تیوال سینماتک
S1 : 08:56:47
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
سینماتک محفلی در فرانسه بود که هانری لانگلو و ژرژ فرانژو برای محافظت از نگاتیو فیلم‌ها در جنگ جهانی به وجود آوردند و بعدها همان نگاتیوها که جایی در سینمای رسمی کشورشان نداشت برای مخاطبان اکران می‌شد. در تمام کشورها اگر سراغ چنین محفل‌هایی را بگیرید کافی است سری به اپلیکیشن ایونت‌ها بزنید و به راحتی در هر شهر با آن‌ها آشنا خواهید شد. معادل فارسی فیلم‌خانه برای سنیماتک قطعا واژه مناسبی نیست زیرا سینماتک فرانژو به هیچ وجه تنها آرشیو فیلم یا از این دست نبود، آن‌ها نه تنها نسل تربیت کردند بلکه در همان محافل به کمک یکدیگر دست به فیلمسازی زدند. مهمترین رسالت این گونه محافل نشان دادن فیلم‌هایی است که جایی در سینمای رسمی کشورشان نداشته باشد. ژان لوک گدار در مورد سینماتک‌ها می‌گوید: « اگر از من بپرسید بهترین راه برای شناخت سینما چیست، می‌گویم ... دیدن ادامه » فیلم‌دیدن در سینماتک. دانشگاه را رها کنید؛ به سینماتِک بروید و سینما را بی‌واسطه یاد بگیرید» و فرانسوا تروفو نیز در تأثیر آن گفته است: « بهترین روزهای زندگی‌ام در سینماتِک گذشت؛ روزهایی که از صبح تا شب فیلم می‌دیدیم و تاریخ سینما را مرور می‌کردیم و شب با چشم‌هایی سرخِ سرخ به خانه برمی‌گشتیم. اگر سینماتِک نبود نه منتقد می‌شدم نه فیلم‌ساز»
لازم به توضیح برای مخاطبان عام هنر است که شناختی با سینماتک به هیچ عنوان ندارند. سینماتک سینما نیست و کسی انتظار سینما در سراسر جهان از آن‌ها ندارد سینماتک‌ها بیشتر پاتوق‌های فیلم هستند.
چه جالب ممنون ؛ نمی دونستم ؛ همیشه فکر می کردم سینماتک چیه و به نتیحه ای نمی رسیدم :))
ممنون خیلی خوب بود
۱۲ ساعت پیش
یه جور فیلم دیدن محفلی همراه با بحث و نظر و چالش
واقعا هم ایده آل و چابکه این سیستم
تو می ۱۹۶۸ هم، تو جنبش بزرگ دانشجویی فرانسه، سینما تک شاخص ترین نماینده هنر بود که در اعتراضات اون سال نقش حمایتی خودش رو نشون داد. این چابکی و حساسیت به تحولات اجتماعی ... دیدن ادامه » دقیقا از همین نگرش ناشی شده
۱۱ ساعت پیش
همیار تیوال یک پیشنهاد دارم میشود برای گروهای احرایی که روابط عمومی شان در زمان احراشان فعال نیینند ومتا سفانه یا در اینستاگرام فعال هستند البته روابط عمومی برخی اجرا ها که بت پوزش تعاداد شان کم نبود بجای انکه درتیوال بگذارند در اینستاگرام می گذارند ... دیدن ادامه » که باعث شده ورود باور کنید تماشاگر غیر حرفه تاتر که فقط کارش شان عکس گرفتن انهم گاهی باور کنیدگه حتی موجب ازردگی خاطر هنرمند هم شد ه اند.چون اخیرا به م ورد متاسفانه به کرات برخورد کردم این بود عاجزانه خواهش میکنم که شما تیوال راهی بهتری را می دانید به گروههای بگوید.با تشکر.با ور کنند گروهای تماشاگران واقعی اتفاقا همین کاربران محترم شما هستند.
۷ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۵ روز پیش، سه‌شنبه
محمد عسگری، محمد لهاک و صبا شریفی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سودابه
درباره فیلم اسلیپی هالو i
سلام،
من برای یه فیلم دیگه avengers بلیط داشتم و به این مکان رفتم (خیابان بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه‌حکیمی، شماره4، زنگ3)
یه خانه سه طبقه بود، سینمای فرضی در طبقه دومه با حدود ۱۰ صندلی چیده شده کنار هم و پروژکتور روی یکی از دیوار ها. واقعا در سطح این سایت نیست که از این مکان ها حمایت کنید. یا حداقل یه توضیحی بنویسید که مکانی که معرفی کردین جای رسمی نیست و در همین حده و یه عکس بذارین که مردم اینجوری ضدحال نخورن. ما که منصرف شدیم و برگشتیم ولی لطفا بررسی کنید و خودتون حضورا تشریف ببرین بعد بلیط ۱۵ تومنی بفروشین.
محمد لهاک، زهره مقدم، میترا، رضا بولو، جهان و میلاد علایی این را خواندند
Big Bad PiG این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوشنبه ۱۹ شهریور آخرین مهلت ثبت نام و آغاز کارگاه فیلمسازی پیشرو در دانشگاه تهران
لینک اطلاعات و ثبت نام در تیوال:
Https://tiw.al/CKv
محمد لهاک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عه چه جالب! :)
محمد لهاک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 آخرین مهلت ثبت نام کارگاه فیلمسازی پیشرو با همراهی محمدرضا اصلانی | عکس
» آخرین مهلت ثبت نام کارگاه فیلمسازی پیشرو با همراهی محمدرضا اصلانی
... دیدن متن »

کارگاه فیلمسازی پیشرو (فیلمسازی مستقل با نگاهی سوررئال به سینما)، رویکردی جدید از دبیر جلسات یکشنبه های سوررئال است که به آموزش اصول کارگردانی سینما و ساخت فیلم توسط حاضرین کارگاه می پردازد. علاقمندان فیلمسازی و هنر سوررئال، در این دوره می آموزند و تجربه می کنند که چگونه ذهن خودشان، بهترین موضوع برای ساخت فیلمهایشان است و چگونه می توان با اتکا بر قدرت ذهن، با سرمایه ی اندک فیلم ساخت و خود را در راه هنر رها کرد.
در طرح درس این کارگاه موارد زیر یاد شده است:
- اصول کارگردانی سینما و استفاده ی خلاق از امکانات سینما
- آزاد کردن ذهن و ساخت فیلم برای شناخت "خود"
- پخش و تحلیل آثار هنرمندان سوررئالیست
-  فعالیت فیلمسازی مستمر و آزاد در کنار هم 
برخی از هنرمندانی که آثارو تاثیرشان بر سینمای مدرن و سوررئال در این دوره بررسی خواهد شد:
کافکا، بونوئل، لینچ، خولیو کورتاسار، اینگمار برگمان، فلینی، آنتونیونی، ویم وندرز، اورسون ولز، رنه ماگریت، رابرت آلتمن و مایا درن
**لازم به ذکر است این کارگاه ۳۰ ساعته شامل ۱۰ جلسه ی ۳ ساعته است که از ۱۹ شهریور دوشنبه ها ساعت ۱۷:۳۰ در دانشگاه تهران برگزار می شود و از همراهی بزرگان سینما چون محمدرضا اصلانی بهره می برد و آخرین مهلت ثبت نام آن دوشنبه ۱۹ شهریور از طریق لینک زیر در سایت تیوال می باشد.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
Ali
درباره مستند بزم رزم i
چقدر خوشحالم که بالاخره موفق به دیدن این کار پژوهشی خوب و خوش ریتم شدم ...
رضا جان فیلم که البته جلسه نقد و بررسی هم بود که من فقط به منظور دیدن فیلم رفته بودم چراکه بارها قصد دیدن داشتم هر دفعه به دلیلی نشد .
۰۷ شهریور
سلام دوستان
نویدی که جناب حسینی(کارگردان) در پادکست «ابدیت و یک روز» به ما دادند ،بیرون آمدن دی وی دی کامل بزم رزم هست
امیدوارم این اتفاق بیوفتد
۰۸ شهریور
سلام جناب شکیبا
سپاس از اطلاع رسانیتون
۰۹ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زهره مقدم
درباره مستند بزم رزم i
عالی... این مستند بینظیره
مجید برزگر در پنجاهمین پاتوق فیلم کوتاه عنوان کرد: اصلی‌ترین رسالت کارگردان فیلم کوتاه به چالش کشیدن فیلمنامه با بازی‌ها و محتوا است

مجید برزگر در پنجاهمین پاتوق فیلم کوتاه عنوان کرد: اصلی‌ترین رسالت کارگردان فیلم کوتاه به چالش کشیدن فیلمنامه با بازی‌ها و محتوا است
پنجاهمین جلسه نشست از فصل ششم پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده»، با حضور مجید برزگر به عنوان کارشناس و مهمان ویژه برنامه، علاقه‌مندان و فیلم‌سازان، عصر دوشنبه بیست و دوم مرداد ماه در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، دهمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده»، با نمایش سه فیلم کوتاه داستانی، یک فیلم مستند و یک انیمیشن با حضور مجید برزگر و مرضیه وفامهر پذیرای علاقه‌مندان شد.
در این برنامه که توسط انجمن سینمای جوانان ایران و با همکاری انجمن فیلم کوتاه ایران برگزار می‌شود، فیلم‌ داستانی «هدیه‌ای در کار نیست» به کارگردانی لوسی فیشو از فرانسه با مدت زمان ۱۳:۵۲ دقیقه، فیلم مستند «بومی» به کارگردانی کیومرث سرشار از خرم‌آباد به مدت ۱۵ دقیقه، انیمیشن «دارزا (درخت زاد)» به کارگردانی ایرج محمدی زرینی با مدت زمان ۸:۳۰ دقیقه، فیلم کوتاه داستانی «مادرمرده» به کارگردانی حامد نجابت از شیراز به مدت ۲۰ دقیقه و فیلم کوتاه داستانی «روح» به کارگردانی مارکوس کاش از سوئیس با مدت زمان ۱۸ به نمایش درآمد.
پس از پایان اکران ۴ فیلم یاد شده، طبق اطلا‌ع رسانی انجام شده، قرعه کشی صورت گرفت و از سوی سایت تیوال به ۴ نفر از کسانی که که برای حضور در این جلسه از پاتوق فیلم کوتاه، صندلی خود را از این سامانه رزرو کرده‌اند، بلیت نمایش «ضیافت شبانه‌ای برای شبنم» به کارگردانی روزبه روحی‌پور اهدا شد.
مجید برزگر در ابتدای این جلسه نسبت به استقبال قابل توجه مخاطبان به منظور برگزاری جلسات پاتوق فیلم کوتاه ابراز خرسندی کرد و گفت: در نظر دارم از ورای فیلم‌های به نمایش درآمده درباره سینمای آن‌ها صحبت شود؛ به نظر می‌رسد سینمای ایران به ورطه رئالیسم غلطیده و فیلم‌سازان گرفتار آن شده‌ا‌ند که این مسئله به ضرر ماست و فکر می‌کنیم ساخت فیلم هر چه طبیعی‌تر و واقع‌گرایانه‌تر بهتر است و این سبک فیلم‌سازی دست از سر ما بر نمی‌دارد در صورتی‌که فیلم «روح» از کشور سوئیس تلاش می‌کند با فضایی سورئال حسی از مرگ را به خوبی به مخاطب انتقال دهد.
او در ادامه درباره سه فیلم به نمایش درآمده از ایران خاطرنشان کرد: کارگردان فیلم «بومی» سعی کرده با متریال نمک و کارگزاری دوربین، مستندی را ارائه کند. همچنین در فیلم «دارزا» مخاطب درگیر محتوا می‌شود که ربطی به فیلم ندارد. این فیلم با استفاده از تکنیک شن روی شیشه کار سختی به نظر می‌آید و تک فریم کار شده است. «دارازا» از این حیث قابل اهمیت است که در آن از آواهای کردی استفاده شده و این مسئله در اکران‌های بین‌المللی می‌تواند شناسنامه‌ای برای اثر باشد درحالی‌که کشور سازنده دیگر انیمیشن‌ها به صورت معمول قابل تشخیص نیستند.
کارگردان فیلم «پرویز» ضمن اشاره به اینکه ۵ فیلم به نمایش در آمده در این جلسه از پاتوق فیلم کوتاه موقعیتی را خلق کرده و یا از هیچ، موقعیتی را ایجاد کرده‌اند، عنوان کرد: هر ۵ فیلم دارای متنی هستند که امروزه با تعاریف فیلم کوتاه فاصله دارند. آن‌ها موقعیت و فضا را براساس شکل تازه‌ای از داستان‌نویسی خلق کرده‌اند البته نه آنچه که مبنایش خلق شگفتی در پایان فیلم باشد.
برزگر در ادامه اضافه کرد: اصلی‌ترین رسالت کارگردان فیلم کوتاه به چالش کشیدن فیلمنامه با بازی‌ها و محتوا است که خوشبختانه در فیلم «مادر مرده» این اتفاق افتاده است. این فیلم موقعیتی را ایجاد کرده است و دارای لایه‌های اجتماعی است اما در پایان مخاطب را شگفت‌زده نمی‌کند. به نظرم بازی‌ها کنترل شده و کارگردانی و تدوین آن نیز قابل قبول است. جهان فیلم «مادر مرده» آگاهانه طراحی شده و متعلق به این فیلم است.
او در در ادامه درباره اهمیت موقعیت در فیلم کوتاه نکاتی را عنوان کرد و در بخشی از صحبت‌هایش یادآور شد: وظیفه ما به عنوان فیلمساز فیلم کوتاه شناخت موقعیت‌ها است. به نظرم من فرم و شکل روایت نسبت به محتوا از اهمیت بالاتری برخوردار است و فرم روایت آثار می‌تواند راه‌گشا باشد.
مرضیه وفامهر در ادامه درباره فیلم «روح» گفت: فیلم‌سازان خارجی اجازه می‌دهند تا تحلیل‌هایشان خارج از فضای رئالیته باشد. فیلم “روح” با فضایی سورئال توانسته است با تماشاگر ارتباط حسی برقرار کند. به نظرم مهم نیست درباره چه موقعیتی صحبت می‌شود و از چه قصه‌ای گفته می‌شود آن‌چه اهمیت دارد این است که جهان فلیم تا چه اندازه واقعیت‌پذیر است و مخاطب چقدر با آن ارتباط برقرار می‌کند.
او همچنین افزود: در صورتی‌‌که جهان فیلم دارای قصه و شرایطی سورئال است اما مخاطب آن‌ را می‌پذیرد رئالیته ذهن تماشاگر می‌شود در صورتی‌که آنچه در سینمای ایران مرسوم شده است این است که کارگردان‌ها و بازیگران ایرانی تلاش می‌کنند تا فضایی کاملا واقع‌گرایانه را خلق کنند.
در ... دیدن ادامه » ادامه این مراسم حضار درباره آثار اکران شده به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.
پاتوق فیلم کوتاه، دوشنبه‌های هر هفته ساعت ۱۸ در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی: تهران، خیابان خالداسلامبولی (وزرا)، نبش خیابان چهارم برگزار می‌‌شود و حضور علاقه‌مندان در آن آزاد و رایگان است.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پنجاهمین پاتوق فیلم کوتاه با مجید برزگر

مجید برزگر مهمان ویژه و کارشناس دهمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده» خواهد بود.

به گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، مجید برزگر، کارگردان، فلیمنامه‌نویس، تهیه کننده و تدوینگر سینما، مهمان ویژه دهمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده» است. این برنامه روز دوشنبه بیست و دومین مردادماه با نمایش سه فیلم کوتاه داستانی، یک فیلم مستند و یک انیمیشن توسط انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری انجمن فیلم کوتاه ایران در محل سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
مجید برزگر فارغ التحصیل دوره یک ساله فیلمسازی انجمن سینمای جوانان همدان در سال 1367 است. از جمله فعالیت‌های او می توان به: عضویت در هیئت مؤسس انجمن فیلم کوتاه ایران، هیئت مدیره انجمن فیلم کوتاه ... دیدن ادامه » ایران 86 تا 1384، رئیس هیئت مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران از 1389، هیئت‌های انتخاب و داوری در بیش از 20 جشنواره فیلم کوتاه و خانه سینما اشاره کرد.
برزگر با فیلمِ سینمایی "فصل باران‌های موسمی" در جشنواره‌های مختلفی از جمله مسابقه فیلم‌های اول و دوم بیست و هشتمین جشنواره فجر 1388 شرکت کرده است او نامزد دریافت جایزه بخش خلاقیت و استعداد درخشان انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران در سال 1388 بوده است. شرکت در بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی مونترآل کانادا سال 2010، بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی سائوپائولو برزیل سال 2010، بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی ماردل پلاتا آرژانتین سال 2010، بخش فوکوس سینمای ایران جشنواره بین‌المللی دِنوِر آمریکا سال 2010، بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام هلند سال 2011 و بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی پونا هندوستان 2011 از حضورهای بین‌المللی برزگر بوده است.
او همچنین برنده جایزه بهترین کارگردانی فیلم اول در چهاردهمین جشن خانه سینما، برنده جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم «دیدار» تاجیکستان در سال 2010 شد. برزگر با فیلم «پرویز» توانست برنده جایزه ویژه هیات داوران در شصتمین دوره جشنواره جهانی سن سباستین سال 2012 و همچنین برنده جایزه نتپک (شبکه ارتقا سینمای آسیا) برای بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم «آشیاتیکا» رم ایتالیا در سال 2012 شود. همچنین این فیلمساز در جشنواره‌های مختلفی همچون بخش جشنواره جشنواره‌های سی و یکمین جشنواره فجر 1391، جشنواره بین‌المللی سائوپائولو برزیل سال 2012، بخش جشنواره بین‌المللی تسالونیکی یونان سال 2012، جشنواره بین‌المللی بنگلور هند سال 2012، جشنواره بین‌المللی روتردام هلند سال 2013، جشنواره بین‌المللی میدل ایست نو ایتالیا سال 2013، جشنواره بین‌المللی اسلو نروژ سال 2013، جشنواره بین‌المللی فوکوئوکا ژاپن سال 2013 شرکت کرده است.
در دهمین جلسه از ششمین فصل پاتوق، فیلم‌ داستانی «هدیه‌ای در کار نیست» به کارگردانی لوسی فیشو از فرانسه، فیلم مستند «بومی» به کارگردانی کیومرث سرشار از خرم‌آباد، انیمیشن «دارزا (درخت زاد)» به کارگردانی ایرج محمدی زرینی، فیلم کوتاه داستانی «مادرمرده» به کارگردانی حامد نجابت از شیراز و فیلم کوتاه داستانی «روح» به کارگردانی مارکوس کاش از سوئیس به نمایش در خواهند آمد.
پاتوق فیلم کوتاه دوشنبه‌های هر هفته ساعت ۱۸ در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی: تهران، خیابان خالداسلامبولی (وزرا)، نبش خیابان چهارم برگزار می‌‌شود و حضور علاقه‌مندان در آن آزاد و رایگان است.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عالی بود. کاش بیشتر از این مستندا داشته باشیم. من برای برنامه ی بعدی حتما میرم. مستند عالی بود. نقد بعد از مستند همراه با کلیپ و موسیقی بود. فوق العاده جذاب بود. من واقعا لذت بردم. درباره ی همسر جان لنون و رینگو استار حرفای خیلی خوبی زده شد.
کارگاه فیلمسازی پیشرو (فیلمسازی مستقل با نگاهی سوررئال به سینما)
ثبت نام به تعداد محدود پس از مصاحبه
مدرس: پویا عاقلی زاده، دبیر یکشنبه های سوررئال و سینما و فرهنگ
با همراهی و حضور محمدرضا اصلانی
رزرو رایگان مصاحبه از تیوال:
Https://the.al/Xh3
عاطفه گندم آبادی، محمد لهاک و میترا این را خواندند
شاهین این را دوست دارد
سلام
هزینه رو هم میفرمایید؟!
۰۳ شهریور
همه اطلاعات در صفحه ثبت نام هست عزیز:
Https://tiw.al/CKv
۱۲ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این امیر پوریا منتقد خوبی هستا اما انگار یه غروری داره که باعث میشه اصلا نتونم تحملش کنم..نمیدونم چرا هر موقع میبینمش یاد اون دیالوگ میرسعید مولویان در زندگی در تیاتر میافتم که میگفت منتقدای ... زاده:)))))
در مورد غرورش موافقم باهات نیلوفر جان
این حس رو به آدم منتقل میکنه
۱۸ مرداد
جناب عاقلی زاده حقیقتش همینم اصلا فکر نمیکردم کسی باهام هم نظر باشه!!!
آهان از اون نظر جناب بولو..
۱۸ مرداد
تو این مملکت آدم بی سواد اسم و رسم دار زیاده. آدما دیده میشن ولی وقتی جاشون اونجا نیست بالاخره یه جایی بدجور زمین میخورن. هم نظر باهاتون زیاده. خیلی بهش توجه نکنیم خودش فید اوت میشه ؛)
۲۰ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره مجموعه پاتوق فیلم کوتاه i
مرتضی‌علی عباس‌میرزایی: فیلم‌ساز فیلم کوتاه نباید در ساخت فیلم کوتاه هیچ محدودیتی برای خود قائل شود | عکس
در چهل‌‌و‌هشتمین پاتوق فیلم کوتاه
» مرتضی‌علی عباس‌میرزایی: فیلم‌ساز فیلم کوتاه نباید در ساخت فیلم کوتاه هیچ محدودیتی برای خود قائل شود
... دیدن متن »

چهل‌‌و‌هشتمین جلسه و هشتمین نشست از فصل ششم پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده»، با حضور مرتضی‌علی عباس‌میرزایی به عنوان کارشناس و مهمان ویژه برنامه، علاقه‌مندان و فیلم‌سازان، عصر دوشنبه هشتم مرداد ماه در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، هشتمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده»، با نمایش سه فیلم کوتاه داستانی و یک انیمیشن پذیرای علاقه‌مندان شد.
در این برنامه که توسط انجمن سینمای جوانان ایران و با همکاری انجمن فیلم کوتاه ایران برگزار می‌شود، فیلم‌ داستانی «عبور از حصار» به کارگردانی بارناباس توث از مجارستان با مدت زمان ۱۸ دقیقه، فیلم کوتاه داستانی «سوادکوهی» به کارگردانی محمدرضا مجد به مدت ۲۸ دقیقه، انیمیشن «جم شید؛ مرثیه ای بر یک اسطوره» به کارگردانی معین صمدی با مدت زمان ۱۲ دقیقه و فیلم کوتاه داستانی «مانیکور» به کارگردانی آرمان فیاض به مدت ۱۴ دقیقه به نمایش درآمد.
پس از پایان اکران ۴ فیلم یاد شده، طبق اطلا‌ع رسانی انجام شده، قرعه کشی صورت گرفت و از سوی سایت تیوال به ۴ نفر از حاضرانی که برای حضور در این جلسه از پاتوق صندلی خود را در این سامانه رزرو کرده‌اند، بلیت نمایش «راز بقا» اهدا شد.
در ادامه مرتضی‌علی عباس‌میرزایی به عنوان مهمان ویژه درخصوص آثار به نمایش درآمده به بحث و تبادل‌نظر با مخاطبان پرداخت. محمدرضا مجد کارگردان فیلم کوتاه «سوادکوهی»، آرمان فیاض کارگردان فیلم کوتاه «مانیکور» و عطا مجابی نیز در این گفت‌و‌گو حضور داشتند.
در ابتدای جلسه مرتضی‌علی عباس‌میرزایی کارگردانی فیلم داستانی «سوادکوهی» را متفاوت عنوان کرد و گفت: کسانی که  فیلم‌های مرا دیده‌اند درجریان هستند که پلان‌های طولانی از حوصله‌ام خارج است و خوشبختانه با اینکه مدت زمان فیلم «سوادکوهی» ۲۸ دقیقه است و مشابه داستان آن را خیلی دیده و شنیده‌ایم اما این اثر به واسطه کارگردانی متفاوتی که دارد، بسیار خوش‌ریتم است.
او در ادامه افزود: پیش از این نیز «سوادکوهی» را چهار بار دیده‌ام هر چند که سبک دکوپاژ آن را نمی‌پسندم اما این فیلم جز آثاری است که آن را دوست دارم و هر بار که آن را می‌بینم برایم سوال است که چه عاملی باعث شده تا این اثر را تا انتها ببینم؟ زمانی‌که برای بار سوم «سوادکوهی» را در جشنواره فیلم کوتاه دیدم، متوجه شدم که کارگردان نه تنها لنز را به خوبی می‌شناسد بلکه به درستی جای دوربین را انتخاب کرده است.
کارگردان فیلم سینمایی «انزوا» همچنین اضافه کرد: طی چندین دفعه‌ای که تماشگر این فیلم کوتاه بوده‌ام از خودم پرسیدم که اگر جای فیلم‌ساز این اثر بودم، کدام قسمت از فیلم را کوتاه می‌کردم و به پاسخی نرسیدم. از آنجا که با متن بر روی تصویر مشکل دارم، تنها کپشن وسط فیلم آزارم می‌دهد و تا کنون راه‌کاری نیافته‌ام تا آن نوشته را از ذهنم حذف کنم.
عطا مجابی در ادامه صحبت‌های عباس‌میرزایی ضمن اشاره به اینکه «سوادکوهی» دارای دو ویژگی است، خاطرنشان کرد: بازی دقیق، گام به گام، سانتی‌متری و بسیار طبیعی در این اثر، یکی از ویژگی‌های فیلم و استراتژی در کارگردانی از دیگر نقاط قوت آن است. با وجود نقصان‌های سلیقه‌ای که در این فیلم است این فیلم را دوست دارم. در مجموع با اینکه دکوپاژ ساده‌ای دارد اما کارگردانی آن درخشان است.
محمدرضا مجد که «سوادکوهی» دومین ساخته کوتاه سینمایی اوست، این فیلم را دومین بخش از سه‌گانه‌اش عنوان کرد و اظهار داشت: برای ساخت این اثر حدود یک سال به اتفاق بازیگرانم به دادگاه‌ها رفتیم. با یک یا دو قاضی دوست شده و با فضا و ادبیاتشان آشنا شدم. تلاش کردم تا چیدمان آکسسوار و وسایل صحنه فیلم مانند آنچه که در دادگاه دیدم، باشد.
او در ادامه اضافه کرد: معتقدم حتا زمانی‌که فیلم بر روی پرده اکران می‌شود نیز برای کارگردان تمام نشده است و بر همین اساس پس از نمایش این اثر در جشنواره فیلم کوتاه تهران کپشن میانی آن را حذف کردم. به نظرم به هر شکل دیگری این قصه را روایت می‌کردم تا این حد برای مخاطب باورپذیر نبود. ابتدا از ۵ زاویه مختلف فیلم‌برداری شد اما  در تدوین به این نتیجه رسیدم که باید تنها دو زاویه را حفظ کرده و مابقی را حذف کنم.
مجد با بیان اینکه در نظر دارم فیلم کوتاهی را که پس از این اثر می‌سازم شباهتی با «سوادکوهی» نداشته باشد، تصریح کرد: در این فیلم تلاش کردم تا کارگردان و دوربین در آن دیده نشوند و از ابتدای تمرینات با بازیگران قرار گذاشتیم تا دستمان برای مخاطب رو نشود.
در ادامه مرتضی‌علی عباس‌میرزایی فیلم «مانیکور» را اثر درست و خوبی عنوان کرد و گفت: من در سینما بسیار سخت‌گیر هستم و به راحتی با فیلمی ارتباط برقرار نمی‌کنم. سال گذشته به واسطه فیلم «مانیکور» با آرمان فیاض آشنا شده و متوجه شدم که او از جهان دیگری آمده است و به قصه‌های زمینیان به شکل دیگری نگاه می‌کند. تنها مشکل من با فیلم “مانیکور” پلان آخر آن است که به نظرم در صورتی‌که حذف می‌شد، کات زیبا و فنی در تدوین داشت. این اثر را بیش از صد بار دیده‌ام و هر بار متوجه شده‌ام که کارگردان چیزهایی را در آن جا گذاشته تا مخاطب با هر بار دیدن آن را پیدا کند.
او همچنین در پایان صحبت‌هایش افزود: در صورتی‌که فیلم‌ساز در ساخت فیلم کوتاه محدودیتی برای خود قائل شود، در ساخت فیلم بلند جسارت نخواهد داشت.
عطا مجابی نیز درباره فیلم “مانیکور” گفت: این اثر با انتخاب درست مکان دوربین، بازیگر و دقت در جزئیات، فیلمی حسادت‌برانگیز است.
در ادامه این مراسم حضار درباره آثار اکران شده به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.
پاتوق فیلم کوتاه، دوشنبه‌های هر هفته ساعت ۱۸ در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی: تهران، خیابان خالداسلامبولی (وزرا)، نبش خیابان چهارم برگزار می‌‌شود و حضور علاقه‌مندان در آن آزاد و رایگان است.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره مجموعه پاتوق فیلم کوتاه i
مرتضی‌علی عباس‌میرزایی، مهمان ویژه و کارشناس هشتمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده» خواهد بود. | عکس
» مرتضی‌علی عباس‌میرزایی، مهمان ویژه و کارشناس هشتمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده» خواهد بود.
... دیدن متن »

به گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، مرتضی‌علی عباس‌میرزایی، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان سینما مهمان ویژه هشتمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده» است. این برنامه روز دوشنبه هشتم مردادماه با نمایش سه فیلم کوتاه داستانی و یک انیمیشن توسط انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری انجمن فیلم کوتاه ایران در محل سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
مرتضی‌علی عباس‌میرزایی دارای تحصیلات کارشناسی کارگردانی سینماست. او از اعضای انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) است و در چند دوره برگزاری جشن خانه سینما، به عنوان داور بخش مسابقه فیلم کوتاه حضور داشته است. عباس‌میرزایی ساخت فیلم «انزوا» به عنوان نخستین تجربه بلند سینمایی و همچنین فیلم‌های کوتاه «شغل دوم»، «نیمکت»، «مادر»، «دیکتاتور»، «خسان»، «پیشکش»، «ساخت ایران»، «آتش بس» و مستندهای «آیت»، «سردار»، «نامه‌ای به مادرم» و… را در کارنامه کاری خود دارد.
در هشتمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، فیلم‌ داستانی «عبور از حصار» به کارگردانی بارناباس توث از مجارستان، فیلم کوتاه داستانی «سوادکوهی» به کارگردانی محمدرضا مجد، انیمیشن «جم شید؛ مرثیه ای بر یک اسطوره» به کارگردانی معین صمدی و فیلم کوتاه داستانی «مانیکور» به کارگردانی آرمان فیاض به نمایش در خواهند آمد.
پاتوق فیلم کوتاه دوشنبه‌های هر هفته ساعت ۱۸ در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی: تهران، خیابان خالداسلامبولی (وزرا)، نبش خیابان چهارم برگزار می‌‌شود و حضور علاقه‌مندان در آن آزاد و رایگان است.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
Sina Ghasemi
درباره فیلم دید زن i
از این زیاد ناراحت نیستم که عین جملات من رو تو محتوای پستتون نوشتید بدون اینکه یک رفرنس خشک و خالی بدید (در حالی که بنده کم و بیش یک ماه رو صرف تحقیق راجع به این فیلم و نوشتن مقاله هام کرده بودم)، اما خیلی ناراحتم از این که پوستر گرافیست بی نوایی رو به منظور تبلیغ اکران این فیلم _که به هر حال یک فعالیت اقتصادی و منفعت دار هست_ هر جور خواستید تغییر و تحول دادید و استفاده کردید، بدون اینکه اسمی ازش ببرید. یک ارجاع ساده به مالک اثر واقعن جای دوری نمیره. حالا بماند فیلمی که اکران می کنید کجا و اصل فیلم کجا...
ما بچه های سینما باید هوای همدیگه رو داشته باشیم، نه اینکه کار های همو بی منت کنیم.
عاطفه گندم آبادی، مریم زارعی و میترا این را خواندند
نیلوفر این را دوست دارد
حداقل اسم بازیگر ها و شخصیت های فیلم رو درست می نوشتید.
۰۷ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدیو
درباره انیمیشن لاک پشت قرمز i
ویدیوی از اکران انیمیشن لاک پشت قرمز
» شب های انیمیشن مکتب تهران
حدیثم و Samira این را دوست دارند
یکی از خاصترین، جذابترین و متفاوت ترین انیمیشن هایی که دیدم. و بسیار با مفهوم
۰۶ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام و خسته نباشید به شم،، ای کاش اکران این فیلمها در ساعتهایی دیرتر بود چون خیلیا این ساعت ها سر کار هستن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آری، آری، زندگی زیباست؛
زندگی آتشگهی دیرنده پابرجاست؛
گر بیفروزیش، رقص شعله‌اش در هر کران پیداست؛
ورنه، خاموش است و خاموشی گناه ماست...
عشق و علاقه و انگیزه‌ای بالاتر از غم نان می‌تواند یک‌سال و نیم تلاش بی‌وقفه، سفر به تمام نقاط ایران و هزینه‌هایی سرسام‌آور این کار را توجیه نماید. با اینکه خود را آماده کرده بودم تا یک فیلم چهل‌دقیقه‌ایِ کمتر از معمول ببینم، اما نریشن‌های گرم و شیوا، تصویربرداری بی‌نقص، نماهای بی‌نظیر، فضاسازی دلپذیر و... نشان از این دارد که علی‌رغم نداشتن سررشته از سینما و فیلم‌سازی، کارگردان، دوربین و قاب تصویر را می‌فهمد، چون ساحت هنر را درک می‌کند. تنها جایی که با اثر هم‌سلیقه نبودم، بخش طراحی لباس و چهره‌پردازی‌ست که مایلم در این‌گونه اثار، کمی جلوه‌ی بیشتری از تاریخ کهن ایران‌زمین در آن دیده شود که صدالبته ... دیدن ادامه » سازنده می‌دانست چه می‌خواهد و حتماً اندیشه‌های خود را لحاظ کرده است.
پی‌نوشت 1: امیدوارم استقبال از این کار، هیلا صدیقی را به‌اندازه‌ای دلگرم کند تا ساخت این گونه آثار اسطوره‌ای_ میهنی را ادامه دهد.
پی‌نوشت 2: ده امتیاز منفی و سه چراغ خاموش برای سالن پردیس چهارسو که به‌دلیل نقص در سیستم پخش، در اوج کار، یک‌ونیم دقیقه از فیلم دچار پرش شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره مجموعه پاتوق فیلم کوتاه i
محمد شیروانی در چهل‌ و هفتمین جلسه فیلم کوتاه: فیلم‌سازان ایرانی از فضای خالی نهراسند | عکس
» محمد شیروانی در چهل‌ و هفتمین جلسه فیلم کوتاه: فیلم‌سازان ایرانی از فضای خالی نهراسند
... دیدن متن »

چهل‌ و هفتمین جلسه و هفتمین نشست از فصل ششم پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده»، با حضور محمد شیروانی به عنوان کارشناس و مهمان ویژه برنامه، علاقه‌مندان و فیلم‌سازان، عصر دوشنبه یکم مرداد ماه در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، هفتمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده»، با نمایش سه فیلم کوتاه داستانی و دو انیمیشن پذیرای علاقه‌مندان شد.
در این برنامه که توسط انجمن سینمای جوانان ایران و با همکاری انجمن فیلم کوتاه ایران برگزار می‌شود، فیلم‌ داستانی «شب چره» به کارگردانی مهدی محمدنژادیان با مدت زمان ۱۷ دقیقه، انیمیشن «ایکی» به کارگردانی پرستو کاردگر در مدت ۶ دقیقه، فیلم داستانی «کافه کا» به کارگردانی محمدهادی امینی از تبریز با مدت زمان ۲۳ دقیقه، انیمیشن «داش آکل» به کارگردانی هاجر مهرانی به مدت ۱۴ دقیقه و فیلم داستانی «شیر» به کارگردانی داریا ولاسوا از روسیه با مدت زمان ۱۵ دقیقه به نمایش درآمد.
پس از پایان اکران ۵ فیلم یاد شده، طبق اطلا‌ع رسانی انجام شده، قرعه کشی صورت گرفت و از سوی سایت تیوال به ۴ نفر از حاضرانی که بلیت این جلسه از پاتوق را از این سامانه تهیه کرده بودند بلیت نمایش «همه چیز درباره آقای ف» اهدا شد.
در ادامه محمد شیروانی به عنوان مهمان ویژه درخصوص آثار به نمایش درآمده به بحث و تبادل‌نظر با مخاطبان پرداخت. مهدی محمدنژادیان کارگردان فیلم داستانی «شب چره» نیز در این نشست حضور داشت.
شیروانی در ابتدا، ورود به ذهنیات و بررسی عوالم‌ذهنی فیلم‌ساز را در این جلسات مهم عنوان کرد و درباره فرآیندی که منجر به تولید فیلم کوتاه داستانی «شب چره» که قصه دو مرد جوانی است که نیمه شب برای انتقام‌جویی دست به کار عجیب و غریبی می‌زنند، از مهدی محمدنژیان کارگردان این اثر جویا شد.
محمدنژادیان در پاسخ به سوال شیروانی گفت: به نظرم قصه‌ها نوشته نمی‌شوند بلکه وجود دارند و ما واسطه آن هستیم تا آن‌ها را به روی کاغذ بیاوریم چه تبدیل به فیلم بشوند و یا نشوند. انسان‌ها محصول آن چیزی هستند که زندگی می‌کنند و همواره ادبیاتی که من به آن تعلق خاطر دارم در آثارم دیده می‌شود. همچنین فضاهایی که به آن‌ها علاقمندم را در فیلمنامه‌ها و فیلم‌هایم وارد می‌کنم. بنابراین آنچه که به آثار من ورود پیدا می‌کند از ناخودآگاهم است.
او ضمن بیان اینکه عدالت و قضاوت همواره برای من مساله بوده است، عنوان کرد: علاوه بر عدالت و قضاوت، مخاطب در آثار من شاهد المان‌های مذهبی نیز هست چرا که این موارد از دغدغه‌های من است. تمام آنچه را که در پاسخ به این سوال عنوان کردم را در همین لحظه از ناخودآگاهم کشف کرده‌ام چرا که از پیش به آن‌ها آگاه نبوده‌ام.
این فیلم‌نامه‌نویس در ادامه افزود: از آنجا که داستان این فیلم به اندازه کافی روایتی پیچیده دارد، سعی کرده‌ام ساده‌ترین شکل ممکن را برای اجرا آن انتخاب کنم. فیلم کوتاه «شب چره» وفادار به فیلم‌نامه است و تنها احساس کردم باید جزئیاتی از آن حذف شود.  از آنجا که این اثر فضایی وهم آلود دارد تلاش کرده‌ایم با نورهای طبیعی و نورپردازی، روشن نبودن حقیقت را نشان دهیم. گوسفند در این فیلم نقطه‌ای است که وهم و واقعیت را به هم متصل و شوکی را به تماشاگر منتقل می‌کند.
شیروانی درباره فیلم «شب چره» خاطرنشان کرد: مشکل اغلب فیلم‌های ما این است که درشت نمایی دارند. معمولاً فیلم‌سازان به منظور انتقال فضای وهم آلود و خواب به شکل بیرونی آن، مانند طراحی نور، صدا و … فکر می‌کنند در حالیکه این فضا باید در روح اثر اتفاق بیفتد و در روند حادثه تشدید شود. کارگردانان پس از تجربه آثار بیشتر، متواضع‌تر شده و استفاده از عناصری را منها می‌کنند.
کارگردان فیلم «لرزاننده چربی» با تاکید بر اینکه فیلم «شب چره» کارگردانی قابل قبولی دارد، اظهار داشت: سوال مهم این است که چرا در این اثر تا این اندازه از طراحی صدا استفاده شده است؟ فیلم‌سازان ایرانی از فضاهای خالی و سکوت هراس دارند. در حالیکه فضاهای خالی این امکان را دارند تا درام بسازند. دراین فیلم سکوت به جای صدا می‌توانست وهم را در مخاطب تشدید کند.
این مستندساز در ادامه صحبت‌هایش اضافه کرد: همچنین مهمترین تاثیر روانی فیلم بر مخاطب را صدای آن دارد و فیلم‌ساز با استفاده از صدا می‌تواند برخی از کنش و اکت‌ها را حذف کرده و به مراتب تاثیرگذارتر باشد.
محمد شیروانی ضمن اشاره به اینکه به نظرم محمدنژادیان در نظر داشته تا با استفاده از عوامل حرفه‌ای در این فیلم کوتاه مقبول واقع شود و به سراغ سینمای بلند برود، تصریح کرد: به اعتقاد من فیلم‌سازان جوان در ابتدای این مسیر نباید به سراغ عوامل حرفه‌ای بروند چراکه هنوز اعتماد به نفس لازم را ندارند و در کنار آن‌ها باید دست به سینه شوند و نمی‌توانند اثر جهانی را تولید کنند.
در ادامه شیروانی درباره فیلم داستانی «کافه کا» که داستان شخصی است که پس از سال‌ها، سفارش یک قتل جدید را دریافت کرده است و ترتیبی می‌دهد که سوژه را در کافه‌ای ملاقات کند، عنوان کرد: این فیلم کوتاه داستانی نیز مانند «شب چره» اثر قابل قبول است و هر دو فیلم‌ساز نشان می‌دهند که علاقمند به سینمای بلند هستند. در حالیکه فیلم «شب چره» بیشتر به ساختار فیلم کوتاه شبیه است اما فیلم «کافه کا» از این ساختار خارج شده و رویکرد فیلم کوتاه را ندارد.
او همچنین اضافه کرد: فیلم داستانی «کافه کا» به لحاظ ساختار حرفه‌ای است و فیلم‌ساز بیش از آنکه درگیر محتوا باشد به فرم توجه داشته است و به نظرم فضاسازی این فیلم به تئاتر نزدیک‌تر است. فیلم‌ساز این اثر به نسبت کارگردان فیلم «شب چره» شجاعانه و آزادانه اثرش را ساخته است و نگاهی مستقل‌تر داشته است.
این فیلمنامه‌نویس همچنین درباره فیلم داستانی «شیر» که روایت خانواده‌ای است که گاوی را در آشپزخانه آپارتمانشان در طبقه چهاردهم پیدا کرده‌اند، اظهار داشت: این اثر فضا و دکوری مینیمال دارد که من آن را نپسندیده و نپذیرفتم. این فیلم به جز در صحنه کشته شدن گاو از دیگر پتانسیل‌هایش به خوبی استفاده نکرده است و بیشتر به سمت فیلم‌های تبلیغاتی رفته است.
در ادامه این مراسم که مرضیه وفامهر نیز در آن حضور داشت حضار درباره آثار اکران شده به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.
پاتوق فیلم کوتاه، دوشنبه‌های هر هفته ساعت ۱۸ در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی: تهران، خیابان خالداسلامبولی (وزرا)، نبش خیابان چهارم برگزار می‌‌شود و حضور علاقه‌مندان در آن آزاد و رایگان است.

محمد لهاک این را خواند
حسین فهیمی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در مورد تخفیف وفاداری کمی توضیح بدهید
عاطفه گندم آبادی و محمد لهاک این را خواندند
درود بر شما
شرایط استفاده از تخفیف وفاداری به شرح زیر است:
ابتدا باید در زمان خرید بلیت نمایش پیشین در حساب کاربری خود وارد شده و در حال عضویت خرید کرده باشید، سپس در زمان خرید تازه خود در حساب کاربری خود وارد شده و در حال عضویت خرید نمایید. در این حالت ... دیدن ادامه » سیستم به صورت اتوماتیک تخفیف وفاداری را لحاظ خواهد کرد.
در صورت نیاز به راهنمایی بهتر، می‌توانید با پشتیبانی تیوال به شماره‌ی ۰۲۱۶۶۱۷۶۶۳۷ تماس بگیرید.
با سپاس
۰۲ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
س قنبری
درباره نمایش فیلم کنسرت هانس زیمر ۲۰۱۷ i
تلفظ اسم ایشون زیمر نیست.
عاطفه گندم آبادی و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره مجموعه پاتوق فیلم کوتاه i
نگاهی به فیلم‌های چهل‌و‌ششمین جلسه پاتوق فیلم کوتاه | عکس
» نگاهی به فیلم‌های چهل‌و‌ششمین جلسه پاتوق فیلم کوتاه
... دیدن متن »

کارهای بد / پیوتر دومالفسکی
یک فیلم داستانی پر کشش و جذاب که از همان ابتدا بیننده را همسو با خود تا انتها همراه می‌کند. فیلم با بازی کردن یک کودک تنها، در راهروهای بیمارستان آغاز می‌شود که ناخواسته درگیر اتفاقی می‌شود و تا انتها به صورت یک رابطه علت و معلولی منسجم پیش می‌رود. قهرمان فیلم پسربچه‌ای ده ساله به نام مکس که مادرش نظافتچی بیمارستان است، در حین دزدی از یک پیرمرد که در بیمارستان بستری است به دام می‌افتد. پیرمرد تصمیم می‌گیرد که دزدی را گزارش ندهد و به جای آن از مکس می‌خواهد تا سه کار برای او انجام دهد و از همین جاست که چالش‌هایی پیش روی این پسربچه قرار می‌گیرد. فیلم به سرعت داستان خود را مطرح می‌کند و فیلم‌ساز به آن‌چه که می‌خواهد بی هیچ حاشیه‌ای می‌پردازد. شخصیت مکس بازیگوش از همان پلان‌های ابتدایی با ایجاز هرچه تمام‌تر در چند نما به خوبی معرفی می‌شود و در طول فیلم نمودهای شخصیتی او بسط و گسترش می‌یابد و در پایان فیلم که شاهد تحول جنبه‌هایی از شخصیت او از نقطه منفی به مثبت هستیم دیگر با یک کودک شیطان و بازیگوش طرف نیستیم بلکه او حالا به بلوغی رسیده است. مکس قبل از آن‌که هر کار بدی را که به نوعی درخواست پیرمرد بوده است، انجام دهد، با دوستش که در کلیسا در حال تعلیم و تربیت علوم دینی است در میان می‌گذارد و با او مشورت می‌کند و برای آنکه گناهی نکرده باشد در انتها از خواسته‌های خودش صرف نظر می‌کند و دلیل قبول نکردن بلیط رفت و برگشت به مکان مقدس از سوی پیرمرد که خواسته خود مکس در ابتدای فیلم بود همین پایبندی به اعتقاداتی است که دارد و نمی‌خواهد تحت هیچ شرایطی مرتکب گناه شود و با پاره کردن لیست افرادی که قرار بود روزی از آن‌ها انتقام بگیرد بر همین ادعا تأکید می‌کند.
تقابل این پسربچه با سالمندان یکی دیگر از نقاط مثبت فیلم است. بی آنکه صاحب اثر به دام شعارزدگی بیفتد، تنهاییِ این دو قشر را به خوبی به تصویر می‌کشد و خلأهای ارتباطی موجود در بین این دو نسل را به زیبایی هرچه تمام‌تر آن هم نه به شکلی آشکار بلکه به طور ضمنی و پنهان در لایه‌های درونی فیلم بیان می‌کند. پایان فیلم به قدری قدرتمند و به‌جا است که علاوه بر اینکه ارزش هنری فیلم را به شدت غنا می‌بخشد بیننده را همچون نگاه مکس، مبهوت نگه می‌دارد. آنجا که مکس بعد از مرگ پیرمرد به تخت خالی او خیره می‌نگرد با پیرزنی مواجه می‌شود که از در اتاق سرزده وارد می‌شود و از او می‌پرسد: تو مکس هستی؟ همون پسربچه‌ای که ما سالمندان رو کمک می‌کنه؟ تا راحت‌تر بمیریم و کمتر درد بکشیم؟ …

گُنج / آرمان قلی‌پور دشتکی
مستند هشت دقیقه‌ای که در کوتاه‌ترین زمان ممکن مسئله‌اش را مطرح می‌کند آن‌را پیش می‌برد و به خوبی به انجام می‌رساند. در یک فیلم مستند که معمولاً از داستان و درام به آن معنا که در فیلم‌های داستانی سراغ داریم خبری نیست، قطعاً برای فیلم‌ساز کار سختی است که موضوعی را انتخاب نماید و سپس در مدت زمانی کوتاه آن‌را روایت کند. سازنده فیلم گُنج، ساختاری را برگزیده که کاملاً متناسب با موضوعی است که آن‌را در قالب یک فیلم مستند به بیننده نشان می‌دهد. درک و ارائه درست ساختاری فیلم، نشان از شناخت و آگاهی فیلم‌ساز از طرحی است که به تصویر کشیده است. فیلم، داستان فردی را روایت می‌کند که سال‌هاست کارش تهیه عسل از کندوهای زنبوران وحشی در بین صخره‌ها و کوهها است؛ با یکی دو پلان اول عظمت طبعیت و صخره‌ها و کوه‌های سر به فلک کشیده را نشان می‌دهد که قرار است کاراکتر اصلی فیلم، کار پر خطر خود را آغاز کند و به کندوی مورد نظرش دست یابد. ساختار روایتی فیلم به گونه‌ای است که انگار ما به عنوان مخاطب نیز با این فرد و دو دستیارش همراهیم و بی هیچ عنصر اضافی چه به لحاظ بصری و چه به لحاظ صوتی با این افراد همراه می‌شویم. فیلم برای نشان دادن خطری که ممکن است پیش بیاید، در شروع ماجرای پایین رفتن از صخره، نماهایی به ما عرضه می‌کند که منجر به ایجاد تعلیق می‌شود و این دقیقاً همان احساسی است که برای همان افراد حاضر در فیلم رخ می‌دهد اما همین‌که کار انجام می‌شود فیلم‌ساز بی هیچ تعلیق تصنعی کار را به پایان می‌رساند، دقیقاً همان تجربه‌ای که آن شخصیت‌ها از سر گذرانده‌اند را بی هیچ دخل و تصرفی به ما نمایش می‌دهد. نکته قابل توجه دیگر فیلم این است که آشنایی ما با شخصیت اصلی فیلم در انتها و زمانی که بر طبیعت فاتح گشته و موفق به جمع‌آوری عسل شده، انجام می‌شود؛ شروع صحبت‌های او با خواص دارویی این نوع از عسل آغاز می‌شود و پس از آن به اختصار از تجربیات چندین و چند ساله‌اش می‌گوید آن هم نه مستقیماً رو به دوربین بلکه صدای او روی تصاویری است که محل را ترک می‌کنند و ما به عنوان مخاطب نیز به این طریق از نیت و اهداف او آگاه می‌شویم بی آنکه شخصیت اصلی فیلم و فیلم‌ساز مستقیماً به بیننده قصد اطلاع‌رسانی داشته باشد.

فاش / احسان مختاری
فیلمی داستانی که از آغاز تا پایان در یک خانه و از آخر شب تا صبح روایت می‌شود. این وحدت مکان و وحدت زمان باعث شده که فیلم یکپارچه و یکدست به نظر برسد که این ساختار انتخاب درستی از سوی فیلم‌ساز بوده است. فیلم با صدای زنگ آیفون در سیاهی آغاز می‌شود و اولین پلان، نمایی است از پشت پنجره که از ترس دیده شدن به صورت پنهانی توی کوچه را نشان می‌دهد و زاویه نگاه ما همان زاویه نگاه شخصیت‌های اصلی فیلم است که داستان در محور آن‌ها روایت می‌شود. به همین جهت فیلم به لحاظ ساختاری به درستی روایتش را شروع می‌کند. هرچند با جلو رفتن فیلم متوجه کلیت ماجرا می‌شویم اما فیلم‌ساز می‌توانست با دقت و توجه بیشتر در فیلم‌نامه حفره‌های موجود در فیلم را بر طرف سازد. داستان از این قرار است که دو برادر حدود یک ماه است که برای پنهان ماندن از دید تعدادی مزاحم، خود را در خانه حبس کرده‌اند. باید اشاره کرد آن‌چه که این فیلم را به یک فیلم نسبتاً خوب بدل می‌کند این است که داستان بر خلاف انتظار مخاطب پیش می‌رود؛ به این معنا که با اتفاقاتی که در ابتدا از بیرون این افراد را تهدید می‌کند، خودشان هم تهدیدی برای یکدیگر محسوب می‌شوند و اتفاق بیرون بهانه‌ای می‌شود تا این دو برادر به جان هم بیفتند. انتخاب لوکیشن کمک قابل توجهی به فیلم کرده است و اتاق‌های تو در تویی که در فیلم می‌بینم، هم به لحاظ معنایی و هم به لحاظ بصری دست فیلم‌ساز و بازیگران و همچنین دیگر عوامل فیلم از جمله تصویربردار را باز گذاشته است تا میزانسن‌هایی را خلق کنند که هم ریتم درونی فیلم را حفظ کنند و هم به خلق جهانی مخوف و تو در تو دست یابند. فیلم هرچند که از استحکام قابل قبولی برخوردار است اما فیلم‌ساز در رعایت جزئیات در جاهایی از فیلم چه در محتوا و چه در فرم غافل مانده است.

فلت لند / علیرضا کی‌منش
فیلمی تجربی که هم در محتوا و هم در فرم سعی شده تجربه‌گرایانه عمل کند. این فیلم در یک پلان سکانس روایت می‌شود، هرچند که با تغییر اندازه نمای دوربین که به سوژه‌های درون قاب نزدیک و یا از آن‌ها دور می‌شود و همچنین حرکات موزون شخصیت‌های فیلم، تقطیع پلان‌ها در خود قاب شکل می‌گیرد به جای آن‌که در مونتاژ، این تنوع و تقطیع نماها به دست آید. این شیوه از روایت در فیلم فلت لند به لحاظ ساختاری قابل توجه است و به نوعی در خدمت محتوا عمل می‌کند. برای این محتوا که بیشتر مفهومی و انتزاعی است فرم و شکل فیلم هم که از سوی فیلم‌ساز اتخاذ شده است به همان نسبت انتزاعی و مفهومی است. فلت لند روایت زندگی مردمانی است که در جهان دو بعدی و بر فراز ارتفاعی بلند زندگی می‌کنند اما قادر به تشخیص بعد سوم نیستند. ما در طول فیلم شاهد حرکات و رفتار این افراد هستیم که به شکلی چیدمان شده و موزون به یکدیگر نزدیک می‌شوند و گاهی از هم دور می‌شوند، از هم پیروی می‌کنند و گاهی یکدیگر را دفع می‌کنند … در پاره‌ای از مواقع فیلم به دلیل تکرار یکسری از حرکات از ریتم می‌افتد که منجر به از دست دادن تماشاچی می‌شود. از طرفی دیگر حرکات دوربین که به این آدم‌ها نزدیک و گاهی از آن‌ها دور می‌شود می‌توانست حساب‌شده‌تر باشد و هماهنگی بین اتفاقات درون قاب به لحاظ زمانی با حرکات دوربین هم منسجم‌تر عمل کند.

داستان اتوبوس / جورج یودیس
کوتاه، شیرین، دوست‌داشتنی و جذاب با یک درام عاشقانه در ستایش عشق و دوست داشتن. پسری جوان هر روز موقعی که وارد اتوبوس می‌شود دخترک را می‌بیند که خوابیده است. هیچ وقت با دخترک حرف نزده اما می‌داند که در کدام ایستگاه پیاده می‌شود. پس هر روز به شکلی نامحسوس تلاش می‌کند تا او را بیدار کند که از مقصدش جا نماند. داستان یک اتوبوس، یک فیلم خوش‌ساخت و خوش‌ریتم است که حول این دو جوان می‌چرخد و البته دیگر افراد حاضر در اتوبوس از راننده گرفته تا مسافران که هر روز با آن‌ها هم مسیر هستند را نیز در برمی‌گیرد. آن‎چه این داستان را علاوه‌بر خلق شخصیت‌های ماندگار و پرداخت حساب شده در روایت و همچنین ساختار فیلم جذاب می‌کند، نوع رابطه این دو جوان و همچنین دیگر افراد داخل اتوبوس است. در پایان فیلم که پسر، دخترک را در جای همیشگی‌اش نمی‌یابد، سرخورده و مغموم می‌شود اما مسافران، غیر مستقیم او را از حضور دختر در صندلی عقب اتوبوس باخبر می‌کنند و همین که پسر در صندلی کنار او می‌نشیند دختر که طبق معمول خواب است بی هیچ اغراقی سرش را روی شانه پسر می‌گذارد و این به هم رسیدن دو جوان آنقدر لطیف است که خنده‌ای از روی رضایت همچون خنده راننده اتوبوس بر روی لبان مخاطب نقش می‌بندد. اگر عشق و دوست داشتن را به یک ریشه درخت تشبیه کنیم اظهار و بیان آن همچون تنه و شاخه‌های آن درخت است. این مضمون به نوعی زیرمتن این فیلم است که نمود می‌یابد.

منتقد: عباس روزبهانی

Shoniya Hashemi این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهزاد هندی
درباره مجموعه پاتوق فیلم کوتاه i
چه عجب، بالاخره از این سالن خوب داره یک استفاده ای میشه.
Samira، مریم زارعی، عاطفه گندم آبادی، میترا و محمد لهاک این را خواندند
*مریم* این را دوست دارد
علیرضا کی منشش جالبه :)
۲۶ تیر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره مجموعه پاتوق فیلم کوتاه i
نیما عباسپور مهمان ششمین «سینما آینده» می‌شود | عکس
در قالب پاتوق فیلم کوتاه
» نیما عباسپور مهمان ششمین «سینما آینده» می‌شود
... دیدن متن »

به نقل از روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، نیما عباسپور فیلمنامه‌نویس و کارگردان فیلم کوتاه و مستند، مهمان ویژه ششمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، «سینما آینده» است. این برنامه روز دوشنبه بیست و پنجم تیر ماه با نمایش سه فیلم کوتاه داستانی، یک مستند و یک فیلم تجربی توسط انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری انجمن فیلم کوتاه ایران در محل سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
نیما عباسپور از فیلمنامه‌نویسان و فیلم‌سازان فیلم کوتاه و مستند است که در جشنواره‌های داخلی و خارجی مختلفی شرکت و جوایز متعددی دریافت کرده است. مدال نقره «یونیکا» در سال ۲۰۱۰ برای فیلم کوتاه «جنگل»، جایزه دوم بهترین فیلم تجربی از جشنواره «وارش»، جایزه بهترین فیلم تجربی از دید داوران مجله تخصصی فیلم کوتاه در جشنواره بین‌المللی «فیلم کوتاه تهران» برای فیلم «جدول، روزنامه و سه نقطه»، تندیس بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم «شهر» برای فیلم «پیاده‌روی بزرگ» و جایزه صلیب سرخ از جشنواره فیلم «رشد» برای فیلم «آسانسور» از جمله جوایزی است که عباس‌پور موفق به کسب آن‌ها شده ‌است. از دیگر آثار این فیلمساز می‌توان به فیلم‌های کوتاه «رویا چرا گم شده»، «در چنین روزی باران نمی‌بارد»، «۳/۶»، «جنگل»، «جدول، روزنامه و سه نقطه»، «آسانسور» و «پیاده‌روی بزرگ» اشاره کرد.
در ششمین جلسه از ششمین فصل پاتوق فیلم کوتاه، فیلم‌ داستانی «کارهای بد» به کارگردانی پیوتر دومالفسکی از لهستان، فیلم مستند «گُنج» به کارگردانی آرمان قلی‌پور از چهارمحال و بختیاری، فیلم داستانی «فاش» به کارگردانی احسان مختاری، فیلم تجربی «فلت لند» به کارگردانی علیرضا کی‌منش و امیر پوستی، فیلم داستانی «داستان اتوبوس» به کارگردانی جورج یودیس از اسپانیا به نمایش درخواهندآمد.
پاتوق فیلم کوتاه دوشنبه‌های هر هفته ساعت ۱۸ در سالن سینمای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی: تهران، خیابان خالداسلامبولی (وزرا)، نبش خیابان چهارم برگزار می‌شود و حضور علاقه‌مندان در آن آزاد و رایگان است
رزرو رایگان این برنامه

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهدی
درباره نمایش فیلم کنسرت هانس زیمر ۲۰۱۷ i
اضافه میکنم یکی از بهترین کارهای هانس زیمر موسیقی متن بازی CRYSIS 2 هستش، فوق العاده، حماسی و ماندگار
پرند محمدی، Ali.n و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
زهره مقدم و نیما زریری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به نظر من اینکه ذکر بشه فیلم همراه با لکچر ارائه داده میشه و جلسه نقد و بررسی داره و از اون مهم تر اینکه این جلسه قبل از اکران فیلم صورت میگیره، لازمه.
اکران فیلم در واقع ساعت ۷ بود که دو ساعت از ساعت اعلام شده جلو تره.
مریم زارعی و عاطفه گندم آبادی این را خواندند
نیلوفر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
shirin aalee
درباره فیلم یک مکان آرام i
سلام. من برای امروز ، پنجشنبه، 14 تیر، سه تا بلیت دارم که به علت کاری که برام پیش اومده نمیتونم برم. اگر کسی میخواد به من پیامک بزنه. 09121711893
عاطفه گندم آبادی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید