تیوال | اخبار
S3 : 11:38:04
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خبر
درباره نمایش نه نه نه i
نمایش نه نه نه با حضور تماشاگران و هنرمندان اجرای عموم خود را آغاز کرد. | عکس
کلیه عواید از فروش این نمایش به کودکان سیل زده کشورمان اهداء می گردد.
» نمایش نه نه نه با حضور تماشاگران و هنرمندان اجرای عموم خود را آغاز کرد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش نه نه نه عصر روز گذشته مراسم افتتاح این نمایش، در سالن مهرگان با حضور هنرمندان پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون چون رضا فیاضی، بهزاد خداویسی، ناصر سهرابی و امیر حسین غفاری و... برگزار شد.
امیر عباس رنجبر، نویسنده و کارگردان نمایش نه نه نه، با اشاره به اینکه هنرمندان در همه ی جای دنیا دغدغه اصلاح امور را دارند، بیان کرد: بحث کودک همسری یک موضوع در ابعاد جهانی است و مختص به یک نقطه جغرافیایی خاص نیست.
وی در پایان اظهار داشت: در اتفاقات مهم جهان، کودکان، رسانه ای برای رساندن فریاد مظلومیت شان ندارند. تاتر این پتانسیل را دارد که ضمن فرهنگ‌سازی، اطلاع رسانی شفاف هم ارائه دهد و بقیه ی کار با مدیران کاربلد و دلسوز و متخصص است.
رنجبر در پایان با اشاره به سیل های اخیر در کشور و ابراز همدردی با هم وطنان عزیزمان گفت: بازیگران و عوامل نمایش نه نه نه تصمیم گرفتند که کلیه عواید حاصل از فروش این نمایش را به کودکان سیل زده سرزمین مان تقدیم کنند.
گفتنی است نمایش نه نه نه هر روز، ساعت ۱۸ در تماشاخانه مهرگان به روی صحنه می رود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مصاحبه i
مصاحبه جویس کرول اوتس در ارسباران  | عکس
» مصاحبه جویس کرول اوتس در ارسباران
... دیدن متن »

آیین افتتاح نمایش "مصاحبه " به قلم جویس کرول اوتس و کارگردانی سید محمد رضا فهمیزی در فرهنگسرای ارسباران  برگزار می شود.
نمایش"مصاحبه" از دوم  اردیبهشت به مدت ۱۰ شب ساعت ۲۰ در سالن نمایش فرهنگسرای ارسباران ، به روى صحنه مى‌رود.
سید محمد رضا فهمیزی علاوه بر کارگردانی ،تهیه کنندگی این نمایش را هم بر عهده دارد .
"مصاحبه" روایت  خبرنگار جوانی است که به مصاحبه یکی از بزرگان ادبیات دنیا که سال ها پیش برنده جایزه نوبل هم شده می رود اما به مرور متوجه اتفاقات و حقایق دیگری می شود.
"مصاحبه"توسط  گروه نمایشی"گفت" ، ساعت ۲۰ در فرهنگسرای ارسباران  با حضور خبرنگاران ، منتقدان و اهالی رسانه به روی صحنه می رود و عباس ستارزاده ،اشکان نجاتی ،پرواز نجفیان مقدم بازیگران این نمایش هستند.


۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بدن ها در نقاشی و سینما | عکس
» بدن ها در نقاشی و سینما
... دیدن متن »

درسگفتارهای بهار ۱۳۹۸ موسسه «پرسش» در هفته اول اردیبهشت ماه و با درسگفتاری از مازیار اسلامی ادامه دارد.
درسگفتار «بدن های آسمانی: تاثیر نقاشی بر بازنمایی بدن در سینما» از روز سه شنبه ۳ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷ در موسسه پرسش آغاز خواهد شد.


در طرح درس این درسگفتار امده است:
سینما چگونه با ارجاع به تاریخ زیباشناسیِ نقاشی به موضوعاتی حاد و مناقشه برانگیز همچون جنسیت، خشونت، هراس و وحشت جلوه بصری بخشید؟ بازخوانی تاریخ زیباشناسی بصری فیلم، به میانجی تاریخ نقاشی، شناخت ما از امکانات و ظرفیت های فرمال سینما را تعمیق می کند. در این دوره با احضار نقاشان بزرگی همچون بوش، بیکن، بوتیچلی،گویا، هاپر و.. تصاویر بدن انسانیِ درگیر ترس، خشونت، سکس و.. را در چارچوب زیباشناسی فیلم بررسی خواهیم کرد.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این درسگفتارها می توانند با شماره های روابط عمومی موسسه «پرسش» ۸۸۸۲۲۰۱۰-۸۸۸۳۷۶۴۷ تماس گرفته و یا به وب سایت qporsesh.com مراجعه کنند. موسسه پرسش در خ قائم مقام فراهانی- پایین تر از خ استاد مطهری- کوچه شبنم- پ ۳ واقع شده است.

۲ روز پیش، شنبه
sara این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کشف دو مقبره عظیم در شهر «الاقصر» مصر | عکس
» کشف دو مقبره عظیم در شهر «الاقصر» مصر
... دیدن متن »

دولت مصر از اکتشاف دو مقبره عظیم درکنار چندین اثر باستانی در نزدیکی شهر توریستی «الاقصر» که قدمتشان به بیش از ۳ هزار سال پیش باز می‌گردد، خبر داد.

به گزارش اجیپت اوریجینز، «مصطفی وزیری»‌ دبیرکل شورای عالی آثار تاریخی مصر بیان کرد یکی از مقبره‌های کشف شده در این محل از بزرگ‌ترین مقبره‌های کشف شده در «الاقصر» محسوب می‌شود.

این مقبره که در گورستان «ذراع ابوالنجا» در غرب «الاقصر» کشف شده است به دودمان هفدهم مصر باستان که در سال ۱۵۵۰ پیش از میلاد مسیح حکم‌فرمایی می‌کردند، بازمی‌گردد.

گفته میشود این مقبره متعلق به یک سرباز مصرباستان است. « ذراع ابوالنجا» گورستانی است که برای دفن فراعنه دودمان هفدهم مصر باستان مورد استفاده قرار می‌گرفت. بسیاری از مقامات بلند مرتبه عصر پادشاهی نوین مصر(۱۵۵۰-۱۰۶۹ پیش از میلاد)، نیز در همین مکان دفن شده‌اند.

این اکتشاف توسط تیم باستان‌شناسی «امر نوبا»‌ صورت گرفته است. تیم باستان‌شناسی، این مقبره را در زمین‌های نزدیک گورستانی که زیر ویرانه‌ای ناشی از حفاری‌های بریتانیایی‌ها و فرانسوی‌ها در قرن نوزدهم پنهان شده بود، کشف کردند. این مقبره که به طور عمیق در یک تخته سنگ حفاری شده است، بزرگترین مقبره‌ی حفاری شده در تخته‌سنگ است که تاکنون در شهر باستانی «تبس» کشف شده است. نام سربازی که در این مقبره کشف شده است در کنار عنوان نظامی و غیر نظامی‌اش بر روی دو ستون رنگی به خط هیروگلیف نگاشته شده است.

این اکتشاف دومین کشف مهم از مقبره رهبران جنگی در سال های اخیر محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۸ نیز باستان‌شناسان موفق به کشف قهرمان جنگی شدند که در زمان دو فرعون به نام‌های «ستی یکم» و «رامسس دوم» خدمت می‌کرد.

اطلاعات کمی درمورد سرباز کشف شده اخیر وجود دارد. با این حال، با توجه به ابعاد و مکان مقبرهی او می‌توان فهمید که وی از اشخاص مهم عصر خود محسوب می‌شد. ممکن است این سرباز مورد لطف فرعون قرارگرفته باشد که در چنین مکان ارزشمندی که تنها برای اشراف‌زادگان فراهم شده بود،‌ دفن شده است.

این مقبره که شامل تعداد زیادی اتاق می‌شود، از ۱۸ ورودی تشکیل شده است. این تعداد ورودی بیشترین تعدادی ورودی مقبره‌ است که تاکنون کشف شده است.

در کنار این مقبره، آثار باستانی بسیار زیادی نیز از جمله مجسمه‌های «اوشابتی» کشف شد. «اوشابتی» از مهم‌ترین ارکان مراسم خاکسپاری مصریان باستان بودند که به عنوان خدمتکاران زندگی پس از مرگ فرد تدفین شده مورد استفاده قرار می‌گرفتند. نقاب‌های خاکسپاری، یک پاپیروس شامل نوشته‌های هیروگلیف و تعدادی ظروف سنگی از جمله دیگر آثار کشف شده در این مقبره بودند.

 مقبره این سرباز، احتمالا مهمترین مقبره‌ی کشف ‌شده یک فرد عادی در مصر باستان است. این اکتشاف می‌تواند در راستای کسب اطلاعات جنگی و نحوه حکومت عصر پادشاهی نوین مصر، مفید باشد. گمان می رود آثار باستانی بیشتری از این مقبره در آینده کشف شود.

منبع: ایسنا

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برگزیده های چهارمین جشنواره ی سراسری تئاتر اردیبهشت دانشگاه دامغان  | عکس
» برگزیده های چهارمین جشنواره ی سراسری تئاتر اردیبهشت دانشگاه دامغان
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی جشنواره ی سراسری تئاتر اردیبهشت دانشگاه دامغان اختتامیه این جشنواره با حضور دانشجویان و اساتید برگزار شد .
در ابتدای این مراسم دکتر مقداد جاوید صباغیان رئیس دانشکده هنر دانشگاه دامغان از تمامی کسانی که در برگزاری این جشنواره یاری بهم رسانده اند قدردانی کرد .

در ادامه محمد محمدی دبیر این جشنواره ضمن خوش آمد گویی به تمامی گروه های شرکت کننده از سراسر کشور افزود :
از دستآورد های مهم این جشنواره تشویق دانشجویان به انجام کارهای جمعی و گروهی و تبادل تجربیات بین گروه های تئاتر دانشجویی از دانشگاه های سراسر کشور بود که جز با تلاش و توجه مسئولین و شما دانشجویان عزیز حاصل نمیشد .

در این ادامه از استاد شیرین بزرگمهر بابت تمام زحمات چندین ساله ی ایشان در حوزه ی تئاتر و پرورش شاگردانی بسیار برای تئاتر کشور تجلیل به عمل آمد .

در انتهای مراسم برگزیدگان چهارمین جشنواره سراسری تئاتر اردیبهشت اعلام گردید که به شرح ذیل می باشد :
بهترین پوستر : محمد رجایی برای نمایش شوم موسسه عالی هنر شیراز
نمایشنامه صحنه ای دوم : امیر حمزه حیدری برای نمایش مسئله تحمل ناپذیر وجود از دانشگاه دامغان
نمایشنامه صحنه ای اول : طیبه مونسان برای نمایش مجلس مهتاب کشون از دانشگاه دامغان
تقدیر بازیگر زن : ندا اسدی برای نمایش آلوینای بدون مرز از دانشگاه فرهنگ و هنر البرز
بهترین بازیگر زن : زهرا سید زاده برای نمایش مجلس مهتاب کشون ازدانشگاه دامغان
تقدیر بازیگر مرد : عرفان آیتی برای نمایش افسانه ی ماده ببر از دانشگاه دامغان
تقدیر بازیگر مرد : آرمین خوش نیک برای نمایش مجلس مهتاب کشون از دانشگاه دامغان
بهترین بازیگر مرد : امیرحسین رضوان صفت برای نمایش مسئله تحمل ناپذیر وجود از دانشگاه دامغان
بهترین پژوهش : زهرا حاجی احمدی از دانشگاه صدا و سیما
کارگردانی دوم : هادی محرابی برای نمایش واترپروف از دانشگاه دامغان
کارگردانی اول : سیامک دری برای نمایش مجلس مهتاب کشون از دانشگاه دامغان۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشنامه «نفتینه بانو و نسوان طهران»، اثر موفق رسول حق شناس اجرا می‌شود‎ | عکس
» نمایشنامه «نفتینه بانو و نسوان طهران»، اثر موفق رسول حق شناس اجرا می‌شود‎
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی انجمن نمایش، نمایش «نفتینه بانو و نسوان طهران» به نویسندگی رسول حق شناس که پیش از این دوبار جایزه نویسندگی و همچنین یک جایزه طراحی لباس را به دست آورده در ورامین، اجرا می‌گردد.

این نمایش اولین تجربه کارگردانی ملیکا وطن دوست از هنرجویان کارگاه بازیگری رسول حق شناس است که با متنی از استاد خویش چندی پیش در جشنواره تاترثمر با کسب دو جایزه نویسندگی و طراحی لباس خوش درخشید.
این نمایش از سوم اردیبهشت تا نهم اردیبهشت در فرهنگسرای رازی ورامین، اجرا می‌شود.

۴ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ایستگاه متروک i
نمایش «ایستگاه متروک» در پردیس تئاتر تهران به صحنه می‌رود | عکس
در ادامه طرح «هنر برای همه»
» نمایش «ایستگاه متروک» در پردیس تئاتر تهران به صحنه می‌رود
... دیدن متن »

نمایش «ایستگاه متروک» در ادامه طرح «هنر برای همه» همزمان با نیمه شعبان -ولادت حضرت ولیعصر ( عجل الله ) -در پردیس تئاتر تهران اجرا خواهد شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، نمایش مذهبی «ایستگاه متروک» به نویسندگی «محمد علوی» و کارگردانی «مسعود اسماعیلی» کاری از گروه فرهنگی مسلم در ادامه طرح «هنر برای همه» از ۳۰ فروردین تا ۹ اردیبهشت در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران روی صحنه می رود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: جماعتی برای دیدار با ولی خدا دعوت به سفری با قطار می شوند. هر یک از آنان به واسطه دلایل مختلف، در ایستگاه های مختلف پیاده و از ادامه سفر منصرف می شوند .کسانی که از ماجرای این سفر مطلع می شوند؛ آنان را سرزنش می کنند؛ تا این که برای خود آنان دعوتنامه ای شبیه به گروه اول می رسد. آنان با شور و شعف در ایستگاهی متروک گرد هم می آیند تا این بار هشیار تر از گذشته، ثبات قدم از خود نشان دهند...

تعداد عوامل این گروه هنری که همگی به صورت افتخاری همکاری می‌کنند به بیش از صد نفر می‌رسد. این گروه تاکنون ۱۸ متن نمایشی در مورد مفاهیم مهدویت را در طی ۲۸ سال به روی صحنه برده است.
«ایستگاه متروک» به نویسندگی «محمد علوی» و کارگردانی «مسعود اسماعیلی» از ۳۰ فروردین تا ۹ اردیبهشت در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران و در ساعت ۲۰:۳۰ روی صحنه می رود.

رزرو بلیت به صورت رایگان برای این نمایش از طریق سایت تیوال و همچنین آدرس  @moslemgroupbot  امکان پذیر خواهد بود.
همچنین علاقمندان می‌توانند برای دیدن این نمایش در صورت استفاده از سرویس کارپینو جهت ایاب و ذهاب، از تخفیف ۳۰ درصدی بهره مند گردند.

پردیس تئاتر تهران در بزرگراه امام علی ( شمال به جنوب )، اتوبان شهید محلاتی شرق، خیابان شاه آبادی جنوبی، بعد از میدان مالک اشتر، خیابان شهید بقایی، واقع شده است.

۴ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش در انتظار گودو i
یاداشت امیرحسین جوانی، کارگردان نمایش «در انتظار گودو» | عکس
» یاداشت امیرحسین جوانی، کارگردان نمایش «در انتظار گودو»
... دیدن متن »

به نام اسم اعظمش

در جهان وسیع ادبیات نمایشی، متن «در انتظار گودو» به علت پر رمز و راز بودنش همیشه برای اهالی تئاتر در همه ی زمان ها جایگاه و معنای ویژه ای داشته است.
متنی که شاید بیشترین تفسیر ها و تاویل های غلط به آن وارد شده است!
آن زمان که صحبت از خواندن این اثر باشد، بی هیچ دغدغه ای خواندن این اثر را آغاز می کنیم. اما اگر شما یک گروه اجرایی تئاتر باشید و تصمیم به اجرا بردن این اثر نمایید بی دغدغه و بی جسارت نمی توانید کار بر این متن را آغاز نمایید.
پس از شروع تمارین خود ناگاه سیل انوار سرخ و سپید بر سرتان فرو می ریزد!
که نکند مخاطب اثر را درک نکند، نکند برداشت های نابجا بکند، نکند حوصله اش سر برود، نکند تفسیرهایش در سطح بماند و گودو را خدا نام نهاند و سبک اثر را ابزورد بنامد و نویسنده اش را سردمدار پوچی کند!
و تمام تلاشهایتان در خلاف جهت دیدگاه نویسنده و خودتان تباه شود.
زیرا نه نویسنده‌ی اثر، اثرش را ابزورد (در معنای غلط پوچی !) می داند و نه شما پس از خواندن، تحلیل و جزئی نگری بر این شاهکار به پوچی می رسید.
اصلا من از شما می پرسم نویسنده ای که نام اثرش را می گذارد.
 En attendant Godot(در انتظار گودو به فرانسوی)  در رد پوچی و سکون حرف می زند یا در ستایش اش؟
من می گویم در ردش! اگر شما می‌گویید در ستایش اش برایتان جوابی دارم. واژه‌ی attentistes در فرانسه که به معنای ناظر بی تفاوت است، خواستگاهی دارد. این واژه در زمان جنگ جهانی رواج پیدا کرد.
آن زمان که رژیم فاشیستی و دست نشانده هیتلر در مناطقی اشغالی اش و از جمله بخش هایی از فرانسه را در دست داشت، فعالان نهضت مقاومت فرانسه این واژه را به کسانی نسبت می دادند که با وضعیت موجود و اشغالگران سازش کرده اندو وضعیت نابسامان کشورشان را پذیرفته اند!
حال اگر به شما بگویم که نویسنده ی «در انتظار گودو» یعنی ساموئل بکت فقید از فعالان اصلی نهضت مقاومت فرانسه بوده می شود فهمید استراگون و ولادیمیر نماینده‌ی کدام دست انسان ها هستند و هدف بکت از نوشتن«در انتظار گودو»  چه بوده است؟
حال اگر باز ازتان پرسش شود که این اثر در رد سکون است یا در ستایش‌اش.
گمان کنم می‌ شود به جواب درست دست یافت و اگر هنوز می‌گویید در ستایش‌اش پس اگر روزی شنیدید نلسون ماندلا در ستایش نژاد پرستی حرکتی کرده بوده است تعجب نکنید!
بیایید صادق باشیم، همان طور کن از ماندلا انتظار نمی رود از نژاد پرستی خوب بگوید از بکت نیز انتظار نمی رود از پوچی و‌سکون و مفاهیمی از این دست سخن بگوید زیرا خودش هیچگاه این چنین نزیست و از کوزه همان برون تراود که در اوست.
به هر حال ما نیز به عنوان یک گروه اجرایی سعی کردیم در فرم و اجرای این اثر ساختاری را تشکیل دهیم که از مضامین این چنینی دور باشد و نیز حوصله تان سر نرود و از تامل و تماشای لحظه لحظه اثر لذت ببرید و در آخر بیش از سکون به حرکت فکر کنید.

امیرحسین جوانی کارگردان نمایش «در انتظار گودو» اجرا شده در فستیوال ثمر
اواخر سال نود و هفت

۴ روز پیش، پنجشنبه
مجید مهرداد این را خواند
آقای سوبژه (محمد لهاک)، عاشق تئاتر، امیرحسین جوانی، aida.t، نعیم معادی، علیرضا عربشاهی و زهره الف این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شهرام گیل آبادی با نمایش
» شهرام گیل آبادی با نمایش "عاشقانه های خیابان"به ایرانشهر می آید.
... دیدن متن »

شهرام گیل آبادی با نمایش "عاشقانه های خیابان"به ایرانشهر می آید.
به گزارش روابط عمومی گروه تاتر "ب"، خرداد و تیر ماه شهرام گیل آبادی، نمایش عاشقانه های خیابان نوشته محمد چرمشیر و بهمن عباسپور که نمایشی اجتماعی است را در سالن استاد سمندریان روی صحنه می برد.

۵ روز پیش، چهارشنبه
مینا ۱۲&، Negin Fooladi و علی جباری این را خواندند
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معرفی هیات داوران سومین جشنواره سراسری هنرهای اجرایی_نمایشی «موندا » | عکس
» معرفی هیات داوران سومین جشنواره سراسری هنرهای اجرایی_نمایشی «موندا »
... دیدن متن »

هیات داوران سومین جشنواره سراسری هنرهای اجرایی_نمایشی «موندا» معرفی شدند

به گزارش تیوال به نقل از خبرایران، با حکم عبدالرضا شیبانی دبیر سومین جشنواره سراسری هنرهای اجرایی_نمایشی موندا علی عابدی، سلما سلامتی و امین بهروزی آثار بخش مسابقه‌ی تئاتر سومین جشنواره سراسری هنرهای اجرایی_نمایشی موندا را داوری می‌کنند.

 ۸ نمایش راه یافته به جشنواره از تهران، بوشهر، اهواز، جوانرود، بندرگز و گرگان در بخش مسابقه با رویکردِ "زبان نو در هنرهای نمایشی"  از روز سه شنبه ۲۷ فروردین تا ۳۱ فروردین  و در پلاتو اجرای تئاترشهر، عمارت نمایشی نوفل لوشاتو و تماشاخانه شانو به روی صحنه می‌روند.

همچنین، ۴ اثر نمایشی در بخش ویژه از تهران و تبریز اجرا می‌شود.

سومین جشنواره سراسری هنرهای اجرایی_نمایشی موندا به همت خانه نمایش دا از ۲۷ فروردین الی ۱ اردیبهشت ۹۸ به دبیری عبدالرضا شیبانی و در خانه نمایش دا برگزار می‌شود

۵ روز پیش، چهارشنبه
نیلوفر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اعلام اسامی متون پذیرفته شده در بخش صحنه‌ای نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی | عکس
» اعلام اسامی متون پذیرفته شده در بخش صحنه‌ای نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی
... دیدن متن »

هیئت انتخاب متون نمایش‌های صحنه‌ای «بخش ویژه استاد علی نصیریانِ» نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اسامی ۷۱ متن پذیرفته شده و مشروط راه یافته به این بخش را اعلام کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، اسامی متون پذیرفته شده و مشروطی که قرار است در قالب نمایش‌های صحنه‌ای در «بخش ویژه استاد علی نصیریانِ» نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی برای ورود به مرحله ارزیابی اجرا تولید شوند، اعلام شد.

در مجموع ۷۱ متن در این مرحله پذیرفته شده‌اند که از این میان پذیرش ۱۶ متن به صورت مشروط است.

اسامی ۵۵ اثر پذیرفته شده در مرحله انتخاب متون نمایش‌های صحنه‌ای «بخش ویژه استاد علی نصیریانِ» نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به شرح زیر است:

۱- «اژداک»، به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی صفورا کاظم‌پور از تهران 
۲- «آبگوشت زهرماری»، به نویسندگی آرش آبسالان و کارگردانی حسین اسدی از خارک   
۳- «بابا کرم»، به نویسندگی فرهاد نقدعلی  و کارگردانی وحید شاهینی از تهران
۴- «بازی سلطان و سیاه»، به نویسندگی علی نصیریان و کارگردانی سیامک بانیانی از تهران      
۵- «بندار بیدخش»، به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی محمدمهدی پریزاد از تهران     
۶- «بنفش»، به نویسندگی و کارگردانی سجاد یاری از تهران
۷- «پهلوان کچل»، به نویسندگی علی نصیریان و کارگردانی ابوالفضل حاجی علی‌خانی از تهران      
۸- «پهلوان کچل و اژدها»، به نویسندگی داود فتحعلی‌بیگی و کارگردانی خدایار کاشانه از ری      
۹- «ترانه‌های تلخ تارا»، به نویسندگی فریدون ولایی و کارگردانی شهرام احمدی از تبریز     
۱۰- «چهار صندوق»، به نویسندگی بهرام بیضائی و کارگردانی مهدی سالاری از تهران
۱۱- «الچی حکایه سی»، به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار از تبریز     
۱۲- «خیال ! نه... بیخیال»، به نویسندگی و کارگردانی پرویز سنگ‌سهیل از تهران      
۱۳- «دکتر رجب»، کاری از داود بنی‌اردلان از تهران     
۱۴- «رام کردن زن سرکش»، به نویسندگی داود فتحعلی‌بیگی و کارگردانی هومن میرمعنوی از رشت      
۱۵- «سعدی، سلطان سیاه سووشون»، به نویسندگی و کارگردانی مسعود شامی‌خاتونی از تهران
۱۶- «سیاه»، به نویسندگی علی نصیریان و کارگردانی نسیم تاجی از تهران    
۱۷- «سیاه‌بازی سیمرغ نازی داشتم»، به نویسندگی مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی حبیبه عبداللهی‌مشکنلو از تهران     
۱۸- «سیاه و غزال»، به نویسندگی ابوالفضل حاجی علی‌خانی و کارگردانی سودا رشیدی از مشهد   
۱۹- «سیاه و غزال»، به نویسندگی ابوالفضل حاجی علی‌خانی و کارگردانی مرتضی اسماعیلی از تهران     
۲۰- «شب‌بازی ملک دارا»، به نویسندگی حامد مکملی و کارگردانی علی پیروزنیا از ارومیه 
۲۱- «شب هزار و یکم»، به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی عطیه‌سادات دیباجی از تهران      
۲۲- «شبیه بی‌شبهه»، به نویسندگی و کارگردانی اصغر گروسی از شیراز
۲۳- «شه میر»، به نویسندگی و کارگردانی کوروش سلیمانی‌دهبارز از بندرعباس      
۲۴- «شهرزاد ۱۰۰۱»، به نویسندگی آرش خیرآبادی و کارگردانی حامد معمارطهرانی از مشهد      
۲۵- «عجیب السطنه»، به نویسندگی علی بهروزنسب و کارگردانی بهنود مهدی‌پور از تهران 
۲۶- «عروسی بانوگشب (دختر رستم)»، به نویسندگی اردشیر صالح‌پور و کارگردانی محمدجواد کبودرآهنگی از همدان  
۲۷- «عروسی میزا آقاهاشم»، به نویسندگی و کارگردانی رضا عاشوری‌فر از تهران    
۲۸- «عروسی ننه غلامحسین»، به نویسندگی داود فتحعلی‌بیگی و کارگردانی بهنام شجاعی‌راد از اصفهان
۲۹- «غم‌نومه فریدون»، به نویسندگی پیمان قدیمی و کارگردانی مهدی غلامی از تهران      
۳۰- «قصه بخت»، به نویسندگی داود فتحعلی‌بیگی و کارگردانی احمد دهقان از تهران
۳۱- «قهوه قجری»، به نویسندگی آتیلا پسیانی و کارگردانی سعید باغبانی از همدان 
۳۲- «قهوه قجری»، به نویسندگی آتیلا پسیانی و کارگردانی ایمان سلیح از مشهد    
۳۳- «کارنامه بندار بیدخش»، به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی جواد صداقت و الهام ابنی از بوشهر    
۳۴- «کارنامه‌ی بندار بیدخش»، به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی مرجان صادقی‌نایشنی از تهران
۳۵- «کاش چشم نمی‌دید»، به نویسندگی مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی مجید علم‌بیگی از تهران
۳۶- «کفش شیشه‌ای»، به نویسندگی مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی مصطفی غفاری از تهران      
۳۷- «کفش شیشه‌ای»، به نویسندگی مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی ساینا امیری از بندرعباس      
۳۸- «که بینم روی ماه تو»، به نویسندگی مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی نسیم یاقوتی از تهران      
۳۹- «لاله‌زار خودم»، به نویسندگی مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی کهبد تاراج از تهران 
۴۰- «مبارک و خانون پرده‌نشین»، به نویسندگی داود فتحعلی‌بیگی و کارگردانی اسدالله اسدی از اصفهان 
۴۱- «مرگ یزدگرد»، به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی سینا شفیعی از کرج      
۴۲- «مضحکه قتل امیرکبیر»، به نویسندگی مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی محمد علایی از تهران
۴۳- «مضحکه قتل امیرکبیر»، به نویسندگی  مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی فرزاد لباسی از همدان     
۴۴- «مضحکه ماردش»، به نویسندگی حسن باستانی و کارگردانی امین اکبری‌نسب   از تهران      
۴۵- «معرکه در معرکه»، به نویسندگی داوود میرباقری و کارگردانی شقایق فتحی از تهران  
۴۶- «ملی»، به نویسندگی هنگامه مفید و کارگردانی شقایق فتحی از تهران   
۴۷- «موغلی پنا»، به نویسندگی و کارگردانی عیلرضا داوری از بندرعباس
۴۸- «می‌تونید مارو نگاه کنید»، به نویسندگی مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی شهاب راحله از تهران
۴۹- «هتل ایران»، به نویسندگی افشین هاشمی و کارگردانی عرفان پورمحمدی از تهران      
۵۰- «غروب در دیاری غریب»، به نویسندگی  بهرام بیضائی و کارگردانی مرتضی نورپور     از ارومیه      
۵۱- «باسلوق آباد»، به نویسندگی و کارگردانی سیاوش توده‌فلاح از نظرآباد     
۵۲- «بنگاه تئاترال»، به نویسندگی علی نصیریان و کارگردانی علی جاور از یزد  
۵۳- «شهر سنگستان»، به نویسندگی رضا عاشوری‌فر و کارگردانی سهیل حسنی از لنگرود
۵۴- «مجلس مارگیری»، به نویسندگی مهدی صفاری‌نژاد و کارگردانی امین سالاری  از بندر لنگه      
۵۵- «رام کردن زن سرکش»، به نویسندگی داود فتحعلی‌بیگی و کارگردانی سعید جمشیدی و مرتضی اسدی‌مرام از کرمانشاه      
اسامی ۱۶ اثر مشروط در مرحله انتخاب متون نمایش‌های صحنه‌ای «بخش ویژه استاد علی نصیریانِ» نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی نیز از این قرار است:
۱- «امیرارسلان رومی»، به نویسندگی پرویز خطیبی و کارگردانی علی خونساری از تهران
۲- «بازرس»، به نویسندگی نیکولای گوگول و کارگردانی شهرام مسعودی از تهران
۳- «بازی پندنامه»، به نویسندگی هوشنگ جاوید و کارگردانی افشین غیاث‌آبادی از تهران
۴- «پرده خانه»، به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی الهام ذوالفقاریان و مهدی صفاری از تهران
۵- «چلچراغ»، به نویسندگی محمود استادمحمد و کارگردانی سیدرضا علوی از تهران 
۶- «حکایت طبیب اجباری»، براساس نوشته مولیر به کارگردانی امیراحسان امیرپور از مشهد
۷- «زن اجباری»، به نویسندگی بابک لطفی خواجه پاشا، با بازنویسی فرهاد نقدعلی و کارگردانی علی یدالهی از تهران
۸- «کریم لوژی»، به نویسندگی مجید رحمتی و مهران رنجبر و کارگردانی مجید رحمتی از تهران
۹- «مبارک در کیوگن»، اقتباسی به کارگردانی ابوالفضل حاجی علی‌خانی از تهران    
۱۰- «مجلس ملغمه آرش بلغور و شاه مغموم»، به نویسندگی محمدباقر نباتی مقدم و کارگردانی ساسان قجر و محمدباقر نباتی مقدم   از تهران    
۱۱- «ناز گل»، به نویسندگی سیدعلی موسویان و کارگردانی میثم یوسفی از تهران    
۱۲- «نبندد مرا دست چرخ بلند»، به نویسندگی و کارگردانی حسین تفنگدار از تهران
۱۳- «پاتیل و حمزه قلی»، به نویسندگی و کارگردانی نادر شهسواری از شیراز
۱۴- «نوروز»، به نویسندگی و کارگردانی کیوان نخعی از تهران
۱۵- «هفت خوان اسفندیار»، به نویسندگی و کارگردانی شراره یوسفی از کرج
۱۶- «خانواده آقای هاشمی»، به نویسندگی صحرا رمضانیان و کارگردانی علی عامل‌هاشمی از تهران

طبق اعلام هیئت انتخاب متون نمایش‌های صحنه‌ای «بخش ویژه استاد علی نصیریانِ» نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی متشکل از محمدحسین ناصربخت، پوپک عظیم‌پور و شهناز روستایی متقاضیانی که طرح‌های ارسالی آن‌ها پذیرفته شده است ضروری است تا ۱۵ اردیبهشت نمایشنامه کامل خود را به دبیرخانه ارسال کنند.

همچنین متقاضیانی که آثار چاپ شده ارسالی آن‌ها در این مرحله مورد پذیرش قرار گرفته است موظفند تا هشتم خرداد، نسخه تصویری ۱۵ دقیقه‌ای از اجرای خود را جهت ارزیابی مرحله نخست به دبیرخانه جشنواره بفرستند.

تنها آثاری به مرحله نهایی جشنواره راه پیدا می‌کنند که ضمن رعایت تمامی مفاد فراخوان، مجوز کتبی نویسنده یا صاحب امتیاز نمایشنامه خود را به دبیرخانه جشنواره تحویل دهند.

نوزدهمین جشنواره نمایش‎های آیینی و سنتی مرداد سال جاری به دبیری داود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود.

۵ روز پیش، چهارشنبه
مجید مهرداد این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دوست واقعی من تیرکس i
عواید فروش بلیت نمایش «دوست واقعی من تی رکس» به کودکان سیل زده اختصاص یافت | عکس
» عواید فروش بلیت نمایش «دوست واقعی من تی رکس» به کودکان سیل زده اختصاص یافت
... دیدن متن »

تهیه کننده نمایش «دوست واقعی من تی رکس» گفت: بخشی از عواید فروش اجراهای این نمایش به کودکان سیل زده اختصاص یافت.

یحیی منصورموید در گفت وگو با روابط عمومی این نمایش افزود: به منظور حمایت و کاستن آلام کودکان سیل زده استان های گلستان، لرستان، ایلام و خوزستان بخشی از عواید فروش بلیط اجراهای نمایش خردسال «دوست واقعی من تی رکس» صرف کودکان سیل زده این مناطق خواهد شد.

وی در پایان گفت: نمایش خردسال «دوست واقعی من تی رکس» به کارگردانی نیما بیگلریان تا پایان اردیبهشت ماه هر روز ساعت ۱۹ در فرهنگسرای ملل به نشانی؛ بزرگراه آیت الله صدر، خیابان قیطریه، بوستان قیطریه به روی صحنه می رود و علاقمندان جهت تهیه و رزرو بلیط می توانند به سایت تیوال یا شماره ۰۹۳۳۱۳۳۹۷۳۰ تماس حاصل فرمایند.

۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پروانه و یوغ i
راز ماندگاری «ونسان ونگوک» در یک نمایش فاش می‌شود | عکس
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛
» راز ماندگاری «ونسان ونگوک» در یک نمایش فاش می‌شود
... دیدن متن »

نمایش «پروانه و یوغ» به زندگی درونی، اعتقادات و کابوس‌های ونگوک می‌پردازد.

هر مخاطبی برداشتی از نمایش «پروانه و یوغ» دارد جواد محمدپور طراح و کارگردان نمایش «پروانه و یوغ» در خصوص این نمایش در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: دو سال پیش قصد کار کردن نمایشنامه «پروانه و یوغ» را داشتم؛ ولی شرایط آن مهیا نبود. دلیل انتخاب این نمایشنامه نگاه متفاوت آن به زندگی «ونسان ونگوک» بود. زیرا کارهای تولید شده بیشتر به زندگینامه «ونسان ونکوگ» پرداخته است. ما سعی کردیم نمایشنامه ای که محمد چرمشیر در آن به زندگی  درونی, اعتقادات و کابوس هایی که ونکوگ درگیر بوده کار کنیم.

محمدپور با اشاره اینکه هرکسی با تماشای  نمایش «پروانه و یوغ» دریافت خود را دارد, بیان کرد: چیزی که من به عنوان کارگردان دنبال آن بودم , نگاه جامعه یا تاثیر جامعه در زندگی هنرمندی است که در زمان خود ناشناخته ماند و کسی از نقاشی های او استقبالی نمی کرد. حالا چه اتفاقی رخ می‌دهد که ۱۰۰ سال بعد همه او را می شناسند و بسیاری از هنرمندان از او صحبت می کنند.

وی ادامه داد:  راز ماندگاری ونکوگ برای من بسیار مهم بود که بتوانم در نمایش «پروانه و یوغ» به تصویر بکشیم و بگوییم که وقتی شخصی تا این حد با هنر عجین است، هیچ زمانی فراموش نمی شود.

کارگردان نمایش «پروانه و یوغ» درخصوص استقبال مخاطبان از نمایش گفت: علی رغم اینکه ما در نمایش «پروانه و یوغ» با داستان صریح و قصه محور مواجه نیستیم؛ با بازخورد مثبت تماشاگران روبرو شدیم. احساس می کنم چیزی را که به دنبال آن بودیم تا حدودی توانستیم به تماشاگران انتقال دهیم.

محمدپور در خصوص انتخاب بازیگران نمایش گفت: من با گروه خاصی کار می کنم اما در این نمایش با دوستانی کار کردم که از طریق فراخوان با آن ها آشنا شدم. نقش های اصلی نمایش از بچه های حرفه ای تئاتر هستند و در کنار آن ترکیبی از بچه های تازه کار تئاتر را داشتیم که در طی شش ماه تمرین مستمر و سخت، خود را برای این مرحله آماده کردیم.

محمدپور درخصوص کارهای آتی خود در عرصه تئاتر بیان کرد: شرایط کار در تئاتر از لحاظ اقتصادی بسیار سخت شده است و باید محتاطانه رفتار کرد ولی نمایشنامه ای در دست داریم تا آن را روی صحنه بیاوریم.

گفتنی است در خلاصه نمایش آمده است: این نمایش دغدغه‌ها، ذهنیات، کابوس‌ها و رویاهای (ونسان ونگوگ) نقاش شوریده ی هلندی، را دست مایه خود قرار داده و سعی در به تصویر کشیدن ذهن پر تلاطم او در طول زندگی پر فراز و نشیب و غم‌انگیز او را دارد.

محمد چرمشیر نویسنده، کاوه حکیمی تهیه کننده و حمید رحیمی، مرضیه موسوی، محسن قزل سوفلو، جلال محبی، فاطمه عباسی، مهیار قزل سوفلو، نگار سلحشور، آتوسا زرین پور، سپیده پروانه، حسام الدین سیادت، مهرداد امانی، فاطمه محمد امیری، امیر پاشا عبدی، میلاد صفوی و دیبا سرخوش بازیگران نمایش «پروانه و یوغ» هستند.

نمایش «پروانه و یوغ» از تاریخ ۱۸ فروردین تا ۱۸ اردیبهشت هر شب ساعت ۲۱:۱۵ در تالار حافظ بر روی صحنه می رود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

۵ روز پیش، چهارشنبه
پوریا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان های بهار گالری شلمان | عکس
» فراخوان های بهار گالری شلمان
... دیدن متن »

گالری شَلمان به منظور حمایت و کشف استعدادهای هنرمندان جوان دو فراخوان را در بهار سال نود و هشت منتشر کرده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید از طریق لینک زیر به سایت گالری شَلمان مراجعه کرده و از شرایط شرکت در این فراخوان ها مطلع شوید:

http://shalmanartgallery.com/#853

۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه آثار نقاشی حجتالله شکیبا i
اثر نقاشی استاد جمشید مشایخی از چهره همسرش به خانواده اش اهدا شد . | عکس
در آیین گشایش رسمی نمایشگاه آثار شکیبا
» اثر نقاشی استاد جمشید مشایخی از چهره همسرش به خانواده اش اهدا شد .
... دیدن متن »

آیین گشایش نمایشگاه نقاشی حجت شکیبا، عصر روز جمعه ۲۳ فروردین با حضور هنرمندان، هنردوستان و چهره‎های برجسته فرهنگی هنری و با اهدای طراحی جمشید مشایخی به خانواده این هنرمند بزرگ در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، در ابتدای این مراسم که در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران برپا بود، جواد مجابی، مترجم و شاعر به عنوان سخنران نخست مراسم گفت: «در آثار شکیبا عشق او به ایران مشاهده می‎شود، عشقی ستودنی. آثار این هنرمند از اولین نمایشگاهش که نشانگر خلاقیت او بود، کاملا مشهود بود . شکیبا ایران‎دوست است. وی با دقت در فرهنگ ایرانی، بهترین بخش‎های آن را به نمایش گذاشته است. او همواره تلاش کرده آثاری شعرگونه بیافریند از این رو  آثارش به واقع اسنادی از فرهنگ ایران در دوره‎های مختلف تاریخی است. 
جواد بختیاری، هنرمند خوشنویس و نقاش سخنران بعدی مراسم بود. وی در ابتدای صحبت هایش با ذکر این مطلب که از شکیبا گفتن بسیار دشوار است ابراز داشت : شکیبا از مفاخر هنرهای تجسمی معاصر است. عمر این هنرمند سراسر به آفرینش گذشته است.
 بختیاری  شکیبا را از جمله هنرمندانی دانست که گام‎های بلندی را در زنده نگاه داشتن ایران فرهنگی برداشته است و افزود: «در دوره معاصر با جدیت می‎توان گفت حجت شکیبا از جمله هنرمندانی است که جانمایه ایران فرهنگی را غنا داده است.» 
بختیاری در ادامه به ۳ ویژگی آثار شکیبا را که او را در میان دیگر هنرمندان ممتاز کرده است اشاره کرد و گفت: «ویژگی نخست آثار شکیبا این است که بیننده با دیدن آنها تحیر می‎کند، در مرحله بعد آثارش مخاطب را به تخیل و در نهایت به تفکر وا می‎دارد.  وی همچنین افزود: «استمرار هیجان‎ها در آثار این هنرمند به شدت دوام دارد و همیشگی است.». 
 جواد بختیاری در پایان سخنان خود به انتخاب رنگ در آثار شکیبا اشاره کرد و گفت: «رنگ‎ها در آثار شکیبا کاراکتری کاملا ایرانی دارند. از رنگ‎های به کار رفته در آثار می‎توان فهمید که هنرمندی ایرانی این اثر را خلق کرده است.» 
سید عباس سجادی، مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران  نیز با حضور در جایگاه  در ابتدای صحبت هایش با ذکر این مطلب که ما در فرهنگسرای نیاوران بسیار خرسندیم که میزبان آثار فاخری از هنرمندان برجسته ایرانی هستیم که شکیبا نیز یکی از این هنرمندان است گفت: «تمام این آثار حاصل تفکر ناب و بلند حجت شکیبا است. ما در تابلو های این هنرمند علاقه و عشق وافرش را به ایران را شاهد هستیم. به باور من هر کدام از این قاب ها  پنجره‎ای به سوی فرهنگ ایران‎زمین است.» 
مدیر عامل بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران در ادامه افزود: «فرهنگ و هنر نیازمند توجه است. برگزاری این نمایشگاه در فرهنگسرای نیاوران اتفاق نمی‎افتاد مگر به پیشنهاد استاد عبدالرشیدی، و برادران میرباقری در خانه فرهنگ گویا که همواره موجب وقوع رخدادهای جدی فرهنگی و هنری در این سال‎ها هستند و  همچنین نشر گویا هنرمند دیگری هم که موجب برگزاری این نمایشگاه بود و همواره برای دیگران بیش از کار خودش تلاش می‌کند جناب اسرافیل شیرچی نازنین بود که برای این برنامه و این نمایشگاه تلاش بسیاری کرد. در چنین مراسمی شخصیت های بزرگی همچون جناب مجابی حضور دارند که این خود نشانگر ارزش هنری آثار شکیبا است.»
سجادی در ادامه صحبت هایش با اشاره به درگذشت جمشید مشایخی، هنرمند برجسته سینمای ایران و رونمایی از اثر طراحی جمشید مشایخی در این نمایشگاه گفت: «در روز تشییع زنده‎یاد جمشید مشایخی سخن شایسته‎ای از زبان فرزندش سام مشایخی شنیدم که گفت برای پدر من القاب بسیاری بود همچون کمال الملک سینمای ایران، اما در واقع پدرم جمشید مشایخی سینمای ایران بود. این نکته بسیار درست و ظریف است.» سجادی با اشاره به فداکاری‎های همسر جمشید مشایخی از نقش بانوان ایرانی در پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری تقدیر کرد. 
مدیر عامل بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، در پایان سخنانش به کار سترگ حجت شکیبا در همکاری با علی حاتمی کارگردان فقید ایرانی اشاره کرد و گفت: «در دورانی که فناوری به شکل امروز نبود شکیبا توانست به خوبی دقت و وسواس حاتمی را در ساخت فیلم‎های تاریخی پاسخ گوید. یکی از آثار شکیبا به تصویر کشیدن پرسپکتیو خیابان لاله‎زار در فیلم‎های حاتمی است که به حق کار عظیم و بسیار زیبایی است.»
در انتهای این برنامه حجت شکیبا در سخنانی  با اشاره به درگذشت جمشید مشایخی و سابقه همکاری خود با علی حاتمی، فیلمساز شهیر، به عنوان مشاور هنری گفت: «سال‎ها پیش سر صحنه فیلمبرداری کمال‎الملک با مشایخی آشنا شدم. جمشید مشایخی در همان دوران که برای ایفای نقش کمال الملک نزد من آموزش نقاشی می‎دید، اثری را خلق کرد که پر از عشق است. اگر چه این اثر به نظر طراحی ساده‎ای است اما با عشق کار شده است. من در این گردش‎های مداد مشایخی در آفرینش این اثر عشق را می‎بینم. این اثر پس از گذشت ۳۰ سال از گنجینه من بیرون آمد و لازم دیدم که آن به صاحب اصلی اثر یعنی همسر این هنرمند بزرگ و خانواده مشایخی تقدیم کنم.»
پس از سخنان شکیبا، نادر مشایخی هم ضمن قدردانی از این هنرمند طی سخنانی اظهار داشت:  «امشب از دیدن این اثر بسیار خوشحال شدم چرا که ما به دنبال گردآوری چیزهایی از پدرم هستیم که فراموششان کرده‎ایم، که این اثر هم یکی از آنهاست.»
در پایان مراسم اثر طراحی شده توسط زنده‎یاد جمشید مشایخی از سوی حجت شکیبا به نادر مشایخی تقدیم شد.
فاضل جمشیدی و  داوود حیدری در میان برنامه قطعاتی آوازی را برای حضار خواندند 
گفتنی است نمایشگاه آثار نقاشی حجت شکیبا، تا ۳۰ فروردین ماه در گالری‎های شماره ۱ و ۲ برپاست. علاقمندان می‎توانند جهت بازدید از این نمایشگاه در روزهای عادی از ساعت ۱۰ الی ۲۱ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ الی ۲۱ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انتقال آثار کلیسای نوتردام به موزه لوور | عکس
» انتقال آثار کلیسای نوتردام به موزه لوور
... دیدن متن »

مجموعه از آثار تاریخی و هنری به جا مانده پس از آتش‌سوزی بزرگ در کلیسای نوتردام پاریس به صورت موقت به موزه لوور انتقال یافت. به گزارش رویترز، «فرانک ریستر» وزیر فرهنگ فرانسه اعلام کرد پس از آغاز آتش سوزی بزرگ در کلیسای تاریخی نوتردام، آتش نشانان، مأموران وزارت فرهنگ فرانسه و شهرداری پاریس برای نجات آثار تاریخی و هنری موجود به درون ساختمان شتافتند و موفق به نجات برخی آثار ارزشمند شدند.

از جمله تاج مسیح (ع)، لباس قرن سیزدهمی «سنت لوئیس» پادشاه فرانسه، نقاشی‌ها و،.. را از ساختمان کلیسا خارج و به ساختمان شهرداری منتقل کردند. این آثار ارزشمند پس از آن برای محافظت بیشتر و آغاز فرآیند مرمت به موزه لوور پاریس منتقل شده‌اند. «کلیسای نوتردام» در شهر پاریس به عنوان یکی از جاذبه‌های مذهبی، تاریخی و گردشگری فرانسه با ۸۵۰ سال قدمت روز گذشته دچار حریق گسترده شد و بخشی از آن در آتش سوخت. اهمیت این کلیسا در هویت تاریخی، ادبی و معماری گوتیک آن است که هر ساله میزبان بیش از ۱۳ میلیون گردشگر است.

۵ روز پیش، چهارشنبه
نیلوفر ثانی و Negin Fooladi این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پروانه و یوغ i
«پروانه و یوغ»، پیام انسانیت را ابلاغ می کند | عکس
درگفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛
» «پروانه و یوغ»، پیام انسانیت را ابلاغ می کند
... دیدن متن »

محسن قزل سوفلو گفت: میلیون ها میلیون آدم روی زمین هستند که می توانیم از آن ها الهام بگیریم وآدم قبل را نسازیم.

«پروانه و یوغ»، پیام انسانیت را ابلاغ می کندمحسن قزل سوفلو بازیگر نقش دکتر گاشه در نمایش «پروانه و یوغ» درخصوص نقش خود در این نمایش در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: من شناخت خیلی کمی نسبت به زندگی «ونسان بنکوگ» و در واقع از بریدن گوش و مرگ او در سن کم، اطلاعاتی داشتم و همین سبب علاقه من به این نمایشنامه شد. شخصیت دکتر گاشه شخصیتی است که از بیمار خود بیمارتر است.۶سالی است که جواد محمدپور را می شناسم و از کاراکترهای هم آگاه بودیم.

قزل سوفلو در خصوص شخصیت های نمایشی خود در عرصه تئاتر بیان کرد: در برخی مواقع نقش هایی به ما پیشنهاد می شود که کاراکترها بسیار نزدیک به هم هستند ولی من سعی می کنم کاراکترهایی که بازی می کنم نزدیک به هم نباشند زیرا میلیون ها میلیون آدم روی زمین هستند که می توانیم از آن ها الهام بگیریم و آدم قبل را نسازیم.
وی با بیان اینکه نقش هایی که بازی می کنم بسیار دور از هم هستند،گفت: از سویی نمایش «پروانه و یوغ» در فضای فرم اتفاق می افتد و چند وقتی بود که در این فضا کار نکرده بودم.

بازیگر نقش دکتر گاشه با اشاره به اینکه کلیت نمایش  «پروانه و یوغ» را انسانیت می داند، گفت: فکر می کنم پیام انسانیت و چگونه زیستن پیام اصلی نمایش «پروانه و یوغ» است که به مخاطبان خود منتقل می کند. این نمایش اتفاقی مثبتی بود که بازخوردهای خوبی از تماشاگران دریافت کردیم . این نمایش کاری صادق و بدون زرق و برق است و انرژی و اتمسفر خوبی دارد.

قزل سوفلو در خصوص کارهای آتی خود گفت: نمایش «حشره» و «کشتارگاه» از نمایش هایی است که در آن بازی می کنم و به زودی بر روی صحنه خواهد رفت.

در خلاصه نمایش آمده است: این نمایش دغدغه‌ها، ذهنیات، کابوس‌ها و رویاهای (ونسان ونگوگ) نقاش شوریده هلندی را دست مایه خود قرار داده و سعی در به تصویر کشیدن ذهن پر تلاطم او در طول زندگی پر فراز و نشیب و غم‌انگیز او را دارد.

محمد چرمشیر نویسنده , کاوه حکیمی تهیه کننده و حمید رحیمی، مرضیه موسوی، محسن قزل سوفلو، جلال محبی، فاطمه عباسی، مهیار قزل سوفلو، نگار سلحشور، آتوسا زرین پور، سپیده پروانه، حسام الدین سیادت، مهرداد امانی، فاطمه محمد امیری، امیر پاشا عبدی، میلاد صفوی و دیبا سرخوش بازیگران نمایش «پروانه و یوغ» هستند.

گفتنی است نمایش «پروانه و یوغ»  از تاریخ  ۱۸ فروردین تا ۱۸ اردیبهشت هر شب ساعت ۲۱:۱۵ در تالار حافظ بر روی صحنه می رود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیام حمیدرضا آذرنگ به دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر | عکس
» پیام حمیدرضا آذرنگ به دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
... دیدن متن »

حمیدرضا آذرنگ، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و دبیر بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در پیامی انتخاب مجدد نادر برهانی‌مرند را به عنوان دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تبریک گفت.

 به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در پی انتخاب دوباره نادر برهانی‌مرند به عنوان دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، حمیدرضا آذرنگ، دبیر بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر این حضور مجدد را به او و اهالی تئاتر تبریک گفت.

در متن پیام حمیدرضا آذرنگ خطاب به نادر برهانی‌مرند چنین آمده است:

«جناب آقای نادر برهانی‌مرند
دوست و هم‌حرفه اندیشمند و باوقارم
انتصاب دوباره حضرتعالی در مقام دبیری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، باعث مباهات و سربلندی است.
امید آن که در این تجربه دوباره، میزان رضایت و خرسندی شما از عملکرد خویش و اهالیِ همیشه محترمِ این هنرِ والامقام از برگزاری جشنواره، به مرتفع‌ترین حدود خود برسد و شکوفایی و طراوت بیش از پیشِ این هنرِ همواره مورد کم‌لطفی را باعث گردد.
با نهایت ادب و آرزوی پرسلامت‌ترین مسیرها»

روز گذشته، دوشنبه ۲۶ فروردین نادر برهانی‌مرند که دبیری سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را در کارنامه داشت از سوی شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی به عنوان دبیر دوره سی و هشتم انتخاب شد.

۶ روز پیش، سه‌شنبه
صدف اسمعیل پور این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کامبیز دیرباز با «ماربازی» به تئاتر برمی‌گردد‎ | عکس
پس از ۱۲ سال دوری
» کامبیز دیرباز با «ماربازی» به تئاتر برمی‌گردد‎
... دیدن متن »

نمایش «ماربازی» با بازی کامبیز دیرباز و نوشته صحرا فتحی به زودی به روی صحنه می‌رود.

به گزارش روابط عمومی نمایش «ماربازی»، این نمایش محصول کمپانی «دیار» به کارگردانی صحرا فتحی و سعید دشتی در بهار ۹۸ به روی صحنه می رود.
کامبیز دیرباز ۱۲ سال پیش با نمایش «یک زن، یک مرد» آخرین حضور خود را بر روی صحنه تجربه کرده است. همچنین روابط عمومی و تبلیغات این نمایش به عهده ایلیا شمس می‌باشد.
اطلاعات تکمیلی به زودی اعلام می‌شود.

۶ روز پیش، سه‌شنبه
صدف اسمعیل پور این را خواند
مهدی حسین مردی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیین افتتاح نمایش
» آیین افتتاح نمایش "مصاحبه " به قلم جویس کرول اوتس و کارگردانی سید محمد رضا فهمیزی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود
... دیدن متن »

نمایش "مصاحبه" از دوم  اردیبهشت به مدت ۱۰ شب ساعت ۲۰ در سالن نمایش فرهنگسرای ارسباران، به روى صحنه مى‌رود.
سید محمد رضا فهمیزی علاوه بر کارگردانی ،تهیه کنندگی این نمایش را هم بر عهده دارد .

"مصاحبه" روایت  خبرنگار جوانی است که به مصاحبه یکی از بزرگان ادبیات دنیا که سال ها پیش برنده جایزه نوبل هم شده می رود اما به مرور متوجه اتفاقات و حقایق دیگری می شود.
"مصاحبه" توسط گروه نمایشی "گفت"، ساعت ۲۰ در فرهنگسرای ارسباران به روی صحنه می رود و عباس ستارزاده، اشکان نجاتی، پرواز نجفیان مقدم بازیگران این نمایش هستند.

۶ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید