تیوال | اخبار
T1 : 08:03:11
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خبر
درباره نمایش کوروش
تقدیر از پری صابری در تالار وحدت | عکس
» تقدیر از پری صابری در تالار وحدت
... دیدن متن »

به مناسبت اجرای نمایش "کوروش" و پنجاه و پنج سال فعالیت هنری، از پری صابری، توسط تیم اجرایی نمایش"کوروش"، تقدیر به عمل می‌آید.
این مراسم جمعه، ۳۱ فروردین، پیش از اجرای نمایش "کوروش"، ساعت ۱۷ در تالار وحدت برگزار می‌شود.
پری صابری کارگردان تئاتر، نمایش‌نامه نویس و نویسنده رمان اهل کرمان است. او گروه تئاتر پازارگاد را ایجاد کرد و تالار مولوی را در تهران تاسیس کرد. صابری نشان لژیون دونور فرانسه را در سال ۲۰۰۴ دریافت کرد. پری صابری پس از پایان دوره متوسطه برای ادامه تحصیل در رشته سینما و تئاتر به پاریس رفت. در دوران دانشجویی فیلم کوتاهی درباره یکی از رباعیات خیام ساخت که به عنوان بهترین فیلم دانشجویی ۱۹۵۴ در فرانسه برگزیده شد.
صابری در بازگشت به ایران گروه تئاتر پازارگاد را ایجاد کرد. همچنین در سال‌های ۱۳۴۷-۵۷ مدیر فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه تهران بود و تالار مولوی را در تهران تاسیس کرد. او پس از انقلاب ۱۳۵۷ به خارج از ایران رفت. در این سال‌ها نمایشنامه "من از کجا، عشق از کجا" را درباره زندگی فروغ فرخزاد نوشت و در ۱۹۸۱ در لس‌آنجلس اجرا کرد که بسیار موفق بود. سپس آن را به انگلیسی در جشنواره هنری بازی‌های المپیک اجرا کرد که همچنان با استقبال مواجه شد. سپس تصمیم به بازگشت به ایران گرفت. در ایران ابتدا با برخوردهای خوبی مواجه نشد اما کم کم فعالیت تئاتری خویش را از سر گرفت و نمایش‌های "من به باغ عرفان" درباره زندگی سهراب سپهری و "هفت شهر عشق" را با الهام از عطار نیشابوری به صحنه برد. در پی این موفقیت‌ها آثار دیگری را نوشته و کارگردانی کرد.
"شمس پرنده" و "اسطوره سیاوش" دو نمایشی است که پری صابری در تالار یونسکوی پاریس به روی صحنه برد. نشان شوالیه کشور فرانسه به پری صابری داده شده‌ است.
اجرای نمایش "کوروش" از پانزدهم فروردین در تالار وحدت آغاز شده است و  تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ادامه خواهد داشت.
تهیه این تئاتر بر عهده جهانگیر کوثری است که دومین همکاری کوثری و پری صابری پس از اجرای "مرغ باران" است.
آرش آصفی، محسن حسینی، عاطفه رضوی، بهناز نازی، الهام دهقانی، سروش کریمی نژاد، کامبیز امینی، شهرام نجاتی، امیرحسین مژده، تهمینه شهمیر نوری، مهرداد آبجار، مجید فاطمی، حمیدرضا خلیلی، بهادر فاضل، شقایق پورعلی بازیگران "کوروش" هستند.

۲ روز پیش، پنجشنبه
مهدی حسین مردی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش نارنجیغ
پیش فروش نمایش «نارنجیغ» از روز شنبه یکم اردیبهشت ساعت ۱۲ ظهر آغاز خواهد شد. | عکس
به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر روژدا
» پیش فروش نمایش «نارنجیغ» از روز شنبه یکم اردیبهشت ساعت ۱۲ ظهر آغاز خواهد شد.
... دیدن متن »

بنا به گزارش روابط عمومی گروه تئاترروژدا، پیش فروش بلیت نمایش «نارنجیغ» به نویسندگی و بازیگری محمدرضا سجادیان و کارگردانی بهادر آذری و با صدا سجاد افشاریان از روز شنبه یکم اردیبهشت ساعت ۱۲ ظهر آغاز خواهد شد.

 

لازم به ذکر است این نمایش در سال ۹۴ نیز به روی صحنه رفته است.

این نمایش مونولوگ محور دارای یک بازیگر است که بازیگر آن محمدرضا سجادیان است. از صدای سجاد افشایان نیز در این نمایش استفاده شده است.

این نمایش در سال ۹۴ در تماشاخانه استاد مشایخی و در جشنواره تئاتر فجر نیز اجرا شده بود. نمایش نارنجیغ درامی اجتماعی و مونولوگ محور است.

آذری درباره این نمایش گفته بود که عنوان آن ترکیبی از لقب شخصیت اصلی داستان و اتفاق مهمی است که در نمایش رخ می‌دهد. این نمایش به هیچ عنوان فانتزی نیست و اثری رئالیستی است که ناملایمات اجتماعی را به تصویر می‌کشد.

۲ روز پیش، پنجشنبه
رویا کاظمی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیش از سى هزار تماشاگر به دیدن  «شیرهای خان‌باباسلطنه» نشستند | عکس
» بیش از سى هزار تماشاگر به دیدن «شیرهای خان‌باباسلطنه» نشستند
... دیدن متن »

به گزارش مشاور رسانه ای این اثر، نمایش شادی‌آور موسیقایی «شیرهای خان‌باباسلطنه» نوشته و کارگردانی افشین هاشمی، طی صد اجرا میزبان بیش از سی هزار تماشاگر شده است.

بازیگران این اثر نمایشی عبارتند: از گلاب آدینه، محمّدرضا مالکی، شهرام مسعودی، علیرضا ناصحی، سروش طاهری، مهرداد باقری، افشین هاشمی، فاطمه حیدری‌فر، مسیح کاظمی، ریحانه سلامت، الناز سلیمانی، احسان بیات‌فر، مانیا علیجانی، میلاد رمضانی‌ورجاوند، مهدی پناهی، محمد دائی‌چین، مبین دودانگی، شهروز زعفر، معین طاهری‌طاری، صابر گل‌محمّدی و مونا فرجاد
از دیگر عوامل می توان به: موسیقی (گروه ول شدگان ) متشکل از مهران فلاحی (تار)، بهزاد حسن زاده (کمانچه)، محمد نوبهار، امیرحسین انصافی (تمبک)، مینا صفدری (دستیار گارگردان)، احسان بیات‌فر‌ (مدیر تولید)، احمد ساکت (طراح صحنه)، اسدالله فراهانی (ساخت دکور)، سعید قاسمی، علی دولتیاری (دستیاران صحنه)، نرمین نظمی(طراح لباس)، هما خداجوی(جامه دار)، نسرین آجرلو (چهره پرداز) ، مریم تخت کشیان( عکس) ، مهیار بهمنش (ساخت تیزر)، سارا حدادى (مشاور رسانه ای و تبلیغات)، ایلیا شمس (تئاتر بازها- تبلیغات مجازى)، محمد رسولی (نور)، حمیدرضا جوکار (طراح حرکت)، هما خداجوی (ساخت عروسک)، عرفان یزدی (ساخت صدا) اشاره کرد.

نمایش شادی‌آور موسیقایی «شیرهای خان‌باباسلطنه» نوشته و کارگردانی افشین هاشمی هر شب به جز شنبه ها ساعت ۲۱:۳۰ در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه می‌رود و علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه بلیت به سامانه تیوال یا گیشه تالار مراجعه کنند.

۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش نظام آباد
واقع گرایی اهمیت زیستن را دو چندان می‌کند | عکس
گفت‌وگو با عرفان پورمحمدی کارگردان نمایش «نظام آباد»
» واقع گرایی اهمیت زیستن را دو چندان می‌کند
... دیدن متن »

در جهان واقعیت، نوع زندگی و شیوه آن در جوامع بشری از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا آنچه که در تاریخ رخ داده و تاکنون ادامه دارد از این جهان واقعی سرچشمه گرفته و ادامه خواهد داشت.
نقش انسان‌ها نیز در رقم زدن سرنوشت خود نقش بسزایی را ایفا می‌کند. لذا این موضوع در دنیای نمایش نیز بسیار مورد استفاده نویسندگان و کارگردان‌ها قرار گرفته است تا بتوانند قسمتی از آن واقع گرایی را به نوشته و یا تصویر در آورند. نمایش «نظام آباد» با اتکا به این تعریف روایت خود را در منطقه‌ای از تهران بیان کرده است.
عرفان پورمحمدی دانشجوی کارگردانی در رشته نمایش است. او کوشیده است تا در جهان نمایش آنچه که به دیدش مهم تلقی می‌شود را با داشته‌های جهان واقعی تطبیق دهد و سپس از آن چکیده‌ای را به عنوان طرح سوال در نمایش روی صحنه ببرد. البته باید یادآور شد که این بازیگر و کارگردان در تئاتر سابقه دستیاری کارگردان و برنامه ریزی را دارد. وی در ادامه مسیر حضورش در دنیای نمایش برای کسب تجربه به عنوان بازیگر در نمایش‌هایی چون «در انتظار گونی»، «تعمید»، «تاریخ انقضا»، «برجک»، «غریبه‌ای از دیار باقی» و «پوتین‌ها» حضور داشته و در مقام کارگردان آثاری چون «کمدی سیاه»، «به خواهرم نگو»، «یاس کبود»، «جمعه آخر» و «نظام آباد» را روی صحنه برده است. حال به بهانه اجرای نمایش «نظام آباد» با کارگردان این اثر گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 دلیل انتخاب متن نمایشنامه «نظام آباد» از نگاه شما چه بوده است؟
متن این نمایشنامه برگرفته از سبک رئالیستی است، سبکی که در آن زندگی وجود دارد. البته به عقیده من تئاتر و دنیای نمایش یعنی زندگی و این تعریف، معنایی است که زندگی کردن در آن را بسیار دوست دارم. درباره دلیل انتخابم باید این نکته را اضافه کنم ما همیشه باید به سراغ متن‌هایی برویم که بتواند مخاطب را به چالش وادار کند. حال این خاصیت باعث خواهد شد تا مخاطب با مسئله مطرح شده در نمایش غریبه نباشد زیرا که او نیز با آن رو به رو بوده است.

 آیا تاثیرات برگرفته از جامعه و روایت متن در پذیرش آن از سوی شما موثر بوده است؟
بله. درباره این موضوع باید بگویم که در جامعه حال حاضر صمیمیت‌ها و رفاقت‌های تصنعی بسیار دیده می‌شود. یعنی آنکه با پیش آمدن کوچکترین مشکل و تلنگر آدمی می‌تواند از خصوصیات و رفتارهای اطرافیان و دوستان خود آگاه شود. در واقع می‌توان با پیش آمدن مشکل متوجه شد اطرافیان در شرایط مختلف چه رفتارهایی از خود بروز می‌دهند که این امر سبب می‌شود تا هرگز به هر شخصی اعتماد کامل پیدا نکرد.

علت علاقه‌ مندی شما به تولید اثر در سبک رئالیستی چیست؟
در واقع قصدم از انتخاب متن و فضای رئالیستی آن این بوده است که بتوانم در درجه اول خودم را به چالش بکشم. زیرا به عقیده من تولید اثر در فضای واقع گرا نسبت به سایر دیگر فضاهای موجود در دنیای نمایش، کار بسیار سخت و طاق فرسایی است. زیرا در تولید آن نمایش موظف هستم هر آنچه که در واقعیت متن نمایشنامه وجود دارد را در فضای اثری که روی صحنه خواهد رفت پیش روی مخاطب قرار دهم تا برایش باورپذیر باشد. بنابراین فارغ از انتخاب متن با این داشته‌ها، تصمیم داشتم تا همه چیز همچون یک زندگی واقعی در لحظه رخ بدهد.

باتوجه به اینکه پرداختن به موضوع‌هایی که در واقعیت پیش می‌آیند مشکل است تصور می‌کنید که تا چه اندازه بتوانید دیدگاه مدنظر خودتان را روی صحنه به نمایش بگذارید؟
دلیل استقبال از چنین فضایی آن بوده است که باتوجه به تجربه‌هایم نسبت به دنیای واقعی آگاهی دارم. البته این علاقه مندی برگرفته از تجربه زندگی در روزمره‌های من در فضای جامعه کوچک یعنی خانواده و همچنین برخوردهایم با افراد جامعه است که روزانه با آنها در ارتباط هستم. در واقع دقت کردن به نحوه زندگی اطرافیانم دلیل انتخاب را برایم دو چندان کرد. لذا احساس می‌کنم در چنین نمایش‌هایی باید کوشید تا مخاطب را به حجمی از آگاهی در نمایش رساند تا او بعد از اتمام نمایش به موضوعی که در آن اثر مطرح شده است تا مدتی فکر کند.

جهان بینی نویسنده متن نمایش «نظام آباد» تا چه اندازه با نگاهتان به عنوان کارگردان هم راستا بوده است؟
باتوجه به تجربه‌هایی که در گذشته با یکدیگر داشتیم سبب شده است که نکات مشترک ذهنی بین نویسنده نمایشنامه و من وجود داشته باشد. حال باید اضافه کنم نویسنده این اثر متن‌هایی را که به نگارش در می‌آورد با فضای روز جامعه تناسب دارد، لذا این امر من را ترغیب به آن کرد که از متن او برای نمایشم استفاده کنم زیرا با فضای ذهنی ام و دغدغه‌های مشترکمان همخوانی داشت.

شخصیت پردازی‌های چنین نمایش‌هایی از جمله مواردی است که باید با دقت فراوان به آنها پرداخته شود. درباره این موضوع چه راهکارهایی را در نظر گرفته بودید؟
نمایش «نظام آباد» درباره جریان و رخدادهایی زندگی چهار قشر از جوانان جامعه ما است. چهار جوان که هر کدام از آنها با مشکلی در زندگی خود رو به رو هستند، مشکلاتی که تفکیک آنها از یکدیگر در متن به دلیل نزدیک بودنشان بسیار مشکل بود. زیرا نویسنده اثر دیالوگ‌ها را طوری به نگارش در آورده است که از نظر لحن با هم تفاوتی ندارند، بنابراین این اتفاق باعث شد تا دقت بیشتری در طراحی شخصیت‌های نمایش پیش بگیرم تا تفکیک رفتاری آنها به روشنی مشخص شود. دلیل این تصمیم هم آن است که معتقدم یک نمایش و شخصیت‌های آن نباید دچار یکنواختی در صحنه باشند. زیرا ممکن است که مخاطب از دیدن تکرارها خشته شود و جذابیت اثر برایش از بین برود.

هدایت بازیگران در صحنه این نمایش باتوجه به نوع شخصیت پردازی‌ها را چگونه طراحی کرده‌اید؟
در هدایت بازیگران در صحنه نمایش سعی کرده‌ام به گونه‌ای عمل کنم تا بازیگر باتوجه به واقع گرا بودن متن روی صحنه بازی نکند بلکه خود را به نقش نزدیک کند، در واقع تلاش داشتم تا نقش در وجود آنها نهادینه شود. دلیل این تصمیم هم به باورپذیری نقش مربوط است زیرا این موضوع باعث خواهد شد تا بازی‌های گل درشت در اجرا دیده نشود. در این نمایش فضای بازی بازیگرها به سمتی می‌رود که آنها باید از خصوصیات درونی خود به نقششان اضافه کنند تا مخاطب بتواند جهان‌بینی واقعی آن شخصیت را در کنار شخصیت نمایش ببیند.

داستانک‌هایی که در این اثر طراحی شده تا چه مقدار به بیان موضوع اصلی کمک کرده است؟
داستانک‌هایی که در این نمایش وجود دارد باعث شده که از چند زاویه دید آنها را در کنار موضوع اصلی که همان مشکلات جوانان در اجتماع است نشان بدهیم. در واقع ترکیب چهار داستانک در کنار هم این فرصت را پیش آورده تا به اتفاق و نقطه عطف اصلی نمایش برسیم که این موازی پیش رفتن به خودی خود مخاطب را بیشتر ترغیب به ادامه نمایش می‌کند.

 
منبع: ایران تئاتر
گفت‌وگو از کیارش وفایی

۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تاریخ پایان اجرای نمایش «خواستگاران مهری ناز شاه دخت دیار سختستان» مشخص شد | عکس
» تاریخ پایان اجرای نمایش «خواستگاران مهری ناز شاه دخت دیار سختستان» مشخص شد
... دیدن متن »

نمایش «خواستگاران مهری ناز شاه دخت دیار سختستان» به نویسندگی «صبوره رنگرز» و کارگردانی « عطاالله کوپال» تا روز سه شنبه ۴ اردیبهشت ماه در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «خواستگاران مهری ناز شاه دخت دیار سختستان» به نویسندگی «صبوره رنگرز» و کارگردانی «عطاالله کوپال» که اجرای خود را از روز ۳ فروردین ماه در تماشاخانه سنگلج آغاز کرده بود در روز سه شنبه ۴ اردیبهشت ماه برای آخرین بار روی صحنه می رود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «فرمانروای سرزمین سختستان دختری به نام مهری ناز دارد که وارث تخت و تاج اوست. وزیر اعظم دربار با همراهی پزشک بیماری پادشاه را بزرگ جلوه می دهند تا پادشاه دخترش را مجبور به ازدواج کند ولی در این بین ماجراهایی رخ می دهد که قابل پیش بینی نیست.»
در نمایش «خواستگاران مهری ناز شاه دخت دیار سختستان» سمیرا حسینی، احسان عباسی، بابک مولانا، سارنگ بهمنی، احمدسیاه رستمی، طاها محمدی محمد امین بخشعلیان و داریوش ادهمی ایفای نقش می‌کنند.
نمایش «خواستگاران مهری ناز شاه دخت دیار سختستان» به نویسندگی «صبوره رنگرز» و کارگردانی « عطاالله کوپال» تا ۴ اردیبهشت ماه در ساعت ۱۸ و در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است.

۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان منتشر شد | عکس
» فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان منتشر شد
... دیدن متن »

فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی-کاربردی – محیطی مریوان برای برگزاری در شهریور ماه ۱۳۹۷ منتشر شد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، این جشنواره که با هدف توسعه و ترویج تئاتر بیرونی و گسترش ارتباط سازنده تئاتر با مخاطبان و عموم شهروندان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان برگزار می شود، فراخوان سیزدهمین دوره خود را در شش بخش تخصصی منتشر کرد.
در این فراخوان عنوان جشنواره با تاکید بر سه مشخصه تئاتر خیابانی ، کاربردی و محیطی درج شده و محورهای مورد تاکید این دوره با توجه به آزاد بودن موضوع آثار وفاق و انسجام اجتماعی و مشارکت سیاسی برای پیشرفت کشور ، ترویج فرهنگ اصیل ایران اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ادبیات پایداری (بااولویت معرفی رشادتهای شهدای استان کردستان به مناسبت برگزارى کنگره بزرگ ۵۴۰۰شهید استان کردستان) ، ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امید با تکیه بر فرهنگ ایران اسلامی ، موضوعات شهر و شهروندی ، محیط زیست، منابع طبیعی و ثروتهای ملی (با تاکید بردریاچه زریبار)، ترویج فرهنگ صلح و دوستی و احترام متقابل بین ملت ها و مبازره با تروریسم، جوانان، اشتغال و ازدواج معرفیشده است.
در این راستا نگاه ویژه جشنواره بر دو موضوع آگاهی بخشی و دانش افزایی درباره آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد، بیکاری، طلاق و تلاش در پیشگیری از این آسیب ها و حمایت از کالای ایرانی درج شده است.
سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی ، کاربردی و محیطی مریوان در بخش های مسابقه ایران، نمایش های آیینی و سنتی ، تئاتر ملل، تئاتر کودک و نوجوان ، مهمان ، کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی برگزار خواهد شد.
در بخش مسابقه ایران تاکید شده است که در این بخش رقابتی، دبیرخانه جشنواره پذیرای طرح و ایده متقاضیان خواهد بود که باید به صورت پرو پزال اجرایی ارائه شود. آثار متقاضی این بخش می بایست تا پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی در گستره سراسری شرکت نکرده تا پیش از مهلت ارسال آثار دارای حداقل ۵ اجرای عمومی باشند.
بخش نمایشهای آیینی و سنتی نیز رقابتی بوده و بر اساس انتخاب هیات داوران در هر کدام از بخشهای تحقیق و پژوهش آیین ها، کارگردانی، طراحی فضای نمایشی، موسیقی، یک برگزیده معرفی شده و به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.
بخش تئاتر کودک و نوجوان با هدف حمایت از آثار هنر خلاق و تربیت نسل آینده و رشد و پرورش فرزندان ایران اسلامی، به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد شد. نقش آموزشی و تربیتی در انتقال مضمون به مخاطب، اولویت انتخاب در این بخش است. در این بخش دبیرخانه جشنواره، پذیرای نمایشهای تولید شده متقاضیان خواهد بود که ضروری است به صورت نسخه تصویری ارائه شود.
مطابق فراخوان مهلت دریافت طرح و ایده در هر یک ازبخش های جشنواره ۹۷/۳/۱ و زمان اعلام نتایج ارزیابی طرح و ایده ۹۷/۳/۱۲ خواهد بود. ضروری است که جزئیات مندرج در فراخوان توسط کارگردانان متقاضی به دقت مطالعه و مدارک مورد نیاز هر بخش به همراه فرم تکمیل شده تقاضای حضور تا تاریخ یاد شده به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.
دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان:
کردستان، مریوان، بلوار امام خمینی (ره)، مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان – کدپستی: ۶۶۷۱۷۴۳۱۷۳ درج شده و شماره تلفن: ۰۸۷۳۴۹۳۶۲۵-۰۸۷۳۴۶۰۱۱۵۴ و نمابر۰۸۷۳۴۶۰۱۱۵۵-۰۸۷۳۴۵۹۳۶۲۶ و نشانی الکترونیکی: MARIWAN.FESTIVAL@GMAIL.COM برای ارتباط با هنرمندان اعلام شده است.


فراخوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر( خیابانی – کاربردی – محیطی ) مریوان ۱۳۹۷

اداره کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران وانجمن هنرهای نمایشی استان کردستان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان را با هدف توسعه و ترویج تئاتر بیرونی و گسترش ارتباط سازنده تئاتربامخاطبان و عموم شهروندان در شهریورماه۱۳۹۷ برگزار می کنند.
*موضوع آثار متقاضی حضور در جشنواره آزاد می باشد.
*محورهای مورد تاکید:
- وفاق و انسجام اجتماعی و مشارکت سیاسی برای پیشرفت کشور
-ترویج فرهنگ اصیل ایران اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ادبیات پایداری)بااولویت معرفی رشادتهای شهدای استان کردستان-به مناسبت کنگره بزرگ ۵۴۰۰شهید استان کردستان)
-ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امید با تکیه بر فرهنگ ایران اسلامی
-موضوعات شهر و شهروندی ، محیط زیست، منابع طبیعی و ثروتهای ملی (با تاکید بردریاچه زریبار)
-ترویج فرهنگ صلح و دوستی و احترام متقابل بین ملت ها و مبازره با تروریسم
-جوانان، اشتغال و ازدواج
نگاه ویژه:
*آگاهی بخشی و دانش افزایی درباره آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد، بیکاری، طلاق و تلاش در پیشگیری از این آسیب ها
*حمایت از کالای ایرانی


بخش های جشنواره:
الف) مسابقه ایران
آثار این بخش از میان نمایشهای متقاضی با گونه های متفاوت نمایشهای فضای باز ( خیابانی – کاربردی – محیطی ) با اولویت محورهای مورد تاکید جشنواره انتخاب می گردد. در این بخش، دبیرخانه جشنواره پذیرای طرح و ایده متقاضیان خواهد بود که باید به صورت پرو پزال اجرایی ارائه شود.
*این بخش به­صورت رقابتی برگزار می شود و سقف پذیرش نهایی آثار جهت شرکت در جشنواره ۲۰ نمایش است که از میان آثاری که طرح و ایده آنها پذیرفته شده انتخاب خواهند شد.
*آثار متقاضی این بخش می بایست تا پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی در گستره سراسری شرکت نکرده باشند.
*به آثار راه یافته به این بخش، حداقل ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال و حداکثر ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.
*با هدف ترویج و تشویق اجرای عمومی نمایشهای خیابانی، تنها آثاری می توانند در این بخش شرکت کنند که تا پیش از مهلت ارسال آثار، حداقل ۵ اجرای عمومی ( به تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انجمنهای هنرهای نمایشی استان به همراه اسناد درج خبر اجرای عمومی در پرتال استانی ایران تئاتر برای آثار استانها و تاییدیه کانون تئاتر خیابانی برای آثار شهر تهران ) داشته باشند.

ب)  نمایشهای آیینی و سنتی
این بخش مختص آثار تولید شده بر اساس فرهنگ بومی و محلی، خرده فرهنگها، بازیهای محلی، آیین و سنن اقوام مختلف کشور می باشد. این بخش به صورت رقابتی برگزار می شود و بر اساس انتخاب هیات داوران در هر کدام از بخشهای :           
۱- تحقیق و پژوهش آیین ها ۲- کارگردانی ۳- طراحی فضای نمایشی ۴- موسیقی، یک برگزیده معرفی شده و به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.
*سقف پذیرش آثار در این بخش ۵ نمایش و حداکثر تعداد نفرات هر گروه در این بخش ۱۲ نفر خواهد بود.
*به آثار راه یافته به این بخش حداقل ۳۵،۰۰۰،۰۰۰ریال و حداکثر ۶۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

 ج) تئاتر ملل
ستادبرگزاری جشنواره برای این بخش آثاری از سایر کشورهای جهان را انتخاب و دعوت خواهد کرد. آثار تولید شده بر پایه شیوه های نوین تئاتر خیابانی که به مضامینی انسانی همچون صلح و دوستی بین ملتها و دفاع از ستمدیدگان بپردازد در اولویت انتخاب خواهد بود.

د) تئاتر کودک و نوجوان
با هدف حمایت از آثار هنر خلاق و تربیت نسل آینده و رشد و پرورش فرزندان ایران اسلامی، ستاد برگزاری جشنواره این بخش را به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد کرد. نقش آموزشی و تربیتی در انتقال مضمون به مخاطب، اولویت انتخاب در این بخش است. در این بخش دبیرخانه جشنواره، پذیرای نمایشهای تولید شده متقاضیان خواهد بود که ضروری است به صورت نسخه تصویری ارائه شود.
*سقف پذیرش اثر در این بخش ۴ نمایش خواهد بود.
به آثار راه یافته به این بخش حداقل ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ریال و حداکثر ۴۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

 ه ) میهمان
ستاد برگزاری جشنواره در نظر دارد با هماهنگی دبیرخانه جشنواره های اداره کل هنرهای نمایشی و رایزنی با دبیران جشنواره های معتبر کشور، از میان آثار معرفی شده ازسوی این جشنواره ها، حداکثر از ۴ اثر برتر نمایش خیابانی، جهت حضور در سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان دعوت به عمل آورد.برای این بخش لازم است دبیرخانه جشنواره های سراسری، نمایش های خیابانی برگزیده خود به همراه مشخصات گروه و سه نسخه لوح فشرده حاوی فایل تصویری نمایش را در مهلت مقرر به دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی مریوان ارسال نمایند.
*به آثار حاضر در این بخش حداقل ۳۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال و حداکثر ۴۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.

 و) کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی
ستاد برگزاری جشنواره با هدف ارتقای بنیه علمی این حوزه تئاتر کشور، کارگاه­های آموزشی و نشستهای تخصصی تئاتر بیرونی را با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار می کند.

گاه شمار جشنواره:
-مهلت دریافت طرح و ایده : ۹۷/۳/۱
-اعلام نتایج ارزیابی طرح و ایده  : ۹۷/۳/۱۲
-مهلت معرفی نمایش های برگزیده سایر جشنواره های سراسری برای بخش میهمان(به همراه نسخه تصویری): ۹۷/۵/۱
- مهلت ارسال لوح فشرده آثاری که طرح آنها پذیرفته شده است و لوح فشرده نمایشهای کودک و نوجوان: ۹۷/۵/۳
-اعلام نمایشهای برگزیده : ۹۷/۵/۲۰
 برگزاری جشنواره : شهریور ۱۳۹۷

تذکرات مهم:
*در بخش مسابقه، چناچه در هر مرحله ای شرکت اثر ارسالی در جشنواره سراسری رقابتی دیگری برای ستاد جشنواره محرز شود از ادامه حضور اثر در جشنواره جلوگیری خواهد شد.
*کارگردان متقاضی، مسئول کیفیت مدارک ارسالی به ویژه لوح فشرده تصویری است و در صورت عدم پخش تصویر یا صدای نمایش، ستاد برگزاری هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.
*حضور در جشنواره به منزله پذیرش ضوابط اجرایی آن است و گروه های شرکت کننده ملزم به رعایت قوانین، مقررات و برنامه ریزی اجرایی جشنواره خواهند بود.
*ستاد برگزاری مسئولیتی در قبال تهیه سیستم صوتی، دکور، آکسسوار و ... برای گروه های شرکت کننده نخواهد داشت.
مدارک مورد نیاز:
مدارک عمومی:
-فرم تکمیل شده تقاضای حضور در جشنواره
-یک قطعه عکس ۴*۳ از کارگردان
-خلاصه سوابق هنری کارگردان-گروه نمایش
تذکر: به مدارک ارسالی ناقص یا مدارکی که پس از موعد مقرر به دبیرخانه جشنواره ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.
مدارک اختصاصی هر بخش:
*تقاضای اولیه مسابقه تئاتر ایران:
-سه نسخه طرح و ایده نمایش ( در قالب پروپزال اجرایی ) به همراه فایل word آن بر روی لوح فشرده(یک نسخه)
موارد لازم در پروپزال اجرایی:
الف- شخصیتهای نمایش (توضیحات مربوط به شخصیتهای نمایشی و نقشها )
ب-طرح و ایده نمایش حداکثر در دو صفحه
ج- صحنه بندی و تح صحنه های نمایش
د- شیوه و تکنیک اجرایی نمایش
ه- فضای اجرایی نمایش، محیط و امکانات لازم اجرایی
-مجوز طراح ایده یا نویسنده
*مسابقه ایران(مرحله ارزیابی اجرا) – نمایشهای آیینی و سنتی و نمایشهای کودک و نوجوان
DVD-پنج نسخه لوح فشرده حاوی فایل تصویری با کیفیت اثر در فرمتهای معمول قابل پخش
-یک نسخه لوح فشرده حاوی چند عکس با کیفیت از اجرا
-خلاصه پژوهش آیین، بازی یا موضوع نمایشهای آیینی و سنتی
-تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انجمن هنرهای نمایشی استان به همراه اسناد درج خبر اجرای عمومی در پرتال استانی ایران تئاتر برای آثار استانها و تاییدیه کانون تئاتر خیابانی (برای آثار شهر تهران) به استثنای نمایشهای کودک و نوجوان.
دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان
کردستان، مریوان، بلوار امام خمینی (ره)، مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان – کدپستی: ۶۶۷۱۷۴۳۱۷۳
تلفن: ۰۸۷۳۴۹۳۶۲۵-۰۸۷۳۴۶۰۱۱۵۴
نمابر:۰۸۷۳۴۶۰۱۱۵۵-۰۸۷۳۴۵۹۳۶۲۶
نشانی الکترونیکی: MARIWAN.FESTIVAL@GMAIL.COM
سایت جشنواره: MARIWAN.FESTIVAL.COM
 

 

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دپوتات
نمایشگاه عکس «دپوتات» درتئاتر شهرزاد | عکس
» نمایشگاه عکس «دپوتات» درتئاتر شهرزاد
... دیدن متن »

همزمان با اجرای نمایش «دپوتات» به کارگردانی اتابک نادری، نمایشگاه عکسی از مجموع آثار تعدادی از هنرمندان عکاس، در پردیس تئاتر شهرزاد برپا شد.
همزمان با اجرای نمایش «دپوتات» به کارگردانی اتابک نادری، نمایشگاهی از آثار عکاسی امیر نظری، محمدآران، احسان خورشیدی، زهرا موسی و احسان عندلیب در تئاتر شهرزاد در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است. این هنرمندان مجموعه‌ای از عکس‌های صحنه «دپوتات» را که شامل ۱۱نما از این اثر است به تصویر کشیده اند. محمد آران هم پوستری را برای این نمایشگاه عکس طراحی کرده است.
«دپوتات» هر شب ساعت ۲۱:٣٠ در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.
شبنم قلی خانی، پندار اکبری، غزاله جزایری، اتابک نادری، وحید نفر، هادی عطایی، یاشار نادری، قاسم روشنایی در نمایش «دپوتات» به ایفای نقش می‌پردازند.

۴ روز پیش، سه‌شنبه
مریم رودبارانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بررسی تئاتر جعفرخان از فرنگ برگشته در دهمین نشست نقد صحنه | عکس
توسط باشگاه تئاتر فرهنگسرای ارسباران و با هم کاری موسسه افرامانا برگزار می شود:
» بررسی تئاتر جعفرخان از فرنگ برگشته در دهمین نشست نقد صحنه
... دیدن متن »

دهمین نشست نقد صحنه با حضور داوود فتحعلی بیگی، رحمت امینی، علی رضا نراقی، مصطفی مرادیان و بهزاد صدیقی و با همکاری موسسه ی افرامانا در سالن ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی موسسه افرا مانا، در دهمین نشست نقد صحنه، تئاتر «جعفرخان از فرنگ برگشته» نوشته حسن مقدم و کارگردانی رحمت امینی ساعت ۱۸ روز شنبه یکم اردیبهشت ماه ۹۷ در سالن استاد ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران نقد و ‌بررسی می‌شود.
بر اساس این گزارش، در این نشست نقد صحنه علی رضا نراقی (منتقد تئاتر) و بهزاد صدیقی (نمایش نامه نویس، پژوهش گر، مدرس تئاتر و دبیر سلسله نشست های نقد صحنه)، دکتر رحمت امینی (نویسنده، کارگردان و استاد دانشگاه) به همراه داوود فتحعلی بیگی (نویسنده، کارگردان و پژوهشگر تئاتر) و مصطفی مرادیان (طراح صحنه) درباره این اثر گفت وگو خواهند کرد.
این‌ گزارش در ادامه می افزاید: «جعفرخان از فرنگ برگشته» که از ۴ فروردین ماه ۹۷ به روی صحنه رفته، تا ۴ اردیبهشت ماه سال جاری در  تماشاخانه ی سنگلج اجرا می‌شود.
یادآور می‌شود سلسله نشست های نقد صحنه توسط باشگاه تئاتر فرهنگ سرای ارسباران با همکاری موسسه ی افرا مانا با هدف نقد و بررسی نمایش های در حال اجرای تهران، هر ماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود. 
علاقه مندان برای شرکت در این نشست می توانند در تاریخ یادشده به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا، فرهنگسرای ارسباران، سالن استاد ذوالفقاری مراجعه کنند یا برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند.


۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نخستین نشست خبری بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران برگزار می‌شود | عکس
» نخستین نشست خبری بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران برگزار می‌شود
... دیدن متن »

جشنواره تئاتر دانشگاهی سه شنبه ۲۸فروردین، در سالن کنفرانس تئاتر شهر، میزبان اصحاب رسانه می شود
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، نخستین نشست خبری و رسانه‌ای این جشنواره، ساعت ۱۴:۰۰ روز سه شنبه، ۲۸ فروردین ماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر با حضور دبیر و اعضای ستاد اجرایی جشنواره، خبرنگاران، عکاسان و جامعه دانشگاهی برگزار می‌شود.
در این نشست رسانه‌ای حسین عبدالهی دبیر بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی، معاونان و مدیران بخش‌های مختلف جشنواره پس از ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های دبیرخانه بیست و یکم، به پرسش های خبرنگاران در زمینه روال، برنامه‌ها، اهداف و همچنین درباره‌ی نحوه برگزاری بخش مناطق پاسخ می‌دهند.
یادآور می‌شود بخش مناطق جشنواره بیست و یکم با عنوان "خلیج فارس" از تاریخ ۳ الی ۷ اردیبهشت‌ماه به میزبانی شهر بوشهر و هفته آموزش و پژوهش از تاریخ ۸ الی ۱۴ اردیبشهت‌ماه در دانشگاه‌های تهران، هنر و ... و بخش‌های دیگر جشنواره از ۱۶ تا ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ در تهران و با دبیری حسین عبدالهی برگزار می‌شود.

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره کنسرت میلاد درخشانی
با اشارات نظر حرف بزن | عکس
کنسرت میلاد درخشانی در تالار وحدت
» با اشارات نظر حرف بزن
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی موسسه کات،  شامگاه شنبه هشتم اردیبهشت؛ میلاد درخشانی و گروه نوازندگانش دوباره بر صحنه تالار وحدت حاضر می شوند.
میلاد درخشانی موسیقی‌دانی است که فعالیتهای هنری اش در قالب سبک و ژانر خاصی قرار نمی گیرد و قدم گذاشتن در مسیرهای نو را دوست دارد.
او تاکنون جوایز متعددی را در جشنواره های موسیقی داخلی و خارجی به دست آورده است که از این میان می توان به جایزه بهترین موسیقی تلفیقی با کلام برای آلبوم "حرف بزن" و جایزه بهترین آلبوم موسیقی معاصر بی کلام در بخش جوایز باربد برای آلبوم "نقطه پرگار"  اشاره کرد.
میلاد درخشانی (خواننده، نوازنده تار و عود)، پدرام درخشانی (سنتور)، پاشا هنجنی (نی)، کسری سبکتکین (گیتار بیس)، رضا تاجبخش (پیانو)، امین طاهری (درامز)، طاها مظاهری (گیتار) و امیرعلی رحمانی (پرکاشن) اعضای گروه درخشانی هستند.
 در این کنسرت قطعاتی از آلبوم های حرف بزن و اشارات نظر اجرا خواهش شد.
کنسرت گروه موسیقی میلاد درخشانی به تهیه کنندگی موسسه فرهنگی هنری کات، شامگاه شنبه ۸ اردیبهشت از ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت برگزار می شود.
بلیت این اجرا از طریق سایت تیوال به نشانی www.tiwall.com در دسترس علاقمندان قرار می گیرد.

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش نارنجیغ
«نارنجیغ» با صدای سجاد افشاریان/ فقر و انتخاب اشتباه؛ دستمایه اجرای یک نمایش شد | عکس
به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر روژدا
» «نارنجیغ» با صدای سجاد افشاریان/ فقر و انتخاب اشتباه؛ دستمایه اجرای یک نمایش شد
... دیدن متن »

بهادر آذری از دکلمه سجاد افشاریان در نمایش مونولوگ «نارنجیغ» خبر داد و گفت: محور اصلی نمایش فقر است و در کنارش به مساله «انتخاب اشتباه» پرداخته‌ایم.

 

بهادر آذری کارگردان نمایش «نارنجیغ» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اجرای مجدد این نمایش در اردیبهشت امسال گفت: این کار اردیبهشت سال ۹۴  اجرا شده بود چون تعداد اجراهایمان خیلی محدود بود تصمیم به اجرای دوباره آن گرفتیم.

 

او با اشاره به تغییرات اعمال شده در اجرای دوباره اثر گفت: از نظرات مثبت و منفی مخاطبان در دور قبلی اجرا برای تغییراتی در متن استفاده و سعی کردیم نواقص را برطرف کنیم. همچنین از صدای سجاد افشاریان برای دکلمه پایانی نمایش استفاده کردیم؛ دکلمه‌ای که درباره کلیت داستان است.

 

آذری همچنین «نارنجیغ» را یک درام اجتماعی توصیف کرد و گفت: این نمایش مونولوگی است که شش شخصیت دارد که همه آنها را یک بازیگر (محمدرضا سجادیان) بازی می‌کند.

 

این کارگردان، محور اصلی نمایش خود را فقر عنوان کرد و گفت: موضوع «انتخاب اشتباه» را دستمایه اصلی داستان قرار داده‌ایم؛ چه در انتخاب پارتنر زندگی و چه همسایه. این انتخاب اشتباه در نمایش باعث می‌شود گره داستانی با همسایه به یک فاجعه منجر شود.

 

آذری در توضیح داستان نمایش گفت: یک جوان بعد از مدت‌ها به ایران برمی‌گردد چون به کشورش علاقه خاصی دارد اما به دلیل وضع مالی بدش در پایین شهر ساکن می‌شود. نیمه شبی می‌رود تا آشغال‌ها را بیرون بگذارد اما همان موقع شاهد اتفاقی تراژدی در سر کوچه می‌شود که ماندنش آن لحظه در کوچه باعث می‌شود اتفاقات بدتری رقم بخورد.

 

او با بیان اینکه سجادیان این نمایشنامه را سال 91 نوشته گفت: ما سال 93 گروهی را با یکسری از دوستان تشکیل دادیم به اسم روژدا؛ وقتی دنبال نمایشنامه‌ای برای اجرا می‌گشتیم محمدرضا سجادیان که آن موقع به عنوان بازیگر فعالیت می‌کرد گفت متنی نوشته که وقتی آن را خواندیم کمی تغییرش داده و تصمیم به اجرایش گرفتیم.

 

آذری با اشاره به اینکه «در نوشتن نمایشنامه خیلی دخیل نبودم فقط در طراحی صحنه و بازنویسی ورود کردم» گفت: وقتی متن را خواندم ارتباط خیلی خاصی با نمایشنامه برقرار کردم چون فضای نمایشی که به صحنه می‌بریم دقیقا فضایی است که خودم در زمان کودکی و وقتی در کوچه‌ها بازی می‌کردم دیده‌ام؛ کوچه‌های باریک پایین‌شهری که کلی اتفاقات عجیب در آن رخ می‌داد و همین رگه ارتباطی، بیشتر من را به نمایشنامه نزدیک کرد.

 

«نارنجیغ» با بازی محمدرضا سجادیان و صدای سجاد افشاریان اثری به کارگردانی بهادر آذری و براساس متنی از محمدرضا سجادیان است که از هفته دوم اردیبهشت اجرای خود را آغاز می‌کند.
خرید بلیت این نمایش به زودی در سایت تیوال

۵ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خط هوایی گردشگری برزیل به ایران راه افتاد | عکس
برای اولین بار؛
» خط هوایی گردشگری برزیل به ایران راه افتاد
... دیدن متن »

نخستین چارتر هوایی گردشگری برزیل به ایران برقرار شد. ابراهیم پورفرج، مجری این تور در ایران با اعلام این خبر به ایسنا گفت: این نخستین چارتر هوایی گردشگری در این مسیر است که برای نخستین بار برقرار شده و ٦٢ گردشگر برزیلی به همراهی ١٤ خدمه با هواپیمای انگلیسی اختصاصی از طریق آن به ایران سفر کردند.

وی افزود: این پرواز پس از آنکه در ژاپن، چین و هند توقف داشت روز جمعه ٢٤ فروردین ماه به ایران وارد شد و پس از چهار روز توقف در استان فارس، کشورمان را به مقصد ایتالیا، مراکش و در پایان برزیل ترک می‌کند. به گفته او، این خط هوایی، اختصاصی گردشگران و یکطرفه به ایران است که با آن تور ترکیبی بین چند کشور برگزار می‌شود، هر چند که طرح آن مشترک بین دو شرکت برزیلی و ایرانی (پاسارگادتورز) اجرا می شود و قرار است ادامه داشته باشد و احتمالا در سال تا دو بار این پرواز از برزیل به مقصد ایران انجام شود.

او درباره علت انتخاب استان فارس برای توقف این هواپیما و گردشگران آن، گفت: این هواپیمای چارتری با توجه به نوع برنامه‌ریزی‌ای که دارد توقف‌های کوتاهی در مقاصد می‌تواند داشته باشد که با توجه به وجود آثار جهانی شناخته شده‌ای همچون پرسپولیس و پاسارگاد در استان فارس و آماده بودن زیرساخت‌ها در فرودگاه شیراز، این انتخاب صورت گرفت.

او همچنین در مورد شرایط ورود این هواپیما به ایران اظهار کرد:برای برقراری این پرواز اختصاصی و ورود این هواپیما به ایران هیچ مشکلی وجود نداشت و تا کنون همکاری‌های خوبی صورت گرفته است.

وی درباره درآمد و سود چارترهای هوایی گردشگری برای ایران، گفت: گردشگرانی که معمولا با هواپیماهای اختصاصی و چارتری سفر می‌کنند به خاطر خدمات ویژه‌ای که دریافت می‌کنند، بیشتر از مسافران معمولی هزینه می کنند و درآمد و اشتغالزایی قابل توجهی دارند. ما قبلا هم گردشگرانی را با کشتی‌های کروز و قطارهای اختصاصی به ایران آورده ایم، درآمدی که پروازهای چارتری ایجاد می‌کنند، به مراتب بیشتر از آنها است، چون مسافران کروز و قطار در وسیله نقلیه خود اقامت می‌کنند و بخشی از هزینه‌های خود را به این شکل کاهش می‌دهند. پورفرج افزود: مهمتر از درآمدزایی، برقراری چارترهای هوایی گردشگری در شرایط حاضر منطقه، سطح امنیت آسمان ایران را نشان می دهد که تبلیغ مثبتی برای کشور و گردشگری نیز خ‌اهد بود.

منبع: ایسنا

۵ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر حوزه هنری همراهی نمی‌کرد، برگزاری جشنواره‌ی منطقه‌ای تئاتر دانشگاهی شاید میسر نمی‌شد | عکس
دبیر جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی: جشنواره‌ی منطقه‌ای تئاتر دانشگاهی با پشتیبانی حوزه هنری برگزار می‌شود
» اگر حوزه هنری همراهی نمی‌کرد، برگزاری جشنواره‌ی منطقه‌ای تئاتر دانشگاهی شاید میسر نمی‌شد
... دیدن متن »

حسین عبداللهی؛ دبیر بیست و یکمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر دانشگاهی؛ به خبرنگار صحنه گفت: بعد از بازبینی بیش از ۹۰ اثری که به مرحله‌ی ارزشیابی آثار متقاضیان استان‌ها برای حضور در جشنواره‌ی منطقه‌ای (خلیج فارس) راه یافته‌ بودند، در نهایت ۹ نمایش توسط هیات انتخاب، برگزیده و معرفی شدند. البته ناگفته نماند با وجود انتشار دیرهنگام فراخوان جشنواره، از تمام بخش‌های جشنواره استقبال شایانی انجام گرفت و بیش از ۳۰۰ تقاضا در سامانه‌ی جشنواره ثبت شد.
وی ادامه داد: بسیار خرسندیم که توانسته‌ایم با حمایت و همراهی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، بعد از چندین دوره، ساز و کار برگزاری جشنواره‌ی منطقه‌ای رویداد بزرگ تئاتر دانشگاهی را فراهم آوریم. بسیاری از هنرمندان بدنه‌ی تئاتر کشور از دانشجویانی بوده‌اند که در دانشگاه‌های استان‌ها تحصیل کرده‌اند و زمینه‌ی رشدشان از جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی فراهم شده است.
این کارگردان تئاتر اضافه کرد: بدون اغراق از بدو حضور من در دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی بیست و یکم، همه‌ی هم و غم ما این‌ بود که بتوانیم شرایط برگزاری جشنواره‌ی منطقه‌ای را فراهم آوریم. البته قصد ما این بود که بتوانیم در دو یا سه استان جشنواره‌ی مناطق داشته باشیم اما فقط توانستیم به برگزاری جشنواره‌ی منطقه‌ای در یک استان و به میزبانی شهر بوشهر بسنده کنیم که این مهم نیز با پشتیبانی حوزه هنری، سهل و میسر شد.
وی با اشاره به رقابت دانشجویان رشته‌های تئاتر با دانشجویان دیگر رشته‌های دانشگاهی توضیح داد: در برخی دوره‌های پیشین رقابت دانشجویان تئاتر با دیگر دانشجویان به طور مجزا انجام می‌شد که چندان با چنین شیوه‌ای موافق نیستم. تئاتر، تئاتر است و مهم نیست که کارگردان آن دانشجوی تئاتری باشد یا نباشد. چه بسا هنرمندانی که در دیگر رشته‌های دانشگاهی تحصیل می‌کردند گاهی خلاقیت خیره‌کننده‌‌ای نسبت به دانشجویان تئاتر بروز داده‌اند و مورد توجه ویژه قرار گرفته‌اند. از این رو سزاوار است ملاک ارزیابی‌ها، فقط خود تئاتر باشد.
حسین عبداللهی در پایان گفت: با توجه به آثاری که به جشنواره‌ راه یافته‌اند، حتما شاهد رقابت تنگاتنگی بین هنرمندان جوان خواهیم بود. ۹ اثری که به جشنواره‌ی منطقه‌ای راه پیدا کرده‌اند با رویکردها و نگاه‌ها و سبک‌های مختلف، حتما مورد توجه هیات داوران قرار خواهند گرفت که در نهایت و به انتخاب هیات محترم داوران ۳ تا ۵ اثر به جشنواره‌ی بین‌المللی راه خواهند یافت. امیدوارم در نهایت شاهد برگزاری جشنواره‌ای بسیار موفق برای ارتقاء تئاتر دانشجویی و دانشگاهی که منتهی به کشف و شکوفایی استعدادها خواهد شد، باشیم.
خاطرنشان می‌شود آثار منتخب برای رقابت در جشنواره‌ی منطقه‌ای ویژه‌ی متقاضیان استان‌ها به غیر از استان‌های تهران و البرز توسط هیات انتخاب (متشکل از رضا صمدپور، ایوب آقاخانی، توحید معصومی، کامران شهلایی و دکتر مریم دادخواه) به شرح زیر اعلام شد:
۱- آن‌شرلی با موهای قرمز / امیربهادر اکبرپور / دانشگاه شهرکرد
۲- دلقک‌های غمگین / مانلی حسین‌پور / دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن
۳- مردی که مار شد / مجید درویش‌نژاد / دانشگاه پیام نور ارومیه
۴- سنگی بر گورم / زیبا دریاسفر / دانشگاه آزاد اسلامی بندر دیر
۵- فراخوان بازیگری / رضا ذهبی / دانشگاه هنر شیراز
۶- چشمش به دشت / سعید رسولی / دانشگاه دامغان
۷- سفارش برای اشتراک ۱۳۷ / ایمان رمضانی / دانشگاه آزاد اسلامی قوچان
۸- ناتان و تبیلت / هادی محرابی / دانشگاه دامغان
۹- غشمار / ابوالقاسم یزدانی / دانشگاه نبی‌اکرم تبریز
لازم به یادآوری است جشنواره‌ی منطقه‌ای (خلیج فارس) از ۳ تا ۷ اردیبهشت‌ماه با حمایت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به میزبانی شهر بوشهر برگزار می‌شود. منتخبین این جشنواره در کنار آثار دانشجویان استان‌های تهران و البرز در بیست و یکمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران از ۱۶ تا ۲۵ اردیبهشت‌ماه در تهران به صحنه می‌روند.

منبع: خبرگزاری صحنه

۶ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
استاد فرهاد ناظرزاده کرمانی:
مراسم پایانی پنجمین دوره نمایشنامه خوانی مرکز تئاتر مولوی
» استاد فرهاد ناظرزاده کرمانی: "نمایشنامه خوانی یک ژانر یا گونه مستقل هنرهای نمایشی ست"
... دیدن متن »

مراسم پایانی پنجمین دوره نمایشنامه‌خوانی مرکز تئاتر مولوی (یادمان زنده یاد، محمود استاد محمد)، همزمان با مبعث پیامبر اسلام (ص)، با حضور جمعی زیادی از هنرمندان، اساتید و دانشجویان تئاتر دانشگاهی، و همچنین هیئت مدیره بنیاد محمود استادمحمد، شنبه ۲۵ فروردین ساعت ۱۸، در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی برگزار شد.
در این مراسم سپس دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن تبریک مبعث پیامبر اکرم و با اشاره به حضور استاد ناظر زاده کرمانی در جمع، گفت: همیشه گفته‌ام در مجلسی که آقای دکتر ناظرزاده کرمانی حضور داشته باشند، اگر ما حرف بزنیم کلمات را اسراف کرده‌ایم. اگر وظیفه تشکر از حضور ایشان وتک تک شما عزیزان نبود، من جسارت سخن گفتن در مقابل ایشان را به خودم روا نمی‌داشتم.
وی افزود: خیلی خوشحالیم که مرکز تئاتر مولوی بعد از فراز و نشیب‌های چند ساله‌ای که داشت، دوباره توانست به مسیر اصلی خود بازگردد و به عنوان یک مرکز فعال تئاتر دانشگاهی نقش خود را ایفا کند. این مرکز یک میراث برای دانشگاه تهران و تئاتر دانشگاهی کشور است.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران، با اشاره به کلیپی که در مراسم پخش شد، اظهار داشت: همانطور که دیدید از روزگاران دور بزرگوارانی این تالار را بنا نهادند و این مرکز نه فقط به عنوان یک ساختمان تئاتری، بلکه به عنوان یک فضای فعال تئاتری توانست در تمام این دهه‌ها جریان‌سازی تئاتر دانشگاهی را به عهده داشته باشد. امیدوارم در دوره‌ای که ما توفیق خدمت در این فضا را داریم بتوانیم چیزی به آن اضافه کنیم و این تالار را آن طور که شایسته است به افراد دیگر و نسل بعدی خودمان بسپاریم.
این استاد تئاتر دانشگاه در ادامه با یاد کردن از هنرمند فقید محمود استادمحمد، عنوان کرد: از برگزار‌کنندگان جشنواره نمایشنامه‌خوانی تشکر می‌کنم و یاد می‌کنم از هنرمند فرهیخته و فقید تئاتر کشور، محمود استادمحمد و امیدوارم روحش شاد باشد و آرزوی سلامتی برای همه پیشکسوتان و اساتید بزرگوار حوزه تئاتر دارم. امیدوارم که ما یادبود این عزیزان را در زمان حیاتشان برگزار کنیم و در دوره‌های بعدی جشنواره نمایشنامه‌خوانی مولوی، این جشنواره مزین به نام اساتیدی باشد که هنوز در قید حیات هستند و ما بتوانیم در حضور خودشان آنچنان که شایسته است، از آن‌ها قدرشناسی و قدردانی کنیم.
دکتر سرسنگی، با اشاره به آغاز جشنواره تئاتر دانشگاهی، تصریح کرد: مدت زیادی به برگزاری دوره جدید جشنواره تئاتر دانشگاهی باقی نمانده و طبیعتا مرکز تئاتر مولوی یک از مراکز مهمی است که در این جشنواره نقش‌آفرینی خواهد کرد. امیدوارم این حرکت ارزنده تئاتر دانشگاهی در قالب جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی، امسال هم بتواند با توجه به حضور دانشجویان و دوستان خوب ما از دانشگاه تهران در کادر اجرایی این جشنواره، سهم خودش را در جشنواره تئاتر دانشگاهی کشور ایفا کند و حرکتی را که سال‌ها پیش توسط بزرگانی چون جناب آقای ناظرزاده کرمانی بنیان نهاده شد، انشااله دوستان بتوانند با قدرت به پیش ببرند و باز شاهد یک دوره موفق دیگر از برگزاری این جشنواره باشیم.

همچنین قابل ذکر است در این مراسم، تندیس ویژه مرکز تئاتر مولوی به همراه لوح سپاس برای یک عمر فعالیت خستگی ناپذیر و تکرارنشدنی هنرمند فقید محمود استادمحمد، از طرف مرکز تئاتر مولوی و پنجمین دوره نمایشنامه خوانی این مرکز به نماینده بنیاد استادمحمد تقدیم شد.

در ادامه این مراسم دکتر ناظرزاده کرمانی به سخنرانی درباره نمایشنامه‌خوانی در ایران پرداخت و گفت: قبل از سال ۱۳۵۷ من سابقه‌ای از نمایشنامه‌خوانی در ایران سراغ ندارم و فکر نمی‌کنم چندان هم شناخته شده بود. شاید خود من در سال ۶۴-۶۵ در پدیدآوردنش نقش داشتم. یادم هست که وقتی برای یکی از معاونان وزارت ارشاد توضیح دادم که چیزی هست به نام نمایشنامه‌خوانی؛ ایشان آن زمان در حوزه سخت افزارهای تئاتری مثل کمبود سالن، بسیار زیر فشار بود و وقتی من به ایشان گفتم از یک سالن تئاتر می‌شود در سال حدود ۳۰۰ نمایشنامه‌خوانی گرفت، در حالی که بیشتر از ۱۲-۱۵ نماش صحنه‌ای نمی شود در یک سالن اجرا کرد، ایشان به حرف من دقیق شد و از من خواست چیزی بنویسم و یک نمونه‌اش را اجرا کنم. ایشان متوجه شد که این اتفاق، یک فرصت مناسب است و از نمایشنامه‌خوانی حمایت کرد.
وی افزود: چند سال بعد من با آقای سعید پورصمیمی و مرحوم داود رشیدی اولین جشنواره نمایشنامه‌خوانی را برگزار کردیم. نمایشنامه‌خوانی جانشین یا ساده شده اجرای صحنه‌ای نیست. بلکه هنری مستقل با استتیک خاص و نشانگان ویژه خود است. نمایشنامه خوانی یک هنر تئاتری مستقل است و این نگاه به نمایشنامه‌خوانی که «اگر نمی‌توانی اجرای صحنه‌ای انجام بدهی لااقل نمایشنامه‌خوانی کن» نگاهی غلط است و این دو، هنر و مدیومی جداگانه هستند.
دکتر ناظرزاده کرمانی با اشاره به نقش مرکز تئاتر مولوی در تئاتر کشور، تصریح کرد: تالار مولوی برای ما تالاری رمانتیک است. من در دهه ۴۰ در دانشگاه تهران دانشجو بودم و در اواخر این دهه برای تماشای اجرا به اینجا می‌آمدم. بعد خودم اینجا اجرا کردم و همیشه نمایش‌هایی که اینجا اجرا می‌رفت مزین به نام تئاتر دانشگاهی بود.
این پیشکسوت عرصه تئاتر، با اشاره به جایگاه تئاتر دانشگاهی، تاکید کرد: تئاتر دانشگاهی تئاتری فرهیخته است. کسی که به دیدن  تئاتری دانشگاهی می‌رود، میخواهد چیزی یاد بگیرد. تئاتر خوب، این نیست که برای جامعه ایجاد جواب کند؛ تئاتر خوب، نمایشنامه خوب همیشه ایجاد پرسش می‌کند. پرسش‌های مهم خیلی جالب‌تر است برای تئاتر تا پاسخ‌ها. چون پاسخ همیشه چیزی محدود است و پرسش نامحدود. بنابراین تئاتر سعی می‌کند پرسش‌های کلان ایجاد کند.
وی در ادامه با اشاره به تغییرات و بازسازی مرکز تئاتر مولوی اشاره کرد:  تئاتر مولوی برای من سیر نزول و افت و خیزی داشت. یک دوره‌ای در همین مرکز مولوی، آدم نمی‌توانست وارد شود، چون اوضاع بسیار نابسامانی داشت و عملا از کار افتاده بود. ولی در یک زمانی یک قَرانی اتفاق افتاد؛ آقای دکتر سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه شدند، آقای دکتر محمد باقر قهرمانی معاون بین الملل و آقای حریری هم که مدیر مرکز تئاتر مولوی شدند که از کارآفرین‌های خوب تئاتر ما هستند: «چون جمع شد معانی، گوی بیان توان زد» این زمان بود که من فهمیدم گویا دارد یک اتفاقی می‌افتد و پیش‌بینی من درست بود و خوشبختانه این مرکز بعد از سال‌ها، سر و سامانی گرفت و به شکل یک سالن خیلی خوب تئاتر ایران در آمد. از این بابت به همه شما تئاتری‌ها تبریک می‌گویم.
در پایان این مراسم بدون اولویت به سه خوانش گر  (۱. غزل میرزایی برای نمایشنامه جنگ هدیه‌ای است برای یک انسان،۲. مریم قلهکی برای نمایشنامه لایک و ۳. مهدی طغیانی برای نمایشنامه همسر ماهیگیر) با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.
علاوه بر آن بدون ترتیب اولویت، چهار گروه (۱. حسین ملکی و وحید رهجو برای نمایشنامه مرزداران، ۲. امیرمهدی غرشی برای نمایشنامه زایش تلگرامی، ۳. مهدی ملکی برای نمایشنامه آقا ذبیح، ۴.حسین ناظمیان پور برای نمایشنامه مایکلفسکی) به عنوان آثار برگزیده پنجمین دوره نمایشنامه خوانی مرکز تئاتر مولوی انتخاب شده و با اهدای لوح، از آنان تقدیر به عمل آمد.
گفتنی ست به ۳ گروه برگزیده این دوره از نمایشنامه خوانی (نمایش های: زایش تلگرامی، آقا ذبیح و مایکلفسکی)، که تاکنون در هیچ سالنی اجرای عمومی نشده اند، امکان قرار گرفتن مستقیم در بازبینی اجراهای عمومی مرکز تئاتر مولوی در سال ۹۷ بدون گذراندن مرحله بازخوانی آثار، داده می شود.
در این مراسم هنرمندان و چهره هایی همچون دکتر ناظرزاده کرمانی،مجید سرسنگی، رحمت امینی، مهرداد رایانی مخصوص ، محمد علی زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ،پرستو گلستانی، رفیق نصرتی، مهدی نصیری، لیلی عاج، جواد عاطفه، حسن باستانی، آرش فلاحت پیشه، حبیب دانش، سیاوش پاکراه، حسین جمالی، بهزاد آقاجمالی، مانا استادمحمد، احسان فلاحت پیشه و ... حضور داشتند.
در این مراسم امیرحسین حریری مدیر مرکز تئاتر مولوی طی سخنانی گزارشی از عملکرد مرکز تئاتر مولوی در دو سال گذشته ارائه داد. همینطور پس از آن که از جواد عاطفه نماینده بنیاد محمود استادمحمد دعوت شد تا به ایراد سخنانی بپردازد، ایشان گزارشی از عملکرد این بنیاد و فعالیت های پیش رو ارائه دادند.

۶ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 طرح‌های برگزیده « بخش فضای باز » معرفی شدند | عکس
هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران – مبارک
» طرح‌های برگزیده « بخش فضای باز » معرفی شدند
... دیدن متن »

هیات انتخاب بخش فضای بازهفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران – مبارک ۳۳ طرح را به صورت قطعی و مشروط برای حضور در ارزیابی مرحله نهایی انتخاب و معرفی کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی،  هیات انتخاب طرح بخش فضای باز متشکل از آزاده گنجه،  سامان خلیلیان وسینا ییلاق بیگی ۳۱ طرح را به صورت قطعی و ۲ طرح نمایشی را به صورت مشروط برای حضور در ارزیابی مرحله نهایی نمایش های این بخش معرفی کرد.
آثار معرفی شده به شرح زیر اعلام شده اند:
۱- طرح «اتفاق ساده کوچولو » ، نویسنده و کارگردان مهدی حبیبی از شهر ری
۲- طرح «ازدواج مبارک» ، نوشته و کارگردانی حسین ربیعی از تهران
۳- طرح «این یک خیمه نیست» ، نویسنده و کارگردان سارا شاهرودیان از تهران
۴- طرح «اینجا خانه من است »، نویسنده مهدی سیم ریز  کارگردانی گروه نمایش افرا به سرپرستی صدرا یوسفی از مشهد
۵- طرح «آواهای سرزمین مادریم» ، نوشته سمیه گلباز/داود بختیاری با کارگردانی  داود بختیاری از تهران (مشروط)
۶ – طرح «بازِندَک» ، نویسنده و کارگردان علی قاضی از مسجد سلیمان
۷- طرح «بوکه صلحانه» ، نویسنده وحید خسروی کارگردان سارا شفیعی از کرمانشاه
۸- طرح «تاریخ خاکمرا صدا میزند» ، نویسنده و کارگردان افشین قاسمی از تهران (مشروط)
۹- طرح « چمچه خاتون و جان بابا» ، نویسنده و کارگردان حسام مقصودی از تبریز
۱۰- طرح «خیمه شب بازی پهلوان و دختر قصه ها» ، نویسنده و کارگردان سمیرا یزدان پژو از کرج
۱۱- طرح «در خطر انقراض» ، نویسنده و کارگردان امیرحسین شفیعی از ورامین
۱۲- طرح «دریا، سمیر کو؟» ، نویسنده طاهره اسدی کارگردان فاطمه بحرینی از آبادان
۱۳- طرح «دریایی ها» ، نویسنده و کارگردان محمد مظفری از بوشهر
۱۴- طرح «دیگ به سر (عاشق و معشوق)» ، نویسنده و کارگردان ابوالفضل اجاقپور محمودی از تبریز
 ۱۵- طرح «دستکش ۴ عروس» ، نویسنده و کارگردان کاوه مهدوی از تهران
۱۶- طرح «رازآفرینش مبارک» ، نویسنده ندافرمانی کارگردان فاطمه (ریحانه) باغبادی از تهران
۱۷- طرح « رازی میان دست های ما» ، نویسنده و کارگردان پیام عزیزی از تهران
۱۸- طرح « زال وسیمرغ» ،  نوشته فردوسی کارگردان سعید ذبیحی از کرمانشاه
۱۹- طرح « زندگی در اعماق اوقیانوس» ، نویسنده الهام فتاهی کارگردان زهرا مریدی از تهران
۲۰- طرح «سپهر مینا» ، نویسنده و کارگردان ارغوان پورصفر از تهران
۲۱- طرح «ستاره ها و باران» ، نویسنده و کارگردان نازنین نانا والاجم از تهران
۲۲- طرح « سوگلین »، نوشته و کارگردانی مهدی صالحیار از تبریز
۲۳- طرح «غول شهرکوچولوها» ، نوشته و کارگردانی محمد فرجی از تهران
۲۴- طرح «کتره گیشه» ، نوشته و کارگردانی محمدرضا جعفری لفوت از آستانه اشرفیه
۲۵- طرح «که چی بشه؟» ، نوشته گروهی با کارگردانی مبینا یوسفی از تهران
۲۶- طرح « للین» ، نویسنده و کارگردان محسن پورقاسمی از همدان
۲۷- طرح « مبارک لحاف ننه سرما کو؟ (نام موقتی)» ، نوشته و کارگردانی علی جباری از تهران
۲۸- طرح «مترسک» ، نوشته و کارگردانی حسین عباس زاده از بیرجند
۲۹- طرح «منم میخوام فرشته شم» ، نوشته و کارگردانی میثم کرمی از محلات
۳۰- طرح « نی مه» ، نوشته و کارگردانی فرامرز غلامیان از آبادان
۳۱ طرح «- نی نی اخاذه» ، نوشته کاوه مهدوی کارگردان مریم خاکسارتهرانی از تهران
۳۲- طرح «یک اتفاق شیک و مجلسی» ، نوشته و کارگردانی نرگس خاک کار از شهر ری
۳۳- طرح «یک سفر رویایی» ، نوشته حامد زارعان.ابوالفضل ورمزیار کارگردانی حامد زارعان از تهران
مطابق متن فراخوان ارزیابی مرحله نهایی آثار راه یافته به این بخش از ۲۷ خرداد ماه آغاز خواهد شد. هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش های عروسکی تهران مبارک به دبیرى مرضیه برومند، اول تا هفتم شهریورماه ۱۳۹۷ در تهران برگزار می شود.

۶ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پسرهای پشت نقاب
 گروه
» گروه " دنگ شو " به تماشای «پسرهای پشت نقاب» خواهند نشست
... دیدن متن »

 گروه " دنگ شو "، امروز یکشنبه ۲۶ فروردین، میهمان «پسرهای پشت نقاب»  خواهند بود.
عوامل این نمایش عبارتند از:
نویسنده: مرضیه مهاجر، فیروزه فیاض بخش، نازنین افتخار براساس طرحی از مرضیه مهاجر، طراح و کارگردان: مرضیه مهاجر
بازیگران: (ترتیب حروف الفبا): بهزاد خلیلی، امیر رمضانی، علی شعایی، حمیدرضا شمشیری، آرمان مدرسی
«پسرهای پشت نقاب» تا پنجشنبه ۳۰ فروردین ساعت ۱۸ در پردیس شهرزاد روی صحنه می‌رود.

۶ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ایرج راد: عمارت جدید خانه تئاتر متعلق به تمام اعضا است | عکس
افتتاحیه عمارت جدید خانه تئاتر برگزار شد
» ایرج راد: عمارت جدید خانه تئاتر متعلق به تمام اعضا است
... دیدن متن »

عمارت خانه تئاتر عصر روز شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ مقارن با مبعث پیامبر اکرم(ص)، با حضور وزیر ارشاد اسلامی، جمعی از مقامات و مسئولین فرهنگی و هنری، اعضاء هیات مدیره خانه تئاتر و نیز اعضاء هیات مدیره ی انجمن های خانه تئاتر افتتاح شد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، در مراسم افتتاحیه، ایرج راد، عضو اصلی هیات مدیره خانه تئاتر، سخنان خود را در خصوص تاریخچه ساخت این ساختمان آغاز کرد و گفت: در ابتدای شکل گیری خانه‌ی تئاتر، ما حتی برای تشکیل جلسات چند نفره‌ی خود جایی را نداشتیم. مدتی در مرکز هنرهای نمایشی، مدتی در خانه هنرمندان و مدتی نیز در طبقه‌ی دوم تالار هنر جلسه هایمان تشکیل می‌شد . پس از مدتی نیز توانستیم با مشقت های فراوان با همراهی اعضاء هیات مدیره‌ی خانه تئاتر، مکان فعلی واقع در خیابان برادران مظفر را بدست آوریم. اما شهرداری با ما قرداد عاریه بست که این برای من جای تاسف داشت و از همان زمان فکر کردم که خانه تئاتر باید برای خود خانه ای مستقل داشته باشد.
پس از آن راد با تاکید بر اینکه سخنان من به دور از هر گونه ساسیت است، افزود: قصد ساخت این خانه در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی شکل گرفت. ما از دولت آقای خاتمی خواستیم به ما کمک کنند تا بتوانیم مکانی برای خانه تئاتر داشته باشیم. پس از مشقت و دوندگی فراوان ۲۰۰ میلیون تومان برای خرید این مکان به خانه تئاتر تخصیص یافت و ما توانستیم آن را که ساختمانی قدیمی و فرسوده بود بخریم. نخست تصمیم بر بازسازی همان ساختمان فرسوده و استقرار در آن را داشتیم، اما متوجه شدیم که شدت فرسودگی به حدی است که نمی‌شود در آن ساکن شد بنابراین تصمیم به تخریب و ساخت مجدد آن گرفتیم.
عضو هیات مدیره خانه تئاتر ادامه داد: پس از دوندگی های فراوان به کمک افرادی چون دکتر قالیباف، دکتر ایازی و آقای یعقوبی در تاریخ ۱۹ آبان ۸۶ مجوز ساخت خانه تئاترتوسط شهرداری صادر شد. سپس آقای ایرجی در وزارت ارشاد اولین کسی بود که برای تخریب و گودبرداری ساختمان ۴۰ میلیون تومان به ما کمک کردند. پس از آن نیز شهرداری به مدت ۱۰ سال طبق مصوبه شورای شهر تهران سالیانه مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بابت ساخت به ما کمک کرد. پس ازتخریب و گودبرداری، مدتی به دلیل عدم داشتن منابع مالی کار ساخت و ساز متوقف شد. در دوره‌ ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد مبلغ یک میلیارد تومان برای ادامه کار به ما داده شد.
کل مبلغ گرفته شده برای ساخت این مجموعه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است که با سپرده گزاری و محاسبه‌‌‌‌‌‌ی سود سپرده مجموع آن به ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسید و ما با این مبلغ توانستیم این ساختمان را به این شکل بسازیم.
راد سپس در خصوص مشخصات ساختمان توضیح داد: مساحت زمین ۳۶۶ متر و تراکم آن ۱۵۶۷ متر است که در ۵ طبقه و ۳ نیم طبقه ساخته شده است. مصالح به کار رفته در آن از بهترین و مرغوب ترین مصالح است. تاسیسات مکانیکی، برقی و استحکام و ایمنی ساختمان بسیار پیشرفته ومدرن است. سالن نمایش با گنجایش ۱۸۰ الی ۲۰۰ تماشاگر با سیستم صوتی بسیار پیشرفته با آخرین امکانات صوتی ساخته شده است که برای ضبط تلوزیونی و موسیقی نیز مناسب است. همچنین درسیستم نور این سالن از جدید ترین سیستم در دنیا استفاده شده است که در ایران سالن دیگری با این امکان وجود ندارد.
راد در پایان سخنان خود از زحمات تمام کسانی که در ساخت این مجموعه، خانه تئاتر را یاری کردند، تشکر کرده و دو مورد را از مسولین فرهنگی خواستار شد. نخستین درخواست خرید زمین جنب ساختمان خانه تئاتر برای تبدیل آن به موزه تئاتر بود و درخواست دوم در اختیار داشتن ساختمان فعلی خانه تئاتر در خیابان  برادران مظفر بود. 
او افزود: به دلیل حجم زیاد انجمن ها و اعضاء خانه تئاتر ساختمان جدید به تنهایی جوابگوی نیازآنان نیست به همین دلیل تمایل داریم که آن ساختمان را نیز برای خانه تئاتر حفظ کنیم.
ایرج راد همچنین تاکید کرد: عمارت جدید خانه تئاتر متعلق به تمام اعضا آن است.
در ادامه وزیر ارشاد اسلامی نیز با ابراز خرسندی از بودن در جمع اهالی تئاتر، صاحب خانه شدن خانه تئاتر را اتقاقی مبارک دانست و گفت: این که خانه تئاتر صاحب خانه شده است خبر خیلی خوبی است وخانه تئاتر می تواند از خانه‌‎ی جدید خود بهره‌های زیادی ببرد .
او افزود: تئاتر هویت و مدنیت انسانی است . هنری که گفتگو با آن آغاز می شود و انسان آن گاه که آموخت با دیگری هنرمندانه سخن بگوید، با زبان تئاتر سخن گفت. تئاتر هنری با زبان نقد است. از زمانی که انسان یاد گرفت هنرمندانه نقادی کند با زبان تئاتر به نقادی پرداخت. تئاتر هنری است که به زبان مردم است.
صالحی ادامه داد: این که امروز با تلاش گسترده این عزیزان چنین فضایی شکل گرفته تا هنرمندان این حوزه بتوانند با خیال راحت گرد هم بیایند و بتوانند این هنر را که وجه مدنیت انسانی است، شکوفاتر پویا تر و فعالانه تر ادامه دهند، مایه ی خرسندی است. از همه‌ی کسانی که در این تلاش سهیم بودند سپاسگزار هستم چرا که می توانند پرچم این هنر را بر فراز این خانه فعال تر و خلاقانه تر بر افراشته نگه دارند.
در ادامه‌ی مراسم افتتاحیه تکه هایی از نمایش های ایران و جهان شامل نقالی و شاهنامه خوانی، تعزیه، روحوضی و نیز تکه هایی از نمایش اتللو و مدآ برای میهمانان به اجرا درآمد.
در این برنامه گروه موسیقی به سرپرستی ابراهیم اثباتی نیز با اجرای نمایش‌ها همراهی کرد.
در خاتمه نیز اولین کیک تولد ساختمان خانه تئاتر بریده شد و از میهمانان پذیرایی شد.
علی نصیریان، ژاله علو، محمد اسکندری، منیژه محامدی، اصغر همت، مدیر عامل خانه تئاتر، بهزاد فراهانی، سهراب سلیمی، کاظم هژیرآزاد، مریم کاظمی، قطب الدین صادقی،حسین مسافر آستانه، حسین پارسایی،  شهرام کرمی، مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، حجت الاسلام مازنی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد اسلامی، علی مرادخانی، معاون سابق امور هنری وزارت ارشاد، محمد سریر، فروغی مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، سید محمد هادی ایازی ، رجبعلی معمار، مدیر خانه هنرمندان و بسیاری دیگر از پیشکسوتان هنرمند از جمله مهمانان افتتاحیه عمارت خانه تئاتر بودند.

۶ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روایت تصویری «مرثیه ای برای یک دختر»  | عکس
» روایت تصویری «مرثیه ای برای یک دختر»
... دیدن متن »

نمایش «مرثیه ای برای یک دختر» به کارگردانی مازیار شهزاد دولتشاهی این روزها در تماشاخانه پالیز روی صحنه است.
به گزارش مشاور رسانه ای نمایش «مرثیه ای برای یک دختر»، عکس های این اثر نمایشی به نویسندگی، طراحی و کارگردانی مازیار شهزاد دولتشاهی که در سالن شماره ۲ تماشاخانه پالیز در حال اجرا است، توسط فریدون خسرویان گرفته شده است.
این نمایش اقتباسی آزاد از نمایشنامه «مرگ و دوشیزه جوان» نوشته آریل دورفمان است.
دیانا فتحی، روزبه حصاری، مارال عبداللهی و عطا عارفی بازیگران نمایش «مرثیه ای برای یک دختر» هستند که اجرای عمومی خود را از ۱۵ فروردین آغاز کرده است.
نورالدین حیدری ماهر تهیه کننده این اثر نمایشی است.

۶ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با قلم شهرام کرمی؛  نمایشنامه
» با قلم شهرام کرمی؛ نمایشنامه "خروس می خواند" وارد بازار کتاب شد
... دیدن متن »

"خروس می‌خواند" عنوان تازه ترین نمایشنامه شهرام کرمی است که به تازگی توسط انتشارات نودا چاپ و منتشر شده است.
این نمایشنامه که انتشارات نودا آن را چاپ کرده در ۶۴ صفحه منتشر شده اثری در ستایش عشق و امید است. در معرفی این کتاب آمده است: خروس می خواند در ستایش عشق و امید نوشته شده و تلاش نویسنده در ستایش زندگی است.
از شهرام کرمی، نویسنده و کارگردان تئاتر تاکنون نمایشنامه‌های متعددی چاپ شده است که از آن میان می‌توان به نمایشنامه‌های "دیوار" ، "شب تار کاهگل نشینان" ، "لطفا با مرگ من موافقت کنید" ، "پوتین های عموبابا"، "تخت و مورچه" ، "صبح به خیر" ، "آقاجان" ، "خانه خورشید" ، "مدریک" ، "چه کسی سهراب را کشت"، "بلوط های تلخ" ، "کفتران کوچه کاج" ، "غریبه های همیشگی" و.... را نام برد.
نمایشنامه "خروس می‌خواند" پیش از این با کارگردانی نویسنده آن در سال ۹۵ و در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفته است.
این اثرنمایشی با قیمت ۷۰۰۰ تومان ارائه شده و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق شماره تلفن ۸۸۸۲۳۸۶۸ نسبت به سفارش این کتاب اقدام کنند.

۶ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش تابوت عهد
مهدی کوشکی به «تابوت عهد» پیوست | عکس
» مهدی کوشکی به «تابوت عهد» پیوست
... دیدن متن »

با پیوستن مهدی کوشکی به نمایش «تابوت عهد» گروه بازیگران این نمایش تکمیل و تمرینات آن آغاز شد.
به گزارش مدیر روابط عمومی گروه، مهدی کوشکی به عنوان بازیگر به نمایش « تابوت عهد» نوشته نیل لبیوت پیوست. با تکمیل گروه بازیگران، تمرینات این نمایش به کارگردانی عماد قلی‌پور آغاز شد. «تابوت عهد» از ۹ اردیبهشت در تماشاخانه باران ساعت ۲۱ اجرا خواهد شد .
مهدی کوشکی متولد ۱۳۶۰ نویسنده، بازیگر و کارگردان، دارای مدرک کارشناسی ادبیات نمایشی از دانشگاه سینما تئاتر است. کوشکی در حال حاضر نمایش «شیطونی» را به نویسندگی و کارگردانی خودش در تماشاخانه مستقل روی صحنه دارد.
از فعالیت‌های هنری کوشکی می‌توان به نگارش و کارگردانی نمایش «کاسیت در زنجیر»، بازی در نمایش «شب نشینی با شکوه آقاجون» و نگارش، کارگردانی و بازی در نمایش‌های «باد شیشه را می‌لرزاند»، «آوازه خوان طاس» و «ماه در آب» اشاره نمود. او همچنین دراماتورژی نمایش های «کالیگولا» و «هملت» را بر عهده داشته‌است.
نمایشنامه «تابوت عهد» به صورت غیرمستقیم به رویداد ۱۱ سپتامبر می‌پردازد. این نمایشنامه‌ درباره‌ی دو نفر از اهالی نیویورک است که در صبحی تاریک و طولانی با خود و با یکدیگر مواجه می‌شوند.
لبیوت از نمایشنامه‌نویسان معاصر آمریکایی است و برای نخستین بار است که اثری از وی توسط فهمیه زاهدی به زبان فارسی ترجمه شده و روی صحنه می‌رود.
در خلاصه نمایش آمده است: «وقتی داشتم بر می‌گشتم ، یه زن‌و دیدم که حیرون و سرگردون داشت عکس شوهرش رو به درو دیوار می‌چسبوند.»
عماد قلی‌پور متولد شهریور ۱۳۶۸نویسنده،بازیگر  و کارگردان تئاتر است. وی دوره‌های بازیگری پیشرفته را در انگلستان و دوره‌های بازیگری و کارگردانی پیشرفته را در آکادمی هنرهای نمایش استاد سمندریان گذراند. قلی‌پور پیش از این به عنوان بازیگر در نمایش‌هایی چون «ماهرو» به کارگردانی مریم کاظمی و «ترن» به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ و فیلم‌های سینمایی «می‌خوام برقصم» به کارگردانی بهمن فرمان آرا و «بی‌قانون» به کارگردانی بهروز مبلوس‌باف حضور داشته‌است. وی در زمینه کارگردانی سه فیلم کوتاه «گاو»، «جنوب غرب» و «اصفهان من» و نمایش‌های «سوتفاهم» در حوزه هنری اصفهان سال ۱۳۹۲، «گلن گری گلن راس» در تماشاخانه استاد مشایخی سال ۱۳۹۳، «خرس» در حوزه هنری سال ۱۳۹۴ و«گره‌ای در تار و پود یک نقش» در تماشاخانه ناصرخسرو سال ۱۳۹۵ را در کارنامه‌ی کاری خود دارد.
دلارا نوشین (مشاور کارگردان)، حسین دیردار (مدیر تولید)، منا رمضانی (طراح صحنه)، رضا حیدری (طراح نور)، سروش سوخته‌سرایی (انتخاب موسیقی)، محمودرضا انشایی (طراح پوستر و عکاس) ،بهار خالقی (دستیار دوم کارگردان و منشی صحنه)، سعید جعفری (مدیر صحنه)، فرزین طاهری (ساخت تیزر) و آوا فیاض (مدیر تبلیغات، روابط‌عمومی و مشاور رسانه‌ای) از عوامل این نمایش هستند.

۶ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید