تیوال نمایش نگهبانان تاج محل
S3 : 07:27:29
  ۱۰ تا ۲۸ دی ۱۳۹۷
  ۱۸:۰۰
  ۱ ساعت
 بها: ۲۵,۰۰۰ تومان

: راجیو جوزف
: عارفه بهرامی
: کاظم نظری
: خسرو بامداد، علیرضا زرگوشیان

: آبتین جاوید
: استاد راملی ابراهیم (مالزی)، استاد گاجندرا کومار (هند)
: پاندیت گوپال
: سانگیتا پاندا و ساتیا باراتا کاتا
: راماچاندرا بهرا، جاباهار میشرا، اس. چاکرابورتی
: علی بهرامی
: حامد حاج حسین زاده، سید عماد کریمی فرد
: نازنین نظری، سینا پورعلیزاده
: هما جهانی
: شکوفه رحمتی
: الهام باقرپور
: ابوالفضل سلحشور
: فرهاد هدایت
: عباس قرابی، پویا صالحی علی کردستانی
: علیرضا لطفی زاده، مهدی عبدی
: علی معصومی، کامران سیف اللهی، امیرحسین حمیدزاده
: امیرحسین سیدآقایی
همایون و بابر نگهبانان تاج محل هستند. آن دو در طول انجام وظیفه خود درگیر موضوعی می‌شوند که چالش بزرگی به همراه دارد. آیا می‌توان زیبایی رو کشت؟ مسئله این است.
شهر:
تهران

مکان

خیابان انقلاب، ابتدای خیابان شانزده آذر، شماره شانزده، جنب کلینیک دانشگاه تهران، سالن اصلی باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران
تلفن:  ۶۶۴۱۹۸۵۰

گزارش تصویری تیوال از نمایش نگهبانان تاج محل / عکاس:‌ رضا جاویدی

... دیدن همه عکس ها »

اخبار وابسته

» کاظم نظری با نمایش «نگهبانان تاج محل» به مرکز تئاتر مولوی رفت

ویدیوهای وابسته

آواهای وابسته


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از یکشنبه ۲۳ تا سه شنبه ۲۵ دی، به نویسندگی راجیمو جوزف، کارگردانی کاظم نظری، و با بازی خسرو بامداد، علیرضا زرگوشیان، آغاز شد.
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، از دوشنبه ۱۷ تا چهارشنبه ۱۹ دی، به نویسندگی راجیمو جوزف، کارگردانی کاظم نظری، و با بازی خسرو بامداد، علیرضا زرگوشیان، امروز (یکشنبه) ساعت ۱۷ آغاز خواهد شد.
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
منتظریم . منتظریم.
مهسا همتی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام.
درباره ی حرکات اودیسی یا موزیکال هندی توضیحاتی رو می نویسم تا دوستان که در لابه لای کامنت ها اشاره کرده بودن با صنعت <بالیوود> به اشتباه نگیرن!!
تاتر موزیکال هند شامل شش رشته میشه که اودیسی هم زیرشاخه یکی از این هاست.
تاتر موزیکال هند
شش رشته: کَتک، کاتاکالی، اودیسی، باراتاناتیام، چاوو و موهینی آتام. بالیوود در طول دوران با ترکیب حرکت های کتک و مدرن غربی تبدیل به سبک و سیاق خودش شده که در فیلم ها اون مدل رو مشاهده میکنید، ولی <کلاسیک> نیست، تاتر موزیکال اصیل هندی، متاسفانه در ایران همونی شناخته شده که مشاهده کردن در فیلم های شاهرخ خان و غیره....بر عکس تاتر موزیکال و‌کلاسیک هندی ریشه در حرکت های یوگا و تنفس درست و قرار گرفتن در شرایط سخت و متفاوت بدنی هست و مهم ترین مسئله ای که ریشه تاریخی دارد خاستگاه آئینی اون هست که بر اساس موسیقی ... دیدن ادامه » ، حرکت، خورده فرهنگ بومیان هر منطقه دسته بندی شده.
نکته ی دیگه اینکه در هند سه شاخه موسیقی وجود داره؛ راجستانی ، کارناتیک و ادیسی. در این تاتر ما موسیقی منطقه ای از جنوب شرق هند رو به نام ادیسی میشنویم که حرکت ها هم از همین منطقه ی ادیسا یا آوریا میاد و حرکت و موسیقی اسمشون از نام منطقه گرفته شده.
موسیقی کارناتیک هم شبهات زیادی داره و کاملا موسیقی دست نخورده بومیان هند است.
و حتی موسیقی ها و آوا هم با موسیقی بالیوود کاملا متفاوت است!

استفاده این حرکات آئینی برای رسیدن به خلسه و در نهایت ملاقات با خدایان و یاد کردن داستان هایی با روایات آئینی ست!

- امیدوارم از نمایش لذت ببرید -
درود و سپاس
۰۷ دی ۱۳۹۷
البته من برای دیدن رقص بالیوود امشب به دیدن نمایش نرفتم ولی متاسفانه فرم فدای محتوا شد!
۱۰ دی ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشنامه نگهبانان تاج محل توسط راجیو جوزف نوشته شده و تیرماه ۱۳۹۷ ترجمه گردیده است. وقایع آن در سال ۱۶۴۸ در زمان حکومت شاه جهان یکی از پادشاهان مغول اتفاق می افتد و ماجرای آن ساختن تاج محل است که به مدت ۱۶ سال توسط معمار ایرانی استاد عیسی شیرازی ساخته شده که در حدود بیست هزار کارگر ، بنا ، معمار و هنرمند به ساخت آن مشغول بوده اند که بنای تاج محل زیباترین بنا در تاریخ معماری دنیا باشد.
شاه جهان تاج محل را برای آرامگاه همسرش ساخته است که در سبک و نوع خودش ویژگی های معماری ایران را در بردارد و استاد عیسی شیرازی با هنرو خلاقیت های بی نظیر خود ساختمانی را ساخته است که برای همیشه و در هر زمان مورد توجه توریست ها قرار گرفته است. شکوه و عظمت و زیبایی این قصر باشکوه زبانزد خاص و عام است. در معماری این بنای بی نظیر از سنگ مرمر ، جواهرات و سنگ یشم استفاده شده ... دیدن ادامه » است. در جلوی بنا ، استخر مستطیل شکل بزرگی است که وقتی نور و روشنایی بر تاج محل می تابد ، شکل بیرونی آن را در آب انعکاس می دهد. دو نگهبانی که تاج محل را نگهبانی می کنند ضمن آنکه از لحاظ شخصیتی کاملا متفاوت هستند ، به طور غیرمستقیم و در جای جای نمایش وقایع آن را روایت می کنند. در طی ۱۶ سال ساخت تاج محل به دستور شاه جهان فقط کسانی می توانند این بنا را ببینند که در آن مشغول کار هستند ، زیرا دیوارهای بلندی آن را احاطه کرده اند که هیچ بیننده و رهگذر و حتی نگهبانانی که مشغول نگهبانی هستند ، نمی توانند به طرف تاج محل برگردند تا آن را نگاه کنند. حوادث خونباری برای اینکه دیگر هیچ بنایی زیباتر از تاج محل ساخته نشود ، اتفاق می افتد که مایه ی اصلی این نمایشنامه عجیب را القا می کند. از اقصی نقاط جهان وقتی به دیدن تاج محل که زیباترین بنای تاریخی هندوستان محسوب می شود ، می آیند ، آنچه را که در دل این ساختمان بی نظیر به وقوع پیوسته است می بینند و نمی دانند که در دل این بنای عظیم و زیبا چه تراژدی وحشتناکی وجود دارد و استبداد شاه جهان پادشاه مغولی هندوستان چه جنایت هولناکی مرتکب شده است و اگر بخواهیم تاج محل واقعی را مشاهده کنیم باید بگوییم که این ساختمان روی خون بنا شده است ، دریایی از خون. همانطور که بسیاری از بناهایی که در تاریخ به ثبت رسیده و مورد توجه تماشاچیان واقع گردیده بر دوش کارگران و برده هایی بنا شده که بیشتر آنها در زیر سنگینی سنگ های مرمر، که آن را حمل می کردند ، له شده اند. شاهان آنها را بر گردن این موجودات بی گناه و زحمت کش و برده هایی که با شلاق تن آنها سیاه کرده اند ، گذاشته اند تا فقط لذت دیدار آن نصیب خودشان گردد نه معمار ، بنا ، برده و هنرمند . شاهان فقط دستور داده اند و با هزینه هنگفت دست به چنین شاهکارهایی زده اند . تا که این فرصت به دست بیاید که سفر کنیم تا این بناها و معماری های با شکوه را ببینیم . این شاهکارها را این انسان ها پدید اورده اند نه شاهان . این نمایش که با همکاری اساتید دانشگاه و دانشجویان صورت گرفته از 97/10/10 تا 97/11/5 در تالار مولوی (سالن اصلی) به اجرا گذاشته می شود که از تمام فرهیختگان و علاقمندان و دانش پژوهان و محققان دعوت می شود به دیدن این نمایش تشریف بیاورند.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این نمایش، به نویسندگی راجیمو جوزف، کارگردانی کاظم نظری، و با بازی خسرو بامداد، علیرضا زرگوشیان، با تخفیف روز نخست، آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید