تیوال | اخبار
T1:16:50:32
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
گزارشی از نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است»
» آرش تنهایی: دوست داشتن مفهوم بسیار پیچیده ای است
... دیدن متن »

«توان دوست داشتن و دوست داشته شدن، انسان دشواری وظیفه است» عنوان نمایشگاه گروهی مولتی مدیا با گردآوری فرشید پارسی کیا است که از اول تا ۲۵ اردیبهشت ماه در گالری دنا برپا شده است. همان گونه که از عنوان این نمایشگاه بر می آید پارسی کیا شعر در آستانه احمد شاملو را دست مایه اصلی خلق اثر در این نمایشگاه گروهی گذاشته است.
به گزارش روابط عمومی گالری دنا، فرشید پارسی کیا گردآورنده نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» گفت :انسان‌ها موجوداتی اجتماعی با روابط بسیار پیچیده هستند و نمی‌توانند تنها زندگی کنند. همه انسان‌ها به هم نیاز دارند و تنیده گی عجیب روابطشان مفاهیم مختلفی را در بینشان بوجود آورده که از مهمترین این مفاهیم، توان دوست داشتن و دوست داشته شدن است.
او افزود: اما رویکرد انسان درخصوص دوست داشتن و دوست داشته شدن متفاوت است و همین تفاوت ها گاه موجد اتفاقات متعددی در زندگی شخصی، خانوادگی، در سطح ملی و حتی بین المللی می شود. مثلا آمریکا زمانی که هیروشیما را بمباران کرد، دولت مردان این ابرقدرت عنوان کردند به دلیل علاقه ای که به مردم جهان داشتند از ترس گسترش قدرت دولت ژاپن  چنین کاری کردند تا منافع جهانیان به خطر نیفتد.
این هنرمند ادامه داد: با این که از عنوان نمایشگاه دوست داشتن استنباط می شود اما نوع رویکرد هنرمندان به این موضوع در بیشتر موارد تلخ و غم انگیز است  و گاه دوست داشتن تبدیل به مفهوم تنفر می شود.  در این نمایشگاه نیز به نوعی هر یک از هنرمندان این دو مفهوم را در تقابل با هم نشان داده اند.
پارسی کیا در بخش دیگر سخنانش گفت: تنها بخشی از آثار این نمایشگاه جنبه فروش دارند و باقی آثار چنین رویکردی ندارند موضوع این نمایشگاه از قابلیت بسیار بالایی برخوردار است و نمایشگاه آتی گالری دنا همچنان قصد دارد به این موضوع با دعوت از دیگر هنرمندان بپردازد..
فرشید پارسی کیا گردآونده «انسان دشواری وظیفه است»  در استیمنت این نمایشگاه نوشته است،«براساس مدارک  به‌دست‌آمده و پژوهش های انجام شده از دی‌ان‌ای انسان نشان می‌دهد که انسان خردمند حدود ۲۰۰ هزار سال پیش از آفریقا سرچشمه گرفته است، در حدود ۵۰ هزارسال پیش تغییرات زیادی در رفتار او پدید آمده و در همان زمان آغاز به مهاجرت کرده است. انسان خردمند با دیگر انسان تباران بچه دار شده‌اند و این باعث شده به رغم انقراض سه گونه دیگر انسان تبار  دی ان ای آنها همچنان در انسان خردمند موجود باشد. انسان خردمند حامل دی ان ای انسان‌تبار دنیسووا، انسان نئاندرتال و گونه‌ای دیگر که هنوز شناسایی نشده است است. افرادی که دارای تبار غیرآفریقایی هستند بین  دو تا  تا چهار درصد دی ان ای نئاندرتال‌ها را دارا هستند و سه تا چهار درصد دی ان ای بومیان ملانزی متعلق به انسان‌تبار دنیسووا است و دی ان ای گروهی از شکارچی-گردآورنده آفریقایی متعلق به گونه‌ای است که هنوز شناسایی نشده است. این انسان‌ها هوش بالا، توانایی تجزیه‌وتحلیل، زبان سخن گفتن، درون‌گرایی و احساسات داشتند. این استعدادها همراه با یک بدنِ راست‌قامت با توانایی راه رفتن و بازوان آزاد برای گرفتن اشیاء، انسان‌ها را به رفتن سفرهای طولانی (مانند مهاجرت) و استفاده از ابزارها توانا ساخته است. این انسان‌ها با مهاجرت تقریباّ در تمامی نقاط جهان به جز نواحی غیرقابل سکونت (مانند جنوبگان) ساکن شده‌اند. اما از قرن بیستم میلادی وسعت سکونت انسان‌ها به جنوبگان (توسط پایگاه‌های دائمی)، دریاها (توسط سکوها) و مدار زمین (توسط ایستگاه فضایی بین‌المللی) افزایش یافته است..
جمعیت انسان‌ها در زمین در سال ۲۰۱۱ میلادی به هفت میلیارد نفر رسید و هم‌اکنون نیز در حال افزایش است..
حمید جانی پور یکی از هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: شعر «در آستانه شاملو » همواره برای من جذابیت خاصی داشته است و بارها و بارها آن را خوانده ام و حتی با شاگردانم در کلاس عکاسی روی این شعر کار کرده ایم از این رو زمانی که فرشید پارسی کیا گردآوردنده نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» از من دعوت کرد که برای این نمایشگاه براساس بیانیه نمایشگاه اثری خلق کنم و در آن حضور داشته باشم استقبال کردم.
او افزود: به نظر من زمانی که نمایشگاهی براساس ادبیات گردآوری می شود بی شک باید منتظر اتفاق خوبی باشیم و ادبیات بستر بسیار خوبی برای من هنرمند بوجود می آورد که از امکانات آن بتواند تخیلش را به پرواز درآورد وبا قدرت تخیل بالا اثری را خلق کند.
این عکاس درباره نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» گفت: خوشحالم که سایر هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه نیز به خوبی توانستند از پس این موضوع برآیند و شاهد یک نمایشگاه قدرتمند هستیم و من از تماشای آثاری که در این نمایشگاه ارائه شده لذت بردم به ویژه از آثار هنرمندانی چون رحیم مولاییان، بابک حقی،آرش تنهایی و زروان..
جانی پوربا بیان این مطلب که تجربه کار گروهی در ایران موفق نیست گفت: به نظرم برای این که چنین نمایشگاه هایی به قوام برسد نباید ایده هایی چون «انسان دشواری وظیفه است» را صرفا برای گردآوری یک نمایشگاه در مدت زمان محدود خرج کرد بلکه باید این ایده را در سال های متمادی و با گروه هنرمندان مختلف پی گرفت و در هر نمایشگاه مجموعه ای از آثار یک گروه از هنرمندان را به نمایش گذاشت تا در گذر زمان بتوانیم از یک ایده جواب خوبی بگیریم.
او افزود: گالری دنا یکی از گالری های پیشرو و ایده پرداز است و تجربه نشان داده این گالری برخلاف بسیاری از گالری ها در پی این نیست که برای هر نمایشگاه تعدادی اثر از یک سری هنرمند که پیشتر کار کرده اند گردآوری کنند بلکه دراین گالری شاهد این اتفاق هستیم که برای برپایی هر نمایشگاه گروهی مدت ها ایده پردازی می شود و در نهایت پس از نوشته شدن بیانیه نمایشگاه یک سری هنرمند دعوت به همکاری می شوند و بعد شروع به کار می کنند.
فرزین عسگری کیا یکی دیگرازعکاسان شرکت کننده دراین نمایشگاه گفت: زمانی که فرشید پارسی کیا از من دعوت کرد که براساس شعر «در آستانه» یک اثری را برای حضور در نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» خلق کنم مدت ها به این موضوع فکر کردم و بارها و بارها این شعر را خواندم . شعر در آستانه بار عاطفی و معنایی بالایی دارد و در این شعر شاهد جزییات بسیاری هستیم که ارتباط برقرار کردن به مفاهیمی که در این شعر مطرح می شود چیز دیگری است و تبدیل این مفاهیم به تصویر کار دیگری است.
او ادامه داد: به تصویر کشیدن این شعر برای من آن قدر کار دشواری بود که در مرحله ای تصمیم داشتم که انصراف بدهم اما در نهایت توانستم عکسی بگیرم که با این شعر ارتباط  داشسته باشد. از این رو به غیر از این شعر در کنار این عکس استیمنت اثر را نیز نوشته ام و کسی که می خواهد با این عکس ارتباط برقرار کند در ابتدا باید این شعر را بخواند و پس از خواندن استیمنت هنرمند به تماشای این عکس بیاستد تا بتواند حلقه ارتباطی اثر را کشف کند.
به گفته عسگری کیا، این نخستین تجربه این هنرمند است که براساس یک شعرعکاسی کرده است وعکاسی به این شیوه درواقع به نوعی سفارش به هنرمند می داند اما جنس این سفارش بی شک با سفارشی که برای تبلیغات به یک هنرمند داده می شود متفاوت است و چون ایده این شعر در ذهن خود هنرمند شکل نگرفته است و هنرمند در ابتدا با این ایده انس و الفت بگیرد و پس از آن باید بتواند براساس آن ایده اثری را خلق کند.
این عکاس دربخش پایانی سخنانش گفت: با این که این نخستین تجربه من برای خلق اثر بر اساس ادبیات و یک شعر است اما این کار آن قدر برای من جذابیت داشت که قصد دارم از این پس با این شیوه اقدام به خلق اثر هنری بکنم چون وقتی با این شیوه اثری خلق می کنید به نوعی دارید خودتان را در بوته آزمایش قرار می دهید و این تکاپوی ذهن برای خلق اثر هنری بسیار لذت بخش است.
بابک حقی دیگرعکاس شرکت کننده دراین نمایشگاه گفت: وقتی فرشید پارسی کیا سوژه نمایشگاه را با من در میان گذاشت با توجه به این که همواره در آثارم به موضوع انسان دوستی و دوست داشتن توجه می کنم، حضور در این نمایشگاه جذاب بود. چون در دنیای کنونی و زندگی مدرن انسان ها هر روز تنها تر می شوند و به مرور تکنولوژی جای انسان ها و روابط انسانی را می گیرد و همین موضوع حس بسیار دردناک و غمگینی به انسان می دهد. در چنین شرایطی کار کردن با موضوعات انسانی شاید کمک کند که انسان ها دوباره عمیق تر به موضوعاتی چون دوست داشتن توجه کنند.
او افزود: من عکاسی را با عکاسی تئاتر شروع کردم و بعدها به سمت فاین آرت گرایش پیدا کردم و دراین شیوه من برای تمام عکس هایم فضاسازی می کنم وعکس هایم را براساس ایده ایی که دارم یا مونتاژ می کنم و یا با چیدمانی که می سازم خلق می کنم.
حقی با بیان این مطلب که هنرمندان همواره از آثار هنری یکدیگر متاثر هستند گفت: یک هنرمند همواره متاثر از موسیقی، ادبیات، تئاتر و سینما است و زمانی که هنرمند آگاهانه تصمیم بگیرد که متاثر اثر خاصی باشد کار تا حدودی دشوار می شود چون باید این تاثیر پذیری را در اثری که خلق می کند نشان دهد.
احسان نصری دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: اثری که من در نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» به نمایش گذاشتم از مجموعه «عشق خر» است که با تکنیک خودکار و رنگ روغن روی مقوا در ابعاد ۳۱ در ۳۱ خلق شده است و طراحی بسیار پرکاری است. این اثر سیاه سفید است و مرکز آن با رنگ روغن سفید کار شده و باقی اثر با خودکار مشکی کار شده است.
او افزود: در این اثر با یک حیوان مواجه می شویم که مادرش را از دست داده و یک انسان خودش را در مقام مادر او قرار داده و به این حیوان مهرورزی می کند و نقطه تمرکز این اثر انسان است.
به گفته نصری ایده نمایشگاه برای این هنرمند بسیار جذاب بوده و پس از این که شعرر در آستانه شاملو را بارها مطالعه کرده است تصمیم گرفته این اثر را خلق کند و همچون سایر آثار پیشین این هنرمند شاهد حضور و هم زیستی انسان و حیوان در این اثر او هستیم.
او افزود: زمانی که من برای خلق اثر در اختیار داشتم بسیار کم بود وگرنه دوست داشتم روی این موضوع در ابعاد بزرگتر کار کنم.
نصری در ادامه با اشاره به تفاوت گالری دنا با سایر گالری ها گفت: گالری دنا از جمله گالری های پیشرو است که بیش از هر چز ایده برایش اهمیت دارد و تمرکزش را روی آثار خلاقانه می گذارد و برخلاف بسیاری از گالری ها تمرکزش را بر روی آثار دکوراتیو نمی گذارد و نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» یکی از موفق ترین نمایشگاه های این گالری است و در آن هر یک از هنرمندان از زاویه دید خود به موضوع دوست داشتن پرداختن پرداخته اند و آن را دستمایه خلق اثر خود قرار داده اند.
محسن ثقفی دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: اثری که از من در نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» شاهد هستید یک چیدمان است با عنوان «صبح روز بعد» و در این چیدمان من خاطره جمعی تمام کسانی که درگیر مسائل عاطفی هستند را بازسازی کرده ام. بخشی از این ارتباطات به ازدواج و ادامه نسل منجر می شود و برخی نیز چنین پایانی ندارد.
او افزود: یکی از موضوعاتی که در این اثر به آن توجه کرده ام این بود که آیا انسان ها حاضرند زندگی خود را فدای فرزندانشان کنند یا نه آیا از انتخاب این دوست داشتن احساس رضایت می کنند یا خیر. در این چیدمان من به نوعی فضای خلاصه شده یک خانه را به نمایش گذاشته ام.
این هنرمند ادامه داد: زمانی که ایده برپایی این نمایشگاه از سوی فرشید پارسی کیا مطرح شد مقاومت کردم که در این نمایشگاه شرکت نکنم اما در نهایت جرقه ای در ذهنم خورد و تصمیم گرفتم که در این نمایشگاه شرکت کنم به نظر من دوست داشتن و مهر ورزی به دیگری آن قدر مفهوم بزرگی است که به تعداد افراد می توان بر اساس آن اثر هنری خلق کرد و این موضوع قابلیت این را دارد که دستمایه خلق چندین نمایشگاه دیگر نیز بشود.
آرش تنهایی دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت:موضوع نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» بسیار چالش برانگیز و خلاقانه است و من در این نمایشگاه یک اثر میکس مدیا کولاژ ارائه داده ام.  مدت هاست که در اتاق کارم یک نه که با تکنیک سیلک اسکرین خلق شده است زده ام این نه در واقع پاسخی است که من باید در مقاطع زندگی ام به برخی پیشنهادها و حتی خواسته های خودم بدهم.
او افزود: در اثری که در این نمایشگاه ارائه کرده ام من این نه را با تصویر مرلین مونرو تلفیق کرده ام و به نوعی به او پاسخ نه داده ام.
به گفته تنهایی، دوست داشتن موضوع بسیار عمیق و بزرگی است و پرسش این جاست که وقتی ما از عشق حرف می زنیم از چه چیزی حرف می زنیم. اگر تنها هشتک دوست داشتن را در صفحات مجازی جست وجو کنید با مجموعه ای از تصاویری  روبرو می شوید که در زندگی روزمره بارها با آن مواجه هستید اما این تصاویر هیچ یک آن گونه که باید معنای دوست داشتن را نمی دهند  و در اثری که ارائه کرده است نه بزرگ به یک پیشنهاد دوست داشتن داده است. پیشنهادی که بی شک اگر در عالم واقع داده می شد پاسخ دیگری داشت.
در این نمایشگاه شاهد نمایش آثاری از آرش تنهایی، محسن ثقفی ، حمید جانی پور،بابک حقی ، مصطفا دهقانیان، یاسمن رسولی ، فرشید شفیعی،زُروان ،فرشاد عسگری کیا، سارا کاوه، رحیم مولائیان ،  سیاوش مقیمیان،احسان نصری و با شعری از فرزین پارسی
اجرای پرفورمنس توسط الهام زارع، موسیقی توسط جمال سامری،رکاب زدنِ احمد شعبانی(رکورددار سه گانه و رکورد دار آبهای آزاد جهان)  برای لغو کار کودکان  و گفت وگوی بینارشته  ای فرزان سجودی، امیر علی نجومیان و شوکا حسینی از جمله برنامه های این نمایشگاه است.
گالری دنا در خیابان طالقانی، خیابان سپهبد قرنی، کوچه سوسن، پلاک چهار واقع شده است.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه گروه هنری توما
» نمایشگاه گروهی با حضور ۴۴ هنرمند در خانه هنرمندان ایران افتتاح خواهد شد.
... دیدن متن »

نمایشگاه گروهی با حضور ۴۴ هنرمند با همکاری انجمن تصویرگران ایران در سالن بهار واقع در خانه هنرمندان ایران در هشتم اردیبهشت از ساعت ۱۸ الی ۲۱ افتتاح خواهد شد واز کتاب الکترونیکی نمایشگاه رونمایی خواهد شد.این نمایشگاه با موضوع خاص حیات وحش ایران برپا خواهد شد و درصدی از سود نمایشگاه برای بهبود حیات وحش ایران صرف خواهد شد.همچنین نمایشگاه تا ۱۵ اردیبهشت دایر است.
گروه هنری توما سعی دارد تا با همراه کردن هنرمندان در رشته های مختلف پیوندی دائمی میان هنر و طبیعت ایجاد کند وبستری را ایجاد کند تا با استفاده از زبان هنر اقشار مختلف جامعه را آگاهی بخشد و با آثار  هنری در قالب های مختلف ، راهکاری نو برای درمان مشکلات زیست محیطی پیدا کند.
گروه هنری توما با همکاری انجمن تصویرگران ایران  از مرداد ۱۳۹۵ آغاز به کار کرد وتا به امروز با بیش از صد هنرمند همکاری کرده است وپروژه های مختلفی را پیش برده است.لازم به ذکر است که تمامی پروژه های گروه توما به صورت خیریه انجام شده است ونیمی از درآمد حاصل از آن را صرف محیط زیست ایران کرده است ونیمی از آن را به هنرمندان پرداخت کرده است تا اینگونه رسالت خود را که پیوند میان هنرمند وطبیعت است را انجام دهد.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در دیدار با هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری جنوب کرمان مطرح شد
» مهدی شفیعی: انجمن‌های هنری بهترین تشکیلات برای اداره مجتمع‌های فرهنگی و هنری هستند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۸۰۰

روز گذشته منطقه جنوب کرمان شاهد حضور مسئولان تئاتر کشور در شهرهای جیرفت و کهنوج بود که علاوه بر آیین کلنگ زنی پلاتو شهر جیرفت، از مراحل آماده‌سازی پلاتو کهنوج و مراکز فرهنگی و هنری جدید این منطقه بازدید کرده و با هنرمندان تئاتر به گفت‌وگو نشست.

به گزارش ایران تئاتر، مدیرکل هنرهای نمایشی در دیدار با هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری شهر کهنوج واگذاری زیرساخت‌های فرهنگی و هنری به بخش خصوصی که صرفاً نگاه اقتصادی داشته باشند را اتفاقی ناخوش آیند دانست.
وی با اشاره به ساخت مجتمع‌های فرهنگی و هنری که باهدف ایجاد فضایی برای فعالیت هنرمندان و فعالیت‌های فرهنگی هنری در سراسر کشور انجام‌شده گفت: تجربه نشان داده است که اگر این مراکز به هنرمندان و انجمن‌های تخصصی هنری واگذار شود باعث رونق دوچندان این اماکن خواهد شد و واگذاری صرفاً با نگاه اقتصادی در حوزه فرهنگ اتفاق خوش‌آیندی نخواهد بود.
شفیعی ادامه داد: ما در تمام استان‌ها مؤسساتی داریم به نام انجمن هنرهای نمایشی و مؤسسات دیگری که از سوی هنرمندان تشکیل‌شده‌اند. این‌ها بهترین تشکیلاتی هستند که می‌توانند فضاهای هنری را اداره کنند به این معنی که چراغ آن برای عرضه آثار هنرمندان مدام روشن باشد و خدمات فرهنگی و هنری به مردم داده شود، مردم را به‌پای کارهای فرهنگی و هنری بیاورد و نشاط را در جامعه حفظ کند و تأثیرگذاری اجتماعی داشته باشد.
مدیرکل هنرهای نمایشی در بخش دیگری از این نشست به تفاهم‌نامه با استان کرمان و منطقه کرمان جنوب پرداخته و در توضیح آن گفت: با توجه به محرومیتی که در خصوص زیرساخت‌های نمایشی در کرمان احساس می‌شد با همراهی مسئولان فرهنگی و هنری استان تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران عالی استان منعقد شد که 5 پلاتو در شهرهای رفسنجان، بم، زرند، سیرجان و جیرفت ساخته شود. امروز کلنگ آخرین پلاتو در جیرفت زده شد و بقیه نیز یا افتتاح‌شده‌اند و یا مراحل نهایی را طی می‌کنند. شهردار جیرفت زمان اتمام کار پلاتو این شهر را دو ماه آینده اعلام کرد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در صورت واگذاری این سالن‌های کو چک نمایشی به انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان استان آن را تجهیز می‌کند.
وی افزود: همان ابتدا که این تفاهم‌نامه منعقد شد قرار بر این بود که یک مقدمه باشد و فاز یک آن به‌صورت ساخت 5 پلاتو تئاتر به انجام برسد.
وی در بخش دیگر صحبت‌هایش به هنرمندان این شهر گفت: قطعاً با راه افتادن سالن جدید تئاتر، خیلی اهمیت دارد که پروسه تئاتر دیدن در شهر کهنوج جا بی افتد. پس از ایجاد سالن و تجهیز آن نیاز به سازوکارهایی دارید که تئاترتان تبلیغ شود. بیل بردهای شهری، سایت‌ها و فضای مجازی، پرتال انجمن هنرهای نمایشی، ایجاد بانک مخاطبان و ... نیازهای بعدی شما در فعال‌سازی این سالن خواهد بود و باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید.
مدیرکل هنرهای نمایشی از آمادگی این اداره کل برای معرفی و حمایت از گروه‌های حرفه‌ای که آثاری متناسب بافرهنگ منطقه جنوب کرمان دارند به این منطقه خبر داده و افزود: انجمن را هنرمندان تشکیل داده‌اند و هنرمندان دغدغه بیشتری در جذب مخاطب و تأثیرگذاری هنر دارند. انتظار می‌رود که گروه‌های نمایشی این شهر با بهره‌گیری از حمایت نهادهای مختلف شهری و فرهنگی و هنری آثار قابل‌توجهی تولید کنند.
وی با اشاره به تأثیرگذاری گسترده نمایش‌های خیابانی و توجه هنرمندان استان به این‌گونه نمایشی پیشنهاد داد که برنامه‌ای در قالب یک رویداد تئاتر خیابانی ویژه منطقه جنوب کرمان برگزار شود و گفت: برای برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی رضوی در جنوب کرمان توافقات اولیه انجام‌شده انشا الله در سال آینده شاهد برپایی یک رویداد ملی تئاتر خیابانی در این منطقه باشیم.

9 گروه نمایشی رسمی در جنوب کرمان فعال است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب استان کرمان نیز که عصر یکشنبه در آیین عملیات اجرایی پلاتوی شهر جیرفت حضور داشت گفت: 9 گروه نمایشی ثبت‌شده در مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جنوب کرمان فعال است که ظرفیت خوبی برای هنرمندان این منطقه است.
حسین اسحاقی افزود: این گروه‌ها شامل چهار گروه بهاران، انارام، گدروزیا و صبا در شهرستان جیرفت، 2 گروه بهزاد و بیان در شهرستان کهنوج، گروه استال در شهرستان رودبارجنوب ،گروه نخل از شهرستان عنبرآباد و گروه دمبیل در شهرستان منوجان است.
وی بابیان اینکه هفت انجمن تئاتر در جنوب کرمان وجود دارد گفت: این انجمن‌ها دارای 35 عضو هیئت‌مدیره هستند و زیرمجموعه انجمن هنرهای نمایشی جنوب کرمان که وابسته به انجمن هنرهای نمایشی ایران است و 873 عضو دارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب استان کرمان گفت: ساخت پلاتوی جیرفت کمک خوبی درزمینهٔ فراهم کردن زیرساخت‌های این شهرستان است.
وی ضمن تقدیر از شهردار جیرفت درزمینهٔ ساخت پلاتوی این شهرستان اظهار کرد: با قول مساعد شهردار تا پایان این دوره کاری شورای شهر جیرفت پلاتوی این شهرستان افتتاح می‌شود.
دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگ از نقش اجرایی خود فاصله گرفته و امور را به گروه‌ها یا بنگاه‌های هنری واگذار کرده تا شاهد نتیجه مطلوبی باشد.

تحول، خلاقیت، پویایی و رضایت‌مندی جامعه فرهنگی و هنری
احمد امینی روش فرماندار جیرفت هم گفت: دولت تدبیر وامید توجه خوبی به اداره کل فرهنگ و ارشاد جنوب کرمان با توجه به سفرهای مسئولان این وزاتخانه به منطقه جنوب کرمان داشته است.
احمد امینی روش ضمن تشکر از تلاش‌های جهادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد جنوب کرمان افزود: تحول، خلاقیت، پویایی و رضایت‌مندی جامعه فرهنگی و هنری این منطقه نشان از عملکرد خوب مدیرکل این منطقه در این مدت کوتاه بوده است.
وی بیان کرد: جنوب استان کرمان دارای ظرفیت‌های خوبی در بخش کشاورزی، گردشگری، صنعت داشته است ولی مهم‌ترین سرمایه این منطقه نیروی انسانی است.
وی ادامه داد: نیروی انسانی خوش‌فکر برای توسعه پایدار شهرها نیاز ضروری است لذا باید از نیروی انسانی استفاده بهینه برد.
فرماندار جیرفت بیان کرد: بسیاری از مشکلات منطقه جنوب کرمان به علت عدم توازن اعتبارات بوده است و مربوط به بخش فرهنگ نیست لذا با توزیع عادلانه اعتبارات این مشکلات برطرف می‌شوند.

به گزارش ایران تئاتر روز گذشته مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از روند بازسازی و تجهیز سینما شوباد کهنوج  نیزبازدید کرد.
این مجموعه باحمایت های نماینده دولت تدبیر و امید در شهرستان کهنوج سینما شوباد کهنوج 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که پس از 12 سال تعطیلی در سال جاری به بهره برداری می رسد.
سینما شوباد با ظرفیت  500 نفر  به عنوان تنها سینمای پنج شهرستان جنوب کرمان افتتاح  خواهد شد با همت شهرداری و شورای شهر، فرمانداری و موسسه فرهنگی و هنری دیار شهسواران جنوب؛ تعمیر، تجهیز و راه اندازی می شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از میان 78 اثر حاضر در بخش صحنه ای
» آثار راه یافته به بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی مشخص شدند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۷۹۷

هیئت داوران، ۲۴ اثر نهایی راه یافته به بخش صحنه بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی را معرفی کردند.

به گزارش دریافتی ایران تئاتر، 78 اثر راه یافته از مرحله قبل، توسط هیئت انتخاب متشکل از، بهزاد آقاجمالی، یوسف باپیری، ناصر حبیبیان، امین عظیمی و مرتضی میرمنتظمی مورد بررسی و بازبینی قرار گرفتند و اسامی راه یافتگان نهایی به بخش صحنه ای جشنواره بدین شرح اعلام شد.

1    با-زی-با , علیرضا اجلی علی  آزاد (هنر ومعماری)
2    کوریولانوس,  حامد  اصغر زاده  تهران (هنرهای زیبا)
3    مغولستان, خارجی  حمید   امامی  تهران (هنرهای زیبا)
4    قضیه,  سجاد  امیر مجاهدی  آزاد (هنر ومعماری)
5    کارخانگی,  نرگس  بهروزیان  سوره
6    بی مرگی , حسین  پوریانی فر  سوره
7    مجلس مختلف خوانی همین امروز,  مرتضی  جلیلی دوست  تهران (هنرهای زیبا)
8    آن,  همایون  حجازی نیا  سوره
9    یک مساوی چهار,  یاور   درزمی  آزاد (هنر ومعماری)
10    شکسپیر و شرکا,  پویا  رئیسی  صدا و سیما
11    هملت، شوز  سمانه  زارع پور  تربیت مدرس
12    تلورانس: یک اپرای صابونی,  پویا  سعیدی  تهران(هنرهای زیبا)
13    حراج استثنائی اسطرلاب مچی ...,  صدرا  صباحی  تهران
14    کارنامه بندار بیدرخش,  شوکا  کریمی  هنر(سینما تئاتر)
15    در باب ماراساد,  حسام الدین  لک  هنر(سینما تئاتر)
16    تابستان , سعدی  محمدی  تربیت مدرس
17    آقا محمد خان,  محمد نوید  معمار کرمانی  تهران (هنرهای زیبا)
18    U+263 f،پریسا میر علی سوره
19    کشیده,  امیر   نجفی زیارانی  هنر(سینما و تئاتر)
20    توارد,  علی  نورانی  آزاد (تهران جنوب)
21    سرهنگ,  امیر  نوروزی  هنر (سینما و تئاتر)
22    پا  ,آرمین  حمدی پور  موسسه آموزش عالی هنر شیراز
23    بی ماری , پوریا  حیدرنژاد  دامغان
24    رویای کولی آشفته,  امین  محمدی  آزاد (قزوین)

همچنین هیئت انتخاب یادداشتی را در خصوص چگونگی انتخاب آثار منتشر کرده است.
یادداشت  هیئت انتخاب مرحله دوم بخش صحنه‌ای بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران بدین شرح است:

این یادداشت متضمن چند نکته است که مهم‌ترین آن جنبۀ درمانی آن برای ماست. ردیف کردن کلماتی که تا حدودی نظمی به جهان پرآشوب ذهن ما می‌دهد؛ بنابراین و با درک تمام دلخوری‌های احتمالی و ضمن تبریک به پذیرفته‌شدگان، امیدواریم که جامعۀ تئاتر دانشگاهی چاره‌ای برای سال‌های بعد جشنواره بی اندیشد، چراکه بازبینی برای این میزان از تولید امروز تئاتر دانشگاهی ایده‌ای ناکارآمد است. دبیرخانه فعلی هم به‌ناچار میراث دار این سنت بیست‌ساله است.
فهرست فعلی بدون اغراق حاصل ساعت‌ها بحث، تبادل فکر و حتی مشاجره است. حتی گاهی درباره جزئیاتی که در حالت عادی و با نقش‌های اجتماعی‌مان محال بود درباره‌شان غور و تأمل‌کنیم. این شاید تظاهر به وظیفه‌شناسی تلقی شود، اما بیشتر نوعی هراس از قضاوت شدن خودمان بود.
از میان آثار فهرست حاضر، 21 اثر، منتخب نمایش‌های متقاضی از تهران و 3 اثر از میان 11 نمایش متقاضی از شهرستان‌ها بوده‌اند؛ به‌عبارت‌دیگر آثار متقاضی از شهرستان و تهران جدا از هم بررسی و قضاوت شده‌اند. لازم به ذکر است که در جشنواره، همۀ این آثار در یک بخش (بخش مسابقۀ صحنه) حاضر خواهند بود.
خارج از این فهرست یا به‌اصطلاح در میان جامانده‌های از جشنواره، نمایش‌هایی هستند که نبودشان موجب ناخرسندی ماست؛ اما نبودشان نه از ما که از ذات بازبینی است و چاره‌ای جز انتخاب بهترین‌ها حتی با کمترین فاصله‌ها نبود.
این انتخاب ماست اما حقیقت نیست، با هر تغییری در ترکیب اعضای هیئت انتخاب تغییر این فهرست محتمل بود. هرچند این به معنای توجیه ضعف‌های بنیادی برخی آثار حذف‌شده نیست. انتخاب ما بی اشتباه نیست ولی بیشترین تلاش برای درستی آن شده است.
هر کس حدی صبر، امید و وظیفه‌ای دارد.
و عمر کوتاه است.

شایان ذکر است، به زودی جدول زمان بندی و همچنین محل برگزاری اجراها اعلام می گردد.
بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، از 15 تا 23 اردبیهشت ماه 1396 به دبیری مهدی گمار در تهران برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در نشست خبری چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر مطرح شد
» سهراب سلیمی: جشن‌های امسال خانه تئاتر یک گام رو به جلو محسوب می‌شود
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۸۱۴

دبیر چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر با تشریح برنامه‌های هفته بزرگداشت خانه تئاتر از گسترده‌تر شدن جشن‌های این دوره نسبت به دوره‌های قبل خبر داد.

به گزارش ایران تئاتر نشست خبری و مراسم رونمایی از پوستر چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر به مناسبت بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی تئاتر ایران با حضور اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، سهراب سلیمی دبیر جشن و مهدی قلعه مدیر اجرایی جشن‌های خانه تئاتر در سالن کنفرانس خانه تئاتر ایران برگزار شد.

در آغاز این نشست اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر در سخنانی با بیان اشاره به عدم برگزاری «اردیبشهت تئاتر»گفت: بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم که امسال جشن‌های خانه تئاتر را بسیار گسترده‌تر از دوره‌های قبل برگزار کنیم.  طبیعتاً برای برگزاری گسترده‌تر این جشن ما نیاز به حل یکسری مسائل و مشکلات به ویژه در جذب کمک‌های مالی داشتیم که کماکان بعضی از این موارد باقی مانده ولی در مجموع با توجه به شناختی که از سهراب سلیمی داشتم خیالم راحت است که امسال جشن های خانه تئاتر آنطور که باید در شان هنرمندان تئاتر برگزار خواهد شد.

همت در ادامه با اشاره به اهمیت انعکاس برنامه‌های خانه تئاتر در رسانه‌ها، ادامه داد: متاسفانه در این مدت که به عنوان مدیرعامل در خانه تئاتر مشغول هستم متوجه یک نوع بی‌مهری مطبوعات نسبت به خانه تئاتر شدم و این را هم به دلیل همه عینیاتی است که در این مدت شاهد بودم. به همین روی می‌خواهم اینجا از همه کسانی‌که به نوعی دلشان برای تئاتر سوخته بخواهم هر اتفاقی که در خانه تئاتر افتاده را به فراموشی بسپارند. چراکه تئاتر نیاز به همدلی و وفاق دارد و مطبوعات اگر دلشان به حال تئاتر سوخته باید از دامن زدن به مسائلی صرفاً شخصی که در خانه تئاتر وجود داشته پرهیز کنند.

همت افزود: من باید در اینجا اعلام کنم که متاسفانه ما به قدری که با خودمان مشکل داریم با بیرون مشکل نداریم. تئاتر ما اگر این وفاق و همدلی را بین اعضا نداشته باشد وضعش بسیار اسفبارتر از این که هست خواهد شد.بنابراین کسانی که وجدان کاری و هنری دارند، چه در زمنیه تئاتر و چه در زمنیه مطبوعات،   باید همه آن چیزهایی کمه در دلشان مانده را کنار بگذارند و بیابند تا دست در دست هم این هنر قدسی را از این وضعی که اکنون دارد نجات بدهیم. چراکه اگر این اتفاق نیفتد و این انقلاب در بین ما اهالی تئاتر رخ ندهد وضع تئاتر ما روز به روز بدتر از این خواهد شد.

مدیرعامل خانه تئاتر با بیان اینکه در این مدت حتی ذره‌ای به منافع شخصی خود فکر نکردم و همیشه در درجه اول برایم تئاتر مطرح بوده، خاطر نشان کرد: با توجه به قدرتی که رسانه ها دارند این کمک را به تئاتر بکنید تا شرایطی به وجود بیاید که این آشتی مابین اهالی تئاتر به وجود بیاید. تا زمانی که مسئله منیت دست از سرما برندارد روز به روز بدتر از این خوهیم شد.

همت در پایان تصریح کرد: این جشن‌ها در درجه اول آبروی تئاتر ما و در درجه دوم آبروی خانه تئاتر است  به همین خاطر باید دلسوزان این هنر مقدس نباید از هیچ کاری برای برگزاری باشکوه این جشن دریغ کنند.

در ادامه این نشست سهراب سلیمی دبیر چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر به مناسبت بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی تئاتر ایران با تایید سخنان اصغر همت در رابطه با اهمیت رسانه ها و مطبوعات ضمن درخواست برای پوشش و انعکاس هرچه بهتر این جشن‌ها، به تشریح برنامه‌های در نظر گرفته شده برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر پرداخت.

سهراب سلیمی با اشاره به اینکه امسال برخلاف سال‌های گذشته برگزاری جشن‌های خانه تئاتر تنها به خانه هنرمندان و محوطه آنجا محدود نمی‌شود، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امسال با رایزنی‌هایی که انجام دادیم جشن‌های خانه تئاتر با هدف جذب مخاطب بیشتر از اقشار مختلف مردم، علاوه بر خانه هنرمندان ایران در پردیس تئاتر تهران، زیرگذر چهارراه ولیعصر، میدان ولیعصر، تئاترشهر، تالار وحدت و همچنین پارک‌های تهران برگزار می‌شود.

سلیمی با بیان اینکه جشن‌های امسال یک گام رو به جلو برای خانه تئاتر محسوب می‌شود، ادامه داد: برنامه‌هایی که در فضاهای بیرونی برگزار می‌شود فضاهای بیرونی شامل دو قسمت استیج و فعالیت‌های انجمن‌های خیابانی، آئینی، کودک و نوجوان و حرکت است. علاوه بر این دو غرفه برای گریم اختصاص یافته که یکی برای گریم کردن علاقه‌مندان و کودکان است و یکی هم به آموزش گریم اختصاص یافته است. دو غرفه نیز به حوزه عروسکی اختصاص دارد که یکی به نمایش عروسک‌ها و فروش دستاوردهای انجمن عروسکی اختصاص دارد و دیگری هم به آموزش عروسک‌گردانی اختصاص یافه است. این برنامه‌ها از ساعت 16 تا 18در خانه هنرمندان و از ساعت 19 تا 20:30 در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

دبیر چهاردهمین دوره جشن‌ خانه تئاتر در ادامه درباره برنامه‌های در نظر گرفته شده برای بخش سالنی نیز توضیح داد: تمام گالری‌های بین خانه تئاتر و انجمن صنفی گرافیک ایران به نمایش پوستر اختصاص دارد. که یکسری از این پوسترها جزو اسناد خانه تئاتر است و یکسری هم از موزه پوستر ایران در این گالری ها به نمایش در‌می‌آید.

ضمن اینکه در این نمایشگاه‌ها پاره‌ای از پوسترهای نمایش‌های 5 کارگردان برجسته تئاتر همچون؛ حمید سمندریان، هما روستا، جعفر والی، رکن‌الدین خسروی و داوود رشیدی در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

سلیمی با بیان اینکه هیچ جشنی از انجمن‌های خانه تئاتر خارج از این جشن‌ها برگزار نخواهد شد، درباره برنامه‌های انجمن های مختلف خانه تئاتر نیز گفت: برنامه انجمن‌های خانه تئاتر از روز جمعه 8 اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته به ترتیب:

جمعه 8 اردیبهشت ماه: انجمن حرکت ساعت 18 تا20 سالن استاد شهناز - نشست انجمن کارگردانان ساعت 17 تا 20 در سالن استاد امیرخانی

شنبه 9 اردیبهشت ماه: انجمن گریم و ماسک ساعت 18 تا 20 در سالن استاد شهناز

دوشنبه 11 اردیبهشت ماه: انجمن موسیقی از ساعت 16 تا 18 در سالن استاد شهناز- نشست انجمن نمایشنامه‌نویسان از ساعت 17 تا 30 در سالن استاد امیرخانی

سه‌شنبه 12 اردیبهشت ماه: انجمن طراحان صحنه امسال برای نخستن بار از ساعت 10 تا 17 در سالن استاد امیرخانی مسابقه بزرگ طراحی صحنه را برگزار می‌کند. همچنین در همین روز از ساعت 18 تا 20 انجمن طراحان صحنه در سالن استاد شهناز برنامه خوشان را برگزار می کنند.

چهارشنبه 13اردیبهشت ماه: انجمن عروسکی از ساعت 18 تا 20 در سالن استاد شهناز- نشست تخصصی انجمن کارگردانان ساعت 17 تا 20 در سالن استاد امیرخانی

پنجشنبه 14 اردیبهشت ماه: انجمن خیابانی از ساعت 16 تا 18 در سالن استاد شهناز- انجمن کودک و نوجوان ساعت 18 تا 30 در سالن استاد امیرخانی

سهراب سلیمی در پایان همچنین از اجرای 8 نمایش در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان اولین بار و به مناسبت هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر خبر داد و اضافه کرد: امسال برای برگزاری این جشن‌ها خانه هنرمندان ایران، اداره کل هنرهای نمایشی، تئاترشهر، پردیس تئاتر تهران، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، موسعه فرهنگی هنری توسعه هنرهای معاصر، مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و بنیاد رودکی با امضاء تفاهم‌نامه‌ای ما را در برگزاری هر چه باشکوه‌تر این جشن‌ها همراهی می‌کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آدم آدم است
«آدم، آدم است»-چیستا یثربی
» چیستا یثربی: «آدم، آدم است»، نمایشی بدون تقلید‌های رایج
... دیدن متن »

خبر آنلاین

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، چیستا یثربی کارگردان، نویسنده و شاعر، به تماشای نمایش «آدم، آدم است» به کارگردانی حبیب الله دانش نشست.
او پس از پایان نمایش گفت: «کار بسیار خلاقانه‌ای بود. من اجراهای مختلفی از این متن برشت دیده‌ام. در این کار سعی شده‌بود مقوله‌ فاصله‌گذاری دراماتیزه شود و این خیلی برای من جذاب بود». او در ادامه گفت «هماهنگی گروه واقعاً خوب بود. هماهنگی موسیقی و حرکات فرم در بطن نمایش نشسته ‌بود و بخشی جدایی‌ناپذیر از کار شده‌ بود. مهم‌ترین جذابیت کار برای من این بود که حرف نمایش‌نامه، خوب ارائه شده‌بود»
او دررابطه با متن نمایش گفت: متن‌های برشت، متن‌های مشکلی هستند. اما در این نمایش در قالب نیمه‌طنز، در اجرای متن موفق بود. این نمایش در عین مدرن و پیش‌رو بودن، حرف خود را به شکلی صحیح و کلاسیک زده‌بود. هماهنگ کردن این تعداد بازیگر با فرم، موسیقی و طنز، کار مشکلی است. نهایتاً می‌توانم بگویم، اجرایی که دیدم خیلی از خطوط کلیشه‌ای شده در مورد برشت را می‌شکند. او در پایان گفت «به نظر من این اجرا باید دیده‌ شود. امیدوارم اساتید دانشگاه‌ها و دانشجوهایی که گمان می‌کنند تئاتر کار کردن، کار آسانی ا‌ست به دیدن این نمایش بیایند. مشخص بود که تمرین زیادی برای این اجرا انجام شده‌است. من همواره به دانشجویانم می‌گویم اول باید پیام اصلی برشت را بفهمید و سپس به شیوه‌های نوین اجرا فکر کنید. این نمایش مثال خوبی برای این موضوع است. من از دوران جوانی تا امروز، اجراهای زیادی از «آدم، آدم است» دیده‌ام، نکته‌ای که توجه‌ من را جلب کرد، این بود که در این نمایش سعی شده‌بود از کسی تقلید نشود. کارگردانی کار بسیار فکر شده ‌بود.»  
حسن برجکی، فرزانه جمال زاده، فریبا رسولی، علی اصغر زارعی، محمدرضا صالحی، صادق طالعی، عباس طباطبایی، حسن فضلی، نگار محمدزاده، عباس نورمحمدی، فریبرز واحدی در نمایش «آدم آدم است» ایفای نقش می‌کنند.  
علاقه‌مندان به تماشای این نمایش می‌توانند علاوه بر خرید اینترنتی بلیت از تیوال برای خرید حضوری به گیشه نیز مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش نویسنده مرده است
تخفیف برای دانشجویان
» نویسنده مرده است نیم بها براى دانشجویان به روى صحنه مى رود
... دیدن متن »

دوشنبه ٤ اردیبهشت؛
نویسنده مرده است نیم بها برای دانشجویان به روی صحنه می‌رود

نمایش نویسنده مرده است که پس از سه دوره اجرا این بار با بازی آرش عباسی و لادن مستوفی در تالار حافظ به روی صحنه می‌رود برای احترام به دانشجویان و علاقه‌مندان تئاتر روز دوشنبه ٤ اردیبهشت برای دانشجویان به‌صورت نیم‌بها به روی صحنه می‌رود

 این نمایش در دور چهارم  اجرا با استقبال خوب مخاطبین مواجه شده  تصمیم دارد برای دانشجویان تسهیلات ویژه‌ای لحاظ کند
آرش عباسی در این خصوص گفت: " دانشجو در سراسر دنیا سرمایه‌ی کلیدی جامعه است و باید همواره لحاظ شود، با این کار تصمیم دارم بخشی از دینام به دانشجویان را ادا کنم. "
 
در خلاصه‌ی این اثر چنین آمده است: " لیلی رحیمی ستاره سینمای ایران قرار است پس از سال‌ها بازیگری برای اولین بار کارگردانی را تجریه کند. فیلمنامه فیلمش را نمایشنامه‌نویس جوانی نوشته است به اسم فرهاد. اما حالا در آستانه شروع فیلم‌برداری فرهاد پیشنهاد تازه‌ای دارد. "
از دیگر عوامل می‌توان به دستیار کارگردان و برنامه‌ریز هادی عزیزی، طراح صحنه رضا مهدی زاده، منشی صحنه ساحل مصلحی، مدیر صحنه امیرعلی سیاه‌پوش، عکاس مهدی آشنا، گرافیک و تیزر محمد صادق زرجویان و مشاور رسانه‌ای و تبلیغات  سارا حدادی (مکث)، انتخاب موسیقی ایوب آقاخانی اشاره کرد.

تاکنون هنرمندانی چون هادی مرزبان، منیژه محامدی، حسین پاکدل، بهنام شرفی، مهدی پاکدل، آناهیتا همتی، حمیدرضا نعیمی، مرضیه وفامهر، منوچهر اکبرلو، روزبه حسینی، آرش تنهایی، آرش خاموشی و... به دیدن این اثر نمایشی نشستند.

نویسنده مرده است به نویسندگی و کارگردانی آرش عباسی تنها تا ١٣ اردیبهشت ساعت ١٩ به در تالار حافظ به روی صحنه می‌رود، علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی تیوال یا به‌صورت حضوری با مراجعه به گیشه‌ی سالن به دیدن این اثر بنشینند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» مینی سریالی جذاب "تلاطم" در راه تلویزیون
... دیدن متن »

تصویربرداری مینی سریال "تلاطم" به کارگردانی وحید بیطرفان و تهیه کنندگی کرامت پورشهسواری این روزها در حال انجام است.

به گزارش مشاور رسانه ای، "تلاطم" عنوان مینی سریالی هفت قسمتی به کارگردانی وحید بیطرفان است که تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی در حال انجام است و بیش از نیمی از تصویربرداری آن صورت گرفته است.

این سریال چند خانواده مختلف را به شکل موازی و البته بصورت غیر خطی روایت می کند.

بازیگران این مجموعه عبارتند از: أمین إیمانی ، مجید واشقانی ، زهرا اویسی ،  حسن اسدی  ، بیتا خردمند ، عرفان میدانلو،  شیوا خسرومهر ، کامبیز بنان ، شهرام آریا ، سوده اذقندی ، محمد رضا جنگی ، رها علیپور ، فرید کلهر ، حسام کلانتری ، شهرام صمد زاده ، وحید ایرانزاده ، ابوالفضل سعیدی ، سید محمد رضا حسینی با حضور جلیل فرجاد،  زهرا سعیدی،  محمود مقامی، رضا بیطرفان و با هنرمندی : ساغر عزیزی، مهوش صبرکن، حسین پور کریمی.

عوامل این سریال عبارتند از:

تهیه کننده: کرامت پورشهسواری، کارگردان و تدوین: وحید بیطرفان، مدیر فیلمبرداری: مهدی افشار، نویسندگان: وحید شیخلر، شاهرخ توکلی، مدیرتولید: پویا نوری، مدیر صدابرداری: آرسام ناصرترابی، مدیر جلوه های ویژه: أمیر رضا پورعباس، طراح گریم: بابک شعاعی، طراح صحنه و لباس: آبتین برقی، مدیر و طراح بدلکاری: محمد رضا جنگی، دستیار کارگردان و برنامه ریز: مریم وانشانی، منشی صحنه: مینا شهبازی، عکاس: آنا عبدی، روابط عمومی: احسان عباسی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردشگری پسا برجام
» تصویر مثبت از ایران و رشد ۴۰ درصدی گردشگران خارجی
... دیدن متن »

در رابطه با رشد ورود گردشگر به کشورآنچه بیش‌از همه از سوی کارشناسان مورد تاکید قرار می‌گیرد تصویر مثبتی است که پس از برجام از ایران در افکار عمومی مردم در بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفته‌است.

محمد‌حسین نجاتی: طی روزهای گذشته که بحث‌های انتخاباتی کم‌کم چیرگی خود بر سایر مسایل و حوزه‌های خبری نشان‌می‌دهد، ایجاد یک هشتگ خودجوش جریان جالبی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد. هشتگ « #تغییرات_ملموس » در واقع واکنشی بود که عملکرد دولت یازدهم و در آن بخش زیادی از کاربران نسبت به آن تغییراتی که بیش‌تر به چشم‌شان طی ۴ سال اخیر آمده، واکنش نشان دادند.

یکی از نظرات این بود:«‌این روزها گوشه گوشه تهران می‌توان گردشگران خارجی را شاد و متعجب دید که در حال گشت و گذار وخوشگذرانی هستند و این یعنی #تغییرات_ملموس در ایران »
آمارها همزمان با اینکه تعدد حضور گردشگران خارجی در ایران بیش‌تر به چشم می‌آید هم نشان از آن دارد که از سال ۱۳۹۲ به خصوص از سال ۱۴۹۴ و پس از برجام حضور گردشگران خارجی در ایران رشد بی‌سابقه‌ای داشته است. 


کارشناسان گردشگری تحلیل‌های متعددی را از این جهش اعلام می‌کنند و اما آنچه بیش‌از همه از سوی کارشناسان مورد تاکید قرار می‌گیرد تصویر مثبتی است که پس از برجام از ایران در افکار عمومی مردم در بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفته‌است.


البته ذکر این واقعیت هم ضروری است که ایران هنوز با ایجاد زیرساخت‌های کافی برای جذب گردشگران خارجی فاصله دارد اما قدم اول یعنی ضرورت سفر به ایران و امنیتی که در کشور حاکم است، برای جذب گردشگر خارجی برداشته شده است. ایجاد اطمینان خاطر گردشگران اروپایی در سفر به کشور و افزایش سفر آنان، بطوری که ۱۰ کشور برتر منطقه اروپا دارای بیشترین سهم در گردشگری ورودی ایران طی مدت مورد اشاره هستند که می توان کشورهای: آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، هلند، انگلستان، سوئد، اتریش، اسپانیا و سوییس را نام برد. ( تعداد گردشگر ورودی از آلمان بیش از ۲۹ هزار نفر و حدود ۴ هزار نفر از سوییس در ۶ ماهه ۹۵ بوده است).

برای تمام کشورهای یاد شده، رشد مثبت به ثبت رسیده است). در نمودار زیر میزان درصد رشد ورود گردشگران اروپایی در شش ماه نخست سال ۹۵ در مدت مشابه سال ۹۴ را مشاهده کنید: این اتفاق در واقع پس از عملی شدن برجام در سال ۱۳۹۴، تاثیر آن بر این روند تنها در ماه های پس از آن مشخص شد و صنعت گردشگری پذیرای رشد متوسط حدود ۳ درصدی گردشگر در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ بود. این در حالی است که با گذشت زمان بیشتر از برجام و بواسطه اقدامات انجام گرفته مبنی بر معرفی ایران به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری جهان، تنها تعداد گردشگران اروپایی کشور در نیمه اول سال ۱۳۹۵ نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۴ به طور متوسط شاهد رشد ۴۰ درصدی بوده است.

بر این اساس، طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در نیمه اول سال ۱۳۹۵، تعداد ۱۱۷ هزار ۶۱۹ گردشگر وارد کشور شده اند که این تعداد در مدت مشابه سال ۱۳۹۴ معادل ۸۷ هزار و ۳۱۴ گردشگر بوده است.

در این میان، کشور فرانسه با افزایش چشمگیر ۱۰۴.۱ درصدی گردشگران خود به ایران در این بازه زمانی، بیشترین سهم را در افزایش درصد گردشگران اروپایی به مقصد ایران در پسابرجام داشته است.

جمهوری چک و هلند نیز به ترتیب با ۵۳.۴ درصد و ۴۳.۳ درصد، در رتبه بندی در شاخص افزایش گردشگر خود به مقصد ایران در این بازه زمانی قرار دارند.

رشد گردشگری ایران از کشورهای اروپایی در دوره پسابرجام در حالی رخ داد که با وجود برداشته شدن تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران، این گردشگران هنوز از سوی جامعه غربی با مشکلاتی روبرو بودند. از جمله این مشکلات می توان به این مورد اشاره کرد که کنگره ایالات متحده در مصوبه پس از برجام خود اعلام کرد که شهروندان ۳۸ کشور جهان که می توانستند پی از آن بدون اخذ روادید به آمریکا سفر کنند، در صورت سفر به ایران حتی به عنوان گردشگر، برای سفر به آمریکا باید اخذ روادید کنند.

با وجود محدودیت های این چنینی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور موفق شد در سایه فضای ایجاد شده بواسطه برجام، در نیمه اول سال ۱۳۹۵ پذیرای این تعداد از گردشگران اروپایی باشد که چنانچه گفته شد، رشد میانگین ۴۰ درصدی گردشگران اروپایی به ایران نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۴ را نشان می دهد.

 

منبع: خبر آنلاین

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاونت پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار می کند :
» نشست علمی پیرامون وضعیت حال و آینده شعر در ایران
... دیدن متن »

به گزارش تیوال : دانشکده ادبیات و علوم انسانی با همکاری انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی و معاونت فرهنگی وضعیت شعر در ایران را مورد بررسی قرار می دهد.
گفتنی است محمد شمس لنگرودی از شاعران  برجسته معاصر  نیز سخنران این نشست علمی خواهد بود .

زمان  : یکشنبه سوم اردیبهشت ماه
مکان : دانشگاه شهید بهشتی - تالار مولوی
ساعت:  16الی 18

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» "پایگاه نقد شعر "افتتاح شد
... دیدن متن »


به گزارش تیوال: بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، پایگاه نقد شعر را برای علاقمندان حوزه ادبیات داستانی  راه اندازی کرد.
همه ی شاعران و علاقمندان می توانند با ارسال آثار خود به این سایت شعر های خود را محک  بزنند.
 آثار توسط شاعران برجسته ادبیات فارسی نقد و بررسی می شوند .
گفتنی است سردبیری  پایگاه نقد شعر را غلامرضا طریقی از شاعران به نام و برجسته بر عهده دارد .

 

 

نشانی پایگاه نقد شعر
www.naghdesher.ir

 

۲ روز پیش، يكشنبه
الهه الف این را خواند
قنبرعلی رودگر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چرا غذاهای هواپیما خوشمزه نیستند؟
... دیدن متن »

بیش از ۲۶۰ شرکت هواپیمایی متعلق به کشورهای اروپایی برای تهیه خوراک حین سفر خود از غذاهای پخته شده در آشپزخانه های صنعتی استفاده می کنند. برخی از این آشپزخانه های صنعتی عبارتند از: Gate Gourmet در کشور سوئیس یا LSG Sky Chefs در کشور آلمان که روزانه بیش از ۲۵ هزار وعده غذا تهیه کرده و به شرکت های هواپیمایی اروپایی می فرستند.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند براساس آمار ها بیش از ۱۰ میلیارد پوند در دنیا صرف تهیه و تدارک خوراک در سفرهای هوایی در سراسر دنیا تنها به مدت یک سال می شود، که قیمتی بسیار بالا است. با وجود اینکه صندلی ها و بخش های هواپیما به دو قسمت first-class و economy تقسیم می شوند، اما غذاها با وجود تفاوت همگی از یک آشپزخانه صنعتی تولید شده و به هواپیما منتقل می شوند.

تنها تفاوت بین غذاهای بخش first-class با economy در نوع غذا و نحوه سرو آن ها است، در بخش first-class غذا ها در ظروف چینی زیبا و با کارد و چنگال استیل سرو می شوند، اما در بخش economy غذا ها در ظروف پلاستیکی و آماده و با کارد و چنگال های پلاستیکی سرو می شوند. کارشناسان اعتقاد دارند استفاده از کارد و چنگال پلاستیکی و خوردن غذا با آن ها باعث بد مزه به نظر رسیدن غذا می شود، زیرا مصنوعات پلاستکی حاوی مزه ای خاص هستند که در دهان باعث بدمزه به نظر رسیدن غذا می شود، همچنین احساس خوردن غذا با یک وسیله کم ارزش مانند چنگال و چاقوی پلاستیکی می تواند احساس منفی در ذهن افراد به طور ناخوآگاه ایجاد کند که در نهایت باعث بدمزه به نظر رسیدن غذا می شود.

براساس آمارها خوراکی های مورد استفاده قرار گرفته در هواپیما روی زمین به طور کامل تهیه می شوند و در یخچال های صنعتی به مدت حتی تا ۵ روز ذخیره می شوند و در بازه های زمانی مورد نظر به هواپیما منتقل می شوند. در هواپیما کادر پروازی و مهمانداران تنها غذا را گرم کرده و سرو می کنند، اما مراحل تهیه غذا بر روی زمین انجام می شود. با وجود رعایت تمامی نکات بهداشتی و استانداردهای سلامتی برای نگهداری مواد غذایی، اما تنها مشکل تازه نبودن این خوراک ها است که می تواند باعث سوء هاضمه و مشکلات گوارشی در افراد شود، همچنین به دلیل مانده بودن، این خوراکی ها فاقد ارزش تغذیه ای هستند و بسیاری از ویتامین های خود را از دست داده اند.

برخی از خوراکی ها مدت بیش تری می توانند در یخچال های صنعتی باقی بمانند و برخی دیگر باید زودتر مصرف شوند، برای حفظ سلامت باید در انتخاب خوراک خود دقت کنید، به طور مثال از خوراک های گوشتی یا انواع سوپ ها استفاده کنید، از سفارش دادن ماکارونی خودداری کنید، زیرا احتمال مانده بودن آن بیش تر است. با استفاده از گوجه فرنگی، پنیر پارمسان و یا قارچ خوراک خود را خوشمزه کنید در عوض اینکه به آن نمک بیش از حد اضافه کنید. غذاهای حاوی برنج نیز مانند ماکارونی احتمال مانده بودن به مدت زیاد را دارند به همین دلیل از انتخاب آن ها خودداری کنید.

در سفرهای هوایی طولانی به دلیل اینکه مسافران کاری برای انجام دادن ندارند و تنها به تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی می پردازند به طور نسبی دچار کسالت و بی حوصلگی می شوند، برخی افراد نیز به دلیل ترس از پرواز دچار استرس و نگرانی هستند به همین دلیل خوردن یک یا چند وعده غذایی خوش مزه و مقوی می تواند در بهبود خلق و خوی مسافران و منحرف کردن ذهن آن ها از ساعات طولانی پرواز مفید باشد.

بر اساس تحقیقات در حین مسافرت های طولانی هوایی و در ارتفاع ۳۰ هزار فوتی رطوب هوا کمتر از ۱۲ درصد است و این باعث خشک شدن بینی و در نتیجه کاهش حس بویایی و چشایی در افراد می شود. کارشناسان مرکز Fraunhofer Institute در سال ۲۰۱۰ در یک مطالعه دریافتند در حین سفرهای هوایی افراد تا ۳۰ درصد کمتر متوجه مزه شوری می شوند، همچنین احساس مزه شیرینی هم تا ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند به همین دلیل بسیاری از مسافران از بی مزه بودن طعم خوراکی ها در حین پرواز شکایت دارند. برخی از شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان برای رفع این حالت مسافران به خوراک های خود انواع سس های تند فلفلی و حتی نمک را اضافه می کنند تا به این ترتیب طعم خوراکی ها را لذت بخش تر کنند.

فشار کم داخل کابین هم باعث می شود تا آب در دمای ۹۰ درجه به جوش بیاید تا دمای معمولی ۱۰۰ درجه سانتی گراد؛ این حالت به همراه خشک شدن سینوس های صورت مسافران باعث می شود تا طعم و مزه قهوه و چای تغییر کند. قهوه، چای و سایر نوشیدنی ها در هواپیما با استفاده از بطری آب تهیه می شوند و نه آب آشامیدنی به همین دلیل مزه آن ها با طعم عادی روی زمین فرق می کند.

اکنون بسیاری از شرکت های هواپیمایی مشهور در جهان از جمله Virgin Atlantic در تلاش برای همکاری با سرآشپزهای بین المللی و مشهور جهت ارائه خوراکی های با طعم مطلوب تر به مسافران خود در حین پرواز است، اما یکی از مشکلات در این زمینه مقررات سخت در ظرفیت وزن هواپیما است که باعث می شود شرکت ها نتوانند به مشتریان خود برخی خوراکی را ارائه دهند.

کارشناسان به افراد توصیه می کنند برای لذت بردن بیشتر از وعده خوراک خود در حین مصرف غذا موسیقی آرام گوش کنند، زیرا این کار باعث می شود تا صدای موتور هواپیما کمتر به گوش برسد و به این ترتیب افراد در یک حالت سکوت نسبی و با آرامش بیشتری غذا مصرف می کنند. با رعایت این راهکار ها مسافران می توانند از یک مسافرت جذاب هوایی لذت ببرند، اما اگر تمایل دارند با خود خوراکی به داخل هواپیما حمل کنند از مصرف بادام زمینی اجتناب کنند، زیرا عده زیادی از افراد در سراسر دنیا دچار آلرژی و حساسیت شدید به این ماده غذایی هستند و ممکن است با شوک آنافلاکسی مواجه شوند.

 

منبع: خبرنگاران جوان

۲ روز پیش، يكشنبه
نیلوفر ثانی ، پرند محمدی و الهه الف این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش وارونه
گفت وگو با همایون حجازی نویسنده و کارگردان نمایش وارونه
» برای دیدن دوباره اجرا به تماشاگر بلیط مجانی نمی دهیم
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۶۷۴

ایران تئاتر : همایون حجازی کارگردان جوان کرمانشاهی نمایش در مقطع کارشناسی ارشد نمایش نامه نویسی دانشگاه سوره تحصیل می کند ونمایش وارونه اولین تجربه کارگردانی اش محسوب می شود. نمایش وارونه نمایش رئالیستی درباره زندگی آدم های پایین شهری است که برای رسیدن به موقعیت بهتر در زندگی تلاش می کند و دراین راه به چالش هایی با یکدیگر می رسند.

نمایش وارونه نوشته مشترک همایون حجازى وعلى نورانى با  کارگردانی همایون حجازی که پیش ازاین درنوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی اجرا شده، روایت زندگی خانه‌ای است که به علت قرار گرفتن در مسیر اتوبان قرار است تخریب شود اما یکی از اعضای خانواده ( مجید) مخالف خراب شدن این خانه توسط نیروهای شهرداری است وبه همین دلیل چالش هایی میان دو برادر رقم می خورد و مخاطب با پایان غافلگیر کننده ای مواجه می شود .در این اثرنمایشی که با تهیه‌کنندگی امین احمدوند اجرا خواهد شد، اسماعیل گرجى، بیتا عزیز اقلی، امین اسفندیار و على نورانى به عنوان بازیگرایفای نقش می‌کنند.همچنین دراین نمایش میلاد حاجى زاده به عنوان مدیرتولید، پریسا میرعلى دستیار کارگردان،عطا حجتى مدیر اجرا، هادى شیخ‌السلامى برنامه‌ریز،نرگس غلامى دولابى طراح لباس،محمدمساوات طراح گرافیک،علیرضا عباسى اجراى دکور، امیرحسین جلالی مدیر صحنه، فرشید آزادی منشى صحنه، محمد طاهرى وهمایون عبداللهى دستیاران تهیه، پریسا میرعلی، رسول کاهانى و رامین قلى بیاتى ساخت تیزر، شاهین ازما، مهدی صادقی وعطا حجتى به عنوان عکاس با حجازی همکاری می‌کنند. با همایون حجازی در باره اجرای نمایشش گفت وگویی انجام داده ایم.

به نظر می رسد نمایش وارونه از جنس کارهای اجتماعی رئالیستی بر سبک و سیاق آثار اصغر فرهادی است؟
نیمه اول نمایش چنین ساختاری دارد.اما نیمه دوم نمایش با ریختن دیوار خانه ،نمایش سبک و سیاق دیگری پیدا می کند .

بنابراین نمایش وارونه دارای دو ساختارمتفاوت است ؟
بله، از فرو ریختن دیوار خانه و ری اکشن های بازیگران نمایش مخاطب با فضای جدیدی روبه رو می شود.

دربخش دوم نمایش تلاش می کنید مخاطب را درگیر یک بازی و فضای متفاوت کنید؟
بله، اما ارتباط مخاطب با این فضای متفاوت درتداوم بخش اول نمایش است. کانسپت اصلی نمایش ویرانی و وارونگی است . در پارت اول ویرانی در درام به وجود می آید و در پارت دوم دراجرای نمایش شکل می گیرد.

در بخش دوم نمایش یک جور استفاده از تکنیک فاصله گذاری برشت دیده می شود؟
بله، قبول دارم و مسئله وچالش بین شخصیتهای نمایش تبدیل به چالش میان بازیگران می شود .

این دو شیوه اجرایی نمایش باعث عدم ارتباط مخاطب با فضای نمایش نمی شود . چنان که در آخرنمایش عده ای از مخاطبان بهت زده بودند؟
در لحظه ای که دیوار فرو می ریزد . تماشاگران دربهوت فرو می روند واما به مرور متوجه اتفاقات صحنه می شوند . بنابراین دراین تجربه ابتدا طرح سوال می شود و درادامه کارتبدیل به یک زیبا شناسی متفاوت می شود.

این نوع ساختار در نمایش نامه وجود داشت و یا در حین تمرینات به ساختار نمایش اضافه شد؟
درهمان ابتدای شروع نوشتن متن چنین فضایی در کار دیده شده بود و می دانستیم می خواهیم از جایی به بعد در نمایش درام را ادامه ندهیم. نکته نامشخص برای ما در باره زمان بروز این اتفاق در نمایش بود که بتدریج در تمرینات شکل گرفت و از بازیگران خواستم نظراتشان را در باره دیالوگ هایشان در بخش دوم نمایش  که جنبه شخصیت واقیشان را دارد نظر بدهند . هر شب هم واکنش بازیگران در پایان نمایش نسبت به شب قبل متفاوت است .

تغییرات در چه مواردی رخ می دهد؟
در هر شب اجرا بازیگران تلاش می کنند با ارائه پیشنهادی متفاوت با پیشنهاد شب قبلشان جریان فروش خانه را جمع و جور کنند .

شما هم هر شب به عنوان کارگردان وارد صحنه می شوید؟
بله، ر هر شب اجرا حضور دارم . البته اگر ببینم بازیگران اجرا را جمع و جور می کنند، لزومی نمی بینم که خودم هم وارد کار بشوم .

پیش آمده مخاطبی مراجعه کند وبگوید متوجه مفهوم آخر نمایش نشده و دوباره به دیدن نمایش بیاید؟
پیش آمده و از این کار استقبال کرده ایم.

به این تماشاگران بلیط رایگان می دهید؟
نه، خودشان باید بلیط تهیه کنند . من فقط در پایان اجرا پیشنهاد دوباره دیدن نمایش را ارائه می کنم و تعدادی از تماشاگران کنجکاوهستند که ببینیند آیا فرو ریختن دیوار اتفاقی بوده و یا در شب های دیگر اجرا هم رخ می دهد و به همین دلیل دوبار نمایش را دیده اند.

آیا تماشاگران حرفه ای که با شیوه تکنیک های فاصله گذاری در تئاتر دارند. تصور کرده اند که فرو ریختن دیوار اتفاقی بوده است؟
آنقدر وجوه رئالیستی نمایش پر رنگ است که این نوع تماشاگران هم دچار شک در باره واقعی و یا نمایشی بودن فرو ریختن دیوار می شوند و در شب دوم دیدن نمایش متوجه می شوند که وارد یک بازی شده اند.

برایتان اولویت داشت که تماشاگران نمایش را درگیر این بازی کنید؟
برایم مهم بود که تماشاگران را درلبه این مرز تردید میان واقعی و نمایشی بودن قرار بدهیم.

آیا مخاطبی از اینکه با او بازی شده احساس ناراحتی کرده است؟
مخاطب دوست دارد وارد بازی بشود. اما جنس و قواعد این بازی متفاوت تر از سایربازی ها است.

شخصیت های نمایش مثل مجید و سوزی آدم های تنها و بی کسی هستند؟
بله، جزو آدم های طبقه پایین جامعه هستند و زندگیشان قابلیت عریانی بیشتری نسبت به سایر طبقات اجتماعی دارد و مجید حتی با برادرش هم رابطه خوبی ندارد و رابطه شان پر نوسان است. این نوع آدمها از جامعه رانده شده اند و درحاشیه قرار گرفته اند و حتی خانه مجید وبرادرش درحاشیه شهرو درطرح اتوبان سازی قرار گرفته است . درحاشیه رفتن هم تبعاتی مثل تنهایی دارد .

بنابراین نمایش وارونه در باره آدم های شکست خورده است؟
بله، مجید دست و پا می زند تا با پول فروش منزل ارث پدریش به جایی برسد . 

قهرمان های نمایش هم سن و سال شما هستند. چقدر این آدمها را می شناختید؟
در میان دوستانم از این آدم ها زیاد دیده ام و باهاشان حرف زده ام.بنابراین با آنها بیگانه نیستم.

 

گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رویدادی بین‌المللی در حوزه عکاسی-زنجان
» زنجان میزبان رویدادی بین‌المللی در حوزه عکاسی خواهد بود
... دیدن متن »

ایسنا
چهارشنبه - ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
کد خبر: 96013013929
چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که در دوره چهارم این رویداد، بیش از ۱۶ هزار عکس داوری شدند.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این رویداد، ۱۶ هزار عکس از ۷۵ کشور دنیا به این جشنواره ارسال شدند و در معرض داوری قرار گرفتند. در مجموع، دو هزار و ۶۰۰ نفر آثار خود را در دو موضوع سلامت روان و آزاد به دبیرخانه ارسال کردند.  
به گفته دکتر محمدرضا صائینی - دبیر چهارمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان - افزایش آگاهی سلامت روان جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان هدف این جشنواره بین‌المللی است.  آثار رسیده به دبیرخانه چهارمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان، با حضور داورانی از ترکیه، عمان و ایران داوری و آثار برتر نیز برگزیده شدند.  چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان با هدف افزایش آگاهی سلامت روان جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان و به منظور بازآفرینی و ارائه موثر موضوعات روان‌شناختی، توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با حمایت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد و با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین‌المللی هنرعکاسی (فیاپ) در ایران و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.  
مراسم پایانی چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان، پنجم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ همزمان با مبعث حضرت رسول اکرم (ص) با حضور وزیر بهداشت، هنرمندان و مسئولان در زنجان برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پپرونی برای دیکتاتور
» پپرونى براى مشاور عالى رئیس جمهور سرو شد
... دیدن متن »

نمایش " پپرونی برای دیکتاتور " به کارگردانی علی احمدی و تهیه‌کنندگی خسرو احمدی، شب گذشته میزبان مهندس اکبر ترکان، مشاور عالی رئیس‌جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ایران و سعید الله بداشتی دستیار جوان دولت یازدهم بود.
این نمایش که با استقبال خوب مخاطبین همراه بوده سه شنبه تا جمعه زین پس دو اجرایی خواهد شد.
 
پپرونی برای دیکتاتور براساس فیلم فرانسوی به نام"اسم"، نویسنده: ماتیو دولاپرت، الکساندر دولاپتولیر/کارگردان: اکساندر دولاپتولیر توسط علی احمدی بازنویسی شده است.

بازیگران این نمایش عبارتند از خسرو احمدی، محسن کیایی، نسیم ادبی، پژمان جمشیدی، سوگل قلاتیان و علی احمدی.

همچنین از دیگر عوامل این اثر می‌توان به طراح صحنه امیر سرافرازیان، طراحان لباس سارا یحیایی و نسیم تقی پور، مدیر تولید و دستیار کارگردان سجاد باقری، منشی صحنه یاس سنجری، مدیران صحنه میثم مرادی و ابوالفضل ابهر، عکاس محسن کرمانی، مدیریت پروژه تبلیغاتی آریان امیرخان و علی احمدی، مدیر تبلیغات علیرضا حسینی و فرید حسینی، مشاور رسانه‌ای سارا حدادی (مکث)  ، مدیریت متریان تبلیغات فرشید عسگری نیز اشاره کرد.

این اثر از ١٦ فروردین اجرای خود را در سالن ۱ تماشاخانه پالیز ساعت ٢٠:٣٠ آغازشده و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی تیوال یا به‌صورت حضوری از گیشه‌ی سالن بلیت خود را تهیه نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» صدور آسان ویزای ایران در ۱۰ فرودگاه کشور
... دیدن متن »

ایران درحال حاضر ۱۴ فرودگاه بین‌المللی دارد که در ۱۰ فرودگاه آن ویزای بدو ورود (On Arrival) صادر می‌شود، اما بی‌اطلاعی بیشتر گردشگران از این موضوع آنها را گاه تا مرز سرگردانی رسانده و سفرشان را در همان آغاز با مخاطراتی همراه می‌کند؛ بعضی حتی پیش از ورود به کشورمان مجبور به بازگشت شده‌اند.

اواخر سال پیش بود که رسانه ملی خبری منتشر کرد درباره "دیپورت گردشگران خارجی از فرودگاه اهواز" که بماند واژه "دیپورت" برای گردشگرانی که براساس اطلاعات نادرست به این فرودگاه آمده بودند تا ویزا بگیرند اشتباه انتخاب شده بود و معاون وزارت خارجه هم دیپورت شدن آنها را تکذیب کرد، اما معاون گردشگری همان موقع توضیح داد که «به خاطر برقراری برخی خطوط هوایی بین‌المللی به این فرودگاه‌ها از جمله اهواز، گردشگران متصورند می‌توانند ویزای بدو ورود هم از آن مبادی دریافت کنند.» در واقع فرودگاه اهواز با آنکه مقصد چند خط هوایی بین‌المللی است و نمایندگی وزارت خارجه هم در شهر مستقر است و با هماهنگی قبلی، کار مسافران و گردشگران خارجی را راه می‌اندازد، اما در فهرست حال حاضرِ مبادی صادرکننده ویزای on Arrival نیست و خدمات کنسولی در این فرودگاه ارائه نمی‌شود، درحالیکه بیشتر گردشگران بی‌اطلاع از این موضوع مسیر نادرستی را برای ورود به ایران انتخاب می‌کنند و به ناچار مجبور به بازگشت و یا تغییر برنامه سفر می‌شوند.

آنطور که وزارت خارجه کشور اعلام کرده، اتباع ۱۸۰ کشور دنیا می‌توانند ویزای فرودگاهی دریافت کنند. این ویزا در ۱۰ فرودگاه بین‌المللی تهران، مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، لار و کرمان و همینطور مرز دریایی بندر شهید رجایی صادر می‌شود که ۳۰ روز اعتبار دارد و برای ۶۰ روز دیگر قابل تمدید است. و اما اتباع کشورهای کلمبیا، سومالی‌، آمریکا، انگلیس‌، کانادا، بنگلادش‌، اردن‌، افغانستان‌ و پاکستان‌ امکان دریافت ویزای Arrival on در مبادی ورودی ایران را ندارند، ولی راه سفر به روی هیچ‌یک از آنها بسته نشده و می‌توانند با مراجعه به نمایندگی کنسولی ایران در کشور مبدأ، برای دریافت ویزا اقدام کنند. گرفتن ویزای فرودگاهی که از مهمترین امتیازات کشورها برای از بین بردن مرزها و دسترسی آزاد شهروندان جهان است، گاه چندان آسان به نظر نمی‌آید، چرا که با فرارسیدن فصل سفر گردشگران خارجی به ایران صف گفتن ویزا، طولانی و معطلی‌ها گاه بیش از حد انتظار می‌شود، هرچند که قشقاوی ـ معاون امور کنسولی وزارت خارجه کشورمان ـ قبلا گفته؛ «ویزای فرودگاهی ایران در کمتر از دو دقیقه صادر می‌شود» و سرعت عمل برخی از نمایندگان کنسولی در فرودگاه پرترددی مثل امام خمینی (ره) حتی به زیر یک دقیقه رسیده (البته در ساعات کم تردد)، اما به هر حال محدودیت‌هایی که محیط‌های فرودگاهی برای بخش‌های کنسولی قائل شده‌اند و گذر از گیت‌های مختلف بیمه، بانک و ... این زمان را در حالت‌های غیرمعمول افزایش داده است که وزارت خارجه هم بارها به مسافرانی که در زمان پیک به ایران سفر می‌کنند توصیه کرده بخشی از مراحل دریافت ویزا را در کشور مبدا انجام دهند و یا با آگاهی نسبت به این شرایط، این نوع ویزا را انتخاب کنند.

آنطور که وزارت خارجه کشور اعلام کرده، اتباع ۱۸۰ کشور دنیا می‌توانند ویزای فرودگاهی دریافت کنند. این ویزا در ۱۰ فرودگاه بین‌المللی تهران، مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، لار و کرمان و همینطور مرز دریایی بندر شهید رجایی صادر می‌شود که ۳۰ روز اعتبار دارد و برای ۶۰ روز دیگر قابل تمدید است.

و اما اتباع کشورهای کلمبیا، سومالی‌، آمریکا، انگلیس‌، کانادا، بنگلادش‌، اردن‌، افغانستان‌ و پاکستان‌ امکان دریافت ویزای Arrival on در مبادی ورودی ایران را ندارند، ولی راه سفر به روی هیچ‌یک از آنها بسته نشده و می‌توانند با مراجعه به نمایندگی کنسولی ایران در کشور مبدأ، برای دریافت ویزا اقدام کنند. گرفتن ویزای فرودگاهی که از مهمترین امتیازات کشورها برای از بین بردن مرزها و دسترسی آزاد شهروندان جهان است، گاه چندان آسان به نظر نمی‌آید، چرا که با فرارسیدن فصل سفر گردشگران خارجی به ایران صف گفتن ویزا، طولانی و معطلی‌ها گاه بیش از حد انتظار می‌شود، هرچند که قشقاوی ـ معاون امور کنسولی وزارت خارجه کشورمان ـ قبلا گفته؛ «ویزای فرودگاهی ایران در کمتر از دو دقیقه صادر می‌شود» و سرعت عمل برخی از نمایندگان کنسولی در فرودگاه پرترددی مثل امام خمینی (ره) حتی به زیر یک دقیقه رسیده (البته در ساعات کم تردد)، اما به هر حال محدودیت‌هایی که محیط‌های فرودگاهی برای بخش‌های کنسولی قائل شده‌اند و گذر از گیت‌های مختلف بیمه، بانک و ... این زمان را در حالت‌های غیرمعمول افزایش داده است که وزارت خارجه هم بارها به مسافرانی که در زمان پیک به ایران سفر می‌کنند توصیه کرده بخشی از مراحل دریافت ویزا را در کشور مبدا انجام دهند و یا با آگاهی نسبت به این شرایط، این نوع ویزا را انتخاب کنند.

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش کافه پولشری
استقبال هنرمندان از کافه پولشری
» استقبال هنرمندان از هفته دوم اجراهای کافه پولشری در تئاترشهر
... دیدن متن »

نمایش "کافه پولشری" با بازی و کارگردانی "الهام پاوه‌نژاد" و به تهیه کنندگی گالری طلای گرامی که از ۱۷ فروردین در کافه تریای اصلی مجموعه‌ی تئاتر شهر به روی صحنه رفته است در هفته دوم اجراهای خود میزبان استقبال کم‌نظیر مردم و حضور  هنرمندان مطرح تئاتر شد.  
گفتنی است هنرمندانی چون محمود دولت آبادی، فریندخت زاهدی، محمدامیر یاراحمدی، مرجانه گلچین، اشکان خطیبی، رویا میرعلمی، محمودرضا رحیمی، احسان کرمی، امیرحسین رستمی، هاله مشتاقی نیا، خاطره حاتمی، افسانه زمانی، شهرزاد دریازاده، سحر صباغ سرشت، سمیه برجی، حسین فرخی و علی قاضی نظام در هفته ی دوم اجراها به تماشای این نمایش نشستند.  
علاقه‌مندان به حضور در اجرای کافه پولشری می توانند در سایت تیوال یا به صورت حضوری در گیشه‌ی مجموعه‌ی تئاترشهر بلیت‌های این نمایش را تهیه نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پردیس تئاتر مستقل مشهد
» پردیس تئاتر مستقل مشهد با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی افتتاح شد
... دیدن متن »

مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی در این مراسم ، افتتاح پردیس تئاتر مستقل مشهد را اتفاقی خجسته خواند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، مهدی شفیعی که به همراه ارمغان بهداروند مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و پیمان شریعتی مدیر مجموعه تئاتر شهر تهران به شهر مشهد سفر کرده بود در این مراسم با ابراز خرسندی از تاسیس تئاتر مستقل بوسیله بخش خصوصی در مشهد گفت: بحث تماشاخانه های خصوصی  به این شکل، بحث چند سال اخیر است که با بهره گیری از ظرفیت های قانونی موسسات تک منظوره تخصصی متقاضیان میتوانند در امر تولید و اجرای تیاتر فعالیت کنند. وی با اشاره به این نکته که گردآوری و چاپ مستندات تئاتر کشور از ضرورت های تشکیل نهاد بزرگ تئاتر کشور است به چاپ کتاب اول تئاتر پرداخته و ادامه داد: در حال حاضر بر اساس مستندات دقیقی که در کتاب اول تئاتر گرد آوردی شده ۶۵ دانشکده تئاتری در کشور فعال است.علاوه بر این، آموزشگاه های آزاد و مراکز آموزشی هنرهای نمایشی نیز آمار بالایی را به خود اختصاص داده اند. طبیعتا خروجی سالانه همین مراکز رقمی بالاتر از ۲ هزار فارغ التحصیل در  مقاطع مختلف طی این سال ها و سال های آینده خواهد بود.
شفیعی ادامه داد: منطقی است وقتی این همه مراکز آموزشی ایجاد شده است و اتفاقا بر ضرورت  وجود هنر تئاتر ، تقویت آن و توجه روز افزون به این هنر در جامعه معاصر اتفاق نظر وجود دارد،قطعا باید زمینه را برای فعالیت هنرمندان وعرضه آثار آنان و افزایش دایره مخاطبان این هنر تاثیر گذار ایجاد کرد و در برنامه مدیریت توسعه نگر به این امر نیز توجه شود.
مدیر کل هنرهای نمایشی با ابراز تاسف از اینکه در سال های گذشته متناسب با افزایش این کمیت، رشد زیربناها وسخت افزار های هنرتئاتر آن گونه که مد نظر همه ماست صورت نگرفته تاکید کرد: این ضرورت وجود دارد که  برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشیم. یک برنامه بلند مدت و میان مدت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساخت تالارهای نمایشی در سطح کشور وجود دارد که با نگاه دقیق و برنامه محور جناب آقای دکترصالحی امیری، قطعا سرعت بیشتری خواهد گرفت. وی اشاره کرد که با توجه به تاکید وزیر محترم در ابتدای سال و دیدار نوروزی حمایت و تقویت زیر ساختها و مشارکت در ساخت پلاتو های نمایشی در استانهای کشور در اولویت برنامه های پیش روست.
شفیعی گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر با بهره گیری از ظرفیت خوب قانونی موسسات فرهنگی هنری و موسسات تک منظوره هنرهای نمایشی تماشاخانه های  خصوصی توسط فارغ التحصیلان و فعالان تیاتر ایجاد شده که این اماکن در کوتاه مدت توانسته اند بخش عمده ای از کمبود فضاهای اجرا _ مشخصا در تهران_ را مرتفع کنند. نزدیک به ۲۲ موسسه تک منظوره نمایشی در تهران، مشخصا به فعالیت تولید و اجراتحت عنوان تماشاخانه خصوصی مبادرت کردند و در حال حاضر بیش از ۲۴۰۰ صندلی به تماشاخانه های تهران اضافه کرده اند. علاوه بر این مجموعه های خاوران و صبا که مربوط به نهادهای دولتی و غیر دولتی هستند هم خوشبختانه فعال شده اند و این ظرفیت باعث شده که در تهران بین ۹۰ تا ۱۲۰ نمایش هر شب روی صحنه باشد که اتفاق خوبی است و به نسبت سال ۹۱ رشدی نزدیک به چهار برابری یافته است. وی افزایش صندلی های تئاتر را زمینه ساز گسترده تر شدن دایره مخاطب تئاتر و افزایش تاثیر گذاری اجتماعی با هدف کاهش آسیب ها و ایجاد فضای با نشاط  در جامعه است دانست و از راه اندازی یک سالن خصوصی در شهر مشهد که همیشه پیشقراول همه استان ها در اتفاقات خوب فرهنگی و هنری بوده ابراز خوشحالی کرد.
مدیر کل هنرهای نمایشی با توجه به نامگذاری دو سال اخیر و توجه بزرگان نظام به مقوله اقتصاد گفت: غالبا وقتی صحبت از کار آفرینی، بهبود فضای کسب و کار، تولید، اشتغال و رشد اقتصادی می شود اذهان به سمت تولید با محور صنعت می رود اما مقوله اقتصاد فرهنگ و هنر مقوله ای به نسبت جدید در کشور ماست و ضروری است که این مقوله مسئله شود، در باره آن بحث شود، به ادبیات مسئولان سیاسی و اقتصادی راه یابد و این مستلزم آن است که اهالی فرهنگ و هنر به آن بپردازند.
مهدی شفیعی ادامه داد: معمولا وقتی یک مسئول دولتی درباره اقتصاد فرهنگ و هنر سخن می گوید، اذهان شنوندگان به این سو میرود که ظاهرا قرار است که نقش حمایتی دولت به معنای مجموعه حاکمیت کم شود. نه، من معتقدم دولت باید از هنر و مشخصا هنر تئاتر حمایت کند و این کار را می کند. حمایت مستقیم از گروه های تئاتر و به صورت غیر مستقیم از طریق ارائه مکان های اجرا، کمک به تبلیغات و کمک هایی از این دست. وی تاکید کرد: هر چند می توان در مورد کاستی های این حمایت ها نیز  سخن گفت. البته ضروریست که دولت را فقط قوه مجریه ندید، حتی نهادهای غیر دولتی مثل شهرداری ها، حوزه هنری و هلال احمر هم شایسته است که ورود کنند به عرصه حمایت از تئاتر  و در موارد زیادی هم انصافا ورود کرده اند. وی با بیان این مطلب که تاسیس یک تماشاخانه صرفا ایجاد یک کسب و کار برای گروهی که آن را راه اندازی کرده اند نیست بیان کرد: اینجا یک مکان است برای اجرای برنامه های نمایشی. از رونق اجراهای نمایشی در این تماشاخانه به جز متولیان آن، گروه های نمایشی و هنرمندان نیز منتفع می شوند. این که فعالیت اقتصادی و راه اندازی کسب و کار، به ویژه توسط قشر تحصیل کرده، صرفا به فعالیت های صنعتی و خدماتی مشهور ختم نمی شود. این آن چیزی است که باید برجسته سازی شود نزد افکار عمومی.
مدیر کل هنرهای نمایشی در بخش دیگر صحبت هایش با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از مهمترین زیر شاخه های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری فعال سازی کلیه امکانات به منظور توسعه کار آفرینی و افزایش مشارکت آحاد جامعه است. تاسیس این تماشاخانه مصداق دقیق این بند است. امیدوارم با تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم که یکی دیگر از بند های سیاست های اقتصاد مقاوتی است شاهد گسترش فعالیت هنرمندان در این عرصه باشیم. وی توجه به تئاتر کودک و نوجوان، تئاتر مدارس، توجه به ظرفیت بی نظیر زائران رضوی در مشهد، توجه به گونه های تئاتر در فضای باز و منحصر نکردن تئاتر به تئاتر حرفه ای بزرگسال را از دیگر موارد مهم برای گسترش فرهنگ تئاتر در جامعه دانسته و ضمن تشکر از مدیر این سالن تازه تاسی  گفت :مسلما دیگرانی هم در تاسیس تماشاخانه ها به شما خواهند پیوست و این اقدام باعث افزایش تعداد، کیفیت و ارتقا تماشاخانه های غیر دولتی خواهد شد.
 وی تصریح کرد: این سالن قطعا از جانب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد و انجمن هنرهای نمایشی استان مورد حمایت قرار خواهد گرفت. ما هم به سهم خود در کنار شما هستیم. اعطای وام های کم بهره به موسسات تک منظوره در حال پیگیری و انجام است. شفیعی یاد مرحوم کمال علوی و مرحوم جوان از هنرمندان پیشکسوت تیاتر مشهد که در سال گذشته دار فانی را وداع گفتند را زنده کرد و به خانواده ایشان تسلیت گفت و راه اندازی این مجموعه را به هنرمندان و مدیران تیاتر این شهر تبریک گفت.

Positivekid این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برنامه تبادل فرهنگی-تئاتری
» فراخوان رویداد بین المللی تبادل فرهنگی-تئاتری در اردیبهشت ماه‎
... دیدن متن »

برنامه تبادل فرهنگی-تئاتری (Theatricultural Exchange Program) با همکاری عمارت روبرو و گروه تئاتر بوهمی با هدف ایجاد فرصتی برای تبادل فرهنگ و شیوه‌های کار بین نسل جوان هنرمندان نمایشی در نقاط مختلف جهان، اردیبهشت‌ماه و همزمان با بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی در تهران برگزار می‌شود.
 به گزارش روابط عمومی عمارت روبرو در این رویداد بین‌المللی که برای اولین بار در ایران برگزار می‌شود، هنرمندانی در رشته‌های مختلف مانند کارگردانی، بازیگری، طراحی صحنه و لباس، تئاتر فیزیکال، پرفرمنس و... با گذراندن زمان در کنار یکدیگر و تبادل راهکارهای خلق یک اثر هنری، فرهنگ‌های یکدیگر را به اشتراک می‌گذارند.  
از جمله برنامه‌های این رویداد، دیدن آثار نسل جوان تئاتر، معرفی هنرمندان شرکت‌کننده و ارائه‌ی آثار و تجربیات خود برای دیگر شرکت‌کنندگان در برنامه، همچنین زمینه‌سازی برای تولید کارهای مشترک بینافرهنگی است.  برنامه تبادل فرهنگی-تئاتری، به دلیل ماهیت بین‌المللی خود بدون ترجمه و به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد و به همین دلیل توانایی مکالمه و آشنایی متوسط با زبان انگلیسی پیش‌نیاز شرکت در این برنامه است.
گفتنی است «برنامه تبادل فرهنگی-تئاتری» به سرپرستی فریبرز کریمی از ۱۶تا ۲۲ اردیبهشت ۹۶، همزمان با بیستمین دوره‌ی جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران در تهران و در عمارت روبرو برگزار می‌شود.  علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر نسخه پی‌دی‌اف متن کامل فراخوان را دریافت، و پس از مطالعه دقیق آن نسبت به شرکت در این پروژه اقدام نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پس از برگزاری جشنواره فرهنگی- هنری علوم پزشکی
» پردیس تئاتر تهران از یکشنبه پذیرای مخاطبان می شود
... دیدن متن »

با پایان یافتن هشتمین جشنواره فرهنگی هنری دانشگاههای علوم پزشکی در پردیس تئاتر تهران این مجموعه از روز یک شنبه ۳ اردیبهشت پذیرای مخاطبان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، پس از اتمام برگزاری هشتمین جشنواره فرهنگی هنری دانشگاههای علوم پزشکی در پردیس تئاتر تهران، اجرای دو نمایش «سایه تو سایه» به نویسندگی و کارگردانی «داود فتحعلی بیگی» و «جادوگر کوچولو» به نویسندگی «هادی حسنعلی» و کارگردانی «فریبا دلیری» در این مجموعه از سر گرفته می شود و آثار جدید نمایشی در هفته ی پیش رو اجراهای خود را آغاز خواهند کرد.

نمایش «سایه به سایه» داستان پدری را روایت می‌کند که دختر و همسرش محدودیت‌هایی را ایجاد کرده است. در این میان قرار است برای دختر خواستگاری بیاید اما پدر از قبل داماد را انتخاب کرده و تمام قرارها را با پدر داماد گذاشته است. از قضا پدر داماد هم همین کار را کرده است. در این میان دختر و پسر تصمیم می‌گیرند قبل از ازدواج همدیگر را ببینند.

در این نمایش بازیگرانی چون داود داداشی، غلام بابوته، منیژه داوری، ساسان مهرپویان، مهدی صفاری‌نژاد، سپیده معصومی، محسن عسگری‌زاده، محمد رخشنده‌پی ایفای نقش می‌کنند.

نمایش «جادوگر کوچولو» بر اساس برداشتی آزاد از قصه «جادوگر کوچولو» اثر اوتفرید پرویسلر با ترجمه سپیده خلیلی نوشته شده است و داستان از جایی شروع می شود که بچه جادوگری تصمیمی می گیرد وارد جشن جادوگری بشود ولی به علت اینکه هنوز بچه است و نمی تواند خوب جادو کند اجازه ورود به جشن را ندارد.

در این اثر بازیگرانی چون آرش صادقیان حقیقی، هادی حسنعلی، شیرین کاشفی، آرین ناصری مهر، احسان سامانی منش، علی محمدی، لیلی قربانعلی، آوا ناصری مهر ایفای نقش می کنند.

با شروع مجددد برنامه های نمایشی پردیس تئاتر تهران از روز یک شنبه ۳ اردیبهشت ، نمایش «سایه به سایه» در تماشاخانه استاد نصیریان و در ساعت  ۱۹:۳۰ و همچنین نمایش «جادوگر کوچولو» در تماشاخانه استاد رشیدی و در ساعت ۱۹ اجرای خود را از سر خواهند گرفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید