کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال نمایش مستند شلتر
S3 : 11:43:56 | com/org
امکان خرید پایان یافته
  ۱۸ بهمن تا ۲۵ اسفند ۱۳۹۶
  ۱۷:۳۰
  ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
 بها: ۲۵,۰۰۰ تومان

- برنده نشان مسیولیت اجتماعی از انجمن منتقدان خانه تیاتر
- برنده جایزه گروه بازیگران از چهاردهمین جشن بازیگر
- کاندید بهترین نمایش سال نود و پنج از کانون ملی منتقدان

- دیدن این نمایش برای زنان باردار و بیماران قلبی توصیه نمی‌شود.

» اجرای پیشین این نمایش- از همراه داشتن فرزندان زیر ۱۶ سال خودداری نمایید.

گزارش تصویری تیوال از نمایش مستند شلتر / عکاس: سید ضیا الدین صفویان

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› شنبه ۱۹ اسفندماه، نمایش «شلتر» در قالب اجرای خیریه به صحنه می‌رود

ویدیوها

مکان

خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، جنب خانه هنرمندان، تماشاخانه ایران‌شهر
تلفن:  ۸۸۸۱۴۱۱۵_۸۸۸۱۴۱۱۶

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
اون چیزی که برای بنده به شخصه در یک نمایش از بالاترین سطح اولویت برخورداره ، بالاتر از هر جذابیت دیداری ، شنیداری ویا اجرایی ، وجود یک سناریو دقیق و هوشمند و صد البته هدفمند و یا بهتر بگم دغدغه منده ، دیشب نمایش شلتر رو برای اولین بار دیدم و چقدر افسوس خوردم که این نمایش رو در روزهای پایانی فرصت دیدنش رو بدست آوردم ، انقدر حیف و دیر که شاید زمان تبلیغ گسترده رو براش از دست دادم ( کاری مثل اون‌چیزی که دلم خواست و با آبی مایل به صورتی خوشبختانه شد که انجام بشه ) و از این بابت حسرت به دلم.
بعد از نمایش اولین چیزی که به دوستان همراه گفتم این بود که گروه جدیدی رو پیدا کردیم که با خیال راحت بدون هیچ دغدغه از ضعف کار میشه اومد کاراش رو دید، دیگه نیاز نیست که کلی کنکاش کنیم تا ببینیم سطح کیفی اثر چطوره؟ با خیال راحت میام میشینم لذت میبریم و اندیشمون به چالش کشیده میشه.
سرکار بانو بیان ، جناب آقای میری از این همه انسانیت شما شگفت‌زده‌ام و لذت میبرم ، تمام قد در برابر وجه انسانی شما سر تعظیم فرود میارم و جاداره بابت سناریوهای دقیق و انسانی شما، سناریویی که کاملا مشهوده حاصل تحقیق اجتماعی و با مشقت بسیار حاصل شده تشکر و قدردانی بینهایت خودم رو ابراز کنم.
سالیان گذشته هر بار که تاریخ رو مرور میکردم شگفت زده میشدم که چطور در دورانی که استبداد در اوج قدرت خودش رخ نمایی میکنه هنرمندانی جسور و بی‌پروا قدرت مطلق رو به چالش میکشن و امروز هنرمندان بیشماری رو میبینم که دغدغه‌ای جز انسانیت ندارن و این بی‌نهایت برام ارزشمنده.
به دور از سناریو جذاب، پخته و هدفمند اثر بازی بی‌نظیر هنرمندان کار رو نمیشه فراموش کرد. بابی ، بابی بی¬نظیر ، طلای ناب و یا اون بانو شهرستانی با اون لهجه سخت که متاسفانه اسمشون رو در خاطر ندارم ویا و یا و یا همه و همه از تک تکشون سپاس گذارم.
اما جناب میری عزیز در نهایت نقدی هم هرچند کوچیک به اثر با اجازتون وارده، و اون تاحدی منولوگی‌تر بودن کار با اثر مشابهی مثل آبی مایل به صورتیه. هرچند که این نقد در برابر زیبایی کار و هدف شما هیچ نیست، سپاس گذارم.
خرید بلیت روزهای پایانی این نمایش، از دوشنبه ۲۱ تا جمعه ۲۵ اسفند، به نویسندگی: ساناز بیان، طراحی و کارگردانی: امین میری، دراماتورژی: سجاد افشاریان و بازی: الناز اسمعیل زادگان، بهار اعتماد، سارا بانکی و ... هم اکنون آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خرید بلیت سانس ویژه خیریه همت عالی این نمایش، ۱۹ اسفند ساعت ۲۰:۳۰، به نویسندگی: ساناز بیان، طراحی و کارگردانی: امین میری، دراماتورژی: سجاد افشاریان و بازی: الناز اسمعیل زادگان، بهار اعتماد، سارا بانکی و ... هم اکنون آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
با وجود اینکه پرداختن به معضلات اجتماعی، تابوها، زخم‏های تلخ دیروز، دروغها و ... برای اکثر مخاطبین امروز جذاب نیست اما در مستند شلتر کاملا هنرمندانه به تمامی این معضلات به شکل هنرمندانه و حرفه ای پرداخته شد بدون آنکه در پایان حس بدی در مخاطب ایجاد شود. آنچه بعد از شلتر باقی می ماند آگاهی، آگاهی و آگاهی است. با شلتر هم می خندید و هم گریه می کنید. سپاس بیکران
سلام
برای دیدن شلتر هیچ نگرانی نداشتم چون مطمئن بودم باز هم خانم بیان متنی نوشتن که قراره درطول اجرا منو میخکوب کنه و بعد از اجرا تا مدتها ذهنمو به خودش درگیر کنه!
امین میری رو تا قبل از آبی مایل به صورتی نمیشناختم اما بعد از شلتر خیلی خوشحال شدم که با یک بازیگر و کارگردان نابغه دیگه آشناشدم.
شلتر نمایشی است دیدنی ، شنیدنی و تامل برانگیز و صدالبته توصیه شدنی!
ساناز بیان، امین میری، سجاد افشاریان، گروه بازیگرانِ کاردرستِ شلتر و همه عواملی که نمیشناسمتون >>ممنون از همه شما که آگاهی می بخشید<<
#شلتر
عاطفه گندم آبادی، فرزاد جعفریان و سپیده seyedan این را خواندند
مرضیه زهری و بهزاد م.ا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بینهایت از دیدن این مستند لذت بردم و خوشحالم که تونستم ببینمش...عجیب تامل برانگیز بود و عجیب، عجیب بود...سپاس ویژه از همه ی عزیزانی که بانی شلتر بودند.دست مریزاد
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از چهارشنبه ۹ تا جمعه ۱۱ اسفند، امروز (دوشنبه) ساعت ۱۰ آغاز خواهد شد. زمان اجرای روزهای تازه این نمایش، ساعت ۱۷:۳۰ می باشد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
ترک کردن آسونه، تو ترک موندن سخته...
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
ببین اعتقادات هم چیز خیلی خوبیه ها! ولی من میگم سینما بهتره :)
مخالفم البته این یه نظره
۰۴ اسفند ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
چقدرررر بازیها فوق العاده بود.مدام شک میکردم نکند منظورشان از مستند این است که حتی بازیگرانش واقعا کارتن خوابند؟!؟!چقدر دلم گرفت و در عین حال خوشحال شدم.کسانی هستند که دغدغه دارند،پژوهش میکنند،می گویند،آگاه سازی میکنند و ... گروه هایی مثل این با افتخار باید خود را هنرمند بنامند.ممنون و قدردانم از همه عوامل این نمایش.میدانم که گفتنی زیاد است و دریک اثر نمی گنجد ولی در صورت امکان اگر آنتراکتی باشد، یک مقدار بهتر است.شاید هم من بیش از حد متاثر شده بودم؛ و در پایان آقای میری یک نابغه است.
تعدادی از هنرمندان این اثر در‌حقیقت کارتن خواب بودن
۰۹ اسفند ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
به آگاهی می رسد، نمایش شلتر تمدید شد و زمان اجرای روزهای تازه ساعت ۱۶ می‌باشد. خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از یکشنبه ۶ تا سه شنبه ۸ اسفند، به نویسندگی: ساناز بیان، طراحی و کارگردانی: امین میری، دراماتورژی: سجاد افشاریان و بازی: الناز اسمعیل زادگان، بهار اعتماد، سارا بانکی، بهنوش پات، ساناز پوردشتی و ...هم اکنون آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
چهارشنبه ۲ اسفند: ۹۰ دقیقه به معنای واقعی در شلتر زندگی میکنی و پای درد دل آدماش میشینی ... زندگی کارتن خوابی رو با تک تک سلولهای وجودت حس میکنی...
وقتی با تمام وجودت لمس میکنی که فاصله هر کدوم از ما آدمها که تو جایگاه شغلی و اجتماعیمون به خودمون غره هستیم، با کارتن خوابی میتونه تنها یک قدم باشه... خواسته یا ناخواسته...با یک اتفاق ... یک تصمیم اشتباه ... و در یک چشم به هم زدن ممکنه چرخ زندگی به کاممون نچرخه و بشیم اون چیزی که در دنیای واقعی ازش گریزانیم...
در شلتر می بینیم که یه کارتن خواب از روزی که به دنیا میاد کارتن خواب نبوده... خیلیاشون از بالا با پایین افتادن... ناخواسته و به جبر زمونه قدم در راهی گذاشتن که بی بازگشته... بن بستی که رهایی ازش خیلی سخته... درد بی پناهی و بی کسی رو با اعماق وجودمون درک می کنیم
امیدواریم این ۹۰ دقیقه تلنگری باشه برای هرکدوم از ما که سعی کنیم بلکه بتونیم حتی یک نفر از اونارو به زدگی برگردونیم...
به آقای میری و تیم اجرایی و بازیگرانشون برای انتخاب موضوع و اجرای قوی و ماهرانه شون
تبریک میگم‌ و امیدوارم همیشه موفق باشن...
به امید روزی که هیچکس با سقف آسمون و فرش زمین سرد و نمناک شب رو به صبح نرسونه...
ساعت 17:30 روز یکشنبه 29/10/96 به حسرتی یکساله پایان دادم و بالاخره در تماشاخانه‌ی ایرانشهر به تماشای ((شلتر)) نشستم.
در طول 90 دقیقه اجرای نمایش بسیار شگفت‌‌زده شدم، چندین بار لبخند زدم، دو سه باری صدای قهقهه‌ام فضای سالن را پر کرد، بی‌شمار اندوه سرتاسر وجودم را گرفت، بارها بغض کردم و حتی چندباری اشک روی گونه‌هایم جاری شد.
((شلتر در سلیقه‌ی من نبود ولی بسیار دوستش داشتم))
در یک کلام؛ شلتر از سلیقه‌ها عبور می‌کند، خود را در وجودت حل می‌کند و پشتت را می‌لرزاند. این خاصیت یک تئاتر خوب است؛ اینکه پشتت را بلرزاند.
حال، پیشنهاد من به آنان‌که هنوز شلتر را ندیده‌اند:
اگر قصد دارید نمایشی با میزانسن‌های چشم‌نواز ببینید و اگر به دنبال شکل‌گیری درام در قالب یک نمایش با ساختار معمول می‌گردید، هرگز به تماشای شلتر ننشینید.
وباز به همین دسته از تماشاگران پیشنهاد می‌کنم که به دو دلیل حتماً شلتر ... دیدن ادامه ›› را ببینند:
1- این نمایش پر است از عشق و شور تک تک عواملش به آنچه که روی صحنه زندگی می‌شود. عشق و شوری که کمیاب شده در تئاتر این روزهایمان.
2- شلتر راست می‌گوید و با رنگ و لعاب‌های دروغین تماشاگرش را فریب نمی‌دهد. از دل برمی‌آید و لاجرم بر دل می‌نشیند. در یک کلام، شریف است و به تماشاگرش احترام می‌گذارد.
شلتر بیش از هرچیز بر شانه‌های بازیگرانش استوار است. امین میری با انتخاب بازیگرانی با انگیزه و هدایت دقیق و پروسواسش، مجموعه‌ای از بازی‌های درخشان را در صحنه‌ی نمایشش آفریده. حقیقتش، دوست داشتم ویدئوهای ابتدا و اواسط نمایش نبودند؛ چرا که معتقدم کارگردان با هدایت دقیق بازیگرانش، در نهایت سادگی، هر آنچه را که وظیفه‌اش بوده تمام کرده و نیازی به فریاد کشیدن نداشت.
در پایان به بخشی از نمایش اشاره می‌کنم که بیش از همه‌ی نمایش پشتم را لرزاند. زمانی که یوما وارد صحنه می‌شود و رو به کارگردان می‌گوید که: ((شلتر اینطور که او تصویر کرده نیست.)) و گویی خود بار دیگر صحنه را می‌نویسد و کارگردانی می‌کند.
دوست قدیمی‌ام ((ساناز بیان)) و رفیق نازنینم ((امین میری))، حتی اگر روزی بتوانم نمایش زیبایتان را فراموش کنم، نمی‌توانم این صحنه‌ی شگفت انگیز را از یاد ببرم. چه زیبا به ما نهیب زدید که آنچه ما می‌بینیم، هرقدر حقیقی باشد، باز حقیقتی دیگر را پنهان کرده و ما هرگز قادر به درکش نخواهیم بود. افسوس که ما فقط می‌توانیم اندوهگین شویم برای یوما و فاطمه‌هایی که شلتر را زیسته‌اند.
دقیقا. چقدر خوب گفتید.
من هم با اون فیلم ها مخالف بودم.
۰۸ اسفند ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
سلام!
بالاخره تونستم ببینم شلتر جان رو!!
آخه توو اجرای سال گذشته قسمتم نشد و اصلا فکر نمیکردم دوباره اجرایی داشته باشه و بتونم ببینمش..از بس که وصفشو شنیدم..
همه چی خوب و عالی بود..بازی و گریم همه خانوما خیلی خوب و باور پذیر و واقعی طور بود..خلاصه که اشک ما رو درآورد..!ممنون از خانوم بیان، آقای میری و سجاد خان جان افشاریان!
همیشه وقتی راجع به ادم های ضعیف و قشر پایین جامعه میشنیدم و میدیدمشون خیلی بی تفاوت از کنارشون میگذشتم...چون زندگی خودم برام مهمتر بود و مشکلات خودم فکر میکرم خیلی بزرگه...ولی دیشب واقعا حالم دگرگون شده بود از شنیدن اتفاقاتی که درو و برم اتفاق میفته و من بی خبرم اینکه مشکلات من در مقابل چیزهایی که میشنیدم و میدیدم خنده دار بود...همیشه ادم های معتاد برام نماد ادم ضعیف بوده...ولی دیشب دیدم گاهی وقتا دست این ادما نیستش و جامعه و خانواده هستن که این ادمارو به باتلاق میکشونن...ترنس ها همیشه برام خنده دار بودن درکشون نمیکردم ولی دیشب مغزم سوت کشید رسما....فهمیدم دنیام چقدر محدود و کوچیکه...واقعا دیشب برای خودم و تمام زن هایی که توی داستان دیشب بودن گریه کردم...دیشب اولین باری بود که وقتی داشت بارون میومد فکرم درگیر ادمای کارتن خواب شده بود...ای کاش دنیا انقدر بی رحم نبود...به امید روزی که بتونیم به همه این ادما کمک کنیم...تاتر فوق العاده ای بود به همه دوستان پیشنهاد میکنم حتما ببینن...
به امید روزی که به هم نوع احترام بگذاریم و کمک حال هم باشیم
۲۸ بهمن ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
لیدی نویس درباره ی تئاتر #شلتر :
تا حالا پدرت ولت کرده؟
تا حالا مادرت به خاطر یه ذره تریاک فروختت؟
تاحالا توی سرما یخ زدی و بمیری؟ نه از اون وقتا که میگی وای مردم از سرما...نه... از اون وقتا که واقعا بمیری از سرما.
تا حالا تشک زیرت یه کارتن موزی بوده و پتوت یه پلاستیک مشکی؟
میدونی.. تهران شهر خشنیه...
شالمو مرتب میکنم،اشکامو پاک میکنم و با تمام وجودم دست میزنم.
@lady_theater
پ.ن:به شدددددددت پیشنهاد میکنم این کار رو ببینین.یه وقتایی باید از نزدیک دید زیر آسمون این شهر خشن چه کسانی و چرا دارن تلف میشن..
مستند نمایش شلتر روایت روشنی از زندگیست. روایت زندگی زنانی که بارها با آنها روبرو شده ایم زنانی که از تحصیل ,عشق,مادر بودن و به معنای واقعی چیدن طعم شیرین زن بودن محروم شده اند. طعم کودکی را نچشیده اند و زندگی با سرعتی سرسام آوری آنها را در گرداب عمیقی اسیر کرده است.بازی های طبیعی و شبیه به شخصیت هایی که روایتگر زندگیشان بودند,نویسندگی فوق العاده سرکار خانم ساناز بیان و کارگردانی عالی جناب آقای امین میری تاثیر این روایت را چند برابر می کرد. تا فرصت باقیست اخرین اجراهای شلتر را ببینیم !
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از چهارشنبه ۲ تا جمعه ۴ اسفند، به طراحی و کارگردانی: امین میری، دراماتورژی: سجاد افشاریان و بازی: الناز اسمعیل زادگان، بهار اعتماد، سارا بانکی، بهنوش پات و ... امروز (پنجشنبه) ساعت ۱۸ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
نوشتن یک نمایشنامه خوب هنر است .. درد را دیدن .. حس کردن و جوری نوشتن که انگار خودت آن لحظه آنگونه بوده ای هم هنر است ...
و حالا فکر کن که چند نفر در قالب یک تیم یک گروه یک نمایشنامه را پایش را به سن بکشانند اجرا کنند آن هم چ اجرایی ... خود درد ... خود حضور شخصیت هایی که تلخ و سخت مسیر زندگی رو طی میکنند ..‌ یک نمایشنامه خوب نیازمند یک تمرین خوب برای یک اجرای خوب است و همه ی عوامل در کنار هم یک اجرا را مفهوم دار میکنند ... جان دار میکنند ... جوری که مخاطبی که روی صندلی نشسته و نظاره گره ، حتمن حتمن به خودش میگه اعععع من دیده بودم این جنسی این شکلی چ بی تفاوت گذشتم ...
شلتر بیان خوب یک زندگی برای فهمیده شدن و درک شدن ... شلتر اجرای خوب یک نمایشنامه با روایت اتفاق های هر چند تلخ اما واقعی که تصویر جامعه است ... جامعه ای که نیاز به کمک داره .

پ.ن : امشب این اجرا رو با دوستم دیدیم و لذت بردیم ...
اگر
ناراحتی قلبی،
وجدان بیدار،
احساس،
قابلیت دریافت و درک زجر همنوع،
عاطفه،
و گوش شنیدن درد
دارید
به تماشای نمایش "شلتـر" نروید!

برای یک‌ ساعت‌و اندی، نتونستم شنیدن قسمتی از دردهای مردم رو که سالهاست شبانه‌روز باهاش زندگی میکنن رو طاقت بیارم.


به عوامل نمایش خسته نباشید میگم امانت‌داری و روایت این حجم از درد سخت‌ترین کاریه که میتونم تصور کنم.