تیوال هنر و تجربه
S1 : 05:39:00

نسیمی با بوی هنر و تجربه

شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ تیوال در راستای حمایت از آثار سینمایی هنری تجربی (کوتاه، مستند، تجربی) و ترویج و شناساندن آثار هنری و مستقل با ایجاد بخشی مهم و مجزا با عنوان "تیوال هنر و تجربه" تصمیم دارد فصل نوینی در مسیر پر پیچ و خم حمایت از این آثار بگشاید و طرحی نو دراندازد.
اینجا صرفا یک محل برای تبلیغات نیست، اینجا صرفا یک محل برای پوشش خبری نیست، قرار است اینجا پاتوقی برای اهالی هنر و تجربه باشد، پاتوقی برای مستندسازان، برای فیلمسازان کوتاه و تجربی، یک شبکه اجتماعی برای بهتر دیدن، بهتر شناختن و بهتر فکر کردن..

 

 

 

 

 

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
۵ روز پیش، دوشنبه
میترا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یکی از بهترین مستندهای عمرم. هر ادم ایرانی ۳۰ تا ۶۰ سال از این فیلم منقلب و سرشار خواهد شد. هر چند سعادت اصلی از آن کسانیست که در جشنواره و با ساسنور کمتری کار رو دیدند.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم سطج پایین با کارگردانی و فیلمنامه احمقانه ... به همین صراحت
میترا، عاطفه گندم آبادی و Ali.n این را خواندند
من که از خلاصه داستان هیچی حالیم نشد
از این روشنفکری داغوناست مسلما
۱۹ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمی گنگ و خسته کننده که در رسوندن مفهموم ضعیف عمل کرده.
عاطفه گندم آبادی و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"عشق در 50درجه ی سانتیگراد "

پاپ، فیلمی ست در سه اپیزود که راوی آدم های ِعاشق و حسرت کشیده است ... آدمهایی که عشق، برای شان مهمتر از هرچیزی ست .. و حسرت ها تمام زندگی شان را پر کرده است ...
بوشهر یکی ازشهرهای جنوب، مکان درهم تنیده شده ی این اتفاقات است که یک سر تمام ماجراها به آنجا ومردمش و فرهنگش برمی گردد...به دردهایشان، به شکل و نوع زندگی شان، موسیقی شان... به ویژه در اپیزود دوم که با تفکربومی اهالی آنجا درباره ی رنگ پوست،وحسرت ِبرابری ِنژادی شان آشنا می شویم ...که آنان خودرا با سیاهپوستان ِجهان ،تبعیض ها و مظلومیت هایشان در یک گروه می دانند و آرزو دارند که "بعد از کاخ سفید کلید واتیکان را هم در دست سیاهان بگذارند تا بالاخره تاریخ، بدهی‌اش را به سیاه‌ها پس بدهد.»*
پاپ میخواهد رنج ِعشق و قدرت دلدادگی را نشان دهد هرچند دراین روند لکنت هایی دارد ... دیدن ادامه » اما می تواند تصویرسازی ِقابل قبولی را ارائه دهد ..ازجمله منطق حذف ِطرف مقابل تمام رابطه ها ، اگرچه آنرا از فردیت وهویت های مشخص برای روایت داستانی تعمیم پذیر ، جدا می کند، اما اجازه ی باوری قوی را با رویت هردو دوسوی رابطه، به تماشاگر نداده وبه تلاش های مقدس آنها، شکلی یک طرفه و هدر شده می دهد.شاید حسرت ِموجود دراین وقایع، هسته ی مورد نظر برای نویسنده وکارگردان ست .
بازی بازیگران بومی بسیار روان، بخوبی در بافت داستان نشسته است، پیوند رویدادها که ربط دهی را در طول زمان، حفظ می کند و جذابیتی که ببینده را باخود همراه می سازد از نکات درخشش فیلم ست ..
پاپ، شاید قادر نباشد به عنوان فیلمی کامل، بی نقص و همه پسند مطرح باشد اما در گروه فیلم‌های هنر وتجربه، لحظات خوبی را برای علاقمندان فراهم می کند.

نیلوفرثانی
25خرداد97
*: دیالوگی از فیلم
سپاس که درباره تجربه های دیدنی ات می نویسی رفیق ارجمندم... در اولویت دیدن فیلم قرارش دادم و به زودی می بینمش...
۲۷ خرداد
درود دوست من ،ممنون از توجهت ..البته نگاه حرفه ای افرادی مثل تو در دیدن آثار سینمایی ،آنقدر دقیق و ریزبین شده که شاید کمتر اثر داخلی موردپسندت باشد اما بدلیل وجوه قابل توجه دراین فیلم جای دیده شدن دارد ...
۲۷ خرداد
اختیار داری نیلوفر جان نگاه حرفه ای و تیزبینانه شما کاشف زیبایی ها و ظرایف تماشایی و قابل تامل آثار است . درود بر ذهن و قلم سبزتان
۲۷ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رفتن ، داستان زندگی "نبی" یک جوان افغان را در طول مهاجرت نشان می دهد ؛ اما این فیلم فقط درباره نمایش مشقتهای عبور از راههای صعب العبور ورود به ایران و فرار از پلیس در مسیر قاچاقی سفر کردن نیست . فیلم روایتگرِ قربانی شدن یک جوان افغان به دلیل باورهای قومی کشورش است که در آن یک قبیله به انتقام از قبیله دیگر بر می خیزد و در این میان مهم نیست قربانی ای که روبرویشان ایستاده در گناهِ پیش آمده سهمی داشته یانه ؛ همین انتساب یک فرد به طایفه اش کافی است تا در آتش انتقام بسوزد . در این میان داستان عشق نبی به دختری افغان به نام فرشته مطرح می شود . عشقی که در آن نبی مجبور به گرفتن یک تصمیم می شود .
فیلم فضای غمگین و نفس گیری دارد. نمایش محیط شهری تهران و عبور از خیابان ها با ماشین در ایجاد فضای پرالتهاب و انتقال حس اضطرب از نبی به مخاطب موثر بوده است . مهارت بالای ... دیدن ادامه » کوهیار کلاری ( فیلمبردار ) کاملا در فیلمبرداری فیلم مشهود است . بازی فرشته در انتقال حس بلاتکلیفی و ترس تا حدودی قابل قبول است .
در برخی صحنه ها مثل پیامی که از رادیو درباره مهاجران پخش می شد ، داستان به صورت مستقیم و نه با استفاده از حوادث علت و معلولی به جلو پیش می رود . چند صحنه مربوط به کارگاه خیاطی ای که فرشته در آن کار می کرد به خوبی پرورانده نشده بود. ضمن آنکه نازنین بیاتی فقط در همین یکی دوصحنه حضور دارد و جمعا بیشتر از چندجمله دیالوگ نمی گوید و این حضور در پیشبرد داستان هم تاثیری ندارد.
شاید در یک چهارم انتهایی فیلم نوعی شتاب زدگی برای جمع کردن جریان های پیش آمده ابتدایی فیلم دیده می شد . در حالیکه فیلم پتانسیل آن را داشت که بذرهایی در ابتدایش کاشته شود و در میانه و پایان فیلم از همین بذرها استفاده شود .
قضاوت درباره کیفیت این کار هرچه باشد می توان این نکته را مدنظر داشت که در میان فیلم های دیگری که در ایران درباره افغانستان ساخته شد این فیلم با هوشمندی و داشتن اطلاعات بیشتر ساخته شد . اطلاعاتی که از پشتوانه واقعیت برخوردارند . مثلا اینکه 12 افغان در یک پژو می نشینند تا از افغانستان به ایران مهاجرت کنند و ... جسارت ورود به این فضا و ساخت فیلم درباره عزیزان مهاجر افغان ، ستودنی است .
نیلوفر ثانی و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
بهزاد هندی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سوژه فیلم خوبه، استارت به نسبت قابل قبولی هم میزنه ولی پرداخت خوبی نداره و سریع میره تو شعار آخرش هم خودش رو غرق میکنه!

3 از 10
نیلوفر و محمد لهاک این را خواندند
نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به طور حتم ارزش تماشا کردن را دارد با بازی بسیار خوب نقش اول، آقای پتکی.
عاطفه گندم آبادی و Ali.n این را خواندند
شکیبا، نیلوفر ثانی و تختی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم دژاوو i
در مسیر سینما حرکت می‌کنم و می‌خواهم یاد بگیرم | عکس
رایا نصیری در افتتاحیه فیلم «دژاوو»:
» در مسیر سینما حرکت می‌کنم و می‌خواهم یاد بگیرم
... دیدن متن »

آیین افتتاحیه فیلم سینمایی «دژاوو» ساخته رایا نصیری چهارشنبه شب (29 فروردین ماه) با حضور عوامل و بازیگران و جمع کثیری از علاقه‌مندان به سینما در موزه سینمای ایران برگزار شد.
به گزارش مشاور رسانه‌ای فیلم، در ابتدای این مراسم محمد جعفرنژاد یکی از سرمایه‌گذاران فیلم «دژاوو» به عنوان نماینده این فیلم روی سن آمد و ضمن خوشامدگویی به حاضران در سالن گفت: فیلم «دژاوو» روایتی موشکافانه از درونیات ۴ زن از ۴ نسل مختلف است که رایا نصیری و بازیگران فیلم با هنرمندی بسیار و دقیق این روایت را به تصویر کشیده‌اند.
در ادامه رایا نصیری کارگردان فیلم «دژاوو» با دعوت جعفرنژاد روی سن آمد و پس از خوشامدگویی به حضار گفت: سلام عرض می‌کنم خدمت همه سروران و بزرگوارانی که امروز علیرغم ترافیک وقت گذاشتند و آمدند تا تجربه مرا در عرصه فیلم داستانی ببینند. حضور تک تک شما برایم موجب افتخار است.
وی در ادامه بیان کرد:‌ خوشحال می‌شوم بعد از دیدن فیلم نظرتان را به من بگویید چون من در مسیر سینما دارم حرکت می‌کنم، می‌خواهم یاد بگیرم و قطعا اشتباهاتی دارم و فیلمم نقاط ضعفی دارد، اما فیلمم را باور دارم و آن را دوست دارم.
نصیری ادامه داد: با بضاعتی که داشتیم و به کمک گروه خوبی که داشتم توانستم این فیلم را به نتیجه برسانم و الان خیلی خوشحالم و قلبم می‌تپد برای اینکه با نفس شما فیلمم را ببینم و احساس کنم که آیا توانسته‌ام آنچه که فکر می‌کردم و دغدغه‌ام بود بنا بر تجربه مستندسازی که داشتم به مخاطبم منتقل کنم.
وی اظهار کرد: در این روزهای اکران لحظه‌های عجیبی را تجربه می‌کنم. وقتی به سالن‌های مختلف نمایش فیلم می‌روم برخی از مخاطبان با دیالوگ هایی که می‌گویند و با صدای بلند با فیلمم ارتباط برقرار می‌کنند، برخی هم ممکن است ارتباط نگیرند و در مقابل لحن مستندگونه فیلم تاب نیاورند و ریتم فیلم را نپسندند. به هر حال این مجموع تلاش یک گروهی بود که تک‌تکشان برای این کار وقت و انرژی گذاشتند.
کارگردان «دژاوو» بیان کرد: این نکته در سینمای مستقل اهمیت دارد که گروهی که دور هم جمع می‌شوند و با بودجه‌ بسیاری اندک می‌خواهند بهترین خروجی را داشته باشند. گاهی اوقات موفق می‌شویم و گاهی اوقات خیلی موفق می‌شویم. 
وی در ادامه ضمن تشکر از عوامل و بازیگران فیلم که در ساخت این فیلم او را یاری کرده‌اند، از آنها خواست روی سن بیایند.
نصیری در پایان درباره عنوان «دژاوو» توضیح داد: «دژاوو» یک کلمه روانشناسانه است که در ادبیات نیز از آن استفاده شده است. دژاوو حس خاصی است که در ذهن بوجود می‌آید و در علم پزشکی اصطلاحا آن را یک اختلال ذهنی می‌دانند. این اختلال ذهنی همان حسی است که وقتی وارد یک مکانی می‌شویم یا در موقعیتی قرار می‌گیریم حس می‌کنیم قبلا در آن موقعیت بوده‌ایم در صورتی که در واقعیت هرگز در آن موقعیت نبوده‌ایم. این موضوع با یک قصه بسیار ساده برای من این امکان را پیش آورد که بگویم ما آدم‌ها بارها مسائلی را تجربه می‌کنیم ولی ممکن است آن را نفهمیم تا زمانی که به سطح خودآگاهی برسیم.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم کوپال i
مجید گرجیان: از دیدن «کوپال» پشیمان نخواهید شد | عکس
» مجید گرجیان: از دیدن «کوپال» پشیمان نخواهید شد
... دیدن متن »

 

مدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی «کوپال» گفت: فیلمنامه «کوپال» را آنقدر پرشور، جذاب، جدید و پر از کار براى فیلمبردار دیدم که پذیرفتم، با ویژگی هایی که از این فیلم سراغ دارم با طیب خاطر «کوپال» را به دیگران پیشنهاد کنم و ایمان دارم که پس از دیدن پشیمان نخواهند شد.
مجید گرجیان، مدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی «کوپال» در خصوص نحوه حضورش در این پروژه گفت: من کاظم را از دوران دانشگاه سوره و هم دوره بودنش با حامد رجبى (نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «پریدن از ارتفاع کم») و بعضى دیگر از دوستان ورودى سال ٧٨ مى شناسم، فیلم هاى کوتاهش را نیز از همان زمان دیده بودم و نگاهش به سینما براى من همیشه جذاب بود. همکارى ما هم از زمانى آغاز شد که کاظم با من تماس گرفت و فیلمنامه را براى من فرستاد. فیلمنامه «کوپال» را بسیار پرشور، جذاب، جدید و پر از کار براى فیلمبردار دیدم و پذیرفتم که با او در راه ساخت اولین فیلم بلند سینمایی اش همراه شوم.
این مدیر فیلمبرداری در مورد ویژگی های فیلم سینمایی «کوپال» گفت: این فیلم قطعا براى مخاطب عام و خاص فیلمى خواهد بود که به راحتى از ذهنشان دور نخواهد شد و در زمره آن فیلمهایی است که «وقتى تمام می شوند، تازه شروع می شوند!» فیلمنامه با ظرافت نوشته شده و شخصیت پردازى دقیق کاراکتر احمد کوپال و ارتباطش با همسرش، هایکو، شغلش و نگاه انسان شناسانه کاظم ملایى به چگونگى زندگى شخصیت اصلى، قصه و پایان بندى درخشان آن، همه و همه باعث می شود که من با طیب خاطر فیلم سینمایى «کوپال» را به دیگران پیشنهاد کنم و ایمان داشته باشم که پس از دیدن پشیمان نخواهند شد.
وی در خصوص فیلمبرداری این فیلم توضیح داد: فیلم «کوپال» با سه نوع دوربین روایت می شود، دوربین اول زاویه دید کارگردان است که به دلیل بودجه کمى که در اختیار بود از دوربین sony fs7 و لنزهاى compact prime استفاده کردیم. دوربین دوم که با آن پلان هاى cc tv  یا مدار بسته را گرفتیم که احمد کوپال در جاى جاى خانه اش براى ضبط تصاویر استفاده کرده و از  canon marklll با لنز 35-16 استفاده شد. دوربین سوم هم براى پلان هایی که به نوعى pov هایکو (سگ کوپال) به کار رفت و از دوربین gopro استفاده کردیم. لازم به ذکر است که همه این سه زاویه دید در فیلمنامه کوپال قید شده بود که قطعا باعث جذابیت بیشتر فیلم شده و از آن چالشهایى است که هر فیلمبردارى را مشتاق تجربه و کار می کند.
گرجیان در مورد فیلمبرداری صحنه هایی که سگ داستان(هایکو) در آن حضور دارد نیز گفت: هایکو از نژاد بسیار مؤدب و دوست داشتنی ژرمن شپرد است که با مربى بسیار کارآزموده و با اخلاقش شرایط فیلمبردارى پلان هایى که در فیلم شاهدید را براى ما آسانتر از آنچه که فکر می کردیم مهیا کرد. شرایط طورى مدیریت شده بود که هایکو با همه ما رفیق شده بود و ما هم با هایکو. در نتیجه تجربه دلچسبى در یک فیلم سینمایى که یکى از شخصیت هاى اصلی آن سگى به این بزرگیست براى من رقم خورد.
وی همچنین در خصوص تجربه همکاری با شادروان لوون هفتوان در این فیلم یادآور شد: دوستى من و لوون از فیلم «پرویز» شروع شد. ما در این دو یا سه سالى که این دو فیلم (پرویز و کوپال) با هم اختلاف تولیدى دارند با هم دوست بودیم و معاشرت می کردیم. لوون به شدت مهربان و حرفه اى بود. او پایبند به آداب و رسوم، بى آزار، دقیق و وقت شناس بود. همه آن چیزى که من در بازیگران استار، کوچکتر و شاید بزرگتر از او دیده بودم را لوون یک جا داشت، با این تفاوت که او مهربانتر از همه آنها بود. بازى او در فیلم «کوپال» به شدت به اندازه و دقیق است کما اینکه بازی او حتى در فیلمهایى که شاید کمتر رنگ و بوى کارهاى مهمتر کارنامه او را دارند هم به اندازه و دقیق است. لوونِ دوست داشتنى، آرتیست و سخت کوش و مهربان را بسیار زود از دست دادیم و حسرت دیدنش روى دل همه رفقایش خواهد ماند.
ایکاش بودى و از ته دل الحمدللهى می گفتى و همه ما از ته دل کیف می کردیم و می خندیدیم.
یادت گرامى لوون جان.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم پاپ i
آیین دیدار فیلم سینمایی «پاپ» برگزار شد | عکس
» آیین دیدار فیلم سینمایی «پاپ» برگزار شد
... دیدن متن »

آیین دیدار و اکران خصوصی فیلم سینمایی «پاپ» شب گذشته بیست‌ و یکم فروردین ماه، پس از پنج سال با حضور عوامل فیلم و اهالی سینما ساعت 20 در موزه سینما برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی فیلم، در این آیین دیدار که با استقبال گرم و چشمگیر علاقه‌مندان مواجه شد، محمد آلادپوش، نازنین مفخم، مسعود سخاوت‌دوست، عرفان یزدی، حسین مظفری، گلنسا خبرخوش از عوامل فیلم و حدیث چهره‌پرداز، توماج پورمراد، غلامرضا فرج‌زاده، ابراهیم تمهید، علی ضاحیان، گلنسا خبرخوش و داریوش غریب‌زاده از بازیگران فیلم و احسان عبدی‌پور نویسنده و کارگردان فیلم «پاپ» حضور داشتند. 
«پاپ» میزبان مهمانان بسیاری از اهالی سینما، فرهنگ، دانشگاه و سیاست بود؛ از جمله مصطفی زمانی، همایون ارشادی، دکتر عماد افروغ، احمد زیدآبادی، حسین فرحبخش، علی دهکردی، کامران قدکچیان، محمدرضا صفدری، مجید برزگر، ناصر شفق، محسن شریفیان، لیلا بلوکات، دکتر یونس نوربخش ، محمود کریمی، محمد حمزه ای، فراز بهزادی و... در کنار سایر هواداران سینمای هنر و تجربه در آیین دیدار «پاپ» حضور داشتند. استقبال از مراسم به‌حدی بود که تعداد زیادی از حضار، ایستاده فیلم را تماشا کردند. پس از ثبت عکس‌های یادگاری و امضای پوستر فیلم، صد و هفتاد و هفتمین آیین دیدار فیلم‌های گروه هنر و تجربه با دعوت از احسان عبدی پور به روی صحنه آغاز شد. احسان عبدی پور از حاضرین در سالن که برای تماشای فیلم «پاپ» آمده اند، تشکر کرد و گفت: «من در کارنامه‌ی کاری‌ام چندین فیلم ساخته‌ام، ولی «پاپ» مظلوم‌ترین فیلم من است و امشب تلاش می‌کنم با وجود احساساتی بودنم، خودم را کنترل کنم و هیچ‌ واکنش عاطفی‌ای نشان ندهم. این کارم را بسیار دوست دارم».
غایب بزرگ مراسم دیشب ادریس عبدی پور، تهیه کننده فیلم «پاپ» بود و احسان عبدی پور این گونه از او یاد کرد: «امشب تنها ناراحتی من، نبودن برادرم ادریس است. او که تهیه‌کننده فیلم است و این فیلم را با خون دلش ساخت. لطفا او را تشویق کنید. او تنها تهیه‌کننده‌ای بود که با همه بی‌پولی‌ها و مشکلاتش، به تمامی از فیلم و ساخت آن حمایت کرد و اگر او نبود فیلم جمع نمی‌شد. در سخت‌‌ترین شرایط مالی به من قوت قلب می‌داد و ناممکن‌ها را ممکن کرد. هر چقدر جلوتر رفتم، دلم برای کار کردن با او تنگ شد». 
پیش از اینکه عوامل فیلم به روی صحنه بیایند، کارگردان فیلم «پاپ» از محمدرضا صفدری، نویسنده آثاری مانند «سیاسنبو» دعوت کرد تا به روی صحنه بیاید و درباره او گفت: «می‌خواهم مردی را تشویق کنید که امشب اولین بار است او را می‌بینم؛ ولی آنقدر در زندگی من تاثیرگذار بوده است که هیچ‌وقت تاثیرش از بین نخواهد رفت. او نویسنده کتابی است که من در سنین نوجوانی آن را خواندم. از محمدرضا صفدری صحبت می‌کنم که خواندن کتاب «سیاسنبو»ی او بسیار بر من تاثیر گذاشته است. او قلم شریفی دارد و با نویسندگان دیگر متفاوت است». پس از حضور عوامل بر روی صحنه که با تشویق حاضرین همراه بود، فیلم سینمایی «پاپ» در سالن فردوس به نمایش درآمد. 
«پاپ» از روز دوشنبه 28 اسفندماه در گروه هنر و تجربه روی پرده رفته است و علاوه بر تهران در شهرهای شیراز، مشهد، اصفهان، کرمان، اهواز، بابل و .... به نمایش درآمده است. 
در خلاصه‌ی داستان فیلم آمده است: « کاردینال غنا یا نیجریه به‌ احتمال خیلی زیاد پاپ بعدی و رهبر واتیکان خواهد بود و این احتمال، نظم زندگی خانواده‌ی فرج که مثل پاپ سیاه‌پوست هستند را برهم‌زده است. فیلم «پاپ» سه داستان در هم فرو رفته از این خانواده سیاه‌پوست را روایت می‌کند؛ دختر دانشجویی که مستاجر خانواده است و باید به هر شکلی به نامزدش که در بند است، کمک کند تا به ربوکاپ مکزیک برسد، پسر خانواده  که به امید طی کردن کانال مانش هر روز در دریا شنا می‌کند و پاپ که قرار است بعد از کاخ سفید کلید واتیکان را هم در دست سیا‌هان بگذارد تا بالاخره تاریخ، بدهی‌اش را به سیاه‌ها پس بدهد».
عوامل فیلم عبارتند از : نویسنده و کارگردان: احسان عبدی‌پور، تهیه‌کننده: ادریس عبدی‌پور، مدیر فیلمبرداری: محمد آلادپوش، تدوین: نازنین مفخم، صدابرداری: جهانگیر میرشکاری، طراح چهره‌پردازی: جلال امیری‌مرند، صداگذاری: عرفان یزدی، طراح صحنه و لباس: پگاه زنگویی‌فرد، جلوه‌های ویژه بصری: سیدشهاب‌الدین نجفی، موسیقی: مسعود سخاوت‌دوست، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: حسین مظفری، مدیرتولید: ادریس عبدی‌پور، مدیر صحنه: جعفر بهبهانی، عکاس: نواب موسوی، مشاور رسانه‌ای: سعیده الله‌دادی.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم اِو (خانه) i
نمایش «ائو» (خانه) در موسسه فیلم دانمارک | عکس
» نمایش «ائو» (خانه) در موسسه فیلم دانمارک
... دیدن متن »

به گزارش روابط‌عمومی فیلم،  «ائو» (خانه) به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر یوسفی‌نژاد در موسسه فیلم دانمارک در کپنهاگ به نمایش درخواهد آمد. این موسسه، جشنواره فیلم‌های ایرانی را در سینماتک خود از ٢٦ فروردین تا ٨ اردیبهشت برابر با ١٥ تا ٢٨ آوریل تدارک دیده است. در این جشنواره علاوه بر فیلم «ائو» (خانه) به کارگردانی اصفر یوسفی‌نژاد، فیلم های «٢٤ فریم» ساخته آقای عباس کیارستمی، «نفس» ساخته نرگس آبیار، «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی، «سونیتا» ساخته رخساره قائم مقامی، «این پیکان» ساخته شاهین آرمین و سهراب دریابندری و «تهران تابو» ساخته علی سوزنده و محصول آلمان و اتریش به نمایش در می آیند.
این سومین حضور بین‌المللی فیلم «ائو» (خانه) پس از جشنواره‌های هبیتات دهلی‌نو و جشنواره فیلم استانبول از ابتدای سال 1397 است. 
فیلم «ائو» (خانه) اولین ساخته بلند سینمایی اصغر یوسفی‌نژاد است که مهر ماه سال گذشته در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده است. این فیلم که به زبان آذری (با زیرنویس فارسی) ساخته شده، افتخارات داخلی و بین المللی بسیاری از جمله سیمرغ زرین سی‌و‌پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر را در کارنامه خود دارد. 
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «سایه که به‌خاطر ازدواج، از شش سال پیش ارتباطش را با خانواده‌ قطع کرده است، زمانی به خانه برمی‌گردد که طبق وصیت پدرش مأموران جسد او را به اتاق تشریح منتقل می‌‌کنند. اما «سایه» نمی‌تواند با این وصیت نامتعارف کنار بیاید».
دیگر عوامل فیلم ائو (خانه) عبارتند از: بازیگران: محدثه حیرت، رامین ریاضی، غلامرضا باقری، صدیقه دریانی، نرجس دل‌آرام، پریناز پاشازاده، سیروس مصطفی اکبر شریعت، میثم ولی‌خانی، فریبا سهرابی، وحیده نویدی، رضا محمودی، حامد غفارپور، حسام کاظمی، علی‌ بیگ‌محمدی، محسن کهنسال، رضا محمدی، سحرداودی، حمید صلاحی، شمس‌الله کیان، غلامرضا آقاجانی، معصومه نیرومند، سلوا خدایی، جواد محمدپور،حسین اسدی، سرمایه‌گذار: صفیه اصلانی، مدیر فیلمبرداری: حمید مهرافروز، مدیر‌صدابرداری: حمید سلیمانی‌نیا، تدوین و تصحیح رنگ: امیر اطمینان، طراحی و ترکیب صدا: حسین قورچیان، آهنگساز: افشین عزیزی، طراح صحنه، لباس و چهره‌پردازی: بهمن ارک، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: آرزو دهناد، مدیرتولید: علیرضا فرشی‌میلانی، مدیر تدارکات: محمدعلی جاهد، عکاس: علیرضا علیزاده، مشاور رسانه‌ای : سعیده الله‌دادی

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حیوان ، کاری از دو جوانِ آذری زبان . شاید بهترین فیلم کوتاهی ست که در ایران ساخته شده و این فقط و فقط نظر منه.
وقت نهار ، ایده فوق العاده .
روتوش ، کم نظیر . روتوش بازی های خیلی خوبی داشت .
نیلوفر و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
میلاد علایی و زهره مقدم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برداشت دوم از قضیه اول نقد می‌شود | عکس
هنر و تجربه
» برداشت دوم از قضیه اول نقد می‌شود
... دیدن متن »

نشست نقد و بررسی فیلم «برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده یک‌‌شنبه نوزدهم فروردین‌ماه در خانه هنرمندان برگزار می‎شود.

اولین نشست نقدوبررسی فیلم‌های هنروتجربه در سال ۱۳۹۷ به فیلم «برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده اختصاص دارد.

این فیلم در ساعت ۱۷ با حضور عوامل در خانه هنرمندان به نمایش درمی‌آید و پس از آن با حضور پویان باقرزاده کارگردان و رویا فتح‌الله‌زاده به عنوان منتقد مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

داستان فیلم درباره‌ چند جوان فارغ‌التحصیل رشته تئاتر و سینماست که سال‌ها بعد از پایان تحصیل، اتفاقی که آرزویش را داشته‌اند، برایشان نیفتاده؛ آن‌ها نمی‌خواهند که رویاهایشان از دست برود و برای همین خودشان دست به‌کار می‌شوند تا یک فیلم بسازند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خیلی دوست داشتم این فیلم رو ببینم اما با این اکرانهای هنر و تجربه فرصت پیش نمیومد تا امشب..خیلی تاثیر گذار بود،بازیها خیلی خوب، فیلمنامه خییییلی خوب و متاسفانه منطقی بود..راستی که انسان چه موجود ناشناخته و غیر قابل پیش بینی ای هست..توصیه میکنم این فیلم رو از دست ندید..


(واسه شما هم پیش اومده که کسی رو تا حالا ندیده باشید و هیچ وقت هم به طور جدی بهش فکر نکرده باشید اما خبر فوتش شوکتون کنه؟؟ هنوز از فوت لوون هفتوان متاثرم..حیف..)
عاطفه گندم آبادی این را خواند
Ali، رها باصفا و شکیبا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
■ شنیدنیست
■■ بحث و نظری دربارۀ فیلم هجوم (شهرام مکری)
■در گفت و گو با
■■ «مرتضی فرشباف» و «نوید پور‌محمدرضا»

■ در کانال ابدیت و یک روز پادکست شماره هفتاد و یک را بشنوید :
https://t.me/EternityAndADay/416


شصت و هشتمین دوره جشنواره برلین هفته گذشته با اهدای جایزه خرس طلایی به فیلم «لمسم نکن» (آدیتا پینتیلی) از کشور رومانی، به پایان رسید.
سینمای ایران در این دوره جشنواره در بخش‌های مختلف حضور فعالی داشت. از جمله این آثار می‌توان به فیلم «هجوم» (شهرام مکری) اشاره کرد که در بخش «پانوراما»ی این دوره جشنواره به نمایش درآمد و با استقبال روبرو شد. به همین دلیل و همچنان نمایش فیلم در گروه سینماهای هنر و تجربه در ادامه گفت‌و‌گو با طرفداران و منتقدان هجوم این بار در بحث و نظری با آقایان «مرتضی فرشباف» (سازنده با استعداد فیلم‌های «سوگ» و «بهمن») و «نوید پور‌محمدرضا» (نویسنده و مترجم فعال این سال‌ها که با نشریاتی همچون «۲۴»٬ «سینما ادبیات» و... همکاری داشته‌اند) شنونده نظرات ایشان خواهیم بود.
■تدوین پادکست : محمد شکیبا
■قطعات موسیقی‌ به کار رفته در این پادکست:
۱. «رقص گدایی» ساخته گروه «کلزماتیکس» برگرفته شده از آلبوم موسیقی «جن‌زده»
۲. بخشی از تک‌گویی‌های فیلم «هجوم» با صدای «عبد آبست» با همراهی موسیقی متن فیلم ساخته «میلاد موحدی»
۳. ... دیدن ادامه » بخشی از موسیقی استفاده شده در فیلم «محدوده دایره» (شهرام مکری) از ساخته‌های «فلیپ گلس»
۴. موسیقی استفاده شده در عنوان‌بندی پایانی فیلم «ماهی و گربه» (شهرام مکری) با صدای «امید نعمتی» از ساخته‌های گروه «پالت»

■ عبارت "abadiatvayekrooz" را در اینستاگرام جستجو کرده و به ما بپیوندید.
.
.
■ مجموعه پادکست هایی درباره هنر سینما
https://telegram.me/EternityAndADay
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اکران «برداشت دوم از قضیه اول» در هنر و تجربه

فیلم سینمایی «برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می‌شود.

به گزارش ایسنا، این فیلم تجربی که دو سال پیش از این در سی‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر و در بخش هنر و تجربه این جشنواره حضور داشته است، از روز دوشنبه 30 بهمن در سینماهای هنر و تجربه روی پرده می‌رود.

قصه فیلم از این قرار است که چند دانشجوی رشته‌ تئاتر و سینما پس از پایان تحصیل خود و در حالی که هیچ‌کدام از آرزوهایشان به تحقق نرسیده، دست بکار می‌شوند تا یک فیلم سینمایی بلند بسازند.

از آنجایی که تمامی عوامل ساخت «برداشت دوم از قضیه اول» در واقعیت نیز از دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان رشته هنر هستند، این فیلم به نوعی روایتی از زندگی حرفه‌ای و چالش‌های پیش روی خود آنهاست.

دراین فیلم،که ... دیدن ادامه » تهیه‌ آن رایحیی منصورموید و پویان باقرزاده به صورت مشترک برعهده دارند،مهران میری،مینا زمان،عاطفه جمالی و پدرام انصاری به ایفای نقش می‌پردازند.

هم‌چنین ماهان حیدری به عنوان مجری طرح دراین اثر حضور دارد.

لینک خبر: https://www.isna.ir/news/96112916378/
عاطفه گندم آبادی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردش تکراری بی وقفه و بی پیشرفت و بسیار باطل یک ایده که نهایتش در طوفان سنقاجک استفاده شده، اما سالهاست توسط مکری رها نمی شود. این فیلم به هیچ وجه دیدنی نیست.
عاطفه گندم آبادی این را خواند
نظرتون رو به دیگران تحمیل نکنید دوست عزیز
۳۰ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر بدونی این فقط چیزی بوده که سر موسیقی اومده...
باید خشک بشی سر جات
از وحشتی بینهایت
.
چقدر عجیب می گفت حسین علیزاده
اونی که سازمو گرفت خودم بودم، اونی هم که انداخت زیر پوتین هاش خوردش کرد خودم بودم. منی هم که وایساده بودم اون وسط غرق ماتم، باز هم خودم بودم. باید خودمون رو عوض می کردم...
ترسناک و زیباست
.
عاطفه گندم آبادی این را خواند
*مریم*، شکیبا، لینا همدانی و نیلوفر ثانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جوان‌ترین گروه سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر بر پرده‌ سینماهای گروه هنر و تجربه

فیلم سینمایی «برداشت دوم از قضیه اول» از سی‌ام بهمن‌ماه روی پرده می‌رود.

این فیلم تجربی که حاصل همکاری تعدادی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌ هنر است، سرانجام پس از دوسال در گروه سینمایی هنروتجربه اکران می‌شود.

«برداشت دوم از قضیه اول» اولین فیلم سینمایی پویان باقرزاده است که تاکنون در حوزه‌ی فیلم‌سازی کوتاه، تئاتر و پرفورمنس فعالیت داشته است.

پویان باقرزاده متولد 1365 و فارغ التحصیل رشته هنر از دانشگاه برایتون بریتانیاست و جوان‌ترین فیلمسازی‌ است که در سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم فجر در بخش هنرو‌تجربه فیلم داشته است.

هسته اولیه اعضای این گروه نیز جوانانی با میانگین سنی 25 سال بود که هیچ‌کدام سابقه‌ی فعالیت سینمایی نداشته‌اند و با همکاری ... دیدن ادامه » یکدیگر مسیر ساخت این فیلم را هموار کرده‌اند.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «چند دوست و فارغ التحصیل تئاتر و سینما تصمیم گرفتند یک فیلم بسازند، آن هم یک فیلم بلند. اما این تازه اول ماجراست!»

عوامل «برداشت دوم از قضیه اول»: کارگردان: پویان باقرزاده، تهیه‌کنندگان: یحیی منصورموید، پویان باقرزاده، مجری طرح: ماهان حیدری، بازیگران: مهران میری، مینا زمان، عاطفه جمالی و پدرام انصاری، فیلم‌نامه: گروهی، مدیر فیلم‌برداری : میثم رجبعلی‌نژاد، فیلم‌بردار : محمد رضایی، تدوین‌: احسان واثقی، جلوه‌های ویژه بصری‌: علیرضا قادری‌اقدم، اصلاح رنگ و نور: امید اقبال، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: هاله خُلدی، گروه کارگردانی: سینا ایران‌تاژ، محمود حسینی ، منشی صحنه: نازنین عظیمی، مدیر تولید: ستاره زندی‌حقیقی، مدیر صحنه: حسام حسین‌پور، دستیاران تولید: امین مردانپور، آرمین بهارلویی، نوید آغاز، طراح چهره‌پردازی: محمود دهقانی، مدیر صدابرداری: سعید بجنوردی، صداگذاری: حامد جلالی، نعیم مسچیان، میکس: ایرج شهزادی، آهنگساز: متین حبیبیان، طراح صحنه‌: پویان باقرزاده، طراح لباس: فریبا اسدی، طراح پوستر: فروغ یگانه، عکاس: البرز تیمورزاده، مشاور رسانه‌ای: امیر قالیچی (تئاتربازها)، گروه تبلیغات: نوید آغاز، میثم نوروزی، سرمایه‌گذاران: حامد خلدی، شهین سهرابی، مهتاب احمدی مطلق
عاطفه گندم آبادی این را خواند
زهره مقدم و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اکران «برداشت دوم از قضیه اول» پس از دو سال انتظار در گروه سینمایی هنر و تجربه

فیلم سینمایی «برداشت دوم از قضیه اول» سرانجام بعد از حدود دو سال انتظار، در گروه سینمایی هنروتجربه اکران می‌شود.

فیلم «برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده و تهیه‌کنندگی یحیی منصورموید و پویان باقرزاده، برای اولین‌بار در سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد.

این فیلم اکنون بعد از حدود دوسال قرار است در گروه سینمایی هنروتجربه اکران شود.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «چند دوست و فارغ‌التحصیل تئاتر و سینما تصمیم گرفته‌اند یک فیلم بسازند؛ آن هم یک فیلم بلند. اما این تازه اول ماجراست!»
عاطفه گندم آبادی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جوان‌ترین گروه سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر بر پرده‌ سینماهای گروه هنر و تجربه | عکس
به گزارش روابط عمومی
» جوان‌ترین گروه سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر بر پرده‌ سینماهای گروه هنر و تجربه
... دیدن متن »

فیلم سینمایی «برداشت دوم از قضیه اول» از سی‌ام بهمن‌ماه روی پرده می‌رود.

این فیلم تجربی که حاصل همکاری تعدادی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌ هنر است، سرانجام پس از دوسال در گروه سینمایی هنروتجربه اکران می‌شود.

«برداشت دوم از قضیه اول» اولین فیلم سینمایی پویان باقرزاده است که تاکنون در حوزه‌ی فیلم‌سازی کوتاه، تئاتر و پرفورمنس فعالیت داشته است.

پویان باقرزاده متولد 1365 و فارغ التحصیل رشته هنر از دانشگاه برایتون بریتانیاست و جوان‌ترین فیلمسازی‌ است که در سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم فجر در بخش هنرو‌تجربه فیلم داشته است.

هسته اولیه اعضای این گروه نیز جوانانی با میانگین سنی 25 سال بود که هیچ‌کدام سابقه‌ی فعالیت سینمایی نداشته‌اند و با همکاری یکدیگر  مسیر ساخت این فیلم را هموار کرده‌اند.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است:  «چند دوست و فارغ التحصیل تئاتر و سینما تصمیم گرفتند یک فیلم بسازند، آن هم یک فیلم بلند. اما این تازه اول ماجراست

عوامل «برداشت دوم از قضیه اول»: کارگردان: پویان باقرزاده، تهیه‌کنندگان: یحیی منصورموید، پویان باقرزاده، مجری طرح: ماهان حیدری، بازیگران: مهران میری، مینا زمان، عاطفه جمالی و پدرام انصاری، فیلم‌نامه: گروهی، مدیر فیلم‌برداری : میثم رجبعلی‌نژاد، فیلم‌بردار : محمد رضایی، تدوین‌: احسان واثقی، جلوه‌های ویژه بصری‌: علیرضا قادری‌اقدم، اصلاح رنگ و نور: امید اقبال، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: هاله خُلدی، گروه کارگردانی: سینا ایران‌تاژ، محمود حسینی ، منشی صحنه: نازنین عظیمی، مدیر تولید: ستاره زندی‌حقیقی، مدیر صحنه: حسام حسین‌پور، دستیاران تولید: امین مردانپور، آرمین بهارلویی، نوید آغاز، طراح چهره‌پردازی: محمود دهقانی، مدیر صدابرداری: سعید بجنوردی،  صداگذاری: حامد جلالی، نعیم مسچیان، میکس: ایرج شهزادی، آهنگساز: متین حبیبیان، طراح صحنه‌: پویان باقرزاده، طراح لباس: فریبا اسدی، طراح پوستر: فروغ یگانه، عکاس: البرز تیمورزاده، مشاور رسانه‌ای: امیر قالیچی (تئاتربازها)، گروه تبلیغات: نوید آغاز، میثم نوروزی، سرمایه‌گذاران: حامد خلدی، شهین سهرابی، مهتاب احمدی مطلق

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اکران «برداشت دوم از قضیه اول» پس از دو سال انتظار در گروه سینمایی هنر و تجربه  | عکس
به گزارش روابط عمومی
» اکران «برداشت دوم از قضیه اول» پس از دو سال انتظار در گروه سینمایی هنر و تجربه
... دیدن متن »

فیلم سینمایی «برداشت دوم از قضیه اول» سرانجام بعد از حدود دو سال انتظار، در گروه سینمایی هنروتجربه اکران می‌شود.

فیلم «برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده و تهیه‌کنندگی یحیی منصورموید و پویان باقرزاده، برای اولین‌بار در سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد.

این فیلم اکنون بعد از حدود دوسال قرار است در گروه سینمایی هنروتجربه اکران شود.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است:  «چند دوست و فارغ‌التحصیل تئاتر و سینما تصمیم گرفته‌اند یک فیلم بسازند؛ آن هم یک فیلم بلند. اما این تازه اول ماجراست

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازی و شخصیت بسیار دوست داشتنی هادی حجازی‌فر را که کنار بگذاریم، هیچ احساس و احوالی از این فیلم به آدم منتقل نمی‌شد جز تنش‌های یک فیلم ژانر اکشن. گرچه تکنیکالی کار حرفه‌ای بود ولی به لحاظ روحی و درونی هیچ اتفاق و تاثیری برای من رخ نداد. از کاملا یکسویه بودن فیلم هم نمی‌شد گذشت. من ایستاده در غبار را ندیدم، اما اصلا و اصولا با صورت مستندگونه ماجرای نیمروز کنار نیامدم. اگر فیلم در قالبی غیرمستند بود، اشکالی نداشت نقطه نظرش را منتقل کند و البته نقدها را هم بشنود. اما با این قالب مستند روایت تاریخ و نه داستان، مهم‌تربن اصل در طلب حقیقت یعنی صداقت به هوا می‌رود. حدس ما راجع به شخصیت‌های فیلم هم این است: صادق (جواد عزتی)؛ سعید امامی، مسعود؛ سعید حجاریان و کمال (هادی حجازی‌فر)؛ شهیدسیدمجتبی هاشمی.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این فیلم فیلمنامه قوی داره و عین شعبده بازی هست که تا ته قصه هیچی رونمیگذاره بفهمی. خیلی کار زیبایی هست خیلی. بازی ها اونقدر خوبه که یادت میره دوربینی هست و میزانسن و کات و ... انگار از پنجره ای نزدیک اتفاقات اون خونه هستی و تمام حس و اتفاقات و دقیق دریافت میکنی. من که واقعا متحیر از از سالن اومدم بیرون. واقعا عالی بود
یک پیامبر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقد فیلم هجوم

همیشه گفتم شهرام مکری کارگران قابلی محسوب میشود.دزدی سکانس که توسط او گاهی به چشم میخورد،باید قشنگ باشد که وسط فیلم به دل بنشیند.جایی میخواندم تمام نویسنده ها از نویسنده های قبلی که تاثیر گرفتن،ناخودآگاه دزدی میکنند.پس میشود از این ایراد مکری گاهی چشم پوشید.
بعد از فیلم ماهی و گربه،اشکان را ساخت که به دل ننشست اما فیلم هجوم برای من یک روانکاوی زیبای انسان بود.
مکری در شکستن زمان تبحر دارد،سکانسهای بی کات و این از خصایص فیلمهایش هست که حتی دید جدیدی به انسان برای زندگی میدهد.و تفکرات پیچیده اش من را یاد کارهای دیوید لینچ میاندازد.هرچند کسی که اکثر فیلمهای دیوید لینچ را دیده باشد،فیلم مکری را ضعیف میبیند اما برای سینمای تکرار پشت تکرار ایران،سینمایی که تقریبا یک بعدی شده و نهایت دو بعدی،برای افرادی مثل من که روز به روز از سینما ... دیدن ادامه » فاصله ی بیشتری میگیرند،فیلم هجوم حس خوبی به وجود میآورد.در کنار فیلمبرداری های زیبا،بازیهای یک دست،فضاسازی عالی،موضوع وایده ی فیلم ستودنیست.
ابتدای فیلم با شهری مواجه میشویم کثیف،مه آلود با حصاری که حق خروج نمیدهد مگر با چمدانی.و اکثر فیلم میشنویم اینور حصار با اونور حصار شبیه هم است.
پلیس برای بازسازی صحنه ی جرمی که گویا توسط علی رخ داده به باشگاهی در این شهر تاریک وارد میشود.سامان کشته شده و پیش از او دو نفر دیگر.
تا وسط فیلم فکرمیکردم نقد اجتماعی و فرهنگی راجع به کشورها و سیاستهای غلط است و فیلم را طور دیگری میدیدم اما کم کم فهمیدم تمام این اتفاقات در ذهن علی رخ میدهد.تمام افراد علی هستند.سامان و نگار که هر بار به شکلی سر راهش قرار میگیرند،مجموعه ای از قدرت تفکرات سیاه و منفی او هستند که باید انتخاب کند.
از دید روانشناسی تمام بیماران افسرده نشخوار فکری دارند،یک فکر را بارها و بارها تکرار میکنند،یک فکرمنفی را و این افکار منفی هجوم می آورد به ذهن فرد و دنیای درون او را تیره و تاریک میکند.این باشگاه دنیای علی هست،علی میداند درون حصار تا وقتی تیره و تاریک است بیرون هم تغییری نمیکند.و شاید در حال درمان و مبارزه با تفکرات منفی ست.
وقتی فردی به پیش یک روانشناس مراجعه میکند تا از دست بدبینی و افکار منفی بگریزد و جلوی افسردگی را بگیرد،دکتر از او میخواهد تا بنویسد،همان کاری که علی انجام میداد،بنویسد تا بعد به آن فکر کند.علی مینوشت اما نشخوار فکری میگفت تنها یک نقش دیگر بازی کنم و بعد نشخوار فکر ادامه پیدا میکرد...
تمام این شخصیتها علی بودند،علی بود که صادق را میکشت،علی بود که تصمیم میگرفت،چاقو میخرید و ... اما سامان و نگار،مظهر قدرت،که خون آشام بودند،چرا شهرام مکری آنها را مکنده ی خون نشان داد؟چون افکار منفی مثل خوره،مثل زالو به بدن میچسبند و تا آخرین قطره ی خون فرد را می مکند.و در این دنیای کثیف و پر درد،علی دنبال راه نجاتی میگشت.دلداده ی او سامان بود اما در لحظه ای علی میفهمد اینهمه سال دنبال شمسی بود که نتوانست او را به من وجودی اش،به آرامش درونی اش برساند.علی پتانسیل عشق را در سامان میدید و او را از همه پنهان میکرد اما اون چیزی که علی را به آرامش میرساند نبود حتی در سکانسی به هدیه ی علی گوش نداده بود.نگار بود که ذهن علی میخواست.
در لحظه ای که خرده فروش با علی حرف میزند،ماکتی از دنیای علی روبرویش میگذارد و میگوید ما آخر این ماکت هستیم،پس ذهن.و قرار نبود این شکلی شود.
علی مرتب در میانه ی فیلم به بعد مینویسد،نقش عوض میکند،بی نام میشود،پدرام میشود،همه کس میشود و این نشخوار فکری ادامه دارد.
اگر به عنوان بیمار پیش روانشناس رفته باشید از شما میخواهد توقف فکر ایجاد کنید،اصطلاحی که قابل توضیح نیست و خود فرد به آن بایدبرسد،توقف فکر.
چاقو تنها عاملی که علی را کمک میکند تا توقف فکر را ایجاد کند،لحظه ی زدن ضربه یعنی نابودی تمام افکار منفی و جلوی ادامه ی فکرمنفی را گرفتن.علی هربار بعد از زدن چاقو دوباره نقش عوض میکرد و نمیتوانست از پس بعد از توقف فکر بر بیاید.اما در پایان علی تصمیم میگیرد چاقو را در بیاورد و بعد از توقف به جای نشخوار فکر از گرمای دوست داشتن و مفهوم عشق برای ادامه ی راه استفاده کند،و میرسد به تابلویی پر نور که عکس خورشید تابان بالای آن میدرخشد.
واقعا یکی از مشکلات امروز سینمای ایران نداشتنه تنوع ژانره فیلمای ایران از فیلمهای اپارتمانی و ابگوشتی بیشتر تجاوز نمیکنه باز جای تشکر داره از مکری عزیز که داره ساختار شکنی میکنه و فیلم نوار میسازه این میتونه قدم خوبی باشه برای کارگردنای بعدی
۱۶ بهمن
بله،منم معتقدم شهرام مکری بدون هیاهو داره به سینما کمک میکنه،ژانر جدید،فکر جدید
۱۶ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
■■ موسیقی متن و فیلمبرداری فیلم «هجوم» (شهرام مکری)
■در گفت و گو با
■■ «میلاد موحدی» و «علیرضا برازنده»

■ در کانال ابدیت و یک روز پادکست شماره شصت و نه را بشنوید :
https://t.me/EternityAndADay/386

■ ناملیک:
http://namlik.me/article/2345
.
همانطوری که پیشتر وعده داده بودیم، به دلیل دستاوردهای فنی و تکنیکی فیلم «هجوم» قصد داشتیم تا با عوامل سازنده آن گفت و گوهایی را انجام دهیم. از آن گروه توانمند در این قسمت از پادکست «ابدیت و یک روز» پای صحبت‌های آقایان «میلاد موحدی» (آهنگساز) و «علیرضا برازنده» (مدیر فیلمبرداری) نشستیم و از ایشان خواستیم تجربه مشارکت و همکاری‌شان را در فیلم «هجوم» با ما و شما مخاطبان همراه در میان بگذارند.
■تدوین پادکست : محمد شکیبا
■قطعات موسیقی‌ به کار رفته در این پادکست:
۱. «رقص گدایی» از ساخته‌های گروه «کلزماتیکس» و برگرفته‌شده از آلبوم موسیقی «جن‌زده»
۲. بخشی از پیش‌پرده تبلیغاتی فیلم «هجوم» با صدای «عبد آبست» با همراهی قطعاتی از موسیقی متن فیلم ساخته «میلاد موحدی»
۳ ... دیدن ادامه » . بخشی از موسیقی آلبوم «مهمانی طولانی غمناک» ساخته «میلاد موحدی»
۴. ترانه عنوان‌بندی پایانی فیلم «هجوم» ساخته «میلاد موحدی» با شعری از «مولوی» و صدای «احمد شکوری» و همخوانی «غزل»

■ عبارت "abadiatvayekrooz" را در اینستاگرام جستجو کرده و به ما بپیوندید.
.
.
■ مجموعه پادکست هایی درباره هنر سینما
https://telegram.me/EternityAndADay
.
.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چطور میشه این فیلم رو خرید؟
هیچ راه قانونی وجود نداره که بشه این فیلم رو با کیفیت مناسب خرید؟
نیلوفر این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید