تیوال | اخبار
S3 : 21:59:53
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خبر
درباره نمایش سکوت سفید i
«سکوت سفید» شنبه اجرای ویژه خواهد داشت | عکس
به مناسبت روز دانشجو؛
» «سکوت سفید» شنبه اجرای ویژه خواهد داشت
... دیدن متن »

نمایش «سکوت سفید» به کارگردانی کوروش سلیمانی روز شنبه ۱۶ آذرماه اجرای ویژه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایش «سکوت سفید» که این روزها در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه است روز جمعه به مناسبت سالروز وفات حضرت معصومه(س) به صحنه نمی‌رود و به جای آن روز شنبه اجرای ویژه ای خواهد داشت.

همچنین به مناسب ۱۶ آذر که روز دانشجو است این اثر نمایشی با تخفیف ۳۰ درصدی برای دانشجویان به صحنه می‌رود.

نمایش «سکوت سفید» نوشته تام استوپارد و کارگردانی کوروش سلیمانی در سالن شماره یک عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود و به تازگی تازه‌ترین تیزر نمایش «سکوت سفید» نیز منتشر شده است.

بازیگران این اثر نمایشی به ترتیب حروف الفبا آناهیتا اقبال‌نژاد، مهدی بجستانی، سامان دارابی، الهه زحمتی، الهه شه‌پرست هستند.

«سکوت سفید» داستان زندگی شخصی به نام جان براون است که از یک گذشته سخت و پیچیده به یک بیمارستان می‌رود و با پول زیاد قصد دارد در این بیمارستان بستری شود تا بتواند به آرامش برسد در حالی که هیچ بیماری ندارد. چالشی که بین جان براون و پزشک و پرستاران این بیمارستان بر سر بستری شدن او در بیمارستان شکل می‌گیرد، اساس نمایش را می‌سازد.

این اثر نمایشی از ۱۹ آبان تا ۱۹ آذر ساعت ۱۹:۳۰ در سالن شماره یک عمارت نوفل لوشاتو به صحنه می رود.


کد خبر 4787769
آروین موذن زاده

امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش حیاط خانه حشمت خانم i
دو نمایش جدید در راه تماشاخانه سنگلج | عکس
دو نمایش کمدی «آب‌پوشت زهرماری» و « حیاط خانه حشمت خانم» به ترتیب از 20 و 21 آذرماه در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه خواهند رفت.
» دو نمایش جدید در راه تماشاخانه سنگلج
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «آب‌‌گوشت زهرماری» به نویسندگی آرش آبسالان و کارگردانی حسین اسدی از ۲۰ آذرماه هرشب ساعت ۱۸ در تماشاخانه سنگلج اجراهای خود را آغاز خواهد کرد.
در این نمایش که از تولیدات استان بوشهر است بازیگرانی چون: عبد بناری، الهام چنانی، علی نبی پور، میلاد سعیدی، عقیل جماعتی، زینب فخار، امیرمحمد شماسی به ایفای نقش می‌پردازند.

دیگر نمایش تماشاخانه سنگلج، « حیاط خانه حشمت خانم» است که عظیم موسوی نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده دارد و از روز ۲۱ آذرماه ساعت ۱۹:۴۵ به روی صحنه خواهد رفت.
مژده ارجمند، سپیده دستینه، محمود راسخفر، حسین صادقیه، علی فتحعلی، سمیه کارگر، نگار مقدسی، مهدی نوری بازیگران این نمایش هستند.


 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش سکوت سفید i
نگاهی به نمایش «سکوت سفید» به کارگردانی کوروش سلیمانی | عکس
رهایی، مرز میان بودن و نبودن است
» نگاهی به نمایش «سکوت سفید» به کارگردانی کوروش سلیمانی
... دیدن متن »

ایران تئاتر، کیارش وفایی: امیال انسانی جزو گزینه‌هایی است که می‌تواند شرایط کلی و جزئی جوامع بشری را تحت اختیار خود داشته باشد تا از آن طریق بتواند تاثیرات زیادی به وجود آورد.

 این رویه نه تنها کنش‌مند است، بلکه در مواقعی مانع از شرح واقعیت‌هایی می‌شود که فاش نشدن آن روابط چند لایه را پیش می‌آورد. لذا این عملکرد نوسانی مشخص و دائمی دارد که تاریخچه‌ای بلند مدت را رقم زده است. بنابراین انسان در این وضعیت رفتاری دوسویه دارد که گاهی میل به خواستن دارد و در زمانی بلاتکلیف است.عنصر تصمیم و اختیار در زندگی و روابط انسان‌ها نقشی کلیدی دارد که شخص را به جامعه و در مقابل جامعه را به شخص با قوانین و یا خواسته‌ها مربوط می‌کند. حال این رویه در ازای نیازمند بودن انسان پیش می‌آید که در زمان سعی دارد چه چیزهایی را برای خود به دست آورد و یا در ازای نیازی از آن رهایی پیدا کند. در واقع انسان در عین اینکه موجودی کنش‌مند مورد خطاب قرار می‌گیرد می‌تواند کنش‌گر نیز باشد. لذا در این راستا امیال درونی و بیرونی انسان هر کدام با اهمیتی که برایشان در نظر گرفته می‌شود شکلی معلوم و عیان دارند که از درون به بیرون پوست اندازی می‌کند. نیازهایی چون تنهایی، صلح، فراموشی، شناخت و... جزو خرده باورهای درونی یا همان جهان‌بینی یک انسان است که تاریخ انقضایی نمی‌توان برایشان متصور شد. شاید بتوان گفت کارکرد این عناصر انسان معاصر را که با جهان مدرن پیش می‌رود دچار تناقض‌های تشخیص می‌کند که در اوقاتی نمی‌داند سود و ضرر کدام انتخاب او را از هدفش دور خواهد کرد. بنابراین دغدغه‌های روز دستمایه‌ای برای نقد جهان‌بینی یا تحلیل شرایط اکنون می‌شود تا همچنان انسان در ازای مشاهدات عینی خود موجودی کاشف و یا شهودی شناخته شود. لذا بلاتکلیف بودن انسان در جهان معاصر همچنان نقطه ابهامی معلوم است که رهایی از آن تا اندازه زیادی غیرممکن است، زیرا او در راستای کشف احتمال دارد به پوچی برسد و یا بر اساس مشاهدات خود تصمیم بگیرد تمام داشته‌هایش را فراموش کرده و راه دیگری را پیش بگیرد. حال این نامشخص بودن وضعیت پایداری انسان شرایط را برای ادامه دادن حیات به مراتب مشکل می‌کند. دلیل این ادعا هم آن است که او نمی‌داند دقیقا کدام نیاز بر دیگر خواسته‌هایش اولویت دارد.

نمایش «سکوت سفید» بنابر داشته‌های خود تلاش دارد تا وضعیت حضور انسان را در جهان معاصر به شکلی مورد بررسی قرار دهد که نگاهی موشکافانه به ساحت وجودی او داشته باشد. جهان متن نیز با این نگرش سعی در نمایان کردن نیازهایی دارد که شخصیت اصلی این اثر یعنی «جان براون» قصد دارد تا برای مدتی محدود از میان آنها عنصر رهایی را با داشتن گذشته‌ای در هم تنیده به دور از تمام کسانی که می‌شناسد در بیمارستانی تجربه کند. حال این تصمیم شروع جهان نمایش است که شخصیت‌ها بنابر لزوم و اهمیت حضورشان به مخاطب معرفی می‌کند تا جایگاه هر کدام مجالی برای شناخت بهتر را رقم بزند. در واقع جهان متن و اثر بر پایه نوع روابط بین شخصیت‌ها و موقعیت‌های نمایشی که هر کدام از شخصیت‌ها را به «جان براون» ارتباط می‌دهد پیش می‌رود که در زیر ساخت هر رابطه تصمیم و یا کنشی نهفته است. البته باید اشاره داشت که طراحی‌های شکل گرفته در این اثر مزید بر علت هستند تا کنش و واکنش‌ها و یا برون‌ریزی‌ها که بیشتر متوجه شخصیت اصلی نمایش است با دیدگاهی برگرفته از خرده باورهای فلسفی رقم بخورد. لذا اوج و فرودهای پیش آمده در این روایت برگرفته از لحظاتی است که در آن شخصیت‌ها در ازای موقعیت، بریده‌ای از جهان درون خود را بازگو کرده و در مقابل سعی در رسیدن و عینی کردن باورهای خود در مقابل سایرین دارند. حال از منظر دیگر هر شخصیت در این اثر بعنوان راوی می‌کوشد تا با خلق کردن ارتباط مستقیم با شخصیت «جان براون» سبب واکنش‌هایی شود که بتواند این شخصیت را همراه با تفکرات و نیازهایی که دارد به شکلی فردی سرخورده از جهان اکنون نمایان کند که در جنگ تجربه‌هایی داشته و یا اینکه او می‌خواهد با پرداخت هزینه‌ها در بیمارستان که موقعیت مکانی است بماند تا بتواند برای یک بار هم که شده طعم رهایی را بچشد.

ریتم اثر در این نمایش شخصیت محور بر مبنای نیاز و لزوم پیش آمدن اتفاق‌ها تنظیم شده است که این تصمیم به شکل مستقیم برگرفته از جهان‌بینی و خواستگاه شخصیت «جان براون» است، زیرا او می‌خواهد در آرامش و بی‌هیچ اوج و فرودی زندگی خود را روی تخت سفید رنگی همراه با نقاشی‌هایی که می‌کشد طی نماید. حال با این شرایط چنین تمهیدی در هم راستا شدن روایت‌های موازی که بین ماجراهای دفتر بیمارستان و شخصیت‌های دکتر، سرپرستار و پرستارها و اتفاق شخصیت «جان براون» می‌گذرد نقشی تعیین‌کننده دارد. دلیل این ادعا هم آن است که مخاطب بعنوان شاهد می‌تواند دو سوی حضور این شخصیت را در بیمارستان مورد تحلیل قرار بدهد و حتی در زمان‌هایی به درک این موضوع برسد که نیاز و خواسته تا چه اندازه می‌تواند انسان را به موجودی آب زیرکاه تبدیل کند. لذا میزانسن‌های طراحی شده از سوی کارگردان در جهان این نمایش با تاکید قصد دارد جهان انسان‌هایی را به تصویر بکشد که دوست دارند گاهی فراموش شوند و در زمانی دیگر سایرین را به دست فراموشی بسپارند تا برای مدت زمانی محدود طعم خود بودن و رهایی را تجربه کنند. البته در این راستا تصویرسازی‌ها نیز یکی دیگر اهرم‌های کارساز و موثر است که وجه درونی و بیرونی شخصیت‌ها باتوجه به قرار گرفتن در موقعیت عیان کرده و ذات انسانی آنها را نمایش می‌دهد.

شاید بتوان گفت جهان نمایش «سکوت سفید» بنابر خواستگاهی جهان‌شمول ترتیب داده شده است که در آن انسان معاصر بیشتر از آنکه مورد تحلیل قرار بگیرد معرفی می‌شود. اتفاقی که قادر است حس همذات‌پنداری را برای مخاطب فراهم آورد تا او با خود فکر کند که چه زمانی تجربه‌ای همچون شخصیت اصلی اثر را پشت سر گذاشته و یا در چه هنگامی قصد این کار خواهد داشت. حال در این راستا استفاده از رنگ سفید برای پوشش شخصیت‌ها و موقعیت مکانی معرف آرامش و رها شدن را دارد که هر شخصیت به نوعی آن را با ذات خود آغشته به رنگی با تضاد از مفهوم اصلی آن می‌کند. البته باید گفت ثمره تمهیدات به کارگرفته شده در این اثر از طراحی‌ها، میزانسن‌ها و بازی بازیگرها اندازه بودن آنها است، زیرا هیچ عنصری در جهان اثر با توجه به پیوستگی و نظم مشهود از حد و مرز خود بیرون نمی‌زند و همه چیز بنابر نیاز و دلیل نمایان است.


تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ | شناسه مطلب: 129278

امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 نمایش «قهر دریا» به پردیس تئاتر تهران می آید | عکس
نمایش «قهر دریا» به نویسندگی «پژمان شاهوردی» و کارگردانی«رضا بهنامی» از فردا 14 آذرماه در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود.
» نمایش «قهر دریا» به پردیس تئاتر تهران می آید
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، نمایش «قهر دریا» به نویسندگی «پژمان شاهوردی» و کارگردانی«رضا بهنامی» از فردا ۱۴ آذرماه در تماشاخانه استادمحمد واقع در مجموعه پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: عروسی زوج جوانی در یکی از روستاهای بندرنشین بهم می خورد. علت آن بالا آمدن آب دریا و بعد نبودن ماهی جهت امرارمعاش و قهر دریا است و این از باورهای مردم قدیم است. این اتفاق منجر به کشته شدن زوج می شود تا مردم روستا از قهر دریا و نحسی که به ایشان به وجود آمده خارج شوند.

در نمایش «قهر دریا» معصومه صادقی، رفیعه صادقی، فاطمه ذاکری، احمد شنبه نیا، حبیب الله ناصری، علیشاه علی حیدری و میران سلمانی ایفای نقش می کنند. سایر عوامل این  نمایش عبارتند از: تهیه کننده: اعظم توکلی زاده، طراح نور: رضا بهنامی، آهنگساز: حسین فیروزی، طراح لباس: رفیعه صادقی و طراح گریم: معصومه صادقی.

نمایش «قهر دریا» از ۱۴ تا ۳۰ آذر هر روز ساعت ۱۹ در تماشاخانه  استادمحمد واقع در مجموعه پردیس تئاتر تهران روی صحنه خواهد رفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کشف غارنگاره‌های ۵ هزارساله در اسپانیا | عکس
» کشف غارنگاره‌های ۵ هزارساله در اسپانیا
... دیدن متن »

مجموعه‌ای از نقاشی‌های دیواری از اشکال‌ و نمادهای مختلف ۵ هزار ساله روی دیوارهای یک غار واقع در اسپانیا کشف شد.

به گزارش دیلی‌میل، این مجموعه نقاشی‌ها در منطقه صخره‌ای «سان خوآن» واقع در غرب « باداخوس» یکی از شهرهای اسپانیا کشف شده‌اند.

 هر کدام از نقاشی‌های کشف‌شده حدود ۱۰ سانتی‌متر طول دارند،‌ و به شکل انسان یا  نمادهای همچون تیر خلق شده‌اند. این اشکال توسط یک محقق تاریخی به نام «آگوستین پالومو» حین جست و جو برای یک مقبره باستانی کشف شدند.

«پالومو»‌ به سرعت متوجه اهمیت این نقاشی‌های دیواری شد ؛چراکه محل کشف آن‌ها با محل اکتشاف غارنگاره‌های مهم اخیر فاصله چندانی ندارد.

مطالعه و بررسی این مجموعه غارنگاره‌های ۵ هزار ساله حدود یک سال زمان برده است و نتایج آن یکم دسامبر در ژورنال   « Extremeño Studies » به چاپ رسیده است.

سطح دندانه‌دار و ناهموار دیواره‌های غار یکی از دلایلی است که این دیوارنگاره‌ها تاکنون از چشم‌ها پنهان مانده‌اند.

تاکنون اکتشافات مختلفی در حوزه غارنگاره‌ در منطقه «اکسترمادورا»‌ غرب اسپانیا رخ داده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کشف ۷۱ اثر دست در غار«مالتاراویسو»  Maltravieso در دهه ۹۰ میلادی اشاره کرد.

غارهای «مالتاراویسو»  برای نخستین‌بار در سال ۱۹۵۱ کشف شدند و گواهی از تجمع انسان در اواسط دوران پارینه‌سنگی (حدود ۳۰ هزار الی ۳۰۰ هزار سال پیش) محسوب می‌شوند.

فقط در سال گذشته، سه نمونه مختلف از هنر در اعماق سه غار که حدود ۴۳۴ مایل با یکدیگر فاصله دارند و در شمال، مرکز و جنوب اسپانیا قرار دارند، ‌کشف شده است .

قدمت خلق غارنگاره در غار « La Pasiega » واقع در شمال اسپانیا به  بیش از ۶۴ هزار سال پیش بازمی‌گردد. این یعنی این غارنگره‌ها توسط «نئاندرتال‌ها»‌ خلق شدند و قدمتی بسیار بیشتر از مجموعه نقاشی‌های کشف‌شده توسط «پالومو» دارند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اعلام اسامی ۳۹ متن پذیرفته شده برای مرحله بازبینی «مونولیو» | عکس
» اعلام اسامی ۳۹ متن پذیرفته شده برای مرحله بازبینی «مونولیو»
... دیدن متن »

دبیرخانه هفتمین فستیوال «مونولیو» اسامی ۳۹ متن پذیرفته شده برای حضور در مرحله بازبینی این دوره از فستیوال را اعلام کرد.

گروه تئاتر «لیو» ضمن تشکر از تمامی هنرمندانی که متونشان را برای شرکت در هفتمین فستیوال «مونولیو» ارسال کرده‌اند از میان ۳۶۴ عنوان متن، اسامی ۳۹ متن را برای شرکت در بازبینی اعلام می کند.

اسامی آثار پذیرفته شده برای مرحله بازبینی هفتمین فستیوال «مونولیو» به شرح ذیل است:
«بادی پکر» عرفان خلاقی و ماندانا موذپور، «دست نوشته‌ها» پژند سلیمانی، «حمید اسکندری» مجتبی کاتوزیان، «مهارکننده‌های بازجذب سرتونین» بهرنگ بقایی، «زندانی رنگ‌ها» آرزو عادلی، «نامهربونی» آزاده فخری، «مربای به» مهتاب جامعی، «روبروفسکی» رسول پورزند، «بنویس یا ۳ دقیقه و ۲۳ ثانیه مانده به ۶» سید فرشاد هاشمی، «پذیرفتن» احسان آذری، «بدل» آهو امیرصمیمی، «شاخص توده‌ی چربی» محمدرضا رادمند، «من و اژدها» داوود ونداده، «من مرتضی تنها هستم» مهرداد مقیسه، «روزهای اوج یک فوتبالیست محلی» محمدعلی دستان، «دستور پخت قرمه‌سبزی به خط بریل» رزی‌تا میرزایی، «متولد شده درخون» شیما پورسهم‌الدین، «چرا دوست داری مرا به نام خطاب کنی» برکه بذری، «سیاه سفید» بهشاد رسولی، «گالینابلانکا» نیکو بستانی، «هفتمین سفر نارو نشینان بحری» مروارید حقه کاووسی، «شرایط نامطبوع حیات یک گیاه نایاب در فرودگاه سی.دی.جی» افسون پالیزبان، «مرگ و دوشیزه» کیوان الستی و کتایون طلایی، «کندو» مسعود احمدی، «لبخند گلاسکو» حمید پاک‌نیا، «مرگ با تیک سبز» آرش ماهان کیا، «جبهه‌ی غرب»‌ سُندس یگانه، «از راه آراز» فرشاد جعفری، «لیدی در شب مکبث» محسن رهنما، «ایخ لیبی دیخ ماریا» امیر مهدی غرشی، «ماه عسل» احسان عرفانی، «ریشه‌ها عمیق‌اند» مهتاب عسگری، «اسب خوار» ونوشه واحدی، «مونولوگ من: هفت دقیقه سکوته» فرزانه کریم‌پور، «اسلشر» صالح علوی‌زاده، «خداحافظ ساقی/ برزخ یهودا» علی‌سام صادقی، «اُدیسه‌ی آپریل» شیما خزاعی، «دامون» سیدرضا فیض‌بخش و «برگرد» امیرعباسیان
بدیهی است که حضور اسامی اعلام شده در فستیوال قطعی نبوده و منوط به بازبینی مرحله‌ دوم است.
بازبینی مرحله‌ دوم بصورت غیر حضوری بوده و هنرمندان باید تا تاریخ ۲۵ دی ماه سال جاری فیلمِ اجرای خود را ارسال کنند. توجه داشته باشید که این تاریخ غیرقابل تمدید است.
راه‌های ارسال فیلم:
۱: بصورت فایل به آدرس ایمیل: info@leevtheater.com
۲: بصورت لوح فشرده به آدرس: میدان فلسطین، خیابان طالقانی غربی، حد فاصل سرپرست و فریمان، پلاک ۴۴۴، تماشاخانه‌ دیوار چهارم. کد پستی ۱۴۱۶۸۷۳۴۱۳
مسئولیت هرگونه اشکال در فایل های فرستاده شده به عهده‌ گروه متقاضی است.
مسئولیت برگزاری و بازخوانی متون ارسالی به این دوره از فستیوال نیز به عهده‌ اعضای گروه «لیو-سایه» است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش صدای آهسته‌ی برف i
«صدای آهسته ی برف» در تئاتر مستقل تمدید شد | عکس
با تغییر ساعت اجرا
» «صدای آهسته ی برف» در تئاتر مستقل تمدید شد
... دیدن متن »

نمایش «صدای آهسته ی برف» به کارگردانی جابر رمضانی در تئاتر مستقل تهران به مدت یک هفته تمدید شده و تا ۲۲ آذر ماه میزبان علاقه‌مندان است.


به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر سوراخ تو دیوار، به این ترتیب اجراهای این نمایش که قرار بود روز جمعه پانزدهم آذرماه به کار خود پایان دهد به مدت یک هفته و تا ۲۲ آذر ماه هر شب در نوبت ۲۲:۴۵ روی صحنه می‌رود.
«صدای آهسته برف» عنوان نمایش برگزیده سال ۹۳ به انتخاب کانون نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر را در کارنامه دارد.   این نمایش همچنین اجرا در‌ شهرهای ونیز، ورشو و جورج‌تاون را در کارنامه ثبت کرده و سال 2015 جایزه‌ بزرگ فستیوال ITSELF کشور لهستان را از آن خود کرده است.
محمد صادق ملک، مریم نورمحمدی، کمال کلانتر و مسیح کاظمی در «صدای آهسته برف» ایفای نقش می‌کنند. بهناز جعفری نیز در اجراهای ابتدایی دور دوم نمایش نیز با گروه همراهی کرد.
پیام سعیدی و جابر رمضانی، نویسندگان؛ رها شیرازی، مدیر تولید، دستیارکارگردان و برنامه‌ریز؛ بامداد افشار، طراح صدا؛ پویا پورامین، ساخت موسیقی؛ شیما میرحمیدی، طراح صحنه و لباس؛ میلاد محمدی، مدیر اجرا و دستیار کارگردان؛ احسان نقابت، عکاس و مریم برادران بعنوان طراح گرافیک با این اجرا همراهی می‌کنند.
پیش فروش بلیت روز‌های جدید نمایش از امروز (چهارشبه ۱۳ آذرماه) در سایت تیوال آغاز می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش لباس جدید پادشاه i
تماشاخانه سنگلج جمعه  ۱۵ آذرماه تعطیل است. | عکس
» تماشاخانه سنگلج جمعه ۱۵ آذرماه تعطیل است.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش « لباس جدید پادشاه» به  کارگردانی «لادن نازی» به دلیل مصادف شدن با وفات حضرت معصومه (س) در روز جمعه ۱۵ آذرماه  اجرا نخواهند شد.
بر این اساس نمایش «لباس جدید پادشاه» دو روز پایانی اجراهای خود را ۱۷و ۱۸ آذرماه در ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه خواهد برد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش هیچ چیز جدی نیست i
باز هم یگانه و بی مانند جلوه کردی، هملت نمایش شما اینبار، مظلوم تر از هملت شکسپیر به قتلگاه رفت. | عکس
یادداشت سودابه امیری بر نمایش «هیچ چیز جدی نیست»
» باز هم یگانه و بی مانند جلوه کردی، هملت نمایش شما اینبار، مظلوم تر از هملت شکسپیر به قتلگاه رفت.
... دیدن متن »

باز هم یگانه و بی مانند جلوه کردی، هملت نمایش شما اینبار، مظلوم تر از هملت شکسپیر به قتلگاه رفت.
در عین آگاهی، با عشقی سرشار. بی یاور و همراه، بی مشایعتِ نزدیکان حتی اوراشیو.  در شرایطی که هر بی مایه ای می خواهد و مدعی ست، که می تواند نقشِ او را ایفا کند.
آنچه در نحوه ی اجرا خیره کننده و عجیب و ستایش انگیز است، نظم در بی نظمی است، که تنها از کارگردانی چون شما بر می آید که به زیبایی، بازی بازیگران را هدایت کند .
و جای تشکر و سپاس فراوان از بازیگرانِ این نمایش دارد که در عین حال دو نقش را که خود هیچ کدام آنها نیستند را بازی می کنند. سرعت عمل در جابه جاییِ نقش ها، هماهنگی ناهماهنگِ دو نفر روی یک سِن.
هملتِ معاصر به راستی روان پریش و در مانده است و خود را به دیوانگی نزده ، خون آلود و زخمی با بارِ سنگینِ غم های انسانِ متمدن و سیاست زده ی عصر حاضر به صحنه می آید. 
دیالوگ را فراموش کرده و بداهه می گوید: من صدای قلبم را می شنوم و وقتی این صدای وحشتناک بلند می شود دیگر چیزی نمی شنوم.
سهم من تاریکیه، تاریکی تو ذهنمه و من می مکمش، من میبلعمش.
و در حضورِ جمعی لوده، بی هنر و لمپن جان می دهد.
اگر این قول درست باشد که نویسنده در آثارش خودش را می نویسد، و هر شخصیتی بخشی از خود اوست،
پس شقه شقه کردنِ مکبث، اتللو و هملت نابود کردنِ شکسپیر است.
با شیوه ی جدید و به روز، پرداختن به حماسه ی عشق رومئو و ژولیت ، کشتن باور های عاشقانه است.
_ به راستی او مرده است، و دیگر از گور بیرون نتواند شدن تا از خود دفاع کند.
پست مدرن اجرایی بی منطق است، با شیوه ای بی رحم و ویران گرانه، به قول دراماتورژ باید این بناهای قدیمی و تاریخی رو خراب کنیم، و ساختمان های جدیدی برای خودمون بسازیم،
واقعا خسته نباشید،  من کمتر خندیدم، بیشتر متعجب بودم و حظ بردم.
۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برگزاری نخستین جشنواره تئاتر هامون همزمان با جشنواره فجر/ محدودیت های تئاتر فجر دلیل برگزاری تئاتر هامون/ جشنواره فجر را باید هنرمندان برگزار کنند، نه دولت ها | عکس
حجازی فر اعلام کرد:
» برگزاری نخستین جشنواره تئاتر هامون همزمان با جشنواره فجر/ محدودیت های تئاتر فجر دلیل برگزاری تئاتر هامون/ جشنواره فجر را باید هنرمندان برگزار کنند، نه دولت ها
... دیدن متن »

هادی حجازی فر از برگزاری نخستین جنواره تئاتر هامون همزمان با جشنواره تئاتر فجر خبر داد.

دبیر نخستین جشنواره تئاتر هامون اعلام کرد: هدف از برگزاری همزمان این رویداد با جشنواره تئاتر فجر حمایت از آثار خوبی است که به دلیل وجود محدودیت های بسیار فرصت حضور در جشنواره فجر را ندارند و به همین خاطر و دیگر مسائل امیدوارم روزی فرا برسد که جشنواره تئاتر فجر را هنرمندان و فعالان بخش خصوصی برگزار کنند.
حجازی فر صبح امروز درنشست خبری نخستین جشنواره تئاتر هامون اظهار کرد: به دلایل مختلفی تصمیم گرفتیم این جشنواره را همزمان با جشنواره تئاتر فجر برگزار کنیم؛ چراکه در وهله نخست مجموعه‌های تئاتر خصوصی که زیرمجموعه جشنواره فجر قرار نگرفته بودند، مجبور بودند ۱۰ روز قبل از برگزاری این رویداد و ۱۰ روز در هنگام اجرای آن عملاً تعطیل شوند و این تعطیلات ۲۰ روزه به تعطیلات رسمی این سالن های تئاتر اضافه می‌شد.
وی افزود: جشنواره فجر یک جشنواره ملی است که همه هنرمندان روزی رویای حضور در آن را داشتند و من شخصاً در سالهای ۷۱ و ۷۲ در شهرستان خوی رویای این را داشتم که اجرای من به جشنواره تئاتر فجر برسد و ۹ ماه از سال می‌جنگیدیم که این اتفاق بیافتد و نهایتاً دوبار کار من به این جشنواره راه پیدا کرد. البته کارهای شهرستانی بسیار سخت از مراحل استانی و منطقه‌ای برگزیده می شد و نهایتاً دو کار به جشنواره تئاتر فجر می رسید اما بسیاری از کارها از جشنواره تئاتر فجر بیرون می ماندند چرا که نهایتاً تصمیم گیری در هر بخش از این جشنواره منوط به نظر ۵ تا ۶ نفر آدم است و به خاطر محدودیت در پذیرش، این اتفاقات برای بسیاری از کارهای خوب در حوزه تئاتر می افتاد و آنها عملا نمی توانستند کار خود را در این فضا ببینند و تجربه کنند.
حجازی فر ادامه داد: اتفاق دیگری که سبب شد این جشنواره را در این زمان برگزار کنیم این بود که جشنواره تئاتر فجر دیگر حال و هوای گذشته را ندارد چرا که در گذشته هر سال دو تا سه نفر از فعالان در حوزه تئاتر به جامعه تئاتری معرفی می‌شدند. اما این اتفاق دیگر نمی‌افتد و نکته دیگر این است که معمولاً کارهایی که در این جشنواره در بخش های مختلف به رتبه سوم می رسیدند عملاً راهی برای ورود به سالن های مرکز هنرهای نمایشی پیدا نمی‌کردند و عملاً محکوم به شکست بودند و به همین خاطر فکر می کنیم کارهایی که از جشنواره تئاتر فجر بیرون می مانند می‌تواند در این جشنواره بهترین فرصت رابرای معرفی شدن به مردم و جامعه تئاتر پیدا کنند.
مدیر هنری تئاتر هامون درباره شرایط دریافت آثار در نخستین جشنواره تئاتر هامون گفت: هدف گذاری ما به گونه ای است که کارهای آماده ای را که در جشنواره های مختلف اعم از جشنواره های دانشگاهی، عروسکی و ... بوده اند و به صورت عمومی نمایش نداشته اند را بپذیریم. در واقع می‌خواهیم گروه‌های تئاتری را که با مشقت ها و سختی های مختلف و هزینه های گزاف روبرو هستند با هزینه های پایین دور هم جمع کنیم و نهایتاً بتوانیم با این کارها وارد قرارداد های حمایتی و تهیه‌کنندگی شویم چرا که نگاه ما در برگزاری این جشنواره نگاه حمایتی از گروه‌های تئاتری است.
وی همچنین به بخش‌های مختلف پذیرش آثار در نخستین جشنواره تئاتر هامون اشاره کرد و گفت:  این جشنواره در دو بخش صحنه‌ای و نمایشنامه‌نویسی برگزار می‌شود و امیدواریم که حداقل ۱۰ کار خوب را در حوزه صحنه ای انتخاب کنیم و برای راحتی بیشتر شرکت کنندگان در این جشنواره در هر روز از برگزاری این جشنواره یک کار در دو سانس اجرا می شود و در حوزه نمایشنامه نویسی نیز تعداد پذیرش آثار اهمیت ندارد اما نمایشنامه های برگزیده پس از داوری مورد تقدیر قرار گرفته و نهایتاً به آنها پیشنهاد خرید متن را می دهیم و همان کارها را به کارگردانان برگزیده این جشنواره پیشنهاد می کنیم. امیدواریم که چندین کار خوب را خریداری کرده و به تولید برسانیم.
حجازی فر  اضافه کرد: معمولاً در جشنواره های تئاتر، مسابقات نمایشنامه نویسی فرمالیته است و برگزار کنندگان نمی دانند با حجم تلنبار شده نمایشنامه‌های پذیرش شده و برگزیده چه کار کنند اما در نخستین جشنواره تئاتر هامون روی آثار برگزیده و با کیفیت تمرکز خواهیم کرد چرا که مبنای هامون بر این است که به مخاطب به عنوان یک بخش مغفول در حوزه تئاتر بیشتر توجه کند. بنابراین حدی از استاندارد را رعایت می‌کنیم که نهایتاً مخاطبان را هم جذب کند.
مدیر هنری تئاتر هامون با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای دریافت آثار مختلف در این جشنواره نداریم، گفت: به عنوان مثال در حوزه تئاتر عروسکی سال‌های سال من و دیگر هنرمندان جنگیدیم تا بتوانیم داوران و بازبین ها را راضی کنیم چرا که برخی معتقد بودند که به عنوان مثال کار با ماسک یا اشیاء کار عروسکی نیست و برخی خلاف این نظر را داشتند که خدا را شکر توانستیم آن‌ها را که اتفاقاً از اساتید هم بودند راضی کنیم اما در این میان برخی همچنان کوتاه نمی آیند. به همین خاطر در نخستین جشنواره تئاتر هامون هیچ محدودیتی برای موضوعات مختلف تئاتری نداریم و آثار گوناگون می توانند در حوزه عروسکی، کودک و نوجوان و غیره مورد پذیرش قرار بگیرند چرا که برای ما کیفیت و خوب بودن کار اهمیت دارد و یک اصل است.
حجازی فر همچنین درباره تقویم جشنواره اظهار کرد: متقاضیان برای ثبت نام و تکمیل اطلاعات می توانند در سایت تئاتر هامون مراجعه کنند و از همین امروز ثبت نام خود را انجام دهند. همچنین سی ام آذر ماه امسال آخرین مهلت ثبت‌نام و ارسال طرح یا فیلم نمایش در بخش مسابقه نمایش های صحنه ای و پانزدهم دی ماه آخرین مهلت ثبت نام و ارسال متن در بخش مسابقه نمایش نویسی است. نیمه دوم دی ماه آثار بازبینی شده و آن‌ها را انتخاب می‌کنیم پنجم بهمن ماه اسامی آثار راه یافته به جشنواره در بخش مسابقه نمایش های صحنه ای اعلام می‌شود، تاریخ برگزاری جشنواره پانزدهم تا بیست و چهارم بهمن ماه خواهد بود. کاندیداهای هر دو بخش جشنواره در ۲۴ بهمن ماه اعلام می‌شود و نهایتاً ۲۵ بهمن ماه اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر هامون برگزار خواهد شد.
مدیر هنری تئاتر هامون افزود: در حوزه نمایشنامه نویسی نیازی به مراجعه حضوری نیست و برای بخش مسابقه نمایش های صحنه ای که نیازی به متن و ارائه آن نیست. چراکه بسیاری از کارها در این بخش تجربی است و ما این محدودیت ها را می دانیم. البته باید به این نکته هم توجه کرد که در بخش مسابقه نمایش های صحنه ای آثاری پذیرفته می شوند که تاکنون به اجرای عمومی در نیامده باشند، مدت زمان اجرای نمایش ها حداکثر ۷۰ دقیقه بوده و باید ها مرحله ارزیابی نهایی به صورت کامل آماده باشند و همچنین آثار متقاضی باید با مشخصات فنی سالن هامون مطابقت داشته باشند که این مشخصات در سایت مجموعه تئاتر هامون موجود است البته در بخش مسابقه نمایشنامه نویسی نیز آثار چاپ شده یا حائز رتبه در جشنواره های سراسری پذیرفته نخواهد شد.
حجازی فر درباره جوایز نخستین جشنواره تئاتر هامون گفت: برای بهترین نمایش به مفهوم مطلق دیپلم افتخار، نشان هامون و مبلغ ده میلیون تومان جایزه نقدی در نظر خواهیم گرفت. همچنین در چهار بخش کارگردانی، متن، بازیگری زن و مرد نیز دیپلم افتخار، نشان هامون و مبلغ ۵ میلیون تومان جایزه نقدی اهدا خواهد شد. برای بهترین نمایشنامه در بخش نمایشنامه نویسی نیز  دیپلم افتخار، نشان هامون و مبلغ ۵ میلیون تومان جایزه نقدی را پیش بینی کرده ایم. البته در سایر بخش‌ها مانند خلاقیت، طراحیصحنه، لباس، گریم، نور، موسیقی و غیره در صورت تشخیص هیئت داوران جوایز دقیقاً مطابق با موارد اعلام شده اهدا خواهد شد.
وی افزود: از سوی دیگر نیز فرصت اجرای عمومی برای آثار راه یافته به جشنواره در بخش نمایش های صحنه ای در تقویم اجرایی سالن تئاتر هامون در نظر گرفته می شود. همچنین جایزه‌ ویژه‌ای را برای این جشنواره در نظر گرفته‌ایم که به اثر منتخب از نگاه تماشاگران اختصاص خواهد شد یافت.
دبیر نخستین جشنواره تئاتر هامون با تاکید بر اینکه اگر اثر خوبی به غیر از برگزیدگان وجود داشته باشد تعداد جوایز بسته به نظر هیئت داوران قابل افزایش خواهد بود ، اظهار کرد: یکی از ویژگی ها و تفاوت هایی که این جشنواره نسبت به جشنواره تئاتر فجر خواهد داشت این است که مطمئناً مبلغ بلیط ما کمتر از جشنواره تئاتر فجر خواهد بود چرا که دوست داری این کارها معرفی شود و در طول جشنواره حداقل ۱۰ نفر از تماشاگران حرفه‌ای تئاتر که مدت هاست مورد رصد قرار گرفته اند درباره آثار مختلف نقد می نویسند و حداقل درباره هر اثر ۱۰ نقد دریافت خواهد شد.
وی با اشاره به این که تلاش می‌کنیم تا همه مراحل برگزاری این جشنواره با کمترین ایراد و اشکال انجام شود، تصریح کرد: برای ما در این جشنواره مهم است که کارهای با‌کیفیت و نویی را بپذیریم که طبعاً برخی دردسر ها را هم دارد اما ما معتقدیم که جشنواره تئاتر فجر نهایتاً تا سه چهار  سال دیگر باقی نخواهد ماند چراکه دولت ها زورشان به تنها جایی که می رسد، تئاتر است و قطعاً مسئله خصوصی‌سازی و واگذاری آن به بخش خصوصی را مطرح می‌کنند و می‌گویند پولی برای جشنواره تئاتر فجر نداریم و این بخش را واگذار می‌کنند. امیدواریم کسی که در آینده این جشنواره را به عنوان بخش خصوصی برگزار می کند، تئاتر هامون باشد البته از شهرام کرمی، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد هم ممنونم که اجازه برگزاری این جشنواره را موازی با جشنواره هامون داد، اما ما نخواستیم بخشی از جشنواره ای باشیم که نگاهش در حوزه تئاتر قطع حمایت است و ترجیح می دهیم بخشی از رزومه فعالیت مان در زیر مجموعه بخش‌های دولتی نباشد.
حجازی فر اظهار کرد: کارهای بسیاری را در حوزه تئاتر می‌شناسم که می‌خواهند اجرا بروند اما باید روزی حداقل ۲ میلیون تومان پرداخت کنند تا بتوانند کارشان را به نمایش بگذارند ولی ما با برگزاری این جشنواره انگیزه ایجاد کردیم که همه این گروه‌های تئاتری بتوانند دوباره دور هم جمع شوند و می دانیم وقتی که گروه های تئاتری با آن همه زحمت و مشقتی که تحمل می‌کنند، دست رد از سوی یک جشنواره به سینه شان زده می شود چه افسردگی به آن‌ها دست می‌دهد و ما خودمان چنین مسائلی را تجربه کرده‌ایم البته می‌خواستیم فراخوان این جشنواره و نشست خبری را زودتر برگزار کنیم اما اختلال در حوزه اینترنت قدری کار ما را با تأخیر مواجه کرد.
مدیر هنری تئاتر هامون در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بر اساس قوانین و اساسنامه موجود، جشنواره فجر را باید بخش خصوصی برگزار کند اما این اتفاق نمی افتد و همچنان سایه دولت بر آن سنگینی می‌کند و آیا اینکه بخش خصوصی می تواند چنین جشنواره هایی را برگزار کند؟ گفت: قطعاً همین طور خواهد بود و امیدوارم روزی فرا برسد که جشنواره‌های تئاتر را خود هنرمندان برگزار کنند. در هامون نیز رویاهای بزرگی مانند رسیدن به پردیس تئاتر هامون داریم و می‌دانیم شرایط بی ثبات اقتصادی غیر قابل پیش بینی است اما امیدواریم بتوانیم به اهداف بزرگ مان برسیم.
وی ادامه داد: اگر مشکلات روزمره سالن های تئاتر به بخش خصوصی از میان برداشته شود و آنها درگیر چنین مشکلاتی از جمله اجاره های گزاف نباشند کارهای بهتری می توان در این حوزه کرد  شاهدیم برخی اماکن با عناوین فعالیت‌های فرهنگی به آدم‌های مختلف واگذار می‌شود که نهایتاً تبدیل به کافه می‌شوند اما مجموعه‌های شناخته شده‌ی بسیاری مانند "تئاتر مستقل"در حوزه تئاتر وجود دارند که می توان چنین مکان هایی را در اختیار آنها قرار داد و وقتی بخش خصوصی در حوزه تئاتر درگیر چنین مشکلاتی نباشد، می توانند کارهای بزرگی را انجام دهند. همچنین برای سال بعد امیدواریم بتوانیم با همکاری برخی از سالن‌های خصوصی اولین جشنواره تئاتر بخش خصوصی را در کنار جشنواره تئاتر هامون برگزار کنیم که این جشنواره در هر سالن با عنوان و نام آن سالن اما در زیرمجموعه یک دبیرخانه مرکزی برگزار خواهد شد و در تئاتر هامون نیز  درصددیم با برگزاری این جشنواره مشکلات و موانع مختلف را شناسایی کنیم و در سال‌های آینده آنها را مد نظر قرار داده و برایش راه چاره ای بیندیشیم. دوست داریم در آینده بخشی از جشنواره‌ای باشیم که بخش خصوصی تئاتر آن را برگزار می کند  که ممکن است یک اثر در تئاتر هامون از نظر فیزیکی و شرایط فنی سالم قابل اجرا نباشد و در آن صورت می‌تواند در دیگر سالن‌ها فرصت اجرا و نهایتاً برگزیده شدن پیدا کند.
دبیر نخستین جشنواره تئاتر هامون همچنین درباره چگونگی پذیرش و حمایت از آثار شهرستانی و استانی برای این دوره از جشنواره گفت: برای حمایت از این آثار ضمن تامین هزینه ایاب و ذهاب برای آن ها، حتماً یک روز از اسکان آن‌ها را تقبل خواهیم کرد و برای روز برگزاری اختتامیه جشنواره نیز هزینه اسکان و ایاب و ذهاب را حداقل برای  یک نفر از اثر برگزیده استانی در نظر خواهیم گرفت. البته درصدد بودیم تا چند اثر بین المللی با کیفیت را نیز در این جشنواره بپذیریم و شرکت دهیم اما مشکلاتی بر سر راه ما به وجود آمد. به عنوان مثال می توان به قطع اینترنت در روزهای گذشته اشاره کرد اما قطعاً از سال آینده این کار را خواهیم کرد و برای ما در این زمینه هزینه و قیمت اثر مهم نیست چرا که می‌خواهیم اثری را در این بخش به عنوان تئاتر برگزیده انتخاب کنیم که جریان ساز باشد.
وی عنوان کرد: در سالن تئاتر هامون هم هدف ما حمایت از کارهای خوب و معرفی آن به جامعه تئاتر است به عنوان مثال بخشی را به عنوان هنر و تجربه در این سالن راه انداختیم که سانس آن در ساعت ۱۷ است و اتفاقاً استقبال خوبی از آن شده و قیمت بلیت را برای این سانس هزار تومان تعیین کردیم. همچنین از آنجا که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد مخاطبان دانشجو هستند تخفیف ۵۰ درصدی را برای دانشجویان در همه سانس هادر طول سال در نظر گرفته ایم و برای خبرنگاران نیز از امروز تخفیف ۵۰ درصدی را خواهیم داشت و هر دو این گروه ها می‌توانند با ارائه کارت معتبر دانشجویی یا خبرنگاری از این تخفیف استفاده کنند از سوی دیگر در قالب بسته‌های حمایتی با سایت‌تیوال قراردادی امضا کرده‌ایم که برای گروه‌های تئاتری این بسته های حمایتی با یک چهارم قیمت ارائه خواهد شد و گروه‌هایی که توان مالی ندارند، هزینه را به صورت رایگان برای شان نظر گرفته ایم.
حجازی فر ادامه داد: از ابتدای خردادماه امسال تا پایان آبان ۱۵ نمایش اجرا شده که ۵ نمایش را تهیه‌کنندگی کرده‌ایم، ۵ نمایش به صورت درصدی قرار داد امضا کرده‌اند و برای ۵ نمایش دیگر نیز هزینه حداقلی دریافت شده است چراکه نگاهمان مثبت بوده و با همین رویه توانسته ایم طی چند ماه گذشته تراز مالی مان را مثبت کنیم و اتفاق مثبت دیگر حضور ۱۵ هزار نفر تماشاگر در این بازه زمانی است.
دبیر نخستین جشنواره تئاتر هامون درباره وضعیت مخاطبان در حوزه سینما و تئاتر گفت: متاسفانه روند کاهشی را در حوزه مخاطبان تئاتر و سینما داریم چرا که این مسئله رابطه مستقیمی با وضعیت اقتصادی کشور دارد و ما این را حس کردیم اما خوشبختانه اخیراً قدری اوضاع تغییر کرده و بهبود یافته است که البته با مشکلات بسیاری در حوزه تئاتر دست و پنجه نرم می‌کنیم. به عنوان مثال تعطیلات بسیاری در ایام سال با عناوین مختلف وجود دارد که اکثر آنها در روزهای پر فروش تئاتر مانند پنجشنبه و جمعه است و به نظر من مانند سینما باید از سخت گیری در حوزه اجرای آثار مختلف تئاتری کاسته شود و اثر هایی که کمدی نیستند در ایام خاص عزاداری هم اجرا شوند.
۲ روز پیش، سه‌شنبه
امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش کد ۱۳ i
کد ۱۳ نمایشی آینده ساز است | عکس
در نشست دوشنبه های نقد تاکید شد
» کد ۱۳ نمایشی آینده ساز است
... دیدن متن »

در نشست دوشنبه های نقد تئاتر هر دو منتقد کانون ملی منتقدان تئاتر ایران ضمن پذیرفتن اجرای بی ادعای نمایش کد ۱۳ بر لزوم چنین اجرایی در شرایط فعلی تاکید کردند که تئاتر بهترین محل برای شناخت مسائل و مشکلات اجتماعی است.
رضا آشفته نویسنده و منتقد ، درآغاز نشست گفت: نمایش کد سیزده به مسائل اجتماعی می پردازد و از منظر آسیب شناسی اجتماعی مسائل مرتبط با دختران دبیرستانی را مطرح می کند و البته در فضایی واقع گرایانه و در توجه به مینی مالیسمی متکی به متن، طراحی و بازی ها روال اجرایی به خود می گیرد.
سوگل جعفری، کارگردان نمایش کد ۱۳ نیز با اشاره به سابقه کار کردنش در سینما و ساخت دو فیلم کوتاه این نمایش را نخستین کار صحنه ای خود دانست و گفت که سالهاست در زمینه مسائل اجتماعی نیز فعالیت می کند و همین خود هدایت کننده اش در مسیر سوژه های اجتماعی در فیلم و تئاتر شده است و این نمایش هم از یک نویسنده گرگانی است که او هم بر اساس واقعیت های اتفاق افتاده در آن شهر این نمایشنامه را نوشته که البته این گروه با دراماتورژی متن سعی کرده متن را برای مخاطب تهرانی نزدیک تر کند و در این راه از حضور میثاق زارع استفاده کرده اند و توانسته اند متن و بازی ها را سمت و سوی بهتری بدهند.
رضا آشفته، نویسنده، درباره تحلیل متن کد 13 گفت: هر دبیرستانی چه پسرانه و چه دخترانه بنابر رشد دانش آموزانش و درگیر شدن با مسائل حاد دوره نوجوانی که در ان بلوغ جنسی و فکری آنان را به چالش می کشد باعث می شود که ما بیشتر متوجه بحران های دشوار و پیچیده این دوران باشیم و تئاتر بستر مناسبی برای پرداختن به آن خواهد بود. امسال هم علاوه بر کد 13 شاهد اجرای نمایش «است» به کارگردانی پرنیان شمس بودیم که آن هم از زوایه ای دیگر به مسائل دختران دبیرستانی می پرداخت. اما در کد سیزده هر دانش آموز مشکل خاص خود را دارد. درگیری های خانوادگی و فقر از یک سو و رسیدن به بلوغ جنسی و مطرح شدن نیازهای عاطفی دگرگونه و فهم و مهار و گذر از این بحران از سوی دیگر تب و تاب کار را بالا می برد. به وویژه این روزها هم روابطی غیر منتظره و سقط جنین نیز هرازگاهی علاوه می شود بر این مصیبت های اجتماعی که در این داستان نیز نحسی چنین چیزهای دامن این بچه ها را گرفته است. 
به هر تقدیر یک کلاس درس هست و کلی گره که باید هر یک به گونه ای گشوده شود اما پایان باز است و این قصه ها بی پایان است. دخترانی با تمام لوس و ننر بودن ها و در عین حال ها دشواری ها و کاستی هایی که در فقر دارند، زوایای خشن و زورگویانه ای را برای ناامیدی ها  به خود می گیرد اما در این ناچاری ها هنوز هم امید بر روابط چیره است و ما در مسیر زندگی به سوی بهتر شدن ها گام برمی داریم.
آناهیتا زینی وند، منتقد عضو کانون ملی منتقدان تئاتر ایران نیز گفت: کد ۱۳ به ظاهر تنها یک کلاس درس است با تعدادی دانش اموز دختر؛ کلاسی که شاید کنایه ای از برهوت بی زنده گانی زنانی باشد در آینده ای نه چندان دور. چرا که دور از ذهن نیست زمانی که جو اموزشی عاری از هر گونه شادی است اما سرشار از ترس و وحشت است.
نمایش کد ۱۳ رئالیسمی است حاکم  بر کودکان و نوجوانان در سیستم  خشک آموزشی مدارس دیروز و امروز؛ شاید با دیدن این اجرا که تنها ساعاتی از اتفاقات ملموس در بین دانش اموزان و کادر آموزشی و سیاستهای تعریف شده را به  نمایش میگذارد؛ این پرسش بوجود اید که چرا نظام  اموزشی و پرورشی باید تا این اندازه مضطرب و پر از استرس باشد، برای نسلی که قرار است جامعه ای را اداره کنند.
در حین ورود به سالن؛ اجرا رقم خورده و تعداد ی دختر در  کلاسی از مدرسه که تنها حاوی چند نیمکت و دو پنجره مشرف به خیابان است در حال اواز خوانی خوانندگان رپر هستند و مملو از شادی! در همان ابتدا تضادی بین رفتار و قوانین اموزشی، مشهود است؛ چراکه  دست کم این نوع موسیقی جایگاهی درکتب و اموزشهای روزانه ندارد اما با جسارت، دختران را در حال اجرای این اشعار میبینیم هر چند گه گاه صدا ها از کوک خارج میشود و ریتم می افتد اما بیانگر این نکته است که نسل امروز هر انچه را که بخواهند انجام خواهند داد.
الهه فرازمند بازیگر این نمایش گفت: دهه ی هشتاد دهه ی شالوده شکنی و نافرمانی است که به علت تفاوت فکری و جهان بینی در برقراری ارتباط با نسل گذشته دچار معضلات زیادی شده است، این دهه به دنبال پاسخ نیست و همواره درگیر پرسش است. پرسشی که به ذهن نسل های گذشته خطور نکرده، پس بنابراین به دنبال پاسخش هم نبوده اند، به همین دلیل در جواب دادن به این نسل دچار چالش شده اند، نسلی که بی دلیل نمی پذیرد و تقلید نمی کند و تا قانع نشود چیزی را تحت عنوان قانون و هنجار فرمان بردار نیست، کد 13 به دنبال بازتاب تفاوت نسل ها و درخواست های نسل جدید است، برای مخاطب جوابی ندارد و همواره طرح پرسش میکند، چرا فلان چیز هنجار است و بهمان چیز نا به هنجار؟ چرا اینگونه شد؟ چرا نسل قبل پا به پای من جلو نیامد؟ و هزاران چرای دیگر که بی پاسخ می ماند.
زهرا آقا پور، بازیگر گفت: چیزی که مرا آزار میدهد و برایم عجیب است، این است که من ده سال پیش به عنوان یک دختر دبیرستانی مشکلاتی داشتم که نوجوانان امروزی هم با آن مشکلات مواجهند و به نظرم این خیلی خطرناک و حائز اهمیت هست و زنگ هشداری ست برای ما. ده سال زمان کمی نیست چطور ما نباید شاهد رشد فکری، فرهنگی و تغییرات در سیستم تعلیم و تربیت  باشیم؟..
پژند سلیمانی، بازیگر هم گفت: متاسفانه یا خوشبختانه فرزندان این نسل مانند نسل گذشته نیستند که بخواهند گوش به فرمان خانواده های خود یا بزرگتر ها باشند و باید تلاشی برای فرهنگ سازی جامعه کرد. و با فعالیت در این حوزه ها شاید بتوانیم کمکی برای جامعه ی خود باشیم.
سوگل جعفری در ادامه افزود: تمام تلاشم این بود که کاری را شروع کنم که زنان اعضای این گروه باشد و مشکلات زنان جامعه را به زبان بیاورم.
میثاق زارع، دراماتورژ نمایش گفت: کد ۱۳ درباره‌ی رنسانسی‌ست در نسل جدیدِ جنس مونث در جامعه، که در هر نسلی فقط کمی پیش می‌رود و درجا می‌زند و قبل از شکل گیری اخته می‌ماند.
همانگونه که در جایی از نمایش یکی از شخصیت‌های نمایش در حال حفظ کردن مطلبی در مورد رنسانس است و فقط تا چند جمله‌ی اول پیش می‌رود و برمی‌گردد به اول متن و بارها این تکرار می‌شود.
این رنسانس به خاطر تفاوت نسل‌ها و عدم پذیرش نسل‌های قبل هیچگاه شکل کاملی نمی‌گیرد که بخش بزرگیش برمی‌گردد به ساختار اجتماعی و فرهنگی و مذهبی که خواسته یا ناخواسته همه به مرور درگیرش می‌شوند. حتی همین نسل جدید.
مریم صفایی، تهیه کننده این تئاتر هم گفت: هیچوقت فکر نمیکردم تهیه کننده کار تئاتر بشوم من علاقه ی زیادی به کار تصویر داشتم و دارم ولی وقتی با نمایشنامه کد١٣ مواجه شدم که آنوقتها به نام دوشیزه در اختیار  من قرار گرفت و دل از من برد وپرداختن به موضوع زنان زن گریز من را یاد رازهای مگوی ١٦-١٧ سالگی انداخت دوران پر تلاطم نوجوانی.
مواجه شدن با گروه کارگردانی و بازیگران این کار که با جان و دل سر تمرینها حاضر می شدند و وجود معجزه آسای میثاق زارع نازنین  و معصومه مسعودی عزیز که در نیمه ی راه به ما پیوستند، بی تاثیر نبود و در نهایت عشق و همفازی گروه که تماما به تماشگر هم منتقل میشد راه را هموارتر، زیبا تر و خواستنی تر کرد.
آناهیتا زینی وند، منتقد و کارگردان، درباره اجرای این اثر افزود: سوگل جعفری کارگردان با تکیه بر تکه ای از واقعیت موجود به دنبال باز کردن گره ای از مشکلات دخترانمان رفته تا شاید نگاه مسئولین امر را بر این مهم جلب کند و امیدوار به آینده ای روشن برای نسل آتی.
تجربه ای که شاید هر کدام از ما تماشاچیان مخصوصا زنان  به نوعی با آن اشنا هستیم و شاید نوستالژی خیلی از ما باشد.
نکته ی حائز اهمیت در این اثر این است که تئاتر را ابزاری دانسته برای پرسشگری و طرح مشکلات موجود که خود رسالت این هنر مردمی است.
  در نمایش کد ۱۳ فارغ از دیده شدن مشکلات دختران که بخش بزرگی از آسیبهای وارد بر آنهاست؛ نمایش نامه دارای درامی است که از نظر شیوه ی اجرا مخاطب را به دنیای آثار هیچکاک می برد و نشانه هایی که در حین روایت داستان به آن پرداخته شده هر لحظه ذهن را به سمتی برای گره گشایی از مسئله می کشاند.
جنینی سقط شده، در سرویس بهداشتی مدرسه، یافت شده است، که شک حاضرین را به سمت تک تک دختران و افراد حاضر در مدرسه جلب می کند؛ دخترانی که از طبقات مختلف جامعه به قصد آموزش و تربیت پا به مدرسه گذاشته اند و اکنون درگیر چالشی شده اند که خط قرمز نگاه جامعه  به دوشیزه گان را زیر پا نهاده اند رفته رفته داستان تک تک دختران حاضر برملا می شود.
رعب و وحشت حاکم بر فضا؛ کلاس را بیشتر شبیه دادگاه و مجرم و زندانی  می کند تا مدرسه؛  چه بسا دانش اموزان هم به این امر واقف می شوند و خودشان دادگاهی تشکیل می دهند تا مجرم را سریع تر شناسایی کنند.
ناظم مدرسه که نقش مادر یکی از ساختار شکن ترین دختران مدرسه را نیز به عهده دارد در عمل حکم بازپرس را به خود میگیرد و با رو در رو قرار دادن بچه ها سعی بر پیدا کردن راه فرار و توجیه اتفاقات در پیش مسئولین ما فوق خود بر می اید.
 بازیهای نرم و یک دست بازیگران حاکی از درونی کردن نقشها و تحقیق و پژوهش دقیق بر روی کارکترهای نمایشنامه می باشد و البته  نتیجه ی خوب کار گروهی  و اتحاد تیم و اعتماد کارگردان به بازیگرانش در نشان دادن هر چه بهتردیده شدن نمایش.
طراحی لباس اگر چه به ظاهر یونیفرم یک رنگ مدرسه است اما هر کدام با نشانه ای از دیگری تفکیک شده، آهو دختر شاداب و مهربان با جورابهای زرد رنگ که مدام در حال خواندن بخشی از تاریخ رنسانس هست خواهان و امیدوار به  نوگرایی و اصلاح اتفاقات ناگوار است بر خلاف امینه که دختری چادری و درونگرا از قشر ضعیف جامعه و گویا تابع هر انچه هست که بر او تحمیل می کنند تا انجا که قرار است بخاطر بدهی پدر، همسر مردی شود که پنجاه ساله است. اما او نیز در انتها دست به  انتخابی متفاوت می زند.  نقطه ی مقابل دیگر امینه ندا است، دختر ناظم که قوانین خودش را دارد و بی پروا رو در روی جبر می ایستد.
هستی دختری که بخاطر ناهنجاریهای مادر با اغواگری در پی رهایی زندگی فعلیش است.
موسیقی نمایش دور از دنیای واقعی نیست. سکوت، فریاد، جیغ و گاها ریتمهایی برای بدست اوردن شادی های لحظه ای.
رضا آشفته، پژوهشگر نیز درباره این اجرا گفت: در این نمایش که سعی شده در فضایی کمینه گرا یک وضعیت رئالیستی شکل بگیرد بازیگران به راحتی از وجود خود برای آفرینش نقش ها مایه می گذارند و نسبت های درستی با واقعیت های پیرامونی برقرار می کنند. همه چیز هم در یک کلاس می گذرد بنابراین منطق اجرایی هم پیدا می کند که کمترین چیدمان صحنه را در اختیار بگیرد.  دو چهارچوب نشانه پنجره است و چند نیمکت که تقریبا هم خالی است چون جمعی از بچه ها در تور راهیان نور  به جنوب و مناطق جنگی رفته اند و حالا در اینجا که فضا تقریبا خالی شده این جنب و جوش بازیگران است که باید لبریز شود از آن معنایی که در اینجا ریشه در مسائل متعدد و بهم گره خورده دارد. همین کار بازیگران را دشوار می کند اما چون ماهها وقت گذاشته اند بر نقش ها و نحوۀ بازی کردن شن اشراف یافته اند و حالا خیلی خلاقه تر می توانند در یک فضای باورمند و واقع گرایانه خودی نشان دهند و در کل ما نیز از آنچه می بینیم هم احساس رضایت می کنیم و هم بر وجوه تراژیک آن آگاه می شویم.
نمایش «کد ۱۳» به نویسندگی عماد رجبلو و کارگردانی سوگل جعفری این شب‌ها در سالن شماره ۲ عمارت نمایشی نوفل‌لوشاتو روی صحنه رفته و تاکنون مخاطبان خوبی را به سالن کشانده است.
زهرا آقاپور، پروا آقاجانی، نسا توافق، مارال جمال پناه، انیس صنیعی، پژند سلیمانی، الهه فرازمند، مهناز مهدی زاده بازیگرانی هستند که در نمایش «کد ۱۳» به ایفای نقش پرداخته اند.


۲ روز پیش، سه‌شنبه
امیر مسعود این را خواند
امیرمسعود فدائی، بهار گراوندی، فرزاد و گلبرگ کامروز(گافکا) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میراث جهانی یونسکو در اتریش طعمه حریق شد | عکس
» میراث جهانی یونسکو در اتریش طعمه حریق شد
... دیدن متن »

بخش وسیعی از شهر هالشتات اتریش بر اثر آتش‌سوزی خسارت شدیدی دید و به گردشگران در مورد سفر به این مکان هشدار داده شد.

دستکم چهار منزل مسکونی این شهر که در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسیده است، به تلی از خاکستر تبدیل شد. آتش سوزی نخست در یک کلبه چوبی آغاز شد و سپس به مکان های دیگر انتقال یافت.
به گزارش شبکه خبری دویچه‌وله، در این آتش سوزی یک مامور آتش نشان حین اطفای حریق مصدوم شد، اما به ساکنان این شهر صدمه‌ای وارد نشد. هشت دستگاه خودروی آتش نشان و ۱۰۹ مامور آتش نشان برای مقابله با شعله‌های آتش به محل حادثه اعزام شدند. دلیل وقوع آتش همچنان در دست بررسی است.

شهردار شهر هالشتات به گردشگران اعلام کرده است به این مکان سفر نکنند تا امکان تحقیقات و پاکسازی منطقه از خاکسترهای آتش فراهم شود. مسیر منتهی به شهر به روی خودروها و عابران پیاده بسته است.

هالشتات یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در اتریش و به بهشت روی زمین معروف است، به طوری که  بیش از یک میلیون نفر در سال از این مکان دیدن می کنند که اکثرشان از آسیا هستند. در برخی روزها، این شهر میزبان ۱۰ هزار نفر است. دریاچه ای به همین نام در کنار این  شهر واقع است.

کمتر از ۸۰۰ نفر در هالشتات که بین کوه و آب بنا شده است، اقامت دائمی دارند. قدیمی‌ترین معدن نمک جهان در این شهر چشم نواز قرار دارد.

براساس تحقیقات باستان شناسی، بقایایی از انسان های اولیه و ابزارهای آنها در این منطقه یافت شده است که به دوران آهن بازمی‌گردد. این دوره تاریخی از عصر آهن را به همین دلیل فرهنگ هالشتات نامگذاری کرده‌اند.

 

۲ روز پیش، سه‌شنبه
امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دست‌های آلوده i
بیست‌وسومین محفل نقد تئاتر با
عمارت هنری" تو" برگزار می‌کند:
» بیست‌وسومین محفل نقد تئاتر با "دست‌های آلوده"
... دیدن متن »

بیست‌وسومین محفل نقد تئاتر عمارت هنری "تو" به اجرای نمایش "دست‌های آلوده" به کارگردانی مسعود موسوی اختصاص می‌یابد.

محمدحسین خدایی به عنوان منتقد و پرویز نشاط به عنوان مجری روز شنبه ۱۶ آذرماه ساعت ۱۷.۳۰ میزبان گروه نمایش "دست های آلوده" هستند و این نمایش را با حضور کارگردان و عوامل اجرا نقد و بررسی می‌کنند.

مسعود موسوی کارگردان ، بازیگر و مدرس تئاتر این روزها نمایش "دست‌های آلوده" نوشته ژان‌پل سارتر را در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر روی صحنه دارد در این جلسه نقد حضوری با منتقدان و کارشناسان تئاتر عمارت هنری تو گفت‌وگو می‌کنند.

دست‌های آلوده با بازی حمیدرضا نعیمی، مسعود موسوی، ریحانه سلامت، شهاب مهربان، محسن بابایی، فرزانه رضایی، آریاز ذوالفقاری، مهدی باقرزاده، آهنگسازی محمد فرشته نژاد، طراحی‌صحنه علی ساسانی نژاد، طراحی‌لباس ثمین تحویلداری، طراحی‌گریم علی گودینی، طراحی‌پوستر و بروشور محمد رضا غلامی اجرا می‌شود.

در این گروه علی شاه‌صفی و پویا موسوی به عنوان مشاور کارگردان، بهزاد مرتضوی به عنوان مشاور روابط عمومی، رسانه و تبلیغات، بهنود محمدی‌پور به عنوان مدیرتولید، لیدا حکانی، نازنین ابارشی، گلریز ابراهیم به عنوان گروه کارگردانی، مرجان مروستی و علی شاه صفی ساخت تیزر، مهسا شریفی اجرای لباس، رامین نیک بین عکاس و سینا سلمان روغنی، دانیال محسنی، زهرا الماس پور، ثمینه نعیمی در گروه صحنه همکاری دارند.

عمارت هنری "تو" در بلوار کشاورز، خیابان دائمی، پلاک سه هر شنبه در محفل نقد اجراهای روی صحنه ، میزبان عموم علاقه‌مندان و خانواده تئاتر است. شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۹۳۶۱۹ برای ارتباط با مخاطبان اعلام شده‌است.

۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نخستین جشنواره تئاتر هامون  | عکس
» نخستین جشنواره تئاتر هامون
... دیدن متن »

نخستین جشنواره تئاتر هامون از پانزدهم تا بیست و پنجم بهمن ماه همزمان با جشنواره تئاتر فجر برگزار می‌شود.

هادی حجازی‌فر، مدیر هنری تئاتر هامون با اعلام این خبر افزود: کمپانی تئاتر هامون با هدف معرفی و حمایت از گروه‌ها و نمایش‌های خلاق و تجربه‌گرا و ایجاد ظرفیت‌های جدید اجرایی، نخستین جشنواره تئاتر هامون را در دو بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای و نمایشنامه‌نویسی از پازنزدهم تا بیست و پنجم بهمن‌ماه امسال در سالن تاتر هامون برگزار می‌کند.

حجازی‌فر درباره حمایت از آثار برگزیده جشنواره نیز گفت:  فرصت اجرای عمومی آثار راه یافته به جشنواره در بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای، در تقویم اجرایی سالن تئاتر هامون و مشارکت در تولید اثر برگزیده بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی برای اجرای عمومی در سالن تئاتر هامون برای آثار برگزیده در نظر گرفته شده است.

به گفته دبیر نخستین جشنواره تئاتر هامون متقاضیان باید برای ثبت نام نسبت به تکمیل اطلاعات در سایت تئاتر هامون اقدام کنند.

فراخوان جشنواره هامون

۲ روز پیش، سه‌شنبه
امیر مسعود و علیرضا بیات این را خواندند
نیلوفر ثانی، ژوآن سالاروندی راد، میشا آشتیانی و سامان خندان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وحید لک مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شد | عکس
» وحید لک مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شد
... دیدن متن »

طی حکمی از سوی دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، وحید لک به عنوان مدیر تبلیغات و تشریفات و مدیر روابط عمومی این رویداد نمایشی کشور منصوب شد.

به گزارش دبیرخانه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نادر برهانی مرند دبیر جشنواره، وحید لک را به سمت مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منصوب کرد.

وحید لک متولد ۱۳۵۳ در تهران، فعال امور هنری و ارتباطات است.

وی دارای مدرک کارشناسی نمایش با گرایش بازیگری است و فعالیت حرفه ای خود را به عنوان بازیگر و کارگردان از سال ۷۱ با نمایش «مسافران» آغاز کرده است.

معاون اجرایی مرکز هنرهای نمایشی، مدیر هماهنگی تئاتر استان‌ها، رییس انجمن تئاتر خیابانی، معاون هنری تماشاخانه ایرانشهر، مدیر تالارهای نمایشی اندیشه و سوره، مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات مجموعه تئاتر شهر، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، مدیر ارتباطات و تبلیغات حوزه هنری و مدیر تبلیغات و ارتباطات چند دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، هنر مقاومت، قائم مقام و دبیر اجرایی جشنواره های بین‌المللی و ملی تئاتر رضوی، کودک و نوجوان، فتح خرمشهر و ... بخشی از سوابق حرفه‌ای این هنرمند است.

لک همچنین مدیریت بخش ارتباطات، تشریفات و تبلیغات برخی از دوره‌های جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را نیز عهده دار بوده است.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۰ بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.

۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آسانسور نداره i
در جستجوی فضاهای تازه در ژانر کمدی | عکس
در گفت و گو با کارگردان نمایش «آسانسور نداره» عنوان شد؛
» در جستجوی فضاهای تازه در ژانر کمدی
... دیدن متن »

اجرای نمایشنامه ی «آسانسور نداره» نوشته ی «سباستین تیری» و کارگردانی «لبخند بدیعی» در کارگاه نمایش به میانه های راه خود رسید.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاترشهر، لبخند بدیعی کارگردان نمایش «آسانسور نداره» که مدتی است در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفته درباره ویژگی های این اثر نمایشی بیان کرد: خوشبختانه از زمانی که این اثر نمایشی در کارگاه نمایش تئاتر شهر روی صحنه رفته شاهد بازتاب متفاوت و اغلب مثبتی از سوی تماشاگران هستیم که بر این باورند با یک نمایش متفاوت رو به رو هستند.

وی افزود: آنچه ما از این نمایش روی صحنه بردیم شیوه نمایشی «بورلسک» است که از همان ابتدا می دانستم برای مخاطبی که شاهد به صحنه رفتن نمایش است می تواند دربرگیرنده شرایط جذابی باشد ؛ البته که در این شرایط بازیگران نمایش هم به خوبی توانسته اند در مقاطع مختلف اجرا هم پوشانی مناسبی برای بازی یکدیگر داشته باشند و فضا و ژانر کمدی اثر را به الگوی متوازنی رسانده است.

بدیعی در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: همان طور که گفتم شیوه اجرایی این نمایش در قالب شیوه «بورلسک» روی صحنه رفته که قطعا نسبت به متن اصلی دچار تغییراتی زیاده شده و ما با اعمال تغییراتی در حوزه ایده و اجرا وارد فضایی شدیم که در متن اصلی نیست اما با وفاداری به کلیت اجرا توانسته با مخاطب ارتباط برقرار کند. نمایش «آسانسور نداره» تز پایان نامه من بود و امروز بسیار خوشحالم که توانسته ام شاهد ایجاد شرایطی باشم که این اثر نمایشی در کارگاه نمایش تئاتر شهر روی صحنه برود.

این کارگردان تئاتر گفت: تمامی عوامل اجرایی نمایش نهایت تلاش خود را انجام داده اند تا نمایشی را پیش روی مخاطبان قرار دهم که برای آنها در برگیرنده تجربه متفاوتی باشد و بسیار خوشحالم که تا به امروز گروه بازیگران، عوامل اجرایی و مخاطبان همراه بسیار خوبی با اثر بودند و توانسته اند با کلیت کار ارتباط خوبی برقرار کنند. ما در این شیوه  تلاش کردیم تا ایجاد تغییراتی در صحنه که تاکنون کمتر تجربه شده به فضایی دست پیدا کنیم که شاید برای مخاطب متفاوت باشد و امیدوارم در این راه موفق بوده باشیم.

نمایش «آسانسور نداره» به نویسندگی سباستین تیری، کارگردانی لبخند بدیعی و بازی علی عامل هاشمی، ارسطو خوش رزم، مینا ترکمن هر روز ساعت ۱۸ در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر به صحنه می رود. شایان ذکر است بورلسک،  بورلاسک  یا مضحکه نوعی سرگرمی تئاتری مضحک و طنزآمیز که معمولاً بر تقلید یا ادای کسی را درآوردن مبتنی است. این شیوه، گاهی شکل اغراق شدهی گروتِسک می‌باشد

۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش های تئاتر شهر روز جمعه ۱۵ آذر ماه اجرایی  ندارند | عکس
همزمان با سالروز وفات حضرت معصومه (س)
» نمایش های تئاتر شهر روز جمعه ۱۵ آذر ماه اجرایی ندارند
... دیدن متن »

همزمان با فرا رسیدن سالروز وفات حضرت معصومه (س) تمامی نمایش های به صحنه رفته در تالار های مختلف مجموعه تئاتر شهر جمعه ۱۵ آذر ماه اجرا نمی شوند.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، همزمان با فرا رسیدن سالروز وفات حضرت معصومه (س) تمامی نمایش های به صحنه رفته در تالار های مختلف مجموعه تئاتر شهر جمعه ۱۵ آذر ماه اجرا نمی شوند.

هم اکنون نمایش های «فرانکنشتاین» به کارگردانی ایمان افشاریان در تالار اصلی، «خاک و تاج» به کارگردانی زهرا صبری در تالار قشقایی، «دست های آلوده» به کارگردانی مسعود موسوی در تالار قشقایی، «سگدو» به کارگردانی عباس غفاری در تالار سایه، «پارتی» به کارگردانی آرش عباسی در تالار سایه، «آسانسور نداره» به کارگردانی لبخند بدیعی در کارگاه نمایش تئاتر شهر روی صحنه هستند.

۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه سالانه مجسمه‌های کوچک i
با تقدیر از برگزیده نمایشگاه مجسمه ها کوچک، این رویداد به کار خود پایان می دهد | عکس
» با تقدیر از برگزیده نمایشگاه مجسمه ها کوچک، این رویداد به کار خود پایان می دهد
... دیدن متن »

مراسم اختتامیه یازدهمین دوره نمایشگاه مجسمه های کوچک با تقدیر از برگزیده این رویداد ، ساعت ۱۷ تا ۱۹ روز سه شنبه ۱۳ آذر در گالری شیرین برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، هومن سلیمی دبیر نمایشگاه مجسمه های کوچک گفت: نمایشگاه مجسمه های کوچک روز ۱۳ آذرماه به کار خود پایان می دهد و در مراسم اختتامیه این رویداد سعید شهلاپور، کورش گلناری، بهداد لاهوتی و بهرنگ صمدزادگان سخن خواهند گفت.
او افزود: در این دوره ۴۳۸ اثر از ۲۴۷ هنرمند به دبیرخانه انجمن رسید و تعداد ۱۴۱ اثرکه واجد شرایط نمایشگاه بودند بررسی شدند و درنهایت پس از داوری ۵۶ اثر از ۴۵ هنرمند به نمایشگاه  راه پیدا کردند و کوروش گلناری، بهرنگ صمدزادگان و بهداد لاهوتی داوری این آثار را برعهده داشتند و پس از داوری نهایی یک اثر به عنوان برگزیده این نمایشگاه انتخاب شد که در مراسم اختتامیه تندیس این رویداد به او اهدا خواهد شد.
سلیمی ادامه داد: نمایشگاه مجسمه های کوچک قدیمی ترین و مهمترین نمایشگاه انجمن هنرمندان مجسمه سازایران است که روند برگزاری آن همچنان تداوم دارد. در یازدهمین دوره برگزاری نمایشگاه مجسمه های کوچک گالری شیرین بیشترین همکاری را با انجمن داشته است و شیوه برگزاری این نمایشگاه پس از ۱۰ دوره که به صورت سنتی برگزار می شد، در این دوره تغییر کرد.
گالری شیرین در خیابان سنایی، کوچه ۱۳، پلاک پنج واقع شده است.

۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه مستند انقلاب اسلامی با ۱۰ مستند در جشنواره سینما حقیقت | عکس
» خانه مستند انقلاب اسلامی با ۱۰ مستند در جشنواره سینما حقیقت
... دیدن متن »

خانه مستند با ۱۰ اثر در بخش های مسابقه ملی مستندهای بلند، نیمه بلند، کارآفرینی و بخش شهید آوینی جشنواره سینما حقیقت حضور پررنگی دارد.
به گزارش...، «رنج زیر پوست» به کارگردانی محسن جعفری راد و تهیه کنندگی مهدی مطهر و «روزی که رفت» به کارگردانی و تهیه کنندگی هادی معصوم دوست در بخش مسابقه ملی مستندهای بلند جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارند.
«ماهر» به کارگردانی مسعود دهنوی و تهیه کنندگی احمد شفیعی نیز به بخش نیمه بلند مسابقه ملی راه یافته است.
«راویج» به کارگردانی صادق داوری فر و تهیه کنندگی مهدی مطهر و «خودکار» به کارگردانی محمد ثقفی و تهیه کنندگی عطا پناهی نیز در بخش کارآفرینی جشنواره به نمایش در می آیند.
همچنین خانه مستند در بخش شهید آوینی نیز حضور پررنگی دارد و «روایت سیل» به کارگردانی مصطفی شوقی و تهیه کنندگی علی قرائتی، «خاطرات موتورسیکلت» به کارگردانی و تهیه کنندگی امیرحسین نوروزی، «نبرد امواج» به کارگردانی وحید فرجی و تهیه کنندگی احمد شفیعی، «پیرمرد و خواننده» به کارگردانی امیر اصانلو و تهیه کنندگی مهدی مطهر و «با صبر زندگی» به کارگردانی وحید فراهانی و تهیه کنندگی سیدهاشم موسوی خانه مستند را در این رویداد فرهنگی نمایندگی می کنند.

 

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارشی از نمایش انیمیشن «کلاوس» در کانون فیلم خانه سینما‎ | عکس
تصویری از عشق به خانواده
» گزارشی از نمایش انیمیشن «کلاوس» در کانون فیلم خانه سینما‎
... دیدن متن »

سالن سیف‌الله داد خانه سینما بعدازظهر یک‌شنبه دهم آذر، شاهد نمایش و سپس نقد و بررسی انیمیشن «کلاوس» محصول ۲۰۱۹ و به کارگردانی سرجیو پابلو بود.
در ابتدای این جلسه که محمدرضا مقدسیان به عنوان منتقد مهمان در آن حضور داشت، امیر سحرخیز، رییس انجمن صنفی انیمیشن با اشاره به این که فیلم مورد بحث، نخستین انیمیشن بلند تولید نتفلیکس به شمار می‌آید گفت: «اگر شاخص‌ترین فیلم‌های مرتبط با حال و هوای کریسمس را در ذهن مرور کنیم،‌ شاید بتوان گفت «کلاوس» علی‌رغم فضای ترسناکی که بعضی بخش‌های آن دارد، در مقابل «کابوس پیش از کریسمس» (ساخته‌ی تیم برتون) قرار می‌گیرد.»
وی گفت: «سازنده‌ی «کلاوس» پیش از این به عنوان خالق آثاری هم‌چون «من نفرت‌انگیز» و «مینیون‌ها» شناخته می‌شود و امروز جزو معدود افرادی است که کارهایشان جزو ده رقمی‌های هالیوود و آثاری که رقم فروش‌شان به فراتر از یک میلیارد دلار رسیده ارزیابی می‌شود اما جالب این‌ که «کلاوس» جزو معدود طرح‌های او بوده که هیچ شرکتی علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری روی آن نداشته؛ و احتمالاً با خود فکر می‌کرده‌اند تولید چنین فیلمی با مخاطره روبه‌رو خواهد شد.»
سحرخیز گفت: «اما نکته این‌جاست که یک پلت‌فرم آن‌لاین تماشای فیلم مثل نتفلیکس حاضر شده ریسک سرمایه‌گذاری روی این پروژه را به جان بخرد و از آن‌جا که می‌داند چنین فیلمی احتمالاً با شانس موفقیت در رقابت‌های اسکار مواجه است، در هفته‌های اخیر آن را روانه‌ی سینماها کرده تا بتواند این شانس را تقویت کند.»
وی سپس «تکنیک عجیب و غریب» این فیلم را یکی از جذابیت‌های انکارنشدنی این فیلم برشمرد و افزود: «انجام این تکنیک که توسط برخی نرم‌افزارهای داخلی انجام شده در یک استودیوی فرانسوی به کار رفته؛ و در این تکنیک، تنظیم نماهای سه‌بُعدی با سایر نماها توسط برخی براش‌ها به صورت دستی انجام شده که در نوع خود یک کار بی‌سابقه به شمار می‌آید.»
در ادامه‌ی جلسه، محمدرضا مقدسیان نیز «فیلم‌نامه‌ی این فیلم» را «کاملاً منطبق بر فرمول‌های هالیوودی» دانست و افزود: «در چنین شرایطی شخصیت‌پردازی، چینش موقعیت‌های داستانی، نتیجه‌گیری و هم‌چنین بازشناخت نهایی شخصیت در مسیر فیلم‌های هالیوودی قرار می‌گیرد اما به شکل عجیبی این فرمول تکراری هم‌چنان جذاب است.»
وی گفت: «داستان یک‌خطی اما کم‌وبیش تکراری «کلاوس» درباره‌ی پسربچه‌ای است که قرار است طبق یک الگوی کلاسیک،‌ در یک موقعیت عجیب و غریب قرار گرفته و متحول شود. در نهایت آن‌چه که موتور محرک داستان به حساب می‌آید عشق و مهم‌تر از آن عشق به خانواده است که این نکته هم بارها و بارها در فیلم‌های هالیوودی تکرار شده است.»
مقدسیان هم‌چنین گفت: «نکته‌ی بعدی این است که در «کلاوس» آدم‌ها قرار است به واسطه‌ی اراده و تصمیم شخصی خود به تعالی برسند. اما آن‌چه که این‌جا معنی پیدا می‌کند نکته‌ای برای تازه شدن الگوی کلاسیک و تکراری، و در حقیقت، همان چیزی است که به تازگی در ساختار فیلم‌نامه‌ی «جوکر» (ساخته‌ی تاد فیلیپس) نیز دیده شده است.»
وی افزود: «در فیلمی که تاد فیلیپس ساخته، جوکری که به نمایش گذاشته شده یک نمونه‌ی کاملاً متفاوت با جوکرهای قبلی است که پیش از این در سری فیلم‌های «بتمن» دیده‌ایم. جوکری که همواره شخصیت منفی را برعهده داشت و باعث می‌شد هدف‌گذاریِ کارهای بتمن معنی پیدا کند.»
مقدسیان گفت: «در فیلم «کلاوس» پستچی در قالب یک پیام‌آور وارد شهر می‌شود و دست‌کم بچه‌ها با خود فکر می‌کنند او آمده تا آرزوی آن‌ها را برآورده کند. به عبارتی دیگر پستچی به واسطه‌ی قدرتی که پیدا می‌کند نظام خیر و شر را به وجود می‌آورد و نظم عمومی را ایجاد می‌کند.»
این منتقد سینما در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «در این فیلم، حتی تصویر کلیشه‌ای ما از شخصیت مهربانی مثل بابانوئل که معمولاً با یک کالسکه می‌آید و با خودش برای بچه‌ها کادو می‌آورد نیز به سخره گرفته شده اما دلیل چنین اتفاقی رواج چنین نوع نگاه‌هایی است که در غرب رایج است.»
بخش پایانی نقد و بررسی انیمیشن «کلاوس» به جمع‌بندی صحبت‌های امیر سحرخیز و محمدرضا مقدسیان اختصاص داشت. سحرخیز در این بخش گفت: «فیلم «کلاوس» اگر سبک بصری فعلی را نداشت، شاید چنین موفقیتی را هم پیدا نمی‌کرد.»
وی گفت: «این انیمیشن از جمله فیلم‌های قابل قبولی است که حتی بعد از تماشا نیز ذهن مخاطب را با خود درگیر خواهد کرد؛ و این نکته و امتیاز کوچک و بی‌اهمیتی نیست.»
محمدرضا مقدسیان نیز گفت: «در این فیلم روند توحش به سمت مدنیت به جایی می‌رسد که وقتی ارتباطات انسانی به صورت خالص در جریان است، چیزی تحت عنوان مرزهای زبانی دیگر بی‌معنی است.»
وی گفت: «این فیلم، نماد چیزی از جنس ارتباط است که البته از کاربرد دراماتیک هم برخوردار و به همین خاطر از جذابیت خاصی برخوردار است.»
مقدسیان در پایان این جلسه‌ی نقد و بررسی عنوان کرد: «فیلم «کلاوس» انیمیشن قابل قبولی است. گرچه به نظر نمی‌رسد شاهکاری باشد که به لحاظ محتوا ماندگار شود.»

۳ روز پیش، دوشنبه
بامداد این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید