تیوال گردشگری
T1:18:02:02
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» سفر گردشگری به کره ماه در سال ۲۰۱۸
... دیدن متن »

گردشگری فضایی یک کمپانی فضایی در آمریکا اعلام کرد سال آینده دو سفر گردشگری به اطراف کره ماه خواهد داشت.

به گزارش رویترز، کمپانی «SpaceX » قصد دارد سال آیند میلادی دو سفر گردشگری به اطراف ماه با استفاده از سفینه فضایی در حال ساخت در ناسا برای فضانودران اجرا می‌کند. «آلن موسک»، مدیرعامل این کمپانی اعلام کرد اولین سفر گردشگری با بودجه خصوصی به فراتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی برای اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی برنامه‌ریزی شده است، اما وی از معرفی مسافران و هزینه‌ای که برای این سفر فضایی یک هفته‌ای خواهند پرداخت صحبتی به میان نیاورد و تنها عنوان کرد در میان مسافران هیچ شخصی از هالیوود حضور ندارد.

وی همچنین عنوان کرد دو نفر که یکدیگر را می‌شناسند با قرار دادن وثیقه‌ای سنگین در یک برنامه آموزشی گسترده پیش از این سفر گردشگری شرکت خواهند کرد. مدیر کمپانی «SpaceX» افزود: فکر می‌کنم در سال بتوان یک یا دو سفر از این دست داشت و هزینه دریافتی از این گردشگران فضایی در نهایت ۱۰ تا ۲۰ درصد از درآمدهای کمپانی را تشکیل می‌دهد.

در این سفر فضایی دو نفره، سفیه فضایی با طی مسیری بین ۴۸۰ هزار تا ۶۴۰ هزار کیلومتر از زمین دور می‌شود تا جایی که جاذبه زمین نتواند سفیه را دوباره به جو برگرداند. این مسیر مشابه ماموریت آپولو ۸ در سال ۱۹۶۸ در اطراف ماه است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشنواره جنگ رنگ ها؛ یونان... دیدن متن »

گالاکسیدی شهری کوچک و بندری در جنوب یونان است . این شهر هر ساله با ۱/۵ تن رنگ پودری به استقبال این فستیوال دوست داشتنی و هیجان انگیز می رود. تاریخچه این فستیوال و دلیل برگزاری جنگ رنگ ها مشخص نیست. اما بر اساس گفته محلی ها، در قرن ۱۹ امپراتوری عثمانی بر یونان سلطنت می کردند و برگزاری فستیوال ها را غیر قانونی کرده بودند. مردم به نشانه اعتراض در این روز صورت های خود را با ذغال رنگ می کردند و در خیابان های شهر می رقصیدند. در گذشت زمان رنگ های پودری هم به این رقص و پایکوبی اضافه شد و فستیوال جنگ رنگ بازی شکل گرفت. مردم در این مراسم لباسهای پلاستیکی می پوشند ، صورت خود را با رنگ های پودری رنگ آمیزی می کنند و در حالی که برای حفاظت چشم ها ، عینک های مخصوص به چشم زده اند ، به سمت همدیگر رنگ می پاشند. این مراسم در شهر لازای یونان نیز برگزار می شود.

عکس: رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردهمایی مجموعه داران
» مجموعه داری با قدمت ۱۶۰ ساله
... دیدن متن »

رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران با گلایه از نداشتن متولی برای مجموعه‌داری ایران که قدمتی ۱۶۰ ساله دارد، از ساخت تندیس مجموعه‌داران برتر کشور و چاپ تمبر دریافت‌کنندگان «نشان مجموعه‌داری ایران» خبر داد. ب

منوچهر لطفی در چهارمین گردهمایی مجموعه‌داران ایران با اشاره به برگزیده شدن سه مجموعه‌دار از بین ۲۷۰۰ مجموعه‌دار کشور برای دریافت «نشان مجموعه‌داری ایران» بیان کرد: با وجود اینکه مجموعه‌داری در ایران قدمتی ۱۶۰ ساله دارد، اما هیچ‌وقت متولی نداشته است.

رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران با اشاره به اینکه بطور مستقیم با ۱۲۰۰ مجموعه‌دار دیدار و با برخی از آنان برای ساخت مستند شفاهی صحبت شده است، گفت: مجموعه‌داران باید به سمت کار موزه‌ای پیش روند، در حالی‌که برخی مجموعه‌داران حتی مجموعه‌های خود را به فرزندان‌شان نیز نشان نمی‌دهند. به گفته‌ او، در حالی‌که باید این مجموعه‌ها در معرض دید و نمایشِ مردم قرار گیرند و بهترین فضا نیز ایجاد موزه برای مجموعه‌هاست، متاسفانه مجموعه‌داران معمولا حاضر به نمایش آثار خود نیستند.

لطفی با تشریح انتخاب سه مجموعه‌دار از بین ۲۷۰۰ مجموعه‌دارِ کشور برای دریافت «نشان مجموعه‌داری ایران» توضیح داد: این سه مجموعه‌دار تمام هفت مرحله مجموعه‌داری مانند جمع‌آوری، طبقه‌بندی، انتشار کتاب، برگزاری نمایشگاه و همچنین راه‌اندازی موزه را انجام داده‌اند. رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران در ادامه با بیان این‌که از اینکه در آینده تندیس مجموعه‌داران برتر کشور که «نشان مجموعه‌داری ایران» را دریافت کردند ساخته و در موزه مجموعه‌داران کشور نگهداری خواهد شد، از چاپ تمبر مجموعه داران برتر کشور در سال ۹۶ خبر داد.

 چهاردهمین گردهمایی مجموعه‌داران ایران در موزه‌ی ملی ایران صبح امروز ۹ اسفند در حالی در موزه ملی ایران برگزار شد که هر مجموعه‌دار در یک جمله کاری که انجام می‌دهد را توصیف کرد.

یک مجموعه‌دار «آفتابه» گفت: خدا کند روزی برسد که کار مجموعه‌داری در ایران به جوانان ایرانی هم سرایت کند. یک مجموعه‌دار «عکس» بیان کرد: آرزو می‌کنم این نوع جمع‌ها برای مجموعه‌دارها همیشه تکرار شود. دارنده سه موزه خصوصی در کشور اظهار کرد: سال ۹۴ که مجلس ایجاد موزه توسط بخش خصوصی را تصویب کرد، همه تلاش خود را کردم و امروز ۲۵ هزار قطعه شیء در موزه‌ام دارم.

موزه سوم من ۲۷ اسفند با همکاری شهرداری با عنوان تاریخ باستان‌شناسی و رشته‌های دیگر افتتاح می‌شود. وی در ادامه با بیان این‌که برای نخستین‌بار قرار است به زودی موزه خصوصی سینمای کشور را افتتاح کنم، ادامه داد: امیدوارم مجموعه‌داران بخش خصوصی سال آینده کارهای خود را به بخش موزه وارد کنند، چون زمانی که آثار تاریخی در مجموعه‌ها جنبه موزه‌ای پیدا می‌کنند، بازدیدکننده را نیز با خود به همراه می‌آورند. این مجموعه‌دار در پایان از افراد حاضر در سالن درخواست کرد اگر شیء قدیمی با قابلیت نمایش در موزه دارند به او بفروشند تا وی با نام خودشان در یکی از موزه‌هایش نمایش دهد.

مجموعه‌دار «تمبر و دستک‌های تعزیه» بیان کرد: تمبر تنها مسافر فرهنگی است که بدون ویزا به همه دنیا می‌رود. امیدوارم بتوانیم همه اتفاقات کشور را به تمبر تبدیل کنیم تا باقی بمانند. موزه‌دار «صنعت چاپ» اظهار کرد: من یک کارگر چاپخانه بودم اما به واسطه علاقه‌ام به چاپ دو موزه یکی در مجلس شورای اسلامی و یکی برای روزنامه همشهری ایجاد کرده‌ام. من خود را با دایر کردن این دو موزه ثروتمندترین شخص ایران می‌دانم.

نوجوان‌ترین مجموعه‌دار آثار خصوصی مهدی رمضان‌زاده با ۱۱ سال سن، که در طول چهار سال گذشته سکه‌های قاجاری را جمع‌آوری کرده است، اطلاعاتش درباره سکه را به رخ کشید.

سیدحسین موسوی یکتا، نوه سیدخندان بزرگ نیز گفت: اولین موزه خصوصی تخصصی اوراق بهادار در استان البرز با دو میلیون قطعه تمبرهای قاجار تا معاصر را در اختیار دارد. در چهارمین گردهمایی مجموعه‌داران ایران، سه مجموعه‌دار از جمله «میرزا محمد کاظمینی» برای ایجاد موزه موقوفه کاظمینی، «محمد رهگشای» به همراه همسر فرانسوی خود برای راه‌اندازی سرای موزه رهگشای و «خلیل غفاری» برای ایجاد موزه اتومبیل کلاسیک غفاری حائز دریافت «نشان مجموعه داری ایران» شدند.

منبع: ایسنا

ارش این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
هتل سلطنتی «منصور»؛ مراکش... دیدن متن »

هتل سلطنتی «منصور» در مراکش با معماری منحصر به فرد در یک قصر تاریخی راه‌اندازی شده با ۵۲اتاق منحصر به فرد است ، همچنین این هتل ۴رستوران بین المللی دارد که مهمانان می توانند غذاهای محلی و بین المللی را همراه با طیف وسیسعی از نوشیدنی هایی از سراسر جهان سفارش دهند.

همچنین طراحی و تزئینات این هتل الهام گرفته از سنت و هنرهای کشور مراکش است. اتاق های این هتل از ۱۴۰متر شروع می شود و ویلاهای لوکس آن ۴۰۰متر است که دارای بالکن اختصاصی و استخصر خصوصی است.

متوسط هزینه یک شب اقامت در سوئیت های مختلف این هتل از ۵ تا ۱۴میلیون تومان متغیر است و عنوان یکی از گرانقیمت ترین هتل های ‌جهان را به خود اختصاص داده است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مهاجرت درنا ها به تالاب های فارس... دیدن متن »

با آبگیری تالاب های فارس ، مهاجرت پرندگان به این تالاب ها آغاز شد.امسال چندین گونه از پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو،حواصیل،انواع اردک و مرغابی،پلیکان پا خاکستری،درنا و انواع پرندگان کنار آبزی برای زاد و ولد به این تالاب ها مهاجرت کرده اند .

عکس: عرفان سامان فر / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی:
» «ایستگاه راه‌آهن تبریز» ملی شد
... دیدن متن »

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی از ثبت ملی «ایستگاه راه آهن تبریز» در کمیته ثبت و حریم آثار تاریخی خبر داد. فرهاد نظری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ایستگاه «راه‌آهن تبریز»، اثر فرناند پویون با همکاری حیدر غیائی در کمیته ثبت و حریم واجد ارزش ثبت و در فهرست آثار ملّی شناخته شد.

به گفته‌ وی، ایستگاه راه‌آهن تبریز، نمونه‌ای بارز از معماری معاصر ایران است که حیدر غیائی نیز در آن همکاری داشته است. غیائی معمار مجلس سنا نیز بود.

نظری با بیان این‌که ایستگاه راه‌آهن تبریز در سال ۱۲۹۵ خورشیدی با بهره‌برداری از محور تبریز-جلفا به‌ طول ۱۴۹ کیلومتر در تبریز افتتاح شد و پس از آن در سال ۱۳۳۷ خورشیدی محور تبریز-تهران به‌طول ۷۴۸ کیلومتر به بهره‌برداری رسید، توضیح داد: طراح این ایستگاه معمار فرانسوی «فرناند پویون» است.

از ویژگی‌های برجسته‌ ایستگاه راه‌آهن تبریز می‌توان به حمل و نقل بین‌المللی کالا به ترکیه و اروپا از طریق محور تبریز-رازی، حمل و نقل بین‌المللی کالا به جمهوری نخجوان از طریق محور تبریز-جلفا و تنها خط برقی راه‌آهن در ایران (خط برقی تبریز-جلفا) اشاره کرد.

طراح ساختمان جدید این ایستگاه حیدر غیایی بوده است. به گزارش ایسنا، در سفر دوم ناصرالدین شاه به فرنگ، قرارداد واگذاری امتیاز راه‌های ایران و راه‌آهن از آذربایجان روسیه به تبریز بسته شد، ولی به علت سیاست‌های روسیه این کار عملی نشد و به اقدامی دست نزدند تا این‌ که در ۲۸ صفر ۱۳۳۱ هجری قمری مطابق ۲۴ ژانویه ۱۹۱۳ میلادی، «حسن وثوق‌الدوله»، وزیر خارجه وقت ایران، امتیاز ساختمان راه‌آهن آذربایجان را در ۱۹ ماده به بانک استقراضی روسیه واگذار کرد و موافقت شد که راه‌آهن آذربایجان دنباله راه‌آهن روسیه باشد و با همان عرض و فاصله دو ریل به اندازه ۱۵۳۴ میلی‌متر احداث شود.

پس از انعقاد قرارداد، بانک استقراضی، امتیاز خود را به شرکت «راه شوسه» جلفا به تبریز واگذار کرد، بنابراین عنوان شرکت این قرارداد به شرکت راه‌آهن تبریز - جلفا تبدیل شد. نقشه‌برداری این خط در تابستان ۱۹۱۳ شروع و در پاییز همان سال پایان یافت و در ماه مه ۱۹۱۴ یعنی درست دو ماه پیش از شروع جنگ جهانی اول، کارهای ساختمانی و ریل‌گذاری آن آغاز شد.

 

منبع: ایسنا

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه و گزارش تصویری
سفرنامه «یک سفر یک آسمان |اکوکمپ متین‌آباد|»... دیدن متن »

اواسط بهمن‌ماه بود که باخبر شدم قرار هست برای هفته اول اسفند برنامه‌ای از سری برنامه‌های یک سفر یک آسمان برگزار بشه، با همسفرهایی که تجربه سفری فوق‌العاده رو باهاشون داشتم. آقای دکتر پژمان نوروزی، آقای سیاوش صفاریان‌پور و خانم نازیلا ناظمی که تعریف زیادی از ایشون شنیده بودم.

در انتظار سفر، روزها رو به شب می رسوندم.

چهارم اسفند شد. لیدر تور (خانم سپیده مومن زاد) من رو در گروه یک سفر یک آسمان |متین آباد| عضو کرد. وقتی اسمت میاد تو این گروه یعنی بلند شو، کوله پشتیت رو بردار و وسیله هاتو جمع کن و آماده باش برای پیدا کردن دوستان خوب و برای سپری کردن لحضاتی خوش و ...

پنجم اسفند رسید. روزی که قرار بود ساعت ۹:۴۵صبح در محل قرار جمع بشیم و حرکت کنیم به سمت کویر با آسمان زیبای بالای سرش، با سکوت نابش.

زودتر رسیدم. چند قدمی بالا و پایین کردم و دوباره به محل قرارمان برگشتم. دوستان را دیدم، یکی از یکی بهتر و مهربانتر. مثل همه سفرها با لبخندی بهم فهماندیم که قرار است همسفر باشیم.

سوار بر اتوبوس منتظر دو دوست ماندیم و چه خوب که صبوری کردیم، رسیدند، با خنده هایی که از بین نفس نفس زدنهایشان گرمی خاصی به دلمان بخشید و آنجا بود که اولین شوخی ها و بگو بخندها شروع شد.

حرکت کردیم به سمت استان اصفهان. مدتی از شروع سفر نگذشته بود که معارفه با صحبتها و خاطره گویی های آقای نوروزی که به حق از بهترین های روزگارند آغاز شد و همه دوستان به معرفی خود پرداختند.

حدود ساعت ۴بعدازظهر رسیدم به متین آباد. همانطور که فکر می کردم بود، کویری زیبا، آرام و متین با همسفرانی شاد، اهل سفر و دوست داشتنی. بعد از ناهار محلهایی که قرار بود استراحت کنیم مشخص شد. تعدادی در چادر و تعدادی هم در اتاقها. همه چیز با برنامه پیش می رفت و چقدر این اتفاق دل من را آرام می‌کند.

ساعت ۶دور هم جمع شدیم تا خانم ناظمی عزیز با بیان شیرینشان ما را با اسطوره‌ها و نمادها آشنا کنند. در مورد آداب و رسوم بگویند تا بفهمیم ریشه همه آن چیزهایی که به باورمان تبدیل شده اند، از کجاست.

گفتند از میترا و اهورا مزدا، چهارشنبه سوری و عید نوروز، از زبانها و خطها، از تفاوتها و تشابه ها از گذشته های خیلی دور تا آن ما. چنان شیوا گفتند که گویی همگام بودیم با آن دوران. سپس آقای دکتر با درد فراوانی در کمر که گویا از شب قبل از سفر هم همراه ایشان بودند شروع کردند به صحبت کردن و چنان دلنشین با انرژی برایمان گفتند که گویا تمام دردها از ایشان دور شده بود. از نجوم گفتند و آسمان. از خاطرات گفتند و یادها، از اختلاقها و تشابهات مردمان دنیا.

مراسم شام شروع شد. یکی از دلایل انتخاب تیوال به عنوان همراه گردشگری من، این پذیرایی با کیفیت و بی نقص این مجموعه است. همه چیز خوب و عالی و به جا و با برنامه.

حالا نوبت شروع رصد است. قرار است به میهمانی آسمان برویم. وقتی قرار است آسمان میزبان باشد، طنازی را شروع می کند. ابر را روی ستاره ها می کشد. دلمان می لرزد، نکنه نشه، نکنه ابرها کنار نروند. یکسری از دوستان که نجومی‌تر بودند استرس بیشتری داشتند، انگاری با نگاهشان از آسمان خواهش می کردند که با ما همراه باش، بزرگی کن و صاف و رو راست بالای سرمان باش. آسمان صاف شد، خودمان را به بلندترین نقطه کمپ رساندیم. چقدر این کویر سرد دلمان را گرم می کند با سکوتش، چشمک ستارگانش و آسمان صافش.

وقت آن شد که به تماشای فیلمی مستند در خصوص نجوم به سفارش دکتر نوروزی بنشینیم. انتخاب خوبی بودیم. دلنشین بود. دوستانی هم چشم به صفحه موبایل و سایتهای هواشناسی داشتند تا دوباره به سراغ آسمان بروند. ساعت ۰۰:۳۰دقیقه بامداد بود و همه بیدار بودند و مشتاق. این بار رصد از حیاط کمپ شروع شد. پا محکم روی زمین و چشم بر آسمان دوختیم. گروهی از دوستان آتشی به پا کردند، زیبا و سرخ در دل کویر. بعد از مدتی همه دور آتش جمع شدیم، سیب زمینی ذغالی خوردیم و دل شیرین کردیم به بودنها.

فردا شد، بعد از صبحانه برنامه پیاده روی شنها شروع شد. یکی از جذابیتهای سفر کویر همین است. راه بروی روی شن، آسمان آبی بالای سرت، سکوت کویر در گوشت، نگاه به هر جا که می اندازی زیبایی باشد و آرامش، لذت بردیم و ثبت کردیم لحظات را در خاطرمان و مکتوب کردیم در حافظه دوربین هایمان این با هم بودنها و شاد بودنها را. برگشتیم به سمت ماشین.

طبق برنامه به سمت شهر زیبای نطنز به حرکت درآمدیم. بازدید کردیم از حسینیه تاریخی و قدیمی این شهر. حس غریبی داشت. این حس را برای خودم فال نیک گرفتم و آنجا بود که برای همه همراهانم خیر خواستم و برای خودم هم. سپس به سمت مسجد جامع نطنز رفتیم با قدمتی حدود ۷۰۰ - ۸۰۰سال. با آن معماری ناب ایرانی هدیه دوره ایلخانی و دیلمی. از آنجا که خارج شدیم رفتیم به سمت آتشکده ساسانی. باز هم خانم ناظمی ما را مهمان صحبتهای شیریشان کردند و گفتند از آن دوران و این آتشکده. چه خوب که بودند این اسطوره شناس و تاریخ دان که بدانیم از گذشته ایی که به ما رسیده بودند و مورد کم لطفی قرار گرفته بودند. با شنیدن صحبتهای خانم ناظمی دلم گرفت. افسوس خوردم وقتی از آتشکده ساسانی فقط چهار ستون باقی مانده است، وقتی دیدم روی دیوار مسجد جامع تاریخ ۱۳۹۵و با شماره و نام امیرارسلان به یادگاری نوشته شده است.این پس رفت دلم را می لرزاند و کامم را تلخ می‌کند.

در این فکر بودم که ما برای آیندگان چه به یادگار می گذاریم که وارد کوچه باغهای زیبای پشت مسجد جامع شدم. خانه¬های قدیمی، دیوارهای کاهگلی، درختهای قدیمی بی‌برگ، کلی حرف داشتند و یاد. با حال هوایی خوب رفتیم به سمت رستوران چهارسوق. شنیده بودم که این رستوران زورخانه بوده است از دوران قاجار و روزگاری پهلوانان بنامی در آنجا بودند.

آخرین جایی که قرار بود برویم بازدید از کارگاه سرامیک سازی آقای عبادی بود. وارد که شدیم مردی با جان و دل پذیرای ما بود. گفت در مورد این هنر زیبا. هنر ناب ایرانی که نسل به نسل از ۴۰۰سال پیش به این عزیز رسیده بود و حالا معلمی بود برای پسرانش.

آخر سفر بود. حرکت کردیم به سمت تهران. همه خسته بودند و استراحت شروع شد. مثل همه سفرها بین راه ایستادیم تا هوایی بخوریم. وقتی سوار اتوبوس شدیم، حرکت به سمت آخر سفر شروع شد. اتفاق نادری برایم افتاد، دلم شاد شد زیاد. شب تولدم بود، دوستانم کاری کردند کارستان، کیک و فشفه و بادکنک و سرامیک ماه تولدم! و آرزوی من برای شب تولدم این شد: خدایا باشند این دوستانم کنارم همیشه شاد، آرام و امیدوار.

آخر سفر نزدیک بود و هر کسی نزدیک ترین مسیر را انتخاب می‌کرد برای پیاده شدن. ولی همه مطمئن بودیم که این دوستیها پایدار می ماند و دوباره و دوباره می بینیم و می گوییم و خاطره می سازیم.

به امید دیدار
سفرها بی‌خطر

به روایت سولماز پرستاریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، شنبه
همایون ، وحید هوبخت و سین.میم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
آمستردام برفی... دیدن متن »

معمولا کمتر پیش می آید که در آمستردام برف ببارد، اما دیدن تصاویر برفی این شهر خالی از لطف نیست.
در ادامه عکس هایی از زمستان برفی را مشاهده می کنید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، شنبه
وحید هوبخت ، فروغ یعقوبی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روایت رسانه‌های جهان از جاذبه‌های ایران
» گردشگری ایران در ۲۰۱۷
... دیدن متن »

روزنامه‌ها و پایگاه‌های اینترنتی خارجی در ماه‌های اخیر اقدام به انتشار گزارش‌هایی از جاذبه‌های گردشگری ایران کرده و غیر از معرفی آن‌ها تصویری از ایران ۲۰۱۷ را به مخاطبان خود ارائه کرده‌اند.

در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ بسیاری از رسانه‌های خارجی درباره جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ایران گزارش‌هایی را منتشر کردند و به معرفی آن و یا تحلیل خود از وضعیت صنعت گردشگری پرداختند. بسیاری از رسانه‌ها از دید خود ایران را در رده کشورهایی قرار دادند که می تواند یک جاذبه جذاب برای گردشگران باشد در برخی از سفرنامه‌ها و گزارش‌های خبرنگاران نیز به نکاتی اشاره شده است که کمتر می‌تواند در مطالب تکراری رسانه‌ها از جاذبه‌های ایران دید. از جمله اینکه آنها اعلام کرده‌اند سفر زنان در ایران بی‌خطر است و یا ایرانی‌ها تروریست نیستند و اخبار اشتباه درباره آن‌ها زیاد منتشر می‌شود.

نظره‌ای سرسبز را تصور کنید که چشم‌اندازی زیبا از مزارع چای، شالیزارها و زیتون را پدید آورده است. سرزمینی که می‌توانید صبح زود به سمت آبشارهایی زیبا حرکت کنید و صبحانه‌ای محلی را در کنار ان میل کنید. زمانی که در جنگل‌ها قدم می‌زنید می‌توانید از درخت‌ها هلو و زرد آلو بکنید و طعم شیرین این میوه‌ها را در دهان خود تجربه کنید. این‌ها سخنان یاسمین خان (Yasmin Khan ) از مجله بریتانیایی گاردین بود که درباره سفر خود به ایران و تجربه گردشگری غذایی در این کشور بیان کرده است.

 غیر از صفحات شخصی و وبلاگ ها، رسانه های معتبر نیز این گزارش ها را منتشر کرده اند. یک رسانه معتبر اقتصادی بیزینس اینسایدر، فهرستی از پنجاه مقصد برگزیده برای سفر گردشگران در سال ۲۰۱۷ را طبق سلیقه خود اعلام کرده و ایران را ایران جزو ۵۰ کشور برتر گردشگری ۲۰۱۷ دانسته است.

ایران بالاتر از ایتالیا

فهرست بیزینس اینسایدر در کنار فهرست مجله هایی چون تراول نشنال جئوگرافیک و لونلی پلنت و همچنین پایگاه هایی مانند تریپ ادوایزر، تاثیر به سزایی در تعیین مقاصد گردشگران دارند. این فهرست با معرفی مقاصدی چون پاتاگونیای شیلی، سن پترزبورگ روسیه و نپال شروع می شود و در یازدهمین مورد، به ایران می رسد. نویسندگان این پرونده، کاهش خطر در سال های اخیر یا به عبارتی افزایش امنیت را عامل جذب بیشتر گردشگران به ایران دانسته است. این رسانه اقتصادی به ثبات و امنیت ایران در منطقه خاورمیانه اشاره مستقیم دارد که همین موضوع، علاوه‌بر افزایش پروازهای عبوری از آسمان کشور، موجب شده است سیل گردشگران خارجی، هتل‌ها و مکان‌های اقامتی شهرهای بزرگ ایران را به حد اشباع برساند.

 قرارگیری نام ایران بالاتر از نام کشورهایی چون پرتغال، پرو، فرانسه، ژاپن، جنوبگان و ایتالیا در حالی است که در منطقه فقط کشورهای عمان، هند و با فاصله و در انتهای لیست شهر ابوظبی امارات متحده عربی، تنها نقاط گردشگری است که امنیت و ارزش لازم برای گردشگری در سال پیش روی میلادی را دارد. در این فهرست نامی از ترکیه به میان نیامده است.

 سیل گردشگران به ایران روسیه و اردن در ۲۰۱۷

درحالی که رسانه اقتصادی اینسایدر، ایران را در رتبه یازدهمین کشور برتر گردشگری جهان آورده اسپوتنیک نیوز در گزارشی به نقل از شرکت گردشگری Cox & Kings از قدیمی‌ترین تور اپراتورهای جهان اعلام کرد درسال ۲۰۱۷ سیل گردشگران به ایران، روسیه و اردن سرازیر خواهد شد.

 این توراپراتور با توجه به تغییرات سیاسی در جهان و رویدادهای مهم و تاریخ‌های یادبود به این نتیجه رسیده است. به گفته این شرکت، تا قبل از برقراری تحریم‌ها بر ضد ایران، تورهای مسافرتی به ایران، یکی از محبوب ترین مسیرهای گردشگری بود.

 

ایران از نگاه یک خبرنگار اتریشی

به تازگی یک مجله اتریشی به نام SkyLines در نخستین شماره خود در سال ۲۰۱۷ میلادی، به معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران پرداخته است. مطالب منتشر شده در این مجله مشاهدات خبرنگار این مجله در سفر ۶ روزه اش به ایران است.

 عنوان این گزارش مصور «کشور قصرها، یک مسافرت در امتداد جاده ابریشم از اصفهان به تهران» است که به توصیف جاذبه های سه شهر اصفهان، کاشان و تهران می پردازد. «Massimo Rumi» یک عکاس سرشناس ایتالیایی است که او هم مانند این خبرنگار اتریشی، در سفری که به ایران داشته عکسی بی‌نظیر از معماری باشکوه مسجد شیخ لطف الله اصفهان گرفته که در بسیاری از سایت‌های سرشناس خارجی منتشر شد.

 

قدم به کشور تضادها

تارنمای روزنامه فرانسوی فیگارو نیز ایران را مقصدی جذاب برای گردشگران خارجی در سال ۲۰۱۷ معرفی کرده است و در گزارش خود آورده که ایران یک سال پس از لغو تحریم‌ها بیش از پیش میزبان گردشگران فرانسوی بوده است؛ گردشگرانی کنجکاو و روشنفکر که قدم بر کشور تضادها می گذارند و آژانس‌های گردشگری بر غنای فرهنگی این کشور تاکید دارند. دراین گزارش با اشاره به آمار اتحادیه «ستو Seto» (اتحادیه شرکت‌های گردشگری فرانسه) آمده است: در یک سال گذشته و پس از لغو تحریم ها علیه ایران، شاهد افزایش ۱۴۴ درصدی سفرها یعنی افزایش چهار هزار نفری مشتریان سفر به این کشور بودیم.

 این گزارش آمار یاد شده را هرچند کم، اما در حال تبدیل شدن به یک گرایش ارزیابی و ایران را مقصد گردشگری برای کسانی معرفی می‌کند که دوستدار فرهنگ، هنر و ادب هستند و قصد اسکی کردن و آفتاب گرفتن در سواحل خلیج فارس و دریای خزر دارند. بازگشایی خط هوایی پاریس-تهران در ماه آوریل سال گذشته میلادی (بهار ۱۳۹۵)از دیگر مزیت‌هایی است که در این گزارش به آن اشاره و آن را عاملی برای اضافه شدن نام ایران به فهرست مقاصد گردشگری آژانس های مسافرتی ارزیابی شده است.

 

غذا و مهمان نوازی افسانه ای در ایران

پایگاه اینترنتی بلومبرگ هم در گزارشی نوشت که ایران جزو ۲۰ کشوری است که توصیه می‌شود در سال ۲۰۱۷ حتماً از آن بازدید شود. در این گزارش، نوشته شده، برای مسافران بی‌باک این سؤال پیش می‌آید که آیا باید به ایران سفر کنند یا خیر و سپس توضیح داد که فرایند درخواست روادید طولانی و پیچیده است، گردشگران آمریکایی، انگلیسی و کانادایی باید راهنما داشته باشند و ضمنا باید قوانین مربوط به پوشش را رعایت کرد، «اما حرف ما را بپذیرید، که تحمل این دشواری‌ها ارزشش را دارد.»

 بلومبرگ با «افسانه‌ای» توصیف کردن غذای ایرانی و مهمان‌نوازی مردم ایران به گفته یک مدیر آژانس مسافرتی نوشته است: «یک هنجار فرهنگی در ایران وجود دارد مبنی بر اینکه مهمان حبیب خدا است. اغلب از افراد مختلف می‌شنوم که می‌گویند همه جای دنیا را دیده‌اند، اما هیچ‌کجا مثل آنجا [ایران] مورد استقبال قرار نگرفته‌اند.» در گزارشی دیگر به نقل از روزنامه انگلیسی دیلی میل ۱۰ کشور جذاب برای سفر در سال ۲۰۱۷ را به گردشگران معرفی شده و ایران را هم در این لیست جای داده است.

یک امیدواری که پس از لغو تحریم ها وجود داشت

آذر نیوز نخستین روزنامه انگلیسی زبان جمهوری آذربایجان با چاپ گزارشی نوشت: انتظار می‌رود ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای خاورمیانه و یکی از بیست اقتصاد بزرگ جهان به دنبال لغو تحریم هایی که پیش از این سرمایه گذاری در ایران را از سال ۲۰۰۶ محدود کرده بود، شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای باشد. به نوشته این روزنامه، درحال حاضر، سهم جمهوری اسلامی ایران از گردشگری در جهان ۲۴ صدم درصد است نتیجه‌ای که به هیچ وجه منافع این کشور را تامین نمی کند.

 به نوشته این روزنامه جمهوری آذربایجان، درحال حاضر حدود ۱۱۰۰ هتل در سراسر ایران وجود دارد ولی تنها ۲۹ هتل از بین آنها پنج ستاره و ۷۵ هتل دیگر چهار ستاره هستند. لذا لازم است ظرفیت هتلداری در این کشور بالا رود و به حدود حداقل ۱۵۰ هتل برسد تا بتوان افزایش تقاضا برای گردشگری را بر آورده کند.

خطری برای سفر زنان در ایران وجود ندارد

روزنامه ال موندوی اسپانیا نیز ویژه نامه سیر و سیاحت خود را به تشریح جاذبه های گردشگری ایران به قلم «زاهیدا ممبرادو» خبرنگار این روزنامه در تهران اختصاص داده است. در این ویژه نامه آمده است ایران که طی چند دهه فقط شاهد ارائه تصاویرغیر واقعی از خود بوده و تقریبا خارج از برنامه‌های گردشگری آژانس‌های مسافرتی قرار داشته، آنچنان مقصد جذاب توریستی شده که دهان هر بازدید کننده ای را از تعجب باز می گذارد.

شاید بتوان مطلب مشابهی در مورد دیگر کشور هایی که احتمالا مورد قضاوت نادرست قرار گرفته باشند هم گفت، اما شکی نیست قطعا هیچ کدام از آنها این همه زیبایی، تاریخ، فرهنگ، سحر و جذابیت طبیعی ایران را ندارند. خبرنگار ال موندو نوشت که هیچ گونه خطری برای زنانی که بخواهند به تنهایی در ایران مسافرت کنند هم وجود ندارد. این ها گزارش هایی در راستای معرفی جاذبه های گردشگری ایران بودند که هر چند مثبت اما کم هستند.

امید است با انتشار بیشتر این گزارش‌ها به خصوص انتشار آن در رسانه‌هایی دیداری و یا رسانه های مکتوب مشهور کشورهایی که گردشگر زیادی به خارج از مرزهایشان می فرستند، تصویر اشتباهی که از ایران وجود دارد، تغییر کند.

 

منبع: خبرگزاری مهر 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» حمایت از محیط‌بانان با فروش یک مجموعه داستان محیط زیستی
... دیدن متن »

سی درصد از فروش کتاب «اینجا خانه‌ی من است» در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست به حمایت از محیط‌بانان اختصاص داده شد.

به نقل از پایگاه خبری گلونی، دیبا داودی، دبیر نشر کتاب آمه اعلام کرد: مجموعه داستان «اینجا خانه‌ی من است» نوشته‌ی مسعود بُربُر که بخشی از داستان‌هایش ارتباط وثیقی با حوزه محیط زیست و حیات وحش ایران دارد، شهریورماه امسال توسط نشر کتاب آمه منتشر ش که به پیشنهاد نویسنده قرار شد در نمایشگاه محیط زیست امسال ارائه شده و ٣٠ درصد از درآمد حاصل از فروش آن به حمایت از محیط‌بانان کشور اختصاص پیدا کند.

داودی افزود: این کتاب مجموعه‌ای از ۹ داستان است که در نقاط مختلفی از ایران اتفاق می‌افتد و در بستر موضوعات مختلف اجتماعی که محیط زیست و میراث فرهنگی را هم در کنار دغدغه های دیگر شامل می شود در بر می‌گیرد. کتاب در ۱۶۸ صفحه منتشر شده است و شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست در غرفه …. به مخاطبان ارائه خواهد شد.

گفتنی است فعالان محیط زیست تلاشی را برای حمایت از دو محیط بان سازمان محیط زیست آغاز کرده‌ اند که این اقدام مسعود بُربُر، داستان‌نویس و خبرنگار محیط زیست، در ادامه این موضوع است. ماشاالله مهنایی و حمید بیگی به منظور پرداخت هزینه دیه که در اثر درگیری با شکارچیان رخ داده به پرداخت ۷۲ میلیون تومان محکوم شده اند که به دلیل ضوابط خاص اداری و محدودیتهای مالی، عملاً امکان پرداخت چنین هزینه ای از محل حسابهای دولتی وجود ندارد. در همین راستا فعالان محیط زیست تلاشی را برای گردآوری این رقم آغاز کرده‌اند.
علاقمندان برای مشارکت در این امر می‌توانند جهت خرید کتاب «اینجا خانه‌ی من است» نوشته‌ی مسعود بُربُر به غرفه پایگاه خبری گلونی در سالن ۴۱ غرفه ۵۷۴ رو به روی غرفه سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه کنند.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با شعار «اقتصاد سبز اقتصاد مقاومتی» در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ششم تا نهم اسفند و با حضور شرکت های خارجی از کشورهای آلمان، کره جنوبی، انگلستان، هلند، ایتالیا، دانمارک، چین، سوئد، فنلاند، نیوزلند، فرانسه، ژاپن، روسیه، نروژ، روسیه و اتریش برگزار می ‌شود.

۵ روز پیش، پنجشنبه
امید فرجی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاون سازمان میراث فرهنگی خبر داد:
» برپایی هفت هزار غرفه عرضه صنایع دستی در نوروز ۹۶
... دیدن متن »

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هفت هزار غرفه عرضه صنایع دستی در نوروز ۱۳۹۶ در نقاط مختلف کشور برپا می شود.

وی درباره طرح های نوروزی معاونت صنایع دستی افزود: نوروزی که به ایرانیان ارث رسیده، فرصت شگفتی است که باید از آن استفاده کنیم و خرید و بکارگیری صنایع دستی در آداب و سنن نوروز هم رسم پیشینیان این سرزمین است و تاکید کرد: نوروز ۹۵ بیش از ۶۵۰ بازارچه نوروزی برپا کردیم که حدود یک و نیم برابر تعداد شهرستان های کشور بود.

نامور مطلق ادامه داد: طرح «کارگاه گردی» طرح تازه ای است که برای نوروز پیش رو در نظر داریم. در این طرح مصمم هستیم درهای بیش از ۷۰۰ کارگاه را به روی مردم باز کنیم تا گردشگران داخلی و خارجی در ایام نوروز از نزدیک شاهد چگونگی خلق آثار باشند.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: طرح «کارگاه گردی» محسنات زیادی دارد از جمله اینکه هنرمندان بطور مستقیم با خریدار یا گردشگر مرتبط می شوند و علاوه بر آن برای مخاطبان ما بویژه نوجوانان، فرهنگسازی می شود که صنایع دستی ما چه فرقی با صنایع ماشینی یا صنایع دستی خارجی دارد.

نامور مطلق اظهار کرد: نوروز امسال بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ غرفه صنایع دستی در کشور داشتیم که نوروز ۹۶ احتمالا این تعداد به هفت هزار خواهد رسید که بر اساس تحقیق، بزرگترین بازارچه های نوروز جهان خواهد بود. وی تصریح کرد: پراکندگی جغرافیایی بازارچه های ما به نسبت به سال قبل نیز بیشتر شده و با توجه به توزیع سفر در امر گردشگری که از قطب های اصلی و متداول شامل شیراز، اصفهان، تهران و تبریز فراتر رفته، بازارچه های ما نیز توزیع قابل توجهی در کشور خواهد داشت.

نامور مطلق در پاسخ به این پرسش که نظارت بر قیمت ها که دغدغه جدی مردم است چگونه صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: از طریق کارشناسان استانی معاونت صنایع دستی در همه استانها بر قیمت ها نظارت صورت می گیرد اما به خاطر تنوع زیاد صنایع دستی و منحصربفرد بودن هر اثر صنایع دستی، نسبت به اثر دیگر، قدری کار نظارت دشوار است.

 

 

۵ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
کاپادوکیه... دیدن متن »

منطقه‌ی کاپادوکیه در مرکز ترکیه، امروزه در تمام جهان، به خاطر کلیساها، خانه‌ها و شهرهای زیرزمینی شناخته شده است. همچنین وجود اشکال متفاوت و شگفت‌انگیز صخره‌ها و دودکش‌های پریان، به زیبایی و جذابیت آن افزوده است. این منطقه یکی از بزرگترین مناطق زیرزمینی جهان را در اختیار دارد.

کاپادوکیه یکی از شناخته‌شده‌ترین مکان‌ها برای تجربه‌ی پرواز با بالون هوای گرم است چرا که چشم‌اندازهای بی‌نظیری دارد و شرایط پرواز در آن کاملا مساعد است.

چشم‌اندازهای دیدنی و جذاب این منطقه از غارها یا تونل‌های دست‌ساز متشکل از میادین، کلیساها و انبارها تشکیل شده است که از میان توف‌ها و صخره‌های آتش‌فشانی حفاری شده‌اند. این تونل‌ها، اقامت‌گاه‌های مختلفی را به هم پیوند داده و در تمام این منطقه یافت می‌شوند.

در ادامه عکس های یک گردشگر روس را از بالن ها ومناظر این منطقه مشاهده می کنید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۵ روز پیش، پنجشنبه
عبدالرحمن عزیزی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عروسی سنتی در قشم... دیدن متن »

در مراسم سنتی عروسی در عکس های زیر، دو تازه داماد پس از سوار شدن بر روی شتر در محله زندگی خود مورد استقبال خانواده و خویشاوندان خود قرار می گیرند.

در این مراسم پس از پوشاندن لباس نو به تازه دامادان، آنها را سوار برشتر کرده و با موسیقی محلی، تا منزلشان همراهی می‌کنند.

گروه موسیقی پس از خارج شدن دامادها از خانه آنها را تا محل اتمام این آیین همراهی می کنند .

در پایان این مراسم مبلمانی تزیین شده برای داماد ها در نظر گرفته شده تا اقوام در این مکان از آنها خداحافطی کنند.

عکس: محمد بایایی / ایرناگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۶ روز پیش، چهارشنبه
پرند محمدی ، فهیمه تردست و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش مجله ZBBZ از ایران
» نشریه سنگاپوری:ایران مرواریدی درخشان است
... دیدن متن »

ماهنامه گردشگری 'زد.بی.بی.زد' (ZBBZ) سنگاپور که به دو زبان انگلیسی و چینی منتشر می شود در ویژه نامه ای با معرفی ایران، کشورمان را به مرواریدی درخشان تشبیه کرد.

ویژه نامه این مجله سنگاپوری هفته جاری با چاپ تصاویری از تعدادی از طرح های معماری و کاشیکاری زیرطاقی گنبدهای مساجد معروف کشورمان بر روی جلد و نامگذاری 'مروارید ایرانی' برای این شماره خود، بیش از ۱۷ صفحه را به موضوعات مرتبط با ایران از جمله مصاحبه با 'جواد انصاری' سفیر ایران در این دولت – شهر جنوب شرق آسیا، تصاویر بسیار زیبا از مناظر، آثار باستانی و جاذبه های گردشگری و فرهنگی کشورمان اختصاص داد.

این نشریه که به لحاظ کیفیت و محتوا از جایگاه ممتازی در سنگاپور برخوردار است، نسخه های خود را در پروازهای خطوط هوایی سنگاپور، دفاتر گردشگری و فروش بلیت هواپیما و هتل های سنگاپور و شعبات هتل های سنگاپوری در خارج از این کشور توزیع می کند. بخشی از این شماره مجله به گفت وگو با 'جواد انصاری' بلندپایه ترین دیپلمات ایران در سنگاپور اختصاص یافته که در آن تحولات کشورمان در پی توافق برجام و توسعه صنعت گردشگری و جاذبه های فرهنگی و تاریخی سرزمین پهناور ایران مورد بحث و گفت وگو قرار گرفته است.

وی گفت برای کسانی که به دنبال شناخت عمیق تری از ایران هستند، جذابیت های متنوع، تاریخ طولانی مدت، غذاهای لذیذ و مهمان نوازی ایرانیان فرصت بی نظیری برای آنها فراهم می کند. این دیپلمات ایرانی افزود: به رغم اینکه سنگاپور از تنوع غذایی گسترده ای برخوردار است، اما تنوع گسترده تر غذا در ایران هر سنگاپوری را عاشق غذای ایرانی و مهمان نوازی مردم می کند.

انصاری گفت که انتخاب های گسترده ای برای گردشگرانی که به ایران سفر می کنند وجود دارد و برای آنچه که در کشورمان وجود دارد، بیش از یک بار سفر نیاز است. وی همچنین تصریح کرد که شرایط جغرافیایی و آب و هوایی ایران این امکان را برای گردشگران به وجود می آورد که صبح در ساحل خلیج فارس از ورزش های آبی لذت ببرند و با یک پرواز بعدازظهر نیز از اسکی در دامنه های البرز بهره مند شوند.

سفیر غیردائم ایران در سنگاپور که از سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را آغاز کرده است، در ادامه به توافق هسته ای ایران با قدرت های غربی و اشتیاق کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان و همچنین چین به منظور دستیابی به فرصت های موجود در ایران اشاره کرد. در این مجله همچنین آمده است: سنگاپور نیز از جمله کشورهای آسیایی است که با سفر وزیر صنعت و تجارت خود در سال گذشته به تهران و امضاء توافقنامه سرمایه گذاری دوجانبه اشتیاق خود را برای بهره گیری از بازار مستعد ایران نشان داده است.

در این مجله آمده است: در دو ماه گذشته تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده اند، در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته حدود ۱۲ درصد رشد داشته و این صنعت بیش از یکهزار و ۳۰۰ پروژه سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است. ماهنامه گردشگری 'زد.بی.بی.زد' سنگاپور در ادامه به نقل از 'جواد انصاری' نوشت که سنگاپور تخصص صنعتی به منظور توسعه صنعت گردشگری ایران را دارد.

بر اساس گزارش این مجله، ایران با داشتن ۲۱ اثر تاریخی ثبت شده در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) یکی از ۲۰ مقصد گردشگری سال ۲۰۱۷ توسط 'بلومبرگ' معرفی شده است. به گفته سفیر ایران در سنگاپور، 'کینگ کانگ اِنگ' سردبیر این مجله که دو ماه پیش به ایران سفر کرده است و از نزدیک با جذابیت های کشورمان آشنا شده، این سفر را انگیزه اصلی تخصیص شماره ای از این مجله به ایران عنوان کرده است.

 

منبع: ایرنا

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بعد از سیل چند روز گذشته
» باران، قبرستان قدیمی لارستان را کشف کرد
... دیدن متن »

 مدیر پایگاه میراث فرهنگی لار در استان فارس از کشف آثار باقی مانده از یک قبرستان قدیمی در شهر «جویم» لارستان در استان فارس خبر داد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، «خشایار شیبانی» با بیان این که سیل چند روز گذشته باعث شسته شدن دیواره رودخانه فصلی منطقه و به دست آمدن این محوطه تاریخی شد، گفت: مردم شهر جویم لارستان در قرن سوم هجری قمری توسط شخصی با نام «ابی احمد مسلمان شده‌اند و بیشتر آثار این منطقه مربوط به دوران اسلامی است.

او با بیان این‌که شایعه‌ها درباره‌ی پیدا شدن شهر باستانی در این شهرستان صحت ندارد، افزود: در این بارندگی‌ها، بقایای یک قبرستان قدیمی در مجاورت امامزاده کنونی منطقه کشف شد، که پس از اطلاع پایگاه میراث فرهنگی لار از موضوع با هماهنگی حراست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان و پاسگاه انتظامی به محل اعزام و اقدام به جمع آوری آثار مکشوفه و انتقال موقت به پاسگاه کردند.

وی تاکید کرد: پس از آماده شدن محل و کاهش آب در منطقه، کارشناسان برای انجام عملیات کاوش باستان شناسی به محل می‌روند. همچنین تا زمان مهیا شدن شرایط، از منطقه مورد نظر توسط نیروهای یگان حفاظت و انتظامی مراقب ویژه صورت می‌گیرد.

منبع: ایسنا

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» سفر آمریکایی‌ها به ایران از سر لجبازی با «ترامپ»
... دیدن متن »

 رییس جامعه تورگردانان ایران با اشاره به افزایش درخواست آمریکایی‌ها برای سفر به ایران گفت: به استناد اظهارات آژانس‌های آمریکایی، بسیاری از شهروندان آن کشور از سر لجبازی با ترامپ می‌خواهند به ایران سفر کنند.

ابراهیم پور فرج در گردهمایی جمعی از راهنمایان تور که به مناسبت روز جهانی راهنمایان گردشگری در موزه دوران اسلامی برگزار شد، درباره تکلیف تورهای گردشگران آمریکایی با توجه به اوضاع سیاسی موجود اظهار کرد: ما خیلی جدی پیگیری این مسئله هستیم و با مسئولان در سطح بالا گفتگو می‌کنیم و در پایان هفته نیز نشستی داریم که مطمئنم نتیجه مطلوبی خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: جالب است بدانیم شرکت‌های گردشگری آمریکایی فشار زیادی می‌آورند که تورهای این کشور را در ایران اجرا کنیم. آنها گفته‌اند که گروه‌های ۲۰ نفره ما ۴۰ نفره شده‌اند که این افزایش به خاطر لجبازی با ترامپ است، حتی قطار "عقاب طلایی" که از مجارستان به ایران می‌آید، تعداد گردشگران آمریکایی آن از ۵۰ نفر به ۹۸ نفر رسیده است؛ همه از سر لج با ترامپ می‌خواهند به ایران بیایند.

رییس جامعه تورگردانان افزود: خیلی از اروپایی‌ها با آمدن آمریکایی‌ها به ایران ترغیب می‌شوند به ایران سفر کنند، گروه‌های آمریکایی تاثیر زیادی روی گردشگران دارند. این قشر برای صنعت گردشگری ما مهم است، چون درآمدشان قابل مقایسه با سایر گردشگران نیست. پورفرج بیان کرد: نظر کشور ما نیز بر آن است که آسیبی به گردشگری کشور وارد نشود.

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بعد از یک درگیری نوزده ساله
» سرخپوستان مرد ۸۴۰۰ ساله را به خاک سپردند
... دیدن متن »

 بومیان آمریکا بقایای ۸۴۰۰ ساله مردی معروف به «کنویکی» را پس از گرفتن از دولت دفن کردند.  به نقل از «سیتی هرالد»، روز یکشنبه (۱ اسفند) ۲۰۰ نفر از اعضای پنج قبیله بومی در آمریکا در مکانی نامعلوم گردهم آمدند و استخوان‌های باستانی معروف به «مرد کنویکی» را دفن کردند.

متخصصان معتقدند بقایای این اسکلت انسانی که در سال ۱۹۹۶ در نزدیکی رودخانه کلمبیا در واشنگتن کشف شده، حداقل دارای قدمتی ۸۴۰۰ ساله است، کشفی که موجب یک دعوای حقوقی طولانی و دنباله‌دار و ۹ ساله پیرامون دفن فوری اسکلت و یا مطالعه بر روی آن بین بومیان آمریکا و دانشمندان شد.

در سال ۲۰۰۴ دادگاه عالی ایالات متحده رای بر رد رابطهٔ فرهنگی میان «مرد کنویکی» و قبیله‌های سرخپوست داد و به همین دلیل دانشمندان اجازه یافتند به تحقیقات خود روی این اسکلت ادامه دهند اما در سال ۲۰۱۵ شواهد ژنتیکی جدید نشان داد که این اسکلت که یکی از کامل‌ترین اسکلت‌های یافت شده از انسان‌های ماقبل تاریخ می‌باشد، متعلق به بومیان مدرن آمریکا بوده است.

«باراک اوباما» در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۶ با امضاکردن فرمانی مجوز بازگردانان این اسکلت باستانی را به بومیان آمریکای شمالی صادر کرد و آنها توانستند پس از یک تلاش ۱۹ ساله «مرد کنویکی» را از دولت آمریکا پس بگیرند.

مرتضی و نیلوفر ثانی این را خواندند
از کجا میدونستن اسمش «کنویکی» بوده؟
۰۳ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
هتل آلکاتراز، زندانی که هتل شده است... دیدن متن »

در شهر «کایزرسلاترن» آلمان، هتلی غیر معمول به نام آلکاتراز قرار دارد کهدر حقیقت این مجموعه در ساختمان باز سازی شده زندان قدیم شهر برپا شده است و به مهمانان خدماتی همچون یک زندانی ارائه می دهند.

به عنوان مثال صبحانه خود را بر حسب درخواست می توانید از دریچه ای روی در اتاق تحویل بگیرید و یا از شلوغی شهر به سلول خود پناه ببرید. همچنین با کاهش تعداد زندانیان در کشور هلند در سالهای اخیر و خالی ماندن زندان ها، احتمالا در آینده در این کشور نیز شاهد چنین هتل هایی خواهیم بود.

هزینه اقامت در این هتل در اتاقهای مختلف متفاوت است اما شروع قیمت آن حدودا از شبی سیصد هزار تومان است.

در ادامه تصاویری از این هتل را مشاهده می کنید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اتفاقی تازه در گردشگری؛
» کاروان پارسی روی ریل ایران
... دیدن متن »

تاکنون تبلیغات برون مرزی ما برای بازدید از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی کشورمان، عمدتاً بر جذابیت سایت‌های گردشگری متمرکز بوده، فارغ از اینکه امروزه گردشگری، در مکان و بازدید از یک سایت خلاصه نمی‌شود.
گردشگر امروز به مجموعه‌ای از عوامل اعم از مقصد، مسیر، تجربه جدید و چگونگی حضورش در یک سفر می نگرد. در همین راستا چند سالی است که چرخ قطارهای گردشگری اروپایی به ریل‌های ایران رسیده و با پشتیبانی شایسته‌ی تقدیرِ شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، فصل جدیدی در گردشگری ایران آغاز شده است و گردشگری ریلی را که قدمت قابل توجهی در کشورهای توسعه یافته داشته، در کشورمان فعال کرده.

نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت این است که برنامه‌ریزان و فروشندگان همه این قطارها، آژانس‌های خارجی بوده و نقش دفاتر خدمات مسافرتی داخلی در این میان، انجام هماهنگی‌های داخل کشور برای اجرای این برنامه‌ها است. این موضوع فی‌نفسه محل اشکال نیست، اما باید توجه داشت که بخش اصلی ارزشِ افزوده‌ی حاصل از اجرای این برنامه‌ها عاید آژانس‌های اروپاییِ برگزارکننده این تورها می‌شود.

خوشبختانه این روال اکنون دست‌خوش تغییر شده و برای نخستین‌بار در ایران گروهی به عنوان برنامه‌ریز و مجری (اپراتور) تور ریلی، آستین همّت بالا زده و دست به کار اجرای اولین تور ریلی با عنوان کاروان پارسی (The Persian Caravan) شده‌اند .

شرکت خانه سفر پارس که مجری تخصصی تورهای ورودی است و شرکت پارسیاد که طی چند سال گذشته گردشگری مرتبط با راه آهن را به عنوان فعالیت خود برگزیده، در یک همکاری نزدیک با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت قطارهای مسافری رجا، این قطار را راه اندازی کرده اند.

قطار کاروان پارسی با نگاه به تجربیات این دو شرکت در زمینه تورهای ورودی و گردشگری راه آهن بگونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا اولاً ضمن برخورداری از مزایای سفر با قطار، از محسنات سفر و اقامت در هتل‌های شهری بهره‌مند باشد و ثانیاً با برنامه‌ریزی دقیق از اشغال بی‌مورد زمان تخصیص لوکوموتیو که بخش مهمی از هزینه یک قطار را به خود اختصاص می‌دهد کاسته و از این کاهش هزینه به نفع مشتریان تور بهره برده است. به این ترتیب امکان سفر با قطار لوکس را برای طیف وسیع‌تری از مخاطبان تورهای ورودی فراهم آورده است.

کاروان پارسی به مسافران خود تور فرهنگی ایران را ارائه می دهد که طی آن شهرهای تهران، کاشان، اصفهان، یزد، میبد، کرمان، بم و شیراز مورد بازدید قرار می‌گیرند و خاطره‌ای به یاد ماندنی از کشور ایران و همچنین سرویس‌های جدید در سیستم حمل و نقل ریلی ایران را برای مسافران خود به یادگار می گذارد.

نکته مهم در برنامه‌های پیش‌بینی شده گروه خانه سفر پارس و پارسیاد، توجه به مجموعه‌ای از خدمات تورهای مرتبط با راه آهن است که تاکنون در کشور سابقه نداشته است.

از نظر مدیران این گروه، یکی از پتانسیل‌های بالقوه گردشگری کشور ما خط راه‌آهن سراسری است که از شمال تا به جنوب کشیده شده و از طبیعت و فرهنگ متنوعی گذر می‌کند.

راه آهن نه فقط به جهت حمل و نقل ریلی، بلکه به واسطه‌‌ی مجموعه‌ای از سیستم، امکانات، تاریخ و جاذبه های ابنیه حائز اهمیت ویژه‌ای برای گردشگری است و این امرانگیزه اصلی خانه سفر و پارسیاد برای تشکیل این گروه و جذب گردشگران داخلی و خارجی بوده است.
مسیر راه آهن از شمال تا به جنوب از مناظر بکر و کمتر دیده شده‌ای عبور می‌کند که به خودی خود می‌تواند عامل تحریک کننده‌ای برای طبیعت‌گردان یا گردشگری ماجراجو باشد .
خود موضوع راه آهن قابل پیگیری به لحاظ نقش قابل توجه صنعت‌گران و کشورهای خارجی در پروژه ساخت سراسری آن از شمال تا جنوب است که می‌تواند گردشگران با تاریخ مشترک در ساخت  راه آهن را جذب کند .

به همین دلایل همزمان با قطار کاروان پارسی، این گروه بسته های جذاب دیگری را در حوزه راه آهن برای مخاطبان با علائق خاص ارائه نموده است که از جمله آنها می‌توان به تورهای مسیر شمال، لرستان و زاگرس اشاره نمود.

قطار «کاروان پارسی» در تاریخ ۱۲ مهرماه به مدت ۱۲ روز ۸۰ گردشگر خارجی را به دیدن جاذبه های فرهنگی و تاریخی ایران خواهد برد.

مجریان تور «کاروان پارسی» از آژانس های مسافرتی داخلی و دفاتر خدمات مسافرتی علاقه مند به مشارکت در زمینه بازاریابی یا ایده های نو دعوت بعمل می‌آورند تا طرح‌های خود را از طریق وب‌سایت این رویداد به نشانی www.iranrailtours.com  و یا شماره های  ۷۷۶۱۶۲۱۰ و ۱۱ در تهران در میان گذارند.

مهدی اشراقی و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
گزارش اسپوتنیک روسیه از استان گلستان... دیدن متن »

باستان شناسان معتقدند استان گلستان ایران یکی از مهمترین مناطق ایران از نظر فرهنگی و تاریخی بوده است. عکاس خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی زیبایی های طبیعی و مردم شناسی این استان را به تصویر کشده است.

عکس: وبسایت sputniknewsگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
فروغ یعقوبی و شکوه حدادی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید