تیوال سینما
T1:15:27:00
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل «خورشید»
» 7 اسفند آخرین مهلت ارسال آثار به ششمین جشنواره فیلم مستقل خورشید
... دیدن متن »

علاقه‌مندان به شرکت در ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل «خورشید» تا روز 7 اسفند ماه سال جاری فرصت دارند تا آثارشان را به دفتر این جشنواره ارسال کنند. 

ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل «خورشید» به دبیری «مهدی یارمحمدی» با موضوع آزاد و با پیام احترام به انسان و طبیعت در بخش‌های مختلف از جمله؛ بخش رقابتی «فیلم‌های مستقل تجربه‌گرا»، بخش رقابتی «زیباترین رؤیاها» (ویژه فیلم‌های مرتبط با هرمزگان و فیلمسازان هرمزگانی)، بخش رقابتی مقاله سینمای تجربه‌گرا، بخش «بین‌الملل» شامل؛ «مروری بر بهترین فیلم‌های کوتاه تجربی جهان در جشنواره کن ٢٠١٦» و همچنین «مروری بر فیلم‌های کوتاه تجربی تاریخ سینمای جهان» در اردیبهشت ماه سال 1396 در شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان برگزار می‌شود و علاقه‌مندان جهت شرکت آثار خود در این رویداد مستقل سینمایی تا روز 7 اسفند ماه امسال، می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت جشنواره به آدرس www.Khorshidfilmfestival.com  با اطلاع از جزئیات فراخوان، نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و ارسال آثار به نشانی پستی جشنواره اقدام کنند. 

جشنواره فیلم مستقل خورشید به‌ عنوان رویداد ویژه سینمای مستقل تجربه‌گرا در کشور به منظور حمایت از سینمای مستقل با ساختار تجربه‌گرا و خلاقانه و تأکید بر ضرورت گسترش تولید این آثار ارزشمند و معرفی این سینما به‌ عنوان سینمای مبتنی بر اندیشه و خلاقیت، به همت پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل برگزار می‌شود و طی پنج دوره پیشین خود توانسته است نقش و جایگاه مؤثری در شناسایی و معرفی فیلمسازان مستعد و خلاق این عرصه و فیلم‌های موفق آنان به جامعه بین‌المللی داشته باشد. 

هیئت داوران جشنواره مستقل خورشید؛ جایزه ویژه، جایزه بهترین فیلم مستقل تجربه‌گرا، جایزه خرقانی (احترام به انسان) و جایزه خلیج فارس(احترام به طبیعت) ویژه بهترین فیلم بخش زیباترین رؤیاها را به برندگان اهدا می‌کنند. 

اهداف جشنواره فیلم مستقل خورشید عبارتند از: گسترش و ارزش نهادن به فیلم‌های مستقل تجربه‌گرا با رویکردی خلاق، پیشرو، خردگرا و هنری، تأکید بر ضرورت گسترش تولید آثار ارزشمند تجربه‌گرا و خلاق در سینمای ایران و معرفی این سینما به‌ عنوان سینمای مؤثر و جریان‌ساز ایرانی به جامعه بین‌المللی، ترغیب و گسترش مشارکت بخش خصوصی در تولید آثار مستقل و تجربه‌گرا، شناسایی و حمایت از بهترین تولیدات مستقل و تجربه‌گرا و معرفی این آثار به جامعه بین‌المللی، فرهنگسازی و حمایت از تولید آثار با موضوع احترام به انسان، جهان و ارزش‌های عمیق انسانی، فرهنگسازی و حمایت از تولید آثار با موضوع احترام به طبیعت و محیط زیست با تمرکز بر استان هرمزگان، افزایش سطح فنی و کیفی تولیدات فیلمسازان کشور بر اساس استانداردهای بین‌المللی و همچنین حمایت از تولید آثار برگزیدگان جشنواره. 

جشنواره فیلم مستقل خورشید چندین بخش جنبی از جمله؛ برگزاری کارگاه‌های تخصصی آموزشی، نمایشگاه و مسابقه پوستر فیلم‌های راه یافته، نمایشگاه گنجینه آثار اهدایی هنرمندان و بزرگداشت را نیز شامل می‌شود. 

جشنواره خورشید فارغ از ژانر فیلم و قالب‌های مرسوم، نگاهی تخصصی به سینمای ساختارگرا و متفکرانه دارد و تجربه‌گرایی و مستقل‌بودن را در حوزه اندیشه تعریف می‌کند. همه خالقان آثار مستقل و تجربه‌گرا در تمامی قالب‌های فیلم و ویدئو که دارای ساختاری تجربه‌گرا، هنری، نوگرا، پیشرو و خلاقه باشند، می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت این جشنواره و تکمیل فرم ثبت‌ نام در ششمین دوره این جشنواره شرکت نمایند. 

برای اطلاع بیش‌تر:

http://khorshidfilmfestival.com/ShowNews.aspx?NewsID=20254 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مینیمالی از «کاسبان تحریم»

«ماحی» فیلم پرنشانه ای که اجتماعی نیست، این فیلم یک فضای مینیمال و استریلی از «کاسبان تحریم» نشان می دهد، فضایی از یک داستان واقعی و مشهور که در آن سعی می شود روح سرمایه داری و پشت پرده¬ی کاسبان تحریم را نشان دهد، اما این نوع نگاه با تمام دیدگاه هایی که پیش از این مطرح شده متفاوت است.
عمده ی فیلم هایی که به مسائل سیاسی و اجتماعی می پردازند با بیان صریح عقیده ی خود و افزودن یک درام عاشقانه سعی دارند تا از تند و تیزی اثر بکاهند. اما «ماحی» اگرچه از یک داستان واقعی و مشهور برگرفته شده اما برای تبدیل به اثر سینمایی راه دیگری را برگزیده است؛ فیلم در حالی سعی داشته روایت این انسان ها را بیان کند که بیش از توجه دلایل اجتماعی وسیاسی فساد اقتصادی، به مسائل درون گرایانه و روان شناختی می پردازد در واقع ریشه ی مفاسد را دربحران ... دیدن ادامه » های روحی و شخصیتی جستجو کرده است.
انسان هایی که هرکدام از درآمد نجومی بهره مندند و در رده ی بزرگترین مفاسد اقتصادی قرار دارند اما همگی از «بحران روانی» رنج می برند، یکی از پدر ناخلف و زشتی صورتش، دیگری بی سرپرست بودن و به همین ترتیب مشکلات روانی در اکثر شخصیت های فیلم جریان دارد. اما فضای فیلم آن چنان ناآشناست و شخصیت ها آن چنان ناپخته اند که باورپدذیری آن امکان پذیر نیست. خالق «ماحی» سعی کرده است تا درون دنیای سرمایه داران را تخیل کند اما علیرغم کارگردانی نسبتا خوب در بازنمایی روان پریشانه ی انسان ها، مخاطب را از فهمیدن بخش عمده این فیلم شلوغ منع کرده است. این حد از ابهام و پیچیدگی در داستان و شخصیت ها به نظر بیش از غنای فیلم، راه فراری است از غیرمنطقی بودن داستان و شخصیت ها.
شخصیت ها روابطی غیرقابل باورپذیر دارند که حرف های بزرگ از دهان کوچک شان فیلم را به محاق برده است، نشانه گذاری ها و دیالوگ های مبهم بدون آن که مقدمه ای برای فهم مخاطب به وجود بیاورد داستان شخصیت ها را به یک سوال بزرگ تبدیل ساخته، حربه ی دومینوی داستان های پی در پی بدون پاسخ نیز باعث می شود تا مخاطب سوال و ابهام قبلی اش را کنار گذاشته و به دنبال پاسخ سوالی جدید برود.
اگرچه که حساسیت های روی ماحی به اشاره ی مستقیم آن به دولت پیشین و فعلی است اما در این فیلم از سخنان رئیس جمهور نیز برای بیان یک گزاره استفاده شده است: «همه چیز دست دولت نیست»؛ اگرچه که این گزاره تا حدی صحیح است اما در حالی دولتی ها سعی در مبارزه با فساد دارند که هیچ ردی از موانع قانونی و امنیتی ایرانی در فیلم حضور نداشت وکاسبان بدون هیچ گونه ترسی از دولت و نیروهای امنیتی ایرانی اخبار را مرور کرده و کار خود را ادامه می دادند. اما این ترس از دولت های فرانسه و ترکیه در دلشان راه داشت تا «ماحی» مورد وثوق جشنواره های خارجی نیز قرارگیرد.
«ماحی» با فرم بدیع و البته ضعف تکنیکی خود سعی داشت تا مساله اش را غیر مستقیم بگوید، اما ابهام در شخصیت ها و پیچیدگی غیر ضروری روایت ها باعث شد که فیلم تقریبا هیچ وفاداری به داستان اصلی خود نداشته باشد و آن را دستاویز حرف هایی کند که خیلی هم به کار مخاطبان نیاید.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این برنامه هنوزم اکران داره؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم برای کودکانی که با شخصیتهای شاهنامه آشنا باشند جذاب تر خواهد بود و از نظر تکنیک و انیمیشن خوب بودو برای کودکان امروزی که بهترین فیلم های انیمیشن رو از شبکه ها می بینند تا حدودی قابل قبول بود اما از نظر سیر داستانی گنگ بود رابطه گل پری با داستانهای نا موفق او تا اخر قصه و چگونگی موفق شدنش گنگ و نا مفهوم بود و تنها بعد از یکساعت از فیلم در انتها با چند دیالوگ کل مشکل نا موفق بودن گل پری را باز گو میکند که کاش در جریان کل داستان همراه میشد و در انتها انتظار می رفت پدر بزرگ خوشحالیش را با کودکان شریک می شد و سوال گنگ پدر بزرگ چی شد ( از طرف بیننده) مطرح نمی شد، تا کودکان خوشحال تر سالن را ترک کنند.
پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به نام خدا
برایم جالب بود که کارگردان هم فامیلی منه بخاطر همین تصمیم گرفتم با خانواده به این فیلم برم
از حق نگذریم فیلم واقعا خوبی بووود
حیفه که از دستش بدید معضلات جامعرو خوب نشون داده
از لحاظ فیلمبرداریم عالی بوود و همینطور صدا برداری
ولی بعضی جاها دیالوگا کلیشه ای میشد
در کل فیلم خوبی نسبت به باقی فیلم های هم ترازش بوود
از دست ندین
ممنون
کاش مى تونستم به گوش کارگردان فقط این پیام رو برسونم و بگم از دیدن این فیلم نهایت لذت رو بردم ، دستت درد نکنه
۱۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» "منچستر کنار دریا" درفرهنگسرای ارسباران اکران و نقد می‌شود
... دیدن متن »

فیلم «منچستر کنار دریا» به کارگردانی کنت لونرگان یکشنبه 1 اسفند ماه ساعت 18 در فرهنگسرای ارسباران اکران ، نقد و بررسی می‌شود.

به نقل از باشگاه فیلم تهران، داستان فیلم درباره مرد جوانی به نام لی چندلر است که پس از مرگ برادر بزرگترش جوئی مجبور می شود تا حضانت پسر برادرش را برعهده بگیرد و می بایست بدین منظور به شهر زادگاه خود بازگردد. چندلر به دلیل روبرو شدن با گذشته خود خیلی علاقه ای به بازگشت ندارد.

درام «منچستر کنار دریا» که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم درام هفتاد و چهارمین جوایز گلدن گلوب را نیز از آن خود کرده، در شاخه‌های بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر مرد، بازیگر زن، فیلمنامه اصلی نامزد کسب اسکار شناخته شده است.

کنت لونرگان(کارگردان و نویسنده فیلمنامه)، کیمبرلی استوارد، مت دیمون، لورن بک، کریس مور و کوین جی والس (تهیه کننده)، جودی لی لایپس(مدیر فیلمبرداری)، جنیفر لیم(تدوین)، لزلی باربر(موسیقی)، کیسی افلک، میشل ویلیامز، کایل چندلر، گرچن مول، تیت داناوان، کارا هیوارد، متیو برودریک و هتر برنس عوامل و بازیگران این فیلم هستند.

علاقه‌مندان برای حضور دراین نشست می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان‌، خیابان جلفا مراجعه و یا با شماره‌های 20- 22872818 تماس بگیرند. 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکس
از فیلم ماحی
۲ روز پیش، جمعه
محمد عسگری و مصطفی آذرکمان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
■■گزارشی درباره اکران فیلمهای آلمانی «سهراب شهید‌ثالث»(رایگان)
از زبان مدیر سینماتک «امیرحسین سیادت»

■در کانال ابدیت و یک بشنوید :
https://telegram.me/EternityAndADay

■از دوشنبه این هفته، دوم اسفند ماه، به همت سینما‌تک موزه هنرهای معاصر، سینما دوستان ایرانی می توانند مجموعه‌ای از فیلمهای آلمانی «سهراب شهید‌ثالث» را روی پرده ببینند. به همین مناست در پادکست ویژه «ابدیت و یک روز» در گفتگویی با آقای «امیرحسین سیادت» مدیر سینما‌تک موزه هنرهای معاصر سعی کردیم اطلاعات مفیدی را درباره کم و کیف این برنامه ،فیلمها وسخنرانان در اختیار شما مخاطبان علاقمند و پی‌گیر قرار دهیم.

■مجموعه پادکست هایی درباره هنر سینما
https://telegram.me/EternityAndADay

برای تهیه بلیط به صفحهات زیر مراجعه کنید :

http://www.tiwall.com/cinematheque/pages?filters=venue:honarhayemoaser
.
.
.
نیلوفر ثانی ، ذوق زده ، مهشاد ، banafshe akhavan و علیرضا این را دوست دارند
ولی چه حیف که همه بلیط ها تمام شده اند!
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» امیر سیدزاده مجوز ساخت «داستان سیاوش» را گرفت 
... دیدن متن »

امیر سیدزاده تهیه‌کننده آثاری همچون «شماره 17 سهیلا» و «مادر قلب اتمی» پروانه ساخت فیلم «داستان سیاوش» را بر اساس فیلمنامه‌اى از امیر اسکندرى از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، «داستان سیاوش» را امیر اسکندری به عنوان اولین کار بلند سینمایی خود برای حضور در گروه هنر و تجربه کارگردانی می‌کند.

این فیلم درامى مهیج را در مرز بین واقعیت و خیال به تصویر مى‌کشد.

بر اساس صحبت‌های مقدماتی قرار است امیر جعفرى، ویشکا آسایش و هستى مهدوى ﻓﺮ در این فیلم به ایفای نقش بپردازند. سایر بازیگران و عوامل این فیلم نیز متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

امیر سیدزاده جزو معدود تهیه‌کنندگانى است که تا کنون با سرمایه‌گذارى شخصی خود، کارگردانان اول مطرحى را به جامعه سینمایى ایران معرفى کرده است.

او پیش از این تهیه‌کنندگی آثار مطرحی همچون «مادر قلب اتمی» به کارگردانی علی احمدزاده، «زندگی جای دیگریست» ساخته منوچهر هادی و «آمین خواهیم گفت» به کارگردانی سامان سالور  را در کارنامه خود دارد.

سیدزاده همچنین با دو فیلم «شماره 17 سهیلا» به کارگردانی محمود غفاری در بخش سودای سیمرغ و «خاطرات پاییزی» ساخته علی فخر موسوی در بخش هنر و تجربه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

۳ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» انتظامی، شهبازیان و زرین در شورای تخصصی جشنواره فرهنگی
... دیدن متن »

مجید انتظامی، فریدون شهبازیان و بابک زرین سه عضو شورای تخصصی موسیقی هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت هستند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فرهنگی، انتخاب هیات داوران، ارائه راهکار برای افزایش کیفیت اجرایی جشنواره و تعیین شاخص‌های داوری وظیفه این شوراست.

مجید انتظامی آهنگساز سرشناس و مدرس موسیقی است. موسیقی‌های خاطره‌انگیز او در فیلم‌های سینمایی «از کرخه تا راین»، «روز واقعه»، «بوی پیرهن یوسف»، «آژانس شیشه‌ای» بسیار ستایش شده‌اند. انتظامی جوایز مختلفی از جشنواره فیلم فجر، جشنواره فیلم دفاع مقدس و جشن خانه سینما دریافت کرده است. دریافت سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن برای «آژانس شیشه‌ای» در شانزدهمین جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن برای «روز واقعه» در سیزدهمین جشنواره فیلم فجر، برنده تندیس زرین بهترین موسیقی متن برای فیلم «دیوانه‌ای از قفس پرید» در هفتمین جشن خانه سینما، برگزیده لوح تقدیر بهترین موسیقی متن برای فیلم وصل نیکان از چهارمین جشنواره فیلم دفاع مقدس بخشی از افتخارات این آهنگساز است.

فریدون شهبازیان آهنگساز و رهبر دائمی ارکستر ملی ایران آهنگسازی برای فیلم‌های سینمایی را از دهه 60 آغاز کرد. او برای فیلم‌های سینمایی «قشنگ و فرنگ»، «فرزند چهارم»، «گلچهره»، «هیوا» و ... موسیقی ساخته است. شهبازیان داور جشن خانه سینما در دوره چهارم، پنجم، پانزدهم و شانزدهم بود.     این آهنگساز در دوره چهارم جشنواره فیلم دفاع مقدس هم در ترکیب هیات داوران حضور داشته است. شهبازیان در پانزدهمین جشنواره فیلم فجر دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن را برای فیلم «نامزدی» دریافت کرد، این فیلم همچنین تندیس بهترین موسیقی متن را از نخستین جشن خانه سینما برای شهبازیان به ارمغان آورد. این آهنگساز برنده جایزه بهترین موسیقی در چهل و هشتمین مراسم آسیا- پاسیفیک برای ساخت موسیقی «خاموشی دریا» شده است.

بابک زرین آهنگساز و دانش آموخته کنسرواتور تهران است، او با خواننده‌های مختلفی همکاری کرده و برای مجموعه‌های متعددی موسیقی متن ساخته است. ساخت موسیقی برای مجموعه‌های «معمای شاه»، «تبریز مه آلود»، «عاشقانه» و ... بخشی از کارنامه حرفه‌ای این آهنگساز و تنظیم کننده است. زرین دبیر تخصصی بخش موسیقی این دوره جشنواره است.

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در 5 بخش فیلم، تئاتر، ادبی، موسیقی و هنرهای تجسمی 25 فروردین تا اول اردیبهشت ماه 96 در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود. برای اطلاع از اخبار این رویداد به سایت آن با نشانی festivslf.ir  مراجعه کنید.

۳ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طرفداران و مخاطبان فیلم "ماجرای نیمروز" حتما این ویدیو ببینند . (گفتگو جنجالی محمد حسین مهدویان با فریدون جیرانی راجب فیلم )

http://filmnet.ir/film/1955/برنامه-35-(سی-و-پنج)--محمدحسین-مهدویان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این فیلم شاهکار بود و این حقیتی هست . اصلا کاری به موضوع ندارم از لحاظ فنی میگم شاهکار تمام عیار بود و نمیشه هیچ جوره این قضیه رو کتمان کرد . دوربین یک دست ، کارگردانی فوق الاده ، بازی های تماما شاهکار ، تدوین درجه یک ، فیلنمامه روان و بدون اشکال و و و این فیلم باید تمام جایزه ها رو دونه به دونه درو میکرد که حقشو خوردن. تنها فیلم 10 سال اخیر سینمای ایران که به شعور مخاطب احترام گزاشت حتی خیلی بهتر از ابد و یک روز
یاسمن پورمهران این را دوست دارد
جناب محمدی عزیز
بخدا قبول داریم "ماجرای نیمروز" شاهکار بود.
این فک کنم ششمین یا هفتمین پستیه که راجع به شاهکار بودنش گذاشتی :)
۳ روز پیش، پنجشنبه
کاش حسمو درک میکردید . حسی توام با "تلخی و سرخوردگی " از درو نکردن جوایز توسط این فیلم مثل لا لاند
۳ روز پیش، پنجشنبه
اختیار داری دوست عزیز
شرمندگی برای چی!
شما حق داری هر چیزی که دوست داری و هر زمان در تیووال بنویسی.
این فضا مختص به همه هست
این صرفا یه شوخی بود.
رد شو,خیلی سال هست جشنواره فیلم فجر تبدیل به یه دورهمی و تقسیم جوایز شده :)
۳ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «طبل» از سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم «لاچنودورو» در ایتالیا به نمایش درمی‌آید
... دیدن متن »

فیلم سینمایی «طبل» به کارگردانی «کیوان کریمی» به نمایندگی از سینمای ایران در چهل و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «لاچنودورو» در کشور ایتالیا روی پرده می‌رود.

فیلم سینمایی «طبل» Drum نخستین ساخته بلند «کیوان کریمی» که در نخستین نمایش بین‌المللی خود به نمایندگی از سینمای ایران در بخش رقابتی «هفته منتقدان» در هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «ونیز» Venice در کشور ایتالیا به نمایش درآمد و مورد استقبال خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و منتقدان سینمایی جهان قرار گرفت و نقدهای مختلفی در رسانه‌های بین‌المللی در مورد آن نوشته شد و اخیراً نیز از نگاه سینماگران، نویسندگان، منتقدان و روزنامه‌نگاران مطرح جهان در میان 10 فیلم برتر سینمای جهان در سال 2016 قرار گرفته است؛ در جدیدترین حضور بین‌المللی خود، روز 6 دسامبر 2017 در چهل و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «لاچنودورو» Lacenodoro در شهر آولینو در کشور ایتالیا به نمایش درمی‌آید. 

جشنواره فیلم «لاچنودورو»؛ فستیوال تاریخی سینمای آولینو با تمرکز بین‌المللی بر موضوعات اجتماعی و تجزیه و تحلیل و کشف استعدادهای جدید در سینما همه ساله در روزهای 1 تا 12 دسامبر کشور ایتالیا برگزار می‌شود و جایزه «لاچنو» به خالقان‌ مشهور سینما اهدا می‌شود که در مطالعات زیباشناسانه و مسایل اخلاقی تاثیرگذار بوده‌اند.

در «طبل» فضا رؤیاگونه است، شخصیت‌ها، مکان‌ها و خیابان‌ها هم بی‌نامند، تهران تنها شخصیت فیلم است که نام دارد. فیلم روایت وکیلی است که مثل همه زندگی و کار می‌کند، در آپارتمانی که هم محل زندگی و هم دفتر کار اوست؛ روزی سرد و بارانی، مردی لنگ، بسته‌ای در دست، نزد وکیل رفته و بدون کلامی، بسته را به او می‌دهد، بسته‌ای که زندگی وکیل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 

در فیلم سینمایی «طبل»، «کیوان کریمی» ساختار نوار را هم در طرح اصلی اثر و هم در کنتراست سیاه و سفید، شب و شهر ...اتخاذ کرده است.

این فیلم در آخرین حضور بین‌المللی خود در جشنواره بین‌المللی «فیلم‌های برتر» 2016 اروپایی در کنار آثار کارگردانان مطرح اروپایی و همچنین در جشنواره بین‌المللی فیلم «ناپولی» در کشور ایتالیا به نمایش درآمد.

فیلم «طبل» به دلیل اینکه تهیه‌کننده آن اروپایی است در جشنواره بین‌المللی «فیلم‌های برتر» 2016 اروپایی European film forum حضور داشت؛ این جشنواره توسط انجمن فیلم «سکانوراما» Scanorama و با حضور آثار کارگردانان مطرح اروپایی همه ساله در چهار شهر بزرگ کشور لیتوانی برگزار می‌شود.

این فیلم همچنین در ادامه حضورهای بین‌المللی خود در شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «حقوق بشر» ژنو در سویس به نمایش درمی‌آید که سالیانه فقط هشت فیلم را برای بخش رقابتی انتخاب می‌کند؛ این دوره از جشنواره فیلم «حقوق بشر» در روزهای 20 تا 29 اسفند ماه امسال (10 تا 19 مارس 2017) برگزار می‌شود.

 

۳ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به طور کلی فیلم خوبیه و واقعا ارزش دیدن داره...
آقای عمرانی معرکه واقعا معرکه و توانمند هستن و به نظرم وزنه سنگین این فیلم بازی و صدای عالی ایشونه..
منتها چند تا مورد خیلی واسم جذاب نبود یکی شخصیت رییس که شاید به خاطر بازیگرش بود و اینکه به پرداخت شخصیت ها خصوصا صفا و عطا خوب پرداخته نشده نمیدونم میتونه نقطه ضعف باشه یا جناب کارگردان با انتخاب خودشون این کارو انجام دادن...
اشکان خطیبی هم همیشه خوب بازی میکنه اما یکم اغراق در بازیشون دیده می شد...اصلا با صحنه ویالون زدنشون در برف ارتباط برقرار نکردم..
از همه ی این موارد بگذریم صحنه های نوستالژی (که میشه گفت آقای رحمانیان تبهر خاصی در نوستالژی بازی دارند) و موسیقی فیلم باعث میشه سفر کنی توی خاطرات دور و نزدیکت...
ممنون از گروه خوب آقای رحمانیان
پرند محمدی و علیرضا این را خواندند
وحید عمرانی این را دوست دارد
بهترین صحنه فیلم اتفاقا ویالون زدن خطیبی در برف بود
۴ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چقدر این فیلم رو دوست داشتم. خیلیی قشنگ بود. واقعا این کار حقش نیست در کنار کارهای بعضا آماتوری هنر و تجربه بیاد!!
افسوس و صد افسوس..
وحید عمرانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» معرفی منتخبین 6 بخش از جشنواره فیلم پروین اعتصامی
... دیدن متن »

اسامی فیلم های منتخب و راه یافته به بخش مسابقه 6 بخش از جشنواره ملی فیلم پروین اعتصامی معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره ملی فیلم پروین اعتصامی، در بخش های «زنان و زندگی شهری»، «پرتره (زنان شاخص ایرانی)»، «توانمندسازی زنان و بازتاب نشاط در خانواده»، «جزیره کیش»، «زنان و میراث فرهنگی » و «فیلم های مستند نیمه بلند و بلند زنان فیلمساز» 384 اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این میان 50 اثر منتخب و به بخش مسابقه راه یافتند.

برپایه این خبر، در بخش «فیلم های مستند نیمه بلند و بلند زنان فیلمساز» 24 اثر متقاضی شدند که از میان این آثار 9 اثر به بخش مسابقه را پیدا کردند.

 

1- صحنه هایی از طلاق / شیرین برق نورد/ تهران

 

2- قلعه گوری / آتوسا رحمتی/ خرم آباد

 

3- کار در واگن / پریسا عشقی/ تهران

 

4- زمستان فصل آخر / مریم السادات مومن زاده/ تهران

 

5- والسی برای تهران / زینب تبریزی/ تهران

 

6- اعتراض وارد نیست / فرناز جورابچیان/ تهران

 

7- مثل چشمه / طاهره امامی/تهران

 

8- نیمه پنهان ماه / آزاده بی زار گیتی/ تهران

 

9- معصومه / سونا مقدم/ تهران

 

بخش «زنان و زندگی شهری»  از سوی معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و اداره کل امور بانوان شهرداری تهران حمایت می شود، 94 اثر به دبیرخانه ارسال شد که از میان این آثار 11 اثر پذیرفته شدند.

 

1- مهمانی/ صبا قاسمی/ تهران/ داستانی

 

2- شب/ محمدرضا نوریان/ کرج/ داستانی

 

3- ب دو / احسان دلدار/ تهران/ داستانی

 

4- روتوش/ کاوه مظاهری/ تهران/ داستانی

 

5- صراحی/ سعید نجاتی/ قم/ داستانی

 

6- زندگی کور نیست/ زهرا نیازی/ اصفهان/ مستند

 

7- کهریزک تجریش/ آزادی رضاییان مقدم/ تهران/ مستند

 

8- بوتیک 14/ طلایه اطلسی/ تهران/ مستند

 

9- خون بازی/ مصطفی شیری/ تهران/ مستند

 

10- زخم/ سید مهدی موسوی برزکی/ تهران/ مستند

 

11- دارالسلام/ احسان شادمانی/شیراز/ مستند

 

بخش «توانمندسازی زنان و بازتاب نشاط در خانواده» که با حمایت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار می شود.

 

1- زندگی با طعم زرشک/ مریم رزاقی/ ساری/ مستند

 

2- شلهه/ شریفه مهدی زاده/ اهواز/ مستند

 

3- فرشته ای در خانه من/ سولماز صدقی/ تهران/ مستند

 

4- مادرخوانده/حامد کشانی نوبری/تهران/ مستند

 

5- تمام گل/ پیام زین العابدینی/ تهران/ مستند

 

6- شهری برای دخترانم/ محمد صادق دهقانی/ تهران/ مستند

 

7- هوادار/ علی دلکاری/ مرند/ داستانی

 

8- فروزان/ میر عباس خسروی نژاد/ تهران/ داستانی

 

9- اول پاییز/ عادل تبریزی/ تهران/داستانی

 

10- سلیمه/ علی خسروی/ تهران/ داستانی

 

11- مادر/ علی ثقفی/ تهران/داستانی

 

12- ننه هما/ داود جلیلی/ قم/ داستانی

 

13- امضا/ محمد ثریا/ تهران/ داستانی

 

بخش «زنان و میراث فرهنگی» از سوی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری حمایت می‌شود.

 

1- میراث من آواز/ فاطمه موسوی/ تهران/ مستند

 

2- آناهیت/ شیرین وحیدی، شهرزاد پویا، میترا کارآگاه /تهران/ مستند

 

3- بازار میناب/ معصومه نور محمدی/تهران/ مستند

 

4- عروسی قاسم/ فاطمه نجفی/ اهواز/ مستند

 

5- رامهرمز یک کاوش باستان شناسی/پژمان مظاهری پور/ تهران/ مستند

 

6- قابی برای تنهایی/ محمود ناظری/ تهران/ مستند

 

7- این سه زن/ مصطفی امامی/ تهران/ مستند    

 

8- تار و پود/ امید میرزایی/ کرمان/ داستانی

 

بخش «جزیره کیش» با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش برگزار می‌شود.

 

1- کالینگ/ مژگان پازوکی/ کیش

 

2- طبیعت جزیره/ غلامرضا صالحی/ تهران

 

3- داستان یک هشتصد ساله/ محمد جعفری/ کیش

 

4- جان مرجان/ مانی میرصادقی/ تهران

 

5- اعجاز خلیج فارس، امید (لاک پشت نوک عقابی)/کاظم بایرام بخش/ کیش

 

بخش «پرتره (زنان شاخص ایرانی)»

 

1- فاطمه/معصومه نور محمدی/ تهران

 

2- با زبان خاموش/ منوچهر مشیری/ تهران

 

3- خانم ف/ صادق سوری/ زاهدان

 

4- گیلاسیانیان/هادی حیدری/ تهران

 

شایان ذکر است نهمین جشنواره ملی پروین اعتصامی به دبیری مازیار رضاخانی اواسط اسفندماه سالجاری در تهران برگزار می شود.

۵ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم ماجرای نیمروز
ثبت نام نمایشهای دانشجویی آغاز شد
» بهترین فیلم مردمی جشنواره اکران نوروزی می شود
... دیدن متن »

در آستانه اکران عمومی «ماجرای نیمروز» ساخته محمد حسین مهدویان به تهیه کنندگی سید محمود رضوی ثبت نام نمایشهای دانشگاهی این فیلم آغاز شد. 

با توجه به درخواست تهیه کننده «ماجرای نیمروز» از شورای صنفی نمایش مبنی بر موافقت با اکران نوروزی بهترین فیلم جشنواره سی و پنجم فجر و همچنین درخواست های متعدد دانشجویان برای اکران های دانشگاهی به اطلاع می رساند، نهادهای دولتی، غیر دولتی، دانشگاهها و موسسات علمی و آموزشی می توانند از طریق شماره تلغن ٠٢١٨٨٩٨٠٤٤٥ و یا آدرس ایمیل simayemehr93@gmail.com جهت ثبت نام و ارسال درخواست نمایش فیلم سینمایی "ماجرای نیمروز" اقدام کنند. 

همچنین این فیلم قرار است امروز 26 بهمن ماه با حضور محمد حسین مهدویان، سید محمود رضوی، بازیگران «ماجرای نیمروز» ساعت 14 در دانشگاه تهران به نمایش درآید و پس از آن جلسه نقد و بررسی فیلم با حضور سعید قطبی زاده منتقد سینما و عوامل فیلم برگزار می شود. 

«ماجرای نیمروز» در سی و پنجمین جشنواره فجر در بخش سودای سیمرغ به نمایش در آمد و توانست چهار سیمرغ از آن خود کند. همچنین مورد توجه منتقدین و اهالی رسانه قرار گرفت. 

در این فیلم مهرداد صدیقیان، احمد مهرانفر، هادی حجازی فر، مهدی زمین پرداز، حسین مهری، محیا دهقانی، لیندا کیانی، امیراحمد قزوینی، امیرحسین هاشمی و جواد عزتی با حضور مهدی پاکدل به ایفای نقش می پردازند. 

در خلاصه داستان این فیلم آمده است:در محله های پر آشوب تهران، در پیچاپیچ خیایان ها و کوچه ها و در پستوی خانه ها سرگردان و حیران. آیا این جستجو را فرجامی هست؟

۵ روز پیش، سه‌شنبه
فائقه معتمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
■■ گفتگویی با «هوشنگ گلمکانی» پیرامون جشنواره ایی که گذشت

■در کانال ابدیت و یک روز شمارۀ بیست و شش را بشنوید :
https://telegram.me/EternityAndADay


■سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر هفته گذشته با کلی حرف و حدیث به پایان رسید.
در «بیست و ششمین» برنامه از مجموعه پادکستهای «ابدیت و یک روز» به همراه آقایان «هوشنگ گلمکانی» (مترجم و منتقد سینما و سردبیر مجله ماهنامه مجله «فیلم») و «محسن آزرم» (مترجم، منتقد، نویسنده وبلاگ «شمال از شمال غربی» و دبیر دبیر بخش مطالعات سینمایی نشرچشمه) سعی کرده‌ایم در یک جمع بندی، مروری داشته باشیم به جشنواره امسال و برخی از فیلم‌های به نمایش در آمده در آن .


■مجموعه پادکست هایی درباره هنر سینما
https://telegram.me/EternityAndADay

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درویش و افخمی در جمع داوران
» معرفی هیات داوران جشنواره بین المللی فیلم 100
... دیدن متن »

هیات داوران یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های 100 ثانیه‌ای معرفی شدند.

روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های 100 ثانیه‌ای با اعلام این خبر اسامی این هیات را به ترتیب معرفی کرد: احمدرضا درویش، بهروز افخمی، هادی مقدم‌دوست، حبیب احمدزاده، محمدرضا خردمندان

برپایه این خبر، 141 اثر به دو بخش اصلی (مسابقه ملی) و مسیر تجربه شامل 106 اثر در بخش اصلی و 35 اثر در بخش مسیر تجربه به بخش مسابقه یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100 ثانیه‌ای راه یافتند. این آثار از میان 1179 اثر در بخش اصلی و 565 اثر در بخش مسیر تجربه انتخاب شدند.

در این خبر یادآور شد: جشنواره بین‌المللی فیلم‌های 100 ثانیه‌ای در قالب بخش‌های «مسابقه سینمای100 ثانیه‌ای ایران» شامل دو بخش «اصلی» و «در مسیر تجربه» در زمینه‌های مستند، داستانی، پویانمایی و مسابقه سینمای 100 ثانیه‌ای جهان در زمینه آثار مستند، داستانی، پویانمایی طراحی شده و در این دوره در سه محور موضوعی «اخلاق و سبک زندگی»، «اخلاق و فرهنگ کار»، «اخلاق و اقتصاد مقاومتی» برنامه‌ریزی شده و فیلم‌ها باید ملهم از این سه محور کلی تولید شده باشند.

شایان ذکر است جشنواره بین‌المللی فیلم‌های 100 ثانیه‌ای به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی و به دبیری علی قربانی طی روزهای 4 تا 6 اسفندماه در تهران و در پردیس سینمایی آزادی برگزار می‌شود.

۵ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سنخ شناسی فجر35
.گاهی به پایان سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر نشان می‌دهدمدیران فرهنگی و بعضا سیاسی به جهت جلب رضایت طیف‌های مختلف سینما، سیمرغ را سهمیه‌بندی کرده‌اند تا بسیاری از فیلم‌ها و جریانات سینمایی غنیمتی از این جشنواره داشته باشند اما به‌رغم این مشی محافظه‌کارانه و سیاسی، هنرمندان این تقسیم‌بندی ناعادلانه را برنتافتند و هنوز اعتراضات آنها حتی پس از برگزاری اختتامیه جشنواره شنیده می‌شود. به گزارش «وطن‌امروز»، نکته جالب این جشنواره، انتقاد نامزدهای آثار به عدم نامزدی برخی فیلم‌ها بود و جالب‌تر از آن، انتقاد فیلمسازان به نامزدی خود در بخش‌های نامرتبط! فریدون جیرانی از داوران تشکر کرد که برف‌های پشت پنجره را دیده‌اند و کارگردان فیلم تحسین‌شده «بیست‌ویک روز بعد» در حالی که مستحق نامزد شدن در بسیاری از بخش‌ها بود، تنها در بخش جلوه‌های بصری نامزد شد که به قول محمدرضا خردمندان کارگردان این فیلم، جلوه‌های بصری جزو نقطه ضعف‌های فیلم و بدترین بخش آن است و داوران این فیلم را تنها در این بخش نامزد کرده بودند. اگرچه حجت‌الله ایوبی این جشنواره را یکی از بهترین دوره‌های جشنواره و تحقق «امید» در سینمای ایران نامید، اما آثار راه‌یافته به جشنواره فجر حرف دیگری برای گفتن دارند.
زن، قهرمان دنیای بی‌مرد
نقش زن در این دوره از جشنواره فجر به نسبت سایر جشنواره‌ها پررنگ‌تر بوده است. فیلم‌های شبه‌فمینیستی «سارا و آیدا»، «آذر» و «زیر سقف دودی» از جمله فیلم‌هایی هستند که نقش زن را با نگاهی ضدمردانه توصیف کرده‌اند. در این آثار همواره مردهای قصه یا جنایتکارند یا بشدت بی‌عرضه و بی‌مسؤولیت. هیچ نقش مثبتی از مردان در این فیلم‌ها مشاهده نمی‌شود و گویی باری اضافی بر دوش و سدی در برابر زن‌ها هستند. اما در کنار این دو، فیلم «ویلایی‌ها» روایت جنگ از نگاه زنان را برعهده دارد، نگاهی درست و تاثیر‌گذار که کمتر در سینمای دنیا دیده می‌شود. چیزی که در «شماره17 سهیلا» نیز البته با قوت کمتری مشاهده می‌شود. تکثر کارگردان‌های مرد نگاه مردانه‌ای به سینما داده و باعث شده حتی فیلم‌هایی که زن‌ها سوژه اصلی هستند بی‌توجه به ظرافت و جهان‌بینی آنها با نگاه مردانه‌ای از زن ساخته شود. فیلم‌هایی مثل «ایتالیا ایتالیا» نیز با بیان تغییر نقش زن به عنوان نان‌آور منزل در دنیای مدرن به پیامدهای ناگوار این تغییر نقش می‌پردازند.
مردان نامرد
بی‌شک عمده نقش‌های منفی و جنایتکار در سینما متعلق به مردان است، اما هنگامی که کارگردان به تعریف نقش‌ها می‌پردازد اگر از حد تعادل در تعریف نقش منفی در زندگی عادی خارج شود، معنای دیگری در پی خواهد داشت. مردهای با نقش منفی در سینمای فجر35 علاوه بر جنایتکار بودن، بی‌عرضه نیز هستند. اگر تعریف درست مرد را در جامعه، ستون خانواده بنامیم، با ویرانی این ستون دیگر سقفی برای خانواده پیدا نمی‌کنیم که در بسیاری از فیلم‌ها این بازنمایی به نامناسب‌ترین شکل ممکن رخ داده است. در فیلم «آباجان» همه مردهای خانواده یا معتاد و آدم‌فروش هستند یا بی‌عرضه و کفترباز یا اینکه رو به موت بوده و کاری از آنها برنمی‌آید. «بدون تاریخ، بدون امضا» روایت مردی است که به دلیل ارزانی گوشت مرغ مرده به منزل می‌آورده و فرزندش به همین دلیل فوت می‌کند. در «آذر»، شوهر پسرعمویش را می‌کشد و عموی مذهبی و بی‌منطقش، با شرط‌های عجیب مانع ادامه زندگی عادی آذر می‌شود. در «دعوتنامه» مرد بی‌عرضه نمی‌تواند زندگی‌اش را اداره کند و به دزدی از زائران روی می‌آورد، مرد خوب قصه هم اگرچه انسان دل‌رحمی است ولی همواره هیچ محبتی نسبت به همسرش ندارد، همسری که بعدها می‌فهمیم او نیز صیغه‌اش بوده و تازه عقد شده. اگرچه حضور شخصیت‌های مثبت و منفی در فیلم بدیهی است اما هنگامی که قاطبه داستان فیلم‌ها حول مردان نامرد شکل بگیرد، نشان از بازنمایی نادرست و غیرهدفمند از جامعه‌ای است که بعدها بناست همین فیلم‌ها بر مردم تاثیرگذار باشند.
جامعه دهه جنگ
به دلایل مختلف بویژه هزینه‌های گزاف، ساخت فیلم دفاع‌مقدسی از اولویت سازندگان فیلم خارج شده است و امسال جز 2 فیلم «چراغ‌های ناتمام» و «اشنوگل» فیلمی به صورت مستقیم جنگ را سوژه خود قرار نداده است. اما اهمیت آن دوره و ظرفیت‌های قصه‌پردازی موجب شده سینمای اجتماعی دهه جنگ رونق بگیرد، فیلم‌هایی که پشت خط مقدم را روایت می‌کنند و اشاره مستقیمی به جنگ ندارند. «ماجرای نیمروز» به عنوان بهترین فیلم ملی و بهترین فیلم از نظر مردم و داوران، جزو آثاری است که به طور مستقیم به جنگ نمی‌پردازد، در واقع آنچنان جنگ داخلی در تهران فراگیر است که تنها برای آوردن فرمانده عملیات به پلان‌هایی از «بازی دراز» رجوع می‌کنیم. «آباجان» روایت یک خانواده زنجانی در دوران دفاع مقدس است که از جنگ فقط هواپیماهای عراقی، آژیر قرمز، صدای آوینی و چشم‌انتظاری مادر رزمنده نمود دارد. «دریاچه ماهی» روایتی از تفحص شهدا و فلش‌بک‌های کوتاهی از جنگ است و فیلم تحسین‌شده «ویلایی‌ها» بیانگر زندگی همسران رزمنده در یکی از شهرک‌های جنوب کشور است که با اقبال بالایی برخوردار بود. نکته جالب در این فیلم‌ها برجستگی نقش زن در آن دوران است که در 2 فیلم «ویلایی‌ها» و «آباجان» زن‌ها نقش اصلی فیلم را برعهده دارند.
کمدی‌های درجه «یاء»
اگرچه بسیاری از فیلم‌ها مانند «فراری»، «ماجرای نیمروز»، «بیست و یک روز بعد» و «ایتالیا ایتالیا» رگه‌های برجسته‌ای از طنز در خود دارند اما تنها 2 فیلم در جشنواره امسال به صورت مستقیم در ژانر کمدی می‌گنجند؛ «گشت2»، «خوب، بد،جلف» که هر دو به پشتوانه آثار قدیمی به این جشنواره راه پیدا کرده‌اند. «خوب، بد جلف» را می‌توان ادامه مجموعه تلویزیونی پرمخاطب پژمان دانست، هرچند این اثر از حد یک فیلم تلویزیونی فراتر نرفته، اما اقبال نسبتا مناسب مخاطب را در گیشه به همراه خواهد داشت. «گشت2» نیز از پیش مشخص بود که ادامه فیلم گشت ارشاد است، اما شدت و ضعف آن به حدی است که اقبال عام را نیز به همراه خود ندارد. نگاهی به فیلم‌های طنز نشان می‌دهد شاهد افول خلاقیت و زبان جدیدی در طنز هستیم و خالقان این آثار به پشتوانه تجربه‌های موفق پیشین خود به جشنواره پا گذاشته‌اند که این خود آینده‌ای نه‌چندان روشن را در سینمای کمدی نشان می‌دهد. اگر روزی شاهد سینمای کمدی درجه «الف» بودیم، امسال نمره این آثار با توجه به انتظاری که از سازندگان آن می‌رفت، نمی‌تواند بیشتر از «یاء» باشد اما فیلم‌های موفقی که در ابتدا عنوان شد بیشتر از حد انتظار توانستند مخاطب را به خنده و تامل پس از آن وادارند. هادی حجازی‌فر، مهرداد صدیقیان، محسن تنابنده، حامد کمیلی و نوجوان‌های در حال ظهور «بیست و یک روز بعد» توفیق بیشتری نسبت به کمدین‌های مشهور در به نشاط آوردن مخاطب داشتند.
ژانر نکبت و یک شوخی بزرگ
بعد از تعلق اکثر سیمرغ‌های بخش اصلی به «ابدویک روز»، نام ژانر «نکبت» توسط منتقدان بر زبان‌ها افتاد؛ روایت یک خانواده بدبخت در جنوبی‌ترین نقطه تهران که همه مشکلات قابل تخیل بر سرشان آوار می‌شود. اگرچه ژانر نکبت در برهه‌ای به سیاهنمایی افراطی تعبیر می‌شد اما در دوره فعلی به سینمای «امید» تغییر نام پیدا کرد. اهدای جوایز متعدد و استقبال بالای جشنواره‌های داخلی و خارجی موجب شد تا این نوع از سینما که تفاوت کمی با سینمای فرهادی دارد در میان فیلمسازان جشنواره‌ای رسوخ پیدا کند. «تابستان داغ» و «بدون تاریخ، بدون امضا» از جمله فیلم‌هایی بودند که توانستند جوایز مهم جشنواره را نصیب خود کنند، فیلم‌هایی که به‌راحتی در ژانر نکبت می‌گنجند و با این روند بدون شک شاهد افزایش این قبیل فیلم‌ها در آینده سینمای ایران خواهیم بود. این درحالی است که بیش از آنکه این داستان‌ها دستاویز بیان اهمیت مفهوم «عدالت» باشند، به موضوعی برای دغدغه‌های شخصی تنزل یافته‌اند که نقش اول قصه یا جرم وقوع‌یافته را با مردانگی می‌بخشد یا سعی در انتقام دارد. ژانر نکبت استراتژیک نبوده و عدم نمایش مفهوم عدالت جمعی موجب می‌شود تا انسان‌ها همواره دنبال راهکار‌های فردی برای رفع فقر و مشکلات خود باشند در حالی که ریشه معضلات اجتماعی در ساختارهایی است که بدون ریشه‌کن کردن فساد در آنها، ژانر نکبت در زندگی واقعی ما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
متفاوت از تفاوت‌ها
در میان آثار جشنواره فجر فیلم‌هایی حضور داشتند که سعی‌شان بر خلق فرمی متفاوت از سایر آثار بود. برخی از این فیلم‌ها توفیق بسیاری پیدا کردند و برخی دیگر با عدم استقبال مخاطبان مواجه شدند. «ماجرای نیمروز» به پشتوانه فرم ایستاده در غبار توانسته نظر هیات انتخاب را در راهیابی به جشنواره جلب کند. این فیلم کاملا خلاقانه و بدیع بوده است و ژانر داکیودرام یا همان درام مستند روایت می‌شود که در جهان رایج است و نسخه بومی‌سازی شده آن در «ایستاده در غبار» و «آخرین روزهای زمستان» به چشم می‌آید. اما «ماجرای نیمروز» مرز بین مستند و سینما را از بین برده، زیرا از سویی با فرم داکیودرام مواجه هستیم و از سوی دیگر با یک اثر سینمایی روبه‌روییم. بازیگران دیالوگ دارند و همانند یک اثر سینمایی همه اقتضائات آن رعایت شده است. استفاده از دوربین‌های 16میلیمتری که در گذشته به کار برده می‌شد، بسیار دشوار است اما اگر مصلحت‌سنجی هیات داوران نبود بی‌شک شاهد نامزدی «ماجرای نیمروز» تقریبا در همه رشته‌ها بودیم. «خفه‌گی» با فرمی متفاوت‌تر از همه آثار پا به جشنواره گذاشته است، فیلمی سیاه و سفید شبیه به ژانر نوآر در دهه 40 فرانسه که ذره‌ای لغزش در فرم و قصه می‌تواند فیلم را به ورطه سقوط بکشاند. الحق باید گفت جیرانی در طراحی صحنه و جزئیات تصویر و همچنین بازیگردانی بی‌نقص کار کرده است.در این فیلم شاهد یکی از بهترین بازی‌های الناز شاکردوست در تمام دوران بازیگری‌اش هستیم. قصه نیز به گونه‌ای روایت شده که برای مخاطب باورپذیر است اما اقتضای این فیلم روند کند و مبهم آن است که زمان 114 دقیقه‌ای آن را می‌توان از نقاط ضعفش دانست. زیرا از اساس ژانر جنایی به این شکل و صفحه تماما سیاه و سفید در سینمای گیشه جایگاهی ندارد. فیلم «نگار» نیز یک سایکودرام است که مخاطب در طول فیلم مرز بین توهم و واقعیت را گم می‌کند. زمینه جنایی نگار و کارگردانی خوب و حساس آن به همراه ریتم تند این فیلم می‌تواند از نقاط قوت این اثر باشد اما تازگی این فرم در کنار درگیر ساختن مخاطب به توهمی که انتهایش هیچ است از پاشنه آشیل‌های این اثر بوده که باید منتظر استقبال مخاطب عام از نگار باشیم. وجه مشترک این فیلم‌ها موضوع جنایی و معمایی است که می‌توان پیش‌بینی کرد سازندگان آثار خلاقانه در آینده نیز به تبعیت از این موضوعات به ساختن اثر اقدام کنند.
غصه مرگ
بالای ... دیدن ادامه » 80 درصد از فیلم‌های جشنواره «مرگ» در محوریت قرار دارد به گونه‌ای که نقطه عزیمت هر داستان با مرگ یکی از شخصیت‌ها رخ می‌دهد. مقوله مرگ و اهمیت آن در قصه‌پردازی سینمای ایران امر برجسته‌ای است که به عنوان یک امر «غم‌انگیر» و نه عبرت‌آموز در اکثر فیلم‌ها برجسته شده است. تکثر غصه مرگ در فیلم‌ها بیانگر میزان نشاط و امید در آن است. تمام برندگان سیمرغ مربوط به فیلم‌هایی بودند که در آن مرگ نقش اساسی در روایت داستان داشت.
انیمیشن بی‌انیمیشن
با وجود فیلم‌هایی که مخاطب آن را با خنده‌های تمسخرآمیز و کف زدن‌های بی‌مورد بدرقه می‌کرد، تنها شاهد یک اثر انیمیشن در این جشنواره بودیم، اثری که با فرم حرفه‌ای و چشم‌نواز خود توانست بسیاری از هنرمندان ایرانی هالیوود را به ایران بکشاند تا داستان شهید چمران را به زبان خود روایت کنند. رهایی از بهشت در آخرین سانس آخرین روز جشنواره اکران شد آن هم پس از فیلم ضعیفی به نام بن‌بست وثوق که تقریبا بدون استقبال مخاطبان اکران شد. ظلم بیشتر به رهایی در بهشت آنجا نمود بیشتری یافت که اسامی نامزدها زودتر از اکران این فیلم منتشر شد و علاوه بر اینکه شائبه دیده نشدن این انیمیشن میان مخاطبان را به وجود آورد، در استقبال مخاطبان از اکران این انیمیشن نیز تاثیرگذار بود. هرچند مدیران سردر این سینما را به «امید» تغییر نام دهند اما باید گفت سینمای امسال نیز به‌رغم وجود چند اثر خوب، با ضعف‌های تکنیکی فراوان و ناامیدی وافر همراه است. در حالی که در نهایت بتوان 8 فیلم نسبتا خوب در جشنواره پیدا کرد، این حجم از افزایش ظرفیت فیلم‌ها بی‌معناست، فیلم‌هایی که گاه با تمسخر علنی مخاطب در رعایت نکردن بدیهی‌ترین تکنیک‌ها مواجه می‌شد، سوال اساسی باز هم در این است که چگونه می‌توان عدم حضور بسیاری از فیلم‌های باکیفیت را با وجود فیلم‌های ضعیف جشنواره توجیه کرد. به رغم نظر تمام هنرمندان، مدیران جشنواره این دوره را یکی از بهترین دوره‌های جشنواره فیلم فجر می‌دانند و اگرچه برگزیدگان بحق یا با بی‌عدالتی سیمرغ‌های خود را دریافت کردند اما جایزه اصلی را باید به مدیران سینمایی داد، جایزه بزرگ‌ترین شوخی باید به جناب آقای ایوبی تعلق بگیرد که به قول مسعود فراستی سخنان ایشان یک شوخی بیش نیست: «این جشنواره پر است از غلط‌های فاحش در تکنیک و وهن در محتوا! بعد مسؤول سینمای مملکت (آقای ایوبی) می‌گوید امسال امید در سینما محقق شده است! این شوخی است».
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از اونجایی که تقریبا 10 روز قبل از شروع جشنواره فیلم فجر و در طول جشنواره در جریان زیر و بم فضای رسمی و غیر رسمی جشنواره بودم و باز به واسطه حضورم در عین نزدیک ترین حالت به فضای دبیرخانه اما نامحسوس، بنابراین این مطلب که امروز در روزنامه تماشاگران چاپ کردم را اینجا هم منتشر می کنم که شرحی است شاید با اندکی مایه های شوخی از نظرات من در باب جشنواره سی و پنجم
باشد که مقبول افتد
پشاپیش عذرخواهی می کنم اگر اندکی طولانی است

نگاهی غیررسمی به جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر

«سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر به پایان رسید. به پایان رسید؟ نه‌. تا وقتی بشود درباره فیلم‌ها، حاشیه‌ها، حرف‌ها و حدیث‌هایش خواند و نوشت، به پایان نرسیده است. خوشبختانه جشنواره سی‌و‌پنجم با این میزان درایت و کفایتی که در نحوه برگزاری و انتخاب فیلم‌ها و تقسیم سیمرغ‌ها داشت، حالاحالاها به پایان نمی‌رسد تا وقتی جشنواره سی‌وششم در دولت جدید رونمایی شود و اگر خدا بخواهد روی جشنواره سی‌وپنجم را کم کند.

حالا که جشنواره به صورت رسمی تمام شده اما به صورت غیر رسمی همچنان ادامه دارد، من هم خارج از ساعات اداری جشنواره اخیر، نگاهی غیر رسمی به آن انداخته و جوایز تقدیمی خودم را با شعار «کی به کیه» در ادامه اهدا کردم:

۱- جایزه «یه جورایی ادای دِین» تقدیم می‌شود به:

فریدون خان جیرانی و «خفه‌گی»‌‌اش که ادای دین کاملی به فیلم‌های فریدون جیرانی یعنی خودش بود. مرد عاشق و دیوانه، تیمارستان، نفر سوم دیوانه‌تر، قتل، رعد و برق، تاریکی و خانم مشرقی (که نام تمام زنان سرزمین فریدون خان است) در «خفه‌گی» به وفور یافت می‌شد. جوری که جیرانی با جیرانی‌بازی، خودش را خفه کرده بود.

کاوه صباغ‌‌زاده و «ایتالیا‌ ایتالیا» که اقتباس آزادش قرار بود ادای دینی به داستان بسیار مرغوب «موضوع موقت» اثر جومپا لاهیری و چاپ شده در مجموعه داستان «مترجم دردها» باشد اما به لطف زندگی کسالت‌بار دو کاراکتر اصلی، وِسپاسواری‌های حامد کمیلی، کلیپ بازی‌هایی که «آی لاو یو پی‌ام‌سی» کم داشت و هی کش آمدن از دهان افتاد و برای همیشه شیرینی یکی از بهترین داستان‌های کوتاه‌ معاصر را مخدوش کرد.

رامبد ... دیدن ادامه » جوان و «نگار» که ادای دینی اکشن به همسر جدیدش، نگار جواهریان با کلوزآپ‌های تمام‌نشدنی بود. خدا کند نگار، «نگار» را پسندیده باشد که جماعتی گرفتار «نگار ۲» نشوند.

رحمان سیفی‌آزاد و «ماجان» که ادای دین خسته‌ای به تیریپ سینمای مجید مجیدی ۲۰ سال پیش محسوب می‌شد.

حمید نعمت‌ا... و «رگ خواب» که ادای دینی امروزی به یکی از محبوب‌ترین پیرنگ‌های داستانی قبل انقلاب بود: دختر ساده و فقیر و مرد دون‌ژوان سوءاستفاده‌گر بی‌تربیت. هر چند دیدن کورش تهامی طفلکی در نقش گرگ جامعه خالی از لطف نبود.

۲- جایزه «پناه بر خدا» تقدیم می‌شود به:

«گشت٢» سعید سهیلی با شوخی‌های ملات‌آبادی‌‌اش. فیلمی که با لوله توی سر همدیگر کوبیدن، کتک‌کاری‌های مدرسه‌ای و اشتباهات لپی یخ، نوستالژی «آبی و رابی» اولین فیلم صامت کمدی ایرانی اثر آوانس اوگانیانس را زنده کرد. خوشبختانه یک مرد قدبلند و یک مرد قدکوتاه هم داشت تا چیزی کم و کسر نیاید.

«سوفی و دیوانه» مهدی کرم‌پور، به طور کل. همین.

فن بیان سحر جعفری جوزانی در «پشت دیوار سکوت» اثر بابا. آن بیان سوت‌قطاری با صدای دالبی دیجیتال شنیدن دارد.

فاز بازی مانی حقیقی در «نگار». البته نظر پیمان معادی در صفحه شخصی‌‌اش هم محترم اما با نوشتن از بازی مانی حقیقی در این فیلم با عبارت «این حجم از جسارت و ظرافت در اجرای کم‌نظیر نقش» یا دارد درباره داستین هافمن در «کرامر علیه کرامر» حرف می‌زند یا معنای جسارت و ظرافت عوض شده.

آوازخوانی پولاد کیمیایی در «قاتل اهلی» و از آن فاجعه‌تر منتی که مسعود کیمیایی روی دل مخاطب بابت این مسئله گذاشتند و فرمودند پولاد اجازه نداده کسی جایش بخواند و خودش خوانده. استاد شجریان چنین منتی بابت همایون بر سرمان نگذاشته بود که سلطان گذاشت. بگو بیش باد!

۳- جایزه «چرا همچینه این؟» تقدیم می‌شود به:

وجنات و سکنات محمدرضا فروتن برای «نگار» و به‌ طور کل فیلم‌های اخیرش و دیالوگ‌گویی که بیشتر به مثابه آدامس اکالیپتوس در دهان ستاره پیش از این می‌چرخند.

تلاش‌های امیرعلی دانایی برای «انزوا» که خب به قول سعدی «چاره همین بیش نیست، سوختن و ساختن»

لعیا زنگنه در «قاتل اهلی» با عشوه‌های «اولدفشن» در حد پر روسری درست کردن و لبخندهای ملیح و سبزی خوردن تازه سر سفره گذاشتن که از زمان «پدرسالار» به این طرف افتخار رویارویی با چنین پدیده‌ای نصیب نشده بود.

نیکی کریمی در «آذر» و خستگی تحمل‌ناپذیر تکراری بودن.

دیپلم افتخار در این رشته هم تقدیم می‌شود به پولاد کیمیایی برای کل یومش.

۴- جایزه بهترین «خوشمان آمد» تقدیم می‌شود به:

ترلان پروانه و بازی به اندازه‌‌اش برای «فراری» که خدا را شکر اصلاً به فهرست نامزدهای سیمرغ هم راه پیدا نکرد؛ بس که هیأت داوران حواس‌جمع بودند.

کامبوزیا پرتوی و کاراکترپردازی دقیقش در فیلم‌نامه «فراری» و شناخت دقیق از نسل‌های ۷۰ و ۸۰.

هول نکردن امیر آقایی برای «بدون تاریخ، بدون امضا» و اندازه نگه‌داشتن ستودنی‌‌اش در بازی. هر چند بد نبود حامد بهداد این نقش را بازی می‌کرد تا خوان‌مان را به یغما می‌برد بس که شلوغ می‌کرد.

گیتی قاسمی (نه ثریا) برای «ویلایی‌ها» که در فهرست نامزدهای نقش مکمل هم دیده شد. بازیگری که روی صحنه تئاتر هم بسیار خوش می‌درخشد.

جسارت کاظم ملایی برای ساخت «کوپال». فیلمی در یک لوکیشن، با یک بازیگر و یک سگ و عملاً بدون دیالوگ و بر خلاف آثاری این‌چنینی، پر از رنگ و نور و موسیقی.

موزیک‌های درجه یک «ایتالیا ایتالیا» که عموما «اولدسانگ»‌های معروف ایتالیایی بودند. اگر چشم‌مان را می‌بستیم و حامد کمیلی را پشت وسپا نادیده می‌گرفتیم، حلاوتش چند برابر می‌شد.

حمید نعمت‌ا... برای «رگ خواب»... نه ببخشید. هنوز برای «بی‌پولی».

لیلا زارع و ساده و بی‌ادعا بازی کردنش در «خانه دیگری».

استفاده درست از حیوانات در فیلم‌هایی همچون «کوپال»، «رگ خواب» و «نگار».

پیمان قاسمخانی با «خوب، بد، جلف» که اجازه نداد بیشتر از ۱۰ ثانیه سینما از صدای خنده ساکت شود.

۵- جایزه بهترین «اونجاش که...» تقدیم می‌شود به:

نوید محمدزاده در «بدون تاریخ، بدون امضا» اونجاش که صحنه قتل را بازسازی می‌کند و به پلیس برای تند صحبت کردن با زنش اعتراض می‌کند. البته که نوید محمدزاده از این «اونجاش که»ها زیاد دارد.

مهرداد صدیقیان در «ماجرای نیمروز» اونجاش که به کمال با بازی هادی حجازی‌فر توضیح می‌دهد که دختر مورد علاقه‌‌اش در خانه امنی که می‌خواهند به آن حمله کنند، حضور دارد و در جواب این که چرا این را گفته، یک «نمی‌دونم» خالص تحویل می‌دهد.

«رگ خواب» اونجاش که لیلا حاتمی و کوروش تهامی توی یقه لباس‌گیر می‌کنند و یکی از جذاب‌ترین سکانس‌های عاشقانه را رقم می‌زنند.

«خوب، بد، جلف» تقریباً همه‌جاش. خصوصاً مثلث طلایی حمید فرخ‌نژاد، پژمان جمشیدی و سام درخشانی.

«ویلایی‌ها» اونجاش که زن‌های ساکن ویلای اردوگاهی لابه‌لای ویلاها می‌دوند تا به پخش سریال اوشین برسند. خصوصاً با بازی دلنشین گیتی قاسمی.

محسن تنابنده در «فراری» اونجاش که دخترک سوار ماشین مدل بالای سجاد، پسر پولدار تهرانی می‌شود تا با او به هوای دیدن و عکس گرفتن با فراری به کرج برود.

«خفه‌گی» اونجاش که ماهایا پطروسیان برای الناز شاکردوست از عشق بی‌پایان پیرمردی به خودش می‌گوید که صیغه موقتش است.

۶- جایزه برترین «کاش یکی دیگه به جاش بازی می‌کرد» تقدیم می‌شود به:

پگاه آهنگرانی برای «قاتل اهلی». حالا که حرفش شد، جای پگاه در «هفت ماهگی» هم کاش یک نفر دیگر بازی می‌کرد.

فرهاد اصلانی برای «ماجان» که فرهاد اصلانیِ همیشه قبراق نبود.

هدیه تهرانی برای «بدون تاریخ، بدون امضا» که همچنان بیش از این که کاراکتر موردنظر باشد، «هدیه تهرانی» است.

مهران رجبی و امیرعلی دانایی برای «انزوا» که ترکیب رؤیایی را رقم زدند.

حمید فرخ‌نژاد برای «گشت دو» به خاطر خودش و اعتبارش و هوشمندی‌‌اش.

محمدرضا فروتن برای «نگار» و تمامی فیلم‌های پیشنهادی آینده.

۷- جایزه معتبرترین «بابا بسه. مرسی. اه» تقدیم می‌شود به:

بغض و اشک توی چشم جمع شدن پرویز پرستویی برای «قاتل اهلی». شما استاد این کارید. به خدا می‌دانیم. بسه. مرسی. اه.

شمایل درب و داغان و بدبخت مهتاب کرامتی برای «ماجان». فهمیدیم از شکستن صورت‌تان ابایی ندارید. حیف شماست. بسه. مرسی. اه.

تکرار لهجه و زن طفلکی شهرستانی یکتا ناصر برای «کارگر ساده نیازمندیم». حالا سیمرغ دادن، تخم‌مرغی هست اما مدام که برای این‌ جوری بازی کردن، سیمرغ نمی‌دهند. بسه. مرسی. اه.

کاراکتر تکراری گوهر خیراندیش در «خانه دیگری». شما یک‌ بار در فیلم «بانو» اثر داریوش مهرجویی در نقش هاجر، ته این فضا را درآورده‌‌اید. بسه. مرسی. اه.

نوید محمدزاده برای «خفه‌گی» در نقش مردی روانی با ادعای عاشقی. شما که هم جالبی و هم خوب بازی می‌کنی، هم ستاره این روزهایی، خسته‌مان نکن. مرسی. اه.

۸- جایزه «مگه میشه؟» تقدیم می‌شود به:

تدوین «قاتل اهلی» که دریچه‌ای نو در امر «پرش» را به رویمان باز کرد.

بهروز افخمی با ماجرای طرح تابعیت دوگانه داوران جشنواره در برنامه «هفت» که یک سور اساسی به مفهوم «کرم ریختن» زد.

مسعود فراستی، کلا.

نامزدی «بدون تاریخ، بدون امضا» برای دریافت سیمرغ موسیقی متن در حالی که موسیقی متن نداشت.

نامزدی «یک روز بخصوص» برای دریافت سیمرغ جلوه‌های ویژه میدانی در حالی که در تیتراژش اصلاً چنین نداشت.

نامزدی «گشت ۲» برای دریافت سیمرغ جلوه‌های ویژه بصری در حالی که در تیتراژش اصلاً چنین گزینه‌ای نداشت.

نامزدی کارت تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی برای دریافت سیمرغ بهترین تهیه‌کننده برای فیلم «تابستان داغ». فیلمی که هومن بهمنش سرمایه‌گذار و مجری طرحش بود و قصد داشت تهیه‌کننده هم باشد که این اجازه به او داده نشد و جواد نوروزبیگی صرفا کارت تهیه‌کنندگی‌‌اش را در اختیار این فیلم گذاشت.

حمایت کورکورانه فریدون جیرانی در حمایت از مسعود کیمیایی در برابر تهیه‌کننده «قاتل اهلی»، منصور لشکری قوچانی.

دعوت از ساره بیات در مقام یکی از نامزدهای سیمرغ در حالی که در فهرست نامزدها نامی از او نبود.

دوباره بهروز افخمی. یک‌ بار کم بود.

۸- جایزه ویژه‌ترین «دمشون گرم» تقدیم می‌شود به:

پیمان قاسمخانی و تیم بازیگران «خوب، بد، جلف» که فیلمی بسیار وفادار به ژانر مورد نظرشان را ساختند. همچنین پژمان جمشیدی که یک سر و گردن از همیشه خودش بالاتر بود.

کارگردانی و نویسندگی وحید جلیلوند برای «بدون تاریخ، بدون امضا» که ‌ای کاش تا ته خط می‌رفت و به ما رحم نمی‌کرد و می‌گذاشت تا بیخ و بن، زخم بخوریم.

زحمت و تکنیک و هوش محمدحسین مهدویان در «ماجرای نیمروز». ارائه تصویر و فضای بسیار دقیق دهه ۶۰، تنها با نبوغ مهدویان ممکن بود.

علیرضا داوودنژاد و کامبوزیا پرتوی برای «فراری» که هنوز پیر نشده‌اند، هنوز، ریز می‌بینند، هنوز درست می‌بینند و جو پیشکسوتی آنها را نگرفته است.

«فصل نرگس» که اصلاً دیده نشد. فیلمی بسیار روان با حرف زیاد برای گفتن.

بهرام افشاری در «کارگر ساده نیازمندیم» که خیلی تلاش کرده بود. بازیگری که امیدواریم حیف نشود و همچنان مثل تئاترهایش به خوبی پیش برود.

فیلم‌برداری بی‌نظیر در «خفه‌گی». همچنین فضاسازی سردی که درآوردنش کار هر کسی نیست.

موسیقی محشر «رگ خواب». چه در نیمه‌دوم فیلم که به صورت کلیپی ارائه شد و چه در تیتراژ پایانی آن.

زکیه بهبهانی در «بدون تاریخ، بدون امضا».

و در نهایت جایزه ویژه‌ترین و شگفت‌انگیزترین پدیده روی پرده جشنواره امسال با قاطعیت تام و تمام تقدیم می‌شود به:

هادی حجازی‌فر برای بازی بی‌ادعا، درست، حیرت‌انگیز و نادر در «ماجرای نیمروز» و حتی «ایستاده در غبار».
سید حامد حسینیان ، محمدرضا دانش و سپهر امیدوار این را خواندند
علی ابراهیم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چهارمین جلسه تحلیل و بررسی طراحی صحنه و لباس با حضور استاد خسرو خورشیدی در خانه سینما برگزار می شود
... دیدن متن »

چهارمین جلسه تخصصی انجمن طراحان فیلم سینمای ایران با هدف ارتقاء سطح کیفی طراحی صحنه و لباس روز یکشنبه 1/12/95 ساعت 17 در تالار سیف اله داد خانه سینما برگزار می شود.

در این نشست استاد خسرو خورشیدی همراه  با نمایش بخش هایی از سریال سربداران به تحلیل طراحی صحنه و لباس و مشکلات طراحان در سینمای ایران و پرسش و پاسخ به علاقه مندان می پردازند.

حضور در این جلسه برای تمامی اعضای انجمن و صنوف سینمایی و دانشجویان رشته های طراحی و مرتبط ، با ارائه کارت دانشجویی بلامانع است.

 

۶ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در گروه سینمایی هنر و تجربه
» «نمی خواهم زنده بمانم» با موضوع خبرنگاران اکران می شود
... دیدن متن »

«نمی خواهم زنده بمانم» در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران خود را آغاز می کند.

فیلم «نمی خواهم زنده بمانم» به نویسندگی و کارگردانی علی یحیایی و تهیه کنندگی قاسم قلی پور از 28 بهمن در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می شود.

به گزارش مشاور رسانه ای پروژه ، این فیلم  با محوریت چالش های پیش روی خبرنگاران حوزه اجتماعی و حوادث و شرایط سخت آنها ساخته شده است .

در خلاصه داستان فیلم آمده است؛ حوا الهی، خبرنگار حوادث در روندِ پیگیری یک پرونده قتل است که متوجه اشتیاقِ قاتل به اعدام می‌شود. این در حالی است که مدارک موجود، نشان از بی گناهی او دارد...

علی یحیایی فیلم‌ساز و عکاس دانش آموخته رشته سینما و از شاگردان مرحوم عباس کیارستمی است و ساخت  فیلم های کوتاه «قصه‌ی پسری که فرش نورش را خورده بود!» ، «آدم فضایی»، «سارا»، «عشق در تاریکی»، «لیلا» را در کارنامه خود دارد.

ماهان خورشیدی، سیمین یعقوبی، امید حصارکی، محسن خوینی‌ها، محمد اردمه، مهسا کریمی و روشنک مرادی بازیگران این فیلم هستند.

گفتنی است قاسم قلی پور تهیه کننده آثاری چون «عروس آتش» ، «آتش سبز» ، «بلندی های صفر»،«آسمان آبی»و... پس از سالها دوری از سینما تهیه این فیلم را برعهده دارد.

«نمی‌خواهم زنده بمانم» در سی و چهارمین جشنواره بین الملل فجر و همچنین در جشنواره سلامت با نام پیشین خود «حوا الهی» حضور داشت که با استقبال مردم به اکران فوق العاده رسید.

عوامل و بازیگران فیلم عبارتند از:

نویسنده و کارگردان: علی یحیایی، تدوین: محمد حسین کشاورز، موسیقی: فردین خلعتبری، طراح و ترکیب صدا: رامین ابوالصدق، فیلمبرداران: زهره شیرازی، سجاد امینی، طراح صحنه و لباس: شعله نواب تهرانی، طراح چهره پردازی: مهرداد  قلی پور، اصلاح رنگ: علی طاهری، برنامه ریز و دستیار کارگردان: الهام طاهری پور،ویدئو گرافی: ابراهیم ابراهیمی آگاه، طراح پوستر: سجاد میر معینی،  مشاور رسانه ای: منصوره بسمل، تهیه کننده: قاسم قلی پور

 

 

 

۶ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پنج فیلم برتر جشنواره از نظر من :
1.خفه گی
2. رگ خواب
3. ماجرای نیمروز
4. بدون تاریخ بدون امضا
5. فراری
در مجموع از نظر کیفیت به نظرم هرگز بدترین جشنواره نبود در دوازده سال اخیر جشنواره با فیلم های ضعیف تر زیاد داشتیم اما از نظر برگزاری قطعا فاجعه بود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100
» اعلام راه یافتگان بخش اکران (خارج از مسابقه) یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100
... دیدن متن »

140 اثر به دو بخش اصلی (مسابقه ملی) و مسیر تجربه خارج از مسابقه یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100 راه یافتند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم 100، 99 اثر در بخش اصلی (مسابقه ملی) و 41 اثر در بخش مسیر تجربه به بخش اکران (خارج از مسابقه ) یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100 راه یافتند.

بنا بر این گزارش، این آثار از میان تعداد 1179 اثر در بخش اصلی و 565 اثر در بخش مسیر تجربه انتخاب شدند.

اسامی راه یافتگان بخش اکران (خارج از مسابقه) در سه بخش پویانمایی، داستانی و مستند بدین شرح است:

پویانمایی:

هدف به کارگردانی سید احمد جعفریان ورنوسفادرانی از استان اصفهان/ آقای اُ به کارگردانی گلناز گودرزی از استان البرز/ ترمینال به کارگردانی پژمان علی پوراز استان آذربایجان غربی/ داستان ستاره ها به کارگردانی علیرضاخاشعی از استان تهران/ روز نو به کارگردانی هاجر مهرانی از استان تهران/ برای حراج به کارگردانی علی خرم زاده اصفهانی از استان تهران/ یک لحظه عشق به کارگردانی مرتضی بهرامی از استان تهران/ ما زنده ایم به کارگردانی رسول ذاکری از استان تهران/ سخن ران به کارگردانی میثاق بحرالعلومیان از استان تهران/ زمین پاک اسمان ابی 02 به کارگردانی رسول صفالو از استان تهران/ قرمز به کارگردانی شقایق ولی پور از استان تهران/ مُدلْ مَست به کارگردانی احمد خوش نیت از استان تهران/ خانه به کارگردانی مریم صحت لیلا ثمری از استان تهران/ ماهی خشمگین به کارگردانی مجتبی باری از استان خراسان رضوی/ پر پرواز به کارگردانی داوود وحیدی ازاستان خراسان شمالی/ ساده اما زندگی به کارگردانی کاوه سیستانی ازاستان فارس/ هر نفسی که فرو می رود به کارگردانی رهی اسکندری از استان فارس/ یک جدایی به کارگردانی رهی اسکندری از استان فارس/ برف خواهد بارید به کارگردانی فاطمه درینی از استان فارس/ گذر به کارگردانی سید احمد باقریان از استان قم/ تنگ ماهی به کارگردانی مهسا حسینی از استان کرمان/ تنگ بلور به کارگردانی علی محمدی از استان کهکیلویه و بویراحمد/ بازی به کارگردانی محمدرضا شاد از استان همدان/ ماهی + گربه به کارگردانی نرگس رستمی معز از استان همدان/ قدم های مهر به کارگردانی مریم خوش اقبال از استان همدان.

داستانی:

خورشید خاموش است به کارگردانی مرضیه غلامی از استان اصفهان/ سرد آب به کارگردانی امیرحسین رحیم زاده از استان اصفهان/ عصر جدید به کارگردانی کاوه بقراطی از استان البرز/ امیرعلی به کارگردانی آرمان لطفی از استان البرز/ خانه ی مادری به کارگردانی حسین فلاح آبادی از استان البرز/

لِی لِی به کارگردانی حسین فلاح آبادی از استان البرز/ زرد به کارگردانی س.امیر پیشوایی از استان البرز/ خانواده ما به کارگردانی علی شهبازی از استان البرز/ مشتری به کارگردانی رکسانا طالبی از استان البرز/ اشیت به کارگردانی بهروز پرنیان از استان آذربایجان شرقی/ دیوار به کارگردانی امیرعلی زیارتی از استان تهران/ پس از پانزده سال به کارگردانی بابک حبیبی فر از استان تهران/ مرغ عشق به کارگردانی کورس سامانیان از استان تهران/ یک روز معمولی به کارگردانی بهنام صفاری از استان تهران/ شکاف به کارگردانی مهدی شریف زاده از استان تهران/ ساندویچ به کارگردانی امین صلاحی از استان تهران/ اعلامیه به کارگردانی جلال خباز از استان تهران/ چهارضلعی به کارگردانی زهرا خیری از استان تهران/ زندگی در وقت اضافه به کارگردانی مهدی امینی از استان تهران/ خواهش به کارگردانی رضا زهتابچیان از استان تهران/ به امید دیدار به کارگردانی امید توتونچی از استان تهران/ کامنت به کارگردانی نازنین چیت ساز از استان تهران/ صدای سکوت به کارگردانی علی معصومی ازاستان تهران/ طناب به کارگردانی فضل الله تاری از استان تهران/ نقش عشق به کارگردانی هادی اتابکی از استان تهران/ آن به کارگردانی امیر ربویین رویینی از استان تهران/ امروز به کارگردانی بیژن زرین از استان تهران/ پناه به کارگردانی امنه رایگان از استان تهران/ سنگ، کاغذ، ... به کارگردانی سمانه استاد از استان تهران/ غریبه به کارگردانی مرتضی بیاتی از استان تهران/ حادثه خبر می کند... به کارگردانی حامد کاظم زاده از استان تهران/ معبر به کارگردانی فرشاد عباسی از استان تهران/ به همراه وسایل ... به کارگردانی آرمان خوانساریان از استان تهران/ فراموشی به کارگردانی حامد بخشی از استان  تهران/ دستمزد به کارگردانی علی ابدالی از استان تهران/ خشم و چشم به کارگردانی محمد نداف از استان تهران/ آسانسور به کارگردانی علی اکبری از استان تهران/ انابه به کارگردانی محمد شادانی از استان تهران/ بودن یا نبودن به کارگردانی سید علی هاشمی نیا ازاستان تهران/ فرصت های از دست رفته به کارگردانی محمد حسین اسحاقی از استان تهران/ نوار به کارگردانی مهرشاد آقایی رنجبر از استان تهران/ دیگری به کارگردانی هادی عنانی از استان تهران/ صدای دیدار به کارگردانی نعیم اله بختیاری از استان تهران/ انعکاس به کارگردانی سمیرا رجبی از استان تهران/ عروس به کارگردانی محمد حسین صفری از استان تهران/ تلگرام به کارگردانی پژمان احمدی از استان تهران/ دشمن مردم به کارگردانی شایان حبیبی و سالار شریفی از استان تهران/ نجوای فردوس به کارگردانی مهنوش شیخی ازاستان تهران/ یک روز خاص به کارگردانی سمانه عباس پور از استان خراسان جنوبی/ نزدیک آسمان به کارگردانی محمد مهدی شیروانی از استان خراسان جنوبی/ مثل آبِ خوردن به کارگردانی مجید امیری از استان خراسان رضوی/ شغل پدر به کارگردانی روح الله علی آبادی از استان خراسان شمالی/ تداوم به واسطه تدوین به کارگردانی کوردمان پویش از استان خوزستان/ شیرین به کارگردانی علی اکبر ابراهیمی زاده از استان خوزستان/ آرزوهای بزرگ به کارگردانی سعید درانی از استان سیستان و بلوچستان/ پازل به کارگردانی نیلوفر غلام پور شهری از استان سیستان و بلوچستان/ خوب رسیدی به کارگردانی محمد قاسمی از استان سیستان و بلوچستان/ پرش در عشق به کارگردانی وحید مباشری علی لاوری منفرد از استان فارس/ رادیو به کارگردانی فرشاد عباس ازاستان  فارس/ لبخند بزنید به کارگردانی محمود حیدری از استان فارس/ زمین بازی ما به کارگردانی سیدمحسن مهاجری از استان قزوین/ میخ به کارگردانی لیلا روغنگیر قزوینی از استان قزوین/ سه حرف به کارگردانی داود جلیلی از استان قم/ یک روز کاری به کارگردانی فاطمه یعقوبی از استان قم/ سلفیِ سلفی به کارگردانی سید مهدی میرغیاثی از استان قم/ مهربانی دیوار به کارگردانی سید رضا برهانی از استان قم/ یک هیچ به کارگردانی سامان حسین پور از استان کردستان/ مالاریا به کارگردانی آکو زندکریمی از استان کردستان/ فانوس خاموش به کارگردانی پیام لاغری از استان کردستان/ قطره قطره زندگی به کارگردانی خلیل احمد پناه از استان کردستان/ جا برای نفس تنگ است به کارگردانی سینا ایوبی از استان کردستان/ آغوشی به رنگ مادر به کارگردانی سینا ایوبی از استان کردستان/ دغدغه به کارگردانی کیانوش غلامی از استان کرمان/ کام سرد به کارگردانی زینب صادقیان ازاستان کرمان/ مفقود الاثر به کارگردانی حمیدحمیدزاده از استان کرمان/ پایی که جا ماند به کارگردانی سعید کریمی از استان کهکیلویه و بویراحمد/ ولی تو سکوت نکن! به کارگردانی محبوبه تمسکنی از استان گلستان/ نفس به کارگردانی بیژن بیات از استان مرکزی/ شهادت به کارگردانی علیرضاخانی از استان همدان/ کفش های لنگه به لنگه به کارگردانی فرشید روشنی از استان همدان/ هوای ماندن به کارگردانی علی نیکوکار از استان یزد.

مستند:

تبرک به کارگردانی سید مصطفی شیزادی ازاستان  اصفهان/ تک نوک به کارگردانی سید شهاب الدین آیتی از استان اصفهان/ مرزبان به کارگردانی حسین بشیری از استان البرز/ جایی برای زیستن به کارگردانی فریبا اباذری از استان تهران/ فرکانس ممنوع به کارگردانی میلاد طاهری نوری از استان تهران/ مهربانی به کارگردانی میلاد طاهری نوری از استان تهران/ خواهشا... به کارگردانی مجید میرجمالی از استان تهران/ جاذبه به کارگردانی حسین نشاطی از استان تهران/ نساجی به کارگردانی رضا رسولخانی از استان تهران/ مثل هیچ کس به کارگردانی الهام عادلی از استان تهران/ همین حوالی به کارگردانی  پریسا صحبتی از استان تهران/ درس یا کار به کارگردانی رسول خلیل ارجمندی از استان تهران/ کوتاه بود... به کارگردانی امیررضا ثابتی از استان تهران/ زهراپولو به کارگردانی علیرضا کوشکی احمدی از استان تهران/ پای برج به کارگردانی آرین فروتن از استان خراسان رضوی/ دست گنج - قسمت آرایشگری به کارگردانی سید حسین واعظ شهیدی از استان خراسان رضوی/ دست گنج - قسمت تراشکار به کارگردانی سید حسین واعظ شهیدی از استان خراسان رضوی/ دست گنج - قسمت حکاک به کارگردانی سید حسین واعظ شهیدی از استان  خراسان رضوی/ مزد جان به کارگردانی حمید مداحی از استان خراسان رضوی/ اینجا خبری نیست به کارگردانی علیرضا فولادی ازاستان خراسان رضوی/ چیزی مانند مهربانی به کارگردانی کورش بویری از استان خوزستان/ اینجا هنوز باز است به کارگردانی علی ترابی پور از استان خوزستان/ ده یازده به کارگردانی امید کریم از استان  سیستان و بلوچستان/ فرهنگ پوشالی به کارگردانی وحید میرجانی از استان فارس/ کلاس به کارگردانی داود جلیلی از استان قم/ بادها خبر از تغییر فصل می دهند به کارگردانی اسماعیل میرزایی از استان قم/ تاجی از زیتون به کارگردانی اسماعیل میرزایی از استان قم/ نذر سفید به کارگردانی سیدرضا سیدفاتحی از استان کردستان/ شریکی پیچ به کارگردانی حمیدحمیدزاده از استان کرمان/ فصل گس به کارگردانی طاهره یزدانیان از استان کرمانشاه/ میلک به کارگردانی سلیمان حسنی از استان کهکیلویه و بویراحمد/ کتاب به کارگردانی عاطفه عراقی از استان گلستان/ صدای پای اب به کارگردانی محمد بیگلرتبار از استان مرکزی/ کیمیای خاک به کارگردانی عبدالحمید بقائیان از استان یزد.

گفتنی است؛ یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم 100، به دبیری علی قربانی روزهای 4 تا 6 اسفند در پردیس سینما آزادی برگزار می‌شود.

۶ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان اگر کسی میدونه اهنگی که تو فیلم پخش میشد چیه میشه لطف کنه بگه
علی ابراهیم این را دوست دارد
Love Is a Many Splendored Thing از Andy Williams.
۲۴ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دوستان تیوالی عزیز
این لینک که میفرستم لینک گروه سینما و تئاتر هست که اهالی رسانه و روزنامه نگار هم با ما هستند توشحال میشم شما عزیزان هنردوست و هنر مند هم همراه این گروه باشید
https://telegram.me/joinchat/BAHeDUDe2bbDPQc_pf1Eiw
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نقد و بررسی « یک روز طولانی» در اصفهان
... دیدن متن »

فیلم «یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی در اصفهان اکران و مورد نقد و بررسی قرار میگیرد.

به گزارش مشاور رسانه ای فیلم، نمایش و نقد و بررسی « یک روز طولانی» روز دوشنبه 25بهمن ماه در سینما سوره اصفهان با حضور کارگردان برگزار خواهد شد.

همچنین نشست نقد و بررسی این فیلم امروز یکشنبه 24 بهمن ساعت 16:00 در خانه هنرمندان تهران با حضور بابک بهرام بیگی(کارگردان) و رضا بهبودی و شبنم مقدمی بازیگران فیلم  برگزار می‌شود.

«یک روز طولانی» ساخته بابک بهرام بیگی و با بازی شبنم مقدمی و رضا بهبودی داستان فردی است به نام شاهین که پس از سال‌ها به زادگاهش سفر کرده و در دوراهی اخلاقی قرار می‌گیرد که در آن مفهوم خوبی و بدی، اخلاقی و غیراخلاقی مشخص نیست.

خانه هنرمندان روزهای یکشنبه میزبان جلسات نقد و بررسی فیلم‌های به نمایش درآمده در گروه هنروتجربه است. این برنامه در هفته جاری به اولین فیلم بابک بهرام‌بیگی اختصاص دارد. در این جلسه ابتدا از ساعت ۱۶ فیلم‌ «یک روز طولانی» به نمایش درمی‌آید و سپس از ساعت ۱۷:۳۰ نشست نقد و بررسی با حضور بابک بهرام‌بیگی کارگردان و شبنم مقدمی بازیگر این فیلم و سحر عصرآزاد منتقد سینمایی برگزار می‌شود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بعد از هیاهوی زیاد جشنواره که اصلا در نحوه فیلم دیدن ماهم تاثیرگذار بود چند نکته درباره فیلم بدجوری ذهن من رو مشغول کرد:
1- من این فیلم رو دوست داشتم و به نظر تریلر سیاسی بسیار بسیار جذابی تو سینمای ایرانه. دقیقا همون چیزی که کم داشتیم تو این سالها. شاید بطور کلی من عاشقانه سیاسی سیانور رو بیشتر از این فیلم دوست داشته باشم اما این سبک بی نظیر عجیب خلاء رو در سینمای ایران پر کرد.
2-فیلم قرار نبوده در باره این باشه که حق با کیه..مگه بیانیه است؟ تصویرگر یک عده آدمه که میخوان کاری رو باهم ببرن جلو. حالا اینا سپاهی ان, ریشو ان, بدن, خوبن, به حقن یا ناحق مهم نیست..ما که قرار نیست با سینما احقاق حق کنیم. یک گروه.. یک دار و دسته ان که می خوان به بهترین شکل عمل کنن... و تعارف که نداریم تو فیلمهای منفعل و آپارتمانی و بدون داستان که فقط قراره واکنش آدمها رو به فقر, بدبختی ... دیدن ادامه » و درد بسنجه که آخرش هم قرار نیست توش پیروز بشن با یه پایان باز که آدم رو معلق کنه رو هوا, تلاش برای پیروزی, ذره ذره به عمق یک معضل رفتن, مبارزه و حتی تصویر پیروز شدن تو این نبرد جذابه... داره قهرمان تصویر می کنه...تو این چندساله چندتا قهرمان و شخصیت سینمای ایران به ما معرفی کرده؟
3- متوسط بودن( بهتر بگم ضعیف بودن) فیلمها و فضای جشنواره امسال در حمایت و رگ گردنی شدن برای این فیلم بسیار تاثیرگذار بوده. به اتفاق شاید برجسته ترین و مهمترین فیلم جشنواره همین ماجرای نیمروز بود و چون قبل و بعدش ما با فیلم پرانرژی دیگه ای مواجه نشدیم طبیعتا مجبور بودیم از این فیلم شاید بیش از اندازه دفاع کنیم. حالا مثلا پارسال ابد و یک روز رو میدیدی, سینما نیمکت میومد, اژدها یکهو وارد میشد و آخر سر سیانور تکونمون داد. ماجرای نیمروز امسال شانس بزرگی اورد.
4- کارگردانی و قاب بندی و زوایای دوربین انصافا تو این فیلم همراستا بود با مضمون و ژانر... بی شک شایسته جایزه بهترین کارگردان بود
5- گاهی فیلمسازها برای تلطیف شخصیت از نمادهایی استفاده می کنن که اتفاقا خوب هم از آب درمیاد. اینجا کمال (هادی حجازی فر) که تو مثلث تصمیم گیری درباره برخورد با مخالفان مسلح قرار بود نقش ضربتی و کمی تندرو رو بازی کنه برای اینکه در شخصیت پردازی تلطیف بشه و کارگردان هی به ما گوشزد کنه که بچه ها این فقط در مواجه با آدم بدها اینقدر خشنه سه جای مختلف با سه تا بچه و کودک مختلف این شخصیت رو مواجه می کنه. حالا اینکه چرا در حین دیدن فیلم اینقدر این مساله تو ذوق نمی زنه بر می گرده به بازی خیلی خوب حجازی فر و عملکرد برون گراش که ذهن ما رو به چیزهای دیگه منعطف می کنه و بچه ها و مفهمومشون میشن یه گوشه تو قاب
6- سخیف ترین حرکت جشنواره این بود که این فیلم بعلت رویکرد مضمونی فیلم بشه آلت دست یه عده برای واکنشهای سیاسی . اون ور که تو یه حرکت پوپولیستی ظریف رو میارن, این ور که دلایل انتخاب داوری رو نادیده گرفتن این فیلم می دونن... *
7- سینما واقعا تو این کشور مظلومه رفقا...بیشتر از اون چه که فکرش رو می کنیم.
* متنفرم از محافظه کاری و ادای این رو دراوردن که نه اینور نه اونور.... خواستگاه فرهنگی سیاسی و اجتماعی من کاملا مشخصه خدارو شکر
چند سال پیش هم در جشنواره درمورد فیلم "شیار 143 " هم همین حمایتهای بی دلیل و حرکات پوپولیستی شکل گرفت و فضا دو قطبی شد و الا فیلم فی نفسه فیلم خوب و جذابی بود.
۲۴ بهمن
دقیقا... این همه باعث شد که جذابیتهای فیلم بره تو حاشیه و همه چیز سیاسی به نظر برسه. واقعیت اینه که فیلم خوبی بود.
۲۴ بهمن
به نظر شما شخصیت پردازی در تریلر سیاسی دراین فیلم وسیانور درست بوده؟!!!
لزوما قاب سینما از نظر شما فرمه یا محتوا؟
به نظر شما این فیلم نگاهی یک سویه داره یا با شخصیت پردازی؟
۴ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقشه کثیف ایوبی و دولت چیست ؟!

درست مثل پارسال که فقط جایزه بهترین فیلم به ایستاده در غبار دادند و بقیه جایزه ها رو به بقیه فیلمها امثال هم همین بلا رو سر ماجرای نیمروز اوردند . که مخاطب القا کنند این فیلم سفارشی هست چون اگر نبود بقیه جایزه ها رو هم می اورد !! مخاطب عام هم که نمیدونه حق این فیلم خوردند فکر میکنه به زور بهش جایزه دادن . واقا متاسفم برای چنین جشواره سیاسی . جشنواره ای که ازش بهره سیاسی میبرند و وزیر امور خارجه و محیط زیست و ... میان جایزه بدن برای رای جمع کردن
قابل توجه شما! پارسال جایزه بهترین فیلم به فیلم "ایستاده در غبار" اهدا شد! جایزه کارگردانی، فیلمنامه، بازیگر زن، بازیگر مکمل مرد، تدوین و چهره پردازی + بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به ابد و یک روز رسید!
از نوشتار شما کاملاً مشخص است که شما هیچ اطلاعاتی ... دیدن ادامه » در مورد سینما ندارید و از یه جاهایی یه چیزایی شنیدید و اومدید اینجا شلوغ کنید! اونیکه داره سیاسی رفتار می کنه شما هستید نه مسئولین جشنواره!
۲۴ بهمن
نقشه ای در کار نیست....بیش از حقش و حدش هم بهش جایزه دادن ....شما فقط فیلمهای سفارشی و سیاسی رو میبینی و گر نه ابد و یک روز و اژدها و وارونگی و.. و....و.....کجا و ایستاده در غبار کجا.....ایستاده حتی یک پنجم اونها از لحاظ سینمایی ارزش نداره......ثواب کارهای خوبش رو شهید ... دیدن ادامه » متوسلیان(ان شالا که هنوز زنده باشن) میبره....اما هیچ بخشی از ارزش دلاوریها و خدمات ایشون به فیلم و مهدویان نمیرسه....سینما قواعد خودش رو داره ....مهم نیست راجع به چی فیلم ساخته میشه مهم درست ساختنش هست....اگر نه شما یه دوربین بذار و سرگذشت همت و باکری رو بخون......ایا میشه بهترین فیلم؟ نیمروز هم اگر چه از ایستاده بهتر بود اما جذابیت وقایع انقلاب و منفور بودن منافقین، باعث عالی شدن فیلم نمیشه....نیمروز یه فیلم سفارشی هست که یکی دو بار هم بیشتر نمیشه دیدش....فیلم عالی یعنی هامون کاغذ بیخط. درباره الی جدایی و تا حدی ابدویک روز که میشه ده ها بار دیدشون و باز هم لذت برد ....زیبایی اون فیلمها بخاطر خوب یا بد بودن کارکترهاش نیست ...بلکه لذت خالص سینماست
۲۴ بهمن
نه عزیزم . متاسفانه شما خیلی ساده هستی یا تفکر سنتی داری. نقشه در کار خوبم در کار . این که بگی دو سیمرغ گرفت (یکیش از مردم) پس دیگه نباید بگیره یه تفکر پوسیده و سنتی هست که دیگه تو هیچ کجای دنیا قابل پذیرش نیست . این که به هر فیلم با موضوع سیاسی انگ سفارشی ... دیدن ادامه » بزنی اینم یه تفکر پوسیده و نخ نما هست . این فیلم یگ شاهکار هست فارغ از موضوع . اصلا بحث من موضوع نیست . بخث کیفیت فنی بالای فیلم هست که از سطح سینمای ایران خیلی بالاتره و اینو تمام منتقدان و حتی کارگردانان و بازیگران مطرح اعتراف کردند . بازم میگم این فیلم باید سیمرغ ها رو دونه به دونه درو میکرد ولی با حق خوری واضخ این کار صورت نگرفت
۳ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حق این فیلم بود مثل ابد و یک روز تمام جوایز درو کنه حتی بیشتر ولی چه کنیم که دولت تدبیر و امید این دست فیلمها رو دوست نداره و جشنواره ای هم که دولت داور هاش انتخواب کنه همین میشه . حاظرم سر تک تک جایزه ها بحث کنم که حق این فیلم بود . فیلمنامه و گریم که جزء جایزه های صد در صدی این فیلم بود حالا از کارگردانی و تدوین و فضا سازی و موسیقی و و و بگزریم
آیدا طاهرزاده این را خواند
وحید عمرانی و محسن این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهکار تاریخ سنیمای ایران بدون کوچک ترین شک .اونم از یگ کارگردان جوان و دومین فیلم بلندش . خیلی خیلی بهتر از فروشنده و ابد و یک روز زیرا سبک فیلم اجتماعی (عامه پسند) نیست ولی با این حال مخاطبان عاشقش شدند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
باشگاه فیلم تهران
» "سالی" درفرهنگسرای ارسباران اکران و نقد می‌شود 
... دیدن متن »

فیلم « سالی » به کارگردانی کلینت ایستوود یکشنبه 24 بهمن ماه ساعت 18 در فرهنگسرای ارسباران اکران، نقد و بررسی می‌شود.

به نقل از باشگاه فیلم تهران، این فیلم روایت تلاش موفقیت‌آمیز چلسی سالنبرگر خلبان آمریکایی پرواز مسافربری شماره ۱۵۴۹ یو‌اس ایرویز است که در ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ با فرود موفق یک هواپیمای بزرگ مسافربری در رودخانه هادسن، جان مسافرانش را نجات داد و به قهرمانی ملی بدل شد.

کلینت ایستوود(کارگردان و تهیه کننده)، تاد کومارنیکی( نویسنده فیلمنامه براساس کتاب «بالاترین وظیفه : جستجوی من برای چیزی که واقعا اهمیت دارد» نوشته چلسی سالنبرگر و جفری زاسلو)، تیم مور، الین استوارت و فرانک مارشال (تهیه کننده)، تام استرن(مدیر فیلمبرداری)، بلو موری (تدوین)، تام هنکس، آرون آکهارت، لارا لینی، هولت مک کالانی، جری فرارا، آتومن ریسر، سم هانتینگتون و مکس ادلر عوامل و بازیگران این فیلم هستند.

طهماسب صلح جو (منتقد) و کوروش جاهد ( کارشناس و مجری) مهمانان چهارصد و بیست و یکمین نشست باشگاه فیلم تهران هستند.

علاقه‌مندان برای حضور دراین نشست می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی بالاتر از پل سیدخندان‌، خیابان جلفا مراجعه و یا با شماره‌های 20- 22872818 تماس بگیرند. 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاکله فیلمنامه بر روی کاشتهای روایتی ای بنا شده است که ناتوان از رساندن مخاطب به برداشت هایی باورپذیر و ملموس است. به طور نمونه نمیتوان قانع شد که چرا کاراکتر سارا بدهی های مالی اش را از نامزدش پنهان نگاه میدارد و به جای آن به دوستش آیدا همه چیز را میگوید و به او اعتماد دارد؟ فیلمساز پاسخ روشنی به این سوال اساسی نمیدهد. عمق دوستی رابطه سارا و آیدا هم قرار است در طول روایت و کنش پایانی سارا تعیین کننده باشد اما در مقدمه چینی ما عمقی در این رابطه نمیبینیم با یک بار خرید رفتن و داب اسمش بازی این رابطه در نمی آید. نامزد سارا که ادعای زرنگی دارد و دائما در حال تعقیب سارا برای سر درآورد از کارهایش است معلوم نیست چرا همواره در اقدام کردن دیر عمل میکند؟ کاراکتر آیدا چرا وقتی میداند که دوست پسرش سعید قصد دسترسی به اسناد مناقصه را دارد به سارا اطمینان میدهد ... دیدن ادامه » که به سعید اعتماد داشته باشد؟ این کاشتهای غیرمعقول را میتوان ادامه داد تا متوجه شد گره افکنی و گره گشاهی های فیلم بر پایه های سست روایی بنا شده است. فیلنمامه ای که هنوز تا پختگی فاصله دارد و همچنین اتخاذ کردن ناشیانه ی شگردهای روایی و مضمونی تقلیدی ( فاز فرهادیسم) سارا و آیدا را به فیلمی ضعیف و بی اثر تبدیل کرده است.
فرانک غلامپور این را خواند
شکوه حدادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» رقابت فیلم مستند  «اعتراض وارد نیست» در فستیوال «راه ابریشم» ایرلند و LCFF اسپانیا
... دیدن متن »

فیلم مستند «Overruled / اعتراض وارد نیست» در ادامه حضورهای بین المللی خود به دو فستیوال اروپایی «راه ابریشم» ایرلند و همچنین جشنواره LCFF اسپانیا راه یافت. 

پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم راه ابریشم Silk Road Film Festival طی روزهای 18 تا 22 اسفند  95 در شهر دوبلین جمهوری ایرلند برگزار خواهد شد و مستند «اعتراض وارد نیست» ساخته فرناز و محمدرضا جورابچیان، در بخش رقابتی این جشنواره روی پرده خواهد رفت. 

این فیلم به همراه حدود سی فیلم دیگر مستند، کوتاه و سینمایی از کشورهای مختلف جهان، در بخش مسابقه رقابت خواهد داشت. 

جشنواره LCFF اسپانیا نیز از 22 تا 25 بهمن در شهر بارسلونا برگزار می شود و بیش از 38 فیلم از 25 کشور دنیا در این جشنواره به رقابت می پردازند.

فیلم مستند «Overruled / اعتراض وارد نیست» توسط فرناز  و محمدرضا جورابچیان طی مدت 3 سال ساخته شده و به دست بهمن کیارستمی تدوین شده است. 

«اعتراض وارد نیست» زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می کشد که  به شکلی کاملا اتفاقی در زمین های تنیس واقع در شمال شهر تهران مشغول به کار می شوند؛ توپ جمع می کنند و در اوقات بیکاری تنیس بازی می کنند. آنها تنیس یاد می گیرند و در آن پیشرفت می کنند، اما هر چقدر در این ورزش جلو می روند و پیشرفت می کنند جامعه جدید زندگی شان پذیرای آنها نیست و به چشم غریبه به آنها نگاه می شود. زندگیشان در برزخ سخت گذران روزمرگی و ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان  و نیز آرزوی تنیس باز شدن و شرکت در مسابقات تنیس می گذرد و برای آنها چاره ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر قانونی و یا رفتن به سمت آینده ای نامعلوم در غرب نمی ماند. 

در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبه رو می کند.

فرناز و محمدرضا جورابچیان با این فیلم، منتخب فستیوال هات داکس کانادا و  ,Canadian Diversity Film Festival  و همچنین کاندید بهترین فیلم مستند نیمه بلند در بخش کارگردانی دهمین دوره جشنواره سینما حقیقت بوده اند و جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند شانزدهمین دوره جشنواره بیروت و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره نِز کلکته هند را نیز دریافت کرده اند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از شبکه افق
» آغاز پخش فصل دوم «180 درجه» همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی
... دیدن متن »

اولین قسمت از فصل دوم مجله تلویزیونی «180 درجه» 22 بهمن روی آنتن شبکه افق می رود. 

به گزارش روابط عمومی برنامه «180 درجه»، فصل دوم مجله تلویزیونی «180 درجه» با تغییراتی نسبت به فصل اول از جمعه 22 بهمن همزمان با سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی از شبکه افق پخش خواهد شد.

فصل دوم این برنامه در فرم به گونه ای طراحی شده که ساختارش بیشتر مطبوعاتی است.

در سری دوم بیننده ها و حضار داخل استودیو حذف شده اند و در هر برنامه علاوه بر مجری و کارشناسان، یک هیأت همراه متشکل از خبرنگاران و فعالان حوزه مورد بحث، با طیف های فکری متفاوت حضور می یابند که این هیات همراه می توانند نقش جدی تری در پیشبرد موضوعات و نکات مطرح شده در برنامه داشته باشند و یا حتی ورودی جزیی تر به بعضی از مقولات داشته باشند.

فصل دوم «180 درجه» موضوعات مختلفی را که مبتلابه جامعه هستند مدنظر قرار می دهد که برای پرداخت فکری و عمیق از بازوهای محتوایی که همانا اصحاب رسانه و فعالان حوزه مورد بحث هستند بهره می برد. این افراد به گونه ای انتخاب می شوند که با پیشینه موضوعات آشنا باشند و بتوانند مباحث را به چالش بکشند و همچنین به تندتر شدن ریتم برنامه هم کمک کنند.

این برنامه به صورت یک مجله با آیتم هایی جدید تولید می شود که به فراخور موضوعات متغیر است. این بخش ها شامل اسکایپ بین المللی، مستند ویژه، آیتم نوستالژی و یک آیتم طنز میدانی با حضور امید مهدی نژاد خواهد بود که یک یا چند مورد از آنها در هر برنامه پخش خواهد شد.

به مانند سری گذشته سید مرتضی فاطمی علاوه بر اجرا، تهیه کننده و سردبیر این مجله تلویزیونی است و فواد صفاریان پور نیز کارگردانی را بر عهده دارد.

این برنامه روزهای جمعه ساعت 20:30 از شبکه افق پخش خواهد شد.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم سد معبر
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» نگاهی به فیلم سد معبر به کارگردانی  محسن قرایی 
... دیدن متن »

محسن قرایی پس از آخرین ساخته خود "خسته نباشید" توانسته کارگردانی بهتری را انجام دهد او در این سالها با تجربیاتی که به دست آورده توانسته فیلمی بهتر از فیلم فبلی خود بسازد فیلمی که دارای یک ژانر اجتماعی است و معضلات متدوال یک زوج جوان را رویات می کند . 

سدمعبر داستان قاسم با بازی حامد بهداد کارمند اداره سد معبر شهرداری را روایت می کند که در تلاش است وضعیتِ زندگیِ خود را بهبود ببخشد، اما در این راه با نرگس با باری باران کوثری همسرش اختلافِ نظر دارد. او در میانه این مشکلات نیز با مرد فروشنده ای دچار چالش می شود و در انتها بیاد بسته پولی که به امنت دشت مرد فروشنده است را به صاحبش برگزداند که دچار تردید می شود و اینجا کارگردان است که فیلم را ناتمام می گذارد . 

فیلمنامه فیلم نوشته سعید روستایی کارگردان فیلم خوب و ارزنده " ابد و یک روز " است  و این باعث شده است کهقرایی حداقل از لحاظ فیلمنامه مشکلی نداشته باشد اگرچه در بعضی اوقا ت ناخودآگاه یاد ابدو یک روز می افتیم اما فیلمنامه فیلم منسجم دارای ریتم و روان است . 

کارگردانی  فیلم هم همانطور که گفته شد  خوب از آب درآمده است ولی ای کاش قرایی برای فیلم یک پایان در نظر می گرفت تا بتوند فیلم بهتری را روایت کند . 

درباره بازی بازیگران هم میتوان گفت حامد بهداد و باران کوثری که در فیلم قبلی خود هم هفت ماهگی نقش زنو شوهر را ایفا می کردند بازی بدی را ایفا نکرده اند یک بازی متوسط رو به بالا ولی نکتهای که در باره بازیگری فیلم یم توان گفت بازی درخشان نادر فلاح در چند فیلمی است که در جشنواره بازی کرده است او اگرچه در نقش های کوتاه و مکمل بازی کرده است ولی توانسته است به خوبی کار خود را انجام دهد و استحقاق سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل را دارد. محسن کیایای هم بازی خوبی را ارایه داده است . 

از نکات قابل توجه فیلم می توان به تدوین خوب سپیده عبدالوهاب اشاره کرد . 

اگرچه " سد معبر " ساخته محسن قرایی همانند اکثر فیلم های امسال تلخ است اما دارای ریتم و خوش ساخت است که اگر پایان داشت می تاون گفت یکی از فیلم های خوب جشنواره به حساب اید حالا باید دید انتخاب این پایان برعهده فیلمنامه نویس اشت یا کارگردان ترجیح داده این پایان بندی را برای فیلم در نظر بگیرد . 

نساء نیکو

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم ماجرای نیمروز
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» یادداشتی بر فیلم ماجرای نیمروزبه کارگردانی  محمدحسین مهدویان
... دیدن متن »

"ماجرای نیمروز" به کارگردانی محمدحسین مهدویان بعد از ایستاده در غبار که درجشنواره گذشته  به اکران درامد فیلمی بسیار خوب است . مهدویان در اخرین ساخته خود اثبات کرده است که می تواند کارگردان خوبی باشد و با داشتن یک فیلمنامه یک فیلم خوب بسازد . 

ماجرای نیمروز داستان مبارزه با گروهک منافقین را در دهه 60 روایت می کند . فیلم دارای فیلمنامه بسیار خوب روان یکدست ریتم مناسب است . مهدویان در فیلم "ماجرای نیمروز" باز هم توانسته ژانر تاریخی و سیاسی را به خوبی در کنار یکدیگر به کار گیرد و یک فیلم مخاطب پسند را در کارنامه خود به جا بگذارد . 

اخرین ساخته محمدحسین مهدویان با دو اثر قبلی کارگردان یعنی "اخرین روز زمستان " و "ایستاده در غبار " کاملا فرق دارد و کاملا به شخصیت پردازی شخصیت ها پرداخته شده است . 

درباره بازی بازیگران هم می توان گفت که در "ماجرای نیمروز" احمد مهرانفر به خوبی نقش خود را ایفا کرده است . در کنار او جواد عزتی هم نقش را درک کرده و بازی روان و یکدستی هم از خود به جا گذاشته است و می توان گفت تمام بازیکران در کنار و با بازی خوب خود باعث بهتر شدن " ماجرای نیمروز " کرده اند . 

درباره گریم فیلم هم باید گفت محسن دارسنج بسیار حرفه ای این کار را انجام داده است گریم بی نظیر احمد مهرانفر ، جواد عزتی ، سید علی هاشمی در نقش لاجوردی ، مهرداد صدیقیان همه .همه یک چهره پردازی عالی را دارا هستند . 

محمدحسین مهدویان که پیش از این با "آخرین روزهای زمستان" و "ایستاده در غبار" روایتی  از شهید حسن باقری احمد متولسیان را  ساخته است به امید آنکه بتواند در همین سطح عالی باقی بماند و بتواند در ساخته  های بعدی  خود همچنان در این سطح باقی بماند . 


مصطفی محمودی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم زیر سقف دودی
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» نگاهی به فیلم زیر سقف دودی به کارگردانی پوران درخشنده 
... دیدن متن »

 

پوران درخشنده که اخرین ساخته خود هیس دختران فریاد نمی زنند ساخته ای قابل قبول و بسیار عالی بود با ساختن آخرین اثر خود  «زیر سقف دودی» پایین‌تر از حد انتظار که برای چنین  کارگردانی تعریف می‌شود ظاهرشده است.

زیر سقف دودی یک ژانر اجتماعی تلخ است که باز هم به مسئله خیانت و از هم پاشیدگی خانواده ها می پردازد و به طلاق عاطفی بین زوج ها اشاره می کند فیلم  داستان شیرین با بازی مریلا زارعی که در زندگی خانوادگی با فرزند و همسرش بهرام سمیعی با بازی فرهاد اصلانی  که کارخانه داری رو به ورشکستگی است سا ل ها است رابطه و زندگی عاطفی خود را با همسرش شیرین قطع کرده است،به تدریج دچار مشکل می شود، به دنبال پیدا کردن راهی برای ایجاد ارتباط با آنهاست، که موفق نمی شود و به بحران می رسد. تلاش مجدد او برای برون رفت او از این بحران او را وادار می کند تا تصمیمی جدید برای زندگی خود بگیرد . و این مرد است که متوجه باخت بزرگ خود در زندگی اش می شود، که ناگهان همسر خود را ناامید و در آستانه متارکه، معشوق خود را از دست رفته و تنها پسرش را در بازداشتگاه می یابد.

فیلمنامه فیلم درخشنده با این که خوب  است دارای شخصیت پردازی مناسبی است و ریتم دارد اما نمی تواند یک فیلم خوب باشد و نمی تواند تماشاگر را راضی از سالن خارج کند . کارگردانی فیلم هم نسبت یه فیلم قبلی کارگردان کمی دور از ذهن و بعید است درخشنده ای که فیلمی با ساخت عالی هیس دخترها فریاد نمی زندد را می سازد در اینجا انگار کم آورده است و نی تواند آنچه را که می خواهد بگوید . 

بازی بازیگران فیلم که فرهاد اصلانی خوش ندرخشدیه است ولی مریلا زارعی در نقش یک زن تنها که هیچ کسی به او توجه نمی کند بازی خوب ولی نه عالی را ایفا کرده است بهنوش طباطبایی هم کار خاصی در فیلم با بازیش انجام نداده است . 

در پایان می توان گفت درخشنده  در اخرین ساخته خود "}زیر سقف دودی " نتوانسته موفق باشد و شاید دچار شعارزدگی شده باشد و تماشاگر را نمی تواند راضی کن فیلمی که در حال پخش است کارگردانی به نام پوران درخشنده آن را کارگردانی کرده است و شاید بتوان گفت پوران درخشنده در زیر سقف دودی بیشتر نگاه تلوییزیونی به فیلمنامه داشته تا سینمایی. 

 

شبنم محمودی شرق

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم فراری
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» نگاهی به فیلم "فراری" ساخته علیرضا داوود نژاد
... دیدن متن »

در این فیلم محسن تنابنده، ترلان پروانه، باران کوثری، سحر دولتشاهی، سیامک صفری، رضا داوودنژاد و با حضور رضا کیانیان و سیما تیرانداز به ایفای نقش پرداخته‌اند.

«فراری» داستان دختر ۱۸ ساله‌ای به نام گلنار ( ترلان پروانه) را روایت می‌کند که از شهرستان (شمال )  به تهران می‌آید و تلاش می‌کند تا با ماشین «فراری» هشت میلیاردی، عکس یادگاری بگیرد و شرط بندی را ببرد . گلنار در این‌ بین با یک راننده آژانس (محسن تنابنده )آشنا می‌شود که او را در اتفاقات قصه همراهی می‌کند. نقش این راننده آژانس را محسن تنابنده بازی می‌کند.تمام سکانس های این فیلم گشتن گلنار به دنبال ماشین برای گرفتن عکس یادگاری است 

کل ماجراهای فیلم در خیابان ها می گذرد  و تنها یک یا  دو سکانس است که در شمال فیلمبرداری شده است  و در واقع سفر یکروزه راننده تاکسی مقیدی است از سر دلسوزی به گلنار کمک می کند. 

فیلنامه از ریتم و ساختار خوبی برخوردار است اما نکته گنگ و مبهم زیادی در فیلم وجود دارد که تماشاگر تنها سکانس پایانی سجاد می بیند بدون آنکه بداند سجاد چه کسی است و چه کاراکتری دارد و در پایان داود نژاد انتظار تماشاگر را به اتمام می رساند و تماشاگر را متوجه می کند که گلنار  و سجاد در یک مهمانی با هم دیگر آشنا شده اند . نکته ایی که در اکثر کارهای داود نژاد وجود دارد. 

کاگردانی فیلم فراری از انسجام ونظم مناسب وقابل قبولی برخوردار است و میتواند تا حدودی انتظارات تماشگر را برآورده نماید و برای دیدن انتهای فیلم او را تشویق و ترغیب به نشستن نماید.

بازی ها هم می توان چنین گفت که  سیامک صفری با اینکه امسال نقش کوتاه در چندین فیلم ایفا کرده در این فیلم هم توانسته از پس نقش  خود براید . محسن تنابنده هم با آن لهجه ایی که به  کلام خود داده از پس نقش خود به خوبی برامده اما نکته مهم بازیها اینجاست که بازیگر مقابل تنابنده  در نقش گلنار (ترلان پروانه ) با ارائه یک بازی حرفه ایی توانسته در مقابل وی به خوبی بازی نماید.

"فراری" اگر چه فیلم کامل و قابل قبولی از داود نژاد به حساب نمیاید اما می تواند تماشاگر را تا حدودی به طرف خود جذب کند ولی نمی تواند راضی کند.

نساءنیکو

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم آباجان
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» نگاهی به فیلم  فیلم "آباجان" ساخته هاتف علیمردانی
... دیدن متن »

"هاتف علیمردانی" در اخرین ساخته خود درست است که ار بازیگران خوبی استفاده کرده و فیلمانامه خوبی دردست دارد اما نتوانسته اثر خوبی مثل کوچه بی نام را دوباره بسازد. 

فیلم از فیلمنامه نسبتا خوب  و با موضوع جالب برخوردار است فیلنامه ای که کمی ریتم  دارد و در دهه 60 اتفاق می افتد و دارای ساختار انچنان  مناسبی نیست فیلمی اجتماعی و تلخ که هدف نهاییش این است که هر کس نتیجه کار خود را می بیند.

داستان در دهه 60 اتفاق می افتد و داستان  خانواده ای است که در کنار یکدیگر زندگی می کنند تا این که اتفاقاتی که در جریان خانواده می افتد و باعث می شود تا فروپاشی در خانوارده اتفاق بیفتد. 

درباره کارگردانی هم می توان گفت که علیمردانی بعد از فیلم هفت ماهگی که اثر خوبی در کارنامه این کارگردان نیست نتوانسته از عناصرموجود در فیلم استفاده کامل ببرد و  از کارگردانی که فیلم زیبا و اثر اولی به نام "کوچه بی نام " ساخته  انتظار بیشتری می رود و در واقع می توان گفت آباجان در حد و اندازه هفت ماهگی است . 

درباره بازی بازیگران هم باید گفت فاطمه معتمد آریا در نقش اباجان بسیار عالی توانسته با بازی بکدست و روان خود کل بار فیلم را بر دوش بکشد در کنار او هم شبنم مقدمی هم نقش خود را خوب دراورده است و دیگر بازیگران هم چون سعیدآقاخانی و حمید آذرنگ نقش خود را به طور متوسطی ایفا کرده اند . 

در پایان می توان گفت اگرچه بازیگری به کمک موفق شدن فیلم اباجان آمده است اما ضعف فیلمنامه و کارگردانی نمی تواند از جدیدترین ساخته هاتف علیمردانی شوژه خوب و مورد نظری را برای تماشاگر بسازد و هاتف علیمردانی بعد از هفت ماهگی دومین تجربه ناخوشایند خود را کارگردانی کرده است . 

شبنم محمودی شرق

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم سوفی و دیوانه
» یاداشتی بر فیلم "سوفی و دیوانه" ساخته مهدی کرم پور
... دیدن متن »

من مست و تو دیوانه ما را که برد خانه   صد بار تورا گفتم کم خور دو سه پیمانه   

آخرین ساخته مهدی کرم پور "سوفی و دیوانه"  را نمیتوان گفت فیلم است یا تخیلات فانتزی ذهن نویسنده . فانتزی که نه تنها از ساختار و ریتم خوبی برخوردار نیست بلکه بجای جذب مخاطب او را دفع می کند...

داستان فیلم  در مورد امیر ( امیر جعفری ) است که قصد خودکشی در مترو  را دارد و توسط  سوفی ( به آفرید غفاریان) از این کار منع می شود . سوفی با داستان های خیالی درباره زندگی خود قصد دارد فکر خودکشی را از ذهن امیر بیرون کند. غافل از این که امیر هم درباره زندگی اش فقط تخیلاتی را برای سوفی نقل می کند و در آخر ماجرا می فهمیم که سوفی یه زندانی است نه دختری که در کانادا زندگی می کند و امیر هم رایان پسرش را از دست داده است .

کرم پور در فیلم نامه این فیلمش چیزی برای عرضه به مخاطب و تماشاگر ندارد و تمام فیلم در حاشیه اتفاقاتی که در  تهران و مسائل روزمرده آن می گذردو چیز قابل کشفی در فیلم نیست که بیننده بخواهد آن را پیدا کند یا حتی او را تشویق به همراهی با بازی ها وداستان فیلم نماید  .

در مورد بازی ها هم باید بگوییم که امیر جعفری توانسته نقش پدری که فرزند خود را از دست داده است به خوبی ایفا کند ولی نقش مقابل او سوفی با بازی به آفرید غفاریان توانسته به خوبی از  عهده نقش سوفی برآید و در برابر بازی شگفت انگیز امیر جعفری  بازی خوبی را ارائه دهد و هم پای او  شود .

کارگردان "سوفی و دیوانه " هیچ چیزی برای گفتن ندارد وکرم پور اصلا نتوانسته است ساختار مناسبی به فیلم دهد . و در واقع فیلم دارای هیچ ژانری نیست و بیشتر فیلمی با تخیلات فانتزی است نه  اجتماعی . تماشاگر سردرگم است که به کجا می خواهد برسد و در پایان  متوجه می شود که از ابتدای تا انتهای فیلم بدنبال هیچ بوده است .

"مهدی کرم پور" بعد از فیلم پل چوبی دیگر نتوانسته فیلمی خوش ساخت بسازد. و شایداگر فیلم سوفی ودیوانه را نیز نمی ساخت اتفاق خاصی در کارنامه هنری وی نمی افتاد و با توجه به لوکیشن فیلم که اکثرا در مناطق بازار و کاخ گلستان فیلم برداری شده است مناسب میراث فرهنگی است و به احتمال زیاد گیشه ایی برای چنین فیلم هایی وجودندارد. 

ندا الماسیان طهرانی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم ماجان
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» نقدی بر فیلم "ماجان" ساخته رحمان سیفی آزاد 
... دیدن متن »

ماجان اولین ساخته رحمان سیف آزاد است که اصلا گیرا نیست و فیلم کاملا بدی است . فیلمی تلخ که با ساختار ضعیف و بدش تلخی را به کام تماشاگر بیشتر  تلخ می کند. 

ماجان داستان زنی است با همین نام با بازی مهتاب کرامتی که برای نگهداری  از کودک معلولش روبروی همسر خود هاشم با بازی فرهاد اصلانی می ایستدو سختی های فراوانی می کشد تا این که مرد به راه چاره ای جز غرق کردن کودک در دریا  می رسد . 

فیلنامه فیلم موضوع جدیدی ندارد و تکراری است و بسیار نا منسجم است و کارگردان فیلم هم نتوانسنه نظم و انسجام درستی به فیلم بدهد این فیلم نیز مانند اکثر فیلم های جشنواره یک ژانر اجتماعی تلخ دارد که تماشاگر بیشتر به فیلم فکر کند یاد غم و غصه هایش می افتد . 

درباره بازی بازیگران هم می توان گگفت فرهاد اصلانی در نقش هاشم با زهم نقش آفرینی عالی را از خود خلق کرده است و شاید چیزی که در این فیلم تماشاگر را جذب خود میکند بازی عای "فرهاد اصلانی " است . مهتاب کرامتی در نقش خود در این فیلم چیز جدیدی نیست و همان تکرار بازی های قبلی اوست. بازی سیما تیراندارنیزدر این فیلم خوب به نظر می رسد. 

شاید بتوان گفت بزرگترین ضعف فیلم "ماجان" فیلمنامه آن است و شاید بتوان گفت فیلمساز کمی فیلم را دیر ساخته است و باید کمی زودتر به فکر شاختن این فیلم میشد و با این حال می توان گفت "ماجان" فیلمی تلخ است که نه تنها تماشاگر را دفع نمی کند بلکه تماشاگر رااز هرگونه کاری که بتواند خود را جای شخصیت عای فیلم قرار دهد دور می کند و تماشاگر از پایان فیلم که شاید با بوسه مجان برگونه فرزند معلولش او را از مرگ نجات می دهد باز هم با خیال راحت صندلی سینما ار ترک نمی کند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم کوپال
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
» نقد فیلم "کوپال" ساخته کاظم ملایی
... دیدن متن »

"کوپال" ساخته کاظم ملایی با موضوعی جدید که بعنوان اولین ساخته وی می باشد  کمی  قابل قبول است . فیلم که در یک لوکیشین اتفاق می افتد و  فقط در سکانس های کوچک دارای یک بازیگر  اصلی است و اگر چه بازیگرهای دیگری هم هستند ولی قسمت عمده فیلم بر بازی کوپال و سگش هایو می چرخد . 

داستان فیلم روایت احمد کوپال است  که پس از جدا شدن از همسرش در کاخ بزرگ خود که مملوء از تجهیزات عجیب و غریب به تنهایی زندگی می کند، در آستانه سال تحویل قصد خروج از خانه به همراه سگش را دارد، اما به دلیل گم شدن کلید و فراموش کردن پسورد قفل الکترونیکی در خانه اش همانجا حبس می شود. حالا او مانده و سگ عزیز تر از جانش و امکاناتی که در خانه دارد تا خود را از آن شرایط رها کند.تا آنجا که می خواهد سگ عزیزتراز جانش را بکشد ولی پشیمان می شود و در نهایت سگ است که خودش را با خوردن قرص به کشتن می دهد تا وفاداریش را به صاحبش نشان دهد  تا از حبس نجات پیدا کند . 

کوپال با بازی  لوون هفتوان که پیشتر او را  در فیلم های هنرو تجربه دیدیم بد نیست نازنین فراهانی در این فیلم چندان نقش درخشانی ندارد که  بتوان درمورد خوب بودن یا بد بودن وی قضاوت درستی انجام داد . 

فیلمنامه فیلم از داستان جدیدی برخورداراست اما نه ریتمی دارد نه موضوع خاصی که بتوان به ان اشاره کرد . 

کارگردانی فیلم  چیزی برای عرضه به تماشاگر ندارد و فیلم کلا از ساختار مناسبی برخوردار نیست 

"کوپال" در صحنه هایی تماشاگر را تا مرز تهوع می برد صحنه هایی که  بازیگر فیلم در تلاش برای زنده ماندن حتی حاضر به خوردن کردم و برگ درختان می شود و به نمایش گذاشتن این سکانس ها نه تنها جذاب و گیرا نیست بلکه تماشاگر را از دیدن ادامه فیلم باز می دارد  و به جای تشویق به دیدن ادامه فیلم حالتی منزجر در او به وجود می آورد .

کاظم ملایی در اولین ساخته خود هیچ چیزی برای عرضه به تماشاگر ندارد تا او را تشویق به نشستن و دیدن پایان فیلم نماید. ملایی با توجه به موضوع خوب فیلم نتوانسته ساختار فیلم را به گونه ایی طراحی کند که دارای ابتدا و انتهای مناسبی باشد و به عنوان اولین فیلم وی حرفی برای گفتن و عرضه به تماشاگر داشته باشد. 

  شبنم محمودی شرق

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید