تیوال فیلم متروپلیس با تحلیل دکتر علی اکبری (شنبه‌های سینما و فرهنگ)
S3 : 12:26:00
  شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶
  ۱۷:۳۰
 بها: ۲۰,۰۰۰ تومان


: پویا عاقلی زاده

سخنران این جلسه:
دکتر علی اکبری

نام فیلم این شنبه: متروپلیس
کارگردان: فریتز لانگ
فیلمنامه: تئو فون هاربو
بازیگران: بریجیت هلم، آلفرد آبل، گوستاو فرولیش
خلاصه فیلم: در شهری از زمان آینده که به دو قسمت طبقه کارگر و برنامه ریزان تقسیم شده است پسر یکی از بزرگان شهر عاشق پیامبری از طبقه کارگر می شود که پیشبینی کرده پیامبری خواهد آمد تا ...

-این فیلم از شاهکارهای سینمای اکسپرسیونیستی آلمان و از مصداق های بارز فیلم ساینس-فیکشن است که نسخه ترمیم شده  آن به نمایش درخواهد آمد.

در مورد شنبه‌های سینما و فرهنگ و رویکردش:
“شنبه‌های سینما و فرهنگ” قصد دارد با نگاهی ژرف به فیلم‌ها از دریچه‌های مختلف نظری و با بهره‌گیری از دانشِ اندیشمندان و هنرمندان عرصه‌های مختلف، از سینما به عنوان ابزاری برای ارتقاء فرهنگ جامعه بهره ببرد و همزمان با آن، تجربه‌ی ناب تماشای جمعی و تحلیل فیلم را نیز برای مخاطبانش فراهم آورد. این خواست بزرگ میسر نمی‌شود مگر با قدم نهادن در مسیر آن، با داشتن پشتوانه‌ی غنیِ همراهی و همدلی دوستداران سینما و فرهنگ. در این مسیر، “نگاه” مهمترین عنصری است که بین مخاطبان و تحلیلگران مشترک است. می‌خواهیم “نگاه کردن” را تمرین کنیم؛ به فیلم‌ها نگاه کنیم؛ به نگاه‌های شخصیت‌های فیلم نگاه کنیم؛ به علت‌ها و معلول‌های ناشی از آنها نگاه کنیم و در نهایت به “خودمان” نگاه کنیم. در این مسیر، برای آن که این نگاه را جهت بخشیم از نقطه نظرات صاحب نظران عرصه‌های مختلف نیز در جلسات بهره خواهیم برد.
“شنبه‌های سینما و فرهنگ” با هدف ارتقای نظری نگاه به سینما، هر شنبه ساعت ۱۷:۳۰ ابتدا به پخش فیلم‌های منتخب خود می‌پردازد و تجربه‌ی تماشای جمعی فیلم‌های ناب سینما را فراهم می‌آورد و پس از آن با حضور اندیشمندان و هنرمندان در عرصه‌های مختلف نظری از جمله اجتماعی، تاریخی، سینمایی، نمادشناسی، زبان‌شناسی، روانشناسی و ... به تحلیل فیلم پخش‌شده خواهد پرداخت تا به تجربه‌ی تماشای فیلم، اندیشه و شناخت در صورتِ اجتماعی‌اش را نیز بیفزاید.

پویا عاقلی زاده
مدیر جلسات شنبه‌های سینما و فرهنگ
با ما همراه باشید و از طریق تلگرام هم اخبار و اطلاعات برنامه را دنبال کنید.


شهر:
تهران

مکان

میدان فاطمی، خیابان جویبار، کوچه نوربخش،‌پلاک ۲۱، موسسه بهاران
تلفن:  ۸۸۸۹۲۲۲۸