تیوال سینماتک
S3 : 12:39:25
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
عنوان رو اشتباه نوشتین
پیش از غروب نه پیش از طلوع
Samira و امیرمسعود فدائی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مرتضی سوری
درباره فیلم مارمولک i
من از روییدن خار بر سر دیوار
دانستم
که ناکس، کس نمی گردد
از این بالا نشینی‌ها

---
صدای آواز رضا مارمولک در انفرادی
واقعن ناکس کس نمیگردد
۰۸ دی
به خصوص که ناکس اش بچه‌ی دروازه غار باشه :)))
۰۸ دی
رویا خانم
دقیقا

خانم گراوندی
:))
۰۸ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رسد اکران این فیلم برای امروز چهارشنبه ۴ دی‌ماه لغو شده است. با خریداران محترم تماس گرفته خواهد شد.
زهره مقدم این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رسد اکران این فیلم در موسسه فرش فیلم برای امروز چهارشنبه ۴ دی‌ماه لغو شده است. با خریداران محترم تماس گرفته خواهد شد.
زهره مقدم این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رسد اکران این فیلم برای امروز چهارشنبه ۴ دی‌ماه لغو شده است. با خریداران محترم تماس گرفته خواهد شد.
زهره مقدم این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمی ک از دیدنش سیر نمیشم.
فقط با موسیقیش به تنهایی میشه زندگی کرد.
چقدر همیشه کریستف رضایی خوبه!
من موسیقی متن‌اش رو با امضای استاد رضاعی دارم :)
خواستم افتخاراتمو عنوان کنم :))
۰۳ دی
موسیقی زیباییست اما خب ملودی ابتکار ایشون نیست متاسفانه، اگه اسمشو نشه کپی کاری گذاشت
https://youtu.be/xYz5CiEy5bY
۰۳ دی
موسیقیش واقعا دوست داشتنیه!
۰۳ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رضا بهکام
درباره فیلم جوکر i
جوکر فیلیپس فیلم مهمی در باب روانشناسی انسان معاصر است.

و بازی فونیکس یک مَستر کلاس ویژه بازیگریست.

ترسیم آینده ایالات متحده و رد پای تجزیه احتمالی آن مشهود است که بر کشورهای کوچکتر نیز دکوپاژ می شود.

الگوواره ای برای نسل انسانی تنها که انعکاس تحجرگرایی و فاشیسم را در ماکت هایی چون ایران، روسیه و چین زندگی می کنند.

ایماژها و انگاره های تصویری فیلم تکان دهنده است.

وقتی کلوزاپ فونیکس را در پلان آخر می بینم با آن دندانهای کج و معوج و نسبتاً زرد متوجه تفاوت فاحش بازیگر چهره جهانی و سلبریتی وطنی می شوم...تفاوتی فاحش در تمام اضلاع.
باز هم فیلمی اخلاق گرا در بستر خانواده از سینمای آمریکا. فیلم شدیدا ریتمی آهسته دارد و اساسا اتفاق عجیب یا هیجانی در آن نمی‌افتد روایتی خطی از زندگی زوجی هنرمند و فرزندشان. فیلمنامه دیالوگ محور آمریکایی با هفتاد درصد هجویات حوصله مخاطب را سر میبرد اما دیدن آن خالی از لطف نیست به خصوص احترام زوجین به یکدیگر حتی در بدترین شرایط.
اونقدرها هم ریتمش شدیدا آهسته نبود به نظرم. معمولی بود.
پس شما دیگه فیلم های تارکوفسکی رو چی می گین؟!
۰۱ دی
بله حرف شما درسته اما در مقایسه با سرعت سرسام آور زندگی این روزها و بی صبری ما، بیراه نباشد که این فیلم را شدیدا آهسته قلمداد کنیم.
۰۱ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام
«پیش از غروب»!
امیرمسعود فدائی و رعنا* این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دیشب اولین تجربه من بود و بسیار راغب شدم این تجربه رو دوباره تکرار کنم . از نقدهای بی نظیر جناب تقدسی و قدرت سخنوری ایشون بسیار لذت بردم . فیلم و قبلا دیده بودم شاهکاری بی نظیر که دوباره دیدنش خالی از لطف نبود . ای کاش چیدمان صندلی ها به گونه ای بود که برای نفرات عقب تر مشکل ایجاد نشود من در ردیف سوم به هیچ عنوان دید نداشتم. خسته نباشید میگم به جناب کلاهی و تشکر میکنم از برگزاری چنین جلساتی .
حمیدرضا مرادی و امیرمسعود فدائی این را خواندند
امیر مسعود و میشا آشتیانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یاسر متاجی
درباره فیلم جوکر i
ــ آن چپ‌گرایانی که از جوکر ضربه می‌خورند، چپ‌های فوکویاما هستند؛ آنهایی که فکر می‌کنند نظم لیبرال-دموکرات بهترین نظم ممکن است و ما فقط باید آن را مداراگرتر کنیم. از این جهت، امروز هر کس برای خودش سوسیالیست است. بیل گیتس هم می‌گوید خودش را متعلق به سوسیالیسم می‌داند، مارک زاکربرگ هم. درس جوکر آن است که تغییرات رادیکال‌تری نیاز هست، که این هم کافی نیست و این همان چیزی است که آن چپ‌گرایان دموکراتیک نسبت به آن آگاه نیستند. نارضایتی در حال رشد امروز یک امر جدی است. سیستم نمی‌تواند با اصلاحات تدریجی مثل مداراگری بیشتر یا طرح مراقبت درمان2 (اشاره به طرح شکست‌خورده Healthcare اوباما و سپس ترامپ) از پسش برآید. نشانه‌هایی از نیاز به تغییرات بنیادین‌تر به چشم می‌خورد. مشکل اصلی این است که آیا آماده تجربه کردن حقیقی ناامیدی از موقعیت‌مان هستیم یا خیر؟ ... دیدن ادامه » همان‌طور که جوکر خودش در لحظه‌ای مشخص از فیلم می‌گوید: «من می‌خندم چون چیزی برای از دست دادن ندارم، من هیچ‌کس نیستم».
در اینجا همچنین اسم بازی هوشمندانه‌ای وجود دارد. نام خانوادگی واقعی جوکر، «فلک» است. در آلمانی فلک به معنای لکه است، یک لکه نامفهوم. مثل خطای دید. لازم است که نگاهی جدید بیندازیم تا یک نمای جدید ببینیم. من به هیچ یک از آن منتقدان چپگرا که از ظرفیت ــ چنین لکه‌ای ــ وحشت دارند اعتماد ندارم. همان‌گونه که مایکل مور به زیبایی تمام به آنها کنایه می‌زند: «شما از خشونت در اینجا (در جهان فیلم) وحشت دارید نه خشونت در زندگی روزمره‌مان. شوکه شدن با خشونت تشریح‌شده در این فیلم فقط نوعی فرار از خشونت واقعی است.»

‍#اسلاوی_ژیژک
#جوکر
درس جوکر آن است که....
درس جوکر؟!
شوخی می‌کنید؟!
جوکر یه روان‌پریش بود که اشتباهی اسلحه به دستش افتاد و از سر ترس و استیصال سه نفر رو کشت!! از اون لحظه به بعد که دیگه باقی کارهاش اصلاً قابلیت ارزش‌گذاری نداره.
درس‌ها رو از عقلای قوم گرفتیم، این شد اوضاعمون، ... دیدن ادامه » درس یک هرج‌ومرج‌طلب خشونت‌گرا چی می‌خواد باشه؟!
بزنیم همدیگه رو بکشیم؟! انقدر کشتار و خشونت رو ادامه بدیم که کسی روی زمین باقی نمونه؟!
واقعاً نمی‌تونم متوجه بشم چه چیزی انسان رو وادار می‌کنه هم‌نوع خودش رو بکشه؟!
۱۰ آذر
من خیلی زود نظرم رو پاک کردم که :)
اما گویا شما خونده بودین . به هر روی سپاسگزارم از وقتی که برام گذاشتین و توضیحاتی که نوشتید .

پ.ن : اینکه نظرم رو پاک کردم خدای ناکرده جسارت و توهین به شما نبود . احساس کردم مخالفت و دخالتم کارِ درستی نیست . به این دلیل پاکش ... دیدن ادامه » کردم .
۱۰ آذر
ممنون از مطالب ‌و نقدهای خوبی که‌تو این پست به اشتراک گذاشتید. عالی بودند
۱۹ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زهره مقدم
درباره فیلم جوکر i
Wave...
Wave..

- its exit only.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مینا سروش
درباره فیلم جوکر i
من دیروز فیلم در مجموعه روانتحلیل (پرسونا) دیدم که تحلیلش بشنوم . جالب بود تحلیل اینکه وجود عقده حقارت در انسانها با درگیر شدن با جستجوگر باعث درخشش میشه و گاهی با سرکوب تبدیل به یک ویرانگر ! میشد باور کرد تمام اون اشوبها در شهر بوجود اومده و مردمی که چهره موجه یک فرد نمیپذرفتن حمایتگر چهره خشمگینش شدن و از طرفی دیگه میشد گفت که تمام اون اتفاقات در ذهنش اتفاق افتاده باشه . وقتی در دنیای بیرون جایی براش نبود در دنیای خیالی خودش دوستش داشتن و فردی مهم بود .
صحنه رفتن تو یخچال برام جالب بود و اینکه وقتی شنیدم بازیگر نقش جوکر اون نقش فی البداهه و از تاثیر صحنه قبل که پرونده بیماری مادرش میخونه و متوجه گذشته اش میشه و میفهمه اون رابطه عاطفی با اون خانم همسایه کاملا خیالی بوده و تنهاست بازی میکنه ! همزیستی و اون حجم از غم و تنهاییش ...
مادر به اسم هپی صداش ... دیدن ادامه » میکرد و تحمیلی که در این کلام بود در این واژه ! شادی که زندگی نکرده بود
خلاصه ما بعدش زیاد حالمون خوش نبود شمارو نمیدونم
نمیدونستم بداهه بازی کرده
۰۹ آذر
اره برای منم جالب بود و اینکه بازیگرش تا یکی دو ماه بعد تموم شدن درگیرش بوده ، یجورایی میشه گفت شاه نقشش بوده بقول او سیزیف...
۱۰ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با هزارو یک امید نشستیم به دیدن فیلم
اما...... 2 از 5 -:(
حرف حدیث های اشاره این فیلم به رومن پولانسکی و قتل همسرش ، به من این ذهنیت رو داد که تا اواخر فیلم منتظر داستان اونها باشم که تارانتینو به شوخی از کنارش رد شد
من هم توقعم از این فیلم بالا بود
۰۹ آذر
اصلا در حد کارای قبلی این بزرگوار نبود
۱۹ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم لرزاننده چربی در واقع برشی است از زندگی مردی چاق و پسرش که در طول فیلم صحبت نمی کند و زنی عکاس. موضوع فیلم لرزاننده چربی بر اساس ترکیب واقعیت و رویا/کابوس پیش می رود، به گونه ای که تماشاگر همزمان شاهد انگاره های ذهنی مرد چاق و واقعیت های بیرونی زندگی وی می باشد. در لرزاننده چربی فیلم ساز مدام چالش و درگیری ذهنی- عینی مرد چاق با پسرش و زن عکاس همین طور اجتماع پیرامون شان را به تصویر می کشد.
فیلم با تصویر حجامت روی بدن لخت یک مرد چاق و مکیدن خون ناشی از حجامت توسط زالو ها آغاز می شود. در ادامه پسر را در ماشین دخترهای مختلف می بینیم که پدر سعی در تنبیه پسر و به نوعی تهدید دخترها دارد. ترکیب این دو بخش فیلم، تضاد حاکم بر زندگی مرد چاق و در حالت کلی تر اجتماعی را که او در آن می زید به خوبی باز می نمایاند. از طرفی زالوها خون اش را می مکند و از طرف دیگر خود ... دیدن ادامه » به تهدید و تلکه کردن دختران می پردازد و خواهان اعمال تسلط و قدرت اش بر پسرش می باشد. جالب آن که برای حجامت به زالوها هم محتاج است.
شیروانی به نوعی در این فیلم جامعه ای را به تصویر می کشد که قوی تر سعی بر غلبه و تسلط بر ضعیف تر دارد، حال آن که خودش نیز به نوعی خواسته یا ناخواسته توسط دیگران مورد زورگویی، سواستفاده و چالش قرار می گیرد. شخصیت پردازی دختران در لرزاننده چربی یادآور دوگانگی «زن اثیری» و «لکاته» در آثار «صادق هدایت» است. دخترانِ ابتدای فیلم، به گونه ای لکاته هایی هستند که فقط در صحنه هایی حضور دارند و الکی خوش اند، در حالی که زنِ عکاسِ داستان برای مرد چاق و حتا پسرش، حکم زن اثیری داستان های هدایت را دارد. با این حال مرد چاق در عین این که عاشق زن است و از او طلب عشق می کند از طرف دیگر به رابطه ی زن عکاس و پسرش مشکوک است و به آن ها حسادت می کند و خواهان اعمال سلطه بر زن عکاس هم هست اگر چه در این کار موفق نمی شود. رابطه ی مرد و پسرش نیز رابطه ای مملو از زورگویی، تهدید و تحقیر است. مرد مرتب در طول داستان، پسر جوان را تحقیر می کند حال آن که پسر به راحتی قادر است از زیر سلطه ی وی خارج شود ولی بسیار منفعل رفتار می کند. زن عکاس تنها پناه پسر است که از او در برابر پدر حمایت می کند و حتا در سکانسی او را تشویق می کند که در برابر پدر مقاومت کند. جالب آن که پسر براحتی موفق به زمین زدن مرد چاق می شود ولی با این حال در اکثر سکانس ها به گونه ای منفعل عمل می کند که حتا پدرش وقتی از دست اش عصبانی می شود او را در صندوق عقب خودرو حبس می کند.
شیروانی در واقع در این صحنه ها انفعال جامعه در برابر زورگویی را به نقد می کشد. داستان فیلم در واقع نمایش دهنده ی تضاد حاکم بر تفکر مردسالارانه ی سنتی است که از طرفی عاشق می شود و در عین حال می خواهد بر عشق اش اعمال سلطه نماید و در همان حال حتا تحقیر از طرف زن را هم می پذیرد. رابطه ی زن عکاس و مرد چاق در فیلم، رابطه ای مملو از تضاد و تحقیر است. شیروانی به خوبی توانسته تضاد و عدم تعادل ذهنی- رفتاریِ مرد سنتی زورگو که در جامعه ای با ابزار مدرن می زید را در برابر زنی به ظاهر مستقل به تصویر بکشد. شیروانی در فیلم اش از نمادها و استعاره های زیادی استفاده کرده است. از لال بودن و منفعل بودن پسر گرفته تا لرزش لیوان هایی که در پشت مرد چاق قرار دارند و حیواناتی که در سکانس هایی از فیلم ظاهر می شوند. زالو و بوقلمون به واقع بیانگر ویژگی های اخلاقی برخی از افراد اجتماع هست که شیروانی در سکانس هایی از فیلمش آنها را نمایش می دهد. کارکرد دستبند در طول فیلم هم بسیار تامل برانگیز است. در ابتدا مرد چاق از دستبند برای تهدید دختران که در موقعیتی به ظاهر ضعیف تر قرار دارند استفاده می کند در حالی که در قسمتی از فیلم خودش توسط مامور با دست بند تهدید می شود. به واقع لرزاننده چربی نقد ساختار قدرت در ذهن افراد جامعه است. جامعه ای که در آن دسترسی به ابزار قدرت موجب فراهم آمدن فرصت زورگویی و تهدید می شود و طبیعتا هر که زورمند تر، مسلط تر!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک آدم فرهیخته اینجا پیدا نشد بگه ممکنه بفهمم چرا این آنارشی اتفاق میفته ولی دیگه از دیدنش کیف نمی‌کنم و مشمئز میشم؟! یکی می‌گفت باید تو آب شرب فلوکستین بریزن!! من فکر کردم شوخی می‌کنه، بعد از دیدن این فیلم فهمیدم نه بابا، جدی میگه!! خیلی جاهای دنیا فشار اقتصادی و مشکل هست، هر جایی به یه نوعی... راه حلش این کارهای روان‌پریشانه و احمقانه است؟!؟ من حرفم نکوهش آنارشی است نه تأیید ظلم و ستم و غارتگری...
کیف نداره ترس داره.آرتور از آرتور بودنش لذت واقعی نمیبره.آرتور فقط میخواست بخندونه آدمها رو
۰۶ آذر
سپاس از پاسخ شما. از دید من، ضعف شخصیتی جوکر در منطق فیلم، نقطه قوت بحساب میاد چون در فضای گاتهام، نیاز به لیدر واقعی نیست و صرفا یک جرقه و یک سمبل کفایت میکنه. فیلم زمان رو برای واکاوی نارضایتی جامعه صرف نکرده و اون رو بعنوان یک ورودی داستان در نظر گرفته. ... دیدن ادامه » در مقابل به تغییرات درونی جوکر پرداخته و انقدر مخاطب رو با دردهای اون آشنا کرده که صحنه قتل در قطار برامون باورپذیر بشه.
باز هم تاکید میکنم فضای فیلم سمبلیک هست و نباید دنبال اتفاقات منطقی گشت. در چنین فضایی بزرگنمایی در روایت، جزو ضروریاته.
۰۹ آذر
ممنون جناب وکیلی.باید دوکار انجام بدم اول اینکه روی حرف شما فکر کنم دوم اینکه دوباره(بهتره بگم سه باره البته بعد دیدن فیلمهای اخیر تارانتینو و استاد اسکورسیزی) فیلم جوکر رو ببینم شاید به حرف شما که قابل تامل هم هست برسم شاید هم جرقه ی دیگری در ذهنم ایجاد ... دیدن ادامه » شد ممنون از توجه و باز-نظرِ شما دوست خوب
۰۹ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آخه ما رو چه به فیلم خارجی دیدن؟!؟
پسرم شما همون دوغتو بنوش!!!
والا به خدا!!!
هی گفتن جوکر چنین است و چنان است!!!
ما گفتیم اول اصلش ببینیم!!!
چی بود خدایی؟!
این همه کشت و کشتار رو چه جوری تحمل می‌کنین؟!؟
فقط اون شعارای آخرش!!
سردرد گرفتم واقعاً!!
اسم کریستوفر نولان واسه من یه چیز خفنی بود!!
نابود شد بچه :))
همون من فیلم خارجی نبینم بهتره!!!
:))))))))))))))

ببین من کلا از تتو و اینا خوشم نمیاد،ولی به حدی این شخصیت توو عمق ذهنم نفوذ کرده که یکی از فانتزی هام اینه که تصویرش رو رو بدنم تتو کنم..
شما تاثیر رو ببین :)))))
۰۶ آذر
شما بسیار بزرگواری بخدا.
نظرتون به دیده منت قابل احترامه برام :-)
۰۸ آذر
خودتون می‌دونید چقدر برام عزیز و محترمید⁦♥️⁩⁦♥️⁩
ارادت بسیار
۰۸ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عجیب و شگفت انگیزه این مستند.بیخود نبوده که اکثر جایزه های مهم رو درو کرده. تصور پیمایش از دیواره سنگی به طول بیش از نهصدمتر آن هم بدون طناب و آذوقه و هیچ وسیله حمایتی حتی در ذهن هم لرزه بر اندام میندازه چه برسه به یکی مثل الکس هونالد که در واقعیت سعی به انجامش داشته باشه.به قول دوست منتقد این مستند مستند ورزشی نیست و یه مستند جذاب روانشناسانه است. اراده و شخصیت منحصر به فرد الکس چنان است که حتی کوه صخره ای سرسختی همچون ال کاپیتان هم در برابرش می ماند. کمتر مستندی اینچنین تصویرگر لحظاتی مخاطره آمیز و رعب آور بوده.این روزها خیلی این جمله زنده یاد توران میرهادی رو میشنویم که غم بزرگ رو به کار بزرگ تبدیل کنید به نظرم کار الکس هونالد مصداق بارز عمل به همین جمله است.مستند صعود انفرادی رو ببینید و لذت ببرید و انگیزه بگیرید.
نرگس
درباره فیلم جوکر i
فیلم جوکر اینروزها حتما باید دیده شه،نه فقط توسط مسوولین و جامعه شناسها بلکه مهمتر از همه،افراد جامعه یعنی ما باید ببینیم،همه ی ما.
بستر جامعه اگر خشن و نامهربان باشه،فرد بیمار و حتی سالمش میتونه به سمتی قدم برداره که نباید.آرتور اگر فقط یک فرد بود از لحاظ روانشناسی میشد مورد بررسی قرارش داد اما آرتور تکثیر شد و این آرتورها قربانیان جامعه هستند،کسانی که به این دنیا آمدند تا فقط لبخند بزنن و بخندونن،آرتورهایی که بدنبال تحقیر و عدم رسیدگی توسط مسوولین و عدم توجه افراد جامعه هر روز سرکوب شدن.
آرتور میتونست یه آدم معمولی باشه اگر بستر جامعه میگذاشت،اگر فقط کمی مهربانتر بودیم.
هر روز به اطراف خودتون نگاه کنید تا آرتور رو ببینید،وقتی با کودک کار تحقیر آمیز برخورد میکنیم،وقتی افتاده ای میبینیم و دستش رو نمیگیریم،وقتی پای برهنه ای میبینیم و به ... دیدن ادامه » روی خودمون نمیاریم،وقتی موقعیت پیش میاد به کسی کمک کنیم و نمیکنیم،وقتی میتونیم درآمدی برای کسی درست کنیم و میگیم به ما چه،من و خانواده م مهمیم و بس!
باید تمرین مهربانی کنیم،باید تمرین دوست داشتن کنیم،باید تمرین لبخند کنیم تا کسی شبیه آرتور با روحیه ای لطیف به این خشونت کشیده نشه،بله ما همه موظفیم.

و در کنار ما ای کاش مسوولین هم این فیلم رو ببینن و بفهمن خشم نهفته تو جامعه چه خطراتی داره وقتی نه اجازه ی فریاد میدن،نه اجازه ی شادی،نه اجازه ی رشد و پیشرفت
چقدر من این فیلم رو دوست داشتم و جالب اینکه دقیقاً در همون روز کذایی دیدمش!
۰۵ آذر
زنده باد نرگس جان .. حقیقتن مهمه . تمرینِ مهربونی .. تمرینِ دوست داشتن
درود بهت
۰۵ آذر
@بهار خیلی مطابق با اینروزهای ایران ساخته شده بود،خیلی

@بامداد جان تمرین سختی هم هستش،اما ارزشمنده
۰۵ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
Aladdin
درباره فیلم جوکر i
از کیفیت نمایش در سینماتک ایرانیان (کافه پدرخوانده) راضی نبودم. فیلم جوکر یه زیرنویس کره ای هم روش داشت و زیرنویس فارسی رو انداخته بود تقریبا وسط صفحه! و بدتر ار اینا اینکه میگن چون پول بلیط تو جیب تیوال میره، باید یه چیزی از ما سفارش بدید حتما!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید