تیوال شعر و ادبیات
T1 : 02:33:12
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» نیازمندی های حوزه نشر را به صورت رایگان در «بازار نشر» ثبت کنید
... دیدن متن »

به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، این موسسه برای تبادل نیازمندی‌های حوزه نشر و به منظور رونق بخشیدن به صنعت نشر کشور سایت «بازار نشر» را راه اندازی کرد.

سایت بازار نشر تلاش می کند بستری مناسب برای تبادل نیازمندی های حوزه نشر در اختیار همه دست اندرکاران این حوزه قرار گیرد.  آگهی‌دهندگان با ثبت آگهی خود در سایت «بازار نشر» تأیید می‌کنند که آگهی  آنها مغایر با قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران و عرف جامعه و ناقض حریم شخصی افراد نیست.

گفتنی است؛ مخاطبین اصلی این سایت، فعالان حوزه نشر سراسر کشور هستند که علاوه بر اینکه می توانند نیازمندی های خود را به صورت رایگان ثبت کنند، از نیازمندی های حوزه نشر در سراسر کشور نیز مطلع شوند.

نویسندگان، ناشران، کتابفروشان، مترجمان، تصویرگران، ویراستاران، شاعران، مصححان، سازمان ها و نهادها و دیگر فعالان حوزه نشر می توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی bazarenashr.com نسبت به ثبت آگهی و استفاده از خدمات وب سایت بازار نشر به صورت رایگان اقدام کنند

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» رضا کیانیان مهمان «کتاب باز» می شود
... دیدن متن »

 

رضا کیانیان امشب ساعت 20 مهمان چهارمین قسمت از برنامه «کتاب باز» در شبکه نسیم می شود.

به گزارش مسئول روابط عمومی برنامه «کتاب باز»، امشب 18 شهریور ماه چهارمین قسمت برنامه «کتاب باز» با حضور رضا کیانیان روی آنتن شبکه نسیم می رود.

رضا کیانیان در این برنامه درباره کتاب های مورد علاقه اش، کودکی، فرزندش، مدرسه و... با سروش صحت مجری برنامه گفتگو می کند و در پایان این برنامه نیز قصه ای برای مخاطبانش می نویسد و می خواند.

دومین فصل از برنامه «کتاب باز» با اجرای سروش صحت و تهیه کنندگی محمدرضا رضائیان روزهای زوج ساعت 20 روی آنتن شبکه نسیم می رود و افشین صادقی زاده سردبیری آن را بر عهده دارد.

در قسمت های پیشین این برنامه جمشید مشایخی، کوروش تهامی و لیندا کیانی حضور یافتند و از کتاب های مورد علاقه، قصه های کودکی و خاطره های خود با کتاب سخن گفتند.

«کتاب باز» از سه بخش گفتگو با مهمان و آیتم تشکیل شده است که در بخش پایانی برنامه مهمانان در یک مسابقه شرکت کرده و برای مخاطبان قصه می‌ گویند. قرار است برنامه حال خوبی را برای کتاب‌ دوستان ایجاد کند و مهمانانی را دعوت می ‌کند که به ‌نوعی کتاب‌ باز هستند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان جایزه ادبیات نمایشی
... دیدن متن »

دبیرخانۀ جشنواره تئاتر فجر با هم‌اندیشی هیئت مدیرۀ کانون نمایشنامه‌نویسان خانۀ تئاتر، جایزه ادبیات نمایشی فجر را به صورت تخصصی و در دوبخش  منتشر کرد

به گزارش تیوال به نقل از  روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، فرهاد مهندس­پور، دبیر سی­وششمین جشنواره تئاتر فجر همزمان با انتشار فراخوان جایزۀ ادبیات نمایشی فجر، اصغر نوری را به عنوان مدیر این بخش معرفی کرد از مهمترین ویژگی­های این فراخوان، جابجایی زمان برگزاری جایزه ادبیات نمایشی فجر است.

بخش‌های جایزه ادبیات نمایشی فجر

 

               بخش حرفه‌ای:

در این بخش آثار نمایشنامه‌نویسانی پذیرفته می‌شود که تاکنون حداقل چهار اثرشان در تالارهای نمایشی (در شهر تهران کمینه 15 و در استان‌ها کمینه 7 نوبت) اجرای عموم داشته‌اند.
به سه نمایشنامة برگزیدة این بخش جایزة نقدی ‌صد میلیون ریالی و لوح «جایزه ادبیات نمایشی فجر» اهدا می‌شود.

 


             بخش تولید:


در این بخش آثار نمایشنامه‌نویسانی پذیرفته می‌شود که تاکنون دست‌کم یک و دست‌بالا، سه اثرشان در تالارهای نمایشی (در شهر تهران کمینه 15 و در استان‌ها کمینه 7 نوبت) اجرای عموم داشته‌اند.
به سه اثر برگزیدة این بخش جایزة نقدی پنجاه میلیون ریالی و لوح «جایزه ادبیات نمایشی فجر» اهدا می‌شود.
سه اثر برگزیدة این بخش، از سوی دبیر جشنواره به تالارهای نمایش معرفی می‌شوند و برای تولید مورد حمایت قرار می‌گیرند.


            شرایط عمومی:

متقاضیان می‌بایست بر اساس گاه‌شمار زیر، و با مراجعه به سایت جشنواره،
به نشانیWWW.FITF.THEATER.IR اطلاعات مورد نیاز را در فرم ثبت درخواست، وارد کرده و فایل PDF نمایشنامه (قلم B-nazanin فونت 16) را بارگذاری (آپلود) کنند.

ـ تنها آثاری مورد داوری قرار می‌گیرند که همزمان دارای دو ویژگی زیر باشند:
تازه: پیش از این در هیچ جشنواره‌ای شرکت نکرده، اجرا نشده و به چاپ نرسیده باشند. 
ارژینال: اقتباس از اثری دیگر اعم از داستان و نمایشنامه و فیلم نباشند.

- هر نمایشنامه‌نویس می‌تواند تنها با یک اثر تازه و ارژینال شرکت کند.
- متقاضیان می‌بایست لینک خبر مربوط به اجراهای پیشین آثار خود را در سایت جشنواره بارگذاری کنند. 

 


             گاه‌شمار:

ـ 10 آبان 1396: آخرین مهلت ثبت درخواست و بارگذاری نمایشنامه.
ـ 10 دی 1396: اعلام اسامی نامزدهای هر بخش.
ـ 16 دی 1396: برگزاری آیین پایانی جایزة ادبیات نمایشی فجر و اعطای جوایز آثار برگزیده.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری تیوال از کارگاه زیستن شاعرانه /عکاس: سارا ثقفی... دیدن متن »

گزارش تصویری از برگزاری اولین جلسه کارگاه«زیستن شاعرانه» تیوال با تدریس حامد عسکریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک‌دست شدیم!
» تیوال پنج ساله شد
... دیدن متن »

با افتخارِ همراهی بیش از ۳۰۰.۰۰۰ نفر، تیوال پنج ساله شد.
پنجمین سالگرد تولد تیوال، قدرتمندتر از هر سال فرا رسید. امسال در حالی سالگرد برپایی تیوال را جشن می‌گیریم که به فراگیرترین حجم از اعتماد کاربران و گروه‌های هنری تیاتر، موسیقی و... برای معرفی، پوشش رسانه‌ای، تبلیغ، خرید اینترنتی بلیت و گفتگو درباره برنامه‌های هنری رسیدیم. بیش از ۲۷۰۰ برنامه هنری شامل دو جشنواره بین‌المللی تیاتر و موسیقی فجر، عرضه و خرید اینترنتی بلیت خود را در پنجمین سال کاری تیوال به آن سپردند و کاربران تیوال که تنها در همین یک سال ۴۰۰.۰۰۰ بلیت از تیوال دریافت نمودند به تماشای هنر نشستند و نظر و امتیاز خود را با دیگر هنردوستان به اشتراک گذاشتند. ارتقای بخش هنرهای تجسمی با معرفی منظم و حرفه‌ای‌تر نمایشگاه‌های گالری‌ها و فعالیت‌های تازه بخش ادبیات به کامل‌تر شدن بسته خدمات و پوشش تیوال انجامید.

همچنین در آستانه پنج‌سالگی، سیستم کیف پول برای سرعت و راحتی پرداخت و اشتراک پیشرفته تیوال+ برای تسهیلات و خدمات ویژه برای مخاطبان فعال‌تر در مرز تکنولوژی و ایده‌های روز دنیا، با ماه‌ها کار سنگین فنی رونمایی شد.

یک‌دست شدیم! و این تازه آغاز راه است...

» مجموعه‌داستان «باربودا» منتشر شد
... دیدن متن »


مجموعه‌داستان «باربودا» نوشته سپیده زمانی با موضوع روزمره‌گی‌های بشر امروز توسط نشر نظر منتشر و توزیع شد.

به گزارش گروه روابط‌عمومی این رویداد، نخستین اثر داستانی سپیده زمانی با عنوان «باربودا» و شامل 9 داستان کوتاه به چاپ رسید. داستان‌های این مجموعه می‌کوشد با موضوعات متفاوت و واشکافی فضای روزمره‌گی‌های ما از نگاه عمیق نویسنده، جهانی از منظر تازه پیش روی‌مان به نمایش بگذارد.

سپیده زمانی پزشکی است که با انتخاب موضوع داستان‌های خود کالبد روابط انسان را پیش روی مخاطب عرضه می‌کند و در یکایک شخصیت‌های داستان و سوژه‌ها، ما را به جست‌وجوی حقایق پنهان در متن می‌کشاند. لحن سرد داستان‌ها ابتدا این تصور را به مخاطب منتقل می‌کند که نویسنده همچون نورافکنی با فاصله مقدر به روابط انسان‌ها می‌پردازد، در حالی‌که نویسنده با هوشمندی درانتخاب نشانه‌های جزیی که بخش عمده‌ای از هستی ما را در برمی‌گیرد، نقطه اتصال این دوگانه را به خوبی روایت می‌کند تا نشان بدهد هر آنچه پیرامون ماست در وصل یا فصل مابین روابط انسانی نقشی عمیق دارد.داستان‌هایی که در این مجموعه می‌خوانید به ترتیب عبارتند از: Go home، عطار، خواب‌های من، باربودا، نمی‌شناسمش،گزارش ناتمام، حیرانی، وصیتنامه و کهربا.

مجموعه داستان «باربودا» با وسواس و نظم خالق اثر در چیدمان مجموعه، نشان از فراست نویسنده‌ای می‌دهد که باید داستان‌هایش را به دقت خواند. این مجموعه در 80 صفحه از سوی نشر نظر به چاپ رسیده است.

بخش کوتاهی از داستان Go home در این مجموعه را بخوانید:

کشیش موعظه‌اش را این‌طور شروع کرد:

Go home

Go home

Go home

و ادامه داد:

« ببخش. ببخش‌شان و به خانه برگرد. اگر مادر یا پدر هستی، ببخش تا فرزندت به خانه بازگردد. اگر فرزند هستی و از پدر و مادر دل‌گیری ببخش‌شان و به خانه بازگرد.

به خانه بازگرد...»

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» با آخرین نفس‌های مشهورترین فیلم‌ساز سورئال
... دیدن متن »


کتاب « با آخرین نفس‌هایم » نوشته لوئیس بونوئل با ترجمه علی امینی نجفی به تازگی از سوی نشر کتاب‌سرای نیک روانه بازار کتاب شده است.
لوئیس بونوئل، کارگردان و فیلم ساز مشهور اسپانیایی است. بونوئل را به جرات می‌توان از پایه‌گذاران و پدر فیلم‌سازی سورئالیسم دانست. از وی تاکنون مقالات زیادی در مطبوعات به چاپ رسیده است و برخی فیلنامه‌هایش به فارسی برگردانده شده است.
    شخصیت بونوئل محدود به قالب و شرایط خاصی نیست و سنت‌شکنی به تمام معنا است. کتاب «با آخرین نفس‌هایم» گواهی است از جسارت‌هایش در تمام طول عمر.
کتاب «با آخرین نفس‌هایم» یکی از مهمترین کتب سینماگرایان محسوب می‌شود. کتاب «با آخرین نفس‌هایم» برای اولین بار در سال ١٣٧١ توسط نشر هوش و ابتکار منتشر شد و حالا پس از حدود ٢٠ سال مجددا تجدید چاپ شده است.
بونوئل توجه زیادی به اخلاق‌گرایی دارد و در روابطش میان انسان‌ها مهربانی و آشتی برایش اولویت دارد. مهربانی او را شاید بتوان از لحن وی دریافت، لحنی که در کتاب «با آخرین نفس‌هایم» همراه با شرم و نجابتی مثال زدنی است. او در متن‌هایش به دور از هر گونه خودستایی است، تا جایی که در مصاحبه با دوست خود ماکس میگوید :«از خودم که حرف می‌زنم، حالم بد می‌شود. این کار همیشه حالم را بد می‌کند»
    با این وجود اندیشه و تجربیات او و دانستن هر چه بیشتر پیرامون وی همیشه مورد توجه اهالی سینما و منتقدان بوده است. در کتاب پیش رو بونوئل زندگیش را به تفصیل شرح می‌دهد و ما را با ژرفای ذهن خود آگاه می سازد.
کتاب « با آخرین نفس‌هایم » نوشته لوئیس بونوئل با ترجمه علی امینی نجفی در ٤٦٤ صفحه و در قطع رقعی به بهای  ٣٩هزار تومان از سوی نشر کتاب‌سرای نیک منتشر شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نشست ماهانه معرفی و نقد کتاب
... دیدن متن »


نشست ماهانه نقد کتاب کتابخانه پیروزی تهران، که روز یکشنبه ٢٩ مرداد ماه برگزار شد، به کتاب «خواب باران»نوشته«وجیهه سامانی» اختصاص داشت.

در این مراسم وجیهه سامانی، نویسنده اثر در مورد چگونگی شکل گیری طرح داستان و نگارش رمان توضیحاتی داد. او پرداختن به معضلات اخلاقی اجتماعی جوانان را یکی از دغدغه های اصلی خود برشمرد و با اشاره به خواب باران افزود: سعی کردم در این رمان به موضوعاتی چون فقر فرهنگی، فقر اقتصادd، اعتیاد، خودکشی، عشق و ازدواج، بی ایمانی و شک رو به رشد در بخشی از بدنه جامعه بپردازم.
او ضمن اشاره به تعدد و کثرت سلیقه و نگاه افراد به یک موضوع واحد، در مورد انتخاب شخصیت ها و خط سیر داستان توضیحاتی ارائه داد و گفت: در میان فصل ها، به شخصه فصل آخر را بیشتر از فصل های دیگر دوست داشتم و اصولا آتش و گلستان را نوشتم تا به خلیل برسم.
همچنین در جواب یکی از حضار که از علت حضور عزیز خانم و پسرش به عنوان ناجی و نقش پیامبر گونه شان و عدم استفاده از مشاور و فرد متخصص سوال کرده بود، افزود: داستان نویس وقایع نگار نیست و باید در خط سیر پیرنگ داستان از درام استفاده کند تا اثر به اصطلاح دراماتیزه شود و قلابی برای کشش خوانند داشته باشد. برای ایجاد درام هم ما به تقابل و رویارویی شخصیت های مختلف و متفاوت نیاز داریم تا درام شکل بگیرد.

خواب باران اثری متفاوت از وجیهه سامانی است که توسط انتشارت کتابستان معرفت به چاپ رسیده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ارسال 114 هزار جلد کتاب به مهدکودک‌ها
... دیدن متن »

مدیر انتشارات آبرنگ در گفتوگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، از ارسال تعدادی کتاب کودک به سراسر کشور خبر داد و اظهار کرد: سازمان بهزیستی کشور با همکاری انتشارات بینالمللی آبرنگ برای ارتقاء سلامت معنوی کودکان کشور اقدام به توزیع 114 هزار جلد کتاب کرده است.
 
امیرهوشنگ اقبالپور افزود: عنوانهای این کتابها عبارت است از: «شیوههای عملی جهت ارائه مفاهیم دینی» و مجموعه دو جلدی «پارسایان کوچک» که به همه مهدهای کودک در سطح کشور ارسال میشود.
 
وی ارزش ریالی این کتابها را بالغ بر 750 میلیون تومان برآورد کرد و گفت: ارسال این آثار از هفته آینده شروع میشود و با توجه به اینکه 17 هزار و 500 مهد کودک در سراسر کشور وجود دارد برای هر کدام از مهدکودکها دو جلد از هر عنوان ارسال میشود.
 
اقبالپور درباره محتوای این اثار نیز توضیح داد: در این کتابها مفاهیم دینی و مهارتهای اجتماعی رویکرد دینی به خردسالان آموزش داده میشود.

سارا صادقیان و امیر هوشنگ صدری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال برگزار می کند:
» کارگاه«زیستن شاعرانه» با تدریس حامد عسکری
... دیدن متن »

درکارگاه«زیستن شاعرانه»چه خواهیم آموخت ؟

برای گفتن شعر ابتدا شعر را باید زندگی کرد این یک ذهن شاعرانه است که منجر و منتهى به شعرمیشود. این جور نیست که شما وزن و قافیه و تکنیک یادبگیرید قطعا شاعر بشوید.زیست شاعرانه یعنى تعاملى سالم و دقیق و برنامه ریزى شده با طبیعت زبان و مفهوم ها که منجر به شاعرانه اندیشیدن و شاعرانه زیستن و تولد شعر خواهد شد.

امیر هوشنگ صدری و ساره نواب این را خواندند
سارا صادقیان این را دوست دارد
آدرس محل برگزاری کجاست؟
۲۳ مرداد
خیابان انقلاب - جنب سینما سپیده
توضیحات کامل برگزاری کارگاه رو از این لینک میتونید ببینید
https://www.tiwall.com/literature/askari-poetic-life
۲۹ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از کارگاه درک طنز
محمد عسگری و سارا صادقیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری اختصاصی
گزارش تصویری تیوال از کارگاه سفرنامه نویسی/عکاس: سارا ثقفی... دیدن متن »

جلسه اول کارگاه سفرنامه نویسی بخش شعر و ادبیات تیوال با تدریس منصور ضابطیان در تاریخ چهارم مرداد ماه برگزار شد.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پردیس تئاتر شهرزاد
» قصه هزار و یک شب شهرزاد
... دیدن متن »

گویند که شهرزاد دخترک زیبا روی ایرانی، هزار و یکشب حکایت گفت تا پادشاه سنگدل را از کشتن باز داشت. او به جادوی هنرآن کرد که باید و آن شد که شد، دشنه را مبدل کرد به قلم. حال ما در پردیس تئاتر شهرزاد، می خواهیم هزار و یکشب خود را بسازیم. به جادوی، هفت هنر. می خواهیم قصه بخوانیم،شاعری کنیم، نوای موسیقی را به آسمان برسانیم، فیلم روی پرده ی نقره ای بیندازیم، نمایشنامه بخوانیم، عروسک ها را از جعبه ی خیمه شب بازی بیرون بیاوریم و...

و همه ی اینها میسر خواهد شد تنها به جادوی عشق؛ عشق ما و شما به هنر. به زودی با هم حکایت ها خواهیم گفت در هزار و یک شب شهرزاد ...

» یادداشت رضا ساکى
... دیدن متن »

رضا ساکی نویسنده،طنزپرداز،تهیه کننده رادیو و روزنامه نگار است. او برای ما چند خطی درخصوص کارگاه «درک طنز» نوشته است:


در کارگاه «درک طنز»می‌آموزید که خنده چیست و چگونه رخ می‌دهد. می‌آموزید که کمدی بر چند نوع است و به چه چیز باید بخندیم. در این کلاس می‌آموزید که از ادبیات طنز لذت ببرید و با خواندن متن‌های طنز هم بخندید و هم سرگرم شوید.

 

 

لینک ثبت نام :

http://tiw.al/zJ4

 تلفن هماهنگی  :

  09392588780

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال برگزار می کند:
» کارگاه «درک طنز»
... دیدن متن »

تیوال برگزار می کند:

کارگاه «درک طنز»

رضا ساکی
نویسنده و طنزپرداز
مردادماه ۹۶

 ثبت نام و تلفن هماهنگى :
‏http://tiw.al/zJ4
09392588780

الهه الف ، امیر هوشنگ صدری و مریم ایرانی این را خواندند
گلشن قربانیان این را دوست دارد
سلام
لطفا کارگاه شعر کلاسیک (عروض و قافیه) برگزار کنید.
سپاس
۰۲ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ۱۴ نکته‌ درباره‌ی یادداشت‌نویسی حرفه‌ای
... دیدن متن »به نقل از پایگاه خبری گُلوَنی، رضا بابایی نویسنده و پژوهشگر، در وبلاگش نکاتی را در مورد یادداشت‌نویسی حرفه‌ای نوشت:

۱٫ وظیفه‌ای که پاراگراف در مقاله و کتاب دارد، در یادداشت بر عهدۀ جمله است؛ یعنی هر جمله‌ای دریادداشت، باید آن را یک قدم به جلو ببرد یا زمینه را برای پیشروی آماده کند.

۲٫ نویسندگان حرفه‌ای، به‌ویژه یادداشت‌نویسان، از همۀ وقت و هنر و توان خود استفاده می‌کنند که در ساده‌ترین و سرراست‌ترین شکل ممکن بنویسند و چندان به زیبانویسی و حواشی دیگر نمی‌اندیشند؛ زیرا می‌دانند که زیباترین جمله‌، ساده‌ترین جمله است. آنان مخاطبانشان را نابغه‌هایی فرض می‌کنند که چندان وقت و حوصلۀ درنگ در جملات و عبارات ندارند و می‌خواهند با نیم‌نگاهی که به نوشته‌ای می‌اندازند، مقصود نویسنده را دریابند و بگذرند. بنابراین هر جمله‌ای که مفهوم‌گیری از آن نیازمند بازخوانی باشد، یک امتیاز منفی برای آن یادداشت است؛ مگر برای تأمل بیشتر در معنای عمیق جمله. ساده‌نویسی، به دو شرط، بهترین شیوۀ نویسندگی است: ۱٫ به اسلوب نوشتار پایبند باشد و به دام گفتارنویسی مبتذل نیفتد؛ ۲٫ سادگی در عبارت‌پردازی بهانه‌ای برای سطحی‌نویسی و ابتذال علمی نشود.

۳٫ یادداشت‌نویسان حرفه‌ای تا به نکته‌ای یا زاویه‌ای نو یا بیانی جدید برای مطلبی کهنه دست نیابند، دست به سوی قلم نمی‌‌برند.

۴٫ صداقت، صراحت و صمیمت، سه رکن یادداشت‌نویسی است؛ زیرا هر چه قالب نوشتار کوتاه‌تر باشد، فاصلۀ نویسنده با خواننده کمتر است؛ بنابراین به صمیمت و صداقت بیشتری نیاز است.

۵٫ یادداشت، زنده‌ترین و به‌روزترین قالب نوشتاری است. تا می‌توان از این قالب نوشتاری باید در طرح مسائل فکری، فرهنگی و سیاسی روز استفاده کرد و بررسی‌های جامع‌ علمی را به قالب‌های دیگر، مانند کتاب و مقاله سپرد.

۶٫ در زمین بزرگ می‌توان خانه‌ای ساخت که از هیچ نقشه‌ای پیروی نمی‌کند؛ اما در زمین کوچک نمی‌توان. یادداشت هم به دلیل کوتاه بودن آن(نسبت به کتاب و مقاله)، بدون نقشه‌ای سنجیده و ظریف برای چینش و پیشبرد مطالب، در واقع یادداشت نیست؛ بخشی از یک مقاله یا کتاب است.

۷٫ پیشروی نویسنده در یادداشت دو گونه است: افقی؛ عمودی. در پیشروی افقی، نویسنده نکته‌ای را شرح و بسط می‌دهد و میان کانون و پیرامون در رفت‌وآمد است؛ اما در پیشروی عمودی، نویسنده از کانونی به کانونی دیگر می‌رود و به‌صورت پلکانی، یا از سطح به اعماق می‌رسد یا برعکس. هر یادداشت‌نویسی، در یکی از این دو روش مهارت بیشتری دارد.

۸٫ بر خلاف کتاب و مقاله، یادداشت‌نویسی باید پیوسته و در فاصله‌های کوتاه باشد؛ وگرنه رشتۀ ارتباط میان نویسنده و خواننده پاره می‌شود. یادداشت‌نویس‌ها، بیش از نویسندگان کتاب و مقاله، به خوانندۀ بالفعل نیاز دارند.

۹٫ یادداشت را پیش از انتشار باید چندین بار خواند و ویرایش کرد و اگر ممکن بود، غلط‌گیری و ویرایش آن را به دیگری سپرد؛ زیرا خطا و غلط در یادداشت بیش از کتاب و مقاله به چشم می‌آید.

۱۰٫ آن مقدار که یادداشت‌نویسی به مهارت در نویسندگی نیاز دارد، کتاب و مقاله ندارد. با نظر به تفاوت مؤلف و نویسنده، یادداشت‌نویسی هنر نویسندگان حرفه‌ای است؛ اما هر محققی می‌تواند قلم تألیف به دست بگیرد و کتاب و مقاله بسازد؛ هرچند که در نویسندگی مهارت نداشته باشد.

۱۱٫ در میان مهارت‌های نویسندگی، آنچه بیش از همه یادداشت‌ را خواندنی می‌کند، غنای واژگانی است.

۱۲٫ هیچ چیز به اندازۀ کلمات کم‌فایده و عباراتِ سزاوار حذف، یادداشت را زشت نمی‌کند؛ حتی اگر آن کلمات و عبارات زیبا باشند.

۱۳٫ اگر نوشتن کتاب و مقاله نیاز به دانش فراوان دارد، یادداشت‌نویسی نیازمند ذهن نکته‌سنج و قلم نکته‌گو است.

۱۴٫ یادداشت‌نویسی بر خلاف تألیف کتاب و مقاله، نه سود مادی(حق التألیف) دارد و نه اعتبار علمی می‌آورد. بنابراین یادداشت‌نویس نباید در بند نام و نان باشد.

 

 

امیر هوشنگ صدری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بنیاد شعر و ادبیات داستانی اعلام کرد:
» نویسندگان ایرانی حاضر در پیاده‌روی صلح
... دیدن متن »برنامه سفر «ده روز در بالکان» با پرواز به بوسنی و حضور در شهر سارایوو (پایتخت) آغاز می‌شود. شرکت در مراسم پیاده‌روی و حضور در نقطه پایانی مراسم پیاده‌روی در قبرستان پوتوچاری شهر سربرنیتسا، همچنین بازدید از شهر موستار از برنامه‌های این سفر هستند.با صدور روادید سفر به بوسنی برای نویسندگان کشورمان، این افراد به منظور شرکت در پیاده‌روی صلح موسوم به «مارش میرا» و حضور در برنامه «10 روز در بالکان» مسافر بوسنی و هرزه‌گوین می‌شوند.
به گزارش روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، مراسم پیاده‌روی صلح (مارش میرا) به منظور بزرگداشت شهدای نسل‌کشی سربرنیتسا (در جریان جنگ دهه ۱۹۹۰ میلادی در منطقه بالکان) در کشور بوسنی‌ و هرزگوین برگزار می‎شود. این آیین، محفلی برای گردهمایی مسلمانان، مسیحیان صلح‌طلب و اهالی فرهنگ و ادبیات از نقاط مختلف کره خاکی است تا در آن اندیشه صلح همگانی ترویج شود.
بر اساس این گزارش، مجید قیصری (برگزیده هشتمین دوره جایزه جلال و نویسنده آثار تحسین‌شده‌ای چون «نگهبان تاریکی»، «شماس شامی»، «سه کاهن» و «سه دختر گل‌فروش»، مرتضی قاضی (مستندنگار و پژوهشگر تقدیرشده و محقق و نویسنده کتاب‌هایی چون «تنهای تنها»)، رادمان رسولی مهربانی (کارشناس ارشد ادبیات فارسی دانشگاه تهران و برنده مدال طلای المپیاد ادبی دانش‌آموزی در سال 1390)، حامد عسکری (برگزیده هفتمین دوره جشنواره شعر فجر و صاحب آثاری چون «حال و حوّایی از ترنج و بلوچ» و «خانمی که شما باشید»)، افروز مهدیان (برگزیده جشنواره داستان کوتاه پایداری در سال 1394 و نویسنده کتاب‌هایی چون «یادگاران فتح؛ بر اساس زندگی شهید مجید پازوکی)، محسن رضوانی (شاعر و نویسنده رمان «گچ‌پژ»)، حسن حبیب‌الله زاده (نویسنده کتاب‌ «شلاق با تشدید بالای لامش» و کارگردان مستند «فیروزه» بر اساس زندگی شاعران و نویسندگان)، محمدرضا شهیدی‌فرد (فعال فرهنگی حاضر در جنگ بوسنی و کارگردان مستندی با عنوان «بهانه بوسنی») و کارشناس برنامه‌هایی چون «مردم ایران سلام» و «پارک ملت») و مریم برادران (صاحب بیش‌ترین اثر در انتشارات روایت فتح و مستندنگار برنده جایزه جلال به خاطر کتاب پرفروش «ر»)، نویسندگانی هستند که در مراسم پیاده‌روی صلح (مارش میرا) شرکت خواهند داشت.
نویسندگان در این برنامه که از 6 تا 16 جولای (15 تا 25 تیرماه) برگزار می‌شود، با حضور در کشور بوسنی‌ و هرزگوین و شرکت در آیین بزرگداشت شهدای مسلمان سربرنیتسا، ضمن دیدار با فرهیختگانی از سرزمین‌های مختلف از کشور بوسنی نیز دیدن خواهند کرد.
برنامه سفر «ده روز در بالکان» با پرواز به بوسنی و حضور در شهر سارایوو (پایتخت) آغاز می‌شود. شرکت در مراسم پیاده‌روی و حضور در نقطه پایانی مراسم پیاده‌روی در قبرستان پوتوچاری شهر سربرنیتسا، همچنین بازدید از شهر موستار از برنامه‌های این سفر هستند.

امیر هوشنگ صدری این را خواند
سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ مشخص شد
... دیدن متن »سازمان یونسکو «شارجه» را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ برگزید.

به گزارش ایسنا، «نشنال» نوشت: وب‌سایت سازمان یونسکو، نام شارجه را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. این شهر دو سال دیگر به یکی از پرکارترین مناطق فرهنگی و مرکز تمرکز فستیوال‌های ادبی جهان تبدیل خواهد شد.

تشویق مردم امارات متحده عربی و خاورمیانه به کتاب‌خوانی یکی از مهمترین علت‌های انتخاب شارجه عنوان شده است. شعار این سال «‌شما در شارجه هستید» اعلام شده و روی شش موضوع تمرکز دارد: مشارکت، مطالعه، میراث، توسعه، نشر و کودکان.

کنفرانسی با موضوع آزادی بیان، ‌مسابقه‌ای برای شاعران جوان، ورک‌شاپ‌هایی برای داستان‌نویسی و ... از جمله برنامه‌هایی است که سال ۲۰۱۹ در شارجه برپا می‌شود. هدف از این پروژه‌ها، افزایش علاقه به کتاب و کتابخوانی در میان نوجوانان و کودکان است.

پایتخت جهانی کتاب عنوانی است که از سال ۲۰۰۱ هرساله از سوی سازمان یونسکو به شهری تعلق می‌گیرد که در جهت تقویت جایگاه کتاب و مطالعه تلاش چشم‌گیری کرده ‌باشد. هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه مالی برای شهر برگزیده ندارد و تنها تاییدی بر بهترین برنامه اختصاص داده‌شده به کتاب و کتاب‌خوانی است.

«دانش بدون مرز» یکی از پروژه‌هایی است که طی سال‌های اخیر در امارات متحده عربی راه‌اندازی شده است. این پروژه طی سال گذشته برای ۴۲ هزار خانواده اماراتی، کتابخانه‌های خانگی رایگان احداث کرده است.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب شارجه یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های کتاب جهان است که به صورت سالانه برگزار می‌شود و ۱۵۰۰ ناشر و هزاران شرکت‌کننده در آن حضور پیدا می‌کنند. فستیوال کتاب‌خوانی کودکان شارجه نیز هر سال حدود ۲۰۰۰ رویداد فرهنگی را برای این گروه سنی ترتیب می‌دهد.

جشن‌هایی که به مناسبت انتخاب شدن شارجه به عنوان پایخت جهانی کتاب ترتیب داده می‌شود، از ۲۳ آوریل ۲۰۱۹ که روز جهانی کتاب و کپی‌رایت نامیده شده، شروع خواهد شد.

سازمان یونسکو هر سال یک شهر را با کمک سه مرکز بین‌المللی کتاب به عنوان پایتخت کتاب تعیین می‌کند که این سه مرکز انجمن ناشران بین‌المللی کتاب، اتحادیه بین‌المللی فروشندگان کتاب و اتحادیه بین‌المللی انجمن کتابخانه‌ها هستند. سالی که شهر برگزیده عنوان پایتخت جهانی کتاب را در اختیار دارد، از ۲۳ آوریل یعنی روز جهانی کتاب تا ۲۲ آوریل سال بعد از آن ادامه دارد.

پیش‌تر شهرهای مادرید اسپانیا (۲۰۰۱)، اسکندریه مصر (۲۰۰۲)، دهلی‌نو هندوستان (۲۰۰۳)، آنتورپ بلژیک (۲۰۰۴)، مونترال کانادا (۲۰۰۵)، تورین ایتالیا (۲۰۰۶)، بوگوتا کلمبیا (۲۰۰۷)، آمستردام هلند (۲۰۰۸)، بیروت لبنان(۲۰۰۹)، لوبلیانا اسلوونی (۲۰۱۰)، بوینس‌آیرس آرژانتین (۲۰۱۱)، ایروان ارمنستان (۲۰۱۲)، بانکوک تایلند (۲۰۱۳)، پورت هارکورت نیجریه (۲۰۱۴)، اینچئون کره‌ جنوبی (۲۰۱۵)، وروکلاو لهستان (۲۰۱۶)، کوناکری در گینه (۲۰۱۷) و آتن در یونان (۲۰۱۸) به عنوان پایتخت‌ جهانی کتاب معرفی شده‌اند.

تهران نیز یک‌بار در سال ۲۰۰۶ و یک‌بار در سال ۲۰۱۱ برای کسب عنوان «پایتخت کتاب جهان» تقاضا داد که هر دوبار نتوانست به این عنوان دست یابد. تهران در سال ۲۰۰۶ با اختلاف یک رأی این عنوان را به تورین ایتالیا واگذار کرد

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» بزرگداشت کوروش اسدی امروز برگزار میشود
... دیدن متن »

جزئیات مراسم بزرگداشت کوروش اسدی که امروز  (پنج‌شنبه) برگزار می‌شود، اعلام شد.

 در مراسم بزرگداشت کوروش اسدی که از ساعت ۱۶ تا ۱۹ پنج‌شنبه، هشتم تیرماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود، هوشنگ چالنگی، حسن میرعابدینی، فرهاد کشوری، محمدرضا صفدری، غلامرضا رضایی، حیات قلی فرخ منش، ابراهیم دم شناس، امیررضا بیگدلی و شهرزاد اسدی درباره شخصیت و آثار این داستان‌نویس فقید سخن خواهند گفت.

خانه اندیشمندان علوم انسانی در خیابان استاد نجات‌اللهی (ویلا)، نبش خیابان ورشو واقع است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اعتراض دولت‌آبادی به انتشار فایل صوتی «کلنل»
... دیدن متن »


محمود دولت‌آبادی با ابراز بی‌اطلاعی از انتشار فایلی که با عنوان نسخه صوتی رمان «زوال کلنل» منتشر شده، به این موضوع شدیدا اعتراض کرد.

به گزارش تیوال به نقل از ایسنا، پس از انتشار نسخه‌ای از رمان «زوال کلنل» در ایران که دولت‌آبادی آن را نسخه‌ای جعلی خواند، اخیرا فایلی صوتی منتشر شده که در ابتدای آن و در معرفی‌اش گفته می‌شود: کتاب «زوال کلنل» نوشته محمود دولت‌آبادی، کاری از مجله اینترنتی ...؛ این در حالی است که رمان «زوال کلنل» که با عنوان «کلنل» به چند زبان ترجمه شده از سال ۱۳۸۷ در انتظار کسب مجوز نشر است و از چاپ در ایران بازمانده است.

این نویسنده در واکنش به این موضوع با بیان این‌که نمی‌خواهد حتی یک جمله از این متن را بشنود، به ایسنا گفت: در حالی‌که اعلام کرده‌ام کتاب چاپ‌شده جعلی است، کسانی که این کارها را می‌کنند، مجرمِ مضاعف هستند و از اسم من و کتاب سوءاستفاده می‌کنند.

او با شرم‌آور خواندن انتشار این نسخه صوتی، گفت: همه چیز به صورت وقیحانه‌ای دارد انجام می‌گیرد و این مایه شرم است. کسانی که این کار را می‌کنند، پیش‌کرده‌ اجانب هستند.

دولت‌آبادی همچنین از کسانی که مسئولیت دارند انتقاد کرد و گفت: مسئولان نباید چشم‌شان را روی "جنایت‌های ادبی" ببندند. کسانی که حقوق میلیاردی می‌گیرند، باید حقوق خلاقیت، ادبیات و فرهنگ را بشناسند و آن را به‌جا بیاورند.

 

 

» بخش ادبیات تیوال: tiwall.com/literature
» کانال تلگرام شعر و ادبیات تیوال: literawall@
» صفحه‌ی رسمی اینستاگرام شعر و ادبیات تیوال: literawall

امیر هوشنگ صدری و مینا &۱۲ این را خواندند
وحید عمرانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید