تیوال موسیقی | اخبار
T1:18:02:35
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
به مناسبت بزرگداشت نودمین زادروز سیاوش کسرایی
» تصنیف پرنده با آواز «شهرام ناظری» و آهنگسازی «نوید دهقان» منتشر شد
... دیدن متن »

تصنیف «پرنده» به مناسبت نودمین سال تولد «سیاوش کسرایی» شاعر برجسته‌ی معاصر، با آهنگسازی «نوید دهقان» و آواز «شهرام ناظری» با اجرای گروه موسیقی قمر منتشر شد.

«شهرام ناظری» -شوالیه‌ی آواز ایران- درباره این اثر می‌گوید: «هر بار نام «سیاوش کسرایی» آورده می‌شود یا به خاطرم می‌آید، دلم به درد می‌آید. سال‌ها قبل تقریباً هفته‌ای یک بار در خیابان کوشک به منزل سایه می‌رفتیم. آنجا پاتوق بسیاری از بزرگان هنر و ادب بود، یکی از کسانی که در آنجا رفت و آمد داشتند و من بسیار شیفته‌اش بودم، «سیاوش کسرایی» بود، او با دیگران فرق داشت. در خانه‌ی سایه، بسیاری از بزرگان، جمع بودند. اما سیاوش کسرایی مرا یاد «جان شیفته» می‌انداخت، اثری که آقای به‌آذین به زیبایی آن را ترجمه کرده است. او جانی شیفته داشت و این جان شیفته و طراوات و امیدی که برای مردم ایران در وجودش بود، را ما هم حس می‌کردیم. مهاجرت او از ایران، اتفاق تلخی بود چون یک جان شیفته و پرطروات که همه ی وجودش پر امید برای سازندگی کشورش بود، رفت و این مسأله برای من بسیار دردناک است.»

استاد ناظری ادامه می‌دهد: «من اصولاً نمی‌توانم با موزیسینی کار کنم که اهل ادبیات نباشد. حدود چند سال پیش آقای دهقان پیش من آمدند و دیدم که سال‌ها درباره ی کسرایی مطالعه و تحقیق کرده و من بعد از سال‌ها شخص دیگری را دیدم که تا این اندازه شیفته‌ی سیاوش کسرایی  بود. بسیاری از کسانی که عاشق سیاوش کسرایی بودند -مثل پرویز مشکاتیان- یا از دنیا رفته‌اند یا پیر شده‌اند. او روی شعر پرنده کار کرده بود و من تا می‌توانستم به او کمک کردم تا این اثر منتشر شود. »

شوالیه آواز ایران می گوید این قطعه را به خانواده کسرایی و تمام کسانی که عشق را می‌فهمند تقدیم می‌کند.

 

«نوید دهقان» نیز درباره‌ی این اثر می‌گوید: «خیلی خوشحالم که به کمک دوستانم در گروه قمر و استاد ناظری امروز تصنیف پرنده را به تمام آزادگان جهان تقدیم می‌کنیم. من روی این شعر سال‌ها قبل کار کردم و استاد ناظری با تمام بزرگواریشان پذیرفتند که این کار را انجام دهند و با تمام وجودشان این کار را خواندند.»

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جنجال دو دیوانه در برج میلاد
» همای و عالیم قاسم اف به طور مشترک روی صحنه می روند
... دیدن متن »

 "پرواز همای" خواننده موفق و پرطرفدار موسیقی ایرانی پس از اجراهای موفقی که مهرماه در محوطه باز مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدآباد و سالن میلاد برگزار کرد، در جدیدترین سری فعالیت های خود در کنسرتی با عنوان "جنجال دو دیوانه" روی صحنه می رود.

این کنسرت با حضور مشترک پرواز همای" و عالیم قاسم اف خواننده مشهور کشور آذربایجان برگزار می شود و مخاطبان می توانند انتظار اجرایی متفاوت و هیجان انگیز را داشته باشند.

در این کنسرت و در طرحی جدید، " پرواز همای" و عالیم قاسم اف به صورت همزمان ، به زبان های فارسی و آذری آواز می خوانند.

همای پیشتر نیز از بزرگان موسیقی کشورهای مختلف برای اجرای برنامه به صورت مشترک دعوت به عمل آورده بود و تجربه نشان می دهد او کارنامه موفقیت آمیزی در این زمینه دارد و همکاری با والتر پروست از بلژیک و شهرداد روحانی تنها بخشی از فعالیت های او در این زمینه محسوب می شود.

به طور یقین "پرواز همای" با تفکر رقم زدن کنسرتی مشترک با عالیم قاسم اف به دنبال ایجاد یک اتفاق ویژه در روند فعالیت های موسیقایی خود است.

انتخاب شعرها و موسیقی ها حدود دو سال زمان برده و همای تمرکز ویژه ای بر این پروژه داشته است که ترکیب اشعار فارسی و آذری در خلال اجرا روی صحنه،‌ بیش از پیش خود را نمایان کند.

آهنگسازی و تنظیم قطعه های اجرایی در کنسرت "جنجال دو دودیوانه" به صورت دو نفره طراحی وتمرین شده و توسط گروه های موسیقی پرواز همای" و عالیم قاسم اف اجرا می شود.

"پرواز همای" و‌ عالیم قاسم اف ۱۹ اسفند در تالار بزرگ کشور روی صحنه می روند.


منبع: میزان 

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» رسیتال فلوت آذین موحد با همراهى پیانو آرپینه ایسرائیلیان
... دیدن متن »

پردیس هنرهاى زیبا در دانشگاه تهران روز چهارشنبه، ١٨ اسفند ١٣٩۵، میزبان علاقمندان موسیقى کلاسیک با اجرای قطعات متنوعى از رپرتوار فلوت خواهد بود.

دکتر آذین موحد، دانشیار و عضو هیأت علمى و مدیر فعلى گروه موسیقى هنرهاى زیبا در مورد این برنامه گفت: برگزارى این رسیتال با همراهى آرپینه ایسرائیلیان، استاد مدعو پیانو، در تالار شهید آوینى پردیس هنرهاى زیبا تلاشى است به منظور یادآورى به علاقمندان جدّىِ موسیقى کلاسیک که هنرهاى زیباى دانشگاه تهران به عنوان قدیمی‌ترین و معتبرترین نهاد آموزش عالى هنر در کشور به‌ویژه در حوزه‌ی موسیقى از مراکز فعال در ایران است که در راستاى معرفى معیارهاى آکادمیک در موسیقى تلاش جدى مى‌کند و علاقمندان مى‌توانند براى آشنایى با رویکردهاى آکادمیک در موسیقى و شرکت‌جستن در برنامه‌هاى فرهنگى که استانداردهاى دانشگاهى در موسیقى را مدّ نظر دارد با گروه موسیقى پردیس هنرهاى زیباى دانشگاه تهران تماس حاصل نمایند.

او در مورد اهمیت مقوله‌ی نوازندگی گفت: نوازندگی، عالی‌ترین و پرمسئولیت‌ترین رکن از هنر موسیقی است که به رغم مشکلات متفاوت، جایگاه آن در نظام اجتماعى ایران با هاله‌اى از ابهام روبه‌رو است و این مسئولیت دانشگاه‌ها و آکادمى‌هاى موسیقى است که رابطه‌ی تنگاتنگ این هنر را با اندیشه و تفکر تبیین کنند و بسترهاى مناسب را براى اشاعه‌ی صحیح آن در سطح جامعه مهیا سازند.

موحد ادامه داد: برخلاف تصور جامعه‌ی کنونى که موسیقى را تنها عاملى براى گذران اوقات فراغت مى‌پندارد، برگزارى کنسرت‌هاى جدى در دانشگاه‌ها که با رعایت معیارهاى اصولى و زیربنایى، زوایاى عمیق هنر نوازندگى را به علاقمندان معرفى کند ضرورتى غیرقابل انکار و تأکیدى مهم بر اهمیت عملکرد دانشگاه‌ها در تبیین جایگاه هنر نوازندگى در اجتماع و اثبات این دیدگاه است که این نظام‌هاى دانشگاهى هستند که مى‌باید در تعالى و توسعه‌ی هنر موسیقى در جامعه‌ی معاصر ایران پیشگام باشند.

مدیر فعلى گروه موسیقى هنرهاى زیبا در مورد جزییات این برنامه خاطرنشان کرد: در رسیتال فلوت و پیانو که در روز ١٨ اسفندماه ١٣٩۵ ساعت ٧ بعدازظهر در تالار شهید آوینى پردیس هنرهاى زیبا برگزار خواهد شد مستمعین قطعات متنوعى از رپرتوار فلوت را خواهند شنید. سونات مى‌مینور اثر سکارلاتى، سونات سزار فرانک براى فلوت و پیانو، سوناتین اثر دوتیو آهنگساز شهیر فرانسوى، رومانس‌هاى شومان اپوس ۹۴ و همچنین دو قطعه‌ی مدرن از آهنگسازان فرانسوى که براى اولین‌بار در ایران اجرا مى‌شوند. قطعه‌ی «سؤال‌هاى بى‌پاسخ» اثر تریستان موراى، آهنگساز سپکترال معاصر و قطعه‌ی پنجم از «وردها» اثر آندره ژولیوه که براى فلوت تک نوشته شده‌اند.

گفتنی است علاقمندان می‌توانند براى کسب اطلاعات بیشتر و تهیه بلیت به سایت تیوال مراجعه کنند.


منبع: انجمن موسیقی ایران

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در فرهنگسرای نیاوران صورت می گیرد
» رونمایی از پوئم سمفونی "جهان پهلوان غلامرضا تختی"
... دیدن متن »

آیین رونمایی از آلبوم پوئم سمفونی «تختی» به آهنگسازی «پوریا خادم»، رهبری «علی رهبری» و خوانندگی «محمد معتمدی» ‎عصر فردا (شنبه) با حضور اهالی ورزش و هنر در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

پوئم سمفونی «تختی» اثری است که در چهار قسمت، بر اساس ابعاد مختلف زندگی جهان پهلوان تختی ساخته شده است. قسمت اول این پوئم سمفونی در مورد جهان پهلوان تختی به‌عنوان یک اسطوره پهلوانی است، قسمت دوم در مورد این شخصیت به‌عنوان یک قهرمان بزرگ کشتی در جهان و قدرت فن و بدن و زورآوری این شخصیت ملی و قسمت سوم درباره ویژگی‌های شخصیتی پهلوان تختی و ارتباط عمیق و عاطفی این قهرمان بزرگ با مردم است که از تختی یک پهلوان می‌سازد اما قسمت چهارم مرگ او و مرثیه‌ای برای این ورزشکار فقید است.

این اثر توسط ارکستر فیلارمونیک پراگ که یکی از بیست ارکستر برتر حال حاضر دنیا است، به رهبری «علی رهبری» رهبر ارکستر برجسته ایرانی و خوانندگی «محمد معتمدی» از خوانندگان موفق موسیقی ایرانی در سال‌های اخیر، اجرا و ضبط شده است.

پوئم سمفونی تختی در استودیو «اسمچکی»، یکی از ٥ استودیو برتر دنیا، با مدیریت اجرایی «باربد بیات» ضبط شده و در این ضبط چند تن از نوازندگان برجسته ایرانی هم با ارکستر فیلارمونیک پراگ همکاری داشته‌اند. موسیقی فیلم‌هایی همچون گلادیاتور، ایندیاناجونز، هری پاتر، دزدان دریایی کاراییب، بن هور و... توسط این ارکستر و در این استودیو ضبط شده است.

این اثر توسط موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار»، به مدیریت افشین معصومی انتشار می‌یابد. آیین رونمایی از پوئم سمفونی «تختی» عصر شنبه هفتم اسفندماه از ساعت ۱۸:۳۰  با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، پیشکسوتان و چهره‌های صاحب‌نام ورزشی در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود و حضور عموم علاقه‌مندان در این برنامه آزاد است.


منبع: فارس

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عصر دوشنبه ۹ اسفند در فرهنگسرای ارسباران
» هفتمین نشست آیین آواز با اجرای وحید نورایی برگزار می‌شود
... دیدن متن »

وحید نورایی خواننده جوان در هفتمین نشست تخصصی آیین آواز به اجرای برنامه می‌پردازد. در این نشست که از ساعت ۱۷ دوشنبه ۹ اسفند در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد، صدای نورایی را درمحمدرضا قشمی نوازنده ویولن، علی حاج‌علی‌شیر نوازنده سنتور و امیر رفعتی نوازنده تار همراهی می‌کنند. این برنامه در دستگاه سه‌گاه اجرا خواهد شد.

وحید نورایی (متولد ۱۳۶۱ دماوند) از سال ۱۳۸۳ نزد سرخوش شهبازی آموختن ردیف آوازی را آغاز کرد. در ادامه نیز با گروه موسیقی بامداد همکاری کرد. نورایی در سال ۱۳۹۲ در مسابقه صدای آزاد رادیو جوان در قسمت آواز رتبه دوم را کسب کرد.

هفتمین نشست «آیین آواز»، بر خلاف روال معمول که یکی از سه‌شنبه‌های ماه برگزار می‌شود، این ماه استثنائاً در عصر دوشنبه (۹ اسفند) برگزار خواهد شد. فرهنگسرای ارسباران در خیابان جلفا (ضلع شمال غربی پل سیدخندان) واقع شده و حضور در برنامه آیین آواز برای همه دوستداران موسیقی ایرانی آزاد است.


منبع: فارس

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وداع با اسناد حسین طیبی
» یکی از بزرگان موسیقی نواحی خطه مازندران درگذشت
... دیدن متن »

یکی از بزرگترین و مطرح ترین هنرمندان موسیقی نواحی استان مازندران ساعتی پیش بعد از مدت ها مبارزه با بیماری دار فانی را وداع گفت.

استاد حسین طیبی نوازنده ساز «له لوا» و از بزرگترین و مطرح ترین هنرمندان موسیقی نواحی استان مازندران ساعتی پیش و در شامگاه جمعه ۶ اسفندماه بعد از مدت ها مبارزه با بیماری دار فانی را وداع گفت.

این هنرمند بنا به گفته بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران موسیقی نواحی یکی از مطرح ترین و نام آورترین خوانندگان و نوازنده موسیقی استان مازندران بود که چندی پیش نیز در جشن خانه موسیقی ایران مورد تقدیر قرار گرفت.

استاد حسین طیبی در بخش دودانگه‌ شهرستان ساری به‌دنیا آمد. این هنرمند در۳۴ سالگی به‌عنوان نوازنده و خواننده در رادیو ساری حضور یافت. یک سال بعد با مدرک تحصیلی ششم ابتدایی، به‌صورت کارمزدی به استخدام اداره‌ فرهنگ و هنر در آمد و پس از شش سال فعالیت در این اداره، در سال ۱۳۵۶، پستِ نوازندگی را به‌دست آورد. استاد طیبی در سال ۱۳۶۴ نشان درجه ۲ هنری و در خرداد ۱۳۸۰ مقام درجه یک هنری را دریافت کرده است.

از او چهار آلبوم، در ایام پیش از انقلاب منتشر شد و نخستین اثر نوازندگی‌اش پس از انقلاب را با نام «لَله‌وا» در سال ۱۳۶۵ از سوی فرهنگ‌خانه‌ مازندران منتشر کرد. استاد در این اثر، قطعات ویژه‌ی للِه‌وا را نواخت. قطعاتی که هم‌اکنون منبع و ماخذ لَله‌نوازانِ مازندران است.

استاد حسین طیبی از سومین جشنواره‌ موسیقی فجر تا هشتمین جشنواره، هر سال به‌عنوان نوازنده برتر شناخته شده است. او همچنین در مرداد سال ۱۳۷۰ در جشنواره‌ آوینیون فرانسه و در شهریور همان سال در جشن هنر ایران در شهرِ دوسلدورف آلمان شرکت کرد.

استاد طیبی علاوه بر «لَله‌وا» به سازهای نی، سُرنا، نقاره و آواز محلی مازندرانی و آواز سنتی ایران (فارسی) تسلط کامل داست. برای نخستین بار، او بود که به‌صورت ابداعی در آوازِ امیری از منطقه‌ صوتیِ سوم «لَله‌وا» استفاده کرد و نُتِ «فا» دیز که تا آن زمان روی لَله‌وا وجود نداشت به‌وسیله‌ استاد حسین طیبی ابداع و رایج شد.

این هنرمند فقید برای نخستین بار به‌منظور آموزشِ درستِ «لَله‌وا» و حفظ و اشاعه‌ قطعات و نغمه‌های این ساز از سال ۱۳۶۴ در فرهنگ‌خانه‌ مازندران تدریس را آغاز کرد و شاگردان و نوازندگان بسیاری را به موسیقی مازندران معرفی کرد.

منبع: مهر

پرند محمدی و مهرداد کیا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» رهبر ارکستر جوانان جهان بازهم مسترکلاس برگزار می‌کند
... دیدن متن »

«دامیانو جورانا» رهبر ارکستر جوانان جهان برای برگزاری مسترکلاس رهبری ارکستر اسفندماه به تهران می‌آید.

 به نقل از روابط عمومی دانشگاه علمی - کاربردی فرهنگ و هنر واحد ٤٦ تهران، دامیانا جورانا رهبر ارکستر جوانان جهان به‌دنبال امضای تفاهم‌نامه با این دانشگاه، مسترکلاس رهبری ارکستر برگزار می‌کند. در این مسترکلاس که ۶ تا ۸ اسفندماه برگزار می‌شود، جورانا به ارائه مباحثی درباره رهبری ارکستر خواهد پرداخت.

براساس تفاهم‌ انجام‌شده با این رهبر ارکستر، برنامه‌هایی مانند اجرای مشترک ارکستر فرهنگ و هنر دانشگاه با ارکستر جوانان جهان، آهنگسازی قطعات مشترک، حضور و دعوت از دانشجویان مستعد دانشگاه در ارکستر جوانان جهان، حضور دانشجویان مستعد در مسترکلاس‌های تخصصی در ایتالیا، برگزاری سمینارهای مختلف توسط اساتید ایتالیایی در ایران، برگزاری مسترکلاس‌هایی درباره موسیقی ایرانی توسط اساتید دانشگاه ما در ایتالیا اجرایی خواهد شد.

علاقه‌مندان برای شرکت در مسترکلاس رهبری ارکستر دامیانا جورانا می‌توانند با دانشگاه عملی - کاربری فرهنگ و هنر واحد ۴۶ تهران (۶۶۵۹۶۱۸۸و۶۶۵۶۴۴۵۶) تماس بگیرند.

پیش از این با حضور اعضای ارکستر جوانان جهان در ایران، پروژه مشترک «صدای ایتالیا برای ایران» در قالب برگزاری سه کنسرت به رهبری دامیانو جورانا، لوریس چکناواریان و نصیر حیدریان ۲۰، ۲۱ و ۲۲ مردادماه در تالار وحدت اجرا شد.

در ادامه مسترکلاس رهبری با حضور  جورانا رهبر ارکستر جوانان جهان ۲۱ مردادماه در دانشگاه علمی - کاربردی واحد ۴۶ تهران برگزار شد. همچنین رهبر ارکستر جوانان ایتالیا با حضور در تهران در روزهای ٢٠ و ٢١ آذرماه، مسترکلاس نوازندگی ویولن، ویولا و همنوازی را در سالن آمفی‌تئاتر این دانشگاه برگزار کرد.

منبع: ایسنا

۵ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همکاری تیوال و نماوا
» اشتراک رایگان یک ماهه نماوا برای تیوالی‌ها
... دیدن متن »

طی همکاری دو جانبه تیوال و نماوا اعضای خانواده محترم تیوال می‌توانند به مدت یکماه از خدمات سایت نماوا بصورت رایگان بهره‌مند شوند. اعضای تیوال می‌توانند از روز ۱۳۹۵/۱۲/۴ تا ۱۳۹۵/۱۲/۳۰، کلمه namava.ir به شماره ۱۰۰۰۷۲۰۷۷۷ ارسال نموده و کد هدیه اشتراک یکماهه خدمات سایت نماوا را دریافت نمایند.

معرفی وب سایت نماوا

 نماوا، یک وب سایت تماشای آنلاین فیلم و سریال با قابلیت تنظیم هوشمندانه کیفیت نمایش با سرعت اینترنت است که به همه کاربران با سرعت های مختلف اینترنت این امکان را می دهد تا از این وب سایت به راحتی فیلم تماشا کنند. کاربران نماوا می توانند در سریع‌ترین زمان ممکن با استفاده از تلفن همراه، کامپیوتر شخصی، تبلت و تلویزیون هوشمند از تماشای سریال‌ها و فیلم‌های مورد علاقه خود با حداکثر کیفیت ممکن لذت ببرند. در حال حاضر بیش از 1200 محتوا در سایت نماوا به صورت فیلم، مستند و سریال های روز دنیا به همراه دوبله اختصاصی در اختیار کاربران این سایت قرار گرفته است.

 
اپلیکیشن های نماوا:

  • همچنین کاربران نماوا با دریافت اپلیکیشن نماوا (اندروید) می توانند هر‌‌زمان و هرمکان و با هرسرعت اینترنت، از تماشای آنلاین فیلم و سریال بر روی گوشی موبایل یا تبلت اندرویدی خود لذت ببرند.
  • وب‌سایت نماوا با راه اندازی اپلیکیشن اندروید تی وی (Android TV)  این امکان را برای کاربران فراهم آورده است که دیگر برای تماشای آنلاین فیلم‌ها خود را محدود به نمایشگرهای کوچک موبایل، تبلت و لپ تاپ نکنند.  این اپلیکیشن بر روی تلویزیون هوشمند سونی قابل نصب می باشد.

نحوه استفاده از کد یک ماه اشتراک رایگان نماوا

  •  ابتدا در نماوا از طریق این لینک ثبت نام نمایید.
  • در بخش عضویت بر روی دکمه آبی رنگ «ثبت نام کاربرانی که از سرویس شاتل استفاده نمی کنند» کلیک نمایید
  • پس از ورود به سایت نماوا، فلش کنار نام کاربری مشترک را انتخاب نمایید
  • در کادر باز شده روی گزینه "کارت هدیه" کلیک کنید
  • در کادر نمایش داده شده کد تخفیف خود را وارد نمایید.
فیلم ها و سریال های خارجی دوبله هستن یا زبان اصلی؟
دیروز
چرا کد هدیه برام ارسال نمیشه؟ صد دفعه پیام دادم
۴ ساعت پیش
میگه پیش از این کد برای شما ارسال شده است. درحالی که هیچ کدی برام نیومده!
نمیخواین کد بدین بگین، دیگه این اداها چیه؟
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوم و سوم اسفند ماه سال جاری
» ورک‌شاپ موسیقی فیلم «پیمان یزدانیان» برگزار می‌شود
... دیدن متن »

ورکشاپ موسیقی فیلم «پیمان یزدانیان» با همکاری مشترک جشنواره موسیقی دانشجویی صبا و نشر موسیقی هرمس، برای علاقه‌مندان و فعالان رشته‌های‌ موسیقی، سینما و انیمیشین دوم و سوم اسفند ماه، در سه جلسه‌ی سه ساعته در تالار فلاحت پور دانشکده‌ی سینما تئاتر دانشگاه هنر برگزار می‌شود.

از جمله سرفصل‌های آموزش این ورکشاپ می‌توان به مقدمه ای بر شناخت عملی موسیقی فیلم، چگونگی گسترش ارتباط با تصویر، بررسی تفاوت های بنیادین موسیقی و موسیقی فیلم (سینماگر / آهنگساز) و مروری بر سبک‌ها و تکنیک‌های موسیقی فیلم اشاره کرد.

به گفته‌ی «محمد هادی مجیدی» -دبیر جشنواره- برنامه‌های دیگر این رویداد در بخش غیر رقابتی چهار اجرا در تالار رودکی، نکوداشت استاد حسین دهلوی در تالار وحدت و چهار اجرا از منتخب آثار دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته آهنگسازی دانشکده موسیقی دانشگاه هنر خواهد بود. بخش غیررقابتی از تاریخ سی‌ام بهمن ماه تا هفتم اسفند در تالار رودکی، تالار وحدت، تالار سمندریانِ تماشاخانه‌ی ایرانشهر و دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر برگزار می‌شود.

«دلبر حکیم آوا» در تالار رودکی خواهد نواخت. اجرای ارکستر نوجوانان ایران به رهبری شهرام توکلی، رسیتال پیانوی مارتین کولشتت به همراهی پیمان یزدانیان، رسیتال فلوت فیروزه نوائی از آثار آهنگسازان ایرانی به همراهی آیلین ارجمند نیلوفر بدرکوهی از دیگر برنامه‌های این بخش است. همچنین مستر کلاس «حکیم اوا» برای هنرجویان پیانو برگزار می‌شود.

دانشجویان برای حضور در این ورک‌شاپ می‌توانند از امروز به سایت تیوال مراجعه کنند.

منبع: موسیقی ایرانیان

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از محمدرضا فروتن و حامد بهداد تا رضا یزدانی و بنیامین
» وقتی خواننده‌ها و بازیگرها پا در کفش هم می‌کنند
... دیدن متن »

موسیقی و سینما نزدیکی بسیاری به یکدیگر دارند و مخاطبان مشترک‌شان بیش از هر دو هنر دیگری است. کمتر علاقه‌مند موسیقی را می‌شود پیدا کرد که علاقه‌ای به سینما نداشته باشد و از آن‌طرف، معمولاً سینماگرها و سینمادوست‌ها نیز علاقه خاصی به موسیقی دارند.

این علاقه مشترک در میان خود هنرمندان این دو عرصه هم وجود دارد. در واقع خواننده‌های فراوانی وجود دارند که به سینما علاقه‌مند هستند و بالعکس. در این زمینه عده‌ای بر اساس توانایی‌هایی که در هر دو عرصه دارند، پس از موفقیت در یکی از آن دو حوزه، وارد حوزه دیگر هم شده و شانس‌شان را امتحان کرده‌اند. این مسئله همیشه مورد نقد عده‌ای از اهالی هر دو حوزه بوده اما طبیعی است که اگر یک نفر در هر دوی هنر سینما و موسیقی موفق باشد، هیچ اشکالی ندارد که در هر دو زمینه فعالیت کند.

امسال رضا یزدانی و مازیار فلاحی نه در مقام خواننده، بلکه در مقام بازیگر به جشنواره فیلم فجر آمدند. از سوی دیگر، محمدرضا فروتنتازه‌ترین بازیگر سینماست که وارد دنیای موسیقی شده است. چهارشنبه پیش اولین آلبوم رسمی فروتن با عنوان"میفهممت" به بازار موسیقی آمد و بهانه‌ای برای تهیه این گزارش شد.

 

خوانندگان بازیگر:

در سال‌های اخیر خوانندگان پر تعدادی شانس خود را برای بازی در فیلم و سریال‌های مختلف امتحان کرده‌اند. این تجربه در خصوص بعضی از خوانندگان جدی‌تر بوده و عده‌ای نیز فقط به طور سفارشی در حوزه تصویر حضور یافته‌اند. در ادامه برخی از پررنگ‌ترین تجربیات حضور خوانندگان در عرصه سینما را بررسی خواهیم کرد:

 

رضا صادقی

خواننده مشکی‌پوش در سال 90 در فیلمی به نام "بی‌خداحافظی" در نقش خودش بازی کرد که تجربه جالبی به نظر می‌رسید.این فیلم در همان سال اکران شد و علیرغم آن‌که فروش آن‌چنانی نداشت ولی برای صادقی کامنت‌های خوبی را به همراه آورد. صادقی در این فیلم چند قطعه هم خواند و چند اجرای زنده کوتاه هم داشت. فیلم بی‌خداحافظی به کارگردانی احمد امینی و با بازیگری محمدرضا فروتن، پگاه آهنگرانی و افشین هاشم داستان سه جوان را روایت می کند که هرکدام برای رسیدن به هدفی از بندرعباس عازم تهران می شوند و زندگی‌شان دست‌خوش اتفاقات مختلفی می‌شود. این فیلم تنها تجربه صادقی در زمینه بازیگری بود.

 

فرزاد فرزین

فرزاد فرزین سابقه چند تجربه تصویری را دارد. او در سال 85 در فیلم "پسران آجری" به کارگردانی مجید قاری‌زاده بازی کرد که این فیلم در سال 87 توسط شرکت تصویر دنیای هنر پخش شد. سپس در فیلمی دیگر به نام‌ "کنسرت روی آب" بازی کرد که بعدها از ایفای نقش در آن فیلم ابراز پشیمانی کرد. "سگ‌های پوشالی" به کارگردانی رضا توکلی نیز آخرین تجربه سینمایی فرزین بود که در سال 92 اکران عمومی شد. فرزین این فیلم را اولین تجربه حرفه‌ای خودش در سینما می‌داند چون معتقد است که نقش‌هایش در دو فیلم قبلی، مربوط به موسیقی بود اما این فیلم اصلاً ارتباطی با موسیقی ندارد. همچنین فرزین در سال 95 جلوی دوربین منوچهر هادی رفت و اولین حضورش را در یک سریال به ثبت رساند. این سریال "عاشقانه" نام دارد که در هفته گذشته قسمت اول آن با صدای فرزاد فرزین در شبکه نمایش خانگی پخش شد. سکانس‌هایی که فرزین در این سریال بازی کرده، در قسمت‌های بعدی رونمایی خواهد شد.

 

رضا یزدانی

رضا یزدانی علاقه شدیدی به سینما دارد. او معمولاً در هر آلبومش یک قطعه موسیقی دارد که فضای آن سینمایی است. همچنین تیتراژ‌های زیادی را هم برای تلویزیون و سینما اجرا کرده است. یزدانی پس از اجرای تیتراژ فیلم‌های "رئیس"، "محاکمه در خیابان"، "گام‌های معلق"، "کیفر" و "طهران تهران"، در سال 89 برای اولین بار به عنوان بازیگر در سینما حضور یافت و جلوی دوربین فیلم "بوی گندم" به کارگردانی محمدرضا خاکی رفت و با مصطفی زمانی و الناز شاکردوست همبازی شد. وی سال گذشته در فیلمی دیگر به نام "آه ای عبدالحلیم" به بازیگری پرداخت که این فیلم به "تیک‌آف" تغییر نام داد. این فیلم به کارگردانی احسان عبدی‌پور و تهیه‌کنندگی طهورا ابوالقاسمی در انتظار نوبت اکران است. یزدانی امسال با  سوفی و دیوانه" به کارگردانی مهدی کرم پور در جشنواره فجر حضور داشت.

 

زانیار خسروی

زانیار خسروی در اصل یک خواننده است ولی او پیش از آن‌که آلبومی را منتشر کند در سال 90 جلوی دوربین پیمان معادی قرار گرفت و در فیلم سینمایی "برف روی کاج‌ها" بازی کرد. برف روی کاج‌ها اولین فیلم بلند پیمان معادی است که در جشنواره فجر به عنوان برترین فیلم از نگاه تماشاگران انتخاب شد. زانیار سه سال پس از "برف روی کاج‌ها"، در سریالی به نام "عشق تعطیل نیست" که برای شبکه نمایش خانگی تولید شده بود، مقابل دوربین قرار گرفت اما این سریال پس از تنها پنج قسمت با شکست مواجه شد و پروژه تولید آن تعطیل شد. بنابراین با شکست پروژه "عشق تعطیل نیست" به کارگردانی بیژن بیرنگ، دومین تجربه تصویری زانیار بر خلاف تجربه "برف روی کاج‌ها"، ناموفق شد اما بعید است که زانیار دوباره به عرصه بازیگری روی نیاورد.

 

بنیامین بهادری

بنیامین بهادری از جمله خوانندگانی‌ست که به تازگی وارد حرفه بازیگری شده است. او در حال حاضر فیلم پرفروش "سلام بمبئی" را روی پرده سینماهای سراسر کشور دارد که بیش از 14 میلیارد فروش داشته است. این فیلم محصول مشترک کشور ایران و هند به کارگردانی قربان محمدپور است که محمدرضا گلزار و دیا میرزا بازیگران اصلی آن هستند. بنیامین بهادری نیز در این فیلم به همراه همسرش به ایفای نقش می‌پردازد که البته در هفته‌های اخیر به بازیگری او انتقادهایی وارد شده و عده‌ای او را بازیگر خوبی نمی‌دانند. با این وجود بنیامین تصمیم دارد که اگر پیشنهاد خوبی برای بازیگری داشته باشد، همچنان به حضورش در هنر هفتم ادامه دهد.

 

حمید عسکری

حمید عسکری هم دو تجربه بازیگری در فیلم و سریال داشته که البته این دو تجربه موفق نبوده‌اند. عسکری در سال سال 93 در فیلمی به نام "شانس، عشق، تصادف" به کارگردانی آرش معیریان در نقش یک مدرس موسیقی به نام حمید جلوی دوربین رفت که علیرغم بازیگران نامداری که داشت به موفق نرسید. او سپس در سال 94 در فیلم "دو دوست" به کارگردانی محمد بانکی بازی کرد که بازی او و خود فیلم با انتقادهای فراوانی مواجه شد و تجربه ناموفق دیگری را برای عسکری در زمینه تصویر به ثبت رساند.

 

سایر:

سایر خوانندگانی که در حوزه سینما فعالیت داشته‌اند عبارتند از: عماد طالب‌زاده، اعضای گروه 7، مهدی مقدم، مازیار فلاحی، حمید خندان، امیر تاجیک و امید حاجیلی.

 

بازیگران خواننده:

همچنان که خوانندگان زیادی وارد حوزه سینما شده‌اند، بازیگران متعددی نیز پس از موفقیت در هنر هفتم، وارد حرفه موسیقی شده و خوانندگی کرده‌اند. شمار این هنرمندان نیز بالاست و در ادامه فعالیت فقط چند نفر از مطرح‌ترین بازیگران سینما را در حوزه موسیقی مطالعه خواهید کرد:

 

محمدرضا گلزار

محمدرضا گلزار بازیگر مطرح سینما که در دهه 80 یکی از پرفروش‌ترین‌های سینمای ایران بود، یک موزیسین هم هست. این بازیگر در اواخر دهه 70 به عنوان نوازنده همراه با گروه "آریان" به روی صحنه می‌رفت و به اجرای موسیقی می‌پرداخت ولی با شروع دهه 80 و آغاز دوران رویایی حضورش در سینما، موسیقی را کنار گذاشت و صرفاً به بازیگری در فیلم‌های عاشقانه ‌پرداخت. در اوایل دهه 90 و با تغییرات اساسی که در نوع فیلمسازی سینمای ایران افتاد و همچنین مشکلاتی که گلزار برای حضور در سینما داشت، سوپراستار دهه 80 از پرده سینما دور شد و به طور جدی یک‌بار دیگر به فعالیت در موسیقی کشور مبادرت ورزید. او این‌بار گروه ریزار را تشکیل داد و خودش هم شروع به خوانندگی کرد. گلزار از سال 92 تا کنون 10 تک آهنگ منتشر کرده و از زمستان امسال برگزاری کنسرت مستقل خود در تهران و شهرستان‌ها را نیز آغاز کرده و گویا هدفی جدی در عرصه موسیقی دارد.

 

مهران مدیری

مهران مدیری علاوه‌بر استعداد عجیبی که در حوزه بازیگری و کارگردانی طنز دارد، در حوزه موسیقی نیز فعالیت می‌کند و در این زمینه هم هر بار که قطعه‌ای را برای تیتراژهای تلویزیونی خوانده، به موفقیت رسیده است. مدیری در ‌سال ١٣٧٩ آلبومی به نام "از روی سادگی" با حضور بزرگانی چون مرحوم بابک بیات و فردین خلعتبری منتشر کرد. او تیتراژ سریال‌هایی چون "شب‌های برره" و "قهوه تلخ" را خواند که همه‌گیر شد و سال گذشته نیز با تیتراژ مجموعه دورهمی به موفقیت رسید. این کارگردان و بازیگر مطرح تلویزیون و سینما، علیرغم موفقیتی که با تک آهنگ‌هایش حاصل شد، هیچ‌گاه به طور مداوم و جدی به اجرای موسیقی نپرداخت تا خودش را با انتشار یک آلبوم یا برگزاری کنسرت‌های مداوم محک بزند.

 

اشکان خطیبی

اشکان خطیبی به نوعی یک هنرمند چند وجهی است. او علاوه‌بر بازیگری در تئاتر، تلویزیون و سینما، چند سالی است که هنرش در حوزه موسیقی را هم به رخ می‌کشد. این بازیگر سینما در سال 92 همراه با گروه ترافیک آلبوم را به همین نام منتشر کرد و از آن‌جا رسماً وارد حوزه خوانندگی شد. خطیبی سپس چند تک آهنگ دیگر هم به انتشار رساند ولی قطعاتی که او به زبان فارسی خواند، طوری نبود که در میان خوانندگان معروف موسیقی او را به یک ستاره تبدیل کند. وی در سال جاری پروژه دیگری را در حوزه موسیقی کلید زد که این‌بار یک پروژه موفق از آب درآمد. پروژه "راک دِ پن" مختص اجرای موسیقی‌های راک دهه‌های 70،60 و 80 میلادی به زبان انگلیسی است که خطیبی با همان اجرای اول به موفقیت رسید و کنسرت‌هایش یکی پس از دیگری تمدید شد. او معمولاٌ اجراهای خود را در سالن‌های 250-300 نفره برگزار می‌کند ولی با روندی که در پیش گرفته این احتمال وجود دارد که مخاطبان بیشتری را با خود همراه کرده و در سالن‌های بزرگ‌تر به روی صحنه برود.

 

محمدرضا فروتن

محمدرضا فروتن از جمله بازیگرانی‌ست که از یک دهه پیش همه به گونه‌ای پیش‌بینی می‌کردند که یک روزی خواننده شود و خودش هم به چنین اتفاقی واکنش منفی نشان نمی‌داد. او بالأخره چند روز پیش حاصل 5 سال تلاشش بر روی یک آلبوم موسیقی را روانه بازار کرد. آلبوم فروتن "می‌فهممت" نام دارد که شامل 7 قطعه است. بابک زرین، افشین یداللهی و سیروان خسروی سه هنرمندی هستند که تمام تلاش‌شان را برای آلبوم موسیقی بازیگر سینما انجام داده‌اند تا تجربه نخست او با بازخورد خوبی مواجه شود.

 

کامران تفتی

کامران تفتی صدای بم و جذابی دارد و همین اتفاق شاید او را به خوانندگی ترغیب کرد. این بازیگر هم سال گذشته پس از انتشار چند تک آهنگ، آلبومی را با نام "عکس زمستونی تهران" منتشر کرد. آلبوم تفتی با حضور نوازندگان برجسته موسیقی پاپ ضبط شد و کیفیت خوبی هم داشت ولی طوری نبود که برای او در حوزه موسیقی هم مخاطب آن‌چنانی بیاورد و وی را به فکر برگزاری کنسرت بیندازد. کامران تفتی از سنین کودکی نواختن پیانو و گیتار را آموخته و اکنون در تلاش است که در حوزه موسیقی فعالیت جدی‌تری داشته باشد ولی او برای موفقیت در این عرضه نیاز به تلاش بیشتری دارد. البته این خواننده موسیقی عامه‌پسندی ارائه نمی‌دهد و شاید اگر می‌خواست اثرش پرمخاطب شود، فضای دیگری را انتخاب می‌کرد.

 

بهرام رادان

بهرام رادان دیگر بازیگر مطرحی است که وارد حوزه خوانندگی شد و یک آلبوم رسمی هم منتشر کرد. این بازیگر در سال 91 آلبومی را با نام "روی دیگر" منتشر کرد که فضایی پاپ-راک داشت. این آلبوم دو زبانه (فارسی و انگلیسی) رادان مورد استقبال مخاطبان موسیقی قرار نگرفت و برای او طرفدارای را به همراه نیاورد. رادان موزیک ویدئویی به نام "تو هستی" را نیز با حضور خود منتشر کرد که این ویدئو کمی به کارش در حوزه موسیقی کمک کرد. رادان پس از آلبوم نخست خود قصد کرد که آلبوم جدیدی را با حضور رضا یزدانی تولید کند که دیگر مشخص نشد سرنوشت آن آلبوم به کجا رسید.

 

محمدرضا هدایتی

محمدرضا هدایتی بازیگر سریال‌های طنز که بیشتر با سریال‌هایی چون "شب‌های برره" یا "پاورچین" شناخته می‌شود، تا کنون دو آلبوم رسمی در حوزه موسیقی منتشر کرده و اخیراً در صدد تولید سومین آلبوم خود می‌باشد. این بازیگر در سال 87 آلبوم "برگ و باد" و در سال 90 آلبوم "ماه می‌خنده" را منتشر کرد که قطعه "دلگیرم" از این آلبوم هیت شد. هدایتی اکنون درصدد انتشار سومین آلبوم رسمی خود است که احتمالاً در سال 96 منتشر می‌شود.

 

سایر:

علاوه‌بر بازیگرانی که فعالیت‌شان در حوزه موسیقی شرح داده شد، شهاب حسینی، زنده یاد خسرو شکیبایی، پرویز پرستویی، امین حیایی، فتحعلی اویسی، حامد بهداد، برزو ارجمند، مهدی سلطانی، امیرحسین آرمان، کوروش تهامی، رضا رویگری، شهاب عباسی، جواد رضویان، امیریل ارجمند و... نیز تاکنون چه به صورت آواز و چه به صورت دکلمه در حوزه موسیقی خوانندگی کرده‌اند.

منبع: هنر آنلاین

لیلى شجاعى این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آخرین منوی زمستانی کنسرت‌های ۹۵
... دیدن متن »

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، آخرین کنسرت‌های موسیقی زمستانی برگزار می‌شوند تا سال ۱۳۹۵ را بدرقه کنند.

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان پس از دو اجرا به خوانندگی علیرضا افتخاری در جشنواره موسیقی فجر، بار دیگر تصمیم دارد با همراهی این خواننده، دوم اسفندماه در تالار وحدت بنوازد. بلیت‌های این اجرا که ساعت ۲۱:۳۰ برگزار می‌شود از ۴۵ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.

گروه موسیقی «شبروان» به خوانندگی بهروز افشار، کنسرت «ای وطن» را دوم اسفندماه در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌برد. این اجرا که صندلی‌های آن به قیمت ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، ساعت ۲۰ برگزار خواهد شد.

محسن یگانه سه‌شنبه سوم اسفندماه ساعت ۱۸:۳۰ و ۲۲ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برای هواداران خود اجرا می‌کند. بلیت‌های این اجراها از ۴۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این کنسرت قرار بود دوم بهمن‌ماه برگزار شود که به علت عزای عمومی درپی وقوع حادثه پلاسکو، به سوم اسفندماه موکول شد.

محمد معتمدی خواننده آواز ایرانی نیز قصد دارد کنسرت زمستانی خود را چهارم و پنجم اسفندماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت برگزار کند. بلیت‌های اجرای معتمدی از ۴۰ هزار تا ۹۰ هزار تومان قابل خریداری هستند.

گروه «ستاره قطبی» پنجم اسفندماه کنسرتی ویژه بانوان را در تالار وحدت تدارک دیده است. این اجرا که قیمت بلیت‌های آن از ۴۰ هزار تا ۱۱۰ هزار تومان تعیین شده است، ساعت ۱۴:۳۰ در تالار وحدت تهران روی صحنه می‌رود.

مانی رهنما نیز در همین روز (پنجم اسفند) شب گل و صدا را با همراهی پیانوی رضا تاجبخش و دکلمه صبا راد روی صحنه می‌برد. قیمت بلیت‌های این اجرا که ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود، ۹۰ هزار تومان است.

ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی ششم اسفندماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت می‌نوازد که بلیت‌های آن از ۴۵ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. آرمین قیطاسی - نوازنده فلوت - نیز قرار است به‌عنوان سولیست در اجرای یکی از قطعات، این ارکستر را همراهی کند.

فریدون ناصحی ششم اسفند ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران رسیتال پیانو می‌دهد. بلیت‌های این اجرا ۶۰ هزار تومان قیمت‌ دارد.

حمید حامی خواننده پاپ دیگری است که قصد دارد هفتم و هشتم اسفندماه در حضور دوستداران خود در تالار وحدت کنسرت برگزار کند. قیمت بلیت‌های این اجراها از ۵۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان تعیین شده و ساعت ۲۱:۳۰ برگزار می‌شود.

آنسامبل «ئاسو» نیز هشتم اسفند به سرپرستی ئاسو نادری و خوانندگی مریم خانه‌ساز برای بانوان اجرا خواهد کرد. صندلی‌های این اجرا به قیمت ۷۰ هزار تومان قابل خریداری است و ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

گروه «نی‌کوبه» به سرپرستی ابوالفضل محمدقلی نهم اسفند ساعت ۲۰ در فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌کند. در این اجرا نوازندگان سازهای کوبه‌ای و نی با همراهی همخوان‌ها هنرنمایی خواهند کرد. بلیت‌های این کنسرت ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

تالار وحدت پنجشنبه ۱۹ اسفند شاهد اجرای مشترک یک اپرت نمایشی از گروه‌ آواز ملل و شیفنگان دل برای بانوان خواهد بود. بلیت‌های این اجرا از ۳۰ هزار تا ۷۰ هزار تومان قیمت دارد و ساعت ۱۴:۳۰ برگزار می‌شود.

همچنین اولین کنسرت ارکستر «آریابانگ» (آئولوس) روز جمعه ۲۰ اسفند در سالن اریکه ایرانیان و در دو سانس اجرا می‌شود. سانس نخست این کنسرت ساعت ۱۸ و سانس دوم ساعت ۲۱ آغاز می‌شود که بلیت‌های آن از ۴۵ هزار تا ۱۲۰ هزار تومان قابل خریدن است. امین سالمی رهبر ارکستر «آریابانگ» است و سرپرستی این ارکستر را شایان اموری برعهده دارد.

محمدرضا گلزار بازیگر سینما نیز۲۰  اسفندماه در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۱:۴۵ در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران روی صحنه خواهد رفت. رهبری ارکستر این کنسرت را حامد برادران برعهده دارد. ۴۰ هزار تا ۱۴۰ هزار تومان قیمتی است که دوستداران گلزار باید برای دیدن این کنسرت پرداخت کنند.

امید حاجیلی نیز در روزهای پایانی اسفند، در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران اجرا خواهد کرد. علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت مبلغی بین ۴۵ هزار تا ۱۴۰ هزار تومان، شنبه ۲۱ اسفندماه ساعت ۱۹ و ۲۲ به این کنسرت بروند.

گروه «دنگ‌شو» که آخرین اجرای خود را در تالار وحدت روی صحنه برد، ۲۶ اسفند با اجرای قطعات آلبوم جدید خود در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران میزبان هواداران خود خواهد بود. بلیت‌های این اجرا که ساعت ۲۲ برگزار می‌شود از ۳۵ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

منبع: ایسنا 

مجید این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پیام تبریک مدیرکل دفتر موسیقی به کیهان کلهر
... دیدن متن »

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد درپی برگزیده شدن یک آلبوم موسیقی در جایزه «گرمی» که در آن، کیهان کلهر نوازندگی کرده است، پیام تبریکی را منتشر کرد.

پنجاه‌ونهمین دوره جوایز موسیقی «گرمی» در حالی برگزار شد که آلبوم «Sing Me Home» به سرپرستی «یویوما» و نوازندگی «کیهان کلهر» توانست جایزه بهترین موسیقی جهانی را از آن خود کند. این ششمین نامزدی «گرمی» برای این کمانچه‌نواز ایرانی است. آلبوم «Sing Me Home» (تا خانه برایم آواز بخوان) کار مشترک هنرمند چینی ـ آمریکایی و گروه «جاده ابریشم» است.

در متن پیام فرزاد طالبی - مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد - آمده است: 

هنرمند گرانمایه، جناب آقای کیهان کلهر

برگزیده شدن آلبوم «Sing Me Home» به‌عنوان بهترین آلبوم در بخش «موسیقی جهانی» جایزه «گرمی» که حاصل تلاش گروه موسیقی »جاده ابریشم» همراه با کمانچه‌نوازی همچون همیشه شگفت و تحسین‌برانگیز جنابعالی است، نشان از گوشه‌ای از ارزش‌ها و توانمندی‌های موسیقی ایرانی و فرهنگ جهانی توأمان آن است .ضمن تبریک این انتخاب شایسته، تداوم سلامتی و سربلندی شما را در صحنه‌های پیش رو آرزومندم.

منبع: ایسنا

پرند محمدی و آرا این را دوست دارند
کاش بیشتر در این موارد اطلاع رسانی می شد
۲۶ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوازنده و آهنگساز مشهور عزادار شد
» حسین علیزاده داغ‌دار مرگ برادر شد
... دیدن متن »

مراسم تشییع پیکر حسن علیزاده (برادر استاد حسین علیزاده) دوشنبه ۱۸ بهمن از مقابل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار می‌شود.

 حسن علیزاده فیلم‌ساز و منتقد فیلم، دوران دبیرستان خود را در مدارس دارالفنون و مروی گذراند و پس از اتمام این دوران وارد مدرسه عالی رادیو و تلویزیون شد.

وی سالها در رادیو و تلویزیون به عنوان کارگردان و فیلم‌بردار فعالیت داشت و از محضر استادانی چون بهمن فرمان آرا و پرویز کیمیاوی بهره گرفت.

حسن علیزاده بعد از اتمام تحصیلات خود در ایران برای تکمیل دانسته‌هایش به فرانسه و آمریکا، سفر و سالها در فرانسه زندگی کرد.

 او پس از بازگشت به ایران فعالیت هنری خود را در زمینه دوبله فیلم آغاز و پی‌گرفت و سال‌ها با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی (سینما حقیقت)  همکاری کرد.

حسین علیزاده می‌گوید: برادرش حسن علیزاده، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مشوقان او برای یادگیری موسیقی و رفتن او به هنرستان موسیقی بود. در سال‌های اخیر نیز حسن علیزاده با فروتنی به عنوان مشاور در کنار بسیاری از بزرگان هنر سینمای ایران فعالیت می‌کرد.

علی مرادخانی معاون امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به استاد حسین علیزاده، در گذشت برادر ایشان را تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است:

«دوست عزیز، هنرمند گرانمایه جناب آقاى حسین علیزاده.

باسلام و با نهایت تأسف و تأثر درگذشت برادر گرامى، شادروان حسن علیزاده را تسلیت عرض میکنم.

ازخداوند بزرگ براى روح بلندش آرامش، و براى جناب عالى و خاندان ارجمند صبر و شکیبایى خواستارم.

 

-على مرادخانى-

مراسم تشییع پیکر حسن علیزاده، دوشنبه ۱۸ بهمن ساعت ۹ صبح از مقابل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی واقع در خیابان سهروردی شمالی-میدان شهید قندی، به سمت بهشت‌زهرا برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جزییات «آینه قدی»
» چهارمین آلبوم مهدی یراحی منتشر می‌شود
... دیدن متن »

تازه ترین آلبوم رسمی مهدی یراحی خواننده موسیقی پاپ کشورمان با عنوان «آینه قدی» نوزدهم بهمن ماه روانه بازار موسیقی می شود.

مجید عبدی تهیه کننده چهارمین آلبوم رسمی مهدی یراحی گفت: آلبوم جدید مهدی یراحی «آینه قدی» نام گرفته است و در تاریخ ۱۹ بهمن ماه در سراسر کشور توزیع خواهد شد. ترانه‌های این آلبوم از سروده‌های روزبه بمانی، آرش مهرابی، امیرعلی بهادری، امیرحسین مساح و رضا شاهین است. آهنگسازی قطعات این آلبوم هم بر عهده مهدی یراحی، امیرعلی بهادری، احسان نی زن، وحید پویان و اسحاق اسدبیگی است و سعید زمانی، هومن نامداری، پیمان میرزایی، اسحاق اسدبیگی و خود مهدی یراحی نیز تنظیم قطعات آلبوم را انجام داده‌اند.

این تهیه کننده از برنامه ریزی برای برگزاری مراسم رونمایی و جشن امضای این آلبوم خبر داد و گفت: مراسم رونمایی و جشن امضای این آلبوم با حضور دوستداران این خواننده و اهالی رسانه برگزار خواهد شد، البته زمان دقیق و جزئیات بیشتر این مراسم نیز  به زودی از طریق شبکه های اجتماعی و رسانه های رسمی منتشر اطلاع رسانی خواهند شد.

«منو رها کن»، «امپراطور» و «مثل مجسمه» عنوان سه آلبومی است که تاکنون با صدای مهدی یراحی در بازار موسیقی کشور منتشر شده است.  


منبع: خبرگزاری مهر 

لیلی شجاعى این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» " ردیف کاربردی موسیقی ملی ایران" رونمایی می‌شود
... دیدن متن »

مراسم رونمایی از کتاب "گزیده‌ی ردیف کاربردی موسیقی ملی ایران" تألیف استاد کیوان ساکت جمعه 8 بهمن ساعت 19با حضور استادان میر جلاالدین کزازی، فرهاد فخرالدینی،محمد سریر،علی اکبر شکارچی، میلاد کیایی، هومان اسعدی و مجتبی سبزه در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

کیوان ساکت سال ۱۳۴۰ در خانواده‌ای فرهنگی در شهرستان مشهد چشم به جهان گشود. وی از کودکی با تشویق مادر و پدرش به فراگیری موسیقی و نقاشی پرداخت، در نقاشی شاگرد اساتیدی چون اصادق‌پور، پیراسته و در رنگ و روغن و آبرنگ نیز نزد استاد دوّلّو آموزش دید.  وی اوّلین درس‌های موسیقی را نزد دایی خود منوچهر زمانیان در کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان که آن زمان از سوی صدا و سیمای وقت به مدیریت مرتضی دلشب در مشهد تأسیس شده بود فرا گرفت.

کیوان ساکت سال ۱۳۷۵ گروه وزیری را تأسیس و از آن زمان تا کنون آثار زیادی را با این گروه به اجرا در آورد. او در سال ۱۳۶۹ به دعوت پرویز مشکاتیان به عنوان نوازنده و تک‌نواز به گروه عارف دعوت شد که حاصل این همکاری آثاری نظیر "افشاری مرکب"، "افق مهر"، "وطن من" با صدای ایرج بسطامی، و "مقام صبر" از ساخته‌های استاد مشکاتیان با تکنوازی تار و سه‌تار کیوان ساکت و آواز علیرضا افتخاری است. از دیگر فعّالیت‌های کیوان ساکت می‌توان به کُنسرت‌های متعدد در داخل و خارج از ایران اشاره و ارکستر بزرگ کیوان ساکت که با بیش از ۶۰ نوازنده و خواننده به همت اوراه اندازی شده است. به زودی آلبوم تصویری اجرای ساکت  با سالار عقیلی به بازار هنر روانه می‌شود . ساکت درباره ردیف اعتقاد خاصی دارد و ضمن احترام و لزوم یادگیری ردیف قدما برای هنرمندان حرفه‌ای لزوم یک ردیف کاربردی مختصر را برای فراگیری ضروری می‌داند. او مدتی است به نگارش  کتابی مشغول است که  مشکلات هنرجویان را در درک و دریافت مبانی ردیف تا حد زیادی حل می‌کند.

کتاب‌های ردیف به تألیف ساکت امروزه در اغلب شهرهای ایران توسط مدرسین تار و سه‌تار تدریس می‌شود .

گفتنی است استاد ساکت اخیراً در کانادا و شهرهای تورنتو، اتاوا و مونترال کُنسرت‌های موفقی را به اجرا در آورده است .

علاقه مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی،  سیدخندان، خ جلفا مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 20-22872818 تماس بگیرند.

منبع: هنرآنلاین

لیلی شجاعى این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۳۲سالگی در عین ناپختگی!
» نگاهی به آخرین دوره جشنواره موسیقی فجر
... دیدن متن »

جشنواره موسیقی فجر با فراز و نشیب‌های زیادی ۳۲سالگی خود را پشت سر گذاشت؛ با دو حادثه مهم که این رویداد را احاطه کردند تا منتقدانی که به وزیر نامه نوشتند و اجراهایی که لغو شدند.

برخلاف رسمی که تا سی‌امین دوره در جشنواره موسیقی فجر وجود داشت و همزمان با پایان هر دوره از جشنواره، دبیر سال بعد حکم اجرایی خود را از سوی معاون هنری وزارت ارشاد می‌گرفت، سی‌ویکمین دوره جشنواره‌ موسیقی فجر در حالی اسفندماه ۱۳۹۴ به پایان رسید که دبیر این رویداد برای دوره بعدی حکم نگرفت.

حمیدرضا نوربخش - مدیر سی‌ویکمین دوره جشنواره موسیقی فجر - پیش از این در این زمینه گفته بود: در این سال‌ها، کار دبیر صرفا پرداختن به مسائل فنی بود، اما همه امور را بخش اجرایی پوشش می‌داد، یعنی شخصی به اسم دبیر اجرایی همه کارها را یک‌تنه انجام می‌داد. اگر فقط یک مدیر داشته باشیم، صفر تا صد را برنامه‌ریزی و حوزه‌هایی را مشخص می‌کند. البته یک شورای سیاستگذاری داریم که رییس این    شورا معاون امور هنری وزارت ارشاد است و رییس دفتر موسیقی هم قائم‌مقام او خواهد بود.

 

تعیین مدیر جشنواره

۲۷ مردادماه امسال، فرزاد طالبی، حسن ریاحی، محمد سریر، داود گنجه‌ای، هوشنگ کامکار، فریدون شهبازیان، حمیدرضا نوربخش، سیدمحمد میرزمانی، سیدحمیدرضا شاهنگیان و حسام‌الدین سراج در احکام جداگانه‌ای به عضویت شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی فجر درآمدند؛ اما دبیر یا مدیر این رویداد مشخص نشد.

در این‌باره، علی مرادخانی - معاون امور هنری وزارت ارشاد - در گفت‌وگویی که شهریورماه با ایسنا داشت، با بیان این‌که سال گذشته اتفاقات خوبی در جشنواره افتاد که باعث تحرک شد، اظهار کرد: البته هر اتفاقی که رخ می‌دهد، حتی اگر کاری بدیع و اساسی باشد، امواج متفاوتی را ایجاد می‌کند. بنابراین جشنواره موسیقی فجر یکسری هماهنگی‌های کلی را لازم داشت. قرار شده دوستان یکسری گزارش‌هایی را که به‌نظر می‌رسد برای تصمیم‌گیری‌های جدید لازم باشد، در چند روز آینده بدهند.

وی ادامه داد: با وجود همه این قضایا، کارهای مربوط به جشنواره موسیقی در حال انجام است و همه‌چیز برای تعیین مدیر یا دبیر جشنواره متوقف نشده است. گاهی وقت‌ها آدم دوست دارد برخی چیزها بلافاصله پس از اتمام جشنواره اعلام شود، گاهی هم نه.

او با بیان این‌که ما برای صادر نکردن حکم مدیر یا دبیر بلافاصله پس از پایان جشنواره سی‌ویکم چند دلیل داشتیم، توضیح داد: سال گذشته، اتفاق مهمی رخ داد و هیچ کسی نتوانست به معنای محرز بگوید، این راه را ادامه دهیم یا راه‌های قبلی را. ما به این نتیجه رسیدیم اتفاقی که رخ می‌دهد یک جریان تحولی دارد و می‌تواند در آینده امکان خوبی را در حوزه موسیقی به ارمغان بیاورد. ممکن است عده‌ای نقد کنند و بگویند این‌طور نبوده است و عده‌ای برعکس آن را بگویند. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم این موضوع را در شورای سیاست‌گذاری نقد کنیم.

بالاخره در ششم مهرماه انتظارها به سر رسید و در نشست شورای سیاستگذاری این رویداد، ریاست شورا معاونت امور هنری وزیر و دبیری شورا به انتخاب اعضای شورا به حسن ریاحی واگذار شد. همچنین موضوع ایران فرهنگی به‌عنوان یکی از موارد مهم مطرح و قرار شد که به آن در جشنواره پرداخته شود و هنرمندان بخش بین‌الملل با هدف محوری معرفی فرهنگ و هنر این حوزه که از دیرباز در جهان صاحب نقش و تأثیر بوده است، دعوت شوند. همچنین جایزه «باربد» به‌دلیل تأثیر مثبت و عمیقی که بین هنرمندان داشته است و به‌نحوی می‌تواند نقش عمده و محوری در وحدت بخشیدن به جریان جشنواره و حضور هنرمندان صاحب‌نام داشته باشد، در جریان کل جشنواره لحاظ شود.

در ادامه این جلسه مقرر شد تا انجمن موسیقی ایران به‌عنوان متولی جشنواره زیر نظر مدیرکل موسیقی وزارت متبوع جریان اجرایی امور را پیگیری و با هماهنگی مدیریت جشنواره اقدامات بایسته را به انجام برساند. حمیدرضا نوربخش نیز به اتفاق آرای اعضا به‌عنوان مدیر جشنواره انتخاب شد و ضمن قبول مسوولیت مدیریت جشنواره سی‌ودوم، مصوبه جلسه را به منزله شروع امور اجرایی و فعالیت‌های تحت نظر خود پذیرفت.

 

برگزاری زودتر از موعد دوره سی‌ودوم

آبان‌ماه از طرف مدیر این جشنواره اعلام شد که به علت تقارن زمان همیشگی برگزاری جشنواره موسیقی فجر با ایام فاطمیه این جشنواره یک‌ماه زودتر و از ۲۲ دی تا اول بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

 

نامه‌ای به وزیر

جشنواره موسیقی فجر که در برگزاری دوره سی‌ویکم خود با انتقادهایی روبه‌رو شده بود، این‌بار نیز شاهد موجی از انتقادها از سوی هنرمندان بود که به امضا و انتشار نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد منجر شد. معاون امور هنری وزارت ارشاد در نشست «گفتمان ضرب اصول» (ششم دی‌ماه امسال) قول برگزاری جلسه‌ای را توسط مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد با منتقدان داد و گفت که اگر لازم باشد خود او نیز جلسه‌ای را برگزار می‌کند.

دو هفته پس از این جریان، مرادخانی در گفت‌وگویی که با خبرنگاران داشت، اظهار کرد که این جلسه برگزار شده و پس از جمع‌بندی، نتیجه آن اعلام می‌شود. البته تا به حال، هیچ مطلبی درباره این جلسه از طرف وزارت ارشاد منتشر نشده است.

برگزاری جلسه‌ای با حضور برگزارکنندگان این جشنواره و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و پیشنهاد نمایندگان مجلس برای تجلیل از محمدرضا شجریان - پیشکسوت حوزه آواز - در این رویداد از دیگر مواردی بود که پیش از برگزاری سی‌ودومین دوره جشنواره موسیقی فجر اتفاق افتاد.

 

موسیقی فجر آنلاین شد

پخش آنلاین جشنواره و اضافه شدن بخش پژوهش به این رویداد از جمله خبرهایی بود که مدیر این جشنواره در نشست‌های خبری خود اعلام کرد.

نوربخش گفت: برای نخستین‌بار در جشنواره موسیقی فجر، با هدف پوشش گسترده‌تر و برای آن‌که تعداد بیشتری از مردم بتوانند برنامه‌های جشنواره را دنبال کنند، برنامه‌های به‌صورت آنلاین پخش می‌شود.

او همچنین بیان کرد: امسال بخش پژوهشی به سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر اضافه شده، پنج موضوع در این بخش مورد بررسی قرار گرفته که شامل بررسی آموزش آکادمیک در دانشگاه، تأثیر مدرنیته در موسیقی معاصر، پژوهش موسیقی و طبقه‌بندی آن، نوآوری در موسیقی ایران و اقتباس از ادبیات موسیقی ایران است.

درگذشت آیت‌الله و تاثیر آن بر جشنواره

یکی از نقاط عطفی که این رویداد هنری را به‌شدت تحت تاثیر خود قرار داد، درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (۱۹ دی‌ماه) سه روز پیش از آغاز جشنواره بود. به این دلیل و اعلام عزای عمومی، جدول اجراهای این دوره از جشنواره موسیقی فجر دستخوش تغییراتی شد. اجراهای دو روز نخست کنسل شدند و در میان برنامه روزهای بعد گنجانده شدند.

در این میان، روابط عمومی این جشنواره در اطلاعیه خود برای اعلام تغییر در جدول اجراها و تاخیر در شروع جشنواره، بیان کرد: «کسانی که بلیت‌های سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر را پیش از تغییرات اعلام‌شده تهیه کرده‌اند، می‌توانند با توجه به زمان و مکان اجراهای تغییریافته با همان بلیت‌ها به سالن اجرا مراجعه کنند و در کنسرت‌ها حضور یابند.»

یکی از این تغییرات در بخش بین‌الملل بود و طبق آن، یکی از دو اجرای ژیوان گاسپاریان - دودوک‌نواز ارمنستانی - در ۲۳ دی‌ماه به میزبانی تالار وحدت از جدول حذف شد و او فقط ۲۴ دی‌ماه در برج میلاد روی صحنه رفت.

این شرایط باعث بی‌نظمی‌هایی در اجرای این هنرمند شد و در نهایت برنامه او با تاخیر آغاز شد. هرچند بعد از تجربه اجرای گاسپاریان، تلاش‌هایی برای سامان دادن به بلیت‌های جشنواره انجام شد، اما تاخیر در آغاز برخی اجراها که ساعت یا روز آن‌ها نسبت به جدول اولیه تغییر کرده بود، مشکلاتی را برای مخاطبان ایجاد کرد، از جمله اجرای گروه خنیاگران مهر (وحید تاج) یا ارکستر راز و نیاز (سالار عقیلی) که با تاخیر زیاد آغاز شدند یا گروه «چریکه» که زودتر از ساعت اعلام‌شده در بلیت‌ها روی صحنه رفت و این موضوع‌ها باعث سردرگمی مخاطبان شدند.

از سوی دیگر، نبودن بروشور در اجراهای روزهای نخست جشنواره، مشکل دیگری بود که مدیر جشنواره درباره تاخیر در توزیع کتابچه‌های حاوی اطلاعات گروه‌های موسیقی، توضیح داد: کتابچه‌های جشنواره آماده بود، اما به‌دلیل تغییراتی که در جدول برنامه‌ها (درپی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی) به‌وجود آمد، با تاخیر پخش شد.

 

اجراهای بین‌المللی که لغو شدند

لغو دو اجرای بخش بین‌الملل در این جشنواره نیز یکی از موارد قابل توجه بود. ۲۵ دی‌ماه ستاد خبری سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر اعلام کرد: «دولتمند خالف» موسیقی‌دان، نوازنده و خواننده تاجیک که پیش از این قرار بود، چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه در تالار وحدت روی صحنه برود، به‌علت عارضه قلبی و مغزی در بیمارستانی در شهر «دوشنبه» تاجیکستان بستری شد.

همچنین روابط عمومی این رویداد علت لغو کنسرت «شوسان تریو» از کشور فرانسه را «کافی نبودن تاریخ اعتبار گذرنامه یکی از اعضایش» عنوان کرد. این گروه سه نفره قرار بود دوشنبه، ۲۷ دی‌ماه در تالار رودکی کنسرت داشته باشد.

«سفارت ایران در پاریس اعلام کرده که هیچ‌کدام از اعضای گروه «شوسان‌ تریو» برای گرفتن گذرنامه به این سفارتخانه مراجعه نکرده‌اند.» این خبرگزاری همچنین با انتشار خبر دیگری گفت که «سفارت تاجیکستان در ایران اعلام کرده که نقشی در حضور دولتمند خالف در جشنواره موسیقی فجر و حضورش در ایران ندارد.»

 

فرو ریختن پلاسکو در روز آخر

دومین اتفاق تلخی که جشنواره موسیقی فجر را تحت تاثیر قرار داد، سوختن ساختمان پلاسکو، فروریختن آن و شهادت چندین آتش‌نشان بود. این اتفاق صبح روز ۳۰ دی‌ماه اتفاق افتاد، در حالی که روز بعد اختتامیه جشنواره برگزار شد. پس از وقوع این حادثه که فاصله کمی با محل برگزاری اجراها و همچنین اختتامیه داشت، ستاد برگزاری جشنواره اعلام کرد که تمام اجراهای شامگاه ۳۰ دی‌ماه به حادثه‌دیدگان پلاسکو تقدیم می‌شود. هنرمندانی نیز که آن شب روی صحنه رفتند، به‌گونه‌ای حال و هوای برنامه خود را به سمت این حادثه کشاندند و با افراد داغدار ابراز همدردی کردند.

 

اختتامیه‌ای بدون حضور وزیر

بالاخره شامگاه اول بهمن‌ماه کار این دوره از جشنواره به پایان رسید و اختتامیه با معرفی برندگان جایزه «باربد» برگزار شد. نیامدن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اختتامیه و حضور نداشتن برخی هنرمندان که برنده جایزه «باربد» شدند مانند همایون شجریان، علیرضا قربانی و محسن چاوشی از نکات قابل توجه این مراسم بود.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» دومین «سال نوای موسیقی ایران» در فرهنگسرای نیاوران
... دیدن متن »

دومین آیین «سال نوای موسیقی ایران» با تجلیل از مقام هنری ۶ هنرمند رشته نوازندگی و تدریس موسیقی کلاسیک، روز پنج شنبه ۷ بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

این آیین نکوداشت به دبیری علی جعفری پویان و همت ۱۰۰ هنرمند عرصه موسیقی ،باحمایت بنیاد آفرینش های هنری نیاوران باحضور هنرمندان و علاقمندان این حوزه برگزار می شود.

در این آیین از بزرگان موسیقی همچون روبن طهماسیان، نوازنده و مدرس ویولن، منوچهر انصاری نوازنده و مدرس ویولن، داود جعفری امید نوازنده و مدرس ویولنسل، منوچهر بیگلری نوازنده و مدرس ترومپت، رحمت افشار نوازنده و مدرس کلارینت، مرتضی دلشب مدرس تئوری موسیقی و سلفژ، تجلیل می شود. در این مراسم علاوه برپخش فیلم مستند کوتاه  و اجرای موسیقی، تندیس سال نوا به همراه هدایایی از طرف برگزارکنندگان مراسم ،به این هنرمندان اهدا می شود.

در نخستین «سال نوای موسیقی ایران» که در خردادماه ۹۴ در فرهنگسرای نیاوران برگزارشد، از مقام هنری ابراهیم لطفی تجلیل به عمل آمده است.

آیین مراسم «سال نوای موسیقی ایران» عصر هفتم بهمن ساعت ١٨، در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود و حضور عموم علاقمندان در این برنامه آزاد است.

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جایزه باربد به محسن چاوشی و همایون شجریان رسید
» اختتامیه جشنواره موسیقی فجر بدون حضور وزیر ارشاد؛
... دیدن متن »

مراسم اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر بدون حضور وزیر ارشاد و با معرفی برندگان جایزه «باربد» برگزار شد.

ابتدای این مراسم به مناسبت حادثه تلخ و دلخراش ساختمان پلاسکو با یک دقیقه سکوت همراه بود. سپس سید عباس سجادی روی صحنه آمد تا اجرای مراسم را عهده دار شود. در ادامه و پس از صحبت‌های حمیدرضا نوربخش، گروه موسیقی «همنوازان سایه» به خوانندگی حسین علیشاپور قطعاتی را برای حاضرین در سالن اجرا کردند. سپس نوبت به انتخاب برگزیدگان جایزه باربد رسید. 

بخش جایزه‌ «باربد» از سال گذشته به ساختار این رویداد هنری با محوریت انتخاب آثار برتر تولید شده اضافه شد. هیات داوران جایزه‌ «باربد» این دوره، تولیدات موسیقایی را در طول بازه‌ زمانی یک ساله‌ از مهر ۹۴ تا مهر ۹۵ مورد بررسی و ارزیابی قرار داده اند.

 

آهنگسازی کلاسیک:

نامزدها: احمد پژمان برای آلبوم  دیورتیمنتو/ پیمان سلطانی برای  آلبوم  گفت و شنید/ هوشنگ کامکار برای آلبوم  باغ های پژمان/ پویا بابا علی برای آلبوم  سفر به خویشتن/ علیرضا مشایخی برای آلبوم  گرند کنسرتو

- برگزیده: پیمان سلطانی برای آلبوم «گفت و شنید» و علیرضا مشایخی برای آلبوم «گرند کنسرتو»

لوح تقدیر: علی جعفری ویان برای نوازندگی آلبوم «سفر به خویشتن» و یاسمن مشکوری برای نوازندگی آلبوم «سفر به خویشتن»

 

دستگاهی بی‌کلام:

نامزدها: فردین کریم خاوری برای آلبوم طره گیسو/ بهاره فیاضی برای آلبوم روشنا/ عیسی غفاری برای آلبوم ردیف نو/ آزاده احمدی برای آلبوم تا برویند شوق ها/ بهزاد رواقی برای آلبوم درنگ

- برگزیده: بهزاد رواقی برای آلبوم درنگ و لوح تقدیر به بهاره فیاضی برای آلبوم روشنا.

 

آهنگسازی بخش ایرانی دستگاهی باکلام:

نامزدها: مهدی حاج قاسمی برای آلبوم اجاق سرد/نوید دهقان برای آلبوم از جان و از دل/ احسان ذبیحی فر برای آلبوم ابرو کمان/ صادق موسوی برای آلبوم لب خوانی/ مهدی پناهی برای آلبوم گل بایوم

- برگزیده: به نوید دهقان به خاطر آلبوم از جان و از دل

 

خوانندگی بخش موسیقی دستگاهی باکلام:

نامزدها: علی خدایی برای آلبوم رندانه/ وحید تاج برای آلبوم اجاق سرد/ مهدی شهسوار برای آلبوم بیات ترک/ سالار عقیلی برای آلبوم از جان و از دل/ محمد معتمدی برای آلبوم ابر و کمان

برگزیده: مهدی شهسوار برای آلبوم بیات ترک

 

بخش بهترین ناشر

نامزدها: آوا خورشید/ پرده هنر موسیقی/ پردیس معاصر موسیقی/ نقطه تعریف/ هرمس

- برگزیده: نشر هرمس

در این بخش محسن رجب پور مدیرعامل مجمع صنفی ناشران موسیقی برای معرفی ناشر برتر سی و دومین جشنواره موسیقی فجر متنی را هم قرائت کرد.

در متن بیانیه آمده است: «معرفی ناشر برتر از بین ناشرین موسیقی و آثار شنیداری و خانواده تولیدکنندگان آثار موسیقایی به درخواست تولیت جشنواره موسیقی فجر و به دست و انتخاب مجمع صنفی ناشرین آثار شنیداری به مثابه و در حکم رد امانت به اهل آن تلقی می شود.

دو ویژگی بارز و تعیین کننده مجمع صنفی ناشرین آثار شنیداری، یعنی شناخت جامع و کامل خانواده تولید و نشر موسیقی کشور و اشراف دقیق و همه جانبه از روند و آغاز و انجام آفرینش ملموس و عینی اثری موسیقایی، مصداق بارز اهلیت برای سنجه و معرفی برترین های این صنف خلّاق، هنرمند و زحمتکش است.

شناساندن ناشر برتر، ضمن ادای سپاس و احترام به سرمایه گذاران و کارآفرینان صنعت هنری حوزه نشر، ادای دین و پاسداشت جمع پراکنده هنرمندان برتریست که در خلق قابل دسترس اثری هنری، متحد و یک کلام شده اند تا با وجود تمامی سختی ها و نابسامانی ها و ناسازگاری های گاه به گاه و موردی، بهترین محتوای شنیداری را در بسته ای فرهنگی و سرشار از ظرافت های هنری مرتبط تحت عناوین سرایش، آهنگسازی، خوانش، نوازندگی، ضبط و میکس و مسترینگ، طراحی، چاپ، بسته بندی؛ به دست و دید و گوش مردمی برسانند که شایسته و سزاوار بهترین ها هستند که جملگی، بودشان شرافت هنر است و بس.

مجمع صنفی ناشران موسیقی با توجه به مفاهیم باور داشته خویش که بدان اشارتی رفت و با در نظر گرفتن تمامی موارد کمی و کیفی تاثیرگذار در هنر و صنعت تولید و انتشار، با ایده و هدف تلاش برای بالا بردن کیفیت نشر و تاثیرگذاری بر جریان فرهنگی کشور در حوزه موسیقی و همچنین اعلان و تعیین مبنا و معیاری برای سنجه برترین ها؛ نشر موسیقی هرمس با مدیریت رامین صدیقی را به عنوان ناشر برتر سی و دومین جشنواره موسیقی فجر معرفی می کند.»

 

 آهنگسازی بخش تلفیقی:

نامزدها: امیردارابی برای آلبوم برای دستان تنها/ گروه دال برای آلبوم گذر اردیبهشت/ زکریایوسفی برای آلبوم پیدای ناپیدا/ حمزه یگانه برای آلبوم کاهگل/ رامین بهنا برای آلبوم بهنا

برگزیده: حمزه یگانه برای آهنگسازی آلبوم کاهگل و لوح تقدیر به گروه «دال» برای آلبوم «گذر اردیبهشت»

 

آهنگسازی پاپ بی‌کلام:

نامزدها: پویان جوان برای آلبوم  یک بعدازظهر پیانویی/ احمد میرمعصومی برای آلبوم نجوای شبانه/ مهبد شفیع نژاد برای آلبوم سکوت آبی/ پیروز بشردوست برای آلبوم جانان/ آرش بهزادی برای آلبوم با چشمان بسته

برگزیده: محمود شفیعی نژاد برای آهنگسازی آلبوم « سکوت آبی» و لوح تقدیر: آزاده مهدوی آزادی برای آلبوم «شانزلیزه»

 

آهنگسازی پاپ با کلام:

نامزدها: محسن چاوشی برای آلبوم  امیر بی‌گزند/ امیر داداش زاده برای آلبوم سلطان/ اشکان ماهری برای آلبوم  پرگار/ کاوه یغمایی برای آلبوم منشور/ رضا آریایی برای  آلبوم خط پا

برگزیده: اشکان ماهری برای آهنگسازی آلبوم «پرگار»

 

 آهنگسازی موسیقی ایرانی بی‌کلام:

نامزدها: شهرام غلامی برای آلبوم دایره ها/ حمید قنبری برای آلبوم در دام ریتم/ شروین مهاجر برای آلبوم کهن کمان/ فراز کاویانی برای آلبوم هبوط/ نیما دلنوازی برای آلبوم از ری تا تیسفون

- برگزیده: شروین مهاجر برای آهنگسازی آلبوم «کهن کمان»

 

 آهنگسازی بخش موسیقی ایرانی باکلام:

فردین خلعتبری برای آلبوم من عاشق چشمت شدم/ پیمان سلطانی برای آلبوم عاشق می‌شویم/ مهیار علیزاده برای دخت پری وار/ سهراب پورناظری برای آلبوم خداوندان اسرار/ مجید درخشانی برای آلبوم خروش

برگزیده: مهیار علیزاده برای آهنگسازی آلبوم « دخت پری وار»

 

موسیقی «پاپ با کلام»:

نامزدها: کاوه یغمایی برای آلبوم منشور/ محسن چاووشی برای آلبوم امیر بی‌گزند / امیر داداش زاده برای آلبوم سلطان/ اشکان ماهری برای آلبوم پرگار/ گروه مون هد برای آلبوم افق رویداد

برگزیده: محسن چاووشی

لوح تقدیر: برای آلبوم «منشور» اثری از کاوه یغمایی

 

خوانندگی بخش معاصر باکلام:

نامزدها: علیرضا قربانی برای آلبوم من عاشق چشمت شدم/ سالار عقیلی برای آلبوم عاشق می شویم/ همایون شجریان برای آلبوم خداوندان اسرار/ علیرضا قربانی برای آلبوم دخت پری وار/ پوریا اخواص برای آلبوم سایه های مست

برگزیده: علیرضا قربانی برای آلبوم من عاشق چشمت شدم

 

بخش رسانه های برتر جشنواره:

 خبرنگاران برتر: علیرضا سعیدی، حسین سلیمی، مینا آتشی، ندا رادمهر و یاسر یگانه

رسانه برتر: روزنامه ایران، سایت موسیقی ما، خبرگزاری مهر

در انتها نیز اجرای ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و با خوانندگی علیرضا افتخاری حسن ختام سی و دومین جشنواره موسیقی فجر بود.

 
منبع:رسانه نوا

یاسمن پورمهران این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر از متن تا حاشیه
» تاریخی‌ترین جشنواره فجر با آغاز و پایانی پر حادثه
... دیدن متن »

سی و دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، اتفاقات تلخ و شیرینی با خود به همراه داشت و مشکلات زیادی بر سر اجرای آن به وجود آمد اما در نهایت با سلامت و موفقیت به کار خود خاتمه داد. اتفاقاتی که در پیش و در حین جشنواره سی و دوم موسیقی رخ داد، باعث شد که رئیس جشنواره آن را تاریخی‌ترین دوره جشنواره فجر در میان ادوار 32 گانه آن بداند. در ادامه مروری خواهیم داشت بر آن‌چه که از ابتدای برنامه‌ریزی‌ برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر تا شب اختتامیه آن رخ داد:

 

تببین برنامه‌های اولیه در جلسه شورای سیاست‌گذاری

ششم مهرماه سال جاری در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در دفتر معاونت امور هنری، حمیدرضا نوربخش در پست ریاست جشنواره ابقا و سپس مقدمات برگزاری دوره جدید این جشنواره تبیین شد. در آن جلسه که با حضور علی مرادخانی ریاست شوراء و فرزاد طالبی، حسن ریاحی، داوود گنجه‌ای، محمد سریر، فریدون شهبازیان، هوشنگ کامکار، سیدمحمد میرزمانی، حمید شاهنگیان و حمیدرضا نوربخش برگزار شد، مباحثی چون آسیب‌شناسی جشنواره‌های پیشین، نقاط ضعف و قوت جشنواره سی و یکم، ایجاد ظرفیت‌های جدید و لزوم معرفی چهره‌های جوان‌ و آینده‌سازان موسیقی ایران بررسی و تصمیماتی اتخاذ شد تا سی و دومین جشنواره موسیقی فجر پربارتر و کم‌نقص‌تر از دوره‌های قبلی جشنواره فجر برگزار شود.

 

رئیس سی و دومین جشنواره موسیقی فجر

حمیدرضا نوربخش سال گذشته برای نخستین بار به عنوان مدیر سی و دومین جشنواره موسیقی فجر انتخاب شد. وی در دوره قبل در حالی ریاست جشنواره را برعهده داشت که حسن ریاحی نیز به عنوان دبیر جشنواره در پیشبرد فعالیت‌های ستاد جشنواره به تیم مدیریتی کمک می‌کرد. نوربخش در دوره قبلی جشنواره بخش موسیقی تلفیقی را برای اولین بار به اجراهای جشنواره فجر اضافه کرد و برای اختتامیه نیز طرح اهدای جایزه "باربد" به ثمر نشست و از آن استقبال شد. این موارد به علاوه نظمی که در اجراهای دوره قبل جشنواره به وجود آمد، ذهن‌ها را به سمتی برد که نوربخش در دوره جدید جشنواره فجر نیز مدیریت خواهد کرد.

با این حال نوربخش در نیمه ابتدایی سال جاری طی مصاحبه‌هایی اعلام کرد که نه مدیریت خانه موسیقی و نه مدیریت دوره جدید جشنواره موسیقی فجر را به علت خستگی و لزوم فرصت دادن به دیگران نمی‌پذیرد ولی گویا شورای سیاست‌گذاری خانه موسیقی و جشنواره موسیقی فجر، فردی را لایق‌تر از نوربخش برای مدیریت این دو محل و رویداد بزرگ موسیقی نیافت و این هنرمند کشور را مجاب کرد تا بار دیگر ریاست خانه موسیقی و جشنواره فجر را به عهده بگیرد. حضور نوربخش در دوره جدید جشنواره نیز باعث رقم خوردن اتفاقات تازه‌ای شد که در نهایت همین اتفاقات تازه و ویژه، معاونت امور هنری وزارت ارشاد را مجاب کرد تا طی حکمی نوربخش را به عنوان رئیس سی و سومین دوره جشنواره موسیقی فجر نیز انتخاب کند که این اتفاق دوره ریاست او را سه ساله خواهد کرد.

 

جدول اجراهای جشنواره سی و دوم

جدول اجراهای سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در اواسط دی‌ماه ارائه شد که خیلی‌ها را شگفت‌زده کرد. جدول اجراهای این دوره از جشنواره، رنگارنگ و متفاوت‌تر از جشنواره‌های دیگر بود. با نگاهی اجمالی به این جدول می‌شد دید که دیگر گروه‌ها فقط در 2،3 بخش پاپ، سنتی یا بین‌المللی قابل تفکیک نیستند، بلکه می‌توان برای اجراهای جشنواره فجر امسال، بخش‌های مختلفی نظیر پاپ، سنتی، تلفیقی، کلاسیک، معاصر، بانوان، نواحی و بین‌المللی در نظر گرفت که البته بعضی از گروه‌ها به خاطر خواص موسیقی‌شان حتی به سختی در یکی از این بخش‌ها قرار می‌گرفتند. برای جشنواره امسال 85 اجرا برنامه‌ریزی شده بود که به جز چند گروه خاص، 90 درصد گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره تک اجرایی بودند. از میان 85 اجرای جشنواره، بخش‌های مختلف موسیقی هر کدام سهم قابل توجهی را به خودشان اختصاص داده بودند که این نکته نشان از یک‌دستی و همه جانبه بودن جشنواره امسال می‌داد.

 

برگزیدگان جشنواره جوان و جشنواره معاصر

به مانند دوره قبل جشنواره فجر، سی و دومین جشنواره موسیقی فجر نیز اجراهای جدیدی را به خود می‌دید. در طول سال به خصوص در حین برگزاری جشنواره موسیقی جوان، بارها عده‌ای از کارشناسان جشنواره جوان اشاره کردند که پس از برگزاری جشنواره جوان و معرفی نفرات برگزیده، جشنواره جوان یا نهادهای دیگر باید از این نفرات حمایت کرده و آن‌ها را به حال خود رها نکند. از این رو ستاد جشنواره موسیقی فجر احساس مسئولیت کرد و برای برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان یک کنسرت ویژه در سالن رودکی تدارک دید تا آن‌ها بتوانند در مهم‌ترین رویداد موسیقی کشور عرض‌اندام کنند. همچنین در سی و دومین جشنواره موسیقی دو گروه از برگزیدگان جشنواره موسیقی معاصر تهران نیز توانستند در سالن رودکی به روی صحنه بروند که این اتفاق نیز در نوع خودش جالب به نظر می‌رسید.  

 

پخش آنلاین کنسرت‌ها

در آخرین نشست خبری ریاست سی و دومین جشنواره موسیقی فجر پیش از برگزاری کنسرت‌های جشنواره، حمیدرضا نوربخش خبر از یک اتفاق ویژه در جشنواره امسال داد و آن اتفاق چیزی نبود جز پخش آنلاین کنسرت‌ها از سامانه حام. پدیده کنسرت آنلاین از سال گذشته با همت سامانه حام آغاز شد که بر اساس آن چند تن از خوانندگان موسیقی سنتی کنسرت آنلاین برگزار کردند و این پدیده رفته رفته جای خود را در مدیوم موسیقی باز کرد. همین اتفاق باعث شد که جشنواره موسیقی فجر نیز با تمهیداتی که اندیشید، توانست اختیار پخش آنلاین بخشی از کنسرت‌های جشنواره فجر را فراهم کند. این اتفاق در حالی رخ داد که مخاطب ایرانی با تقبل هزینه‌ای بسیار اندک توانست پای دستگاه خود بنشیند و کنسرت هنرمند محبوبش را با کیفیت‌های مدنظر تماشا کند. همچنین سامانه کنسرت آنلاین حام در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، آیین اختتامیه این جشنواره را نیز این‌بار به صورت رایگان در اختیار مخاطبان موسیقی قرار داد تا علاقه‌مندان پرشماری که نمی‌توانستند در تالار وحدت حضور فیزیکی بیایند، در خانه‌های‌شان اختتامیه جشنواره را به صورت زنده و آنلاین تماشا کردند.  

 

تأخیر در شروع جشنواره

در چند سال گذشته دهه آخر بهمن‌ماه موعد آغاز جشنواره موسیقی فجر بود اما در این دوره جاری به علت همزمانی با ایام فاطمیه، جشنواره موسیقی فجر یک ماه زودتر آغاز شد. قرار بود سی و دومین جشنواره موسیقی فجر در تاریخ 22 دی آغاز شود که رحلت ناگهانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اعلام 3 روز عزای عمومی در کشور، باعث شد که جشنواره موسیقی فجر با دو روز تأخیر آغاز شود و یک فشردگی عجیب در اجراهای جشنواره به وجود آید. با این وجود جشنواره فجر طی 8 شب به صورت فشرده‌تر برگزار شد که البته این فشردگی هیچ‌گاه مشکلی در برگزاری کنسرت‌های جشنواره ایجاد نکرد و همه چیز براساس برنامه پیش رفت. همچنین روزهای پایانی جشنواره نیز با حادثه تلخ ریزش ساختمان پلاسکو همزمان شد که از این رو گروه‌های مختلف موسیقی در شب ماقبل پایانی، اجرای‌شان را به جان‌باختگان یا آسیب‌دیدگان آن حادثه هولناک تقدیم کردند و در شب اختتامیه نیز برنامه با یک دقیقه سکوت به خاطر از دست دادن عده‌ای از آتش‌نشانان فداکار کشور آغاز شد.

 

لغو دو اجرای بین‌المللی

از میان 85 اجرای جشنواره موسیقی فجر، 83 کنسرت بدون کمترین حواشی در 6 سالن شهر تهران برگزار شد و در این بین دو اجرای بین‌المللی به دلایلی متفاوت لغو شد. دولتمند خالف خواننده مطرح موسیقی تاجیکستان یکی از خوانندگان بخش بین‌المللی جشنواره فجر بود که چند روز پیش از ورودش به ایران برای برگزاری کنسرت، دچار عارضه قلبی و مغزی شد و در بیمارستان شهر دوشنبه بستری شد تا کنسرت این خواننده تاجیک لغو شد. همچنین گروه "شوسان تریو" از فرانسه نیز به علت کافی نبودن تاریخ اعتبار گذرنامه یکی از اعضایش موفق به حضور در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر نشد تا شمار کنسرت‌های لغو شده جشنواره همچون سال گذشته به عدد 2 برسد. 

 

جایزه باربد

از چند سال پیش و با حذف جایزه بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر، همواره انتقادهایی از سوی هنرمندان موسیقی به ستاد جشنواره فجر صورت می‌گرفت که عمدتاً اشاره بر آن داشت که جشنواره برای افزایش کیفیت اجراها باید بخش رقابتی را حفظ کند. با این وجود چند سالی است که در این زمینه بحث‌هایی صورت می‌گیرد و شورای سیاست‌گذاری جشنواره این مبحث را از مناظر مختلف بررسی می‌کند. به هر حال جشنواره فجر همچنان بخش رقابتی ندارد ولی از دوره قبل این جشنواره، با تصمیمی که ستاد اجرایی جشنواره گرفت، جایزه‌ای ویژه تحت عنوان جایزه "باربد" تدارک دید تا به تولیدی‌های برتر مهر سال گذشته تا مهر سال جاری موسیقی اهدا شود. سال گذشته اولین دوره جایزه باربد به بهترین‌های بخش‌های موسیقی با کلام و بی‌کلام پاپ، سنتی، تلفیقی و... اهدا شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و برد رسانه‌ای و خبری جالبی داشت. امسال نیز در ادامه همان سیاست‌گذاری، جایزه باربد در دستور کار ستاد جشنواره قرار داشت و در شب اختتامیه جشنواره به برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی تقدیم شد.

اهدای جایزه باربد از چند جهت قابل بررسی است. نخست آن‌که شاید این جایزه جایگزین جوایز بخش رقابتی اجراهای خود جشنواره فجر نباشد ولی همواره جای جایزه‌ای معتبر برای آثار موسیقی تولید شده در طول سال خالی بود که جشنواره فجر به عنوان بزرگترین محل گردهمایی اهالی موسیقی اهدای این جایزه را برعهده گرفت. از طرفی جایزه باربد توانست بر هیجان برگزاری آیین اختتامیه جشنواره فجر بیفزاید و آن را به مانند اختتامیه جشنواره موسیقی فیلم یا تئاتر، هیجان‌انگیز کند تا صرفاً از یک فضای اجرا و سخنرانی درآمده و مخاطب را با اتفاقات غافل‌گیر کننده مواجه سازد. بنابراین لزوم اهدای جایزه باربد در دوره‌های بعدی جشنواره موسیقی فجر نیز احساس می‌شود تا آثار تولید شده موسیقی در طول سال، در بزرگترین جشنواره موسیقی کشور مورد ارزیابی قرار گرفته و نفرات برتر بخش‌های مختلف به انتخاب هیئت داوران شناخته شوند.

 

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

اما جشنواره موسیقی فجر حتی در بدنه مدیریتی نیز شاهد تغییر و تحول بود. این جشنواره که سال گذشته با حضور علی جنتی وزیر پیشین ارشاد آغاز شد، شب گذشته اول بهمن ماه کار خود را با سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت به پایان رساند.

صالحی امیری اگرچه با وجود برنامه‌ریزی قبلی برای حاضر شدن در آیین اختتامیه سی و دومین جشنواره موسیقی فجر به منظور ابراز همدردی با داغ‌دیدگان حادثه ساختمان پلاسکو در این مراسم حضور نیافت، اما پیامی دلگرم‌کننده به اهالی موسیقی فرستاد که این پیام توسط علی مرادخانی معاون امور هنری ارشاد در تالار وحدت قرائت شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد در بخشی از این پیام گفت: سخن از موسیقی است. هنری فاخر، متعالی و ماندگار که ریشه در هویت تاریخی و تمدنی این مرزوبوم دارد. زبان انتقال ارزش ها و فضایل اخلاقی و انسانی. جلوه ای ناب از هنر غنی این سرزمین که در ضمیر همه مردمان از زن و مرد، پیر و جوان، روستایی و شهری و با هر ذائقه و سلیقه ای وجود دارد.

وی ادامه داد: موسیقی، زبان گفت و گو است و گفت و گو نیاز امروز جامعه ایرانی است. موسیقی زبان تعالی، نشاط، همگرایی و همدلی است و جامعه امروز نیازمند نشاط است. موسیقی تقویت حس همبستگی، کار گروهی و خرد جمعی است و جامعه امروز بیش از هر زمان به وحدت و انسجام نیاز دارد.

همچنین رضا امیری صالحی در متن پیام خود به همدلی و وحدت اشاره کرد و گفت: در سایه وفاق و اتحاد می توان بر مشکلات فائق آمد و به آینده امیدوار بود. امید فردای ما در گرو اتحاد امروز ماست. از این رو انتظار می رود جشنواره ها از جمله جشنواره موسیقی نماد آشتی و اتحاد و انسجام باشد که اگر چنین شد، آن گاه می‌توان به برداشتن گام های جدی برای رفع مشکلات اندیشید. می توان سایه تصدیگری دولتی را از سر اصحاب فرهنگ دور کرد و کار هنر را به اهل هنر سپرد. اینجانب مصمم هستم تا در دوره مسئولیتم به تقویت نهادهای صنفی و کاهش تصدیگری دولتی در حد مقدور جامه عمل بپوشانم.

یکی از مثبت ترین نکات جشنواره این بود که در طول اجراها علی‌مرادخانی معاون هنری ارشاد، فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی و حمیدرضا نوربخش رییس جشنواره با حضور در سالن‌های مختلف، اجراها را رصد می‌کنند و البته مخاطبان از شب سوم شاهد انتشار و توزیع بروشور اجراها بودند.


منبع: هنرآنلاین

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» رونمایی از آلبوم «این نیز بگذرد...» در حوزه هنری
... دیدن متن »

آلبوم موسیقی «این نیز بگذرد...» با صدای فاضل جمشیدی از تولیدات جدید مرکز موسیقی حوزه هنری شنبه دوم بهمن در ویژه برنامه «اتفاق ترانه» رونمایی می شود.

آلبوم موسیقی «این نیز بگذرد...» از تولیدات جدید مرکز موسیقی حوزه هنری، شنبه دوم بهمن ماه با حضور محمد سریر، محمدعلی بهمنی، فاضل جمشیدی خواننده و حسین پرنیا آهنگساز اثر به همراه جمعی از اهالی موسیقی و هنرمندان در هجدهمین برنامه «اتفاق ترانه» رونمایی می شود.

این آلبوم موسیقی شامل ۹ قطعه موسیقی با شعرهایی از مولوی، حکیم خیام، هوشنگ ابتهاج، رهی معیری و محمدعلی بهمنی است که یکی از قطعات بی کلام آن با تکنوازی کمانچه آلتو ساخته شده است.

در هجدهمین محفل «اتفاق ترانه» که به شعرخوانی و سخنرانی اهالی شعر و موسیقی اختصاص دارد، آلبوم «این نیز بگذرد» با حضور عوامل تولید و بخشی از هنرمندان موسیقی رونمایی می شود و طی آن خواننده و آهنگساز این آلبوم به معرفی این اثر می پردازند.

هجدهمین محفل شعر و موسیقی «اتفاق ترانه» به همت مرکز موسیقی و موسسه سپهر سوره هنر حوزه هنری روز شنبه دوم بهمن ماه ساعت ۱۷ در تماشاخانه مهر حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به حافظ برگزار می‌شود.

منبع: مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید