تیوال تئاتر
T1:21:13:41
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

 

نمایشنامه‌ای که سمبلیک شروع کنه، وسطش گریز بزنه به فضای ابزورد و مثل فیلم‌های اسلشر تموم بشه چیز مغشوشی از کار درمیاد که اجرای فوق‌العاده بازیگرها هم نمی‌تونه نجاتش بده.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با نظر هیئت‌داوران بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی
» نامزدهای بخش نمایش‌نامه نویسی معرفی کردند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۹۸۶

نامزدهای بخش نمایش‌نامه نویسی (جایزه استاد اکبر رادی) بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی معرفی شدند.

به گزارش دریافتی ایران تئاتر از روابط عمومی بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، هیئت‌داوران بخش نمایش‌نامه نویسی (جایزه استاد اکبر رادی) بیستمین دوره تئاتر دانشگاهی متشکل از محمد چرم شیر، نسیم احمدپور و ایثار ابومحبوب با اکثریت آرا اسامی ۱٠ نامزد این بخش را به شرح زیر اعلام کردند.

۱. افشین (مهدی) اکبری
«مرسولات رعیت از یک تپانچه قجری»

۲. حسین برفی‌نژاد
«مکان، تهران»

۳. احمد برومند
«جان پناه»

۴. مهین بهزادی
«وقتی با بودا رخ در رخ شدی، بودا را بکش»

۵. معین رستمی
«هملت و دیگر هیچ»

۶. صبوره رنگرز
«ذبیح»

۷. پویا سعیدی
«بی‌حسی موضعی»

۸. اسماعیل غلامی مشارکتی
«فانوس»

۹. محمدرضا کبگانی
«روبه روی هرکس به‌وقت خیرگی»

۱٠. نیما نادری
«بی‌ماری»

شایان‌ذکر است، بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی، از ۱۵ تا ۲۳ اردیبهشت، به دبیری مهدی گمار در تهران برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در مراسم یادبود پرویز بشردوست صورت گرفت
» اهدای مدالیوم خانه تئاتر به خانواده بشردوست
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۹۷۴

ویژه برنامه پاسداشت پرویز بشردوست با عنوان «خزان باغ آرزوها» شب گذشته به همت انجمن هنرهای نمایشی استان تهران، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، اداره کل هنرهای نمایشی و خانه تئاتر شب گذشته ۹ اردیبهشت ماه در تماشاخانه سنگلج برگزار ‌شد.

به گزارش ایران تئاتر، در ابتدای این مراسم بخشی از نمایش «باغ آرزوها» خوانش شد این نمایشنامه در سال ۱۳۵۳ توسط پرویز بشر دوست و محمد صالح‌علاء خوانش و در سال ۵۶ نیز پس از بازبینی توسط بشردوست و فخرالدین صدیق شریف روی صحنه رفت.

نگذاریم شمعی که زود خاموش شد فراموش شود
در ادامه این مراسم قطب‌الدین صادقی کارگردان تئاتر با بیان اینکه متاسفانه این روزها به دلیل ناخوشایند مرگ در کنار هم جمع می‌شویم گفت: او روزگاری جوانی خوشفکر و با استعدادی در عرصه تئاتر بود او اقشار ستمدیده شهری را در آثارش منعکس می‌کرد و تئاتر بی‌واسطه، صمیمی، معترض و دراماتیک را می‌نوشت، کار می‌کرد.
این کارگردان تئاتر افزود: بعد از اولین دیدارم با او برای تحصیل به خارج رفتم و وقتی برگشتم دیگر او را ندیدم تا اینکه یک روز برای کاری به بانک ملت دعوت شدم و پرویز را در آنجا دیدم و بسیار تاسف خوردم از این عمری که برباد رفته بود چراکه او می‌توانست بسیار در عرصه تئاتر بسیار درخشان باشد اما در خدمت بانکداری درآمده بود.
صادقی بیان کرد:کسی مثل پرویز به مراتب شایستگی بیشتر از آن چیزی را داشت که از خود باقی گذاشت. او از طریق تئوری‌های عجیب و غریب به تئاتر نرسید.
او با تاکید براینکه پرویز بسیار خوشفکر بود، تصریح کرد: متاسفم که دشواری‌های اجتماعی و اقتصادی زندگی فرصت خلاقیت را از او گرفت و اگرچه دوستی من با او بسیار اندک بود اما همواره تصویر بالای انسانی را از او در ذهن داشتم چراکه او کسی نبود که نان را به نرخ روز بخورد و مانند کسانی نبود که با وجود اینکه استعدادی نداشتند اما به یاری تبلیغات رادیو و تلویزیون و روزنامه‌های زرد به همه جا رسیدند.
این کارگردان و نویسنده تئاتر گفت: هیچ کاری از ما برنمی‌اید مگر اینکه مرده‌هایمان را دوست داشته باشیم و کاری کنیم که آثار پرویز اجرا شود و نگذارید شمعی که خیلی زود خاموش شد به فراموشی سپرده شود.
در ادامه بخشی از تله تئاتر «افسانه ماشااله خان» به نویسندگی و کارگردانی پرویز و کارگردان تلویزیونی مسعود فروتن پخش شد.

«ماشاءالله خان» یکی از بهترین آثارم بود
سپس مسعود فروتن نیز در سخنانی با اشاره به آشنایی‌اش با بشردوست گفت: این کار نشان می‌دهد در سال ۵۹ که تله تئاتر رو به فراموشی بود چقدر برای حفظ آن زحمت کشیده شد و بی شک بهزاد فراهانی یکی از آنهایی بود که تمام تلاش خود را در این زمینه کرد.
او ادامه داد: پخش این تله تئاتر برای من شادی غم‌انگیزی دارد. یادم می‌آید این تئاتر در سالن چهارسو اجرا شده بود و در سال ۵۹ در اولین روز بمباران ما این کار را جلوی دوربین بردیم. بشر دوست به بازیگران گفته بود باید به حرف من گوش دهند و از همین رو کار هم خیلی دقیق پیش رفت.
این کارگردان تلویزیون گفت: از طریق این تئاتر بود که صدیق شریف و الماسی به جامعه هنری معرفی شدند و امیدوارم هیچ‌کدام فراموش نکنند که از طریق بشردوست معرفی شدند همانطور که من فراموش نخواهم کرد یکی از بهترین کارهایم همین «افسانه ماشاءالله خان» است.
فروتن خاطرنشان کرد: اگر ممکن  است نسخه‌ای از این تله تئاتر را در اختیار من بگذارید چراکه مرگ برای همه است و اگر بعد از مرگم برای من برزگداشتی برگزار شد این فیلم در آنجا نمایش داده شود.
در ادامه این مراسم بخشی از زندگی پرویز بشر دوست توسط دانشجویان دانشگاه تئاتر شهرستان ورامین اجرا شد.


وظیفه هنر و رسانه تولید و توزیع دانایی است
سپس جهانگیر الماسی در حالی که بسیار منقلب بود گفت: من جوان شهرستانی بودم که به تهران آمدم و درتهران نیز جز نامردمی چیز دیگری ندیدم اما در همان موقع با چند نفر رفیق شدم که یکی از آن ها پرویز بشردوست، پرویز فنی‌زاده و محمود استاد محمد از افرادی بودند که نقشی را در جوانی من ایفا کردند زمانی که اشتیاق به تئاتر و همچنین نقد عرصه اجتماعی و بازخواست نیازهای واقعی زندگی اجتماعی ما را وادار به حضور درعرصه نمایش کرد.
او ادامه داد: پرویز بشر دوست همه اش دل و عاطفه بود در عین حالی که از خرد بسیار سود می‌برد. ما واقعیت و تخیل را در هم آمیختیم. ما باهم به وسیله یک الاغ کتاب «عمو زنجیرباف» پرویز را در مقابل دانشگاه تهران فروختیم در حقیقت این کار به نوعی اعتراض به عدم توزیع ناعادلانه امکانات ملی بود که متاسفانه همچنان گرفتار این ناعدالتی هستیم.
این بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون با اشاره به دوران آشنایی پرویز با همسرش گفت: از زمانی که سهیلا جان در زندگی پرویز وارد شد نمی‌توانم بگویم که چه اتفاق شگرفی در زندگی این مرد رخ داد. در حقیقت یلدا و سهیلا دو بال بودند برای پرویز که می‌توانست با آنها پرواز کند.
الماسی خاطرنشان کرد: پرویز تنها نویسنده‌ای بود که نمایشنامه‌هایش بیش از ۵۰۰ بار در ایران اجرا شده است. در آن زمان به ما نه محلی برای اجرا می‌دادند و نه سالنی برای تمرین و برای ما آرزو بود که بتوانیم در روی صحنه تئاتر شهر یا سنگلج اجرا برویم. برای نمایش «آمفکتوس» ساعت ۳ و نیم صبح به ما زمان برای تمرین داده بودند. این سالن‌ها به شدت برای ما حرمت داشت.
او با بیان اینکه تئاتر با جان ما آمیخته بودگفت: هر آنچه را که درک می‌کردیم با زبان تئاتر که زبان بسیار قدرتمندی است با تبدیل آن به یک محصول فرهنگی به مردم ارائه می‌کردیم. وظیفه هنر و رسانه تولید و توزیع دانایی است ما معتقد بودیم مسئولیت تاریخی داریم و براساس مسئولیت و وظیفه تاریخی و اجتماعی که بر شانه و گرده خود احساس می‌کردیم با صداقت تمام و پاکدلی این کارها را انجام می‌دادیم.
این بازیگر تئاتر با بیان اینکه بازی در صحنه تئاتر سنگلج یا تئاتر شهر برای ما آرزو بودگفت: امروز جوان‌ها به راحتی روی صحنه حاضر می‌شوند در حالی که این برای ما آرزو بود و با یک شیفتگی و احترام به بزرگتر وارد صحنه می‌شدیم.
الماسی تاکید کرد: همه ما فکر می‌کنیم حرف‌های بزرگ را باید مردان میانسال و کهنسال بگویند اما تاریخ نشان می‌دهد که بسیاری از اهالی حکمت و ادب در سنین جوانی بودند . این اشتیاق دانستن در سنین جوانی  و منتشر کردن آن افراد بی‌بدیلی را می سازد.

 

پیام مدیرکل

در ادامه پیام مدیر کل هنرهای نمایشی استان تهران قرائت شد.

در بخشی از این پیام آمده است: « هنر فرزند ناخواسته جامعه مدیرانی شده که نه می‌تواند آن را از خانه بیرون بیاندازند و نه آنچنان که باید به او مهر می‌ورزند.کسی قرار نیست برای ما دل بسوزاند و تنها خودمانیم که مراقب خودمان هستیم.»
سپس با یادی از نقی سیف‌جمالی رسول نجفیان قطعاتی را اجرا کرد.

 

در سرزمینی که ما زندگی می‌کنیم مرگ اتفاق غریبی‌ست
در ادامه نیز حسن فتحی کارگردان سریال «شهرزاد» با بیان اینکه هر انسانی وقتی راهی را انتخاب می‌کند چیزهایی را از دست می‌دهد و چیزهایی را بدست می‌آورد گفت: هنرمندان بابت نشر هنر در اجتماع خود گاهی اوقات دچار سختی‌هایی نیز می‌شوند.
او ادامه داد: آخرین حضور پرویز بشردوست مربوط به سکانسی در سریال شهرزاد است. او بسیار بشاش و سرزنده بود وعلیرغم همه ناملایمات به نظرم خیلی خوب زندگی کرد.
کارگردان سریال شهرزاد افزود: معتقدم بجای تعزیت و یادواره‌ها بیشتر بیان یک زندگی خوب را باید ببینیم و خوشحال باشیم در میان انواع و اقسام زندگی های بد توانسته به رویاهایش تحقق ببخشد و به هر شکلی که توانسته روی صحنه رفته است.
فتحی خاطرنشان کرد: مرگ  اتفاق غریبی نیست که وقتی کسی را از دست می‌دهیم احساس کنیم اتفاق عجیب و  غریبی افتاده است مرگ نزدیک ماست و همه ما در نوبت آن هستیم و به هر حال نوبت به ما هم می‌رسد. گاهی اوقات به گونه‌ای درباره مرگ صحبت می‌کنیم که قرار است سراغ ما نیاید. در سرزمینی که ما زندگی می‌کنیم مرگ اتفاق غریبی نیست و سراغ همه ما خواهد آمد مهم این است که در مدت زمانی که زندگی کردیم چه اندازه به رویاهایمان نزدیک شده‌ایم و چقدر به آنها تحقق بخشیدیم از این جهت معتقدم پرویز بشر دوست زندگی بسیار پرباری داشته ا ست.
او ادامه داد: بزرگترین شاهکار پرویز صرف نظر از آثارش خانواده بی‌نظیر او هستند به عنوان یک هنرمند زندگی خانوادگی بسیار خوب و صمیمی داشته است و در مقام یک نمایش‌نامه نویس نزدیک به ۴۰ سال از آثارش می‌گذرداما هنوز این آثار در ذهن و یاد مردم باقی است.
فتحی تصریح کرد: اگر هنرمندان فراموش می‌شوند اتفاق غریبی نیفتاده چراکه معمولا حافظه بازتاب یک وضعیت ثبات یافته اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است انسانی که ثبات دارد حافظه قدرتمندی دارد اما حواس‌پرتی و کم حافظگی در جامعه ما بازتاب تاریخی انواع و اقسام بی‌ثباتی‌های فکری، فرهنگی و اجتماعی است که مردم در طول تاریخ آن را تجربه‌ کرده‌اند.
او تاکید کرد: هنرمندان وظیفه انتقال تجربه یاد و یادواره‌ها را از نسلی به نسل دیگر دارند پرویز بشردوست این نقش را به خوبی ایفا کرد.
در پایان نیز با حضور ایرج راد ناهید مسلمی اصغر همت محسن زارع از هنرمندان فقید عرصه تئاتر؛ داوود سرلک از قرچک، حسن سنگینیان از شهرستان ورامین، نصرالدین خاتمی از شهرستان قدس و امین غلامی کارگردان و بازیگر از شهر قدس تقدیر شد همچنین هدیه‌ای از طرف انجمن هنرهای نمایشی استان تهران به خانواده پرویز بشر دوست اعطا شد.
همچنین مدالیوم ویژه خانه تیاتر توسط اصغر همت به همسر پرویز بشر دوست اهدا شد.
در این مراسم خانواده آن مرحوم،حسن فتحی ،ایرج راد ،اصغر همت ،قطب الدین صادقی ،جهانگیر الماسی ،بهزاد فرهانی ،ارمغان بهداروند و جمعی از شاگردانش

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر شهروند لاهیجان مطرح شد
» مهدی شفیعی: این جشنواره در جلب گردشگر و ایجاد فضای بانشاط مؤثر است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۹۸۹

اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری هشتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان در سال ۹۶ برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری هشتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان با حضور فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، سعید اگشته شهردار لاهیجان، محمدرضا قربانی معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری، آریا جهانگیری معاون عمرانی فرمانداری، حسین مسافر آستانه، نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان و برخی از اعضای شورای شهر در روز شنبه 9 اردیبهشت برگزار شد.
در ابتدای جلسه محمدرضا قربانی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری مستمر و جدی جشنواره در لاهیجان، افزود: این اتفاق بسیار خوب فرهنگی و هنری حاصل مدیریت و همت دست‌اندرکاران جشنواره است. این جشنواره جای ثابت خود را در کنار رویدادهای دیگر ملی بازکرده است. این برنامه توسط فرهنگ دوستان در شهر نهادینه‌شده است و اگر اجرا نشود خلأ آن احساس خواهد شد.
 در ادامه فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان افزود: بسیار خرسندیم که زاویه دید مسئولان شهری ازلحاظ فرهنگی بدین اندازه قوی و بالا است. چیزی که به فرهنگ تبدیل شود یعنی تداوم می‌یابد. هرچقدر در انجام کاری خرد جمعی دخیل باشد ماحصل آن بهتر خواهد بود. تئاتر یک کار جمعی است و منوط به گیلان نیست. نقش تئاتر شهروند در فرهنگ‌سازی بدیهی است. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این جشنواره را یک همایش ملی می‌بیند و با تمام توان مشارکت خواهد کرد.
سعید آگشته شهردار لاهیجان در ادامه گفت: محتوا و نقاط قوت و ضعف جشنواره باید بررسی گردد وی پیشنهاد کرد طی جلساتی جشنواره از وجوه مختلف بررسی شود تا مشخص گردد که چقدر به اهداف از پیش تعیین‌شده رسیدیم. وی همچنین خواستار پیگیری و کمک دیگر اعضاء جهت بین‌المللی شدن جشنواره شد. اگشته در ادامه گفت: در هرجایی که هستیم باید در خصوص آموزش قدم برداریم؛ تئاتر ابزار مناسبی ست برای انتقال پیام‌های آموزشی بخصوص برای قشر کودک و نوجوان که آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند.
در ادامه جلسه مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی کشور گفت: این جشنواره هم‌اکنون ازلحاظ انگیزشی و اهداف برگزاری جایگاه خود را پیداکرده است. حضور هنرمندان برجسته در حوزه برگزاری بسیار ارزشمند است. حضور مدیران در اتفاقات هنری به‌منزله اهمیت جایگاه هنر و هنرمندان است.
 وی در ادامه افزود: استفاده از هنر برای رسیدن به اهداف از ابزار مناسب است. برگزاری این جشنواره در جلب گردشگر و ایجاد فضای بانشاط بسیار مؤثر است. یکی از نقاط قوت جشنواره سال قبل، پرداختن به بخش تئاتر کودک و نوجوان بود که امسال هم بهتر است با خلاقیت بیشتر به آن پرداخته شود.
شفیعی در ادامه افزود: من نیز با بین‌المللی شدن جشنواره کاملاً موافقم. در ضمن نیاز هست برای ارتقاء کیفی کارهای نمایشی، ورک‌شاپ‌هایی با حضور هنرمندان برجسته برگزار شود تا آثار از حالت تکراری خارج شود و مرکز هنرهای نمایشی آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری جهت برگزاری این ورکشاپ‌ها اعلام می‌کند.
در ادامه مسافر آستانه از مسئولان تأثیرگذار و هنرمندان بنام کشور گفت: برگزاری جشنواره برای یک استان دستاوردهای زیادی دارد. بسیار خرسندم که در این جشنواره به تمام مسائل مهم جامعه پرداخته می‌شود. یکی از ارزان‌ترین راه‌های جلوگیری از مصائب اجتماعی، ارتقاء فرهنگ و شعور اجتماعی آن جامعه است. دانشگاه‌ها هنوز در جلوگیری از ناهنجاری‌ها جلو نیستند درحالی‌که هنر می‌تواند در دل جامعه رسوخ کند. بررسی کیفیت برگزاری جشنواره نیز باید بررسی شود و بازتاب آن از سوی اقشار مختلف جامعه بررسی گردد چون به برنامه‌ریزی دوره‌های بعدی کمک زیادی خواهد کرد.
در پایان از سوی مرکز هنرهای نمایشی از تلاش‌های بی‌وقفه سید محمد احمدی فرماندار، فیروز فاضلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، سعیدآگشته شهردار، نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان، حسینعلی خدایگانی رئیس شورای شهر، محمدعلی صادق حسنی رئیس انجمن هنرهای نمایشی لاهیجان در برگزاری جشنواره تئاتر شهروند سال قبل تقدیر شد.برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با حضور جمعی از هنرمندان تئاتر در تالار وحدت
» پیکر منوچهر بهروج بنیانگذار تئاتر در وزارت دفاع تشییع شد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۹۸۰

پیکر زنده‌یاد منوچهر بهروج بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون با حضور جمعی از هنرمندان، دوستان و خانواده‌اش از تالار وحدت تشییع و برای خاکسپاری به قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) منتقل شد.

به گزارش ایران تئاتر جامعه تئاتر کشور تنها پس از سه روز از تشییع پیکر نقی سیف‌جمالی از تالار وحدت بار دیگر با جامه عزا در این تالار گرد هم جمع شدند تا برای سومین بار در سال‌جاری با یکی دیگر از همکاران  و هنرمندان پیشکسوت تئاتر برای همیشه وداع کنند.

در مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد منوچهر بهروج بازیگر و عکاس پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون پس از خواندن قطعات شعری توس مجری برنامه، شکرخدا گودرزی کارگردان و بازیگر شناخته شده کشورمان و قائم‌مقام مدیرعامل خانه تئاتر ایران در سخنانی با اشاره به اینکه این روزها آنقدر جامعه هنری برای تشییع عزیزانشان به تالار وحدت آمده که فکر می‌کنم تالار وحدت به نوعی برای ما تبدیل به تالار وحشت شده، گفت: متاسفانه در شرایطی هنرمندان عزیزان‌مان را بدرقه می‌کنیم که بسیار غریبانه از میان ما می‌روند.

گودرزی در ادامه با بیان اینکه سال گذشته برای جامعه هنری سال سختی بود افزود: در آغاز سال جاری امیدوار بودیم که شرایط بهتر بشود اما از همان روزهای ابتدای سال شاهد درگذشت عزیزان هنرمند هستیم و من امیدوارم عزراییل کمی نگاهش را از سر هنرمندان ما برگرداند. به طوری که همانند دوران کودکی چنین متصور می‌‌توان شد که گویا این روزها زندگی و حضرت عزراییل با داس خود جامعه هنری را درو می‌کند.

شکرخدا گودرزی همچنین با اشاره به آشنایی 30 ساله‌اش با زنده‌یاد بهروج خاطر نشان کرد: زمانی‌که در تالار مولوی با منوچهر بهروج کار می‌کردم هیچ وقت فراموش نمی‌کنم که چه روحیه بالایی داشت همیشه شاد و بسیار بذله‌گو بود.

پس از سخنان شکرخدا گودرزی، مجری مراسم از طرف معاونت امور هنری وزارت فراهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل هنرهای نمایشی به جامعه هنری و خانواده زنده یاد بهروج درگذشت این هنرمند را تسلیت گفت و در ادامه مجید اشتیاقی کارگردان تئاتر و از دوستان و همکاران نزدیک زنده‌یاد بهروج در وزارت دفاع به ایراد سخن پرداخت.

اشتیاقی با اشاره به فعالیت های هنری به ویژه در زمنیه تئاتر و عکاسی زنده‌یاد بهروج در مجموعه وزارت دفاع گفت: منوچهر بهروج علاوه بر اینکه سال‌های زیادی در عرصه بازیگری فعال بود یک عکاس حرفه ای نیز بود. و به نظر من مهم‌ترین کاری که او در زمینه تئاتر انجام داد تلاش های فراوان و عاشقانه اش در زمینه فعال کردن فعالیت‌های تئاتری در وزارت دفاع بود که منجر به برگزاری چندین دوره جشنواره نیز در این مجموعه شد.

در ادامه این مراسم پس از خوانده شدن نماز میت به امامت حجت‌الاسلام آقاجانپور، پیکر این هنرمند پیشکسوت برای خاکسپاری به قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) منتقل شد.

خسرو احمدی، رحمت امینی، ناصر شیرمحمدی، کاظم هژیرآزاد، محمود فرهنگ، رامین کهن، حجت علیخانی، اتابک نادری، مهرداد رایانی‌مخصوص، کیوان نخعی، شکرخدا گودرزی، سعید داخ، حسین راضی، حسین پرستار و... از جمله چهره‌های شناخته شده حاضر در این مراسم بودند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام ببخشید برای رزرو بلیط برای دوشنبه کی باز میشه ؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دودمان
» نمایش "دودمان" در تماشاخانه پایتخت
... دیدن متن »

نمایش "دودمان"  به کارگردانى امیرحسین آقایى از ١٧ اردیبهشت در تماشاخانه پایتخت  به روى صحنه خواهد رفت.
به گزارش مشاور رسانه اى گروه،نمایش "دودمان" نوشته فرزاد باقرى و به کارگردانى امیرحسین آقایى از ١٧ اردیبهشت ساعت ٢١ در تماشاخانه پایتخت مجموعه کنش معاصر به روى صحنه خواهد رفت.
"دودمان" روایت خانواده ایست ایرانى که شب تحویل سال نو دچار مشکلاتى مى شوند.مدت زمان این نمایش ٦٥ دقیقه است و فروش بلیت آن به عهده سایت تیوال خواهد بود.
آوا فیاض،ایمان اصفهانى،فریما حبشى زاده، نجلا نظریان،نصیر ساکى بازیگران این نمایش هستند.تمرینات نمایش مدتى است آغاز شده و با اضافه شدن یک بازیگر دیگر گروه بازیگران نیز تکمیل خواهد شد.
لازم به ذکر این نمایش فقط دو هفته بر روى صحنه خواهد بود.
الهام شعبانى: مشاور طراح لباس محمد فراهانى: مدیر تولید، نیکا زندى: دستیار کارگردان و برنامه ریز، فاطمه هنرور و محمد فراهانى: عکاس، آوا فیاض مشاور رسانه از دیگر عوامل این نمایش هستند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با تشکر فراوان از دست اندرکاران این نمایش خواهش می کنم، برای جمعه 15 اردیبهشت و شنبه 16 اردیبهشت، اجرا رو تمدید کنند.
و یا اگر کسی برای پنجشنبه 2 بلیط اضافه داره ، به ایمیل atena_749@yahoo.com خبر بده ، خیلی ممنون میشم/
من یه مهمون شهرستانی علاقه مند به تاتر دارم که خیلی دلم میخواد این اجرا رو ببینه
به امید تمدید اجرا
در پناه خدا
» تا ۲ پاسخ


۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام، یک عدد بلیط نمایش "بی پدر" برای روز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ساعت ۲۰ موجوده. ردیف ۷، صندلی ۹
در صورت تمایل با این شماره تماس بگیرید: ۰۹۱۹۶۰۱۶۰۵۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با تشکر فراوان از دست اندرکاران این نمایش خواهش می کنم، برای جمعه 15 اردیبهشت و شنبه 16 اردیبهشت، اجرا رو تمدید کنند.
و یا اگر کسی برای پنجشنبه 2 بلیط اضافه داره ، به ایمیل atena_749@yahoo.com خبر بده ، خیلی ممنون میشم/
من یه مهمون شهرستانی علاقه مند به تاتر دارم که خیلی دلم میخواد این اجرا رو ببینه
به امید تمدید اجرا
در پناه خدا
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همکاری دانشگاه تهران با هنرمندان تاتر کشور
» دانشگاه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تهران اقدام به برگزاری کارگاه تاتردرمانی میکند
... دیدن متن »

در آغازسال جدید دانشگاه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تهران با همکاری هنرمندان هنرهای نمایشی در روز ۱۴اردیبهشت اقدام به برگزاری کارگاه تاتردرمانی میکند.
از نکات قابل توجه این برنامه حضور معلولین ذهنی سندروم داون در دانشگاه و همکاری این افراد در آموزشهای کارگاه فوق است.
معلولین ذهنی داون از کانون خیریه سندروم داون ایران به دانشگاه دعوت شده و در کنار برگزاری این کارگاه این گروه نیز اجرا خواهند داشت
دانشگاه تهران با پذیرایی ناهار و اعطای گواهینامه از تمام علاقه مندان دعوت میکند تادراین کارگاه حاضر شده و از هنرنمایی و اجرای نمایش افراد دارای سندروم داون لذت ببرند.
علاقه مندان و حامیان کودکان سندروم داون و علاقه مندان به هنر تاتردرمانی جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره های ۰۹۱۹۳۸۰۳۰۰۹ و۰۹۱۸۶۸۰۸۱۴۵تماس حاصل فرمایید.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چرا تیوال بلیت این نمایش رو نمی‌فروشه؟ یه نمایش به درد بخور هست توی کل سالن‌های شهر، بعد اونم تو تیوال فروخته نمی‌شه! عجب!
خب تو tik 8 میفروشن...راجع به یه نمایش به درد بخور توصیه میکنم بی پدر رو تماشا بفرمایید
۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هشتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان
» اهدا لوح تقدیر هنرهای نمایشی به دست اندرکاران جشنواره شهروند لاهیجان
... دیدن متن »

جلسه شورای سیاست‌گذاری هشتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان با اهدا لوح تقدیر هنرهای نمایشی توسط مهدی شفیعی  به‌دست اندرکاران دوره گذشته این جشنواره برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی  روز گذشته ساختمان فرمانداری شهر رشت میزبان شورای سیاست‌گذاری هشتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان بود که ضمن بررسی دوره گذشته جشنواره دیدگاه خود نسبت به دوره هشتم آن را بیان کردند.
معاون سیاسی امنیتی فرمانداری لاهیجان، مدیرکل هنرهای نمایشی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، شهردار لاهیجان، مدیر مجموعه تئاتر شهر، مدیر جشنواره‌های اداره کل هنرهای نمایشی، رئیس و اعضا شورای شهر لاهیجان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان، رئیس و نمایندگان انجمن هنرهای نمایشی استان، حسین مسافر آستانه پیشکسوت تئاتر استان و نمایندگانی از نهادهای انتظامی و فرهنگی و هنری استان در این جلسه حضور داشتند.
در این جلسه مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی با اهدا لوح تقدیر از دبیر و دست‌اندرکاران دور قبل این جشنواره تقدیر کرد.
آگشته، شهردار لاهیجان و دبیر دوره هفتم جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان و تمیزکار دبیر شورای سیاست‌گذاری جشنواره ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری دوره هفتم به آسیب‌شناسی جشنواره پرداخته و بحث فرهنگ شهری و تأثیرگذاری جشنواره در استان را مورد تأکید قرار داده و بیان کردند که پس از هفت دوره دیگر جشنواره به یک خواست عمومی و یک فرهنگ تبدیل‌شده است که نباید درباره آن کوتاهی شود.
آگشته ادامه داد: هنرمندان نیروهای مرجع جامعه هستند و شهروندان می‌توانند درباره شناسایی آسیب‌های اجتماعی به این قشر اعتماد کنند.
تمیزکار به تأثیر تئاتر خیابانی و برگزاری جشنواره در حوزه جذب گردشگر پرداخته و تأکید کرد که در سال گذشته این جشنواره برای جذب گردشگر فرهنگی بسیار مفید عمل کرده است.
نکته مهم در این جلسه اذعان بر دغدغه همه مسئولان شهری برای برگزاری جشنواره بود.
بحث دعوت از چند نمایش خیابانی خارجی، توجه بیشتر به حوزه آموزش از دیگر موضوعاتی بود که در بخش آسیب‌شناسی جشنواره از سوی دبیر دوره هفتم مطرح شد.
مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در این نشست ثبات جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان را نکته قابل‌توجه این جشنواره ارزیابی کرده و گفت: جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان بعد از هفت دوره پا را فراتر بحث اجرا گذاشته و اکنون می‌توان خلاقیت و تجربه‌های جدید را در برنامه خود داشته باشد.
وی پیشنهاد داد: انواع گونه‌های تئاتر محیطی می‌تواند در این جشنواره قرار گیرد. اکنون جا دارد که تئاتر خیابانی برای مخاطبان کودک و نوجوان نیز در این جشنواره دیده شود.
شفیعی استقبال مدیران شهری برای برگزاری و استمرار جشنواره را اتفاقی خوب عنوان کرده و ابراز امیدواری کرد که این رویکرد توسط دیگر مدیران شهرهای کشور نیز الگوبرداری شود.
وی بر ارتقا گردشگری و توریسم فرهنگی و تأثیر آن بر اقتصاد هنر تأکید کرده و اعلام آمادگی کرد که اداره کل هنرهای نمایشی کارگاه آموزشی منتج به تولید اثر را در این استان برگزار کند.
در پایان این نشست، پیش‌نویس فراخوان دوره هشتم جشنواره بررسی و برگزاری جلسات آینده شورای سیاست‌گذاری در این خصوص مورد تأکید قرار گرفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چگونه در ده گام از پایان خوش یک داستان کودکانه ، به جنون و فاجعه کامل برسیم ؟

شاید جالب باشد که همه هرج و مرج ها و آشفتگی های مشمئز کننده و آزار دهنده ای که در این اجرا شاهد آن هستیم ، منطقی ساده و سر راست دارد، یک روند مشخص برای این هرج و مرج کامل ؛

1.مواجهه با منطق صفر و یک ها یا مرحله " دوگانه ها "
در این جا به خودمان که می آییم می بینیم همه چیز در اطرافمان صفر و یکی است ، دوگانه است ، متضاد است ، غیر قابل جمع است ، یا آن یا این است : یا باید ترسید یا باید ترساند ، یا باید شکار کرد یا باید شکار شد ، یا باید خورد یا باید خورده شد ، یا باید گرگ باشی یا باید بز ، یا باید علف خورد یا باید گوشت ، یا باید زوزه کشید یا باید بع بع کرد و ....

2.راهبرد اول : نادید گرفتن تضاد ها و برهم زدن آن ها یا مرحله ی " انگارنه انگار"
با خودمان می گوییم : ای بابا این طوری که نمی شود ! اصلا بی خیال همه این ها می شویم و دوباره از اول می نویسیم همه این تضاد های دست و پا گیر را ، این بار بدون اختلاف یا تخاصم ، بینشان آشتی برقرار می کنیم ! گرگ فاعل و خورنده و بز مفعول و خورده شونده می شوند زن و شوهر ، می شوند خواهر و برادر، رابطه تخاصم و دلهره آمیزبز و گرگ می شود زندگی مسالمت آمیز زیر یک سقف !

3. پیامد های اولیه : همزیستی ناایمن یا مرحله ی " پایان ماه عسل "
سرخوشی و خرسندی ناشی از پیوند ایجاد شده ، خیلی زود تمام می شود و نخستین نشانه های منفی ظاهر می شود ، طبیعت ، آرام سر بر می آورد ؛
بوسه و نوازش همسرانه می شود تماس همراه با خشونت گلوگیر!
دعواها و بازی های خواهر- برادری تبدیل می شود به " دست تو چرا به نیش منه ؟" ،
نگرانی و حمایت پدرانه می شود هجوم شبانه برای خوردن فرزند

4. ... دیدن ادامه » راهبرد دوم : عشق و فداکاری یا مرحله " عزیزم منو درک کن "
راهبرد نخست برای حل پس لرزه ها این است " اگه این چیزی که هستم اذیت ات می کنه ، همون چیزی میشم که تو دوست داری " ؛ گرگ استحاله می یابد و بز می شود .

5. راهبرد سوم : تردید و عصیان یا مرحله " ما باید بترسیم یا بترسونیم ؟"
بزی که از آغاز به او ترس و لرز را آموخته اند ، در جایگاه یک قربانی یا لقمه ی بالقوه ، از کوچکترین احتمال خطری نهی شده است و همواره در موضع ضعف و دفاع بوده است ، در زیست با گرگ ها ، تجربه ی بی واسطه ای از قدرت را می یابد . او در می یابد بع بع و ترس و لرز و علف تنها انتخاب های ممکن او نیست و همه ی این دوگانه ها قرارداد از پیش تعیین شده ی غیرالزام آوری است که به او تحمیل شده است . این می شود که بز می خواهد انتخابگر باشد نه پذیرنده ، پس اراده سر بر می آورد وعصیان می کند و خود را در قامت یک گرگ می بیند .

6. پیامد های ثانویه یا مرحله ی " مرگ تدریجی یک رویا "
ضعف بر توهّم قدرت پیروز می شود و طبیعت بر اراده ، غلبه می آید ؛ تجربه ی نبرد و شکار چیزی جز زخم و سرخوردگی برای بز ها ندارد !

7. پیامد های اساسی یک : بحران هویت یا مرحله ی " آشفتگی کامل "
نتیجه ی این جدال و تصادم فرسایشی میان بز بودن یا گرگ بودن ، بروز فشار سنگین در درون و پریشانی و سردرگمی کامل است . حالا هیچ چیز سرجای خودش نیست و هیچ کس نمی داند باید چه کند !

8. راهبرد چهارم : روی آوردن به عامل سوم یا غیر یا مرحله ی " جنون کامل "
بحران کهنه ی حل شده ، جنون را در پی دارد ، این می شود گه شنگول پریشان و سردرگم ، در میان گرگ های بز شده و بز های گرگ شده ، به جای خورده شدن یا خوردن ، راه سومی را انتخاب می کند : خودخوری !!

9. پیامد های اساسی دو : کنار رفتن پرده ها یا مرحله ی " شکاف عمیق "
شوک فقدان شنگول ، فشار را از درون به بیرون می آورد ، پرخاشگری و فرافکنی سر بر می آورد :
فاز نخست خشونت ؛ خشونت در کلام و روابط ، کلام رنگ اتهام و بی اعتمادی می گیرد و روابط گسلیده می شود .

10. راهبرد پنجم : بازگشت به غریزه یا مرحله ی " فاجعه کامل "
در میان آشفتگی درون و بیرون و جدال فرساینده ی طبیعت و اراده ، این غریزه بقا است که آرام سر بر می آورد و بر همه روابط و قوای دیگرغلبه می آید ! دیگر این که گرگ باشی یا بز یا این که مادر باشی یا غیر آن ، تفاوتی نمی کند ، گرسنگی و احتمال مرگ ، کار را به جایی می کشاند که به جای تهیه گوشت یا علف ، راه سومی برگزیده می شود : خوردن مردار شنگول !


و حالا سوال مهم این است که اکنون که فرجام کاربست این سلسله راهبرد های پنجگانه ، این چنین وحشتناک وغیر قابل تحمل است ، پس دقیقا با این دوگانه ها چه باید کرد ؟
جناب فتحیان گرانقدر،
بسیار بسیار عالی بود و حقیقتا لذت بردم از این تحلیل کامل و بی نقص.
سپاس از شما و قلم شیوایتان.
۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به مناسبت بزرگداشت هفته مقام معلم و با عنوان جشنواره استاد مهدی فتحی
» دومین جشنواره نمایش‌های تک‌نفره در دانشگاه علمی‌کاربردی واحد ۱۱ برگزار می‌شود
... دیدن متن »

دومین جشنواره نمایش‌های تک‌نفره(مونولوگ) با عنوان جشنواره استاد مهدی فتحی از این هفته در دانشگاه علمی‌کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۱۱ تهران برگزار می‌شود.
بنابر این گزارش، دومین دوره جشنواره نمایش‌های تک‌نفره با عنوان جشنواره استاد «مهدی فتحی»، به دبیری داریوش نصیری  کارگردان، بازیگر و مدرس تئاتر  و با همت گروه بازیگری و امور فرهنگی علمی‌کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۱۱ تهران از روز سیزدهم تا بیستم اردیبهشت‌ماه در این دانشگاه برگزار خواهد شد.
داوری آثار راه‌یافته به این جشنواره، بر عهده اساتید بازیگری دانشگاه علمی‌کاربردی واحد ۱۱ است که از آن جمله می‌توان اشاره کرد به دکتر علی یعقوب‌زاده، هاتف جلیل‌زاده، سیدجواد روشن، عزت‌الله جامعی، مصطفی محمودی، مجید ستایش، داریوش نصیری، سعید زارع، سروش طاهری، حسن علی‌کرمی و رضا حسن‌خانی.
در فراخوان دومین جشنواره نمایش‌های تک‌نفره، متون و محورهای قابل‌پذیرش به این شرح عنوان شده‌اند: نقالی، شاهنامه‌خوانی، حکایت‌های گلستان سعدی، داستان‌های هزارویک شب، حکایت‌های مثنوی معنوی مولانا، سه مونولوگ از سه نمایشنامه شکسپیر، حکایت‌های پروین اعتصامی، تعزیه و مونولوگ‌های دونفره.
شصت اثر برای اجرا در این جشنواره به جدول نهایی راه پیدا کرده‌اند که از آن میان، یک اثر، اجرایی از نمایشنامه هملت به زبان انگلیسی است و پنج نمایش در بخش مهمان شرکت دارند که در فراخوان جشنواره نیستند. تمام آثار شرکت‌کننده در این جشنواره، با حداکثر زمان سی دقیقه اجرا می‌شوند.
گفتنی است تمام دانشجویان رشته بازیگری و رشته‌های دیگر مرکز آموزش علمی‌کاربردی واحد ۱۱ تهران مجاز به شرکت در این جشنواره هستند. همچنین هر دانشجو مجاز به شرکت در دو مورد از محورهای فراخوان است.
به نفرات اول تا سوم بخش‌های کارگردانی، بازیگری مرد و بازیگری زن علاوه بر جوایز نفیس، دیپلم افتخار اعطا خواهد شد. در بخش طراحی پوستر، بروشور،گریم، لباس و صحنه نیز یک برگزیده معرفی می‌شود.
مرکز هنرهای نمایشی و مرکز موسیقی بتهوون از حامیان اصلی این جشنواره هستند.
مراسم اختتامیه دومین جشنواره نمایش‌های تک‌نفره به دبیری داریوش نصیری، بیست‌ویکم اردیبهشت‌ماه هم‌زمان با شب نیمه شعبان در سالن اجتماعات دانشگاه علمی‌کاربردی واحد ۱۱ تهران برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نگاهی به نمایش «نویسنده مرده است»؛

نویسنده زنده است

دوات: آرش عباسی از‌جمله کارگردان‌هایی است که در تئاتر با نگارش نمایشنامه‌های مختلف و تأمل‌برانگیز به شهرت رسیده است. این نویسنده با دغدغه وفاداری به متن‌هایش اغلب آثارش را خود کارگردانی می‌کند، به همین دلیل است که اغلب در نمایش‌هایش شاهد برتری متن نسبت به کارگردانی هستیم که این امر به‌ویژه در «نویسنده مرده است» حتی نسبت به بازی دو بازیگر روی صحنه هم مشهود است.
نمایش با دیالوگ‌های دو بازیگر زن و مرد داستان در تراس خانه لیلی (سوپر‌استار و کارگردان سینما) و فرهاد (‌نویسنده فیلم‌نامه) آغاز می‌شود و در مواجهه‌ای ساده و اولیه، مخاطب شاهد دیالوگ‌های بسیار عادی دو شخصیت بر سر میز شام و صحبت درباره داستان‌پردازی فیلم‌نامه است. عباسی با وفاداری نسبت به ساختار درام کلاسیک داستان خود ... دیدن ادامه » را آغاز می‌کند؛ اما در ادامه با شیوه دیالوگ‌نویسی خاص خود که محور و اساس این نمایشنامه را شکل می‌دهد، یک اثر کلاسیک رئال را به مخاطب نشان می‌دهد. پایه‌گذار این سبک در ایران اکبر رادی است؛ اما عباسی در این اثر سعی دارد علاوه‌بر حفظ شیوه درام‌نویسی کلاسیک بی‌توجه به عصر پسادراماتیک و رئالیست در تئاتر نیز نباشد.
دکور و فضای اصلی نمایش، تراس یک خانه و میز شام دو‌نفره‌ای است که با یک نور ثابت و تخت تا انتهای اثر، کوچک‌ترین تغییری نمی‌کند. شاید اگر نویسنده در مقام کارگردان نیز در این اجرا حضور محسوس‌تری داشت، با تغییر در ساختار دکور امکان بیشتری را برای ارائه بازی بازیگران فراهم می‌کرد؛ اما این نقص نیز نمی‌تواند تأثیری جدی بر پیکره نمایش بگذارد، زیرا چند دقیقه پس از گفت‌وگوهای عادی دو شخصیت نمایش که هر دو برخلاف متون کلاسیک که یک شخصیت قهرمان دارند، شخصیت اصلی این داستان هستند، مخاطب وارد یک داستان دراماتیک شده و با اثر همراه می‌شود. این شوک اولیه که ذهنیت مخاطب را تغییر می‌دهد، خیلی زود با افتادن پرده و ظاهر‌شدن واقعیت از بین می‌رود و مخاطب تا انتهای اجرا و حتی پس از آن دچار تعلیق می‌شود. این نمایش با نگاه رئالی که به انسان امروز دارد، در فضای خطی سعی دارد در طول اجرا در یک سطح بماند، دقیقا در همان صحنه‌ای که مخاطب انتظار رسیدن به اوج را دارد، داستان افت می‌کند. البته این افت به معنای ریختن مخاطب و رهایی اجرا نیست؛ بلکه به‌نوعی در طول اجرا تبدیل به قراردادی میان بازیگران و مخاطب می‌شود که گویی از ساختمان روبه‌روی این تراس شاهد این اتفاقات است. جوهره اصلی داستان را غیرواقعی‌بودن اتفاقات در عین واقعیت تشکیل می‌دهد، درست مثل زندگی انسان مدرن که پیش‌بینی‌ناپذیر است.همان‌طور‌که در ابتدا نیز اشاره شد، این نمایش کاملا بر دیالوگ استوار است و عدم کسالت‌باری این نمایش نیز دیالوگ‌های مختصر و کوتاه اثر است که نه‌تنها مخاطب را کسل نمی‌کند؛ بلکه مدام او را وارد بازی‌های خود می‌کند و هرچه اثر پیش می‌رود، مخاطب ناگزیر است تأمل بیشتری برای پی‌بردن به واقعیت در دیالوگ‌‌های بازیگران داشته باشد. با پیش‌رفتن اجرا و دو شوکی که توسط فرهاد و لیلی به مخاطب وارد می‌شود، مخاطب انتظار پایان داستان و رسیدن به واقعیت و انتهای این شب را دارد، اما دقیقا در همین زمان است که با بازی مجدد فرهاد، برگ دیگری برای مخاطب روشن می‌شود که حکایت از آن دارد که این رؤیا‌پردازی و پرده‌برداری از آن و نشان‌دادن پوچی آن تا پایان ادامه دارد و اصلا نویسنده پایانی برای این شکل از داستان‌پردازی قائل نیست.
یکی از نکات مهم در این اجرا شیوه دیالوگ‌نویسی موجز عباسی است که به‌خوبی نشان می‌دهد یک متن قوی می‌تواند در حالتی که سایر اجزای اجرا متوسط هستند، نمایش را حفظ کرده و تا پایان در اوج نگه دارد. در پایان این اجرا دو بازیگر مجدد به صحنه ابتدایی نمایش بر‌می‌گردند و این نشان می‌دهد که نویسنده از ابتدا با آگاهی نسبت به پایان اجرا بدون دغدغه داستان‌پردازی برای رسیدن به نتیجه، سعی داشت یک داستان معمولی را به شکل متفاوتی روایت کند. برخلاف عنوان این اثر، نویسنده نقش محسوسی در این اثر داشت و در پایان نیز با پایان‌بندی تأمل‌برانگیز خود این احساس را ایجاد می‌کند که نویسنده کاملا زنده است.

منبع:جامعه پویا- سمیرامیس محمدی
مهدی حسین مردی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» سردیس زنده یاد اکبر رادی رونمایی شد
... دیدن متن »

مراسم رونمایی از سردیس زنده‌یاد اکبر رادی درام‌نویس شهیر ایران با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و جمعی از هنرمندان و درام نویسان کشور در شهر رشت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی در این مراسم که عصر روز شنبه ۹ اردیبهشت در شهر رشت برگزار شد مدیرکل هنرهای نمایشی تأکید کرد: امروز بیش از همیشه نیازمند معرفی الگوهای فرهنگی هستیم
وی در این روز بابیان این مطلب که افتخار می‌کنیم اکبر رادی راداریم گفت: باید قدر داشته‌های فرهنگی‌مان را بدانیم.
مهدی شفیعی تصریح کرد: جای نمایشنامه‌های رادی در کتاب‌های درسی ما خالی است.
مدیرکل هنرهای نمایشی ادامه داد: درام ایرانی به آثاری که از شیوه‌های شناخته‌شده نمایش‌های ایرانی بهره می‌گیرند محدود نمی‌شود. و آثار مرحوم رادی با بهره‌گیری از ساختارهای شناخته‌شده نمایشنامه نویسی جهان، انسان معاصر ایرانی و دغدغه‌ها و مسائلش را برجسته می‌کند.
وی وجه دیگر آثار رادی را نگاه بومی به انسان ایرانی دانسته و گفت: مشخصاً گیلان و انسان گیلانی ایرانی بخش دیگری از آثار ایشان را شکل می‌دهد. این نکته‌ی مهمی است. یکی از بزرگ‌ترین آموزه‌های رادی برای نمایشنامه‌نویسی معاصر ایران همین نکته است. رنگ و بوی بومی درعین‌حال ملی! طبیعتاً با توجه به حضور این انسان در جهان به نسبت کوچک‌شده معاصر و وجود دغدغه‌های مشترک بشری جهانی نمود پیدا می‌کند.
مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه از شهرداری رشت و همه بانیان این مراسم به‌خصوص بنیاد رادی تشکر کرده و از خبر افتتاح پردیس تئاتر رادی که به گفته شهردار رشت به‌زودی در این شهر افتتاح خواهد شد ابراز خرسندی کرد.
مراسم رونمایی از سردیس استاد اکبر رادی با حضور بانو حمیده عنقا همسر استاد و هنرمندانی همچون هادی مرزبان، عطاالله کوپال، حسین مسافر آستانه، مریم معترف، پیمان شریعتی، نادر برهانی مرند، مهدی حاجیان و بهزاد صدیقی برگزار شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش سارا و ماه
» نمایش «سارا و ماه» به پردیس تئاتر تهران می آید
... دیدن متن »

نمایش «سارا و ماه» به کارگردانی «سید محمد طاهری راد» از تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه در تماشاخانه مشایخی پردیس تئاتر تهران به روی صحنه خواهد رفت.
به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، نمایش «سارا و ماه»   بر اساس نمایشنامه «ماه پیشونی» نوشته «میترا بیات» و به «سید محمد طاهری راد» از تاریخ ۱۲ اردیبهشت‌ماه در تماشاخانه مشایخی پردیس تئاتر تهران اجرای خود را آغاز می‌کند.
این نمایش حکایت دختری به نام سارا است که با نامادری و ناخواهری خود زندگی می‌کند. نامادری با سارا نامهربان است و با او بدرفتاری می‌کند. اما در مقابل دخترش ثریا را بسیار لوس، تنبل و بداخلاق بار آورده است و همه مهر مادری خود را نثار او می‌کند. یکی از روزها که طبق معمول نامادری سارا را راهی صحرا می‌کند تا پنبه بچیند و برای زن آقا نخ‌ریسی کند، اتفاقاتی می‌افتد که باعث تغییر سرنوشت سارا شده و سبب پشیمانی زن آقا و ثریا از کرده خود می‌شود...
در نمایش «سارا و ماه» حسینعلی بینوایی، سیمین خرم، مرجان بهرامی، تکتم رسول‌زاده، عباس بابایی، الهه موجانی، نگین طاهری راد، حنانه شاهرخی، ماکان قطبی، نفیسه براتی، پریسا مرادیان ایفای نقش می‌کنند.
همچنین در این اثر امید اسکندر در مقام آهنگساز، طراحی صحنه و ساخت دکور: اکبر شامی، طراحی پوستر و بروشور: نفیسه براتی - طراحی و دوخت لباس: هانیه تجریشی، مدیریت فنی صدا و تصویر: سپهر جهانگیری - امور هماهنگی و تولید: لیلا شریف، عکاس: مجید خمسه هماهنگی و مدیر صحنه: مریم افروزی - روابط عمومی، تبلیغات و امور رسانه: امین مختاری، ماکان قطبی، سپهر جهانگیری حضور دارند.
نمایش «سارا و ماه» به کارگردانی  «سید محمد طاهری راد» از تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه  در ساعت ۱۸ و در تماشاخانه مشایخی پردیس تئاتر تهران به روی صحنه خواهد رفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش بسیار زیبا و تاثیرگذار با صحنه پردازی عالی بود. علیرغم اینکه به زبانی بود که من متوجه نمیشدم اما به خوبی میشد ارتباط برقرار کرد. فقط تنها اشکال این بود که متاسفانه بالانویس دیالوگ ها بدلیل مه صحنه و نورپردازی در بسیاری از صحنه ها به طور کامل دیده نمیشد. خوب بود که این موضوع بررسی و در صورت امکان تصحیح میشد و ارتباط بیننده با نمایش در برخی لحظات قطع نمیشد.
مریم رودبارانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش های نیمه‌دوم سنگلج
» تماشاخانه سنگلج نمایش های شش ماه دوم سال۹۶ را اعلام کرد‎
... دیدن متن »

مدیر تماشاخانه سنگلج نمایش های شش ماه دوم سال ۹۶ را مشخص کرد.
به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، مدیریت تماشاخانه سنگلج نمایش‌هایی که قرار است در فصل پاییز و زمستان (شش ماه دوم) سال ۹۶ در قدیمی‌ترین تماشاخانه فعال پایتخت روی صحنه برود را معرفی کرد. بر این اساس، برنامه فصل پاییز تماشاخانه سنگلج بدین قرار است:
پس از برگزاری  هجدهمین جشنواره آیینی-سنتی  از تاریخ ۱۹ شهریورماه تا ۲۱ مهرماه دو نمایش «مرگ دلقک ها» به کارگردانی «افشین زمانی» به همراه نمایش «کارنامه بندار بیدخش» به کارگردانی «احسان ملکی» به روی صحنه خواهد رفت. نمایش «میان‌رود خانه» به کارگردانی «پیام عزیزی» از تاریخ ۲۵ مهرماه تا ۲۶ آبان ماه اجرا خواهد داشت. پس از آن نمایش «نوعی تضاد منافع» به کارگردانی «فرهاد تجویدی» از تاریخ ۲۹ آبان ماه تا ۲۴ آذر به روی صحنه می رود. در فصل زمستان علاوه بر برگزاری سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تماشاخانه سنگلج پذیرای سه اثر نمایشی خواهد بود که به ترتیب نمایش «فلان و چنان حکومت خان جان...» به کارگردانی «رضا شاهبداغی» به همراه نمایش «این مرگ فروشی است» به کارگردانی «نادر نادرپور» از تاریخ ۲۸ آذرماه تا ۳۰ دی ماه اجرا خواهند داشت. پس از برگزاری سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز نمایش «در مه بخوان» به کارگردانی «مسعود طیبی» از تاریخ ۱۷ بهمن ماه تا ۲۵ اسفند به روی صحنه خواهد رفت. همچنین ۴ اثر نمایشی در فهرست آماده برای اجرا در سال ۹۶ وجود دارد که اگر امکان اجرا در سال جاری برای این گروهها نمایشی فراهم نشد، اثر آنها در سال ۹۷ و در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می رود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چرا باید "بی پدر" را دید؟
استفان کینگ می نویسد همه ما مغز مریضی داریم. بیشتر ما خودهای غیر مدرن مان را اسیر کرده ایم و بنابراین وقتی به آن ها اجازه می دهیم بی محابا برای خودشان بچرخند نوعی تطهیر در ما اتفاق می افتد.
ابرشیر و پرند محمدی این را خواندند
علی ابراهیم و سپهر امیدوار این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش ضیافت پنالتی ها
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
آیا امکان تمدید نمایش برای روزهای پنجشنبه و جمعه هم هست؟
الهه الف این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اطلاع رسانی
امکان خرید بلیت روزهای پایانی نمایش "...و چند داستان دیگر" فراهم شد.
غیرقابل تمدید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام امکان تمدیدنمایش برای روزهای پنجشنبه و جمعه هست؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تنها 4 اجرا از نویسنده مرده است باقی مانده
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سبک کار رو هم مرقوم کنید لطفا
مونولوگ...سبک نداره دیگه
۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از نمایش سایه بر آب
محمد عسگری و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لیلى شجاعى و محمد عسگری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش رو به توصیه یکی از دوستان به واسطه خاص بود رفتار با تماشاچی ها دیدم. باید بگویم که رفتار با مخاطب و آزادی عملی که در اختیار می گذاشتند واقعا ستودنی بود و از این بخش نمایش لذت بردم، همین طور از اینکه در یک جمع ناشناس به راحتی افکار مردم را می شنیدم و بعضا عکس العمل هایشان را می دیدم. اما از داستان نمایش راضی نیستم، از ابتدا با داستانی روبرو هستیم که دارای شخصیت زن بسیار ضعیفی ست جملاتی مثل "من یک زن هستم، دلم می خواد روشنفکر باشم اما چیکار کنم نمی تونم چون من زنم!" و جملات غیر منطقی مشابه این مرا به یاد سریال های درجه چند صداوسیما و زنان غیرواقعی اش می انداخت، در شبی که من اجرای نمایش را دیدم تماشاگران به راحتی و از ابتدا شخصیت زن را کنار می گذاشتد و به جای او حرف می زدند و من علت اصلی این اتفاق را شخصیت پردازی ضعیف و غیر منطقی او میدانم. این ... دیدن ادامه » دو قطبی زن تماما احساس و مرد تماما منطق بسیار کهنه و نخ نم شده است.
در چنین نمایش هایی به وضوح کار بازیگرهایی که در برابر جملات غیرمنتظره مردم قرار می گیرند سخت می شود، آنها باید در آن واحد واکنش هایی نشان دهند که لزوما از قبل پیش بینی نکرده اند، با این حال گرچه شخصیت پردازی مرد از استحکام بیشتری برخوردار بود، واکنش های بازیگر مرد داستان در اکثر موارد به گونه ای نبود که انگار با یک استاد فلسفه مواجه هستیم، داد و فریاد و شلوغ بازی و ترک هال و.. گرچه می دانم کار سختی را در پیش داشت.
در انتها باید بگویم اینکه بازیگر رابط بین تماشاچی ها و نمایش تمام سعی خود را می کرد که حالت های ممکن برای تغییر در نمایش اولیه را بیرون بکشد را می پسندیدم.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

دخانیات عامل اصلی سرطان

تئاتر تجربی نام خوشایندی برای من است. چرا که گروهی در آن بدون نگرانی و پروا از بازخوردها، به تجربه و زندگی کردن لحظات یک نمایشنامه مشغول میشوند. نکته مسلم این است که نمایشنامه ی جناب مساوات تجربی نیست و پخته است. هرچند که شکل اجرایی آن طبق روال ایشان در هر اجرا تغییر می کند و تجربی میشود. اما تجربه تا کجا خوب است و ماحصل نهایی یک اجرا بالاخره چیست و چه زمانی باید دیده شود؟ و اینکه ما چند "بی پدر" چند "خ.ا.ن.و.ا.د.ه" و چند "یافت آباد" داریم؟

معناگرایی و معنابخشی و تفکرانگیز بودن "بی پدر" برای من بینابین است. چرا که در طول نمایش انگشت اشاره ای به سمت خودم میدیدم که دایما یک پیغام به من میداد: " فهمیدی یا تکرار کنم؟ " اساسا فکر میکنم کارگردانی در سایه ی یک والد بزرگ قرار دارد که ترس و درندگی را در کفه های ... دیدن ادامه » یک ترازو گذاشته و اندازه میگیرد. میدانیم که تماشای " بی پدر" نفس گیر است و همین نفس گیری گیراست، پس چرایی گنجاندن لحظات تلطیف کننده را نمیفهمم و نمیپذیرم که نامش گروتسک است. چون گروتسک نمیخنداند..در فضایی قرارت میدهد که ندانی بخندی یا وحشت کنی..پس کاش شرایط جوری بود که میتوانستم به وحشت کردن ادامه بدهم..نقطه پایان نمایش برای من آنجا بود که لاشه ی شنگول را دیدم.

به لحاظ دیداری و شنیداری از نمایش حظ وافر بردم . تسلط بازیگران که صحنه را با تمام وجود بلد بودند و کروکی جای جایش را با بدنهای بینظیرشان به من نشان دادند همیشه در خاطرم خواهد ماند
«فهمیدی یا تکرار کنم؟»

مارال جانم چقدر جمله جالب و پرمعنایی است. تو بی نظیری دوست جانم♥
۹ ساعت پیش
مارال هنرمند و عزیز چقدر خوب که بعد از مدتها می خوانمت و چقدر جالب نگاه کردی به خصوص سوالت بسیار به جا است ما بالاخره قرار است چه زمانی با ماحصل یک اجرا مواجه شویم ؟
بالاخره با کدام خانه. وا.ده یا بی پدر باید روبه رو شویم ؟ به نظرم این حرکت تغییر مداوم در ... دیدن ادامه » یک کار مساوات در طول اجرا نوعی تقیه ی فلسفی-هنری!است به نظر می رسد او تفسیر پذیری کارش را تصنعی تغییر می دهد و این امر جذابی نیست چون تفاسیر رو با دستکاری اش مخدوش می کند..
۹ ساعت پیش
عنوان عالی بود:)))) تو سیگار میکشی؟:))))
۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امکان خرید بلیت روزهای تازه در روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۲ ظهر فراهم می‌شود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وقتی نام محمد مساوات روی اجرایی باشد، من تماشای آن را از دست نمیدهم و هربار منتظرم ببینم آیا شاهکاری مانند "خانه وا ده" تکرار خواهد شد یا نه! این بار من در کنار انتظار طولانی توأم با سکوت در پشت در خانه بزها، مدت بیشتری منتظر ماندم تا اجرایی که انتظارش را داشتم شروع شود و درست در صحنه تراژیک حبه انگور، این اجرا برایم زنده شد و تا آخرین لحظه نیز از اوج نیفتاد!
دکورِ ساده و در عین حال کدر و خشن، به موازات متن اجراست، و موسیقی (به جز زمانهایی که موسیقی ماریو(!) پخش میشود) نیز انگار بازیگر هفتم این اجراست که در لحظاتی -مانند صحنه آخر- چنان تأثیر مضاعفی بر اجرا دارد که نفس را در سینه تان حبس خواهد کرد.
مساوات در اجرای یک امر بی نظیر است و آن حرکات عجیب و غریب بدن است که مانند مهری در تمام سابقه اش به چشم میخورد؛ انگار تلاش میکند از حرکات یا صداهایی که ... دیدن ادامه » بازیگران در اوایل شروع کارشان در تئاتر تمرین میکنند و با خود فکر میکنند "این کارا به درد چه اجرایی میخوره آخه؟" استفاده تام و تمام را داشته باشد. "خانه وا ده" یکی از بارزترین نمونه های آن است و بی پدر، با بازیهای فوق العاده اش، شانه به شانه آن قرار گرفته است؛ حرکات بدن بزها با لرزشی همیشگی درطول اجرا همراه است که آن را از حرکات گرگها -که تماما گویی حس اعتماد به نفس آنها را القا میکند- متمایز میکند. جالب اینجاست که پس از مسخ نیز، حرکات بزی که گرگ شده چیزی در میانه این حرکات است، چیزی بین ترس و اعتماد به نفس. آخرین صحنه اجرا -که شاید میزان خشونت آن کمی زیاد باشد، اما شاید لازمه این اجرا و پایان بندی آن است- به خوبی بیانگر این حرکات است؛ تمامی بازیگران در این صحنه بی دیالوگ با زبان بدن احساسشان را بازگو میکنند و برای مثال مادربزی را میبینی که ابتدا با ناراحتی از خونهای روی دیوار شروع میکند و بعد صورت گرگ یا بچه ها را لمس میکند و دست آخر سراغ گوشت میرود، و یا حس رهایی نهایی را در گرگک میفهمی یا حس عذاب وجدان را در تمام حرکات بچه ها میبینی، و اگر نبینی چطور حرف این اجرا زده شود که پس از بی خود شدن و بی ذات شدن، دیگر هیچ چارچوبی باقی نخواهد ماند و درد بی پدری به گناه برادرکشی می انجامد...
پرند محمدی این را خواند
محمد مهدی فتحیان ، ویدا فضیلت ، سپهر امیدوار و ابرشیر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
((( وقار،زنانگی،استواری .. و رستگاری)))
تماشای بی واسطه¬ی هنر اوریجینال جدای از اینکه با سلیقه و مذاق¬مان جور باشد یا نه؛ امر فرخنده-ای است. چراکه امکان مواجه با جهان نامکشوف و ناملموس اثر اصیل،مخاطب پیگیر را به جستجو و کشف پهنه¬های نامحدود و شگرفی ترغیب می¬کند که تا قبل از آن برایش متصور نبوده است.
ساکورا، شکوفه های گیلاس؛ اجرای رقص( کامیگاتا-مای) و مرثیه ای بر هیروشیما و ناکازاکی، به کارگردانی،اجراگری و شعرخوانی کئین یوشیمورا است و دریچه¬ای پرشکوفه ای برایمان باز می کند بر بخشی از جهان هنرهای نمایشی ژاپن....
خانم یوشیمورا اجراگر ،رقصنده و کارگردان پیشکسوت ژاپنی رقصی به نام kamigata-mai است. او علاوه بر این هنر در انواع مختلف هنرهای نمایشی و فرهنگ سنتی ژاپنی مهارت کسب کرده، خطاطی،گل آرایی، سرودن هایکو ، مهار انرژی ،آواز ،هنرهای رزمی و همچنین از سن پنج سالگی به نواختن پیانوی کلاسیک غربی پرداخته و کنسرت¬های زیادی برگزار کرده و نیز با آواز کلاسیک ،باله و نیز رقص اسپانیایی و یوگا آشنا است.
در سال 2015 که مصادف بود با هفتادوپنجمین سالگرد فاجعه اتمی هیروشیما و ناگازاکی، او با اعتقاد به اینکه وظیفه هر هنرمند ژاپنی است که درباره¬ی این موضوع کار کند و از بی¬معنایی جنگ و زشتی نابودی بگوید، این اثر را روی صحنه برد. ساکورا در سال 2015 در هندوستان اجراهایی داشت .
کامیگاتا-مای شکل هنری است که رقص و موسیقی مقدس و عمیق را در ژاپن دوران Edo ادو (۱۸۶۸-۱۶۰۳) عمومی¬تر کرد. دوران پیشامدرن ژاپن که به دلیل ارتباط کمتر با کشورهای دیگر در صلح و آرامش به سر می¬برد و در همین دوران بود که بسیاری از هنرها و فرهنگ ژاپن شکوفا شده: گل-آرایی،خطاطی، جشن چای،شعرکوتاه(هایکو) و همین کامیگاتا-مای و....
هنر کامیگاتای-مای بر اساس سنت "رقصی"، تئاتر نو Noh ، کیوگن و کابوکی شکل گرفته است و نیز شیوه های حرکتی عروسکی بونراکو Bunraku نیز در آن به کار می¬رود . عموما توسط زنان اجرا می شود و ویژگی های زنانه ی حساسیت، ظرافت و استواری را به آن وارد می کند. این شکل از نمایش همراه با نواختن ساز سنتی( سه سیمی) Shamisen شامیسن می باشد.
تاتر نو Noh یا سنتی یکی از شکل های کلاسیک نمایش موسیقیایی ژاپنی از قرن 14میلادی است. نوازندگان و اجراگرانش مردان بودند .اغلب بازیگران اصلی آن نقاب بر چهره می زنند.
کیوگن Kyogen نمایش کلاسیک کمدی ژاپنی است و بونراکو ، نمایش عروسکی است که از قرن هفدهم اجرا می شده و سه گروه عروسک¬گردانان،آوازه¬خوانان و شامیسن نوازان! در آن فعالیت می کنند.
خانم یوشیمورا معتقد است در عین حال کامیگاتا-مای به طورقابل توجهی با کابوکی فرق دارد و تضاد قدرتمندی بینشان می باشد. کامیگاتا-مای به شیوه¬ای باوقار،آرام و در حال سکون و مهار شده اجرا می¬شود اما کابوکی پرجنب و جوش تر و سرسخت و گاه خشن و توفانی است.

(( ابراز بیرونی درونی¬ترین احساسات فرد ))
ساکورا،مرثیه هیروشیما ناکازاکی؛ دو بخشی است. در قسمت اول در صحنه¬ای مملو از کاغذهای زرورقی که لابد بازتاب¬دهنده تشعشعات مرگ آسا و ویرانگر اتمی است، هنرمند رقص مرگ می کند در ابتدا در زیر زرورق دفن است و بعد آنرا بر تن می¬کشد.نقابی بر چهره دارد که با صورتی سوخته و از قواره افتاده به تماشاگر نگاه می کند. او با دل سوخته ، دردهایش را شعری کرده و همراه موسیقی سنتی ژاپنی و البته غربی می خواند. چه صبورانه و انسانی به جنایاتی که آمریکایی¬ها بر سرشان آورده¬اند، می تازند و نکوهش¬شان می کند. این هنرمند با هستی بخشنده و پذیرنده¬ی زنانه¬اش به جهان نگاه می کند.
ویدئو پروجکشن تصاویری زیبا و وهمناکی را همزمان پشت صحنه پخش می کندکه البته به نظر می رسد آرامش و سکون مختص به اینگونه اجرا را در کلیتش خدشه دار کرده است . در این اجرا از موسیقی زنده بر صحنه خبری نیست با پایان بخش اول ، یوشیمورا بر روی صحنه می آید و با آرامش و طمانینه شروع به تعویض لباس هایش می کند. پارچه هایی زیادی را با صبوری به دور خودش می پیچد گویی آیینی مقدس را به جای می آورد بعد کلاه گیس ژاپنی را بر سرش می گذارد و مرتب می کند و آماده ی حرکات خیره کننده و پر از تکنیکش می¬شود... در اجرایش از چوب و چتر نیز بهره می برد حرکاتی مملو از وقار، ظرافت ... شکل گام برداشتنش، حرکات عروسک کوکی وار دستانش، انگشتانش...تصویر ویدیو حرکت ریزش گلبرگهای شکوفه ی گیلاس را در پس¬زمینیه¬ای بنفش تکرار می¬کند.
در این بین زیرصدای آوازه¬خوان مرد سنتی ژاپنی همراه نوای شامیسن در ترکیبی غریب اما هماهنگ و دلنشین با قطعات موسیقی کلاسیکی از روبرت شومان ، مشخصا قطعه زیبایDu bist wie eine blume (تو مثل گلی می مانی) با صدای تابناک Jessye Norman خواننده آمریکایی سیاه پوست دراماتیک سوپرانو، در آسمان تقدیس شده صحنه به هم آغوشی رویایی مشغول بودند و از بالا نظاره گر حرکات پر از سکون و پرجذبه¬ی زن کیمونو پوش و البته تماشاگران...
در ... دیدن ادامه » عین حال قطعه "ستارگان و نوارها برای همیشه" مارش نظامی وطن پرستانه ایالات متحده آمریکا نیز پخش می شود.. اما گویی این زن بزرگوارانه کین و بدی را بخشیده و در روح و جسمش برای همگان طلب صلح و آرامش دارد.
یوشیمورا نوشته امیدوار است با پرفورمنس هایش به تزکیه و معنویت روح هر انسانی بر کره زمین کمک کند..
***
هزاران درنا بر صحنه پرواز می کنند
آواز می خوانند
و او درد را با سکوت فریاد می کشد
بخشش را با دستانش اعطا می کند و
شکوفه های گیلاس پرپر می شوند
و

هنرمند رستگار است.
**
فراهم آوردن امکان تماشای اجراهای بین المللی در صحنه تئاتر باران جای قدردانی بسیار دارد. امیدواریم این انتخاب ها در آینده در حد مقدورات، بیشتر و بیشتر از تراز اول ها و مولف های عرصه هنرهای نمایشی جهان باشد.

منابع:
www.kamigatamaitomonokai.org
فیسبوک هنرمند
ویکی¬پدیا
ابرشیر عزیز
ممنون از حضورت
و یاددلشت زیباتون
۲۱ ساعت پیش
از دید شما دوست متخصص در این حوزه، آیا تاترهای به نمایش در آمده در ایران از این رازها و نشانه ها و تفاسیر برخوردارند و آیا می توانند خود را با کشورهایی که خاستگاه تاتر هستند به رقابت بنشینند
۴ ساعت پیش
بهراد جان البته من فقط یک تماشاگر پیگیر هستم که سالهاست تاتر تماشا می کنه و رشته تحصیلی من تاتر نیست.
اما فکر می کنم قرار نیست عین تاترهای دیگران را در اینجا بازتولید کنیم بلکه هدف آشنایی و به کار گیری تکنیک ها و شیوه هایی است که در تاتر قابل استفاده ... دیدن ادامه » است... بسیاری از کارگردانان بزرگ دنیا ممکن است از تلفیق درست شیوه های نمایشی کشورهای مختلف به نتایج درخشانی برسند که آزموده نشده است.
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید