تیوال موسیقی | اخبار
T1 : 19:37:49
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» معرفی دبیران بخش های مختلف جشنواره ملی مدرسه عشق
... دیدن متن »

سیدسلیم غفوری، سیدمحمد حسینی، محمد گلریز، سیدمسعود شجاعی طباطبایی و میثم نیلی به عنوان دبیران بخش های مختلف جشنواره ملی مدرسه عشق معرفی شدند.

به گزارش تیوال به نقل ستاد خبری پنجمین دوره جشنواره ملی مدرسه عشق، دبیران بخش های مختلف جشنواره ملی مدرسه عشق طی حکمی از سوی حجت الاسلام و المسلمین محرابی، معاونت فرهنگی، اجتماعی سازمان بسیج منصوب شدند.

بنابر این گزارش، سیدمسعود شجاعی طباطبایی (مدیر خانه کاریکاتور ایران) به‌عنوان "دبیر بخش تجسمی"، میثم نیلی (مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی) به‌عنوان "دبیر بخش نشر"، سیدسلیم غفوری (مدیر شبکه مستند) به‌عنوان "دبیر بخش هنرهای نمایشی"، سیدمحمد حسینی (وزیر اسبق ارشاد) و محمد گلریز (استاد موسیقی) به‌عنوان "دبیر بخش موسیقی" به‌عنوان دبیر "بخش ایده و فعالیت" پنجمین دوره جشنواره ملی مدرسه عشق منصوب شدند.
گفتنی است، داوران بخش‌های مختلف پنجمین جشنواره ملی مدرسه عشق به‌زودی از سوی دبیران بخش‌ها معرفی خواهند شد.
مراسم تجلیل از برگزیدگان پنجمین دوره جشنواره ملی مدرسه عشق، نهم آذرماه سال جاری در سالن سوره مهر حوزه هنری  تهران برگزار خواهد شد.
 


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آلبوم «در آتش آوازها» به آهنگسازی نوید دهقان با صدای حمیدرضا نوربخش منتشر می‌شود
... دیدن متن »

 آلبوم موسیقی «در آتش آوازها» به آهنگسازی نوید دهقان، به خوانندگی حمیدرضا نوربخش و به تهیه‌کنندگی صدرالدین حسین‌خانی روز چهارشنبه ۱۹ مهر ماه جاری در سراسر کشور منتشر می‌شود.
 آلبوم موسیقی «در آتش آوازها» به آهنگسازی و سرپرستی نوید دهقان، به خوانندگی حمیدرضا نوربخش، با همکاری گروه موسیقی «قمر»، با تکنوازی سه‌تار بهداد بابایی و براساس اشعاری از سیمین بهبهانی، عراقی و شیدای گیلانی روز چهارشنبه ۱۹ مهر ماه جاری به تهیه‌کنندگی صدرالدین حسین‌خانی مدیر شرکت موسیقی «ایران گام» و توسط پخش «هنر شهر» در سراسر کشور منتشر می‌شود و در اختیار علاقمندان به موسیقی قرار خواهد گرفت.

نوید دهقان آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی «قمر» در مورد آلبوم «در آتش آوازها» گفت: آهنگسازی این اثر در دستگاه همایون صورت گرفته و توسط حمیدرضا آداب در طول چهار سال در فاصله سال‌های ۹۱ تا ۹۵ در استودیو پاپ تهران ضبط شده است؛ چون وسواس‌های زیادی داشتیم ضبط آن چهار سال طول کشید. ارکستر آن سال ۹۱ ضبط شد و آوازها و تصانیف آن را نیز در سال ۹۴ ضبط کردیم و سعی ما این بود که از نظر ضبط، اثر از کیفیت خوبی برخوردار باشد. و با این اثر، بیش از ۱۰ کنسرت را در نقاط مختلف کشور و همچنین در جشنواره‌های جهانی موسیقی اجرا کرده‌ایم. بهداد بابایی به عنوان تکنواز سه‌تار در این اثر موسیقایی با گروه موسیقی «قمر» همکاری کرده‌اند.

وی همچنین گفت: از اشعار شیدای گیلانی در تصانیف استفاده کرده‌ام که شعرها به سبک هندی است و خیلی کم بر روی آن‌ها کار آهنگساری شده است و در این چند سال اخیر، خیلی کم در مورد آنها شنیده‌ام؛ چون بیشتر بر روی اشعار سعدی، حافظ و مولانا و در واقع سبک عراقی است که آنها تصنیف ساخته می‌شود و یا آواز روی آن خوانده می‌شود و به دلیل واژه‌ها، تعابیر و ترکیباتی که خیلی سخت و عجیبتر است؛ آهنگسازی در سبک هندی خیلی کم است. آهنگسازی من هم تحت تأثیر سبک هندی شعر قرار گرفته است و نسبت به کارهای قبلی و کارهای بعدی که حتی انجام داده‌ام تفاوت خیلی چشمگیری در این اثر در نگرش به شعر وجود دارد.   

این نوازنده کمانچه در مورد همکاری با حمیدرضا نوربخش خواننده موسیقی آوازی ایران گفت: حمیدرضا نوربخش خواننده‌ای است که تبحر و شهرت خاصی در آواز دارند و در این سالها گزیده کار هستند و در طول این سالها با گروهها و هنرمندان و اساتید مطرحی همچون؛ فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، کیخسرو پورناظری و داریوش پیرنیاکان آلبوم و اثر منتشر کرده‌اند و برای گروه موسیقی «قمر» هم افتخاری است که ناخواسته به نوعی اسمش در کنار این اساتید موسیقی ایران قرار گرفته است. 

آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی «قمر» در مورد خصوصیات آلبوم موسیقی «در آتش آوازها» گفت: ساز و آواز بخشی است که این روزها در موسیقی ایرانی خیلی به آن پرداخته نمی‌شود و یک مقدار کمرنگ شده است؛ بخش ساز و آواز یکی از بخش‌های مهم و شاید مهمترین خصوصیت موسیقی ایران بوده است. ما در آلبوم «در آتش آوازها» خیلی ویژه به ساز و آواز پرداختیم و در مورد آن خیلی فکر و همچنین کار شده است و این اثر هم به همین دلیل اسمش «در آتش آوازها» است.   

وی در مورد همکاری با صدرالدین حسین‌خانی مدیر شرکت موسیقی «ایران گام» در انتشار آثارش گفت: از سال ۹۲ با آلبوم موسیقی «وطن» با صدای سالار عقیلی همکاری‌ام با شرکت «ایران گام» شروع شد؛ از آن موقع که چهار سال می‌گذرد من با هیچ شرکت موسیقی دیگری برای انتشار آثارم حتی وارد مذاکره هم نشده‌ام. چون آثارم در شرکت موسیقی «ایران گام» خیلی با برنامه، منظم و خیلی خوب منتشر شده است و در این چهار سال، به صورت مستقیم چهارمین اثری است که از گروه موسیقی «قمر» توسط شرکت «ایران گام» منتشر می‌شود و آلبوم «بر مدار زمان» اثر فرهاد صفری از نوازندگان گروه «قمر» نیز توسط شرکت «ایران گام» منتشر شده است و مجموعه گروه «قمر» از سال ۹۲ تا الان ۵ آلبوم با آقای صدرالدین حسین‌خانی منتشر کرده است و از این حیث، خیلی ویژه است.

نوید دهقان نوازنده و آهنگساز در پایان سخنانش تأکید کرد: چون با شرکتهای موسیقی دیگر این اتفاق نیفتاده است و خیلی راضی هستم و امیدوارم این همکاری با شرکت موسیقی «ایران گام» ادامه پیدا کند. بارها هم عنوان شده است در این وضعیت اسفناک نشر، واقعاً شرکتهایی که بدین گونه کار جدی انجام می‌دهند باید قدرشان بیشتر از این دانسته شود.

اعضای گروه موسیقی «قمر» که نوید دهقان را در آخرین اثرش همراهی کرده‌اند، عبارتند از: بهزاد رواقی ـ نوازنده تار، حمید بهروزی‌نیا ـ نوازنده تار، علیرضا گرانفر ـ نوازنده سنتور، شاهین صفایی ـ نوازنده بم‌تار، حسین محمد حسینی ـ نوازنده نی، نسیم اربابی ـ نوازنده کمانچه، سارا هستی ـ نوازنده کمانچه، نیلوفر شهبازی ـ نوازنده کمانچه آلتو، مهزاد خردمند ـ نوازنده کمانچه آلتو، فرهاد صفری ـ نوازنده تنبک و شهریار نظری ـ نوازنده دف.

آلبوم موسیقی «در آتش آوازها» در پاییز سال ۹۱ و تابستان سال ۹۵ توسط حمیدرضا آداب در استودیو پاپ تهران ضبط شده است؛ عکاس این اثر معین هاشمی نصب و طراح گرافیک آن را فرشید خیام‌زاده انجام داده و مدیر اجرایی آن را نیز برعهده مهدی بشکوفه بوده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» یادداشت هوشیار خیام برای کنسرت ارکستر نیلپر
... دیدن متن »

ترنم بی زمانِ زه
(به بهانه اجرای نیلپر در آخر تابستان)

سه شنبه ۲۸ شهریور ساعت نه و چهل و پنج دقیقه شب ارکستر زهی نیلپر در تالار وحدت به روی صحنه رفت. کنسرتی که ویژگی متفاوتی داشت. کنسرتی بر لبه ی زمان…

در ترکیب اخیر، ارکستر زهی نیلپر با بدنه ی ۶،۵،۴،۳،۲ جمعا با بیست نوازنده به اجرای رپرتواری نو پرداخت. نیلپر امسال سیزدهمین سال فعالیت خود را سپری می کند. او صدای منحصر به خود را یافته است. در زمان هایی که اعضای زهی آن حضور مستمر دارند نیلپر را می توان با آنسامبل های خوب زهی در دنیا مقایسه کرد و کم و بیش آن را سنجید. کاستی همیشه هست، مهم تر اما رنگ یک آنسامبل است که آن را متمایز و منحصر به فرد می کند.

رپرتوار نیلپر هوشمندانه انتخاب می شود. با این که رنگ و جهان صوتی رپرتوار نیلپر همیشه و ثابت خصوصیات مستمر خود را دارد، دو کنسرت اخیر (کنسرت فستیوال موسیقی معاصر اردیبهشت ماه، و کنسرت دیشب) تفاوت نگاه و بار روایی رپرتوار انتخابی را نشان می داد. نگاه غالب این کنسرت، بازگشت در زمان بود:
 
پنج آهنگساز منتخب این مجموعه در پنج قطعه به گذشته نگریسته اند و این در آثارشان مشهود بود. تور، آهنگساز استونیایی عموما با ساختارهایی معماری گونه فرم آثارش را شکل می دهد. هیندمیت با سرما و گزندگی موسیقی اش، با گریز از سرزمین گرم رمانتیک ها، دوره ی نئو کلاسیک را به شیوه ای خاص رقم می زند. علیرضا مشایخی موسیقی تجربی را با نهایت ابعادش تجربه می کند، گورتسکی حتا برای شیفتگان سمفونی سوم او، عواملی سرد از جهان پس از جنگ را بی پروا و گزنده به رخ می کشد. غافلگیری بزرگ وقتی است که انتخاب این بارِ مدیر هنری نیلپر چهره ای از این آهنگسازان را نمایش می دهد که عموما پنهان است. حتا اوراوا نیز، با رنگ تند مینیمال خود، در میزان های پایانی برای لحظه ای کوتاه اما شگفت انگیز راه خود را به کورالی از جنس و رنگ مالر و بروکنر باز می کند. راه رفتن بر لبه ی تیغِ زمان کار خودش را می کند و رمانتیسیسم متاخر حیله گرانه در موسیقی پنج آهنگساز راه پیدا می کند. موسیقی صدایی گم شده از تریستان و آکورد معلق او در خود آشکار می کند. مثل گلی کمیاب که به آرامی باز می شود.

اجرای نیلپر بی نقص نیست اما غافلگیر کننده است. نیلپر امروز نقشی صریح و پر رنگ در درگیر کردن مخاطبینش با موسیقی امروز جهان ایفا می کند. حتا جدی ترین مخاطبین موسیقی نیز به یک اندازه در طول اجرا درگیر و تشنه ی موسیقی می شوند. نیلپر مخاطبین خودش را دارد. اجرای نوازندگان نیلپر در هر کنسرت بهتر می شود. نوازنگانی که رشدشان در هر اجرا بیشتر شده و این تاثیر رپرتوار خوب را عمیق تر و پر شیارتر می کند.

نوید گوهری در هر کنسرت لاغرتر می شود، اما روح موسیقی را در دست دارد، آن را می شناسد، و ارکستر را می شناسد. نبض موسیقی را در میان انگشت های کشیده اش می گیرد. و اجراهایش لحظه های خیره کننده ای می یابد. مایستر ارکستر بابک کوهستانی از جنس صخره و عقاب است! تیزبین است و آرشه ویولنش بال می گشاید. ارکستر به او اطمینان دارد.

مدیر اجرایی کنسرت احسان تارخ بود. کنسرت خوب برگزار شد. بروشور دقیق بود و اطلاعات آن مفید و خوب بود. سالن آرام بود، نوازندگان آسوده و بی تنش بودند و این دو وامدار برگزاری شایسته است.
و اما نکته ای تعجب برانگیز: جای اهالی موسیقی خالی بود!
سوال این است:
در مجموع در طول یک سال در یک کشور پهناور، در شهری به وسعت شهر ما، چند کنسرت در این سطح، در این شکل برگزار می شود تا بتوان راحت و آسوده از کنار آن گذشت و به تماشایش نیامد؟

فراموش می کنم. چشمانم را می بندم. موسیقی یکپارچه می شود و مرا با خود می برد. در رودخانه ای با آبی سرد و گوارا غرق می شوم. با رودخانه می روم. وقتی از رود بیرون می آیم که خیابان ها از اجرا دور شده ام.

پس از مدت ها خود را گم می کنم.
پس از مدت ها خود را دوباره می یابم.
بی زمان، آرام، رها، در موسیقیِ زیبا.

هوشیار خیام
۲۸ شهریور ۹۶، نیمه های شب.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «رآک د پن» در راه مستقل تهران
... دیدن متن »

اشکان خطیبى با پرفورمنس «قلم را بچرخان»  به شب‌شنبه ها مى‌آید.

اجراى موفق «رآک د پن» که سال گذشته در سری اجراهاى «شب شنبه ها» به‌روى صحنه رفت وهمچنین اجرایى در سى و دومین جشنواره موسیقى فجر داشته، به علت استقبال مخاطبین در سرى جدید «شب شنبه ها» در سالن مستقل تهران دوباره به‌روى صحنه مى رود.
این اجرا با محوریت تاثیر موسیقى راک بر طراحى و ایده‌پردازى به روى صحنه مى رود و سهیل دانش اشراقى مدیر هنرى این پروژه بوده و در طول اجرا به تصویرگرى در کنار موسیقى مى‌پردازد .

از دیگر عوامل می‌توان به نیما رمضان (گیتار الکتریک و آکوستیک)، آرش سعیدی (گیتار به یس)، اشکان آبرون (کیبورد)، بردیا امیری (درامز)، سروش عدل (گیتار الکتریک)، مرتضی نجفی (طراح نور)، روزبه خورزنی (صدابردار)، نویسنده متن (نوید ملکی)، اجرای متن (نوید ملکی و نیکی یغمایی)، مصطفی پیرهادی (عکاس)، سارا حدادی (مدیر روابط عمومی و اجرا) و مهرداد تقوی (مدیر صحنه) اشاره کرد.

زهره مقدم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید اینترنتی بلیت آغاز شد
» جشنواره کنسرت‌های تابستانی شب‌های آرتمیس
... دیدن متن »

خرید اینترنتی جشنواره تابستانی شب‌های آرتمیس

کنسرت برترین گروه‌های موسیقی در ساحل رویایی پایتخت:

◀️ سالار عقیلی / ۱۶ شهریور ۲۲:۳۰

◀️ گروه روناک / ۱۷ شهریور ۲۲:۳۰

◀️ رستاک حلاج / ۲۴ شهریور ۲۲:۳۰

◀️ نوستالژی دهه هفتاد (مانی رهنما، حمید حامی، نیما مسیحا) / ۲۲ شهریور ۲۲:۳۰

◀️ رضا صادقی / ۲۳ شهریور ۲۲:۳۰

 

SEPIDEH INANLOO و بهنوش بهی زادی این را خواندند
درود

من نزدیک به ۱۵۰هزارتومن هزینه کردم برای اجرای آقای حجت اشرف زاده،
اولا که برنامه صرفا برنامه تبلیغاتی ساخت و ساز آرتمیس بود

بعد هم برنامه به جای ساعت ۸، ساعت ۹و ۱۰ شروع شد، اونم نه کنسرت، کنسرت تازه ساعت ۹.۳۰ شروع شد

باز هم میان برنامه تبلیغ بود.

بیخود ... دیدن ادامه » هم پول زیادی هزینه نکنید، توان صندلیهاش پلاستیکی هم
بعد هم هرگز ترکیه
هرجا خالی بود، شما رو راهنمایی می‌کنند که اونجا بشینید

پس بهتره که همون ۱۵۰۰۰ تومان رو هزینه کنید

اجرای برنامه محوطه باز، اصلا قابل مقایسه با فضای بسته نیست.
۱۰ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید اینترنتی بلیت آغاز شد
» جشنواره کنسرت‌های تابستانی شب‌های آرتمیس
... دیدن متن »

خرید اینترنتی جشنواره تابستانی شب‌های آرتمیس

کنسرت برترین گروه‌های موسیقی در ساحل رویایی پایتخت:

◀️ سالار عقیلی / ۱۶ شهریور ۲۲:۳۰

◀️ گروه روناک / ۱۷ شهریور ۲۲:۳۰

◀️ نوستالژی دهه هفتاد (مانی رهنما، حمید حامی، نیما مسیحا) / ۲۲ شهریور ۲۲:۳۰

◀️ رضا صادقی / ۲۳ شهریور ۲۲:۳۰

◀️ رستاک حلاج / ۲۴ شهریور ۲۲:۳۰

حمیدرضا حاجی بهرامی و AHMAD GHOLAMI این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تاخیر در اجرای جشنواره موسیقی آرتمیس
... دیدن متن »

پیرو نشست خبری در روز ۳۱ مرداد در خصوص برگزاری جشنواره موسیقی شبهای آرتمیس از چهارم تا ۲۴ شهریور، متاسفانه به دلایل فنی با تاخیر چند روزه برگزار خواهد شد و تاریخ از سر گیری اجراها به مخاطبین محترم اعلام خواهد شد.
همچنین برنامه افتتاحیه، با حضور سهامداران مجموعه آرتمیس و اجرای استاد سالار عقیلی روز هشتم شهریورماه برگزار خواهد شد.

با سلام
در مورد بلیط های خریداری شده چه اتفاقی می افتد؟ دو بلیط برای کنسرت نوستالژی دهه هفتاد(حمید حامی،مانی رهنما و نیما مسیحا) خریداری کردم.
۰۸ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این جشنواره در ساحل دریاچه چیتگر برگزار می‌شود.
» شروع بلیت‌فروشی جشنواره تابستانی شب‌های آرتمیس
... دیدن متن »

یحیی منصورموید، مدیر رسانه و تبلیغات جشنواره «آرتمیس» با اشاره به اینکه با هدف تکریم هنردوستان گرامی اجرای نمایش «سهراب کشی» به کارگردانی شاهو صالحی به صورت رایگان اجرا می شود، افزود: از روز 8 شهریور جشنواره آرتمیس با کنسرت سالار عقیلی رسما آغاز به کار می کند.

به گزارش روابط عمومی این رویداد، وی اظهار کرد: اجرای نمایش «سهراب کشی» دوشنبه 6 شهریور در ساعت 21 بصورت رایگان خواهد بود که مخاطبان می توانند بلیت این برنامه را در سایت تیوال به صورت رایگان رزرو یا در محل اجرا تهیه کنند.

جشنواره شب‌های «آرتمیس» تا 21 شهریور ماه امسال در حاشیه دریاچه خلیج فارس  تهران برگزار می شود. بخش اصلی جشنواره متمرکز بر برگزاری کنسرت‌ها است اما در کنار آن ویژه برنامه‌های نمایشی قرار است اجرا شود.

این جشنواره شهریور ماه امسال با اجرای هنرمندانی چون سالار عقیلی، رضا صادقی، حجت اشرف‌زاده، گروه «روناک»، حمید حامی، مانی رهنما، نیما مسیحا، گروه «سون»، قاسم افشار، محمدرضا عیوضی، حمید خندان، امید جهان، اشوان، رستاک حلاج و محمد زندوکیلی همراه خواهد بود و بلیت فروشی آن از در سایت تیوال خواهد بود.

همچنین با توجه به بالا بودن قیمت کنسرت‌ها در سالن‌های تهران برای حضور طیف بیشتری از مردم  با حمایت حامیان مالی این جشنواره قیمت‌ها از ۳۰ هزار تومان تا ۶۵ هزار تومان برای مخاطبان در نظر گرفته شده است.

علاقه مندان می توانند برای حضور در این نمایش و کنسرت های بعدی به سایت تیوال مراجعه و یا به نشانی انتهای همت غرب، بزرگراه شهید خرازی، میدان دریاچه، بولوار شهید جوزانی، شمال دریاچه شهدای خلیج فارس، پروژه آرتمیس مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک‌دست شدیم!
» تیوال پنج ساله شد
... دیدن متن »

با افتخارِ همراهی بیش از ۳۰۰.۰۰۰ نفر، تیوال پنج ساله شد.
پنجمین سالگرد تولد تیوال، قدرتمندتر از هر سال فرا رسید. امسال در حالی سالگرد برپایی تیوال را جشن می‌گیریم که به فراگیرترین حجم از اعتماد کاربران و گروه‌های هنری تیاتر، موسیقی و... برای معرفی، پوشش رسانه‌ای، تبلیغ، خرید اینترنتی بلیت و گفتگو درباره برنامه‌های هنری رسیدیم. بیش از ۲۷۰۰ برنامه هنری شامل دو جشنواره بین‌المللی تیاتر و موسیقی فجر، عرضه و خرید اینترنتی بلیت خود را در پنجمین سال کاری تیوال به آن سپردند و کاربران تیوال که تنها در همین یک سال ۴۰۰.۰۰۰ بلیت از تیوال دریافت نمودند به تماشای هنر نشستند و نظر و امتیاز خود را با دیگر هنردوستان به اشتراک گذاشتند. ارتقای بخش هنرهای تجسمی با معرفی منظم و حرفه‌ای‌تر نمایشگاه‌های گالری‌ها و فعالیت‌های تازه بخش ادبیات به کامل‌تر شدن بسته خدمات و پوشش تیوال انجامید.

همچنین در آستانه پنج‌سالگی، سیستم کیف پول برای سرعت و راحتی پرداخت و اشتراک پیشرفته تیوال+ برای تسهیلات و خدمات ویژه برای مخاطبان فعال‌تر در مرز تکنولوژی و ایده‌های روز دنیا، با ماه‌ها کار سنگین فنی رونمایی شد.

یک‌دست شدیم! و این تازه آغاز راه است...

» «عشق و دیگر هیچ» به رهبری نادر مشایخی برگزار می‌شود
... دیدن متن »

نادر مشایخی معتقد است که فرهنگ ما از تنوع سلیقه تشکیل شده و ما سعی نمی‌کنیم فرهنگ‌مان را خراب کنیم. بدترین کار در موسیقی عمومیت دادن است

به گزارش ایسنا، نادر مشایخی - آهنگسار و رهبر ارکستر - در ابتدای نشست خبری پروژه «یک سال با باخ» که قرار است توسط اینتر ارکستر تهران برگزار شود،‌ گفت: برنامه ما، همجواری موضوعات معنوی و دینی است که تلاش کردیم نشان دهیم چگونه در یک مذهب، از موسیقی برای القای عواطفی استفاده شده است که با زبان قابل انتقال نیستند.

او ادامه داد: در فرهنگ‌های مختلف، سال‌هاست که از موسیقی به‌عنوان ابزار انتقال استفاده می‌شود؛ اما لزوما آنچه مردم دریافت می‌کنند، آن چیزی نیست که آهنگساز و اجراکننده در نظر دارند. این موضوع آنقدر عمیق و پیچیده است که به مدتی تامل نیاز داریم که تفسیر شخصی خود را از آن داشته باشیم.

مشایخی اظهار کرد: ما می‌توانیم از ابزارهای مختلف برای انتقال مضامین استفاده کنیم که گیراترین ابزار، موسیقی است. کاری که ما در ایران انجام می‌دهیم، با آنچه در دوران «باروک» انجام شد، شباهت دارد، اما عینیت ندارد.

این موسیقیدان با اعتقاد به این‌که پتانسیل زبان فارسی، سرودن شعر است، گفت: مهم‌ترین بخش شعر، تأویل است نه تفسیر. در ایران مهم این نیست که حرف چیست، بلکه مهم این است که پشت حرف‌ها، چه چیزی قرار دارد.

در ادامه، وحید افتخار حسینی - مدیر اینتر ارکستر تهران - توضیح داد: از آبان‌ماه سال گذشته، این ارکستر به‌طور رسمی شروع به کار کرد و شامل جوان‌هایی علاقه‌مند به موسیقی بود. ما با کمک استاد مشایخی به خودباوری رسیدیم و خودمان را از نقطه صفر و بدون حمایت بیرونی و با شکلی مستقل جلو بردیم.

او ادامه داد: این ارکستر تا کنون چند پرفورمنس و دو کنسرت اجرا کرده است. کنسرت پیش رو، اولین برنامه از سری کنسرت «یک سال با باخ» است. طبق صحبت با مسئولان، قرار شده است به‌طور مستمر برنامه‌هایی را به‌شکل ماهانه با موسیقی باخ و ارتباطی که آثار او با موضوعات مختلف دارد، برگزار کنیم.

افتخار حسینی اظهار کرد: در برنامه پیش رو، با عنوان «عشق و دیگر هیچ» معنویت در موسیقی باخ را نشان خواهیم داد.

سپس مشایخی گفت: ما سه - چهار سال پیش، روی مکانیک ذهنی - تفکری ایرانی کار کردیم تا ببینیم عملکرد آن چگونه است. مکانیک ذهنی - تفکری اروپا عِلّی است، ولی در ایران این‌گونه نیست. طرز تفکر ما عموما سرهم‌بندی است، یعنی سرهم‌بندی کردن عوامل مختلف که با یکدیگر ادغام شده و چیز جدیدی را درست می‌کند. مانند «گبه» که نقش زدن و اجرای آن، همزمان انجام می‌شود و بافنده از خطا نیز نتیجه مثبت می‌گیرد و از ضعف به‌وجود آمده قدرت می‌سازد.

او ادامه داد: اعضای این ارکستر نیز با همین افکار کار می‌کنند. آهنگسازی مانند کار یک خانم خانه‌دار است که از طعم مواد شناخت دارد و آن‌ها را با یکدیگر ادغام می‌کند و با اصوات قطعه‌ای را می‌سازد.

این آهنگساز تأکید کرد: ما قصد داریم تعامل بین فرهنگ‌ها و عادت‌های شنیداری را کنار هم بگذاریم تا شناخت بیشتری از آن‌ها به‌دست آوریم. ما از سازهایی استفاده می‌کنیم که عموما در کنار یکدیگر نیستند؛ اما نامتناجس بودن این موسیقی و سمفونی در صدادهی نیست، بلکه در نوع عادت شنیداری ماست. در موسیقی کلاسیک تنها فعالیت ما، شنیدن است. در حالی که در دیگر موسیقی‌ها مانند کردی، میان‌کنش بین مخاطب و اجراکننده الزامی است. ما سعی در همجواری آن‌ها داریم.

مشایخی گفت: این ارکستر فقط اجرا نمی‌کند، بلکه ما تلاش می‌کنیم، نشست‌هایی را برگزار و عادت‌های شنیداری را کشف کنیم. حالا از لحاظ تاریخی، اتفاق کم‌نظیری افتاده است. جوان‌ها به‌دنبال این کار رفتند و کسی جلودارشان نیست.

در ادامه، افتخار حسینی درباره نام این ارکستر (اینتر ارکستر تهران) توضیح داد: این عنوان ابتدا براساس مفهومی زاییده فکر استاد مشایخی به‌وجود آمد که مفهوم بینابینی دارد و منظور، ارکستری است که می‌خواهد بین چند فرهنگ فعالیت کند. این ارکستر خصوصیت ارکستر سمفونیک و نه کلاسیک را دارد و می‌تواند سازهای دیگری را در کنار خود داشته باشد. این سازها فرهنگ ‌خود را حفظ می‌کنند و میان آن‌ها همجواری صورت می‌گیرد.

او درباره رپرتوار برنامه پیش رو که قرار است دوم شهریورماه در تالار رودکی اجرا شود، ‌اظهار کرد: در این اجرا، قطعاتی از باخ را اجرا می‌کنیم که عموما رپرتوار آوازی هستند. ما گروه کر و خواننده سولو در کنار خود داریم. بخش دیگر این اجرا بریکولاژ است که در لحظه و بدون نقشه، اجرا خواهد شد. ما همچنین یک روایت در این کنسرت خواهیم داشت.

سپس مشایخی با اعتقاد به این‌که فردیت، وحدت را شکل می‌دهد، بیان کرد: کار ما همجواری است.

او درباره روایت این کنسرت توضیح داد: بخش‌هایی را که تا به حال روی آن‌ها زیاد کار شده، کنار بگذاریم و روی یک متن امروزی کار کنیم که قرار نیست به ما چیزی یاد بدهد، بلکه احساسات خود را بیان می‌کند. هنوز کننده کار مشخص نیست.

مشایخی همچنین بیان کرد که متن این روایت از محمد صالح‌علا است که در آن، به زبانی ساده درباره عشق صحبت شده است.

این رهبر ارکستر درباره انتخاب باخ نیز بیان کرد: در دوره باروک، فیگورهایی با معنی مشخص در موسیقی وجود داشت، به‌طوری که وقتی آن فیگور نواخته می‌شد، همه می‌دانستند درباره چه چیزی است. زیبایی کار باخ این است که آنچه را متن می‌گوید، تفسیر می‌کند و در آنجا اشتباه کردن نیز یک رُل بازی می‌کند. باخ آهنگساز اصوات نیست، بلکه آهنگساز ایده است.

در بخش پایانی این نشست که ظهر امروز (سه‌شنبه، ۳۱ مردادماه)‌ در تالار وحدت تهران برگزار شد، هامون هاشمی - رهبر گروه کر - گفت: اینتر ارکستر تهران یک ارکستر جوان است که از من درخواست کردند تا برای این اجرا، یک گروه کر تشکیل دهم. با زمان کمی که وجود داشت از افراد مختلف تست گرفتیم تا برای اجرا از اعضای مهمان نیز استفاده کنیم. ما قطعه کانتات چهار باخ و کرال آخر پاسیون سنت متیو باخ را اجرا خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، در این نشست حسینی اعلام کرد، همان‌طور که در برنامه «خندوانه» قول داده‌اند، در تلاش هستند تا شهریورماه با حمایت مرکز بیماران ام‌اس،‌ دفتر موسیقی و سرمایه‌گذاران خصوصی، کنسرتی خیریه را به نفع بیماران ام‌اس برگزار کنند.

منبع: ایسنا

ابرشیر این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نشست خبری جشنواره تابستانی «شب‌های آرتمیس»
» دریاچه چیتگر میزبان جشنواره تابستانی «آرتمیس»
... دیدن متن »

نشست خبری جشنواره تابستانی «شب‌های آرتمیس» صبح امروز در مجتمع آرتمیس تهران برگزار شد. این جشنواره با حمایت این مجتمع اداری تجاری و سایت تیوال برگزار می‌شود.

مهران فرهادی مدیر اجرایی جشنواره در ابتدای این نشست بیان کرد: این برای اولین بار است که یک مکان تجاری از یک حرکت فرهنگی هنری مناسب حمایت کرده و فکر می‌کنم این دوره از جشنواره رویدادی برای دیدار صنعت و هنر است که در برگیرنده فضای متفاوتی در حوزه‌های مختلف فرهنگ و هنر به ویژه موسیقی به حساب می‌آید.

وی افزود: از جمله برنامه‌هایی که برای این جشنواره در نظر گرفتیم حضور در یک برنامه دراز مدت است که مایلیم با همکاری مجتمع برگزارکننده این جشنواره، شرایطی را فراهم کنیم که مکان‌های اجرای برنامه ما در طول سال نیز ادامه پیدا کند. به همین جهت بعد از پایان جشنواره و برگزاری کنسرت‌ها در ماه محرم نیز ویژه برنامه‌های جالب توجهی را در نظر گرفتیم که این برنامه‌ها با همکاری نهادهایی چون وزارت ارشاد برگزار می‌شود.

مدیر اجرایی این جشنواره موسیقایی بیان کرد: بخش اصلی جشنواره متمرکز بر برگزاری کنسرت‌ها است البته در کنار این ها ویژه برنامه‌های نمایشی را هم داریم که فکر می‌کنم از فضای جالب توجهی برخوردار باشد. این جشنواره شهریور ماه امسال با اجرای هنرمندانی چون سالار عقیلی، فرزاد فرزین، رضا صادقی، حجت اشرف‌زاده، گروه «روناک»، حمید حامی، مانی رهنما، نیما مسیحا، گروه «سون»، قاسم افشار، محمدرضا عیوضی، حمید خندان، رضا شیری، امید جهان، اشوان، رستاک حلاج و محمد زندوکیلی همراه خواهد بود و بلیت فروشی آن از فردا در سایت تیوال آغاز خواهد شد.

او ادامه داد: به هر حال برگزاری کنسرت برای خوانندگان مطرح دهه هفتاد یکی از اقدامات مهمی است که در این دوره از جشنواره روی آن تاکید زیادی داشتیم و امروز بسیار خوشحالم که به همت برگزارکنندگان، این مهم اتفاق افتاد و ما بعد از سال ها شاهد اجرای خاطره انگیز خوانندگانی هستیم که با آنها خاطرات زیادی داریم. این هنرمندان از جمله خوانندگانی هستند که هرکدام طرفداران خاص خود را دارند و می‌توانند در کنار دیگر خوانندگان مردمی فضای متفاوت و کم نظیری را برای شهروندان تهران در یک مکان جدید فراهم کنند.

فرهادی درباره کیفیت اجرای برنامه‌ها و معیار انتخاب گروه‌های شرکت کننده اظهار کرد: صدابرداری به شکل حرفه‌ای انجام می‌گیرد و در این مورد هیچ مشکلی وجود ندارد. درباره معیار انتخاب خوانندگان هم باید بگویم که ما با در نظر گرفتن شخصیت مردمی خوانندگان و اینکه خیلی از مخاطبان امکان دسترسی به آنها در سالن‌های گران قیمت را ندارند، نسبت به انتخاب آنها اقدام کرده‌ایم. در حوزه موسیقی اصیل ایرانی هم فکر می‌کنم سالار عقیلی و گروه روناک بهترین گزینه‌های ما برای انتخاب بودند. در بخش خوانندگان نوستالژیک هم بازسازی خاطره آثار خوب آنها و خاطراتی که مردم با این آثار دارند فضای کار شکل گرفته است و در بخش خوانندگان پاپ هم ماجرا به شکلی بوده که سعی شده است کسانی انتخاب شوند که در حال حاضر امکان داشتن مخاطب زیاد در سالن های کم ظرفیت فعلی را ندارند و ما می توانیم در این فضای پرجمعیت میزبان مخاطبان باشیم.

مدیر اجرایی جشنواره شب های «آرتمیس» درباره نحوه بلیت فروشی کنسرت‌های این جشنواره عنوان کرد: ما برای استفاده هرچه بهتر مخاطبان و شهروندان تهرانی تلاش کردیم قیمت بلیت کنسرت‌ها را به شکل معقولانه‌ای تعیین کنیم که طبق برنامه‌ها میانگین قیمت بلیت ها بین ۱۵ تا ۶۰ هزار تومان است و تصور می‌کنم رقم معقولانه‌ای باشد. به هر حال تمامی تلاش‌ها و برنامه ریزی ها انجام گرفته تا جشنواره ای برگزار شود که طیف بیشتری از مخاطبان همراه با این پروژه باشند.

مهرداد غفار زاده کارگردان سینما و دبیر جشنواره هم در این نشست گفت: امیدوارم این رویداد وحدتی بین بتون و هنر باشد و شاهد یک برنامه معتبر در عرصه‌های فرهنگی هنری باشیم. به هر حال یکی از دلایل برگزاری جشنواره وجود منطقه جغرافیایی جدیدی چون دریاچه خلیج فارس در شهر تهراناست که این رویداد می‌تواند معرف خوبی برای این منطقه ساحلی باشد. اگر تصاویر هوایی این منطقه را ببینید متوجه می‌شوید که شکل دریاچه در قالب نقشه ایران طراحی شده و سه جزیره‌ای که در این مکان ساخته شده به نوعی سمبل سه جزیره معروف خلیج فارس است که همه این ها می‌تواند بهانه خوبی برای برگزاری یک رویداد فرهنگی باشد.

وی ضمن تشریح انگیزه ها و دغدغه های برگزاری این رویداد فرهنگی هنری از سوی موسسه برگزارکنندگان به نحوه حمایت و پشتیبانی از گروه های شرکت کننده در جشنواره اشاره کرد و توضیح داد: ما از قبل این ایده را داشتیم که جشنواره در فصل تابستان برگزار شود بنابراین مشکلی هم از جهت باد و باران نداشتیم اما وقتی برنامه ریزی ها به این گونه شد که جشنواره در ماه آخر تابستان برگزار شود طبیعتا اقداماتی هم برای جلوگیری از هرگونه اتفاق احتمالی نظیر بارش باران انجام گرفته و ما قطعا برای برگزاری کنسرت ها هماهنگی هایی را با سازمان هواشناسی خواهیم داشت تا مشکلی از این بابت به وجود نیاید.

غفارزاده افزود: ما در برگزاری این پروژه به لحاظ دریافت مجوزهای لازم شرایط آسانی نداشتیم و صادقانه می گویم که در این مدت تلاش بسیار زیادی را برای کسب مجوزها انجام دادیم. به هر حال اینجا طراحی به نوعی میکل آنژی است که ما مجسمه ساز آن هستیم و امیدوارم گِل مجسمه در این منطقه از تهران بتواند تبدیل به مجسمه ای شود که سال ها باقی بماند.

امین الله امرا مدیر عامل مجمتع «آرتمیس» نیز در پایان این نشست گفت: این پروژه صنعتی یکی از پروژه های مهم ملی در راستای الگوی تعاونی و اقتصاد مقاومتی است که ما برای آن برنامه های متفاوتی در نظر گرفتیم و به زودی در حوزه برگزاری برنامه های فرهنگی و ساخت سالن ها جزئیات دیگری را مطلع می شوید که بسیاری از خدمات فرهنگی و هنری از جمله سالن سینما و سالن برگزاری کنسرت را پوشش می دهد.
گفتنی است؛ جشنواره تابستانی شب‌های آرتمیس روزهای چهارم تا شانزدهم شهریورماه سال جاری در حاشیه دریاچه خلیج‌فارس برگزار می‌شود و بلیت‌فروشی این اجراها از فردا آغاز خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه بلیت به سامانه تیوال مراجعه نمایند.

منبع: نوا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۲ شهریور ماه در تالار رودکی
» «عشق و دیگر هیچ» نخستین کنسرت از مجموعه کنسرت های مذهبی باخ
... دیدن متن »

به رهبری نادر مشایخی، «عشق و دیگر هیچ»  نخستین کنسرت از سری کنسرت های باخ،  ۲ شهریور ماه در تالار رودکی تهران برگزار می‌گردد.

 این برنامه با همکاری دفتر موسیقی وزارت ارشاد و اینترـارکستر تهران به رهبری و مدیریت هنری نادر مشایخی، انجام می‌پذیرد و قصد دارد موسیقی مذهبی باخ در آلمان قرن ۱۸ میلادی و عناصر هنری ـ مذهبی ایرانی را که از لحاظ زمانی یا محتوا با هم تناظر دارند در کنار هم قرار دهد و درک متفاوتی از هر دو موضوع به دست آورد.
نادر مشایخی، رهبر ارکستر و آهنگساز، درباره این مجموعه می گوید: «ما در این پروژه روی سه عامل کار می کنیم و در واقع به خاطر این سه عامل است که این پروزه را انجام می‌دهیم. عامل اول اینکه چگونه در دوران باروک باخ خودش را درگیر مسایل معنوی کرده و چگونه این معانی را از طریق موسیقی منتقل می‌کند. این یک روشی بوده که درآن دوران بسیار استفاده می‌شده است. باخ ؛ آهنگساز نت نیست بلکه آهنگساز ایده است.
مطلب دوم این است که ببینیم در ایران چه کارهایی  درباره مسایل دینی ومعنوی شده و چگونه آن را از طریق عواطف منتقل کرده‌اند. مطلب سوم این است که در موسیقی ایرانی یک سری مسایلی وجود دارد که شبیه به عوامل موسیقی باروک است از فبیل فیگور شناسی. در نوحه خوانی های سنتی، دلیل دارد که یکی از ائمه را با یک گوشه مخصوص می‌خوانند. بعنوان مثال گوشه‌ای از  بیات ترک را برای حضرت زینب می‌خوانند. در اینجا اگر آوازی هم وجود نداشته باشد اما بیات ترک نواخته شود یعنی حضرت زینب است. در این قسمت شبیه موسیقی باروک می‌شود و ما روی آن کار می کنیم. .»

کنسرت «عشق و دیگر هیچ»  در یک بخش قطعاتی آوازی از موسیقی مذهبی باخ را شامل می‌شود و در بخشی دیگر قطعاتی از نادر مشایخی در قالب «بریکولاژ» و با شیوۀ کایرونومی (آهنگسازی و رهبری همزمان)  اجرا می‌گردد که همراه با روایت و نوشتار محمد صالح علا، نویسنده و هنرپیشه، خواهد بود. 
اینترـارکستر تهران پس از برگزاری دو کنسرت موفق این بار در حالی به روی صحنه رودکی خواهد رفت که به گفته مدیر ارکستر وحید افتخار حسینی، برنامه‌های متعددی برای پس از آن در نظر دارد. افتخارحسینی می‌گوید، «اینترـارکستر یک ارکستر کاملا خصوصی با بیش از ۸۰ نوازنده و گروه کر است و برای انجام فعالیت مستمر و ادامه دار نیازمند حمایتهای بخش خصوصی و دولتی است. ما باید به جایی برسیم که ارکسترهای خصوصی را به عنوان بخش مهمی از حیات فرهنگی کشور به رسمیت بشناسیم و بابت رشد و پایش آن هزینه کنیم.» وی در ادامه از آقای فرزاد طالبی، رئیس دفتر موسیقی، بخاطر حمایت از این مجموعه برنامه  و نگاه باز ایشان در بخش موسیقی سمفونیک تشکر کرد.

نخستین برنامه از سری کنسرتهای مذهبی باخ، دوم شهریور ماه ساعت 21 در تالار رودکی تهران برگزار خواهد شد. بلیط فروشی از روز یکشنبه ۲۹ مرداد ساعت ۲۰ در سایت تیوال به آدرس tiwall.com آغاز خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره کنسرت ۱۰ سال با آوای رود
» کنسرت ۱۰ سال با «آوای رود»
... دیدن متن »

کنسرت موسیقی گروه « آوای رود» به مناسبت دهمین سال تشکیل این گروه به سرپرستی بهزاد انصاری پنج شنبه و جمعه ۱۲و ۱۳ مرداد ساعت ۲۱ در تالار رودکی برگزار می‌شود.


در بخش اول این کنسرت قطعاتی با آهنگسازی بهزاد انصاری و در بخش دوم قطعاتی با آهنگسازی چاوش اسکندری خواه با اشعاری از مولانا، سعدی، خیام، حافظ، شیدا و مرتضی بازرگانی به صورت مرکب نوازی در مایه‌های دشتی، همایون و نوا اجرا می‌شود.
گروه موسیقی «آوای رود» در سال 1385 به سرپرستی بهزاد انصاری با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان رشته موسیقی دانشگاه هنر تاسیس شد.
این گروه به تازگی کنسرتی در شهر بیلفیلد آلمان داشت که با استقبال خوبی مواجه شد و در ادامه کنسرت‌هایش به مناسبت دهمین سال تشکیل گروه  دو شب در تهران ، میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایرانی است. لازم به ذکر است این گروه  تاکنون برگزیده جشنواره های گروه نوازی دانشگاه امیرکبیر در سال 86، مقام دوم گروه نوازی در چهارمین جشنواره موسیقی دانشجویی آذرماه سال 86 ، مقام دوم گروه نوازی در نخستین دوره جشنواره گروه نوازی دانشگاه هنر سال 87، مقام دوم جشنواره گروه نوازی دانشجویان کشور درسال 90  شده است .
بهزاد انصاری ( سرپرست گروه ، عود وسه تار و همخوان)، نازنین بازرگانی (قانون و همخوان )، چاوش اسکندری‌خواه (تار و همخوان) ، مهراد نوبخت پور(کمانچه) ، پگاه خیردوش ( قیچک و همخوان)، رشید شاکری مقدم (همخوان و سه‌تار) مهسا دامرودی (همخوان) شایان یزدی‌زاده (تنبک و کاخن) و صدرا مذهب یوسفی ( دف و سازهای کوبه‌ای ) محمد صادق فرزانه (گیتار باس) از اعضای گروه موسیقی آوای رود هستند.
علاقه‌مندان می توانند برای خرید اینترنتی به سایت تیوال مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اعلام زمان خاکسپاری زنده یاد حسین شهبازیان
... دیدن متن »

گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، این مراسم دوشنبه مورخ ٩ مرداد ماه ساعت ١٠ صبح در قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار می شود. همچنین زمان و تاریخ برگزاری مراسم یادبود آن مرحوم نیز روز پنج شنبه مورخ ١٢ مرداد ماه از ساعت ١٨ تا ۱۹در مسجدالنبی ولنجک به آدرس ولنجک، بلوار دانشجو، میدان یاسمن است. حسین شهبازیان، نوازنده، مدرس موسیقی و آهنگساز، متولد سال ۱۲۹۸ و از شاگردان ابوالحسن صبا بود. فریدون شهبازیان، رهبر ارکستر ملی ایران فرزند ارشد حسین شهبازیان است. حسین شهبازیان در آخرین روز هفته گذشته دیده از جهان فروبست.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اپرای عروسکی خیام
به دلیل ادامه استقبال مخاطبان
» اپرای عروسکی خیام بار دیگر تمدید شد + یادداشت استاد غریب‌پور
... دیدن متن »

اپرای عروسکی خیام‌ که پیشتر تا ۲۰ مردادماه تمدید شده بود، با توجه به درخواست های مکرر مخاطبان و تماشاگران فهیم و ارزشمند خود، با پیام دیگری از "بهروز غریب‌پور"، تا پایان مرداد ماه تمدید شد.

یادداشت استاد بهروز غریب‌پور در همین رابطه خطاب به تماشاگران این اثر هنری:

عزیزان تماشاگر  و مشتاقان اپرای عروسکی خیام، شما نشان دادید که بیش از برخی از  بظاهر فرهیختگان که تریبون دارند، درک و احساس زیبا شناختی دارید. شما درک کرده اید و می کنید که اعضای این گروه سعی کرده اند که  درک نادرست از نمایش عروسکی را از ذهن‌های کوته‌بین بزدایند و ثابت بکنند که زبان نمایش عروسکی به شیوه‌ی مکتب آران بسیار فراتر از زبان های رایج صحنه‌ای می تواند اسطوره ها، زندگی های عمیقا عارفانه، روایتهای مذهبی و... را به نمایش در بیاورد و تلاش همه‌ی ما این است  که بتوانیم  سطحی‌نگری رایج در مورد این زبان دراماتیک را از لوح و ضمیر تماشاگران بی حب و بغض پاک کنیم و شما با خریداری سریع بلیت‌های این اپرا و پیش از این در مورد سایر اپراهای‌ گروه، به ما نیرو می‌دهید تا بازهم در خدمتتان باشیم و با عذرخواهی از همه ی کسانی که نتوانسته اند بلیت اپرای خیام را تهیه بکنند بازهم اجرای این اثر را تمدید میکنیم، زیراکه قدر شما مشتاقان هنر عاشقانه و غیر کاسبکارانه را می دانیم و روح مشفقانه‌ی شما را می ستائیم. 

بیاد می آورم که استاد انتظامی در هنگام دیدن اپرای رستم و سهراب گریه اشان میگیرد، گلشیفته  فراهانی که کنار او نشسته بوده است آهسته می‌گوید: عمو عزت اینها عروسکند، و آقای بازیگر می گوید اینها از ما بازیگران بهتر بازی می کنند. 

ببینید تفاوت از کجا تا به کجاست که یکی بگوید "خیام عروسکی !! نمی تواند با تماشاگران ارتباط برقرار کند " 

شما با موجی که به راه انداخته‌اید نشان دادید که همسو با بزرگان، این هنر  را می ستائید.  ما در هرکشوری که اپراهایمان را اجرا کرده ایم به نمایندگی از جانب شما برای اپرای عروسکی ایران عزیز و در انظار جهانی افتخار آفریده ایم و در ایران هستیم و می مانیم تا روایتگر صادق زندگی و اندیشه‌ی چکاد اندیشه‌ی ایرانی باشیم ...

در انتظار رو به رو شدن با شما در پایان هر اجرا.

بهروز غریب پور

salam
be mahze elam shoma be manzoor kharid belit vared shodam
motaassefane
kolliye sansha por shode bood
۰۷ مرداد
من ایستاده ام در مقابل شما با کلاهی در دست و سکوتی بر لب
۱۵ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پردیس تئاتر شهرزاد
» قصه هزار و یک شب شهرزاد
... دیدن متن »

گویند که شهرزاد دخترک زیبا روی ایرانی، هزار و یکشب حکایت گفت تا پادشاه سنگدل را از کشتن باز داشت. او به جادوی هنرآن کرد که باید و آن شد که شد، دشنه را مبدل کرد به قلم. حال ما در پردیس تئاتر شهرزاد، می خواهیم هزار و یکشب خود را بسازیم. به جادوی، هفت هنر. می خواهیم قصه بخوانیم،شاعری کنیم، نوای موسیقی را به آسمان برسانیم، فیلم روی پرده ی نقره ای بیندازیم، نمایشنامه بخوانیم، عروسک ها را از جعبه ی خیمه شب بازی بیرون بیاوریم و...

و همه ی اینها میسر خواهد شد تنها به جادوی عشق؛ عشق ما و شما به هنر. به زودی با هم حکایت ها خواهیم گفت در هزار و یک شب شهرزاد ...

همایون شجریان خبر می‌دهد
» صابر ابر به جمع بازیگران پروژه‌ی «سی» پیوست
... دیدن متن »

«صابر ابر» - بازیگر سینما و تئاتر - به جمع بازیگران پروژه‌ی «سی»، کارِ «همایون شجریان» و «سهراب پورناظری» پیوست. پیش از این بازیگرانی چون سحر دولتشاهی، امیر جدیدی و مهدی پاکدل در این پروژه حضور داشتند.
«همایون شجریان» - خواننده پروژه‌ی سی ضمن اعلامِ این خبر می‌گوید: «تمریناتِ پروژه‌ی مولتی مدیای 30 از اول تیرماه آغاز شده است و در همین راستا علاوه بر بازیگرانی که پیش از این برای حضور در این پروژه معرفی شدند، چند بازیگر جدید نیز به آن اضافه شده که در بخشِ اجرای زنده حضور دارند. این روزها «صابر ابر» به جمع بازیگران ما اضافه شده است و احتمال حضور چند بازیگر دیگر نیز وجود دارد که به تدریج توسط روابط عمومی پروژه معرفی خواهند شد.»
«همایون شجریان» که قرار است آخرین تجربه‌ی موسیقایی خود را با استفاده از داستان‌های شاهنامه روی صحنه ‌برد، همچنین اضافه می‌کند: «تمام کسانی که در این پروژه حضور دارند، نه تنها در نقش و جایگاهی که قرار دارند ایفای نقش می‌کنند که در یک کلِ‌ واحد، رویایی را تحقق می‌بخشند که امیدواریم به صورت یک پروژه‌ی ملی در ایرانِ امروزِ ما تاثیر داشته باشد و بارِ دیگر همه‌ی ما را متوجه‌ی جایگاه «فردوسی» و جایگاه رفیعِ‌ او در تاریخ و ادبیاتِ‌ کند. در همین راستا پیش از این خانم دولتشاهی و آقایان امیر جدیدی و مهدی پاکدل از جمله هنرمندانی بودند که افتخار حضور در کنار آنها را پیدا کردیم و حالا نیز در خدمت آقای «ابر» خواهیم بود.»
این پروژه‌ چندرسانه‌ای با هدفِ هویت بخشی ملی با تکیه بر موضوع فرهنگ، هنر و اندیشه ایرانی با حضور تعدادی از برترین چهره‌های موسیقی، تئاتر و همچنین انیمیشن در حالی روی صحنه می‌رود که روایتی معاصر و متفاوت از دو داستان  شاهکار فردوسی را بیان کرده  و تلاش می‌کند تا مخاطبینی از نسل های متفاوت  با استفاده از هنرهای نمایشی، موسیقی و انیمیشن به درکی امروزی از شاهنامه‌ی فردوسی برسند. خالقان این پروژه در نظر دارند گامی در جهت بازسازیِ هویت ملی بردارند.
پروژه‌ی «سی» کاری از «همایون شجریان» و «سهراب پورناظری» از پانزدهم مرداد ماه در مجموعه‌ی فرهنگی- تاریخی سعدآباد با نویسندگی «نغمه ثمینی» و کارگردانی «علی‌اصغر دشتی» روی صحنه می‌رود.

امیر هوشنگ صدری و مینا &۱۲ این را خواندند
Prudence و پرند محمدی این را دوست دارند
بی‌صبرانه انتظار میکشم صدای جادویی و بی نظیر استاد همایون جان شجریان را در این پروژه بشنوم...
۱۱ تیر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اجرای باز عشق در ۴۰ شهر ایران
» «باز عشق» با ۱۵ اجرای دیگر در تابستان امسال به پایان می‌رسد
... دیدن متن »

تور اجراهای  «بازعشق»  به انتهای مسیر خود نزدیک می شود. این مجموعه کنسرت‌ها در تابستان امسال با سفر به حدود ۱۵ شهر دیگر و در مجموع با اجرا در بیش از ۴۰ شهر ایران به پایان می‌رسد. همچنین  اوایل شهریورماه ۹۶ آلبوم تصویری این رپرتوار که با  کیفیت ویدئویی بسیار بالا (4k) در حال تدوین و آماده سازی است، منتشر خواهد شد.
سیامک آقایی بازعشق را تحقق رویایی می داند که همیشه در ذهن داشته، کنسرتی خلوت، بدون گروه و خواننده، که مستقلا به کل ایران سفر می کند،  تجربه ای که پیش از این برای ساز سنتور اتفاق نیفتاده است.
این آهنساز و نوازنده سنتور در خصوص مشکلات موجود برای چنین اجرایی می گوید:«موانع هنگام شروع بسیار زیاد بود، در ابتدای راه جز ۳ یا ۴ شهرستان، در باقی شهرها امکانی در دسترس نداشتیم و به تدریج امکانات آنقدر زیاد شد که بدون کمک هیچ برنامه گذاری توانستیم برگزاری کنسرت را برای حدود ۴۰ شهر هماهنگ کنیم.»
آقایی همچنین توضیح داد : «در اوایل کار بارها از جاهای مختلف می شنیدیم که این کنسرت‌ها با ریسک زیادی همراه است و مردم از کنسرت بدون خواننده حمایتی نمی‌کنند، ولی  در عمل آنچنان عشق و شور و انرژی ای از مردم تک تک این شهرها گرفتیم که ما را هر روز به ادامه این مسیر مشتاق‌تر و مطمئن تر کرد تا آنجا که علاوه بر مراکز استان‌ها شهرهای کوچکتری همچون تربت حیدریه، ورامین، بابل، گلپایگان، مراغه، اهر، دلیجان، شهرضا، بهبهان، خرمشهر، دزفول، امیدیه، آباده و ... نیز در برنامه کارمان قرار گرفت و با کمک دوستان عاشقی که سر راهمان قرار گرفتند، در این شهرها نیز اجرا داشتیم و یا در تابستان پیش رو خواهیم داشت.»
آقایی در ادامه تاکید کرد:«امیدوارم  بازعشق بتواند مسیر را برای سایر دوستان و همکاران، بیش از پیش هموار کند تا بیشتر شاهد چنین اجراهایی در ایران باشیم که تمرکز خود را بیشتر بر موسیقی سازی می‌گذارند.»
خالق «یادباد» در خصوص سایر برنامه‌هایش هم گفت : «در حال حاضر تدوین فیلم بازعشق که در تالار وحدت با کیفیت 4k و با ۱۱ دوربین فیلمبرداری شده بود به انتها رسیده و اکنون مشغول کار روی صدا و مسترینگ نهایی این مجموعه هستیم و اوایل شهریور ماه آلبوم صوتی و تصویری آن با بالاترین کیفیت موجود منتشر خواهد شد و پس از آن اواخر شهریورماه پروژه‌ی جدیدی را با اجرا در تالار وحدت کلید خواهیم زد، جزئیات آن اجرا به زودی  اطلاع رسانی می‌شود.»

زهره مقدم این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روایتی نو از شاهنامه در کاخ سعدآباد
» کنسرت نمایش «سی» با صدای همایون شجریان روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

پروژه‌ی مولتی مدیای «سى» بر اساس دو داستان «زال و رودابه» و «رستم و اسفندیار» از شاهنامه‌ی فردوسی کاری از «همایون شجریان» و «سهراب پورناظری» از پانزدهم مرداد ماه در مجموعه‌ی کاخ سعدآباد روی صحنه می‌رود.

به گزارش تیوال، به همین مناسبت نشست خبری این رویداد شب گذشته (شامگاه ۲۸ خردادماه) با حضور عوامل آن و اهالی رسانه برگزار شد. در این نشست همایون شجریان (خواننده)، سهراب پورناظری (آهنگساز)، اصغر دشتی (کارگردان)، امیرحسین ماهوزی (دراماتورژ)، نغمه ثمینی (نویسنده) و مهدی پاکدل، سحر دولتشاهی و امیر جدیدی به عنوان بازیگران پروژه حضور داشتند.

نغمه ثمینی، نویسنده این اثر در این نشست با بیان اینکه این دومین اقتباس او از شاهنامه در سال های اخیر است، افزود: این اثر یک بازخوانی آزاد از قصه ای است که در شاهنامه با آن مواجه هستیم.

او در ادامه با بیان اینکه این کار نه کنسرت است و نه تئاتر بلکه جایی است که این دو به یکدیگر متصل می‌شوند و یک اثر واحد می شوند، افزود: در این اثر سحر دولتشاهی در نقش رودابه، امیر جدیدی در نقش زال، و مهدی پاکدل در نقش رستم ایفای نقش خواهند کرد و دیگر بازیگران نیز بزودی معرفی می شوند.

همایون شجریان نیز در این نشست با بیان اینکه هدف از این اجرا این است که نسل های مختلف بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند، تصریح کرد: به دلیل آنکه این اثر در فضای باز باید اجرا شود با همکاری سازمان میراث فرهنگی کاخ سعدآباد را انتخاب کردیم.

این خواننده افزود: در این اثر اشعاری از شاعران مختلف خوانده می شود و فقط قرار نیست از شعرهای شاهنامه استفاده شود.

سهراب پورناظری، آهنگساز پروژه «سی» نیز با اشاره به اینکه از گذشته به اجرای یک پروژه ملی مانند شاهنامه فکر می کرده است، بیان کرد: به همین منظور نشستی با حمید نعمت‌الله، کارگردان داشتیم که او تمام افکار ما را بهم ریخت و ایده ای داد مبنی بر اینکه فیلمی 30 دقیقه‌ای ساخته شود و دریچه ای جدیدی را به روی ما باز کرد اما به دلیل گرفتاری نعمت الله در فیلم سینمایی جدیدش نتوانستیم در این پروژه از او به عنوان کارگردان سینما استفاده کنیم و او به عنوان مشاور پروژه در کنار ما حضور دارد.

وی با بیان اینکه این اثر تلفیقی از موسیقی، نمایش و ویدئو مپینگ است، افزود: موسیقی این اثر شامل موسیقی نواحی، سنتی و معاصر ایرانی به همراه موسیقی کلاسیک غربی است و در آن سازهایی مانند تنبور، سنتور، عود، دوتار، چنگ، بالابان، سه‌تار، تار، سازهای کوبه‌ای و ارکستر غربی وجود دارد.

در بخش پایانی این نشست پرسش و پاسخ با حضور عوامل  و خبرنگاران برگزار شد.

مارال عظیمی ، زهره شاداب و سارا_ز این را خواندند
زهره مقدم ، ساغر پورملک و maryam razavi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تجلیل از مقام استاد حسین اسدی، نوازنده قوپوز و پیشکسوت موسیقی کهن عاشیقلار چهارشنبه ۱۰ خرداد ساعت ۲۱ در سالن خلیج‌فارس فرهنگسرای نیاوران انجام خواهد شد.
» بزرگداشت مقام استاد حسین اسدی در فرهنگسرای نیاوران
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، حسین اسدی ازجمله هنرمندان تاثیرگذار در عرصه موسیقی عاشیقلار و نوازندگی قوپوز است. وی در طول زندگی هنری خود تاثیری به سزا در نوازندگی این ساز داشت و توانست شاگردان برجسته‌ای را به دنیای موسیقی معرفی کند. در این برنامه که به همت انجمن موسیقی ایران و بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران برگزار می‌شود جمع کثیری از هنرمندان و تربیت‌یافتگان استاد حسین اسدی حضور خواهند داشت. قرار است ضمن پاسداشت یاد استاد حسین اسدی برخی از آثار وی نیز  معرفی می  شوند. استاد حسین اسدی سال گذشته دار فانی را وداع گفت و پیکر وی در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا جای گرفت.
گفتنی است مراسم گرامیداشت یاد و خاطره استاد حسین اسدی چهارشنبه ۱۰ خرداد ساعت ۲۱ در سالن خلیج‌فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. حضور در این برنامه برای همه آزاد است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید