تیوال | اخبار
S3 : 01:55:10
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
کهن آواهای تنبور برگزیدگانش را معرفی کرد  | عکس
همنوایی تنبورها در بان‌زلان
» کهن آواهای تنبور برگزیدگانش را معرفی کرد
... دیدن متن »

سومین دوره جشنواره کُهن آواهای تنبور طی دو روز در خانه تنبور برگزار شد تا در نهایت برگزیدگان این دوره معرفی شوند.

به گزارش روابط عمومی سومین جشنواره کُهن آواهای تنبور، سومین دوره جشنواره کُهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کردنشین در روزهای 31 مرداد و یکم شهریور 1398 در خانه تنبور ایران واقع در روستای بان‌زلان دالاهو(استان کرمانشاه) برگزار شد.
این جشنواره در دو بخش گروه نوازی و تکنوازی با هدف حفظ و اشاعه موسیقی مقامی و کردی؛ شناسایی استعدادهای جوان وحمایت و قدرشناسی از تلاش‌های موثر هنرمندان برگزار می شود. در سومین دوره این جشنواره 39 گروه و 178 تک نواز شرکت کرده بودند که از این میان 13 گروه و 51 تکنواز به مرحله نهایی راه یافتند.
استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، کردستان، خراسان رضوی، لرستان، قزوین، مرکزی، کرمانشاه، همدان و البرز در این جشنواره نمایندگانی داشتند.
شرکت کنندگان در این جشنواره طی دو روز اجراهایشان را در خانه تنبور ایران و در مقابل داوران به صحنه بردند. از نکات مهم این جشنواره حضور مردم و علاقه مندانی بود که طی دو شبانه روز حضوری مستمر داشتند و به جشنواره رونق داده بودند.
دولت قبل گفت نمی شود دولت کنونی می گوید نداریم / این جشنواره مبارزه با تهاجم فرهنگی است
مراسم اختتامیه این جشنواره شب گذشته جمعه یکم شهریور 1398 در خانه تنبور برگزار شد. در این مراسم علی اکبر مرادی پایه گذار جشنواره کُهن آواهای تنبور و موسس خانه تنبور در سخنانی خطاب به دولت حسن روحانی گفت: دولت گذشته به ما گفتند نمی شود و نگذاشتند جشنواره کُهن آواهای تنبور شکل بگیرد، اکنون دولت روحانی 10 روز مانده به آغاز جشنواره به ما می گوید که نمی توانیم بودجه بدهیم. به راستی چه فرقی بین شما و دولت گذشته هست.
وی ادامه داد: من می دانم که کشور با مشکلات اقتصادی رو به روست و تحریمی گریبان گیر ما شده که ناجوانمردانه است. اما آیا همین بودجه ای که در مملکت موجود است، به صورت عادلانه تقسیم می شود؟ اگر برای جشنواره تنبور پول نیست، پس باید برای هیچ برنامه دیگری پول نباشد. اگر برای برنامه های دیگر پول خرج کردید پس در حق ما جفا کرده اید.
این نوازنده بزرگ تنبور گفت: همه یکی هستیم. اگر نیست پس برای همه مان نیست. اگر جاده منطقه ما سال هاست که بدترین وضعیت را دارد و شما به علت نبود بودجه، این جاده را بازسازی نمی کنید، پس جاده های دیگر را هم درست نکنید.
مرادی تاکید کرد: این جشنواره به صلاح مملکت است. در واقع برگزاری این جشنواره همان مبارزه با تهاجم فرهنگی است. با چنین جشنواره هایی می شود در مقابل تهاجم فرهنگی ایستاد. با حرف زدن و شعار دادن هیچ تهاجمی مهار نمی شود.
از مسئولان می خواهم که از جشنواره کُهن آواهای تنبور حمایت کنند تا بچه هایمان را به این راه هدایت کنیم. ما همه خدمت گذاریم و هیچ انتظاری از کسی نداریم.
مسئولان وزارت ارشاد طی بیست روز گذشته ما را فرسوده کردند / این جشنواره با همت مردم باشکوه تر برگزار شد
بخش دیگری از مراسم اختتامیه سومین جشنواره کُهن آواهای تنبور به سخنرانی علی اکبر شکارچی اختصاص داشت. شکارچی به عنوان نماینده هیات داوران پیش از صحبت هایش گوشه «رامکلی» در آواز ابوعطا و «روح الارواح» در آواز بیات ترک را آواخوانی کرد تا به نوعی به اشتراک های موسیقی مقامی و موسیقی دستگاهی اشاره کند. در ادامه متن صحبت های علی اکبر شکارچی را می خوانید:
می خواستم بگویم که موسیقی نواحی و موسیقی دستگاهی ما چقدر با هم همخون هستند. عشق، مهربانی، عصیان و شگفتی همه در دل این موسیقی ها هستند.
ای مردم بیایید نگاهتان را از زمینیان به آسمان ببرید نگاهتان را به دل خودتان ببرید. برگزاری این جشنواره دو پند داشت؛ یکی برای مسئولان وزارت ارشاد و دیگری برای مسئولان خانه تنبور.
مسئولان وزارت ارشاد طی بیست روز گذشته آنچنان ما را فرسوده کرده اند که من با معاون وزیر تماس گرفتم و گفتم درست است که می خواهید برخی از جشنواره ها را حذف کنید و هزینه اش را به کارهای پژوهشی اختصاص دهید. اما علی اکبر مرادی و جشنواره تنبورنوازی وزنه بزرگی در موسیقی کشور است. تنبور نوازی در موسیقی ما جایگاهی دارد که با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه و معاوضه نیست. این اصلا درست نیست که شما بودجه این جشنواره را حذف کنید و بودجه اش را به پژوهش دیگری اختصاص دهید؛ اصلا کدام پژوهش؟ مگر تا کنون در زمینه پژوهش چه کرده اید؟
بیایید بدون هیچ تحلیل سیاسی و اجتماعی، رها کنیم آنچه را به آن دل بسته بودیم. این جشنواره درسی به آقای مرادی داد که نشان می دهد این جشنواره علی رغم اینکه یک ریال از ارشاد استان کرمانشاه و وزارت ارشاد کمک نگرفته است؛ اما با همت مردم چقدر باشکوه تر برگزار شد.
موقعی که شما معنویت و انسانیت در  اینجا موج می زند؛ مگر می شود جماعتی برای موسیقی شان دستشان خالی بماند. خداوندگار موسیقی نمی گذارد شما تنها بمانید.
مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد و مسئولان ارشاد استان کرمانشاه اگر افتخار کردند و برای موسیقی هزینه کردند، واقعا ممنونشان هستیم. اگر حاضر به هزینه کردن نشدند، نباید منتظرشان بمانیم.
شاید من دیگر نفسی نداشته باشم که برایتان صحبت کنم. اینهایی که می گویم نصیحت نیست، وصیت است.
ما دوره های سختی را در عرصه موسیقی پشت سر گذاشته ایم. وقتی من استاد دانشگاه بودم سازم را در کیسه می گذاشتم و با خودم به دانشگاه می بردم. امروز امکانات خوبی داریم که حاصل طی کردن مسیری دشوار طی حدود نیم قرن گذشته است.
اکنون که شرایط فراهم شده است مبادا که موسیقی دانان محلی و سنتی روبه روی هم قرار بگیرند. این هم پندی است که من به عنوان یک گوشزد بیانش می کنم.
غیبت کردن و بدگویی کردن از یکدیگر باعث نشود که از همدیگر یاد نگیرید. نگذارید بحران های اقتصادی، اجتماعی و بحران های خانوادگی موجب شود که از همدیگر دور بمانید. بیایید با خودمان تمرین نیستی کنیم؛ این تمرین مبارزه خوشایندی است بین بیرون و درون. بیایید از هنرمندان بزرگی مانند علی اکبر مرادی، حیدر کاکی، کرمی، بهزاد مرادی و بازگیر که دست به دست همدیگر داده اند و موسیقی را سرفراز کرده اند، سپاسگزار باشیم.
وقتی موسیقی تنبور را می شنوم انگار ایران را برروی دستان این جوانان برفراز قله دماوند می بینم؛ از این بهتر هم مگر چیزی هست.
خانه تنبور با دشواری بسیار برای شما فراهم شده است. مرادی مانند درختی است که به شوق زیستن از دل سنگ می روید. شما مردمی که امشب اینجا هستید بار و بر این رویش هستید.
هیات داوران از حضور پررنگ بانوان در جشنواره تشکر می کند و خرسندی خودش را از حضور جوانان اعلام می کند.
ای دوستان جمعتان جمع باد، تنبور و موسیقی تان نگابان فرزندانتان باد، شوق آموختن موسیقی پیوسته در درونتان جوشان باد، دست حمایت و پاسداری تان از کُهن آواهای این سرزمین هرگز کوتاه نباد.
یکم شهریور 1398 – خانه تنبور – علی اکبر شکارچی
در بخش پایانی مراسم اختتامیه سومین جشنواره کُهن آواهای تنبور، برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر معرفی و تقدیر شدند:
تکنوازی تنبور ـ گروه سنی الف 
«رها افضلی از دالاهو ـ سارا کاکایی از کرمانشاه ـ ایوب عباسی از قصرشیرین»، مشترکا رتبه اول
«کیان ناصری از  کرمانشاه ـ گل رخ شاه ابراهیمی از صحنه ـ اهورا رضایی از سرپل ذهاب»، مشترکا رتبه دوم
«سارا رستمی از سرپل ذهاب ـ آریاناز اله وردی از ایلام»، مشترکا رتبه سوم
 تکنوازی تنبور ـ گروه سنی ب
«بنیامین گراوندی از ایلام»، رتبه اول
«رومینا نوروزی از همدان»، رتبه دوم
«فرهاد فتاحی از کرمانشاه ـ سیدفرهاد فرهادی از دالاهو ـ هاتف مرادی خانی از کرمانشاه»، مشترکا رتبه سوم 
 
تکنوازی تنبور ـ گروه سنی پ
 
«پویا عباسی از کرمانشاه» - رتبه اول
«مهدی مریدی از ساوه ـ تارا افضلی از دالاهو»، رتبه دوم
«وریا کریمی از دالاهو»، رتبه سوم
 
تکنوازی تنبور ـ گروه سنی ج
 
«علی مومیوند از کرمانشاه»، رتبه اول
«حامد ناجی از قزوین»، رتبه دوم
«بهزاد کرمی از سرپل ذهاب»، رتبه سوم
 
مقام خوانی ـ گروه سنی الف
 
«بردیا اکابری از قصرشیرین»، برگزیده 
 
مقام خوانی ـ گروه سنی ب
 
«کسری کاکایی از کرمانشاه»، رتبه اول 
«آریان عزیزی از قصرشیرین»، رتبه دوم
«متین محمودیان از دالاهو»، رتبه سوم
 
مقام خوانی ـ گروه سنی پ
 
«حسین اعظمی از دالاهو ـ جهاندار ملکی از کرمانشاه»، رتبه اول 
«مهدی مرادی از قصرشیرین ـ پدرام ظاهری نیا از قصرشیرین» ، رتبه دوم
« سیدروزبه مهرابی از کرمانشاه» ، رتبه سوم
 
مقام خوانی ـ گروه سنی ج
 
«سعید کرمی راد از کرمانشاه ـ مراد مرادی از قصرشیرین»، رتبه اول 
«سجاد علایی فر از دلاهو ـ سیدعابدین حسینی از سرپل ذهاب»، رتبه دوم
«آرش شیرویی از دالاهو»، رتبه سوم
 
سازهای بادی – نرمه نای
 
«آروین دباغی از بوکان»، رتبه اول
«مژگان سیدی از بوکان»، رتبه دوم
 
سازهای بادی ـ شمشال 
 
«عبدالباسط مرادی از جوانرود ـ اسماعیل غفوری از بوکان»، رتبه اول
«شهرام مهدوی از روانسر»، رتبه دوم
 
گروه نوازی
 
«گروه الوند از کرمانشاه»، رتبه اول
«گروه سی رود از قصرشیرین ـ گروه کوپسار از البرز»، رتبه دوم
«گروه سیمرغ از  لرستان ـ گروه ققنوس از قصرشیرین»، رتبه سوم
 
در بخش گروه نوازی، «گروه سوارو از بوکان» نیز به عنوان گروه برگزیده جشنواره معرفی گردید.

نیلوفر پیری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 ۳۱ اجرا در دومین روز جشنواره تئاتر خیابانی مریوان | عکس
چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان روز یکشنبه سوم شهریور ماه میزبان 31 اجرای نمایشی است.
» ۳۱ اجرا در دومین روز جشنواره تئاتر خیابانی مریوان
... دیدن متن »

به گزارش ستاد خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، روز یکشنبه سوم شهریور ماه ۷ نمایش خارجی در بخش بین الملل اجرا دارند.


بر این اساس نمایش‌های "رژه نمایش" از کشور اکراین، "دلقک" از برزیل،"کات زمیر 9" کار مشترک ایران و عراق،"مایم تئاتر" از ارمنستان، "رویا" کار مشترک عمان، عراق و اقلیم کردستان،"سولکس" از ایتالیا و "درها" از روسیه اجرا دارند.
در این روز "رژه نمایش" به کارگردانی الکساندر لیاخوف دو اجرا در ساعت‌های ۱۶ و سی دقیقه و ۱۹ و سی دقیقه در پارک شانو دارد.
"دلقک" به کارگردانی واکتر دانرا سابرینو ساعت ۱۸ در پارک ملت اجرا می‌شود.
"کات زمیر۹ " به کارگردانی مشترک مختار محمدی و آسو اکرم احمد ساعت ۱۸ و چهل و پنج دقیقه در پارک ملت اجرا می‌شود.
در این روز پارک شانو راس ساعت ۱۸ و چهل و پنج دقیقه میزبان نمایش"مایم تئاتر" به کارگردانی هایک اسراللیان است.
"رویا" به کارگردانی نژاد نجم مجید عنوان نمایشی است که ساعت ۱۹ و سی دقیقه در کانی دینار به اجرا در می‌آید.
در همین مکان نمایش "سولکس" کار جردی بلترامو ساعت ۲۰ و پانزده دقیقه اجرا می‌شود.
"درها" کار یوژنی شکاووف آخرین اجرای خارجی روز یکشنبه است که ساعت ۲۱ و چهل و پنج دقیقه در پارک شانو اجرا دارد.


۱۷ نمایش از سراسر کشور میهمان دومین روز جشنواره


در همین روز گروه‌هایی از شهرهای بروجرد، سنندج، لاهیجان، مریوان، تهران، آستانه اشرفیه، ایلام، گنبد کاووس، زاهدان، تربت جام، هرمزگان، تبریز، اصفهان، تفرش، دامغان، بروجن و آبادان در جشنواره آثار خود را به نمایش درمی‌آورند.


"شکست غول بیکاری" به کارگردانی شیرین شاهوردی از بروجرد اولین اجرای دومین روز جشنواره است که ساعت ۱۶ و سی دقیقه در دریاچه زریبار اجرا دارد.
"بریدگی" به کارگردانی نیما ایمان‌زاده از سنندج در خورشید زریبار، "شال برون" به کارگردانی امیر امینی از لاهیجان در ده ره تفی، "میر نوروزی" به کارگردانی نامق خدایار از مریوان در پارک ملت به طور همزمان راس ساعت ۱۶ و سی دقیقه اجرا می‌شوند.
ساعت ۱۷ و ۱۵ دقیقه، سه نمایش "محورهای مورد تایید فراخوان" به کارگردانی میلاد حسین‌زاده از آستانه اشرفیه در دریاچه زریبار، "bell214" به کارگردانی مصطفی کولیوندی از ایلام در پارک ملت و "روزن" کار مشترک رها سلیمانی و سعید اسد سنکابی از تهران در نگارخانه اجرا می‌شوند.

چهار نمایش "کلدی می‌خواند" کار سید علی فخر حسینی از گنبد کاووس در دریاچه زریبار، "ایستگاه" به کارگردانی آلبرت بیگجانی از تهران در پارک شانو، "گل پری" کار سعید بادینی از زاهدان در شهرک هجرت، "حنانی" به کارگردانی مشترک نسرین اسماعیلی و محمد بهاگیر از تربت جام در به رده ره شه در ساعت 18 اجرا می‌شوند.
ساعت ۱۸ و چهل و پنج دقیقه نیز نمایش‌های "باسنک" کار مرضیه آزادی خالص از هرمزگان در دریاچه زریبار، "دست ... کاری" کار مهدی ضییان پور از تهران در کانی دینار، "مبارز" (زینب پاشا) کار مهدی صالح‌‌یار از تبریز در پنکیجه اجرا دارند.
برنامه اجراهای این روز در ساعت ۱۹ و سی دقیقه با اجرای نمایش‌های "آلوده نکنیم" به کارگردانی هیام احمدی از اصفهان در دریاچه زریبار، "بی پیش بی اجاره" کار میثم سرابادانی از تفرش در شهرک هجرت، "کتاب قدیمی پدربزرگ" به کارگردانی نرگس خاک‌کار از تهران در پنکیجه، "بریدگی" کار نیما ایمان‌زاده از سنندج در پارک ملت، ادامه پیدا می‌کند.
ساعت ۲۰ و پانزده دقیقه نمایش "اسفندیار هم آری" کار حسام خلیل‌نژاد ازدامغان در دریاچه زریبار، "این کجا و آن کجا" کار پژمان شاهوردی از بروجن در پارک شانو، "سانتی متر" کار سوران حسینی از مریوان در پارک ملت اجرا می‌شوند.
دو نمایش "یک وال برای خدا نامه نوشت" کار بهنام کاوه از آبادان و "بهار میاد" کار محمد برومند از تهران نیز در ساعت ۲۱ و در دو مکان دریاچه زریبار و پارک شانو آخرین اجراهای ایرانی این روز هستند

م ح خ این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش گرگ ها i
پوستر انگلیسى و فارسى نمایش «گرگ ها» به طراحی حامد حکیمی رونمایی شد. | عکس
» پوستر انگلیسى و فارسى نمایش «گرگ ها» به طراحی حامد حکیمی رونمایی شد.
... دیدن متن »

این نمایش به نویسندگی سارا دلپ، کارگردانی دانیال خجسته و دراماتورژی مهناز کیومرثی از چهار شهریور ماه در تالار حافظ به روی صحنه می رود.

‏‎سمانه نوراللهی، نیوشا نادری، ندا جبرئیلی، تینا پیرویسیان، مائده ایرجی راد، کاملیا حق‌وردیان، پگاه ابراهیمی، گل‌آرا مقدسی، کیمیا شهریه در این نمایش بازی می کنند.

‏‎در خلاصه ی این نمایش آمده است:
‏‎“تیم دختران دبیرستانی فوتبال سالنی گرگ ها، خود را برای بازی های انتخابی دانشگاه به امید بورسیه شدن آماده می کنند؛ تا اینکه غریبه ای از راه می رسد و گرگ ها فصل را در شرایط پیچیده ای به پایان می برند.”

‏‎سایر عوامل این نمایش عبارتند از:
‏‎دستیار کارگردان: المیرا شمشیری، طراح صحنه: دانیال خجسته، حامد ستاری، طراح لباس: مریم نور‌محمدی، طراح صدا و موسیقی: فرشاد فزونی، طراح گریم: سامان مه آبادی، طراح نور: محمدرضا رحمتی، طراح حرکت: دانیال خجسته، کاملیا حق وردیان، طراح عروسک: ناهید ریحانی، گرافیک و ساخت تیزر: استودیو مشق، عکاس: کیارش مسیبی، مدیر تبلیغات: مریم شریعتی
‏‎روابط عمومی، رسانه و تبلیغات: گروه هنری پژواک.

‏‎این نمایش که روزهای یکشنبه و دوشنبه به زبان انگلیسی و باقی روزها به زبان فارسی اجرا می شود تا پایان شهریور ماه هر شب ساعت ۱۸ در تالار حافظ به روی صحنه می رود.

‏‎علاقه مندان جهت خرید اینترنتی بلیت این نمایش می توانند به سایت تیوال مراجعه کرده و یا با شماره تلفن ۰۹۳۵۵۶۲۹۸۲۲ تماس بگیرند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بزرگترین آمفی تئاتر روباز غرب کشور افتتاح شد | عکس
همزمان با جشنواره تئاتر خیابانی
» بزرگترین آمفی تئاتر روباز غرب کشور افتتاح شد
... دیدن متن »

بزرگترین آمفی تئاتر روباز غرب کشور همزمان با چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در پارک ملت این شهر افتتاح شد.

 به گزارش ستاد خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، این آمفی تئاتر که گنجایش آن ۷۰۰ تماشاگر است، امروز ـ شنبه دوم شهریور ماه  -  با حضور شهردار مریوان، امام جمعه این شهر، دبیر و دیگر مسئولان برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی مریوان و مردم این شهر آغاز به کار کرد.

در برنامه افتتاحیه این آمفی تئاتر فاتح بادپروا دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، در سخنان کوتاهی با تاکید بر جایگاه مهم تئاتر در فرهنگ هر کشوری گفت: افزودن هر متر فضای فرهنگی به هر شهری، نشانگر رشد آن شهر است و تئاتر یعنی فرهنگ و ملتی که تئاتر نداشته باشد، فرهنگ ندارد.

او ادامه داد: امیدواریم برند جشنواره تئاتر خیابانی مریوان در آینده نزدیک، هر چه بیشتر جهانی شود و ما به عنوان مردم این شهر به خود می‌بالیم که مریوان، به عنوان پایتخت تئاتر خیابانی ایران شناخته می‌شود. 

بادپروا با اشاره به بافت فرهنگی مریوان اضافه کرد: زیر هر بته این شهر پر از فرهنگ است و نگاه ما در این جشنواره، نگاه گردشگری است و چشم‌انداز ما این است که منافع این جشنواره نصیب همه مردم شهر شود و آنان نیز از موهبت‌های آن برخوردار شوند.

او در ادامه از تلاش‌های شهرداری و شورای شهر مریوان در راه اندازی این آمفی تئاتر روباز قدردانی کرد و گفت: در 15 روز اخیر با وجود تغییراتی در شهرداری، این دوستان با تلاش شبانه روزی، این آمفی تئاتر را راه اندازی کردند.

مهندس سیروان ویسی شهردار مریوان نیز در سخنان کوتاهی توضیحاتی درباره این پروژه ارایه کرد و افزود: این پروژه 2و نیم هکتار است که یک و نیم هکتار آن به فضای داخل پارک اختصاص داده شده و مابقی به عنوان فضای پیاده گاه و فضای ورزشی و خانوادگی تعلق دارد و ما این آمفی تئاتر را به مردم هنردوست مریوان تقدیم می‌کنیم. 

در ادامه، بادپروا با تقدیر از تلاش‌های کارگران شهرداری، از یکی از این کارگران که در فضای پارک مشغول به کار است، دعوت کرد تا با همراهی ماموستا شیرزادی امام جمعه و شهردار شهر، روبان افتتاح این آمفی تئاتر را قیچی کند.

مهندس ویس مرادی، معاون عمرانی فرمانداری مریوان نیز از دیگر مسئولان حاضر در این برنامه بود.

پس از مراسم افتتاحیه، نمایش "بازی و کودک" به کارگردانی مریم مهدی‌پور به عنوان اولین اثر نمایشی جشنواره در صبح روز شنبه، در این آمفی تئاتر اجرا شد.

نیلوفر پیری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش خنده مدوسا i
وقتی مدوسا می خندد | عکس
انتخاب های غلط... امید به اینکه همه چیز درست می شود...
» وقتی مدوسا می خندد
... دیدن متن »

دیدن همه اینها به ناخودآگاه ما این اجازه را می دهد که مدوسا را قضاوت کنیم. اینکه هر وقت خواستیم، سرنوشت او را حق مسلم اش بدانیم و با اینکه او را در حال درد کشیدن می بینیم، او را در ذهن خود محکوم کنیم.

یا اصلا خیلی مهربان و خوب، شرایط پیرامونش را مقصر بدانیم و دلمان برایش بسوزد. شاید اصلا با او همدردی کنیم، چون ممکن است همین اتفاقات در زندگی ما هم رخ بدهد یا رخ داده باشد.

این یک نمایش تئاتر است. اما بیشتر شبیه یک زندگی واقعی است. متشکل از چند شخصیت، یک محل و یک سری اتفاقات پی در پی. ما با کدامیک از این کاراکتر ها، صحنه ها و یا دیالوگ ها همزاد پنداری می کنیم؟

نمایش خنده مدوسا، داستان زنی است که با همسر خود در روستایی زندگی می کند. اما از آنجایی که این روستا در ایران و یا در هند نیست به احتمال زیاد شاهد یک فیلم "هندی" نخواهیم بود ;) بلکه میتوانیم یک نمایش کاملا غیر منتظره را شاهد باشیم.

در زمان شروع این اجرا طبق معمول دفترچه خودم را آماده کردم تا با نوشتن نکات منفی و مثبت آن، طبق معمول نقد بیطرفانه ای درارتباط با این اجرا بنویسم. اما صفحه نکات مثبت پر شد و صفحه نکات منفی در تمام طول اجرا سفید مانده بود. موضوع من این نیست که آیا کار بدون نقص و یا ضعف اصلا امکان پذیر هست یا خیر. نکات منفی از نظر من تمام چیز هایی است که مانع لذت بردن مخاطبان یک اجرای تئاتر از قشر های مختلف جامعه می شود.
فاطمه نصرتی سمت چپ- ساناز تفکری سمت راست
فاطمه نصرتی سمت چپ- ساناز تفکری سمت راست

در پایان اجرا زمانی که با بازیگران و کارگردان این کار صحبت کردم، متوجه شدم که این نمایش تجربه اول کارگردانی سرکار خانم فاطمه نصرتی است و این موضوع برای من خیلی شوکه کننده بود. کاری با این کیفیت را بعنوان تجربه اول یک جوان! اصلا خارج از انتظار بود. ضمن اینکه برای من که هر هفته شاهد 4-5 نمایش تئاتر هستم، طی دو سال اخیر تنها 5 تئاتر پیش آمده است که کارگردان کار علاوه بر انجام وظایف حرفه ای خود، در اجرا نیز شرکت داشته باشد و در نقش بازیگر بتواند بازی قابل قبولی را از خود ارائه دهد. که نام ایشان را برای من در کنار افرادی همانند استاد بزرگ میکائیل شهرستانی برای اجرای "آوازه خوان خیابان های منهتن" قرار می دهد.

به نوعی میتوانم بگویم، یکی از ده کارگردان برتر آینده تئاتر ایران (نه فقط در گروه کارگردانان خانم) در این اجرا متولد شد، هرچند که بازیگر بسیار قابلی هستند و من بازی ایشان را از مجموع بازیگران زن این اجرا به صورت مشترک با سرکار خانم ساناز تفکری در رتبه اول قرار می دهم.

سرکار خانم تفکری بازیگر نقش اول این اجرا نیز نمایش خیلی خوب و بازی قوی ای از خود به نمایش گذاشت، به صورتی که شما می توانستید تمامی درد ها و شادی ها و احساسات مدوسا را در او ببینید و حتی در مقایسه با اجرای قبلی ایشان در نمایش چند سی سی حادثه میتوانم بگویم اجرای پخته تری از ایشان دیدم و همچنین توانستم تمامی پیام هایی که برای شناخت مدوسا در بازی ایشان برای تماشاگر ارسال می شد را دریافت کنم و آفرین به قدرت ایشان در نمایش و بازیگری.
مسعود منقچی سمت راست- ساناز تفکری سمت چپ
مسعود منقچی سمت راست- ساناز تفکری سمت چپ

بازی جناب آقای مسعود منقچی به صورت چشمگیری خاص بود، که نشان دهنده تلاش زیاد ایشان برای بوجود آوردن نقش مقابل مدوسا در این اجرا است. نکته ای که در قوت بازی ایشان به چشم می آید، برخلاف عموم نقش های منفی که در اجراهایی با موضوع زنان مطرح می شود، این است که این نقش کاملا برای من بعنوان یک مرد قابل درک است. هر مردی میتواند خود را به این نقش نزدیک ببیند و هرچند که نکات منفی رفتار او را در وجود خود انکار کند و بخواهد که در ذهن خود، خود را در جایگاه قهرمان داستان قرار بدهد، اما نمی تواند از اینکه احساسات و رفتار های این نقش را کاملا درک می کند فرار کند هر چند که به نظرش اشتباه باشند.

بازی بسیار خود آقای مسعود منقچی را در کنار بازی خوب و هر چند کوتاه از مهدی ملک در نمایش "زن هستم" به نویسندگی و کارگردانی سرکار خانم صنم سرمد قرار می دهم و در این ژانر خاص این دو را بعنوان بازیگران مرد برتر میدانم.

محمد طاهری (مهمان از گروه هنری استوا)، با توجه به اینکه ایشان تنها 4 روز قبل از شروع اجرای این نمایش به گروه اضافه شده اند توانستند هماهنگی بالایی با تیم و تاثیر گذاری خوبی در اجرای نقش خود داشته باشند. هماهنگی ایشان با دو بازیگر اول مرد و زن این اجرا به خوبی نمایان بود و بنظرم ایشان از تجربه خوبی در زمینه اجرا برخوردار هستند و از این جهت حضور ایشان در کار باعث بالاتر رفتن قدرت نمایش شده است.
مسعود منقچی سمت راست - محمد طاهری سمت چپ
مسعود منقچی سمت راست - محمد طاهری سمت چپ

هرچند که تلاش می کنم تا پس از پایان هر اجرا با بازیگران کمی در ارتباط با نقشی که اجرا کرده اند صحبت کنم تا درک بهتری از کاری که انجام داده اند و دیدگاه شان داشته باشم، اما درارتباط با سرکار خانم بهار داورزنی این فرصت پیش نیامد. و چیزی که هم اکنون در ارتباط با بازی ایشان می نویسم یکی از جنبه های تحلیلی را کم دارد.

نقش ایشان در ذهن من از نظر کیفیت بازی در رتبه دوم بازیگران این اجرا قرار گرفته است، از این جهت که فکر می کنم ایشان می توانستند از خیلی خوب به عالی اجرای خود را بالا ببرند اگر فرصت بیشتری می داشتند. زیرا ایشان هم دیر به گروه نمایشی اضافه شده اند. نقش ایشان جنبه های دو پهلویی در ارتباطات خود دارد و بخشی از جنبه اجتماعی جامعه زنان را به تصویر می کشد که گاهی توسط ما یا شناخته شده نیست، یا کتمان می شود و یا در صحبت های مان سعی می کنیم به آن اشاره نکنیم.

در هر صورت فکر می کنم برای این نقش بخصوص ایشان بهترین انتخاب بوده اند زیرا بازی قوی و خیلی خوب، چهره و صدای ایشان همگی در یک جهت بر تاثیر گذاری نقش افزوده اند.


در نهایت از لیست نقاط قوت این کار میتوان به طراحی صحنه جالب و خیلی خوب، موسیقی و نور عالی به همراه سالنی مناسب برای راحتی تماشاگران اشاره کرد هرچند که فکر می کنم اجرایی در این سطح میتواند در بزرگترین سالن های نمایشی کشور برای اجرا روی صحنه برود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش علیه من شهادت نده ۹۰ i
بلیت نمایش «علیه من شهادت نده 90» نوشته آرمان طیران و کاری از حسین حیدری پور همه روزه به غیر از پنجشنبه و جمعه برای دانشجویان تخفیف‌دار شد. | عکس
» بلیت نمایش «علیه من شهادت نده 90» نوشته آرمان طیران و کاری از حسین حیدری پور همه روزه به غیر از پنجشنبه و جمعه برای دانشجویان تخفیف‌دار شد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه، نمایش «علیه من شهادت نده 90» نوشته آرمان طیران و به کارگردانی حسین حیدری پور با هدف فراهم آوردن زمینه مناسب‌تر برای دیدار دانشجویان از این نمایش ، در همه روزهای هفته به غیر از روزهای پنجشنبه و جمعه دانشجویان همه رشته‌های تحصیلی می‌توانند با تهیه بلیت با ۴۰ درصد تخفیف به تماشای « علیه من شهادت نده 90» بنشینند.

این نمایش به ماجرای دوری عادل فردوسی‌پور از تلویزیون و حذف برنامه «نود» می‌پردازد.
بازیگران این نمایش آتش تقی پور،،بابک انصاری،دلارا نوشین،سجاد دیر مینا،سهیل غلامرضا پور،یزدان دارابی،هیلا رضائیان و الهه پرسون هستند.

 دانشجویان باید با ارائه کارت دانشجویی معتبر حداقل ۴۵ دقیقه قبل از شروع نمایش با مراجعه حضوری به گیشه فروش تماشاخانه سپند، بلیت نمایش را با تخفیف تهیه و از این نمایش دیدار کنند.

سایر عوامل این نمایش عبارتند از:تهیه کننده: ریحانه مصلح،حسین حیدری پور،آهنگساز: علی سینا رضا نیا،مجری طرح: آموزشگاه آزاد هنری تجربه،
دستیار کارگردان: فاروق حاجی زاده،طراح صحنه: رهام بیگلو،دستیار صحنه: محمد رضا اقدایی..میلاد غفرانی،حمید حکیم الهی
طراح نور: امیر ترحمی،طراح لباس: پاکسیما طلاجو،مدیر روابط عمومی: نویده سقراطی،امور رسانه: مریم رودبارانی.،مدیر صحنه و فضای مجازی: آرزو شکاری،طراح پوستر و گرافیک: یزدان دارابی
مجری گریم: الناز اکبر زاده.امین امیری،
تیزر ویدئو: عرفان عزیزی.
منشی صحنه: آرزو طاهریان

این نمایش هر شب ساعت ۲۱ در تماشاخانه سپند روی صحنه می‌رود

کاملیا عبدالصمد این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش تصعید i
برگزیده های جشنواره ی تئاتر عروسکی و تئاتر رضوی به تئاتر شهر آمدند | عکس
«تصعید» در کارگاه نمایش ؛ «اسکرین شات» در قشقایی
» برگزیده های جشنواره ی تئاتر عروسکی و تئاتر رضوی به تئاتر شهر آمدند
... دیدن متن »

در دور جدید اجراهای مجموعه ی تئاترشهر ، «تصعید» به کارگردانی محمد صاحبی و «اسکرین شات» اثر ندا قربانیان به ترتیب در کارگاه نمایش و تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفتند.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، «تصعید»  که به دلیل فضاسازی تاثیرگذار و رویکرد خلاقانه اش به تکنیک های اجرای تئاتر عروسکی در هفدهمین جشنواره ی بین المللی تئاتر عروسکی تهران نظرات بسیاری را به خود جلب کرده بود به کارگردانی محمد صاحبی و «اسکرین شات» نوشته و کار ندا قربانیان که در چهاردهمین جشنواره تئاتر رضوی جایزه ی رتبه اول شامل لوح تقدیر، تندیس را به دست آورده است از روزهای پایانی هفته گذشته اجرای خود را به ترتیب در کارگاه نمایش و تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر آغاز کردند.

در «تصعید» که با تکنیک تاپ تیبل اجرا و  توسط ناهید وثیقی و مصطفی اوصانلو نوشته شده است، کاراکتر اصلی به دنبال یافتن چیزی درون بدن انسان است. در این روند ، مواجه او با فضای پیرامونی و تغییراتی که به واسطه ی اعمال اش شکل می گیرد نوعی تجربه ی  هیپنوتیزم و خلسه را برای مخاطب ایجاد می کند.

این اثر نمایشی هر روز ساعت ۱۸ به مدت زمان ۴۵ دقیقه و قیمت بلیت ۲۰ هزار تومان و بازی دهندگی آوا عقدایی، مهگل صابری، مهنوش نراقی در کارگاه نمایش میزبان علاقه مندان تئاتر است.

سید سینا موسوی موسیقی و طراحی صدا، سیاوش آزادی مشاور کارگردان، ملیکا میرعزیزی، آفرین بهشتی دستیاران کارگردان، مهنوش نراقی، محمد صاحبی طراحی و ساخت عروسک، حامد سرگلی طراحی و ساخت برد الکتریکی نور دیگر عوامل اجرایی نمایش «تصعید» را تشکیل می دهند.

«اسکرین شات» به نویسندگی و کارگردانی ندا قربانیان که هر روز ساعت ۲۰ به مدت ۷۰ دقیقه و قیمت بلیت ۳۰ هزارتومان روی صحنه می رود روایتگر ۲ شریک است که برای ساخت هتل به مشهد سفر می کنند و در این سفر دچار مشکلاتی می شوند. در این اجرا حمیدرضا معدن کن، محمود حقیری، ندا قربانیان، سحرناز عباس زاده، سید فراز تجلی، مسعود بیگلری، ریحانه یزدان یار، مرتضی مرادی به عنوان بازیگر حضور دارند. این در حالی است که حسن رئیسی تهیه کننده، مسعود بیگلری دستیار کارگردان، مجتبی میرزایی مدیر صحنه، نیوشا ناصر منشی صحنه، امیررضا ملکی آهنگساز،  محسن محمدی، احسان خرات، مهدی عباسیان، هادی فیروزیان  دستیاران صحنه، سیدعلیرضاتقدیری روابط عمومی، طراح پوستر و بروشور، مبینا اسماعیل زاده، امیرحسین فتح الهی، بیتاکاویانی، مروارید ابراهیم عکاسان سایر عوامل اجرایی نمایش را تشکیل می دهند.

برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com و کانال تلگرام Tehran_city_theater@ مراجعه کنید.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش «مرفی» به صحنه می رود | عکس
از دوم شهریور؛ در سالن امام خمینی نوشهر
» نمایش «مرفی» به صحنه می رود
... دیدن متن »

نمایش «مرفی» به نویسندگی سپیده ضیایی و کارگردانی نگین ضیایی از دوم تا هشتم شهریور ماه در سالن امام خمینی نوشهر ساعت ۲۰ به روی صحنه می رود.

به گزارش روابط عمومی نمایش «مرفی» ،  تازه ترین اثر گروه تئاتر «واسومانی» ، به نویسندگی سپیده ضیایی و کارگردانی نگین ضیایی از دوم تا هشتم شهریور ماه نود و هشت در سالن امام خمینی نوشهر ساعت ۲۰ به روی صحنه می رود.
 نمایش «مرفی»  پیش از این در بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران اجرا شده بود و در سه بخش طراحی صحنه،  طراحی لباس و تیزر کاندید و موفق به دریافت تندیس و لوح تقدیر بهترین طراحی لباس از این جشنواره شده است.

این نمایش که اقتباسی از رمان «مرفی» اثر «ساموئل بکت » است با نقش آفرینی ساجده حمیدی، شادی ضیایی، امین موحدی پور، حامد ادوای(مهمان از گروه گره)، پوریا دادخواه و صدای علیرضا مویدی به روی صحنه خواهد رفت.
از دیگر عوامل این نمایش می توان به امیر مرسلی مجری طرح، شادی ضیایی طراح لباس، هادی فکری طراح گریم، رضا جاویدی طراح پوستر و عکاس، امیر قالیچی روابط عمومی، روزبه خورزنی طراح صدا، پدرام رضوانی طراح نور، پارسا محمدزاده و مونا پارسایی گروه کارگردانی اشاره کرد.

از اجراهای پیشین گروه تئاتر واسومانی می توان به نمایش "آپارتاید" ، "واسومانی" ، "آهسته گویی" ، "بازیافتگی" ، "کبوتری ناگهان" و... اشاره کرد.
شایان ذکر است بنا بر اعلام گروه اجرایی این نمایش به زودی در شهر تهران نیز اجراهای صحنه ای خود را آغاز خواهد کرد.

علاقه‌مندان به تماشای این اثر می‌توانند بلیت این نمایش را به‌صورت حضوری از گیشه سالن امام خمینی نوشهر تهیه فرمایند.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش من عجیب i
نقد و بررسی نمایش من عجیب نوشته و کار امیر مشهدی عباس | عکس
جهان فانتزی در خور کودکان
» نقد و بررسی نمایش من عجیب نوشته و کار امیر مشهدی عباس
... دیدن متن »

در نشست نقد و برسی نمایش «من عجیب» نوشته و کار امیر مشهدی عباس به عنوان اثری در خور کودکان یاد شد که در آن جهان فانتزی عامل مهمی برای ارتباط با مخاطب خواهد شد و البته هنوز در متن و اجرا می شود امکان بهتری برای مواجهه با کودکان ایجاد کرد اما بازیگران با انرژی دوچندان و بازی های درست عامل مهمی برای دیده شدن بهتر این کار شده اند.
به گزارش کانون ملی متقدان تئاتر ایران، در این نشست مشهدی عباس نویسنده و کارگردان درباره اینکه چرا به موضوع شغل و اهمیت آن برای کودکان پرداخته است؛ به وضع موجود در اجتماع اشاره کرد که نوعی فرزند سالاری بر جامعه ایران حاکم است که در آن تربیت صحیحی وجود ندارد و از الان بچه ها به دنبال فرصت ها و شغل هایی می روند که در تصورشان کمترین زحمت و بیشترین بهره را در آن خواهند دید، در حالی که هر شغلی دشواری های خود را دارد و تا اینکه فردی نتواند مراحل آموزشی و تجربه کردن را به درستی بیاموزد نمی تواند در آن شغل مهارت لازم را کسب کند و این همان نکاتی است که با نوشتن و اجرای نمایش «من عجیب» به دنبالش بوده ام که به بچه ها مسیر درست شغل یابی را آموزش دهیم.


او که با دیدن یک بالۀ اتریشی که در آنجا یک آینه زمینه ورود یک بچه را به آینده اش فراهم می کرد که البته در آنجا پول و شهرت و سرگرمی و خیلی چیزهای دیگر هم لحاظ شده بود، منبع الهامی شد که بتواند نمایشنامۀ من عجیب را بنویسد و بعد آن را در طول چهل روز با بچه ها کار کند.
البته مشهدی عباس از گروهش عذرخواهی کرد که مثل کارهای دیگرشان چندان وقت کافی نداشته که طول دورۀ تمرین ها را به اندازه پیش ببرند و هم به دلیل حضور در یک کار فیلم مجبور شده که در بخشی از تمرین ها نباشد و البته این بازیگران که سالهاست در کنارش هستند به درستی توانسته اند ایده هایش را به اجرا نزدیک کنند.

مجید موثقی هم با توجه به کار گرفتن ستیز در کل متن آن را متنی در خور سن کودکان دانست که می تواند آن‌ها را سرگرم کند و در عین حال آنها را درگیر با موضوع شغل کند.
این مواجهۀ با جوانی و انتخاب شغل در آینده نیز مناسب سن و اینده یشان هست. او اما معتقد است که ای کاش شروع از خود زیر زمین و مواجهۀ تیرداد کودک با تیرداد جوان در این آینه جادویی شکل می گرفت و رفته رفته به آن خانه و مادربزرگ و دایی و دوستی اش با فربد خرمالوخور برمی گشتیم و این طور کشش و تعلیق بهتری در کلیت متن داشتیم.

رضا آشفته، نویسنده و منتقد نیز بهره مندی از عنصر فانتری برای خلق یک متن در خور این گروه سنی را مناسب دانست اما او بر این باور هست که نویسنده در صحنه سوم به درک کاملتری از نوشتار و نمایشنامه رسیده و همه چیز را در ایجاد یک موقعیت نمایشی سروسامان داده است، برای همین صحنه شعبده باز بسیار پر کشش و در عین حال تاثیرگذارتر هم هست چون اگر هر آدمی همین طوری بخواهد شعبده بازی و تردستی بکند امکان دزدی و سواستفاده از شغلش بسیار هست و این مسیر سر از زندان و بدبختی درخواهد آورد. 


مشهدی عباس در زمینه متن بر این باور است که صحنه اول و دوم را که در آن شغل تاجری و پزشکی مطرح می شود از سر بی حوصلگی ننوشته است بلکه اینها بنابر خواست طرح نمایشنامه است که اینها نقاط آغازین و عطف هستند که در ادامه وقتی به اوج نزدیک می شود و ما در صحنه سوم به شغل شعبده بازی می پردازیم که بسط بیشتری یافته است.
آشفته هم تاکید کرد که او هم بنابر همان اصول نمایشنامه نویسی دارد داوری می کند که در صحنه تاجر و پزشک حتی رول به سمت لودگی می رود که البته خیلی زود از آن عبور می کنند اما در صحنۀ شعبده باز هر یک از اتفاقات و شخصیت ها با بار نمایشی همراه شده اند و بر زیبایی اثر افزوده اند.
مجید موثقی حضور بازیگران در کل اجرا را پر رنگ و مفید ارزیابی کرد چون همه به شیوۀ خلاقیت فردی در صحنه ها حضور دارند. بازیگران کودک و بزرگسال در کنار هم به درستی دارند بازی می کنند. 


مشهدی عباس شیوه خود در هدایت بازیگران و مواجهه اش با دیگر عوامل اجرایی را شیوه ای مبتنی بر دیکتاتوری و مشورتی دانست که در آن ابتدا ایده هایش را از اعضای گروه می خواهد که انجام دهند و بعد در ادامه به مشورت با آنها می پردازد که در تکمیل این ایده آنها پیشنهادهای خود را اتوود کنند و در نهایت بهترین ایده ها را به عنوان اجرایی تثبیت شده در کل اجرا لحاظ خواهند کرد.
عبد آتشانی، آهنگساز هم در تایید حرف های مشهدی عباس برای اینکه اومی خواست در جاهایی موسیقی سنتی و در جاهایی پاپ و مدرن باشد با هم دعواهایی می کرده اند اما در نهایت با دوستی و آشتی آنچه باید را برای هر لحظه تثبیت می کردند.
ندا نوری، بازیگر نمایش بر خلاف این نظر معتقد است که مشهدی عباس دیکتاتور نیست و این باید روال عادی کار یک کارگردان باشد که همیشه پر سر تمرین و صحنه بیاید که دقیقا گروه هم بدانند چه می کنند و کجا می روند و حالا ما هم در این رابطه مدام باید پیشنهادهای خود را ارائه کنیم که در این همراهی بشود خلاقیت فردی و گروهی را توامان برای یک اجرا بهتر در اختیار هم قرار دهیم.


رضا آشفته نیز ضمن تایید این شیوه مواجهه با بازیگران که در آن خلاقیت فردی امکان بروز پیدا کرده، نتیجه اش همین است که داریم می بینیم و همگی حضور پر رنگی در کنار هم دارند و کار را با فانتزی و لذت دو چندان همراه کرده اند؛ و این ما را از کمبودهایی که در نور و امکان بهتر در جابجایی طراحی صحنه هست باعث چشم پوشی از آنها می شود. 
مشهدی عباس که تاکنون 44 نمایش را و بیشتر هم برای کودکان و نوجوانان کار کرده است بر این باور هست که در شرایط کنونی که باید سالی یکبار کار کند دیگر کار نمی کند با این سختی کار و نداشتن درآمد و ماندن در خجالت نیازهای بازیگران و عوامل اجرایش که از پس یک درآمد مناسب برنخواهند آمد، ترجیح می دهد در این شرایط دیگر تولیدی برای کودکان نداشته باشد و به فیلم ساختن بپردازد که هر روزش چند میلیون درآمد است.
او به این زمان محدود برای اجرای تئاتر انتقاد کرد که وقتی یک کار خوب تولید می شد تا مادامی که مخاطب دارد باید روی صحنه باشد
سعیده آجربندیان، روابط عمومی تالار هنر هم در این خصوص  گفت که تالار دولتی باید بین همه کارگردانان به طور مساوی تقسیم شود و در این رابطه نمی شود کاری کرد چون این سهم دولتی است که با چنین روالی عادی شده است مگر اینکه گروهها بتوانند در بخش خصوصی همچنان تولید خود را عرضه کنند. در ضمن هر گروهی که بتواند تبلیغ بهتری انجام دهد در همین فرصت محدود نیز می تواند از حداکثر مخاطب برخوردار باشد. 


مجید موثقی منتقد به تئاتر کودکان در زوریخ اشاره کرد که یکبار از سر کنجکاوی به یک جشنوارۀ کودکان سوییس رفته و متوجه شده که نزدیک به صد سال با یک برنامه مدون و به تفکیک سن از ۴ تا ۶، ۶تا ۸، ۸تا ۱۰، ۱۰تا ۱۲ ۱۲تا ۱۴ سال برای کودکان و نوجوانان تولید نمایشی دارند و به اقتضای سن این تولیدات و شیوه های اجرایی شان هم متفاوت است. ای کاش در ایران هم به تولید تئاتر برای کودکان اهمیت بدهیم که بشود آنها را به بهترین شکل هم سرگرم کرد و هم برایشان آموزش بهتری را فراهم کرد.
رضا آشفته نیز در پایان از مشهدی عباس خواست که همچنان در تئاتر بماند که حضور افرادی مثل او بنابر این پیشنیه حرفه ای یک ضرورت است و او در این مقطع کاری بهتر می تواند از پس عهدۀ یک تولید حرفه ای ویژه سنین کودکی و نوجوانی برآید.
نمایش "منِ عجیب" به نویسندگی و کارگردانی امیر مشهدی‌عباس از دوشنبه (هفتم مردادماه) ساعت ۲۰ در تالار هنر به روی صحنه رفته است.


در خلاصه داستان این نمایش آمده است: "تیرداد تابستان خود را در خانه مادربزرگ می‌گذراند. مادربزرگ اصرار دارد که تیرداد شغلی برای آینده‌اش انتخاب کند. در زیرزمین خانه مادربزرگ آیینه‌ای قدیمی وجود دارد که تیرداد می‌تواند آینده خود را در آن ببیند و خود را با شغل‌های مختلف امتحان کند. اما هر شغلی قصه‌های عجیب خود را دارد..."
نمایش "منِ عجیب" کاری از گروه هنری هفت، پنج، یک است و عوامل آن عبارتند از:
بازیگران: حمیدرضا حسینعلی، ندا نوری، مجتبی گوهرخای، فرزاد سلیمانی،غزاله مرصوصی، سروش فرهنگیان، مریم صادقیان امین، بازیگران کودک: سبحان سهراب، امیرمحمد محمدی، هومن اردکانی، شاعر: آزاده فرهنگیان، آهنگساز: عبد آتشانی، دستیاران کارگردان: فرزاد سلیمانی، غزاله مرصوصی، سروش فرهنگیان، سحر آقاسی، طراح صحنه: غزاله مرصوصی، طراح لباس: مونا کیانی فر، طراح نور: رضا خضرایی، راکوردر نور و صدا: مریم علوی، طراح گریم: حسین تبریزی.


نمایش "منِ عجیب" در مرداد و شهریورماه ۹۸ هر روز به‌جز شنبه‌ها و ایام سوگواری ساعت ۲۰ برای مخاطب کودک و نوجوان در تالار هنر واقع در میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان ورزنده به روی صحنه می‌رود.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان روز  شنبه دوم شهریور ماه ـ میزبان 14 اثر نمایشی و یک کارناوال شادی است. | عکس
اجرای نمایش‌هایی از اکراین، روسیه و عراق
» چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان روز شنبه دوم شهریور ماه ـ میزبان 14 اثر نمایشی و یک کارناوال شادی است.
... دیدن متن »

 در جشنواره تئاتر مریوان چه می‌بینیم؟
از "هادی و هدی" تا "بی‌پیش، بی‌اجاره"

به گزارش ستاد خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، اجراهای روز شنبه از ساعت ۱۱ آغاز می‌شود و در این ساعت نمایش‌های "بازی و کودک" به کارگردانی مریم مهدی‌پور از آستانه اشرفیه، "باسنک" به کارگردانی مرضیه آزادی‌خالص از هرمزگان و "میر نوروزی" کار نامق خدایار از مریوان به ترتیب در پارک‌های "ملت"، "شانو" و سروآباد اجرا می‌شوند.

ساعت ۱۱ و چهل و پنج دقیقه نیز سه نمایش‌ دیگر با نام‌های "بی‌پیش، بی‌اجاره" به کارگردانی میثم سرآبادانی از تفرش، "زنی اینجا نمانده" کاری از افشین خدری از سنندج، "هادی و هدی" کار الهه پورجمشید از تهران در پارک ملت، سنندج و میدان امام حسین اجرا دارند.

ساعت ۱۲ و سی دقیقه هم نمایش "لاره فرهاد" کار سروش پیامبری از کرمانشاه در پارک ملت اجرا دارد.
اجراهای عصر از ساعت ۱۷ با سه نمایش "بریدگی" کار نیما ایمانزاده از سنندج، "رژه نمایش" از کشور اکراین و "رویا" کار مشترک عراق و عمان آغاز می‌شود.
ساعت ۱۸ و سی دقیقه کارناوال شادی از میدان سرباز تا پارک شانو برگزار می‌شود.
"bell 214" عنوان نمایشی است از مصطفی کولیوندی که از شهر ایلام در پارک شانو اجرا می‌شود.
"هادی و هدی" ساعت ۲۱ هم اجرایی دیگر در کنار دریاچه زریبار دارد و همین ساعت پارک شانو میزبان نمایش "درها" از کشور روسیه خواهد شد.
اجراهای روز شنبه با دو نمایش "کات ژمیر 9" کار مشترک ایران و عراق و "خون عروسک" کار یاسر میرحمیدی از رشت به پایان می‌رسد.
هر دو نمایش ساعت ۲۱ و چهل و پنج دقیقه به ترتیب در کنار دریاچه زریبار و پارک شانو اجرا دارند.

در ادامه اطلاعات برخی از این نمایش‌ها را مرور می‌کنیم:

 "باسنک" نمایش آیینی سنتی را به اجرا می‌گذارد
نمایش "باسنک" نوشته احمد شنبه‌نیا و کار مرضیه آزادی‌خالص در بخش(آیینی سنتی) جشنواره اجرا می‌شود.

این نمایش روایت‌گر "باسنک"، مراسمی است که توسط فامیل‌های داماد و عروس در شب دوم عروسی که همان شب حنا راستی است برگزار می‌شود. یک زن و یک مرد برای بستن حنا به دست و پای داماد و دو زن برای بستن حنا به دست و پای عروس مامور می‌شوند.
حسین محمد حسینی، احمد شنبه‌نیا، حامد آزادی‌خالص، مرضیه آزادی‌خالص، ملیحه آزادی‌خالص، ساجده شنبه‌نیا و روح‌انگیز نوایی بازیگران نمایش هستند.
موسیقی نمایش نیز کاری از خسرو نوایی، مهرشاد، کیوان و محمد نوازنده است.

"بی‌پیش، بی‌اجاره" داستان مواجه با صاحب‌خانه‌های مختلف
 نمایش "بی‌پیش، بی‌اجاره" به کارگردانی میثم سرآبادانی در بخش(آزاد) جشنواره اجرا دارد.
در این نمایش زن و مرد جوانی پس از سال‌ها اجاره‌نشینی تصمیم می‌گیرند در پارک زندگی را بگذرانند. این داستان مواجهه با صاحب‌خانه‌های مختلف را بازگو ‌می‌کند.
نمایشنامه "بی‌پیش، بی‌اجاره" نوشته مهسا افتحی است که به همراه میثم سرآبادانی دو بازیگر نمایش نیز هستند.

"زنی اینجا نمانده" روایتی از خشونت علیه زن
نمایش "زنی اینجا نمانده" کاری از افشین خدری در بخش(آزاد) جشنواره اجرا دارد.

این نمایش کاری از گروه تیک‌تاک سنندج است و خشونت علیه زن را روایت می‌کند.
راشد ساعدپناه، اشکان کمانگر، کارو عزتی، حمید آغه‌ویسه، تارا قبادی، شیما قبادی، هانیه میهمی و نارین هیجانی بازیگران نمایش هستند.
مهران مکاری طراحی‌صحنه و فضا، اژین عبدالله‌زاده طراح لباس و مبین عطایی آهنگسازی نمایش را به عهده دارند.

نمایش یکی از آیین‌های کهن مناطق کردنشین
 نمایش "میر نوروزی" به کارگردانی مشترک نامق خدایار و جلال راوند در بخش(آیینی سنتی) جشنواره اجرا دارد.
"میر نوروزی" یکی از آیین‌های کهن مناطق کردنشین بوده که در اوایل بهار یا نخستین چهارشنبه سال در روستاها به مدت 5 تا 13 روز اجرا می‌شد. هنوز هم در برخی از مناطق همانند مهاباد و خراسان نیز وجود دارد.
گروه تئاتر "ری‌را" و "شایان" از مریوان این نمایش را به مدت ۳۵ دقیقه اجرا می‌کنند. 
طرح و ایده نمایش از جلال راوند است. تحقیق و پژوهش توسط کریم خاوری و نامق خدایار انجام شده.
 ترزه راوند، مونا تبت، گوران جهانی، حسین احمدی، جلال راوند، نامق خدایار، بهزاد بامداد، منصور معصومیان، اسماعیل دژ آهنگ، محمد علی دژبند، عبدالله ایسافی و رامین حدادی بازیگران نمایشند.
 طراحی فضا و لباس کاری از نامق خدایار و جلال راوند، طراح موسیقی آرام ساعدپناه و نوازندگان آرام ساعد پناه، آزاد روز جنگ و هژیر صالحی هستند.
 
ماجراهای یک قرار بیرون از شهر
نمایش "بریدگی" به کارگردانی نیما ایمان‌زاده در بخش(دگرگونه اجرایی) اجرا دارد.
در نمایش "بریدگی" دو نفر بیرون از شهر با هم قرار می‌گذارند. نیما ایمان‌زاده و سیاوش جدیدی در این نمایش که از سنندج در جشنواره حضور دارد، بازی می‌کنند و نگارش متن هم بر عهده این دو تن بوده است.

"هادی و هدی" داستان زوجی در حال فرار
نمایش "هادی و هدی" کاری از الهه پورجمشید در بخش(آزاد) جشنواره اجرا می‌شود.
الهه پورجمشید که نویسندگی و کارگردانی این نمایش را به عهده دارد، از تهران در جشنواره شرکت کرده است.
نمایش "هادی و هدی" داستان یک زوج است که در حال فرار از دست پلیس بین‌الملل هستند.
محمدهادی عطایی و الهه پورجمشید در این نمایش بازی دارند.

چهارهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با شادپیمایی آغاز می‌شود.

چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان فردا شنبه دوم شهریورماه با اجرای کارناوال از میدان امام شافعی آغاز به کار می‌کند.
به گزارش ستاد خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، این رویداد با حضور هنرمندان عرصه تئاتر خیابانی داخل و خارج از کشور، جمعی از مسئولان و اقشار مختلف مردم هنردوست مریوان ساعت ۱۸:۳۰ با اجرای کارناوال از میدان امام شافعی به سمت پارک شانو آغاز می‌شود.
 در برنامه‌های شادپیمایی(کارناوال) گروه‌های نمایشی شرکت‌کننده در جشنواره با لباس‌های اجرا، عروسک‌های غول‌پیکر، عروسک‌های بومی با لباس کردی، لری، آذری و جنوبی و حاج فیروزها در مسیر مشخص شده حرکت می‌کنند.
اجرای "هه لپه رکی" توسط گروهی از مریوان، اجرای برنامه‌های نمایشی توسط گروه آیینی گیلان و اجرای رقص آیینی جنوبی توسط گروهی از زاهدان در ایستگاه‌های مسیر تدارک دیده شده است.
این شادپیمایی با برش کیک تولد چهاردهمین دوره این رویداد و اجرای نمایش "بل 214" برگزیده جشنواره شرهانی با موضوع دفاع مقدس در پارک شانو همراه است.
 
چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با محوریت گردشگری و با دبیری فاتح بادپروا یکم تا پنجم شهریورماه برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش شپش i
«شپش» تنها ۲ هفته روی صحنه است/ استقبال مخاطبان از اجرا | عکس
کوروش نریمانی در گفتگو با مهر:
» «شپش» تنها ۲ هفته روی صحنه است/ استقبال مخاطبان از اجرا
... دیدن متن »

کوروش نریمانی نویسنده و کارگردان تئاتر که با برگزاری دوره سوم کارگاه «کمدی خلاق» به عنوان خروجی این کارگاه نمایش «شپش» را از یکشنبه ۲۷ مرداد در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می‌برد، درباره این اجرا به خبرنگار مهر گفت: خوشبختانه پیش فروش بلیت هفته اول این نمایش با استقبال مخاطبان مواجه شد که البته این را هم باید به مخاطبان اعلام کنم که نمایش «شپش» به دلیل اینکه اثری کمدی است، به دلیل فرا رسیدن ایام محرم و صفر، فقط ۲ هفته روی صحنه خواهد بود.

وی درباره احتمال تمدید اجرای «شپش» بعد از پایان ماه‌های محرم و صفر، تأکید کرد: اجرای این نمایش تمدید نخواهد شد و ما بعد از حدود ۳ ماه برگزاری دوره سوم کارگاه‌های «کمدی خلاق» و تمرین با شرکت کنندگان در کارگاه، نمایش را به مدت ۲ هفته اجرا می‌کنیم.

نریمانی با اشاره به حضور ترکیبی برخی از اعضای دوره دوم کارگاه «کمدی خلاق» و اعضای شرکت کننده در دوره سوم در اجرای نمایش «شپش»، درباره تغییرات این اجرا نسبت به اجرای سال گذشته نمایش، یادآور شد: تغییراتی در دراماتورژی و صحنه نمایش نسبت به اجرای سال گذشته در تئاتر مستقل تهران داریم ولی بزرگترین تغییر حضور سیامک صفری در گروه بازیگری اجرای جدید «شپش» است. کارگاه‌های «کمدی خلاق» زیر نظر آکادمی «افرا» برگزار شد و هم سیامک صفری و هم من، مایل بودیم که او در اجرای جدید «شپش» حضور داشته باشد.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر اظهار کرد: در برگزاری ۳ دوره کارگاه «کمدی خلاق» قول داده بودم که بچه‌های شرکت‌کننده در کارگاه‌ها را با فضای حرفه‌ای تئاتر آشنا کنم و در سومین دوره با حضور یکی از حرفه‌ای ترین بازیگران تئاتر که سابقه همکاری چندین ساله با وی را دارم، این قول عملی شد. بازی کردن در کنار سیامک صفری به‌عنوان بازیگری حرفه‌ای تجربه سودمندی برای بچه‌های شرکت کننده در کارگاه‌ها است.

نمایش «شپش» ساعت ۲۱ در عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود.

این نمایش سال گذشته به عنوان خروجی دومین دوره کارگاه «کمدی خلاق» با حضور هنرجویان شرکت‌کننده در کارگاه، در تئاتر مستقل تهران اجرا و مورد استقبال قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حراج ۳۰۰ اثر هنری از موزه متروپولیتن | عکس
» حراج ۳۰۰ اثر هنری از موزه متروپولیتن
... دیدن متن »

موزه‌ی هنر متروپولیتن نیویورک، ماه آینده بیش از ۳۰۰ اثر از مجموعه‌ی چینی خود را در حراجی ساتبیز به فروش می‌رساند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت نت نیوز، آثار هنری ساخته شده از یشم‌های نادر و مجسمه‌های حکاکی شده از جمله ۱,۲۷۵ آثاری هستند که در سال‌های گذشته به موزه هنر متروپولیتن نیویورک هدیه شده‌اند و قرار است در مزایده ماه آینده حراجی ساتبیز به فروش برسند.

حراجی ساتبیز،‌ ارزش تمام مجموعه آثار هنر چین ارائه شده توسط موزه متروپولیتن را بین ۲.۶ تا ۳.۸ میلیون دلار تخمین زده است.

بخش اعظمی از این مجموعه، در رویداد فروش مجموعه آثار هنری آسیایی ساتبیز که روز چهاردهم سپتامبر برگزار می‌شود،‌ به مزایده گذاشته می‌شود.

۱۲۰ اثر دیگر از مجموعه آثار هنری چین موزه‌ی هنر متروپولیتن در حراجی دیگری در روز سه‌شنبه (۱۰ سپاتمبر) حراج می‌شوند.

گل سر سبد حراجی روز سه‌شنبه، قلمدان یشمی حکاکی شده متعلق به دودمان «چینگ» و دوران امپراطوری «چیان‌لونگ» (۱۷۳۵–۱۷۹۵) است. ارزش این اثر بیش از ۷۰۰,۰۰۰ دلار برآورد شده است.

دیگر آثار متعلق به دودمان «چینگ»، شامل یک مجسمه حکاکی شده ‌سلادون و یشم با قیمت تخمینی ۱۵۰,۰۰۰ تا ۲۵۰,۰۰۰ دلار و یک کتیبه یشمی با قیمت تخمینی ۸۰,۰۰۰ تا ۱۲۰,۰۰۰ دلار می‌شود.

۳ روز پیش، پنجشنبه
زهره مقدم و Negin Fooladi این را خواندند
چه جالب مردم می رن اینا رو میدن به موزه بعد موزه می فروشه !
۳ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 سه کارگاه آموزشی با حضور هنرمندانی از مکزیک و هلند | عکس
اعلام برنامه‌های آموزشی جشنواره تئاتر خیابانی مریوان
» سه کارگاه آموزشی با حضور هنرمندانی از مکزیک و هلند
... دیدن متن »

هم‌زمان با ایام برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان چند کارگاه آموزشی با حضور مدرسان خارجی برگزار می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، کارگاه‌های پیش‌بینی شده هم‌زمان با برگزاری این رویداد با هدف ارتقای بنیه علمی حوزه تئاتر خیابانی در بخش "آموزش" برگزار خواهد شد.
در این راستا کارگاه "عملی مکزیک" با حضور حداکثر ۲۰ نفر، ۲۵ سال به بالا طی پنج جلسه برگزار می‌شود. این کارگاه در پی کشف تکنیک‌های تئاتر گرتوفسکی کارگردان معروف لهستانی است. شرکت‌کنندگان در آغاز این کارگاه یک کار سه دقیقه‌ای بدون متن را از طریق صدا و موسیقی (از آغاز- میانه- پایان) ارائه می‌دهند. در پایان کارگاه نیز اجرایی را خلق خواهند کرد که در طول جشنواره در یک مکان عمومی نمایش داده می‌شود.
همچنین کارگاه آموزشی دیگری با عنوان "بدن، صدا، حرکت" با حضور میگل آنخل ولانچ وز مدرس بین‌المللی از کشور مکزیک، در ایام جشنواره برگزار خواهد شد.
"خلق شخصیت به وسیله ایماژ" عنوان کارگاه آموزشی دیگری است که با حضور تیتیا بومیستر مدرس بین‌المللی از کشور هلند هم‌زمان با روزهای برگزاری جشنواره میزبان هنرجویان خواهد شد.
هنرمندان و علاقه‌مندان متقاضی حضور در این کارگاه‌ها می‌توانند از طریق واتساپ و شماره ۰۹۱۸۵۲۰۲۵۲۳ثبت‌نام کنند.

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با محوریت گردشگری و با دبیری فاتح بادپروا یکم تا پنجم شهریور ماه برگزار می‌شود.

۳ روز پیش، پنجشنبه
م ح خ این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ستاره شناس i
برای تماشای «ستاره شناس» به سالن سایه بیایید | عکس
نمایشنامه برگزیده آکادمی تئاتر فرانسه در تئاتر شهر
» برای تماشای «ستاره شناس» به سالن سایه بیایید
... دیدن متن »

اجرای نمایش «ستاره شناس» به نویسندگی دیدیه ون کولارت و کارگردانی اصغرنوری روز چهارشنبه سی ام مرداد ماه در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز شد.

به گزارش تیوال به نقل از واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، اجرای نمایش «ستاره شناس» به نویسندگی دیدیه ون کولارت و ترجمه و کارگردانی اصغرنوری روز چهارشنبه سی ام مرداد ماه در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز شد.

در این اثر نمایشی که تا پنجم مهر ماه به اجرای خود در تالار سایه تئاتر شهر ادامه می دهد، احمد ساعتچیان، سهیلا صالحی و غزاله رشیدی به عنوان بازیگر حضور دارند. این در حالی است که سمانه افکاری تهیه کننده، حسین آگنج آهنگساز، سعید حسنلو طراح صحنه، سهیلا صالحی طراح لباس، محمدرضا رحمتی طراح نور، حمیدرضا قاسمی طراح گریم، سید فرشاد هاشمی مدیر تولید و برنامه ریز، حامد تارخ دستیار کارگردان، فهیمه نیک خواه، فرزانه شاکری گروه کارگردانی، احسان کار مدیر هنری، امیر قالیچی مدیر تبلیغات و روابط عمومی و ماریه آزاد سرشت و فرزانه رحیمی امور بین الملل دیگر عوامل اجرایی را تشکیل می دهند.

درتوضیح پیشینه هنری دیدیه ون کولارت نمایشنامه نویس فرانشوی نمایش «ستاره شناس» توسط گروه اجرایی نمایش آمده است: «دیدیه ون کولارت، متولد ۱۹۶۰ در شهر نیس است. او از سال ۱۹۸۲ تا امروز، بیش از سی رمان نوشته که این آثار جوایز زیادی را به خود اختصاص داده اند. ون کولارت سال ۱۹۸۳ با نمایشنامه «ستاره شناس» موفق به دریافت جایزه تئاتر آکادمی فرانسه شد. از دیگر نمایشنامه های او می توان به «عروسی شن» و «رابطه خصوصی» اشاره کرد.

ون کولارت تحت تاثیر دو نویسنده بزرگ ادبیات فرانسه رومن گاری و مارسل امه است. دنیای رمان ها و نمایشنامه های او ترکیبی از تخیل و طنز گزنده مارسل امه و واقع گرایی رومن گاری است»

نمایش «ستاره شناس» به نویسندگی دیدیه ون کولارت و کارگردانی اصغر نوری از ۳۰ مرداد تا ۵ مهر ماه ساعت ۱۸:۳۰ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه مندان است.

۳ روز پیش، پنجشنبه
هومن شهباز این را خواند
mariye azadseresht این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پنج نمایش دیگر در راه مریوان | عکس
معرفی داوران جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان
» پنج نمایش دیگر در راه مریوان
... دیدن متن »

معرفی هیات داوران و نیز آثار منتخب بخش جشنواره‌های کشوری خیابانی، تازه‌ترین رویدادهای چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان هستند.

 به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، فاتح بادپروا دبیر این دوره جشنواره، طی حکمی، مهرداد رایانی‌مخصوص، شهرام زرگر و مه‌لقا باقری را به عنوان داور سه بخش "بین‌الملل"، دگرگونه اجرایی" و "مرور" معرفی کرد.

طی این حکم، مجید امرایی، مجید صالحی و امیرحسین شفیعی نیز داوری بخش‌های "آزاد"، " آیینی سنتی" و "کودک و نوجوان" را به عهده دارند.
مهرداد رایانی‌مخصوص دارای مدرک دکترای تئاتر از دانشگاه منچستر علاوه بر سابقه هنری به عنوان نویسنده، کارگردان، مترجم و منتقد، تاکنون درعرصه مدیریت هنری نیز مسئولیت‌های مختلفی داشته است.
شهرام زرگر دانش‌آموخته بازیگری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فوق‌لیسانس ادبیات نمایشی از دانشکده سینما تئا‌تر دانشگاه هنر است. او عضو هیات علمی دانشکده سینما و تئا‌تر دانشگاه هنر است و چندین کتاب را در حوزه ادبیات نمایشی به فارسی برگردانده.
مه‌لقا باقری فارغ‌التحصیل رشته کارشناسی کارگردانی تئاتر از دانشگاه سوره و فوق‌لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه تربیت مدرس است. او به عنوان بازیگر در تئاتر، سینما و تلویزیون فعالیت دارد. کارگردانی چند اثر نمایشی نیز در کارنامه کاری او دیده می‌شود.
مجید امرایی، دراماتراپیست، کارگردان تئاتر، روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه است. او دانش‌آموخته کارشناسی رشته تئاتر در گرایش نمایشنامه‌نویسی دانشگاه آزاد اراک و کارشناسی ارشد دانشکده هنر و معماری  است. امرایی دارای مدرک دکترای دراماتراپی از انستیتو بین‌المللی هنر درمانی کشور فرانسه است. چند کتاب تالیفی نیز دارد.
سیدمجید صالحی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنر و معماری تهران است. او به عنوان بازیگر، کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده و ترانه‌سرا شناخته می‌شود.
امیرحسین شفیعی که سابقه‌ برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های متعددی را در کارنامه‌ فعالیت‌های اجرایی خود دارد، مدیر دفتر تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری است. او کارگردانی و نویسندگی چندین اثر نمایش را به عهده داشته و پیش از این هم با چند اثر نمایشی، در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان حضور داشته است.

 پنج نمایش دیگر در راه مریوان
در خبر دیگری از این جشنواره آمده است که پنج نمایش به عنوان آثار برگزیده جشنواره‌های کشوری خیابانی به چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، راه یافتند.
اسامی نمایش‌های راه یافته به این بخش به شرح زیر است:
 "لاره فرهاد" به کارگردانی سروش پیمبری از جشنواره ارس
- "کتاب قدیمی پدر بزرگ" به کارگردانی نرگس خاک کار از جشنواره کودک همدان
- "بیل ۲۱۴" به کارگردانی مصطفی کولیوندی از جشنواره شرهانی
- "این کجا و آن کجا" به کارگردانی پژمان شاهوردی از جشنواره هرسین
- "دست کاری" به کارگردانی هادی ضیائیان پور از جشنواره لاهیجان

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با محوریت گردشگری و با دبیری فاتح بادپروا یکم تا پنجم شهریور ماه برگزار می‌شود.

 

 

 

 

۴ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پاتریک کلایورت i
نمایش «پاتریک کلایورت» در فرهنگسرای نیاوران | عکس
» نمایش «پاتریک کلایورت» در فرهنگسرای نیاوران
... دیدن متن »

نمایش «پاتریک کلایورت» به نویسندگی مشترک احسان ناجی و علیرضا قاسمی، همچنین کارگردانی سحر پرتوی کیان از ۱ شهریور  در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه خواهد رفت.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، این نمایش روایت دو دزد است که برای دزدیدن مجسمه‌ای ارزشمند راهی کلیسای نوتردام می‌شوند و در آنجا با پاتریک روبه‌رو می‌شوند که قصد دارد خود را به تمرینات تیم فوتبال آژاکس آمستردام برساند ولی گیر افتاده است.

بازیگران این نمایش را مریم جعفری، حامد شریفی، امین عیدمحمدی و پوریا عبدی تشکیل می‌دهند. دیگر عوامل این نمایش؛ مجری طرح موسسه هنرهای نمایشی رویداد، مدیرتولید و مشاور کارگردان احسان ناجی، طراح صحنه و لباس احسان ناجی و سحر پرتوی کیان، طراح گرافیست پوریاعبدی، انتخاب موسیقی احسان ناجی هستند.

نمایش «پاتریک کلایورت» از ۱ شهریور تا ۸ مهر هرشب به جز سه‌شنبه‌ها ساعت ۲۰ در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود. علاقمندان می‎توانند جهت تهیه بلیت به سایت تیوال و یا گیشه فرهنگسرا مراجعه کنند.
   
   
   

۴ روز پیش، چهارشنبه
Poorya Abdi این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش من تاجی ام i
رونمایی از پوستر نمایش‏‎«من تاجی ام» | عکس
» رونمایی از پوستر نمایش‏‎«من تاجی ام»
... دیدن متن »

نمایش ‏‎«من تاجی ام» از دوم شهریور ۱۳۹۸ در سالن شماره ۲ تماشاخانه نوفل لوشاتو ساعت۲۰:۰۰ روی صحنه می رود.

طرح متن «من تاجی ام» از رمان بلند نیمه تمامی از محمد زعفرانی به نام “تاجی”  برداشت شده و بصورت کارگاهی همراه با محمد شبدار و راضیه بهرامی دراماتورژی شده است ،ایشان از شهریورماه۱۳۹۷ مشغول کار بر روی این متن و طراحی های مربوط به اجرا هستن و در مدت یکسال به مرحله اجرا رسیده است.این نمایش مونولوگی است در سه پرده و یک پرده موخره که زندگی دختر خزانه دار ناصرالدین شاه را از زبان ندیمه،گربه و صندوقچه ی جواهرش بازگو می کند.

در این نمایش از آثار موسیقی استاد فقید محمد بهارلو و آثار نقاشی وحید چمانی در دکور ،پوستر و بروشور استفاده شده است.عوامل این نمایش بدین قرار هستند:
طراح و کارگردان:‎محمد زعفرانی، تهیه کنندگان: کافه خونه، گروه هنری روژمان، محمدشبدار (بازیگردان)‎، محمدجوادرضازاده (دستیار اول و برنامه ریز)، سالار رئیسیان و امیرمحمد ملکی دستیاران کارگردان)
‏‎بازیگران: راضیه بهرامی، مهسا دامرودی،‎ ستاره الله دادی،‎ اطفه ظفری
‏‎طراح گریم: بهنام معیریان، ساخت ماسک:مریم ابراهیمی،مسعود جباری، علیرضا زارعی (دکوراتور)‎سپیده منصوری (طراح لباس)پدیده منصوری (دستیار طراح لباس)، ‎آیدا شهیر (دوخت لباس)، محمد شبدار (طراح نور)‎، میلاد کاردان (گرافیست)‎، علیرضا صفایی (عکس و تیزر)، مریم افتخاری (آهنگساز، تنظیم قطعات و نوازنده قانون)، محمد زعفرانی (نوازنده ویلن)، امیر حسین غفور (سازهای کوبه ای)، مهسا دامرودی (خواننده)، بابک گلزاریان (خواننده)

علاقمندان به تهیه بلیت این نمایش می توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

۴ روز پیش، چهارشنبه
ابرشیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
باز سازی واقعه غدیر در بابل به اجرا درآمد | عکس
» باز سازی واقعه غدیر در بابل به اجرا درآمد
... دیدن متن »

باز سازی واقعه غدیر به کارگردانی و تهیه کنندگی آرش رمضانی فوکلایی ۲۷ مرداد ماه ۹۸ در بابل  به اجرا در آمد.

آرش رمضانی کارگردان و تهیه کننده نمایشی باز سازی واقعه غدیرشهرستان بابل با اشاره به اهمیت بازسازی واقعه غدیر گفت: واقعه غدیرخم، اعلان جانشینی و ولایت امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) از سوی پیامبر اسلام (ص) به دستور خداوند ‏متعال، از جمله مهمترین حوادث تاریخ اسلام است.
 وی ادامه داد: شیوه نمایشی یکی از شیوه های با اهمیت در جهت ارایه این واقعه به نسل حاضر است که خوشبختانه  امسال از سوی معاونت اردویی سپاه بابل به عنوان مجری طرح، ۲۷ مرداد ماه ۹۸ راس ساعت ۱۷  با حضور هنرمندان تئاتر و صدا سیمای مازندران بار سازی واقع غدیر در بابل به اجرا در آمد.

رمضانی فوکلایی ضمن تشکر از سرهنگ مرتضی رمضانی فرماندهی، سرهنگ پور نوروز معاونت اردویی و سرگرد علی حسن زاده جانشین فرماندهی سپاه بابل که به عنوان مجریان و مشاوران نظامی دراجرای این طرح یاری رسان بودند افزود: در باز سازی نمایشی این واقعه حمیدر رضا گل محمدی تواندشتی به عنوان طراح صحنه، سید حسین رضایی به عنوان طراح لباس، علی غنی پور و علی رمضانی به عنوان عکاس، علی کشاورزی به عنوان تصویر بردار و تدوینگر، هومن نصیرایی به عنوان مجری و گزارشگر همکاری داشتند.

کارگردان و تهیه کننده  نمایشی  باز سازی واقعه غدیرشهرستان بابل با اشاره به ایفا گران نقش در این باز سازی خاطرنشان کرد: عسگری رییسی، قدیرمرادی، علیرضا دشتی، رمضان مهدی زاده، علی روشن، عقیل پور نوروز، آتنا محمد علی زاده،مهدی محمد علی زاده، حسین عرب لاریمی، علی عرب لاریمی، سید مجید کاشفی پور، شکراله خانعلی زاده، امیرضا آدینه پور، مصطفی یگانه، فاطمه گل محمدی، محمد علی رمضانی، محمد کجوری، محمد امین کجوری، جواد علی آبادی، غلامعلی ذوالفقاری، صفدر طهماسپور، محمد زمان مرتضی پور، عیسی حسن جان پور، محمد جانعلی زاده، سید مهدی مرتضوی امیری و حمیدرضا گل محمدی تواندشتی در این باز سازی به ایفای نقش پرداختند.  

گفتنی است که آرش رمضانی فو کلایی کارگردانی و تهیه کنندگی نمایشی دو دوره باز سازی واقعه غدیر شهرستان جویبار و دو دوره شهرستان بابل را بر عهده داشته  است.

۶ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شماره‌‌‌ ۲۳۹ ماهنامه‌‌‌ «نمایش» منتشر شد | عکس
» شماره‌‌‌ ۲۳۹ ماهنامه‌‌‌ «نمایش» منتشر شد
... دیدن متن »

جدیدترین شماره‌‌‌ ماهنامه‌‌‌ «نمایش»، ویژه‌‌‌ مردادماه ۱۳۹۸ با نگاه ویژه‌ به شیوه‌های نوین اجرایی منتشر شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، نگاه ویژه‌ شماره‌‌‌ ۲۳۹ ماهنامه‌‌‌ «نمایش» به شیوه‌های نوین اجرایی اختصاص دارد و در این راستا مقاله‌های «آیا تئاتر تحت تأثیر رسانه‌ای جدید است؟» از داگمار پُدماکُوآ، «بدن همچون رسانه، در مقایسه‌ نظریه و فناوری در تئاتر» از دوروتا سایجِفسکا و دوروتا سُسنووسکا، «هنر پست مدرن و اجرا» از سیمون شپرد و مایک والیس، «تئاتر در عصر دیجیتال: فصل ملاقات تکنولوژی و هنر» از ماریا تاجتاکووا و مقاله‌ «پشت پرده‌ تئاتر: چگونه رسانه‌های دیجیتال موجب تغییر شکل تئاتر می‌شوند؟» ترجمه و منتشر شده است.

همچنین در گفت‌وگوی این بخش، مصاحبه با محمودرضا رحیمی تحت عنوان «نبود فلسفه در تئاتر» و مصاحبه‌ با علی شمس با نام «تکنولوژی و تئاتر» قابل خواندن است.
نقد نمایش‌های «نان»، «به وقت پازولینی»، «کمیته نان»، «چشم به راه میرغضب» و «ماربازی» را در بخش نقد تئاتر این شماره می‌توانید بخوانید.
بخش گفت‌وگوی تازه‌ترین شماره ماهنامه «نمایش» به یکی از پیشکسوتان تئاتر ایران، یعنی پری صابری می‌پردازد که شامل یک گفت‌وگو و دو یادداشت است.
سرمقاله‌ این شماره با نام «تئاتر و تعقل سقراطی در هم‌نشینی دیونیزوسی» به قلم نصرالله قادری منتشر شده است.

نکوداشت شماره‌‌‌ ۲۳۹ ماهنامه‌‌‌ «نمایش» به افسر اسدی اختصاص دارد که به مرور فعالیت‌های او در زمینه‌ تئاتر می‌پردازد و به همراه یادداشتی با عنوان «بانوی هنرمند» و مصاحبه‌ای با او به چاپ رسیده است.

ماهنامه‌ «نمایش» ویژه‌ مردادماه ۱۳۹۸ به مدیرمسئولی شهرام کرمی و سردبیری نصرالله قادری در ۱۲۴ صفحه و با بهای ۱۰ هزار تومان برای علاقه‌مندان حوزه‌ تئا‌تر چاپ و توزیع شده است.
بخش‌هایی از این شماره را می‌توانید در وب‌سایت مجله نمایش بخوانید.

۶ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش لاموزیکا سوم i
یادداشت ساقی سلیمانی، روزنامه آفتاب یزد، برای نمایش «لاموزیکا سوم» | عکس
» یادداشت ساقی سلیمانی، روزنامه آفتاب یزد، برای نمایش «لاموزیکا سوم»
... دیدن متن »

«لاموزیکا سوم» نمایشی به کارگردانی «جلال تهرانی» است که در بلک باکس «مکتب تهران» در حال  اجراست.
چیزى که در ابتدا به چشم می‎خورد طراحى صحنه‎اى به ظاهر ســاده و دو بازیگر، یک مرد و یک زن اســت، اما در همان شروع گفتن مونولوگهاى شــخصى و همان دقایق اول با طراحى نور مواجه می‎شویم و سایه‎ها که در تمام کارهاى جلال تهرانى مشهود است. کسانى که با آثار او برخورد داشته‎اند به راحتى در می‎یابند که طراحى صحنه و نور به شــدت براى جلال تهرانى مهم است. وقتى این طراحى نور بیشــتر خودنمایى می‎کند که بازیگران در مسیر درست این طراحى در صحنه حرکت و جایگزین شوند، میزانسن یا همان قابى که به چشم مخاطب دیده می‎شود براى جلال تهرانى اهمیت ویژه‎اى دارد و او نمایش خود را از زاویه نگاه مخاطب کارگردانى می‎کند.
اصرارى براى استفاده از بازیگران مشهور در نمایش‎هاى خود ندارد و همینطور اصرارى به کار صرفا با نابازیگر هم ندارد، هر کدام از این‎ها در نمایش‎هاى جلال تهرانى قرار بگیرند عضوى از اعضاى بدنه یک نمایش می‎شوند. اگر مخاطب آثار وى باشید بی‎شک به این نتیجه می‎رسید که هیچ‎گاه تکرار در کار او دیده نمی‎شود، تمام کارهاى او شخصیت مستقلى از دیگر آثارش دارند. اکثر کارهاى او کارهــاى خلوت و متکى به متن و طراحى نور و صحنه و صدا هستند.
در «لاموزیکا» ‌متنى که توسط وى بازنویسى شد مرز نزدیکى بین جدایى و مرگ، خود را به رخ می‎کشد و واکاوى یک جدایى توســط دیالوگهــاى زن و مرد، ســفرى درونى را براى مخاطــب رقم می‎زند. در ایــن نمایش به ظاهر، نســبت به برخى از نمایش‎هاى تهرانى طراحى صحنه‎اى ســاده متشــکل از دو نیمکت کوچک و یک صندلى که با آن مواجه می‎شویم، اما در طول اجرا با جابجایى کوچکترین اجزا صحنه فرمی تازه در بیان را کشف می‎کنیم.
نوع بیان بازیگران در این نمایش شباهت به دنیایى کابوس‎وار و یا پس از مرگ دارد که با حرکت‎هــاى آرام هماهنگى خوبى را ایجاد می‎کند. درباره جلال تهرانى و انتخاب‎هــاى او تا به امــروز می‎توان به اصل جالبى رسید.
اینکه جلال تهرانى دغدغه نسل پس از خود را دارد و با امکانات و با قلمش براى دغدغه‎هاى نسل پس از خود تلاش می‎کند که ستودنى اســت. کارهاى او صرفا حدیث نفس نیست بلکه بازخوردى از درونیات یک نویسنده و کارگردان است که تعهدى در خود نسبت به آیندگان احساس می‎کند. از شعار می‎پرهیزد و داستان‎گوى بسیار خوبى است، مثلا در «فصل شکار بادبادکها» به خوبى می‎توان مصداق این موارد را دید.
جــلال تهرانى در ایجاد گره‎هاى زمانى در اثرش به خوبى موفق شــده است و این را چه در «لاموزیکا سوم» و چه در باقی آثارش می‎توان مشاهده کرد. در عین حال که داستان‎گوى خوبى است فرم بیانى خود را هم شناخته و در فرم هم موفق عمل کرده است. بازى با فرم و انتخاب نوع روایت در کارهاى جلال تهرانى باعث می‎شود درک زمان و کوتاهى بلندى آن در حین اجرا از دســت مخاطب خارج شود و به قول کیارستمی فقید: مخاطب را دستگیر و شــکنجه نمی‎کند. اگر در تئاتر مسخ کارهاى عجیب و غریب و شــلوغ کارى و تماشاى هوار کردن بازیگران هســتید به تماشاى کارهاى جلال تهرانى نروید چون ابدا براى خوش آمدن مخاطب تن به این شامورتى بازى‎ها نمی‎دهد، اما اگر از این فضاهاى مرســوم شــده در تئاتر خســته شــده‎اید جلال تهرانى این روزها در«مکتب تهران» «لاموزیکا سوم» را بر صحنه دارد؛ این نمایش را به شما پیشنهاد می‎کنم.

۶ روز پیش، دوشنبه
محمد حسن موسوی کیانی این را دوست دارد
به نظرم اگر تماشاچی عام هستید نروید...
۴ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید