تیوال تئاتر
S3 : 04:00:06
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
آغاز سال ۱۳۹۸ با اجرای نمایش افسانه دختردریا و ننه ماهی به نویسندگی و کارگردانی رسول حق شناس ‌در محوطه تاترشهر | عکس
» آغاز سال ۱۳۹۸ با اجرای نمایش افسانه دختردریا و ننه ماهی به نویسندگی و کارگردانی رسول حق شناس ‌در محوطه تاترشهر
... دیدن متن »

در آغازین روزهای سال نو گروه نمایش داون با حضور بازیگران سندرم داون و حضور هنرمندان تاترکشور و هنرجویان کارگاه خصوصی بازیگری رسول حق شناس و به سفارش دفتر تاترخیابانی خانه تاتر ، نمایش افسانه دختر دریا و ننه ماهی را در روزهای هشتم ،نهم ، دهم و یازدهم فروردین سال جدید در محوطه تاترشهر ساعت۱۷، اجرا خواهند کرد
این نمایش که با رویکرد تاتردرمانی است و از یک افسانه ۷۰۰ساله ایرانی بهره برده چندی پیش جایزه ویژه هیئت داوران ششمین جشنواره تاتر شهر را به دست آورده است.
در این نمایش به علاوه بازیگران دارای سندرم داون بازی میکنند سرکارخانم سمیه کیادربندسری از هنرمندان تاتر کشور و همچنین هنرمند نوجوان این سالهای تاتروتلویزیون علی اصغر حق شناس نیز حضور دارند.
این‌ گروه نمایش اولین گروه نمایش خیابانی افراد دارای سندرم داون در جهان هستند که در شش دوره جشنواره بین المللی تاترفجر و جشنواره بین المللی تاتر همدان و همچنین جشنواره دانشجویان جهان در هندوستان شرکت کرده اند و جوایز زیادی را به دست آورده اند.
رسول حق شناس ‌تاتردرمانگر این گروه به‌مدت ۱۴سال است که در حوزه نمایش درمانی فعال است و کتاب ها و مقالات بسیاری در این حوزه دارد.
وی از معدود هنرمندانی است که این علم را در معتبرترین دانشگاه های ایران تدریس کرده است.

شیرین پناهی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میزبانی مرکز تئاتر مولوی از نود و سه گروه دانشجویی در سال ۹۷ | عکس
» میزبانی مرکز تئاتر مولوی از نود و سه گروه دانشجویی در سال ۹۷
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، این مرکز در سال ۹۷، با اجراها و برنامه های متعدد و متنوع دانشگاهی میزبان هنر و هنرمندان دانشگاهی از سراسر کشور بود.

بنا بر این گزارش در این سال، ۹۳ گروه نمایشی در مرکز تئاتر مولوی آثار خود را به اجرا گذاشتند که از این میان ۵۴ اثر در جشنواره های مختلف دانشگاهی، مقاومت، فجر، تجربه و بانو اجرا شد. همچنین ۳۹ نمایش نیز اجرای عمومی شد که از رشد ۲۶ درصدی اجراهای این مرکز حکایت دارد.

قابل ذکر است از میان مجموع این آثار، ۷۶ اثر به قلم نویسندگان ایرانی و ۱۷ اثر توسط نویسندگان خارجی به رشته تحریر درآمده بود.

علاوه بر این در ۹۷ ، مرکز تئاتر مولوی، میزبان بالغ بر ۲۰ برنامه علمی و پژوهشی (جلسات نقد و بررسی، نشست های تخصصی، بزرگداشت مفاخر هنری، کارگاه های پژوهشی و عملی و...) بوده است.

گفتنی ست مرکز تئاتر مولوی در مجموع میزبان ۸۷۷ اجرا و برنامه های جانبی علمی و پژوهشی در حوزه تئاتر دانشگاهی بوده است.

بنا براین گزارش، بیشترین استقبال از یک اجرا در سالن اصلی این مجموعه مربوط به نمایش «هار» با ۴۱۱۱ تماشاگر در طول ۲۹ شب اجرا و در سالن کوچک نمایش «راندوو» با ۸۲۶ تماشاگر در طول ۲۲ شب اجرا بوده است.

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با برگزاری مجمع عمومی و انتخابات در ۲۵ اسفند ۹۷  | عکس
» با برگزاری مجمع عمومی و انتخابات در ۲۵ اسفند ۹۷
... دیدن متن »

انجمن منتقدان خانه تئاتر هیأت مدیره جدید خود را شناخت

مجمع عمومی و انتخابات انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، با حضور ۴۶ تن از اعضای این انجمن، عصر شنبه ۲۵ اسفند ۹۷ ، در سالن شاهین سرکیسیان خانه تئاتر برگزار شد.
در این مجمع که با حضور دکتر شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر و مهدی قلعه، بازرس خانه تئاتر، برگزار شد، ابتدا گزارش‌های سالیانه هیأت مدیره و بازرس انجمن به اعضا ارائه و سپس انتخابات دوره جدید هیأت مدیره و بازرس این انجمن برگزار شد.
بر همین اساس، به ترتیب آرا، محمدرسول صادقی و ساسان پیروز با ۴۴ رای، جواد اعرابی با ۳۸ رای، سیدمحسن حسن‌زاده با ۳۳ رای و امین عظیمی با ۲۲ رای به عنوان اعضای اصلی هیأت مدیره و اعظم کیان افراز با ۱۹ رای و بهمن سلطانی با ۱۱ رای به عنوان اعضای علی البدل هیأت مدیره انتخاب شدند. همچنین حمیدرضا قنبری با ۲۶ رای به عنوان بازرس اصلی و ندا آل طیب با ۱۲ رای به عنوان بازرس علی البدل انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر انتخاب شدند.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش سرزمین تهی سران i
گفتگوی تیوال با روزبه اختری | عکس
» گفتگوی تیوال با روزبه اختری

گفتگوی تیوال با روزبه اختری / نویسنده و کارگردان.

گفتگو کننده: حسین کوهی

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گفتگوی تیوال با محمدرضا ژیان | عکس
» گفتگوی تیوال با محمدرضا ژیان

گفتگوی تیوال با محمدرضا ژیان / موسس جشنواره تئاتر ثمر.

گفتگو کننده: مهشاد حجتی

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اهداف دارای اولویت اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ اعلام شد | عکس
توسط شورای راهبردی تئاتر
» اهداف دارای اولویت اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ اعلام شد
... دیدن متن »

اهداف دارای اولویت اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ تعیین و اعلام شد.

به‌ گزارش روابط عمومی اداره‌ کل هنرهای نمایشی، در سومین جلسه‌ شورای راهبردی تئاتر که روز سه‌شنبه ۱۴ اسفند برگزار شد، ۱۰ موضوع به ‌عنوان اولویت‌های اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ تصویب و اعلام شد:

۱. نظر به این‌ که نقش‌های تکلیف‌شده‌ قانونی به اداره ‌کل هنرهای نمایشی، امور سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت بر فعالیت‌های تئاتر است و پرداختن به دیگر امور، از جمله امور تصدی‌گری و اجرا، علاوه بر موانع قانونی در ایفای مناسب نقش‌های تکلیفی، ایجاد اختلال می‌کند، مقرر شد اداره ‌کل حداکثر تلاش خود را به ‌منظور تشکل‌بخشی به هنرمندان تئاتر و تقویت تشکل‌های موجود، به‌خصوص خانه‌ تئاتر و واگذاری حداکثری امور اجرایی و تصدی‌گری به آن‌ها و از جمله مهیا نمودن و برخورداری از امکان مطالبه‌گری و پی‌گیری‌های منتج به نتیجه از طریق تشکیلات صنفی، مبذول دارد.
۲. تهیه، ثبت و در اختیارگذاری اطلاعات کاربردی با موضوع تئاتر و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ایجاد «بانک اطلاعات تئاتر کشور»
۳. ضابطه‌مندی تمامی فعالیت‌های مرتبط به تئاتر
۴. مطالعه‌ جدی در مورد نحوه و چگونگی برگزاری جشنواره‌ها و به‌خصوص جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر
۵. تلاش برای بالفعل کردن امکانات و فرصت‌های بالقوه‌ موجود برای توسعه و ارتقای تئاتر از جمله فعال کردن سالن‌های موجود در کشور یا شناسایی و معرفی امکانات و فرصت‌ها و بودجه‌های دولتی، عمومی یا خصوصی با تأکید و در اولویت قرار دادن مضاعف نقش شهرداری‌ها، وزارت آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
۶. حمایت همه‌جانبه و افزایش روش‌ها و فرصت‌های حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
۷. حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری‌های مردمی با جست‌وجوی روش‌های ایجاد امکان برخورداری از صرفه‌ اقتصادی و در اولویت قرار دادن اهداف فرهنگی، به‌عوض اهداف اقتصادی و تجاری، در چهارچوب ایجاد و توسعه‌ تئاترهای جامعه‌بنیان (Community theatre)
۸. حمایت از انجام پژوهش‌ها و مطالعات تئاتری و تأسیس حداقل یک «مرکز پژوهش‌های تئاتر»
۹. تمرکز بر طراحی «طرح ملی حفظ نمایش‌های سنتی و آیینی ایران»
۱۰.  توجه به ثبت تاریخ شفاهی تئاتر

لازم به ‌ذکر است که متن کامل صورت‌جلسه‌ این شورا در سایت «ایران‌ تئاتر» منعکس شده است.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فاتح بادپروا، دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان شد | عکس
با حکم مدیر کل هنرهای نمایشی
» فاتح بادپروا، دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان شد
... دیدن متن »

با حکم مدیر کل هنرهای نمایشی، سیدفاتح بادپروا به عنوان دبیر چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، با انتصاب شهرام کرمی، سیدفاتح بادپروا به عنوان دبیر چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان معرفی شد.

در بخشی از متن حکم ایشان آمده است: «از میان گونه‌هاى متنوع هنر تئاتر، شاید بتوان تئاتر خیابانى و بیرونى را عمومى‌ترین شکل اجراى نمایش و سهل‌ترین راه ارتباط با مخاطب برشمرد.

گونه‌اى که در وراى این دسترسى آسان و ظاهر بى‌تکلف حائز ساحت خطیر و پراهمیتى است که گام نهادن در این وادى را مستلزم تسلط به دانش، بینش و خلاقیتى ویژه مى‌کند.

جشنواره تئاتر خیابانى به دوران بلوغ و ثمربخشى خود بر دامان مهربان و پربرکت کردستان و مریوان هنرپرور مى‌رسد و شایسته است این سرمایه سترگ به یارى تمام هنرمندان شریف تئاتر و مسولان هنردوست کردستان و به همت و همراهى شهروندان شرافتمند و مهرپیشه مریوان به نیکوترین شمایل به جهان هنر نمایانده شود.

نظر به تجربه، تخصص، تعهد و دغدغه شما و به پیشنهاد مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامى کردستان به عنوان «دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللى تئاتر خیابانى مریوان» منصوب مى‌شوید.»

 

سیدفاتح بادپروا کارگردان، پژوهشگر و بازیگر تئاتر اهل مریوان، از بنیان‌گذاران جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به شمار می‌رود. دبیر دوازدهمین دوره این جشنواره، دبیر اجرایی دوره‌های قبل جشنواره  بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان و نایب رئیس انجمن هنرهای نمایشی کردستان بخشی از مسئولیت‌های او بوده است. این هنرمند کردستان در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز با نمایش «دختر سطلی» حضور داشت. 

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
غلامرضا لبخندی به تماشاخانه ایرانشهر میرود | عکس
نمایش غلامرضا لبخندی به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج بهار سال ٩٨ در سالن استاد حمید سمندریان به روی صحنه میرود.
» غلامرضا لبخندی به تماشاخانه ایرانشهر میرود
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش، تاراج پیش از این نمایش های "قهوه تلخ"، "جوادیه"، "سوگواری قبل از مصیبت"، "ناتمام"، "عبدل میمون لات پا کوتاه" را به صحنه برده است.

نمایش غلامرضا لبخندی به قتل های زنجیره ای  غلامرضا خوشرو معروف به خفاش شب  در سال ٧٦ پرداخته و در همایش ملی اکبر رادی در سال گذشته نامزد دریافت بهترین نمایشنامه شده بود.
اطلاعات تکمیلی این نمایش به زودی اعلام میشود .

۳ روز پیش، شنبه
مینا &۱۲ و رضا بهکام این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت آریان رضائی به بهانه‌ی زادروز آگوستو بوآل | عکس
وقتی مدیران صورت مسئله را پاک می کنند و تئاتری ها لوکس شدن را ارزش می دانند!
» یادداشت آریان رضائی به بهانه‌ی زادروز آگوستو بوآل
... دیدن متن »

 ۱۶ مارس برابر با ۲۵ اسفند زادروز آگوستوبوال، بانی روش‌ها و تکنیک‌های تئاتر ستم‌دیدگان در جهان است. آن‌چه امروز با نام تئاتر تعاملی می‌شناسیم بر اساس روش‌های تئاتری بوال شکل گرفته است که او چیزی حدود ۴ دهه از عمر خود را وقف ابداع و گسترش آن ها کرده است.

آگوستو بوال که بر اساس نظریه‌های آموزشی و رویکردهای انتقادی افرادی چون پائولو فریره تلاش کرد تا به‌وسیله‌ی تئاتر به ترویج گفتمانی آگاهی بخش در میان هنر و مردم دست یابد، مهم‌ترین ویژه‌گی تئاتر او پرداختن به مسائل مردم و آسیب‌های اجتماعی است. تمام ساز و کار اجرایی تئاتر او در مسیر مبارزه با ساختار تک سویه وآمرانه‌ی تئاترِ رایج، به هدف برقراری ارتباطی دوسویه با مخاطب خود حرکت می‌کند. ارتباطی که منجر به گفت‌وگو و ابتکار عمل میان مردم می‌شود. این اتفاق در دوران فعالیت بوآل تا جایی پیش رفت که تئاتر او تسهیل‌گرِ ارتباط مسئولین و مردم شد و با ابداع تکنیک‌‌هایی چون تئاتر قانون‌گذاری به شهرت و محبوبیتی جهانی دست پیدا کرد چنان‌که او در سال‌های پایانی عمرش نامزد دریافت جایزه‌ی صلح نوبل شد.

در تئاتر ایران تعاملِ مسئولین تئاتر با مخاطب آن چگونه است؟ و مدیران ما چه راه‌کار و برنامه‌ای برای تسهیلِ این ارتباط میان هنر تئاتر و مردم تاکنون داشته اند؟
ما در سال‌های اخیر ضرورت یادآوری آرای بوآل در ایران و پرداختن به روش‌های تئاتری او و همچنین درگیر کردن مردم با شیوه‌های مختلف تئاتر تعاملی را از این حیث حائز اهمیت دانستیم که تئاتر در ایران با تجاری شدنش نه تنها در مسیر ترویج گفت‌وگویی آگاهی بخش به منظور پرداختن به آسیب‌های اجتماعی حرکت نمی‌کند که در آن شاهد اقتدارِ تک‌صدایی، و روندی که لوکس شدن هنر تئاتر را ارزش و اعتبار می‌داند هستیم.
در زمانه‌ای که آسیب‌های متنوع اجتماعی گریبان مردم را گرفته است و ما بیش از پیش شاهد مشکلات متعدد اقتصادی، بی‌کاری و بی‌هویتی جوانان، خیانت و طلاق عاطفی، افسردگی و گاهن خودکشی، مسائل پیرامون اقلیت‌ها، ترنس‌ها و دگرباش‌ها، ابراز خشونت و عقده‌گشایی در فضای شبکه‌های اجتماعی و... هستیم، تئاتر چرا و چگونه می‌تواند به لوکس شدن فکر کند؟ آیا در به‌وجود آمدن این شکاف عمیق میان تئاتر و مسائل مردم دولت نیز نقشی داشته است؟

هر آن‌چه از عمل‌کرد دولت طی دهه‌ی اخیر در مدیریت تئاتر، سیاست گذاری‌ها و اقدامات اجرایی آن بررسی می‌کنیم. می‌بینیم که دولت هر بار به جای پرداختن پول و بودجه‌ی تئاتر در مقابله با آسیب‌ها، اعتراض‌ها و مشکلات، همیشه‌ راه‌کارها و برنامه‌هایی را از سوی مدیران تئاتر و معاونت های هنری خود اعلام و به اجرا در آورده که بیش از حل مسئله، صورت مسئله را پاک کرده است.
درست در دورانی که دولت تصمیم گرفت از نقش خود در حمایت از تئاتر شانه خالی کند مدیران تئاتر از گسترش تئاتر خصوصی حرف زدند و تمام ساز و کار اجرایی خود را بر دادن مجوزهای متعدد برای تبدیل هر اتاق و ساختمان و زیرزمینی به تماشاخانه های غیر اصولی تئاتر بنا نهادند. و درست در زمانی که این تماشاخانه ها با مشکلات مالی روبرو شدند سرعت صدور مجوزها کُند و به جای حمایت مالی، آن‌ها را به حال خود رها کرد تا شاهد اندوه تعطیلی و شکست اقتصادی بسیاری از آن‌ها باشیم. و جالب آن است که بسیاری از همان مدیران اکنون منتقد جریان شکل گرفته به نام تئاتر خصوصی هستند. بسیاری از همین تماشاخانه‌ها برای بقای خود مجبورند به هر کسی در مقام کارگردان و تهیه‌کننده نوبت اجرا اختصاص دهند و این مسئله دامنه‌ی آسیب‌ها و معضلات را نیزگسترده‌تر از قبل کرده است.
 مدیریت تئاتر با کیفیت پایین آثار، اُفت تماشاگرِ تئاتر و حتا به زعم خود مشکلات نظارتی، که گاهن از عدم آشنایی این گروه های کم تجربه با ساختارهای ممیزی شورای نظارت نشات می‌گیرد، روبرو شده است و همه‌ی تلاش و دونده‌گی این گروه‌ها و برخی از این تماشاخانه‌ها نیز فروش و جذب تماشاگر است. هر معیار و ارزش و اعتباری در تئاتر و هرگونه خردورزی و روحیه‌ی پرسش‌گری و کنش‌گری هنرمندان و فعالان این هنر، وارونه و تبدیل به تبلیغی زرد و کاذب در فضای شبکه‌های اجتماعی و کالایی شبه لوکس در سالن‌ها شده است.
مقصود نگارنده تمام مدیریت تئاتر در دهه‌ی اخیر است و مخاطب آن شامل مدیران یک دوره ی خاص نیست اما بد نیست به یکی از اقدامات اخیر مدیریت تئاتر در تعیین صلاحیت برای کارگردانی تئاتر اشاره کرد که از سوی شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش اجرایی خواهد شد، با این‌که در میان شروط تعیین صلاحیت، داشتن معرفی‌نامه از پیشکسوتان تئاتر قید شده است و این خود می تواند از باگ های چنین قانون ایدئولوژیکی به حساب آید چون به راحتی برای هر کارگردان و تهیه کننده ای گرفتن یادداشت از سه پیشکسوت تئاتر ممکن و شدنی است و باز ما شاهد هیچ تغییری در این روند نخواهیم شد! اما باید پرسید آیا این قانونِ تعیین صلاحیت که با ماهیت هنر تئاتر نیز در تناقض است پاک کردن صورت مسئله نیست؟
جدا از این راه‌کارها و برنامه‌های دم دستی نیز از طرفی تمرکز عجیب دولت در برگزاری جشنواره‌ها در سراسر کشور و صرفِ بودجه‌ای فراوان در این راستا نه تنها کمکی به رفع آسیب‌های ذکر شده نکرده است که تمام اشکال تئاتری را از مردم جدا و در فرایندی انحصاری تبدیل به ویترینی برای مقاصد خود در قالب این جشنواره ها کرده است. همین شیوه‌های تئاتری بوال نیز از این گزند دور نمانده و با یک بررسی کوتاه در عمل‌کرد مدیریت تئاتر پی می بریم که همه‌ امکانات و فرصت‌ها برای این شیوه‌ها در چند نام محدود خلاصه شده است. سه دوره پیاپی کتاب‌های جشنواره‌ی تئاتر خیابانی مریوان از یک قلم و چند دوره‌ی جشنواره تئاتر فجر در این حوزه، بازبینی، داوری و حتا اجرا نیز در انحصار چند اسم قرار گرفته است. چنین حمایت‌هایی از سوی دولت نه تنها به حل مسائل کمکی نکرده است بلکه با کنار گذاشتن مسئله‌ی اصلی از سوی مدیران توجه بسیاری از آنان معطوف به ویترین مقاصد خود و این روند به جای آزاد کردن انرژی تئاتر بیش‌تر موجب انحصار این هنر در دست عده ای خاص و در فضایی کاملن دولتی شده است.
ما تئاتر تعاملی و روش‌های کاربردی تئاتر بوآل را در زمانه‌ی انفعال مدیریت تئاتر، آلترناتیوی در برابر جریان خزنده‌ی کالای لوکس شده‌ی این روزهای هنر تئاتر می‌دانیم که می‌تواند تئاتر را به سمت مردم بازگرداند و کنش‌گر و مروج اصلی گفتمان‌های آگاهی بخش برای تغییر وضعیت موجود در برابر آسیب‌های اجتماعی باشد.
ما در گروه مونو/شورایی پس از برگزاری پنج دوره رپرتوار آثار خود در نقاط مختلف تهران و برخی شهرستان ها، چاپ و انتشار کتاب گفت‌وگو با مردم، و اجرای نمایش های مختلفی چون برلین، خداحافظ و دیور، با یاد آگوستوبوال در زادروزش و یادآوری نگاه و رویکرد مردمی او در دموکراتیزه کردن فضای تئاتر تلاش خود را در راستای ترویج گفت‌و گویی صلح آمیز به امید برقراری وتقویت عدالت اجتماعی ادامه خواهیم داد. و با این‌که مدیریت بخش دولتی تئاتر حمایت خود را از فعالیت ما قطع کرده اما این حمایت را وظیفه و مسئولیت اصلی مدیران و همچنین مطالبه‌ی این مهم را نیز وظیفه‌ی خود و حقِ مخاطب تئاتر می‌دانیم. 

۳ روز پیش، شنبه
امیر مسعود و حمیدرضا مرادی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش رژه آسمانی i
۳ روز پیش، شنبه
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمدعلی کشاورز، هنرمند پیشکسوت تئاتر  و سینمای کشورمان پیام روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۸ را نوشت. | عکس
متن پیام محمدعلی کشاورز به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی
» محمدعلی کشاورز، هنرمند پیشکسوت تئاتر و سینمای کشورمان پیام روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۸ را نوشت.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، متن پیام محمدعلی کشاورز که به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی برابر با هفتم فروردین ۹۸ نگاشته است، به این شرح است:

 «هنر تئاتر مثل نسیم روح‌بخش بهاری، نوید عشق و امید این زندگی است. تئاتر خوشبختی را برای ما رقم می‌زند. من خدا را برای داشتن این موهبت بزرگ شاکر هستم. حالا که به گذشته فکر می‌کنم احساس خوشبختی می‌کنم. برای داشتن آن‌چه ثروت این زندگی است. یکی از سرمایه‌های بزرگ من هنر تئاتر است. با این هنر لحظه‌های شیرین و غمگین را تجربه کردم. با این هنر در برابر من آئینه‌ای جلوه شده که لحظات واقعی این حیات را در آن می‌بینم.

با هنر تئاتر قصه بلند این زندگی، برای من روایت شیرینی شده که در جوانی سال‌های دور را تجسم کرده و حالا گذشته را مثل یک آسمان آبی پشت کوه‌های بلند می‌بینم. شوق آفتاب و شور چیدن ستاره و درک دریا و حس پرواز، همه و همه رویایی است که در جهان صحنه با تمام جان جویا شدم. این‌ها خیال نبود بلکه لحظه‌های شیرین بود که من با نفس و نگاهم حس کردم. جادوی بزرگ زندگی که معنی تئاتر را برای من زنده کرد.

من پر از خاطرات این لحظه‌های زندگی هستم. نقالی و مجلس تعزیه و تخت حوضی و عروسک‌های خیال‌انگیز خیمه‌شب بازی تجسم هنر ایرانی است که یادگار دور روزگار مردمان من است. شادی و غم زندگی را در صحنه‌های تئاتر دیدم. جایی که در تاریکی سالن نمایش با یک واقعه و صحنه، جهان دیگر را تجربه کردم. من بارها آدم دیگری شدم. اسم دیگری داشتم. شخصیت‌های دیگر را زندگی کردم. اشخاصی که دوست داشتم و یا دوست نداشتم اما امکان بودن آن‌ها را پیدا کردم. این فرصت بزرگی بود تا حسرت‌ها و رویای زندگی را در کالبد دیگری جست‌وجو کرده و معنای بودن را با جسم و رفتار و کلمات دیگری کشف کنم. این‌ها سرمایه بزرگ زندگی من، محمدعلی کشاورز است.

من برای زندگی این جهان بسیار خوشبخت و پرافتخار بودم که توانستم هنر تئاتر را داشته باشم. لحظات شیرین زندگی من مدیون این هنر بوده و کف‌زدن و نگاه مهربان و احترام مردم ستایش من نیست. مردم مرا برای هنر بزرگ و جاودان زندگی تشویق کرده تا حالا با افتخار «روز ملی هنرهای نمایشی» را جشن بگیریم.

من، محمدعلی کشاورز عضو کوچک خانواده تئاتر روز ملی هنرهای نمایشی را در تقارن با نوروز باستانی تبریک عرض کرده و برای هنرمندان و جوانان و علاقه‌مندان و مخاطبان مهربان که سرمایه بزرگ این هنر هستند بهترین را آرزو دارم. این روز نوروزِ نمایش است که لحظات همه ما را بر صحنه بزرگ زندگی می‌سازد. همراه با نوروز ایرانی و در آستانه نوشدگى و زایش طبیعت، نیک‌ترین پندار را براى مردمان پاک دیارمان بر صحنه‌هاى پویاى نمایش سرزمین مهر، جان می‌بخشیم. باشد که چراغ این خانه  به همت و همراهى اهالى‌اش از هر سن و سیاق هر سال و هر روز پر فروغ‌تر گردد.

«روز ملى هنرهاى نمایشى» را به تمام اهل این سراى مهر شادباش مى‌گویم و از پروردگار توانا نیک‌ترین فرداها را براى این هنر شریف و مردمان پاک‌سرشت میهن آرزومندم.»

۳ روز پیش، شنبه
امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش پزشک نازنین i
۳ روز پیش، شنبه
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از استند آپ کمدی شبی با فریاد i
۳ روز پیش، شنبه
محمد عسگری و زهره مقدم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با رونمایی از پوستر این رویداد؛ محمدعلی کشاورز پیام روز ملی هنرهای نمایشی را امضاء کرد
» روز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی در منزل محمدعلی کشاورز، این هنرمند پیام روز ملی هنرهای نمایشی را صادر و امضاء کرد.
... دیدن اطلاعات »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، عصر روز چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷ شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی به دیدار محمدعلی کشاورز رفت و در این دیدار کشاورز پیام خود به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی را امضاء کرد.

در این ملاقات پوستر روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۸  نیز توسط این هنرمند شناخته شده تئاتر و سینمای ایران رونمایی شد.

در ابتدای این دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی جویای احوال محمدعلی کشاورز شد و گفت: هرچقدر زمان می‌گذرد ما بیشتر متوجه می‌شویم که چقدر به حضور، انرژی، لبخند و توصیه‌های شما نیازمند هستیم. چقدر نسل شما بزرگواران به هنرهای نمایشی ما غنا و هویت بخشیده است و این بنا مدیون ستون‌های محمکی است که شما پی‌ریزی کردید.

کرمی به ثبت روز ملی هنرهای نمایشی از سال ۹۶ در تقویم رسمی کشور اشاره کرد و افزود: همانطور که اطلاع دارید هفتم فروردین با ۲۷ مارس برابر است و از سال ۱۹۶۱ در تقویم میلادی به عنوان روز جهانی تئاتر شناخته می‌شود. چند سالی است که تلاش شده این روز با مولفه‌های ملی و ایرانی پاس داشته شود. افتخار ماست که پیام روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ از سوی شما برای خانواده تئاتر صادر شده است و امیدوارم نوروز ۹۸ آغازی برای اتفاقات خوب در عرصه تئاتر باشد.

در این ملاقات محمدعلی کشاورز نیز با ابراز خرسندی از ثبت روز ملی هنرهای نمایشی گفت: باید اینگونه اتفاق‌ها را به فال نیک گرفت‌ تا تئاتر به مردم بیشتر نزدیک شود. امروز تئاتر در سراسر ایران باید با نگاه شکوفای جوانان، بالنده و پویا شود.

او در همین رابطه افزود: اولین توصیه من به بچه‌هایی که به خانواده تئاتر می‌پیوندند نجابت داشتن است، مسئله دوم مطالعه درست و خوب ادبیات این مملکت است. نکته دیگر این است که باید جای جای مملکت‌شان را ببینند و بشناسند و با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوند.

بازیگر نمایش «لبخند باشکوه آقای گیل» ادامه داد: ما نباید صرفاً به کسانی که پیش از این بوده‌اند بسنده کنیم، باید جوانان دست به قلم را دید و از آن‌ها خواست که از مسائل مختلف انسانی سخن بگویند. بچه‌های جوانی که تئاتر کار می‌کنند به هنر این مملکت بدهکارند و باید نویسندگانی خوب، بازیگرانی خوب، کارگردانانی خوب و طراحانی خوب باشند چون منبعی غنی از ادبیات در دسترس‌شان است که می‌توانند به مدد آن، مردم را به سالن‌های تئاتر بکشانند. مطمئن باشند اگر این گونه تلاش و کوشش کنند دولت هم به آن‌ها کمک خواهد کرد.

در این ملاقات که به بهانه امضای پیام روز ملی هنرهای نمایشی و رونمایی از پوستر این رویداد اتفاق افتاد، حمید نیلی، مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران نیز شهرام کرمی را همراهی کرد.

۳ روز پیش، شنبه
زهره مقدم و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ روز پیش، جمعه
محمد عسگری، آقای سوبژه (محمد لهاک) و محمدرضا مدیری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش پارک شهر i
۴ روز پیش، جمعه
محمد عسگری، آقای سوبژه (محمد لهاک) و محمدرضا مدیری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش عالیجناب i
۴ روز پیش، جمعه
محمد عسگری، زهره و آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره استند آپ کمدی شبی با فریاد i
نویسنده و کارگردان: مهدی رحیمی سده
» ویدیویی از استنداپ کمدی شبی با فریاد
۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر برگزار می‌شود | عکس
» اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر برگزار می‌شود
... دیدن متن »

 اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر با نگاه به مرز و مرزداری و اقوام ایرانی و به قصد ایجاد فرصت پیوند فرهنگی و هم‌اندیشی ساکنین مرزهای ایران برگزار می‌شود.

این جشنواره در تلاش است با نگاه به مرز و مرزداری و اقوام ایرانی فرصتی برای پیوند فرهنگی و هم‌اندیشی ساکنین مرزهای ایران فراهم کند. به همین منظور اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان سیستان و بلوچستان، اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر را به جهت آشنایی ساکنین استان‌های مرزنشین در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و... برگزار خواهند کرد. 

این جشنواره در دو بخش «مسابقه» و «نمایش‌های آیینی و سنتی» برگزار خواهد شد.

سقف پذیرش آثار در بخش «مسابقه» ۱۰ نمایش است. آثار متقاضی این بخش نباید تا پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی در گستره سراسری شرکت کرده باشند. آثاری می‌توانند در این بخش شرکت کنند که تا پیش از مهلت ارسال آثار حداقل پنج اجرای عمومی (به تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انجمن هنرهای نمایشی استان) داشته باشند.

بخش «نمایش‌های آیینی و سنتی» نیز به صورت رقابتی برگزار می‌شود و بر اساس انتخاب هیأت داوران در سه بخشِ تحقیق و پژوهش آیین‌ها، کارگردانی و طراحی فضای نمایشی یک برگزیده معرفی و به برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود. سقف پذیرش اثر در این بخش شش نمایش و حداکثر تعداد نفرات هر گروه ۱۲ نفر است.

اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان ایرانشهر برگزار می‌شود و دبیرخانه این رویداد هم در همین شهرستان قرار دارد.

فرخوان اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر بعد از تایید نهایی مدیرکل هنرهای نمایشی به زودی منتشر خواهد شد.  

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 خیمه شب بازی ایران صاحب خانه می‌شود | عکس
دو قدم مانده به نوروز:
» خیمه شب بازی ایران صاحب خانه می‌شود
... دیدن متن »

خانه موزه خیمه شب بازی ایران روز ۲۵ اسفند در خانه فرهنگ و هنر مانا با مدیریت ستاره اسکندری راه اندازی می شود.

روز شنبه ۲۵ اسفند و در آستانه نوروز ۹۸، خانه موزه خیمه شب بازی ایران با برگزاری مراسم افتتاحیه، آغاز به کار می کند.
این خانه موزه که مدیریت آن بر عهده ستاره اسکندری و سیاوش ستاری است، در خانه فرهنگ و هنر مانا دایر می شود.
در مراسم افتتاحیه خانه موزه خیمه شب بازی ایران که ساعت ۱۸ با حضور چهره های هنری و مدیران فرهنگی و هنری همراه است، از مرتضی شیخ احمد خمسه ای تنها بازمانده نسل قدیم خیمه شب بازی قدردانی می شود.

همچنین رونمایی از نمایشگاه خانه موزه و اجرای خیمه شب بازی از دیگر برنامه های مدنظر در این مراسم افتتاحیه است.

۶ روز پیش، چهارشنبه
علی صفری و یلدا معصوم این را خواندند
ایشون اگر بلد بودن که باران را اداره درست می کردن. عجیبه ابقای مدیریت های شکست خورده در تئاتر
۶ روز پیش، چهارشنبه
جناب صفری مدیر قبلی وقار کاشانی بودند که به جتاب حجازی فرد شده است.
۲ روز پیش، یکشنبه
رئیس قبلی جناب وقار بودند. مدیر هنری مجموعه خانم اسکندری بودند. در هر صورت باران با ترکیبی از این دوستان به یکی از تماشاخانه های دست چندم تبدیل شد. اون هم تماشاخانه ای که شروع خوبی داشت و به مرور زمان دچار افول شد.
۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید