آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال جشنواره تئاتر فجر، ‌دوره سی و هشتم | اخبار
S3 : 00:22:09 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
از مهم‌ترین جایزه نوید محمدزاده تا اشک شوق کریم اکبری‌مبارکه | عکس
برگزیدگان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند؛
از مهم‌ترین جایزه نوید محمدزاده تا اشک شوق کریم اکبری‌مبارکه
برگزیدگان سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در آیین اختتامیه این رویداد هنری معرفی شدند. به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، آیین اختتامیه جشنواره بین المللی ...
دیدن ادامه ››

برگزیدگان سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در آیین اختتامیه این رویداد هنری معرفی شدند.

به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، آیین اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر فجر عصر دوشنبه ۲۱ بهمن ماه با قرائت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی ایران، با اجرای محمد سلوکی در تالار وحدت برگزار شد.

سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمجتبی حسینی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حمید قبادی( شهرام کرمی(مدیرکل هنرهای نمایشی)، نادر برهانی مرند (دبیر جشنواره)، مهدی افضلی (مدیرعامل بنیاد فرهنگی رودکی)، حمیدرضا افتخاری، علیرضا تابش، مسعود فروتن، اسماعیل خلج، ناصر آقایی، احترام برومند، ایوب آقاخانی، فریدون محرابی، ایرج راد، نوید محمدزاده، علی شادمان، امیر جدیدی، رضا بهاروند، ناصر آقایی، مهران رنجبر، مهدی لزیری، حسین عاطفی، حسین پارسایی، بهروز بقایی، کریم اکبری مبارکه، شهریار کرمی، حسین مسافرآستانه، مهرداد رایانی مخصوص، سپیده نظری پور، رحمان سیفی آزاد، مجید رحمتی، رضا بهرامی، عزت الله رمضانی فر، حمید نیلی، سعید اسدی، خیام وقار کاشانی، سیامک زمردی مطلق، مسعود دلخواه و جمعی از مهمانان بین الملل در این مراسم حضور داشتند.
نادر برهانی‌مرند: هنرمندان و اهالی رسانه ما را تنها نگذاشتند.

در ابتدای این مراسم نادر برهانی مرند ضمن خیر مقدم به حضار گفت: همه اقلام تبلیغاتی ما در دسترس دوستان است و می توانند گزارش های دقیق جشنواره را نظاره کنند، من به رسم ادب خدمت رسیدم تا سلام کنم. خدمت مسئولان محترم و عزیز که در طول ده ماه اخیر ما را همراهی کردند، به هنرمندان عزیز تئاتر کشور، چه آن ها که در سالن هستند و چه آن ها که نیستند سلام عرض می کنم.
وی ادامه داد: همچنین خدمت اهالی رسانه های دیداری، شنیداری، نوشتاری و فضای مجازی سلام می کنم، امسال به یمن حضور این عزیزان ما در جشنواره ای که با جشنواره فیلم فجر همزمان بود، تنها نبودیم. خدمت تمامی مهمانان خارجی عزیز و همکاران عزیزم که تلاش کردند این روز فرخنده به ثمر بنشیند سلام می کنم و در نهایت سلام جانانه ای دارم به دوستان خوبم در دبیرخانه، همچنین مدیران و همکاران تماشاخانه ها و سالن های خصوصی.
در ادامه کلیپی برای پاسداشت رشادت‌های سردار شهید قاسم سلیمانی پخش شد.
در بخش بعدی این مراسم نوبت به اهدای جوایز رسید و به همین بهانه علی اصغر جعفری، مدیرعامل بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس برای اهدای جایزه این بنیاد روی صحنه حاضر شد.
لوح تقدیر این بنیاد و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به حسین مسافرآستانه برای نمایش «برگشتن»، رضا کرمی زاده برای نمایش «دست‌هایم کو مم حسن» و جواد صداقت و الهام ابنی برای نمایش «کوچه مختار بود و ساسان بود و سیمین» تعلق گرفت.

برگزیدگان مسابقه عکس:
سپس نوبت به اعلام برگزیدگان دو بخش مسابقه و نمایشگاه عکس، پوستر و اقلام تبلیغاتی تئاتر رسید و اسماعیل خلج، ابراهیم حسینی و سیامک زمردی مطلق برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه حاضر شدند.

برگزیدگان بخش مسابقه عکس جشنواره بین المللی تئاتر فجر به شرح زیر معرفی شدند:
رتبه اول: «کیارش مسیبی» برای عکاسی از نمایش «لولتیا نسخه ۱۲»
رتبه دوم: «مریم قهرمانی زاده» برای عکاسی از نمایش «شهرما»
رتبه سوم: «علی اصغر اظهاری خوش کار» برای عکاسی از نمایش «گورخواب ها»
همچنین هیات داوران از «مرجانه حسین پور» برای عکاسی از نمایش «آی راک» و «مهدی مصباحی» برای عکاسی از نمایش «عشق جلاد» تقدیر کردند.
برگزیدگان بخش مسابقه پوستر نیز به شرح زیر معرفی شدند:
رتبه اول: «مریم برادران»  برای طراحی پوستر نمایش «کنتر باس»
رتبه دوم: «مهدی رایگانی» برای طراحی پوستر نمایش «به وقت پازولینی»
رتبه سوم: «مهدی دوایی» برای طراحی پوستر نمایش «تالار 448»

برگزیدگان بخش مسابقه اقلام تبلیغاتی نیز در ادامه به شرح زیر معرفی شدند:
رتبه اول: «محمدباقر کشاورز کرمانی» برای تیزر نمایش «برف»
رتبه دوم: «ایمان ارضی» برای (پک کامل تبلیغاتی) نمایش «شاه کشی»
رتبه سوم: «سهیل دانش اشراقی» و «پیام قربانی» برای تیزر نمایش «قحطی زدگان»
هیات داوران همچنین از «مصطفی قاهری» برای مجموع تیزرهای ارسالی و «سجاد انتظار مهدی» برای تیزر نمایش «خانواده محترم اردکانی» تقدیر کرد.
در ادامه کلیپی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برای حاضران پخش شد.

برگزیدگان مسابقه رادیوتئاتر:
بخش بعدی این مراسم به معرفی برگزیدگان مسابقه رادیوتئاتر اختصاص داشت و ایوب آقاخانی، فریدون محرابی، امین رهبر و حمیدرضا افتخاری برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه حاضر شدند.

برگزیدگان مسابقه رادیوتئاتر جشنواره بین المللی تئاتر فجر به شرح زیر اعلام شدند:
در بخش افکت زنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «نرگس موسی¬پور» به نمایش رادیویی «عروس فراه» از تهران اهدا شد.
در بخش تهیه کنندگی دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «امیر هوشنگ کریم نیا» برای تهیه کنندگی نمایش های رادیویی «کسوف» و «آهسته با گل سرخ» از تهران رسید.
در بخش بازیگری زن، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «اُم البنین کوهستانی» برای بازی در نمایش رادیویی «گروهبان» از بیرجند تعلق گرفت.
در بخش بازیگری مرد دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «بهرام سروری نژاد» برای بازی در نمایش رادیویی «رهایی در بند» از تهران رسید.
در بخش نمایشنامه نویسی، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سمیه محسنی نیک» برای نگارش نمایشنامه رادیویی «گروهبان» از بیرجند تعلق گرفت.
در بخش کارگردانی، لوح تقدیر به «حمیدرضا سلحشور» برای کارگردانی نمایش رادیویی «گروهبان» از بیرجند اهدا شد.
دیپلم افتخار و جایزه نقدی هم به «داریوش شهبازی» برای کارگردانی نمایش رادیویی «کسوف» از تهران رسید.
در بخش رادیوتئاتر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش رادیویی «آهسته با گل سرخ» از تهران به کارگردانی «شیرین سپهراد» تعلق گرفت.

بزرگداشت چهار هنرمند باسابقه تئاتر
در بخش بعدی آیین اختتامیه، نوبت به بزرگداشت چهار چهره باسابقه حوزه تئاتر؛ آندرانیک خچومیان، حسین عاطفی، کریم اکبری مبارکه و مهدی لزیری رسید و کلیپ معرفی این هنرمندان برای حاضران پخش شد.

سپس سیدعباس صالحی، حمید قبادی، شهرام کرمی و نادر برهانی مرند برای تجلیل از این هنرمندان روی صحنه حضور پیدا کردند.
حسین عاطفی متنی را به این شرح قرائت کرد: «نه آبان، نه آذر، نه دی بلکه زاده مهرم، پس از مدت ها دوباره روی صحنه ایستادم، اینبار برای جشن تئاتر؛ تئاتری که از صلح و عشق می گوید و زندگی بهتری را می طلبد. از جهان هستی سپاسگزارم که با ودیعه گذاشتن کمی خلاقیت هنری در من امکان این را فراهم آورده تا بتوانم در تئاتری کار کنم که از دروغ بیزار است، از فریب بیزار است، از تک جنسیتی، تک صدایی و تبعیض بیزار است. در تمامی سال های فعالیت ام از همه آموختم از استادان، دانشجویان دانشکده هنرهای دراماتیک، از مردمان میدان شهدا. با بازی در دو نمایش به همراهی دو کارگردان شریف ایران، دو دوره تاریخی را تجربه کردم که در زندگی من بسیار تاثیرگذار بود، با «محاکمه ژاندارک» در کنار رکن الدین خسروی و «گالیله» زنده یاد حمید سمندریان اما هیچکدام مجوز اجرا نگرفت.
حسین عاطفی هستم، نه آبان، نه آذر، نه دی، زاده مهرم. امیدوارم زنده مانده تا ببینم سالنی به نام بانوی تئاتر این سرزمین، عصمت صفوی نامگذاری شود و دیگری بانو لرتا و یکی دیگر به نام بانو جمیله شیخی. این جشن، جشن تئاتر تمامی هنرمندان تئاتر این کشور است اما جای بسیاری از هنرمندان خالی است.
امشب شاید بهترین شب زندگی من تلقی شود، این هدیه ای است که شما به من تقدیم کردید. اجازه می خواهم این هدیه ارزشمند را با تمامی هنرمندان فراموش شده کشورم شریک شوم.»

اشک شوق بازیگر پیشکسوت روی صحنه تئاتر فجر
درادامه کریم اکبری مبارکه در حالی که اشک شوق می ریخت، گفت: من خودم را مدیون هنرمندانی چون استاد سمندریان، گلشیری و حسین پرورش هستم که امشب در بین ما نیستند، من به راحتی به اینجا نرسیدم، ۵۰ سال زحمت کشیدم و امشب جزو یکی از بهترین شب های زندگی من است.
مهدی لزیری هم در سخنانی گفت: امشب همه خاندان تئاتر با پدر خانواده کنار هم هستند، ما از آغاز خاکمان را با آردبیز ریختند و با روح ملکوتی اندود کردند و کوزه ای ساختند که این کوزه آب گوارا، صاف و پاک را می طلبد اگر کوزه ترک بردارد، نه آب می ماند نه آبرو. باید همواره باهم باشیم.
آندرانیک خچومیان هم بیان کرد: من از دوستانی که جشنواره تئاتر فجر را برگزار کردند تشکر می کنم، من در طول روزهای برگزاری جشنواره شاهد بودم بسیاری از جوانان فعال و علاقه مند کار می کردند و خیلی علاقه مند بودم تا در مراسم حضور داشته باشم و بتوانم برایشان دست بزنم.
وی افزود: واقعیت این است که در سال های اخیر بسیاری از جوانان به حوزه تئاتر وارد شده اند، این جوانان عاشق تئاتر هستند و از مسئولان می خواهم امکانات لازم را در اختیار آن ها بگذارند چون آن ها هستند که فردا را می سازند.
سیدعباس صالحی: اتفاقات خوبی در حوزه تئاتر در حال رخ دادن است.
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت: به همه جوانانی که پا در مسیر پیشکسوتان گذاشته و چشم اندازی ارزشمند از هنر ایران را رقم می زنند دست مریزاد می گویم، اتفاقات خوبی در حوزه هنرهای نمایشی در حال رخ دادن است و ایران به حوزه تئاتر ایران نگاه می کند.
وی افزود: از همه عزیزانی که مقدمات برگزاری این رویداد هنری را فراهم کردند بسیار قدردانم و به طور ویژه از دبیر جشنواره و داوران که این فرصت را فراهم کردند تا زیر چتر تئاتر، خانواده این حوزه که از ایران گفته اند و می گویند و آینده ایران را با عزت رقم می زنند، بگویم بسیار سپاسگزارم.

برگزیدگان مسابقه نمایشنامه‌نویسی:
در ادامه مراسم نوبت به معرفی برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی رسید و سعید اسدی و ناصر آقایی برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.
برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:
رتبه اول: «محمد صادق گلچین عارفی» برای نگارش نمایشنامه «سی زیف»
رتبه دوم: «مرضیه شاه دادی» برای نگارش نمایشنامه «ابراهیم»
رتبه سوم: «مهدی افشار قهرمانی» برای نگارش نمایشنامه  «راهبان مجسمه گچی»

برگزیدگان مسابقه «به علاوه فجر»:
سپس مسعود فروتن، بهروز بقایی، اتابک نادری و خیام وقار کاشانی برای معرفی برگزیدگان مسابقه آثار بخش به علاوه فجر روی صحنه آمدند.
برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:
لوح تقدیر و جایزه نقدی به «مهدی کیهان نژاد» و «فردین افشار فر» به نمایندگی از گروه نمایش «مانداب»، فرانک فروتن» به نمایندگی از  نمایش «مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن» و «متین اوجانی» به نمایندگی از گروه نمایش «رهایی از شائولین» رسید.
همچنین هیات داوران این بخش، عمارت نوفل لوشاتو و خانه نمایش دا را شایسته تقدیر دانستند.
در ادامه آیین اختتامیه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، کلیپی برای یادبود هنرمندان درگذشته حوزه تئاتر پخش شد.

برگزیدگان مسابقه نمایش‌های خیابانی:
در ادامه مراسم نوبت به معرفی برگزیدگان بخش مسابقه نمایش‌های خیابانی رسید و حسین مسافرآستانه، علیرضا استادی، مجید صالحی و سامان خلیلیان برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.
برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:
در بخش موسیقی، لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «احمد صمیمی» و «امیرمحمد انصافی» برای موسیقی نمایش «دست... کاری» رسید.
در بخش طراحی فضا، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «سمیه مهری» برای طراحی فضای نمایش «سیرک» تعلق گرفت.
در بخش بازیگری مرد، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «سامان شکیبا» برای بازی در نمایش «سیرک» و «میمون کشی» اهدا شد.
سامان شکیبا پس از دریافت جایزه خود گفت: من سه کار در جشنواره داشتم و از هر سه کارگردان سمیه مهری، سعید خیراللهی و جلال حسن وند تشکر می کنم اما هیچ وقت یادم نمی رود، همسرم بسیار تلاش کرد تا من بتوانم در حوزه تئاتر فعالیت کنم، از او بسیار سپاسگزارم.
در بخش بازیگری زن، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «مرجان آقانوری» برای بازی در نمایش «میمون کشی» رسید.
در بخش طرح و ایده پردازی، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «مارال ایزدبخش» و «رضا بهرامی» برای نمایش «قهرمان کیست؟» اهدا شد.
در بخش کارگردانی، دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایز نقدی به «سمیه مهری» برای کارگردانی نمایش «سیرک» تعلق گرفت.
سمیه مهری پس از دریافت جایزه گفت: من بسیار هیجان داشتم چون ۲۲ سال برای رسیدن به امروز زحمت کشیدم، از آقای شهرام کرمی، نادر برهانی مرند، سامان خلیلیان و همه بچه های گروهم تشکر می کنم.
دیپلم افتخار و جایزه ویژه هیات داوران به نمایش «قهرمان کیست؟» تعلق گرفت.
همچنین جایزه بزرگ و دیپلم افتخار این بخش به نمایش «سیرک» به کارگردانی سمیه مهری اهدا شد.
ستاد برگزاری جشنواره هم از اثر «تنها یک زمین داریم»، یکی از آثار مهمان بخش نمایش های خیابانی تقدیر به عمل آورد.

برگزیدگان مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای:
در ادامه مراسم هادی مرزبان، رضا مهدی زاده، الهه منصوریان، حمید نیلی(رییس انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس) و وحید فخرموسوی (رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی) برای اهدای جوایز بخش مسابقه نمایش های صحنه ای روی صحنه آمدند.
برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:
در بخش طراحی حرکت، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «مجتبی رستمی فر» برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز رسید.
در بخش طراحی نور، لوح تقدیر و جایزه نقدی به «رضا خضرایی» برای طراحی نور نمایش‌های «بیگانه در خانه» و «کریم لوژی» از تهران رسید.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به «ایمان نخلستانی» برای طراحی نور نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز تعلق گرفت.
در بخش طراحی صدا و آرایه¬های صوتی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به «آرمین خیردان» برای طراحی صدای نمایش «شاه ماهی» از تهران رسید.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به «علیرضا اکبریان» برای طراحی صدای  نمایش «بیگانه در خانه» از تهران تعلق گرفت.
در بخش طراحی گریم، لوح تقدیر و جایزه نقدی به «ماریا حاجیها» برای گریم نمایش «کریم لوژی» از تهران اهدا شد.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به «فاطیما حزباوی» برای گریم نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز رسید.
در بخش موسیقی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به فرشاد دهنوی برای نمایش «مارلون براندو» از تهران اهدا شد.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به «بهفر کایدی» برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز رسید.
در بخش طراحی لباس، لوح تقدیر و جایزه نقدی به «سارا حسین پور» برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز اهدا شد.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی هم به «مقدی شا میریان» برای نمایش های «مارلون براندو» و «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها لانه می کند اتللو» تعلق گرفت.
در بخش طراحی صحنه، لوح تقدیر و جایزه نقدی به «روحان امامی» برای نمایش «شاه ماهی» از تهران رسید.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به «مجتبی رستمی فر» برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز اهدا شد.
در ادامه احترام برومند، مسعود دلخواه، کیومرث مرادی، نادر برهانی مرند و شهرام کرمی برای اهدای سایر جوایز بخش مسابقه آثار صحنه ای روی صحنه آمدند.
در بخش بازیگری زن، لوح تقدیر و جایزه نقدی به «آرزو عبدالهی» برای نمایش «باق وحش» از شهر کرد و «یلدا عباسی» برای نمایش های «مارلون براندو» و «کمیته نان» از تهران اهدا شد.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به «رومینا مومنی» برای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.
در بخش بازیگری مرد، لوح تقدیر و جایزه نقدی به علی شادمان برای نمایش «شاه ماهی» از تهران و «مجید رحمتی» برای نمایش «کریم لوژی» از تهران تعلق گرفت.
شادمان پس از دریافت جایزه گفت: تک تک عوامل نمایش «شاه ماهی» اگر نبودند و زحمت نمی کشیدند این جایزه نصیب من نمی شد، این جایزه را به تمامی هم نسلان خودم تقدیم می کنم که در این روزها ناامید هستند، ایران وطن ماست و ما این سرزمین را می سازیم.
مجید رحمتی پس از دریافت جایزه گفت: من 19 سال پیش برای یک مونولوگ به کارگردانی سوسن پرور در جشنواره فجر کاندید شدم اما خوشحالم که امسال در جشنواره برای نمایش «کریم لوژی» تقدیر شدم، اما می خواهم از پسرم که چندین ماه است من را با این گریم در خانه دیده است، تشکر کرده و این جایزه را به او تقدیم کنم. من برای این نمایش بسیار زحمت کشیدم و از نوید محمدزاده برای حمایت از این اثر ممنونم.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین بازیگر مرد به امیر جدیدی برای نمایش «شاه ماهی» از تهران رسید.
جایزه ویژه هیات داوران در بخش بازیگری مرد شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نوید محمدزاده برای بازی در نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.
نوید محمدزاده: فرزند تئاتر هستم
محمدزاده پس از دریافت جایزه گفت: نزدیک ۳۰ جایزه سینمایی دارم اما فرزند تئاتر هستم. بعد از حدود ۱۷ سال کار، اولین جایزه ام را از جشنواره تئاتر فجر دریافت می کنم، فکر می کنم مهم ترین جایزه ای که گرفتم نیز همین جایزه است، حتی برایم از جایزه ونیز مهم تر است. بسیار افتخار می کنم که از آقای دلخواه، کیومرث مرادی و رضا مهدی زاده این جایزه را می گیرم. همچنین دبیری آقای برهانی مرند و حضور شهرام کرمی و سرکار خانم احترام برومند روی این صحنه برای من بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: من تئاتر را از آموزشگاه سینمایی هفت هنر کرج، دانشگاه سوره، دانشگاه تهران، دانشگاه سینما و تئاتر، تالار استاد سمندریان و ناظرزاده و... و همچنین اساتیدم یاد گرفتم که بسیار قدردان شان هستم.
وی خطاب به مسئولان جشنواره و بعد از آن محمد مساوات کارگردان «بیگانه در خانه» گفت: هر وقت جایزه سینمایی می گرفتم، می گفتم پسر تئاتر ایران هستم، ممنون که حرف من را تایید کردید. جایزه ام را برای دینو زمام حدده می گیرم نه نوید محمدزاده، محمد مساوات تو خالق این نقش بودی و جایزه برای توست. ما سال ها پیش هم با یکدیگر کار می کردیم و نمایش هایمان مملو از تماشاگر بود، زمانیکه من شهرت نداشتم و چهره ام را کسی نمی شناخت. بسیار خوشحالم که برای نمایشی به کارگردانی محمد مساوات این جایزه را می گیرم، مساوات نعمتی برای تئاتر ایران است و قطار او آنقدر سریع حرکت می کند که هیچ وقت متوقف نمی شود. همچنین از گروه تئاتر تازه که سال هاست باهم کار می کنیم بسیار سپاسگزارم.
در بخش نمایشنامه نویسی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به «عماد الدین رجب لو» برای نمایش «متساوی الساقین» از گرگان و احمد سلگی و رضا بهاروند برای نمایش «شاه ماهی» از تهران رسید.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این بخش به محمد مساوات برای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.
در بخش کارگردانی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به رضا بهاروند برای نمایش «شاه ماهی» از تهران و مجتبی رستمی فر برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز تعلق گرفت.
رستمی‌فر پس از دریافت جایزه گفت: از تمامی عوامل نمایش «همه فرزندان مکبث» بسیار تشکر می کنم که من را تحمل کردند، اگر صبر و حوصله شان نبود، نمی توانستم این پروژه را به سرانجام برسانم. همچنین از همسر و فرزندم بابت تمام سختی هایشان سپاسگزارم.
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سیدمحمد مساوات برای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران رسید.
محمد مساوات پس از دریافت جایزه گفت: جای برخی از دوستان ما در این جشنواره بسیار خالی بود.
وی خطاب به رضا بهاروند گفت: رضا بهاروند اثر تو بسیار خوب بود، بهترین کاری من امسال دیدم نمایش «شاه ماهی» بود.
جایزه ویژه هیات داوران در این بخش، شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش «ژنتیک» به کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد اهدا شد.
جایزه بزرگ این بخش به نمایش «بیگانه در خانه» به کارگردانی محمد مساوات از تهران اهدا شد.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند به پایان رسید.

غزال م و امیر مسعود این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پوشش باکیفیت جشنواره تئاتر فجر وظیفه رسانه ملی است | عکس
معاون صدای رسانه ملی در حاشیه حضور در جشنواره تئاتر فجر:
پوشش باکیفیت جشنواره تئاتر فجر وظیفه رسانه ملی است
حمید شاه آبادی در حاشیه تماشای رادیوتئاتر «سردار عشق» در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به حمایت رادیو از این رویداد هنری گفت: پوشش باکیفیت جشنواره تئاتر فجر از وظایف ...
دیدن ادامه ››

حمید شاه آبادی در حاشیه تماشای رادیوتئاتر «سردار عشق» در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به حمایت رادیو از این رویداد هنری گفت: پوشش باکیفیت جشنواره تئاتر فجر از وظایف رسانه ملی است. اداره کل هنرهای نمایشی رادیو نیز باید به نیازهای مجموعه شبکه‌های رادیویی در زمینه تولید و تامین رادیوتئاتر توجه کرده و متناسب با آن حمایت‌های لازم انجام شود.
به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی در آخرین روز از اجراهای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به تماشای رادیو تئاتر «سردار عشق» به کارگردانی بهرام ابراهیمی نشست.
وی در حاشیه حضور در این رویداد هنری درباره تولید آثاری با محوریت رشادت‌های سردار سلیمانی گفت: این رادیوتئاتر هشداری است برای تامل بر داشته‌های معنوی مان. اگر باران رحمت خدا در این کشور نازل می‌شود به برکت شهیدانی چون سردار قاسم سلیمانی است که با تمام وجود خود را وقف مردم کردند.
وی افزود: این رادیوتئاتر مسیر حاج قاسم سلیمانی شدن را به ما نشان داد، شهید قاسم سلیمانی نماد افرادی است که زندگی شان توام با فداکاری سپری شده است. این اشخاص در هشت سال دفاع مقدس جنگیدند و وقتی پس از آن که ما سرگرم زندگی خود شدیم، راه فداکاری را ادامه دادند و به اصطلاح ما خواب بودیم که آن‌ها جنگیدند و شهید شدند. حاج قاسم پیوند دهنده نسل‌ها بود و خوشبختانه «سردار عشق» این نسل را که برای آرمان‌ها و اعتقادات‌شان زندگی می‌کنند، به تصویر کشید.
شاه‌آبادی درباره پوشش رسانه ای جشنواره تئاتر فجر توضیح داد: وظیفه رسانه ملی پوشش باکیفیت جشنواره تئاتر فجر است، ما در حوزه رادیونمایش به این وظیفه خود عمل کردیم و اگرچه نگاه انتقادی به آثار وجود داشته و دارد و ما با تولید آثاری در تراز دهه فجر فاصله داریم اما رسانه ملی این رخداد را به شکل ویژه پوشش داد و این رویه را در آینده نیز ادامه خواهیم داد.
معاون صدای رسانه ملی درباره علت کمتر پرداختن به گونه نمایشی رادیوتئاتر ادامه داد: جامعه تئاتر مخاطبان تخصصی دارد، در میان این حوزه تخصصی، گونه رادیوتئاتر مهجوریت بیشتری هم دارد و برای مردم تا حدی ناشناخته است، به همین دلیل در حوزه تئاتر وظیفه ما سنگین‌تر است. بنا داریم نمایش را در حوزه صدا محدود به نمایش های رادیویی نکنیم و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو نیز باید به نیازهای مجموعه شبکه‌های رادیویی در زمینه تولید و تامین رادیوتئاتر توجه کرده و متناسب با آن نیاز حمایت‌های لازم انجام شود.
شاه‌آبادی تاکید کرد: مهجوریت و گمنامی رادیوتئاتر را قبول دارم و تلاش ما بر این است که همه شبکه‌ها را درگیر نمایش کنیم و سپس اجرای رادیوتئاتر را جدی بگیریم که این امر خود به توسعه و رشد این حوزه کمک می‌کند.
سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت به کار خود پایان داد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نامزدهای مسابقه آثار صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند | عکس
نامزدهای مسابقه آثار صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
نامزدهای مسابقه آثار صحنه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در ۱۱ رشته طراحی حرکت، طراحی نور، طراحی صدا و آرایه های صوتی، طراحی گریم، موسیقی، طراحی لباس، طراحی صحنه، بازیگری ...
دیدن ادامه ››

نامزدهای مسابقه آثار صحنه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در ۱۱ رشته طراحی حرکت، طراحی نور، طراحی صدا و آرایه های صوتی، طراحی گریم، موسیقی، طراحی لباس، طراحی صحنه، بازیگری زن، بازیگری مرد، نمایشنامه نویسی و کارگردانی معرفی شدند.

به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، هیات داوران مسابقه آثار صحنه ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر متشکل از مسعود دلخواه ، کیومرث مرادی  و رضا مهدی زاده پس از مشاهده، ارزیابی و کارشناسی ۲۲ اثر حاضر در این بخش، نامزدهای دریافت جوایز را به شرح زیر و به ترتیب حروف الفبا در رشته‌های مختلف معرفی کردند:

طراحی حرکت
مجتبی رستمی فر  برای طراحی حرکت نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز
سعید اسد سنگابی برای طراحی حرکت نمایش «ننه مده آ » از فسا
محمدرضا فرجی برای طراحی حرکت نمایش «در دهانم حرف بزن» از بندر دیر

طراحی نور
رضا خضرایی برای طراحی نور نمایش های«بیگانه درخانه»و «کریم لوژی» از تهران
احسان طاهری برای طراحی نور نمایش «چند روایت نامعتبرازآنچه نمی دیدیم» از ارومیه
علیرضا میرانجم برای طراحی نور نمایش«است»  از تهران
ایمان نخلستانی برای طراحی نور نمایش«همه فرزندان مکبث» از اهواز
فرشاد نصیری برای طراحی نور نمایش «شازده احتجاب»  از تهران

طراحی صدا و آرایه های صوتی
علیرضا اکبریان برای طراحی صدای نمایش «بیگانه در خانه» از تهران
بهرام بهاری برای طراحی صدای نمایش «رسن های گور» از بیجار
مهرداد حبیبیان  برای طراحی صدای نمایش «باق وحش» از شهرکرد 
آرمین خیر دان برای طراحی صدای نمایش «شاه ماهی»  از تهران

طراحی گریم 
ماریا حاجیها برای طراحی گریم نمایش «کریم لوژی  » از تهران 
فاطیما حزباوی برای طراحی گریم نمایش «همه فرزندان مکبث » از اهواز  
مریم رخام برای طراحی گریم نمایش «چند روایت نا معتبرازآنچه نمی دیدیم» از ارومیه
عباس قنبری برای طراحی گریم نمایش «در دهانم حرف بزن» از بندر دیر

موسیقی  
حسین اصیلی برای موسیقی نمایش « دست هایت کو مم حسن» از یاسوج
امیرحسین الله دادی برای موسیقی نمایش «بیگانه در خانه» از تهران 
بهزاد بختیاری برای موسیقی نمایش «شازده احتجاب» از تهران 
فرشاد دهنوی برای موسیقی نمایش «مارلون براندو» از تهران 
بهرنگ عباس پور  برای موسیقی نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه هاخانه می کند اتللو » از تهران 
مهرداد علی پور  برای موسیقی نمایش «صدمین سالگرد فتح گریه» از گچساران
بهفر کایدی برای موسیقی نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز

طراحی لباس 
پگاه ترکی برای طراحی لباس نمایش «کریم لوژی» از تهران 
سارا حسین پور  برای طراحی لباس نمایش «همه فرزندان مکبث » از اهواز
عماد الدین رجبلو برای طراحی لباس نمایش «متساوی الساقین» ازگرگان
افشین زمانی برای طراحی لباس نمایش «شازده احتجاب» ازتهران
مقدی شامیریان برای طراحی لباس نمایش های«تنها خرچنگ خانگی لای ملافه هاخانه می کند اتللو» و «مارلون براندو » از تهران
شیما میرحمیدی برای طراحی لباس نمایش «شاه ماهی» از تهران 

طراحی صحنه  
پوریا اخوان  برای طراحی صحنه  نمایش «است» از تهران  
روحان امامی  برای طراحی صحنه  نمایش «شاه ماهی» از تهران
ابراهیم پشت کوهی برای طراحی صحنه نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند اتللو» از تهران
عماد الدین رجبلو  برای طراحی صحنه  نمایش  «متساوی الساقین» از گرگان 
مجتبی رستمی فر برای طراحی صحنه  نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز  
مهرداد علی پور  برای طراحی صحنه نمایش «صدمین سالگرد فتح گریه» از گچساران
مریم کلانتری  برای طراحی صحنه  نمایش «چند روایت نامعتبر ازآنچه نمی دیدیم» از ارومیه 

بازیگری زن
الناز حبیبی برای بازی در  نمایش «شاه ماهی» از تهران 
شیرین دژاگاه  برای بازی در  نمایش«همه فرزندان مکبث» ازاهواز
الهام شعبانی برای بازی در  نمایش «کمیته نان» از تهران 
یلدا عباسی برای بازی در نمایش‌های «کمیته نان» و «مارلون براندو» از تهران 
آرزو عبدالهی برای بازی در  نمایش«باق وحش» از شهرکرد
رومینا مومنی برای بازی در  نمایش « بیگانه در خانه» از تهران 

بازیگری مرد
امین ابراهیمی برای بازی در  نمایش «قزل حصار » از کوهدشت
امیر جدیدی برای بازی در  نمایش «شاه ماهی» از تهران 
مجید رحمتی  برای بازی در  نمایش «کریم لوژی » از تهران
علی شادمان برای بازی در  نمایش «شاه ماهی » از تهران 
مهرداد فلاحی برای بازی در  نمایش «ژنتیک ...» از مشهد
علی پویا قاسمی برای بازی در  نمایش های «شازده احتجاب » و «مارلون براندو » از تهران 
نوید محمد زاده برای بازی در  نمایش «بیگانه در خانه» از تهران 

نمایشنامه نویسی 
عماد الدین رجبلو  برای نگارش نمایشنامه «متساوی الساقین» از گرگان
مهران رنجبر برای نگارش نمایشنامه «کریم لوژی» از تهران
احمد سلگی و رضا بهاروند » برای نگارش نمایشنامه «شاه ماهی» از تهران
مهسا غفوریان  برای نگارش نمایشنامه «ژنتیک ... » از مشهد
سیدمحمد مساوات  برای نگارش نمایشنامه «بیگانه در خانه» از تهران

  کارگردانی  
رضا بهاروند برای کارگردانی نمایش «شاه ماهی» از تهران
رضا بهرامی برای کارگردانی نمایش «کریم لوژی» از تهران
عماد الدین رجبلو  برای کارگردانی نمایش «متساوی الساقین » ازگرگان
مجتبی رستمی فر  برای کارگردانی نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز
افشین زمانی  برای کارگردانی نمایش « شازده احتجاب» از تهران
مهسا غفوریان برای کارگردانی نمایش «ژنتیک ...» از مشهد
سیدمحمد مساوات  برای کارگردانی نمایش «بیگانه در خانه» از تهران

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت به کار خود پایان داد.

آیدا طاهرزاده این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اعلام برنامه‌های روز ششم جشنواره تئاتر فجر | عکس
سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
اعلام برنامه‌های روز ششم جشنواره تئاتر فجر
رادیو تئاتر با «کادوی تولد» آمد/ آغاز به کار یک بخش دیگر بخش «رادیوتئاتر» سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه آغاز به کار می‌کند. به ...
دیدن ادامه ››

رادیو تئاتر با «کادوی تولد» آمد/ آغاز به کار یک بخش دیگر

بخش «رادیوتئاتر» سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه آغاز به کار می‌کند.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه در ششمین روز از سی‌و‌هشتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر، در بخش صحنه‌ای نمایش «بیگانه در خانه» به کارگردانی سیدمحمد مساوات ساعت ۱۹ در تالار اصلی مجموعه‌ی تئاتر شهر به صحنه می‌رود. نمایش «سکوت سفید» به کارگردانی کوروش سلیمانی در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ در تالار چهارسوی تئاتر شهر اجرا می‌شود.

تالار سایه در همین مجموعه میزبان نمایش «مهندس واشینگ کلوز» به کارگردانی ابوالفضل بلغندر در دو سانس ۱۷ و ۱۹ خواهد بود. نمایش «شهر بد» به کارگردانی پاول ژوکوتاک در دو سانس ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

نمایش «قزل حصار» به کارگردانی امین ابراهیمی در دو سانس ۱۷ و ۲۰ در تئاتر مولوی اجرا می‌شود.

سالن ناظرزاده کرمانی نیز در تماشاخانه ایرانشهر میزبان نمایش «مده‌آ» به کارگردانی شبنم یوسفی در دو سانس ۱۷ و ۲۰ خواهد بود. نمایش «شازده احتجاب» به کارگردانی افشین زمانی در دو سانس ۱۸ و ۲۰:۴۵ در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود.

تماشاخانه‌ سرو نیز میزبان نمایش «سرزمین پدری» به کارگردانی محمد قاسمی در ساعت ۱۸ خواهد بود.

در بخش «به علاوه‌ فجر» نمایش «مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن» به کارگردانی فرانک فروتن، ساعت‌های ۱۹ و ۲۱ در عمارت نوفل‌ لوشاتو به صحنه می‌رود.

نمایش‌های دیگری هم که در این بخش اجرا دارند عبارت‌اند از: «کابوس کاووس» به کارگردانی مجتبی حسینی قیری ساعت ۱۹ در تماشاخانه‌ ایران تماشا، «رکوییم برای یک راهبه» به کارگردانی روزبه اختری ساعت ۲۱ در خانه نمایش مهرگان، «در کشور شما...» به کارگردانی ندا تمیمی ساعت ۱۷:۳۰ در تماشاخانه‌ دیوار چهارم، «خوابمردگی» به کارگردانی فرهنگ روشنی ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه‌ آژمان۱، «دختر/پسر» به کارگردانی پارسا محمدزاده ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه‌ آژمان۲، «چنگار» به کارگردانی علی بیگدلی ساعت ۱۷ در تماشاخانه شانو و «وجود» به کارگردانی بهزاد غلامی در خانه نمایش دا ساعت 21 به صحنه می‌رود.

در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌های اجرایی نمایش‌های «سیرک» به کارگردانی سمیه مهری، «سایلنت» به کارگردانی احمد نیک قلب، «مم‌ مم شو» به کارگردانی مجتبی خلیلی، «تنها یک زمین داریم» تولید بازار بزرگ ایران و «قهرمان کیست؟» به کارگردانی مارال ایزدبخش به ترتیب در ساعت‌های ۱۶ تا ۱۸ در محوطه مجموعه تئاتر شهر هر نیم ساعت یک‌بار اجرا می‌شود.

در این بخش همچنین نمایش «زنی اینجا نمانده» به کارگردانی افشین خدری ساعت 16:30 در محوطه خانه هنرمندان ایران و 10:30 در ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر اجرا می‌شود. نمایش «مین» به کارگردانی نسا سلیمانی نیز ساعت 17 در محوطه خانه هنرمندان ایران اجرا می شود. نمایش «سایلنت» به کارگردانی احمد نیک قلب نیز ساعت 11 در همین محل برای مخاطبان به اجرا درمی آید.

نمایش چیدمان اجرا «اکسیر» با طراحی علی کاظمی در ساعت‌های ۱۶،۱۶:۳۰، ۱۷، ۱۷:۳۰ و ۱۸ در موسسه فرهنگستان صبا برگزار خواهد شد.

در بخش «رادیوتئاتر» نیز که از روز ششم جشنواره افتتاح می‌شود، نمایش‌های «عروس فرات» ساعت ۱۶:۳۰ به کارگردانی پیمان قریب پناه و «کادو‌ی تولد» به کارگردانی بهرام نوری ساعت ۱۸:۳۰ در تالار رودکی اجرا می شوند.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا 21 بهمن در تهران در حال برگزاری است.

 ......................................................................................................

«بیگانه در خانه» چهارشنبه ساعت 15 روی صحنه می‌رود

نمایش «بیگانه در خانه» روز چهارشنبه 16 بهمن ماه ساعت 15 در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می رود.

به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، زمان اجرای نمایش «بیگانه در خانه» به نویسندگی و کارگردانی سیدمحمد مساوات که قرار بود روز چهارشنبه 16 بهمن ماه ساعت 19 روی صحنه برود، به ساعت 15 تغییر کرد.

این نمایش همچنین در روزهای دیگر اجرای خود طبق زمان اعلام شده از قبل روی صحنه می‌رود.

رومینا مومنی‌، محمد علی‌محمدی، علی حافظ‌پور، دینو زمام‌حدده بازیگران این نمایش هستند که در خلاصه آن آمده است: زن و شوهری مهاجر در خانه‌ای زندگی می‌کنند و متوجه حضور بیگانه‌ای در خانه می‌شوند و ... .

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا 21 بهمن ماه در تهران در حال برگزاری است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اجراهای تئاتر ملل با «سکوت» آغاز می‌شود | عکس
در چهارمین روز از جشنواره تئاتر فجر چه می‌گذرد؟
اجراهای تئاتر ملل با «سکوت» آغاز می‌شود
چهارمین روز از سی و هشتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر با آغاز اجراهای بخش تئاتر ملل همزمان می‌شود.به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری سی ‌و‌ هشتمین جشنواره بین‌المللی ...
دیدن ادامه ››

چهارمین روز از سی و هشتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر با آغاز اجراهای بخش تئاتر ملل همزمان می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری سی ‌و‌ هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، یکشنبه ۱۳ بهمن در چهارمین روز از سی‌و‌هشتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر، نمایش «بیگانه در خانه» از بخش مسابقه تئاتر صحنه‌ای به کارگردانی محمد مساوات ساعت ۱۹ در تالار اصلی مجموعه‌ تئاتر شهر به روی صحنه می‌رود.

نمایش «متساوی‌الساقین» نیز در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ در تالار چهارسو‌ی مجموعه‌ تئاتر شهر اجرا می‌شود.

تالار سایه این مجموعه نیز برای ساعت‌های ۱۷ و ۱۹ میزبان نمایش «خوابگرد» به کارگردانی امیر کلهری‌پور است. نمایش «ستاره شناس» نیز ساعت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به نمایش در‌می‌آید.

تالار مولوی در دو سانس ۱۷ و ۱۹ از نمایش «است» به کارگردانی پرنیا شمس میزبانی می‌کند.

تماشاخانه‌ ایرانشهر برای ساعت‌های ۱۷ و ۲۰ نمایش «باق وحش» به کارگردانی امیر بهاور اکبرپور دهکردی را در برنامه اجرای خود در دستور کار دارد. در تالار استاد سمندریان همین تماشاخانه نیز نمایش «ژنتیک...» به کارگردانی مهسا غفوریان در سانس های ۱۸ و ۲۰:۴۵ اجرا می‌شود.

تماشاخانه‌ سرو نیز برای ساعت ۱۸ نمایش «زندگی با طعم خردل» به کارگردانی سعید نجفیان را در برنامه دارد.

در بخش «به علاوه‌ ‌فجر»، نمایش «کاش چشم نمی‌دید» به کارگردانی فرزاد لباسی ساعت ۱۹ در تماشاخانه‌ ایران تماشا اجرا می‌شود. «قطع دست در اسپوکن» عنوان نمایشی است که به کارگردانی احمد بیستونی در خانه‌ نمایش مهرگان در سانس ۲۱ به صحنه می‌رود. نمایش «والس تصادفی» به کارگردانی محمدحسین صادقی‌زاده مقدم ساعت ۱۷:۳۰ در تماشاخانه‌ دیوار چهارم اجرا می‌شود. همچنین نمایش «۱۲ روز» به کارگردانی علی بیگدلی ساعت ۱۷ در تماشاخانه‌ شانو به صحنه می‌رود.

نمایش محیطی «بیا جلوتر» به کارگردانی سجاد باقری نیز ساعت ۲۱ در عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود.

در بخش نمایش‌های خیابانی نمایش «بی‌پیش بی‌اجاره» به کارگردانی میثم سرآبادانی ساعت ۱۶ در محوطه‌ تئاتر شهر اجرا می‌شود. ساعت ۱۶:۳۰ نیز نمایش «صد سال به این سال‌ها» به کارگردانی نجمه مهرابی خوزانی نیز در این محوطه اجرا می‌شود. نمایش‌های «شال برون» به کارگردانی امیر امینی و «تنها یک زمین داریم» تولید بازار بزرگ ایران به ترتیب ساعت ۱۷ و ۱۷:۳۰ در محوطه‌ مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

در محوطه‌ خانه‌ هنرمندان ایران هم نمایش «زینب پاشا» به کارگردانی مهدی صالحیار ساعت ۱۷ اجرا می‌شود.

ساعت ۱۰:۳۰ و ۱۱ نیز به ترتیب نمایش‌های «صد سال به این سال‌ها» به کارگردانی نجمه مهرابی خوزانی و «شال برون» به کارگردانی امیر امینی در ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر اجرا می‌شوند.

نمایش چیدمان اجرا «اکسیر» با طراحی علی کاظمی در ساعت‌های ۱۶، ۱۶:۳۰، ۱۷، ۱۷:۳۰، ۱۸ در موسسه فرهنگستان صبا اجرا خواهد شد.

نمایش «سکوت» به کارگردانی پاول ژو کوتاک از لهستان، ساعت ۱۸ در پارکینگ تالار وحدت اجرا خواهد داشت.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا ۲۱ بهمن در حال برگزاری است.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کتاب «نمایشنامه‌های برگزیده فجر سی و هشتم» منتشر شد | عکس
از سری انتشارات جشنواره تئاتر فجر؛
کتاب «نمایشنامه‌های برگزیده فجر سی و هشتم» منتشر شد
کتاب «نمایشنامه‌های برگزیده فجر سی و هشتم» از جمله انتشارات سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد و در اختیار هنردوستان قرار گرفت.به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین ...
دیدن ادامه ››

کتاب «نمایشنامه‌های برگزیده فجر سی و هشتم» از جمله انتشارات سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد و در اختیار هنردوستان قرار گرفت.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، کتاب «نمایشنامه‌های برگزیده فجر سی و هشتم» که شامل سه نمایشنامه‌ برگزیده این رویداد است، منتشر شد.

این کتاب زیرنظر مدیریت دفتر پژوهش و انتشارات نمایش به نگارش درآمده است و شامل متن کامل سه نمایشنامه منتخب جشنواره در دوره سی و هشتم می‌شود.

ویراستاری این کتاب را شیرین رضاییان برعهده داشته و صفحه‌آرایی را هم شیما تجلی انجام داده است.

کتاب «نمایشنامه‌های برگزیده فجر سی و هشتم» در ۲۲۴ صفحه و در قطع رقعی در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد.

نمایشنامه نویسی از جمله بخش های رقابتی سی و هشتمین جشنواره ‌بین‌المللی تئاتر فجر است که پیش از این ۷ اثر منتخب را معرفی کرد و برگزیدگان آن نیز در آیین اختتامیه این رویداد معرفی خواهند شد.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا ۲۱ بهمن ماه در تهران در حال برگزاری است

امیرمسعود فدائی این را خواند
mahkam group این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هشت نمایش برگزیده تئاتر شهر در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر به صحنه می روند | عکس
در بخش های مختلف؛
هشت نمایش برگزیده تئاتر شهر در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر به صحنه می روند
هشت اثر نمایشی منتخب تئاتر شهر که طی ماه های گذشته در تالار های مختلف این مجموعه به صحنه رفته بود، همزمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر پیش روی مخاطبان قرار می گیرند.به ...
دیدن ادامه ››

هشت اثر نمایشی منتخب تئاتر شهر که طی ماه های گذشته در تالار های مختلف این مجموعه به صحنه رفته بود، همزمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر پیش روی مخاطبان قرار می گیرند.

به گزارش تیوال به نقل از واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، هشت اثر نمایشی منتخب تئاتر شهر که طی ماه های گذشته در تالار های مختلف این مجموعه به صحنه رفته بود، همزمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در بخش های مختلف رقابتی و غیر رقابتی این رویداد پیش روی مخاطبان قرار می گیرند.

براساس برنامه ریزی های انجام گرفته نمایش «متساوی الساقین» به نویسندگی و کارگردانی عمادالدین رجبلو از گرگان که دی و بهمن ماه سال جاری در کارگاه نمایش روی صحنه رفته بود، روزهای ۱۲ و ۱۳ بهمن ماه ساعت های ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ در تالار چهارسو و در بخش مسابقه صحنه ای به صحنه می رود.

نمایش «ستاره شناس» نوشته دیدیه ون کولارت و کارگردانی اصغر نوری نیز که مرداد و مهر امسال در تالار سایه به صحنه رفته بود، ساعت های ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ روز شنبه ۱۳ بهمن طی بخش خارج مسابقه در تالار قشقایی تئاتر شهر میزبان تماشاگران تئاتر خواهد بود.

در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر نیز روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه نمایش «تالاب هشیلان» به نویسندگی و کارگردانی نوشین تبریزی از تهران ساعت های ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ در تالار قشقایی طی بخش خارج از مسابقه به صحنه می رود. این نمایش مهر و آبان ماه  سال جاری در تالار قشقایی تئاتر شهر روی صحنه رفته بود.

«برگشتن» عنوان دیگر نمایش بخش خارج از مسابقه سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر است که  ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ روزهای ۱۷ و  ۱۸ بهمن ماه به نویسندگی خیراالله تقیانی پور و کارگردانی حسین مسافرآستانه در تالار چهارسو اجرا می شود. این نمایش آبان و آذر ماه سال جاری در تالار چهارسو پیش روی مخاطبان قرار گرفته بود.

نمایش «کمیته نان» به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج نیز یکی از نمایش های منتخب مجموعه تئاتر شهر بود که اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری در تالار قشقایی این مجموعه روی صحنه رفته بود. این اثر نمایشی نیز ساعت های ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ روز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه در تالار قشقایی و در بخش مسابقه صحنه ای اجرا می شود.

نمایش «کریم لوژی» به نویسندگی مهران رنج بر و کارگردانی رضا بهرامی هم که اولین بار شهریور و مهر ماه سال جاری در تالار قشقایی روی صحنه رفته بود، ساعت های ۱۹:۳۰ و ۲۰:۳۰ روزهای ۱۹ و ۲۰ یهمن ماه طی بخش مسابقه صحنه در تالار چهارسو میزبان تماشاگران خواهد بود.

ابراهیم پشت کوهی نویسنده و کارگردان نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند اتللو» هم که این اثر نمایشی را بعد از پایان جشنواره تئاتر فجر در تالار قشقایی به صحنه می برد، ساعت ۱۷:۳۰ و ۲۰ روزهای ۱۹ و ۲۰ بهمن ماه نمایش خود را در بخش مسابقه صحنه ای نیز پیش روی مخاطبان قرار می دهد.

نمایش «سرزمین پدری» به نویسندگی و کارگردانی محمد قاسمی نیز که مهر و آبان سال جاری در تالار سایه تئاتر شهر روی صحنه بود، ساعت ۱۸ روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه طی بخش خارج از مسابقه در تماشاخانه سرو اجرا می شود.

بر اساس این گزارش نمایش «بیگانه در خانه» به نویسندگی و کارگردانی سید محمد مساوات که پیش از این در مجموعه تئاتر مستقل تهران روی صحنه رفته بود، روزهای ۱۰ و ۱۱ بهمن در قالب اجرای عمومی روی صحنه تالار اصلی پذیرای تماشاگران است.  این اثر نمایشی که قرار است در بخش مسابقه صحنه ای جشنواره تئاتر فجر روی صحنه برود ، روزهای جمعه ۱۱ تا چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ساعت ۱۹ ، روز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه ساعت ۱۸:۳۰ و روز جمعه ساعت ۱۹ پذیرای دوستداران تئاتر است. 

امیرمسعود فدائی این را خواند
mahkam group این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
  رقابت بخش تئاتر صحنه‌ای آغاز می‌شود | عکس
به یاد ولی الله شیراندامی؛
رقابت بخش تئاتر صحنه‌ای آغاز می‌شود
مسابقه تئاتر صحنه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از شنبه ۱۲ بهمن، با به صحنه رفتن ۸ نمایش و با یاد کردن از هنرمند فقید ولی الله شیراندامی آغاز به کار می‌کند.به گزارش ...
دیدن ادامه ››

مسابقه تئاتر صحنه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از شنبه ۱۲ بهمن، با به صحنه رفتن ۸ نمایش و با یاد کردن از هنرمند فقید ولی الله شیراندامی آغاز به کار می‌کند.

به گزارش تیوال ستاد خبری سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، اجراهای بخش تئاتر صحنه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از عصر روز شنبه ۱۲ بهمن، با روی صحنه رفتن ۸ نمایش و به یاد هنرمند فقید ولی الله شیراندامی آغاز می‌شود.

بخش تئاتر صحنه‌ای
روز شنبه ۱۲ بهمن در بخش صحنه‌ای، نمایش «بیگانه در خانه» به کارگردانی محمد مساوات ساعت ۱۹ در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.
نمایش «متساوی‌الساقین» به کارگردانی عماد‌الدین رجبلو در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ در تالار چهارسو‌ی مجموعه‌ تئاتر شهر به صحنه می‌رود. تالار قشقایی همین مجموعه نیز در ساعات ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ میزبان نمایش «ستاره‌شناس» به کارگردانی اصغر نوری خواهد بود.

نمایش «است» به کارگردانی پرنیا شمس در دو سانس ۱۷ و ۱۹ در تالار مولوی به صحنه می‌رود. تالار استاد ناظر‌زاده کرمانی در تماشاخانه‌ ایرانشهر نیز در دو سانس ۱۷ و ۲۰ میزبان نمایش «باق‌وحش» به کارگردانی امیر بهاور اکبرپور دهکردی خواهد بود. در سالن استاد سمندریان همین تماشاخانه نیز نمایش «در دهانم حرف بزن» به کارگردانی عبدالزهرا محمودی در دو سانس ۱۸ و ۲۰:۴۵ به روی صحنه می‌رود.

نمایش «زندگی با طعم خردل» نیز به کارگردانی سعید نجفیان نیز در تماشاخانه سرو اجرا می‌شود.

دیگرگونه‌های اجرایی
نمایش «صدایا» به کارگردانی علیرضا ایزدی در بخش دیگرگونه‌های اجرایی نیز ساعت ۱۷ و ۱۹ در تالار سایه‌ مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

بخش به علاوه فجر
در این بخش نمایش «تردید» به کارگردانی محمدجواد علیمردانی ساعت ۱۹ در تماشاخانه‌ی ایران تماشا به روی صحنه می‌رود. نمایش «خرس» به کارگردانی کیوان ضهرابی نیز ساعت ۲۱ در خانه نمایش مهرگان اجرا می‌شود.

نمایش «والس تصادفی» به کارگردانی محمدحسین صادقی‌زاده مقدم ساعت ۱۷:۳۰ در تماشاخانه‌ دیوار چهارم اجرا می‌شود.

نمایش «طبخ طباخ مطبخ» به کارگردانی علی بیگدلی ساعت ۱۷ در تماشاخانه شانو اجرا می‌شود.

همچنین نمایش «بیا جلوتر» به کارگردانی سجاد باقری ساعت ۲۱ در عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود.

نمایش‌های خیابانی
در بخش نمایش‌های خیابانی در محوطه تئاتر شهر ساعت ۱۶ نمایش «شال برون» به کارگردانی امیر امینی، ساعت ۱۶:۳۰ نمایش «زینب‌پاشا» به کارگردانی مهدی صالحیار، ساعت ۱۷ نمایش «سیرک» به کارگردانی سمیه مهری و ساعت ۱۷:۳۰ نمایش «تنها یک زمین داریم» که تولید بازار بزرگ ایران است، اجرا می‌شود.

در محوطه‌ی خانه هنرمندان ایران نیز ساعت ۱۶:۳۰ نمایش «صد سال به این سال‌ها» به کارگردانی نجمه مهرابی خوزانی و ساعت ۱۷ نمایش «بی‌پیش بی‌اجاره» به کارگردانی میثم سرآبادانی اجرا می‌شود.

نمایش «دست...کاری» به کارگردانی مهدی ضیاییان پور ساعت ۱۰:۳۰ در ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر و نمایش «زینب‌پاشا» به کارگردانی مهدی صالحیار ساعت ۱۱ در همان مکان اجرا خواهند شد.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا ۲۱ بهمن در تهران در حال برگزاری است.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
جشنواره تئاتر فجر به سوگ ولی الله شیراندامی نشست/بازدید شهرام کرمی و نادر برهانی مرند از تماشاخانه‌های به علاوه فجر | عکس
مروری بر دومین روز جشنواره تئاتر فجر؛
جشنواره تئاتر فجر به سوگ ولی الله شیراندامی نشست/بازدید شهرام کرمی و نادر برهانی مرند از تماشاخانه‌های به علاوه فجر
خبر درگذشت ولی الله شیراندامی در دومین روز از برگزاری جشنواره تئاتر فجر اهالی هنر را به سوگ فقدان هنرمندی ماندگار نشاند.به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی ...
دیدن ادامه ››

خبر درگذشت ولی الله شیراندامی در دومین روز از برگزاری جشنواره تئاتر فجر اهالی هنر را به سوگ فقدان هنرمندی ماندگار نشاند.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، دومین روز از سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی به پایان رسید که تماشاخانه‌ها و تالارهای میزبان جشنواره شاهد استقبال مخاطبان از نمایش‌ها بودند.

در این روز نمایش‌های «۱۲ روز»، «مردی که ...»، «پنج جهت اصلی» و «خرس» در بخش «به علاوه فجر» روی صحنه رفتند.

حضور شهرام کرمی و نادر برهانی‌مرند در تماشاخانه‌ها
روز جمعه ۱۱ بهمن ماه شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی با حضور در تماشاخانه شانو به تماشای نمایش «۱۲ روز» به کارگردانی علی بیگدلی نشست.
همچنین نادر برهانی‌مرند، دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز در تماشاخانه «ایران تماشا» حضور پیدا کرد و با مخاطبان این رویداد، نمایش «پنج جهت اصلی» به کارگردانی مرضیه رجبی را تماشا کرد.

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سوگ یدالله شیراندامی
دومین روز از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی سپری شد که یکی از بازیگران و کارگردانان سرشناس و پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون دار فانی را وداع گفت.
ولی‌الله شیراندامی پس از سال ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری، عصر جمعه در بیمارستان رسول اکرم (ص) درگذشت. آخرین نمایش به کارگردانی این هنرمند فقید با عنوان «هنر کمدی» نوشته ادواردو فیلیپو سال ۹۱ در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه رفته بود. او همچنین بعد از اجرای این نمایش، کتاب «تحلیل کارگردانی نمایشنامه مرگ پیشه ور» را تالیف کرد که توسط انتشارات نمایش چاپ شد.

دبیرخانه سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ضایعه فقدان این بازیگر و کارگردان برجسته را به جامعه هنری کشور و خانواده آن هنرمند فقید تسلیت گفته و برای بازماندگان طلب صبر کرد.

دومین روز از برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اخبار متعدد و متنوعی همراه شد که از آن جمله می‌توان به تمام شدن بلیت‌ برخی از نمایش‌های حاضر در جشنواره اشاره کرد.

همچنین جزییاتی از پوشش گسترده رسانه‌های داخلی و بین‌المللی از جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد که بر این اساس بیش از ۳۰ رسانه داخلی و خارجی در ایام جشنواره به پوشش این رویداد هنری می‌پردازند.

نادر برهانی مرند، دبیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در دومین روز از جشنواره میزبان قربان صابر، بازیگر پیشکسوت کشور تاجیکستان در دبیرخانه این رویداد هنری بود.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا ۲۱ بهمن ماه در تهران در حال برگزاری است

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کتاب عکس تئاتر «لحظه قطعی» منتشر شد | عکس
کتاب عکس تئاتر «لحظه قطعی» منتشر شد
کتاب آثار برگزیده مسابقه عکس تئاتر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با عنوان «لحظه قطعی» منتشر شد.به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، ...
دیدن ادامه ››

کتاب آثار برگزیده مسابقه عکس تئاتر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با عنوان «لحظه قطعی» منتشر شد.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، کتاب آثار برگزیده مسابقه عکس تئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با عنوان «لحظه قطعی» منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

سیامک زمردی مطلق مدیر بخش مسابقه و عکس تئاتر جشنواره امسال است و اشکان زمردی مطلق مدیریت اجرایی و طراحی گرافیک کتاب عکس منتشر شده توسط سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را بر عهده داشته است.

این کتاب که شامل آثار برگزیده مسابقه عکس تئاتر است، شامل ۵۹ عکس از ۴۹ عکاس می‌شود و طراحی جلد آن را شاهین علوی برعهده داشته است.

همچنین ترجمه کتاب «لحظه قطعی» برعهده عطیه تقوی بوده است.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا ۲۱ بهمن ماه در تهران در حال برگزاری است.

امیرمسعود فدائی و mahkam group این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
داوران «به علاوه فجر» جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند | عکس
داوران «به علاوه فجر» جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
رحمان سیفی آزاد، محسن علیخانی و سپیده نظری پور داوری بخش «به علاوه فجر» سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را برعهده گرفتند.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین ...
دیدن ادامه ››

رحمان سیفی آزاد، محسن علیخانی و سپیده نظری پور داوری بخش «به علاوه فجر» سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را برعهده گرفتند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، اعضای هیات داوران بخش «به علاوه فجر» سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند.
بر این اساس رحمان سیفی آزاد، محسن علیخانی و سپیده نظری پور به داوری آثار این بخش می‌پردازند. مدیریت این بخش را خیام وقار کاشانی برعهده دارد.

رحمان سیفی آزاد
رحمان سیفی‌آزاد متولد ۱۳۵۱ تهران، دارای مدرک کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه تهران است. او در حوزه کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی سابقه فعالیت از دهه هفتاد تاکنون دارد.

محسن علیخانی
محسن علیخانی متولد ۱۳۵۰ کارگردان باسابقه تئاتر است که آثار متعددی جمله «سعادت مردمان تیره روز» و «دیوار» را روی صحنه برده است. او دارای مدرک دکترای سینما از دانشگاه سوربن فرانسه است.

سپیده نظری پور
سپیده نظری پور متولد سال ۱۳۵۰ در تهران بازیگر، کارگردان و طراح صحنه باسابقه حوزه تئاتر است.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از ۱۰ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بلیت فروشی بدون هیچ مشکلی انجام می شود/ تمهیدات خوبی در زمینه تبلیغات محیطی انجام شده است | عکس
مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره تئاتر فجر عنوان کرد؛
بلیت فروشی بدون هیچ مشکلی انجام می شود/ تمهیدات خوبی در زمینه تبلیغات محیطی انجام شده است
وحید لک مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر درباره  فروش بلیت آثار و تبلیغات محیطی این رویداد هنری توضیحاتی را ارائه کرد.به گزارش تیوال به نقل از ...
دیدن ادامه ››

وحید لک مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر درباره  فروش بلیت آثار و تبلیغات محیطی این رویداد هنری توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، وحید لک مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر درباره بلیت فروشی و برنامه‌های تبلیغاتی این رویداد گفت: تا تاریخ ۹ بهمن ماه در ایام سوگواری شهادت حضرت فاطمه الزهرا(س) قرار داریم و به دلیل تقارن با این ایام تصمیم گرفتیم که تبلیغات همه بخش‌های جشنواره به طور گسترده از تاریخ ۱۰ بهمن آغاز شود.

وی در خصوص خرید از سامانه فروش بلیت جشنواره نیز توضیح داد: طبق اعلام قبلی هموطنان عزیز می‌توانند از ساعت ۲۰ امروز سه شنبه ۸ بهمن به سایت تیوال مراجعه و اقدام به خرید بلیت نمایش کنند. اصحاب رسانه و منتقدان نیز که قرار بود از ساعت ۱۲ امروز سه شنبه ۸ بهمن برای خرید به این سایت مراجعه کنند، به دلیل اختلال پیش آمده، فردا چهارشنبه ( ۹ بهمن) از ساعت ۱۲ می توانند با مراجعه به سایت تیوال بلیت‌های اختصاص یافته به این بخش را تهیه کنند.

لک خاطر نشان کرد: ردیف‌های ویژه اصحاب رسانه و هنرمندان در هر سالن نمایش مشخص و تفکیک شده و سهم رسانه‌ها محفوظ است و بلیت فروشی بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد.

مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره خاطر نشان کرد: امسال کارت‌های هوشمند در اختیار اصحاب رسانه، منتقدان و مهمانان خارجی قرار گرفته است که به چند دلیل این اتفاق امسال با همت مسئولان جشنواره انجام شد. این کارت علاوه بر اینکه ورود و خروج همه حاضران در جشنواره را تسهیل می کند، از طرفی این امکان را برای دارندگان کارت فراهم کرده است که علاوه بر تئاتر شهر بتوانند در سالن های دیگر جشنواره از خدمات رفاهی برخوردار شوند. این کارت‌های هوشمند همچنین می‌تواند آمار تردد و استقبال از جشنواره را به تفکیک اعلام و ثبت کند‌.

وی با اشاره به همکاری جشنواره تئاتر فجر با شهرداری تهران تاکید کرد: امسال با توجه به همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران و شهرداری منطقه ۱۱ و همینطور ستاد برگزاری جشنواره، تصمیم گرفته شد تبلیغات مناسب تری برای جشنواره انجام شود. این تبلیغات به صورت بیلبورد و پرتابل در سطح شهر و مقابل سالن‌های تئاتر انجام خواهد شد.

 لک در پایان عنوان کرد: در فضای رسانه های دیداری و شنیداری هم تعاملاتی شکل گرفته است که کمک شایانی به اطلاع رسانی‌های عمومی و پوشش برنامه‌های جشنواره می‌کند. گروه‌های مختلف از شبکه های سراسری نیز می توانند از روز شنبه ۱۲ بهمن در سالن انتظار مجموعه تئاتر شهر مستقر و به پوشش برنامه های جشنواره بپردازند. لازم به ذکر است که جشنواره از تاریخ ۱۰ بهمن با نمایش‌های بخش به علاوه فجر آغاز و اجراهای بخش‌های دیگر نیز از تاریخ ۱۱ بهمن شروع می شود.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
همه همدردیم | عکس
یادبود جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی در جشنواره تئاتر فجر؛
همه همدردیم
«#همه_همدردیم» نام نمایشی به نویسندگی و کارگردانی یاسر میرحمیدی است که برای گرامیداشت یاد جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ...
دیدن ادامه ››

«#همه_همدردیم» نام نمایشی به نویسندگی و کارگردانی یاسر میرحمیدی است که برای گرامیداشت یاد جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نمایش خیابانی «#همه_همدردیم» به نویسندگی و کارگردانی یاسر میرحمیدی برای گرامیداشت یاد جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و همدردی با خانواده‌هایشان در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اجرا می‌شود.

این نمایش در روزهای شنبه و یکشنبه ۱۹ و ۲۰ بهمن ماه، ساعت ۱۷:۳۰ در محوطه تئاتر شهر میزبان علاقه‌مندان است.

«#همه_همدردیم» روز شنبه ۱۹ بهمن ماه ساعت ۱۶:۳۰ در خانه هنرمندان ایران نیز اجرا می‌شود.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا ۲۱ بهمن ماه در تهران در حال برگزاری است.

امیرمسعود فدائی و آقامیلاد طیبی این را خواندند
آهوان گم شدند در شب دشت
آه از آن رفتگان بی برگشت

هوشنگ ابتهاج
۱۲ بهمن ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
میزبانی ۸  اثر نمایشی در تماشاخانه ایرانشهر | عکس
میزبانی ۸ اثر نمایشی در تماشاخانه ایرانشهر
تماشاخانه ایرانشهر در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و در بخش نمایش‌های صحنه‌ی و تئاتر ملل میزبان هشت اثر نمایشی شد.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل ...
دیدن ادامه ››

تماشاخانه ایرانشهر در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و در بخش نمایش‌های صحنه‌ی و تئاتر ملل میزبان هشت اثر نمایشی شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، این مجموعه تئاتر در سی وهشتمین جشنواره بین‌الملل تئاتر فجر و در بخش صحنه‌ی و تئاتر ملل میزبان هشت اثر نمایشی خواهد بود که در دو سالن استاد سمندریان و دکتر ناظر زاده کرمانی به روی صحنه می‌روند.

این آثار عبارت‌اند از:
- شنبه ۱۲ و یکشنبه ۱۳ بهمن‌ماه نمایش «باق وحش» به کارگردانی امیر بهاوراکبرپور دهکردی از شهرکرد در سالن دکتر ناظر زاده کرمانی و نمایش «ژنتیک» به کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد مقدس در سالن استاد سمندریان.

- دوشنبه ۱۴ و سه‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه نمایش «مده آ» به کارگردانی شبنم یوسفی از ارومیه در سالن دکتر ناظر زاده کرمانی و «شازده احتجاب» به کارگردانی افشین زمانی  از تهران در سالن استاد سمندریان.

- چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه نمایش «غم نومه وطن و تن» به کارگردانی جواد خاکسار حقانی از شهرکرد در سالن دکتر ناظرزاده کرمانی.

- پنجشنبه ۱۷ بهمن‌ماه نمایش «غم نومه وطن و تن» به کارگردانی جواد خاکسار حقانی از شهرکرد  در سالن دکتر ناظر زاده کرمانی، نمایش «تسلا» از کشور یونان به مدت ۸۰ دقیقه  در سالن استاد سمندریان.

- جمعه ۱۸ بهمن‌ماه نمایش «تسلا» از کشور یونان به مدت ۸۰ دقیقه  در سالن استاد سمندریان.

- شنبه ۱۹ و یکشنبه ۲۰ بهمن‌ماه نمایش «مارلون براندو» به کارگردانی مهران رجبی از تهران در سالن استاد سمندریان.

شایان‌ذکر است نمایش‌های سالن دکتر ناظرزاده کرمانی در دو ساعت ۱۷ و ۲۰ و نمایش‌های سالن استاد سمندریان در دو ساعت ۱۸ و ۲۰:۴۵ به روی صحنه می‌روند.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فجر از روز شنبه ۱۲ بهمن لغایت دوشنبه ۲۱ بهمن‌ماه به دبیری نادر برهانی مرند برگزاری خواهد شد.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نادر برهانی مرند: جشنواره تئاتر فجر نسبت به دوره های قبل باکیفیت تر شده است | عکس
در نشست رسانه ای سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر عنوان شد؛ معرفی هیات داوران بخش‌های مختلف
نادر برهانی مرند: جشنواره تئاتر فجر نسبت به دوره های قبل باکیفیت تر شده است
نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در نشست رسانه ای این رویداد بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر در این دوره به لحاظ کمی کوچک اما با کیفیت تر شده است.به گزارش روابط عمومی ...
دیدن ادامه ››

نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در نشست رسانه ای این رویداد بیان کرد:
جشنواره تئاتر فجر در این دوره به لحاظ کمی کوچک اما با کیفیت تر شده است.

به گزارش روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نشست رسانه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی)، نادر برهانی مرند (دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر) و جمعی از مدیران این رویداد صبح امروز (یکشنبه ششم بهمن) در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای نشست رسانه ای سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شهرام کرمی ضمن گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، از اصحاب رسانه به عنوان یار همیشگی تئاتر ایران قدردانی کرد و گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر به عنوان یک گردهمایی بزرگ خانواده تئاتر در طول سی و هفت دوره برگزاری، سهم بسیاری در رشد و رونق تئاتر ایران داشته است و علاوه بر آن توانسته هنر نمایش ایرانی را در سطح بین الملل معرفی کند.

وی افزود: این رویداد در سال ۱۳۶۱ ، در اوج شرایط بحرانی جنگ آغاز شد و با سرمایه عظیم و حمایت هنرمندان، امروزه ما میراث دار یکی از بزرگ ترین رویدادهای هنری منطقه هستیم که به عنوان یک جشنواره شناخته شده در حوزه هنرهای نمایشی توانسته خود را به خوبی معرفی کند.

کرمی ادامه داد: ما معمولا جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را در یک تقویم  ۱۰ روزه می‌بینیم اما این رویداد بسیار پیش‌تر آغاز شده است، برگزاری ۳۴ جشنواره تئاتر استانی و منطقه ای یکی از بخش های زیرمجموعه جشنواره تئاتر فجر است که با مشارکت هنرمندان در شهرها و استان‌های ایران به خوبی برگزار شد و ما ثمره این برگزاری شایسته را می توانیم در جشنواره شاهد باشیم که آثار منتخبی از جشنواره استانی به مرحله نهایی جشنواره تئاتر فجر راه یافتند.

تلاش کردیم به شکلی فشرده و با صرفه جویی جشنواره را برگزار کنیم
مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: در ارزش ها و اهمیت این رویداد بین المللی که برای خانواده تئاتر بسیار مهم است، اگر من بخواهم به نکته ای اشاره کنم تنها شرح ماجرا را بیشتر می کند اما جایگاه مهم این رویداد برای همه ما واضح و روشن است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این رویداد را به عنوان مهم ترین رویداد هنرهای نمایشی برگزار می کند. جشنواره تئاتر فجر اگر از سرمایه خود بهره نبرد نمی تواند پویا شود و پیشرفت کند، مهم ترین سرمایه جشنواره هنرمندان و مخاطبان هستند که با شور بسیاری در این رویداد شرکت کرده و رونق بخش آن بودند.

 کرمی خاطر نشان کرد: ما در برگزاری این دوره جشنواره با چند چالش مهم رو به رو بودیم، امیدوارم ما بتوانیم چالش ها برطرف کنیم، اولین چالش ما در زمینه برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر فقدان اعتبار در زمینه برگزاری این رویداد هنری بود که همچون سال گذشته با کسر بودجه رو به رو بودیم و از همان ماه اول برنامه ریزی ما این بود که با جذب اسپانسر بتوانیم بخشی از کسری خود را برطرف کنیم اما متاسفانه سی و هشتمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر بدون حضور اسپانسر برگزار می شود و ما همچنان در حسرت این خواهیم بود که یک نهاد، مرکز یا بنگاه اقتصادی به برگزاری جشنواره کمک کند، این حسرت همیشگی است و در سال های گذشته هم شاهد آن بودیم و برخلاف سایر هنرها، در حوزه هنرهای نمایشی اسپانسرها و حامیانی که می توانند پیشقدم شوند به برگزاری جشنواره کمک نکردند، من این موضوع را به عنوان گلایه مطرح می کنم.

برداشت دیگری از انصراف‌ها نداشته باشیم
مدیرکل هنرهای نمایشی در نشست رسانه ای جشنواره بین المللی تئاتر فجر با اشاره به شرایط مالی این رویداد بیان کرد: ما تلاش کردیم به شکلی فشرده و با صرفه جویی جشنواره را برگزار کنیم و با حفظ بخش های اصلی جشنواره به شکلی برنامه ریزی کنیم که خلایی در برگزاری اتفاق نیفتاد و ارائه خدمات به هنرمندان مهم ترین نکته برای ما بوده است که سعی کردیم به آن توجه کنیم. دومین چالش ما در برگزاری جشنواره تحریم های اقتصادی و سیاسی خارجی است که همه ما با آن دست به گریبان هستیم و می دانیم این تحریم های ظالمانه که جهت حفظ استقلال کشور متحمل می شویم به همه رویدادها از جمله جشنواره های هنری آسیب زده است. تلاش کردیم بهترین آثار را برای بخش ملل انتخاب کنیم و تلاش کردیم اتفاقات مثبتی در این بخش رخ دهد.

کرمی خاطر نشان کرد: چالش سوم حضور نیافتن برخی از چهره های هنری در جشنواره سی و هشتم بود که باعث شد آثار بخش های مختلف جشنواره را بار دیگر تنظیم کنیم. یکی از موضوعات مهم و جدی که می تواند منجر به شکوفایی تئاتر ایران شود، همدلی و هماهنگی خانواده بزرگ تئاتر ایران است. در هر شرایطی گروهی یا تعدادی از هنرمندان که همه جزو خانواده نجیب تئاتر ایران هستند تصمیم گرفتند آثار خود را به جشنواره ارائه نکنند، این تصمیم به خودی خود قابل احترام است. به هر حال هنرمندان با احساس پاک خود تصمیمی گرفتند که من به شخصه به این دوستان و بزرگان بابت رای و نظرشان احترام قائل هستم ولی برداشت دیگری از این انصراف ها نداشته باشیم.

وی ادامه داد: در این مدت همدلی و مشارکت هنرمندان را برای برگزاری جشنواره دیدم و آنچه اتفاق خواهد افتاد با حضور و همراهی همه هنرمندان است و با حمایت اصحاب رسانه و سرمایه های واقعی تئاتر یعنی جامعه هنرمندان می توانیم جشنواره سی و هشتم را به امید خدا به نحو شایسته ای برگزار کنیم.

کرمی در پایان بیان کرد: از ستاد برگزاری جشنواره و دبیر محترم بابت تلاش شبانه روزی که داشتند، به خصوص اعضای ستاد که از جامعه هنری کشور هستند قدردانی می کنم. برگزاری جشنواره می تواند شرایطی را ایجاد کند تا شاهد دسترنج شبانه روزی دوستان باشیم.

تلاش کردیم جشنواره با کیفیت‌تری برگزار کنیم
نادر برهانی مرند، دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در نشست رسانه ای این رویداد گفت: سال گذشته من خوشبختانه این اقبال را داشتم در چندین نشست آسیب شناسی جشنواره تئاتر فجر که بانی یکی از آن ها ستاد برگزاری سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بود، شرکت کرده و نظرات دوستان هنرمند و برجسته را بشنوم. سعی کردم در حد توان در جشنواره امسال این موضوعات و نکات دوستان را عملی کنم.

وی افزود: نقطه نظرات دوستان را می توان در سه محور مطرح کرد؛ اول اینکه جشنواره بسیار گسترده شده است و این وسعت بر کاهش کیفیت نقش داشته است، دوم بحث رقابتی و غیررقابتی برگزار کردن جشنواره بود، بسیاری از دوستان معتقد بودند جشنواره تئاتر فجر رقابت زده شده است و آثار مذموم و نکوهیده رقابتی برگزار کردن جشنواره باعث اتفاقات نامطلوبی می شود. سومین محور به بخش بین المللی جشنواره اختصاص داشت.

برهانی مرند خاطر نشان کرد: من سعی کردم به کمک دوستان و همکارانم در دبیرخانه و با مشارکت رییس جشنواره و شورای سیاستگذاری این آسیب شناسی ها را بررسی کنیم تا جشنواره با کیفیت تری داشته باشیم. اولین موضوعی که به آن پرداختیم کاهش بخش های رقابتی بود، جشنواره امسال در آثار صحنه ای فقط یک بخش رقابتی دارد، از سال 94 به بعد جشنواره در بخش آثار صحنه ای در سه بخش رقابتی حضور پیدا می کرد و برای هر بخش رقابتی هم بیش از 25 اثر شرکت می کردند. امسال خوشبختانه توانستیم خود و شورای سیاستگذاری را متقاعد کنیم تا تنها یک بخش رقابتی در بخش مسابقه تئاتر ایران داشته باشیم و یک بخش غیررقابتی هم تدارک دیده ایم.
 
دبیر جشنواره بیان کرد: جشنواره امسال به جز بخش تئاتر ملل قرار بود در بخش صحنه در 57 اثر خلاصه شود و جشنواره ای به لحاظ کمی کوچک اما با کیفیت باشد. هرچند ثبت نام ها حاوی پیامی بود که بد نیست با شما در میان بگذارم، علی رغم تمامی آسیب شناسی ها و مذموم دانستن رقابت، ما در بخش رقابتی ۲۴۹ ثبت نام کننده داشتیم و در بخش غیررقابتی ۵۰ شرکت کننده.
در بخش غیررقابتی که قرار بود به عنوان بخش ویژه برگزار شود، هنگام طراحی فراخوان فکر کردم گروه های کیفی تر در بخش غیررقابتی بیشتر ثبت نام می کنند.

وی ادامه داد: ورودی بخش غیررقابتی را هم به نحوی طراحی کردیم که دوستان انگیزه بیشتری برای حضور در این بخش داشته باشند، ورودی بخش رقابتی را تا ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفتیم و در بخش غیررقابتی تا ۳۰ میلیون تومان اما آمار اینچنین که گفتم بود.

برهانی مرند همچنین عنوان کرد: در جلسات آسیب شناسی بسیاری از دوستان در مذمت رقابت سخنانی را مطرح کردند اما امسال وقتی من از آن ها تقاضا کردم به عنوان مهمان در جشنواره حضور داشته باشند، شرط حضور خود را شرکت در بخش رقابتی مطرح کردند و به هیچ وجه هم کوتاه نیامدند.

معرفی اعضای هیات داوران مسابقه تئاتر صحنه‌ای و خیابانی
وی اعضای هیات داوران مسابقه تئاترصحنه‌ای جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را به شرح زیر معرفی کرد:
 مسعود دلخواه، کیومرث مرادی و رضا مهدی‌زاده.

همچنین اعضای اعضای هیات داوران مسابقه تئاتر خیابانی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به این ترتیب اعلام شدند:
حسین مسافرآستانه، علیرضا استادی و مجید صالحی.

نادر برهانی مرند در ادامه بیان کرد: موضوع دیگر جشنواره امسال به تئاتر ملل اختصاص داشت، ما در این بخش الزام مسابقه تئاتر ملل را برداشتیم و آن را به طور رقابتی برگزار نمی کنیم چون حداقل باید بیش از ۱۰ اثر در این بخش حضور داشته باشند تا شکل رقابتی داشته باشد. امسال واقعا وضعیت مالی خوبی نداریم و الزام حضور ۱۵ گروه برای شکل گیری بخش مسابقه را از دوش خود برداشته ایم تا به کیفیت بیشتر توجه کنیم. سعی کردیم به وجوه دیگر حوزه بین الملل توجه کنیم که از آن جمله می توان به بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران اشاره کرد که حدود ۲۵ مهمان از کشورهای مهم دنیا در این بخش حضور دارند و این فرصتی خواهد بود برای معرفی تئاتر ایران و دعوت از هنرمندان داخلی به جشنواره های بین المللی.

وی ادامه داد: جشنواره امسال قرار بود قواره کوچکتر و با کیفیت تری داشته باشد، الان هم با چنین وضعیتی رو به رو هستیم. قرار بود در بخش رقابتی حدود ۳۰ اثر داشته باشیم که پس از اتفاقات اخیر به 20 اثر رسیدیم، در بخش غیررقابتی قرار بود 27 اثر حضور داشته باشند که این تعداد به ۱۵ اثر رسیده است.

جشنواره گردهمایی اهالی تئاتر است
دبیر جشنواره خاطر نشان کرد: در بخش ملل قرار بود 7 اثر داشته باشیم که الان حضور 6 اثر قطعی است، در بخش تئاتر خیابانی قرار بود طبق فراخوان ما 22 اثر داشته باشیم که پس از اتفاقات اخیر به ۲۳ اثر رسید. در بخش رادیوتئاتر ما ۱۰ اثر را قرار بود میزبانی کنیم که در حال حاضر به 11 اثر رسیده است. در بخش رادیوتئاتر و تئاتر خیابانی بخش های ویژه ای را برای شهادت سردار قاسم سلیمانی و حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی تدارک دیده ایم تا آثاری درخور شان این دو اتفاق تهیه کنیم.

برهانی مرند افزود: البته ما سعی کردیم به فراخور شان روزهای سنگینی که در آن قرار داریم از برخی از برنامه ها عبور کنیم و به همین دلیل امسال اساسا رویکرد جشنواره ای نداریم و جشنواره بیشتر گردهمایی اهالی تئاتر است.

وی بیان کرد: در بخش به علاوه فجر، ما ۴۰ اثر با حضور ۸ سالن خصوصی خواهیم داشت و در بخش دیگرگونه ها که قرار بود ۱۸ گروه شرکت کنند، با چهار گروه این بخش را برگزار خواهیم کرد. پس از اتفاقات اخیر تصمیم قطعی دبیرخانه بر این بود که اگر قرار است جایگزینی برای دوستان انصرافی داشته باشیم تا حد امکان به مقررات فراخوان پایبند بمانیم و خوشبختانه این اتفاق عملی شد و آمارها هم حکایت از همین موضوع دارد. ما درخواست های بسیاری از گروه های تئاتری داشتیم اما تصمیم ما بر این بود که بر اصول اصلی خود بمانیم و تا حد امکان جایگزینی نداشته باشیم. آنچه در جدول جشنواره امسال حضور دارد، آلترناتیوهای دوم یا سوم هیات های انتخاب است.

همچنین ایوب آقاخانی، فریدون محرابی و بهرام ابراهیمی به عنوان اعضای هیات داوران مسابقه رادیوتئاتر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر توسط نادر برهانی مرند معرفی شدند.

 معرفی بزرگداشت‌های جشنواره سی و هشتم
دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر همچنین درباره بزرگداشت های جشنواره سی و هشتم توضیح داد: بزرگداشت کریم اکبری مبارکه، آندرانیک خچومیان، حسین عاطفی و مهدی لزیری در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره درباره انتشارات این رویداد عنوان کرد: در بخش پژوهش و انتشارات مصمم بودیم اگر قرار است اثری منتشر شود مربوط به خود جشنواره باشد، خوشبختانه امسال یک کتاب جامع که حاصل سال ها پژوهش است منتشر خواهد شد که حدود 900 صفحه است و نسخه دیجیتال آن در طول جشنواره رونمایی می شود، این کتاب تاریخچه جشنواره بین المللی تئاتر فجر از دوره یکم تا سی و یکم خواهد بود که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر خواهد شد. البته در گذشته بخش اول این کتاب توسط دوست هنرمند و پژوهشگر ما آقای اکبرزاده منتشر شده بود و بخش دوم این کتاب هم امسال تهیه و عرضه خواهد شد.

نادر برهانی مرند ادامه داد: کتاب به تفکیک سال های برگزاری جشنواره تنظیم شده است و هر جشنواره به تکفیک بخش ها و عوامل برگزاری و برگزیدگان و آثار حاضر معرفی شده است. جای این کتاب در حوزه تئاتر بسیار خالی بود و خوشحالم امسال رونمایی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: کتاب عکس و پوستر جشنواره هم به همراه کتاب نمایشنامه نویسی که شامل نمایشنامه های برگزیده جشنواره است، در این دوره منتشر خواهد شد. امسال خوشبختانه مسابقه نمایشنامه نویسی برگزار شد و به دلیل آنکه دنبال کیفیت بهتر آثار بودیم، بازه زمانی ارسال آثار را کوتاه دیدیم اما زمان بررسی آثار را حدود سه تا چهار ماه در نظر گرفتیم تا دوستان داور بتوانند با دقت تمام آثار را بررسی کنند و برگزیدگان در اختتامیه معرفی خواهند شد.

برهانی مرند همچنین با اشاره به صرف نظر کردن از اقدامات فرعی برای صرف هزینه کمتر در جشنواره بیان کرد: به منظور صرفه جویی اقتصادی از ماموریت های فرعی عبور کردیم، رادیوتئاتر امسال قرار نبود در جشنواره حضور داشته باشد اما دوستان رادیو از جمله اداره کل هنرهای نمایشی مصمم به برگزاری این بخش بودند و هزینه برگزاری این بخش را تقبل کردند.

وی درباره بزرگداشت ها توضیح داد: ما امسال بزرگداشت چهار هنرمند شاخص حوزه تئاتر را در جشنواره خواهیم داشت که عزیزانمان کریم اکبری مبارکه، آندرانیک خچومیان، حسین عاطفی و مهدی لزیری هستند.

راه‌اندازی سایت جامع جشنواره تئاتر فجر
دبیر جشنواره افزود: امسال اتفاق و خجسته ای قرار است اتفاق بیفتد و آن هم راه اندازی سایتی جامع با اطلاعات جامع و دو زبانه است که دوستان و مخاطبان جشنواره تئاتر فجر بتوانند به راحتی به اطلاعات جشنواره دسترسی داشته باشند. امسال این سایت که شامل اطلاعات و اخبار دوره های مختلف می شود رونمایی خواهد شد که یکی از افتخارات خوب این دوره است.

وی درباره قیمت بلیت‌ها گفت: قیمت بلیت‌ها امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش نیافته است، در بخش به علاوه فجر هم با پیشنهاد و صلاحدید دوستان قیمت بلیت 25 هزار تومان است. سایت فروش بلیت هم تیوال است که از روز سه شنبه هشتم بهمن ماه تا ساعت 20 برای اهالی رسانه باز می‌شود و سپس برای مخاطبان جشنواره در دسترس خواهد بود. همچنین دوستان دانشجو می توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف برخوردار شوند. ظرفیت فروش هم بین 20 تا 30 درصد تدارک دیده شده است که من این اتفاق را دوست ندارم و معتقدم باید ظرفیت بیشتری در نظر گرفته شود اما متاسفانه جشنواره دست ما را برای فروش بیشتر می بندد.

وحید لک مدیر روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات جشنواره هم با اشاره به اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره گفت: سیدمجتبی حسینی، شهرام کرمی، نادر برهانی مرند، شهرام زرگر و حسین مسافرآستانه و دو نفر از هنرمندان عرصه تئاتر از اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره امسال هستند.
بخش دوم نشست رسانه ای سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به پرسش و پاسخ اختصاص یافت.

عدالت با شفاف‌سازی عملی می‌شود
شهرام کرمی در پاسخ به پرسشی درباره شفافیت اداره کل هنرهای نمایشی در زمینه مسایل مالی و معنوی بیان کرد: عدالت را می توان با شفاف سازی و روشن شدن همه جنبه های یک فعالیت هنری عملی کرد و همواره تلاش کردم که این موضوع را جامه عمل بپوشانم. ما موضوعات و اتفاقات تمام رویدادهایی را که برگزار می کنیم، به شکلی شفاف و واضح مطرح می کنیم اما کمیته مربوطه درباره نحوه اطلاع رسانی تصمیم گیری خواهد کرد، در حال حاضر وقفه ای رخ داده و مطمئن باشید این اطلاع رسانی صورت می گیرد.

 وی افزود: در مورد نظر خود نسبت به انصراف هنرمندان باید بگویم وظیفه خودم را که حمایت از تئاتر کشور است انجام می دهم تا بتوانم از همه هنرمندان دفاع کنم. من تا زمانیکه در این جایگاه هستم از هنرمندان حمایت و دفاع می کنم ولی دوستانی که تصمیم به شرکت نکردن در جشنواره گرفتند، تصمیم فردی یا گروهی خودشان است و خود باید درباره آن توضیح بدهند و من هیچ اظهارنظری درباره این تصمیم نمی کنم اما قطعا احساسات پاک هنری در آن دخیل بوده است و شرکت نکردن در یک جشنواره ای که با تقاضای خود هنرمندان و با برنامه ریزی های متعدد تدارک دیده شده است، تمام برنامه های یک رویداد هنری را به چالش می کشد، این مسئله طبیعی است و تمامی برنامه های ما دچار اختلال شد، متاسفانه برخی از گروه های انصرافی در جدول جشنواره نبودند و پیرو جوسازی که صورت گرفت با این موج همراه شدند.

نباید بین اهالی تئاتر دو دستگی ایجاد شود
مدیرکل هنرهای نمایشی خاطر نشان کرد: من به شخصه با این اعتقاد که نیاز به همدلی داریم و نباید بین اهالی تئاتر دو دستگی ایجاد شود به این ماجرا ورود کردم و نادر برهانی مرند هم طی دو نامه به این موضوع ورود کرد و برخی از هنرمندان هم تصمیم به بازگشت به جشنواره گرفتند و برخی هم بر تصمیم خود مصمم بودند و ما هم تصمیم گرفتم به چارچوب قوانین و آیین نامه پایبند بمانیم.

وی گفت: در این مدت دیدم که آیین نامه جشنواره شاید دچار خلایی است چون جشنواره فرآیندی را طی کرده است و تعدادی انتخاب شده و تعدادی نشدند و با طی این روند برخی از جشنواره انصراف می دهند، حال وضعیت گروه هایی که به جهت ظرفیت شرایط حضور در جشنواره را پیدا نکردند چه می شود؟ به این موضوع بسیار فکر کردم و به نظرم شاید آیین نامه جشنواره در این زمینه باید اصلاح شود. اگر من از هنرمندان حمایت کردم به واسطه این بود که دو دستگی در تئاتر کشور ایجاد نشود چون بسیار آسیب زننده است و اتفاقی که توسط هنرمندان افتاد تصمیماتی فردی بوده است و به نظرم نباید فضا را به سمت دو قطبی شدن ببریم و این انصراف ها را به شکلی دیگر تفسیر کنیم. شاید بخشی از عدم تمایل و انصراف هنرمندان این باشد که جشنواره در شرایطی تبدیل به یک رویه تکراری شده برای هنرهای نمایشی شده است و اگر تغییر و پویایی در جشنواره صورت بگیرد می تواند بر این روند تاثیرگذار باشد.

 شهرام کرمی همچنین توضیح داد: فضای تئاتر برخلاف سایر گونه های هنری، فضای گروهی است و ممکن است تصمیم یک نفر تمام تصمیمات یک گروه را دچار مشکل کند، گروهی داشتیم که خود تمایلی به انصراف نداشت اما بازیگران تصمیم گرفتند و بالعکس. جشنواره بین المللی تئاتر فجر جشنواره ای با عزت و پایداری است که برای پاسداشت انقلاب اسلامی برگزار شد و خانواده تئاتر هم در طول 37 دوره برگزاری در این رویداد شرکت کردند و در آینده هم همراه جشنواره خواهند بود.

کرمی در پاسخ به پرسشی درباره موضعی که نسبت به واکنش اصناف تئاتری در زمینه انصراف هنرمندان اتخاذ کرده است، توضیح داد: من معتقدم که برای رونق تئاتر باید فعالیت صنفی خود را تقویت کنیم. همیشه تاکید داشتم بسیاری از فعالیت های اداره کل هنرهای نمایشی را به اصناف واگذار کنیم و خوشبختانه تا حدود زیادی این هدف عملی شده است و ضرورت داشت در عرصه تئاتر نیز به این نقطه برسیم. واقعیت این است که من در مورد بیانیه خانه تئاتر اظهارنظری نمی کنم چون معتقدم صنف حق اظهارنظر را دارد اما این گلایه را هم مطرح می کنم که انتظار داشتم خانه تئاتر به تمام وجوه و پیشینه جشنواره توجه کند، نظرات دوستان به عنوان یک صنف مستقل قابل احترام است و اصناف هنری مورد حمایت بخش های دولتی نیستند تا من بخواهم درباره حمایت های خودم شفاف سازی کنم.

وی افزود: معتقدم خانه تئاتر باید در همه وجوه حامی هنرمندان باشد، در جشنواره تئاتر فجر گروهی تصمیم به انصراف گرفتند و گروه بزرگ تری هم مصمم به حضور در جشنواره بودند، به نظرم باید به تمام جنبه های خانواده بزرگ تئاتر یکسان نگاه کرد. من تلاش کردم بدبینی برخی از افراد و نهادها به حوزه تئاتر را برطرف کنم چون همان اندازه که فعالیت ما در عرصه هنرهای نمایشی گستردگی دارد و می تواند در بخش هایی بسیار موثر باشد در بخش هایی هم شاید قابل دفاع نباشد اما اینکه یک رویداد را تحریم کرده و خود و مخاطبان را از حضور در آن محروم کنیم چندان قابل دفاع نیست و من انتظار داشتم خانه تئاتر با نگاه وسیع تری به این موضوع و چشم انداز آینده تئاتر نگاه می کرد.

کرمی عنوان کرد: جامعه تئاتری پراحساس هستند و با احساس پاک خود تصمیم می گیرند، قرار است من به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی حامی این گروه باشم، اصناف هنری باید حامی تمام طیف های هنری باشند. این موضوع ضرورتی است که باید نگاه مان نسبت به آن ها تغییر کند.

 نادر برهانی مرند سپس در پاسخ به پرسشی درباره هزینه هایی که جشنواره در پی لغو حضور گروه های خارجی از جمله گروه تئاتر اودین متقبل شده است، گفت: قرارداد ما با گروه های خارجی براساس عرف بین المللی بیشتر بر پایه مفاهمه است تا انعقاد قراردادی در حوزه تئاتر. تا آخرین لحظه تجهیزات ایشان در حال ارسال به ایران بود و تنها کاری که از عهده من برمی آید اختصاص هزینه ارسال آثار به ایشان است.

شهرام کرمی هم در این باره توضیح داد: ما هیچ هزینه ای برای بخش ملل انجام نداده ایم، من به عنوان عضوی از خانواده تئاتر گلایه ای دارم، ما همه اقدامات لازم را برای حضور گروه های خارجی در ایران داشتیم اما مکاتباتی از داخل کشور با این گروه ها درباره حضور در ایران انجام شد که برنامه ریزی های ما را دچار مشکل کرد. ما چند ماه در حال بررسی کمپانی های معتبر و با کیفیت برای حضور در جشنواره بودیم تا بخش بین الملل را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم. امسال قرار بود پنج کمپانی مطرح با آثار خود در جشنواره حاضر شوند اما علی رغم تلاش های مکرر ما این اتفاق نیفتاد، ما حتی برای ویزای همسر آقای باربا با وزارت خارجه تعامل کردیم اما متاسفانه شرایط با توجه به تماس هایی که اشاره کردم به نحوی پیش رفت که نتوانیم در خدمت این گروه باشیم. گروه باربا اعلام کرد در زمان دیگری در ایران حضور پیدا خواهد کرد اما ما تاکید کردیم بهترین زمان جشنواره تئاتر فجر است و ما از شما دعوت کرده ایم.

دوستان رسانه ما را تنها نمی گذارند
نادر برهانی مرند در پاسخ به پرسشی درباره علت همزمانی برگزاری جشنواره تئاتر و فیلم فجر توضیح داد: ما ۹ ماه است در دبیرخانه شبانه روز زحمت می کشیم تا جشنواره ای را تدارک ببینیم که اگر اتفاقات اخیر رخ نمی داد، ۱۹ دی ماه جدول ما منتشر شده بود، کاتالوگ در دسترس قرار می گرفت و مهمانان بخش های مختلف جشنواره معرفی می شدند. پیش از ۱۰ بهمن در ایام فاطمیه قرار داریم و پس از بازه فعلی هم به دلیل برگزاری انتخابات امکان برگزاری جشنواره را نداشتیم و صلاح بر این دیده شد تا در این بازه زمانی جشنواره را برگزار کنیم. البته ما اولین دبیرخانه ای بودیم که برنامه برگزاری را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کردیم، من هم از این همزمانی خوشنود نیستم چون معتقدم که تئاتر مظلوم واقع خواهد شد اما شما دوستان رسانه نباید ما را تنها بگذارید. البته من معتقدم سینما مخاطبان خود را دارد و تئاتر هم دوستداران و مخاطبان خود را دارد و به نظرم تئاتر از این بابت ضرری نخواهد دید. همچنین تلاش کردیم تا چندان تحت الشعاع سینما قرار نگیریم.

 برهانی مرند در پاسخ به اینکه چرا نهادهایی چون شهرداری برخلاف کمکی که به جشنواره فیلم فجرداشته است، به جشنواره تئاتر فجر اعتباری را تخصیص نداد، گفت: اشاره می کنم که نه تنها شهرداری (البته به جز حمایت های معنوی شهرداری برخی از مناطق) بلکه دبیرخانه ما نیز هنوز تخصیص اعتباری نداشته است. من شرمنده دوستان و هیات داوران هستم اما این شایسته جشنواره ای بزرگ چون تئاتر فجر نیست که تخصیص بودجه به روزهای آخر واگذار شود و امیدوارم دبیران سال های بعد اینچنین مظلوم واقع نشوند و جشنواره تئاتر فجر که حداقل با این شرایط برگزار می شود بودجه مربوطه را به موقع تخصیص دهند. در حال حاضر نه تنها شهرداری کمک نمی کند بلکه حتی سایر ارگان ها نیز چنین کمکی ندارند. برای مثال خانه هنرمندان برای تخصیص دو سالن خود به جشنواره تئاتر فجر با ما قرارداد می بندد.

کیفیت آثار استانی بسیار خوب است
برهانی مرند در پاسخ به اینکه برنامه حمایتی جشنواره از هنرمندان منتخب استانی حاضر در جشنواره سی و هشتم چیست، توضیح داد:  از دوستان هنرمند استانی بسیار به واسطه حمایت هایشان ممنونم. با توجه به اتفاقاتی که در بخش ملل افتاد تا حدودی وضعیت ما بهتر شده است و تصمیم گرفتیم هنرمندان استانی که اجراهای خود را در تهران انجام می دهند برخلاف هر سال که دو نفر از گروه در جشنواره حضور دارند، امسال حدود پنج نفر از هر گروه در جشنواره شرکت پیدا کنند. اگر اساس تصمیم من بود، دوست داشتم تمامی دوستان در طول برگزاری جشنواره کنار ما باشند اما شرایط مالی چندان اجازه این اتفاق را به ما نمی دهد. خوشبختانه وضع گروه های استانی بسیار مطلوب است و کیفیت آثار بسیار خوبی را دوستان هیات انتخاب شاهد بودند.

کرمی درباره بودجه جشنواره تئاتر فجر هم بیان کرد: ما حدود ۱۰ روز پیش اولین اعتبار خود را برای جشنواره جذب کردیم و امیدوارم بتوانیم در روزهای آینده هر چه زودتر اعتبارات لازم را فراهم کنیم. متاسفانه یک رویه کلیشه ای رخ داده و همواره بودجه تئاتر در دقیقه ۹۰ تخصیص پیدا می کند

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تماشاخانه‌ها، تالارها و آثار حاضر در بخش «به علاوه فجر» جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند. | عکس
جزییات اجرای آثار بخش «به علاوه فجر» جشنواره تئاتر فجر اعلام شد
تماشاخانه‌ها، تالارها و آثار حاضر در بخش «به علاوه فجر» جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، تماشاخانه‌ها، تالارها و آثار حاضر در بخش «به علاوه فجر» سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، تماشاخانه‌ها، تالارها و آثار حاضر در بخش «به علاوه فجر» سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

بخش «به علاوه فجر» سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر میزبان ۳۸ اثر با ۶۰ اجراست که در هفت تماشاخانه و هشت تالار میزبان مخاطبان هستند.
فهرست آثاری که در این بخش اجرا خواهند داشت، به تفکیک تماشاخانه‌ها و تالارهای نمایش به شرح زیر است:

عمارت نوفل لوشاتو
عمارت نوفل لوشاتو از روز دوشنبه ۱۴ دی در دو سانس ۱۹ و ۲۱ میزبان اجراها خواهد بود.
نمایش «مانداب» به نویسندگی فردین افشافر و کارگردانی مهدی کیان‌نژاد و فردین افشارفر از تهران روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه روی صحنه خواهد رفت.
«مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن» عنوان نمایشی به نویسندگی و کارگردانی فرانک فروتن از تهران است که روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه اجرا می‌شود.
نمایش «در انتظار گودو» نوشته ساموئل بکت و کارگردانی امیرحسین جوانی از تهران روز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه به روی صحنه می‌رود.
«عباس» به نویسندگی پوریا شهرابی و کارگردانی حمزه زارعی از کرمانشاه روز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه در عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود.
نمایش «آنافورمیک»(برگرفته از «هملت» شکسپیر) به کارگردانی عارف شریفی از تهران روزهای جمعه ۱۸ بهمن و شنبه ۱۹ بهمن در عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود.


تماشاخانه ایران تماشا
این تماشاخانه از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه در ساعت ۱۹ میزبان نمایش‌ها خواهد بود.
«مرگ در می‌زند» نوشته وودی آلن و به کارگردانی شاهین رمضانی از تهران روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه روی صحنه می‌رود.
نمایش «پنج جهت اصلی» به نویسندگی حامد اصانلویی و کارگردانی مرضیه رجبی از تهران روز جمعه ۱۱ بهمن ماه میزبان مخاطبان است.
«تردید» به قلم جمشید خانیان و کارگردانی محمدجواد علیمردانی از نیریز دیگر نمایشی است که در این تماشاخانه روز شنبه ۱۲ بهمن ماه روی صحنه می‌رود.
همچنین نمایش «کاش چشم نمی‌دید» نوشته مهدی صفاری نژاد، به کارگردانی فرزاد لباسی از همدان روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه میزبان مخاطبان است.
«باغبان مرگ» عنوان نمایشی به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی مجتبی حیدری از برازجان است که در روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه اجرا می‌شود.
نمایش «کابوس کاووس» به نویسندگی و کارگردانی مجتبی حسینی قیری از قیروکارزین روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه روی صحنه می‌رود.
«یک شهر پر از قصه» به نویسندگی مهرداد یاراحمدی صارمی و کارگردانی شبنم منصور از تهران ورز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه در تماشاخانه خانه تماشا میزبان مخاطبان است.
نمایش «اسپرسو» نوشته محسن قاسمی و به کارگردانی علیرضا زراعتی از شیراز روز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه روی صحنه می‌رود.
«پنجشنبه آخر ماه» نام نمایشی به نویسندگی یاسین بهرامی و کارگردانی حسن سبحانی از میناب است که روز جمعه ۱۸ بهمن ماه اجرا خواهد شد.
«زندگی کنسرو شده» نوشته حمیدرضا نعیمی و به کارگردانی حامد هادوی از البرز روز شنبه ۱۹ بهمن ماه به صحنه می‌رود.
نمایش «دی زنگرو» به نویسندگی مسعود احمدی و کارگردانی آیدا عزت آبادی از شیراز هم روز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.


خانه نمایش مهرگان
خانه نمایش مهرگان از روز جمعه ۱۱ بهمن ماه هر شب ساعت ۲۱ از نمایش‌های بخش «به علاوه فجر» میزبانی می‌کند.
نمایش «خرس» نوشته آنتوان چخوف، به کارگردانی کیوان ضهرابی از تهران روز جمعه و شنبه ۱۱ و ۱۲ بهمن ماه در خانه نمایش مهرگان روی صحنه می‌رود.
«قطع دست در اسپوکن» نوشته مارتین مک دونا و به کارگردانی احمد بیستونی از تهران روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه اجرا خواهد شد.
نمایش «رکوییم برای یک راهبه» اثر آلبر کامو، به کارگردانی روزبه اختری روزهای دوشنبه و سه شنبه، ۱۴ و ۱۵بهمن ماه پذیرای علاقه‌مندان است.
«وقتی همه خواب بودیم» به نویسندگی حمید عبدالحسینی و علیرضا زارع و به کارگردانی حمید عبدالحسینی از تهران روز چهارشنبه ۱۶ بهمن به صحنه می‌رود.
نمایش «مرگ مولف» به نویسندگی و کارگردانی پیروز میرزایی از تهران آخرین اثری که در خانه نمایش مهرگان، روز پنجشنبه ۱۷ بهمن اجرا می‌شود.


تماشاخانه دیوار چهارم
تماشاخانه دیوار چهارم از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ساعت ۱۷:۳۰ پذیرای آثار حاضر در بخش «به علاوه فجر» است.
نمایش «مردی که...» نوشته پتر بروک و ماری هلن اشتاین و به کارگردانی رضا مولایی از تهران روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۰ و ۱۱ بهمن ماه روی صحنه می‌رود.
«والس تصادفی» اثر ویکتور هایم، به کارگردانی محمدحسین صافی‌زاده مقدم از تهران روزهای شنبه و یکشنبه ۱۲ و ۱۳ بهمن ماه اجرا می‌شود.
نمایش «در کشور شما...» به نویسندگی دامون نوروزی و کارگردانی ندا تمیمی از تهران دوشنبه و سه شنبه ۱۴ و ۱۵ بهمن ماه روی صحنه می‌رود.
«مانداب» نام نمایشی به نویسندگی و کارگردانی پوریا جلال‌وندی از تهران است که روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ۱۶، ۱۷و ۱۸ بهمن ماه میزبان مخاطبان است.
نمایش «رهایی از شائولین» به نویسندگی و کارگردانی متین اوجانی از تهران روزهای شنبه و یکشنبه ۱۹ و ۲۰ بهمن ماه در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه می‌رود.


تماشاخانه آژمان ۱
این تماشاخانه از روز سه شنبه ۱۵ بهمن، ساعت ۱۹:۳۰ میزبان مخاطبان برای تماشای آثار است.
«خوابمردگی» به نویسندگی سجاد داغستانی و کارگردانی فرهنگ روشنی از تهران روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۱۵ و ۱۶ بهمن ماه در این تماشاخانه روی صحنه می‌رود.
«رپرتاژ اندیش‌های کال» به نویسندگی علی طاهری، سیما بنیادی و سپیده خاکباز و کارگردانی علی طاهری از تهران روزهای پنجشنبه، جمعه و یکشنبه، ۱۷، ۱۸و ۲۰بهمن ماه اجرا می‌شود.
تماشاخانه آژمان ۲
تماشاخانه آژمان ۲ از روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۹:۳۰ از مخاطبان میزبانی می‌کند.
«دختر/پسر» به نویسندگی و کارگردانی پارسا محمدزاده از تهران روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه، ۱۴، ۱۵و ۱۶ بهمن ماه در این تماشاخانه روی صحنه می‌رود.
نمایش «آن یگانه می‌کشد» به نویسندگی و کارگردانی مرضیه شاطرطوسی از استان تهران روزهای پنجشنبه، جمعه و یکشنبه، ۱۷، ۱۸و ۲۰ بهمن ماه اجرا می‌شود.


تماشاخانه شانو
این تماشاخانه از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه ساعت ۱۷ از مخاطبان پذیرایی می‌کند.
«چنگار» به نویسندگی و کارگردانی علی بیگدلی از تهران روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه و سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه روی صحنه می‌رود.
«۱۲ روز» به نویسندگی و کارگردانی علی بیگدلی از تهران دیگر اثری است که در تماشاخانه شانو روزهای جمعه و یکشنبه ۱۱ و ۱۳ بهمن ماه اجرا می‌شود.
«طبخ طباخ مطبخ» به نویسندگی و کارگردانی علی بیگدلی از تهران هم روز شنبه ۱۲ بهمن ماه میزبان مخاطبان است.
«غول کتابخانه» به نویسندگی و کارگردانی علی بیگدلی هم روز دوشنبه ۱۴ بهمن ماه روی صحنه می‌رود.
نمایش «زری سلطان» به نویسندگی کرامت یزدان و کارگردانی فرید همدانی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه ۱۷ ، ۱۸ و ۱۹ بهمن ماه به صحنه می‌رود.


خانه نمایش دا
خانه نمایش دا از روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه، پذیرای مخاطبان جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است.
نمایش «وجود» به طراحی و کارگردانی بهزاد غلامی از تهران روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۱۵ و ۱۶ بهمن ماه، ساعت ۲۱ در خانه نمایش دا به صحنه می‌رود.
«انکار» با طراحی و کارگردانی پانته‌آ شایسته از تهران روز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه، ساعت ۱۹ اجرا می‌شود.
نمایش «ویرانه‌های زیبا» به نویسندگی حسین زنگنه و کارگردانی علی اصغر کیاثلاثی روز جمعه ۱۸ بهمن ماه، ساعت ۱۹ و روز شنبه ۱۹ بهمن ماه ساعت ۲۱ به صحنه می‌رود.

 


همچنین ۱۹ اثر در رقابت «به علاوه فجر» حضور دارند که اسامی آن‌ها به این شرح است:
«مانداب»، «مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن»، «در انتظار گودو»، «پنج جهت اصلی»، «یک شهر پر از قصه»، «زندگی کنسرو شده»، «وقتی همه خواب بودیم»، «رکوییم برای یک راهبه»، «خرس»، «مردی که...»، «در کشور شما...»، «رهایی از شائولین»، «آن یگانه می‌کشد»، «زری سلطان»، «چنگار»، «۱۲ روز»، «وجود»، «انکار» و «ویرانه‌های زیبا».

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از ۱۰ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.امیرمسعود فدائی این را خواند
محمد لهاک ⭐ ( آقای سوبژه ) این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مدیران جشنواره تئاتر فجر با تلاش و برنامه‌ریزی مسیر این رویداد را به درستی پیش برده‌اند | عکس
سیدعباس صالحی در بازدید از دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر مطرح کرد؛
مدیران جشنواره تئاتر فجر با تلاش و برنامه‌ریزی مسیر این رویداد را به درستی پیش برده‌اند
سیدعباس صالحی در دیدار با دست اندرکاران سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیان کرد: دبیر و مدیران جشنواره با وجود تمامی مشکلات و سختی‌ها مسیر را به شکلی درست پیش برده‌اند.به ...
دیدن ادامه ››

سیدعباس صالحی در دیدار با دست اندرکاران سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بیان کرد: دبیر و مدیران جشنواره با وجود تمامی مشکلات و سختی‌ها مسیر را به شکلی درست پیش برده‌اند.

به گزارش روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پنجشنبه سوم بهمن با حضور در دبیرخانه این رویداد، ضمن بازدید از روند پیشبرد امور مربوط به برگزاری این رویداد، با شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی)، نادر برهانی‌مرند (دبیر جشنواره بین المللی تئاتر فجر) و مدیران جشنواره سی و هشتم دیدار کرد.

حمید قبادی (مشاور اجرایی معاونت امور هنری)، حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی بهداروند (مشاور عالی مدیرکل هنرهای نمایشی)، مجید فروغی (مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمدحسین طباطبایی (دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، شاعران و نویسندگان)، جواد مستخدمی (عضو هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی)، مهدی حاجیان (مدیر برنامه‌ریزی و هماهنگی جشنواره)، سیدوحید فخر موسوی (رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی)، سامان خلیلیان (مدیر بخش تئاتر خیابانی) خیام وقار کاشانی (مدیر بخش به علاوه فجر)، محسن حسن زاده (مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی)، محسن امیری(مدیر اداره تئاتر)، گروه روابط عمومی، تبلیغات و تشریفات، ستاد خبری و جمعی از دست اندرکاران جشنواره در این بازدید حضور داشتند.

صالحی: قدردان مدیریت خوب برگزارکنندگان جشنواره تئاتر فجر هستم
سیدعباس صالحی در جریان این بازدید با قدردانی از زحمات دست اندرکاران جشنواره بین المللی تئاتر فجر، بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر رویداد بسیار مهمی است که هر ساله و همیشه بوده و هست من وظیفه خود دانستم خدمت دوستان و ستاد برگزاری برسم و از همه تشکر کنم.

وی ادامه داد: جشنواره‌های فجر، از جهت تعامل مناسب با مخاطبان به نحوی به عادتی همیشگی برای آن ها تبدیل شدند و از این بابت بسیار اهمیت دارند. شرایط عمومی کشور هم عاملی شد تا بسیاری رویدادهای هنری از این قبیل را در نظر بگیرند تا ببیند ما نسبت به شرایط روز خود چه می‌کنیم و این مسئله اهمیت کار را مضاعف کرد. خبرهایی که ما از قبل از جشنواره تئاتر فجر شنیدیم نشان از کیفیت بالای برگزاری این جشنواره داشت و دوستان با توجه به شرایط سختی که وجود داشت مسیر را به شکلی درست پیش برده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: دوستان ما در جشنواره ها فضای هنری جامعه از جمله سینما، تئاتر، موسیقی و ... را که می‌توانست درگیر جریانی شکننده شود، با تدبیر حداکثری و حداقل تنش به شکلی نرم پیش بردند. وی با اشاره به تعامل مطلوب دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با هنرمندان و بخش خصوصی، توضیح داد: فضای تعاملی خوبی با بخش خصوصی پدید آمده است، همچنین مسیر مطلوبی در زمینه ارتقای کیفیت تئاتر استان‌ها طی شده است. با همت دوستان ما شاهد برگزاری یک جشنواره خوب خواهیم بود که می‌توانست در یک نقطه‌ای شکننده باشد.

کرمی: جشنواره‌ با نگاهی حرفه ای آثار با کیفیت را انتخاب کرد
شهرام کرمی در این دیدار ضمن معرفی مدیران بخش‌های مختلف جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، توضیحاتی را درباره اقدامات بخش‌های گوناگون این رویداد هنری ارائه کرد و گفت: جشنواره سی و هشتم تئاتر فجر جمعه چهارم بهمن ماه با افتتاح نمایشگاه عکس و پوستر در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان فعالیت خود را آغاز می‌کند. ما برنامه‌ریزی کردیم تا جشنواره به نحو مطلوبی آغاز شده و برگزار شود. شهرام کرمی با اشاره به اینکه از دو اثر هنرمندان سیستان و بلوچستان برای حضور در جشنواره دعوت شده است،

کرمی با اشاره به اینکه از دو اثر هنرمندان سیستان و بلوچستان برای حضور در جشنواره دعوت شده است، بیان کرد: ما سه اثر خیابانی و دو اثر صحنه‌ای را پیش بینی کرده‌ایم که در مناطق سیل‌زده اجرا خواهند شد تا همدردی و همدلی جامعه تئاتر و جشنواره فجر را به هموطنانمان آسیب دیده این مناطق ابلاغ کنیم. همچنین برای واقعه سقوط هواپیمای اوکراینی و یادبود جان باختگان هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید بر اینکه نزدیک ۵۰ درصد گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره از استان‌های مختلف کشور هستند، افزود: ۲۳ استان در جشنواره مشارکت دارند، جشنواره‌ فجر با نگاهی حرفه‌ای آثاری با کیفیت را انتخاب کرده است.

برهانی مرند: تلاش داریم جشنواره را با مشارکت هنرمندان باکیفیت‌تر برگزار کنیم
نادر برهانی مرند، دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ضمن خوشامدگویی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ما به داشته‌های خود در زمینه آثار منتخب هیات‌های انتخاب بسنده کردیم و از آثار انتخاب شده که توسط هیات انتخاب معرفی شدند استفاده کردیم.
وی ادامه داد: امسال سعی کردیم جشنواره با ابعاد کوچک‌تر اما باکیفیت‌تر برگزار شود. اعتقاد دارم اگر به داشته‌های خود بسنده کنیم به هنرمندان احترام خواهیم گذاشت.

دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به راه‌اندازی سایت جامع جشنواره تئاتر فجر در سی و هشتمین دوره جشنواره تئاتر فجر، بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر تاکنون سایت فعال نداشته تا مخاطبان ایرانی و خارجی بتوانند پیشینه این رویداد هنری را مطالعه کنند. بیشتر زمان‌ها سایت جشنواره فعالیت مقطعی داشته اما امسال خوشبختانه با کمک آقای شهرام کرمی و مدد دوستان این سایت برای فعالیت مستمر و اطلاع‌رسانی جشنواره افتتاح خواهد شد. این سایت دو زبانه بسیار جامع و کاربردی است و همه آنچه به عنوان اطلاعات این رویداد لازم است برای علاقه‌مندان و هنرمندان قابل دسترس خواهد بود.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ۱۰ تا ۲۱ بهمن ماه برگزار می شود.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فهرست آثار جدید حاضر در جشنواره تئاتر فجر منتشر شد | عکس
فهرست آثار جدید حاضر در جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
اسامی آثار جدیدی که در بخش‌های مسابقه تئاتر ایران، غیررقابتی، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی و رادیوتئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضوردارند، اعلام ...
دیدن ادامه ››

اسامی آثار جدیدی که در بخش‌های مسابقه تئاتر ایران، غیررقابتی، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی و رادیوتئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضوردارند، اعلام شد.

به گزارش تیوال به تقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، فهرست آثار جدیدی که در بخش‌های‌ مسابقه تئاتر ایران، غیررقابتی، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه های اجرایی و رادیوتئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضوردارند، منتشر شد. برخی از این نمایش‌ها پیش از این نیز در جشنواره حضور داشتند که با تحولات اخیر بخش بندی آن‌ها تغییر کرده است.
عناوین این آثار به تفکیک بخش، به شرح زیر اعلام می‌شود:

مسابقه تئاتر ایران
دو نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه‌ها خانه می‌کند اتللو» به کارگردانی و نویسندگی ابراهیم پشت کوهی و «شازده احتجاب» به کارگردانی و نویسندگی افشین زمانی در بخش مسابقه تئاتر ایران حضور دارند.

بخش غیررقابتی
نمایش‌های «کوچه مختار بود و ساسان بود و سیمین» به نویسندگی رضا گشتاسب و کارگردانی جواد صداقت و الهام ابنی از بوشهر، «سرزمین پدری» به نویسندگی و کارگردانی محمد قاسمی از تهران، «جایی برای هیچکس» به نویسندگی آتوسا ریگی و کارگردانی مهدی تقی‌زاده از زاهدان، «زندگی با طعم خردل» به نویسندگی محمدغدیرزاده و سعید نجفیان و کارگردانی سعید نجفیان از تهران، «واگیر ندارد» به نویسندگی ساشا کشوادی و مریم یاسین‌زاده و کارگردانی ساشا کشوادی از تهران، «پشت دیوار عمارت» به نویسندگی و کارگردانی حمید ابراهیمی از تهران عناوین شش نمایش جدید حاضر در بخش غیر رقابتی جشنواره سی و هشتم هستند.

رادیو تئاتر
رادیو تئاتر «سردار عشق» به نویسندگی امین رهبر و کارگردانی بهرام ابراهیمی از تهران نیز به جمع آثار این بخش اضافه شده است.

نمایش‌های خیابانی
عناوین نمایش‌های خیابانی جدید سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز به شرح زیر است:
«گل پری» به نویسندگی و کارگردانی سعید بادینی از زاهدان
«تنها یک زمین داریم» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا اردلان از تهران
«هم نفس» به نویسندگی و کارگردانی علی محمد رادمنش از کرمان
«سردار پرچم دار» به نویسندگی محسن اردشیر و کارگردانی پویا امامی از اصفهان
«کاروان چوبی» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه
«سرباز» به نویسندگی امیرحسین شفیعی و کارگردانی پژمان شاهوردی از بروجرد

دیگرگونه‌های اجرایی
 نمایش«کمیته مشترک»به نویسندگی و کارگردانی میلادجباری مولانا به عنوان مهمان در بخش دیگرگونه‌های اجرایی حضور خواهد داشت.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره fitf.theater.ir است.

امیرمسعود فدائی، غزال م و aylar ord این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
میزبانی تئاتر مستقل تهران و تماشاخانه شهرزاد از دو نمایش جشنواره تئاتر فجر | عکس
میزبانی تئاتر مستقل تهران و تماشاخانه شهرزاد از دو نمایش جشنواره تئاتر فجر
دبیرخانه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعلام کرد به دلیل اجرای فعلی نمایش «بیگانه در خانه» در تئاتر مستقل تهران و تناسب دکور نمایش «شاه ماهی» با تماشاخانه ...
دیدن ادامه ››

دبیرخانه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعلام کرد به دلیل اجرای فعلی نمایش «بیگانه در خانه» در تئاتر مستقل تهران و تناسب دکور نمایش «شاه ماهی» با تماشاخانه شهرزاد، تالارهای نامبرده در ایام جشنواره از این دو اثر میزبانی می‌کنند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، دبیرخانه این رویداد در پی انتشار خبر معرفی تالارهای میزبان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، اعلام کرد تئاتر مستقل تهران و تماشاخانه شهرزاد در ایام جشنواره به ترتیب میزبان نمایش‌های «بیگانه در خانه» و «شاه ماهی» هستند و در بخش «به علاوه‌ی فجر» جشنواره حضور ندارند.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره است.

نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر آغاز به کار می‌کند | عکس
از ۴ بهمن ماه؛
نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر آغاز به کار می‌کند
نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با عنوان «لحظه قطعی» جمعه ۴ بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.به گزارش تیوال به نقل از روابط ...
دیدن ادامه ››

نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با عنوان «لحظه قطعی» جمعه ۴ بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، آیین افتتاحیه نمایشگاه عکس و پوستر این رویداد با عنوان «لحظه قطعی» از ساعت ۱۷ روز جمعه ۴ بهمن ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
هیات داوران بخش مسابقه و نمایشگاه عکس سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به مدیریت سیامک زمردی مطلق ۸۰۷ عکس از ۱۷۰ هنرمند عکاس را داوری کردند و با جمع‌بندی آن‌ها ۵۹ عکس از ۴۹ عکاس در نمایشگاه عکس تئاتر جشنواره نمایش داده می شوند.
همچنین در بخش مسابقه و نمایشگاه پوستر به مدیریت ابراهیم حسینی، تعداد ۲۸۷ اثر از ۹۵ بررسی شدند و در نهایت با جمع‌بندی هیات داوران این بخش، ۶۰ اثر از ۳۵ طراح در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران نمایش داده می‌شوند.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند از تاریخ ۴ تا ۱۵ بهمن ماه همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به بازدید از این نمایشگاه بپردازند.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید