تیوال موسیقی | اخبار
T1:21:44:15
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» رونمایی از آلبوم «این نیز بگذرد...» در حوزه هنری
... دیدن متن »

آلبوم موسیقی «این نیز بگذرد...» با صدای فاضل جمشیدی از تولیدات جدید مرکز موسیقی حوزه هنری شنبه دوم بهمن در ویژه برنامه «اتفاق ترانه» رونمایی می شود.

آلبوم موسیقی «این نیز بگذرد...» از تولیدات جدید مرکز موسیقی حوزه هنری، شنبه دوم بهمن ماه با حضور محمد سریر، محمدعلی بهمنی، فاضل جمشیدی خواننده و حسین پرنیا آهنگساز اثر به همراه جمعی از اهالی موسیقی و هنرمندان در هجدهمین برنامه «اتفاق ترانه» رونمایی می شود.

این آلبوم موسیقی شامل ۹ قطعه موسیقی با شعرهایی از مولوی، حکیم خیام، هوشنگ ابتهاج، رهی معیری و محمدعلی بهمنی است که یکی از قطعات بی کلام آن با تکنوازی کمانچه آلتو ساخته شده است.

در هجدهمین محفل «اتفاق ترانه» که به شعرخوانی و سخنرانی اهالی شعر و موسیقی اختصاص دارد، آلبوم «این نیز بگذرد» با حضور عوامل تولید و بخشی از هنرمندان موسیقی رونمایی می شود و طی آن خواننده و آهنگساز این آلبوم به معرفی این اثر می پردازند.

هجدهمین محفل شعر و موسیقی «اتفاق ترانه» به همت مرکز موسیقی و موسسه سپهر سوره هنر حوزه هنری روز شنبه دوم بهمن ماه ساعت ۱۷ در تماشاخانه مهر حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به حافظ برگزار می‌شود.

منبع: مهر

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» توضیح مدیر جشنواره موسیقی فجر درباره دولتمند خالف‎
... دیدن متن »

حمیدرضا نوربخش درباره لغو اجرای دولتمند خالف و وضعیت جسمانی این هنرمند توضیح‌هایی داد.

حمیدرضا نوربخش پس از تماشای کنسرت مشترک کیان پورتراب و آرش ملاکریمی در سالن برج آزادی در پاسخ به پرسشی درباره با لغو کنسرت دولتمند خالف در جشنواره فجر، گفت: استاد دولتمند خالف در جریان آماده شدن برای ویزای ورود به ایران، برادرشان را از دست دادند که این اتفاق یک تألم و تأسف روحی برای ایشان داشت و متأسفانه تأثیر بدش را روی حال جسمانی خود استاد دولتمند هم گذاشت.

او ادامه داد: ایشان هیچ‌وقت حرف از لغو اجرا نزدند و حتی ویزای‌شان را هم گرفتند، ولی متأسفانه سکته بر ایشان عارض شد و نتوانستند به ایران بیایند.

مدیر جشنواره موسیقی فجر درباره وضعیت جسمانی دولتمند خالف، اظهار کرد: در تاجیکستان کنسول‌گری و سفارت جمهوری اسلامی ایران جویای حال ایشان هستند و ما هم با ایشان در تماس هستیم. من دو - سه بار خودم پیگیر حال‌شان شدم. ایشان تا امروز در یک بیمارستان دولتی تاجیکستان بستری بودند و امروز به یک بیمارستان خصوصی منتقل شدند.


منبع: ایسنا

۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تلفیق موسیقی الکترونیک با شکر فارسی
» پورتراب قطعات جدید اجرا کرد
... دیدن متن »

شامگاه یکشنبه  پورتراب که سعی کرده با تلفیق موسیقی مدرن با آواها و شکر کلام فارسی تجربه تلفیقی متفاوت در زمینه موسیقی به دست دهد با تاخیری جزئی ساعت 18:45 روی سن سالن برج آزادی رفت.

وی در این‌ اجرا قطعات جدید را اجرا کرد و فقط یک قطعه یعنی قطعه هنوز را پیش از این در فضای مجازی منتشر کرده بود که مخاطبان می توانستند با وی همراهی کنند. 

پورتراب در خلال این اجرا گفت: این سالن با اینکه خیلی بزرگ نیست ولی انرژی زیادی دارد و فضا آماده است، وی از مسئولان برج برای ارایه خدمات به گروه ها تشکر کرد.

خواننده گروه راک کامنت افزود: این اجرا سه بخش دارد: چهار آهنگ از آرش ملاکریمی، چهار آهنگ ‌از ساخته های من و دو آهنگ مشترک ما.

وی بعد از قطعه تکه ها که با همراهی فراوان حضار همراه شد سن را ترک کرد و ملاکریمی را برای اجرا تنها گذاشت. ملاکریمی که تجربه حضور در آکادمی های بین المللی موسیقی را دارد؛ از مدت ها قبل با پورتراب همکاری می کند. وی این قطعه را به صورت ضبط شده اجرا کرد.

فضای سالن آزادی به دلیل وجود افکت های نوری و رقص نورهای متنوع برای این اجرا بسیار مناسب به نظر می رسید. پورتراب همچنین در میانه برنامه گروه خود را معرفی کرد و گفت: امیر علوی گیتارنواز، آرش ملاکریمی آهنگساز، علیرضا ریاضی نوازنده کیبورد همراه من بوده اند. وی که با اجرای قطعه کهکشان کار خود را آغاز کرده بود با قطعه های یک/دو/ سه ادامه داد و سپس جاده، خورشید، تعادل، نفس آخر، دنبال من بگرد و هنوز را اجرا کرد. در این میان دو قطعه را آرش ملاکریمی اجرا کرد که بی کلام بودند و در این قطعه ها به تنهایی روی صحنه بود.

بر خلاف بسیاری از اجراها پورتراب توانست پیش از پایان زمان پیش بینی شده برنامه خود را تمام کند و در پایان از حضار خواست قطعه درخواستی خود را اعلام کنند تا او اجرا کند.

در نهایت دو قطعه تکه ها و هنوز را اجرا کرد که به دلیل جدید بودن قطعه هنوز مخاطبان با قطعه تکه ها به خوبی همراهی کردند. 

موسیقی پورتراب تقریبا در تمام قطعه ها با تکنو و ضرب آهنگ سنگین گیتار اجرا شد و ترانه قطعات باکلام نیز با شعرهای نیمایی با آهنگ تنظیم شده و در بعضی قطعه ها میزان آواهای فارسی زیاد بود.

پورتراب برای اولین بار به عنوان یک خواننده مستقل در جشنواره بین المللی موسیقی فجر شرکت می کند و پیش از این با گروه کامنت در این جشنواره حضور داشته است.

از نکات قابل توجه این اجرا گفت وگوی صمیمی پورتراب با مخاطبان بود که وی حتی در میانه اجرای یک قطعه با زبان گفتاری با آنها صحبت می کرد.

در نهایت پورتراب با تشکر مجدد از گروه خود و سجاد افشاریان نویسنده و از اعضای گروه کامنت که در این اجرا حضور داشت بعد از یک‌ساعت و نیم با اجرای قطعه هنوز به کار خود پایان داد.

منبع: ایرنا

۵ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «شوسان تریو» به جشنواره موسیقی فجر نرسید
... دیدن متن »

گروه «شوسان تریو» به علت کافی نبودن تاریخ اعتبار گذرنامه یکی از اعضایش موفق به حضور در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر نشد.

 گروه «شوسان تریو» که پیش از این قرار بود در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته باشد به علت کافی نبودن تاریخ اعتبار گذرنامه یکی از اعضایش موفق به حضور در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر نشد.

«شوسان تریو» فرانسوی که پیش از این و بر اساس جدول زمانبندی شده قرار بود دوشنبه ۲۷ دی ماه از ساعت ۱۸:۳۰ در تالار رودکی اجرای برنامه داشته باشد، به علت کافی نبودن تاریخ اعتبار گذرنامه یکی از اعضای این گروه سه نفره، از حضور در جشنواره باز ماند.

منبع: مهر

۵ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» سومین روز جشنواره موسیقی؛ از سالار عقیلی تا بمرانی
... دیدن متن »

جشنواره موسیقی فجر با ۱۱ اجرا سومین روز خود را برگزار خواهد کرد.

کنسرت ارکستر مهر و اجرای مشترک گروه کر نامیرا و گروه کر فیلارمونیک تهران ۲۵ دی‌ماه به ترتیب ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در تالار وحدت روی صحنه خواهند رفت. همچنین اجرای ارکستر بادی کارا و کنسرت ترانه‌های ماندگار به سرپرستی آرمین قیطاسی در ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۱:۳۰ در تالار رودکی برگزار خواهد شد.

برج آزادی نیز میزبان اجرای کیان پورتراب در ساعت ۱۸:۳۰ و اجرای گروه بمرانی در ساعت ۲۱:۳۰ خواهد بود. گروه ژیوار و گروه نگین نیز در بخش موسیقی بانوان، همین زمان‌ها در فرهنگسرای نیاوران هنرنمایی خواهند کرد.

بخش پاپ جشنواره در این روز شاهد اجرای شهرام شکوهی و امید حاجیلی است. کنسرت شکوهی ساعت ۱۹ و کنسرت حاجیلی ساعت ۲۲ برگزار خواهد شد.

سالار عقیلی نیز ساعت ۲۱:۳۰ در برج میلاد تهران برای دوستداران خود خواهد خواند.

سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر ۲۴ دی تا اول بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا 

۵ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» عذرخواهی برای یک ناهماهنگی کنسرت در جشنواره موسیقی فجر
... دیدن متن »

نبودن جا در تالار وحدت برای برگزاری اجرای کنسل‌شده گاسپاریان و به فروش نرفتن تمام بلیت‌های اجرای این هنرمند، باعث شد مخاطبان دو اجرای ژیوان گاسپاریان در تالار وحدت و برج میلاد، به برج میلاد بروند، زیرا این سالن ظرفیت زیادی دارد.

 

حمیدرضا نوربخش مدیر جشنواره موسیقی فجر درپی ناهماهنگی به‌وجود آمده در ورود مخاطبان به کنسرت ژیوان گاسپاریان، گفت: امیدواریم مخاطبان و مردم ما را عفو کنند.

نوربخش در پاسخ به این پرسش که با توجه به این‌که فرصت برگشت دادن بلیت‌ها وجود نداشت، چرا مسئولان بخش کنترل بلیت به مخاطبان گفتند، مبلغ بلیت‌ها به حساب‌شان واریز شده است؟ گفت: این موضوع به‌دلیل اطلاع نداشتن افراد هماهنگ‌کننده بلیت‌ها بوده است؛ در واقع، پول بلیت‌ها به خریداران برگرداننده نشده است، اما کسانی که بلیت تالار وحدت را تهیه‌ کردند، توانستند به داخل سالن بیایند و طبق آمار ما، یک نفر هم بیرون سالن نماند.

مدیر سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر با اشاره به ارتحال آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی چند روز مانده به شروع این دوره از جشنواره، تاکید کرد: زمانی که این برنامه‌ریزی‌ها در زمان محدود اتفاق می‌افتد، حق بدهید که ابتکار عمل و سرعت عمل گرفته شود.

او در پاسخ به این پرسش که آیا امکان انتقال اجراهای دو روز اول که کنسل شدند، به شکل برنامه‌ریزی‌شده اولیه به روزهای دیگر وجود داشت؟ گفت: خیر؛ به‌دلیل این‌که تالار وحدت بلافاصله پس از اختتامیه جشنواره موسیقی، در اختیار جشنواره تئاتر فجر قرار می‌گیرد، این امکان برای ما وجود نداشت و ما ترجیح می‌دادیم، اختتامیه در همان روز (اول بهمن‌ماه) برگزار شود.

نوربخش درباره اظهارات برخی گروه‌ها درباره پذیرفته نشدن درخواست‌شان برای اجرا در این جشنواره نیز بیان کرد: نباید این‌طور تلقی کنیم که با اجرای همه گروه‌های درخواست‌کننده موافقت شود، در هر فستیوالی که در دنیا برگزار می‌شود ممکن است به‌دلیل سیاست‌های آن فستیوال، با برگزاری هر اجرایی موافقت نشود. این موضوع نباید منشأ گله و طلبکاری باشد. رد برخی درخواست‌ها بی‌دلیل نیست، ما ظرفیت‌هایی داریم که آن‌ها را می‌سنجیم و طبق آن عمل می‌کنیم.

او همچنین درباره اضافه شدن دو اجرا به اجراهای محمد علیزاده در بخش پاپ جشنواره پس از تغییر جدول، گفت: با توجه درخواست و استقبال مخاطبان از برخی اجراها، اگر فضایی وجود داشته باشد، باید بتوان از آن فضا استفاده کرد. اجرای علیزاده هم به نظر می‌آمد با استقبال زیادی روبه‌رو شود و به همین دلیل، خواستیم از فضایی که در برج میلاد وجود دارد، برای این کار استفاده شود.

ابتدا قرار بود این دوره از جشنواره موسیقی فجر به ریاست حمیدرضا نوربخش ۲۲ تا ۱ بهمن‌ماه برگزار شود، اما به علت ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی این رویداد با دو روز تاخیر و تغییراتی در جدول اجرا برگزار می‌شود.

در بخش بین‌الملل جشنواره موسیقی فجر، یکی از دو اجرای ژیوان گاسپاریان - دودوک‌نواز کشور ارمنستان - در ۲۳ دی‌ماه ساعت ۱۸:۳۰ به میزبانی تالار وحدت پس از اعلام سه روز عزای عمومی، از جدول حذف شد تا این هنرمند فقط ۲۴ دی‌ماه ساعت ۲۱:۳۰ در برج میلاد روی صحنه برود.

روابط عمومی سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر پیش از این اعلام کرده بود، افرادی که بلیت‌ اجرای گاسپاریان در تالار وحدت را تهیه کرده‌اند با ارائه همان بلیت می‌توانند به تماشای اجرای او در برج میلاد بروند؛ اما، برخی از افرادی که بلیت اجرای این هنرمند را برای تالار وحدت خریده بودند، در سرمای محوطه مرکز همایش‌های برج میلاد سرگردان بودند و اجازه ورود نداشتند. سرانجام یکی از پرسنل بخش کنترل بلیت در پاسخ به مخاطبانی که بلیت تالار وحدت را داشتند گفت: مبلغ بلیت‌ها به حساب شما برگردانده شده و برای دیدن این اجرا می‌توانید به‌صورت آنلاین بلیت تهیه کنید.

یکی دیگر از پرسنل این بخش در پاسخ به این سوال که پرسید چه تضمینی وجود دارد مبلغ بلیت‌ها به حساب خریداران برگشت داده شده باشد، گفت: سایت فروش بلیت ما، یک سایت معتبر است. گویا شما در جریان چیزی نیستید!

منبع: ایران آنلاین

۵ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره کنسرت حاوا‌ (قشقایی)
آواز قشقایی در برج آزادی
» تجلیل از سمبل لالایی خوانان ایران
... دیدن متن »

، گروه قشقایی حاوا به سرپرستی پروین بهمنی و خوانندگی ابراهیم کهندل پور شنبه شب ساعت 20:15 در سالن برج آزادی برنامه خود را اجرا کرد.

در این برنامه بهمنی به دلیل بیماری سخت که از مدتی قبل به آن مبتلا شده است؛ فقط در یک قطعه لالایی گروه را همراه کرد که با تشویق فراوان حضار همراه شد. پیش از ورود وی به سن سرنانواز گروه نیز وارد شد که طنین ساز وی نیز با تشویق های فراوان همراه بود.

شمار قابل توجهی از حضار داخل سالن را قشقایی هایی تشکیل می دادند که با لباس محلی در این اجرا حاضر شده بودند در همه قطعات که بدون معرفی اجرا شد گروه را همراهی می کردند.

در پایان این برنامه که به دلیل فشردگی برنامه های برج آزادی فقط یک ساعت به طول انجامید؛ پیمان بزرگ نیا پژوهشگر و مدیر هماهنگی گروه های موسیقی نواحی در جشنواره موسیقی فجر روی سن رفت و از گروه حاوا به عنوان یکی از باسابقه ترین گروه های موسیقی نواحی یاد کرد.

وی گفت: بانو بهمنی سمبل لالایی خوانان ایرانی شناخته شده؛ ضمن اینکه در ثبت رپرتوارهای فراموش شده عاشقی موسیقی قشقایی نیز بسیار تلاش کرده است.

وی در ادامه اعضای گروه را به این شکل معرفی کرد؛ حسین کریمی نژاد نوازنده کرنای قشقایی، هوشنگ ‌سلیمی مختارخانلو نوازنده کمانچه، پیران درخشان نوازنده سه تار قشقایی،

امیر پوسکار نوازتده تنبک، فرزین محمودی نوازنده عود، آرش عزیزی نوازنده تار و نوازنده ساز کوبه ای دامون شش کوکی فرزند پروین بهمنی و محمد کریم نژاد نوازنده نقاره.

بزرگ نیا از نمایندگان استان فارس، فیروزآباد و سمیرم حاضر در این اجرا خواست روی سن بیایند و از اعضای گروه و پروین بهمنی با اهدای لوح دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر تقدیر کنند.

پروین بهمنی نیز با تشکر از تشویق های فراوان حضار گفت: این تقدیرها باعث می شود ما از کورسویی، کوهستانی بسازیم.

همچنین دبیرخانه جشنواره مطابق سنتی که امسال بنا نهاده در پایان هر اجرای موسیقی نواحی از یکی از موسیقیدانان برجسته آن منطقه تقدیر می کند که در این اجرا غیر از بهمنی از ابراهیم کهندل پور خواننده گروه تقدیر کرد.

بزرگ نیا در پایان تقدیرها با سرعت و عجله از حضور رایزن فرهنگی سفارت ترکیه نیز تقدیر کرد و از حضار خواست سالن را ترک کرده و در فضای بیرونی سالن برج آزادی با هنرمندان مورد علاقه خود صحبت کنند. زیرا سالن باید برای اجرای بعدی آماده شود.

سی ودومین دوره جشنواره بین المللی موسیقی فجر از 24 دی تا اول بهمن با حضور 10 گروه بین الملل، 10 گروه نواحی، 10 گروه دستگاهی، چهار گروه بانوان، 13 گروه ارکسترال و کلاسیک غربی، 15 گروه پاپ و راک، هشت گروه تلفیقی و شش گروه کلاسیک ایرانی در تالارهای وحدت، رودکی، برج آزادی، میلاد، سالن میلاد نمایشگاه بین المللی، فرهنگساری نیاوران به دبیری حمیدرضا نوربخش برگزار می شود.

منبع: ایرنا

۵ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره کنسرت دیلمون (گیلان)
در دومین شب از سی و دومین جشنواره موسیقی فجر
» روایت تراژدی رعنا در اجرای دیلمون
... دیدن متن »

گروه دیلمون در دومین شب از سی و دومین جشنواره موسیقی فجر از تراژدی رعنا و داستان برندهای موسیقی گیلان خواند.

محمود فرضی نژاد سرپرست این گروه بیان کرد: ما در این اجرا از بلندای گیلان سخن می گوییم، پژواک گاه تاریخ، افسانه ها و اسطوره ها سخن می گوییم. از دیاری که در دل افسانه های کهنی دارد. ما از نواهای کوهستان شروع می کنیم، به طرف کوهپایه و موسیقی چاربه داری می رویم سپس به موسیقی جلگه و نغمه های شالیزار می رسیم و دوباره به کوهستان و دیلمون بر می گردیم.

او اضافه کرد: تمامی ملودی هایی که اجرا می شود انگیزه پیدایش دارند و باری به هر جهت نیستند اما به دلیل آنکه گروه دیگری بعد از ما اجرا دارند فرصت توضیح درباره ی انها را نداریم.

 ترانه های رعنا، آه بگو، کونسکله از جمله ترانه هایی بودند که اجرا شدند و فرضی نژاد از انها به عنوان برند موسیقی گیلان یاد کرد که هر جا می روند آن را اجرا می کنند.

سرپرست گروه دیلمون همچنین درباره داستان ترانه های آه بگو توضیح داد: این ترانه مربوط به موسیقی کار است و زنان و مردان در حین شالیکاری آن را زمزمه می کردند. آه بگو به معنی خسته نشو است .

او همچنین درباره ترانه رعنا گفت: گروه های موسیقی گیلانی هر جا که می روند حاضرا درخواست می کنند ای رو سیاه رعنا، برگرد بیا رعنا را اجرا کنند، باید بگویم وقتی شخصی انقدر معروف می شود که برایش ترانه به وجود می اید قطعا رو سیاه نخواهد بود. تنها مشکل رعنا این بود که در دوران مرد سالاری که زن جایگاهی نداشت زندگی می کرد.

فرضی نژاد با بیان اینکه رعنا فضای مردسالاری را شکست ادامه داد: رعنا در واقع یک داستان تراژدیک است که از ازدواج با خان زاده سر باز و فرار می کند و در نهایت هم خودکشی می کند. ای رو سیاه از دل و زبان خان بوده نه دل رعنا . در واقع کسی از دل و زبان رعنا نخوانده است. هیچ زن ایرانی روسیاه نیست.

سرپرست گروه دیلمون درباره ترانه کونسکله نیز توضیح داد: کونوس در زبان محلی به معنای میوه ازگیل است و شب یلدا در گیلان بدون این میوه نمی شود. مسوولیت چیدن این میوه بر عهده خانم هاست و زمانی که انها برای انجام این کار می رفتند برای انکه مسیر کوتاه شود ترانه می خواندند و اگر برادر و پسری داشتند، دختری را در این مراسم برایشان نشانه می گرفتند . در واقع شب یلدا محفلی هم برای مراسم خواستگاری بوده است.

در انتهای این اجرا پیمان بزرگ نیا، مسوول انتخاب گروه های موسیقی نواحی در این دوره از جشنواره بیان کرد: بسیاری از استادان موسیقی نواحی درگیلان دار فانی را وداع گفتند و این جوانان ما هستند که می توانند بخشی از این فرهنگ را حفظ کنند.

او ادامه داد: در این دوره از جشنواره از یکی از  پیشکسوتان هر گروه تقدیر می کنیم ودر این گروه نیز از رضا فکوری به عنوان پیشکسوت ساز کمانچه  تقدیرمی کنیم .

بزرگ نیا همچنین از مدیر مجموعه برج ازادی خواست همانطور که در سال های گذشته از گروه های موسیقی نواحی برای اجرا در برج حمایت کرده است قول دهد تا گروه های نواحی برنامه های بیشتری در مجموعه اجرا کنند.

 آرش عشقی، سبحان سرابی، توماج مصفا، حدیث نیک رو، سمیرا واحد، رضا فکوری، علی اطهری، نوید لاهیجی و غلامی پور هنرمندانی بودند که گروه دیلمان را در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر همراهی می کردند.


منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوازنده شهیر تاجیک سکته کرد
» لغو کنسرت دولتمند خالف در جشنواره موسیقی فجر
... دیدن متن »

به نقل از  ستاد خبری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، دولتمند خالف بعلت عارضه قلبی و مغزی در بیمارستانی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان بستری شد.

 دولتمند خالف موسیقی‌دان، نوازنده و خواننده تاجیک  که پیش از این قرار بود چهارشنبه 29 دی ماه در تالار وحدت به روی صحنه برود بعلت عارضه قلبی و مغزی در بیماستانی در شهر دوشنبه بستری شد.

"دولتمند خالُف" موسیقی‌دان، نوازنده و خواننده تاجیک است. او استاد موسیقی محلی جنوب تاجیکستان است که "فلک" نام دارد. او که شش‌مقام را در کنسرواتوار موسیقی دوشنبه آموخته است برای نواختن دوتار، قیچک و سه‌تار که از سازهای مشهور این منطقه هستند، معروف است.

آهنگها و آوازهای او حالت صوفیانه دارند و بیشتر بر اساس اشعار مولوی تنظیم شده‌اند. چند آلبوم از گزیده کارهای او در ایران منتشر شده است.

ستاد سی و دومین جشنواره موسیقی فجر از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان پیگیر وضعیت جسمانی این هنرمند بزرگ موسیقی می باشد و برای ایشان آرزوی بهبودی و سلامتی دارد.


منبع: هنرآنلاین

با آرزوی صحت و عافیت برای ایشون
۵ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حسام اینانلو و رامبرانت تریو به صحنه رفتند
» چهارپاره‌نوازی گروه هلندی در اولین روز جشنواره موسیقی فجر
... دیدن متن »

جمعه ۲۴ دی ماه تالار وحدت در سومین سئانس برنامه‌های خود میزبان گروه رامبرانت تریو و حسام اینانلو بود.

همه اجراهای نخستین روز از سی و دومین جشنواره موسیقی فجر با قرائت بیانیه ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر آغاز شدند. در این بیانیه آمده بود: "جشنواره امسال را شاید بتوان تاریخی‌ترین جشنواره در طول سی و دو دوره گذشته ارزیابی کرد. رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی در آستانه برگزاری این رخداد فرهنگی که منجر به لغو ٢ روز اول جشنواره و جابجایی ده ها برنامه در جدول جشنواره گردید، یکی از موارد استثنا و بی سابقه در اجراییات این دوره بود که با تلاش همکاران و همراهی هنرمندان ارجمند به خوبی انجام گرفت. ستاد سی و دومین جشنواره موسیقی فجر ضمن تسلیت مجدد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری، مخاطبان عزیز را به دیدن برنامه‌های جشنواره دعوت می‌کند."

تریوی هلندی "رامبرانت" که متشکل از رامبرانت فرِریکس نوازنده پیانو، وینسنت پلنر نوازنده پرکاشن و تونی اورواتر نوازنده کنترباس است، به واسطه همکاری با هنرمندانی مانند کیهان کلهر و حسین‌ علیزاده، برای مخاطبان ایرانی شناخته شده است، اما نخستین حضور آنها در ایران به اجرایی متفاوت اختصاص داشت.

در بخش اول برنامه آنسامبل رامبرانت روی صحنه رفت و به اجرای تعدادی از آثار خود پرداخت. این بخش با بداهه نوازی در فضایی آرام آغاز شد و به تدریج حالتی پر هیجان پیدا کرد. پیزیکاتوهای پر شتاب کنترباس به همراه ریتم کوبنده پرکاشن ادامه یافت و پس از آن بار دیگر آرامش بر صحنه حاکم شد. در ادامه جمله‌های آرام پیانو با تکرار بر روی بستری از ضربات محکم سنج، زمینه را برای تغییر دوباره فضا آماده کرد. آنچه در اجرای تریوی رامبرانت شنیده شد ترکیبی از موسیقی جز، باروک و خاورمیانه بود که بخش‌های مختلف آن را جمله‌ای ملایم که به صورت ترجیع بند تکرار می‌شد به یکدیگر متصل می‌کرد.

پس از آن رامبرانت فرِریکس ضمن ابراز خوشحالی از حضور و اجرای برنامه در ایران، با اشاره به پیانوی تالار وحدت گفت: سال 1806 یک پیانوی ارزشمند از طرف پادشاه ناپولی به ایران قدیم هدیه داده شد که شاید الان در موزه یا جای دیگری نگهداری شود. آن زمان که فیس بوک و اینستاگرام و... وجود نداشت مرز بین فرهنگ ایران و فرانسه بسیار عمیق بود اما حالا همه باخ و مندلسون و... را می‌شناسند. همچنین وقتی قرار شد به ایران بیاییم متوجه شدم که ایرانی‌ها موسیقی خاص خودشان را روی پیانو اجرا می‌کنند. حالا ما و شما در یک سفر خیالی موسیقی خودمان را با هم قسمت می‌کنیم و ما بخشی از موسیقی قدیم ایران به نام " چهارپاره" را اجرا می‌کنیم.

 

پس از آن کنترباس در فضایی ایرانی اجرای چهارپاره ماهور را آغاز کرد و سپس پیانو که با گرفتن سیم‌های پشت آن، صدایی زنگ‌دار مانند سه تار پیدا کرده بود به اجرای ملودی ایرانی پرداخت. این قطعه در ادامه به فضایی متفاوت وارد شد و گروه با انعطاف بالا به صورت متناوب موسیقی ایرانی و غربی را نواختند.

با اجرای قطعه کوتاه دیگری بر اساس موسیقی ردیفی ایران، نوبت به حضور حسام اینانلو بر روی صحنه رسید تا بدون حضور نوازنده پیانو، به اجرای قطعه‌ای بپردازند که یادآور همکاری اخیر اینانلو و و تونی اورواتر نوازنده کنترباس در آلبوم "وهم" بود. بداهه نوازی اعضای گروه در فضایى معلق و با تکرار جمله‌های مختلف انجام ‌شد و پس از آن در میانه اجرا نوازنده پیانو هم به گروه پیوست تا ملودی‌های ایرانی را  با پیانوی خود بنوازد. قطعه بعدی این بخش هم بدون حضور نوازنده پیانو به فضاسازی و انتقال مفهوم با جملات ساده و ظریف اختصاص داشت.

سی و دومین جشنواره موسیقی فجر با ریاست حمیدرضا نوربخش از ۲۴ دی‌ماه در شش سالن شهر تهران آغاز شده  و با برگزاری مراسم اختتامیه در جمعه ۱ بهمن‌ماه در تالار وحدت تهران به کار خود خاتمه خواهد داد.


منبع: هنرآنلاین

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازگشت یک خواننده باسابقه
» «با قدسیان» روی صحنه رفت
... دیدن متن »

پیام عزیزی خواننده موسیقی مقامی و حماسی کشورمان همراه با گروه «با قدسیان» در اولین روز از برگزاری سی و دومین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر روی صحنه رفت.

در این کنسرت عرفانی که  بعد از مدت ها دوری پیام عزیزی از اجراهای زنده جمعه شب ۲۴ دی ماه در تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران تهران روی صحنه رفت، تعدادی از علاقه مندان و هنردوستان موسیقی اقوام ایران از شهرهای ارومیه، مهاباد، سردشت، پاوه، کرمانشاه، رشت، عنبران و سنندج به تماشای برنامه نشستند.

پیام عزیزی که سال گذشته همراه با سامی یوسف خواننده مطرح جهان اسلام در آلبوم موسیقی «برکت» آهنگ‌های «یا رسول الله» و «مسلمانان» با شعر «مسلمانان چه حال است این» از سروده‌های «شیخ عبدالرحمان خالص» را  به صورت مشترک اجرا کرده بود، در این برنامه نیز این دو آهنگ عرفانی را به همراه نوازندگان گروهش اجرا کرد.   

«باقدسیان»، «مسلمانان»، «از دست عشق»، «کوچه محبت»، «یا رسول الله (ص) نظری فرما»، «الله مدد»، «یا رسول الله (ص) یا شاهی مدینه»، «یا رسوالله (ص) دخیل» ، «یار می‌گوید الله» قطعاتی بودند که در این کنسرت آنلاین اجرا شدند.

فردین لاهورپور نوازنده نی، مرتضی صنایعی نوازنده نی، حسن مکانیکی نوازنده نی، حسین قاسم‌زاده نوازنده نی و سنتور، صابر نظرگاهی نوازنده تار، امین گلستانی نوازنده عود، بهروز قهاری نوازنده دف، امین دادوری نوازنده دف، سیاوش عبدی نوازنده دف و علیرضا مصدقی نوازنده سازهای کوبه‌ای گروه اجرایی این کنسرت را تشکیل می دادند.

منبع: مهر 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مسعود فروتن کارگردان پخش زنده‌ی اجراهای جشنواره
» فروش بلیت‌های آنلاین جشنواره موسیقی فجر آغاز شد
... دیدن متن »

حامد عنقا، مدیر سامانه‌ی کنسرت آنلاین کشور «حام»، ضمن اعلام این خبر گفت: «بلیت‌فروشی اجراهای زنده و آنلاین سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر از طریق سامانه کنسرت آنلاین «حام» آغاز شد و علاقه‌مندان برای تماشای اجراهای جشنواره به‌صورت زنده و آنلاین می‌توانند با مراجعه به سایت www.e-haam.ir نسبت به خرید بلیت‌ها اقدام کنند.»

* مسعود فروتن کارگردان پخش زنده اجراهای جشنواره

عنقا درباره قیمت بلیت‌های آنلاین جشنواره نیز گفت: «بر اساس توافقی که با ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر صورت گرفته، قیمت تمامی اجراهایی که به صورت زنده و آنلاین پخش می‌شود یکسان و به قیمت 3000 هزار تومان خواهد بود.»

مدیر سامانه‌ی کنسرت آنلاین درباره کارگردان اجراهای آنلاین جشنواره نیز گفت: «مسعود فروتن، از هنرمندان پیشکسوت عرصه سینما Cinema و تلوزیون، کارگردانی اجراهایی که به صورت آنلاین پخش می‌شود را بر عهده خواهد داشت.»

عنقا ادامه داد: «تمامی مخاطبان و علاقه‌مندان به اجراهای موسیقی جشنواره موسیقی فجر در اقصا نقاط ایران و با حداقل سرعت 256 کیلو بایت بر ثانیه می‌توانند برای اولین بار همزمان با تهران به تماشای اجراهای جشنواره موسیقی فجر بنشیند.»

*کاربران با حداقل سرعت تصاویر را بدون کوچکترین اشکال دریافت کنند

محمد پرویزی مدیر کارگروه فنی «حام» نیز در این ارتباط گفت: «برای تماشای اجراهای زنده از طریق سامانه حام، مهم نیست کاربران از طریق چه شرکتی به اینترنت متصل می‌شوند. چرا که با اغلب شرکت‌های ارائه‌دهنده توافق داشته‌ایم و سرورهای CDN را در این شرکت‌ها مستقر کرده‌ایم تا کاربران بتوانند از هر شرکتی که اینترنت دریافت می‌کنند، اجراهای جشنواره را با حداقل سرعت 256 کیلوبایت بر ثانیه، تصاویر بدون کوچکترین اشکالی دریافت کنند.»

وی ادامه داد: «کاربرانی که از اینترنت تلفن همراه استفاده می‌کنند، حتماً یک جا مستقر شوند تا در دریافت تصاویر با اختلالی مواجه نشوند. چرا که ممکن است در حین حرکت اینترنت تلفن همراه با نواسان روبه‌رو شود و تصاویر ارسالی را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین اگر کاربران از اینترنت موبایل‌های خود استفاده می‌کنند، بهتر است در جایی ثابت مستقر شوند تا تصاویر را به بهترین شکل دریافت کنند.»

*امکان تست برای کاربران

مدیر کارگروه فنی «حام» با اشاره به قرار دادن امکان تست اجرا برای مخاطبان در سامانه حام، گفت: «ما در سامانه کنسرت آنلاین کشور، امکان تست برای کاربران قرار دادیم. به این ترتیب که کاربر وقتی به سامانه برای خرید بلیت مراجعه می‌کند، ابتدا می‌تواند امکان تماشای اجرای زنده را با اینترنتی که در اختیار دارد، تست کند و اگر از سرعت و کیفیت تصویر مطمئن شد، اقدام به خرید بلیت کند. البته اگر مرورگرهای کاربران قدیمی باشد ممکن است مشکلاتی ایجاد شود، به همین منظور به کاربران پیشنهاد می‌کنیم برای دسترسی آسان‌تر از مرورگرهای «فایِرفاکس» و «کروم» استفاده کنند. در واقع کاربران با امکان تست می‌توانند بفمهند که دسترسی‌شان به تماشای اجراهای زنده جشنواره با چه کیفیتی خواهد بود و اگر رضایت آنها را جلب کرد، می‌توانند بلیت اجراها را خریداری کنند.»

150 هزار کاربر می‌توانند همزمان اجراهای جشنواره را ببینند

پرویزی گفت: « ما در شهرهای بزرگ نیز سرورهای خودمان را مستقر کردیم که مخاطبان شهرستانی راحت بتوانند به اجراهای جشنواره موسیقی فجر دسترسی داشته باشند. ما برای هر اجرا همزمان می‌توانیم تا 150 هزار کاربر را پوشش دهیم. در کنسرت‌های آنلاینی که پیش از این نیز برگزار شده بود، به عدد 30 هزار کاربر همزمان رسیدیم و با توجه به توسعه زیرساخت‌ها برای جشنواره، هم اکنون به‌راحتی تا 150 هزار کاربر می‌توانند هر یک از اجراهای جشنواره را به صورت همزمان و بدون ایجاد هیچ مشکلی تماشا کنند.»

*هماهنگی با اپراتورها و مخابرات

پاشایی، مدیر کارگروه مخابراتی «حام» نیز اعلام کرد: «همه مخاطبین آنلاین از ابزارها و شبکه‌های مخابراتی برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند. بنابراین نیاز بود برای عرضه خدماتی با کیفیت با اپراتورهای موبایل کشور و شبکه‌های مخابراتی که اینترنت مردم را تأمین می‌کنند، هماهنگ شویم. در این راستا شرکت زیرساخت مخابرات همکاری بسیار خوبی با مجموعه‌ی ما داشت و از پروژه حمایت کرد.»

وی ادامه داد: « با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های شبکه ملی باید معطوف به تولید محتواهایی باشد که در این شبکه عرضه می‌شود. شرکت مخابرات کمک کرد و برای اولین‌بار پخش زنده‌ی موسیقی عملیاتی شد، اپراطورها را با ما هماهنگ کردند که حجم عظیم اطلاعات بدون هیچ مشکلی همزمان با پخش زنده به دست مخاطب برسد. مخاطبان ما هم بر این اساس و با هماهنگی‌هایی که با مخابرات و اپراطورهای تأمین‌کننده‌ی اینترنت انجام شده و همینطور با همکاری شرکت زیرساخت، تصاویر بسیار باکیفیت را دریافت خواهند کرد.»

*نمایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات

پاشایی تصریح کرد: «سرویس «حام» در واقع ظرفیت شبکه ملی اطلاعات کشور را نشان می‌دهد. اگر زیرساخت وجود داشته باشد و محتوایی در آن عرضه نشود مردم متوجه نمی‌شوند که شبکه‌ی ملی اطلاعات با اینترنت عادی که عرضه می‌شود، چه تفاوت‌هایی دارد. وقتی محتوایی با این کیفیت عرضه می‌شود مخاطبان ما متوجه می‌شوند که چه سرمایه‌گذاری ارزشمندی در حوزه‌های زیرساخت کشور انجام شده است.»

مدیر کارگروه مخابراتی حام در پایان عنوان کرد: «با توجه به تمهیداتی که قبلاً از طرف اپراطورها و تیم فنی اندیشیده شده، هیچ نگرانی فنی در ارائه‌ی سرویس نخواهد بود. قطعاً دریافت تصاویر با کیفیت و تماشای زنده‌ی کنسرت‌ها برای مخاطبان ما دور از انتظار است و قطعاً با تماشا و استفاده از این سرویس، متوجه خواهند شد که در داخل کشور با حداقل سرعت اینترنت نیز می‌توانند تصاویری باکیفیت دریافت کنند. امیدواریم با ارائه سرویس‌های اینچنینی اعتماد مخاطبان نسبت به توانایی و ظرفیت‌های داخلی جلب شود.»

پخش آفلاین اجراها

حامد عنقا، طراح و مدیر سامانه‌ی کنسرت آنلاین کشور، در ادامه گفت: «با توجه به زمان بسیار بسیار کمی که برای انجام این پروژه‌ی ملی داشتیم، تیم مجرب و پُرتعداد مجموعه کنسرت آنلاین حام، با تلاش شبانه‌روزی تمام سعی خود را برای ایجاد بالاترین کیفیت برای این رویداد ملی به کار بسته است.»

عنقا با گلایه از دست‌اندازی‌های بی‌دلیل و برخی ناهماهنگی‌ها گفت: «هنوز در بخشی‌هایی از جامعه فرهنگی ما عدم تفاهمی درباره‌ی دست پیداکردن به فضاهای جدید وجود دارد که امیدواریم با همراهی برخی از مسئولان فرهنگی بتوانیم همچون دیگر جوامع از ظرفیت‌های موجود عصر حاضر به نفع پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری و رسیدن به عدالت اجتماعی و قراردادن فرهنگ و هنر Art در سبد خانواده‌ها دست پیدا کنیم.»

وی در پایان گفت: «با توجه به اینکه سامانه کنسرت آنلاین برای حمایت بیشتر جشنواره موسیقی فجر به میدان آمده است، علاوه بر پخش زنده اجراهای برگزیده و همزمان سالن‌های مختلف، اقدام به پخش با تأخیر برنامه‌های سانس‌های مختلف جشنواره کرده است و با تصویربرداری و طی مراحل فنی مخاطبانش را در جریان تمام اتفاقات این رویداد بزرگ قرار خواهد داد.» 

منبع: ستاد خبری سی‌ودومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» عیادت مرادخانی از نوازنده پیشکسوت سنتور
... دیدن متن »

معاون امور هنری وزارت ارشاد از طلیعه کامران - نوازنده پیشکسوت سنتور - که در بیمارستان بستری شده است، عیادت کرد.

 علی مرادخانی - معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - امروز (سه‌شنبه، ۲۱ دی‌ماه) به عیادت این هنرمند در بیمارستان محل بستری شدن او رفت.

طلیعه کامران (نوازنده سنتور از شاگردان حبیب سماعی و نقاش) به‌دلیل ابتلا به بیماری سرطان در بیمارستان خانواده نیروی زمینی ارتش بستری است.

او متولد سال ۱۳۱۹ است. پدرش ویولن را از حسین‌خان اسماعیل‌زاده فراگرفته بود و مادرش نیز علاوه بر آشنایی با موسیقی، به هنر نقاشی می‌پرداخت. پدرش از دوستان حبیب سماعی بود و از حبیب خواست که به طلیعه کامران سنتور بیاموزد. سماعی هر دو هفته به تعلیم طلیعه می‌پرداخت. او به تکمیل آموزه‌های سماعی نزد دیگر شاگرد حبیب، مرتضی عبدالرسولی پرداخت. همچنین طلیعه کامران به فراگیری ضربی‌های قدیمی و همنوازی آن‌ها با حسین تهرانی پرداخت.

حسین تهرانی او را با زنده‌یاد روح‌الله خالقی آشنا کرد و بخشی از برنامه‌های کنسرت‌های انجمن موسیقی ملی به همنوازی سنتور طلیعه کامران و ضرب حسین تهرانی اختصاص یافت. خالقی بعدها اجرای طلیعه کامران را ضبط کرد و به‌عنوان نمونه هنر بانوان موسیقیدان ایران، طی بازدید خود از روسیه، به آن کشور برد.

بنا به توصیه روح‌الله خالقی به طلیعه کامران، او در اواخر دهه ۲۰ به آموختن خط نت نزد روح‌الله خالقی و تکمیل آن نزد ابوالحسن صبا پرداخت. پس از آموختن نت بود که طلیعه کامران، بخشی از آموخته‌های خود از حبیب سماعی شامل دستگاه‌ها و آوازهای شور، ابوعطا، اصفهان و چهارگاه را در حدود سال‌های ۳۵-۱۳۳۴ به خط نت نگاشت که کتاب «بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران» ماحصل آن‌هاست. 

طلیعه کامران همچنین نقاشی پرسابقه است. او اولین نمایشگاه انفرادی خود را در سال ۱۳۴۷ در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار کرد و تا کنون ۱۱ نمایشگاه انفرادی داشته و در ۴۲ نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از ایران شرکت داشته است. 

کتاب «بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران» (منتشرشده توسط موسیقی عارف به سال ۱۳۸۸) و سی‌دی «یادگار حبیب (حاوی بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی) سنتور طلیعه کامران، تنبک و آواز استاد حسین تهرانی» (منتشرشده در سال ۱۳۹۰) بخشی از فعالیت‌های این هنرمند است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پیام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی فجر
... دیدن متن »

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر پیام داد.

 سیدرضا صالحی امیری وزیر ارشاد در پیام خود برای جشنواره موسیقی فجر آورده است: «فرهنگ و هنر ایران اسلامی سند هویت‌بخش و شاخص زیست اجتماعی مردم این سرزمین است و در میان هنرهای برآمده از متن این مجموعه، موسیقی از مردمی‌ترین جلوه‌های ذوق و خلاقیت و اندیشه اهالی این گستره محسوب می‌شود.

آن چنان که به شایستگی می‌تواند مرزهای مرسوم جغرافیایی را طی کند و پیام انسان‌مدارانه و فضیلت‌خواه آیین و مرام جمعی ایرانیان را به جان مشتاقان در اقصی نقاط دنیای امروز برساند.

در این میان، واقعیت ناگزیری هم فرا چشم می‌آید، این‌که در شرایط کنونی ضرورت بهره‌گیری از زبان تأثیرگذار موسیقی، برای بازگویی مؤلفه‌های فرهنگی و پیوندهای اجتماعی احساس می‌شود. مؤلفه‌هایی مانند امید و نشاط اجتماعی، وفاق، تعامل و سازگاری سایر ضروریات فرهنگی که جهان امروز و مردم ما بویژه نسل جوان‌مان به آن نیاز مبرم دارند.

در سایه توجه و حمایت هدفمند از گروه‌های پویای هنر موسیقی در گونه‌های مختلف، بویژه بخش‌های هویت‌مدار آیینی، مقامی و سنتی و همچنین مؤسسات فعال در این عرصه می‌توان در این موقعیت و شرایط نقش مؤثری ایفاد کرد و این مهم چشم‌اندازی است که همواره مورد تأئید و پشتیبانی دولت تدبیر و امید بوده است.

امید است سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر فرصت و امکان مناسبی برای مرور و تماشای برداشت‌ها و ارایه‌های موسیقی امروز کشورمان از داشته‌های غنی فرهنگی، هنری ایران سربلند، همراه با جلوه‌های امیدبخش هنرمندان جوان، در سایه‌سار حضور وزین پیشکسوتان‌مان باشد.

تلاش تمامی هنرمندان، دست‌اندرکاران و حاضران در صحن این رویداد بزرگ موسیقایی را ارج نهاده و توفیق همگان در دستیابی به افق‌های پیشاروی را از درگاه ایزد متعال خواستارم.»


منبع: خبرانلاین

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پرواز "لیان" از شانگهای به سالن رودکی
» محسن شریفیان: جشنواره موسیقی فجر بخشی از هویت ما است
... دیدن متن »

محسن شریفیان سرپرست گروه موسیقی نواحی "لیان" در مورد سابقه حضورش در جشنواره موسیقی فجر گفت: سابقه حضور من در جشنواره موسیقی فجر به نهمین دوره این فستیوال برمی‌گردد. من با گروه‌های مختلفی در جشنواره فجر به روی صحنه رفته‌ام و گروه موسیقی "لیان" هم سابقه زیادی در این جشنواره فجر دارد.

سرپرست گروه "لیان" درباره اجرای این گروه در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر اظهار کرد: "لیان" برای هر اجرایش یک سورپرایز یا حرکت تازه دارد که هیچوقت دستاویز کارهای تبلیغاتی آن نبوده است، چون وقتی مخاطب به کنسرت می‌آید تازه می‌فهمد که اتفاق نوی کنسرت ما چیست. در کنسرت‌مان در جشنواره موسیقی فجر هم اتفاق جالبی خواهد افتاد.

وی افزود: من در قالب سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در کنار گروه "لیان" یک گروه خوب از موسیقی بوشهر را معرفی می‌کنم و این کاری است از عهده من برمی‌آید. این گروه شیوه متفاوتی از موسیقی بوشهر را ارائه می‌دهد و نوازندگان بسیار خوبی دارد که تا کنون در جشنواره دیده نشده‌اند. من این اتفاق را به جشنواره موسیقی فجر هدیه می‌دهم.

این محقق موسیقی بوشهر در مورد انگیزه‌اش از معرفی یک گروه جدید در جشنواره فجر گفت: من در جشنواره موسیقی فجر بزرگ شده‌ام و می‌خواهم با این کارم به جشنواره بها بدهم. دلم می‌خواهد که موسیقی بوشهر و نوازندگان منطقه‌ام به مردم ایران معرفی شوند. شاید معرفی این گروه‌ها وظیفه‌ای برعهده جشنواره باشد ولی به هر حال این اتفاق در کنار گروه "لیان" می‌افتد که در موسیقی فولک ایران یک برند است.

سرپرست گروه "لیان" ضمن اشاره به فروش تمامی بلیت‌های کنسرتش در جشنواره فجر و پیشتاز بودن "لیان" از این حیث در میان گروه‌های نواحی، در مورد اجرای‌ گروهش در سالن رودکی گفت: انتخاب سالن رودکی برای محل اجرای گروه لیان تصمیم مسئولان جشنواره بوده و ما به این تصمیم احترام می‌گذاریم، اما ظرفیت گروهى که سالن میلاد نمایشگاه و تالار وحدت رو "سولدآوت" مى کند بیشتر از این‌هاست و اجراهایی که ما در سالن‌های دیگر داشته‌ایم آن را اثبات می‌کند.

محسن شریفیان در پاسخ به سوالی در ارتباط با کیفیت گروه‌های دعوت شده به سی و دومین جشنواره موسیقی فجر اشاره کرد: ما اکنون به همراه گروه‌مان در حال اعزام به فستیوال "جاده ابریشم" هستیم که در چین برگزار می‌شود، بنابراین به خاطر تمرکزی که روی این فستیوال داشتم، چندان نتوانستم که روی جدول اجراهای سی و دومین جشنواره موسیقی فجر دقت کنم. با این وجود یک بار جدول اجراهای جشنواره را دیدم و به نظرم آمد که هر گروهی که فعالیت می‌کند در این جشنواره حضور دارد. شاید سیاست جشنواره این بوده که از همه گروه‌های فعال موسیقی برای اجرا در این جشنواره دعوت کند و دل همه را به دست بیاورد.

او در ادامه تأکید کرد: به نظرم نباید هر گروهی با هر سطح هنری بتواند در جشنواره موسیقی فجر شرکت کند و اعتقاد دارم که باید شأن هنری جشنواره فجر رعایت شود. من کاری به تعدد گروه‌ها و سوابق آن‌ها ندارم. حرف من این است که سابق بر این آثار ارائه شده به جشنواره فجر بررسی می‌شدند و گروه‌های انتخابی جشنواره با حساسیت انتخاب می‌شدند. الآن این موضوع رعایت نمی‌شود که شاید به نفع جشنواره نباشد و به اعتبار آن لطمه بزند.

سرپرست گروه "لیان" اضافه کرد: الآن جشنواره "ومکس" همچین وضعیتی دارد و مثلاً به ما پیغام می‌دهد که ما از میان بیش از ٧٠٠ گروه، شما را انتخاب کرده‌ایم تا به جشنواره "ومکس" بیایید و اجرا کنید. جشنواره فجر هم در گذشته همچین وضعیتی داشت و اجرا در آن برای گروه‌ها اعتبار بود.

باسابقه‌ترین عضو سی و دومین جشنواره موسیقی فجر گفت: جشنواره حتی از تجربیات دست‌پرورده‌های خودش هم استفاده نمی‌کند که این موضوع چندان جالب نیست. من حدود 2 ،3 سال بود که به خاطر مسائلی از این قبیل در جشنواره فجر شرکت نمی‌کردم. این‌بار هم که در جشنواره حضور یافتم به خاطر آن بود که یک بخش از موسیقی منطقه‌‌ام که مهجور باقی مانده، به واسطه گروه "لیان" مطرح شود. متأسفانه موسیقی منطقه ما گاهی بد معرفی می‌شد و ما سعی می‌کنیم که تصویر درست آن را به مخاطب ایرانی ارائه دهیم.

محسن شریفیان ادامه داد: جشنواره موسیقی فجر بخشی از هویت ما است و ما در این‌باره با هیچ کس تعارفی نداریم. ما خودمان باید ممارست کنیم تا کیفیت این جشنواره بالا برود. من کاری به این موضوع ندارم که دبیر جشنواره چه کسی است. این‌که دبیر جشنواره دوست من باشد یا نباشد مهم نیست، مهم این است که جشنواره کیفیت داشته باشد. دلم می‌خواهد از نتیجه‌ دوره‌های قبلی جشنواره استفاده شود. مسئولان ما می‌دانند که جشنواره مشکلاتی دارد ولی نمی‌خواهند آن را حل کنند. دلیلش را هم واقعاً نمی‌دانم.

آکا صفوى، اکلو فرامرزى خواننده هاى گروه لیان و حسین سنگسر، مرتضی پالیزدان، حمید اکبرى، مهدى شریفیان، ایمان قاسمى و امین سلیمیان از نوازندگان ثابت گروه لیان هستند.

گروه موسیقی بوشهری "لیان" به سرپرستی محسن شریفیان در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در تاریخ پنج‌شنبه 30 دی‌ماه ساعت 21:30 در سالن رودکی به روی صحنه خواهد رفت.

منبع: هنرآنلاین

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سازهای غربی در خدمت موسیقی ایرانی
» «چهار باغ» آماده اجرا شد
... دیدن متن »

سرپرست گروه موسیقی «چهارباغ» با اشاره به جزییات کنسرت های این مجموعه در جشنواره موسیقی فجر از تفاوت ها و ویژگی های برنامه زنده گروه سخن گفتند.

محمدرضا رستمیان سرپرست گروه موسیقی «چهارباغ» بیان کرد: یک برنامه متفاوت و کمتر تجربه شده در عرصه موسیقی ایرانی در قالب ترکیب سازی دودوک، ویولنسل، گیتار، عود، سنتور و کمانچه در جشنواره موسیقی فجر به مخاطبان ارائه می شود که تصور می کنم این خروجی صدا از ارکستر تجربه جدیدی است که تا به امروز در ایران تجربه نشده است.

وی ادامه داد: ما ترکیب بندی ارکستر را طوری برنامه ریزی کردیم که همه سازها حتی سازهای غیر ایرانی در اختیار موسیقی ایرانی قرار گیرد مثلا سازی مانند گیتار در این کنسرت کاملا در خدمت موسیقی ایرانی است. فضای محتوایی هم اجرای آثاری از اشعار حافظ، سعدی و رهی معیری است که در دستگاه همایون و اصفهان اجرا می شود که بنده به عنوان سرپرست و آهنگساز گروه و علی رستمیان به عنوان خواننده حضور داریم.

رستمیان درباره دیگر برنامه های گروه «چهارباغ» نیز گفت: قرار بر این است که در اصفهان، شیراز و اهواز کنسرت هایی را برگزار کرده و پس از آن در کشورهای آلمان و ایتالیا میزبان علاقه مندان موسیقی ایرانی خواهیم بود. آخرین باری که بنده فرصت اجرای موسیقی داشتم به سال ۷۵ بازمی گردد و بعد از آن نیز وارد گروه «عارف» استاد مشکاتیان شدم اما حالا یک فضای همدلی به وجود آمده که می توانیم در رویدادی چون جشنواره موسیقی فجر حضور فعالی داشته باشیم.

این نوازنده و آهنگساز در بخش پایانی صحبت های خود با اشاره به مشکلات پیش روی گروه در آستانه برگزاری جشنواره بیان کرد: خوشبختانه دوستان ستاد برای موضوع تست صدا با ما تماس گرفتند که این نشان دهنده توجه ستاد جشنواره به مسائل فنی است، اما متاسفانه هنوز برای عقد قرارداد و مسائلی از این دست تماسی با ما گرفته نشد ضمن اینکه تالار اجرای ما هم به دلیل مسافت زیادی که با مرکز شهر دارد از نظر من جای مناسبی برای اجرای کنسرت نیست و خوب بود که گروه های شرکت کننده بخش ما در جای بهتری برای اجرای برنامه قرار می گرفتند. به هر حال امیدوارم با توجه به اهمیت برگزاری جشنواره موسیقی فجر بتوانیم کنسرت خوبی را به مخاطبان ارائه دهیم.

گروه موسیقی «چهارباغ» به سرپرستی محمدرضا رستمیان و خوانندگی علی رستمیان روز پنجشنبه ۳۰ دی ماه ساعت ۲۱:۳۰ در فرهنگسرای نیاوران تهران در چارچوب سی و دومین جشنواره موسیقی فجر کنسرت خود را برگزار می کند.

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تغییر در اجراهای سی دومین جشنواره موسیقی فجر
... دیدن متن »
به آگاهی می‌رسد با توجه به سه روز عزای عمومی اعلام شده، زمان برگزاری اجراهای سی دومین جشنواره موسیقی فجر دچار تغییر شده است.

جدول تازه سی‌و‌دومین جشنواره موسیقی فجر را می توانید در لینک زیر مشاهده بفرمایید:
http://www.tiwall.com/tables/fajrMusicFestival32

کاربران می توانند بلیت های جدید خود را از بخش پیگیری خرید با همان کد پیگیری قبلی خود مشاهده و دریافت نمایند.

کاربرانی که مایل به لغو بلیت جا به جا شده‌ی خود هستند، ایمیلی با عنوان لغو بلیت کنسرت (نام کنسرت مورد نظر) با درج "کد پیگیری خرید"، "شماره کارت"، "نام صاحب کارت" و "شماره تماس" برای بخش پشتیبانی تیوال به نشانی support@tiwall.com ارسال نمایند.

 

شهروز بهامین این را خواند
بتده درخواست لغو دادم.هزینه تا کی عودت میشود چون میخواهم بلیط دیگری بخرم
۲۲ دى
من بلیطهای روز جمعه را خریداری و پرینت گرفته ام آیا لازمه که مجددا پرینت بگیرم ؟ بخش پیگیری خرید را پیدا نمی کنم
۲۲ دى
سلام وقت بخیر. من چطور میتونم بلیط هایی که خریدم کنسل کنم
۲۳ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حذف یک اجرا و تلفیق شش گروه در جشنواره موسیقی
» نگاهی به جدول جدید جشنواره موسیقی فجر
... دیدن متن »

جشنواره موسیقی فجر که با دو روز تاخیر نسبت به برنامه از قبل اعلام‌شده آغاز می‌شود، تغییرات زیادی را در برنامه اجراها ایجاد کرده است.

درپی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تاریخ ۱۹ دی‌ماه و اعلام سه روز عزای عمومی در کشور، جشنواره موسیقی فجر که قرار بود از ٢٢ دی‌ماه آغاز شود، با دو روز تاخیر و از روز جمعه، ٢٤ دی‌ماه شروع می‌شود و اول بهمن به پایان می‌رسد.

روابط عمومی این جشنواره اعلام کرده، کسانی که بلیت‌های سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر را پیش از تغییرات اعلام‌شده تهیه کرده‌اند، می‌توانند با توجه به زمان و مکان اجراهای تغییریافته با همان بلیت‌ها به سالن اجرا مراجعه و در کنسرت‌ها حضور یابند؛ اما در شرایطی که یکی از اجراهای بخش موسیقی بین‌الملل حذف و چند اجرا نیز با یکدیگر تلفیق شده‌اند، احتمال دارد که مخاطبان با مشکلاتی مواجه شوند.

براساس جدول جدیدی که جشنواره موسیقی فجر برای اجراها تنظیم کرده، برج میلاد میزبان کنسرت‌های بیشتری است، چند اجرا با هم تلفیق شده‌اند و چند سانس جدید نیز به جشنواره اضافه شده است. ضمن آن‌که یکی از خوانندگان پاپ دو اجرای اضافه گرفته است.

جشنواره موسیقی فجر قرار بود با اجرای ارکستر ملی ایران (فریدون شهبازیان و علیرضا افتخاری) آغاز شود که این اجرا به چهارمین روز جشنواره (۲۷ دی‌ماه) موکول شده است. اجرای ارکستر راز و نیاز (سالار عقیلی) هم از تالار وحدت به برج میلاد منتقل شده است.

اضافه شدن یک سانس در ساعت ۱۴:۳۰ روز جمعه، ۲۴ دی‌ماه برای اجرای شهید پرویزخان (هند) از جمله تغییرات مهم در برنامه اجراهاست.

دو گروه موسیقی نواحی یعنی دیلمون (گیلان) و حاوا (قشقایی) و همچنین ارکستر نیلپر (نوید گوهری) و خنیاگران مهر (بهزاد عبدی و وحید تاج) که پیش از این دو سانس متفاوت در دو روز داشتند، قرار است در یک سانس اجرا کنند که این موضوع بی‌نظمی‌هایی را ایجاد خواهد کرد. همین شرایط برای دو گروه موسیقی بین‌الملل نیز وجود دارد و قرار است، شوسان تریو (فرانسه) و گروه آزار (ارمنستان) فقط یک سانس داشته باشند.

ژیوان گاسپاریان (ارمنستان) که در بخش موسیقی بین‌الملل جشنواره حضور دارد و دو اجرا در تالار وحدت و برج میلاد داشت، براساس جدول جدید فقط در برج میلاد اجرا خواهد داشت.

پیش از این، جمعه اول بهمن‌ماه فقط برای برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره در نظر گرفته شده بود، اما با تغییرات جدید چهار اجرا در این روز روی صحنه می‌روند؛ گروه سهند (رشید وطن‌دوست)، گروه چریکه (کرمانشاه) و دو اجرا برای محمد علیزاده (پاپ). البته محمد علیزاده دو اجرای دیگر نیز در برج میلاد گرفته که پیش از این در جدول جشنواره موسیقی فجر نبودند.

منبع: ایسنا

دوستان اگر کسی ۲ تا بلیط برای اجرای آقای روحانی داره ممنون میشم بهم اطلاع بدید.
saye8968@yahoo.com
۲۱ دى
سلام فروش 2 عدد بلیط کر فلوت تهران که بعلت جابجایی زمانی نیازی ندارم زمان اجرای جدید جمعه 21:30 احمدی 09212409548
۲۱ دى
با سلام
آیا اجرای امروز کنسرت اقای سالار در سالن وحدت برقرار است ؟
۲۲ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» توقف فروش بلیت‌های چند اجرا در جشنواره موسیقی فجر
... دیدن متن »

مسوول سایت تیوال که فروش بلیت‌های جشنواره موسیقی فجر را انجام می‌دهد، گفت: به‌دلیل تقارن نخستین روز جشنواره موسیقی با سومین روز از عزای عمومی به‌مناسبت رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، فروش اجراها در این سایت به‌صورت موقت پنهان شده تا دبیرخانه جشنواره در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

محمد عمروآبادی درباره این موضوع توضیح داد: به‌دلیل تقارن نخستین روز جشنواره موسیقی فجر با سومین روز از عزای عمومی به‌مناسبت رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فروش دو اجرای موسیقی نواحی در این سایت را تا تصمیم‌گیری نهایی دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر به‌صورت موقت پنهان کرده‌ایم تا فعلا خریدی به آن اضافه نشود و تکلیف این موضوع روشن شود.

او همچنین درباره انتقاد برخی هنرمندان از نبودن تبلیغات برای فروش بلیت‌های جشنواره در این سایت نیز بیان کرد: ما در کل سعی می‌کنیم از حاشیه‌ها دوری کنیم و تلاش کرده‌ایم با عملکردمان اقدامات خود را نشان دهیم. من به آمار اکتفا می‌کنم و قضاوت را به مخاطبان می‌سپارم.

وی اظهار کرد: این سایت مجموعه وظایفی را در این دوره از جشنواره برای تبلیغ آثار هنری تعریف کرده است. ارسال پیامک برای مخاطبان که بیش از ۱۰۰ هزار نفر هستند، از جمله مخاطبان هدفمند هنری، موسیقی، سینما، تئاتر، همچنین اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از بازوهای سایت که حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار بازدیدکننده دارد، از جمله اقدامات ما بوده است. همچنین بنر جشنواره را در صفحه اول قرار دادیم و حتی اجراهایی را که فروش آن‌ها برعهده‌ی ما نیست، در جدول روی سایت قرار داده و به سایت همکار لینک کرده‌ایم.

عمروآبادی گفت: براساس همین فعالیت‌ها در مدت دو تا سه روز اول، بسیاری از گروه‌های تلفیقی تمام بلیت‌های خود را فروختند. بنابراین شاید به هر دلیلی که مخاطب کم بوده یا دو هفته قبل کنسرت داشتیم و بلیت‌های مربوط به آن را فروختیم، شاید اگر نتوانستیم مخاطب پیدا کنیم باید دنبال مقصر بگردیم و دلیل آن را سایت یا بدنه اجرایی جشنواره بدانیم که به عقیده من، کار چندان منطقی نیست.

 بلیت‌های بخش موسیقی نواحی، بانوان و بخشی از موسیقی تلفیقی سی‌ودومین جشنواره فجر در سایت تیوال به فروش می‌رسد.

منبع: ایسنا 

الی ، بهنوش بهی زادی و Shohreh.zt این را خواندند
ما که بلیت خریدیم و الان با جابجای برنامه ها برناممون به مشکل خورده باید چیکار کنیم ؟؟؟
چهار بلیت جمعه ساعت 21:30
۲۱ دى
سلام وقت بخیر برای چهارشنبه ساعت 18:30 2 تا بلیط خریدم که الان زمان جابجا شده.برنامه برای شنبه شب شده ؛ که این باعث مشکل شده چه کار باید کرد؟؟
۲۱ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تغییر و تاخیر در برگزاری جشنواره موسیقی فجر
... دیدن متن »

 برگزاری جشنواره موسیقی فجر با تغییراتی روبرو شده است و از جمله خبر می‌رسد این رویداد هنری با دو روز تاخیر، از جمعه 24 دی آغاز خواهد شد.

در پی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اعلام سه روز عزای عمومی و لغو شدن برنامه‌های هنری توسط معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تکلیف برگزاری سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر که قرار بود از روز چهارشنبه 22 دی آغاز شود، در پرده‌ای از ابهام قرار گرفت.

با این حال خبرها حاکی از آن است که صبح و عصر امروز، در جلساتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده، در زمان و برنامه های جشنواره موسیقی فجر، تغییراتی داده شده است.

همچنین طی تماس تلفنی خبرآنلاین با تعدادی از هنرمندانی که قرار بود در روز نخست جشنواره (چهارشنبه 22 دی) و روز دوم (پنجشنبه 23 دی) روی صحنه بروند، تایید شد که زمان اجرای برنامه‌های آنان به روزهای بعد منتقل شده است.

از جمله این هنرمندان فیروزه نوائی و گروه کُر فلوت تهران هستند که قرار بود چهارشنبه 22 دی ساعت 18:30 در تالار رودکی روی صحنه بروند و اکنون اجرایشان به روز جمعه 24 دی تغییر پیدا کرده است.

همچنین گروه سوربانگ به سرپرستی احسان عبدی‌پور که قرار بود روز چهارشنبه 22 دی اجرا داشته باشد، در روز چهارشنبه 29 دی روی صحنه خواهد رفت.

از جمله کسانی که قرار بود در روز دوم جشنواره پنجشنبه 23 دی روی صحنه بروند، می‌توان به گروه ژیوار به سرپرستی ژیوار شیخ‌الاسلامی اشاره کرد که طبق برنامه تازه روز دوشنبه 27 دی اجرا خواهد داشت.

همچنین گروه قشقایی حاوا به سرپرستی پروین بهمنی به جای پنجشنبه، روز شنبه 25 روی صحنه می‌رود.

با توجه به آغاز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از اول ماه آینده و تقارن ایام فاطمیه با دهه سوم بهمن، زمانی جز روزهای واپسین دی برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر باقی نمی‌ماند که چندان زمانی هم از آن باقی نمانده است. حال باید دید معاونت هنری وزارت ارشاد و مدیران جشنواره موسیقی، چه تمهیدی برای فشرده سازی برنامه های این رویداد اندیشیده‌اند.

همچنین با توجه به اینکه آغاز جشنواره موسیقی فجر در روز چهارشنبه 22 دی عملا غیر ممکن است، این پرسش پیش می‌آید چرا در اطلاع‌رسانی تاخیر و تغییرات به وجود آمده در این رویداد هنری، تعلل صورت می‌گیرد.

خبرآنلاین

پرند محمدی و saheb najafpour این را خواندند
Salam ! Man bilit e concert shahid parveez khan ro kharidam ama hich ja etelai raje be cancel shodan ya nashodan esh nazashtan ! Tarikhe concert ham 4 shanbe 22 dey e. ! Mishe lotfan rahnamai konid
۲۱ دى
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید