تیوال | اخبار
S1 : 05:37:27
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
گالری آران اضافه شدن اثر شهریار قرایی به مجموعه اصلی موزه آگوا، موزه غرب استرالیا در شهر پرت را اعلام می‌نماید. | عکس
» گالری آران اضافه شدن اثر شهریار قرایی به مجموعه اصلی موزه آگوا، موزه غرب استرالیا در شهر پرت را اعلام می‌نماید.
... دیدن متن »

این اثر که در نمایشگاه "نخستین، هنر چوب" با گردآوری اکرم احمدی توانا در شهریورماه سال ۱۳۹۶ به نمایش درآمده بود، ترجمانی از باغ ایرانی است که اینک به بزرگترین مجموعه آثار مدرن و معاصر در غرب استرالیا اضافه گردیده است. این اثر بخشی از مجموعه‌.ی او  با عنوان باغ ایرانی است که با الهام از تاریخ، ادبیات کهن، معماری و نگاری‌.گری ایرانی شکل گرفته و خوانشی از روابط میان فرم‌.ها و همگونی آن با معقوله ادراک است.
موزه آگوا، غرب استرالیا در سال ۱۸۹۵ تاسیس شده و در سه ساختمان قدیمی در مرکز فرهنگی شهر پرت متمرکز است. این موزه مجموعه اصلی دولتی غرب استرالیا را نیز شامل می‌.شود که جزو مهمترین مجموعه‌.های هنر اب اورژینال (هنر بومیان اولیه استرالیا) و هنر و دیزاین منطقه غرب استرالیا و همچنین هنر و دیزاین بین المللی است.
سالیانه با کمک بنیاد آگوا که متشکل از هنر دوستان و سازمان‌.های غیردولتی و بنیادهای فرهنگی متعدد است، آثار هنری از سراسر جهان برای این مجموعه خریداری می‌.شود.
شهریار قرایی متولد سال ۱۳۶۰ در تهران است و در رشته‌.های مهندسی عمران از دانشگاه سمنان و معماری دانشگاه آزاد قزوین تحصیل نموده است و محقق در زمینه اسطوره شناسی است. او به فراگیری تاریخ هنر و جنبه‌.های مختلف هنر تجسمی ایران تحت نظر استاد رویین پاکباز پرداخته و همچنین طراحی و نقاشی را زیر نظر مرحوم استاد عربعلی شروه، استاد نصرت الله مسلمیان و استاد امین نورانی، آموخته است. شرکت در کلاسهای استاد محمد حسین عماد آغاز آشنایی و کار او با چوب بوده است.
در سال ۱۳۹۵ طراحی فضای آموزشی او برگزیده مسابقه معماری "مدرسه ایرانی معماری ایرانی" گردید و مقالات او در نشریات ارزشمندی نظیر مجلات شارستان، معمار، اتود، مهراز، و روزنامه شرق به چاپ رسیده‌.اند و همچنین به تدریس و همکاری با کانون معماران معاصر ایران اشتغال دارد.

 

 

۲ روز پیش، پنجشنبه
نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در ادامه برگزاری اولین تور نمایشی جهان با افرادسندرم داون دومین مفصد این تور استان کردستان و شهر سنندج خواهد بود. | عکس
» در ادامه برگزاری اولین تور نمایشی جهان با افرادسندرم داون دومین مفصد این تور استان کردستان و شهر سنندج خواهد بود.
... دیدن متن »

سه نمایش به نویسندگی و کارگردانی رسول حق شناس که با بازی افراد دارای سندرم داون در این تور اجرا میشود.
این تور نخستین بار است که در ایران و در جهان برگزار میشود.
حق شناس در ادامه گفت هدف این تور آشنایی جوامع هدف با توانایی های افراد سندرم داون است.
رسول حق شناس که ۲۴سال است در حوزه هنرهای نمایشی فعال است و در زمینه تاتردرمانی ۱۲سال است که فعال میباشد اضافه کرد اولین مقصد تور نمایشی مشهد مقدس بود و کردستان مقصد دوم است و سیرجان در استان کرمان مقصد سوم خواهد بود.
این سه نمایش در ادوار مختلف در جشنواره های تاتر فجر و کودک نوجوان و تاتر شهر و هندوستان حضور داشته است.
این گروه روز شنبه ۲۷مرداد سال جاری در سالن فججر شهر سنندج سه اثر نمایشی خود را اجرا خواهد نمود.

۲ روز پیش، پنجشنبه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تجربه فوق‌العاده‌ای از گرد‌هم‌آیی محتوا و فرم | عکس
یادداشت علی جعفری فومنی، منتقد و روزنامه‌نگار، برای نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» به دراماتورژی و کارگردانی روح‌الله جعفری
» تجربه فوق‌العاده‌ای از گرد‌هم‌آیی محتوا و فرم
... دیدن متن »

سایت ایران‌تئاتر: چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷- شناسه مطلب: 109739

برای روح‌الله جعفری و آن‌همه شور که بر صحنه می‌آفریند:
نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» روزهای آخر را در تالار چهارسو می‌گذراند. امیدوارم بعد از این، روح‌الله نمایشش را در تماشاخانه دیگری دوباره به اجرا در بیاورد تا آن‌ها که هنوز موفق به دیدنش نشده اند، ناکام نمانند.
دیشب به هنگام تماشای «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» یک‌بار دیگر دریافتم هنوز تئاترمان می‌تواند شورانگیز باشد؛ می‌تواند وجدآفرین باشد‌، می‌تواند مخاطبانش را بخنداند، بگریاند، بمیراند و خوشبختانه زنده کند. این البته احساس من به تنهایی نبود؛ همه آن‌هایی که در سالن نشسته بودیم و جادوی صحنه «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» ما را در خود فرو برده بود، همین احساس را داشتیم. بعد از اتمام نمایش با هرکه گپ زدم، همین حال را داشت. به خودم گفتم خوش‌به‌حال روح‌الله جعفری.
«ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» به‌کارگردانی دکتر روح‌الله جعفری پر از ستاره است؛ از مهدی بجستانی و مجید رحمتی و آذر خوارزمی بگیر تا همین حمید رحیمی که دیوانه‌واری‌اش و انرژی بی‌پایانش روی صحنه سرمستمان می‌کند. چهره و حال رحیمی چقدر شبیه است به همان عکس معروف میرهولد به هنگام دستگیری توسط پلیس مسکو. و گذشته از همه این‌ها اصلاً چرا راه دور برویم، بازی کامیار محبی در همان یک صحنه حضورش را مگر می‌توان نادیده گرفت؟
نمایشنامه محشر «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» نوشته ماتئی ویسنی‌یک را اصغر نوری مثل همه ترجمه‌هایش محشر ترجمه کرده است. نمایشنامه محشر، ترجمه محشر، کارگردان محشر، گروه محشر؛ روی‌هم می‌شود تجربه فوق‌العاده‌ای از گرد‌هم‌آیی محتوا و فرم. حرف‌هایی برای دیدن. فرم هایی برای شنیدن.
روح‌الله جعفری این استعداد و انگیزه و دانش و تجربه را دارد که روی صحنه برایمان حرف‌هایش را به تصویر بکشد (شک نکنید در تئاتر ما همین الان خیلی‌ها هستند که نه استعداد، نه انگیزه، نه دانش و نه تجربه حرف زدن دارند، اما به یمن همه‌جور رانت و رابطه و پول کثیف، دایم‌الصحنه شده اند).
اندیشه جهانِ میرهولدی «ریجارد سوم اجرا نمی‌شود» در دستان روح‌الله جعفری روی صحنه تجسم عینی پیدا می‌کند و خشونت جهان استالینیستی‌اش فراتر از شکل تاریخی، از گذشته به امروز می‌رسد.
امیدوارم روح‌الله جعفری به این زودی ها خسته نشود؛ ناملایمت‌ها را همچنان به جان بخرد و برای تجسم تفکراتش از روح و جان و عمرش هزینه کند.
فعلاً تا روز جمعه  «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» اجرا می‌شود؛ ساعت ۱۹:۴۵ در تالار چهار سو  این فرصت را از دست ندهید.

۲ روز پیش، پنجشنبه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پروژه مشترک ایران و فرانسه در قالب کارگاه آموزشی | عکس
در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان برگزار می شود
» پروژه مشترک ایران و فرانسه در قالب کارگاه آموزشی
... دیدن متن »

کارگاه‌ هنر اجرا و فضاهای شهری (زبان شهر)، پروژه مشترک ایران و فرانسه در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، کارگاه‌ هنر اجرا و فضاهای شهری (زبان شهر) پروژه مشترک گروه هنری نوآر (گردانندگان: مینا بزرگمهر و هادی کمالی مقدم) و تئاتر پودینگ (گردانندگان: کریستف شاتلن و سیلوی فور) در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان برگزار می شود
این دوره آموزشی در سه سطح برگزار می شود:
الف: کارگاه
- از ۱ تا ۱۴ شهریور ۹۷ توسط هادی کمالی مقدم و مینا بزرگمهر (گروه هنری نوآر)
- الفبای شهر، شناسایی فضا، شناخت بدن، خلق مواد اولیه
- از ۷ تا ۱۴ شهریور ۹۷ با همراهی کریستف شاتلن و سیلوی فِور(تئاتر پودینگ)
- خلق شخصیت، ترسیم مسیر روایت، طراحی حرکت فضا و کمپوزیسیون
ب: نشست
- در اواسط دوره نشستی در زمینۀ هنر اجرا و فضاهای شهری با حضور اساتید کارگاه و مخاطبین برگزار خواهد شد.
ج: خروجی
در پایان، همزمان با اجراهای جشنواره، شرکت کنندگان خروجی کارگاه را به نمایش عموم درخواهند آورد.

مهلت ارسال پرسشنامه تکمیل شدە ی این کارگاه تا ۲۶ مردادماه و اعلام نتایج‌ ارزیابی پرسشنامه‌ها  ۳۰ مرداد است زمان برگزاری این کارگاه نیز ۱ تا ۱۴ شهریور است.
علاقمندان برای دریافت پرسشنامه و همچنین کسب اطلاعات بیشتر می توانند به تارنمای سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان  مراجعه کنند.

۲ روز پیش، پنجشنبه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جنگل هیرکانی آماده ثبت جهانی می شود | عکس
» جنگل هیرکانی آماده ثبت جهانی می شود
... دیدن متن »

معاون سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت که ارزیاب های سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی ملل متحد ( یونسکو ) اواخر شهریور و یا اوایل ماه مهر امسال برای ارزیابی شاخص های جنگل هیرکانی جهت ثبت جهانی به ایران می آیند.

محمدحسن طالبیان روز چهارشنبه در همایش هم اندیشی و هم افزایی مدیران ملی، استانی و محلی برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی که در اردوگاه بادله شهرستان ساری برگزار شد ، سفر ارزیابان یونسکو برای این منظور را مهم توصیف کرد و خواستار به کارگیری همه تلاش ها برای کسب نظر موافق آنان شد. در این نشست مدیران کل میراث فرهنگی ، منابع طبیعی و جنگلداری استان های مازندران ، گیلان ، گلستان و سمنان و جمعی از فرمانداران شهرستان های حوزه جنگل های هیرکانی این استان ها حضور داشتند.

طالبیان به پیشینه درخواست ثبت جهانی جنگل هیرکانی در یونسکو اشاره کرد و گفت که کشور آذربایجان که برای اولین بار پرونده جنگل هیرکانی را برای ثبت جهانی تحویل یونسکو داد ، همچنان منتظر اخذ نتیجه است . وی به میزبانی آذربایجان از اجلاس کمیته میراث جهانی در سال آینده اشاره کرد و افزود: در صورتی که نتوانیم در سفر ماه مهر ارزیابان یونسکو به ایران نتیجه مطلوب را بگیریم ، کار برای ما در اجلاس کمیته میراث جهانی سال آینده مشکل می شود .جمهوری آذربایجان تیر ماه سال ۸۵ درخواستش را برای ثبت جهانی جنگل ‌های هیرکانی به یونسکو ارائه کرد ولی کارشناسان این سازمان به دلیل سهم اندک این کشور حاضر به ثبت آن به نام آذربایجان نشدند. کشور آذربایجان بر اساس آمارهای بین المللی تنها ۲۰ هزار هکتار جنگل هیرکانی را که به جنگل خزر هم مشهور است در اختیار دارد، در حالی که سهم ایران بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار است .

معاون میراث فرهنگی کشور هم افزایی برای ارائه مدیریت مناسب بر عرصه های جنگل های هیرکانی در چهار استان همسایه را برای ارزیابی یونسکو مهم دانست و گفت : با توجه به شرایط حساس فعلی لازم است به لحاظ مدیریتی در سطح جهانی احساس شود جمهوری اسلامی خوب مدیریت می کند و برای اثبات آن مقدمات را آماده کنیم. وی افزود: اگر پرونده ثبت جنگل های هیرکانی موفق شود، دومین اثر طبیعی ایران خواهد بود که به ثبت جهانی می رسد.

دریاچه تاریخی عباس آباد بهشهر نخستین اثر طبیعی ایران است که سال ۹۰ در فهرست آثار طبیعی جهان ثبت شد. جنگل هیرکانی که در زبان عامیانه به آن جنگل های شمال گفته می شود، نوار باریکی است که تمرکز آن در خزر بوده و درختان دیر زیست حدود سه‌ هزار ساله با منبع غنی ژن‌ در آن وجود دارد. در حال حاضر جنگل های هیرکانی زیست بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است . همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته ای (مانند شمشاد و انجیلی) نیز در آن یافت می شود.

منبع: ایرنا

۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دیکتاتور عاشق i
 نمایش «دیکتاتور عاشق» به عمد، فرهنگ، سیاست، تاریخ ، تفریح، سرگرمی، واقعیت و مجازی را در هم میریزد و تا جایی پیش می رود که نتوان مرزی برای آن قائل شد. | عکس
به نقل از ایران تئاتر، اصغر خلیلی:
» نمایش «دیکتاتور عاشق» به عمد، فرهنگ، سیاست، تاریخ ، تفریح، سرگرمی، واقعیت و مجازی را در هم میریزد و تا جایی پیش می رود که نتوان مرزی برای آن قائل شد.
... دیدن متن »

استراتژی ها و سیاست های عمومی در جهت تولید تئاتر سیاسی امروز تغییر کرده است. دیگر تئاتر سیاسی نمی تواند در یک ساختمان مشخص از یک جناح علیه جناح دیگر دفاع کند. یا دست کم این نوع تئاتر به سرعت به تاریخ مصرف می پیوندد.
بنابراین همانگونه که ساختمان و ساختار تئاتر دستخوش تغییر و فروپاشی مرزها شده است در تئاتر سیاسی معاصر کافی است به فراواقعیت روی آورد و مرز میان تمامی ارکان اثر را دگرگون کرد. مرز میان مخاطب و اثر، مرز میان اثر و زمان/مکان، مرز میان هنر و زندگی، مرز میان واقعیت و مجازی. بر اساس حدود تغییرات کمی و کیفی در این مرزها، می توان در پناه فرا واقعیت، پیام های متفاوتی را درک و به مخاطب منتقل کرد.
آنچه در باب تئاتر سیاسی امروز به صورت مختصر و کدوار بیان شد پیش درآمدی برای اشاره به پشتوانه ی فکری تولید اثر نمایشی جدید(دیکتاتور عاشق) توسط گروه تئاتر تجربه نو می باشد و بیش از این در این مقال نمی گنجد. در خصوص فروپاشی مرزها در تئاتر سیاسی امروز، در یک کنفرانس بین المللی مقاله ای ارائه دادم که امیدوارم یک روز در ایران هم مجال ارائه ی آن را پیدا کنم. کما آنکه امروزه و در فرهنگ های پست مدرن رسانه ها قادرند به هر اتفاق یا تجربه ی اصیل،شکل مورد نظرشان را تزریق کنند یا آن را فیلتر کنند. رسانه هایی که خبری را منتقل نمی کنند بلکه خود در حال تولید و بازپرداخت اخبار هستند. این  را در نمونه اجراهای اخیرم از طرف رسانه های جناحی معلوم الحال به وضوح درک کرده ام و از آنها بابت اینکه بر پروپازال تحقیقاتی بنده صحه می گذارند سپاسگزارم.
برتولد برشت معتقد بود که چون جهان وارد مرحله ی جدیدی از تاریخ خود شده است و موضوعات جدیدی در مقابل بشر قرار دارد، با تئوری های گذشته نمی توان مسائل جدید را مطرح کرد. در زمان اجرای نمایش دیکتاتور عاشق لازم بود هدف توالی اجراهای گروه از ریشه تغییر کند. دیگر امکان نداشت که به مخاطب از اصلاح شرایط حرف زد و به پاره ای امور خورده گرفت. در این صورت دیگر بازتابی از شرایط اجتماعی در اثر وجود نداشت.
نمایش دیکتاور عاشق به عنوان اطلاعات حوادث یک جامعه خودش را به طنز و حتی مضحکه نزدیک دیده است.چون آنچه در احوالات جامعه درک می شود غیر از این نیست. اکنون دیگر نمی توان از قهرمان حرف زد. نمایش دکتر مصدق پر از امید بود و دولت ضعیفه شیون بر امید از دست رفته! امروزه دیگر زمان شیون نیست... زمان خنده های بی وقفه و پرده دری است. دقیقا آنچه که در فضای مجازی و واقعی امروز در حال اتفاق افتادن است. گرفتن خنده های بی وقفه از مخاطب در حالی که با احوال اجتماعی و اقتصادی او هماهنگی ندارد، شکستن مرزهای مورد نظر در اجرا را تامین می کند.تاکید در اجرای خانوم پرور و پخش اصواتی گوش آشنا یکی از نمونه های این دستاورد است. بازخورد تماشاگر از صحنه هایی از این دست به گونه ایست که می توانیم دریابیم که تماشاگر مرزها را گم کرده است. و صحنه ی تئاتر و فضای مجازی، زندگی و هنر، هنرمند و تماشاگر، اجرا یا واقعیت اجتماعی در هم آمیخته می شود. و تاثیر رویداد را مضاعف می کند.
یادآوری خاطره وار اتفاقات برای مخاطب در حالی که قبلا آن را تجربه کرده است به نوعی شرکت دادن صوری مخاطب در اثر و شروع بازیگر از میان آنان است. که بازیگران این اثر در اجرای خود به این هدف نزدیک شده اند و از مرزهای میان خود و تماشاگران عبور کرده اند. همچنین در زمان و مکان قصه و اجرا گاه سوژ ناپدید می شود و در آن لحظه ازدواج هیتلر  و اتفاقات پیرامونش فقط دستاویز ماجراست.
ژان بودریار این موضوع را با نام زمان واقعی مطرح می کند.(مسئله ی متلاشی شدن واقعیت). در واقع در نمایش دیکتاتور عاشق اطلاعات هست اما معنا وجود ندارد. نه صحنه وجود دارد و نه خیره شدنی در کار است. همه ی بازیگران این نمایش به خودی خود یک عنصر وانمایی اند که احوال ناخوش و کمدی جامعه ی خود را گزارش می کنند. واقعیت ها مخدوش شده اند و آنها بی هیچ امر زیبایی شناسانه ای به یک رسانه ی مضحک تبدیل شده اند.
نمایش دیکتاتور عاشق به عمد، فرهنگ، سیاست، تاریخ ، تفریح، سرگرمی، واقعیت و مجازی را در هم میریزد و تا جایی پیش می رود که نتوان مرزی برای آن قائل شد. این نمایش بر آن است که در قالب تئاتر و در جایگاه رسانه دست کم از گزند تلخ رسانه های امروز در امان باشد...
نمایش دیکتاتور عاشق در مقابل شعار وسوسه انگیز بودریار: تو اطلاعات هستی، تو جامعه هستی، تو حادثه هستی ؛ یک رسانه است.


تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ | شناسه مطلب: 109559

۲ روز پیش، پنجشنبه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انتقادی در متن، غیرانتقادی در اجرا | عکس
» انتقادی در متن، غیرانتقادی در اجرا
... دیدن متن »

روزنامه ایران:
سه‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، شماره ۶۸۵۲، سال بیست‌وچهارم، صفحه‌ی ۱۴.

نگاهی به متن و اجرای نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود»

محسن خیمه دوز
منتقد سینما و تئاتر

۱- جهان نویسنده
«ماتئی ویسنی‌یک» نمایشنامه‌نویس و شاعر رومانیایی ۵۷ ساله، نویسنده چندین فیلمنامه و نمایشنامه است. نقد دقیق او به سیاست‌های بسته، نوشته‌هایش را با سانسور مواجه ساخته است. اما او حتی همین سانسور نوشته‌ها را نیز به موضوعی دراماتیک برای نمایشنامه و برخی فیلمنامه‌هایش تبدیل کرده است.
اشاره به سانسورهای حکومتی، در آثاری که در تبعید و در خارج از کشور نوشته، از جمله در نمایشنامه‌هایی که در پاریس نوشته، حضور فراوان دارد. «ماتئی ویسنی‌یک» با خلق نمایشنامه «به یک دلقک پیر نیازمندیم» و اجرای جهانی آن، به شهرت رسید.
نمایشنامه «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» نوشته دیگر اوست که در آن ضمن این‌که به هجو ریچارد سوم می‌پردازد، روایتی تراژیک و حماسی از سانسورهای حکومتی کشورهای بلوک شرق نیز ارائه می‌کند. در این نمایش، لحظاتی از پایان زندگی «وسوالود میرهولد» کارگردان مشهور روس روایت می‌شود، آن‌گاه که در زندان است و قصد دارد روایت خود را از ریچارد سوم به نمایش بگذارد، اما سانسور حکومتی چیز دیگری را به او دیکته می‌کند. مقاومت ریچارد اما باعث مرگش می‌شود و نمایش ریچارد سوم عاقبت به اجرا درنمی‌آید. اما مخاطب نمایشنامه (خواننده، تماشاگر) شاهد اجرایی دیگر از ریچارد سوم می‌شود. ریچاردی که هرگز نبوده است.

۲- منطق درونی متن
منطق درونی روایت در نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» رئالیسم تخیلی‌ است، زیرا از یک‌ طرف، اسامی واقعی‌اند (مثل ریچارد سوم، میرهولد) اما از سوی دیگر زیست نویسنده درون‌متنی (وسوالود میرهولد)، متناسب با شریط زیستی نویسنده برون‌متنی (ماتئی ویسنی‌یک) تغییر داده شده (و اصطلاحاً دراماتورژی درون‌متنی شده) تا به این ترتیب، نمایشی مبتنی بر داده‌های واقعی، اما با فضایی تخیلی و ساختگی نوشته شود. به‌عبارت دیگر، نمایشنامه «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» خلق یک «جهان ممکن» است. جهان ممکنی که نیست اما می‌توانست باشد. جهان ممکنی که نبوده اما شاید در آینده به وجود آید. جهان ممکنی که نبوده اما در «نقد جهان‌های واقعی» نوشته شده، همان جهان‌های واقعی که باعث آزار و اذیت خود نویسنده در جهان بیرون از متن شده است.
در این صورت، متن این نمایشنامه یک پیشنهاد است برای جهان برون‌متنی، که این‌گونه زندگی نکنند. نویسنده به این ترتیب در خلق یک «جهان ممکن ادبی»، هنری و دراماتیک، موفق عمل کرده است زیرا توانسته «منطق پنهان انسانی» (تخیل‌شده) را در برابر «منطق آشکار ضدانسانی» (رئال، واقعی و تاریخی‌شده) قرار دهد و در فرآیند شکل‌گیری این تقابل، درام را (و در واقع جهان ممکن) را خلق و ابداع کند. متن از این منظر درخشان است.

۳-  اجرای صحنه‌ای نمایش
اولین ‌دشواری در اجرای چنین متنی، بازی در نقش میرهولد است. نویسنده‌ای که باید همزمان در «سه جهان» زندگی کند.
اول، جهان «پرولوگ» است که باید با کابوس‌ها و شهودهای گاه و بی‌گاهش مواجه شود.
دوم، جهان «مونولوگ» است که باید مواجهه خودش را با شخصیت‌های فرضی به اجرا درآورد.
سوم، جهان «دیالوگ» است که باید با دیگر کاراکترهای جهانش هم‌سخن شده و با آن‌ها به جدال لفظی و عملی بپردازد و در کنار زیست در چنین جهان‌های تودرتویی، باید به رفتارش در یک فضای محدود نیز میزانسن بدهد؛ هم میزانسن‌های درونی، هم بیرونی. بازی در چنین نقشی دشوار است، زیرا هم به بازی بدنی نیاز دارد، هم به بازی با بیان و زبان نیاز دارد و هم به بازی در طول و عرض و عمق صحنه؛ بازی که از یک‌سو باید با جهان رئال مرتبط باشد و از سوی دیگر با جهان تخیل. و اگر قرار باشد نوع بازی، هم فیگوراتیو باشد، هم اکسپرسیونیستی، هم فانتزی، هم رئال و نوع بیان هم متناسب با همین ابعاد رفتاری بازیگری، هم حماسی باشد، هم رئال و گاه ناتورال باشد، هم طنز و گاه هجو و آیرونیک باشد، در این صورت می‌توان حدس زد که بازیگر نقش میرهولد با چه دشواری‌هایی در بازیگری روبه‌رو خواهد بود و چنین بازیگری باید در آن واحد چندین وجه از کاراکتر پیچیده میرهولد را مدیریت کند و این‌ها همه تکنیک بازیگری‌ است. اگر قرار باشد بازیگر، حس درونی اثر را هم به مخاطبی که به این پیچیدگی‌های بازیگری فکر نمی‌کند (و نباید هم فکر کند) منتقل کند، آن‌جاست که مشخص می‌شود وجه دیگر بازیگری (هنر خلق حس و هنر انتقال حس) هم باید در بازیگر وجود داشته باشد و همراه با تکنیک مدیریت شود تا چنین متن دشواری بر صحنه نمایش زنده شده و تأثیر بگذارد.
با آن‌که تئاتر امروز ایران فاقد چنین بازیگرانی‌ است (هم به‌دلیل آسان شدن بازیگری، هم به‌دلیل نبود متن‌های پیچیده و دشوار، هم به‌دلیل سهل‌انگاری در کارگردانی، هم به‌دلیل آسان‌پسند شدن مخاطبان و هم به‌دلیل شیوع تأسف‌بار لمپنیسم نمایشی)، اما می‌توان به بازیگر نقش میرهولد (حمید رحیمی) نمره قبولی داد که با وجود ضعف‌هایی در بازی‌اش (از جمله یکنواخت شدن لحن بازی در چندین مورد، که البته ناشی از پیچیده بودن و چند وجهی بودن کاراکتر میرهولد است)، موفق شده به پیچیدگی‌های کاراکتر میرهولد نزدیک شود. کافی‌ است تصور کنید کسی بخواهد سکوت را با صدا و سوفلوری سکوت را با حرکت بازی کند، تا به دشواری چنین بازی‌هایی پی ببرید.

۴- کارگردانی نمایش
دومین دشواری در اجرای چنین نمایشی، کارگردانی آن است. متنی که از یک طرف سرشار است از نکات مهم فکری، فلسفی، زیستی از جمله:
- سر من یک فضای شخصیه.
- خدمات کشف معاصرسازی بدخواهانه.
- آیا تئاتر یک آیینه است، یا به قول مایاکوفسکی، یک شیشه بزرگ‌نماست؟
- تو این کشور فقط می‌شه توی تاریکی فکر کرد.
-  سکوت‌های قابل سرزنش.
- چرا وقتی جنین‌ها شورش می‌کنند، ما انقلاب کردیم؟
- تولد نوزاد، نافرمانی مدنی را ترویج می‌کند.
- در نمایشنامه‌ات نقد سازنده وجود ندارد، تمام خطوط شک را از کارگردانی‌ات حذف کن.
و از طرف دیگر نیازمند هدایتی چندوجهی و چندبُعدی‌ است، از جمله در هدایت اموری چون: افکت‌های صوتی ویژه، بازی با نور، طراحی حرکت، خلق، کشف، هدایت و ارائه میزانسن‌های بدیع و متناسب با کاراکتر پیچیده میرهولد، توجه کردن به زیرمتن‌های نمایشنامه و ایجاد زمینه برای فرامتن‌هایی که مخاطب به طور طبیعی و ناخواسته از چنین متن چندلایه‌ای می‌گیرد (یا قرار است که بگیرد.
(میزانسن دادن به این متن دشوار در اجرای صحنه‌ای، با ایجاد تغییراتی در فضای متعارف سالن چارسو تا جایی که امکان‌پذیر بوده، انجام شده است. و با توجه به محدودیت‌های ساختاری سالن، موفق بوده است، زیرا در عمق‌دهی به برخی صحنه‌ها درست عمل کرده است؛ به‌ویژه در دو نقطه ابتدایی و انتهایی نمایش که به‌خوبی بر هم منطبق شده‌اند. با این حال، اجرای این متن نیازمند فضای دیگری‌ است که بتواند صحنه را از حالت تخت و یکنواخت خارج کرده و به وجه توبرتوی درون متن نزدیک‌تر کند.
کارگردان اثر (روح‌الله جعفری)، مانند مترجم اثر (اصغر نوری) متن درست و ارزشمندی را برای اجرا برگزیده‌اند. هم ترجمه عبارات و هم اجرای آن‌ها و تأکیدات نمایشی بر آن‌ها، تا حد قابل قبولی محتوای اثر را به زبان بومی و اجرای صحنه‌ای نزدیک ساخته است و از این منظر، در میان آثار در حال اجرا و به اجرا درآمده، می‌توان آن را یک متن جدی، یک اثر صحنه‌ای جدی، یک بازی جدی و یک کار گروهی جدی به حساب آورد. کمتر نمایش صحنه‌ای دیده شده که افکت‌های صوتی‌اش به مثابه کاراکترهای نمایشی در خدمت پیشبرد درام، نقش بازی کرده باشند. وقتی موسیقی تئاتر در ایران (چه موسیقی ضبط شده، چه موسیقی زنده) در حد یک فاجعه است و بیشتر در حد «سُس روی ساندویچ» عمل می‌کند، نه بخشی از یک درام، باید قدر توجهی را دانست که کارگردان این اثر به اصوات و آواهایی می‌دهد که برای اثر تولید شده و در خدمت نمایش‌اند. (آسیب‌شناسی صوتی و موسیقایی آثار تئاتری و صحنه‌ای در ایران، نیازمند یک بررسی جدی و نقد تحلیلی و جداگانه است.)

۵- نقد نمایش در اجرا
با این همه، اجرای چنین متن دقیق و ظریفی، فاقد یک وجه مهم صحنه‌ای‌ است. نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» تا آن‌جا که یک متن انتقادی به فضای بسته است، یک اثر هنری، ادبی  ا‌ست. «ماتئی ویسنی‌یک» نه تنها این نگاه نقادانه را مبنای اثر خود قرار داده و تضاد فاجعه‌بار بین خلاقیت ذهن هنرمند با سانسور حکومتی را به زیبایی نشان داده، بلکه با خلق یک جهان ممکن در فضای انتقادی، هم از چارچوب ادبیات خارج شده و هم به خلق فرمی زیبا و ماندگار در فضای نمایش رسیده است. یک معنای منطقی، هنری «ادبیات نمایشی» همین است. ادبیات نمایشی به این معنا، نه ادبیات است، نه نمایشنامه، بلکه رویکرد و نگاهی  ا‌ست که در فضای ادبیات خلق و پخته می‌شود و سپس از آن خارج شده و به فرم نمایشی تبدیل می‌شود. نمایشنامه‌هایی که فاقد زیباشناسی «نگاه انتقادی»‌اند، فاقد ارزش هنری هم هستند. پرسش مهم اما این‌جاست، آیا اگر پس از فروپاشی اردوگاه شرق و فروریختن دیکتاتوری شوروی سابق، چنین متنی با همان دیدگاه درون‌متنی به صحنه بیاید، باز هم می‌توان اجرای آن را یک اثر خلاقانه هنری دانست؟ پاسخ این است که خیر. زیرا نقد درون متن، «بومی» ا‌ست اما در اجرای صحنه‌ای، «نقد بومی» وجود ندارد. دلیل این آسیب هم «فقدان دراماتورژی زیباشناختی» در «روایت نقد بومی» اثر است.
همان‌طور که در زمان سلطه نظام شوروی سابق، این اثر خلاقانه، شجاعانه و هنرمندانه بود، همان‌طور هم در دوران پساشوروی، تکرارش غیرخلاقانه، محافظه‌کارانه و غیرهنرمندانه است. اجرای هنرمندانه چنین اثر درخشانی، زمانی همچون خود متن، درخشان می‌شود، که کاراکتر «میرهولد» متن خودش را در برابر فضای بستۀ ایدئولوژیک ببیند و ما را با آسیب‌هایی آشنا سازد که اذهان خلاق هنرمندان و ادیبان، طی این سالیان از آن لطمه خورده و گاه نابود شده‌اند.
«نقد دراماتورژیکال اجرای صحنه‌ای» این اثر، مقدمه‌ای‌ است برای فهم یک آسیب بزرگ‌تر در تئاتر امروز ایران. آسیب ضعف در بومی‌سازی نگاه انتقادی آثار درخشان غیربومی. آسیبی که با خلق یا کشف دیدگاهی نوین در «نقد بومی‌شده» برطرف می‌شود.

۳ روز پیش، چهارشنبه
Justice این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی رونمایی شد | عکس
برای برگزاری در اسفند ماه ۱۳۹۷ با میزبانی مشهد مقدس؛
» فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی رونمایی شد
... دیدن متن »

فراخوان دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی صبح امروز با حضور مسئولان برگزاری این رویداد هنری در دفتر مدیر کل هنرهای نمایشی رونمایی شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در جلسه صبح امروز که با حضور شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی ، دکتر افشین تحفه گر معاون هنری و نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ، محمد جواد استادی مشاور مدیرکل و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد ، چمی گو مدیرعامل موسسه آفرینش‌های فرهنگی هنری آستان قدس رضوی ، مهدی سیمزاری معاون این موسسه و دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره کودک و نوجوان رضوی ، سید حجت طباطبایی رئیس اداره هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ، اتابک نادری مدیر هماهنگی امور استان ها ی اداره کل هنرهای نمایشی، دکتر حسین موذن مدیر تالار هنر، مریم کاظمی دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و مهدی حاجیان مدیر امور جشنواره های اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد، جزئیات فراخوان، موضوعات و رویکرد جشنواره امسال همچنین نحوه برگزاری هر چه بهتر جشنواره بیان شد.

شهرام کرمی در این نشست منطقه خراسان و شهر مشهد را بهترین منطقه برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی عنوان کرده و ظرفیت های زیرساختی، زیارتی و گردشگری این شهر را در کنار هنرمندان شناخته شده تئاتر از جمله ویژگی های این شهر بر شمرد.
وی با اشاره به جشنواره های تئاتر خیاباین مریوان و جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: یک رویداد فرهنگی و هنری زمانی می تواند اثر بخش باشد که به یک جریان فرهنگی تبدیل شود. متاسفانه بیشتر جشنواره هایی که در کشور طراحی و برگزار می شوند جشنواره هایی تبلیغی هستند ولی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان جشنواره ای تبلیغی نیست، پر مخاطب است و به شکلی خاص روی مخاطب اش تاثیر می گذارد. کار در این حوزه رویداد را به جریانی فرهنگی تبدیل می کند که در کل منطقه تاثیر می گذارد. نمونه های این جریان فرهنگی را در شهرهای همدان و مریوان می توانیم به خوبی ببینیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال جدید را دوری از نگاه جشنواره ای و جشنواره زدگی تئاتر عنوان کرده و تاکید کرد: ما از رویدادی که جریان فرهنگی ایجاد کند حمایت خواهیم کرد.

دکتر افشین تحفه گر نیز در این جلسه با قدردانی از استان هرمزگان که یازده دوره گذشته این جشنواره را میزبانی کرده به بیان توضیحاتی در خصوص میزبانی شهر مشهد از این رویداد و جشنواره های فرهنگی و هنری رضوی در سال جاری پرداخته و گفت: سیاست جشنواره های رضوی از امسال تمرکززدایی از زمان برگزاری بود. پانزده دوره گذشته جشنواره های فرهنگی و هنری رضوی در دهه کرامت برگزار می شد که از امسال تصمیم  گرفته شد ۳۲ جشنواره در طول سال پخش شود.
وی زمان برگزاری جشنواره را اسفند ماه ۹۷ اعلام کرده و گفت: در برگزاری جشنواره امسال دستگاه های مختلف آستان قدس رضوی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری همکاری دارند. در عین حال کانون پرورش فکری ، صدا و سیما ، حوزه هنری ، آموزش و پرورش و دیگر دستگاه های فرهنگی نیز که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می کنند همراه این رویداد هنری خواهند بود.
وی ابراز امیدواری کرد که از توان و تجربه بخش های مختلف و هنرمندان شاخص تئاتر کودک و نوجوان در برگزاری هرچه بهتر این رویداد  بهره ببرند.

تحفه گر برگزاری جلسه ای با حضور هنرمندان برجسته این حوزه در دهه ولایت ، اجرای عمومی  نمایش های کودک و نوجوان و اجرای آثار برگزیده دوره قبل جشنواره ، تولید محتوای نمایشی و نمایشنامه ، تجلیل و تقدیر از بزرگان این عرصه را از جمله برنامه های پیش روی جشنواره دوازدهم تئاتر کودک رضوی معرفی کرده و تشکیل شورای جشنواره های تئاتر کودک و نوجوان در اداره کل هنرهای نمایشی را برای ارتباط نزدیک تر و برنامه ریزی هماهنگ جشنواره های این حوزه پیشنهاد داد.

چمی لو مدیرعامل موسسه آفرینش های فرهنگی و هنری آستان قدس رضوی نیز سیاست مدیریت جدید این آستان را توجه جدی به کودکان و نوجوانان عنوان کرده و به بخشی از فعالیت های این موسسه در دوره های گذشته جشنواره تئاتر کودک رضوی اشاره کرد.
وی تصریح کرد که از پیشنهاد میزبانی جشنواره استقبال کرده اند و تفاهم نامه خوبی بین بنیاد امام رضا و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بسته شده است. با توجه به بحث گسترش فضای رسانه ای صدا و سیمای استان به جمع حامیان جشنواره پیوسته و محصولات تولید شده از سوی صدا و سیما در این خصوص در طول سال مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مهدی سیمریز دبیر اجرایی جشنواره نیز گفت: ابتدا قرار بود جشنواره در آذر ماه برگزار شود که به دلیل برگزاری جشنوراه بین المللی تئاتر کودک و نوجوان و با توجه به این که هنرمندان مشهد برای حضور در این رویداد آماده می شوند این زمان ر ا به اسفند ماه تغییر دادیم.
وی بخش های جشنواره را بخش تئاتر عروسکی و بخش صحنه ای معرفی کرده و بیان کرد که در هر بخش بین ۶ تا ۸ اثر به جشنواره راه پیدا خواهند کرد.

در بخش دیگر این نشست جزئیات برگزاری جشنواره از سوی هر یک از حاضران مورد دقت قرار گرفته و پیشنهاد هایی برای ارتقا کیفیت آثار و شیوه برگزاری مطرح شد.

حسین موذن مدیرتالار هنر نیز که دو دوره دبیر جشنواره کتابسازی رضوی بوده افزایش دامنه موضوعات جشنواره را مطرح کرده و گفت: اگر جشنواره کودک و نوجوان رضوی تولیدات موفقی داشته باشد آمادگی داریم تا با معرفی جشنواره در برنامه اجرای عمومی آثار قرار دهیم.

مریم کاظمی دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز پیشنهاد داد : متن های درست و موضوعات مدون می تواند به هنرمندان معرفی  شود. انتخاب نیروهای متخصص در دبیرخانه و پیگیری دقیق شرایط فراخوان به تولیدات نو ، بدیع و با سطح کیفی بالا منتهی خواهد شد. اعزام کارشناسانی که در طول سال آثار کودک و نوجوان را در شهرها و استان‌های مختلف ببینند نیز می‌تواند به انتخاب آثار باکیفیت‌تر برای جشنواره کمک کند.

اتابک نادری مدیر امور استان ها نیز جشنواره تئاتر رضوی را جشنواره‌ای معنوی و دینی معرفی کرد که می تواند بحث معنویت در زندگی را مد نظر داشته باشد و حتی از آثار مکتوب دیگر ادیان الهی نیز بهره ببرد.

موضوعاتی مانند دعوت از هنرمندان شاخص برای تولید تئاتر ، تعداد آثاری که به هر بخش راه پیدا می کنند، توجه به تولید نمایشنامه و برگزاری کارگاه های آموزشی، تنوع موضوعات مد نظر جشنواره و استفاده از داستان ها ، روایات و احادیث در این حوزه همچنین توجه به نشر صفات اخلاقی و تربیتی امام رضا (ع)، توجه به ویژگی‌هایی همچون مهربانی و عطوفت، توجه به بحث اقتباس ، قرار دادن مشاور برای آثار نمایشی از اولین مرحله تولید و  توجه به حوزه بین الملل ، توجه به برنامه های جنبی و مردمی در جشنواره و ... از سوی حاضران در این جلسه طرح و مورد بررسی قرار گرفت.
در پایان این نشست پوستر فراخوان جشنواره توسط کرمی، تحفه گر و چمی گو رونمایی شد.

دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی اسفند ماه ۱۳۹۷ در شهر مشهد برگزار خواهد شد.

۳ روز پیش، چهارشنبه
میترا این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تنها هفت روز به پایان مهلت ارسال پایان‌نامه‌های عملی باقی است | عکس
از سوی دبیرخانه جشنواره‌ی تئاتر فجر اعلام شد
» تنها هفت روز به پایان مهلت ارسال پایان‌نامه‌های عملی باقی است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر، دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته نمایش، تنها هفت روز مهلت دارند تا پایان‌نامه‌های عملی خود را « در بخش صحنه ای» به دبیرخانه جشنواره به آدرس: خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کربن، شماره ۱۸، طبقه سوم ارسال و در سایت ثبت نام کنند.
گفتنی است سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با دبیری نادربرهانی­ مرند، از ۲۲ بهمن لغایت ۴ اسفند ماه ۹۷ برگزار خواهد شد.

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مرکز تئاتر مولوی، روز یکشنبه ۲۸ مردادماه تعطیل خواهد بود | عکس
» مرکز تئاتر مولوی، روز یکشنبه ۲۸ مردادماه تعطیل خواهد بود
... دیدن متن »

یکشنبه ۲۸ مردادماه با سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام مصادف است.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، اجراهای این مرکز به دلیل مصادف شدن با سالروز شهادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام در روز یکشنبه ۲۸ مردادماه تعطیل می باشد.
گفتنی ست نمایش‌های «از خط زرد فاصله بگیرید» به کارگردانی رضا رشادت، از روز دوشنبه ۲۹ و «ادیپ افغانی» به کارگردانی مجتبا جدی و «فرایند» به کارگردانی علی کرسی زر، از روز سه‌شنبه، ۳۰ مرداد از سر گرفته خواهد شد.
از علاقمندان دعوت می شود برای دیدن نمایش های «ادیپ افغانی»، «از خط زرد فاصله بگیرید» و «فرایند» همه روزه -به جز شنبه ها- به ترتیب در ساعت های ۱۸ ، ۱۹:۳۰ و ۲۱ به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به نشانی خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آثار راه یافته به مرحله نهایی سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اعلام شد | عکس
» آثار راه یافته به مرحله نهایی سیزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان اعلام شد
... دیدن متن »

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از راه یابی ۲۰ اثر در بخش آزاد، چهار اثر بخش آیینی سنتی و چهار اثر در بخش کودک و نوجوان به مرحله نهایی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان خبر داد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با اشاره به اتمام کار بازبینی آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره اظهار کرد: پس از بررسی طرح ها و آثار رسیده توسط داوران بخش بازبینی، در مجموع ۲۸ اثر جواز حضور در بخش پایانی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان را از آن خود کردند.

وی ادامه داد: «چراغهای شهر را خاموش نکنید» به نویسندگی و کارگردانی نیما ایمانزاده از سنندج، «چمدانهای من» به نویسندگی و کارگردانی مختار محمدی از مریوان، «گذشتن» به نویسندگی و کارگردانی امید مصطفایی از سقز، «پت و مت» به نویسندگی و کارگردانی آرام کرمی از مریوان، «مسطتیل مربع دایره» به نویسندگی و کارگردانی افشین خدری از سنندج، «جهیزیه» به نویسندگی سعید خیراللهی و کارگردانی رضا صادقی از ایلام، «تیک تاک» به نویسندگی الناز غفاری و کارگردانی نازیلا امینی و «سعود به ارتفاعات» به نویسندگی و کارگردانی نرگس خاک کار از تهران،  از بوکان از آثار نهایی بخش آزاد این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان است.

جلال قلعه شاخانی، «خون» به نویسندگی امیر رجب پور و کارگردانی سمیرا پور عابد از الوند، «بیگانگی» به نویسندگی و کارگردانی غنچه شکوهیان از آمل، «مرثیه پدران گمنام» به نویسندگی و کارگردانی عزیز زادسر و نامعه سعیدی از مریوان، «دروازه های جهنم» به نویسندگی فارس باقری و کارگردانی صادق حسین پور از رشت، «سال به سال» به نویسندگی و کارگردانی سوران حسینی از مریوان، «زلزله» به نویسندگی و کارگردانی رحمان هوشیاری از کرمانشاه، «شهردار کیه؟» به نویسندگی نگار نادری و کارگردانی فاطمه علیپرست از لاهیجان، «چهار دیواری» به نویسندگی و کارگردانی مصطفی کولیوندی از ایلام، «یخچال» به نویسندگی و کارگردانی سعید خیراللهی از ایلام، «اگر در بند درمانی» به نویسندگی و کارگردانی میلاد حسین زاده و محمد رضا جعفری از آستانه اشرفیه، «درباره یک توپ» به نویسندگی و کارگردانی موسی هدایتی از قروه و «رقص شیر» به نویسندگی مصطفی جعفری خوزانی و کارگردانی ابوالفضل شریفی از اصفهان از دیگر آثار راه یافته بخش آزاد این دوره از جشنواره مریوان اعلام کرد.
وی با اشاره به آثار راه یافته بخش آیینی سنتی عنوان کرد: نمایش های «دعای آفتاب» به نویسندگی و کارگردانی محمد علی صادق حسنی از لاهیجان و «داول کشی» به نویسندگی هواس پلوک و کارگردانی مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه، «شاختا بابا در آذربایجان» به نویسندگی محمد حاجی اقراری و کارگردانی حمید حمیدی از مرند و «دریا سمیر کو؟» به نویسندگی طاهره اسدی و فاطمه بحرینی از آبادان در بخش آیینی سنتی این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان حضور خواهند یافت.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان همچنین به آثار راه یافته به بخش کودک و نوجوان اشاره کرد و افزود: «منم میخوام فرشته شم» به نویسندگی و کارگردانی میثم کرمی از محلات، «آب دزدک» به نویسندگی و کارگردانی محمد جعفری لفوت از آستانه، «مضحکه چراغ جادو» به نویسندگی و کارگردانی مهدی ملکی از تهران و «کی از همه مهمتره» به نویسندگی و کارگردانی فرامرز  غلامیان از آبادان در بخش کودک و نوجوان سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با هم رقابت می کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان خاطر نشان کرد: مریم معترف، عبید رستمی، فرامرز قلیچ خانی، خسرو سینا و سروش طاهری کار بازبینی آثار رسیده به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان را عهده دار بودند.

سیزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از ١٠ لغایت ١٤ شهریور ماه امسال به دبیری جلال قلعه شاخانی در مریوان برگزار می‌شود.

۳ روز پیش، چهارشنبه
میترا این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عروسک‌ها غفلت والدین را نقد می‌کنند | عکس
نمایش بی‌کلامی که از جنگ و صلح می‌گوید
» عروسک‌ها غفلت والدین را نقد می‌کنند
... دیدن متن »

نمایش «جیق جیقه با قاف» کاری از کاوه مهدوی، به غفلت‌های پدر و مادرها نسبت به بچه‌ها و جنگ و صلح می‌پردازد.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک، این نمایش داستان دو کودک است که در پی غفلت والدین در ساحل رها شده‌اند. دشمن حمله می‌کند و ساحل آرام صحنه جنگ می‌شود. دو کودک از ترس درآب می‌افتند و مرغ دریایی آن‌ها را نجات می‌دهد اما این پایان ماجرا نیست.
مهدوی با این توضیح که هدفم از این کار تولید نمایشی با زبان جهانی در راستای جنگ و صلح بود، گفت: در نمایش «جیق جیقه با قاف» علاوه بر بازآفرینی غفلت‌های پدر و مادرها نسبت به بچه‌ها، از جنگ و صلح نیز گفته می‌شود. جنگ سخت‌ترین اتفاق تراژیک برای کودکان است. آن‌ها هیچ چیزی از دنیای اطراف نمی‌دانند و تازه در حال کشف هستند. اما گاهی در موقعیت جنگ قرار می‌گیرند و درکی از آن ندارند.
او با بیان این که در اجرای نمایش تلاش شده از کلام پرهیز شود، افزود: موسیقی و زبان بدن بازیگر گویای اتفاقات نمایش هستند. متن بی‌کلام نمایش به لحاظ دراماتیک اوج و فرودهای خود را دارد و برای مخاطب کاملا واضح است. طی تجربه‌ای در خارج از کشور به این نتیجه رسیدم که باید از زبان فاصله گرفت. متن باید حرف جهانی داشته باشد و فقط متعلق به منطقه جغرافیایی خاصی نباشد. سعی کردم در این نمایش نگاه جهان شمولی داشته باشم. البته زبان عروسک خود به خود زبانی جهانی هست.
در اجرای نمایش «جیق جیقه با قاف» از بیشتر تکنیک‌های تئاتر عروسکی هم‌چون باتومی، تاپ تیبل، سایه‌بازی، نخی و ابزار ماسک استفاده می‌شود.
مهدوی در ادامه جشنواره تئاتر عروسکی را متفاوت با دیگر رویدادهای هنری دانست و تصریح کرد: این جشنواره مکانی بسیار خوب برای تعامل فرهنگی بین کشورهاست. در همه جای دنیا به تئاتر عروسکی احترام گذاشته می‌شود و جریانی صلح‌آور، شادی‌آور و مفرح است. در ایامی که مشغول تمرین این کار بودم به تجربیاتی رسیدم که طی بیست سال کار بزرگسال هیچ وقت به آن دست پیدا نکرده بودم.
کارگردان نمایش «آوازهای سرشام» اضافه کرد: این گونه‌ی نمایشی پرخرج است و احتیاج به حمایت دارد ولی در مقابل خیلی چیزها به تئاتر و فرهنگ سازی برای تئاتر اضافه می‌کند. امیدوارم با اجرای عمومی نمایش‌ها در طول سال شاهد استمرار آن باشیم.
امین وحیدی‌پور و رستا رضوی بازیگران نمایشند.
مینا مقام‌زاده، مریم روان‌سرشت و جلیل یوسفی عروسک‌گردان هستند.
علی پورستوده، حسین جمشیدی، امیر میرزامهدی وعلی بروهان به عنوان صحنه‌گردان در نمایش حضور دارند.
طراح عروسک، طراح نور، طراح صحنه و نویسنده و کارگردان کاوه مهدوی است.
ساخت عروسک به عهده سپیده داداش‌پور بوده است.
آهنگساز و طراح صدا علی انوری و امیرحسین شفیعی مجری طرح نمایشند.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار می‌شود. شادپیمایی این دوره از جشنواره روز چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه همزمان با عید قربان از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در بوستان آب و آتش برگزار می‌شود و همه افراد و خانواده‌ها از طیف‌های مختلف برای حضور در این جشن شادی دعوت شده‌اند، تنها شرط حضور در این جشن، همراه داشتن عروسک است. همچنین سایت جشنواره نمایش عروسکی در بردارنده جزییات برگزاری این رویداد هنری است.

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفری بی‌پایان با
نمایش آگزویا از کشور هلند در جشنواره عروسکی اجرا می‌شود
» سفری بی‌پایان با "شارلوت"
... دیدن متن »

نمایش "آگزویا" (EXUVIA) از کشور هلند از جمله نمایش‌هایی است که در بخش بین‌الملل هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک به صحنه می‌رود.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک، این نمایش با طراحی مشترک شارلوت پوییجک-جولین و آناندا پوییجک برای اجرا آماده شده است.
در خلاصه داستان این اثر نمایشی که نوشته و کار شارلوت پوییجک-جولین است، آمده: "در این نمایش بی­کلام، شارلوت، شما را به سفری بی‌پایان می‌برد تا ما نسبت به محیط اطراف‌مان به آگاهی برسید. او زمین را زیر پای شما را خالی می­کند اما نمی­گذارد سقوط کنید، تنها برای لحظه‌ای شما جزیی از کهکشانی بزرگ می­‌شوید."
بازیگران نمایش"آگزویا"، شارلوت پوییجک-جولین، آناندا پوییجک، دونک بنکی هستند و ساخت موسیقی آن را "جور د وریس" بر عهده دارد.
هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار می‌شود. شادپیمایی این دوره از جشنواره روز چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه همزمان با عید قربان از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در بوستان آب و آتش برگزار می‌شود و همه افراد و خانواده‌ها از طیف‌های مختلف برای حضور در این جشن شادی دعوت شده‌اند، تنها شرط حضور در این جشن، همراه داشتن عروسک است. همچنین سایت جشنواره نمایش عروسکی در بردارنده جزییات برگزاری این رویداد هنری است.

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از «یک سفر رویایی» تا «راز آفرینش مبارک» در بخش فضای باز | عکس
معرفی نمایش‌های فضای باز جشنواره تئاترعروسکی
» از «یک سفر رویایی» تا «راز آفرینش مبارک» در بخش فضای باز
... دیدن متن »

محوطه مجموعه تئاترشهر و محوطه خانه هنرمندان نمایش‌های عروسکی «فضای باز» هفدهمین جشنواره تئاترعروسکی را میزبانی می‌کنند.
به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هفدهمین جشنواره بین‎المللی نمایش عروسکی تهران مبارک، در بخش «عروسکی فضای باز» این دوره یازده اثر با شکل و شیوه‌های مختلف اجرا می‌شوند. در این گزارش نمایش‌های این بخش معرفی شده‌اند.

روایت عروسک‌ها از آیین‌های خراسان جنوبی
نمایش «مترسک» کاری از حسین عباس‌زاده با نگاهی به آیین‌های خراسان جنوبی به ویژه آیین «گندم درو» و «تمنای باران» با تلفیقی از تکنیک اشیا و دستکشی اجرا خواهد شد.
در این نمایش موسیقایی و بی‌کلام می‌بینیم که پس از برداشت محصول، مرد ژنده‌پوشی آن را از مردم تصاحب می‌کند. پرندگان سعی می‌کنند گندم‌ها را به مردم برسانند. ژنده‌پوش که متوجه موضوع شده مترسکی را در زمین قرار می‌دهد. اما پرندگان با مترسک دوست می‌شوند و با هم گندم‌ها را به صاحبان اصلی آن می‌رسانند.
سامان ضابطی، سیدمهدی حسینی، پریسا حدادپور، مژده سرچاهی، نازنین براتی، نرجس برهانی، سارینا عرفان‌جو، مهتاب عباس‌زاده وعالیه محمدعلیزاده عروسک‌گردان نمایشند. محمد زارع و آرمین اشرفی در نمایش بازی دارند. موسیقی «مترسک» کاری از گروه موسیقی مقامی «نوای کویر خاوران» است.

پیدا کردن جذابیت زندگی توسط عروسک‌ها
در نمایش «دگردیسی» کاری از زهرا مریدی، پنج عروسک از پنج نقطه مختلف لحظاتی کنار هم قرار می‌گیرند، ولی به دلیل سرگرم بودن با تبلت و موبایل حواس‌شان به یکدیگر نیست. با قطع شدن اینترنت، فرصت توجه به همدیگر را پیدا کرده و با کودکی که واقعی بازی می‌کند دوست می‌شوند. در ادامه عروسک‌ها به این نتیجه می‌رسند جذابیت‌های دیگری هم در زندگی هست اگر بخواهیم.       
تکنیک اجرایی نمایش تلفیقی از بونراکو، ماروت و عروسک‌های خلاق است و این نمایش به صورت موزیکال و بدون دیالوگ اجرا می‌شود.
زهره قاسمی، لیلا بیگوند، آرزو صدری و مریم صفایی بازی‌دهندگان عروسک محسوب می‌شوند. آنوشا علی‌نژاد بازیگر کودک نمایش است و بارمان اهورا آهنگسازی «دگردیسی» را به عهده دارد.

خیمه شب‌بازی در بارگاه سلیم‌خان   
تکنیک اجرایی نمایش «بارگاه سلیم‌خان» نخی است.
در این نمایش می‌بینیم، در بارگاه سلیم‌خان به مناسبت عروسی پسرش فرخ‌خان جشنی برپاست و مبارک در این جشن حضور دارد.
نویسندگی و کارگردانی این نمایش کاری مشترک از سیاوش ستاری و شهرزاد مبرهن است. همچنین سیاوش ستاری بازیگر نمایش و شهرزاد مبرهن و ساینا ستاری بازی‌دهنده عروسک هستند.  

سعدی‌شیرازی در راه جشنواره تئاترعروسکی
نمایش «تاریخ خاک مرا صدا می‌زند» کاری از افشین قاسمی درباره زندگی و سرگذشت سعدی شیرازی شاعر نامی ایرانی است. همچنین داستانی از بوستان (هر آن کس که دندان دهد نان دهد) و (حکایت ۲۷ از باب قناعت) گلستان نیز روایت می‌شود.
تکنیک اجرایی این نمایش دستکشی است.
سارینا نصیریان، مریم جباری، زینب حاجیلی و زینب خراسانی عروسک‌گردان و بازیگر هستند. راوی نمایش فرناز ابوالقاسمی است.

برپایی آیین باران‌خواهی استان بوشهر
نمایش «دریایی‌ها» از آیین باران‌خواهی (دعای باران، گلینو و قبیله دعا) مردم استان بوشهر برگرفته شده. این آیین به منظور باران‌خواهی و طلب بارش رحمت الهی انجام می‌شود.
این نمایش کاری از محمد مظفری است و با تکیه بر موسیقی بومی استان بوشهر و تلفیقی از عروسک دستکشی، تن‌پوش، بنراکو و عروسک‌هایی با سازه‌های بومی و محلی اجرا خواهدشد.
روح‌الله پورقصاب، صادق رجبی، علیرضا شریف، حبیب قاسمی و ایلیا مظفری بازیگر و عروسک‌گردان نمایش هستند.

سفر رویایی به دنیای عروسک‌ها
«یک سفر رویایی» با تلفیقی از نمایش‌های ایرانی چون خیمه‌شب بازی، الاغ‌سواری، نقالی، پرده‌خوانی و آوازهای دست جمعی با محوریت عروسک (مبارک) اجرا خواهدشد.
نمایش داستان عاشق شدن مبارک و سروناز است. دیو سروناز را می‌دزد و مبارک تصمیم می‌گیرد او را از چنگال دیو نجات دهد.
در اجرای نمایش «یک سفر رویایی» به کارگردانی حامد زارعان از عروسک۲۰سانتی تا عروسک ۶متری استفاده می‌شود.        
متن نوشته مشترک حامد زارعان  و ابوالفضل ورمزیار است.       
مجتبی کاظمی، مریم خاکسارتهرانی، مهدی داوودی، رضا بهرامی، امیرمحمد انصافی و حامد زارعان بازیگران نمایشند.
مهدی داوودی، حامد زارعان، کمیل شسواری و رضا بهرامی نیز بازی‌دهنده عروسک هستند.

روایتی از عروسک دختران ایل بختیار
نمایش «بازندک» کاری از علی قاضی با تلفیقی از عروسک‌های میله‌ای و ماروت به صحنه می‌رود.
بازندک، عروسک دختران ایل بختیاری و نمادی از فرهنگ این ایل است. این عروسک برای بخت‌گشایی، بچه‌دار شدن و در کل حاجت روا شدن زنان ایل بختیاری استفاده می‌شود.
در این نمایش، زنان و مردان ایل بختیاری بازندکی را جهت حاجت روا شدن و بچه‌دار شدن زنی که صاحب فرزند نمی‌شود به شکلی خاص آراسته و همراه با آواز و موسیقی فولکلور بختیاری طی آیینی خاص دخیل می‌بندند و تنها در زمان حاجت گرفتن دخیل‌های بسته شده گشوده خواهندشد.
نگار فرج‌پور، مژگان طاهری و مهسا صالحی عروسک‌گردان نمایشند. روزبه مرادی، دانیال کمری و میلاد باوان‌پور بازیگران «بازندک» هستند. موسیقی نمایش کاری از ناهید صالحی و محسن زکی‌پور است. 

اجرای داستانی کهن به شیوه عروسکی
«زال و سیمرغ» داستانی از شاهنامه فردوسی به کارگردانی سعید ذبیحی با تلفیقی از تکنیک‌های عروسک میله‌ای غول پیکر، ماسک عروسک و بازیگر اجرا خواهدشد.
در این نمایش می‌بینیم زال صاحب فرزندی می‌شود که موی سفید دارد. به دستور زال، فرزند را به البرز کوه می‌برند. سیمرغ او را بزرگ می‌کند. زال از کرده خود پشیمان می‌شود و فرزندش را به دربار باز می‌گرداند.        
وحید خسروی بازیگر نمایش است. هاشم پورمحمد، عباس درکه، محسن امیری و فاطمه مهدی‌آبادی عروسک‌گردان نمایشند. 

عروسک‌های غول‌پیکر از آیین سنتی جنوب می‌گویند
نمایش موسیقایی «دریا سمیر کو؟» با تلفیقی از تکنیک‌ ماسک و عروسک‌های غول‌پیکر به کارگردانی فاطمه بحرینی اجرا می‌شود.
در این نمایش به دو آیین سنتی مردمان جنوب «نی‌ مه خوانی»(گونه‌ای از آوازخوانی هنگام تورانداختن، پاروزدن و ماهی گرفتن) و «دمام‌زنی کنار دریا» (پس از هر حادثه ناگوار دریایی در ساحل با سنج و دمام به یاد قربانیان سوگواری می‌شود) پرداخته خواهدشد.
نمایش‌نامه «دریا سمیر کو؟» نوشته طاهره اسدی است.
مهدی دلال  بازی‌دهنده این نمایش و بازیگران فاطمه رحمتی، سحر غیبی رامهرمزی، مسعود بغلانی، عبدالله ندومی، رضا گله‌داری، عماد علیزاده، میلاد گندم‌کار، محمد رحیمیان، محمد ناصری، مهدی دلال و فاطمه بحرینی هستند.
آهنگ‌سازی و موسیقی کاری از محمد ناصری و عماد علیزاده است.

راز آفرینش مبارک فاش می‌شود     
نمایش «راز آفرینش مبارک» تقدیری از افرادی است که در مقاطع مختلف در زنده نگه داشتن عروسک‌ها به ویژه مبارک تلاش کردند و تاکید دارد پدر و مادر این عروسک تمام هنرمندانی هستند که با نمایش خیمه شب‌بازی و صندوق‌بازی مبارک را حفظ کردند تا به زندگی ادامه دهد.
تکنیک اجرایی نمایش تلفیقی از عروسک‌های انگشتی، دستکشی، نخی، میله‌ای و باتومی است.
مبارک در این نمایش به دنبال پدر و مادر واقعی خودش است و در این مسیر زندگی او مرور می‌شود تا به حقیقت وجودش پی می‌برد.
«راز آفرینش مبارک» نوشته امیرحسین انصافی است و به کارگردان ریحانه باغبادی آماده اجرا می‌شود. امیرحسین انصافی و مینا مقامی‌زاده  بازیگر و عروسک‌گردان نمایشند و ساناز مجیدی به عنوان عروسک‌گردان با نمایش همکاری دارد.

حکایت قصه سفال با نگاهی به شعر عطار
نمایش «للین» با زبانی مدرن و جدید با تکنیک اجرایی دست‌کشی قصه سفال را روایت می‌کند. للین (مخفف لالجین شهر جهانی سفال و سرامیک) کاری از محسن پورقاسمی است.
این کار حکایت شعر عطار (در کارگه کوزه‌گری رفتم دوش  دیدم دوهزار کوزه گویا و خموش/ ناگه یکی کوزه برآورد خروش   کو کوزه‌گر و کوزه‌خر و کوزه‌فروش) است.
سیدمهرداد کاووسی‌حسینی و فاطیما پورقاسمی بازیگر و وحید غفاری و مریم ترابی عروسک‌گردان نمایشند.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار می‌شود. شادپیمایی این دوره از جشنواره روز چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه همزمان با عید قربان از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در بوستان آب و آتش برگزار می‌شود و همه افراد و خانواده‌ها از طیف‌های مختلف برای حضور در این جشن شادی دعوت شده‌اند، تنها شرط حضور در این جشن، همراه داشتن عروسک است.همچنین سایت جشنواره نمایش عروسکی در بردارنده جزییات برگزاری این رویداد هنری است.

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اظهار نظر لوریس چکناواریان درباره نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» | عکس
» اظهار نظر لوریس چکناواریان درباره نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود»
... دیدن متن »

خبرگزاری کار ایران (ایلنا):
کد خبر: ۶۵۶۷۳۴- ۲۴/۰۵/۱۳۹۷- ۱۰:۵۹:۴۳ A

لوریس چکناواریان گفت: با دیدن «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود»، تعجب و البته افتخار کردم که این اثر در کشور ما، این‌چنین درخشان روی صحنه آمده است.

به گزارش تیوال به نقل از  ایلنا، لوریس چکناواریان (آهنگساز و رهبر ارکستر) پس از این‌که روز دوشنبه ۲۲ مرداد به تماشای نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر نشست، درباره اجرای این نمایش گفت: من امشب خوشحال هستم که آمدم و نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» را به دراماتورژی و کارگردانی روح‌الله جعفری دیدم و از دیدن آن تحت تأثیر قرار گرفتم.

چکناواریان ادامه داد: نویسنده «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود»، موضوع مهمی را در این اثر دستمایه کار خود قرار داده که فوق‌العاده جذاب است. هنرمندی که این اثر را می‌خواهد کارگردانی کند، کار بسیار سختی را در پیش رو دارد، چراکه پیچیدگی‌های اثر باید برای مخاطب تصویرسازی شود.این آهنگساز خاطرنشان کرد: در این نمایش، همه چیز به‌جا و سر جای خودش است. من در این کار نقطه ضعفی ندیدم و به همه پیشنهاد می‌کنم که این نمایش را ببینند. بازی‌ها در این نمایش، دیدنی است و استفاده خلاقانه‌ای از موسیقی و ساندافکت‌ها در پیشبرد کار شده است.
چکناواریان ادامه داد: یک ارکستر اگر رهبر خلاق و کاربلدی نداشته باشد، زحمات همه گروه بر باد می‌رود و جعفری در کسوت رهبر ارکستر این نمایش، کارش را به بهترین شکل ممکن انجام داده است.
او خاطرنشان کرد: امشب با دیدن «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود»، تعجب و البته افتخار کردم که این اثر در کشور ما، این‌چنین درخشان روی صحنه آمده، و دوست دارم که برای بار دوم بیایم و این نمایش را ببینم.

 

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آغاز به کار نمایش «از خط زرد فاصله بگیرید» در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی | عکس
» آغاز به کار نمایش «از خط زرد فاصله بگیرید» در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی
... دیدن متن »

«از خط زرد فاصله بگیرید» که محصول تلاش دانشجویان دانشگاه تهران و تربیت مدرس است، از روز دوشنبه ۲۹ مردادماه در مرکز تئاتر مولوی آغاز به کار می‌کند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، نمایش «از خط زرد فاصله بگیرید» به نویسندگی الهه مجلسی و کارگردانی رضا رشادت از روز دوشنبه ۲۹ مرداد تا ۲۰ شهریورماه در ساعت ۱۹:۳۰ در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی به روی صحنه خواهد رفت.
بنا بر این گزارش در نمایش «از خط زرد فاصله بگیرید» امین اسفندیار، گلزار حذفی، نادر خوش‌بخت، داریوش رشادت، بی‌تا عزیز‌‌‌‌ اقلی، گلنوش قهرمانی و حسین کریمی به ایفای نقش می‌پردازند.
همچنین قابل ذکر است سجاد افشاریان، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، تهیه کنندگی این نمایش را برعهده دارد.

این نمایش روایتی‌ست شبه مستند از مرگ‌های خودخواسته در مترو. کار، داستان ناتمام زندگی کسانی را روایت می‌کند که رفته‌اند و کسانی که در رنجِ رفتگان باقی‌مانده‌اند.
گفتنی ست در این اثر، مونا احمدی، هستى مهدوى، اسماعیل خزایی و سجاد افشاریان (نریشن)، رضا رشادت (طراحی صحنه)، حسین صحرایی (مشاور صحنه)، نسا‌‌‌ قلی پور (طراحی لباس)، پدرام رضوانی (طراحی نور)، گلزار حذفی (ویدیو آرت)، امیر صداقتی (گرافیک)، مانی مزکى (طراحی صدا و موسیقی)، فاطمه حسن‌وند (تیزر و عکاس) حسن مهاجر (دستیار اول کارگردان)، سارا جویا (دستیار دوم) و فاطمه الوندی  (منشی صحنه) همکاری می کنند.
علاقمندان برای دیدن نمایش «از خط زرد فاصله بگیرید» که تا ۲۰ شهریور ماه هر روز -به جز شنبه‌ها- ساعت ۱۹:۳۰ به صحنه می‌رود، می‌توانند به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به آدرس خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ادیپ افغانی i
نوشته احمد مهرانفر از روز سه شنبه ۳۰ مردادماه در مرکز تئاتر مولوی آغاز به کار می‌کند | عکس
«ادیپ افغانی» در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی به روی صحنه می‌رود
» نوشته احمد مهرانفر از روز سه شنبه ۳۰ مردادماه در مرکز تئاتر مولوی آغاز به کار می‌کند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، نمایش «ادیپ افغانی» به نویسندگی احمد مهرانفر و کارگردانی مجتبا جدی از روز سه شنبه ۳۰ مرداد تا ۲۰ شهریورماه در ساعت ۱۸ در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی به روی صحنه خواهد رفت.
بنا بر این گزارش در نمایش «ادیپ افغانی» مجتبی پیرزاده و پریسا هاشم پور به ایفای نقش می‌پردازند.
همچنین قابل ذکر است احمد مهرانفر، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، علاوه بر نویسندگی، تهیه‌کنندگی این نمایش را نیز برعهده دارد.

این نمایش درباره‌ی زنی ست که سه شب است خواب می بیند شوهرش او را می‌کشد، همسرش اما ۱۵ سال است که خواب ندیده. او متوجه می شود آخرین خوابش که پانزده سال پیش دیده است، شباهت عجیبی با خواب‌های زن دارد ...
گفتنی‌ست در این اثر، الهه فرازمند (مشاور کارگردانی)، ابوالفضل سلحشور (دستیار کارگردان) مجتبی جدی (طراح صحنه و لباس و سرپرست گروه کارگردانی) و سید محمد مساوات و وحید رزاقی (گرافیک) نیز  همکاری می‌کنند.
علاقمندان می‌توانند برای دیدن نمایش «ادیپ افغانی» که تا ۲۰ شهریور ماه هر روز -به جز شنبه‌ها- ساعت ۱۸ به صحنه می‌رود، می‌توانند به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به آدرس خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمایت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس از جشنواره منطقه ای تئاترمرصاد | عکس
» حمایت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس از جشنواره منطقه ای تئاترمرصاد
... دیدن متن »

انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس از جشنواره منطقه ای تئاترمرصاد حمایت می‌کند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، محسن سلیمانی فارسانی سرپرست انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس گفت: قصد داریم تا با هدف حمایت هدفمند از جریان تئاترمقاومت در استان های کشور، دربرگزاری جشنواره تئاترمرصاد کرمانشاه مشارکت نمائیم.
وی افزود: به عنوان یکی از مهمترین اهداف انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس حمایت از اثار نمایشی دفاع مقدس در سراسر کشور و مشارکت در برگزاری جشنواره‌های موضوعی را در دستور کارخود قرار داده ایم تا با این کار ضمن قدردانی از زحمات فعالان تئاتر دفاع مقدس درسراسر ایران، به عنوان یکی از متولیان این جریان، چراغ تئاترمقاومت را همیشه روشن نگه داریم.
سلیمانی فارسانی خاطرنشان کرد: همه تئاترکشور درتهران خلاصه نمی شود و ما ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بسیار خوب و با استعدادی دراستان های کشور داریم که می بایست با حمایت از آنان به رشد و شکوفایی آنان کمک نمائیم.
سرپرست انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس اضافه کرد:با این هدف گذاری در جشنواره تئاترمرصاد که جزو جشنواره های خوب تئاترکشور می باشد نیز قصد داریم مشارکت نمائیم و ان‌شاءالله این روند کمک و حمایت را درجشنواره های دیگر ادامه خواهیم داد.

جشنواره تئاترمرصاد توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به مدت پنج روز از ۲۲ تا ۲۶ مرداد ماه در دو تالار شهرداری و غدیر اسلام‌آباد غرب برگزار می‌شود.

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سینماهای اکران فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» در تهران مشخص شدند | عکس
آغاز اکران از امروز چهارشنبه 24 مرداد ماه؛
» سینماهای اکران فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» در تهران مشخص شدند
... دیدن متن »

 سینماهای اکران فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» جدیدترین اثر «مسعود جعفرى جوزانى» در تهران مشخص شدند، این فیلم از امروز چهارشنبه 24 مرداد ماه جاری در گروه سینمایی «آزادی» روی پرده رفت. 
اکران فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» جدیدترین اثر «مسعود جعفرى جوزانى» درام ملتهب‌ افشاگرانه، به تهیه کنندگی «فتح‌الله جعفری جوزانی» و «محمد خزاعی» و محصول مؤسسه تصویر شهر، از امروز چهارشنبه 24 مرداد ماه جاری توسط پخش «جوزان فیلم» در گروه سینمایی «آزادی» آغاز شد و سینماهای تهران نمایش‌دهنده آن مشخص شدند.
سینماهایی که در تهران، «پشت دیوار سکوت» را اکران می‌کنند، عبارتند از؛ پردیس سینمایی آزادی، پردیس سینمایی کوروش، سینما فرهنگ، پردیس سینمایی مگامال، پردیس سینمایی تماشا، پردیس سینمایی کیان، باغ کتاب، سینما سمرقند، سینما شکوفه، سینما ایران، پردیس سینمایی هروی، سینما سپیده، پردیس سینمایی رازی و پردیس سینمایی راگا. 
در فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» که مضمونی اجتماعی دارد؛ تعدادی از بازیگران سینمای ایران از جمله؛ سحر جعفری جوزانی، رؤیا تیموریان، امین تارخ، پرویز پورحسینی، فریبا متخصص، آرمان درویش، مهدی احمدی، بهزاد فراهانی، شقایق فراهانی، حسین پاکدل، سیما تیرانداز، سیامک صفری، محمدرضا شریفی نیا، سمیه نجومی، سودابه گودرزی، لی‌لی فرهادپور، احسان امانی، میلاد یزدانی، حمید متقی، یاسمین پازوکی، شکراله حسنی، فرشته گلچین، فرهاد ملوندی، سعید دلیری، فرانک کوشافر، فاطمه صالحی شهرابی، نجمیه آقاباباگلی، میلاد یزدی، علی کامیار، الهام پورشیرمردی، منا عامری، سعیده بت‌فریب و زهرا حسینی به ایفای نقش می‌پردازند.
تعدادی از عوامل فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» عبارتند از: کارگردان: مسعود جعفرى جوزانى، نویسندگان فیلمنامه: سحر جعفری جوزانی و مسعود جعفرى جوزانى، مدیر فیلمبرداری: حسن کریمی، مدیر هنری: مجید میرفخرایی، طراح چهره‌پردازی: مهین نویدی و دانیال حقیقت، صدابردار: آرش برومند، مدیر برنامه‌ریزی و دستیار اول کارگردان: شهرام کیور، آهنگساز: بهزاد عبدی، صداگذار: حسین مهدوی، انتخاب بازیگر: امین تارخ، مدیر تولید: مرتضی متولی، جانشین تولید: کامیاب متولی، مدیر هماهنگی: سعید دلیری، عکاس: کوروش پیرو، فیلمبردار پشت صحنه: مهدی حاجی‌یوسف، مشاور رسانه‌ای: منصور جهانی، نورپرداز: سعید براتی، طراح لباس: مینا سلیمی، تهیه‌کنندگان: فتح‌الله جعفری جوزانی و محمد خزاعی، محصول مؤسسه تصویر شهر.

 

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جواد طوسی: هر تماشاگر می‌تواند مبلغ «پشت دیوار سکوت» در اکران عمومی باشد | عکس
» جواد طوسی: هر تماشاگر می‌تواند مبلغ «پشت دیوار سکوت» در اکران عمومی باشد
... دیدن متن »

 

«جواد طوسی» منتقد و نویسنده سینمای ایران در مورد فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت» جدیدترین اثر «مسعود جعفرى جوزانى» گفت: هر تماشاگر، می‌تواند مبلغ «پشت دیوار سکوت» در اکران عمومی باشد. 
حفظ روح ملی، دغدغه اصلی مسعود جعفرى جوزانى است
«جواد طوسی» منتقد و نویسنده سینمایی در مورد فیلم «پشت دیوار سکوت» گفت: کارنامه هنری و سینمایی مسعودجعفری جوزانی به ما می‌گوید که او انسان دغدغه مند و ریشه‌داری ست و بر اساس شناختی که از او دارم معتقدم پایمردانه به اصول و عقاید خود پایبند بوده و آن تبارشناسی فردی، فرهنگی و اجتماعی را همواره دستورکارش قرارداده است.‌ حفظ روح ملی، دغدغه اصلی جعفری جوزانی است و این را به صور مختلف در آثار ش نمودار کرده است.
وی همچنین گفت: حتی فکر می‌کنم آن دورانی که جوزانی تحصیلات آکادمیکش را در سرزمینی که همواره سنگ «دموکراسی» را به شکل ویترینی و متظاهرانه به سینه زده، شیفته و مرعوب این محیط و تفکر فریبنده‌اش نشده است. به عبارتی، او تکنیک غربی را صرف انعکاس هر چه بهتر هویت و روح شرقی می‌کند.
نگاه دغدغه‌مند جعفری جوزانی 
طوسی در ادامه افزود: جوزانی در یک شرایط حساس تاریخی ـ اجتماعی وارد جامعه خودش می‌شود و مبتنی بر نگاهی دغدغه‌مند، آثار خودش را مرحله به مرحله به نمایش می‌گذارد. آثاری که از همان فیلم‌‌های کوتاه اولیه، اعم از زنده و انیمیشن، همه به آن ریشه‎های ملی و عرفانی تکیه دارند. 
تعلق خاطر فیلمساز به جایگاه تاریخ‌ساز و انکارناپذیر مولانا
وی همچنین گفت: این تعلق خاطر یک فیلمساز به شاعری در جایگاه تاریخ‌ساز و انکارناپذیر مولانا و استفاده از یک بیان موجز تصویری دراین وام‌گیری ادیبانه در تجربه‌های آغازین جوزانی کاملا مشاهده می‌شود. او در اولین فیلم بلندخود، «جاده‌های سرد» به رابطه انسان با طبیعت می‌پردازد و ازتنازع بقا به نگاهی مردم شناسانه و انسانی می‌رسد؛ بدون اینکه بخواهد از  لهجه، کلام و ادبیات بومی استفاده ابزاری و توهین آمیزکند. درواقع، جوزانی در این مواجهه عینی با محیط بکر انتخابی‌اش، در برابر همه آن آدم‌ها و مناسکی که دارند در آن جامعه نسبتاً بدوی تجربه می‌کنند، سرتعظیم فرو می‌آورد. متقابلا او از طریق فردیتی چون آقای موسوی که در شکل ظاهری‌اش نقص عضو دارد، کنش‌مندی  عارفانه‌ای را به نمایش می‌گذارد. یکی از حلقه‌های تکرار شونده در آثار جوزانی که به یک ترجیع‌بند تبدیل می‌شود، همین نگاه مبتنی بر عرفان است که هیچ موقع رنگ و بوی گوشه‌نشینی ندارد و در یک «دل ای دل ای» کردن و «مولا مولا» و «انالحق» گفتن روبنایی و شفاهی خلاصه نمی‌شود؛ حتماً باید کنشگری و عملگرایی اجتماعی داشته باشد. 
جعفری جوزانی در آثارش یک ناظر تاریخی است
این منتقد سینمای ایران در ادامه سخنانش افزود: در مسیر بعدی، نوع مواجهه جوزانی را با متن تاریخ می‌بینیم؛ تاریخی که ضایعات و تلفات خود را دارد. ولی افراد منتخب جوزانی هیچ‌گاه نگاه منفعلانه و ساکن نسبت به این رخدادها و حوادث درحال‌ تکرار ندارند. در آثار جوزانى، یک ناظر تاریخی آگاه می‌بینیم که گویی  از تمام این رخدادها و کشمکش‌های پایان ناپذیر عبور می‌کند تا با تلخکامی به ما بگوید گوش شنوایی نیست و لعبتکان و بازی خوردگان تاریخ نمی‌خواهند عبرت بگیرند. از زاویه دید ناظر دلنگرانی چون مسعود جعفری جوزانی، نقبی به گذشته‌های نه چندان دور زده می‌شود، حوادث، تقابل‌ها، رابطه انسان متفکر و دلسوز و روشنفکر با افراد و اقشار فاقد هویت فردی و منزلت اجتماعی زمینه‌ساز درگیریها و ضایعاتی می‌شوند که با تراژدی گره می‌خورند؛جوزانی همه اینها را در نمایشی موجز و هنرمندانه با تکیه بر قصه و روایت پایه‌ریزی می‌کند و نهایتاً در افق دید واقع‌بینانه و در عین حال آرمانی‌اش، حالتی سایه روشن را به نمایش می‌گذارد.
«شیر سنگی»، «در مسیر تندباد» و مجموعه ماندگار «در چشم باد»
وی با اشاره به مصادیق این نوع نگاه گفت: تجلی عینی این زاویه دید جعفری جوزانی را در فیلم‌های «شیر سنگی»، «در مسیر تندباد» و مجموعه تلویزیونی ماندگار «در چشم باد» می‌بینید که چگونه افراد برگزیده او از طریق یک موقعیت فردی «راوی» می‌شوند و این راوی در متن تاریخ طی طریقی پرکشش دارد و نهایتاً  انگار حدیث نفس گذشته و حال این سرزمین را عیان می‌کنند. 
اسطوره‌های بر حق جوزانی
این منتقد سینمای ایران در ادامه سخنانش تأکید کرد:  آعلی یار «شیرسنگی»، بیژن ایرانی «در چشم باد» و آن خلبان به شهادت رسیده «پشت دیوار سکوت» که در رؤیاهای دختر حق‌طلبش ستاره، ظاهر می‌شود، همه به عنوان اسطوره‌های بر حق جوزانی، ریشه محکم در این خاک پهناور و خونین دارند. در «پشت دیوار سکوت» به عنوان آخرین فیلم جوزانی، ساحت اسطوره را در مناسبات جامعه پرهیاهو و هویت باخته معاصر و در مرز میان واقعیت و رؤیا و فانتزی می‌بینبم. خلبانی پیوندخورده با آن رخداد و دفاع مقدس هشت ساله،  قابلیت آن را داردکه وجه دیگری از قهرمان‌گرایی را در جامعه بی‌قهرمان این زمانه رقم بزند. شما این حس و شمایل قهرمان‌گرایانه را در یک رابطه عاطفی و عاشقانه میان یک دختر و پدرش می‌بینید. درواقع، جوزانی نمی‌خواهد این اسطوره تاریخی را در سایه و یک فلاش‌بک ذهنی قرار دهد.
کانون خانواده نقطه گریزناپذیر نگاه دغدغه‌مند مسعود جعفری جوزانی
وی افزود: ستاره می‌خواهد برای پدر از دست رفته‌اش، حضوری نامیرا قائل شود و این را عملا در رؤیاها و زندگی روزمره‌اش به نمایش می‌گذارد؛ انگار پدرهویتمندش محرک او در آن حضور و جولاندهی اجتماعی‌اش است. این سهیم ‌شدن کانون خانواده در برخورد و درک درست شرایط عینی، اجتماعی، فرهنگی و تاریخی معاصر، نقطه آرمانی نگاه دغدغه‌مند فیلمسازی چون مسعود جعفری جوزانی است که در یک هم‌آوایی و هم‌سرایی نهایی متجلی می‌شود.
طوسی در ادامه اظهار داشت: ولی در عین حال، شما در مسیری که فیلم «پشت دیوار سکوت» طی می‌کند، همه گونه آدمی می‌بینید. آدمی که واقع‌بین است و حوزه فرهنگی را مدیریت می‌کند (بهزاد فراهانی)، ولی از واقعیت تلخ زمانه هم می‌گوید. او نمی‌خواهد محافظه‌کار باشد، ولی این محافظه‌کاری از شرایط بیرونی جامعه به او تحمیل می‌شود. با این حال، او آدمی خنثی و منفعل نیست و برای رفع مشکل آموزشی یک نوجوان، قدم مثبت بر می‌دارد.
وکیل «پشت دیوار سکوت» چالش دارد و بحث می‌کند
«جواد طوسی» وکیل دادگستری در ادامه سخنانش تأکید کرد: وکیل «پشت دیوار سکوت»، بر خلاف بسیاری از فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی یک حضور دافعه‌آمیز صرف ندارد. او با آن بازپرس پرونده، بحث می‌کند و حتی برای مسیر بهتر پرونده، ارائه طریق می‌کند. در همان یکی دو سکانسی که مرتبط با دادسرا و دستگاه قضایی است، جوزانی بر خلاف بسیاری از کارگردان‌ها که از مشاور حقوقی استفاده نمی‌کنند؛ با بنده تماس گرفت و گفت برای هر چه بهترشدن دیالوگ‌های این صحنه، که بین بازپرس و شاکی و متهم و وکیل ردوبدل می‌شود، چه نکاتی را پیشنهاد می‌کنی؟ که مواردی پیشنهاد و عمل شد. این نشان می‌دهد که آقای  جوزانی یک صاحت یک سویه ندارد. این سعه صدر و نگاه روشن‌بینانه، برایم  قابل ستایش است. 
«شازده کوچولو» متن ماندگار «آنتوان دوسنت اگزوپری»  
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نگاه تحلیل‌گر مسعود جعفری جوزانی در حوزه عرفان گفت:  در «پشت دیوارسکوت» چند مفهوم عرفانی با هم درآمیخته می‌شود. یک وجه نمایشی این قضیه از طریق تک‌گویی‌های «ستاره» به عنوان راوی اصلی فیلم و وام‌گرفتن از قصه «شازده کوچولو»ی «آنتوان دوسنت اگزوپری» نمودار می‌شود. وجه دیگر برگرفته از «منطق الطیر» عطار است. من چند بیت قسمت انتهایی «منطق الطیر» را می‌خوانم، شما مصادیق آن را در رابطه‌های فردی و اجتماعی و حضور تجمع‌یافته آدمهای «پشت دیوار سکوت» درذهنتان مرور کنید، تا ببینید چقدر با رفتار و ناسبات شخصیت‌های اصلی و وجه تأویل‌پذیر فیلم، همخوانی دارند
ما به سیمرغی بسی اولی تریم / زانکه سیمرغ حقیقی گوهریم                            
محو ما گردید در صد عز و ناز / تا به ما در خویش را یابید باز
محو او گشتند آخر بر دوام / سایه در خورشید گم شد و السلام
درست مترادف این بیت آخر را شما در مولانا می‌بینید:
آفتاب آمد دلیل  آفتاب / گر دلیلت باید از وی رخ متاب
بیان سهل و ممتنع و نگاه بی‌تکلف «پشت دیوار سکوت»
طوسی همچنین گفت: ببینید چقدر این مفاهیم عرفانی یک وجه زمینی و اینجایی پیدا می‌کنند و کاملاً می‌تواند با رفتارشناسی «ستاره» و مجموعه‌ای که آن حضور اجتماعی را پوشش می‌دهند، هم‌دلی و همراهی داشته باشد. به عقیده من، این بیان سهل و ممتنع و نگاه بی‌تکلف در جای جای فیلم مشاهده می‌شود. 
وی افزود: شاید بتوان گفت بخشی از این شیوه بیانی، ادای دین جوزانی است به تاریخ سینما و فیلمساز مورد علاقه‌اش «جان فورد» که بازتاب قبلی‌اش را در بعضی از میزانسن‌های «شیر سنگی» و «در مسیر تندباد» و سریال «در چشم باد» شاهد بودیم. یک وجه دیگر این ادای دین به سینما را در استفاده از یکی از فیلم‌های شاخص نئورئالیسم، «معجزه در میلان» ساخته «ویتوریو دسیکا» در ترکیب فانتزی و واقعیت و آرمانگرایی می‌بینیم. 
انگیزه و انرژی در مسیر کاری جعفری جوزانی
این نویسنده سینمایی در ادامه تصریح کرد: حسن ختام گفته من، باز به آن ترجیع بند و عناصر تکرارشونده در آثارمسعودجعفری جوزانی بر می‌گردد که مبتنی بر یک نگاه عدالت خواهانه و دغدغه‌مندی است که از یک آرمان‌خواهی تبعیت می‌کند و در عین حال، آن را پیشنهاد می‌دهد. امیدوارم این انگیزه و انرژی و روحیه ملی در مسیر بعدی فعالیت او همچنان تداوم داشته باشد. 
هر تماشاگر می‌تواند مبلغ «پشت دیوار سکوت» به دیگران باشد
وی افزود: یک نکته را لازم می‌دانم یادآوری کنم؛ تماشاگران این فیلم می‌توانند مبلغین آن در نمایش عمومی باشند. در کنار این حجم انبوه  فیلم‌های فاقد هویت که بخش اعظم اکران عمومی سینماهای ما را اشغال کرده‌اند، «پشت دیوارسکوت» می‌تواند یک الگوی مناسب و پیشنها اصیل و اینحایی باشد. من اصلاً مخالف سرگرم‌سازی نیستم، ولی به جرأت می‌توانم بگویم آن شرایط بی‌هویت و از هم‌گسیخته نیمه اول دهه 50 که نمونه‌هایش را در «شمس‌الله ظفر» و «مامان جونم عاشق شده» و ... می دیدیم، به‌نوعی دیگر در حال تکرارشدن است. آن‌زمان در کنار آن همه نوار متحرک، لااقل فضایی برای نفس کشیدن سینمای فرهنگی با عنوان «موج نو» بود.
چگونگی «پشت دیوار سکوت» در صف‌آرایی منطقی و متعادل اکران
«جواد طوسی» منتقد و نویسنده سینمای ایران در پایان سخنانش تأکید کرد: ولی الان فیلم‌هایی مانند «پشت دیوار سکوت» چگونه می‌توانند در صف‌آرایی منطقی و متعادل اکران قرار بگیرند؟ امیدوارم سیاستگذاران فرهنگی ما  اگر گوش شنوایی هست؛ برای رفع این معضل که دارد به یک بحران جدی تبدیل می‌شود، چاره‌ای بیندیشند و از این حالت انفعالی بیرون بیایند. تردیدی نیست که مسیر متعالی سینمای ما در شرایطی تحقق می‌یابدکه توازن و تعادل در چرخه تولید سالانه در دستور کار قرار گیرد. «عدالت فرهنگی» یعنی تولید مناسب فیلم‌هایی از جنس «پشت دیوار سکوت»، در کنار سینمای سالم سرگرمی‌ساز. برای عینیت بخشیدن به این عدالت، می‌باید فرصت‌های تاریخی را به سهولت از دست نداد و از میز ومسئولیت محوله به‌درستی استفاده کرد تا بعدها در پیشگاه تاریخ شرمنده و روسیاه نباشیم.

۳ روز پیش، چهارشنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید