ارائه فضا نمود یافته است بنابراین در آن حضور طراح صحنه (رضا مهدی‌زاده)، طراح لباس (ادنا زینلیان) و طراح نور (رضا حیدری) مهم خواهد بود و از آنجا که نقاشی برای براون در مقام یک نقاش مساله خواهد بود بنابراین فضا عنصر مهم و فعالی است در بازنمایی آنچه باید درونیات یک مرد در خلوتش باشد. آنچه دیده می شود یک سالن انتظار و میز رزروشن یا پذیرش است و بعد اتاقی در بیمارستان که محل استراحت براون خواهد بود.  در این اتاق هم یک تخت هست که خود اتاق هم شکل غیر معمول دارد چون به حالت ذوزنقه است و دیوارهای سه گانه اش نیز حالت پرده ای دارد که می شود ازبندهای آن عبور کرد و چیزهایی مانند پوتین سربازی یا لباس را وارد اتاق کرد. دیوارها زرد رنگ است که گاهی با نور پردازی سرخ هم خواهد شد. لباس ها هم مدام برای خانم پذیرش یا پرستار در حال تغییر است که بشود او را در 4 نقش متمایز تماشا کرد و براون نیز لباس بیرون را در می آورد و لباس خواب به تن می کند که راحتی اش را نمایان کند. دکترهم در یک فراگ سفید یا لباس طبابت حضور می یابد. اینها هم با تنوع رنگ دلالتی بر نقاشی های ذهنی مرد خواهند کرد که فقط توجه اش به دیوارها و موم ها نخواهد بود بلکه او همه چیز در چیدمان و رنگهای متنوع بازآفرینی خواهد کرد و حتی طراحی گریم  افسانه قلی زاده بر این مجموعه افزوده خواهد شد که عناصر دیداری در وانمایی درونیات یک مرد برهم ریخته نقش داشته باشد.
حتی آهنگسازی ابراهیم اثباتی نیز به دنبال ایجاد فضایی مشوش است؛ البته تلاش اولیه بروان ایجاد آرامش است اما تناقضات رفتاری دیگران رفته رفته بر کابوسهایی دامن خواهد زد که ریشه در جهان بیرون دارد و این مرد در گریزان از آن برآمده است و حالا این حضور مزاحم تداعیگر آن دنیای برهم ریخته و مشوش و زخم خورده است.

تصاویر متناقض
سهراب سلیمی در اجرایی مینی مالیستی و در اتکای به تصاویرهای متناقض به دنبال بیانی چند گانه از نظم درونی یک آدم واگشته و در گریز از جنگ برآمده و انگار هم در این بافت شاعرانه موفق هم بوده است چون تمام دلالت هایش غیر مستقیم از روحی خواهند گفت که هر انسانی اگر گرفتار چنین مدار رنج آوری باشد، تجربه ای بهتر از بروان نخواهد داشت مگر شانس بیاورد و در این دنیا خلوتی برای ایجاد خلسه و برون رفت از دردهایش بیابد وگرنه این تلاطم و تشویش ناشی از جنگ ابدی خواهد بود.

منبع:‌ ایران تئاتر

۳ روز پیش، چهارشنبه
مهدی حسین مردی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» زمان بندی جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران اعلام شد
... دیدن متن »

از سوی دبیرخانه جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران برنامه زمان‌بندی اجرای این جشنواره اعلام شد.
حمیدرضا هراسانی رییس ستاد جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران گفت: جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران سی ام آبان ماه تا دوم آذر ماه در دو بخش صحنه ای و بچه های محله در شهرستان ساری با اجرای ۱۲ نمایش در سالن های سلمان هراتی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، سالن آمفی تئاتر شهید باغبانی حوزه هنری و محوطه اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ساری برگزار می شود .
هراسانی با اشاره به این مطلب که از این ۱۲ اجرا، شش نمایش در بخش صحنه‌ای و شش نمایش در بخش بچه های محله است افزود: نمایش های ترانه ای برای آیدا به نویسندگی حمیدرضا نعیمی و کارگردانی پرهام اخلاقی از ساری ، کلید دار کعبه  به نویسندگی حسین فدایی حسین و کارگردانی غلامرضا بامتی از شهرستان نکا، حریر به نویسندگی و کارگردانی بهناز دوستی از شهرستان ساری،  اگر این نقطه دنیا بودم به نویسندگی فاطمه پور عباسعلی و کارگردانی پیمان صادقی از شهرستان قائمشهر در سی ام آبان ماه  اولین روز این جشنواره از ساعت ۱۶ الی ۲۰:۱۵  به اجرا در خواهد آمد .
وی افزود: در دومین روز ما شاهد اجرای نمایش های «سوفیای من» به نویسندگی نصراله قادری و کارگردانی هوشنگ امیدی نژاد، نمایش «داعش» به نویسندگی کاوه مهدوی و کارگردانی محمد هانی خیراله پور، نمایش «زنگار» به نویسندگی مهدی پور رضاییان و کارگردانی محمد جواد رحمانی از شهرستان ساری، نمایش «گزارش یک تابوت» به نویسندگی مهدی صالح یار و کارگردانی مهدی نصراله زاده از شهرستان نور، نمایش «مشتی پلوری» به نویسندگی و کارگردانی سعید شفیعیان از شهرستان آمل و  نمایش «قناسه» به نویسندگی و کارگردانی سجاد بحری از شهرستان تنکابن از ساعت ۱۰ صبح روز یکم مهر ماه تا ساعت ۲۰ به اجرا در می آیند.
رییس ستاد جشنواره تئاتر بسیج استان مازندراندر ادامه  با ارایه این مطلب که دونمایش قرار آخر به نویسندگی و کارگردانی رضا بحری از شهرستان آمل و نمایش وهم خیال به نویسندگی هانیه سجادیان و کارگردانی محمد هانی خیراله پور از شهرستان بابل دوم آذر ماه در ساعات۹:۳۰ و ۱۰:۳۰ صبح به اجرا درخواهندآمد افزود: مراسم اختتامیه این جشنواره راس ساعت ۱۵ تا ۱۷ همین روز در سالن آمفی تئاتر سلمان هراتی مجتمع فرهنگی هنری  اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساری برگزار خواهد شد.

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» همزمان با ایام سوگواری تمشاخانه سنگلج ۲۵ تا ۲۸ آبان تعطیل است
... دیدن متن »

نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی و کارگردانی «پیام عزیزی» در تماشاخانه سنگلج از روز ۲۵ آبان تا پایان روز ۲۸ آبان به مناسبت ایام سوگواری اجرایی ندارند.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، تماشاخانه سنگلج از روز پنجشنبه ۲۵ آبان تا پایان روز یکشنبه ۲۸ آبان ماه همزمان با ایام سوگواری رحلت حضرت رسول (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) تعطیل است.
شایان ذکر است پس از این تعطیلات و از روز دوشنبه ۲۹ آبان ماه نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به همراه نمایش «شال و انگشتر» به نویسندگی و کارگردانی «عبدالرضا اکبری» در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می رود که اطلاعات تکمیلی به زودی اعلام خواهد شد.

۳ روز پیش، چهارشنبه
پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ششمین جشنواره تئاتر شهر
» با معرفی هیات انتخاب بخش خیابانی، بازبینی آثار نمایشی ششمین جشنواره تئاتر شهر آغاز شد
... دیدن متن »

بازبینی آثار پذیرفته شده ششمین جشنواره تئاتر شهر از تاریخ 30 آذرماه در «مرکز هنرهای نمایشی پردیس تئاتر تهران» آغاز خواهد شد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی ششمین جشنواره تئاتر شهر، کار بازبینی بیش از ۲۰۰ گروه نمایشی در بخش‌های مختلف صحنه‌ای، کودک و نوجوان، تئاتر دیگر (خیابانی) در محل پردیس تئاتر تهران از روز سه‌شنبه ۳۰ آبان آغاز خواهد شد.
همچنین دبیرخانه جشنواره ضمن معرفی مکان بازبینی جشنواره، شورای انتخاب بخش تئاتر خیابانی را معرفی کرد.
حسین پرستار، مرتضی وکیلیان، مجید امرایی، رضا امامی و مژگان رضائیان به عنوان شورای انتخاب این بخش معرفی شدند. حسین پرستار بازیگر پیشکسوت و کارشناس چندین دوره جشنواره، مرتضی وکیلیان نویسنده و کارگردان و بازیگر پیشکسوت تئاتر خیابانی، مجید امرایی نویسنده و کارگردان و مدرس و پژوهشگر تئاتر، رضا امامی بازیگر و کارشناس چند دوره جشنواره در کنار مژگان رضائیان مدرس و کارگردان تئاتر خیابانی کار بازبینی و ارزیابی آثار بخش مسابقه تئاتر خیابانی را بر عهده خواهند داشت.
در این بخش حداکثر ۱۶ نمایش برای شرکت در جشنواره انتخاب خواهد شد. 
ششمین جشنواره تئاتر شهر به‌عنوان اصلی‌ترین رویداد نمایشی شهرداری تهران توسط سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران آذر و دی‌ماه در شهر تهران برگزار خواهد شد.

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تماشاخانه ایرانشهر در ایام سوگواری ۲۸ صفر تعطیل است
... دیدن متن »

به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری ۲۸ صفر تماشاخانه ایرانشهر از روز پنجشنبه ۲۵ آبان تا بعد از اذان مغرب و عشاء روز یکشنبه ۲۸ آبان تعطیل است

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری ۲۸ صفر مصادف با رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) تماشاخانه ایرانشهر از روز پنجشنبه ۲۵ آبان تا بعد از اذان مغرب و عشاء روز یکشنبه ۲۸ آبان تعطیل است.
شایان‌ذکر است این مجموعه از روز یکشنبه ۲۸ آبان بعد از اذان مغرب و عشا در سالن دکتر ناظر زاده کرمانی میزبان نمایش‌های «در انتظار آدولف» به کارگردانی علی‌رضا کوشک جلالی و «گم‌وگور» به کارگردانی امیر مهندسیان و در سالن استاد سمندریان نیز میزبان نمایش‌های «پسران تاریخ» به کارگردانی اشکان خیل نژاد و «تنهایی پرهیاهو» به کارگردانی امیر کاوه آهنین جان خواهد بود.

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید