کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال عمومی | اخبار | رویداد روز جهانی پادکست برگزار شد
S3 : 05:17:27 | com/org
رویداد روز جهانی پادکست برگزار شد | عکس

عصر هشتم مهرماه سال ۹۸ یعنی آخرین روز ما سپتامبر، همزمان با روز جهانی پادکست، رویدادی به همت شنوتو با حضور فعالین و علاقمندان حوزه پادکست در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
در ابتدای این مراسم امیرحسین مددی، بنیان گذار و مدیرعامل پلتفرم صوتی شنوتو از تاریخچه پادکست در جهان گفت و اعلام کرد در حال حاضر پادکست در بین اقشار مختلف جامعه مخاطب خود را پیدا کرده است و این امر در پنج سال آینده از رشد فزاینده ای برخوردار خواهد بود.
امیرحسین مددی با ارائه آمار مقایسه ای از رفتار شنوندگان در ایران  و جهان گفت: تولید پادکست های با موضوع دین و علوم انسانی در جهان از اقبال بیشتری برخوردار هستند اما در ایران ضمن اینکه این جریان توسط روحانیون علامند به حوزه فناوری آغاز شده است اما موضوعاتی مانند مدیریت و کارآفرینی ، روانشناسی و سبک زندگی مخاطبین بیشتری دارند.
موسس شنوتو از آمار ۱۶ میلیون پخش فایلهای صوتی در پلتفرم صوتی شنوتو گفت و ابراز امیدواری کرد در آینده ای بسیار نزدیک این آمار به شکل چشمگیری افزایش یابد.
ایشان واقعیتهایی را از آمار و ارقام پلتفرم شنوتو و همچنین مقایسه آن با جهان ارائه دادند که می تواند جامعه پادکست فارسی را با دنیای پیش رو بیشتر آشنا نماید. به طور مثال طولانی ترین فایل شنوتو دارای ۴۶۶ دقیقه است که عملیات فتح خرمشهر می پردازد.
 
در ادامه رویداد پنل چهار فصل پادکست ایران با حضور احسان طریقت از پادکست پرچم سفید، بردیا برجسته نژاد از پادکست آلبوم، کیمیا خسروی از پادکست جولون و با اجرای سینا شفیع زاده از پادکست سیناتا برگزار شد.
افراد شرکت کننده در این پنل از رفتار مخاطبان با برنامه سازان صحبت کردند و فرق بین حمایت مالی از یک پادکست و صدقه دادن را تشریح کردند.
قسمت بعدی رویداد اجرای زنده پادکست پاراگراف با موضوع تاریخ جهان بود که علیرضا بنی جانی تولید کننده و گوینده پادکست پاراگراف، قسمتی از تاریخ چین را برای حضار اجرا کرد.

در انتهای برنامه با پخش کلیپی از پروژه پادکست قتل مرموز که با حضور بازیگران سینما، تلویزیون و تئاتر ایران در شنوتو تولید گردیده رونمایی شد. در این پادکست که از پلتفرم صوتی و اپلیکیشن شنوتو پخش خواهد شد بازیگران بنامی چون گلاره عباسی، احسان کرمی، ستاره پسیانی، امین اسکندریان، علیرضا لبیبیان، الهه پرسون و مرجان مومنی به ایفای نقش پرداخته اند.
پادکست یا پادکستینگ در حال حاضر به عنوان چابکترین رسانه جهان شناخته میشود. طی چند سال گذشته بسیاری از مسئولان نظام در مورد تولید محتوای بومی تحت عنوان نهضت محتوا دغدغه های زیادی داشته و دارند. اما با کمک وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات این رویکرد از سال ۹۳ با بسیاری از فعالین حوزه رسانه آغاز و سیاستگذاری های لازم برای توسعه آن انجام شده است. در روز جهانی پادکست دکتر امیر ناظمی معاون وزارت ارتباطات و ریاست سازمان فناوری ارتباطات و اطلاعات کشور و همچنین مهندس رضا باقری اصل و جمعی از مسئولان حوزه نشر دیجیتال، از وزارت ارشاد هم حاضر بوده و دغدغه های تولید کنندگان پادکست های فارسی از نزدیک شنیدند.


۱۰ مهر ۱۳۹۸