آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال گردش راه آهن |ریل‌رو|
S3 : 20:49:22 | com/org
هر هفته پنج‌شنبه‌ها
۰۷:۰۰
بها: ۲۰۹,۰۰۰ و ۱۷۹,۰۰۰ تومان  |  جزییات
بزرگسال: ۲۰۹.۰۰۰ تومان
کودک زیر ١٢ سال: ۱۷۹.۰۰۰ تومان

مسیر: تهران - سوادکوه (خط طلا)

- بازدید از تاریخی ترین و جذابترین نقاط گردشگری راه آهن ایران
- همراه با توقف هایی خارج از ایستگاههای معمول راه آهن

محل سوار شدن: ایستگاه راه آهن تهران

زمان‌بندی:
ساعت ۷:۰۰ زمان حرکت قطار از ایستگاه راه آهن تهران خواهد بود. (لطفا ۴۵ دقیقه پیش از حرکت قطار در ایستگاه راه‌آهن تهران حضور داشته باشید). توجه داشته باشید (زمان بازشدن گیت‌های ورودی و سوار شدن به قطار گردشگری از طریق نمایشگرهای داخل ایستگاه و بلندگوهای داخل سالن به اطلاع مسافرین خواهد رسید.)
برگشت: حدود ساعت ۲۱:۴۰

مهلت ثبت نام: حداکثر تا یک روز (ساعت ۱۲ ظهر) قبل از روز اجرا

خدمات: قطار ریل باس، پذیرایی صبحانه، نهار گرم، سه میان وعده، کارشناس گردشگری راه آهن، راهنما، نقشه، بیمه

تجهیزات مورد نیاز: کفش مناسب پیاده روی، کوله سبک، کلاه و عینک آفتابی، لباس کناره گرمتر، کارت شناسایی، وسایل شخصی و داروهای ضروری

برنامه شامل پیاده روی سبک است.
- همراه داشتن کارت شناسایی معتبر و پرینت بلیت الزامی است.
- لطفا جهت برگزاری هر چه سبزتر این برنامه، ظروف غذاخوری (قاشق، چنگال، لیوان) غیر یکبار مصرف به همراه داشته باشید. 

» گفتنی است در صورت مساعد نبودن وضعیت آب و هوا، برنامه لغو خواهد شد.

برنامه سفر
نقطه شروع برنامه قطار گردشگری از ساعت ۷:۰۰ در ایستگاه تهران است. پس از صرف صبحانه در قطار گردشگری به جلگه حاصلخیز ورامین می‌رسیم و با پشت سرگذاشتن آن جلوه‌هایی از حاشیه کویر را در نزدیک گرمسار شاهد خواهیم‌بود. پس از گرمسار با گردش به سمت شمال، در کنار حبله‌رود قرار گرفته و کمی بعد به اولین ایستگاه بازدیدمان می‌رسیم که از نمونه ایستگاه‌های راه‌آهن با مشخصه‌های ویژه ایستگاه‌های تدارکاتی سال‌های اولیه راه‌آهن است. پس از کمی گشت به قطار باز میگردیم و از مناظر فوق‌العاده دیدنی مسیر کبوتر دره، سیمین‌دشت و زرین‌دشت عبور می‌کنیم. با نزدیک شدن به بخش کوهستانی شمال، به داستانی‌ترین بخش تور وارد شده‌ایم که نه فقط به لحاظ زیبایی بلکه به لحاظ فنی و تاریخی نیز بسیار جذاب می‌باشد.
در ده شوراب از قطار پیاده می‌شویم تا علاوه بر تماشای ترکیب فوق العاده‌ای از صنعت و طبیعت، درباره نحوه ساخت خط آهن شمال و مشکلات پیش روی آن نیز بشنویم. با قطار از مشهورترین سازه های راه‌آهن شمال مانند پل ورسک، سه خط طلا و ... دیدن می‌کنیم. در ایستگاه ورسک از قطار پیاده می‌شویم تا نمایی معروف از ورسک را تماشا کنیم و عکسی به یادگار ثبت کنیم. در ادامه ناهار در قطار صرف می‌شود و مسیر را تا پل‌سفید ادامه می‌دهیم. با گذشتن از نیم روز در ایستگاه سوادکوه پیاده می‌شویم و ضمن یک پیاده‌روی سبک، بیشتر با راه‌آهن آشنا خواهیم شد. در ادامه پس از رسیدن به پل سفید به تهران باز می‌گردیم و غروب آفتاب را در یکی از ایستگاه‌های راه بازگشت حین صرف عصرانه تماشا می‌کنیم. قطار گردشگری حدود ساعت ۲۱:۴۰ به تهران باز می­‌گردد.

محقق و مدرس تور
محمد محسنیان باستان‌شناسی است که ۴ سال روی موضوع تاریخ راه‌آهن ایران کار کرده و حالا تورهایی را به این مقصد برنامه‌ریزی می‌کند.

ریل‌رو
مجموعه تورهای گردشگری راه‌آهن و ریلی با عنوان (ریل‌رو RailRo) حاصل فعالیت دو شرکت پارسیاد و خانه سفر پارس با برند SURFIRAN است که وظیفه برنامه‌ریزی و اجرای تورها را با همکاری شرکت رجا و راه‌آهن ایران بر عهده دارند.

هماهنگی:
۸۸۸۳۵۵۲۸
۰۹۱۲۸۸۰۳۹۲۱

مدت زمان
یک‌روزه
حمل و نقل
ریلی
محدوده
داخلی
مناسب برای
خانواده

ویدیوها

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
در بادی امر تبریک می گویم به جناب مهندس محسنیان بابت طراحی بسیار با سلیقه و هوشمندانه این تور ؛ بدون تردید احاطه ی کم نظیر ایشان در حوزه ی تاریخ راه آهن و برنامه ریزی کم نقص ایشان و همکارانشان پشتوانه موفقیت این سفر است .

به داوری بنده ویژگی های مهم این تور از این قرار است :
1- اطلاعات دست اول و مهم تاریخی و فنی درباره خط آهن شمال که بخش مهمی در تاریخ آغاز روند مدرنیته ایران بوده است در این سفر ارائه می شود که خط بطلان بر بسیاری از نقل قولهای غیر موثق شایع در افواه عامه می کشد .
2- در این سفر خط آهنی را که بسیاری از کنار آن و عده ای از روی آن گذشته اند از زاویه ای می بینیم که غیر از این سفر امکان مشاهده آن از این زاویه وجود ندارد ، پس این یک سفر یونیک است ، و سفرهای یونیک دیدنی هستند .
3- پدیده های طبیعی و جغرافیای مسحور کننده ای که در این سفر پیش چشم بیننده می نشیند ، با هیچ وسیله نقلیه دیگری از این زاویه قابل مشاهده ... دیدن ادامه ›› نیستند .
4- هیجان معلق ماندن میان زمین و آسمان ، هنگامی که قطار روی پل ها توقف میکند و شما از فراز بر فرود نظاره میکنید و خود را در تعلیق می یابید .
5- برنامه ریزی دقیق سفر و خوراک جسم و روح که بسیار قابل قبول است .

تنها نقطه ضعف این سفر ساعتی است که به تهران می رسید ( 21/30 ) اوج ترافیک پنجشنبه شب تهران .

سپاس مجدد از جناب مهندس محسنیان و همکاران گرامی شان . بدون تردید پنجشنبه خاطره انگیزی برایمان ساختید .
جناب عزیزی سلام
از لطفتان نسبت به ریلرو و اینجانب کمال تشکر و قدردانی را دارم. بدون شک چنین بازخوردهایی موجب دلگرمی فراوان همه دست اندرکاران این برنامه خواهد بود.
با احترام
محمد محسنیان
۳۰ آذر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
- سفری مناسب برای علاقه مندان تاریخ، طبیعت و عکاسی

- در طول مسیر پدیده های طبیعی و آثار تاریخی زیر از داخل قطار قابل بازدید هستند:
کوه اژدها (گرمسار) ، بقایای قلعه باستانی استوناوند (نزدیک به ایستگاه بن کوه و در کنار رودخانه حبله رود)کوه های مریخی، کوه های رنگین کمانی و هودو یا دودکش جن (حدفاصل بین ایستگاه بن کوه تا فیروزکوه محدوده سیمین دشت و زرین دشت) ،چشمه شوراب (شوراب) بقایای قلعه مازیار (ورسک) دهانه غار اسپهبد خورشید (سواد کوه)

- قطار در 4 ایستگاه توقف دارد و مسافران از قطار پیاده می شوند: بن کوه، شوراب، ورسک و سواد کوه. ایستگاه بن کوه به نوعی موزه تاریخ راه آهن است. ایستگاهی تدارکاتی که ، بویلر های آب ، مخازن آب و محل تعمیر لوکوموتیو های بخار هنوز موجود هستند و برای عکاسی بسیار مناسب است. شوراب ایستگاه قطار های معمول نیست و تنها قطار گردشگری توقف دارد. در ایستگاه شوراب از پل شوراب بازدید می شود و بازارچه محلی هم برای قطار گردشگری بر پا هست. در ایستگاه ورسک منظره خوبی برای عکاسی از پل ورسک وجود دارد. در سواد کوه در کنار ریل راه رفته و از پل دوآب هم بازدید می شود.

- قطار گاهی روی ریل توقف دارد و یا سرعت خود را کم می کند. تا فرصت کافی برای توضیحات راهنما، تماشای ... دیدن ادامه ›› مناظر و عکاسی وجود داشته باشد. هیجان انگیز ترین قسمت سفر توقف قطار روی پل تاریخی ورسک با ارتفاع 110 متر است.

در صورت تمایل جهت ملاحظه عکس ها به لینک های زیر مراجعه کنید:
https://www.instagram.com/p/Bp7SERzgIOP/
https://www.instagram.com/p/BpU7bOLgGEM/
https://www.instagram.com/p/BpIWLXAgj8w/
خودتون رفتید آقای بهزاد ؟
۱۰ آذر ۱۳۹۷
من تقریبا دو سال بود که میخواستم ازین تور استفاده کنم و هی نمیشد. بالاخره سال گذشته بعد از کلی کش و قوس و اینور و اونور کردن برنامه هام موفق شدم.
باید بگم یک روز رویایی رو سپری کردم، هر ثانیه اش برام ارزشمند بود و خاطره انگیز. ازون تاریخ به بعد به همه توصیه میکنم این فرصت رو از دست ندن. چیزهای ارزشمند و دیدنی درین مسیر بسیاره.. راهنماها و پذیرایی هم عالی بود. امسال دارم برنامه ریزی میکنم که خانواده امو بیارم و بتونیم با این تور گردش کنیم. البته به تورهای دیگرشون نرسیدم، امیدوار بودم که بتونم از معادن نمک و راه آهن جنوب هم بازدیدی داشته باشم که موفق نشدم از تمام دست اندرکاران تشکر میکنم و برای همشون شادی و سلامتی ارزومندم. بویژه از سایت تیوال که این پیشنهاد خوب رو مطرح کرد، و خواهش میکنم برای تورهای دیگر راه آهن هم اعلان بذارن.
۳۱ فروردین ۱۳۹۸
سلام
با تشکر فراوان از مجموعه ریل رو و همچنین سایت تیوال که امکان استفاده از این تور بیاد ماندنی را فراهم کردند همچنین باتشکر از لیدرهای مهربان تور اقایان اریایی ومعدن دار که با حوصله همراه ما بودند
همه چیز عالی بود ایستگاه های انتخاب شده توضیحات کامل تور لیدرها وپذیرایی ....
امیدوارم در تورهای بعدی هم بتوانم حضور داشته باشم بی شک خاطره این تور تا سالهادر یاد وخاطره من وهمسرم خواهد ماند.
۱۶ شهریور ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید