تیوال سینما
T1:06:44:43
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
یه کمدی که بدون دیالوگ های بی تربیتی هم می تونه مخاطب رو بخندونه و با خانواده می شه دید! :)
یاسمن و علی ابراهیم این را دوست دارند
Iهمه فیلمها و تاترهایی که در ایران ساخته و اجرا میشن رو میشه با خانواده دید و در هیچکدام چیزی که از نظر اکثریت خانواده ها مشکلی داشته باشه وجود نداره....البته اقلیت حق دارند که تعریف خاص خودشون رو از اخلاق داشته باشند و دامنه لغات ممنوعه رو اونقدر گسترش ... دیدن ادامه » بدن که تقریبا همه چی رو در بر بگیره (دورانی داشتیم که حتی کلمه "رویهمرفته" رو از کتابها حذف میکردند!!) اما نباید توقع داشته باشند که همه اثار و محصولات هنری مطابق این سلیقه خاص اونها ساخته بشه و به بیست و چند کاناال سیما و کلی کانال رادیو و تمام کتابهای چاپ شده و بخش اعظم فیلمها و تاترها و...و....اکتفا کنند و از کنار معدود و محدود(متاسفانه بختطر محدود و معدود بودنشون) اثاری که برای سلیقه عموم مردم ساخته شده ، راحت عبور کنند
۶ روز پیش، جمعه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
■■ گفتگویی بسیار شنیدنی با مهرداد اسکویی
■نگاهی به فیلم «رویاهای دم صبح»

■■در کانال ابدیت و یک شمارۀ سی و یک را بشنوید :
https://telegram.me/EternityAndADay

■در سی و یکمین قسمت از مجموعه پادکستهای «ابدیت و یک روز» به پای صحبتهای آقای «مهرداد اسکویی» سازنده فیلم مستند «رویاهای دم صبح» نشسته‌ایم.
«رویاهای دم صبح» که چندی پیش جایزه بهترین مستند شصتمین دوره جشنواره فیلم لندن را از آن خود کرد در زمره موفق‌ترین فیلمهای مستند سینمای ایران بحساب می‌آید که نمایش جهانی آن با تحسین فراوان منتقدان و سینما‌دوستان روبرو شده است. به همین دلیل از این فرصت استفاده کردیم تا در گفتگو با «مهرداد اسکویی» درباره فیلم و نگاه او به سینمای مستند جهان و ایران و کارنامه کاری‌اش بیشتر بدانیم.

■مجموعه پادکست هایی درباره هنر سینما
https://telegram.me/EternityAndADay
ذوق زده و ابرشیر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جای خالی انسجام روایی در ژانر کمدی

خوب بد جلف قطعا بالاتر از چند کمی دو سال اخیر سینما می ایستد به این دلیل که قاسمخانی تا حدود 60 درصد توانسته شوخی های هجوگونه فیلم به خصوص با ژانر پلیسی و جناحی را جذاب و بامزه درآورد و شیمی خوبی هم بین سه کاراکتر اصلی شکل دهد. بافت تصویری فیلم هم که به نظر میرسد قرار بوده شباهتهای به آثار کمدی برادران کوئن داشته باشد نسبتا قابل قبول شکل گرفته است. فصل درگیری در موتورخانه هم مجزا از اینکه چندان ربط قابل درکی با فصلهای پیش ندارد و با وجود کاراترهایی غیر منطقی ای همچون مظفری و رویگری که آخر هم معلوم نمیشود چه انگیزه ای از این انتقامگیری دارند از لحاظ شوخی های هجو گونه و پارودی با ژانر پلیسی و جناحی جذابترین بخش فیلم است در نهایت چون قاسمخانی انگار میبخواسته ایده های شوخ مختلفی را روی هم سوار کند فیلمش را دچار اغتشاش ... دیدن ادامه » در روایت می کند و فیلم روایتی آیتم گونه پیدا میکند. و روایت اصلی که فیلم با آن شروع میشود یعنی چالش بازیگری دو بازیگر درجه چندم در مقابل کارگردانی سخت گیر و تهیه کننده ای مادی گرا در لابه لای ایده قاچاق مواد مخدر خاصی به اسم "حکم لازم" ناقص می ماند و گاهی فراموش میشود همانطور که این ایده دوم هم باز لابه لای ایده های دیگر همچون جعل اسکناس توسط دو بازیگر قدیمی کمرنگ میشود.

معضل بزرگ سینمای کمدی ما این روزها نگاه آیتمی و چند پاره فیلمسازان این ژانر در روایت داستان است از نهنگ عنبر تا خوب بد جلف، از این ایراد ضربه ی بزرگی خورده اند. به نظر من این نگاه آیتم گونه فاقد انسجام در قصه بیشتر از کمدی های تلویزیونی نشات گرفته است. تمرکز روایی این نوع کمدی ها روی فصل بندی های بی ربط و یا کم ربط به هم شکل میگره اما دوستان فیلمساز ما فراموش میکنند که وقتی با سینما طرفی علاوه بر تمرکز روی شوخی نویسی های جذاب باید در یک محدودی زمانی قصه ای با آغاز میانه و پایان داشته باشی تا یک فیلم سینمایی ساخته باشید. در این صورت مخاطب بعد از پایان فیلم نهایتا به بعضی شوخی ها خندیده ولی چون فیلمسار آنقدر به این شاخه و اون شاخه میپرد و یا از ایده جالب به ایده جالب دیگری بدون زمینه چینی شیفت میکند و یا آدمهای مختلفی را بی ریط وارد فیلم میکند بنابراین مخاطب نه تصویر کاملی از قصه فیلم دارد و نه شخصیتی برای او چندان قابل درک میشود.
وقتی قصه کاملی در ذهن مخاطب شکل نگرفته باشد حتی ممکن است بعضی شوخی های جذاب فیلم هم آنجنان که باید در ذهن مخاطب جا نیافتند و مثل خود قصه فیلم خیلی زود فراموش شوند. چرا همچنان حتی ریزترین شوخی های مارمولک یا ورود آقایان ممنوع در ذهنمان هست چون آن فیلمها فقط متمرکز روی آیتمهای شوخ و جذاب نبودند ورای این ها، قصه ای منسجم با شروع، میانه و پایان داشتند و شخصیتهایی که درست در دل این قصه جای گرفته بودند.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
.
■■نگاهی به فیلم «نفس» در گفتگو با «نرگس آبیار»(بخش نخست)
از شیار 143 تا فیلم نفس همراه با صحبت های نرگس آبیار

■در کانال ابدیت و یک شمارۀ بیست و نه را بشنوید :
https://telegram.me/EternityAndADay

■در بیست و نهمین برنامه از مجموعه پادکستهای «ابدیت و یک روز» به سراغ فیلم «نفس» و کارگردان آن، خانوم «نرگس آبیار» رفته ایم.
فیلمی که تا چندی پیش در سینماهای ایران به نمایش درآمده و از طرف بخش عمده ای از مخاطبان و منتقدان مواجه شده بود.
در این برنامه جدا از صحبتهای کارگردان اثر،
آقا «علیرضا حسن خانی» (نویسنده مجلات ماهنامه فیلم، هنر و تجربه و روزنامه هفت صبح) و
خانوم «نزهت بادی» (نویسنده مجلات فیلمنگار، زنان و سینما و ادبیات) نظرات شان درباره این فیلم با مخاطبان درمیان گذاشته اند.


■مجموعه پادکست هایی درباره هنر سینما
https://telegram.me/EternityAndADay
farid beyranvand این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
داستان خوبی بود و سعی داشت از کلیشه های رایج در پایان داستان دور باشه. اما کمی گنگ بود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پایان بندی افتضاح، داستان حیف و حروم شد.شخصیت پردازی متوسط به پایین...
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نه خوب، نه بد، جلف...
یاسمن و مرتضی این را خواندند
مهندس محراب نجعی نژاد این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
[حنا داخل ماشین مینشیند]
حنا: سلام... سلام
خسرو: [با پشت دست به دهان حنا میزند] حرومزاده زندگی من جای کثافت کاری و ذوق زدگی احمقانه این و اون نیست ها... یه بار دیگه بی اجازه زنگ بزنی جوری سرت رو میبُرم میگذارم رو سینه ات که عشق و عاشقی از سرت بپره، فهمیدی؟
حنا: [پس از مکثی کوتاه و نگاه در چشم خسرو] جون، چشم...
عرفان میری این را خواند
تیلا بختیاری و محمد شمالی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چرا آدم باید زیاد عمر کنه ، وقتی حالش خوب نیست؟؟؟؟؟؟؟
وحید عمرانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم بدی نبود ولی نمیتونم بگم خوب بود،از طرفی هم درد سینمای مارو میگفت که چرا هرکسی بعد اینکه توی رشته خودش فعالیت میکنه و به نتیجه مطلوب نمیرسه وارد عرصه هنری مثل سینما یا موسیقی میشه؟
پژمان جمشیدی ها ،زیادن که فقط به عنوان فوتبالیست خوب شاید بتونیم ازشون یاد کنیم نه بازیگر تلویزیون و سینما
و همینطور سام درخشانی هایی که قطعا در تلویزیون درخشش بیشتری دارن
و حتی اون اقای پلیس(حمید فرخ نژاد ) که نشون میده حتی پلیس بودن هم استعداد میخواد...
بیایم خوب،بد و جلف های زندگیمون باشیم ولی ترجیحا خوبش باشیم و در جایگاه خودمون!با استعداد خودمون!!!
نظر من بود....
و من الله التوفیق
ملیکا
یاسمن و ع.ع.سامانی این را خواندند
Unforgiven(Farhad) و سعید آهون منش این را دوست دارند
خب نظر شما کاملا غلط بود با احترام
۱۰ اسفند
به نظر من، کاملا برعکس. منظور فیلم نقد کسانی بود که به ورود شخصیتهای جدید به سینما معترضن و فکر می کنند اونا جای بقیه سینمایی ها رو گرفتند. پیشینه کاری افراد مهم نیست اصلا. بودند کسانی که نویسنده بودند، معلم بودند، مهندس بودند و الان بازیگران خوبی هستند. ... دیدن ادامه » آقای جمشیدی هم بازیشون خیلی باورپذیر و دلچسب هست و از خیلی کسانی که فقط بازیگر هستند و در سریال های تلویزیونی زیاد می بینیمشون، بهتر بازی میکنند. :)
۱۱ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نبود نگاه درست وایده خوب.نبود فیلمنامه قوی و....وحال وروز سینمای کمدی حال حاضر.کمدی هایی بی محتوا ولی پرمدعا گشت ارشاد وخوب بد جلف
یاسمن این را خواند
فرانک غلامپور و ع.ع.سامانی این را دوست دارند
ولی بود دو ساعت خنده از ته دل
۱۰ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یه فیلمی مثل اخراجیها.مزخرف و سواستفاده چی از موقعیت جامعه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم از این ابلهانه تر هم میشه؟ فیلمفارسی های قدیمی شرف داره دیدنش
الهه الف این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درمیشیان می‌خواست این حس را القا کند که در این فیلم نگاهی بی طرف دارد و تا حدودی هم موفق بود ولی اگه به لایه‌های زیرین اثر توجه شود بسیار هوشمندانه درمیشیان موضع خود را مشخص می‌کند آن‌طور که در دنیای واقعی و خارج از فیلم هم مشخص است.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خب خدا رو شکر بعد از مدتها یه فیلم کمدی ایرانی دیدیم که ادمو بخندونه. بدون شوخی های سخیف و سطح پایین. این فیلم شاید عالی نباشه ولی ارزش دیدن رو داره و برخلاف فیلمایی مثل "پنجاه کیلو البالو" یا "سالوادور" میتونه شما رو بخندونه.
پنجاه کیلو البالو هم کمدی خیلی خوبی بود و برخلاف سالوادور بسیار خنده دار بود....وقتی یه فیلم قرار هست فقط کمدی باشه و تماشاچی رو بخندونه و سرگرم کنه از هر مدل شوخی میتونه استفاده کنه .....ممکنه سلیقه بعضی ها با اونچه سخیف خطابش میکنن هماهنگ مباشه اما ایرادی ... دیدن ادامه » به فیلم ها وارد نیست تا زمانی که شوخی ها دراومده باشه و اکثریت تماشاچی ها رو راضی کنه کما اینکه مواردی که از نظر سلیقه ای بعضی ها سخیف محسوب میشه در نود و نه درصد کمدیهای روز جهان وجود داره ولی از ارزش اونها در ژانر و طبقه خودشون کم نمیکنه...البته اگر نویسنده قهاری مث قاسمخانی بتونه سوژه های جدیدی برای کمدی پیدا کنه کارش قابل تقدیر هست مثل فیلمی چون لیلی با من است یا سریال پاورچین ....اما اینها نمیتونن الگو باشند و توقع بره بقیه هم چنین کنند و خوبتر بودن اینها باعث زیر سوال رفتن کمدی های موفقی مث البالو نیست......و نکته اخر این که بین کمدی و طنز باید فرق قائل شد.....اگر کارگردان ادعای ساخت طنز داره اونوقت باید وضع موجود رو نقد کنه ،کاستی ها و زشتی ها و پلشتی های جامعه رو نشون بده و حرف بر گفتن داشته باشه و طبعا بجز موارد استثنا نمیتونه انچنان خنده دار باشه و بیشتر با یک لبخند عموما تلخ میشه نگاهشون کرد
۰۶ اسفند
جناب دانش. نظر شما محترمه. اما من با سه نفر دیگه که به تماشای پنجاه کیلو البالو نشسته بودیم شاید در کل فیلم یک یا دوبار خندیدیم. به نظر من واقعا کمدی سخیفی بود. خوب بد جلف شاید از سن پترزبورک (که فیلمنامه ش رت جناب قاسمخانی نوشته بودن) سطح پایینتری داشت اما ... دیدن ادامه » هم رده کارای کمدی تلویزیونی مثل پژمان بود، که اونم واقعا کار موفقی بود.
۰۷ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگه دنبال یه فیلم زیبا و حساب شده و درست درمون هستین از دستش ندین. بعد از مدتها با حس خوب از سالن خارج شدم.
علیرضا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در یک کلام افتضاح. فوق العاده ضعیف و ناامید کننده
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کارگردان جشن تولد؛ از فیلم سازی داستانی با هزینه ی شخصی در 300 متری داعش می گوید

http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/2106/13/172344/0
حسین کوهی و محسن شهمیرزادی این را خواندند
من دو مستند از آقای لاجوردی دیده بودم,که اتفاقا یکیش در سوریه و راجع به داعش بود.
گفتگوی بسیار جذاب و خوبی هست و نکات جالبی رو کارگردان بهش اشاره میکنه.
ممنون از شما دوست عزیز :)
۰۴ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگرچه مضمون و محتوای فیلم تقریبا مشابه نمونه های دیگر بود ، اما ابتدا و انتهای تقریبا تکان دهنده فیلم را دوست داشتم. نقش مادر ، نقطه عطف فیلم بود که برای ببرقراری عدالت تلاش می کند. بازی باورپذیر علی مصفا و مهناز افشار ، موجب می شد تا فضای سرد داستان و کش دادن های فیلنامه تحمل پذیر بشه. اما نمی تونیم بگوییم که این گونه اتفاقات برای همه افراد می افتد و به هیچ عنوان نمی توانیم بگوییم که همه مادرها در قرارگیری در چنین نقشی واکنش های یکسان و مثبت انجام می دهند. به طور طبع مادر یک فرزندش را از دست داده و نمی خواهد فرزند دیگرش را با دستان خودش بالای چوبه دار ببرد. البته فیلم انتقاد ظریفی هم به قانون قضایی کشور دارد که چرا زن یک مقتول حقی در مجازات قاتل همسرش ندارد و این دقیقا نقض حقوق شهروندی است. نمونه این قوانین اشتباه زیاد است ، به عنوان مثال اگر مردی ... دیدن ادامه » دختر خود را بکشد تا مادامی که دختر مجرد باشد ، به دلیل استفاده از قانون ولی دم ،مقتول از هر مجازاتی مبرا می شود. من افکار عمومی را به اعمال خشونت سوق نمی دهم اما به برخورداری از حقوق طبیعی افراد و حقوق شهروندی و اجتماعی برای برقراری عدالت تاکید می کنم.
آیدا طاهرزاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم بسیار زیبایی بود
فیلمی که با توجه به کستینگ و موضوعش تا حدودی تیاتری محسوب میشه و واقعا برام سوال بود که چرا استقبال خوبی از این فیلم بعمل نیومد!!!
بازی ها همه خوب بودند علی الخصوص علی عمرانی و اشکان خطیبی و مهتاب نصیرپور عزیز
تنها انتقادی که میشه داشت در مورد پایان فیلم بود که نقطه ضعف اکثر فیلم های سینمای ایران همین موضوع است.
خسته نباشید جناب رحمانیان بزرگ، امیدوارم گاهی بین تیاترهای خوبتون به سینما هم سر بزنید.
hesampars و فرانک غلامپور این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید