تیوال شعر و ادبیات
S3 : 12:24:05
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
نگاهی به ادبیات آیینی شاعران طنزپرداز | عکس
در تازه‌ترین برنامه «دگرخند» صورت می‌گیرد
» نگاهی به ادبیات آیینی شاعران طنزپرداز
... دیدن متن »

۱۲۸‌اُمین نشست «دگرخند» با موضوع ادبیات آیینی و با حضور یوسفعلی میرشکاک، اکبر کتابدار و عباس احمدی برگزار می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، ۱۲۸‌اُمین نشست «دگرخند» با موضوع ادبیات آیینی برگزار می‌شود.
در این نشست، ادبیات آیینی با نگاهی به اشعار و نوشته‌های آیینی شاعران و نویسندگان طنزپرداز بررسی خواهد شد.
یوسفعلی میرشکاک، اکبر کتابدار و دکتر عباس احمدی مهمانان این برنامه «دگرخند» خواهند بود.

۱۲۸اُمین نشست «دگرخند» دوشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۷در سالن آفرینش‌های ادبی حوزه هنری برگزار می‌شود. حضور در این برنامه برای تمامی علاقه‌مندان رایگان و آزاد است.

۲ روز پیش، شنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 تمدید مهلت کتاب سال شعر (به انتخاب خبرنگاران) | عکس
» تمدید مهلت کتاب سال شعر (به انتخاب خبرنگاران)
... دیدن متن »

مهلت شرکت در سیزدهمین دوره جایزه‌ کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران» برای یک هفته تمدید شد.

به گزارش ایسنا، سیزدهمین دوره‌ جایزه‌ کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، همچون دوره‌های گذشته، در سه بخش «کتاب سال»، «ویژه» (شاعران بدون کتاب) و «تجلیل» (یک عمر فعالیت شعری)، با داوری جمعی از شاعران خبرنگار و فعال رسانه‌ در حوزه فرهنگ و ادبیات برگزار می‌شود.

دبیرخانه‌ این دوره از جایزه‌ کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران نیز از تمامی شاعران و ناشرانی که در سال ۱۳۹۶ مجموعه شعر منتشر کرده‌اند، دعوت کرده است تا با توجه به این شرایط، در بخش کتاب سال جایزه شرکت کنند:

- کتاب در سال ۱۳۹۶ منتشر و در شناسنامه‌ آن درج شده باشد.

- چاپ اول و به زبان فارسی در ایران منتشر شده باشد.

- برگزیده‌ اشعار یا مجموعه‌ گروهی نباشد.

علاقه‌مندان به شرکت در این بخش، باید چهار نسخه از اثر خود را تا تاریخ ۲۷ مهرماه ۱۳۹۷ به نشانی تهران، صندوق پستی ۱۸۷ - ۱۳۳۵۵ ، دبیرخانه‌ جایزه‌ کتاب سال شعر خبرنگاران بفرستند.

در بخش ویژه هم که برای کشف استعدادهای شعری برگزار می‌شود، آن دسته از شاعرانی که در هر سنی، تاکنون مجموعه‌ شعر منتشر نکرده‌اند، آثار خود را با توجه به شرایط زیر - تنها - از طریق نشانی پست الکترونیکی و نه پرینت‌شده، می‌توانند بفرستند:

‌ - شرکت‌کنندگان در این بخش نباید تاکنون (چه در سال‌های گذشته و چه در سال جاری) کتاب مجموعه‌ شعر در ایران منتشر کرده یا در نوبت نشر داشته باشند.

- شرکت علاقه‌مندانی که قبلا کتابی غیر از مجموعه شعر منتشر کرده‌اند، یا در دست انتشار دارند، در این بخش، منعی ندارد.

- مجموعه‌ شعرها باید به زبان فارسی باشد.

- تعداد شعرها دست‌کم بین ‌۴۰ تا ‌۵۰ قطعه بوده، یا تعداد صفحه‌های مجموعه‌ شعرها دست‌کم بین ۸۰ تا ‌۱۰۰ صفحه باشد.

- شعرها همگی در قالب یک فایل وُرد (قلم بی‌میترا ۱۲) باشد. از فرستادن اثر در قالب فایل پی‌دی‌اف یا پرینت کاغذی از طریق پُست، جدا پرهیز شود.

- حضور در این بخش برای تمامی شاعران فارسی‌زبان داخل و خارج کشور، با هر ملیتی، آزاد است.

در این بخش نیز علاقه‌مندان تا ۲۷ مهرماه ۱۳۹۷ فرصت دارند که شعرهای خود را به نشانی پست الکترونیکی جایزه بفرستند:

 

sher.khabarnegar@gmail.com

مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بزرگداشت روز حافظ در فرهنگسرای نیاوران | عکس
» بزرگداشت روز حافظ در فرهنگسرای نیاوران
... دیدن متن »


به مناسبت روز حافظ، شاعر نامدار ایرانی، جمعه20مهرماه برنامه‎ای با حضور اهالی ادبیات و موسیقی در فرهنگسرای نیاوران بر پا خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، در این برنامه که با حضور تعدادی از هنرمندان و صاحب‌نظران برگزار خواهد شد از آلبوم «حافظ خوانی» آقای علی رستمیان نیز رونمایی می‌شود.

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین محمد حافظ شیرازی، معروف به لسان‌الغیب، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا شاعر بزرگ سده هشتم ایران و یکی از سخنوران نامی جهان است. همه ساله در 20 مهرماه بزرگداشت این شاعر نامی در ایران و جهان برگزار خواهد شد.

گفتنی است این مراسم جمعه  20 مهرماه ساعت 16 در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد و حضور برای عموم علاقمندان آزاد خواهد بود.

محمد لهاک این را خواند
عمو فرهاد قصه ها این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رونمایی از کتاب مسیر صلح توسط نخستین زن جهانگرد ایرانی | عکس
کافه ملکوت برگزار می کند:
» رونمایی از کتاب مسیر صلح توسط نخستین زن جهانگرد ایرانی
... دیدن متن »

 
کتاب «مسیر صلح» نوشته پوپه مهدوی‌نادر، نخستین زن مسلمانی که با دوچرخه و کوله‌پشتی دور دنیا را رکاب زد روزجمعه (13مهرماه) در کافه ملکوت رونمایی می‌شود. این کتاب تجربه‌ها و عکس‌های این زن جهانگرد ایرانی است که به‌عنوان چهره جهانی صلح نیز شناخته شده است.


پوپه مهدوی‌نادر، نویسنده کتاب «مسیر صلح» و نخستین زن جهانگرد ایرانی که با دوچرخه و کوله‌پشتی دور دنیا را رکاب زد، در این باره گفت: از کودکی آرزوی چنین سفری را داشتم، این سفر برای حمایت از کودکان یتیم و خانواده‌های بی‌سرپرست، آشنایی با مردم دنیا و رساندن پیام صلح و دوستی به آن‌ها بود. من سفر دور دنیا را به‌نام «عشق، دوستی و صلح جهانی» شروع کردم؛ کاری که همیشه از کودکی آرزوی انجام آن را در ذهن می‌پروراندم.مهدوی‌نادر درباره انگیزه‌اش از انجام این سفر گفت: از 9 سالگی دو آرزوی بزرگ داشتم؛ نخست این‌که به مردم کمک کنم و یک پرورشگاه برای کودکان بی‌سرپرست داشته باشم و دیگر این‌که جهانگرد بشوم. آرزوی نخستم در 17 سالگی در آشنایی با گروهی که به مردم کمک می‌کردند، برآورده شد. این گروه زندگی را صرف خدمت به مردم می‌کردند و مسیر زندگی‌ام را تغییر دادند. در همین دوره با استادم، شهریار روحانی، بنیانگذار همین گروه نیز آشنا شدم و وی به من گفت برای آینده و سفرم تصمیم بگیرم چرا که سال‌ها بعد حسرت خواهم خورد که چرا تا جوان بودم این کار را انجام ندادم.
مراسم رونمایی از این کتاب با حضور افراد برجسته و هنرمندان روز جمعه در کافه ملکوت برگزار می شود.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» "عتبات کلمات" هم نفسی با شاعران آیینی
... دیدن متن »


به گزارش تیوال، مستند پرتره «عتبات کلمات» به تهیه کنندگی سجاد نوروزی ویژه ایام محرم تهیه وتولید شده و از شبکه چهار سیما به روی آنتن می رود .این برنامه نگاهی دارد  به ۱۰ شعر برجسته  عاشورایی که میان اهل ادب شهره شده اند و به بهانه این شعرها به سراغ شاعر آنها می رود و زمانه ، زندگی اش و چگونگی  رسیدن به این شعر را در قالب یک مستند پرتره بازگو می کند.

معتمدی خواننده جوان کشورمان  برای تیتراژ مستندهای «عتبات کلمات» هفت آواز ماندگار و دلنشین با اشعار عاشورایی اجرا کرده است.

وی  پیش از این در مصاحبه هایش علت پذیرفتن اجرای آوازهای این مجموعه را این گونه بیان کرده است که: این برنامه از چند جنبه برایم حائز اهمیت بود. در وهله اول این برنامه موضوعی دارد که متناسب با اعتقادات جامعه است و در واقع به چیزی پرداخته که در نهایت بخش عمده و حداکثری جامعه دل در گروی آن دارند و نسبت به آن ارادت نشان می‌دهند. دیگر ویژگی این برنامه این است که موضوع محرم و عاشورا را با رویکردی جدید، از منظر ادبی مورد توجه قرار می‌دهد و نگاه خاصی به آیین‌های عاشورایی دارد که تاکنون شبیه آن را در تلویزیون ندیده بودیم. وقتی راش‌های برنامه را می‌دیدم، این قضیه برایم بسیار جالب بود.

معتمدی درباره «عتبات کلمات» گفت: به نظرم کاری بود که من به‌عنوان یک هنرمند می‌توانستم با توجه به زمانی که در اختیارم قرار گرفته، آن را در قالب اثری هنری ارائه بدهم. همچون باقی موارد، این برنامه هم مجالی برایم فراهم کرد تا اثری به جامعه ارائه کنم که متناسب با حال و هوای این روزهایش باشد و در بین مردم دیده و شنیده شود. فکر می‌کنم در مجموع کار قابل قبولی از آب درآمد. علی موسوی گرمارودی، محمد علی مجاهدی ،علیرضا قزوه،مرتضی امیری اسفندقه ،یوسفعلی میرشکاک ،سعید بیابانکی ،افشین علا،احمد علوی،احمد بابایی و هادی جانفدا ۱۰ شاعری هستند که در این برنامه حضور دارند. عتبات کلمات در شب های محرم هر شب به جز جمعه ها  از شبکه چهار سیما پخش می شود. محمد معتمدی خواننده سرشناس موسیقی سنتی تیتراژ این ویژه برنامه را با شعری از استاد مجاهدی اجرا کرده است ومحمود حبیبی کسبی نویسندگی و مهدی زنگنه کارگردانی این مجموعه را برعهده دارند.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 خانه
» خانه "فروغ فرخزاد"ثبت ملی شد
... دیدن متن »


سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران از ثبت ملی خانه فروغ فرخزاد خبر داد.

حجت نظری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت خانه پدری فروغ فرخزاد که اخبار مربوط به تخریب آن حواشی زیادی را ایجاد کرده بود، گفت: پس از اطلاع از احتمال تخریب این خانه شخصا از شهردار منطقه 11 و اداره کل میراث فرهنگی تهران موضوع را پیگیری کردم.

وی با اشاره به بازدیدی که به همراه خبرنگاران از این خانه داشت، گفت: باتوجه به درخواست اهالی رسانه به همراه این عزیزان از خانه پدری این شاعر کشورمان نیزبازدید کردیم و برخلاف آنچه که گفته شده بود این خانه همچنان یکسری شاخص های تاریخی و هویت خود را حفظ کرده بود که در همین راستا برای ثبت ملی این خانه وارد عمل شدیم.


نظری با بیان اینکه خوشبختانه با پیگیری های انجام شده، خانه پدری فروغ فرخزاد ثبت ملی شد، اظهارکرد: این خانه با شماره ۳۲۱۰۸ در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسید و لوح ثبتی این خانه نیز پس از تاییدیه های نهایی، در روزهای آینده از طریق مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی به استان تهران ابلاغ و نصب خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران درباره وضعیت این خانه پس از ثبت ملی نیز گفت: با توجه به برخی الحاقات که طی سال های گذشته توسط مالک به خانه پدری فروغ افزوده شده یا تغییراتی که در نقشه ایجاد شده، تغییرات با نظر کارشناسان برداشته خواهد شد و خانه فروغ به همان حال و احوال روزهایی که فروغ زندگی می کرد باز خواهد گشت.

نظری با تاکید بر اینکه سعی ما حفظ حافظه تاریخی شهر است، ادامه داد: امیدوارم این محل  به زودی به خانه موزه فروغ فرخزاد تبدیل شود و مدیریت شهری نیز آمادگی هرگونه همکاری در این زمینه را دارد.

وی در پایان از همراهی و حساسیت خبرنگاران و فعالان فضای مجازی در ماجرای ثبت خانه فروغ فرخزاد تقدیر کرد و گفت: خوشحالم که در دوره پنجم شورای شهر تهران شهروندان و خبرنگاران نیز همراه با اعضای شورای شهر بر شهر و سرمایه های شهر نظارت دارند و در ادامه مسیر نیز از شهروندان می خواهم که از طریق فضای مجازی مسائل و مشکلات شهر را به ما منتقل کنند.


انتهای پیام

رضا غیوری، محمد لهاک و سارا سلامی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چگونه نویسنده شویم؟ / توصیه‌هایی از «ربکا سول‌نیت» | عکس
» چگونه نویسنده شویم؟ / توصیه‌هایی از «ربکا سول‌نیت»
... دیدن متن »

 
«ربکا سول‌نیت»، نویسنده آمریکایی و سردبیر نشریه ادبی هارپر به نویسندگان تازه‌نفس و افرادی که دوست دارند نویسنده شوند توصیه می‌کند با عشق به راه خود ادامه دهند. وی در مطلبی که در سایت «لیت‌هاب» منتشر شد توصیه‌های خود را با تازه‌کارهای دنیای ادبیات در میان گذاشت.

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از Lithub- این نامزد جایزه ملی ادبی آمریکا توصیه‌های خود را چنین بیان می‌کند:
 
بنویسید: هیچ جایگزین مناسبی برای نوشتن در دنیا وجود ندارد. آن چیزی را که دوست دارید به روی کاغذ بیاورید. منظور من وبلاگ، توئیتر، و اینستاگرام نیست. با نوشتن چیزهای کوچک شروع کنید. اول جمله‌ای خوب بنویسید و سپس آن را تبدیل به یک پاراگراف کنید. به نوشتن یک رمان بسیار قوی یا گرفتن جایزه فکر نکنید. تلاش و تمرین بسیاری برای انجام این کار لازم است. مطالب ضعیف بنویسید زیرا راه رسیدن به مطالب خوب نوشتن و پاره کردن کاغذهای متعدد است.
 
نوشتن به معنای تایپ کردن نیست: باید بدانید اینکه چند جمله تایپ کنید به معنی نویسنده شدن شما نیست. باید فکر کنید و هر بار کلماتی اضافه یا کم کنید. اگر به نوشتن ادامه دهید در نتیجه به نوشته‌ای خوب می‌رسید. اما به نوشته خود تعصب نداشته باشید. اگر چندین صفحه مطلب نوشتید نگران حذف جملات و کلمات نباشید. ویراستاری بخش مهمی از نوشتن یک مطلب است. باید بدانید مطلب خوب مطلبی است که بارها بازنویسی شده باشد.
 
کتاب بخوانید: نوشته‌های خوب را بخوانید. اما در حال زندگی نکنید. به گذشته و آثار قدیمی توجه خاصی داشته باشید. مهم‌تر از آن آثاری را که به شما لذت می‌دهد بیشتر بخوانید. ادبیات مدرسه نیست. کتاب بخوانید اما بدانید که تقلید از نویسندگانی که در حال حاضر موفق هستند شاید شما را در کوتاه‌مدت موفق کند اما هدف خوبی برای برنامه‌ریزی بلندمدت یک نویسنده نیست. اگر به دوره‌های تاریخی مختلف نگاه کنید نویسنده‌های مشابه بسیاری را خواهید دید که جایزه گرفته‌اند اما در طول زمان نامی از آنان در دنیای ادبیات باقی نمانده است. اگر حرف مرا باور ندارید تحقیقی درباره آثار پرفروش 1935 یا 1978 انجام دهید! خود را جای «هرمان ملویل» بگذارید! در سال 1849 بسیاری به او گفتند که کتاب او درباره آن نهنگ بسیار مسخره است اما او تلاش زیادی برای نگارش «موبی دیک» انجام داد و وقتی موفق شد از آن دوستان ناامید خبری نبود. «امیلی دیکنسون» در طول حیات خود فقط چند شعر منتشر کرد در حالی که هزاران شعر نوشته بود. بسیاری حرف او را در آن دوره درک نمی‌کردند اما در حال حاضر از او به عنوان یک شاعر بزرگ یاد می‌شود. هر اثری باید زمانه خود را بیاید.
 
به حرف دیگران گوش دهید: بازخورد اطرافیان از نوشته خود را ببینید. ویراستار، خوانندگان، دوستان، همکلاسی‌ها اثر شما را می‌خوانند. نظر آنان را جویا شوید و از اشتباهات خود درس بگیرید. نظرات خودتان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به عنوان یک خواننده به مطلب خود نگاه کنید.
 
زمان: نویسنده شدن زمان می‌برد. باید وقت مناسب آن را بیابید. بهتر است برای کسب درآمد شغل دیگری داشته باشید.
 
حقایق: سعی کنید از حقایق در داستان خود بنویسید. مهم نیست درباره چه موضوعی مطلب می‌نویسید. مهم این است که آن مطلب را درست بنویسید. اگر درباره سیاست می‌نویسید باید اطلاعات کافی مربوط به آن را کسب کنید.
 
لذت: نوشتن روبه‌رو شدن با عمیق‌ترید دردها و شکست‌های ذاتی انسان است. و همه انسان‌ها خوب می‌دانند که نوشتن کار بسیار سختی است. اگر نوشته بدی به نگارش درآوردید کمی مکث کنید و به بیرون پنجره نگاه کنید و به خود بگویید در حال انجام کاری هستید که دوست دارید. مهم این است که از کار خود لذت ببرید.
 
عشق به کار با موفقیت در آن فرق دارد: موفقیت نتیجه عشق به کار است. اگر کار خود را دوست داشته باشید و به هدف خود فکر کنید موفق نیز می‌شوید.
 
همه چیز به شما بستگی دارد: قبل از آغاز نوشتن از سختی‌های راه آگاه بودید بنابراین ادامه راه به شما بستگی دارد.

محمد لهاک و بامداد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«تا هفت‌خانه آن‌ور تر» در شهرکتاب‌های سراسر ایران | عکس
» «تا هفت‌خانه آن‌ور تر» در شهرکتاب‌های سراسر ایران
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی شهرکتاب مرکزی، اثر جدید صابر ابر کارگردان، نویسنده و بازیگر صاحب‌نام تئاتر و سینما با نام «تا هفت‌ خانه آن‌ورتر» که به تازگی منتشر شده است از سه‌شنبه ۲۰ شهریور، همزمان در شهرکتاب‌های سراسر ایران به فروش می‌رسد. لازم به ذکر است تمامی این کتاب‌ها توسط این هنرمند امضا شده و این اثر تنها در شهرکتاب‌ها به‌طور انحصاری قابل دسترس است.


هم‌چنین مراسمی با حضور «صابر ابر» به بهانه انتشار «تا هفت خانه آن‌ور تر»  دوشنبه ۱۹ شهریور در شهرکتاب مرکزی ساعت ۱۹:۰۰ برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند در این مراسم شرکت کنند.
«تا هفت خانه آن‌ورتر» که بر اساس طرح مشترک صابر ابر و آرش صادقی اجرا شده، به روایت زندگی مادربزرگ‌هایی‌ از گوشه و کنار ایران و با تأکید بر آشپزی ایرانی می‌پردازد. برای این پروژه ۱۰۰ مادربزرگ از اقوام مختلف ایرانی و شهرهای گوناگون، برای آشپزی و معرفی یک غذای بومی انتخاب شدند. اما آشپزی تنها هدف این پروژه نبوده؛ بلکه بهانه‌ای برای پرداختن به فرهنگ، آداب و رسوم اصیل خانواده‌های ایرانی و پاسداشت مقام مادربزرگ بوده است. از میان ۱۰۰ مادربزرگی که تصاویرشان ثبت و ضبط شد، روایت ۲۰ نفر در فیلم‌هایی مستقل و به صورت سریالی به نمایش در خواهد آمد. در این فیلم‌ها، گفت‌وگوهایی با مادربزرگ‌ها هنگام طبخ غذا صورت گرفته و در کنار آشپزی، درباره خانه و کاشانه، علایق، سلایق، خاطرات و عواطفشان نیز صحبت‌هایی به میان آمده است.

محمد لهاک این را خواند
فرزانه ناظری و زهره شاداب این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
   ٤٦  کتابخانه در یزد تاسیس شد | عکس
» ٤٦ کتابخانه در یزد تاسیس شد
... دیدن متن »

کارشناس پژوهش‌های کاربردی اداره کل تبلیغات اسلامی یزد با اشاره به اهمیت ترویج کتاب‌خوانی گفت: تعداد 46 کتابخانه روستایی با عنوان « کتابخانه روحانیون مستقر» در سطح روستاهای استان یزد ایجاد شده است.

مهدی تیموری؛ کارشناس پژوهش‌های کاربردی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد با اشاره به برنامه‌های ترویج کتاب‌خوانی در این اداره کل در یزد گفت: تعداد 46 کتابخانه در روستاهای استان یزد با عنوان «کتابخانه روحانیون مستقر» ایجاد شده است.
 
وی افزود: این کتابخانه‌ها در روستاهایی که روحانیون به منظور تبلیغ اعزام شده‌اند، ایجاد شده است که در خانه عالم یا مساجد به مردم خدمت رسانی می‌کنند.
 
کارشناس پژوهش‌های کاربردی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: در تمامی 10 شهرستان استان یزد، کتابخانه وجود دارد که به‌صورت تخصصی در حوزه دین فعالیت دارند. 13 کتابخانه صدرا نیز در استان یزد فعالیت دارند که به صورت تخصصی و مقطعی خدمات ارائه می‌کنند.
 
وی افزود: در استان یزد بیش از 100 عنوان کتاب به این کتابخانه‌ها اختصاص داده شده است و در این کتابخانه‌ها 50 تا 60 هزار جلد کتاب وجود دارد.
 
کارشناس پژوهش‌های کاربردی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد گفت: برگزاری مسابقه‌های کتاب‌خوانی، دوره‌های مطالعاتی و اهداء کتاب به‌عنوان برنامه‌های ما در این کتابخانه‌ها در سطح استان و روستاها است

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در کنار صدها هزار مخاطب
» تیوال شش‌ساله شد!
... دیدن اطلاعات »

تلاش کردیم تیوال رو مانند یه موجود زنده بسازیم... یه دوست که همراه و همقدم مخاطبانش رشد می‌کنه و بزرگ می‌شه، و امروز این دوست در کنار صدها هزار همراه شش‌ساله شد :-)

قدردان همراهی شما در این راه دشوار و شیرین هستیم و این همون چیزیه که ما رو دلگرم و محکم کرده.

به مناسبت جشن تولد شش‌سالگی تیوال، هدیه ویژه‌ای براتون در نظر گرفتیم:
تا شش روز می‌تونید با بهره از کد تخفیف bday6 با ۵۰٪ تخفیف مشترک تیوال+ بشین یا اون رو تمدید کنید!

» خرید اشتراک تیوال‌پلاس

» تمدید اشتراک تیوال‌پلاس (برای مشترکان کنونی)

شاد و تیوالی باشید!

۰۴ شهریور
۵۹ نفر این را دوست دارند
به تمام عزیزان درتیوال تبریک فراوان و آرزوی موفقیت های بسیار با عزمی همدلانه ، مسئولانه و کارآتر با کاربران تیوالی ...
۰۴ شهریور
با سلام واحترام و عرض تبریک وشاد باش
گروه همیاری محترم
یک بار در پایان سال گذشته و نزدیکی تعطیلات عید نوروز اشکالاتی رودر خصوص رویکرد تیوال پلاس مطرح کردم.
اینکه در یکی دو ماه اول خوب بود به مرور زمان اثر چندانی از تخفیف دیده نمیشه مثل اتفاقی که برای ... دیدن ادامه » تخفیف کیف پول افتاد.سایر موارد هم کاربرد چندانی نداره.
همچون جناب محمدرضا دانش خواستم بدونم قرار هست تغییری در رویه انجام بگیره و یا به همین سیستم و تقلیل بیشتر تخفیف ها ادامه خواهید داد.
با تشکر
۱۰ شهریور
لطفا کد تخفیف رو تمدید کنید. با تشکر
۱۱ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هر خانواده، یک فرهنگنامه کودکان و نوجوانان | عکس
خرید با تخفیف، هم‌زمان با اکران اینترنتی مستند «توران خانم»
» هر خانواده، یک فرهنگنامه کودکان و نوجوانان
... دیدن متن »

در این آشفته بازار فرهنگی، حمایت از فعالیت‌هایی که در مسیری درست گام برداشته‌اند وظیفه‌ی هر انسانِ فرهنگ‌دوستی است.

شورای کتاب کودک در این سال‌ها با مشقت فراوان و زحمت عزیزانی چون توران میرهادی، یاران همفکرش و دیگر اعضای داوطلب شورا توانسته حرکتی را آغاز و ادامه دهد که منجر به انتشار فرهنگنامه‌ ارزشمند کودکان و نوجوانان شده است. این مجموعه  در سال ۱۳۵۸ با پیشنهاد توران میرهادی راه‌اندازی شد. انگیز‌ه‌ی این کار به گفته‌ی توران میرهادی، کمبود منابع خواندنیِ بومی در زمینه‌ی فرهنگ، هنر و تاریخ ایران و ناکارآمدی منابع ترجمه شده درباره‌ی فرهنگ بشری برای کودک و نوجوان ایرانی بود.

در این بخش نزدیک به ۳۰۰ نفر در زمینه‌های گوناگون مانند نویسندگی، ویراستاری، مشاوره، واژه‌نگاری، صفحه‌آرایی و بخشهای پشتیبانی و اداری فعالیت می‌کنند. مقاله‌ها در ۲۵ گروه موضوعی نوشته و ویراستاری می‌شود. بسیاری از نویسندگان، مقاله‌های خود را به‌صورت رایگان در اختیار فرهنگنامه قرار می‌دهند. مقاله‌ها پس از ویرایش نهایی و تصویرگذاری در اختیار شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه قرار می‌گیرد.

برای یافتن طرح کلی برخی مقاله‌ها یا آشنایی دقیق‌تر با آگاهی‌های مورد نیاز کودکان و نوجوانان، کارشناسان و ویراستاران فرهنگنامه از سال ۱۳۵۹گروهی از کودکان و نوجوانان ده تا شانزده ساله را، با نام شورای مشورتی، به مشاوره دعوت کردند. طرح برخی مقاله‌ها با نظرخواهی از این گروه  تهیه می‌شود. تألیف و تدوین فرهنگنامه با نظم الفبایی و در حدود ۲۵ جلد پیش‌بینی شده است.

به‌سبب طولانی ‌شدن روند تدوین فرهنگنامه، از سال ۱۳۹۵، طرح روزآمدسازی جلدهای منتشر‌شده و برنامه‌ریزی برای انتشار الکترونیکی این اثر، در دستور کار شورا و ناشر آن شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه قرار گرفت.

حال فرصتی پیش آمده تا بتوانیم از این منبع ارزشمند برای کودکان و نوجوانان خودمان بهره ببریم و هم اینکه با حمایت خود، امکان ادامه‌ی حیات پرقدرت این مجموعه را فراهم سازیم.

از شما دعوت می‌کنیم با خرید حداقل یک جلد در این کار سهیم باشید.

گفتنی است خریداران محترم می‌توانند همزمان با اکران اینترنتی مستند «توران خانم»، فرهنگنامه و آثار توران میرهادی را با شرایطی ویژه از سایت شهرکتاب‌آنلاین تهیه نمایند:

- کل مجموعه فرهنگنامه با ۲۰ درصد تخفیف
- تک جلد فرهنگنامه با ۱۰ درصد تخفیف
- آثار توران میرهادی با ۱۰ درصد تخفیف

میلاد مجرد، امین مهدوی، سروین سیف، سمیره انتشاری، محمد لهاک، چکاوک، مهسا حمزویان، سروش صابری و رویا کاظمی این را دوست دارند
توران خانم فیلم مستندتونو دیدم
منم می خوام غم بزرگ رو به کار بزرگ تبدیل کنم مثل شما دوست دارم قول بدم بهتون
من فرزند دهه شصتی ام
مدیونتونیم جاتون بهشت
روحتون مینو بهره باد
۲۷ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
۲۰٪ تخفیف کافه دومیم ویژه مشترکان تیوال‌پلاس | عکس
تیوال‌پلاس
» ۲۰٪ تخفیف کافه دومیم ویژه مشترکان تیوال‌پلاس
... دیدن متن »

کافه دومیم واقع در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، پلاک ٢٦٧، روبروی تماشاخانه باران یکی دیگر از کافه‌هایی‌ست که مشترکان تیوال‌پلاس می‌توانند بصورت حضوری و با ارائه‌ی کد اشتراک خود از ۲۰٪ تخفیف بهره مند بشن.
ساعت سرویس دهی:
شنبه تا جمعه از ساعت ۱۱:۰۰ تا ۲۳:۰۰

کافه دومیم رو می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
کانال تلگرام | اینستاگرام

از دیگر خدمات تیوال‌پلاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلیمو
اسنپ
دلیون
شهر کتاب آنلاین
اسنپ فود
مدیسه
نوار
فروشگاه بازی و اندیشه
کافه گرامافون
کافه گالری ایرانشهر
کافه رستوران لبیسترو پاپ

 

محمد لهاک این را خواند
امین مهدوی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«اشکها»ی سیمین دانشور در رادیو | عکس
» «اشکها»ی سیمین دانشور در رادیو
... دیدن متن »اولین اثر سیمین دانشور که «اشکها» نام دارد، از امروز تا پنجشنبه (۱۸ مرداد ماه)، در برنامه «کتاب شب» رادیو تهران با صدای بهروز رضوی بازخوانی می‌شود.

به گزارش ایسنا، به گفته نویسنده برنامه، داستان بلند «اشکها» را سیمین در سن ۲۱ سالگی (و قبل از آن که همسر جلال آل احمد شود) نوشته و آن را در مجموعه «آتش خاموش» چاپ کرده است.

رضایی درباره موضوع اشکها گفت: ماجرای این داستان بلند در سال ۱۳۲۱ شمسی می گذرد و درباره دانشجویی است که به استاد از فرنگ آمده‌اش احترام زیادی می‌گذارد اما وقتی می‌فهمد که او همسر دارد، در نشان دادن احترامش به او احتیاط می‌کند و جوانب شرعی، اخلاقی و عاطفی را محترم می‌شمارد، طوری که رفتار او می‌تواند برای همه کسانی که در چنین موقعیت هایی قرار می گیرند، الگو باشد.

مرحوم سیمین دانشور در این داستان بلند، درباره هنر، ادبیات، هنرمندان، نویسندگان و بخصوص درباره این موضوع که آیا هنرمند گرسنه می‌تواند آثار بهتری خلق کند یا هنرمندی که از لحاظ مادی در رفاه و آسایش است؟ یکی از اشخاص داستان می‌گوید: شک نیست آنها که به هنر و ادبیات می‌پردازند، هم از اشتغال به امور مادی باز می‌مانند و هم در رتق و فتق امور زندگی‌شان موفق نیستند، بنابراین همیشه راحتی خیالشان متزلزل است.

سیمین دانشور در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی در شیراز به دنیا آمد و در سال ۱۳۴۰ در تهران درگذشت. داستان بلند «اشکها»ی او در شش قسمت ۲۰ دقیقه‌ای برای برنامه کتاب شب تنظیم شده که از امروز به مدت شش روز بین ساعت ۲۳ و ۳۰ تا ۲۴ برای علاقه مندان ادبیات داستانی ایران بازخوانی خواهد شد.

مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 فراخوان پنجمین «جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی» | عکس
» فراخوان پنجمین «جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی»
... دیدن متن »

فراخوان پنجمین دوره «جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی» منتشر شد.

به نقل از ایسنا،شبکه گروه‌های ترویج کتابخوانی با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد افراد، گروه‌ها، تشکل‌های مردمی و نهادهای غیردولتی دارای فعالیت‌های موثر و نوآورانه در زمینه ترویج کتابخوانی را انتخاب و معرفی کند و با همین هدف، برای پنجمین دوره  جشنواره مروجان کتابخوانی برگزار می‌شود.

شرکت‌کنندگان در این جشنواره می‌توانند در چند بخش جداگانه در این رقابت فرهنگی شرکت کنند؛ بخش گروه‌ها و نهادهای غیردولتی(بخش خصوصی و مراکز خدمات عمومی، واحدهای صنفی و فضاهای مجازی مروجان الکترونیکی) ، افراد(شامل معلمان،دانش‌آموزان، امامان جماعت، کتابداران، مربیان مهد کودک، هنرمندان، کتابفروشان،نویسندگان و مترجمان)، بخش بین‌الملل(گروه‌ها و افراد فارسی‌زبان در خارج از کشور، گروه‌ها و افراد خارجی فعال مروج کتاب درایران،  فعالیت‌های ترویج کتاب‌خوانی کشورهای فارسی‌زبان یا داری جمعیت‌های بزرگ فارسی‌زبان و مروجان ایرانی و غیر ایرانی کتاب به زبان فارسی در داخل و خارج از کشور) ، بخش نگاه ویژه (بازنشستگان،دانشجویان و کتابداران مدارس)

 همچنین بخش «نشان استمرار» به افراد یا گروه‌هایی تعلق دارد که در دوره‌های گذشته برگزیده شده‌اند، آنها می‌توانند با ارائه گزارشی از فعالیت‌های گذشته و ارائه طرح‌های نو در این بخش شرکت کنند.

افراد و گروه‌هایی در این بررسی‌ها برگزیده شناخته می‌شوند که واجد شاخص‌های انتخاب به این شرح باشند: تاثیر پایدار در گسترش کتابخوانی میان مردم، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها و شیوه‌های اجرایی، استفاده مناسب از مشارکت مردم و چهره‌ها، استفاده خلاقانه و بهینه از امکانات و ظرفیت‌های عمومی و مردمی، قابلیت معرفی به سایر مناطق به عنوان الگو، اثربخشی فعالیت‌های کتابخوانی در رفتارهای اجتماعی یا فعالیت‌های عمومی مردم، فعالیت به شکل داوطلبی و فعالیت در قالب گروهی.

علاقه‌مندان می‌توانند گزارش‌ها و مستندات فعالیت‌های خود را در زمینه ترویج کتابخوانی به همراه فرم پیوست تکمیل و تاپایان وقت اداری(۳۰شهریور۱۳۹۷) به دبیرخانه «پنجمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی» ارسال کنند(این فراخوان همراه فرم شرکت در آن از وبگاه به نشانی ‌   www.moravejan.ir قابل دریافت است).

نشانی پستی دبیرخانه جشنواره: تهران،خیایان مطهری، خیابان فجر-خیابان غفاری، کوچه کامیاب، پلاک ۳

تلفن: ۸۸۸۲۷۰۳۵-۰۹۰۱۵۱۴۹۲۰۹ تلفکس:۸۸۳۴۴۴۶۵ رایانامه: ‌moravejan5.97@gmail.com

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
تخفیف خرید بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس از مستر بلیط | عکس
تیوال پلاس
» تخفیف خرید بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس از مستر بلیط
... دیدن متن »

همونطور که می‌دونید، اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال هست به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تونه برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشه.

پیش از این بخشی از خدمات تیوال‌پلاس رو بهتون معرفی کردیم. همراهی‌ها و هدیه‌های فیلیمو، اسنپ، دلیون، شهر کتاب آنلاین، اسنپ فود، مدیسه ، نوار، فروشگاه بازی و اندیشه، کافه گرامافون، کافه گالری ایرانشهر ، کافه گالری شنفدیدارجای و کافه رستوران لبیستروپاپ رو که یادتون هست؟ امکان ویژه دیگه‌ای که در تیوال‌پلاس داریم ۱۵،۰۰۰ تومان تخفیف خرید بلیت هواپیما، ۱۲،۰۰۰ تومان تخفیف خرید بلیت قطار  و ۵،۰۰۰ تومان تخفیف خرید بلیت اتوبوس از سایت مستر بلیط هست.

مستر بلیط سامانه فروش آنلاین بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس است که امکان خرید سریع و راحت بلیت این وسایل نقیله رو در هر ساعتی ازشبانه روز فراهم کرده.
علاوه بر سایت، خرید بلیت از طریق اپلیکیشن‌ آیفون و اندروید هم امکان‌ پذیر است.

همچنین پشتیبانی سایت مستر بلیط ۲۴ ساعته است.

مستر بلیط رو رو می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:

کانال تلگرام | اینستاگراماپلیکیشن آیفون | اپلیکیشن اندروید

امین مهدوی، محمد لهاک، سهیل جمشیدی و نغمه این را خواندند
میلاد مجرد این را دوست دارد
با سلام ججوری می تونم از تخفیف استفاده کنم؟
۳۰ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
۲۰٪ تخفیف کافه رستوران لبیسترو پاپ ویژه مشترکان تیوال‌پلاس | عکس
تیوال‌پلاس
» ۲۰٪ تخفیف کافه رستوران لبیسترو پاپ ویژه مشترکان تیوال‌پلاس
... دیدن متن »

کافه رستوران لبیسترو پاپ واقع در خیابان سمیه، بعد از سپهبد قرنی، نرسیده به نجات اللهی، داخل کوچه افشار، پلاک ۲۱۴ یکی دیگر از کافه‌هایی‌ست که مشترکان تیوال‌پلاس می‌توانند بصورت حضوری و با ارائه‌ی کد اشتراک خود از ۲۰٪ تخفیف بهره مند بشن.
ساعت سرویس دهی:
شنبه تا جمعه از ساعت ۹:۰۰ تا ۲۴:۰۰

کافه رستوران لبیسترو پاپ رو می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
کانال تلگرام | اینستاگرام

از دیگر خدمات تیوال‌پلاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلیمو
اسنپ
دلیون
شهر کتاب آنلاین
اسنپ فود
مدیسه
نوار
فروشگاه بازی و اندیشه
کافه گرامافون
کافه گالری ایرانشهر

 

محمد لهاک این را خواند
سارا صادقیان، پرستو اسدی و مریم خیابانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جشن امضای لاک‌پشت پرنده | عکس
» جشن امضای لاک‌پشت پرنده
... دیدن متن »

جشن امضای تابستانه‌ لاک‌پشت پرنده برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شهرکتاب مرکزی ، جشن امضای تابستانه لاک پشت پرنده دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸ تا۲۰ با حضور بیش از ۵۰ نویسنده، مترجم، تصویرگر و ناشر در شهرکتاب مرکزی برگزار می‌شود.
در این برنامه از کودکانی که در جشن قبلی لاک‌پشت پرنده با لباس شخصیت‌های کتاب‌های کودک و نوجوان شرکت کرده بودند تقدیر خواهد شد هم‌چنین یکی از کتاب‌های برگزیده‌ی لاک‌پشت پرنده را بلندخوانی کرده و نویسندگان و مترجمان کتاب‌هایشان را برای مخاطبان امضا می‌کنند.
در این جشنواره از فهرست بیست و پنجم لاک‌پشت پرنده رونمایی می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به شهرکتاب مرکزی در خیابان شریعتی بالاتر از مطهری، نبش کوچه کلاته دراین مراسم شرکت کنند.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کارگاه شعر و داستان پروین برگزار می‌شود | عکس
» کارگاه شعر و داستان پروین برگزار می‌شود
... دیدن متن »

به نقل از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، «هفتمین دوره آموزشی کلک خیال» برای شاعران و «یازدهمین دوره آموزشی آل جلال» برای داستان‌نویسان به مدت سه روز از 21 تا 23 تیر در مجتمع فرهنگی آموزشی آدینه تهران برگزار می‌شود.

در این دوره‌‌های آموزشی که به مناسبت هشتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی برگزار می‌شود، بیش از دویست بانوی ادب‌جوی منتخب پایگاه نقد شعر و پایگاه نقد داستان حضور خواهند داشت.

در دوره آموزشی شعر کلک خیال، اساتید و شاعران سرشناسی همچون محمدعلی بهمنی، محمد سلمانی، ابراهیم اسماعیلی اراضی، مهدی فرجی، ارمغان بهداروند، حمیدرضا شکارسری، عبدالجبار کاکایی، بهروز جلالی، آرش شفاعی، لیلا کردبچه، انسیه موسویان و غلامرضا طریقی برای هنرجویان جوان کلاس آموزشی برگزار خواهند کرد.

در دوره آموزش داستان‌نویسی آل جلال نیز، داستان‌نویسان جوان از کلاس اساتید صاحب‌نامی همچون محمدجواد جزینی، مریم برادران، آناهیتا آروان، محمد ناصرزاده، مهدی قزلی، ابراهیم زاهدی‌مطلق و میثم امیری بهره خواهند برد.

در کنار این دو دوره عمومی، دومین کارگاه پیشرفته رمان با تدریس محمدرضا بایرامی و سومین دوره پیشرفته داستان کوتاه با هدایت داوود غفارزادگان و خسرو باباخانی تشکیل جلسه خواهند داد.

بر اساس این گزارش، دوره‌های آموزشی شعر (کلک خیال) و داستان (آل‌جلال) مقدمه برگزاری آیین اختتامیه هشتمین جایزه ادبی پروین اعتصامی است که شنبه 23 تیر ساعت 10 صبح در حسینیه جماران برگزار خواهد شد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بزرگداشت هزارمین سالگرد حکیم عمر خیام | عکس
» بزرگداشت هزارمین سالگرد حکیم عمر خیام
... دیدن متن »

به گزارش تیوال، آیین بزرگداشت حکیم عمر خیام با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه توسعه هنرهای معاصر برگزار می‌گردد.‏

این مراسم در هزارمین سالگرد این حکیم نامی با سخنرانی حسن بلخاری، دبیر علمی همایش و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دیگر سخنرانان در فرهنگسرای نیاوران روز پنج‌شنبه 14 تیرماه 1397 از ساعت 15 برگزار می‌شود.

سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
۲۰٪ تخفیف کافه گرامافون ویژه مشترکان تیوال‌پلاس | عکس
تیوال‌پلاس
» ۲۰٪ تخفیف کافه گرامافون ویژه مشترکان تیوال‌پلاس
... دیدن متن »

همونطور که می‌دونید، اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال هست به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تونه برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشه.

پیش از این بخشی از خدمات تیوال‌پلاس رو بهتون معرفی کردیم. همراهی‌ها و هدیه‌های فیلیمو، اسنپ، دلیون، شهر کتاب آنلاین، اسنپ فود، مدیسه ، نوار و فروشگاه بازی و اندیشه رو که یادتون هست؟ امکان ویژه دیگه‌ای که در تیوال‌پلاس داریم ۲۰٪ تخفیف خرید از کافه گرامافون هست.

کافه گرامافون واقع در خیابان ولى عصر، بعد از خیابان انقلاب، به سمت خیابان جمهوری روبه روی تئاتر شهر یکی دیگر از کافه هایی است که مشترکان تیوال‌پلاس می‌توانند بصورت حضوری و با ارائه‌ی کد اشتراک خود، از ۲۰٪ تخفیف بهره‌مند بشن.

ساعت سرویس دهی:
شنبه تا جمعه از ساعت ۹:۳۰ تا ۲۱:۳۰


کافه گرامافون رو می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
اینستاگرام

 

عاطفه گندم آبادی و محمد لهاک این را خواندند
tehran این را دوست دارد
سلام ما دیشب به کافه گرامافون مراجعه کردیم ولی گفتن هیچ قراردادی ندارند وبه ما تخفیف ندادن.
۳۰ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید