تیوال موسیقی
T1 : 10:08:41
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

 

ترنم بی زمانِ زه
(به بهانه اجرای نیلپر در آخر تابستان)

سه شنبه ۲۸ شهریور ساعت نه و چهل و پنج دقیقه شب ارکستر زهی نیلپر در تالار وحدت به روی صحنه رفت. کنسرتی که ویژگی متفاوتی داشت. کنسرتی بر لبه ی زمان…

در ترکیب اخیر، ارکستر زهی نیلپر با بدنه ی ۶،۵،۴،۳،۲ جمعا با بیست نوازنده به اجرای رپرتواری نو پرداخت. نیلپر امسال سیزدهمین سال فعالیت خود را سپری می کند. او صدای منحصر به خود را یافته است. در زمان هایی که اعضای زهی آن حضور مستمر دارند نیلپر را می توان با آنسامبل های خوب زهی در دنیا مقایسه کرد و کم و بیش آن را سنجید. کاستی همیشه هست، مهم تر اما رنگ یک آنسامبل است که آن را متمایز و منحصر به فرد می کند.

رپرتوار نیلپر هوشمندانه انتخاب می شود. با این که رنگ و جهان صوتی رپرتوار نیلپر همیشه و ثابت خصوصیات مستمر خود را دارد، دو کنسرت اخیر (کنسرت فستیوال موسیقی معاصر اردیبهشت ماه، و کنسرت دیشب) تفاوت نگاه و بار روایی رپرتوار انتخابی را نشان می داد. نگاه غالب این کنسرت، بازگشت در زمان بود:

پنج آهنگساز منتخب این مجموعه در پنج قطعه به گذشته نگریسته اند و این در آثارشان مشهود بود. تور، آهنگساز استونیایی عموما با ساختارهایی معماری گونه فرم آثارش را شکل می دهد. هیندمیت با سرما و گزندگی موسیقی اش، با گریز از سرزمین گرم رمانتیک ها، دوره ی نئو کلاسیک را به شیوه ای خاص رقم می زند. علیرضا مشایخی موسیقی تجربی را با نهایت ابعادش تجربه می کند، گورتسکی حتا برای شیفتگان سمفونی سوم او، عواملی سرد از جهان پس از جنگ را بی پروا و گزنده به رخ می کشد. غافلگیری بزرگ وقتی است که انتخاب این بارِ مدیر هنری نیلپر چهره ای از این آهنگسازان را نمایش می دهد که عموما پنهان است. حتا اوراوا نیز، با رنگ تند مینیمال خود، در میزان های پایانی برای لحظه ای کوتاه اما شگفت انگیز راه خود را به کورالی از جنس و رنگ مالر و بروکنر باز می کند. راه رفتن بر لبه ی تیغِ زمان کار خودش را می کند و رمانتیسیسم متاخر حیله گرانه در موسیقی پنج آهنگساز راه پیدا می کند. موسیقی صدایی گم شده از تریستان و آکورد معلق او در خود آشکار می کند. مثل گلی کمیاب که به آرامی باز می شود.

اجرای نیلپر بی نقص نیست اما غافلگیر کننده است. نیلپر امروز نقشی صریح و پر رنگ در درگیر کردن مخاطبینش با موسیقی امروز جهان ایفا می کند. حتا جدی ترین مخاطبین موسیقی نیز به یک اندازه در طول اجرا درگیر و تشنه ی موسیقی می شوند. نیلپر مخاطبین خودش را دارد. اجرای نوازندگان نیلپر در هر کنسرت بهتر می شود. نوازنگانی که رشدشان در هر اجرا بیشتر شده و این تاثیر رپرتوار خوب را عمیق تر و پر شیارتر می کند.

نوید گوهری در هر کنسرت لاغرتر می شود، اما روح موسیقی را در دست دارد، آن را می شناسد، و ارکستر را می شناسد. نبض موسیقی را در میان انگشت های کشیده اش می گیرد. و اجراهایش لحظه های خیره کننده ای می یابد. مایستر ارکستر بابک کوهستانی از جنس صخره و عقاب است! تیزبین است و آرشه ویولنش بال می گشاید. ارکستر به او اطمینان دارد.

مدیر ... دیدن ادامه » اجرایی کنسرت احسان تارخ بود. کنسرت خوب برگزار شد. بروشور دقیق بود و اطلاعات آن مفید و خوب بود. سالن آرام بود، نوازندگان آسوده و بی تنش بودند و این دو وامدار برگزاری شایسته است.
و اما نکته ای تعجب برانگیز: جای اهالی موسیقی خالی بود!
سوال این است:
در مجموع در طول یک سال در یک کشور پهناور، در شهری به وسعت شهر ما، چند کنسرت در این سطح، در این شکل برگزار می شود تا بتوان راحت و آسوده از کنار آن گذشت و به تماشایش نیامد؟

فراموش می کنم. چشمانم را می بندم. موسیقی یکپارچه می شود و مرا با خود می برد. در رودخانه ای با آبی سرد و گوارا غرق می شوم. با رودخانه می روم. وقتی از رود بیرون می آیم که خیابان ها از اجرا دور شده ام.

پس از مدت ها خود را گم می کنم.
پس از مدت ها خود را دوباره می یابم.
بی زمان، آرام، رها، در موسیقیِ زیبا.

هوشیار خیام
۲۸ شهریور ۹۶، نیمه های شب.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام-2 عدد بلیط برای کنسرت خواجه امیری دارم تاریخ 27 شهریور بالکن قیمت هر نفر 55000 تومان ساعت 22:00 اگر خواستید به شماره 09123215950 تماس بگیرید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اجرای این کنسرت نمایش در فضای کاخ سعدآباد بسیار جذاب بود و تصویر ذهنی همراه با شنیدن روایت داستانی مطلوب و زیبایی رو برای تماشاگر به همراه آورد.
اجرای داستانی باستانی (البته نوعی روایت جدید از آن) در فضایی تاریخی برای من خیلی خوشایند بود. روایت جدید از این داستان برام جالب بود و خوب از آب در آمده بود. آقای پورناظری بینظیر بودند. مهره اصلی این کنسرت نمایش از نظر من که باعث شد بسیار لذت ببرم، آقای پورناظری و بازی بسیار پخته و مناسب آقای پاکدل و آقای ابر بود.
در مورد جایگاه ها هم برخلاف نظراتی که برخی دوستان گفته بودند و من زیاد امیدی به اینکه بتونم موفق به تماشای مناسب بازی ها بشم، نداشتم، اما هم صدا و هم نمایش به کمک بلندگوها و مانیتورها به خوبی قابل شنیدن و قابل رویت بود (البته شاید بدین دلیل که در سر ردیف ها بودیم، شاید در اواسط ردیف ها کمی مشکل ... دیدن ادامه » تر بوده باشه) در کل برای من خیلی رضایت بخش بود و بسیار شب خوبی رو برای من رقم زد.
مریم زارعی و کاوه علیزاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زنگ تفریح یا "تلاش در جهت بازسازی هویت ملی"
فضای دلنشین کاخ سعدآباد میزبان کنسرت نمایش سی بود تلفیق هایی از این دست که این روزها بسیار می شنویم و می بینیم تلاشی که سعی می شود انسان امروزی را به هویت دیرین خود رجوع دهد و برای لحظاتی هرچند کوتاه تلنگری بر ذهن و اعتقاداتی بزند که گذر زمان غبار نسیان بر آن پاشیده است. در این نمایش تصاویر چشم گیر ویدیو مپینگ و صدای ملکوتی همایون شجریان شروع خوبی را به بیننده نوید می دهد. شروعی که با بازی زیبای صابر ابر که به حق می توان گفت اثرگذارترین و پررنگ ترین فرد نمایشی این اتفاق است شور دیدن را دو چندان می سازد اما شور این اتفاق پس از ختم اولین منولوگ صابر ابر و ورود رادان با بازی سرد و بی روح خود در نقش زال فروکش می کند این روند با سایر بازیگرانی که هیچ یک اندازه تصورات ما از نقش های زال و رستم و اسفندیار و ... دیدن ادامه » سهراب نسیتند پیاپی رو به جلو می تازد. زبان هیجانی آن ها فقط در فریاد زدن خلاصه شده است. حرکات خشک و غیر هماهنگ و گاه زاید در طول نمایش خستگی را دوچندان می کند دیالوگ های ساده با بازی سطحی بازیگران که نه تنها درخور و معرف شخصیت های شاهنامه ایران زمین نیست و هیچگونه خروش ایرانی بودن را در شریان های تنت نمی جوشاند بلکه پا را فراتر می گذارد و در قسمت هایی از نقل نادرست شاهنامه مخاطب را به انحراف می کشاند (نجات ایران از دست گشتاسب، شکست رستم از اسفندیار در مواجهه اولیه، تصمیم سهراب در به بندکشیدن رستم، چگونگی ابراز عشق زال به رودابه و فرایند رسیدن به او و معلق بودن زال آن هم در مدت زمان طولانی از گیسوان رودابه که در دیالوگهای بعدی ریسمان عنوان می شود، وجود پری و گفتارش با زال) به هر روی به نظر می رسد تمامی تلاش کارگردان ایجاد پیوستگی بین شرایط روز جامعه با نیاکان ماست، زنده کردن ارزش ها و آرمانهایی که امروزه یا مفقود شده و یا در حال فراموشی است. پرسشی که رودابه در گفتمان خود با زال در مقابل تماشاچی خود می گذارد: آیا رستم باید اسفندیار را بکشد که در آن مرگ تهمتن و جوانمردی است یا رستم به کشتن سهراب برسد که رواج فرزند کشی است، یا آیا می بایست اسفندیار به کشتن رستم اقدام کند که رویای آزادی نسل آینده را در نطفه خفه می کند یا کشتن رستم توسط سهراب که رواج پدر کشی به نسل بعد است، تمامی اندیشه های کارگردان و نویسنده نمایش را آشکار می سازد. در نهایت اگرچه کارگردان نمایش نتوانسته لحظات حماسی و هیجانی را در دل تماشاگران بنشاند اما تلاش ایشان و تیم اجرایی در نگاه به شاهنامه قابل ستودن است. امیدواریم عامل های مزاحم محیطی (صدا و حرکات هلی شات فیلمبرداری، حرکات کرین های فیلمبرداری، رفت و آمد مردم، خاموش و روشن شدن پروژکتورها، صندلیهای نامناسب، دید نامناسب ناشی از چیدمان صندلیها در یک سطح بدون رعایت شیب) در حین اجرا نیز که نمی توان از آن براحتی گذشت، در اجراهای آینده حذف و به حقوق تماشاگر احترام گذاشته شود.
سپاس از اشتراک نظراتتون بهرادگرامی
۲۱ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام برای فردا سه شنبه ۲۱ شهریور ۴ بلیط توی ردیف ۶ جایگاه زابلستان دارم که می خوام با روز بعدش تعویض کنم.. مرسی. ۰۹۱۲۱۱۹۸۹۸۷
بعید میدونم تمدید بشه برای امشب من میتونم ازتون بخرم تلفن 09125060051
۲۱ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام ، من دنبال یک بلیط برای فردا شب هستم لطفا اگه کسی داره خبر بده ممنون
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بی شک هر کس که به این کنسرت / نمایش رفته باشد به ایرانی بودن خود می بالد. این نمایش با صدای بینظیر همایون شجریان و نوازندگی سهراب پورناظری با آهنگ "آغاز" شروع، و با آهنگ "ایران" و بازی کلیه عوامل به پایان میرسد. ولی برخی موارد باعث شده که این پروژه آن احساسی را که به بیننده باید انتقال دهد کمی گنگ بنماید. بازی کلیه بازیگران بسیار عالی بود ولی نکاتی در بازی بهرام رادان دیده می شد که از یک سوپراستار بعید بود. پروجکشن مپینگ تکنولوژی جدیدی در ایران است اما تصاویری که بر روی عمارت رویت میشد من را یاد بازی های کامپیوتری دهه 60 می انداخت. از سامسونگ که پیشرو صنعت تکنولوژی هست بعید بود! داستان نمایشنامه یک داستانه عاشقانه از زال و رودابه بود ولی از نظر من نمایش کوتاه و گنگ بود. آنقدر گنگ که هنوز نقش صابر ابر در نمایشنامه مشخص نیست، برخی می گویند او ... دیدن ادامه » در نقش ضحاک بازی میکند و برخی دیگر در نقش منجم مهراب کابلی و عده ای دیگر می گویند او راوی بود! در کل پروژه بسیار جذاب و خوبی بود، ولی بنده شخصا انتظار بیشتری داشتم.
زهره مقدم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من خیلی این کنسرت نمایش رو دوست داشتم. توی لینک زیر گزارش کاملی دربارش نوشتم:
http://mantagheha.com/article/96#
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من فکر میکنم خانواده های بسیاری تمایل دارند که با فرزندانش در همچین فضاهایی قرار بگیرند و لذت ببرند.
لطفا زمان کنسرت رو تمدید کنید. با تشکر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان کسی دو تا بلیط اضافه نداره؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان ١ عدد بلیط برای روز سه شنبه ٢١ شهریور ( جایگاه همکف -آذرآبادگان* ردیف ٦) موجود هستش .
تلگرام 09301064560
زهره مقدم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام من ٣ عدد بلیط برای ٢٣ ام ردیف ١١ دارم اگر کسی مایل به خرید بود به ایمیل asal.tabrizi75@gmail.com پیام بدهد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دوستان
من برای امشب 18 شهریور 1عدد بلیط نمایش رو خریدارم اگر کسی بلیط داره و نمیتونه برای دیدن نمایش حضور پیدا کنه لطفا به این شماره پیام بده
09158998789
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگه یه نفر بلیط اضافه داره حتی یه دونه اطلاع بده 09381574466
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود بر همگی.
دوستان اگر کسی برای این دو شب باقی مانده یک یا دو بلیط داره بسیار خوشحال میشم با من تماس بگیره.
شماره تماس:09128022814
با سپاس
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام، برای فردا شب یا شب های بعدی کسی دو تا بلیط داره؟ خریدارم لطفا پیغام بدین.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام؛
با اینکه من در جایگاه نمیروز بودم و فکر میکردم فقط بتونم صدای همایون عزیز رو بشنوم ولی همه چی خوب بود و با مانیتورهای که وجود داشت میشد صحنه رو کاملا دید ، نور پردازی، صحنه و بازی ها به نطرم عالی بود، اجرا هم که فوق العاده بود.
ورود افراد به محوطه بعد اجرا هم واقعا زیاد طول نکشید.
در کل همه چی خوب بود.
کوثر و شیوا الف این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بعضی صداها اینقدر پر از حس و التهاب و شور و عشقه که تصور میکنی مثل یک ندای وحی از آسمان خدا نازل شده تا قلبت رو نشونه بگیره و منقلبت کنه...
صدای استاد علیرضا قربانیِ جان ، همان وحیِ مُنزلِ آسمانیه که من رو تا عرش خدا میبره...
همیشه باشی استاد جان...

※※※※※※※

مرگ من روزی فرا خواهد رسید
در بهاری روشن از امواج نور
در زمستانی غبار آلود و دور
یا خزانی خالی از فریاد و شور

میرهم از خویش و میمانم ز خویش
هر چه بر جا مانده ویران می‌شود
روح من چون بادبان قایقی
در افقها دور و پنهان می‌شود

خاک ... دیدن ادامه » میخواند مرا هر دم به خویش
می رسند از ره که در خاکم نهند
آه شاید عاشقانم نیمه شب
گل به روی گور غمناکم نهند
لیک دیگر پیکر سرد مرا
می‌فشارد خاکِ دامنگیر خاک
بی‌تو
بی‌تو دور از ضربه‌های قلب تو
قلب من می‌پوسد آنجا زیر خاک
بی‌تو دور از ضربه‌های قلب تو
قلب من می‌پوسد آنجا زیر خاک
بی‌تو دور از ضربه‌های قلب تو
قلب ِ من می‌پوسد آنجا زیر خاک

بعدها نام مرا باران و باد
نرم می‌شویند از رخسار سنگ
گور من گمنام می‌ماند به راه
فارغ از افسانه‌های نام و ننگ
فارغ از افسانه‌های نام و ننگ..
Ali این را خواند
ابرشیر ، dr justice ، مهدی حسین مردی و مرضیه اخوان این را دوست دارند
به به شعر زیبای فروغ نازنین و صدای قربانی عزیز. پیشنهاد می کنم این شعر جاودان را با صدای برادر فروغ هم گوش بدهید. البته من عاشق کار صبح آزادی قربانی عزیز با شعر زیبای ابتهاج هستم که عیار صداش را کاملا به رخ می کشونه
تنم افتاده خونین زیر این آوار شب ، اما
دری ... دیدن ادامه » زین دخمه سوی خانه ی خورشید بگشادم
الا ای صبح آزادی به یاد آور در آن شادی
کزین شب های ناباور منت آواز می دادم
۲۷ شهریور
بهراد گرانقدر، ممنون از حضور پرمهرت و پیشنهاد خوبی. حتما و به دیده منت.
۲۷ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
2 تا بلیت کنسرت نمایش سی برای 17 شهریور خریدارم. لطفا پیغام بدین.
سلام
من هر دو بلیت رو میخوام ممنون میشم
۱۶ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دو ساعت گویی زمان می ایستد و تو در دنیای دیگری هستی
پس از نوای ساز استاد جلیل شهناز این نوای ساز استاد کلهر که چنین حال خوشی برایم به ارمغان می اورد.
مهرداد کیا این را خواند
Prudence ، پرند محمدی ، زهره مقدم ، یاسمن پورمهران و نیلوفر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید