کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال سینما | اخبار | دیدار رییس جشنواره جهانی فیلم داکا با مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی
S3 : 00:17:13 | com/org
دیدار رییس جشنواره جهانی فیلم داکا با مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی | عکس

رییس جشنواره جهانی فیلم داکا با مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی در حاشیه ی سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با «احمد جمال» رئیس جشنواره جهانی فیلم داکا، در بنیاد سینمایی فارابی دیدار و گفتگو کرد. 
در این نشست با حضور رائد فریدزاده معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی، دکتر الهام حدادی به نمایندگی از بنیاد سعدی، زهره زمانی مشاور جشنواره بین المللی فیلم داکا و دکتر میمیت الرشید استاد زبان فارسی برگزار شد. 
در این دیدار بر گسترش همکاری در زمینه ی تولید مشترک، معرفی و انتقال توانمندی های فنی و فناورانه و آموزش های تخصصی سینما بین سینماگران دو کشور تاکید شد. 
احمد جمال با اشاره به سابقه ی دیرین روابط فرهنگی و جشنواره ای فی مابین بنگلادش و ایران، پیشنهاداتی را در خصوص تولید فیلم مشترک با موضوع مشاهیر بنگلادش مطرح کرد. وی تصریح کرد سرمایه گذاری در این فیلم از سوی بنگلادش صورت می گیرد و سینمای ایران با عرضه ی نیروی انسانی خلاق به ویژه در امر کارگردانی می تواند در این پروژه مشارکت کند.
رئیس جشنواره فیلم داکا بر گسترش تبادلات فرهنگی با محوریت تولید مشترک تاکید کرد و این فرصت را زمینه ای بسیار مناسب برای ارتقای سطح همکاری های سینمایی دو کشور دانست.
علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیز با تاکید بر اهمیت توسعه و گسترش روابط جشنواره ای و نمایش فیلم های دو کشور به عنوان زنجیره ای از فعالیت های سینمایی بین المللی گفت: در مسیر همکاری های سینمایی مردم دو کشور با فرهنگ و محصولات فرهنگی و هنری یکدیگر آشنا می شوند و باب همکاری های سینمایی – فرهنگی بیش از پیش گشوده خواهد شد.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به پیشینه طولانی زبان فارسی که به واسطه ی حضور دانشمندان و بازرگانان ایرانی وارد بنگلادش شده، گفت: بیش از ۴۰۰۰ واژه ی فارسی در زبان بنگالی رایج است و تولید فیلم های مستند و داستانی مشترک با موضوع گسترش زبان فارسی در شبه قاره و بنگلادش می تواند در دستورکار قرارگیرد، وی حمایت بنیاد فارابی را از اجرای چنین پروژه ای ابراز داشت که با همکاری بنیاد سعدی و جشنواره جهانی فیلم داکا به عنوان حامیان معنوی و فکری می تواند ثمره بسیاری در پیشبرد اهداف مشترک دو کشور داشته باشد. 
تابش در ادامه گفت: با افزایش روزافزون افراطی گری و سلفی گری به مثابه خطری که کل جهان اسلام را هدف قرارداده است، باید برای به تصویر کشیدن هر چه بهتر اسلام رحمانی از دریچه سینما تلاش کنیم.
گفتنی است نخستین پروژه ی مشترک ایران و بنگلادش چندی است که در ایران آغاز شده و مراحل فیلم برداری آن در کویر ایران در حال انجام است.

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸