تیوال تئاتر
S1 : 08:54:02
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
احکام جدید در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر | عکس
دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر اعلام کرد
» احکام جدید در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
... دیدن متن »

دبیر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر احکام جدیدی برای مدیران و مشاوران بخش های مختلف این جشنواره صادر کرد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی این جشنواره، نادربرهانی مرند طی احکامی جداگانه نصرالله قادری را به عنوان «مدیر بخش انتشارات و پژوهش»، حمید نیلی را به عنوان «مشاور مالی و امور قراردادها» و جواد مستخدمی را به عنوان«مدیر مالی و پشتیبانی» سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منصوب کرد.
در متن این احکام آمده است: «نظر به تجربه و شایستگی، شما را به عنوان مدیران بخش‌های مختلف سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منصوب می‌نمایم. امیدوارم با خرد، خلاقیت و تعامل گروهی در انجام امور محوله موفق باشید.»

گفتنی است سی و هفتمین جشنواره بین الملللی تئاتر فجر با دبیری نادربرهانی مرند، از ۲۲ بهمن لغایت ۴ اسفند ماه ۹۷ برگزار خواهد شد.

محمد لهاک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش مثل من، مثل تو i
نویسنده و کارگردان: یلدا قشقایی
» ویدیویی از نمایش مثل من، مثل تو
۱۶ ساعت پیش
سیدمحمدصادق سیادت، محمد لهاک و میترا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اپرای عروسکی عاشورا i
«اپرای عاشورا» در تالار فردوسی اجرا می شود  | عکس
» «اپرای عاشورا» در تالار فردوسی اجرا می شود
... دیدن متن »

اپرای عروسکی «عاشورا» به نویسندگی و کارگردانی بهروز غریب پور مهر ماه ۹۷ در تالار فردوسی روی صحنه می‌رود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، «اُپرای عاشورا» به نویسندگی و کارگردانی بهروز غریب پور اثری که در فرانسه، لهستان، ایتالیا و در شهرهای تهران و شیراز به اجرا در آمده است، دیگر بار پس از چندین دوره اجرا در تالار فردوسی، محل دائمی اجرای اپراهای عروسکی از ۱۱ تا ۱۳ مهرماه ساعت ۱۹:۳۰ به اجرا در می‌آید.

«اُپرای عاشورا» نخستین اثری است که بر اساس تئوری احیای اپرای ملی بهروز غریب‌پور تولید و توسط خود او نوشته،۰ طراحی و کارگردانی  شده است و با آهنگسازی بهزاد عبدی در سال ۱۳۸۷به اجرا درآمده و آغازی است بر سایر اُپراهای عروسکی گروه تئاتر عروسکی آران: مولوی، حافظ، سعدی و خیام که به جای آواگری غربی، خواننده - بازیگران بر اساس ردیف‌های آوازی ایرانی نقش‌ها را ایفا می‌کنند.

این اُپرا تاکنون بیش از ۹۰ بار اجرا شده است. گفته می‌شود؛ اپرای عروسکی عاشورا در شمار پرمخاطب ترین آثار گروه تئاتر عروسکی آران در خارج از ایران محسوب شده است.
در «اُپرای عاشورا» آواگرانی همچون محمد معتمدی، مهدی امامی، رضا صادقی و ده‌ها خواننده-بازیگر دیگر، نخستین تجربه خود را به صورت ماندگاری ایفا کرده‌اند.
این اُپرا توسط اعضای گروه تئاتر عروسکی آران و هنرمندانی همچون علی پاکدست، مریم اقبالی، علی ابوالخیریان، مرجان احمدی، مرضیه سرمشقی و ... به اجرا در می‌آید.

«اُپرای عاشورا» از ۱۱ تا ۱۳ مهرماه،  ساعت ۱۹:۳۰ درتالار فردوسی واقع در خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، روبروی تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت.
علاقه مندان جهت تهیه بلیت می توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

محمد لهاک و میترا این را خواندند
بهزاد هندی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش نقل عاشقی i
۲۱ ساعت پیش
محمد عسگری و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش به روی نی i
تماشاخانه سرو میزبان نمایش عاشورایی «به روی نی» | عکس
» تماشاخانه سرو میزبان نمایش عاشورایی «به روی نی»
... دیدن متن »

نمایش عاشورایی «به روی نی» از سوم تا سیزدهم مهر ماه به کارگردانی مهدی کریمی و مهدی نعمتی در تماشاخانه سرو اجرا خواهد شد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی گروه هنرهای نمایشی بنیاد فرهنگی روایت فتح، این نمایش  براساس نمایشنامه‌ای از سید مجید حسینی و به کارگردانی  مهدی کریمی و مهدی نعمتی از سوم تا سیزدهم مهرماه و از ساعت ۲۰ درتماشاخانه سرو اجرا خواهد شد.
سیاوش قاسمی علیرضا سلیمانی راحله امیری محمد گرگین امین ربیعی و سونیا مرادی بازیگران این نمایش عاشورایی هستند و فرامرز صفری (آواز) محمد قشقایی (آهنگساز و نوازنده) محمد حسین زهتابچی، یاسمن تینا طهرانی، مهرزاد املشی، امید عرفانیان (نوازنده) نیز موسیقی این نمایش را برعهده دارند.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش گوریل i
نمایش «گوریل» به نویسندگی و کارگردانی مهدی رضایی از هشتم مهرماه ۱۳۹۷ در عمارت نوفل‌لوشاتو روی صحنه می‌رود | عکس
حضور «گوریل» بر صحنه عمارت نوفل لوشاتو!
» نمایش «گوریل» به نویسندگی و کارگردانی مهدی رضایی از هشتم مهرماه ۱۳۹۷ در عمارت نوفل‌لوشاتو روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه تئاتراشتراک، نمایش «گوریل» نوشته و کار مهدی رضایی از هشتم مهرماه در عمارت نوفل لوشاتو اجراهای خود را آغاز خواهد کرد.
بنابر این گزارش همزمان با رونمایی از پوستر این نمایش، پیش فروش اینترنتی بلیت اثر مذکوردر سایت تیوال آغاز شده است.
متنِ این نمایش برداشتی آزاد است، از نمایشنامه «گوریل پشمالو» اثر یوجین اونیل که مهدی رضایی، در این اجرا با خوانش اقتباسی مدرن و نگاهی متفاوت (در فرم و محتوا) به این اثر دراماتیک شاخص جهان، آن را نگاشته و به نمایش در خواهد آورد. ماهیتِ اعتراض به سرمایه‌داری و بی‌عدالتیِ اقتصادی، تنها وجه درونی کاملاً مشترک این اثرنمایشی با نمایشنامه گوریل پشمالوی یوجین اونیل است. شایان ذکر است، این اثرنمایشی، حاصلِ کارِ کارگاهی در کنار پژوهش و پرورش در «کارگاه اشتراک» به سرپرستیِ مهدی رضایی بوده و وی پیش از این نیز، نمایش‌های «شب بیست‌ویکم»، «گُمستان»، «فریدون»، «بی‌مرگی»، «انواع مرغابی» و «تیمون آتنی» را به اجرا درآورده است.

در این نمایش بازیگرانی چون: ماکان محمودی، آتنا تندرو، مهران عشریه، رامین رستمی مهرآ، رضا سلیمی، علی هادی پسیان، شایان صادقپور، محمد میرعلی و عماد زارعی ایفای نقش می‌کنند.

دیگر عوامل نمایش عبارتند از:
گروه طراحی (ایده، صحنه و لباس): مهدی رضایی، آتنا تندرو و ماکان محمودی؛ دستیاران کارگردان: ساره ارجمند و ندا کاوندی؛ طراح موسیقی و صدا: مانی منادی‌زاده؛ طراح نور: مهدی رضایی؛ طراح گرافیک: داریوش اللهیاری؛ طراح گریم: اشکان عسکری؛ مجریان گریم: نیما عبدی، محمد محمودزاده و فاطمه هاشمی؛ مدیران اجرایی: حمیدرضا عیوضی و مهدی مدق؛ مدیر صحنه: سعید جهانی؛ منشی صحنه: ساره ارجمند؛ دستیار لباس: خورشید شیخوند؛ دستیار صحنه: محمدعلی فرازی؛ ساخت دکور: سعید غفاری و کیکاووس شکوهی؛ گروه تیزر و استاپ‌موشن: مهران عشریه و ندا کاوندی؛ عکاسان: امیررضا هرمزی و حسین رضوانی؛ مدیر روابط عمومی: ندا کاوندی؛  امور هماهنگی: فرانک شریفیان و سارا جدید که با گروه همکاری می‌نمایند.

پیش‌فروش بلیت اجرای «گوریل» از شنبه ۳۱ شهریورماه در سایت تیوال آغاز می‌گردد. این نمایش تا ۲۷ مهرماه هرروز، به غیر از شنبه‌ها، از ساعت ۱۹:۴۵ به مدت هفتاد دقیقه در سالن شمارۀ دو عمارت نوفل‌لوشاتو به نشانی خیابان حافظ، خیابان نوفل‌لوشاتو، نرسیده به ولیعصر، بعد از چهارراه رازی، کوچۀ زیبا، عمارت نوفل‌لوشاتو روی صحنه خواهد رفت.

محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آوانتاژ i
نمایش
نمایش آوانتاژ با کارگردانی کامران شهلایی و محمد لارتی کارگردانی شده از اول مهرماه در تالار حافظ روی صحنه می رود.
» نمایش "آوانتاژ" از اول مهر در تالار حافظ
... دیدن متن »

این نمایش که روایتی نا متعارف و غیر خطی از زندگی نامه  یک فوتبالیست  و اتفاقاتی که منجر به حذف این بازیکن از ترکیب تیم ملی فوتبال ایران در دهه شصت می شود را تصویر می کند به قلم کامران شهلایی نوشته شده و با بازی هنرمندانی همچون الهام نامی ، امین وحیدی پور ، رضا بهرامی ، ابوذر ساعدی ، شادی صیادی ، ترانه کوهستانی ، احمد جعفری ،  آرزو کریمی زند و ایلیا بکریان  به صحنه خواهد رفت.
در گروه کارگردانی آن جلال حسنوند به عنوان دستیار کارگردان ، سعید جعفری مدیر صحنه و منا افکار به عنوان منشی صحنه وصال جواهری در مهندسی صدا ، حدیث پارسا طراح گریم و رامین راستی به عنوان طراح پوسترهمکاری دارند.
طراح لباس این پروژه نمایشی  آتوسا قاضی ، آهنگساز آن  احمد جعفری، مدیا و تیزر را  رامین نجفی ، مدیر تبلیغات عرفان پور محمدی، عکاس تبسم ارگی و زهرا شایان فر روابط عمومی و امور رسانه  هستند.

نمایش آوانتاژ ساعت۱۸:۳۰  هرروز غیر از شنبه ها در تالار حافظ روی صحنه می رود و علاقه مندان می توانند از طریق سایت تیوال نسبت به خرید بلیط این نمایش اقدام کنند.

دانشجویان نیز می توانند با ارائه کارت دانشجویی خود به گیشه این تالار از تخفیف پنجاه درصدی بها بلیط برخوردار شوند.

۵ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیشکسوت تعزیه دیدار کرد | عکس
در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی
» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیشکسوت تعزیه دیدار کرد
... دیدن متن »

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی با رضا لنکرانی؛ پیشکسوت تعزیه دیدار کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، در دیدار دکتر سید عباس صالحی سید مجتبی حسینی؛ معاون هنری وزیر، شهرام کرمی؛ مدیرکل هنرهای نمایشی و احمد عزیزی؛ پسشکسوت تعزیه نیز حضور داشتند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار ضمن گفت‌وگو با استاد لنکرانی توجه به پیشکسوتان تعزیه را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید تلاش کنیم تا این هنرِ با قدمت به صورت اصولی و با رعایت آیین و اصول آن به نسل‌های بعد منتقل شود.
صالحی ترکیب هنرها در تعزیه و گستردگی جغرافیایی اجرای آن را از جمله ویژگی‌های آن برشمرد و اظهار کرد: در تعزیه شعر، موسیقی و نمایش به کمک هم می‌آیند و هنری ناب و قابل توجه ارائه می‌کنند. این هنر در بیشتر نقاط ایران سابقه اجرا داشته و همچنان اجرا می‌شود که این گستردگی جغرافیایی نشان از مورد اقبال بودن آن دارد.
وی همچنین به تعزیه‌های غریب (غیر عاشورایی) اشاره  بر معرفی و اجرای آن‌ها تاکید کرد.

در این دیدار استاد رضا لنکرانی به یاد دوران تعزیه‌خوانی بخشی از نسخه حارس در تعزیه دوطفلان مسلم و نیز قطعه‌ای از سروده خودش در توصیف دیدار شمر با حضرت ابوالفضل (ع) و پیشنهاد ارائه امان‌نامه به آن حضرت را را اجرا کرد.

 

 

۵ روز پیش، سه‌شنبه
میترا این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اعضای بازبین بخش «صحنه‌ای» و  «خیابانی و محیطی» تئاتر مقاومت معرفی شدند | عکس
» اعضای بازبین بخش «صحنه‌ای» و «خیابانی و محیطی» تئاتر مقاومت معرفی شدند
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی جشنواره، اعضای بازبین بخش «صحنه‌ای» شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت به شرح ذیل می‌باشند:
محسن سلیمانی، حمیدرضا راوش، خیرالله تقیانی پور، مهدی بذرافشان و آرمان طیران به‌عنوان اعضای بازبین بخش «صحنه‌ای» شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت انتخاب شدند.
«محسن سلیمانی فارسانی» نویسنده و کارگردان آثار متعدد نمایشی بوده همچنین تجربیات مدیریتی ازجمله معاون هنری انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، عضو شورای تخصصی تئاتر سازمان بسیج هنرمندان و هم‌چنین مدیریت اجرایی جشنواره‌های تئاتر بسیج و مقاومت را نیز عهده‌دار بوده است.
«حمیدرضا راوش» بازیگر و کارگردان آثار متعدد تئاتری و سینمایی، مدیرعامل موسسه حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس معاونت فرهنگی نیروی زمینی سپاه. وی هم‌اکنون سرپرست گروه رسانه‌ای دوکوهه است و همچنین داوری جشنواره‌های متعددی چون بسیج و مقاومت را نیز عهده‌دار بوده است.
«خیرالله تقیانی پور» نویسنده، بازیگر و کارگردان آثار متعدد و پرمخاطب تئاتری ازجمله پری، طروب طرب، بوقلمون، تعبیر یک رؤیا، کلنل و... و همچنین فیلم‌های سینمایی «تونل» و «اینجا خانه من است» که در نوبت اکران سینمای ایران قرارگرفته‌اند. تقیانی پور متولد 1362 است و از سال 78 فعالیت تئاتری خود را آغاز کرده است.
«مهدی بذرافشان» کارشناس تئاتر با گرایش ادبیات نمایشی و کارشناسی ارشد با گرایش کارگردانی است وی فعالیت هنری خود را از سال 1370 با اجرای نمایش‌های برزخ، شب، اه اسفندیار مغموم آغاز کرده است ایشان عضو هیئت‌مدیره کانون منتقدان تئاتر، ریس انجمن تئاتر بسیج هنرمندان و عضو هیئت‌مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان کرمان نیز است
«آرمان طیران» فارغ‌التحصیل کارگردانی تئاتر از دانشگاه تربیت مدرس، نمایشنامه‌نویس، کارگردان و مدرس دانشگاه بوده ازجمله آثار منتشرشده ایشان می‌توان به «در حال کندن پوست پیاز»، «زندگی دیگران»، «یک زندگی ایرانی» و «هی؟! تو گفتی کی هستی» اشاره کرد.
شایان‌ذکر است مطابق با جدول زمان‌بندی اعلام‌شده در فراخوان جشنواره زمان بازبینی آثار دهه اول مهرماه است.

سعید نجفیان، جهانشیر یاراحمدی، بهمن صادقی، آرش ساربان و محسن اردشیر به‌عنوان اعضای بازبین بخش «خیابانی و محیطی» شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت انتخاب شدند.
به گزارش روابط عمومی جشنواره، اعضای بازبین بخش «خیابانی و محیطی» شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت به شرح ذیل می‌باشند:
«سعید نجفیان» نویسنده و کارگردان و مدرس دانشگاه است نجفیان فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد با گرایش کارگردانی تئاتر از دانشگاه تربیت مدرس است که از سال 1371 به‌صورت حرفه با نمایش‌های چون صدای ساز تو، پهلوان و دم شیر و عطا سردار مغلوب وارد عرصه هنرهای نمایشی شد هم‌چنین ایشان در سمت‌های چون دبیر و عضو شورای مرکزی تئاتر بسیج و داور چندین دوره از جشنواره تئاتر مقاومت نیز بوده است.
«آرش ساربان» بازیگر، نویسنده و کارگردان آثار چون صفر مرزی، چیزی شبیه توهم، ساربان همچنین عضو هیئت‌داوران نهمین جشنواره تئاتر خیابانی، مدیر واحد نمایش حوزه هنری و دبیر اجرایی سومین همایش بین‌المللی تئاتر مردمی پیاده‌روی اربعین استان خوزستان نیز است.
«بهمن صادق حسنی» نویسنده، بازیگر و کارگردان آثار متعدد ازجمله زندگی و جنگ، آفرینش از نوعی دیگر، دعای آفتاب، از میرزا تا جنگ ووو است وی همچنین عضو هیئت‌رئیسه انجمن هنرهای نمایشی لاهیجان نیز است.
«محسن اردشیر» مدرس دانشگاه و کارگردان آثاری چون مرگ انجلها، خوشه برنج، کاش می‌شد منم بیام، روف چال شهر زنان وووو. اردشیر همچنین عضو هیئت‌رئیسه انجمن نمایش استان مازندران و موسسه بازیگری در خانه هنرمندان آمل است.
«جهانشیر یاراحمدی» بازیگر و پژوهشگر آثاری چون نمایش در بوشهر از آغاز تا امروز، نمایش در خارگ و تعزیه و تعزیه‌خوانی در بوشهر است یاراحمدی یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های تئاتری استان بوشهر است که می‌توانسته طی این سال‌ها همانند بسیاری دیگر با مهاجرت به تهران فعالیت‌های هنری‌اش را در پایتخت ادامه دهد اما او کماکان با تمام انرژی در پی گسترش و توسعه تئاتر در زادگاهش است وی هم‌اکنون رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر است.

شایان‌ذکر است مطابق با جدول زمان‌بندی اعلام‌شده در فراخوان جشنواره زمان بازبینی آثار دهه اول مهرماه است.
شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت به دبیر امیر نصیر بیگی باهمت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح آذرماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

۵ روز پیش، سه‌شنبه
میترا این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 نمایش «دهانی پر از کلاغ» به پردیس تئاتر تهران می آید | عکس
همزمان با هفته دفاع مقدس
» نمایش «دهانی پر از کلاغ» به پردیس تئاتر تهران می آید
... دیدن متن »

نمایش «دهانی پر از کلاغ» به نویسندگی «جمشید خانیان» و کارگردانی «کامبیز جهانگیری» از روز یکشنبه 1 مهرماه همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود.
به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، نمایش «دهانی پر از کلاغ» به نویسندگی «جمشید خانیان» و کارگردانی «کامبیز جهانگیری» از روز یکشنبه ۱ مهرماه به مناسبت هفته دفاع مقدس در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود.
این نمایش مبتنی بر تقاضای کارگردان و با توجه به محتوای متناسب با روزهای دفاع مقدس به مدت ۱۲ روز در سالن استاد محمد روی صحنه خواهد بود.
در خلاصه داستان این اثر نمایش آمده است: دو برادر پس از هفده سال در مکان نامشخصی با یکدیگر دیدار می‌کنند و خاطراتشان را از دوران کودکی، نوجوانی تا جوانی شان که در جنگ گذشت را مرور می‌کنند. آن‌ها با اینکه دوقلو هستند در خانواده بسیار مورد تبعیض قرار گرفته‌اند و این موضوع برادر کوچکتر را دچار کینه و عقده کرده است که مسئله منجر به ....
بازیگران نمایش «دهانی پر از کلاغ» احسان بیرامی، محمدرضا گرامی‌نژاد، پریسا سیاوشی و هلنا محمدی هستند.
همچنین طراحی صحنه این نمایش را مهدیه شاه مرادی برعهده دارد، معصومه پرورشی طراح لباس و گریم «دهانی پر از کلاغ» است و انتخاب موسیقی آن را امیرصالح نجاری انجام داده است.
نمایش «دهانی پر از کلاغ» به نویسندگی «جمشید خانیان» و کارگردانی «کامبیز جهانگیری» از روز یکشنبه ۱ مهرماه در ساعت ۱۸ و در سالن استادمحمد پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود.

۵ روز پیش، سه‌شنبه
میترا این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اسامی گروه انتخاب بخش دیگر گونه های اجرایی اعلام شد  | عکس
ازسوی دبیرخانه ی جشنواره ی تئاتر فجر اسامی گروه انتخاب بخش دیگر گونه های اجرایی اعلام شد.
» اسامی گروه انتخاب بخش دیگر گونه های اجرایی اعلام شد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر; اصغر دشتی(مدرس، منتقد، طراح و کارگردان) امیر راد(مدرس، بازیگر وکارگردان) و آزاده گنجه(مدرس، نمایش نامه نویس، کارگردان و طراح) به عنوان  اعضای گروه انتخاب بخش دیگر گونه های اجرایی معرفی شدند.
لازم به ذکر این بخش شامل هرگونه هنرهای اجرایی بینا رشته ای و اجرا در فضاهای غیر آشنای تئاتری می شود که با رویکرد تغییر در قراردادهای اجرایی مکان اجرا و شکل ارتباط با مخاطب رخ میدهند.
گفتنی است سی و هفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از ۲۲ بهمن لغایت ۴ اسفند ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

۶ روز پیش، دوشنبه
نیلوفر ثانی این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش نامه ای که به مخاطبان تلنگر بسیاری می زند | عکس
در چهاردهمین نشست تئاتر کاغذی در نقد نمایش نامه ی بیست هزار فرسنگ زیر دریا در فرهنگسرای ارسباران مطرح شد:
» نمایش نامه ای که به مخاطبان تلنگر بسیاری می زند
... دیدن متن »

چهاردهمین نشست تئاتر کاغذی با حضور شادی غفوریان، مصطفی محمودی، سینا آزاد و بهزاد صدیقی توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران و با همکاری مؤسسه ی افرامانا عصر روز شنبه ۲۴ شهریور ماه ۹۷ در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مؤسسه ی افرامانا، در چهاردهمین نشست تئاتر کاغذی ابتدا نمایش نامه ی هزار فرسنگ زیر دریا نوشته ی شادی غفوریان به کارگردانی سینا آزاد با نقش خوانی امید طیرانی بی غم، نیلوفر ترک، فاطیما موسوی و سینا آزاد  نمایش نامه خوانی  شد و سپس این اثر با حضور مهمانان این نشست مورد بررسی قرارگرفت.
در این نشست ابتدا بهزاد صدیقی (نمایش نامه نویس و دبیر نشست های تئاتر کاغذی) ضمن معرفی نمایش نامه ی هزار فرسنگ زیر دریا گفت: نمایش نامه ی هزار فرسنگ زیر دریا که در زمستان ۹۶ توسط نشر ورا منتشرشده، در فضای واقعگرایانه و فراواقعگرایانه تصویر شده و  نویسنده تنهایی و انزوای آدم های امروز را که به روزمره گی رسیده اند، مورد بررسی قرارداده است.
این نمایش نامه نویس در ادامه گفت: با نگاهی به این اثر در می یابیم که آدم های آن دغدغه هایی اجتماعی، امروزی و باورمند دارند. صدایی که از اعماق وجود آدم های نمایش بر می آید، وضعیت واقعی از آن ها را به مخاطب نشان می دهد بی آن که آن ها را از خویشتن خویش دور کند یا نویسنده در نمایاندنشان دچار ادا و اطوارهای روشنفکری غیر قابل باورشود.
در ادامه ی این نشست شادی غفوریان (نمایش نامه نویس و کارگردان تئاتر) در خصوص موضوع اولیه برای نوشتن این نمایش نامه ی خود گفت: نمایش نامه ی هزار فرسنگ زیر دریا بر اساس دیده هایم از بایگانی یک اداره و مسئله ی اوتیسم یا در خودماندگی بوده که با تلفیق ذهنیاتم آن را نوشتم. 
این نمایش نامه نویس هم چنین افزود: در این اثر هم چنین سعی کردم تنهایی انسان معاصر را تصویر کنم.
سینا آزاد، بازیگر و کارگردان تئاتر، نیز در بخش دیگری از این نشست در ابتدا با اشاره به وجوه پااردوکسیکال این اثر گفت: در نمایش نامه ی هزار فرسنگ زیر دریا، انزوای درونی آدم ها را در یک فضایی که با فانتزی آمیخته شده و کمی هم به فضای ابزورد نزدیک شده، به تصویر درآمده. علاوه بر این به نظرم این اثر تراژدی امروزی وضعیت آدم هاست و از معدود نمایش نامه های دغدغه مندی است که انزوای انسان و جهان پیرامونش را در چهارچوب کار و زندگی تکراری نشان می دهد.
این کارگردان و بازیگر تئاتر گفت: در این اثر شخصیت پریچهر قصه ی درام را پیش می برد. مخاطب به خوبی پی به صبوری، درد، رنج و حس مادرانه ی او می برد که در برابر مشکلان زندگی اش خود را آدابته کرده و به نظرم یکی از قدرتمندترین شخصیت های ادبیات نمایشی ما محسوب می شود. هر چند که شخصیت های دیگر این اثر به لحاظ شخصیت پردازی نقصان هایی دارند. مثلن حضور شخصیت امان می توانست در این اثر از تکرار کم تری برخوردار باشد.
در ادامه ی این نشست، مصطفی محمودی (منتقد، پژوهشگر  و مدرس دانشگاه) نیز در درباره ی مسئله ی انزوای شخصیت های نمایش نامه گفت: تنهایی و انزوای انسان حاصل جوامع توسعه یافته است و متأسفانه این انزوا در زندگی ما ایرانی ها هم رسوخ پیدا کرده است؛ این که امروزه گروهی از افراد جامعه به حیوانات متعدد خانگی و غیر خانگی روی آورده اند ناشی از همین تنهایی و انزواست که از این طریق همدمی برای تنهایی خود می یابد.
وی در ادامه تصریح کرد: در این اثر تکرار زندگی برجسته شده و فضای فرا واقعگرایانه دیده می شود.
این منتقد هم چنین افزود: اگر چه ما در زندگی کارهای تکراری زیادی وجود دارد و به یک سری از کار های روزمره عادت می کنیم، اما ما می توانیم عامل تغییر باشیم. متأسفانه ما دربستر روزمره گی غرق می شویم و به راحتی به مغلوب کارهای تکراری می شویم.
محمودی در ادامه با طرح پرسش هایی از نویسنده ی نمایش نامه ی هزار فرسنگ زیر دریا، درباره ی علت نام گذاری این اثر که یادآور نام رمان بیست هزار فرسنگ زیر دریا نوشته ی ژول ورن است و چرایی اشارات مستقیم در این اثر به فروغ فرخزاد و اشعار او پرسید.
شادی غفوریان در پاسخ به مصطفی محمودی گفت: نوشتن این اثر ترکیبی از تجارب شخصی ام است. در نوشتن این اثر هم متأثر از شعر فروغ فرخزاد بودم و هم مکان فرضی قصه ی نمایش نامه را که در زیرزمین ساختمان قدیمی یک اداره اتفاق می افتد و به نوعی یادآور رمان تخیلی ژول ورن هست، انتخاب کردم. در واقع قصه ی نمایش نامه ام در یک مکان غیر واقعی اتفاق می افتد. در چنین فضایی شخصیت پریچهر و شخصیت های دیگر نمایش نامه شکل گرفت که بر اساس وضعیت گروهی از دختران جامعه و کسانی که به بیماری اوتیسم دچار هستند، با ذهنیاتم آمیخته و خلق شدند. 
مصطفی محمودی در ادامه ی این نشست اضافه کرد: در این نمایش نامه شخصیت پردازی پریچهر خیلی محکم و درست شکل گرفته اما بر خلاف آن دو شخصیت دیگر آن باباحاجی و امان به قدرت و قوت پریچهر نیستند و پردازش کافی ندارند.
او گفت: شخصیت های اثر ما به ازاهای بیرونی خوبی دارند اما رمزگشایی نمایش نامه بر اساس کدهای زیادی که در بخش زیادی از متن  وجود دارد، دیر اتفاق می افتد.
 این منتقد تئاتر و مدرس دانشگاه در بخش دیگری از این نشست یادآور شد: زمانی که پدر پریچهر و امان می میرد، فضای تلخ این اثر تبدیل به درام عاشقانه می شود.
محمودی در ادامه افزود: این نمایش نامه از قابلیت های خوبی برای اجرا برخوردار است اما اجرای آن کار سختی است که نیاز به کارگردانی قدرتمندی دارد. از سویی دیگر این اثر متن خوبی است که به مخاطبان تلنگر زیادی می زند و بسیاری از مخاطبان با آن همذات پنداری می کنند. علاوه بر این عنصر تکرار نقطه ی کانونی آن است. هم چنین نمایش نامه پایان بندی خوبی دارد و از بعد روانشناختی شخصیت ها اثر قابل توجهی است که نویسنده به لحاظ پرداخت روانشناختی شخصیت هایش به درستی، توجه و عمل کرده است.
شادی غفوریان در پایان این نشست گفت: در نوشتن این نمایش نامه توجه به اختلالات اوتیسم یا در خودماندگی از روی عمد بوده است. اگر رفتار های بیمارگونه ی آدم ها را در این اثر نشان دادم به دلیل آن بود که می خواستم این مریضی را به جامعه کوچک خودمان تعمیم بدهم. از طرفی اگر به شخصیت پریچهر توجه زیادی کردم، چون او شخصیت بزرگ و مهم نمایش نامه ام بود و برایم اهمیت زیادی داشت و شاید به همین دلیل از دو شخصیت دیگر اثرم غافل شدم و آن ها را مثل پریچهر محکم تر تصویر نکردم.
بر اساس این گزارش، در پایان سیزدهمین نشست تئاتر کاغذی از طرف محسن سلیمانی، مدیر فرهنگسرای ارسباران و رئیس منطقه ی سه فرهنگی هنری، به رسم یادبود و تقدیر و تشکر، به هر یک از مهمانان این نشست لوح تقدیر اهدا شد.
گفتنی است سلسله نشست های تئاتر کاغذی با هدف معرفی و بررسی نمایش نامه های منتشرشده ی جدید ایرانی ماهی یک بار در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

روابط عمومی موسسه ی افرا مانا۶ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جلسه هیئت مدیره و مدیر عامل خانه تئاتر با آذری جهرمی، وزیر ارتباطات | عکس
» جلسه هیئت مدیره و مدیر عامل خانه تئاتر با آذری جهرمی، وزیر ارتباطات
... دیدن متن »

‎۲۵ شهریور ماه، جلسه با حضور اعضاء هیئت مدیره و مدیرعامل خانه تئاتر و وزیر ارتباطات در محل دفتر وزارتی برگزار شد.

‎به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، در این نشست شهرام گیل آبادی ، مدیرعامل خانه تئاتر  تاریخچه ای مختصر از خانه تئاتر و همینطور آماری از وضعیت تئاتر در تهران و سراسر کشور ارائه کرد.
‎سپس بهزاد فراهانی با تذکر این نکته که بیان مشکلات و ارائه خواسته‌های هنرمندان قرار بر دولتی شدن ما نیست و ما طبق وظیفه هنرمندی، حاکمیت را در صورت نیاز نقد کرده و می کنیم، به بیان مشکلات تئاتر پرداخت و از وزیر ارتباطات خواست تا طبق مصوبه هیئت دولت امکانات متفاوت منجمله سالنهای خود را به اجرای تئاتر اختصاص داده، و پرسنل وزارت خانه و خانواده های ایشان را به دیدن تئاتر تشویق کند. فراهانی برای تحقق این امر درخواست انعقاد تفاهم نامه خانه تئاتر با وزارت ارتباطات را پیشنهاد کرد.
‎در ادامه اصغر همت نیز ضمن تایید سخنان بهزاد فراهانی، درخواست حمایت وزیر از هنر و هنرمندان در جلسات هیئت دولت را مطرح کرد.
‎نادر برهانی مرند هم به عنوان دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر مشکلات جشنواره امسال به دلیل تحریم ها و نوسانات را مطرح کرد و از جهرمی خواست تا اپراتور های تلفن همراه را به سمت اسپانسری تئاتر فجر سوق دهد.
‎سپس گیل آبادی از وزیر ارتباطات درخواست کرد که حمایتی همچون حمایت از ورزش  را از تئاتر و خانه تئاتر داشته باشد. مدیرعامل خانه تئاتر همچنین درخواست تجهیز امکانات سخت افزاری، شبکه و نرم افزاری و پشتیبانی مادی و معنوی برای راه اندازی استارتاپهای نمایشی برای رسیدن به اقتصاد پایدار تاتر  و برای عمارت جدید خانه تئاتر را مطرح کرد
‎سپس آذری جهرمی ضمن تشکر از حضور اهالی خانه تئاتر از اهمیت و تاثیر گذاری تئاتر سخن گفت و وظیفه واقعی هنرمندان را نقد دولت و حاکمیت برشمرد و بر ادامه این راه صحه گذاشت. وی از پیشنهاد عقد تفاهم نامه برای استفاده هنرمندان از سالنها و فضاهای وزارت خانه استقبال کرد و وعده داد که نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری خانه تئاتر به فوریت رسیدگی شود.
‎جهرمی سپس راهکارهایی در خصوص استفاده اهالی تئاتر از امکانات و زیرساخت‌های مهیا شده در فضای مجازی ارائه کرد که مورد استقبال اعضاء حاضر در جلسه قرار گرفت.
‎این نشست با اهداء مدالیوم خانه تئاتر به وزیر ارتباطات به عنوان یادبود این جلسه پایان یافت.

۶ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهلت ثبت نام بخش مسابقه ی نمایش نامه نویسی تئاتر فجر تمدید شد | عکس
به علت تقاضای هنرمندان تئاتر
» مهلت ثبت نام بخش مسابقه ی نمایش نامه نویسی تئاتر فجر تمدید شد
... دیدن متن »

ثبت نام نمایش نامه نویسان متقاضی در بخش مسابقه ی نمایشنامه نویسی از سوی دبیرخانه ی سی و هفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر تمدید شد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره تئاتر فجر، به دلیل احترام به تقاضای هنرمندان نمایش نامه نویس و اهمیت این بخش، مهلت ارسال آثار به این بخش تا پایان ۲۰ مهرماه ۱۳۹۷ تمدید شد. بدیهی است این تاریخ به هیچ وجه تمدید نخواهد شد. بنابراین دبیرخانه ی تئاتر فجر از هنرمندان نمایش نامه نویس تقاضا دارد در مهلت اعلام شده با مراجعه به سایت www.fitf.ir نسبت به تکمیل فرم ثبت نام، و بارگذاری نمایش نامه ی خود اقدام کنند.
گفتنی است سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از ۲۲ بهمن لغایت ۴ اسفند ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

۶ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تا کنون ۳۶ اثر از ۲۰ جشنواره استانی به جشنواره فجر معرفی شده اند | عکس
اتابک نادری: دخالتی در روند جشنواره های استانی نداریم
» تا کنون ۳۶ اثر از ۲۰ جشنواره استانی به جشنواره فجر معرفی شده اند
... دیدن متن »

اتابک نادری مدیر هماهنگی تئاتر استان های اداره کل هنرهای نمایشی درخصوص برگزاری جشنواره های تئاتر استانی و روند معرفی آثار منتخب داوران به جشنواره بین المللی تئاتر فجر توضیح داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، اتابک نادری درباره جشنواره های تئاتر استانی گفت: تا کنون ۲۰ جشنواره تئاتر استانی برگزار شده که در مجموع ۳۶ اثر برگزیده هیات داوران برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شده است.
وی با اشاره به شیوه نامه جشنواره های تئاتر استانی گفت: طبق این شیوه نامه آثار برگزیده هر جشنواره باید قبل از جشنواره بین المللی تئاتر فجر اجرای عمومی خود را پشت سر گذاشته باشند. از آنجایی که جشنواره تئاتر هر استان حرفه ای ترین اجراهای تئاتر آن استان محسوب می شوند باید با بهترین کیفیت به جشنواره تئاتر فجر برسند از این رو پشت سر گذاشتن اجرای عمومی ضرورت دارد.
مدیر هماهنگی تئاتر استان ها توضیح داد : در حال حاضر مشغول بررسی وضعیت اجرای عمومی و کیفیت آثار برای معرفی به مرحله ی انتخاب جشنواره تئاتر فجر هستیم. همچنین حضوراین آثار در همایش تئاتر استان ها را هم ارزیابی می کنیم. هر گروه باید لوح فشرده اجرای خود را تا یک هفته الی ۱۰ روز بعد از جشنواره تئاتر استانی به هماهنگی تئاتر استان های اداره کل هنرهای نمایشی ارسال کند.
وی تاکید کرد: بازبینی نمایش ها برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر، مستقل از این ارزیابی است. و ما رعایت شیوه نامه برگزاری جشنواره های تئاتر استانی را  مورد دقت قرار می دهیم.
اتابک نادری با اشاره به برخی از مشکلات گزارش شده در داوری نهایی جشنواره ها گفت: جشنواره تئاتر استان ها در سال های اخیر با مدیریت مستقیم ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان استان برگزار شده و تمامی تصمیم ها از انتخاب آثار ، تعداد کارها ، فراخوان گرفته تا انتخاب هیات های انتخاب و داوری و ... از سوی ادارات کل و هنرمندان استان گرفته می شود.
و افزود: نقش ما تنها نظارت بر آثار انتخاب شده و خروجی جشنواره ها تا جشنواره تئاتر فجر است. قبل از این مرحله دخالتی در روند جشنواره های استانی نداریم.
وی تعداد استان هایی که هنوز جشنواره های تئاتر خود را برگزار نکرده اند ۱۴ استان اعلام کرد که باید تا قبل از ۳۰ آبان به کار خود پایان دهند.

۶ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش اضطراری i
نمایش «اضطراری» در تالار حافظ روی صحنه می‌رود | عکس
از هفته دوم فصل پاییز؛
» نمایش «اضطراری» در تالار حافظ روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

نمایش «اضطراری» به کارگردانی و نویسندگی محمدرضا ستاری و بر اساس داستانی ازاوریانا فالاچی هم‌زمان با شروع هفته دوم فصل پاییز، در تالار حافظ اجرا می‌شود.

بنابر گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش «اضطراری» با طراحی و کارگردانی محمدرضا ستاری از هشتم مهرماه، در تالار حافظ روی صحنه خواهد رفت. تهیه‌کننده این نمایش، سید عماد عامری است.
در خلاصه‌داستان نمایش آمده: ناامید شوید، چون سقط پایان همه‌چیز است ... صدایی از بیرون می‌شنوم که انگار همه قصد و نیت مرگ‌باری دارند ... آشفته‌خاطرم ... چرا نمی‌گذارند منم زندگی کنم؟ ... دلم می‌خواد ۳۱ دسامبر ۲۰۹۹ رو ببینم و جشن بگیرم ... سلام ... این صدای منه که دارم از درونِ غشای مادرم با شما صحبت می‌کنم ... لطفاً دست نگه دارید. من یک جنین هستم.
در نمایش «اضطراری»، عباس خداوردیان، شیوا جوانمرد، عاطفه امینی، طاها محمدی و وحیده اکبری‌نسب به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین دیگر عوامل اجرا عبارتند از: مدیر روابط‌عمومی: الهه حاجی‌زاده
عکاسان: مبینا ستوده‌نیا، مریم اسدی
ساخت تیزر: شهرام خطی
طراح پوستر و گرافیست: امین یاوری
طراح نور: مسعود رنجبر
طراح گریم: حسنا خان‌محمدی
طراح لباس: ساجده شمس
طراح صحنه: محمدرضا ستاری
طراح حرکت: یونس حمزه‌لویی
مدیر صحنه: مریم دلفانی
دستیاران کارگردان: علی پورستوده، عطاالله نجفی، حسین جمشیدی
مجری طرح:  سهیلا کاویان(موسسه فرهنگی هنری رسالت)
سرمایه‌گذار: عباس خداوردیان

نمایش «اضطراری» از هشتم مهر در تالار حافظ به نشانی خیابان حافظ جنوبی، پایین‌تر از خیابان انقلاب، بلوار شهریار اجرا می‌شود. علاقه‌مندان به تماشای این اثر نمایشی، برای رزرو بلیت می‌توانند به سایت تیوال مراجعه بکنند.

۶ روز پیش، دوشنبه
پرند محمدی این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۶ روز پیش، دوشنبه
محمد عسگری و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش سرباز شال بلند i
گفتگوی تیوال با علیرضا حنیفی | عکس
» گفتگوی تیوال با علیرضا حنیفی

گفتگوی تیوال با علیرضا حنیفی / نویسنده و کارگردان.

گفتگو کننده: مهشاد حجتی

۶ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش خانه پدری i
گفتگوی تیوال با نوید اصغری | عکس
» گفتگوی تیوال با نوید اصغری

گفتگوی تیوال با نوید اصغری / کارگردان.

گفتگو کننده: مهشاد حجتی

۲۵ شهریور
میترا و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اسامی گروه انتخاب مسابقه ی تئاتر ایران در بخش صحنه ای اعلام شد  | عکس
ازسوی دبیرخانه ی جشنواره ی تئاتر فجر اسامی گروه انتخاب مسابقه ی تئاتر ایران یک در بخش تئاتر صحنه ای اعلام شد.
» اسامی گروه انتخاب مسابقه ی تئاتر ایران در بخش صحنه ای اعلام شد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر; نسیم ادبی (بازیگر، طراح و کارگردان)، محمد مساوات (مدرس، کارگردان، نمایشنامه نویس و طراح) و کیومرث مرادی (مدرس، کارگردان، بازیگر و نمایشنامه نویس) به عنوان  اعضای گروه انتخاب مسابقه ی تئاتر ایران_یک در بخش تئاتر صحنه ای معرفی شدند.
لازم به ذکر است بخش مسابقه ی تئاتر ایران یک برای معرفی هنرمندان خلاقی در نظر گرفته شده است که تاکنون مجال کمتری برای ارائه ی توانایی های خود به جامعه ی تئاتر داشته اند و پذیرش در این بخش با توجه به محورها و اولویت های جشنواره به کیفیت، خلاقیت و نوآوری نمایش ها بستگی دارد.
گفتنی است سی و هفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از ۲۲ بهمن لغایت ۴ اسفند ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

نیلوفر ثانی، Marillion، میترا، فرزاد، پرند محمدی، شکوه حدادی، مینا ۱۲& و محمد لهاک این را خواندند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید