تیوال تئاتر
S3 : 00:19:25
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
برنامه تعطیلی سالن‌های نمایشی در شب‌های قدر | عکس
سالن‌های نمایشی سراسر کشور از سوم خرداد (هجدهم رمضان)، پس از اذان مغرب تا هشتم خرداد (بیست و سوم رمضان)، پیش از اذان مغرب تعطیل خواهند بود.
» برنامه تعطیلی سالن‌های نمایشی در شب‌های قدر
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، برنامه تعطیلی سالن‌های نمایشی سراسر کشور در ایام شب‌های مبارک قدر رمضان ۱۴۴۰ به شرح زیر است:

- سوم خرداد (هجدهم رمضان) و اولین شب قدر، از بعد از اذان مغرب

- چهارم خرداد (نوزدهم رمضان و روز ضربت خوردن حضرت علی (ع))، پنجم خرداد (بیستم رمضان و دومین شب قدر)، ششم خرداد (بیست ‌و یکم رمضان و شهادت حضرت علی(ع)) و هفتم خرداد (بیست‌ و دوم رمضان و سومین‌ شب قدر) به طور کامل

- هشتم خرداد (بیست و سوم رمضان) تا پیش از اذان مغرب

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دبیر نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر منصوب شد. | عکس
» دبیر نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر منصوب شد.
... دیدن متن »

محمدرضا ژیان (بنیانگذار جشنواره تئاتر ثمر) طی حکمی دکتر رضا دادویی را به عنوان دبیر نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر منصوب کرد.
به نقل از روابط عمومی جشنواره تئاتر ثمر در متن این حکم آمده است:
بسمه تعالی 
جناب آقای دکتر رضا دادویی
با سلام و احترام
با عنایت به تحصیلات، سوابق و تجارب ارزنده جنابعالی در امور فرهنگی و هنری به ویژه هنر تئاتر، به موجب این حکم به عنوان دبیر نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر منصوب می گردید.
امید است با توکل به خداوند متعال و بهره گیری از ظرفیت های موجود در ستاد برگزاری جشنواره در انجام امور محوله پیروز و سربلند باشید.
محمدرضا ژیان 
موسس جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر  
گفتنی‌‌ست فراخوان نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر طی چند روز آینده و با هماهنگی اداره کل امور هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می گردد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش هملت، شاهزاده اندوه i
افشین هاشمی «هملت، شاهزاده اندوه» را روایت می‌کند | عکس
با کارگردانی محمد عاقبتی؛
» افشین هاشمی «هملت، شاهزاده اندوه» را روایت می‌کند
... دیدن متن »

محمد عاقبتی قصد دارد نمایش «هملت، شاهزاده اندوه» با بازی افشین هاشمی را که پیش از این اجراهای موفقی در داخل و خارج کشور داشته است، از ٨ خرداد (تنها به مدت هفت شب) در تماشاخانه سپند روی صحنه ببرد.
نمایش «هملت، شاهزاده اندوه» نوشته محمد چرمشیر باز خوانی "هملت"  شکسپیر است، که با کارگردانی محمد عاقبتی و بازی افشین هاشمی پیش از این در داخل و خارج از کشور به صحنه رفته و مورد استقبال علاقه‌مندان به تئاتر قرار گرفته است.
این اثر که به تازگی تور جدید اجراهای خود در آمریکا را به پایان رسانده، قرار است از ٨ تا ١٣ خرداد، ساعت ٢١ در سالن شماره ٢ تماشاخانه سپند روی صحنه برود.
اجرای یک هفته‌ای «هملت، شاهزاده اندوه» پایانی بر اجراهای این اثر نمایش، که اولین بار ده سال پیش در فستیوال مونولیو روی صحنه رفت، خواهد بود.
فروش بلیت این اثر نمایشی توسط سامانه تیوال انجام می‌شود.

فاطمه طاهری این را خواند
م ح خ این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لادن مستوفی دروغ می گوید  | عکس
لادن مستوفی به زودی با نمایش دروغ نوشته فلوریان زلر به کارگردانی آریان رضائی به روی صحنه می رود.
» لادن مستوفی دروغ می گوید
... دیدن متن »

پیش از این نیز افشین هاشمی  به عنوان یکی از بازیگران اصلی نمایش معرفی شده بود و به زودی اسامی سایر بازیگران و عوامل نمایش منتشر خواهد شد

نمایش دروغ که متن آن از جدیدترین نمایش نامه های فلوریان زلر نویسنده ی مطرح فرانسوی است به زودی در یکی از سالن های معتبر تهران اجرا خواهد شد این نمایش در مرز میان واقعیت و دروغ چالش های مختلفی را مقابل تماشاگران قرار می دهد.

آریان رضایی کارگردان این نمایش تا کنون نمایش های متعددی چون دیور ، خداحافظ، برلین، دستت را به من بده و رپرتوارهای مونو/شورایی را به روی صحنه برده است.

فاطمه طاهری این را خواند
سید حامد حسینیان، فرزاد جعفریان و مهدی حسین مردی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 «محفل آب و آینه» در ماه مبارک رمضان و لیالی قدر برگزار می‌شود  | عکس
با همکاری کانون تخصصى تئاتر خیابانى؛
» «محفل آب و آینه» در ماه مبارک رمضان و لیالی قدر برگزار می‌شود
... دیدن متن »

موسسه فرهنگى هنرى مهرسان با همکاری کانون تخصصى تئاتر خیابانى اداره کل هنرهاى نمایشى به مناسبت ایام مبارک ماه رمضان و لیالى قدر از ٢٩ اردیبهشت تا ٧ خرداد برنامه «محفل آب و آینه» را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، موسسه فرهنگى هنرى مهرسان با همکاری کانون تخصصى تئاتر خیابانى اداره کل هنرهاى نمایشى اقدام به برگزاری برنامه‌ای به مناسبت ایام مبارک ماه رمضان و لیالى قدر کرده است.
این برنامه که تحت عنوان «محفل آب و آینه» برگزار می‌شود شامل نمایش‌هایی خیابانى برگرفته از داستان‌هاى قرآنى، ترنا بازى و آیین‌هاى نمایشى، نقالى، پرده‌خوانى ،على‌نامه خوانى و اجراى تعزیه در ایام شب‌هاى قدر است.
از جمله هنرمندان حاضر در «محفل آب و آینه» می‌توان به پژمان کاشفی (گرداننده مجلس ترنا)، مرشد محسن میرزا علی (نقال)، مرشد خرمی (ضرب زورخانه)، احمد عزیزی (سرپرست گروه تعزیه) و ابوالفضل ورمزیار (علی‌نامه خوان) اشاره کرد. 

محل برگزارى این برنامه که از ٢٩ اردیبهشت تا ٧ خرداد هر شب از ساعت ٢١ تا ٢٤ پذیرای علاقه‌مندان است در میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالى، نبش خیابان مستعلى، مجتمع هنرى مهرسان قرار دارد.

۲ روز پیش، یکشنبه
علی ابراهیم این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش اکلیل i
«اکلیل» به کارگردانی مهتاب شکریان تا ۳۱ اردیبهشت در تئاتر مستقل به روی صحنه می‌رود
» ویدئویی از نمایش «اکلیل»
۲ روز پیش، یکشنبه
فرزاد جعفریان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امین تارخ با «مارلون براندو» به صحنه تئاتر بازمی‌گردد | عکس
بعد از ۱۰ سال؛
» امین تارخ با «مارلون براندو» به صحنه تئاتر بازمی‌گردد
... دیدن متن »

امین تارخ بازیگر شناخته شده سینما، تئاتر و تلویزیون ایران قصد دارد بعد از گذشت ۱۰ سال از آخرین تجربه حضور خود بر صحنه تئاتر، در نمایش «مارلون براندو» به نویسندگی و کارگردانی مهران رنجبر به ایفای نقش بپردازد.
به گزارش روابط عمومی نمایش «مارلون براندو»، امین تارخ از چهره‌های شناخته شده و باسابقه بازیگری تئاتر ایران است که پیش‌تر در نمایش‌های متعددی از جمله نمایش «گالیله» به کارگردانی داریوش فرهنگ به ایفای نقش پرداخته است که سال ۸۸ در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا شد.
بعد از گذشت ۱۰ سال، امین تارخ با حضور در نمایش «مارلون براندو» به نویسندگی و کارگردانی مهران رنجبر که قرار است در تماشاخانه سپند اجرا شود، به صحنه تئاتر بازمی‌گردد.
مهران رنجبر بازیگر و کارگردان تئاترنیز پیش از این نمایش موفق «استیو جابز» را کارگردانی و اجرا کرده است.
اسامی دیگر بازیگران نمایش «مارلون براندو» نیز به زودی اعلام می‌شود.


۲ روز پیش، یکشنبه
Negin Fooladi، مهدی حسین مردی و NetHunter این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آپرکات i
«آپرکات» فردا میزبان خبرنگاران و منتقدان تئاتر است. | عکس
» «آپرکات» فردا میزبان خبرنگاران و منتقدان تئاتر است.
... دیدن متن »

نمایش «آپرکات» به کارگردانی «محمدرضا قلیپور» روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت میزبان اهالی رسانه و منتقدان تئاتر خواهد بود.


به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی نمایش «آپرکات»، نمایش «آپرکات» به کارگردانی «محمدرضا قلیپور» روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ میزبان اهالی رسانه و منتقدان تئاتر خواهد بود.

بنا بر این گزارش نمایش «آپرکات» با بازی بهروز بقایی، فرشته فرشاد،عماد عابدی، فریناز صراف و تهیه کنندگی نشر آواژ تا ۱۳ خرداد به مدت ۹۵ دقیقه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می رود. همچنین منوچهر والی‌زاده و زهرا داوودنژاد در مقام صداپیشه با این نمایش همکاری دارند.

در خلاصه ‌داستان نمایش آمده:«تو راند آخر، با یه آپرکات گذاشتم تو فکِ زندگی. الان پهن شده کفِ زمین. من دیگه وا می‌سَم کنجِ رینگ به شمارش داور گوش می‌دم.»

خبرنگاران و منتقدان می توانند برای هماهنگی با روابط عمومی نمایش با ایمیل mah.shahmoradi@gmail.com تماس بگیرند
سایر علاقه‌مندان به تماشای این نمایش نیز می‌توانند جهت رزرو بلیت به سایت تیوال مراجعه نمایند.

۲ روز پیش، یکشنبه
Negin Fooladi این را خواند
این خبرنگارها با دوربین میان؟
آسایشی برای ما باقی نمیذارن که!
امکانش هست روز بلیطم رو تغییر بدم؟
۲ روز پیش، یکشنبه
درود بر شما
جناب صادقی با پشتیبانی تیوال بگیرید و بفرمایید بدلیل اجرای عکاسان میخواهید روز بلیت خود را تغییر دهید.
با سپاس
۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دبیرخانه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ۲۰ خرداد را به عنوان آخرین مهلت ارسال اثر برای حضور در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید) اعلام کرد. | عکس
۲۰ خرداد آخرین مهلت ارسال اثر برای حضور در پاتوق نمایش‌های سنتی
» دبیرخانه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ۲۰ خرداد را به عنوان آخرین مهلت ارسال اثر برای حضور در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید) اعلام کرد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، دبیرخانه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی تاکید کرد ۲۰ خرداد آخرین مهلت ارسال سه نسخه لوح فشرده حاوی فایل تصویری از اجرای اثر برای حضور در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید) است.

پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید) با هدف حفظ و ترویج نمونه‌های اصیل نمایش‌های آیینی و سنتی و انتقال تجربه کهن به نسل جدید در قالب چهار بخشِ «نقل و روایتگری کودکان و نوجوانان»، «شبیه‌‌خوانی»، «قصه‌گویی و نقالی با موضوعات ملهم از فرهنگ و ادبیات عامیانه ایران ویژه مخاطبان کودک» و «نقاشی و عروسک‌سازی با موضوعات ملهم از فرهنگ و ادبیات عامیانه ایران» برگزار می‌شود که جزئیات آن در فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی آمده است.

علاقه‌مندان می‌توانند تا ۲۰ خرداد ۹۸ با ارسال نسخه تصویری از اجرای خود (قصه‌گویی، شبیه‌خوانی و نقل و پرده‌خوانی)، متقاضی حضور در این بخش شوند.

به شرکت‌کنندگان در بخش‌های گوناگون پاتوق کودک و نوجوان با بهره‌گیری از نظر اساتید هدایت‌کننده و کارشناسان کانون نمایش‌های آیینی و سنتی هدایایی اهدا خواهد شد.

نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی مرداد ۹۸ به دبیری داود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود.  

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش شاپرک خانوم i
رضا بابک و خاله شادونه به تماشای شاپرک خانوم نشستند | عکس
هنرمندان شاپرک خانوم را نقد کردند
» رضا بابک و خاله شادونه به تماشای شاپرک خانوم نشستند
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی تئاتر شاپرک خانوم، طی روزهای گذشته هنرمندانی از جمله رضا بابک، ملیکا زاعی، افشین سنگ چاپ، کیهان ملکی، ساناز سماواتی، هومن حسین نژاد به تماشای این نمایش به کارگردانی حسن انصاریان نشستند و پس از پایان نمایش به بیان نظرات خود پرداختند.

 رضا بابک: از نوسازی نمایش شاپرک خانوم خوشحالم

نمایش شاپرک خانوم برای اولین بار در سال ۱۳۵۰ درفرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت. در آن نمایش رضا بابک به ایفای نقش مگس می پرداخت. این هنرمند که روز گذشته به تماشای اجرای جدید این نمایش نشست، از اجرای آن استقبال کرد و گفت: موزیکال شدن کار، استفاده از اشعار مفید و در مجموع نوسازی اثر از نکات مثبت این اجراست که باعث خوشحالی ام شد.

او که با تماشای تئاتر شاپرک خانوم به یاد اجرای خود در دهه ۵۰ افتاد، بیان کرد: آن زمان شاپرک خانوم به کارگردانی دان لافون در فضای باز فرهنگسرای نیاوران اجرا شد و ۶۰ اجرا به روی صحنه رفت. در آن دوره بیژن مفید هم سر تمرین می آمد. اکثریت گروه آمریکایی بودند و برای اولین بار صورت های ما را گریم کردند.
اردوان مفید در نقش عنکبوت، مرضیه برومند در نقش خاله سوسکه، علیرضا هدایی در نقش ملخ، سوسن فرخ نیا در نقش شاپرک، خسرو شایسته در نقش کرم شب تاب، بهرام شاه محمدلو در نقش زنبور عسل و من در نقش مگس بازی می کردیم.

 ملیکا زارعی: می توان این تئاترها را روی صفحه تلویزیون به نمایش گذاشت

ملیکا زارعی که بیشتر با عنوان خاله شادونه شناخته می شود، پس از تماشای شاپرک خانوم با تاکید بر اینکه کودکان را از تماشای تئاتر محروم نکنید، گفت: تشویق کودکان از سوی خانواده ها برای تماشای تئاتر اتفاق مثبتی است و بسیار خوشحالم این تیم حرفه ای در حوزه کودک فعالیت می کنند. برنامه های تلویزیون چارچوب و قالبی دارد که می توان با فضا و بستری مناسب نمایش هایی با این سبک را روی صفحه تلویزیون به نمایش گذاشت و فکر می کنم مورد استقبال کودکان و خانواده هایشان قرار گیرد. طبیعتا برخی ساختارهای این نمایش در فضای تلویزیون باید تغییر کند و  فکر می کنم مسئولان تلویزیون هم از پخش چنین نمایش هایی استقبال کنند.

ساناز سماواتی: صدا و سیما و شهرداری ها از تئاترحمایت کنند

ساناز سماواتی از بازیگران سینما و تلویزیون نیز پس از تماشای نمایش تصریح کرد: به نظرم کار بسیار جذابی بود. از کودکی عادت داشتم دنیا را از چشم سایر مخلوقات خدا هم ببینم. این کار برای من دو پیام بسیار روشن و واضح داشت؛ پیام اول اینکه دنیا فقط برای ما انسان های نیست و سایر مخلوقات خدا هم در آن زندگی می کنند. پیام دوم نیز این است که فراموش نکنیم از روی فیزیک ظاهری موجود یا فردی قضاوت نکنیم چراکه به طور مثال در این نمایش عنکبوت ظاهر خشن و بد اما قلب بزرگ و مهربانی داشت.
او ادامه داد: امروز کار فعالان در حوزه تئاتر به دلیل سختی برای جا انداختن ورود تئاتر در سبد اقتصادی خانواده ها بسیار دشوار شده است. در دوران کودکی، من به همراه خانواده حتما هفته ای یکبار به تماشای یک تئاتر می نشستیم اما این روزها مسائل اقتصادی باعث شده توجه مردم از این موضوع بسیار مهم فرهنگی پرت شود.
بازیگر سریال زیر آسمان شهر با تاکید بر لزوم حمایت ارگان های دولتی از تئاتر بیان کرد: اطلاع رسانی گسترده در سطح وسیع به دیده شدن تئاترها کمک می کند؛ در این زمینه سازمان هایی مانند آب و برق، آموزش و پرورش، شهرداری ها و صدا و سیما باید با اختصاص بودجه، انجام تبلیغات رایگان و ارائه بیلبوردها به شکل رایگان، فرهنگ تماشای تئاتر را در بین مردم جای بیندازند.
سماواتی کار کودک را بسیار حساس و حرکت روی لبه تیغ دانست و ادامه داد: در کار کودک بسیار باید در اجرا و متن دقت شود؛ بنابراین نیاز است که هنرمندان حرفه ای در این زمینه تلاش کنند.

کیهان ملکی: خوشحالم که کودکان توانستند با شاپرک خانوم ارتباط برقرار کنند

کیهان ملکی از دیگر بازیگران شناخته شده کشور، شاپرک خانوم را یک قطعه نمایشی فوق العاده دانست و افزود: عمر من به نوار صوتی این نمایش قد می دهد. بعدها برای اجرا با آزیتا حاجیان در نقش زنبور همکاری کردم ولی به دلیل تداخل با کاری دیگر امکان حضور در نمایش را نداشتم. از این کار خاطره زیاد دارم. کار ارزشمندی است. کاری است که یله می زند به کار کودک و در عین حال مفهوم غنای قابل اعتنایی دارد.
 بازیگر سریال روزگار جوانی بیان کرد: به نظرم حسن انتخاب در اجرای این نمایش جای تقدیر دارد. هنرمندان حاضر در این تئاتر، از بچه های زحمت کشیده حوزه نمایش هستند. خوشحالم که کودکان توانستند با شاپرک خانوم ارتباط برقرار کنند زیرا ممکن بود کودکان با سن کم نتوانند با مضمون داستان ارتباط برقرار کنند که خوشبختانه این ضعف را نداشت.

 افشین سنگ چاپ: کودکان در بین رسانه های خود، تئاتر کم دارند

افشین سنگ چاپ که بازیگری را با کار کودک شروع کرده بود با بیان اینکه نمایش بسیار زیبایی بود، گفت:  البته نوشته استاد بیژن مفید بود که نمی توان روی آن نظر داد یا من در حدی نیستم که نظر بدهم. دوستان سنگ تمام گذاشتند. بافت نمایش، کاراکترها و بازی ها بی نظیر بود. این نمایش باید سال ها اجازه اجرا بگیرد.
او به نقش تربیتی تئاتر برای کودکان اشاره کرد و افزود: یکی از ویژگی نمایش برای تربیت این است که ذهن کودک را درگیر می کند. کودکان ما امروز بسیار درگیر رسانه های مختلف هستند و یکی از مواردی که کم دارند، نمایش کودک است. کودکان با دیدن یک نمایش تمام سلول های شان درگیر آن می شود؛ به همین دلیل ذهنشان می تواند با هنر نمایش ارتقا یابد.

هومن حسین نژاد: رنگ، دکور، موسیقی در کنار کارگردانی به عالی ترین شکل در شاپرک خانوم دیده می شود

هومن حسین نژاد، کارگردان، تدوین گر و برنامه ریز که کارهایی مانند خانه مامان گلابی و باغ شادونه از او دیده شده پس از تماشای نمایش تصریح کرد: نمایش بسیار زیبایی بود و پیام بسیار خوبی داشت که در قالب موزیکال دوستان هنرمندم آن را اجرا کردند. کاری بسیار زیبا و سطح بالایی بود ولی متاسفانه ارگان های دولتی چنین کارهایی را حمایت نمی کنند؛ دریغ از یک بیلبورد در سطح شهر. همیشه کارهایی را حمایت می کنند که به نوعی برای خودشان سود دارد اما از کاری اینچنینی که برای کودک و راجع به محبت، مهربانی و گذشت است و آنقدر خوب دوستان هنرمند به صورت موزیکال اجرا کردند، حمایت نمی شود.
او به اصول مهم در تئاتر کودک اشاره کرد و گفت: چند نکته در نمایش های کودکانه دخیل است؛ در درجه اول رنگ مخصوصا رنگ های بسیار زیبا در طراحی لباس، دکور و موسیقی مواردی هستند که دست به دست هم می دهد که یک قصه جاندار بشود و بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد. در کنارش کارگردانی بسیار قوی که هنرمندان را در صحنه می چیند و خانواده ها را جذب می کند، مهم است. این موارد را در نمایش شاپرک خانوم به عالی ترین شکل می بینیم. این قصه با اینکه قدیمی است، اما همیشه زنده است زیرا در هر شکلی بخواهی به آن نگاه کنی، به روز است. با توجه به قابلیت های که در این اجرا وجود دارد، این قصه را زیباتر بروز داده اند.

۲ روز پیش، یکشنبه
حمیدرضا مرادی و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مردی در آینه به کارگردانی علی سلیمانی و تهیه کنندگی علی رضوانی از ۲۵ اردیبهشت تا ۸ خرداد در تالار وحدت به روی صحنه است. | عکس
» مردی در آینه به کارگردانی علی سلیمانی و تهیه کنندگی علی رضوانی از ۲۵ اردیبهشت تا ۸ خرداد در تالار وحدت به روی صحنه است.
... دیدن متن »

این نمایش براساس متنی از سیدجواد هاشمی داستان مردی به نام حارث را روایت می کند که از مخالفان سرسخت علی(ع) است  و در مقابل از حضرت علی (ع جز رحمت و شفقت چیزی نمی بیند و در نهایت سلسله اتفاقاتی می افتد که او را به معرفتی عمیق در مورد شخصیت آن حضرت می رساند. ساعت اجرا ۱۸:۳۰ و مدت زمان اجرا ۷۰ دقیقه بازیگران: علی سلیمانی، سیروس همتی، علی یعقوب زاده و ....

۲ روز پیش، یکشنبه
لیلى شجاعى این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نیم نگاهی بر نمایش «زخم زبون»  در ایزد شهر | عکس
» نیم نگاهی بر نمایش «زخم زبون» در ایزد شهر
... دیدن متن »

نمایش «زخم زبون» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا گل محمدی تواندشتی که از ۱۶ الی ۲۰ اردی بهشت ماه ۹۸ به تهیه کنندگی موسسه فرهنگی هنری پژواک هنر آرمان و با همکاری کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران و اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان نور در ایام ماه مبارک رمضان در پلاتو اختصاصی موسسه فرهنگی هنری پژواک هنر آرمان درایزدشهر روی صحنه رفت.

دراماتورژی این نمایش را مهدی نصراله زاده عهده دار بود و سما کابلی به عنوان دستیار کارگردان، طراح صحنه، لباس و گریم، مائده نائیجی به عنوان منشی صحنه ، نیکو واحدی به عنوان طراح پوستر و برشور و مظاهر حسین پور به عنوان مسوول تدارکات یاری گر این نمایش پودند.

فاطمه گل محمدی تواندشتی به عنوان قصه گو، یاسمین تقی نژاد در نقش ماهتوننا، محمد مهدی شریف پور در نقش شیر، رضا اسماعیل زاده در نقش کلاغ، نرگس نیاز پور، امیر محمد احمد زاده عربی، سارینا حق تعالی، مهدیس هاشمی، محمد مهدی رحمتی و امیرحسین اقبالی در نقش درختان جنگلی در این نمایش به ایفای نقش  پرداختند.

امید ارجمندی به عنوان سرپرست گروه موسیقی، علیرضا نصراله زاده به عنوان نوازنده پیانو، علیرضا اکبری به عنوان نوازنده دایره و جواد هاشمی به عنوان نوازنده کاخن اجرای موسیقی زنده این نمایش را بر عهده داشتند و امیرحسین اقبالی، رضا اسماعیل زاده، امیر محمد احمدزاده عربی، نرگس نیاز پور، مهدیس هاشمی، محمد مهدی رحمتی و فاطمه گل محمدی تواندشتی به عنوان هم سرایان در این  نمایش همکاری داشتند.

نویسنده با توجه به مسایل اخلاقی،  تربیتی و آموزشی  با مضمونی شاد و آموزنده برای کودکان و نوجوانان  برگرفته از یک ضرب المثل ایرانی با انتقال مفاهیم به مخاطب، اقدام به نوشتن این متن کرده است، نمایش به ماجرای پیرزنی می پردازدکه در جنگل به کمک شیری بر می آید تا خاری را که موجب عذابش شده از پایش بیرون آورد، یاری پیرزن به شیر موجب دوستی آن ها می شود اما در ادامه این دوستی به دلیل زخم زبونی که از سوی دختر پیرزن به شیر زده می شود دوستی آن دو به هم می خورد.

کارگردان با توجه به شخصیت های  ظاهری و درونی بازیگران، انتخاب های خوبی را داشته است و در این مورد خوب عمل کرده است.

نواخته شدن موسیقی آرام و دلپذیر پیانو قبل از شروع نمایش تا استقرار تماشاگران در روی صندلی ها، ورود قصه گو با نواخته شدن موسیقی اصلی نمایش و ارتباط خوب قصه گو با مخاطبان آغاز خوبی را برای این نمایش رقم زد و  مخاطبان را راغب دیدن ادامه نمایش کرد.

با توجه به اینکه این نمایش اجرایش برای رده سنی کودک و نوجوان بود اما والدین این قشر به همراه فرزندانشان در سالن  حضور داشتند که قصه گو توانست با والدین آن ها نیز ارتباط خوبی برقرار کند که این امر نقطه قوتی برای این نمایش و قصه گو بود.

توجه به اینکه بازیگران این نمایش از هنر جویان رشته تئاتر و جزء بازی اولی ها  بازی دومی ها بودند، اما از بازی خوب و روان و بدون غل و غشی برخوردار بودند و توانستند نمایش خوب و قابل قبول و روانی را از خود برجای بگذارند و کارگردان را از خود راضی نگه دارند.

بازیگر نقش شیر«سلطون» از انعطاف بدنی و بیان بسیار خوبی برخوردار بود، ارتباط خوبی با مخاطب برقرار می کرد و نسبت به سایر بازیگر یک سروگردن بالاتر بود.

موسیقی زنده و برگرفته از اقوام ایرانی، ارتباط بین بازیگر نقش شیر«سلطون» با نوازندگان دف، پیانو و کاخن و گاها درگیری شیر«سلطون» با آن ها کاری نو و جلوه خاصی به نمایش بخشیده بود که نشانگر قوت کار و روند رو به رشد نمایش را به همراه داشت.

با توجه به اینکه نمایش نامه به زبان فارسی نوشته شده و اجرای آن نیز  به زبان فارسی ارایه شد اما انتخاب نام اشخاص بازی توسط نویسنده برگرفته از فرهنگ بومی محلی مازندران است و بازیگران این نمایش پیرزن «ماهتو ننا»، شیر«سلطون»،  دخترپیرزن «گل بهار» و کلاغ «کورکلاج» و درختان جنگلی به اسامی افرا، ممرز، موزی، سرخدار، توسکا، نمدار وغیره از اسامی مازندرانی برخوردار بودند که به نحوی القاگر فرهنگ بومی مازندران بودند.

فضای صحنه ساده و بی آلایش نمایش و نماد های استفاده شده، موقیعت جغرافیایی روستاییان منطقه جنگلی مازندران تداعی می کرد که نشانگر موفقیت طراح صحنه را به همراه داشت. در طراحی لباس نیز به تن پوش های بومی محلی توجه خاصی شده بود که برگرفته از دو فرهنگ گیلان و مازندران بود، تن پوش قصه گو  برگرفته از خطه غربی استان مازندران بود که اشتراکی هم  با تن پوش های زنان گیلانی دارد و تن پوش های ماهتو ننا و گل بهار  هم از شلیطه شلوار که پوشش زنان مازندرانی است استفاده شد و گریم نیز در خدمت کار بود.

یکی از نکات جالب توجه در این نمایش این بود که بازیگرانی که در نقش درختان جنگلی که با تن پوش هایی در صحنه حضور داشتند با عکس العمل های  مناسب خود در طول نمایش، زیبایی خاصی را ایجاد می کردند و در زمانی که  هر بازیگر شروع به آواز خواندن می کرد، درختان جنگل نیز به عنوان هم سرایان  با شخصیت ماهتو ننا، سلطون، گل بهار و غیره هم سرایی می کردند و حتی با زدن ضربات چوب برهم، که به عنوان شاخه درختان تعبیه شده بود موسیقی را به زیبایی همراهی می کردند .

در انتهای نمایش نیز با موقعیت زیبایی روبرو می شویم که شخصیت ها با حضور در صحنه با خوش و بش کردن با یکدیگر و خواندن آواز دسته جمعی از مخاطبان خداحافظی کرده وپس از پایان آواز، نمایش با معرفی بازیگران به پایان می رسد. با توجه به اینکه این نمایش کار پایان دوره هنرجویان تئاتر موسسه بود، اما کارگردان موفقیت خیلی خوبی را در اجرای این کار  به همرا داشت.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش بیا جلوتر i
زندگی گاهی شما رو یه جوری غافلگیر می‌کنه که خودشم جا می‌خوره.
» ویدیویی از نمایش بیا جلوتر
۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ژاله صامتی به تماشای
» ژاله صامتی به تماشای " خانواده دوست داشتنی من " خواهد نشست.
... دیدن متن »

نمایش کمدی " خانواده دوست داشتنی من " به نویسندگی و کارگردانی محمد رفیعی که این روزها با استقبال تماشاگران در مجموعه تاتر محراب روی صحنه است روز یکشنبه ساعت ۲۰.۳۰ میزبان بازیگر توانمند سینما، تلویزیون و تئاتر سرکار خانم ژاله صامتی خواهد بود.
این نمایش که به عنوان یکی از برگزیدگان جشنواره تئاتر استان تهران انتخاب و جوایز متعددی را کسب کرده بود در انتهای این هفته به کار خود پایان خواهد داد.

۲ روز پیش، یکشنبه
محمد رفیعی (یه تئاتری) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۲ روز پیش، یکشنبه
محمد عسگری و مارال عظیمی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همزمان با رونمایی از پوستر نمایش «میدان نبرد، پیکر زن»، تاریخ هشتم خرداد ماه به عنوان شروع اجراهای این نمایش، اعلام شد.
» ویدیویی از نمایش میدان نبرد، پیکر زن
... دیدن اطلاعات »

این نمایش، که بر اساس نمایشنامه «پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی» اثر ویسنی‌یک، طراحی و کارگردانی شده، با بازی سهیلا صالحی و آوا علوی در تماشاخانه نوفل لوشاتو، روی صحنه می‌رود.
مدت اجراهای این نمایش بیست شب خواهد بود و دانشجویان در روزهای هفته می‌توانند با مراجعه حضوری به گیشه عمارت نوفل‌لوشاتو و ارائه کارت دانشجویی خود، از ۲۰٪ تخفیف بهره‌مند شوند.
طراح و کارگردان این نمایش الهام یوسفی است.


۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دوست واقعی من تیرکس i
تئاتر کودک به تخیل، سرگرمی و اندیشه ورزی نیاز دارد | عکس
منوچهر اکبرلو گفت: صحنه های تئاتر کودک ما به نمایشهایی شریف، دارای حرف، تخیل، سرگرم کننده و اندیشه ورز نیاز دارند.
» تئاتر کودک به تخیل، سرگرمی و اندیشه ورزی نیاز دارد
... دیدن متن »

منوچهر اکبرلو در حاشیه تماشای نمایش «دوست واقعی من تیرکس»، گفت: حمایت های بخش خصوصی بایستی روی این جنس نمایشها متمرکز شود تا ما بتوانیم آرام آرام ذهنیت غلطی که از تئاتر کودک وجود دارد را تغییر دهیم.

وی افزود: برخی به اشتباه عقیده دارند حتما به ضرب و زور موسیقی و سر و صدا و لودگی بچه ها را جذب تئاتر کنیم، مخصوصا برای گروههای سنی چون خردسالان که کمتر نمایش برای آنها تولید می شود.

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر کودک در پایان گفت: نمایش «دوست واقعی من تیرکس» یک نمونه خوب و بسیار موفق است و امیدوارم گروه بتواند به همین قوت کار خود را ادامه دهد.

نمایش خلاق و مشارکتی «دوست واقعی من تیرکس» ویژه خردسالان است و هر روز ساعت ۱۹ در فرهنگسرای ملل به نشانی؛ بزرگراه آیت الله صدر، خیابان قیطریه، بوستان قیطریه به روی صحنه می رود و علاقمندان جهت تهیه و رزرو بلیط می توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش لانه خرگوش i
گفتگوی تیوال با مهدی صباغی  | عکس
» گفتگوی تیوال با مهدی صباغی

گفتگوی تیوال با مهدی صباغی / کارگردان.

۳ روز پیش، شنبه
رضا بهکام این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش هنر مردن i
گفتگوی تیوال با امین شفیعی | عکس
» گفتگوی تیوال با امین شفیعی

گفتگوی تیوال با امین شفیعی / نویسنده و کارگردان.

۳ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آوا
درباره نمایش بختک i
گفتگوی تیوال با آناهیتا زینی وند  | عکس
» گفتگوی تیوال با آناهیتا زینی وند

گفتگوی تیوال با آناهیتا زینی وند / کارگردان.

۳ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید